Aladdin en de Tooverlluit. Wat geeft de Radio? Gemengd Nieuws. U Rechtsvragen. Rechtszaken. Ingezonden Stukken. Loop der Bevolking. Burgerlijke Stand. Marktberichten lij «4# 4M TWEEDE BLAB NIEUWSBLAD VOOB ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, 8chnonfto..n«h.Cauf«nl WOENSDAG NOVEMBER 1932 Domtor (km 10 November. Hilversum. A.V-R.O. 8—0 Gramofoon; 910 Qonoert door het A.V.R.O.-KA- imarorieet, 1010.16 Morgenwijding; 110-1510-3(1 Gramoloon; 10J3Udl Solieten-ooncert (Piano en Cello); 11 11.30 Kook- en Bakpra&tje door Me vrouw R. Lotgeringt—iLLillehrand; 11.30 12 Vervolg Solistenooncert; 122 Gon- oert door het Omroep-Orkest en Vi ool; 22,30 Halfuur yoor de Vrouw; 2.45—3 Gramofoon, 3—3.45 Naaicur sus; 8.45—4 Gramofoon; 4—0 Zieken- uur; 5—0 Causerie door Max Tak over „Nationale muziek en haar karakter"; 5—0.30 Conoert door het A.V.R.O.- Klein-Orkeat; 6.307 Sportpraatje door den heer H. Hollander; 77.25 Vervolg Concert; 730—3 Engelsche les voor» gevorderden; 88.05 Nieuwsbe richten; 8.058.16 Gramofoon; 8.15 pijn. 0.1Ö Concert door „The Band of H.M. Royal Horse Guards" („The Blues"); pLm. 9.15pl.m. 930 Gra mofoon pLm. 9.30—40.16 Conoert door het Gonoertgebouw-Orkest en Piano; 10.15-h10.30 Gramofoon; 10.30—11 Kovacs Lajoe en zijn,Orkest; 1111.06 Nieuwsberichten; 11.(tö11.15 Gra mofoon; 11-1612 Kovacs Lajos en zijn Orkest. Huizen. K.R.O. 8—0.16 Conoert; N.C.R. V. 10-10.15 Gramofoon; 10.15—10.45 Morgendienst door Da. H. Woudstra; 10.45—11 Gramofoon; KR.O. 11 HBO Gramofoon; 11B012 Godsdien stig halfuurtje; 12.162 Concert door het K.R.O.-Orkest; N.C.R.V. 2—8 Cursus fraaie handwerken; 93.30 Vrouwenhalfuurtje; 4—6 Bijbellezing door Ds. K. den Hollander; 55.30 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 6.30—6 Dra. L. P. v. d. Does over; „Het standbeeld van Erasmus"; 8 6.45 Liederen-recdtal; 6.457 Cursus knippen en atofversderen; 7>7.30 Corn. A. Crayé over: „Wat er .op de wereld gebeurt"; 7.468 Nieuwsbe richten; 8—0 Gramofoon; 9030 Ouderuurtje. L. W. J. van Hasaeltover „Je kind wordt groot"; 9.300.40 Gramofoon; 9.40—10.40 „Het bloeitijd perk der Protestantsohe Kerkmuziek" 10.401050 Nieuwsberichten; 10.60 11.30 Gramofoon. Vrijdag 11 November. Hilversum. V.A.R.A 8 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A. ÏLA. 10.16 uur Concert door het V.A. Rjl.-Kleinorkest; 11.16 uur Onze Keu ken door P. J. Kers Jr.; H.45 uur Janny van Oogen draagt voor; A.VJR.O. 122 Concert door het A.V_R.0.-Ka- merorkest en Gramofoon; 2250 Ka mermuziek f 2.30—4 Conoert door het A-VR-Oj-Kllednorkest en Gramofoon; V.A.R.A. 4 uur. Gramofoon; 4.50 uur Na Schooltijd, 5.30 uur Concert door „De Notenkrakers"; 6.15 uur Orgel spel, 6.40 uur J. Wi. Matthijsen over: „Van leed en strijd, van hoop en go- luk in Sovjet-Rusland"; 7 uur Orgel spel; 7.16 uur Conoert door „De Flie refluiters"; V.P.R.O. 8 uur Cursus. Ca techisatie 1 Nieuwe Kerkgeschiedenis. Spreekster: M|ej. Dr. N. A. Bruining; 8.30 uur Concert; 9 uur Prof. Dr. G. J. Heering over: „Wapenstilstand of Vrede?"i 0.30 uur Concert; 10 uur Nieuwsgeriohten; 10.16 uur Voorlezing van Vredespoëzie door Ds. E. D. Spel berg: V.A.R.A. 11 uur Ds. F. M. Wï- baut over: „Wordend Huwelijk"; 11.30 uur Gramofoon. Huizen. N.CR.V. 8-6J6 Schriftlezing; 8.150.30 Concert; 10.30—11 Morgen dienst door Ds. W. Seinen; 1)1—1.16 Conoert (Vioo£ Cello en Piano); 1.15— 2 Piano-recital; 2.30-430 Conoert (Alt-Mezzo, Fluit, Viool, Cello en Pia- no); 4.305 Gramofoon; H.I.R.0, 6 uur Uitzending voor den Alg. Ned. [VrouwenVredebond.5.30 uur Uitzen ding voor den Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid; N.C.R.V. 6—6.30 H. J. Stelnvoort over: „Een tafeiprul- lebak"; 6.30—7 A. J. Herwig over: „Vruobtboomen in grootere tuinen';'; 7 7.30 Literair halfuurtje; 7.456 P.T. T.-kw&rÜertje. J. G. Pater over: „De taak van den P.T.T.-dienst in de mo derne samenleving"; 8—0 Orgelcon cert; 9—9.30 K. D. Koning over: Sint Maarten; 0.90—11 Conoert door het N.CR.V.-Orkeet; pl.m. 10.16 uur lQ1,pili ton tl—1430 Gramofoon. ie nu slaapt. Bovendien was nog nist ge bleken dat het bestuuT van H. en N. op hun wenschen schijnt te willen ingaan. Een der bestuurders van H, en N. gaf in overweging dat men rich zou aanslui ten hij Handel en Nijverheid, om daar zijn invloed te doen gelden. Wellicht zou men dan zijn verlangens bevredigd kun- nen zien. De adspirant-leden van de te stichten vereeniging hebben deze overweging niet afgewezèn en zich bij „Handel en Nij verheid" aangesloten. Deze oplossing valt toe te juichen. Een tweede vereeniging moge in de gegeven omstandigheden recht van bestaan heb ben, beter lijkt het ons dat gezamenlijk wordt opgetreden. Naar de Heimat. Krimpen a.d. Lek. Van de ReedeTij o/d Lek zal één der autobussen tegen het Kerstfeest een reis maken naar Olden burg (Duitse hland). Deze dienst wordt gereden om meis jes, die in deze omgeving iri betrekking zijn, zoo voordeelig en gemakkelijk mo gelijk heen en weer te doen reizen naar haar vaderland. Krimpen a.d. Lek. De heer Henry Dek king is niet, zooals gemeld, gisteren hier voor het Nut opgetreden, doch zal eerst Dinsdag 20 November komen. De Duitsche Reederijbooten zijn hier voor den winter weer opgelegd. Eenige booten die den gibeelen zomer hier wa ren ppgelegd, zijn nu weer in den dienst gebracht. De booten, die nu den geheelen zomer hebben gevaren, krijgen hier een goede schilder- en rep&ratiebeurt Langsrstk. Het bestuur van den polder Langerak heeft tegen een 10-tal inge landen proces-verbaal opgemaakt, die bij de najaarsschouw bleken niet aan hunne verplichtingen te hebben voldaan. Indien zij bij den herschouw alsnog in gebreke zijn gebleven, wordt de boete verdubbeld. De politie heeft wederom proces verbaal opgemaakt tegen een watermole naar, wegens overtreding van de keur- van den polder Langerak. Langerak. Was het tot heden de ge woonte om voor de godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk de klok tweemaal te doen luiden, namelijk 2 en 1 uur te voren; in den vervolge zal dat alleen 1 uur tevoren geschieden. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht f 80. Langerak. De oogitcollecte in de Geref. Kerk in de Waal heeft opgebracht f 220 voor de kerk en f 70 voor de diaconie. Meerkerk. De melkslijters hebben den prijs der melk bepaald op 10 cent per L. De grondprijs der melk, geleverd aan de zuivelfabrieken, bedraagt 7 cent per L. Nieuw-Lekkerland. Bij onderhandsche aanbesteding is het bouwen van oen woonhuis aan de Dorpslaan voor reke ning van den heer Jac. Stam opgedra gen aan de aannemers J. Stam Jz. en G. J. van Ek. De collecte ten bate van het Roode Kruis heeft opgebracht f 20,22 (netto). Tot kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer M. Molenaar. -Tijdens den dankstond voor het ge was, gehouden in de Gereformeerde Kerk is voor de kerk gecollecteerd f 538 en bo vendien nog voor de diaconie f 76,77. Nieuwpoori Was het tot heden de ge- woonté om voor de godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk de klok tweemaal te doen luiden, namelijk 2 en 1 uur tevo ren, in den vervolge zal dat alleen 1 uur tevoren geschieden. De oogstcollecte in de Ned. Herv Kerk heeft opgebracht f 80. Herdacht. Ouderkerk a.d. IJssel. Zondag her dacht de heer A. de Redelijkheid, gods dienstonderwijzer, in het Wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk, het 8-jarig bestaan van het gebouw en tevens den dag, waarop hij vóór acht jaar tot zijn dienstwerk werd ingeleid. Collecten. Ouderkerk a.d. IJssel. In het Wijkge bouw heefjt de tijdens dandstond voor het gewas gehouden collecte opgebracht voor het gebouw f 90, w.o. 4 bankbiljetten van f 10 en één van f 25. In de Geref. Kerk heeft de Uniecol lecte opgebracht f 6,85. De bussen voor aflossing over October: f 16,80. Ouderkerk a.d. IJssel. De politie heeft wederom proces-verbaal opgemaakt tegen een veehouder wegens verzuim van aan gifte van tongblaar. Op etn auto geschoten? Reeuwijk. De heer Th. J. v. R., wonen de te Gouda, die Zondagmorgen met zijn auto op den Wethouder Venteweg reed, hoorde plotseling een tik en bemerkte dat een klein gaatje in een der ruiten van zijn auto was ontstaan. Een nader onderzoek gaf hem den indruk, dat op zijn auto geschoten was. Hek stuk geraden. Reeuwijk. De vrachtrijder C. H. te Nieuwkoop kwam met zijn vrachtauto den 's-Gravenbroekscheweg af, toen hij bij de villa Ambarawa moest uithalen. Hij ging daarbij tever naar links, zooda: hij het ijzeren hek van ongeveer 10 me ter lengte geheel stuk reed. De bestuur der verklaarde de schade te zullen be talen. Gemeentegrond. Waddlnxveen. De gemeenteraad heeft besloten den prijs van den vrijgekomen bouwgrond aan de Julianastraat vast te gtellen op f 6 per vierk. M. De grondprijs aan den Kanaalstraat is teruggebr&oht op f 10 per vierk. M. Jubileum. Waddlnxvsan. Op 1 December zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer B. van Gent als onderwijzer in dienst trad bij de openbare lagere school aan de Brug. Waddlnxveen. De Stoombootmaatschap pij Vooruitgang, gevestigd te Boskoop, die een bootdienst onderhoudt tusschen Boskoop, Waddinxveen en Gouda, heeft haar verzoek aan Ged. Staten om ver gunning voor een autobusdienst tusschen die plaatsen, ingetrokken. De heeren H. A. Gats en A. J. Mar- celis werden resp. tot voorzitter en se cretaris van den R.K. Houtbewerkers- bond gekozen, in de plaats van de heeren Lichtenberg en Vermeer. Vleesch in beslag genomen. IJsselstein. Gistermorgen hebben de burgemeester en de veearts bij den slager G. H. v. Z. een partij spek en vleesch in beslag genomen, dat niet van het ver- eischte keuringsmerk was voorzien. Het is overgebracht naar de algemeene slacht plaats. IJsselstein. Met ingang van 1 Decem ber is de heer J. L. Lankhorst, onder wijzer aan de Christelijke School, in ge lijke betrekking benoemd te Genemuiden. De collecte, Zaterdag gehouden ten bate van de T.B.G.-lijders, heeft opge bracht f 39.87H. Verleden jaar bracht deze collecte ruim f 80 op. Zevenhuizen. De opbrengst van de uit voering der gymnastiekvereeniging 0. S. S., ten bate van het crisis-comité be draagt f 27,45 en de verkoop van bloem pjes ten bate der vereeniging O.S.S. f 14,35. Over de afgeloopen maand zijn ter secretarie 22 huisslachtingen aangege- DE BETOOQIND OP HOUTRUST. Eu massale demonstratie. - D« Sociale Democratische Arbeider* Partij hield in samenwerking met het Nederlandseh Vak Verbond gisteren, op den dag van den aanvang der begrootinga debatten in de Tweede Kamer, de groo- te demonstratie tegen de door de regee ring genomen crisis-maatregelen. Uit alle deelen dee lands kwamen de leden van N.VW. en S.D.A.P. voor- zoover «ij hiertoe op dezen werkdag in de gelegenheid waren naar Den Haag om zioh te scharen rondom de spreekge stoelten op Hou trust, waar naar schat ting tegen twaalven 35 a 40.000 betoogers aanwezig waren. Niet minder dan 33 lange extra treinen en honderden auto bussen brachten in den loop van den ochtend deze één-dag-bezoekers naar de residentie, waar aan de stations en langs dfti hoofdverkeerswegen, alsmede in het centrum der stad en op de wegen, die naar Houtmst leidden, een groote druk te heerschte. Duizenden fietsers kwamen allengs het contingent betoogers aanvul len. Ondanks die geweldige drukte, verliep alles in ds geheels stad zeer ordelijk. Ongunstig weer. Op Hou trust was het gelijk aan de zij de van hen, die het eerst aanwezig wa ren, en van de tribunes konden profi teered De duizenden, die daarvoor te laat kwamen, stonden in een kouden re gen, die meedoogenlooe op de massa neerkletterde. De heer J. Ou de geest sprak het ope- ninsgwoord, waarin hij zijn groote audi torium verwelkomde en hulde bracht voor de opkomst. Vervolgens spraken de heer Kupers en de heer Albarda. Da optocht. Daarna werd de groote optocht gefor meerd. En inmiddels golfde door de ver schillende ingangen nog steeds een onaf gebroken vloed van meetinggangers, die uit verder gelegen deelen des lands wa ren aangekomen. Langzamerhand ontwikkelde zich een formidabele optocht, die naar ruwe schat ting een 50 a 60 duizend man telde. Dui zenden demonstranten stonden nog in lange rijen in de omgeving in den mie- zerigen regen te wachten. Daarom werd de stoet op verschillende punten onder broken en telkens werd een gedeelte der wachten ten ingevoegd. Om half vier bereikte de kop van den stoet het eindpunt aan de Van Alkemade laan. De heer de la Bella sprak daar een slotwoord. t Daarna aanvaardde men den tocht huiswaarts, doch het duurde nog onge veer twee uur, voor de staart van den stoet de Van Alkemadelaan bereikte. UIT DE GEVANGENIS ONTVLUCHT. Etn handig uitbreker. In de gevangenis te Haarlem ontdekte men Maandagnacht, dat de gevangene F. Bahlke, die wegens diefstal tot drie jaar gevangenisstraf is veroordeeld, waarvan Juist de helft om is, ontvlucht was. Hij had de tralies van den ventilatie- koker, die in zijn oei uitkomt, verbogen en had zich door den nauwen luchtkoker naar buiten gewerkt. Daar moet hij over den hoogen muur op de Papentorenvest zijn geklommen met niet meer kleeren aan dan een hemd; verder had hij een deken meegenomen. Toen de politie er met een hond op uit troky zagen de rechercheurs op de Bas- culeirug over de Haarlemmerspoorweg, een pitte gedaante, die bij hun aankomst op de vluoht ging. Zij riepen den vluch teling aan, maar zonder gevolg. Ook twee schoten, die men hem nazond, hieven zon- 'deir resultaat. Gearresteerd. Gistermiddag is Èahlke te Arnhem in het station, juist toen hij op het punt stond in den trein naar Duitschland te stappen, aangehouden. Daar men vermoedde, dat de ontsnap te gevangene naar Duitschland zou trachten te ontkomen, had de politie van Arnhem op alle wegen en aan de statig one poeten uitgezet. Bahlke bood geen te-" genstand. Geboeid "werd hij naar het hoofdbureau van politie overgebracht en vandaar verder getransporteerd. NACHTELIJKE HOTELBRAND. Te Amsterdam ontstond gister brand in het Beurs-Gentraalhotel in de Beurs straat. ENGELSCHE MUZIEK. Het muziek van de Engelache Horse Guards heeft bij aankomst in Amsterdam een tocht door de stad gemaakt. In het hoogs gebouw, bevonden zich negen gasten, voor een deel buitenlan ders. Zij moesten in nachtgewaad vluchten. Twee Duitach vrouwen liepen naar beneden en sloegen de ruit van de voordeur in, waardoor zij aan de polsen lioht gewond werden. Anderen vluchtten naar het dak en kwamen met eenige moeite op het dak van een aangrenzend perceel. Hier werden zij door de brand weer gevonden. Spoedig bleek, dat geen der gasten in het gebouw was achtergebleven. DE BERLIJNSCHE VERKEERS- STAKING VERLOOPEN. Maandag is tusschen den oommunis- tischen en nat.-socialiatischen vleugel van de leiding der Berlijnsche verkeersstaking een oonfhct uitgebroken. Daardoor is de staking geheel verloopen. In den loop van den dag meldden zich steeds meer werkwilligen aan en giste ren functionneerde het tramverkeer weer normaal. HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN. Organisatie te Marseille. Te Marseille deed op een anonieme aan wijzing de politie een inval in het huis van een echtpaar. Ze vond er een groot aantal onbeschreven paspoortformulie ren, varvalachte stempels van den bur gemeester, van den prefect van het dep. Gard, van den president van de recht bank te Marseille, enz. In het huis be vond zich ook een kleine drukkerij, waar alle benoodigdheden voor het vervalschen van documenten werden aangetroffen. Het echtpaar, bijgestaan door eenige handlangers, zond jonge meisjes naar Zuid-Amerika, onder voorspiegeling van een goede betrekking aldaar. Het doel was de meisjes aan de prostitutie over te leveren. Daar het veelal voorkwam, dat de meisjes in het bezit van een kind wa ren, weTden deze kinderen bij het ver trok der moeder aan de „zorgen" van het echtpaar toevertrouwd. Ze werden dan groot gebracht,' om later eveneens het slachtoffer dor handelaars te worden. TYPHUS-EPIDEMIE TE SOFIA. Overvolle ziekenhuizen. Sedert eenige maanden heerscht te So fia en in eenige plaatsen in de provincie een ernstige typhua-epidemie. In Sofia stuit de behandeling der zie ken op de grootste moeilijkheden, da-ar de meeste ziekenhuizen reeds overvol zijn. Het gemeentebestuur heeft daarom een speciaal crediet toegestaan, om de epide mie te bestrijden. AANVAL OP GELDTRANSPORT. Ein moedig chauffeur. Maandagavond omstreeks half tien, zou te Dusseldorf een geldtransport tot een bedrag van 48.009 mark van het abattoir naar het hoofdpostkantoor wor den gebracht. Het vervoer geschiedde in een taxi door vijf personen. Toen de auto het abattoir verliet, kwam plotseling een tweede auto aanrijden, waaruit ongeveer 10 schoten op de inzittenden van den eersten wagen gelost werden. Vier per sonen werden aan hoofd, armen en bee- nen gewond. Ook de chauffeur kreeg een schot in den onderarm. Hij verloor ech ter niet zijn tegenwoordigheid van geest en gaf vol gaa. Nadat hij het geld naar een zich in de nabijheid bevindenden politiepost had ge bracht, begaven de gewonden zich naar het ziekenhuis, om daar te wordèn ge holpen. Een der gewonden1 moest worden opgenomen. De rooverw hebbeu voor den aanslag gebruik gemaakt van een personenauto, die zij voor een café hadden gestolen. DE CRISIS-VARKENS WET. Etn onbillijkheid. Als steun van de zwaarmestnnj heeft de Crisis varkens-Centrale rjtus gt-ruimen tgd de 9 cent heffing, die bij liet «lach ten moet worden betaald, teruggegeven by export van het zware spek. Steeds is dit als „steun" aan het zware varken voorgesteld. Naar mijn meening volmaakt ten onrechte, zoo schrijft de heer A. van Wijnen in „De Producent". Het was niets meer dan een normale uitvoering der wet, waarbij bedoeld is een heffing op het bmnenlandsch gebruik, met st«un aan export. Hieruit vloeit logisch voort, dat bij export die heffing niet mag wor den genomen, dus moet worden terugbe taald, wanneer ze by het slacnten reeds betaald is. En waar door den druk der heffing het zware varken het meest leed, had men mogen verwachten, dat op dit punt de geest der wet correct zou worden uitgevoerd. In plaats daarvan heeft men eerst die terugbetaling der heffing niet ingesteld en later onder den druk der om standigheden nog maar alleen voor de allerzwaarste varkens boven een zeker gewicht. Deze onbillijkheid is nu de vorige week nog vergroot door het intrekken van de geheele terugbetaling, zoodat de export van de onderdeelen van het zware var ken op heden met een heffing van 9 cent wordt belast. Hiertegenover staat, dat honderdduizenden, beter millioenen gul dens, reeds zijn besteed aan steun aan den bacon-export, behalve Mét daar niet heffen der 9 cent. Hierin ligt de incon sequentie en een onbillijkheid, waarover opheldering noodig is. Als vertegenwoor diger van den Bond heeft ondergeteeken- de hiertegen krachtig geageerd, helaas ook weer tevergeefs. De verdediging was: a. De exporteurs van dit zware spek verdienden toch genoeg en zonder de te rugbetaling der heffing kon het nog best uit. (Andere beweringen waren hiermede in lijnrechten strijd, maar wij kunnen deze hier buiten beschouwing laten). b. Met het uitgespaarde geld zou men den export van zware varkens in zijn ge heel kunnen steunen. Wat het eerote betreft, geeft de prac- tijk reeds het antwoord. De export en de prijzen voor het binnenland hebben on middellijk erop gereageerd, zooals te ver wachten was en waaruit ten duidelijkste blijkt, dat het onder a genoemde onjuist is geweest. Het onder b genoemde is werkelijk deze week door de Centrale uitgevoerd. Een vraag echter: kan ze daarmee blij ven doorgaan? En ze m o e t er mee blij ven doorgaan, omdat ze door haar eigen handelng daartoe verplicht is. Immers 77. Ze heeft één zwak, ze is dol op muziek. En als jij nu wilt helpen, moet mijn plan slagen. Kom mee naar buiten, de vorstin moet rust hebben. Samen, gingen ze den tuin in en nu wachtte Aladdin een verrassing. Want daar stond warempel zijn oude vriend, de Arend, die hem niet vergeten had. „Ik kwam voor de zooveelste maal eens kijken, of ik je ook helpen kon," zei de arend, toen ze elkaar verwelkomd had den. ..Toevallig ontmoette vaadeagraija 39 kleinen makker, en die zei me, dat je hier was en jij me noodig had. Vertel op, wat is er aan de hand?" „Vriend Arend," sprak de nachtegaal, „je hebt niets an ders te doen, dan mij en Aladdin naar een plek te brengen, die ik je wijzen zal. Het is een dag vliegen hier vandaan." 78. „Vooruit maar," riep de Arend, „stap maar op. Ik zal mijn best doen. Ik ben voor geen kleintje vervaard." En al dra vlogen h hoog in dt lucht, P* richting werd door de nachtegaal aange geven en in den vroegen morgen kwamen ze op de plek, aan, waar ze moesten zijn. Heel diep beneden zich zagen ze het wilde woud en toen ze lager kwamen, ook een donker hol, waarvoor een oud moedertje zat. Ze daalden neer op een hoogen boom, vlak bij het hol. Het vrouwtje had hen al gezien. „Zoo, zoo, teemde ze, .gasten? Kom maar hier, en maak het je gemakkelijk." TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, •cheonhtwriKhi Courant W01NEPAB NOVEMBER !Wf •EVANDENIS-OPROER. In de Welfare-gevangenis bij New York brak een oproer uit onder gevangenen. Het was ditmaal niet gericht tegen de bewakers, maar de Iersche gevangenen bevochten de Italiaansche arrestanten. De bewakers en politie moesten van de wapenen gebruik makan om de onlusten te stillen. Hierboven ziet men de aan stokers opgesloten achter traliewerk en door gewapende cipiers bewaakt. heeft ze door deze terugtrekking der res titutie een reeds nu merkbaren invloed op prijs en vooral gebruik van varkena- vleesch in het binnenland uitgeoefend. De Centrale is verplicht, dezen ongun- stigen factor op te vangen door andere maatregelen. v. d. S. tl B.: Uw vraag komt hierop neer of iemand, die iets van U gekocht heeft op latere aflevering, nadat de tijd van levering is gekomen en hij ook ge vraagd heeflt te leveren, kan weigeren te ontvangen en of hij, door te schrijven, dat hij van den koop afziet, ook van zijn verplichtingen af is. Mijn antwoord hierop is dit: Bij een koop moeten twee personen het met el kaar eens zijn, de eene dat hij wil ver- koopen en de andere dat hij wil koopen en tegen welken prijs. Hetzelfde is het geval bij een annulee- rlng van eea koop. Dan moeten er ook twee personen zijn, die hun wil met el kaar in overeenstemming brengen. De kooper verklaart nu ie willen dat de kopp geannuleerd wordt. Wilt Gij dit niet, dan komt de annuleering niet tot stand. Vports vraagt Gij wat Gij doen moet- Het beste lijkt mij de tot levering aan geboden goederen ter beschikking van don kooper te stellen en betaling van den koopprijs tq vorderen, zoo noodig door middel van een advocaat of deurwaarder. De ter beschikking stelling aan den kooper moet geschieden door dezen ie schrijven dat het geleverde, doch gewei gerde bij U voor zijn rekening'en risico ter beschikking van hem staat, omdat U niet van annuleering van den koop wilt weten en dus ook betaling zult vorderen. GEKNOEI MET DUITSCHE AAN- DEELEN. Notaris M. voor ds rechtbank. Een veelbewogen zitting. Zooals reeds in het kort gemeld, heeft Maandag de Amsterdamsche Rechtbank behandeld de zaak tegen den Amsterdam- schen advocaat en notaris, mr. M., ver dacht van valschheid in geschrifte, subs, oplichting, subs, medeplichtigheid aan oplichting. Bij de verzilvering van talrijke aan- deelen in. Duitsche gemeentelijke leenin gen werd voor stukken in handen van hen, die ze reeds bezaten voor 1920, aan merkelijk meer vergoed dan voor ande ren. Op grove wijze werd hiervan o.a. mis bruik gemaakt door den inmiddels reeds gefailleerden en gevluchten ban kier R., die „nieuw bezit" presenteorde als „oud bezit" en op deze wijze groote winsten maakte. De voor verzilvering over te leggen stukken moesten door een notaris gelegaliseerd worden. Wegens de onderteekening van derge lijke valsche verklaringen diende de stad Keulen tegen notaris M. een klacht in. Gelijk gemeld, was de notaris de vori ge week verdwenen doch Zondag in Was senaar gearresteerd. Voor de rechtbank trad als zijn verde diger op mr. G. J. de Vries. Er waren 18 getuigen gedagvaard. Wraking van den president. Vooraf had de notaris zijn voornemen te kennen gegeven, den president, mr. Huysinga te wraken. Aangezien hij daar bij bleef, ging de rechtbank in raadka mer en werd daarna gepresideerd door mr. J. de Vries. De verdachte wees er daarna op, dat hij Woensdag j.l. niet verplicht was om ter zitting te verschijnen, daar hij zich in vrijheid bevond. Een verdachte is niet verplicht om thuis te wachten tot hij ge haald wordt. Toch had mr. Huysinga, toen hij niet thuis werd gevonden, een bevel tot inhechtenisneming uitgevaar digd. Verd. had daarop Zaterdag telefo nisch aan den president doen meedeelen, dat hij Maandag ter zitting zou verschij nen. In weerwil van die stellige verzeke ring was hij door zes rechercheurs in een gevangen wagen vervoerd; hij was niet in de gelegenheid zich te kleeden en had geen enkel stuk dossier bij hem. Om deze laatste rede verliet daarop de verdediger de zaal. Nadat het O.M. had gerequireerd dat er geen reden was om mr. Huysinga te wraken wees de rechtbank na opnieuw in raadkamer te zijn geweest de wraking af. Ten derde male ging daarop de recht bank in raadkamer en kwam een oogen- blik later weer binnen, thans weer ge presideerd door mr. Huysinga. Di givanginmmlng. Na voorlezing van de dagvaarding ver zocht verdachte de rechtbank het bevel tof gevangenneming onmiddellijk op te heffen, opdat hij zich weer in het bezit van zijn papieren en' aanteekeningen kon stellen. De Officier verzette zich tegen inwilli ging van dat varooak. Voor da riarda maal ging toan da rechtbank in raadka mer an waaa daarop bat varaoak van verd. ai Toen probaerda da notaris bat mat aan niet-ontvankelijk verklaring van dan of ficier Tan justitie, omdat de dagvaarding niet op de juiste wijze zou zijn uitge bracht. Ook dat gaf de rechtbank weer aanleiding tot een beslissing in raad kamer. De officier werd ontvankelijk verklaard. Toen begon eindelijk het getuigen-ver- boor, dat minder interessant was dan dit voorepeL Er Ingiloopm? Op de vragen; hem tusschen de getui- genverhooren door gesteld, antwoordde de notaris de stukken te hebben getee- kend, voor zoover te niet zijn vervalscht. Hij had handteekeningen gezet naar aan leiding van steekproeven in de boeken van den bankier R. Verd. is boekhouder en kon niet constateeren, of die boeken valsch waren. Hij was er ingeloopen en te goed geweest. In den oorlog hielp men elkaar en dat had verd. ook gedaan. Nadat om twee uur de zitting was ge schorst, werden des middags de verhoo- ren voortgezet. Daarna werd de verdere behandeling verdaagd tot a.s. Maandag. Een nieuw verzoek van den verdachte, om in vrijheidstelling, werd eveneens af gewezen. DORDTSCHE RECHTBANK. Diefstal. Voor de Dordtsche rechtbank had J. de L. te Streefkerk, zich te verantwoor den voor het feit, dat hij op 8 Septem ber te Streefkerk, ten nadeele van C. van der Wal, een rywielbelastingmerk had ontvreemd. Verdachte bekende. D.e offi cier eischte f 15 Boete subs. 15 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Mishandeling. Voorts stond terecht A. G. te Nieuw- Lekkerland, Hij had op 5 Sept. M. Ra demaker geslagen en getTapt. De offi cier zei, dat het hier een oude reete be trof en vroeg voor A. G. een boete van f 25 sube. 25 dagen hechtenis. De poli tierechter legde haar een straf op van f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. DE DRIEVOUDIGE MOORD TE PUTBROEK. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad nam conclusie in de zaak betref fende den drievoudigen moord te Put- broek, waar, zooals men weet, drie jeug dige stroopers vermoord in de bosschen werden gevonden. Twee jachtopzieners, vader en zoon, werden van dien moord verdacht en in hooger beroep door Let Gerechtshof te 's-JEertogenbosch wegens doodslag en poging daartoe, veroordeeld tot resp. vijftien en zes jaar gevangenis straf. 1 De procureur-generaal oordeelde de vier aangevoerde cassatiemiddelen onge grond en concludeerde tot verwerping van het beroep. De uitspraak werd be paald op 5 December. HOE MONTFOORT FEEST VIERDE. Toen te Montfoort de burgemeester 12H jaar lang zijn ambt had vervuld, werd een feestcommissie gevormd an een grootsoh plan van feestviering werd op gemaakt. Maar om de stad een aanga- naam aanzien te geven, behoefde men groen. Als in vroeger eeuwen roofridders op hun peerd, zoo togen nu de Montfoorters ten strijde, de kanten van het Sticht uit. Voorbij Utrecht, onder den rook van Amersfoort, vonden ze wat ze zochten, een geschikt bosch, met mooie booman. Ze waren met twee vrachtauto's an een personenauto. Er werd gekapt en ge hakt, zoodanig, dat niet minder dan hon derd boomen zwaar besóhadigd werden. Van sommige had men de koppen eruit gezaagd, van andere waren groote tak ken afgebroken enz. enz. De terugtocht werd onder blij gezang en vroolijken kout aanvaard en in Mont foort aloeg men aan 't versieren. De stra ten werden prachtig en toen men nog groen tekort kwam, vertrok een andere ploeg naar Leusden om ook zijn aandeel in de buit mee te brengen. Het feest zou beginnen. De voorzitter van de commissie had de keel gesmeerd, hij zag zijn rede nog eens na op 't pa pier, streek de kreukels van zijn gekleede jas glad en toen barstte de bom. Want toen verscheen een rijksveldwachter, die in Leusden of daaromtrent geatationneerd is en begon een verhoor af te nomen san vele lieden, die bij de groenmakerij be trokken waren geweest. Een hotelhouder en een slager, een chauffeur en werklui, vele goede en brave ingezetenen van Montfoort, maakten kennis met het op schrijfboekje. Het staartje van deze tragi-comedie hadden we nu voor den Utrechtschen Politierechter. Vier menscVn uit Mont foort stonden terecht. Eerst kwamen een slager en een hotelhouder u. de verdacb- tenbank terecht. De slager wou nog een zwak verweer voeren en zei dat *e niet gezien hadden dat er een bordje met de woorden „ver boden toegang" stond. Maar de rechter antwoordde, dat verdachte zich nu niet onnoozel moest houden, dal ze best wis ten, dat het bosch niet van hen was en dat de burgemeester het ook wel niet plezierig zou hebben gevonden, dat op deze wijze hem een feest bereid werd Het getuigenverhoor levordo geen nieuws op. De Officier wilde voorkomen, dat, als in andere gemeenten eens een feest is, men daar dezelfde practijken zou gaan toepassen en ook maar elders parken cn plantsoenen en bosschen zou gaan plun deren. Hij vroeg vijf en zeventig gulden boete. De slager en de hotelhouder vonden het erg veel. Ja, ja, zei de politierechter, dan bad u maar groen moeten koopen. Voor het geld, dat u nu aan boete betalen moet, had u hesl wat groen kunnsn koopen. All di twM „verdacht»" hit maar aan daa bosehbaa* gevraagd hadden, zouden ze heel wat groen voor niemendal hebben kunnen krijgen, maar dan waren ze on der deskundige leiding rondgegaan ore uit to zoeken, wat weggehakt kon wor den. De rechter legde vijftig gulden boete op. Vervolgens klommen een chauffeur en een los-werkman de verdachtenbank in. Zij waren den volgenden dag op roof uit gegaan. De Officier was clement «n vroeg te gen deze beide mannen, gezien hun fi- nancieele omstandigheden, twintig gul den boete, die hen ook werd opgelegd. AANVULLING VERSLAG. Hooggeachte Redactie I In Uw blad van Woensdag 2 dezer komt een vrij uitvoerig verslag voor van de alhier op Donderdag 27 October ge houden vergadering ter voorbereiding voor de oprichting van een plaatselijke af deeling van het Nationaal Crisis-comi té. Evenals het gaat Wj verslagen van an dere vergaderingen, was ook dit verslag niet volledig en het schijnt voor vele ver slaggevers moeilijk te zijn de noodige ob jectiviteit te betrachten. Tegenover de bewering vu dan Bur gemeester heb ik staande gehouden, dat de oprichting van een plaatselijk crisis comité, los van de Rijkssteunregeling voor werkloozen had kunnen geschieden, doch de werkzaamheden van het Comité zich dan hoofdzakelijk zouden hebben bepaald tot steun aan hen, die nooh door Armbestuur, noch door steiunuitkeerin- gen werden geholpen; als voortfeeld werd door mij genoemd een naburige gemeen te, waar geen Rijkssteunregeling bestaat en toch een plaatselijke afdeeling van het Nationaal Crisis Comité werkzaam ia. Uw verslaggever heeft blijkbaar deze opmerking van te weinig beteekenis ge acht om ze te vermelden. Ten slotte wil ik nog opmerken, dat de circulaire van het Nationaal crisis-comi té, blijkens het ons toegezonden afschrift, in de maand December van het vorige jaar rechtstreeks aan alle Burgemeesters is verzonden en sindsdien niet ter kennis van de wethonders behoefde te worden gebracht, zoodat ik evenals ieder ander, onbekend was met den inhoud an strek king der bedoelde circulaire. Ter voorkoming van verkeerde gevolg trekkingen over de actie van het bestuur der Winkeliersvereeniging alhier, heb ik gemeend, bovengenoemde ter plaatsing in Uw blad te moeten aanbieden. Met dank voor de opname, UEd. dwd., P. YAN DEN DOOL ADRZ. Bergambacht, 4 November 1932. BERGAMBACHT. Over de Oc tober. Ingekomen: A. de Jong en gezin, van Ammerstol; K. P. G. de Bruin, van Vliet G. G. den Hartog, van Langerak; Neel- tje Pietertje Feynenbuik, ran Lekker- kerk; K. van Dam, van Rotterdam; G. J. Mulderij, van Delft; Neeltje Roest, van Langerak. Vertrokken: Elizabeth Janna Paulusse, naar Terneuzen; Schalk den Oudsten, naar Vi&nen; A. Slob en gezin, naar Rot terdam; D. Ouwerkerk, naar Meerkerk; Neeltje Koppe, naar Gouderak; Joh. We ber, naar Noordwijk; Dirkje de Groot, naar Lexmond. GROOT-AMMERS. Over de maand Oct. Ingekomen: Dirk den Besten en gezin, van Schoonhoven; Pieter van Buren, van Sliedrecht; Maria van der Grijn, geb. r. d. Berg, van Molenaarsgraaf; Cornelia van den Ree, geb. v. d. Berg, van Mole naarsgraaf; Joh. Snijders, geb. Verrijp, van Rotterdam; Teunis Kortleve, van Streefkerk. Vertrokken: Leendert Maasland, en ge zin, naar Alblasserdam; Adrian us Muil wijk Azn., naar Gapelle a.d. IJssel. LANGERAK. Over de maand October. Vertrokken: Dirkje de Groot, naar Schoonhoven; Gijsbert Cornells den Har tog, naar Bergambacht; Neeltje Roest, naar Bergambacht. NIEUWPOORT. Over de maand Oct. Ingekomen: Willemjjntje van Giessen, van Streefkerk. Vertrokken: Bastiaan Willem Helle man en gezin, naar Krimpen a.d. Lek. ZEVENHUIZEN. Over de maand Oct. Ingekomen personen: G. Post en ge zin, uit Hillegersberg; C. Tamerus, uit Moercapelle; J. W. van der Wilt, uit Nieuwerkerk a.d. IJssel; C. van Lies hout, uit Rotterdam. Vertrokken personen: P. Lobbezoo, naar Krabbendijke; J. W. Vos naar Den Haag; Adra. J. van Reeuwijk naar Zeg- waart; Hendrik van der Bot en gezin, naar Gouda; Gijsbertus van de Bor en gezin naar Gouda; Marinus van der Bor en gezin naar Waddinxveen; Jannetje Verbeek naar Waddinxveen; Willem Hendrik Gallas, naar Leiden. BERGAMBACHT. Tm 28 Oct—4 Not. Geboren: Geertje, d. van G. Noorlan- der. Getrouwd: D. Blanken, 27 j. en M. ■iBurger, 24 j. BOSKOOP. Nov. Geboren: Josephus Arnoldua, z. van M. Ramp en M. Zweerman. Ondertrouwd: A. Ramp en N. van Rijs wijk. Getrouwd: M. H. Werther, 27 j. en M. J. Kluis, 25 j. Overleden: D. v. d. Veer, echtgenoote ran G. Houtman, 62 j. GROOT-AMMERS. October. Getrouwd: E. Vink (won, te Meerkerk) tn J. Hiijboer. Overleden: W. r. d. Wal, li J. 6. Borsje, 03 j., weduwe van P. Damsteeg. B. Stam, 60 j. A. B. Zwijnenburg, 82 j., weduwe vaa M van dem Berg. HEKENDORP. Nov. Geboren: Maarten Gerrit, z. ven 0. J. van den Broek en G. Bontebal. LANGERAK. October. Geboren: Cornelia, d. van J. de Haan en M. van Vuuren Janna Klasina, d. van A. Rozendaal en P. de Zeeuw Jan, z. van A. Aanen en Z. Zwijnenburg. Overleden: H. Roest, 11 j. W. van der Heiden, 56 j., echtgenoote van J. A. de Ruiter. LANGERUIGEWEIDE. Nov. Geboren: Hendrik, z. van J. Vos en T. Weetera. LEKKERKERK. Nov. Geboren: Oranda Suzanna, d. van P. M. Merk en M. M. van Hulle. Cor nelia Hermen, z. van J. Vermeulen en M. E. v. Zo est. Getrouwd: K. Berkouwer, 20 j. an A. Nobel, 23 j. Overleden: A. J. de Jager, 1 j. MONTFOORT. Nov. Overleden: F. Ram, 54 j., eohtgenoote van K. Vendrig. NIEUWPOORT. October. Geboren: Antje, d. van W. H. van Vliet en C. Vermeulen. Nicolaaz, z. van C. Verheij en N. van Kesteren. Overleden: M. den Hoed, oud 61 j., echtgenoot van G. Mets T. de Groot, 69 j., weduwe van J. Montaban. OUDEWATER. Nov. Geboren: Ester Johanna, d. van I. Kieinkraxner m J. Rozenthal. Getrouwd: G. Vennolen en J. M. Riet veld. Overleden: D. Verboom, 64 j., eoht- genoot van M. Mosterdijk. PAPEKOP. Nov. Getrouwd: Tj. Velstra en M. de Bruijn. REEUWIJK. October. Geboren: Johanna, d. van F. Sohouton en H. Boer. Antheunius Arie, van C. Groenendijk en G. Geechiere Jaco bus, z. van J. Sloof en A. de Groot Neeltje, d. van P. Tilma en R. Hania Roeland, z. van N. Duivendijk en A. Jon kera. Anthonius Andreas, z. van L. Kemp en A. T. de Vos Maria The- resia, d. van J. C. van Grieken en E. J. van Dijk Hendrik, z. van H. den Uijl en G. N. v. Harskamp Adrianus Cornelia, z. van I. de Langen en A. M. Hagen. Getrouwd: J. W. C. Slegt en J. Vis. Overleden: W. C. Hoogendoom, 10 w. A. Manheer, 78 j., echtgenoote van H. v. Holst. H. van Holst, 80 j., weduw naar van A. Manheer C. W. Hoogen doom, 8 w. J. van Eijk, 81 J. Y. van Leeuwen, 78 j., weduwe van A. de Jong. B. M. Tiedema, wed. van J. A. Hibma, 76 J. WADDINVEEN. Van 26 Oct.—1 Nov. Geboren: Engelina Catharina Maria, d. van A. A. Moons en W. M. Maurito Wilhelmina Cornelia, d. van A. A. A. Schipper en L. P. Sol Jacob Pieter, z. van P. van den Berg en W. C. Bos Gerrit Jan, a van J. Houweling en M. Tamerus. Overleden: N. Corpershoek, 8 j. G. de Bruin, 77 J., weduwe van J. Benschop. ZEVENHUIZEN. October. Geboren: Gerard Schalk, s. van J. Ab- bekerk en G. Jongeneel Nicolaas, a van KI. Heijkoop en J. Heijkoop An- thonie, z. van A. van Rooijen en J. de Joode. Pieter, z. van P. Verschoor en J. C. Dekker Markus, a van C. P. den Braber en Ch. Heikoop. Overleden: H. G. van den Berg, 78 j. BODEGRAVEN, 8 Nov. Kaaa Aan voer 347 wagens, tezamen 12.278 stuks, wegende 110502 K.G. Prijzen: le eoort Gouda met rijkemerk f 81—34, idem min dere i 28—30, zwaardere f 86. Handel flauw. ROTTERDAM, B Nov. Ter veemarkt waren aangevoerd: 188 paarden, 18 veu lens, 1 eael, 1832 magere runderen, 666 vette runderen, 219 vette kalveren, 699 nuchtere keiveren, 890 graskalveren, 495 eahapen of lammeren, 40 varkens, 81 biggen, 16 bokken of geiten. Prijzen per half KXL: Koeien 12X--« 17 H oent, 24-26 oent, 31-32H oent; oa sen 161 Scent, 2124 oent, 2029 oent; stieren 1517 oent, 20—22 cent, 2626 cent; kalveren 3036 oent, 4047H oent, 6660 cent; graakalveren 1114 oent. Prijzen per stuk van mager vee: Melk koeien f 120-236. kalfkoeien f 130—245, stieren f 60—600, pinken f 6086, graa kalveren f 2040, vaarzen f 80126, paarden f 100—250, biggen f 3—6, slacht paarden f 100—'140, biggen per week 30 50 cent; hitten f 50—100, veulens f 40 60, fok nuchtere kalveren f 814, slacht nuchtere kalveren f 4—6. Overzicht: Runderen handel trager dan Maandag, prijzen le kwaL goed gehandr haafd, andere soorten moeilijker ver kocht; stieren ruim aangevoerd, handel minder vlug, de prijzen iots lager; kal veren flinke aanvoer, handel goed, prij zen van Maandag gehandhaafd; melk- en kalfkoeien ruim aangevoerd, handel le vendiger, mede door verkoop naar Span je, prijzen goed; graskalveren handel slecht; pinken handel redelijk; vaarzen handel zeer kalm, alleen zeer prima alaohtpaarden redelijke prijzen; nuchtere kalveren handel redelijk; fokkalveron een prima exemplaar ging tot f 16; biggen matige handel. GROOT-AMMERS. 7 Nov. Eerste Al- blasserwaardsohe Veilingsverepniging te Groot-Ammerrs. Veiling op 7 Nov. 1932. Aanvoer 3526 kippen- en eendeieren, prijzen f 4.05 tot f 7.35 per 100 stuks; 37 pond boter f 0.70 tot f 0.80 per pond; 135 pond kaas f 0.20 tot f 0.31 per pond; 2 konijnen f 1.10 per stuk. ROTTERDAM, 7 Nor. Buitenlandichi fr&nm, (Bericht yib dc makelaar» Ha- KOLENBRANDERS. sommige rireken van Duitschland vindt men in dezen tijd de kolenbranders traaft wer*- Ret hout wordt op de wijze zooals het onderste plaatje te zien s eiopgestapeld, afgedekt en daarna in brand gezet, om langzaam tot bouti- kool te verbranden, wal het bovenste plaatje weergeeft,

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4