K««« Geen moeite te veel,Mevrouw Plaatse 2000X Eerst kijken Mijn TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOL.LAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant WOEN1DAQ 10 OCTOBER 1982 NIE Wanneer komt UI Hoogstraat/Spul ROTTERDAM Vlasmarkt en voorts onder en W. in overleg ABONNE’8 vin Verschijnt Ma •n Vrijdag. Pr lingj voor 8c maanden 1.5 Met verzeker! i Particulier en algemeen belang. De Voorzitter zegt, dat B. on W. zich ernstig hebben beraden alvorens met hun advies te komen. Natuurlijk moesten ze met het -particulier belang terdege rekening houden, maar het alge meen belang moet ten allen tijde den doorslag geven. Spr. bevestigt, dal do grond aan de andere zijde van de straat aanmerkelijk In waarde zal dalen, als men het adres inwilligt. Spr. wil het voorstel van B. en W in stemming brengen. De hwr Kortland meent, dat dan de kans van slagen gering is. Men zou misschien beter kunnen stemmen over de vraag, of de raad al dan niet gevoelt voor ophooging. De Voorzitter acht het beter te stemmen over al dan niet verkoopen. Na nog eenige discussies, komt het prae-advies van B. en W. in stemming. De heer P e e r b o 11 e verklaart te zul len vóórstemmen, omdat hij verkeerd vindt, den grond te verkoopen. Spr. is er natuurlijk voor, de bewoners zooveel mogelijk tegemoet te komen. Het voorstel van B. en W., om op bet adres afwijzend te beschikken, wordt ver worpen met 65 stemmen. Voor de boe ren v. d. Over, Kortland, Peerbolte, Kok en Deerenberg. De heer Bron stelt nu voor den grond te verkoopen voor t 4 per vierk. M., op voorwaarde, dat hij wordt opge hoogd tot een gelijkmatig afhellend talud van de straat tot de achteri'ih van do D» bediening In onze zaken wordt thans alom tot voorbeeld gesteld. Wie eenmaal onze magazijnen heeft bezocht wordt aetroffen door de prettige ontvanast, de hulpvaardigheid en het goede oordeel. En Indian in sommige gevallen een goedkooper artikel wordt aanbevolen boven een duurder, dan vragen de dames ons wel eens, of wij niet al te loyaal zijn. Neen, want wij hebben Immers meer aan 10 tevreden klanten, die ons overal recommandeeren en die regelmatig komen binnenwippen, dan aan 25 verkochte mantels of |aponnen. Juist, omddt bij ons geen koopdwang bestaat, voelt men zich bi| ons zoo thuis. Onze collectie bontmantels, mantels, japonnen en hoeden is de moeite van het bekijken waard. Esn slecht vooruitzicht. De heer Van Harmelen vervolgt;; .en binnen n,f zien haren tijd zullen ze onbewoonbaar moeten worden verklaard. Men vergete niet, dat bij ophooging ook de ruimte onder de vloeren van de hui zen moet worden opgevuld. Op de plaats waar B. en W. last van het regenwater vreezen, is dat bezwaar gemakkelijk door draineering te ondervangen. Men stelt in Schoonhoven hooge eischen op het punt van schoonheid en de laatste 10 jaren is het aesthetisch oordeel der raadsleden sterk in beteekenis gestegen, maar de be woners willen daaraan tegemoet komen. (Gelach). Den heer v. d. Hek spijt het, dat hij onmogelijk met B. en W. mee kan gaan. Spr. hoopt, dat het college ertoe kan be sluiten, de adressanten zooveel mogelijk ter wille te zijn. De heer v. Beusekom zegt dat in de commissie van fabricage tegen het aan vankelijk plan van B. en W. bezwaren bestonden. Er is nu een nieuw ontwerp, maar wat de teekening nu te zien geeft, lijkt spr. erg gedrongen. Het komt hem beter voor, aan den wensch van de be woners te voldoen en een ruimere bebou wing toe te passen. Ook de heer Adriaens is er vóór, dat de bewoners in de gelegenheid zullen worden gesteld, den grond, aan te koopen. Als de geheels diepte wat te groot ia, HET CQNI Amelde. De c in Zuid-Hollan van B. en W. dat hij geen ten tie, die de Raa< heeft aangenon ven, zoodat het geving is aange De commissai dedeeling te doe GROVE I t Alphen a.d. R verleden week d Aarlanderveen doordat hij 's a' weg met zijn fi reed, in het kaï Blijkens het heeft men hier heid te doen. M tering van deze storte puin stoomwals verw rige week echt* dienst gedaan, verlof was. De 8 storting werkza de in den loop tuigen passeei waarschuwd, de berijdbaar zou i dag niet passee der Kreeke, uit eens in het kaï het leven gekom een en ander di De gevaarlijke niettegenstaande kele straatlantae de weg niet of fit sloten, daar in d had moeten zijn lijke bladen. De is voor de nalal ondsrsooht, gelegen tuin. Dat er tuinen langs de straat zullen komen, acht hij geen be zwaar. Men heeft dat ook elders wel, bijvoorbeeld aan de huizen bij het station. Als de grond achter de tuintjes van adressanten wordt opgehoogd, moeien de bewoners die tuintjes mede ophoogen en dat kost hen ongeveer f 800, welk bedrag niet alleen onnuttig is, doch waarmede nog alleen verslechtering wordt bereikt. Spr. heeft hooren vertellen dat er aan merking op is gemaakt, dat in een der tuintjes wel eens een luier buiten bangt Dat is heelemaal geen schande, doch integendeel gelukkig. Er zijn in Schoon hoven al vaak moeilijkheden geweest over al dan niet opgehoogden grond. Nu de gemeente een geschikt bouwterrein hooft verkregen behoort dat tot het verleden, behalve dan nog in dit speciale gevol. Als de raad dus nog eenmaal een oplos sing voor deze moeilijkheid wilde zonken, was hij er vooreerst af. De heer Van Harmelen meent, nu hij de verschilwnde sprekers heelt go- noord, het best te doen, met het voorstel, dat hij in de ïabricage-commiHsie heeft gedaan, te handhaven. Dat voorstel Was, om aan het verzoek van adressouten te voldoen. Spr .gaat na welke 8 plaunen er achtereenvolgens voor dit stuk grond hebben bestaan. Het laatste is nu een „open bebouwing”, waarmede de bewo ners van de O. v. Noortstraat niet vol doende gebaat zijn. Bij afwijzing van het verzoek dreigt er Achter de huizen een t.b.c.^meer te ontstaan. De waarde dezer woningen zal aanmerkelijk dalen. Weth. Deerenberg: De denkbeel dige waarde. omdat hij er planten in had staan, die anders verloren waren (spreker kan dat niet beoordeelen), dan geldt het hier soo’n buitengewoon geval. De Voor sitter zegt, dat de heer H. Indertijd op de gewone condities den grond heeft gehuurd. Hij heeft den prijs en alle omstandigheden geweten toen hij het contract sloot. Als bet hier inder daad een bijzonder geval betreft, zou daar mede echter rekening kunnen worden ge houden. De heer Kortland stelt voor, dat B. en W. zich dan nog eens met den huurder in verbinding stellen en dat de Baad hen machtigt, de pacht naar hun goedkeuring te verlagen. De heer Bron gelooft, dat dit bijzon dere geval geen precedent zal scheppen. De hoer Van Harmelen zegt dat, als deze man den grond niet meer had ingehuurd, hij zijn planten kwijt was ge weest, zoodat hij inderdaad eenigszins gedwongen werd, te huren. Nu hij heeft gezien, dat op de vrije markt de ge meentegrond tegen 60 pCt. lagere prijzen wegging, is het begrijpelijk, dat hij daar- over bij den raad komt aankloppen. Weth. v. d. Oever vindt het eigen aardig dat de heer Heikoop nu met dit verzoek komt. Er is geen sprake van eenigen dwang bij de weder-inhuring van den grond, want de heer H. heeft zich nooit tot B. en W. gewend met een aan- merking over den prijs, Spr. moet een verlaging van den pacht ontraden. De Voorzitter vraagt of het voor stel van den heer Kortland beoogt.B. en W. te machtigen de huur voor 1 jaar te verlagen of over den vollen pachtter- mijn van drie jaar. De heer Kortland zegt dat zijn be doeling is verlaging voor 1 jaar. Anders zou men wèl een precedent scheppen. Het voorstel-Kortland wordt aangeno men met 88 stemmen. Tegen de heeren v. d. Oever, Peerbolte en Deerenberg. Dan komt ter tafel het adres van den heer A. van Iperen, houdende verzoek tot aankoop van een stukje grond aan de Varkensmarkt voor f 10. B. en W. adviseeren het verzoek in te willigen. Zonder hoofdelijke stemming wordt air dus besloten. Hoewel reed; den de monnik rade in Lim grond haalde: lang geduurd, keiijk in exj Onze mijnen staan aan de ei ste steenkolenn en vermóedeli o nisch an social den wel geen 2 den grond, nu voudige verm dat geen enkel Die sohoone door het eig d.w.z., bonder den door den i voorrechten of als dat 'in zee: echiedt. Ons mijn-bec' trotsoh worden er een moeilijl aan. Onze ko loopen, omdat invoer van ^ko! contingenteerd, landen zoo got ontstaat dus o de mijn-dlrectfc De kolen kunxu land geplaatst geering de landen wilde n waarmede zij wanneer ook N wilde contingen De oplossin; 'zeggen: laat d* Frankrijk en B zijn van zoo’n tak van ons be oven adem kan zou krijgen. De weinig te verv ook geen kolen naar Nederlanc steuntjes verliet De oplossing voor de regeert zwaar, heeft euvel, dat er a1 van de landen, taering getroffe grenzen zouden zouden de landt aan ons leverdt dere goederen 1 ren. Onze kolen zi buitenland kan leveren goedkoo toch gaat m< tengevolge van ten van de v rtngsschioht. De nood van gen. Men kan naar believen j j bouw, veeteelt, en nu komt ei nen". De nood naar uit, dat, a weg weet aan 1 bedrijf stop gei kan misschien wel worden volstaan met bijv. 10 M. Over den aankoop zijn de be woners het onderling wel eens; spr. stelt voor, aan hun verzoek te voldoen. De Voorzitter vraagt, tegen wel ken prijs de heer Adriaans voorstelt, den grond te verkoopen. De heer Adriaens zegt, dat men hier natuurlijk geen f 6 kan rekenen, zoo als voor den opgehoogden bouwgrond. Spr. acht de helft voldoende. De heer Kok heeft wel begrepen, dat het voorstel van B. en W. niet veel kans maakt. Den heer Van der Hek speet dat, spr. vindt het niet zoo erg. De vraag is echter, of de bewoners het eens zijn over de bestemming van den grond. Als over den prijs overeenstemming ia te bereiken, zou het noodig zijn, dat voor die bestem ming nog bepalingen worden vastge steld. De heer Van Beusekom heeft de zen morgen nog twee der bewoners ge sproken. Het is hem daarbij gebleken, dat allen het eens zijn over den grondaan koop en dat zij over de bestemming van den grond tot nader willen overleggen. Bezwaren van B. an W. Weth. v. d. Oever zegt dat het een hopeiooze zaak is geworden om het voor stel von B. en W. te verdedigen. Als spr. dat eohter naliet, zou het den indruk ge ven! dat het voorstel van B. en W. met op goede grondslagen berustte. Het col lege heeft integendeel de kwestie goed onderzocht en voor en tegen goed over wogen. Aanvankelijk was het bezwaar der bewoners nog grooter. De eerste tee kening was namelijk gemaakt naar de kadastrale kaart en by nameting bleek, dat het terrein bijna 5 M. breeder was. Hoewel zoo’n verschil in een dergeiijk geval gemakkelijk kan voorkomen, sche nen de bewoners het niet te gelooven. Spr. vindt dat vreemd. Verplaatsmg van de straat naar heb Westen zou tot gevolg hebben dat men aan de W.-zijde plaats tekort kwam, wat een groote schade voor de gemeente zou beteekenen. Spr. begrijpt dat de bewoners van de O. v„ Noor latraat liever geen zwam onder hun achterka mers krijgen, doch als het onder de voor kamers al zit, helpt dat weinig. Een stuk grond ter diepte van 10 M. verkoopen zou willen zeggen dat de gemeente 6 M. overhield, waar ze niets aan had. Als de grond verkocht wordt, moét dat dus tot de volle diepte van minstens 15 M. ge schieden. Spr. heeft gehoord, dat de be woners de grond willen ophoogen met de helft van hel verschil tusschen de tegen woordige hoogte en die van den overigen grond. Daarvan zal het gevolg zijn, dat de tuintjes in een zwembad veranderen. Het water van het hooger gelegen ter rein zal dan ongetwijfeld naar de tuin tjes wegzakken. De adressanten kunnen dan ook beter niet over de gezondheids commissie spreken, want die zou tegen hun plan zeker bezwaar hebben. De ophooging behoeft geen f 800 te kosten, zelfs nog niet de helft, behalve in een enkel geval, waarin meer moet wor den opgehoogd, Spr, gelooft dat men Restauratie Commissie. Het volgende agendapunt is het adres van de Kestauratie-commissie om het contract tusschen burgerlijke en kerke lijke gemeente, omtrent de instelling de zer commissie, zoodanig te wijzigen, dat deze voortaan zal bestaan uit 3 leden, te benoemen door den gemeenteraad en drie ledenj te benoemen door Kerkvoog den en Notabelen der Ned. Herv. Ge meente (in plaats van 2 met nam» ge noemde personen). De Voorzitter zegt, dat B. en W. tegen dit verzoek geen bezwaar hebben. De heer Peerbolte vraagt oij met de 3 leden, te benoemen uit den raad, wordt bedoeld dat dit raadsleden zulten zijn. De Voorzitter zegt dat dit wat de bedoeling van B. en W. is geweest. De heer Peerbolte acht het ge- wenscht dit dan in het contract tot uiting te doen komen. Weth. Deerenberg stemt daarmee in. Er dient te staan: door en uit den Raad. Nadat B. en W. die wijziging heb ben overgenomen, wordt zonder hoofde lijke stemming besloten tot inwilliging van het verzoek. Hat bouwplan voor da Droge Gracht. Dan ia aan de orde het adres van be woners van de le UI. v. Nooriatraat in zage aankoop van stukjes grond van de Droge Gracht, achter hunne huizen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. afwijzend, adviseeren, mede omdat de tuintjes achter de huizen van adressanten niet altijd even zorgvuldig worden onder houden. De heer Kortland zegt, dat inder tijd den bewoners van de Olivier van Noortstraat allerlei beloften zijn gedaan, die niet alle zijn nagekomen. En nu doet zicli nog deze kwestie voor. De oplos sing daarvan zal, hoe ze ook zal uitval len, den bewoners altijd geld kosten. Een niet te voorziene omstandigheid heeft daartoe geleid en niemand kan men er een verwijt van maken. Maar inmiddels is het niet aangenaam. Een oplossing zou misschien zijn, dat de geprojecteerde weg, waaronder nu de rioleering is ge legd, wat meer naar het Westen zou ko men. Spr. weet niet of dit mogelijk is, doch daardoor zou achter de huizen van adressanten bijv, een 8-tal meters meer ruimte kunnen komen. De heer Peerbolte zou het onjuist vinden den grond te verkoopen. Spr. kan zich de bezwaren tegen het oorspronke lijke plan goed indenken, doch nu die bezwaren zijn opgeheven, is de zaak ver anderd. Spr. verwijst naar een dergelijke kwestie, indertijd* op de Oude Singel ge rezen. Bovendien heerscht onder de be woners van de O. v. Noortstraat geen eenstemmigheid. Ophooging van de tuin tjes, waarbij B. én W. zooveel mogelijk aan adressanten tegemoet zouden kun nen komen, lijkt spr. het best De heer Van den Bergh zegt, dat het voor de bewoners een lastige zaak is. De huizen zijn heelemaal gebouwd naar de tegenwoordige hoogte van den grond en als deze wordt opgehoogd, zul len de bewoners last van zwam krijgen, getuige het feit, dat zulks in de voor kamers, die wel gelijk met den grond liggen, reeds voorkomt, terwijl men er in de achterkamer geen W van heeft. Elke oplossing van de kweSüe zal den bewo ners geld kosten, doch als hun tuinen worden vergroot, zijn die uitgaven niet vergeefsch, want dan stijgen daardoor de huizen in waarde. De heer Bron kan zich eveneens met het voorstel van B. en W. vereenigen. Spr. acht het door hem aangevoerde mo tief, dat men ter plaatse last zou krijgen van het water, ongegrond, want bij de bodemgesteldheid, zooals deze hier is, zakt het water steeds zeer snel weg. Spr. ondervindt dat wel in zijn eigen, laag- werkelijk een tb.c.-meer zal krijgen, als achter de huizen de grond lager komt te liggen dan verderop. Alles bijeengenomen achte spr. zich niet verantwoord met inwilliging van het adres. De heer Van Harmelen zegt, dat bij het meerendeel der raadsleden niet de bedoeling zal voorzitten de gemeente met 5 M. grond te laten zitten. Weth. Deerenberg zegt, dat de heer Bron argumenten tegen B. on W. aanvoert (zooals dat van de luier) die niet terzake doen. Vroeger had men in Schoonhoven altijd moeilijkheden over bouwkwesties. B. en W. hebben daaraan een eind gemaakt en nu zou men er nog niet af zijn. Spr. wijst erop, dat hoi plan reeds lang genoeg geleden ter inzage heeft gelegen. Noch tegen de ophooging. noch tegen het bouwplan heeft iemand bezwaren ingediend. Voor spr. staat nog lang niet vast, dat de toestand, zooals B. en W. die willen maken, ook voor de bewoners niet de beite zou ixte Dat dit reeds hek derde plan van B. on W. is, bewijst, dat hot college met de belan gen der bewoners rekening hoeft willen houden. Als echter aan de eene zijde van de straat een diepte ontstaat, dan zal dat leiden tot waardevermindering van den grond aan de andere zijde van de straat. Spr. zou tegen verkoop van den grond nog minder bezwaren hebben, als alles tot eenzelfde peil werd opgehoogd. Men moet niet den schijn wekken, alsof B. en W. van plan waron, de bewoners van de Olivier van Noortstraat te dupeo- ren. tegenwoordigs tuintjes event, nader door B. w met do bewoners te stellen voorwaarden omtrent het gebruik van den grond. Als voorbeeld voor een goede oplossing wijst spr. op den tuin van den heer Teijinck. Weth. v. d. Oever verklaart, te zul len tegenstemmen, omdat het de gemeente teveel geld zal kosten. De heer Bron wijst erop, dat in de raadsvergadering van 18 Mei B. en W. de toezegging deden, dat zij zich zoo spoedig mogelijk tot de betrokken bewo ners zouden wenden. Eerst 4 maanden later, toen inmiddels de riolen waren ge legd en het gat half was dichtgeworpen, heeft) het college die belofte nagokomen. Weth, Van den Oever wijst erop, dat het bouwplan reeds lang was goed gekeurd; men kon daarvan dus op de hoogte zijn. De heer Kok zegt dat het publiek daarmede niet bekend was en dat de raadsleden den toestand aan de Olivier van Noortstraat niet kenden, toen zij hel bouwplan goedkeurden. Weth. Deerenberg zegt, dat hij voor het voorstel Bron zal stemmen, om dat daarin wordt voorgeschroven dat het heele terrein gelijk zal komen te liggen. De heer Peerboltr verlaat tijdens de stemming de raadszaal Het voorstel-Bron wordt daarop met 91 stem aangenomen. Tegen weth. v. d. Oever. Takken van dienst. B. en W. stellen hierop voor als tok ken van dienst aan te wijzen de gasfa briek, de waterleiding, het olectriciteits- bedrjjf, het veerbedrijf, het woningbedrijf! en het rsstauratiebedrijf. Zonder hoofdelijke stemming wordt al dus besloten. Inzake eenige reclames schoolgeld enz. vereenigt de raad zich eveneens zonder hoofdelijke stemming met) de voorstellen van B. en W. Hierna heeft plaats de aanbieding ton de ontwerp-gemeente-begrooting, dienst 1838 en de begroetingen der bedrijven. De voorzitter stelt voor, do begrootiug te «enden naar de commissie voor de fi nanciën, om advies. Aldus wordt besloten. Aan de orde is dan een wijziging dor begrooting, dienst 1932, waarmede de raad mot algem. stemmen accoord gaat. Tijdelijk ontslag bij de werk verschaffing. By de rondvraag verzoekt de heer Peerbolte om inlichtingen over het ontslag van eenige personen by de werk- versen ailing. De Voorzitter antwoordt, dat het) den raadsleden bekend is, dat ten aaazaen van de werkverschaiHng op 15 Oct. nieu we voorscnrüten m werking zyn getre den. Bindsdien mogen geen werkloozen by de werkverschaffing arbeiden zonder vergunning van den minister. Voor 18 dor tewerkgestelden is die vergunning nog niet afgekomen en om nu niet de geueele rijkssubsidie in gevaar te bren gen, heboen B. en W. deze personen tij- uelyk moeien uitsluiten. Ondanks de strengere voorschriften is hier niemand dadelijk afgewezen, waarom over deze 18 gevallen twijfel bestaat, weet spr. niet (.de inspecteur heeft ze aan het oordeel van den minister onderworpen), er zijn naar spr.'s meening slechts enkele twij- ieiAOhnge gevallen bij, van andere is spr. overtuigd, dat de vergunning spoedig zal af komen De hoer Peerbolte dankt voor de inlichting. Spr. meent dat na deze uit sluiting de betrokkenen wal voor steun- uitkeering in aanmerking zullen komen. De Voorzitter bevestigt dit. De heer Peerbolte meent, dat bij de nieuwe regeling hot advies van B. on W. wordt gevraagd. De Voorzitter zegt dal het col lege ten aanzien van alle tewerkgestel- den den tot toelating heeft geadviseerd en als da betrokkenen onverhoopt niet mochten worden geplaatst, zullen B. en W. daarin ook niet zonder meer berus ten. Weth. V. d. O e v e r zegt dat onder hen voor wie nog geen vergunning is ontvan gen, ook een gezinshoofd met 5 kinde ren is. De reden is dan ook niet te be grijpen. Spr. heeft de betrokkenen gead viseerd heden te gaan stempelen. De heer Van Harmelen zegt dat eenige (spr. meent 14) maanden geleden B. en W. hebben beloofd dat het urinoir buiten de Veerpoort verlicht zou worden. Thans is daaraan nog geen gevolg ge geven. De Voorzitter zal dit in de wet- houdersvergadering bespreken. De heer v. d. Hek wijst B. enW. er op, dat aan de Groote Kerk nog slechts één uitgang in gebruik is. Voor do ouden van dagen zijn die trappen gevaarlijk, zoodat het gewenscht was ook een zij uitgang in gebruik te stellen. De Voorzitter antwoordt, dat deze kwestie bij het college van kerkvoogden thuis behoort. Dit is er al eens op ge wezen, doch het heeft geen aanleiding gevonden om hierin verandering te bren gen. De heer Van den Bergh wil ter toelichting wel mededeelen dat hij met den president-kerkvoogd over deze kwes tie heeft gesproken en dat deze het ge wenscht achtte af te wachten of de ver dere subsidie wordt verleend. In dat ge val wordt met het werk aan het! koor be gonnen en dan zou die uitgang toch weer gesloten moeten worden. De heer Bron wijst op den toestand van den Ouden Singel. De gaten, die zich daar in den weg vertoonen, veroorzaken gevaar voor het verkeer en de deuren en romen van de bewoners spatten onder als een wagen oli auto door deze plassen rijdt. Verleden jaar is er grint gestort, doch de jeugd doet daarvan een groot deel in het water verhuizen. Misschien was het beter sintels te gebruiken. De Voorzitter zegt toe ook deze zaak in de vergadering van B. en W. te zullen bespreken. Daarna sluiting,

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 5