I Deskundige van parle «PARLEMENTEN Z Ne. 110. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, 8 ehoonhevenechs Courant WOENSDAG 10 NOVEMBER 1032 NlEiï voor- ENGELSCHE PLECHTIGHEDEN. groole waar- deze vereeni- ADUNNIS’B vihi dit bin QAAA Gulden by I 4 VVV ongiwldktlu meenen, het beter te weten. Verschijnt Miumdng, en VryJng. Pr^s by y<> llng! voor Schoonhui maanden 1.25; p. p< Met verzekering 15 ce worden dat de betrokken autoriteiten de belangen der gemeente voor oogen hou den, maar niettemin moet een raadsbe- aluit geëerbiedigd worden en naar bil- De heer Kok wijst er op, dat de sar krissen dor wethouders sterk verlaagd «djn. Dat geschiedde buiten den raad om en deze heeft na die verandering zeer zeker het reoht om nu niet bovendien nog peusioenpremie af te trekken. wethouder Deerenberg bevestigt, dat de pensioenen van de wethouders niet kunnen worden vergeleken met die der ambtenaren. Men vergete niet, dat een wethouder eerst 8 dienstjaren moet heb ben en dat hü ook 60 jaar moot zijn, om recht op pensioen te hebben. Spr. heeft reeds eerder gezegd, dat hij op het pon- sióen geen prijs stelt. B. en W, hebben niet getracht den schijn te vermijden, want daarvoor zitten zij hier niet; zij hebben met de werkelijkheid rekening ge houden. Spr. laat de zaak verder aan den raad over en zal buiten stemming blijven. De heer Van der Hek verzoekt, na dezen uitleg, den heer Bron zijn voorstel terug te nemen. De heer Bron zegt, dat indertijd, de wethouderssalarissen zijn vastgesteld met pensioenaftrek. Er is dus een bepaalde regling vastgesteld en nu de salarissen verlaagd zijn, behoeft dat eigenlijk geen reden te zijn om van die regeling af te wijken. Gezien de meening van den raad, wil spr. niettemin zijn voorstol intrekken. De heer Van Harmelen bespreekt de dactyloaoopisohe centrale. De vorige burgemeester heeft toegezegd, dat de be moeiingen van dien dienst zouden ophou den. Niettemin ziet spr. nu weer ont vangst- en uitgaafposten geraamd. De Voorzitter antwoordt, dat het hem niet geheel duidelijk is, wat met deze centrale is beoogd. Er ia inmiddels ook een nieuwe politiechef gekomen, die hem daarover dus niet volledig kon voor lichten. Voorloopig wil spr. de post la ten «taan; hij komt er dan later wel op terug. Aldus wordt bosloten. Bij den post lijkheid uitgovoord. Zoor dringend ver- zoekt spr. dan ook B. en W. om deze zaak alsnog op gemoedelijke wijze mot de bewoners af te handelen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. bij het uitvoeren van het bedoelde raads besluit op technische moeilijkheden zijn gestuit. Spr. heeft in het college ver klaard, dat hij het raadsbesluit op loyale wijze wenschte te zien uitgevoerd. De architect maakte een plan en toen net daarin voorgeschrevon muurtje wat hoog werd geoordeeld, hebben B. en W. het zelfs kleiner gemaakt. Overigens moest spr. zich neerleggen bij het oordeel van den deskund ge. Weth. v. d. Oever moet ernstig ‘be zwaar maken tegen de wijze waarop de heer Bron spreekt over een hoofd tnib- tenaar, namelijk alsof deze den bewoners zou dwarszitten bij de uitvoering van liet raadsbesluit. De Voorzitter zegt dat hij daar tegen wel zou hebben geprotesteerd, als hij dat uit de woorden van den heer Bron had opgemaakt. De heer Bron ontkent dat te hebben gezegd. Hij heeft zelfs zijn waardeering erover geuit dat de betrokken autoritei ten de gemeentebelangen niet uit het oog verliezen Weth. v. d. Oever zegt, dat datgme, wat op de eene plaats kan, daarom op de andere nog niet mogelijk is. Het geldt h er geen belegen grond, zooals bij de notariswoning, doch pas gestort zand, dat sterk pleegt uit te zakken. Reeds on geveer 14 dagen geleden hebben da öe- woners een schrijven van B. en W ont vangen. Een afgevaardigde van hen heb ben B. en W. in hun vergadering ont vangen en zij Rebben met hem rustig oe zaak besproken. Spr. heeft erop gewjzen, dat de door B. en W. voorgestelde i.m voor de gewone tuintjes, slechts f 24 a f 26 meer zal kosten dan wat de bewo ners willen. Minder tuin krijgen de be woners niet, want de berm valt binnen hun hek en is ook tu.n. Den heer Bron is het er niet om te doen ook maar iemand onaangenaam te zijn, doch hij betreurt het dat een zaak, die zoo gemakkelijk was te regelen, zoo veel stof heeft doen opwaaien. Waarom was voor de tuinen van andere burgers een eenvoudige afzetting wel voldoende en moet deze hier zoo duur zijn-? De Voorzitter zegt, dat B. en W. de zaak heel gemoedelijk hebben opge nomen. r: die gemoedelijkheid lang zoo groot niet. Daar zit hem veeleer de kneep. Tegenwerking? De heer Van Harmelen zegt, dat de zaak zóó toch met is. Dehzeliden avond van het raadsbesluit heelt spr een wethouder hooien zeggen: „Je zult zien, ze willen ar toch met aan." Dat geeft den indruk, dat bedoeld werji; we zul- len wel zorgen, dat ze er niet op Ingaan. Verder wijst spr. er op, dak in vemand met de gedeeltelijke opnooging van het te verkoopen terrein, de prijs was be- paald op twee-derde van bouwnjpen grond. Door de aanneming van net voor- stel—Bron wordt er minder zand op ge- bracht dan anders noodig ware geweest, zoodat de gemeente kosten uitspaart. De berm van 3 Meter kan niet nootiig zyn. In een t_ architect heelt spr. trouwens een veel lichteren berm gezien. Hij kan met ont- komen aan den Indruk, dat hier tegen- werking ih het spel is. I Bij ds/villa vjn den r eischen veel en veel lager gesteld. Verzakkingen kan men toch met geheel voorkomen. Wethouder Deerenberg bevestigt, 1 dat B. en W. de zaak op loyale wijze hebben behandeld. Van de andere zijde wordt echter wel wat dik gedaan De bewoners «elf hebben kunnen bepalen, I hoe het talud zou worden enz. Alleen sou natuurlijk alles wat aan hun zijde van het hek kwam, voor hun rexening zijn. Hoe groot nu de berm moet zijn, i kan spr. niet beoordeelen. Van zooveel I belang is dat echter niet of hst 2 of 3 Meter zal zijn. Spr. wijst er op, dat ach ter de gemeente woningen de zaak good in orde is gemaakt; de bewoners zelf roepen daarover. De heer Van der Hek bevestigt dit. Daar was dan ook voldoende grond aan wezig, wat trouwens achter deze huizen ook wel het geval is geweest. De heer Kok zegt, dat er eerst een muur moest komen. Nu dat in sens niel meer noodig is, vraagt spr. zioh af, of er Wethouder Van dan Oever be strijdt dit laatste. Met handhaving van den post, kan spr. zioh alleen vereonigen. als men er dekking voor aangeeft. De heer Kortland zegt, dat op de liefdadigheid toch reeds een beroep moet worden gedaan. Do heer Kok wil liever deze ver- eeniging op denzelfden voet behandelen als de overige. Mien vergete niet, dat in de komende jaren de bezuiniging nog dringender geboden zal zijn. Den heer Bron lijkt de behoefte dan niet meer kan vervallen van de ge stelde eischen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat B. en W. aan de hand van het des kundig rapport nog steeds op het stand punt staan, dat dit muurtje eigenlijk de oenige afdoende oplossing zou geven. Desondanks hebben zij wegens de be zwaren, die daartegen rezen, maar be sloten, met den berm te volstaan Het is geenszins de bedoeling de betrokkenen te plagen, maar kan men B en W. een be tere oplossing aan de hand doen? De heer Van den Bergh raadt aan een berm van klei te maken. Dan behoeft die niet hooger te zijn dan 50 c.M. j De heer Pserbolte wil zich niei op technisch terrein wagen. Hij waar schuwt er tegen, dat de autoriteit van den deskundige ten zeerste in gevaar wordt gebracht, als de raadsleden gaan .wuvu, uvi iwier ie weien. De Voorzitter zegt, dat afwijking van het advies van den architect, bui ten diens verantwoording valt. Tenslotte stelt de heer Bron voor, een berm te maken van H Meter, van klei, een talud van 2H Meter lengte, afge dekt met klei en een eenvoudig hek (na der omschreven). De heer Bron vestigt nog de aan dacht er op, dat de geheele grond met klei dient te worden afgewerkt, dat was blijkbaar ook niet de bedoeling van B. en W. Wethouder Van den Oever protes teert. Dat was wel degelijk de bedoeling Het is ook slechts een der belanghebben den, die dat beweert, en met hem zijn de anderen het niet eens. De heer Bron zegt, dat hij van dien persoon zijn inlichtingen niet heeft. Dien heeft hij bij zijn informaties uitge schakeld. De heer Kortland vindt het ver keerd, dat zoo'n voorstel maar zonder meer in steming zal komen. De raad kan er zich geen oordeel over vormen. Wethouder Deerenberg zegt, dat de uitvoering der raadsbesluiten aan B. en W. is. De Voorzitter geeft dit toe, dooh spr. moet het voorstel in stemming bren gen, zooals het wordt geformuleerd. Het wordt met 65 stemmen verwor- 1 pén (vóór de heeren Van den Bergh, Bij de bewoners onderling wes EN VERD' dooi GRAAF HERMANN Wat kunnen wij va: wachten? Is het mogi op te lichten en een wat er komen gaat? mijn meening, zal do komst belangrijk vers genwoordige. Op he menschen wel bezig, gen van hot feit, dal of oen groep van.dw geerd. Ze beseffen meer en lomenten, zooals zo thi in do hand werken. Z dat parlementsleden, gocomplicoordon strijd stukken, waarvoor «o mot suocoa zouden opl sten zijn, aan wien me toevertrouwen van m< togen slechts een zeer specialist is opgewas* Naar mijn meening komst do meeste pai nen. Als ze nog blijvei in elk geval hemelsbr de tegenwoordige. De i thans reeds gelden. I wordt «onder parlei andere wordt het wei door allo afgevaarc was verricht, vordet daarvoor do beate bon. Als oen noodzakelij ingrijpends veranderii nieuwo regeeronde 1 aristocratie, maar dan welke thans aan dit hooht. Ik verwacht et hot intellect, do meest wikkelden van het lar den rui mat en blik 1 die niet belemmerd v wegingovrijheid door i tijprogramma’s. Ik goloof niet, dat Vereenigde Staten var wozenlijkt zal worden, diepste kern staat tej dualisme, dat elk lan deel typeert. De cultu Statera van Amerika lend van do onzo. Do i mate collectief, terwijl slaat in hoogt mate 1 Ik kan me niet vooral ooit tot stand zou kt der dat de Sovjets oer ons werelddeel zouden val zou hot misschien Een economisch Luropeescho Staten ii anders en ik vorwacht toekomst tots in die; zullen aantreffen. Er economische bondgei den gevormd tusschen do gedoolto van Euro nuttig strijdmiddel zul dumping, waardoor R ten tracht te ondermi) Russische dumping e< schijnsel, want daardo sohe samenwerking t Europoesohe staten o gor tot stand komen. In de toekomst zal geen sovjet-unio meer ge tirannie zal plas andere minderheids! alle partijen beter zal jaar of dertig zal m.i van kleine boeren zijn, Üsche wik» wordt bei „monarchie of republ band van weinig bolai Zelfs thans is het i hot bolsjewisme moet tegenwoordige Rusaü de indeologie ervan r grootgrondbezitters de hadden, was hot makk van klassenstrijd, d stand vormen, heeft 1 strijd zijn beteekenis Russische jeugd tha heeft, behalve de wen blijven, dan is het 1 ideaal van een hooge Zij hebben meer dan moede en het gebral lijden. Het bolsjewi woord i gen vorm zal de leiders van thans 1 Van de andere bela Europa de fas slechts dit zeggen, dal aard zal wezen. Er is als men de Italiaanse studeert vindt men ti Ion, wolko op dezelfda bazoo rd. schoolgelden ■ogt de hoor B r o n, dat hij die voor hot lager on u.l.o.-ondwrwiji in Schoonhoven bijaondec hoog vindt. Iemand te ▲mal de b.v. kan, ondanks de hoogoro reiskos ten, zijn kinderen voordoaligar lo üor- cum laten school gaan. Spr. pleit voor oen mildere regeling. De Voorzitter is hot mot deze ro- deneering roerend eens. Het onderwijs mag geen winstobject voor de gemeente zijn. Echter ia van dezen bron van in komsten op het oogenhlik moeilijk een deel te derven. Anders zou spr. de eer ste zijn geweest, dat met een voorstal tot verlaging was gekomen. Inmiddels zal dit punt de voortduren de aandacht van B. en W. hebben. De heer Bron neemt hiermede ge noegen, doch geeft in overweging, de zaak het volgend jaar ernstig onder do oogen te zien. De Vooral tier zegt dat gaarne toe. Daarna volgen de uitgaven. Daarbij komt eerst in stemming hot voorstel van B. en W. om een korting van 8 pCt. in te voeren op de salarissen en loonen. Het voorstel wordt met 9—2 stemmen Aangenomen. Tegen de hoeren Van Har melen en Peerbolte. Bij den post waterleiding voor het woonwagenkamp, ia het voorstel van de betreffende commissie, om het kamp te verplaatsen naar den Langerakkerweg. Wethouder Van den Oever zegt, dat de tegenwoordige plaats van het kamp niet zeer geschikt is Vreemdelin gen. die de Veerpoort binnenkomen, loo- pen vaak rechtstreeks de trap van de wal op en kijken dan na eenige stappen op het woonwagenkamp. Ook hebben dames en kinderen, die naar het zwem bad gaan, wel last van de paarden. Nu do vuilnisbelt doelmatig is afgedekt, lijkt spr. do verplaatsing gowenacht. Er zal nu gestort worden in het gat, dat naast het speelterrein ia gegraven. Wethouder Deerenberg wil over die verplaatsing, do beslissing gaarne aanhouden, om zich ook van de nadoe len op de hoogte to kunnen stellen. Aldus world besloten. De heer Van der Hok acht den post vertering der stembureaux (f 125) te hoog en dringt aan op bezuiniging. De Voorzitter merkt op, dat er drie otembureaux zijn, en dat de leden daarvan geen presentiegeld genieten. Dan volgen de eubsldlln. De heer Peer bol te vindt, dat Lot niet opgaat, de subsidie van Het Groe ne Kruis met f 125 te verminderon. Een vereeniging van zoodanige verdiensten, moet niet het slachtoffer word hu. Ook met de vermindering van de bijdrage voor de kinderuitzending kan spr. zich niet vereenigen; de behoefte aan uitzen ding is altijd veel grooter dan de gel den toelaten. De heer Bron onderscheidt de be trokken vereenigingen in drie groepen, namelijk die met een noodzakelijk, {H* met een nuttig, en die met een aange naam doel. Van de eerste (Groene Kruis) wil spr. de subsidie ongewijzigd laten, van de tweede (kinderuitzending) wil hij de subsidie met 10 pCt. verminderen, en van de derde (de muziekvereenigingen) met 25 pCt. >4 De heer kM vindt het ook pijnlijk, dat deze bijdragen verlaagd moei pn wor den, dodh dat is nu eenmaal noodzake- lijk en het gaat niet aan, de moeilijk heden van die voreenigingen af le wen telen op de gemeente. .De hoer Van der Hek vindt het Weemd, dat de subsidie van „St. Ludwi- na" niet verminderd wordt. Spr. stelt voor, in 1083 een proef te nemen met een verlaging van de presentiegelden der raadsleden van f 8 tot f 1.50. Berekend naar 18 vergaderingen, kan dat por jaar 18 maal 11 maal f 140, dus ongeveer i De Engelschen zijn zeer gesteld op het behoud van oude vormen. Het plaatje geeft te zien de overdracht van het lord-mayorsohap van Londen. De rechtsche magistraat is de aftredende lord-mayor Jenks, die zijn enormen ambtssohepter overdraagt aan lija opvolger Greenaway. Het voorstel daartoe wordt nat 8—8 •temmen aangenomen (tegen de heeren Van den Oever, Van Beusckom en Kok). Over den post voorbereidend militair vraagt de heer Van Harmelen stemming. De heer Kortland wil tegen dien post stemmen, ondanks het feit, dal de jongelui langs dezen weg een kortoren diensttijd kunnen verkrijgen. Ook de heer Peer bol te stemt to gen. Dan volgt de post subsidie aan de mu ziekvereenigingen T.A.V.E.N.U. en T.O.A. G.E.N.O.. De heeren Kortland, Peerbolte en Van Harmelen stellen voor de, post te handhaven. De heer A d>r i a e n s stelt voor, ter dekking van het daartoe benoodigde 'be drag een eenvoudige belasting op ver makelijkheden in te voeren, 'in den vorm van een recognitie van f 5, te heffen van el^e uitvoering, bioscoop-voorstelling en b.v. bij het optreden van humoristen, tele paten enz., voor zoover die uitvoeringen tgen entrée toegankelijk zijn. De heer K o k wil dan de subsidie aan de muziekvereenigingen dit jaar schrap pen, doch ze ioter weer invoeren, als ge bleken is, dat de vermakelijkheidsbelas ting inderdaad geld heeft opgebracht. Spr. heeft daarvan na de mislukte po ging tot invoering eener vermakelijk heidsbelasting, niet veel vertrouwen meer in. De Voorzitter zegt dat eerst moet worden gestemd over de subsidie. Als die n.et wordt verleend, vervalt ook het voorstel-Adrlaens. De heer Bron handhaaft zijn stel (25 pCt. korting). Weth. v. d. Oever zegt dat hij niet vooruit weet of de vermakelijkheidsbelas ting zal worden aangenomen en dus niet voor het voorstel-Kortland kan stemmen. Dit wordt daarop aangenomen met 6—5 stemmen. (Voor de heeren v. Har melen, Adriaens, Peerbolte, Kortland, v. d. Hek en Deerenberg). Het voorstel-Adrïaens (gesteund door den heer Deerenberg), betreffende de vermakelijkheidsbelasting, dat, naar de Voorzitter opmerkt, slechts als een beginselbesluit kan worden beschouwd en door een nader geformuleerd ontwerp zal worden gevolgd, wordt aangenomen met 83 stemmen. (Tegen de heeren Van Harmelen, Peerbolte en Kortland). Bij den post kosten steunuitkeering, zegt de heer Peerbolte dat in de ge meente het gerucht heeft geloopen, dat de bij de werkverschaffng tewerk gestel de personen, nadat zij tijdelijk werk had den gevonden in hun vak, niet bij de werkverschaffing zouden worden terug genomen. Er verscheen gelukkig spoedig een geruststellend bericht in de Schoon- hovensche Courant. Maar nu heeft zich toch een geval voorgedaan, dat met dit geruststellend bericht niet in overeen stemming is. Weth. v. d. Oever zegt dat er meer van die gevallen zijn. Het aantal werk- loozen is sterk toegenomen en voor zoo veel personen hebben B. en W. bij de werkverschaffing geen arbeid. Aan het Zuidelijk gedeelte van de Droge Gracht kan om technische redenen nog niet wor den begonnen. Omtrent den kapitaaldienst worden geen discussies gehouden. De begrooting komt daarop, tegelijk met die der bedrijven enz. in stemming en wordt met algem. stemmen goedge keurd. De Voorzitter dankt den raad voor de serieuze en toch vlotte behandeling der begrooting. De raad is hiermede genaderd tot de rondvraag* De heer Bron zest, dat in de vorige raadsvergadering is besloten tot verkoop van grond aan bewoners van de 01. van Noortstraat. Spr. was de indiener van het voorstel, zooals dat toen ie aangeno men. Het blijkt nu dat juist de voor naamste toelichting, die spr. daarbij gaf, namelijk dat de toestand zou worden als bij den tuin van den heer Teljinck, niet in de notulen voorkwam. Ze is daarin nu aangebracht. Hieruit en uit een me- dedeeling die spr. heeft ontvangen, is hem inmiddels gebleken, dat de autori teiten, die het raadsbesluit ten uitvoer moesten brengen, spr.'s bedoeling niet hebben begrepen. Als vanzelfsprekend heeft hij bijv, bedoeld, dat ook over het geheele stukje grond op gemeentekosten een laag klei zou worden aangebracht. Ook heeft spr. niet bedoeld, dat tusschen den te verkoopen grond en de straat een muur zou verrijzen, die om de strafge vangenis te Leeuwarden geen slecht fi guur zou maken. Den grond geheel schuin te laten afloopen, tot de woningen toe, zooals men zelfs heeft willen doen, kan heelemaal niet in spr.’s bedoeling hebben gelegen, want dat zou beteekenen dat al het regenwater tot tegen de huizen zou uitzakken. Nu hebben B. en W. aan de bewoners den eisch 'gesteld dat een berm van 8 M. breedte zal worden aan gebracht op hun kosten. Dat komt toch bij den tuin van den heer T. niet voor. De bewoners hebben daarop aangeboden een bermpje van 75 c.M. te laten leggen, doch dat wordt niet voldoende geacht. Al stuit het nrsschien den betrokken ambtenaar om technische redenen tegen de borst, dat hij het besluit moet uitvoeren zoo als de raad het heeft aangenomen, toch eischt de billijkheid, dat het geschiedt. Thans eischen B. en W. zelfs dat de be trokkenen in den aanleg van die zee wering.... spr. bedoelt dien berm, toe stemmen vóór morgenmiddag. Een ulti matum van twee dagen. De Voorzitter zegt dat het schrij ven van B. en W. omtrent dien berm reeds langen tijd in het bezit der bewo ners is. De heer Bron antwoordt, dat niette- i min nu plotseling een beslissing moet I dringender geboden zal zijn. i worden genomen. Het moet gewaardeerd Den heer Bron lijkt de behoefte aan bewa&rechoolonderwijs zoo groot, dat hij het beste acht, de geheele subsidie te i handhaven (f 700). Van Harmelen, Van Beuaekom, Bron en Van der Hek). De Voorzitter wil nu toch een nieuw raadsbesluit, waarin de beslissing omtrent den berm en het taluud aan B. en W. wordt overgelaten. De heer Van Harmelen vj-eesi, dat het besluit dan zoo zal worden uitge voerd, dat de aanvragers den grond toch niet kunnen koopen. Spr. verlaat daarom de vergadering. 1 Tenstotlfe wordt hot vorige raadsbe sluit gehandhaafd, met alleen de toe- en W. zullen met de belanghebbenden voeging „gehoord de besprekingen”. B. en W. «uilen nu mei de bewoners nader in overleg treden. Klacht tsgen raadslid. De heer Peerbolte heeft verno men, dat werklieden der gemeente een - -klacht hebben ingodiend tegen een raads ander ontwerp van denzelfden üd, dat hen zou hebben beschuldigd van vroo^ verjat0n van hun werk. De V o o r z 111 Ar bevestigt dit. De beer P e e r b o 11 zou gaarne wil len, dat het betrokken raadslid onder het notaris zijn de oog werd gebracht, dat het niet opgaat, hjj controle gaat uitoefenen op -het werk van het gemeentepursoneel. De Voorzitter verklaart het roads lid te hebben gezegd, hoe dit «ijn taak behoort op te vatten. Uit zijn functie van hulpofficier van justitie kan spr. geen mededeellngen doen. Wethouder Van den Oever zegt, dat de betrokken arbeiders hun werk hadden moeten verlaten om de scnotbal- ken te agan aanbrengen bij de Wacht- brug. Zoolets komt vaak voor. Het be wuste raadslid ia wol eens op zijn kou sen aan de achterzijde het bureau van gemeentewerken binnengekomen. De heer Van der Hek zegt, dat, wat do wethouder hier vertelt, een leu gen is. Dat laatste is nooit gebeurd en ook overigens hoeft spr. nergens schuld aan. Dat zal wel uitgemaakt worden. Maar spr. heeft een der werklieden vaak te vroeg naar huis zien gaan. Do Voorzitter heeft nooit anders dan lof gehoord over het personeel De vergadering wordt gesloten. f 800 scheten en de veroenigingen be hoeven dan niot do dupe to worden. De hoer Kortland vindt da1 oen zeer eigenaardig voorstel. Iets, wat noo dig of nuttig is, kan daarom nog niet verhaald worden op de raadsleden. Als spr. nagaat, wat hij uitgeeft wegens zijn raadslidmaatschap, dan komt hij aan die f 3 presentiegeld tekort. Hij vindt dat niet erg, doch men moet dat niet opzet telijk erger maken. De heer Peerbolte zegt, dal er bij hem zeer zeker geld bij moei. En het komt ook voor, dat een raadslid werk moet verzuimen om een vergadering 16 kunnen bijwonen. Het voorstol is zoo zot, dat spr. er vorder niet over zal pra ten. De Voorzitter geeft den heer Van ■der Hek in overweging, het voordel in te trekken. De raad zou trouwens niet tot die verlaging kunnen besluiten, doch hoogstens een verzoek daartoe aan Ged. Staten doen. En de presentiegelden zijn hier niet te hoog. De heer Kok gelooft, dat de heer Van der Hek zijn doel reeds heeft bereikt Hij heetf den indruk gewekt, dat hij toch maar de man is, die de koe Jbij de ho rens pak.t De heer Bron vindt het woord „zot” voor het voorstel van den heer Van der Hek te sterk. Hoewel ook apr. het ar niet mee eens is, staat het bij hem vast, dat het uit edele gevoelens ia voorlgekomen. De heer Peerbolte: Daar sullen we een wandtekat van maken. Het voorstel—Peerbolte om de subsi die voor de kinderuitzending op f 125 te handhaven, wordt verworpen met 8 8 stemmen. (Vóór de heeren Van Har melen, Peerbolte en Kortland.) Daarop wordt het voorstel—Bron (10 pOt korting) verworpen met 6—5 stem men. (Vóór de heeren Van Harmelen, Peerbolte, Kortland, Bron en Van der Hek.) De subsidie wordt dus mat 25 pCt. verminderd, aooals B. en W. voorstel len. Het voorstel om de subsidie van Het Groene Kruis op f 500 te handhaven, wordt eveneens met 6—4 stemmen taelf- de verdeeling) verworpen. Ze yrordt dus teruggebraoht tot f 875. Do heer Bron begrijpt, dat B. en W. geen post hebben kunnen uittrekken voor verbetering van een stuk van don Uudon Singel. Misschien kan echter de Singel wel worden beschouwd als een verlengde van den Zeven ter en het werk in werk verschaffing worden uitgevoerd De Voorzitter zegt, dat hiervoor niet is geleend. De mogelijkheid kan na tuurlijk onder de oogen worden gezien. Wethouder Van den Oever zegt, dat het hier niet alleen om de beschoei ing gaat, doch ook om de ophooging en bestrating van den weg, zoodat er een tamelijk groot bedrag noodig ia voor stee nen. Op advies van de raadsoommlssis wordt besloten, de visohmarkt op te hef fen. Bij den post plantsoenen bespreekt wethouder Van den Oever de kwes tie van de broeikas, waarvan de huur aanzienlijk is verhoogd. Er staan nu verschillende wegen open. Men kan de kas missen, maar dan moet er elk jaar voor een vrij groot bedrag aan bloemen worden gekocht, die de tuinlieden nu zelf kweeken. Ook kan men een andere kas buren, b.v. alleen voor het bewaren van de planten. De heer Van der Hek gelooft, dat bloemen koopen voordeeliger Is. De hoer Van Harmelen zegt, dat hot voordeel van oen broeikas Is, dat men daardoor over oen betere voorraad bloemen beschikt. Do heer Van den Bergh opport het denkbeeld, om bij do gasfabriek een gebouwtje tte «Viohten, dat gemakkelijk verwarmd kan worden, ten einde daar de planten te bowaron. Besloten wordt, dat B. on W. Bullen onderzoeken, wat de voordeollgste weg is en dien volgen. Hierop komt weer tor sprake hot uri noir buiten do Veerpoort, dal vorlioht zou worden. De Voorzitter zegt toe, dat voor verlichting zal worden gezorgd en ook zal ter plaatse een hek langs do noodgracht worden geplaatst. Na eenige discussie wordt besloten tot herstel van het muurtje op den hoek van Doelenplein en Schoolstraat. Eenige loden hadden daar liovor oen hek gezien. Bij den post subsidie bewaarscholen doet de heer Kortland het voorstel die voor de Kleuterschool te handhaven op f 5 per leerling. De heer Peerbolte vindt het be ter den geheelen post te handhaven, dus ook de subsidies voor de bijz. bewaar scholen ongewijzigd te laten. De heer Kortland zegt, dat hij daar natuurlijk voor is. Wethouder Deerenberg zal voor stemmen. In de door den heer Kortland bij de algemeens beschouwingen aange voerde motieven zit een heid. Bovendien kunnen gingen niet in dier mate een beroep doen op de weldadigheid, zooals b.v. de kinderuitzending.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 5