ê//f mfm Aladdin en de Tooverfluit. Wat geeft de Radio? Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Rechtsvragen. Wetenschap en Techniek. Nieuws in een paar regels. Rechtszaken Ingezonden Stukken. TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOO!» ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, tchp'anhoranrah, Courant woensdag 21 november 1222. Poadardag M Nevemfce». Mllveratim. A.VUR.,0. 8—10 Gw «afren; '10—10,18 Morgenwijding; 10.18-10JW Gramofoon; ÏOOQ—11 Solistsnoonoert (Piano en Zaag); 11—11.80 Kook- tn Bakpraatj»; 11.80—12 Vervolg Solie- tenconoert; 18—8 Concert door hot A.VJl.O.-Kameroiibeet «n Gramofoon; 552.30 Halfuur toot do Vrouw; 2.46 3 Gramofoon; 38.46 Naaioursue 8.454 GTSgnofoon; 46 Ziokenuur; 8—5.30 Causerie door Max Tak; 630 —8.30 Conoert door het A.V.R.O.- Kleinorlceet; 6.30—7 Sportpraatje door den heer H. Hollander; 77.25 Ver volg Concert; 7.308 Engeleohe lea voor gevorderden; 8£.05 Nieuwsbe richten; 8.056 Orgelconcert, Zang en Saxophoon; 9-10 Gramofoon; 1011 OoggetuigeversLag van het laatste uur van den Zesdaageohen Wielerwedstrijd te Amsterdam; 1111-05 Nieuwsbe richten; 11-0513 Kovaoa Lajoe en rijn Orkest. Huizen, K.R.0. 8—8.18 Concert; N.CH. L 10—10.16 Gramofoon; 10.15—10.45 ■gendienst door De. Joh. J. van Petegeon; 10.45—11 Gramofoon; KH. O. 11—11.30 Gramofoon; 11.30-42 Godsdienstig halfuurtje; 12.152 Con oert door het K.R.O.-Orkost; N-C.R.V. 23 Cursus fraaie handwerken; 8 8.30 Vróuwenhaifuurtje; 4—6 Bijbel lezing door Ds. H. Meulink; 56.45 Zangrecital door Willem Segboer; 5.46 —6.16 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 8.16—6.45 ,Onzm Nedsriandïbhe Monumenten". Pr. B. Ebeling over: „Het monument te HeiligerW; 6.46 7 Cursus knippen en etofversitren; 7>7.30 Weekoverzicht: „Wat er op de wereld gebeurt", door Cara. A. Cray4; 7.46—8 Nieuwsberichten8—9 Orgel concert; 99.30 Ouderuurtje. A J. Drewea over; „Het meewerken v%n kinderen in de moderne huiehouding"; 9.30—10 Concert door het N.G.R.V.- Kleinorkest; 1010.10 Nieuwsberich ten; 10.10—10C45 Beschouwingen over de Duitaobe Rijksdag-verkiezingen door Wilhelm Simpendorff; 10.46—11.20 Vervolg Concert; ,1130—1130 Gramo foon. Vrijdag 28 November. Hilversum. VAJLA. 8 uur Gramofoon; V.PH.O. 10 uur Morgenwijding; V.A. R.A. 10.15 uur Concert door „De No tenkrakers"; 1146 uur „Onze Keuken" door P.: J. Kers Jr.; 11.46 uur Jan Lemaire draagt voor; A.V.R.0. 12—2 Concert door het Otmroep-Orkest en Gramofoon; 22.30 'Causerie door C. Veiling over: „Marokko"; 2.30—4 Ko- vaca Lajoe en zijn Orkest en Gramo foon; VAJRA. 4 uur Concert door het VA.R.A. Kleiner keet; 4.60 uur Na Schooltijd; 5.30 uur Gonoert door het V.A.R.A.-Kleinorkeet; 6.40 uur Van leed en strijd, van hoop en geluk In Sovjet Rusland. III. Rusland in en di rect na den wereldoorlog, door Pr. J. Preseer; 7 uur Orgelspel; 730 uur Concert door „De Flierefluiters"; V.P. R.O. 8 uur Cursus, Catechisatie nieu were kerkgeschiedenis. Spreekster: Mej. Dr. N. A. Bruining; 8.80 uur Con cert; 9 uur Cursus. Moeilijkheden in 't heden. 4de voordracht: Inzicht. Spre ker: D». J. J. Thomson; 930 uur Gorv eert; 10 uur Nieuwsberichten; 10.15 uur Causerie over kinderboeien door H. J. Kluit; 10.45 uur Gramofoon; V.A.R.A. 11 uur Pr. B. Preimaela over „Het Pr. Aletta Jaoobe-Huia te Am sterdam en het^Pr. Rutgers-Huis te Rotterdam; 11.20 uur Gramofoon. Hulzen. N.C.R.V. 8—8.16 Schriftlezing en Meditatie; 8.15—9.30 Gonoert; 10.30 11 Morgendienst door Pt. B. J, G. Rijndere; 1112 Barmoniumdanc|»rt; 12.16—1 Zangrecital door Mda van der Einden, Sopraan; 1—8.30 Gonoert .(Viool, Cello en Piano); 8.30-4.» Èarprecital door Phia Berghout; 4.30 —6 Gramofoon; 6—630 Botanisch halfuurtje voor ds jeugd; 530—6 Halfuurtje voor jeugdigs amateur-foto grafen; 6—630 W. Rip Jr. over: „De Boerenjeufd"; 6.307 A. J. Herwig ovsr: „Welks rozen in den tuin en hos ze te planten?" 7—730 Literair bgl#? uurtje. P. Wouters over: „In liefde bloeiende" van Mej. De Liefde; 7.46— 8.30 Orgelbespeling; 8309 Ocmoert door de Haarlemsohe Orkestvereeni- ging; 9—930 Causerie over Half Edel- steenen (le deel) door W. van Rijs wijk; 9.30—10.30 Vervolg Conoert; pl.m. 10 uur N ienwsberiohten10.80 —1130 Gramofoon. Verschillende vragen worden gesteld, zooals: waarom koopt de V.V.H. nog en waarom zoo lang wachten met afname? De heer Heijkoop uit W&ddinxveen dringt aan op strenge maatregelen tegen de weigeraars, waarna de heer v. d. Heuvel op humoristische wijze de teeltregeling bespreekt. Daarna worden vele klachten geuit en wordt de wet vergeleken met een motor welke niet goed werkt. De teeltregeling is niet noodig, meent men, daar Amer'ka al zeer veel minder aanvoer heeft en de wet enkel goed is voor bacon. De heer v. d. Marei begrijpt wel de oppositie, maar deze zal verminderen bij betere prijzen; hij wil liever gedwongen winst dan vrijwillig verlies, terwijl een ander vindt dat de centrale de handel verwoest in varkens en daarmee ook die van rundvleesch. In de abattoirs gelden de prijzen van vraag en aanbod en om dat daar de heff'ng betaald moet wor den, moet bij de inkoop hier rekening mede gehouden worden. Op de binnen- landsche markt beconcurreert de centrale den handel Als woordvoerder voor den nieuwen bond van varkenshouders spreekt nog de heer Rijlaarsdam, die de wet een iteunwet voor de exporteurs noemt, maar <U. d< hetr* kul bloud uituuift. Hij U- ■(UTMkt hut tMkinu noi 't UdKutaohui 't nurkn da* diana ca da AuiralwkUa- gen. „D* Vaaad»»»#» aalvMrdl: XI) riadt da kuardul) una katei daa 0» da markt. Latar aal da aitaa iakoop wai katar luaotioaaaran. Da taaltragaliai ontaiM «ooYaal mogalijk daa kltinaa lok kar. Hij rindt 16 oaat ta welaii. Richt hat oog op da toaaagging ran Han minia- ter inaake ra-ara urkana, aagt hij. Do hoer Do Jong, Tan de Centrale, nndt inkoopen door zaakvoerders g&- wenscht, maar door het op de markt koo- pen is de prijs omhoog gehouden. Hij wil de teeltregeling streng doorvoeren, maar met verschillende omstandigheden rekening houden. Spr. vindt 15 cent voor niemand loonend en geeft een overzicht van uitvoer en prijzen naar Frankrijk. Doordat veel varkens opgeruimd zijn, die anders de prijs zouden drukken, vervalt de kwestie zwaar of bacon. De Voorzitter wil dat de Centra- Je aandacht zal geven aan de grieven der zwaarmesters en zegt, dat de prijzen bo ven die van de liohtere moeten zijn. Vragen worden nog gesteld om „vuil" uitbetaald te krijgen, omdat de varkens zooveel afslacht hebben en abuizen kun nen bestaan. Voor levend gewicht uitbetalen wil de heer De Jong niet, daar in de wet staat: „uitbetaling naar kwaliteit en ge wicht". Verder kan men toegang krijgen tot de slachterijen. Hierna komt nog aan het woord de heer Keizer, van Texel, êver de scha pen. Hij bespreekt de wolsteun en zegt dat de achapenhouders die hard noodig hebben. Ook het schapenvleesch-gebruik wil hij opvoeren door b.v. verplichtend stellen van slachten van schapen bij 'net rundvleesch. Daar het al laat geworden is en de taal ontruimd moet worden, kan de agen da niet afgewerkt worden en ie de rorr- ■itter genoodzaakt de vergadering te slui ten. 01 WERKLOOSHEID IN EUROPA. Nevenstaande grtfisohe voor stelling drukt in prooenten der bevolking uit, hoe groot het aantal werklooaen in de verschillende landen is. Geheel zwarte poppetje» geven weer, dat het land grooten- deels van industrie bestaat; de halfxwart en halfgrijze poppetjes dat het land ge deeltelijk van industrie be staat, de geheel grijze poppe tjes zijn voor de overwegend landbouwende staten. Zooals men ziet, staat ons land on geveer in het midden, maar heeft toch een zeer groot aan tal werkloozen, n.l. ruim 4 pGt. van de bevolking. - 3 '5-77. 3-5% '2-3°/ Gaan nieuw raadhuis. Alblasstrdam. In de raadszitting van Vrijdag 18 November werd de begrooting 1933 behandeld en met algemeene stem men aangenomen. Het voornaamste punt Ier bespreking was de bijdrage aan het burgerlijk armbestuur, waarvoor ge vraagd werd ruim f 74.000. De oorzaak hiervan is, dat velen, die feitelijk thuis ooren onder den crisisdienst, gesteund worden door het B. A., omdat zij niet in ie rijkssteunregeling vallen, n.l. losse arbe ders, land- en tuinarbeiders enook ie bouwvakarbeiders. (Welke laatste nu in de steunregeling komen). Lang werd gediscussieerd over plan n«n voor een nieuw Raadhuis. De weth. van publieke werken, die het plan na mens B. en W. verdedigde, deed uitko men, dat men hier niet te doen had met een specifiek voorstel van B. en W., maar dat dit voorstel geboren was uit hetgeen reeds vroeger in overweging ge geven was door den Raad, toen een groo- fe verandering moest geschieden aan het oude raadhuis,. Nu achtten B. en W. den tijd gekomen om den raad te vragen of deze thans tot den bouw wenschte over te gaan. Daarbij moeten B. en W. een uitvoerige kostenberekening geven, met de bedoeling; het werk zooveel mogelijk te laten Terrichten door werkloozen. De heeren v. d. Koogh, P. G. Jonker en N. Stout verzetten zich tegen deze plannen, daar in dezen tijd daarvoor niet zooveel geld beschikbaar gesteld kon worden. Met tegen 6 stemmen werden de plannen van B. en W. verworpen. Een zware schuldenlast. Alblasstrdam. Wij werden in de gele genheid gesteld, kennis te nemen van de ontstellende cijfers van de zware schul denlast die onze gemeente drukt. Op 1 Januari sullen de schulden bedragen, voor zoover niet bij wijze van annuïteit aangegeven, f 167.242; rente en oflos- sing hiervoor f 16.690,89 H. Bij wijze van annuïteit aangegeven f 502.675,82, waar van f 414.407,84 tegen een rente van 6 procent en de rest tsgen 4 8/4 procent voor bouwterrein tns. Voorts f 860.682,76 waarvan f 482.881,24 tegen 6 procent. Totale schuld f 1.465.560,58, waarvan f 897.230,08 tegen 6 procent. Hierbij is een vlottende schuld in 1982 aangegeven van f 185.000. Pit beteekent per hoofd der bevolking een schuld van f 237. De groots vlek in deze schulden- lijst is wel het bedrag waarvan 6 pro cent rente moet worden betaald. Benoemd. Alblassardam. De heer Bax, klerk ter gemeente-secretarie, is benoemd tot amb tenaar aan het departement van binnen- landsche zaken. Hij zal geplaatst worden bij de af deeling werkloozenzorg. De schietvereeniging „Wilhelm Teil" zal op 24 November haar jaar- lijksche schietwedstrijd houden in de zjjal „Harmonie". Ned. Herv. Kerk. Alblaeserdam. Als notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren N. Stout en A. de Bruin en gekozen in de vacaturen C Vogelesang en J. 't Hooft de heeren J. van Oosterwijk en A. r. d. Oever. Bond van Varkenshouders. Bergambacht. De afdeeling Bergam bacht van bovengenoeraden bond had Woensdag een openbare vergadering be legd ift 't Centrum. Als spreker trad op de hoofdbestuurder, de heer C. A. van Beveren, van Loosduinen, met als on derwerp „De statuten der Gewestelijke Centrale'.' De voorzitter deelde in de opening mede, dat het bestuur dit onderwerp van groot belang achtte voor de varkenshou ders, daar de mees ten hun varkens heb ben laten merken en een verplicht lid maatschap Tan de Centrale hen la op gelegd, zonder dat de betrokkenen met den inhoud dezer statuten bekend zijn. Hierna zette de spr. kort en duidelijk uiteen de situatie der steunwet, die is opgezet om zichzelf te betalen. Spr. toon de aan dat men hierbij heeft bepaald, dat men den consument niet dwingen kan een bepaalden prijs te betalen. Dat bewijzen de vieeschprijzen en de vermin dering der geslachte varkens volgens ds statistisk dsr slachthuizen. Daarna ging men over tot behandeling der statuten, welke artikelsgewijs wer den gelezen en door de heeren Van Be- veren en Rietveld toegelicht. Vele vragen werden gedaan en .beant woord. De voorzitter was verheugd over den groei der afdeeling; opgericht enkele weken geleden met 100 leden, heeft zij n ude 200 leden al overschreden. Een collecte tot dekking der koeten van de propaganda bracht f 14 op en te vens lieten zich nog enkelen inschrijven als lid. IJsclub „Nooit Gedacht". Berkanwoude. De ijsclub „Nooit Ge dacht" in den Achterbroek, gem. Ber ken woude, hield haar ledenvergadering in de zaal van den heer G. de Jong. Aan wezig waren 49 leden. De reken'ng van den penningmeester sluit met een ont vangst van f 279,40 en een uitgaaf van f 65,81, alzoo een batig saldo van f 213,59. Tot leden van het bestuur werden bij ac clamatie herbenoemd de heeren A. Oude nes Hz., P. de Vries en A. Rietveld. Bij de verloting wonnen 18 personen een prijs. Goudsrak. Bij den schietwedstrijd van de rereeniging „Willem Teil" werden de prijzen behaald als volgt: Vastebaan (max. 60): 1. P. Mudde 58 punteh; 2. Adr. Palsgraaf 57 p.; 3. J. Oosterom 57 p.; 4. H. Visser 57 p.; 5 B. Mudde 57 p.; 6 en 7 L. Bek, C. Hal- ling, J. Vliet 56 p. Geluksbaan: 1. Adr. Oskam 100 p., 2. L. Blonk 100 p.; 8. J. Oosterom 100 p.; 4. F. v. d. Heuvel' 100 p.; 5. Adr. Pals graaf 100; 6. A. van Yperen 99 p.; 7. T. de Koning 99 p.; 8. A. v. d. Heuvel 99 p. Waarschuwing. Hal- sn Boelcop. Van verschillende inwoners berexkten de politie aangiften dat een persoon, zich uitgevende voor horlogemaker, tracht dergelijke uurwer ken aan huis te repareeren. In werke lijkheid schijnt deze persoon slechts het geld op te strijken, waarna men tot de ontdekking komt, dat ar van repareeron geen sprake is. Bij de verleden week gehouden ver pachting van bouwland voor den heer J. de Jong te Lexmond voor den tijd van 4 jaren, brachten deze perceelen 70 pCt. minder op dan de afgeloopen vier jaar. Hoornaar. Zondagmorgen vertoonde zich in het dorp de 56-jarige zwerver H. M., die in beschonken toestand was en dan ook heel spoedig werd opge bracht door den gemeente-veldwachter en in het arrestantenlokaal werd opgeslo ten. Bij nader onderzoek bleek dat hfl nog eenige dagen hechtenis tegoed haa. 'e Middags is hij op transport gesteld naar Gorcum om den anderen dag naar Dordrecht overgebracht te worden. Zlekenhulsverpleglng. Krimpen a.d. IJasel. In de algemeene vergadering van de vereeniging voor zie- kenhuisverpleging „Onderlinge Hulp" zijn ele bestuursleden de heeren dr. i, Blom, C. Romeijn en B. Twigt herko zen. In de vacature W. Twigt (verplichte aftreding) ie tot lid der controlecommis sie gekozen M. Eerland. De controle commissie bracht verslag uit van haar werkzaamheden en de penningmeester deed mededeelinig van de financieele re sultaten tot 11 November 1932. Hieruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 6831,12 en de uitgaven f 6343,05. Voor thans verpleegde patiënten en dokters rekeningen kan gerekend worden op on geveer f 760, zoodat het tekort, dat in Januari ongeveer f 1000 bedroeg, ia te ruggebracht tot ongeveer f 260. Zaterdagmorgen ontstond een schoorsteenbrandje ten huize van den heer D. Buijs. Waar het vuur niet spoedig genoeg gebluscht kon worden, haalde een der brandspuitmeesters een brandbluschapparaat ten gemeentehuize, waarmede het vuur spoedig gebluscht was. Voor de vacature I. van Keulen, als onderwijzer der Chr. School I, hebben zich 100 sollicitanten aangemeld. Krimpen a.d. Lek. Bij het te ver uit halen voor een andere auto reed die van den heer K. de Boom van den Imo gen Lekdijk en kwam in den boomgaard van den landbouwer A. D. terecht. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch de auto werd zwaar beschadigd. Ondsrwljs-vacaturs. Krimpen a.d. Lek. Voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openbore school is de volgende voordracht opge maakt: 1. Mej. J. C. d. Hoek te Krim pen a.d. Lek; 2. Mej. J. J. A. Kemper man te Heukelum; 3. Mej. H. S. Messe- maekers van der Graaf, te Utrecht. In de plaats van wijlen den lieer P. C. Albert, is voor de benoeming tot lid der commissie tot wering van school verzuim de volg«nde aanbeveling opge maakt: 1. K .Groen, 2. L. Aaldijk. Lekkerkerk. In de gezinnen van B. en van C. K., heeft tóoh een geval van rood vonk voorgedaan. Moercapella. Maandagmiddag eloeg de hit van den koopman Trip, uit Waddinx- veen, in de Heerenstraat op hol. De lieer Brouwer vriat 't uier tot staan te brengen Gelukkig waren de kinderen nog in school en liep zoodoende het geval zon der ongelukken af. Raadivacatura. Nltuw-Lekkerland. De voorzitter van het stembureau heeft tot lid van den ge meenteraad, in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. J. van Es, gekozen verklaard den heer E. van Werkhoven. Bij de firma J. en K. Smit te Kin derdijk, zijn de ldonen van het kantoor personeel, welke vroeger al verlaagd zijn, thans weer vermihderd met 20 pCt. Ook zijn de pensioenen, welke aan enkele jouden van dagen worden verleend, lijde lijk ingetrokken. I De meisjesvereeniging „Maria" te .Kinderdijk hield in de bijzondere school haar Jaarvergadering, welke druk bezocht was. Verschillend» onderwerpen en op stellen werdén behandeld en gelezen. Het slotwoord sprak ds. H. van Heyat. IJsclub „Hsimsksrk". Nlsuw-Lskksrland. Vrijdagavond hield de ijsclub 7,Heemskerk" in de bovenzaal van het café Van. Vliet haar jaarlijkuche algemeene vergadering, welke door ruim |80 leden werd bijgewoond. De voorzit- qr, de heer C. C. van Dijk, constateerde h *Ün openingswoord met genoegen, dat het ledental slechts weinig was gedaald. Voornamelijk is zeker hiervan de oor zaak, dat het bestuur de contributie voor het a.s., jaar heeft bepaald op f 0,50 in plaats van f 1. De rekening over het af geloopen jaar bedroeg in ontvangsten f 470,32 en in uitgaven f 33,80 en sloot derhalve met een batig saldo van f 436,52. Door de heeren P. G. Streef- land en A. Janae werd de rekening na gegaan en accoord bevonden. Met de te innen contributie kan de ver een ging in den a.a. winter over ru;m f 620 beschikken. Als bestuurslid werd bij acclamatie herkozen de heer C C. van Dijk, terwijl in de plaats van den heer H. Verzijl Jr., die niet meor in aanmerking wenschte te komen, gekozen werd de heer A. Janse. Als commissa rissen werden herkozen, eveneens bij acclamatie, de heeren D. de Lange, A. de Jong Cis. en D. Treure. Gekozen word de heer H. v. d. Berg in de plaat» van den heer Ant. den Ouden, die omslag genomen had. Voor de wedstrijden werd hetzelfde propamma, dat was opgemaakt voor den vorigen winter, toen er geen ijs is geweest, vastgesteld. Tenslotte had een verloting plaats van acht prijzen. De eerste, een paar schaat ten, viel ten deel aan den heer B. de Lange Bz., de overige 7 prijzen, drie ko nijnen en vier eendvogels, vielen respec tievelijk' ten deel aan de heeren H. de Lange Az., H. v. d. Berg, A. T. de Kluij- ver, T. Timmer, J. Boer, D. Hoogeveen en P. G. Streefland. Ouderkerk a.d. (Jseel. Zaterdagavond vergaderde* de Staatk. Geref. Kiesvereen. In deze 'vergadering leidde de heer A. de Redelijkheid het onderwerp: „Over heid en Kerk" in. - Onder het vee van den landbouwer P. Rijkaart alhier heerecht kopziokte. Reede stierven 8 koeien. A. Oidemen. f Ouderkerk a.d. I Jseel. Met deelneming is hier de tijding vernomen dat de heer A. Oldeman, van 1877 tot 1922 onderwij zer aan de o 1. s. II, te Rijswijk, waar hij zich sedert enkele jaren veatigde, na een zeer kortstondige ongesteldheid op 21 dezer is overleden. Aan liefde voor de hem toevertrouwde jeugd paarde hij een volkomen toewij ding aan zijn taak, zoodat hem bij zijn afscheid hulde en dank werd gebracht voor de veeljarige en belangrijke dien sten, door hem aan gemeente en ingeze tenen met betrekking tot het onderwijs bewezen. Zijn nagedachtenis aal hier in eere blijven voortleven. Polsbroek. Blijkens de telling door ds Ned. Varkenscentrale bedraagt het aan tal varkens in deze gemeente in totaal 3589 stuks. IJsclub „Nooit Gedacht". Polsbroek. In café d. Akker werd de jaarvergadering gehouden van de ijs club „Nooit-Gedacht". Aanwezig waren 45 leden. Na opening door den voorzit ter, den heer Zijderlaan, werden de no tulen voorgelezen en goedgekeurd. De re kening werd nagezien door de heeren L. Mourik en P. Murk en in orde bevonden en geteekend. De inkomsten (lncl. kas) bedroegen f 827,88H, de uitgaven f 49,64, saldo f 278.19X. Na atfrek dsr rente blijft een batig slot van f 280.96J over. Als bestuursleden werden de heeren J. Spinhoven en A. de Jong met groote meerderheid van stemmen herkozen. Tot slot werden nog 6 kistjes sigaren onder de leden verloot. 45 89. En ook Aladdin en rijn familie van Shedk'e woning aan. De arend had was tooh eirg blij, dat hij Aladdin terug maakten inch klaar, om naar hun land- den kluizenaar al van ds komst van zijn streken terug te gaan, Hartelijk was hst kleine vriend verwittigd en hij stond al afscheid van den kahoutervorst en van naar hem uit te kijken. Hera en haar broer. Maar die begrepen ook wel, dat Aladdin, die nu weer reuse i 00. Hij had nog altijd die vreemde vo- groot voor hen stond, tenslotte geen Mij- j gelgedaante, dis hem bij hst vorig avon- vende gast kon zijn. tuur door de fee was opgelegd, en, hoe- Na een voorspoedig» reis van een P**r I wel hij hst erg naar vond, als w»'n weken, kwamen 4» reisiftr» in ds buurt I re wondtrrogel te moeten rondloogta, Wj zag. „Kam m»w in mijn wtmln,," •prai hij, „»n rartd m* ran j* iTonto- rpn." Tot lunt in den naoht raten d. twra vrienden op, en toen Sheik het hwle ver hul jehoord had, <teld* hij' voor nof wit muziek te awk«L NIEUWSBLAD VOOR ZUIP-HOLLXNO EN UTBECHT. gchnenhovenieXe Courant WOENSDAB 28 NOVEMBER 1832. SNI VAN „SNEL". 11 De sleepboot „Snel", die in slechts 10 dagen te Hardinxveld op ds werf „De Hoop" gebouwd is en bestemd is voor het sleepen van groots houtvlotten op ds Westr^Airikaansohe riviermondingen, is Maandag aan boord van den AJrikar- vaardsr „Gauw" te Rotterdam gebracht. Werkverschaffing. Alblasstrdam. Voor het volgeud jaar hebben, behoudens goedkeuring van Ged. Staten en den betrokken minister, B. en W. zich voorgenomen de volgende plan- 'nen in werkverschaffing uit (o voeren: le. Rondbamalingainrichting in plan- Dam. De totale kosten liiervuu zijn f 7228, waarin een zuiver arbeidsloon is begrepen van f 4802. 2e. Speelterrein in plan-Dam, dat te vens dienst zal doen als sijeelterrein voor de kinderen van de opoab. lagoro school 1. De totale kosten zijn f 1560. waarin aan zuiver arbeidsloon f 1110. 3e. In orde maken van het z.g. Sport terrein in plan-Dam. Totale kosten f 29.825, waarin f 23.567 arbeidsloon. De overige werkverschaffingsplannen zijn vervallen, doordat de Raad den bouw van een nieuw gemeentehuis heeft ver worpen. Noll. MIJ. van Landbouw. Hoornaar. De afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw vergaderde onder leiding van den voorzitter, den heer J. den Hartog, die het woord over gaf aan den heer Beugel, uit Den Haag. Deze besprak de boekhouding, waarvan hij het nut uiteenzette. Spr. raadde de aanwezigen aan zich allen bij het boek- houdbureau der Holl. Maatschappij aan te slu.ten. Als bestuursleden werden herkozen de heeren B. Slöb te Hoornaar en D. van der Haven te Noordeloos. Voor de rondfraag was geen belang stelling. Bij de-gratis verloting viel een kistje sigaren ten deel aan den heer D. Slob te Gorinchem, een mestriek aan J. de Klerk te Hoornaar, een schop aan A. de Groot te Hoog-Blokland. Ouderavond. Hoog-Blokland. In de 0. L. School is een ouderavond gehouden. De voorzitter toonde zich zeer verheugd over de groote opkomst der oudere en droeg de leiding van den avond over aan het hoofd der school, den heer W. v. d. Lin den. Evenals vorige jaren werd weder be sloten een Sint Nicolaas-avond te orga- niseeren. Vervolgens gaven de school kinderen eenige voordrachten ten beste, welke zeer in den smaak vielen. Ook wer- den eenige filmpjes afgedraaid, die sterk op de lachspieren werkten. De ouders werden in de gelegenheid geateld het schoolwerk van hun kinderen te zien. In de pauze werd koffie gedronken en wer den de kinderen op gebak onthaald. Nadat nog eenige vragen waren ge steld, o.m. over een speelgelegenheid voor de schoolkinderen, welk punt in handen der oudercommijssie werd gesteld, dankte de heer Van der Linden de ouders voor hun trouwe opkomst en sloot den gezel- ligen avond. Krimpen1 a.d. IJssci. Bouwvergunning is verleend voor een dubbele woning aan de Steenbakkersstraat aan den heer J. r. d. Ruit te Capelle a.d. IJssel en voor een dubbele woning aan den Waalsingel aan de heeren H. Heuvelman en H. Brussé alhier. Overtreding Crlsls-Varkenswet. Langerak. De veehoudirs in d»-ze ge meente, die zijn bekeurd terzake over treding van de orisis-varkousw-1 en geen schikking met den ambtenaar van liet openbaar ministerie hebben aangegaan zijn thans gedagvaard ter terechtzitting van het kantongerecht te Sliedrocht op 8 December. Naar we verne/mü trachten thans nog velen een echiKkiug aan te gaan. Moercapella. Zondag speelde Blauw- Wit II tegen Voorwaarts II. De uitslag was 80 in het voordeel van Moerca- pelle. Gemeenteraad. Ottoland. De gemeenteraad zal Vrijdag 24 Nov., v.m. 10 uur vergaderen, ter be handeling van: 1. Wijziging gemeenschappelijke rege ling art. 19 Lager Onderwijswet met Gou- driaan. 2. Adree ouder-commiasie openbare lagere school. 3. Geneeskundig schodltoetzicht. 4. Benoeming lid commissie van toe- Mcht op het lager onderwijl. 6. Benoeming agent arbeidsbemidde ling. 0. Voorstel heffing opcenten op de ge meentefondsbelasting. 7. Wijziging begrooting 1932. Aan den arbeider A. de Jong beeft de commissaris der koningin vergunning verleend om mollen te vangen. Reauwijk. De melkprijs van de raelk- fede'ratie voor Reeuwijk (West) is voor de week van 21 November tot 28 Novem ber bepaald op f 7 franco en f 6,55 neito. De cursu^ tot verzorging van kraam vrouwen- eJNnachërming van zuigelingen is aangevangen met 38 deelneemsters. De cursus, die wordt gehouden in een zaal van het raadhuis, staat onder leiding van zuster Reidsma. Glas in aen oog. Reeuwijk. De veehouder V., op hit Reeuwijksche dorp, bemerkte verleden® week, dat hij een zeer oog kreeg en wel zoo erg, dat hij zich naar het academisch ziekenhuis te Leiden moest begeven. Daar werd geconstateerd dat de heer V. een klein stukje glas in het oog had. Hij kan zich niet indenken hoe het glas in zijn oog is gekomen. De associatie van den straatweg GoudaBodegraven heeft publiek laten inschrijven voor het rooien van 56 hoo rnen, die daar lang» genoemden straat weg staan. De laagste inschrijver was de heer N. Klompmaker te Nieuwerbrug. Met het uitrooien van boomen ie men reeds begonnen, waardoor weer meenig schaduwplekje verdwijnt. DROEVE LUCHTVAARTSTATISTIEK. Twee honderd dooden In acht jaar. Tijden» het Kamerdebat inaake de Fransohe luchtvaartmaatschappij Aero Postale, werd gewezen op den langaa- men, maar regelmatigen achteruitgang der maatschappij, die ook blijkt uit de ongevallen-statistiek. In de afgeloopen 8 jaren zijn niet minder dan 178 toestellen der onderneming verongelukt. Ten deele zijn zij tijdens de vluoht defect geraakt. 97 piloten en begeleiders zijn gedood en 80 gewond. 103 passagier» ronden den dood. EEN RAADSEL VAN DE ZEE ONT SLUIERD? Nieuws omtrent een oude scheepsramp. Ruim vier jaar geleden vertrok van Bueno» Aires het Deensche opleidinge schip „Kjobenh&vn", om rond Kaap Hoorn naar Australië te zeilen. Sinds dien heeft niemand iet» meer ran het schip gehoord. .Vermoedelijk je het tijdens een herl- gen storm in volle zee vergaan zijn, maar zekerheid hieromtrent heeft men nimmer kunnen krijgen. De ouders van de leerlingen, die aan de reis deelnamen, hebben een vereeni ging gesticht, welke een belangrijke be looning heeft uitgeloofd voor den gene, die het mysterie vafc de verdwijning van de „Kjobenihavn" kan oplossen en de Deensche Ooot-Axiatlische Compagriie heeft een bedrag van 100.000 kronen be schikbaar gesteld voor een eventueels hulpexpeditie of voor het verrichten van nasporingen. In den zomer van 1930 beeft de predi kant Lindsay, die een tijdlang als zende ling op Tristan da Cunha had vertoefd, meegedeeld, dat een ontredderd schip dat veel gelijkenis met de „Kjoben- havn" vertoonde, den 21en Januari het eiland gepasseerd was. Vermoedelijk was er toen geen levend wezen meer aan boord. Me» echijnt roermeamn* te eijn, een hulpexpeditie bssup Vuurknd e» het eiland Risee, te aeaée». INCIDENT IN DR RIJKSKANSE LARIJ. SevaarlVh beieekster. Het Mljkt, dat zioh te Berlijn ia de rijkskanselarij een sensationeels gebeur tenis heeft afgespeeld. Ze is eerst heden bekend ge worden, toen de zaak voor den reohter kwam. Toen Dinsdagmiddag de portier even zijn loge had verlaten, stormde plotseling een vrouw de rijkskanselarij binnen en liep de trappen op. De portier rende haar na en kon haar op de tweede verdieping grijpen. Men vond bij haar een 28 c.ML langen dolk. De vrouw werd gearresteerd en had Zich Vrijdag te verantwoorden wegens het diragen van wapen», zonder daartoe bevoegd te zijin. De vrouw, die gehuwd is, zaide lid dier sociaal-democratische partij te zijn. Zij had den rijkskanselier willen spreken, om hem te dwingen tot verandering zijner politiek. .Anders zou ik iets met den dolk heb ben uitgevoerd," zei ze. Onder toekenning van verzachtende omstandigheden wegens haar blanco strafregister veroordeelde de rechter haar tot drie maanden gevangenisstraf. GEWELDIGE HAGELBUI. Te Naboomspruit in Transvaal Wft een ontzettend onweer gewoed, waarbij hagelsteenen met zooveel kracht ?ijn neergekomen, dat zij dertig c.M. diep in den grond boorden. Vierhonderd runde ren, tweeduizend schapen en dertig gei ten werden gedood. GEPANTSERDE SMOKKELAUTO. Duitsch» douane-beambten hebben na een sena&tioneele achtervolging op den weg Kaldenkirchen-Breyel, nabij de Ne- derlandsche grens, een gepantserde smok keiauto tot staan gebracht. De wagen was gesignaleerd en toen de dienstdoen de beambten bevel gaven tot stoppen, gaf de bestuurder hieraan geen gehoor. De douanen ©penden*het vuur en losten ver scheidene schoten, echter zonder dool te treffen. Een volgende douanepost was op de schoten opmerkzaam gemaakt on de beambten legden een zware plank met spijkers op den weg. Ook deze hindomis bleek echter niet voldoende te zijn, want de auto raasde met hevig motorgeronk er over heen. Opnieuw openden ile be ambten het vuur, met het resultaat, dat toch de banden stukgeschoten konden worden. Ongeveer 500 M. verder trachlte de bestuurder over een Stuk bouwland nog een veilig heenkomen te zoekon. Hierin slaagde hij echter niet; de auto bleef steken, de inzittenden wisten te ontkomen. De gepantserde auto werd in beslag genomen en naar het douanekan toor te Kaldenkirchen gesleept. Hij was geladen met 1000 pond tabak. KERKVLOER INGEZAKT In de Kruiskerk te Warschau, een van de grootate kerkgebouwen der stad, is tijdens een dienst een gedeelte van den vloer ingezakt. Twaalf personen stortten in1 het ontstane gat erf werden zwaar gewond. Onder de kerkgangers ontstond een paniek en alecht» het energiek» op treden van. den geestelijk», die de aan wezigen vermaande kalm te blijven, heeft erger voorkomen. ONTAARDE MOEDER, Op een spoorbrug nabij Stettin werd dezer dagen een zesjarig meisje bewus teloos aangetroffen. Het politie-onder- zoek leidde tot een verrassend resultaat. Het bleek namelijk, dat de 25-jarige moeder van het kind gepoogd heeft, de kleine om het leven te brengen, teneinde in het bezit te komen van een bedrag van 4000 Mark, voor welke som een. levens verzekering .op het kind was gesloten. Op dgn bewusten avond is zij met het kind naar de spoorbrug gegaan en heeft het opgetild, alsof zij het kind de brug wilde laten kijken, maar het toen plot seling bij de voeten genomen sn met een smak neergegooid. Ook de vaaer van het kind is in hech tenis genomen, daar de politie hem er van verdenkt, dat hij van het voornemen zijner vrouw op de hoogte was. door een Mngeenaaohlae waarbij hem een ven de beenen is afge reden. lm hei fik Joeetgaethuie Je de man •en ma latar «veilede*. Vraag: Ik heb een schuldbekentenis op zegel van 50 oemt van bijgaanden in houd. Heeft die rechtskracht? Antwoord: Het door u gebruikt» zegel ie voldoend». Zelfs is 30 cent formaat zegel hiervoor goed. Wlat de eohuldibekentenis zelf betreft, merk ik op, dat de redactie tot tweeer lei uitlag aanleiding zou kunnen geven, n.1. of dat F. van de J. heeft geleend, of J. van. F. Daarom raad ik u aan, de volgende redactie ta nemen (waarbij ik aanneem, dat J. het geld heeft ontvangen van F.). „De ondergetoekende J., wonende te X., verklaart bij dezen wel en deugde lijk schuldig te zijn aan F., wonende ta terzake van op 6 Mei 193& geleend geld éénhonderd vijftig gulden (f 150; en terzake van op 4 November 1932 ter leen ontvangen gelden driehonderd vijf tig gulden (f 350), alzoo in totaal vijf honderd gulden (f 500), waarover de on- dergeteekende zich verbindt een rente te zullen vergoeden van pGt. per jaar, gerekend vanaf de voormelde data en jaarlijks ta voldoen op Voorts verbindt de ondergeteekende zich gemeld bedrag te zullen terugbeta len terwijl dia terugetaling mede ten allen tijde zal kunnen worden ge vorderd, wanneer de aohuldeizclier den schuldenaar maanden tevoren waarschuwt, wanneer de schuldenaar niet op tij(j de rente betaalt, overlijdt, in staat van faillissement wordt ver klaard, suroéanoe van betaling aan vraagt, onder curateel» wordt gesteld, of op zijn goederen beslag wordt gelegd, Geteekend "te X, den1932." Hieronder moet de geldleener eigen handig schrijven.' „Goed voor vijfhonderd gulden met rente" en daaronder zijn handteekening plaatsen. Dan hebt u in i»d«r geval een goede schuldbekentenis. Moet ik uit de woorden in uw ge schrift „en voor zijn goederen en be drijf" afleiden, dat het uw bedoeling ie d«®e tot zekerheid voor de eehuld te ver binden, dan modt ik u opmerken, at zulks op die wijze niet mogelijk is. Daar voor is een meer uitgebreide overeen komst noodig, als het zelfs mogelijk is deze te verbinden. In ieder geval kunt u met een schuld bekentenis als waarvan ik u hiervoor een OPLICHTING DOOR VERPLEEGSTER. Mej. A. H., vroeger te Jaarsveld, thans te Driebrugge, heeft terechtgestaan voor ds Rotterdamsche rechtbank, wegens de beschuldiging dat zij als verpleegster in dienst der vereeniging „Het Groene Kruis" voor Lopik, Jaarsveld en Wil- lige-Langerak; onder bedriegelijke voor wendsels inwoners uit genoemde ge meenten en ook den arts B. uit Polsbroek heeft opgelicht voor een totaal bedrag van drieduizend gulden, welk geld zij ge bruikte om aan haar drang naar het gebruik van verdoovende middelen te voldoen. Verdachte ^eeft deze feiten voor de rechtbank bekend en werd door het O. M. veroordeeld tot 5 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. De uitspraak is bepaald op 1 December 1932. HUISVREDEBREUK. Voor den Dordtschen Politierechter stond terecht E. V., geb. B., te Papen- dreoht. Zij had op 28 September gewei gerd het erf van "W^B. te verlaten, hoe wel haar dat herhaaldelijk gelast was. Verdachte liet verstek gaan. Het bleek, dat zij over het erf van haar schoonzus ter was gegaan, om op haar schip te ko men. Eisoh en uitspraak f 2 boet» sub». 2 dagen hechtenis. DE GOUDSCHE SCHOOLKWESTIE. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak tegen een inwoner van Gouda, die zijn zoontje had doen inschrijven op de openbare school no. 6, maar het kind door B. en W. geplaatst zag op een an dere school, zulks, vanwege de reorgani satie van het onderwijs. De vader wei gerde het kind naar die school te zen den, waarna B. en W. 'het kind ambts halve deden inschrijven en de vader ver volgd werd wegens overtreding der Leer plichtwet. Dé kantonrechter te Gouda, B. en W. - onbevoegd achtende, sprak den vader vrij. De rechtbank te Rotterdam vernie tigde dat vonnis en veroordeelde ver dachte tot f 5 boete. De Hooge Raad heeft thans het tegen deze uitspraak ingestelde cassatieberoep verworpen. DE IERSCHE SWEEPSTAKE. Verboden loterij. De Hooge Raai .heeft gisteren uitspraak gedaan in pe zaak van den Amsterdam se hen winkelier, die loten van de iersehe Sweepstake had verkocht en deswege werd vervolgd wegens overtreding van de Loterijwöt, waarin het verboden wordt aandeelen in een loterij, die buiten concept heb gege.en (wrarin gil hetgeen I het rijk is Europa wordt aangelegd of opengelaten en, wel wilt invulen), rechtsvordering instellen, wanneer de schuldenaar niet eau zijn verplichtingen voldoet. HEROPENING VAN TOETANK- H A MEN'S GRAF. De Engelsohe onderzoeker Howard Garter is van Cairo vertrokken. Hij zal weldra te «amen met den Egyptischen minister van onderwijs, de noodig© st'P" pen ondernemen, om het gTaf van. Toe- tanfehamen weder t» openen. Mej. BELEEDIGINQ, E. D., geb. S., te Papendrecht, had daar op 23 September m»j. Van den B. beleedigd door in haar richting te spuwen. Deswege veroordeelde de Dordl- sche Politierechter haar, overeenkomstig den eiach, tot f 8 boete sub». 8 dagen hechtenis. SCHELDEN EN SLAAN. Voor den Rotterdamschen Politierech ter verscheen gisteren de 30-jarige land bouwer G. T. de G., uit Haastrecht, be schuldigd van mishandeling van een jon gen, dis hem voor „boer" had uitge scholden. Op een dijk nabij Gouda liep De G. links van den weg, met een boe hooi op het hoofd. Hij word ingehaald door een paar fietsende jongens. Juist toen Gobusje Meyes passeerde, ging De G. een beetje naar recht», ten gevolge waarvan Gobusje in aanraking kwam met het hooi. Hij riep: „Boer, kijk uit!" Hierdoor voelde De O. zioh zoo bele»-< digd, dat hij Gobua een stomp gaf, dat' deze met fiets en al van den dijk tui melde. De Politierechter vond het niet mooi. Maar ook moobt de kwajongen oudere mensohen niet uitschelden .Zelf was hij een klein boertje. Cobus bestreed dat. Zijn vader was timmerman, dus hij was een burgerjon gen! Tegen den verdaohte eischte het 0„. M. f 15 boete of 5 dagen hechtenis, maar do Politierechter vond f 5 of 1 dag hech tenis voldoende. gehouden, te verkoopen of in voorraad te hebben of zelfs op eenige andere wijze de deelneming in zoo'n loterij te bevorde ren. De Amsterdamache rechtbank ver oordeelde den winkelier in hooger be roep tot een geldboete. In twee cassatie-middelen, werd de op vatting der rechtbank betwist. De Hooge Raad besliste dat het vonnis juist is ge wezen en verwierp het cassatie-beroep van den veroordeelde. DE BIJZONDERE SCHOOL TE LEKKERKERK. Lekkerkerk, 19 Nor. 1932. Mijnheer de Redacteur. Ondergeteekenden, vormende het be stuur der bijz. school te Lekkerkerk, vra gen beleefd eenige plaatsruimte ïq uw blad, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Met eenigszins gemengde gevoelens is het, dat wij dit neerschrijven. Een en an der maal kwam haar naam in uw blad voor en wat blijkt daaruit, dit, dat het schoolbestuur zoo maar raak leeft niet de gemeentelijke financiën, haar toebedeeld. Zij zijn ziet echter van geen, kwaad be wust en durven te beweren, dat alle raadsleden en B. en W. zich daarvan persoonlijk kunnen komen overtuigen, na voorafgaande kennisgeving. Wat toch is het geval. Het schoolbe stuur vroeg eenige nieuwe schoolmoube- len aan, volgena art. 72 der L. O. wet, waar duidelijk staat dat het bestuur on zer vereeniging nieuwe schoolmeubolen bij den gemeenteraad kan aanvragen. Dit nu kan door ons niet uit art. 101 worden bestreden, welk bedrag daarvoor te laag is, dat we uit dat artikel ontvan gen. Daarbij komt nog dat, als we geld over houden, volgens dit artikel 101, wij dit toch weer terug moeten storten in de EEN WATER-TUNNEL. Te Lemno* i latd^iv» J. Brouwer, die hooi uit een berg had ge gooid. en van den hooiberg op een lad der wilde stappen, uitgegleden en geval len Hij kwam met zijn buik op een hooi vork terecht, welke iu het lichaam drong. In zeer ernatigen toestand is hij naar het St. Jansziekenhuis overge bracht. Te Apeldoorn ia mevrouw Dijken, Nu heeft dezer dagen een bekende ad- ,jje op haar^hts dan Zutphensohen vocaat te Stockholm eenige inlichtingen gekregen, die hem van zoo veel bet eek e- nis voor de opsporing van de ..Kjoben- I havn" schenen, dat hij zich telefonisch in verbinding stelde met den voorzitter van de Deensche vereeniging, waarna dene onmiddellijk naar Stockholm ver trok om nader met den advocaa* te con- fereeren. Men vermoedt, dat het niet lang zal duren voor het geheim opgelost zal worden. Volgens den rooriitter moeten «kelen der opvamde» mog la Ifm sijt i Straatweg overstak, door een vrachtauto uit Borculo gegrepen en tegen den grond geslingerd. Zij is kort na het ongeval overleden. Een 12-jarig meisje A. G te 's-Gra- venfoage, dat op 18 dezer in het Noord einde door een auto wa» aangereden, ie in het ziekenhui» Zuidwal overleden. De W-jarige ploegwerker T. van d« Akker ie op het goederenterrein van de Nederlaadsche Spoorwegen te Venlo, De betontunnei, waardoor het witer van de Goloradoetroom in Amerika geleid «al worden.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 4