Gemeenteraadsvergaderingen C Hoog-Dlokland Polsbroek - Zevenhuizen. ;-Blokland. Polibroik. Zevenhuizen. Kijk heml 3U3 QUO Uit ons Regeeringshuis Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. BLOEDIOK SKVIOHTEN IN DE VREDESSTAD. Socialisten en Communisten contra politie en militairen. Gemeenteraden. Nlwiw-Lakktrland. VIERDE BUD NIEUWSBLAD VOOR lUlD-HOLCRND EN UTRECHT. Schoc.nhov.nKha Courant VRIJDAG 11 NOVEMBER 1«n van Raadsvergadering op 26 October. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de rergade- rin, waarna de heeren H. de Jong en O. van Kek am beiden den eed aüeggen en ale raadslid worden toegelaten. De Voorzitter wenscht hen daar mede gelui en hoopt, dat heiden veel mo gen doen in het belang deir gemeente. Hierna leest de Secretaris de notulen, welke zonder op- of aanmerking worden goedgekeurd en vastgesteld. Vervolgens verzoekt de Voorzitter dat op de publieke tribune geen drukte zal zijn, gelijk de vorige maal, daar hij anders, tot zijn leedwezen, de zaal zal moeten laten ontruimen. Onder de ingekomen stukken ia een verzoek van enkele ingezetenen, om 60 reductie op de erfpacht. De Voorzitter is van meening,dat Gedeputeerde Staten dease vermindering toch niet zullen goedkeuren en adviseert daarom tot verwerping van het verzoek. De heer Van Steenis bepleit het tegendeel, en zou wel eens willen weten, waarom dat niet zou worden goedge keurd. De Voorzitter handhaaft zijn meening en wethouder Van Beest zegt, dat het perceelsgewijze, niet veel geeft. Het voorstel—Van Steenis, om de re ductie wel te verleenen, wordt hierna in stemming gebracht en verworpen met 6 tegen 2 stemmen (vóór de heeren Van Bteenia en Van Kekum). Voorts is ontvangen een verzoek van de werkloozen, allen hoofden van gezin pen, die vragen om werkverschaffing, aangezien zij liever werken dan enkel Steun trekken. Het college van B. en W. zal, in oombinatie met diaconie en pol derbestuur, trachten zooveel mogelijk weTk te verschaffen. De heer VanSteenis zou dit defi nitief toegezegd willen hebben, liever dan beloften, die niet worden nagekomen. Het advies van en W. wordt voorts goedgekeurd. Een verzoek van het gemeentebestuur van Berkenwoude om adhesie te betuigen aan zijn adres inzake de crisis varkens- wet, wordt voor kennisgeving aangeno men. Evenzoo een bericht van het gemeente bestuur van Leerdam, dat geen wekelijk- sche markt meer zal worden gehouden, doch wel in'den herfst en een paar vee markten. Daarop volgt de behandeling van de begrooting 1933. De heer Van Steenis leest zijn be schouwingen voor, die hierop neer ko men, dat hij zijn goedkeuring niet kan hechten aan de thans opgemaakte be grooting. Hij uit vele verwijten aan het adres van het dag. bestuur; zijn inziens worden de zaken niet goed behartigd en •pr. zou hierin ga&rnfe wijzigingen ge bracht zden. De Voorzitter belooft, dat deze be zwaren bij Ged. Staten zullen worden kenbaar gemaakt. De heer VanSteenia heeft oa. aan merkingen op de uitkeeringon aan werk loozen; woningbouw; onvoldoende be graafplaats; verandering te brengen in de Opcenten der belastingen. Op de vermo gensbelasting moeten z.i. opcenten gehe ven worden en zoo heeft de heer Van Steeniz vele grieven inzake de be grooting. Hij betoogt, dat de raad 'hier veel tet kortzichtig is en de rijke boeren sinds 1888 al profiteeren van de armen in deze gemeente. Wat betreft de begraafplaats, noemt zpr. het feitelijk een schande, dat, wan neer een lijk begraven wordt, de kist steeds in het water neerzakt. Dit sou, volgens den Vooralttsr, b.v. verholpen kunnen worden, door twee boog inplaats van (zooala nu geschiedt) drie hoog te begraven. In ieder geval sal naar verbetering gestreefd worden. De heer Van Kleij zou, wanneer er kosten gemaakt moeten worden, ook de begrafenisrechten willen verhoogen. De heer Van SteenU: Juist, pluk ken maar weer, maar o wee, als de hes- ren wat geven moeten. Verder stelt de heer Van Steenis voor, den post armenzorg te verlagen tot f 800 (nu staat er f 3000 uitgetrokken). Spr. betoogt, dat de werkloozen niet graag vernederd willen worden tot arm lastigen. Er moet een seteunregeling ko men en spr. wil voor werkloozenzorg een poet ramen van f 5000. Vervolgens wil hij verandering bren gen in de opoenten der belasting. Hij be pleit een al eerlijke verhouding en wil hiertoe b.v. de fondsbelaating brengen van 40 op 60 opoenten, de gebouwde eigen dommen van 40 op 60 opcenten, de onge bouwde eigendommen op 10 opcenten, de personeel© belasting van 10 op 50 opcen ten, de vermogensbelasting op 60 opcen ten. Dit voorstel wordt verworpen met 4 te gen 3 stemmen (voor de heeren Van Stee- nis, De Jong en Van Kekum). De heer Van Steenis; Zoo gaat het nu altijd: van den kleinen man moet het weer komen en de grooten houden hun zakken dicht. De Voorzitter gelooft niet. dat de heer Van Steenis goed begrijpt, hoe be droevend slecht thans de opbrengsten bij de boeren zijn. De heer Van Steenis: Kan je be grijpen! De boeren krijgen ateun, toeslag en alles wat zij gewild hebben. Spreker wil verder een en ander in het midden brengen omtrent christelijkheid, waarbij de Voorzitter zegt, dat dit hierbij niet te pas komt Thans komt ds stsunregelino aan de orde. De Voorzitter meent, dat de re-' geling, welke thans geldt, beter is dan een eigenlijke steunregeling, en adviseert in het belang der steuntrekkenden, dit voorstel niet aan te nemen. Spreker zegt vervolgens, dat het lang niet zeker is, dat het rijk 25 pCt. zal ver goeden, omdat deze gemeente nog zonder schulden is. Spr. zou het loon der ar beiders wel gaarne gebracht zien van f 10 op f 12, maar houdt vol, dat het in het belang der steuntrekkenden is, geen rijkssteunregeling in te voeren. De heer Van Steenis is vóór in voering van een steunregeling en daar naast wil hij zooveel mogelijk werkver schaffing bevorderen. Hij wil de uitkee- ring vaststellen op f 10 per gezinshoofd, plus f 1 per kind De Voorzitter: Dat keurt de Mi nister vast niet goed, zie maar in Sohel- luinen. De heer VanSteenis houdt vervol gens een breedvoerig betoog over den werkman tegenover het kapitalisme, en noemt het een schande, dat kinderen ge bonden zijn, hun ouders te ondersteunen. De Voorzitter zegt, dat de kinde ren verplicht zijn hun ouders te onder steunen. De heer VanSteenis wil te kennen geven, dat, wanneer de Voorzitter er zich maar voorspant, men hier tot een steunregeling verplicht kan worden. De Voorzitter zegt, dat dit abso luut onjuist is; zooveel zeggenschap heeft qpr. geenszins. Wethouder Van Beest zegt, dat er niet doorloopend werk zaï kunnen zijn voor de werkloozen, dit is zeker. Ook de heer Van Kekem vindt, dat er zooveel mogelijk voor ondersteu ning en voor werk gezorgd moet wor den. Wethouder Van 't Hoff zegt, dat een en ander gemakkelijker zou kunnen gaan, als er niet zooveel verwijten ge daan worden, maar nu wordt de borst tegen de krib gezet. Den hegr Van Kekum zou het wen- ec hel ijk voorkomen, dat een commissie werd samengesteld, belast met het toe zicht op de werkloozen, want nu laat hun werk wel eens wat te weneohen over. Hier ia de heer Van Steenis hel roerend mee eens. Hij haalt als voor beeld aan, dat zij onder het werk speel den op een mondharmonica. Er moet de gelijk werk verricht worden, dat produc tief genoemd kan worden, en dan is er nog meer dan genoeg te doen, op de landeren, wegen, begraafplaats, enzoo- voorts. Het voorstel tot invoering der rijks steunregeling komt hierna in stemming en wordt verworpen mot 5 tegen 2 stom men (voor de heeren Van Steenis en Van Kekum). Bij de rondvraag stelt de heer Van Kleij voor een vermakelijkheidsbelas ting in te voeren. De Voorzitter vraagt, of hier ver makelijkheden zijn. De heer Van Kleij bedoelt uitvoe ringen, concerten en dergelijke. De heer Van Steenis: Daar heb je het weer; als er maar wat geplukt kan worden, dan zijn ze er bij als de kippen. Het voorstelVan Kleij wordt ver worpen met 6 stemmen tegen 1. Eén lid onthoudt zich van stemming. Hierna sluiting. Openbars Raadsvergadering op 21 October. Voorzitter Jhr. Mr. Van der Goes, bur gemeester. De Voorzitter doet, na het voor lezen der notulen, de mededeeling, dat van Ged. Staten van Zuid-Holland nog geen bericht is ingekomen inzake eigen dom eoverd acht van de openbare school. Kennis wordt genomen van het besluit van Ged. Staten van Utrecht, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 16 September inzake aanvaarding der schen king van den heer J. de Heer, groot f 1000. Voorts is van hetzelfde college nog in gekomen een besluit, waarbij goedkeu ring wordt onthouden aan de begrootings wijziging, dienst 1031, omdat daarin niet is opgenomen de in artikel 79 der L. 0. wet 1900 voorgeschreven waarborgsom waarvan de raming en ontvang had moe ten plaats vinden voor en aleer de voor uitbreiding terrein voor. het onderwijs in lichamelijke oefening bénoodigde geldfin (f 3B00) beschikbaar hadden kunnen wor den gesteld. Naar aanleiding van een adres van het bestuur van de Onderlinge Brandver zekering te Vliet c.a, inhoudende het verzoek een onderzoek naar de elektri sche geleidingen te willen doen instellen, werd met algemeen© stemmen besloten dit werk op te dragen aan den heer Van der Hoeven te IJseelstein, die gebruik kan maken van een inductor, toebehoo- rende aan deriOn derlinge Brandverzeke ring te IJsseMein. Een conceptlegrootingswijziging dienst 1932 wordt goedgekeurd, Van den inbond van het Prov. Blad no. 47 inzake toepassing tijdelijke korting op de jaarwedden van burgemeester, se cretaris en ontvanger, werd kennis ge nomen. Op voorstel van den heer De Heer wordt besloten op alle gemeente-ambte naren dezelfde korting (2X pCt.) toe te paseen; ook voor wethouders en raads leden. In behandeling wordt genomen de be groo tmg voor 1033. Teneinde deze sluitend te krijgen, werd op voorstel van B. en W. besloten te be schikken over het batig slot, dat de loo- pende dienst zal opleveren en wel tot een bedrag van f 1200, terwijl de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting zullen moeten worden verhoogd van 20 op 50, waardoor een hoogere opbrengst kan worden verkregen van f 720. De begrooting wortd voorts vastgesteld, zooals B. en W. die hehben aangeboden. Inzake de nog in de O. L. School aan wezige leermiddelen en ach ooibehoeften, zullen B. en W. met de betrokken hoof den der bijzondere scholen overleg ple gen en pogen na taxatie deze voor een bepaalde som van de hand te doen, een en ander met goedkeuring van het ge meentebestuur van Vijst. Tot echoonhouder van de bewaarplaats met brandbluschmiddelen, geplaatst nar bij den Polsbroekerdam, wordt aangewe zen de heer B. Mulder. Hierna sluiting. Raadsvergadering op 20 October. Voorzitter de burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Ingekomen rijn verschillende aanvra gen om ontheffing of verlaging van hon denbelasting, waarop voor alle verzoe kers goedgunstig wordt beschikt. De heer J. Dogterom heeft bericht, dat hij rijn benoeming als lid van het Bur gerlijk Armbestuur aanneemt. Voorts is ontvangen een schrijven van den heer P. Jongeneelen, dat hij f 5 aan het G.E.B. heeft moeten storten, omdat hij als nieuwe bewoner werd beschouwd. Hij is echter gehuwd met een vrouw, die hetzelfde huis al bewoonde. Hierover voeren verschillende leden bet woord, waarop de heer Meijer voorstelt, de betaalde f 5 terug te geven. Dit voorstel wordt verworpen met 0 te gen 1 stem. De verdere ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Hooga reiskosten. Daarop komt de gemeenterekening 1901 in behandeling. De financieele com missie maakte aanmerking op een nota van réis- en verblijfkosten naar Doode- waard, alwaar het dag. bestuur was ge weest in verband met de vacture van ge- meente-soecretaris. B. en W. hebben hierop schriftelijk geantwoord en de uit gaven verdedigd, doch de financieele oom missie kon zich hier mede niet vereeni- gen. De heer Braat, lid van de commis sie, vindt de motiveering van B. en W. niet goed. Spr. acht den post veel te hoog. Hij komt nog al eens in Den Haag of Amsterdam, zoodat hij van uitgaven wel wat kan medepraten. Spr. stelt voor voor reizen naar Den Haag of Amster dam een vaat tarief te stellen en meent, dat f 6 genoeg ie. De Voorzitter: Maakt u daar maar een voorstel van; ik vind het beet, als de heeren daar f voor vaststellen. De heer Meijer vindt het ook ge noeg. heer Van R U s Wanneer ik morgens weg moet, dan ontbijt ik eerst thuis. Ook heeft de financieele oommissie aan merking gemaakt op de dure sigaren, die op het gemeentehuis gerookt worden. De Voorzitter zegt toe, goedkoo- pere sigaren te zullen aanschaffen. Nadat de verschillende leden over deze hooge nota het woord hebben gevoerd, stelt do financieele commissie voor, een vast bedrag van f 5 voor Den Haag en Amsterdam vast te stellen. De Voorzitter brengt dat in stem ming. (Voor de heer Van Rija, Meijer en Braat; de heer J. L. Paul houdt zich buiten stemming; de heeren L. C. Paul, L. van Leeuwen en J. van Dijk stemmen tegen, zoodat de uitslag 83 is). Daarna wordt de gemeenterekening 1931 in stemming gebracht en goedge keurd. De wethouders onthouden zich van stemming. Ook derekening van het Burgerlek Armbestuur en G.E.B. werden goedge keurd. Daarna volgt een voorstel tot vaststel ling van de vergoeding over 1929 voor de bijzondere lagere scholen. De school op het dorp krijgt f 2503,69, die aan de Rot te f 1156,72. Volgt een voorstal van B. en W. om niet over te gaan tot uitbreiding van de straatverlichting. Dit in verband met een verzoek van eenige bewoners van het Noordeinde, bij de kom, om daar een nachtlamp te laten branden. De financieele commissie kan zich met het voorstel van B. en W. vereeni gen, zoodat de aanvraag wordt afgewe zen. De heer J. L. Paul stelt voor, ook de larteern# tuasohen het «poor en het dorp om 10 uur uit te doen, zooals over het spoor geschiedt, aangezien er toch geen late tremen meer stoppen, behalve op Zaterdag- en Zondagavond, dan wil spr. ze laten branden. Dit voorstel wordt met 6 tegen 1 stem (die van den heer Meijer) aangenomen. Een vergissing. Van den heer O. Hoogeveen ie een ver zoek ingekomen om toekenning van 'een bedrag van f 100 boven zijn aanneminga som voor bet verfwerk van de politie- woning. De heer Van Rijs zegt, dat de finan cieele commissie een uitgewerkte reke ning van den 'heer Hoogeveen heeft ont vangen; haar meening is, dat hij rioh bij de optelling f 100 heeft verteld. Spr zou het onbillijk vinden, als hem dit bedrag niet uitgekeerd werd. Ook dan blijft Hoo geveen nog f 50 benedén zijn opvolger. De heer Van Dorp acht het juist tegenover de andere inschrijvers onbil lijk, als aan dit verzoek wordt voldaan. De heer Braat acht het ongemoti veerd, om dien man het nadeel van f 100 alleen te laten dragen. Spr. heeft er met den oprichter over gesproken, en die heeft gezegd, dat deze dan wel weer van zijn inschrijving af kan, maar dat heeft Hoogeveen niet gedaan. De heer Van Dorp begrijpt niet, dat Hoogeveen niet van het werk heeft afge zien daarom blijft spr. er tegen om re ductie te geven. De heer Van Rijs wil niet op zijn geweten hebben, dat H. die f 100 niet krijgt, door er tegen te stemmen. De heer J. L Paul zegt, dat Hooge veen ook bij hem is geweest. Spr. heeft hem gezegd, dat het tegenover de ande ren onbillijk zou rijn. De heer M e ij e r zegt, dat, toen de in- sohrijving plaats had, Hoogeveen er niet bij was. Hij is 's middags reeds naar den secretaris gegaan en heeft hem het abuis verteld. Ook heeft hij Dekker er over ge sproken, en die moet gezegd hebben: dat zal wel afloopen. Nadat nog verschillende leden over dit verzoek hebben gesproken, wordt bet voorstel van de financieele oommissie, om de f 100 alsnog aan Hoogeveen uit te keeren, Verworpen toet 4 legen 2 stem men (de heer Meijer moest buiten stem ming blijven). Daarop wordt met dezelfde,verhou ding het voorstel van B. en W. het be drag niet terug te betalen, aangenomen. Dan komt een voorstel tot aanschaffing van muntmeters voor het G.E.B. en tot wijziging van de electriciteitsverordening Besloten wordt 10 muntmeters aan te schaffen. In verband hiermede moet art. 11 van de verordening gewijzigd wor den.. De heer Braat zou er dan voor zijn, niet meer zoo vaak de kwitanties ter be taling aan te bieden. Als er twee- of drie maal om betaling gevraagd is, dan moest men de leiding maar afknippen, dan kun nen de betrokkenen een muntmeter ne men. In verband hiermede, stelt de financi eele oommissie voor, om voortaan den monteur Webbes alleen voor het bedrijf te doen werken en kern geen particuliere werkzaamheden meer toe te staan. De heer J. L. P a u 1 is er voor, dat het blijft, zooala het is, maar hjj wil den kos- tenden prijs laten betalen. De heer Braat zegt, dat naar de om standigheden van Wohbee, deze toch werk genoeg heeft De heer ,Van Dorp zegt, dat, als Wobbee het werk niet aan kan, er toch hulp bij genomen moet worden. Ook den heer Van Leeuwen is op gevallen met het nazien der rekening, dat er zooveel postjes waren van hulp bij het bedrijf. Het voorstel van de financieele oom missie wordt verworpen met 8 stemmen voor en 4 tegen. Daarop wordt het voorstel van den heer J. L. Paul, om het te laten zooala het is, en voor particulier werk den kos tend en prijs te rekenen (want het is voor gekomen, dat de hulp meer kostte, dan de gemeente in rekening bracht), aange nomen met 4 tegen 8 stemmen. Volgt een voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1032. Dit be treft een poet van I 800 voor de brandweer. De heer Braat vraagt, of de hrand aan de Rotte f 300 heeft gekost, en wil een voorstel doen ter vermindering der loonen. De Voorzitter vraagt dit voorstel aan te houden tot de volgende vergade ring. De heer Braat vraagt, hoe het komt, dat de spuitgasten op het dorp f 0.75 per dag en f 1 per nacht krijgen en die aan de Rotte maar f 0.50 en f 0.75. Verder wenscht spr., dat de tootorspuit niet meer achter een auto wordt*voortge- trokken, maar op een veeauto vervoerd, aangezien maar één auto daarvoor is in gericht, en er tooh vier veewagens zijn. De Voorzi tter zegt dat de spuit be stemd is om als aanhangwagen te wor den gebruikt. De heer B r a a t wil zoo spoedig moge lijk verandering. Hij raagt verder, of de opperbrandmeester wel bij de hrand aan de Rotte geweest is. De Voorzitter antwoordt ontken nend. De heer Braat zegt, dat de opper brandmeester tooh in de gelegenheid i« gesteld, om een vervoermiddel te nemen. Dit wordt door den Voorzitter be vestigd. Verder zegt de heer Braat, dat de leiding bij den brand ook niet goed is geweest. Een berg uitspuiten, dat gaat eenmaal niet. Zoodoende heeft het weer veel geld gekost. Als den opperbrand meester Paul aanzegging is gedaan en hij geen zin heeft, laten wij dan een ander nemen, zegt spr. De heer Meijer heeft de spuit ook naar de Rotte zien gaan; er waren maar één paar laarzen en een oliejas. De Voorzitter wast niet beter, of alles was aanwezig. De heer Braat (tot den Voorzitter): Kykt u daar dan niet naar? De Voorzitter: Als mij gezegd wordt, dat alles in orde is, dan geloof ik dat. Spr. zegt echter toe ear voortaan op te zullen letten. Daarna wordt de wijziging aangeno men. Vervolgens wordt doe gemeentebegroo ting, dienst 1933, aangeboden. Ze zal aan de leden worden toegzonden. Dan volgt de rondvraag. De heer M e ij e r vraagt, hoe het loopt met de werkloozen. De Voorzitter zegt, dat er op bet oogenhlik weinig zijn. Hollandschs brandstof. Ook informeert de heer Meijer, wie de laagste inschrijvers voor de brandstof- fenlevering zijn. Dit wordt hem door den Secretaris medegedeeld. Het heeft den heer Meijer verwon-, derd, dat er prijsopgaven gevraagd wer den van Belgische en Wales anthraciet, terwijl tooh de minister een schrijven aan het gemeentebestuur heeft gericht, om zooveel mogelijk Hollaudsohe te gebruik ken. De beeT Meijer heeft een monster Hollandsche cokes medegebracht en de poneert dit op de tafel. De Voorzitter zegt, dat de aanbe- steding heeft plaats gehad, maar de le vering nog niet schriftelijk is gegund. Hij zegt toe. nogprijs te zullen vragen van Hollandsche brandstoffen. De heer Braat vraagt, of er geen verandering in de poütiewoning kan ko men, aangezien er een cementen vloer in ligt, waardoor alles verteert; hij hoopt, dat het spoedig veranderd wordt. De Voorzitter zegt, dat er volgens den oprichter te weinig gelucht wordt en dat den bewoners hierop is gewezen. De heer Braat- vraagt, of de Voor zitter nog bereid ie, grond ai te staan, om die Wj de politiewoning te voegen. De Voorzitter antwoordt ontken nend. De heer Braat vraagt, of er al een schrijven van den polder ie ontvangen, over de brug op de Zijde. Spr. heeft gé hoord, dat de oprichter de hoofden heeft goedgekeurd. De Voorzitter zegt, dat daar nog geen bericht over is ingekomen. De Secretaris vraagt, hoe het «tooet met de 40 pCt. onderhoudskosten, waarvoor de Gebr. Schotte en Co. hebben ge teek end. Dit is alleen maar geldig voor de brug. Hem wordt opgedragen, dit aan te lar ten vullen. De heer Van Rijs vraagt, hoe het komt, dat het zoo lang duurt. Kan de oprichter niet opschieten met het nazien van de tee kening rapport in zen den? De Voorzitter zal dezen middag het den oprichter nog eens opdragen. De heer Braat zou de meening van den raad nu eens willen hooren over de politiewoning. Hij wil den opzichter zwart op wit laten geven. De Voorzitter zegt, dat er een schriftelijk rapport van den oprichter is. Dit wordt gehaald en de Voorzitter leest het voor. De heer Braat vraagt, of B. en W. al met de polderbesturen hebben gespro ken over werkverschaffing in dan aan staanden winter. De Voorzitter zegt, dat dit nog niet is geschied. De heer V a n R ij s zegt, dat dit in de financieele oommissie is besproken. Als iedere boer eens een werklooze in diepst nam, bijvoorbeeld voor f 5 per week, en de gemeente en rijk ieder ook f 6 be taalden, dan werd het 15 per week. Maar, aldus spr., dit zou eerst besproken moeten worden door de werkloozenoomr misaie bij den minister. De Voorzitter zegt, dat ze het kan probeer en. Hierna sluiting. De middelste: Kl|k heml Een drukwerk - en niet vau Van Nooten. 4 X «ni V- ftSffl VIJFDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. SCMmhMlvmiotil CDursiH VRIJDAG 11 NOVEMBER -18» ALGEMEENE BEGCHOUWINBIN. Ds hssr Albtrdt (s.d.) heeft be toogd dat ds «tijgend# wslraart der ar beiders ts danken la aan hst sooialisms en dat in ds landen, waar de loonen ver laagd lijn, de tosatand niata beter is dan hier. Hij drong aan op meer beauinlging bij leger en vloot, op een heffing in-een« van 1 procent, belasting óp goederen in de doods hand, couponbelasting en oon- versie. Spr. verlangde dat de regeering arbeid en kapitaal met elkaar in verbin ding zou brengen en dat «ij strenger sou optreden tegen de fascisten. De heer Rutgers van Ronn- b u r g (o.h.) zette de noodzakelijkheid uit een om zioh op een lager levensniveau te stellen. Spr. had bezwaren tegen de nieu we belastingen en heffingen. De heer Boon (lib.) heeft medege deeld dat hij een wetsvoorstel heeft in gediend tot wijziging van ds winkelslui tingswet. Ds heer Oolijn (a.r.) verwachtte dat de regeering zoodanige voorstellen zou indienen, dat er kans bestaat dat daar voor een meerderheid te vinden ie. Over de geldmiddelen sprekende, betoogde epr., dat er geen voldoende rekening wae ge houden met de 229 millioen aohterstand in de afschrijvingen op de epoorwegen, ook niet met het tekort van 230 millioen in het pensioenfonds, noch met de af schrijvingen op de woningbouworedieten. De millioenennota zwijgt over al deze groote bedragen. Spr. dringt er op aan, dat de regeering vooral haar krachten zou geven aan verbetering van het han delsverkeer, omdat onze uitvoer Jn de toekomet zeer waarzohljnlijk zal blijven afnemen. De werkloosheid, zeide dr. Co- Ujxi, omvat een aohtete deel van de be volking en deze krijgt daardoor een mi nimum van bestaansmogelijkheid. Dat verzwakt one volk ea vooral het moreels weerstandsvermogen neemt af. Uitbrei ding van bodemoppervlak ao* weniohe- lijk iljn en daarom bsplsltts spr. de voortzetting van de inpoldering der Zui derzee. Prof. Aalbsrss (r.k.) bestreed de opheffing van ds cumulatie van salaris sen en pensioenen. Hij bracht hulde aan minister Verschuur voor zijn vele werk. Sprekende over de 40-uren week, begreep epr. niet hoe men die wenschen kan met behoud van hetzelfde loon, hetgeen toch een loonsverlaging van 17J-ï pCt. zou be- teekenen, wat geen der bedrijven kan dra gen. Aan het einde van rijn rede gaf hij te kennen dat zijn fractie een samengaan met de voormalige coalitie-partijen, na de verkiezingen, ernstig zal overwegen. Teneinde een parlementair kabinet te kunnen vormen, wiiet de R.K. fractie een samenwerking op breeder© basis in be ginsel niet af, waarbij de heer Aalberse zioh speoiaal tot mr. Marohant (v.d.) wendde. De vraag of samenwerking met de soc.-dem. mogelijk zou zijn, beant woordde hij alduz: „De etilte is óók meening". De heer F1 eek ene (r.k.) beveelt conversie aan, een omzet- es verterings belasting en een heffing in-eens. Hij is tegen verhooging van de tabaksbelasting, tegen couponbelasfing. Voor belasting op goederen in de doode hand bestaat geen rechtsgrond. Zifting van heden, wegens verscherping van de gevangenis- bepalingen. De heer De Visser (c. p.) «egt, dat het kapitalisme niets aan de crisis ken doen en beschrijft de toenemende macht van Rusland. In ons land zijn de raidden- standers en arbeiders op weg naar de ellende. De regeering, zegt hij, vertoont alleen zwarte reactie en bevoordeelt de bourgeoisie. Het Welter-rapport is een poging om de arbeiders tot koelies te ma ken. Spr. dient 2 moties in betreffende de heffing ineens en voorkoming van oumula- tie. Geen van beiden worden ondersteund, Mej. Gatz (o.h.) ondersteunt het be toog van den heer Duymaer van Twist inzake steun aan de eohipperij. RAADSVERGADERING. (Voorloopig verslag.) Bergambacht In de hedenmorgen ge houden raadsvergadering werd het ver zoek van de afdeeling Bergambacht van Volksonderwijs, om kosteloos klompen van gemeentewege te verstrekken aan schoolkinderen, op voorstel van B. en W. naar het Armbestuur verwezen. Aan de vereeniging „Het Grondbezit" werd voor te houden tentoonstelling in groenten en fruit in manden, een subsi die verleend van f 10. Het voorstel van B. en W,. om geen wijziging te brengen in het orgaan, be last met de steunverleeniging aan werk loozen, werd aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tot lid in de oommissie van toerioht op lager onderwijs, ia benoemd de heer S. Kamer. De begrooting voor 1933 van het Al gemeen Armbestuur werd vastgesteld op Inkomsten en uitgaven van f 80.252£0H. De geraamde winst voor het eleotrioi- teltsbedrijf voor 1088 bedraagt f 9800 Een voorstel van den heer T. Bosr om de prijs van electric!teit te verlagen van 40 op 88 oent, werd niet onder steund. De Voorzitter deed toezegging,dat binnenkort een voorstel tot instelling van vastrecht voor eleotrloiteit den raad zal bereiken. De gemeente-begrooting 1088 werd, vobr wat den gewonen dienst betreft, vastgesteld op eenbedrag aan inkom sten en uitgaven van f 138.527.8lH, De k&pltaaldienet sloot met een bedrag aan inkomsten van f 5718,66 en aan uitgaven van f 1604,91, aoodat er een batig «lot is van f 4101,7». Belasting-ver hooging. Voor wat Go grondbelasting betreft, werden do opoenten voor de gebouwde eigendommen verhoogd van 40 op 60, voor de ongebouwde eigendommen ran 10 op 10. De opoenten op de hoofdsom op de personeele belasting werden ge bracht van 20 op 80, die voor gemeente fondebelasting eveneens van 25 op 80, terwijl ingevoerd werd een nieuwe be lasting van 10 opoenten op de vermogeni (buiten de 00 procent welke het Rijk heft). Een voorstel van den heer P. van Buuren, om op de vermogens een belas ting te heffen van 50 opcenten, werd ver worpen met 7 tegen 8 «temmen. Voor stemden de heeren P. van Buuren, G. 8. Stolker en A. D. Oakam. Een voontel van den heer Van Buuren tot invoering van het geneeskundig schooltoezicht, werd eveneens verworpen met 6 tegen 4 stem men. Tenslotte werd aangenomen het voorstel van B. en W., om het verhaal van pensioenbijdragen van gemeente-amb tenaren te bepalen op 8H procent, ter wijl een uitzondering werd gemaakt voor die ambtenaren, wier salaris kleiner ia dan f 400. Kinkhoest. Nlsuw-Lokksrland. In vele gezinnen heersoht onder de kinderen de kiukhoeet. Volgens de doktorèn is de ziekte een ge volg ,van de mazelen, welke dezen zomer veel hebben geheeracht. Op den Schoordijk liep gisteren ran een auto, geladen met aardappelen, t»n wiel af, waardoor de auto van dan (lijk tuimelde. Persoonlijke ongelukken had den niet plaate. Met eenige maturieele schade liep het ongeval af. De eafé-sluitlng. Nleuw-Lekksrland. Blijkbaar in ver band met de café-sluiting op Zondag, die hier veel verbittering heeft gewekt, zijn deae week naohte bij enkele raadsleden, die deatijda vóór het voorstel tot sluiting hebben gestemd, ruiten ingeworpen. Dat de nieuwe beanaUng van het watsrsehap „Ds Nsderwaard" ts Kinder dijk een groote oapaoiteit kan ontwikke len, blijkt wel hieruit, dat sij in de maand Ootober in 284 bedrijfauren 17.014.224 kub. M. water heeft verplaatst. Oudtrkerk a.d. IJesel. De Unie-oolleote heeft hier f 78 opgebraoht. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren A. den Duijf, G. de Groot en D. Speksnijder Dz. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn bij den werkman D. S. twee konijnen ontvreemd. Ouderavond. Ouderkerk a.d. IJsael. Woensdagavond werd in de openbare school op het dorp de eerste ouderavond in dezen winter ge houden. Het grootste lokaal, mtat het gymnastieklokaal tot één gemaakt, was geheel bezet door de kinderen, hun ouders an een groot aantal belangstellen den en genoodigden. De kinderen van alle klassen voerden mooie zangnummers en voordrechten uit, waarna de jeugd kon genieten van drie voorstellingen met <je OudiHollandsohe Poppenkast. In de pauze werden allen onthaald op koek en ohooolade en evenals vorige jaren gaf de trouwe medewerkster, mej. Vonk Noor- degraaf, weer haar keurig piano-spel ten beste. Met het oog op den binnenkort te houden avond van Volksonderwijs werd medegedeeld dat de film, welke opgeno men werd ter gelegenheid van het jubi leum van den burgemeester, voor kinde ren en grooten zal draaien. Wlllige-Langerak. Woensdagmiddag is de 12-jarige Jan Rijneveld bij de school onder het spelen zoodanig geval len, dat zijn arm inwendig werd ge kneusd. Hij moeit zich onder behande ling stellen van dr. De Bruijn te Schoon hoven. Twaalf doodaiK Te Genéve ie het Woensdagavond tot zeer ernstige onlusten gekomen. De „Union Nationale een burgerlij ke partij, die eerst onlangs in Genève ia opgericht, belegde een protestvergadering tegen twee afgevaardigden in den Natio- nalen Raad, Nicol en Dicier. Intusachen hielden Nicol en een andere afgevaar digde van den Nationalen Raad voor het gebouw op straat redevoeringen tot een groote menigte. Omstreeks negen uur drong het pu bliek door 't politieoordon heen en eront stond een kloppartij, die een zoo ernatig karakter aannam, dat de politie om mili taire hulp moest verzoeken. Toen viel echter het publiek de soldaten aan. Velen dezer werden door de menigte uit den troep gesleurd en afgeranseld; hun gewe ren werden stukgeslagen. Waarschijnlijk zou het incident niet zulke vreeselijke gevolgen hebbon gehad, als er niet alleen jonge re cru ten onder de wapenen waren geweest. Aan deze ganech onervaren jonge soldaten waa nu de moeilijke taak opgedragen de orde tegen over een woedende menigte te handha ven. Hier wreekte rioh het besluit van ds Geneefsche burgerij, die een paar jaar geleden bij referendum een sterkere be wapening der Geneefsche politie van de hand had gewezen, nadat de onluaten van 1927 reeda duidelijk hadden aangetoond, dat de politie onder de tegenwoordige omstandigheden ran ganaoh on voloen de bewapening voorzien, niet in staat Is op ernstige oogenblikken de orde te hand haven. Een goed gewapende politie zou zeker ook nu het kwaad in de kiem heb ben kannen smoren, zonder dat slachtof fers zouden rij* te betreuren. Thans stormde de door Nioole opgerui de menigte op de recruten ei, greep naai hun helmen est geweren en ver wondde een dental soldaten en hun lui tenant met hun eigen wapenen. De kolo nel liet twee auto's met een aantel soldaten mst mltrelllsur» aanrukken. Toen na twee waaieohuwin- gen de straat nog even vol wae, werd eenvoudig ojj de menigte geschoten; 110 geweerschoten werden gelost, door lede ren soldaat één, terwijl bovendien de mi trailleur* dertig schoten afgaven. De noodkreten van een 60-tal gewonden of stervenden klonken door de straat en vol •chrik vluchtten de menaohen. In tal van kringen te Genéve en elders in het land verzwijgt men het gevoelen niet, dat de kolonel hier te luchthartig tot de eoherpste hem ten dienste staande maatregelen la overgegaan. Het wa&r- aohuwingssign&al werd onder het lawaai op straat nauwelijks vernomen en aan 't volty waa geen tijd gelaten tot bezinning te komen. Van vele zijden hoort men ook veronderstellen ,dat een kraohtig gebruik van waterstralen voldoende zou zijn ge weest om de orde te heretellen en dat dit in ieder geval had moeten worden be proefd. Vooral de volksnbondsJournalie- ten uit landen met groote wereldsteden, «preken vrij algemeen hun verbazing er over uit, hoe men zoo snel tot het los sen vin 140 eohoten op de meneohen ia overgegaan. Twaalf dooden, see zwaar ge wonden. De schietpartij heeft tot nu toe 12 doo den geëiecht en cmder de tientallen ge wonden zijn nog 12 er ernstig aan toe. Bij het bekend worden van de gebeur tenissen te Génèveje het ook te Lausan ne tot oommunietisohe onlusten gekomen, die hier eohter een minder bloedig ka rakter droegen en apoedig onderdrukt koadea wordaa. De Inrirurilee voor de leiders. Volgaas mededeelingen van de Qeaeof- eohe politie hadden dejfeidece der soci alisten en oommunisten te Qénève de volgende instructies gegeven: 1. Alle café'e in de omgeving van de Semeentelijke zaal van PlainpaJaie wor- en zooveel mogelijk bezet, 2. Stormtroepen bezetten de zaal, waar in de Union Nationale haar vergadering houdt en het podium. 3. Met alle ten dienste staande midde len moet het voortzetten der vergadering 4. Pogingen der politie ofede orde in onmogelijk worden gemaakt. de zaai te herstellen of om betoogingon buiten de zaal te verhinderen, moeten zoo noodig zelfs met geweld worden gakeerd. 5. De straten in de omgeving moeten worden bezet om het optreden van mili tairen te verhinderen. Het politie-onderzoek heeft uitgewezen dat het sein tot den aanval op ao mili tairen is gegeven door den communist!- schen leider. Arrestatie ven Nleole. Gietermorgen ie de eooialiatiaohe leider Nioole aangehouden. Toen de gendarmerie versoheen, be vond Nicole rioh juist in het bad. Hij verzette riohrkraohtig tegen rijn arresta tie en uitte ernstige beschuldigingen aan het adres der Geneefsche regeering. Hij aai vervolgd worden wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van den staat en wegen# aansporing tot op roer. Ook ia een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen de communistische leiders Lebel en Tronohet, doch dit ia nog niet ten uitvoer, gelegd, omdat men hen tot dusver niet heeft kunnen vinden. Men verwacht, dat de Zwitaereche re- geering kraohtig tegen do verantwoorde lijke leiders zal optreden, aangezien het aanzien van Zwitserland en speciaal de positie van Genève als centrum van in ternationale conferentie# er ernstig door worden geschaad. Gisteren ia het kalm gebleven in de stad. De regeering heeft alle samenscho lingen op straat verboden en een regi ment infanterie en eon bataljon landweer troepen le op piket gesteld. Een oproep is tot de bevolking uitgevaardigd om rioh kalm te houden. Geestverwanten van Ni oole hebben gisteren nog pogingen ge daan om de algemeene «taking te ver kondigen, doch de kalmere elementenen vooral de leiders der vakvereenlgingen, hebben dat voorkomen, zoo dat tenslotte niet andere heloten is dan den dag van Zaterdag, wanneer de elf slachtoffers begraven worden, tot een dag van rouw en protest te verklaren en alle arbeiders uit te noodigen de begrafenis bij te wo nen, zonder hen daartoe te verplichten. De Zwiteersche regeering heeft vanmor gen een buitengewonen kabinetsraad ge houden, waarvoor Motta natuurlijk uit Genève ia overgekomen. Da regeering heeft haar diep leedwezen over de ge beurtenissen' uitgesproken en voorts be sloten den afloop van het onmiddellijk door de Zwitsersche militaire departe ment ingestelde onderzoek naar het op treden der militairen et te waohten. ONLUSTEN OP AUSTRALISCHE VLOOT. Communistische propaganda. De laatste dagen hebben oommunisten getracht bij de Australische marine op ruiing te verwekken. Woensdag heeft de Australische minister van oorlog, 8lr John Pe&rce de kwestie voor den Senaat ter «prak© gebracht. Dinsdag hadden 200 matrozen te Melbourne een proteetbetoo- ging gehouden tegen d# aoldijvenninde- ring. De minister van oorlog heeft een brief ontvangen, waarin verklaard werd, dat' ds matrozen dienst zouden weigeren, in dien men hun eiaohen niet asou inwilli gen. De mededeeling ging vergezeld van een foto, waarop de matrozen met gewe ren en bajonetten waren afgebeeld. Voorts werd gezinspoeld op de moge lijkheid va* muiterij. Tegelijkertijd w«rd«a op de oorlogeeohepen vlugschriften ver deeld, waarin de muiterij bij de Engelsohe marine van verleden jaar werd gememo reerd en tot voorbeeld gesteld. Ten slotte verklaarden d# matronen rich bereid de beslissing inzake hun eiaohen over te laten aan de arbitragecommissie der marine. Zonder incidenten la d# vloot Woensdagochtend uitgevaren. De minister van oorlog deelde mede, dat deze opruiingspogingen eleohts een onderdeel zijn van een grootech opgezette en wel voorbereide oommunietisohe pro- pagando-aolie. VIJF SPOORWEGARBEIDERS GEDOOD. Door een trein overreden. Op den spoorweg tuaschen Tring en Londen is een trein bij Watford op een groep spoorwegarbeiders gereden. Vijf arbeiders werden gedood, twee werden gewond. De mannen hadden door den dichten mist en den stoom van de locomotief van een personentrein, alsmede door het le ven, dat deze maakte, den uit de tegen overgestelde richting komenden train niet opgemerkt. Gemeenteraadevergadering op Donder dag 27 October. Afwezig met kennisge ving de heer J. Bongers. Voorzitter de heer F. M. A. v. d. Rovaart. De Voorzitter opent de vergade ring met gebed. De notulen worden ge lezen en zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van de goedkeuring van eenige vorige raadsbesluiten door Ged. Staten. Ingekomen is een sohrijven van het gemeentebestuur van Berkenwoude, waar- In wordt reriooht adhaeaie te betuigen aaa een adres dier gemeente aan de re geering, inzake de uitvoering van de eri- ■le-varkenawet. Op voorstel via B. en W. wordt het schrijven voor kennisge ving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat aan den minister een schrijven is gericht, waarin wordt verzocht voor extra steun voor brandstoffen, ten behoeve van de werkloozen; de volle 100 pCt. van het rijk te ontvangen, gezien den ongunstigen fi- nancieelen toestand der gemeente. De heer G. Stam zou, bij afwijzende beschikking van den minister, den steun voor br&ndatotfen toch willen verstrek ken, op dezelfde wijze als vorige jaren is geschied, n.l. i 1 per week voor elk gezin. De heeren P. d e J o n g en J. M. Stam sluiten zich hierbij aan. Aldus wordt besloten. Het volgende punt is de oprichting van cursussen voor Jeugdige werkloozen. De heer J. M. Stam vindt het plan te breed opgezet. Hoewel hij de nuttig heid van de cursussen moet erkennen, zullen de onkosten voor de gemeente te hoog zijn. Hij oppert het denkbeeld, om aan den miniater de volle 100 pCt. te vragen. De heer 0. Stam heeft er ook be zwaar tegen, het plan in zijn vollen om vang te aanvaarden. Hij zou daarom en kele cursussen willen laten vervallen. De heer P. de Jong verklaart zich vóór het plan. Zelfs in de troonrede wordt gesproken over de jeugdige werklooran. Spr. begrijpt niet, dat ook hier wordt ge tornd aan die oureuasen. De heer J. G. L. S m i t is het eena rhet de heeren Stam; hij vindt de onkoaten ook een bezwaar en zou willen trachten voor minder geld een nuttige bezigheid voor de jeugdige werkloozen te scheppen. De heer G. Smit zou de discussies willen voortzetten, als men weet waar men aan toe ie. De heer 0. Stam blijft bij zijn meo- ning, en wil enkele cureuseen achterwege laten. De heer p. Stam vindt al die cur sussen niet noodig. In zijn jongenstijd wist men alleen van lengte, breodto, hoogte en strooken en men is er ook ge komen, De heer P. de Jong vindt het ver keerd, zich tot den minister te wenden, want ala daarop gewacht moet worden, la de winter voorbij. De heer G. Stam «telt tenslotte voor om twee cursussen te houden, n.l. in scheepsbouwkundig teekenen en werktuig kundig teekenen. Aldus wordt besloten. Aan de orde komt dan een voorstel ▼an B. en W. tot het op waohtgeld «tel len van den heer J. Hack, onderwijzer ra de le openbare aqhool. De Voorzitter zegt, dat dit jaar het aantal leerlingen aan die school zoo danig ia teruggeloopen, dat op 81 Deo. het verslechte gemiddelde aantal, n.l. 117 leerlingen, zeker niet zal worden be reikt. Een boventallige leerkracht iz voor de gemeente te bezwarend. De heer Hack heelt jcelf te kennen gegeven aan den burgemeester, alsmede aan den mipeo- teur bij het lager onderwijl, voor op- waohtgeldatelling in aanmerking te wil len komen, aangezien hij nervaua is en veei iaat heeft van hoofdpijn. De Voor zitter voegt er aan toe, dat de heer Hack ruim 80 jaar aan de school werkzaam is geweest en steeds met ijver, toewijding en nauwgezette plichtsbetrachting zijn taak heeft vervuld. Spr. stelt daarom voor, hem op eervolle wijze ontelig te geven. Wordt goedgekeurd. Een voorstel van B. en W., om den verkoopsprijs van de gronden aan de Dorpslaan vast te stellen voor het zuide lijk gedeelte op f 250 en voor de reet 'op f 8 per vierk. M., wordt, nadat woth vuiler A. den Boer heefl toegelicht, dat zulks noodig is met het oog op de cono.jrren- tie, goedgekeurd. Daarna komt aan de orde een vorzoek van de heeren J. Stam en J. M. Mole naar, om aan ieder een perceol bouw grond aan het Zuiden van de Dorpsluon te verkoopen, voor f 2,50 per vierk. M. Ter behandeling van dit punt, gaat de vergadering, op voorstel van den heer J. G. L. Smit, in comité. Na heropening wordt op de beide ver zoeken goedgunstig beaohikt. Aangaande het volgende punt van de agenda, belaetingverordening, wordt be paald, dat voor het belastingjaar 1938/ 1984, evenals voor het jaar doarvoor, ook 100 opcenten op de gemeentefondebelas- tlng sullen worden geheven. De belastin gen zijn thans tqt het maximum opge voerd. Aan de orde komen djin eenige bchool- geldreclames 1982/1033. B. en W. stollen voor afwijzend te beschikken. De heer G. Stam wil uitstel geven, evenals vorig jaar geschied is, desnoods voor een jaar, dus geen vrijstelling. De Voorzitter zegt, dat zulke niet de officieele weg is. De gemeente-ont vanger dient een lijst van oninbare pos ten in 1$ den raad, waarna deze beslist. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. Dan volgt de behandeling der gemeentebsgrontlng. De Vloorzitter leest het rapport voor van de pommiasie, belast met het nagaan van de begrooting. Hij zegt de commissie dank voor haar werk en geeft dan gelegenheid tot het houden van al gemeene besohouwingen. De heer P. de Jong kan zioh niet vereenigen met eenige bezuinigingen, met enkele wel. Hij bespreekt de belastingen, den bijzQnderen vrljwiüigen landstorm, de ambtenaarssalarissen en de werkloos heid. De heer C. Stam oefent alleen crltiek uit op de rede van den heer P. de Jong. De heer J. M. Stam bespreekt hot rapport van de commissie, waarvan hij zelf deel heeft uitgemaakt. De Voorzitter zegt de sprekera dank voor de wijze, waarop zij het woord hebben gevoerd en sluit zich aan bij de woorden van de heeren G.' Stam en J. M. Stam. In behandeling komen de poeteiL waarop volgens ae commissie bezuinigd kan worden. Allereerst een korting van 40 pCt. op alle subsidies. De Voorzitter verklaart zioh een tegenstander van het verminderen der subsidies, daar men de begrooting feite lijk moet epliteen in tweeën, n.l. uitga ven van huishoudelijken aard en die v&n den crisisdienst. Hij zou het betreuren ale de eubsidie aan het Nut met 40 pCt. werd verlaagd, want dan zou een der be waarscholen of wellicht beide, moeten worden opgeheven. Eveneens zou het een ramp zijn voor de Groene Kruis-afdee- ling, omdat dan dat echoone werk ge deeltelijk stop zal moeten worden gezet. De heer J. M. S t a m acht de cursussen voor werkloozen van meer belang, dan RIJPROEVEN. Op het oefenterrein te Döberitz zijn belangwekkende rijproeven afgelegd mot iware vrachtauto'! van de troepen. Het plaatje geeft er daarvan een te zian: een «ware vrachtauto met drie aaeen rijdt van cm «teUe helling.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 8