Gemeenteraadsvergaderingen lammin en ileeieeii. v Aladdin en de Tooverfluit. Wat geeft de Radio? Gemengd Nieuws. DOOK ROERRHRRIL. Een snelheid van 400 K. M. per minuut V/ Rechtszaken VEILIG THUIS Marktberichten. Ottoland - Schoonhoven Ottoland. Schoonhoven. TWEEBE BLAD Donderdag 20 October. Hilversum. A.V.R.O. 810 Gramo4o<m; 10—10.15 Morgenwijding; 10.15—10.80 Gramofoon; 10.9011 Goliaten-oonoert (Viool en Piano); 1111^80 Mevr. R. Lotgering—Hillebrand over; „Keuken termen"; 11.90—'12 Vervolg Soliaten- ooncert; lit—2.15 Oonoert door het Omroep-Orkeet en Zang; 2.90—9 Gra mofoon; 9—9.45 Knipcursus; 4—5 Ziekenuur; 5—5.90 Radio Kindórkoor- saag; 6.30—545 Gramofoon; 5.45—- 6.90 Concert door het A.V.R.O.-Klein- Orkest; 6.80—7 Sportpraatje door den heer H. Hollander en Dr. J. H. O. Reya over: „lichamelijke opvoeding"; 7 7Ja5 Vervolg Conoert; 7.90—8 Engel- eche les voor gevorderden; 8—9.06 Nieuwsberichten; 8.069 Concert door Marek Weber en rijn Orkest; 99.80 Gramofoon; 9.8010.15 Concert door het Oonoenrtgebouworkest; 10.15—<10.80 Gramofoon; 10.80—dl Kovaos Lajoe en rijn Orkest; 1111.05 Nieuwsberich ten; 11.06—11.15 Gramofoon; 11.15— 12 Kovacs Lajoe en zijn Orkest. Hulzin. K.R.O. 89.15 Oonoert; N.G.R. V. 10-10.15 Gramofoon; 10.15— 10.45 Mjorgendicyait door Dt. C. F. Westerman; 10.4511 Gramofoon; KJELO. 11—11.90 Gramofoon; 11.90— 12 Godsdienstig halfuurtje; 12.152 Concert door het K.R.O.-Orkest; N.C. R.V. 28 Cursua fraaie handwerken; 88.30 Vrouwenhalfuurtje; 46 Bij bellezing door Da. G. D. A. Oskamp; 5—5.46 Concert door John's Acoorde- on-duo; 6.456.16 Cursus handenar beid voor de jeugd; 6.160 45 S. Boonstra over: „WÜnfried of Bonifa- cius"; 6.45—7 Cursus knippenen stof- versieren; 7—<7.80 Gom. A. Grayé over „Wat er op de wereld gebeurt"; 7.45 —8 Nieuwsberichten; 810 Uitzen ding uit de Geref. Zuidersingelkerk te Assen; 10—'10.10 Nieuwsberichten; 10.10—41.90 Gramofoon. Vrijdag 21 October. Hilversum. V.A.R.A. 8 'uur Gramofoon; V.PR.O. 10 uur Morgenwijding; V.A. R.A. 10.16 uur Voordracht door Carel Rijken; 10.30 uur Gramofoon; 11.15 uur „Onze Keuken" door den heer P. IJ. Kers Jr.; 11.46 uur Voordracht door Carel Rijken; A.VR.O. 122 „Concert door het A.VJR.O.-Kleinorkest en Gramofoon; 22.30 Gramofoon; 2.804 Conoert door het A.VR.O.- Kamerorkeat en Gramofoon; V.A.R.A. 4 uur Gramofoon; 4.40 uur Na School tijd"; 5.20 uur Concert door het V.A. R.A.-Kleinorkeet; 6 uur Gramofoon; 6.15 uur Orgelconcert; 6.40 uur Br. F. M. Wiebout over: „Door crisis"; 7 uur Concert door „De Flierefluiters" en Zang; 7.80 uur V.A.R.A.-front. Spre ker: H. J. Vader; V.PR.O. 8 uur Cur sus Catechisatie. Spreekster: Mej. Dr. N. A. Bruining; 8.80 uur Oonoert; 9 uur 6de voordraoht: „Religieus Huma nisme". Spreker: Dr. F. Kleyn; 9.80 uur Concert; 10 uur Nieuwsberichten; 10.15 uur Philippe G. la Ghapelle draagt voor; 10.45 uur Gramofoon; V.A.R.A. lil—'12 Gramofoon. Huizen. KR.O. 89.15 Concert; 10— 11.30 Gramofoon; 113012 Halfuur tje voor zieken en ouden van dagen; 12.161.45 Conoert door de K.R.O.- Boys; 2—8 Orgelconcert; 84 Solis- ten-ooncert (Zang en Piano); 44.80 Gramofoon; 4.906.90 Solistenconcert (Viool en Piano); 6.90-6.60 G. Bak ker over: „Voetgangers"; 5.60—646 Gramofoon; 6.166.45 Albert Vogel over: „Welsprekendheid"; 6.46>7.10 Gramofoon; 7.107.90 J. Feitema over: „Van vreemde landen en volken: „Palestina"; 7.45—9 Gramofoon; 8— 11 Uitvoering van Nederlandsoh pro gramma door ds Sohola Oantorum; in de pauze Nieuwsberichten; 11—12 Gramofoon. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovsnsalis Courant WOENSDAG 10 OCTOBER 1032 de Noordkade niet ver genoeg uithaalde, reed hij do personenauto van den heer J. van H. aan. Van deze auto werd het linkervoorspatsoherm zwaar beschadigd. Van de vrachtauto werd do bumper iets ontzet. De schade werd onderling gero ffeld. De heer P. ran Sprang 1» benoemd tot onderwijzer aan de Ohr. lagers •obool aan de Oranjelaan. Jongerengroep. Wlllige-Langerak. Donderdag-avond werd in de openbare school sen propa ganda-vergadering gehouden van ds Jongerengroep. De voorzitter, de heer C. Kooiman, opende de vergadering, waarna hij in het kort memoreerde het werk, dat de jonge rengroep in de gemeente al had tot stand gebracht. Spr. hoopte, dat na afloop veel jonge menschen zich zouden aansluiten tot de vereeniging, zoodat deze haar vleugels nog verder zou kunnen uit slaan. Hierna was het woord aan den heer W. van Wijnen Jz., uit Gouda, secretaris van den Jongerenbond. SpT. bracht naar voren, dat meer ,dan ooit thans het nut van organisatie op den voorgrond stond en dat door een lid veel tot stand kan komen. Spr. schetste het doel der Jon- gerengoep om reeds de jongelingen, de aanstaande boeren, door organisatie sa men te brengen, maar ook om door ex- cur8ie's en vergaderingen hun kennis voor dezen moeilijken tijd te vermeerde ren. Vervolgens werd de bekende theefilm vertoond van de firma wed. J. van Nel- Ie*., welke zeer interessant was. Aan het einde der vergadering was er gelegenheid voor het stellen van vragen omtrent Varkeneoenltrale en kaaaoontre- le, welke de heer Van Wijnen beant woordde. De voorzitter bracht dank aan den heer Van Wijnen voor de medewerking, en aan den heer Van Loon voor het var- toonen van de film. Hij dankte alle aanwezigen voor hun opkomst sn hoopte, dat dwen winter nog eens een dergelijke avond zou kun nen worden gegeven «n dat dan weer een film zal worden vertoond. Gemeenteraad. Zevenhuizen. Ds burgemeester heeft de leden van den gemeenteraad opgeroe pen voor een vergadering op Donderdag 20 October, v.m. 10.80 uur. Maandag sijn hier de eerste sui kerbieten afgeleverd aan de Weegbrug op het dorp. Het is te hopen dat het weer wat beter wordt, met het oog op de we gen. BEEN MOORD, Hat geheimzinnige starf- gaval ta Rotterdam. Uit de aectie op het lijk van de 06-ja- rige vrouw, die Zondagavond dood ia ge vonden in haar woning aan het Herman Dullaartplein te Rotterdam is gehleken, dat zij geen gewelddadigen dood is ge storven. De vrouw blijkt al geruimen tijd suk kelend te zijn geweest. Zij weigerde ech ter een dokter te raadplegen en maakte voor zichzelf allerlei drankjes klaar. De veronderstelling ia nu, dat de vrouw on wel vis geworden. Alleen in het aousterrain bevindt aioh waterleiding en toen aij daarheen wilde gaan is zij blijkbaar op de trap in elkaar gezakt, van de trap gevallen en overle den. Vermoedelijk is de vrouw ook tegen een stoel geloopen, want men vond die omgeworpen op den grond. De berichten omtrent de verdere chaos in de woning blijken onjuist te zijn. HONDERD REVOLVERS IN BESLAG GENOMEN. Te Rotterdam kwam dezer dagen bij een expeditiefirma in de binnenstad een kist aan, bestemd voor een koopimun al daar. De kist kwam uit Amsterdam met een vT&chtautodienst. Doordat men de kist wat te hardhandig behandelde, viel er een plank af sn toen bleek dat de in houd uit patronen sn revolvers bestond. De politie werd gewaarschuwd. Op de papieren, die bij de zending wa ren, stond slechts: „Wordt afgehaald Toen bij de expeditiefirma telefonisch geïnformeerd werd of de zending was aangekomen, vroeg men wanneer de zen ding zou worden afgehaald en toen bleek, dat de kist den volgenden dag gehaald zou worden, heeft de politie een oogje in het zeil gehouden en den man, die daar voor kwam, gearresteerd. Het bleek ech ter dat hij slechts opdracht had gekre gen om de kist te halen. De man, aan wien de kist gezonden was en die eige naar van de zending was, was uitstedig. De politie heeft toen twee dagen lang zijn woning bewaakt. Tenslotte kwam hij thuis en werd hij aangehouden, nij be kende dat de revolvers «n patronen uit Amsterdam waren toegezonden met de bedoeling, dat hij ze verder zou door zenden naar Duitachland. Hij zou voor iedere revolver drie gulden ontvangen. De zending is in beslag genomen. VIJF ONSCHULDfBEN GEDOOD. Tijdens de achtervolging Tan den ver- moedelijken dader van den moord op een ambtenaar te Senatobia (Missisipi) werd een negerboerderij, waar de achtervolgde zich, naar de politie aannam, verborgen had, belegerd. Door salto's, die de po- litie-ambtenaren op het huis afgaven, werden de eigenaar van de farm, (Leus vrouw, twee zoons en een schoonzoon ge dood. Toen de politie vervolgens het huis doorzocht, bleek, dat de gezochte moor denaar in het geheel niet aanwezig was. NEW YORK'S FINANCIEN. De Nsw Yorksche bankiers, dis geld hebben voorgeschoten aan de stad, heb ben het gemeente-bestuur een ultimatum gesteld, waarbij zij verklaren, geen geld meer te zullen geven, zoolang geen dras tische bezuinigingsmaatregelen genomen zijn. Dit ultimatum heeft onmiddellijk resul taten gehad. De financieele controleur van de stad, Berry, optredende voor den burgemeester McKee, heeft reeds maat regelen genomen, die belangrijke bezuini gingen op het budget beteekenen sn een plan ingediend, om 67 110 milliosn dol lar op de uitgaven te besparen. DE ONTVOERDE ENQELSCHEN. Te Njoetsjang verwaoht men, dat deze week tot beslissende stappen zal worden overgegaan ten einde de invrijheidstel ling te verkrijgen van mrs. Pawley sn den heer Corkran, die, zooals men weel, door M&ndajoerijsche bandieten zijn ontvoerd. De Japanners hebben zich zeer actief getoond bij het voeren van onder handelingen met> den hoofdman der ban dieten en hebben daarbij gunstige resul taten bereikt. In verband hiermede heb ben Britsche vertegenwoordigers zich naar Pansj au hpgeven, welke stad in de nabijheid ligt van de plaats, waar de ban dieten zich thans bevinden. KINDEREN .ACHTERGELATEN. Te Berlijn eiachten Maandag op het bureau van het armbestuur aap de Blu- menetraase een aantal vrouwen, dat de uitkeeringen, die zij ontvingen, verhoogd zouden worden. Met groote moeite wist de chef de vrouwen te bewegen het bu reau te verlaten. Zeven hunner hadden echter hun kinderen achtergelaten. Aan gezien men niet dadelijk kon uitvinden, bij wie de kinderen hoorden, zijn zij voorloop ig naar een zuigeling eninrioh- ting overgebracht. HET DREIGEND CONFLICT IN LANCASHIRE. Ds onderhandelingen inzake het con flict in de katoenspinnerijen van Lan- caahie zijn in een kritiek stadium geko men en men vreest voor een mislukking der bemiddelingspogingen. Ben stopzet ting bedrijven dreigt, zoodra voor de tot einde dezer week de termijn voor de tot nu tos ran kracht sijnde loonschalen eindigt EEN VREESELIJKE PROEF. Twss duizend katten gemar teld. ïm Beieren heeft men een wreedaardi ge proefneming gedaan met 2000 katten om de uitwerking te constateer en van een nieuw soort gifgas, dat voor oorlogs doeleinden is vervaardigd. De katten werden afgezonderd in een goed afgeslo ten ruimte, waarbij men door dikke glasruiten de uitwerking van het gifgas kon gadeslaan. De gevolgen waren vree slijk, De arme beesten sprongen wild in het rond en tr&ohtten vergeefs een uit weg te zoeken. Uit mond en ooren werd een akelig slijmvocht afgescheiden. De dieren trachtten hun kop zoo hoog mogelijk op te richten, om beter adem te kunnen halen, hetgeen zijn verklaring vindt in het feit, dat het gas zwaarder is dan de luoht. Daarna drukte de pro- ressor op een knop, waardoor een venti lator in werking werd gesteld, zoodat weer versche lucht werd toegevoerd. Ook toen nog werd de ademhaling steeds langzamer en zwakker, zoodat de eene kat na de ander van uitputting neerviel, onder heftige krampen en ze nuwschokken. Zelfs toen de dieren uit de vergiftig de luoht naar buiten werden gebracht, stierven de meeaten nog na 24 uur. Een der beesten stierf eerst na 14 dagen. VERGIFTIGING MET PRALINES. Eenige dagen geleden werd te Chemnitz een zekere Hennemeier dood in zijn wo ning gevonden. Aangezien geen doodsoor zaak kon worden vastgesteld, werd op het lijk sectie verricht, waardoor bleek, dat de man vergiftigd was. Een nader onderzoek wees uit, dat hij pralines in znij zak had, die cyaankali bevatten. Van wie hij deze pralines gekregen had is mg niet bekend. Opvallend is het feit, dat Hennemeier dood werd gevonden op den dag dat hij als voornaamste getuige moest optreden in een meineed-proces. HEEFT QANDHI EEN BEROERTE GEHAD? Aanhangen van Gandhi «preken er over, dat de mahatma onmiddellijk na het beëindigen van zijn hongerstaking een beroerte zou hebben gekregen. Zijn volgelingen zeggen dit bericht langs ge heimen weg ontvangen te hebben, omdat hun nog steeds de toegang tot de gevan genis door de autoriteiten wordt ontzegd. Zij geven verder als hun meening te ken nen, dat men aan Gandhi's gezondheids toestand geen ruchtbaarheid wil geven om onlusten in het land te vermijden, en voegen hieraan nog toe1, dat hun lei der twee jaar geleden ook reeds 'een be roerte heeft gehad. Van officieele zijde worden boven staande berichten, echter tegengesproken. KOEIEN IN DEN REGEN. Het is nu al reeds vele dagen Koude wind en regenvlagen. Hoe brengen ze een huiv'ring aan, Aan ieder die er door moet gaan. Het is geen wonder dat men keer op keer Hoort zeggen: hu, het regent weer! t Begint al vroeg reeds in den morgen. Met hen, die U de melk bezorgen. Gevraagd wordt er: Hoeveel? en dan wat Is het: Wat valt er toch veel waterT^ De bakker, die wat later belt, Is ook op al die regen niet gesteld. Terwijl hij 't broodje in 't mandje legt Is het ook hij die weer zegt: Wal is het toch een raar slecht weer, EnU weet het alweer een keertje En komt dan later Soms de kruidenier, Ook hij doet U wellicht 't pleizier Dat hij U zegt: Wat is het nat! Alsof U het nog' nieti geweten had. En wie ge vebder ook ontmoet, Met: ,,'t regent!" wordt U steeds begroet Wanneer men enkel de onaangenaam- heid onderrindt dat het «lachte weer het dagelijksche wandelingetje wat minder aantrekkelijk of onmogelijk maakt, of dat dei loodgrijze wolken het vriendelijke zon licht uit uw woonkamer gebannen hou den, dan ls dit nog al gemakkelijk te overkomen. Veel minder gemakkelijk ie dit voor dengene, die voor zijn dagelijksch brood er door moet. Maar als men zijn dagtaak heeft ver vuld en men belandt dan 's avonds in de huiskamer, die goed verlicht en lekker verwarmd is, dan gevoelt dit alles weer des te behagelijker aan en men vergeet den voorbijgegane dag. Maar er is nog een categorie van schepsels, voor welken het weer van de laatste dagen buitengewoon onaange naam en hinderlijk is, n.L: de nog bui ten zijnde vierbeenige herkauwers. Men moet ze daar op hoopjes zien staan met kromme ruggen, de koppen in de laagte en de aohters teven in den wind en zóó het afwachtende wat komen gaat. Beschutting voor hen is nergens te vin den, hoogstens een enkele gelukkige on der hen, die den kop achter een boom kan houden. Men zal zeggen: wen kan de dieren toch een dekkleed opleggen, maar ook dit heeft zijn voor en zijn tegen. Als het gestadig regent, raakt het dek ook door- regend en blijft geruimen tijd na de re gen nat, zoodat er weer warmte aan hel lichaam wordt onttrokken. In (te koude, striemende regen moeten de koeien blijven, nat en kil. Van boven daalt de regen op hen neer, het gras wat ze eten is nat, de plek waar ze staan is nat, zoodat om elke poot een vijvertje gevormd wordt. De ligplaats is natuur lijk ook nat en nog eens nat, met het gevolg, dat de beesten van zulk weer uitermate lijden, waarvan het gevolg is, dat ook de eigenaar lijdt. Deze laatsten zullen noodgedwongen hun vee eerder naar binnen moeten ha len dan waarop gehoopt en min of meer gerekend werd dit jaar. Gehoopt, omdat de tijden toch al zoo bitter slecht zijn en elke dag eerder stal halen der beesten beteekent meer uitga ven voor het onderhoud der dieren. Zoo als algemeen bekend geacht' mag worden, kunnen de bedrijven geennextra uitgaven velen en het is daarom aubbel jammer, dat dit jaar zeer waarschijnlijk de stal tijd vroeger zal vallen dan normaal. Ziet men dus beesten loopen, waarvan Bizegd moet worden: ze moesten noodig nnen, heb dan niet direct een scherp oordeel over den eigenaar, maar bedenk dat er reden voor kan zijn. Intusschen, laat ons bedenken dat na regen zonneschijn is te verwachten. door PROF. H.K. KÜTSCHBACH. Er bestaan reeds vrü lang plannen om mei behulp van kleine onbemande vuur pijl vliegtuigen een postdienst te onder honden tusschsn Berlijn en' New York. Hierdoor zou het mogelijk zijn om een brief, die uit Berlijn wordt afgezonden, in New York te bezorgen, ais het daar even laat is. Het tijdsverschil tuasohen beide steden bedraagt 6 uur, en de reis mag dus niet langer dan 6 uur duren. In dien tijd moet een afttand van 6000 K. M. worden afgelegd. Nu kan het vuur pijl- ot raketten vliegtuig, dat voor het ver voer der post zou worden gebruikt, in de vl.ugela all elk ander vliegtuig. Eerat als 't Statan, houden zich met het probleem CrriAli An oral in tin J- h.J r goed en wel in de lucht is, beginnen de meegenomen projectielen te ontploffen; de teleseopisahe vleugels kunnen *flan binnen in het vliegtuig worden terugge trokken. De ontploffingen verleenen er een steeds grootere snelheid aan, totdat de maximum snelheid ia beieikt In de hoogere luchtlagen. Daarin kan het toe stel zonder bezwaar voortsuizen met een snelheid van 400 K. M. per minuut, doch men moet nu ook rekening ggan houden met de landing. Explosies, die in tegen gestelde richting werken (in den neus van het vliegtuig), werken als remmen en veriragen de beweging; hetzelfde ge schiedt door het uitilaan van de vleugels. Zoo bereikt het toestel tenslotte de aarde met een snelheid, die niet grooter is dan Een rakettenvlisfftuig met uitgespreide telescopieohe vleugele en exploeiee aan de voorzijde, om de «nelheid te verminderen voor de landing. hoogere luchtlagen 400 K.M. per minuut afleggen, zoodat voor den afstand Berlijn— New-York slechts 15 minuten noodig zou den zijn, als tenminste die snelheid van het begin tot het einde der reis kon wor den gehandhaafd. Dit is echter on moge gelijk en daarom duurt het ook langer. Bij een dergelijke snelheid zou het toe stel in de zwaardere luchtlagen dicht bij de aardoppervlakte zooveel wrijving onder vii den, dat het witgloeiend werd. Zoowel bij het opstijgen als bii het landen wordt dus een kleinere snelheid vereischt, welke geleidelijk moet worden opgevoerd. Het vliegtuig is geheel van metaal gebouwd en heeft naar verhouding van zijn afmetingen slechts een kleine cabine voor mailzakken en tjlgoed. Het moet starten van een uitstekend vlak of nog beter van een steile helling. De eerste oogenblikken vliegt het (jan met gewone de normale landlngssnslhejd van een vliegtuig. Voorloopig ls het nog een vrij gevaar lijke proef. Als de remmende werking van de tweede serie vuurpijlen niet aan de eischen voldoet, snelt net projectiel met eea snelheid als van een kanonskogel op de aarde af en kan bij zijn landing de grootste verwoestingen aanrichten, terwijl de meegevoerde post en tjlgoederen natuurlek eveneens zouden worden ver nield. In de zware lagere luchtlagen zou het bovendien gloeiend worden, wat in verband met eventueel niet ontplofte projectielen eveneens zeer bedenkelijk zou zijn. Er is echter geen sprake van,1 dat de proef zou worden gewaagd, voordat de reminrichting absoluut betrouwbaar is gebleken. Dozijnen ernstige geleerden in alle landen vooral in Duitschland en de Vereenigde bezig en heb >en verschillende modellen van raketten vliegtuigen geconstrueerd. Bij tal van proeven zyn resultaten bereikt, die niet veel ten achter staan bij de voor gestelde vlucht Berlyn—New-York, be halve dan wat de snelheid betreit. Snel heden van 150 K.M. per minuut leveren al niet het minste bezwaar meer op, doch dat is nog wel iets anders dan 400 K.M. per minuut. De thans bekende ontplof bare stoffen en mechanismen zijn vol doende ontwikkeld om raketten vliegtuigen met succes af te schieieu en te facturen. Dit laatste is mogelijk, zelfs in eea ledi- gajuimte, waar men zich nergens tegen kan „afzetten"; zooals de explosies en niets anders de snelheid van het toestel doen toenemen of verminderen, zoo kan inen ook de richting der beweging ver anderen door het afschieten van projec tielen io een afwijkende richting. Het postvervoer met behulp van een raket vliegtuig is dus niets ongewoons en kan bij den tegenwoordigen stand der wetenschap binnen afzienbaren tijd prak tisch worden toegepast. Aan het vervoer van menschen in deze vliegtuigen zya wy echter, nog lang niet toe. Een snel heid van 400 K.M. per minuut zou de mensch zonder bezwaar kunnen verdra gen en ook noodzakelijke versnellingen en vertragingen van die beweging, mits deze nwt, te plotseling geschieden. De ver-/ snellin|en bij het begin van de reis moe ten echter groot zijn en het is de vraag, of men ze zoo zeer kaa verkleinen, dat zij door het menschelijk organisme kunnen worden doorstaan. De koude in de hoogere luchtlagen, de wrijving en tal. van andere problemen, die tamelijk een voudig zyn, zoolang het doode voor werpen betreft, worden ingewikkeld, zoo- dra men erover denkt, menschen te gaan vervoeren. Verder is een ongunstige bij omstandigheid, dat men betrekkelijk wei* nig heeft aan de ervaringen, die bij de gewone luchtvaart verkregen zijn. Naar alle waarschijnlijkheid kunnen door pro- pellora gedreven vliegtuigen echter nooit hooger stijgen dan 25 K. M. en geen grootere snelheid bereiken dan 660 K. M. per uur, prestaties dje voor een raket vliegtuig absoluut onvoldoende zijn. Oorspronkelijk werden voor raketten- vliegtu gen vaste ontploffingsstcffen ge bruikt zooals kruit, doch de laatste drie jaar is men er algemeen toe gekomen, vloeistoffen te gebruiken, waarmee betere resultaten worden bereikt. De meest be kende combinatie bestaat uit vloeibare waterstoffen en vloeibare zuurstof, een andere is methaan eu zuurstof. Óp 14 Ma<*rt 1981 heeft de eerste officieel ge constateerde rakettenvlucht plaats gehad met het toestel van Winkler. Zijn systeem is bijzonder effectief en men kan daar mee een afstand van 300 K. M. afleggen, waarbij het toestel by na 100 K. M. boven de aarde komt. Nadtuk varboden. "ii Nadat het rakettenvliagtuig van een helling in de lucht is opgestegen, wordt zijn snelheid vergroot door explosies (A), waarna de teleoopische vleugels worden Ingetrokken. Bij B is het| hoogste punt bereikt en bij het naderen van de zware luchtlagen wordt de «nelheid weer vertraagd door tegengestelde explosies «n het uitspreiden der vleugels, TWEEDE BLAn. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoanhevaniche Courant WOENSDAG 19 OCTOBER 1932 EEN DOfRP VERBRAND. bulten de badkamer, naaat de deurpoet ia aangebracht. Veilig la dit zeker. Men voorkomt daardoor absoluut een aanra king met de schakelaar, terwijl men in het bad sit. Waarom dat zoo gevaarlijk ia, zullen we een andere keer wel eens bespreken; dat ia een hoofdstuk apart. Vindt men het om de een of andere» reden lastig, dat deze schakelaar buiten de badkamer is aangebracht, dan moet men er toch voor «orgen, dat deze zoo ver mogelijk van de badkuip ia geplaatst Liefst laat men een treksohakelaor, zoo- als u bij uw bed heeft, vlak bij de deur, tegen het plafond aanbrengen. En een zijden trekkoordje geeft dan nog grooter veiligheid, dan, een hennep- touw, of een koord van ander materiaal. De volgende maal gaan we eindelijk de badkamer binnen. We zullen dan zien waarop we hebben te letten, als we „Vei lig Thuis" willen zijn. Ir. R. A. G. (Nadruk verboden.) Het dorp Picher in Mecklenburg ie vrijwel geheel afgebrand. De brand be gon in de pastorie en greep zoo snel om tioh heen, dat er weinig gebluacht kon worden. van de deur hangen. Sommigen sluiten de badkamerdeur van* bónnen met een haakje ai. Ook dat kan. Als men het haakje dan maar zoo aanbrengt, dat iemand het van de buiten kant, bijv oorbeeld met een mes, kan op lichten. Maar niet iedereen de vrou welijke huisgenooten heeft een mes, of een dergelijk instrument om een aldus gesloten badkamer te openen, bij de hand. Daarom houd ik mij maar bij de „open deur". Sommigen brengen nog boven de kuip een trekbel aan. Dan kan de bader, die zich onwel begint te gevoelen, zijn huis genooten waarschuwen. Er is mets op tegen en „zeker is zeker" was de uit drukking van onze baker. We zien het, van een badkamer is uit veiligheidsoogpunt heel wat te zeggen. We zijn de badkamer nog niet eens bin nen geweest, we hebben de badkamer deur alleen nog maar bekeken en nu zijn we daarmede nog met uitgekeken. Want aan een deur van een veilige badkamer is nog meer te zien. Bij mij ia die deur onder en boven 10 c.M. kleiner dan de deurkozijnen hoog zijn. Daarmede beniik van een goede ventilatie verzekerd, om dat mijn badkamer bovendien nog een vrij groot tuimelraam in de buitenmuur heeft. Velen vinden dat misschien ook een wat al te krasse maatregel en zouden zich om andere redenen dan het gevaar voor ongelukken in op zoo'n manier .ge sloten" badkamer niet „veilig voelen. Men kan echter ook volstaan met in de onderplint van de deur een aantal niet te kleine gaten te boren, mits bovendien in een buitenmuur een behoorlijke venti- latie-opening, die niet afgesloten kan worden, is aangebracht. We staan nu nog altijd pas in de deur opening van de badkamer en daarom kan ik nu tevens wel wijzen op de scha kelaar van het electrisch lioht, die vaak Ds BADKAMER. Aan het gebruikvan een kuipbad zijn tal van gevaren verbonden. We mogen gerust aannemen, dat de meeste menschen het prettig vinden op geregelde tijden een kuipbad te nemen, zeiis ais het zwemmers zyn. Maar dan willen we tooh helst zeker zyn, dat ons in de badkamer geen ongeluk kan over komen. Er zijn lajnalijk veel menschen met meer oi minder ernstige hartgenreken. Die loopen altyd wat meer kans by bet nemen van een kuipbad onwel te wor den. Daarom verdient het aanbeveling, de badkamer zoo in te richten, dat in geval van nood huisgenooten in de bad kamer kunnen komen. Bij mij kan de badkamer niet op slot, ook is er geen haakje aan de binnen kant van de deur aangebracht. Iedereen kan er dus te allen tijde bmnenloopen. Maar dat doe je natuurlijk niet als iemand een bad neemt en deze je hulp niet noodig heeft. Vindt u dit wat gênant, dan kan men een kaartje „bezet" aan de buitenkant misdrijf van verduistering veroordeeld tot twee Jaar gevangeisstraf. Ook het vonnis van den kellner werd bevestigd, hij werd dus wegens het voort gezet misdrijf van heling veroordeeld tot tot twee jaar gevangenisstraf. De banïdooper die door de recht bank was Vrijgesproken werd door het Hof tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het verbergen van van misdrijf afkomstige gelden. De pre ventieve hechtenis, dfe geheel in minde ring wordt gebracht, bedraagt ongeveer zeven maanden. DE POGING TOT VERGIFTIGING. TE VREELAND. De moeder van de vrouw uit Vreeland, die getracht zou hebben haar man te ver giftigen, is uit het huis van bewaring te Utrecht, waar zij sinds 15 Sept. verblijf hield, in hare woning te Weesp terugge keerd. Zij werd ervan verdacht, met hare dochter, vergif te hebben gemengd in de boJer, bestemd voor dsn 26-jarigen man van de dochter. Deze is, na eenige weken in het huis van bewaring te Utrecht te hebben door gebracht, overgebracht naar een der ryksklmieken voor zenuwpatiënten te Leiden. De moeder was indertijd aangehouden, hoofdzakelijk als gevolg van de verkla ringen door hare dochter, die niet meer of minder gezegd heeft, dan dat hare moeder de schuldige was. Inmiddels is komen vast te staan, dat de moeder niet in de woning van het slachtoffer is geweest, doch op den weg is blijven staan, terwijl hare dochter hare eigendommen uit het huisje haal de. Het uitgebreid justitieel, onderzoek heeft dan ook geen enkele bezwarende omstandigheid tegen de moeder opgele verd. OP STAP MET 60.000. Omstreeks Kerstmis 1931 ontdekte men te Amsterdam by de Nederlandse he Landbouwbank, dat een hulpkassier ver dwenen was met f 0O.(XX). Het bleek, dat de man ook in den loop van de jaren 1927—'1931 incassogelden verduisterd had tot een bedrag van f 10.500. Boven dien had de bediende nog een aantal kantoorboeken weggenomen. De man werd met een kellner to Mar seille gearresteerd. Intusschen was een banklooper gearresteerd, wien he* ver bergen van een deel van de f 00.000 was ten laste gelegd. In Juni. Stond het drietal voor de rechtbank terecht; de bankbediende werd veroordeeld tot twee jaren gevan genisstraf en verduistering, den kellner legde zij wegens heling en medeplichtig heid één „jaar gevangenisstraf op, de kantoorlooper werd vrijgesproken. Het O. M. ging in hooger beroep van de von nissen. Het Hof he^ft nu het vonnis tegen den bankbediende bevestigd en wegens ver duistering, diefstal en het voortgezet BODEGRAVEN, 18 Oct. Aangevoerd 287 partijen kaas, 9680 stuks, wegende 88.974 K.G. Prijzen: Goudache kaas met rijkamerk le soort f 8083, 2e soort f 27 29, zwaardere f 85 per 50 K G. Han del vlug. ROTTERDAM, 18 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 187 paarden, 9 veulens, 1 ezel, 1846 magere, 825 vette runderen, 201 vette, 067 nuchteren, 747 graskalveren, 221 schapen of lammeren, 1 big. 21 bokken of geiten en 4 over loopera. Prijzen per half K.G.: Koeien 1810, 2326, 30—<32 cent; ossen 1517/4, 21 —23. 2629 cent; stieren 13—15, 18 20, 2223 cent; vette kalveren 27Mi 32 K, 37H—42 K, 50—62è cent; graskal veren 12—15 cent. Prijzen peT stuk van mager vee: Melk koeien f 120205, kalfkoeien f 180— 245, stieren f 00—280t pinken f 6085, graskalveren f 2040, vaarzen f 80 125, werkpaarden f 100'260, slacht- paarden f 100140, hitten f 50100, veulens f 40—60, fok nuchtere kalveren f 815, slacht dito f 47. Overzicht: Runderen le soort redelijk verkocht, voor 2e en 3e soort werd min der besteed en zeer lui verkocht; stieren aanvoer flink, handel traag, lagere prij zen; kalveren le eoort goed verkoopbaar 2e en 3e kwal. moeilijk te plaatsen; melk en kalkoeien prijshoudend, maar min der vlug verkocht; pinken en vaarzen ale gewoonlijk, handel zeer «leepend; gras kalveren aanvoer minder groot, weinig kooplust, tragen handel; paarden handel zeer lui; slaohtpaarden minder vraag, niet veel betaald; nuchtere kalveren weinig kooj>era, handel traag, lagere noteering; fokkalveren handel redelijk. ROTTERDAM, 18 Oct. De federatie melkprijs bedraagt van 10 tot en met 24 October met inbegrip van den regeerings toeslag f 7 per 100 L. af boerderij voor le klasse melk. UTRECHT, 18 Oct. Yer. Eiervailing Utrecht (V.E.V.U.). Eieren wit f 5.58—6, eieren bruin I 6—6.50, eendeieren f 3.20, alles per 100 stuks. Aanvoer 21.000 stuks. GROOT-AMMERS, 17 Oct. Eerste Al- blaas er w aardsche Veilingsvereeniging te Groot-Ammers. Veiling op 17 Oct. 1932. Aanvoer 4738 eieren. Prijzen: Kippen en eendeieren f 3.75 per 100 stuks; gans eieren f 6.90 per 100 stuks; 19 pond bo ter 74—77 cent per pond; 224 pond kaas 23—90 cent per pond; 7 konijnen 90 ot, per stuk. ROTTERDAM, 17 Oct. Binnenlandsche Granen. Peulvruchten: Gerst f 56.50. Haver f 4.505.50. Erwten. Kleine groene f 8—11.50. Ex tra partijtjes er boven betaald. Schok ker-erwten f 13'15. Verder f 8-12. Bruine boonen f 9.5010.50. Extra puik» iéts meer betaald. Allee per 100 K.G. ROTTERDAM!, 17 Oot. Buitenlandsche Granen. (Berioht van de makelaars Har genbeek Van der Schalk). Stemming kalm. Rogge: Zuid-Russische disp. f 8.75, Canada no. 2 disp. f 8.95, idem aange komen I 8.95, 76 k. Bahia Blanca disp, f 4.10, 75-5 k. La Plata disp. f 8.86, 72-5 k. Duitsch-Poolsch aangekomen f 8.85. Gerat: Canada no. 8 atoomend f 84, A me rik. no. 2 disp. f 80, 60-1 Donau aangekomen f 74, 61-2 Donau atoomend f 75, 62-3 Zuid-Russische aangekomen f 76, Galifomisohe disp. f 91. Haver: Canada no. 8 aangekomen f 5.10, 36 k. White Cüpped <W f «70, 51-2 k. Boheemsche disp. f 4.75, idem aangekomen f 4.70, 47-8 La Plata disp. f 4.70, mixed leed diep. t 3.50. Mais per 2000 kilo's: La Plata disp. f 76, idem aangekomen f 74, id. «too rnend' f 76, Donau-Gaifox disp. f 76, id. stoomend f 74.60, gele platte Afrik. no. 4 disp. f 76, La Plata Cinquantin disp. f 81, Bessarabische stoomend f 74. De Tarwe Centrale veilde heden: Zeeuwsohe A opgehouden; Noord-Hol- landsche A"f 5.20, Groninger B f 4.40, Noord-Hollandsche B f 4.02M, Zeeuw- sche B f 4.72 K. R01TERJMM, 17 Oct. Voederkoeken. (Reriout van de makelaars Ueftr. Ary- ger.j in oord-amerutaansciie iytotoexan 'loco f bJdu, stoomend i bJ6, Uct.-Jan. jevg. f Ö.4D, Oct.-JUirt. f tiiw, id. id. van -y* mftr.K. zaad loco t ti./ö, üct.-JJec. i b.uo, Oct.-Aiaart t 7, id. id. merx üK stoomend t b.4o, id. id. van N.-ameriJt. zaad merk öa Dec. ail. f 7.20. merk öaC loco 1 b./ö, merk Mepie Leat iooo t t.Oo, Duitscüe lynaoeken at Emmerik prompt 1 ö.bü, Uct.-Dec. i 6.15, Jan.- jnaart 1 b-aö la Plata lijnkoeken loco- stoomend 1 b.kU, Lynzaadscmuers iHorn- uay; loco 1 o.uo, Dct.-r eur. Jevg. b, ld. merk in VU loco i b.lö, UUoutta lynzaad- sctoilers stoomend I 0.WU, Uroudnoot- sctoilers (.Domnayj licht gesleurd iooo 1 o.éo, extra iionte stoomend b.dU, ex tra Lont merk HVO loco 7.20, Manila, oocosxoeken merk Sn. iooo ö.WO, it. 1 o.uo, amerik. oooosfcoea loco 1 ó.lo, Amerik. coooesonülers loco Bolted xaioenizaadmeel l>0 pCt. Texas; Uct-aii. 1 ö.io, Uct.-Jan. aal. i b.lö, Ueextraueerd iynzaausenroot iooo ö.bo, intanusctie voorslag iynkoeken loco 5.85, Üct.-Jan. levg. t ti.lü, ld. lynkoeksctol£ers Ö.25, Uot.-Jan. fdvöO, id. grondootkoeken lo co Ö./5, grondnooisonroot iooo 6.50, id. Soyaecnroot iooo b-15, id. oooos- koeken loco 6.2b, ld. palmpittenkoeken 5. Alles per 100 kilo en gedeeltelijk tweede handsoh. UTRECHT, 17 Oct Ver. Groenten- en Vruchten veiling Utrecht en omstreken. Radijs 0.80-2.50, wortels I 3—7 per 100 hos, kropsla f 1.20—6 per 10o krop, andijvie f 0.4O-4.90 per lOü stoel, knoi- seidery I 14, gele komkommers 6 14, bleekselderij f 2—9, prei f 0.401.20 bloemkool f 5—19, roode kool f 88, witte kool f 3—7, savoye kool f 3—9, groene kool f 27, boerenkool f ÏÜO 2.60, alles per 100 stuks; zomerspmazie f. 8—20, winterspinazie f 716, witlof f 10—24, spruiten f 7—21, postelein f 6—16, snijboonen f 1897, suikerboo- nen f 1647, pronicboonea f 7<16, knol rapen f 1.60—2.80, winterwortels f 2.10 —2.80, uien f 2.20—5.20, alles per 100 K'.G.; tomaten f 2.10—12.501 blauwe druiven f 9—26, witte druiven f 92 per 100 pond, meloenen f 824 per 100 stuks. Vergadering van den Raad op Vrij dag 80 September. Aanwezig de burgemeester en alle le den. De Voorzitter opent de vergade ring met voorlezing van het gebed. De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd Ingekomen is een verzoek van de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging „Da niël" om voor een ringvergadering de openbare lagere school te mogen gebrui ken. Wordt na een korte bespreking toege staan. De rekening dienst 1931 is door Ged. Staten teruggezonden met enkele opmer kingen. Van de uitkeering van het rijk wegens kwade posten moet f 53.68 wor den overgebracht op den dienst 1932, waardoor de rekening sluit met een sal do van f 1944.58 H. Besloten wordt de rekening hierop voorloopig vast te stellen. D« schoolbouw. Voorts is ingekomen een schrijven van Ged. Staten, dat dit ooilege in ver band met het gering aantal leerlingen en den slechten toestand van de school, het gewenscht acht deze school op te heffen, mede in verband met het feit, dat het grootste deel der ouders principieel geen voorstanders zijn van openbaar lager on derwijs. Het is dan echter noodig eerst een regeling te treffen tot toelating van leerlingen voor wie openbaar onderwijs verlangd wordt op een school elders. In verband hiermede wordt Goudriaan ge noemd. De heer De Ruiter vraagt, of dan nog vervoerkosten zullen moeten worden gegeven. De Voorzitter zegt, dat de verst- verwijderde leerlingen geen 4 K.M. van de school te Goudriaan wonen, en dus geen vergoeding voor vervoer gegeven behoeft te worden. Spr. leest een ont werpregeling voor, waarmede, na eeni- ff« bespreking, allen sioh kunnen yem- nigen. Deze ontwerpregeling aal aan het ge meentebestuur van Goudriaan worden gezonden. Afscheid. Aan het einde van de agenda geko men, deelt de Voorzitter hierop den raad mede, dat de heer H. de Heer, amb tenaar ter secretarie, de gemeente we gens benoeming te Westbroek o.a. ver laten gaat en eervol ontslag van B. en W. heeft gexregen. Hij heeft nu voor de laatste maal de raadsvergaderingen bij gewoond. De Voorzitter meent de tolk van den raad te zijn, wanneer hij den ver- trekkenden ambtenaar geluk wensoht met zijne benoeming en positieverbetering en brengt hem gaarne een woord van dank voor zijn arbeid in dienst der gemeente verricht en de prettige verhouding, waar in spr. met hem heeft gewerkt in al die jaren, die hij ter secretarie werkzaam is geweest. Hij wensoht hem in zijn nieuwe werkkring Gods besten zegen toe. De heer De Heer dankt den Voor zitter voor diens hartelijke wodden, zijn uitstekende opleiding in de gemeente-ad ministratie, zijn humane,ja hartelijke samenwerking en zijn goede raadgeving gen op allerlei gebied. Hij dankt ook dèa raad en wenscht aen voorzitter toe, dat hij nog lange jaren het voorzitterschap zal mogen bekleedeu. (Teekenen van in stemming.) Daarna wordt de vergadering gesloten. Openbare raadsvergadering op Maan dag i7 October. Voorzitter de heer A. M. Nieuwenhuisen. Alle leden zijn aanwezig. Na opening der vergadering stelt de Voorzitter "voor de notulen aan te houden tot de volgende vergadering, om eenige leden de gelegenheid te geven ze nog in te zien. Aldus wordt besloton. Nadat eenige ingekomen stukken voor kennisgeving zijn aangenomen, komt aan de orde het schrijven van den minister van financiën om ten naniten van ds huur van het kantongerecht de moge lijkheid van ppzegging tot 1 April 1933 open te laten. B. en W. stellen voor, den minister te berichten, dat opzegging der huur ten allen tijde kan geschieden met een opzeggingstermijn van 1 jaar. Aldus wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten. Vermindering landpacht. Volgt een adres van den heer A. Heikoop, houdende verzoek om vermin dering van huur. B. en W. meenen, dat geen redenen aanwezig zi}h, om hieraan te voldoen en dat zulks een precedent zou kunnen scheppen tegenover andere huurders. De heer Van der Hek zegt dat dit een buitengewoon geval is. De persoon in kwestie kan wegens zijn gezondheids toestand niet/ op andere wijze geheel in zijn onderhoud voorzien. Hij verdient nu wat met het kweeken en verkoopen van bloemen. Omdat hij het perceel grond ook reeds het .vorige jaar had gehuurd en er verschillende vaste planten in had staan, moest hij dit jaar wel opnieuw inhuren, anders had hij niet geweten waar hij met die planden moest blijven. Men kan dus niet zeggen dat hij dan maar niet had moeten inhuren. De heer Peerbolte stemt mot de woorden van den heer Van der Hek in. Doordat het aantal stukjes grond daalt en de vraag daarnaar stijgt, worden dd huurprijzen geregeld opgedreven. De heer v. d. B e r g h is het met de vorige sprekers eens. Het geldt hier trouwens een bijzonder duur stukje grond. De heer Kortland zegt, dat men in derdaad met deze dingen voorzichtig moet zijn. Er kunnen echter uitzonde ringsgevallen zijn. Als de heer H. den grond indertijd heeft moeten inhuren, 59. Aladdin herkende nu zijn reismak ker en wilde naar hem toesnellen, maar eenige soldaten hielden hem vast. Hera riep verontwaardigd: „Hoe durf je zoo'n toon aan te slaan, had beter op je vriend gepast, dan was het niet gebeurd. Alad din blijft bij mij en wanneer je niet ver dwijnt, zullen we je neerschieten." De arend herkende nu de prinses en boog eerbiedig. Maar hij ging niet weg en vroeg beleefd om de yrijhsid van sijn vriend. „Ga maar weg, kameraad," zei Alad din, „en vertel Sheik alles. Ik zou toch niet met je mee kunnen gaan, want de koning bezit mijn tooverfleschje en zon der dat, kan ik tooh niets uitrichten." 00. Toen vloog de arend treurig weg, vol zelfverwijt, dat hij den vorigen avond ijoo lichtvaardig gehandeld had. Hera glimlachte echter vroolijk en nam Alad din mee het hol in. „Wieet je, waarom ik vooral *00 boos was vannacht," sei ze. „Omdat je vlak bij een ingang van een onzer schatkamers lag, en we altyd bang zijn, dat jullie groote menschen die leeg zullen halen. Kijk maar, door deze deur kom je binnen." Ze drukte op een verborgen knop, een steen wentelde om en ze traden een vertrek binnen, waar hoopen goud en edelgesteenten lagen. „Alles door onze mijnwerkera vergaard en hierheen gebracht," zei Hera. „Ons paleis is er vol van, zooals je gezien htbt."

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4