ooh FranhrilK weigert le NACHTHAVIK nrarrKjm. Het drama op den vuurtoren Stadsnieuws. Formulier ter verkrijging van een Bericht van Inschrijving voor onze Ongevallenverzekering Beroep: Uit ons Regeeringshuis Telegrammen. DE WEERBERICHT. Gemengd Nieuws. Kerk en School. Met een auto over den bodem der zee. Burgerlijke Stand. Afloop Aanbestedingen. Predikbeurten Ingezonden Stukken mrownoB Tommitm-iroxuNir mi uttcchi, 9tmnn.iw.mwti, cmm WOINIDAO 14 DECEMBER 1931 Maar ik hing daar aan dien dakrand, die zoo scherp scheen te worden als een mes. Ik schopte naar de revolver die ik werkelijk uit zijn hand schopte. Mijn arm werd al zoo zwaar als lood Schietgilde ik tegen het meisje beseffend dat ik mij nog maar heel kort zou kunnen vast klemmen" De Amerikaansche bandiet „DE NACHTHAVIK" vertelt in dit boek zes van zijn spannendste avonturen, n.l.s Het flvontuar van deo derden arm Het avontuur van de onbekende deur Het avontuur van de Black Company Het geheele boek in ge- kleurden omslag voor onze abonnees verkrijg baar voor twintig c«ntl Per post kan men het ont vangen na inzending van dertig cent. Bestellingen op te geven aan onze agenten of aan ons bureau Sch. Courant. Het avontuur van het klokslot Het avontuur der smaraqden oorbellen Het einde en het beqln Na deze aangrijpende gebeurtenissen volgt nog een afzonderlijk verhaal Dorcas. Noordtloos. Vrijdag heeft d« meisjes- ver. Dorcas in de bijs. school haar 26e jaarvergadering gehouden. De heer G. J. O. Vermeer, hoofd der bijs. schooi, leidde deze vergadering. Verschillende onderwerpen en samenspraken werden ten gehoore gebracht. Ter afwisseling ook enkele zangnummers. In de pauze was er gelegenheid, om de door Dorcas gemaakte kleederen te be zichtigen. Deze zullen onder de behoefti- gen worden uitgedeeld. Slaeuwijk. In de woning van den heer W. van Vuuren viel het jongste dochter tje op een pan met kokende boonen, die op den vloer stond. Het kind kreeg den geheelen inhoud over het lichaam en werd met brandwonden OTerdekt. Dr. Van Leeuwen moest hulp verleenen. De beide Geref. Meisjesvereenigin- gen plegen overleg omtrent oprichting van een naaikrans. Hij heeft ten doel, kleedingstukken te vervaardigen voor de Tot bestuursleden van de Anti-Rev. Propagand a-club zijn. nog gekozen B. van Andel en H. Spiering. SLACHTOFFER VAN HET IJS. Stolwijk. Maandagmiddag zakte de 26-jarige C. van der Pijl, terwijl hij over de Vaart Uep, om zich naar de tuinderij te begeven, door het ijs. Op zijn hulpge roep, dat op verren afstand werd ge hoord, ging men kijken en zag wel een gat in het ijs, waar een pet dreef. Den drenkeling zag men echter niet Toch slaagde men er in hem vrij spoedig op het droge te brengen. Het bleek echter reeds te laat, daar dr. Adam, die inmid dels reeds gewaarschuwd, was slechts den dood door verdrinking kon consta- teeren. Het lijk is daarop naar de ouder lijke woning vervoerd. Het slachtoffer was ongehuwd en leef de met zijn vader samen. Zeer velen waren onder den indruk van dit tragisch gebeuren. B. en W. hebben aan de gebr. Boon vergunning verleend tpt Set bouwen van twee arbeiderswoningen aan den Tent- weg. Het werk daarvoor is bereids op gedragen aan de hoeren A. van Dam, metselaar en P. L v. d. Heuvel, timmer man. Ruim 800 varkens afgeleverd. Stolwijk. Dinsdagmorgen sijn hier van wege de Ned. Varkenscentrale 880 swa- re varkens in sen achttal wagons gela den. Deze varkens waren bestemd voor Tsjeoho-Slowakije. Werkendam. De ledenvergadering van de Coop. Zuivelfabriek „Altena" heeft tot bestuursleden en commissarissen ge kozen de heeren H. van Andel, G. S. Ver hoeven en J. Scherf! Te 's-Grarenhage slaagde de heeT J. v. d. Wiel, 1ste ambtenaar ter secre tarie, voor de akte Staatsinrichting M. O. Er doen zich hier 4 gevallen van de besmettelijke ziekte diphterie voor. De patiënten zijn hoofdzakelijk schoolgaande kinderen. Tot ouderling bij die Ned. Herv. Kerk is gekozen dé heer W. Dam. Loplk. De heer D. D, Kramer bevond zich Maandag met zijn motorfiets op de Weerdsingel te Utrecht, toen hij bij het aanzetten van den motor door een onop gehelderde oorzaak in de Weerdsingel reed, waarvan de kant ter plaatse een hoogte heeft van 1H M. Behulpzame handen brachten den drenkeling, alsook zijn motor, weer op het droge. Het on geluk liep met een nat pak en eenige schade af. IJsvtrmaak. Loplk. Dinsdagmiddag is de ijsbaan van de „Nieuwe Vogelzang" officieel in gebruik genomen. De baan was keurig in orde, doch het weer liet te wenschen over, daar er reeds spoedig water op het ijs kwam. Het bestuur had voor dezen mid dag een ringrijderij met paren uitgeschre ven, die te twee uur aanving en waar voor zich 19 paren lieten inschrijven. Prijswinnaars waren: de heer G. de With met mej. Th. Ligtvoet, le prijs; de heer C. Verburg met mej. P. v. Bruchem 2e prijs; de heer A. van Bruchèm met mej. P. Versluis Se pr.; de heer M. Kooij met mej. J. de Gilde 4e prijs; de heer A. de Groot met mej. G. Stam 5e prijs. De prijzen, dis uit kunstvoorwerpen be stonden, werden met een toepasselijk woord door dsn voorsitter aan de win naars uitgereikt. DE NIEUWE VEERBOOT. Qorlnchsm. De nieuwe veerboot zal binnenkort in gebruik wor den genomen en we hebben dezer dagen een bezoek gebracht aan de scheepswerf „De Klop" te Sliedrecht, om over deze boot iets te kunnen mel den. De boot lag op de overdekte helling ih zijn roode menieverf en de arbeiders waren druk bezig aan de voltooiing. De boot maakt met zijn lengte van 86.80 M., breedte van 12.50 M. en diepte van 8.25 M. een maohtigen indruk. Het achter schip is van het z.g. kruisermodel, dat mede door het balansroer, het sturen ge makkelijker maakt. De stuurkast is een hooge toren, waarvan uit men een praohtig overzicht heeft. In de Stookplaatsen zijn 2 com pound stoommaohinee van 160 I.P.K, die de beide sohroeven in werking sullen stellen. Voorts zijn er 2 stoomketels, elk met een verwarmd oppervlak van 64 vierk. M. en 12 K.G. stoomdruk. Ds ver- liohting is sleotrisoh. Schip, maohines en ketels warden vervaardigd op daze werf. De tewaterlating zal waarschijnlijk plaats hebben in 't begin van Januari. Als deus veerboot in dienst is, zullen meer en grootere wagens ovsrgezst kun nen worden. Ook bij deze nieuwe boot moet weer op zij geladen worden sn af doende is de verbetering daarom nog niet. GESLAAGD. De heer E. de Kuiper ia geslaagd voor het diploma Esperanto B. Haam Voornaam: Leeftijd :N Woonplaats: Haam u.d. bezorger der Courant: Let wel, deze uerzekering is UITSLUITEND uoor ONZE PlBONNE'S DE KERKRESTAURATIE. ia ka ie vergadering der Provinciale Staten am. aan da arde «•komen de eubaidilering van de restau ratiewerken aan da Groots Kerk alhier. Eenige leden maakten er bezwaar tegen om in dezen zorgelijken tijd zulke hooge bedragen voor dat doel beschikbaar te stellen. Anderen daarentegen wezen op de groote cuhuroere beteekenis van der gelijke bouwwerken Het voorstel tot verleening van de pro vinciale oufasddie is ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. HET WOONWAGENKAMP. Eenige bewoners van den Langerak- kerweg hebben óch tot den gemeente raad gewend met een adres, waarin zij bezwaren opperen tegen het plan, om het woonwagenkamp te verplaatsen naar de z.g. Beerengraoht. Zooala bekend, overwegen B. en W., daar een deel van de opgehoogde en af gedekte belt voor dat doel te bestem men. Ook een woonwagenbewoner heeft te gen dat plan bezwaar gemaakt. BEKROOND. Op de Natjonale Flutrnveelentoon- stelling te Schiedam werden de volgende prijzen behaald door inzenders uit Schoonhoven: R. de Hoop le prijs ólver-wyandot haan, le prijs dito hen, en le prijs goud- wyandot hen. J. C. Schouten 3e prijs patrijs-leghorn haan en 3e prijs dito hen. P. de Langen 2» prijs Nabel poot kridr haan en 2e prijs poolkonijn ram. 4„A.R.J.A.". Maandagavond ia in het Ohr. Vere nigingsgebouw opgericht een afdeeling der AR. J. A.". Auti-Rcvolutionai re Jongeren-Actie), mat aanvankelijk 11 le den- Het bestuur werd als volgt samen gesteld: J. Schep, voorzitter; G. J. van den Bergfh Jr., secretarie; A. Terlouw, penningmeester; A. G. Bruggemaa, al gemeen adjunct. De dub stelt óch ten doel beetudee- ring van staatkundige en maatschappe lijke vraagstukken van uit het *~-r. be ginsel. BOUWPLANNEN. De heer C. P. Woudenberg heeft ver gunning gevraagd voor den bouw van vier arbeiderswoningen aan den Haven- straatsche Wel Elerenveiling. - Op de hedenmorgen gehouden Veiling bedroeg de aanvoer 8212 stuks. Prijzen f 3.80—f 6.15 per 100 stuk*. Botermarkt De aanvoer op de he denmorgen gehouden Botermarkt be droeg 50 K.G. Prijzen: Goèboter f 0.85, Weiboter f 0.75, beiden per hall K.G. Gevonden Voorwerpen. Omtrent on derstaande gevonden voorwerpen zijn in lichtingen te bekomen san het Bureau van Politie: Een kindermuts; een paar dames slobkousen; een heerenpolshorloge; een gummi broekspijp; een gladde gouden ring; een alpenmuts; een passer; een knipmes. De Varkenswet In de Kamer. In de Kamer is eindelijk gezegd, wat vele varkensfokkers verlangden, dat ter sprake gebracht zou warden, namelijk de eleohte verhouding tusschen de steun aan de becanfokken en de zwtirmee- ters. De heer Kersten (st. ger.) begon met te zeggen, dat het onrecht is, dat msnsohen, die geen slaven willen zijn van de varkenecenlrale, worden gestraft en dat het bedrijf van de exportvarkens wordt beoordeeld ten koste van de zwa re mestere. Wis sijn varkens niet wil la ten merken, wordt beboet en daarover reken de gemoederen aan 't koken. Spr. kwam op tegen die regeertogsh&ndelip- gen, waardoor den kleinen man het bloed van onder zijn nagelt wordt ge haald. Tal fan kleine boeren worden met hun varkens geslacht. De oentrale laat de boeren drie maanden op hun geld wach ten, zoolang kan een boer niet wachten en dan verkoopt 'hij noodgedwongen op de markt bensden den richtprijs. Spr. kwam op tegen de kunstmatige teeltbeperking en «eide, dat de regeeringshandelingen ds menschen tot revolutie dreef. De heer D u y (a.d.) maande aan om voorzdöhtig te zijn, wordt altijd gemakke lijk gezegd van hen, die voor 't algemeen belang werkzaam zijn, dat zij hun eigen zak spekken, maar ook wees epr. op de atroom van adressen bij de Kamer in gekomen naar aanleiding van de Var- kenswet. Gerechtvaardigd schijnen de klachten van de zware mee ter ij, die moeilijkheden ondervindt. Er is een tegenstelling van belangen tusschen de varkenshouders en de haoonzoutera. De laataten hebben er belang bij, den prijs der varkens te druk ken. Men zegt, dat de haoonzoutera des tijds hebben besloten, niet te koopen om een val in de prijzen te veroorzaken, en op deze wijze steun uit te lokken. Men zegt, dat zij daarom het slachten hebbon beperkt. Van de eerlijkheid en bekwaam heid van den heer Louwes, den rijkscom missaris, zijn wij overtuigd. Maar is het wel juist, den heer Van Zwanenberg, di recteur van een baconfabriek te Oas, voorzitter van de varkenscentrale te ma ken? Zoo krijgt hij inzage van de han delsgeste van al zijn ooncurrenten. Is het dan niet beter, den heer Van Zwanen berg rijkaoommaaaria te maken en don wes voorzitter der varkenecentrale? De varkenscentrale heeft een contract geslo ten met de fabriek te Oh; de heer Van Zwanenberg heeft due een «mtract net itoMl gefloten. Al* 4takt» w «Uu, moeten wij zeggen: trees voorzichtig. Men uit wel eens te vlug beschuldigin gen, masjr men uit as ook wel eens te laat. De Veskenawet la ten «uiste ven 4e varkenshouders, mar niet tan gunste na de beooosoutera. De heer Sneeek Henkemnna (e.-h.) aegt: Er sijn klachten over de criaiavarkenewet, maar er zouden nog meer klachten zijn, als de wet werd in getrokken. De Minister onderzoekt de klachten en late zich niet ontstemmen door den vorm, waarin zij soms geuit worden. Spr. wees er nog op, dat alle prijzm zijn gedaald, maar dat de hypotheek rente dezelfde blijft. Het zou een wel daad zijn, als die rente werd terugge bracht tot het algemeene peil. De heer Peereboom (herv. g.) zei de, dat de cans ia pachtwet niet zoo on schuldig is. Vele kleine pachters ver- keeren in moeilijkheden en zij laten zich opzetten tegen de verpachters. Daarna kwam de Minister van Economische Zaken aan het woord. Nadat hij eenige sprekers had beantwoord over dierenbescherming, bie tenteelt, landbouwonderwijs, bollen- kweekerij, aardappelprijzen, tarwe teelt, kwam epr. tot de crisisvarkenewet, waar van 'hij zeide, dat men niets bereikt door over die kwestie te spreken in een ver gadering van boeren, die de zaak niet begrijpen, hetgeen spr. nader toelichtte door te zeggen, dat de boeren het orga nisme van de varkenscentrale niet kun nen begrijpen. Het is verdrietig, ging de Minister voort, dat een goed bedoelde wet soo grenzeloos verguisd is geworden. Het zijn de handelskringen, die er belang bij heb ben om de prijzen noodeloos laag te hoiü- den. Wanneer men niet inziet, dat de wet loopt over duizenden varkens, dan kent men nog niet het e-b-o- van de varkenshouderij. Dit moet bedacht wor den bij de groote opruiming onder de varkens. Daarbij is er ruim aandacht ge schonken aan de slachting van zwart varkenf. De varkens «ouden overigons onverkoopbaar zijn geweest, als we deze wet niet hadden. Wie de boeren tegen deze wet opzetten zijn een gevaar voor de boeren «elven. De wet heeft de prij zen opgestuwd en hoog gehouden, niet alleen voor 'het bacon-, ook voor bet zware varkens. Spr. legt een desbetref fend staatje over met verzoek, dit in de Handelingen te doen opnemen. Er zijn nog eenige ondergeschikte pun ten overgebleven. Het aantal slachtin gen is geforceerd geweest, 't Spreekt van zelf, dat de baconslach tingen alleen kon den geschieden in de exports lachterijen en dat geschiedde op een contract. De export van de bacon moest sterk bevor derd worden en dus moesten de bedrij ven wel op volle kracht werken. En daarbij had: juist de firma Zwanenberg tegen een lager loon wil&n werken dan de andere baoonhedrijven. Ook de samen stelling der centrale is niet eenzijdig en partijdig, zooala wel gezegd is. Wat er is gezegd over de moeilijke positie van den directeur den heer Zwanenberg, geeft spr. aanleiding om te verklaren, dat als deze zijn zoo groote bekwaamheden niet in lends belang had aangewend, het succes van de varkenscrisiswet niet zou zijn geweest, wat het it. Na de replieken, waarbij de Minister nog zeide, dat het een fabel is, dat aan den directeur der varkenscentrale aller lei gegevens moeten worden overgelegd van zijn concurrenten en dat de heer Zwanenberg van die andere fabrieken □iets nieuws heeft te leeren, werd de be grooting mn waterstaat behandeld, waar in van verscheidene sprekers klachten kwamen over de verkeersregelingen en over ds veis verkssrsongelukksn.. Zitting van hedsn. Na een regeling van de agenda werd voortgegaan met de behandeling van ds begrooting van economische zaken. De heer So hou ten (a.-r.) wees op de overmatigs Invoer mp versohe bui- tenlandsohe vieoh sn wil daartegen een verbod. Da heer Drop (ad.) verlangde sa- neering van hst visscherijbadrijf ts IJmuiden. Ds hetr Zadelhof (soo. dem.) vroeg maatregalon ten behoor» van ds zalmvisscherij en bestrijding van ds war tsrvsrontrainiginf. REOEERINQ - HERRI0T AFQETREDEN. PARIJS, 14 Deo. De beslissing over de vraag of Frankrijk den morgen vervallen den termijn aan de Ver. Staten zal be talen, ia hedenmorgen te kwart over 5 gevallen. Deze beslissing beteekent te vens het einde van het kabinet Herriot. De Kamer heeft het voorstel van den ra dicalen afgevaardigde Chauvin, die den tekst van het voorstel der regeering had overgenomen en waaraan de minister president, Herriot, de vertrouwens-kwes tie had gesteld, met 402187 stemmen verworpen. Hiermede heeft de Kamer de betaling aan Amerika geweigerd. De regeering zal zich hedenmorgen vroeg naar het Elysee begeven, om den president der Fransche republiek het ontslag van het kabinet aan te bieden. Harriot toegejuicht. Na het bekend worden van het resul taat der stemming verliet de regeering onder luide bijvalsbetuigingen de K&mor. Er werd geroepen: „Leve Herriot 1" Na m korti ptuie bid de «ttmstiif Naav waarneming ia dan morgan van 14 Daaaaahai. De wijzer zonder pijlpunt geeft dan stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind; nevelig tot zwaar be wolkt; weinig of geen regen; aanvanke lijk zachter. Waterstand van hedan: Schoonhoven hg. water 6.20 uur, 1.08 M. Vreeswijk hoog water 7.20 uur, 1.35 M. Keulen stand 1.65 M., val 0.08 M. Maastricht 18 Dec. 41.70 M., val 0.17 M. Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 45 graden Fahrenheit. (JJ) Woensdag 14 December: Op 4.2< onder 9.51. Laatste Kwartier Dinsdag 20 December. AFTREDINi BELGISCH KABINET. De Belgische ministerpresident Graaf da Brocquevüle (x), die heden het ont slag van het kabinet aan den koning heeft aangeboden. plaats over de resolutie van de commisr sie's van financiën en buiteniandsche za ken, waarin van de regeering wordt ver langd, dat zij ds betaling van den 15- December-termdjn, in afwachting van nieuwe algemeene onderhandelingen over het schuldenvraagstuk, zou uitetellen. Het voorstel werd met 880—57 stemmen en vele blanco stemmen van radicaal socia- listen aangenomen. In politieke kringen verklaart men deze beslissing van de Ka mer aldus, dat de schulden-overeenkom sten door het Hoover-moratorium en de daaruit voortvloeiende gevolgen, haar kracht hebben verloren. Ook van econo misch standpunt bezien kunnen de be talingen niet geschieden, daar dergelijke groote internationale betalingen zonder tegenprestaties beschouwd worden als de werkelijke oorzaken van den economi- schen crisis. Het vertrouwen in het kabinet-Her- riot ia door deze uitspraak van de Kamer in geenen deele verminderd. De hulde, die den leden der regeering en in het bijzonder Herriot, bij hun vertrek uit de Kamer van bijna alle banken werd ge bracht, is een bewijs, dat ditmaal geen partij-politieke overwegingen hebben ge golden en dat ook zij, die door hun stem- rnen den val der regeering hebben ver oorzaakt, niet tegen de regeering zijn, doch uitsluitend tegen dan eisen van Amerika tot betaling. ONTSLAG FRAN8CHE KABINET. PAR1J8, 14 Dec. Harriot sn ds overi ge ministers hebben hedenmorgen aan den president der republiek het ontslag van het kabinet aangeboden, dat de pre sident heeft aanvaard, met het verzoek, dat het kabinet zich met de afwikkeling der Ioopende zaken wil belasten. ROOFOVERVAL TE RAVESTEIN. Landbouwer bsstolsn. RAVESTEIN, 14 Dec. Gisteravond heeft tusschen Druten en Horssen een roofoverval plaats gehad bij den landbou wer S. Deze begaf zich omstreeks 11 uur naar zijn huis, dat hij op het oogenblik alleen bewoont, daar zijn vrouw twee we ken geleden is gestorven. Toen hij in de slaapkamer kwam, werd hij door twee onbekende mannen overval len. Er ontstond een worsteling, waarbij S. eenige messteken in armen en beenen opliep. De l?eide mannen wisten hem een bedrag van f 200 uit zijn vest te ha len. Later is hiervan f 40 teruggevonden. De daders konden ontsnappen, waarop S. zich naar de boerderij van zijn buren heeft begeven om hulp te halen. Zijn wonden bleken niet Tan ernstigen aard te zijn. 1 De waakhond, die anders direct aan slaat, bleek door de daders vooraf te zijn bedwelmd. Tot nu toe heeft de rijksveldwacht te Druten, die het onderzoek naar de daders leidt, nog geen spoor van htn kunnen rindea, 11 I EERSTE BLAD 4IEUW8BLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovenschs Courem WOENSDAG 14 DECEMBER 1882 NIEUWE 8TIJL In Parijs is een nieuw bioscooptheater geopend van een heel ongewonen stijl. De zaal ziet er uit als een Oosterzche stad en hoven de hoof dan der toeschouwers is een sterrenhemel aangebracht, waarvan de flonkerende sterren een zacht licht verspreiden. BRAND OP AMELAND. Zestien runderen omgskomsn. AMELAND, 14 Deo. Hedennacht is door nog onbekende oorzaak brand uitge broken in de schuur der boerderij van den heer H. Ruygh. De schuur brandde tot den grond toe af. Tien koeien en 6 stuks jong vee kwamen in de vlammen om. Vier beesten konden worden gered. Ook het woonhuis ligt in puin. DE TREINBOTSING BIJ LUZERN. LUZERN, 14 Dec. Het opruimingswerk in den Gütsch-tunnel is den geheelen nacht ononderbroken voortgezet. De lij ken van de beide machinisten en van den hoofdconducteur van den trein uit Lü- zern, zijn geborgen. De districts-directie te Lüzem van de bondsspoorwegen deelt mede, dat zich onder de resten der vernielde treinen geen vermisten meer bevinden. Het aan tal dooden bedraagt dus 6, dat der zwaar gewonden 13. Van alle ernstig gekwet sten is de toestand verbeterd. POLITIEKE INBREKERS. MÏÏNCHEN, 14 Dec. De politie te München beeft dezer dagen een in Zuid- Beieren opereerende z.g. „communisti sche afweerorganisatie" ontdekt, die in wezen een afdeeling bleek te zijn van den verboden Roode-Frontstrijdersbond. Naar verluidt zou deze groep zich ten doel heb ben gesteld het plegen van diefstallen bij weigestel den. Niet met het doel zich per soonlijk te bevoordeelen, doch om onrust "5e verwekken en den Roode-Fronstrijders bond te München de gelegenheid te ver schaffan om zich van de noodige wape nen ts voorzien. Er zijn tot nog toe 31 personen gearresteerd. DIEFSTAL UIT EEN POSTZAK. Brisf m«t 20.000 verdwenen. Opnieuw is een groote poetdiefstal ge pleegd. Het betreft ditmaal een dienst brief, dien de directeur van het post kantoor te Winschoten Maandagmorgen naar zijn ambtgenoot te Groningen had verzonden. In dezen brief was een be drag van f 20.000 aan bankbiljetten ge sloten. Toen gistermorgen de postzak, die met den trein van pl.m. zeven uur te Gro ningen arriveerde, op het postkantoor werd geopend, bleek het advies, waarvan iedere postzak is voorzicp en waarop de waardeetukken, die de sak inhoudt, ■taan vermeld, te ontbreken. Toen men met Winschoten hierover telefoneerde, bleek; dat ds postzak een brief ter waar de van f 20.000 moest bevatten. Dese brief waa niet in den sak, hoewel die goed gesloten was en ook geen sporen van geweld er op te vinden waren. Efen uitgebreid ondersoek, waarbij' verschillende beambten, die da post in den bewusten postzak hadden behan deld, aan een streng verboor onder worpen warden, leverde geen resultaat e». Hiermede wordt In een paar jaar tijds voor de derde keer uit een postzak te Winschoten geld vermiet. Den eersten keer werd uit een poetxak, welke door het poetkantoor te Nieuwe-Pekela naar Winschoten was verzonden, f 1800 ver mist; den tweeden keer, het vorige jaar, bleek uit het poetkantoor te Wineohoten uit een postzak f 1000 verdwenen te zijn, In geen van beide gevallen is de dader ontdekt. D« zakken verwisseld. Later hebben postambtenaren te Win schoten, die den brief Maandagmorgen uit de eafe hebben gehaald en in de poet zak voor Groningen gedaan, positief ver klaard, dat de zak, die zij hebben ge vuld en de zak, die te Groningen ie aan gekomen, twee verschillende zijn. De zak uit Groningen, die thans naar Win schoten is overgebracht, is van een an dere soort. Hoe er toch een loodjo met het stempel Wineohoten op de zak gekomen, is nog niet hekend. NOG STEEDS AARDSCHOKKEN. Te Veghel zijn Maandag wederom eenige lichte aarcLsdhod^ken gevoeld. Schade is niet aangericht. ONTDUIKING DER CRI9IS- VARKENSWET. Te Holten is een aantal gevallen van ontduiking der Criaiavarkenawet aan bet licht gekomen. Zooala bekend, bestaat voor hen, wier gezinsinkomen in het lastingjaar 19311932 minder dan f 2500 bedroeg en die overigens daar voor, wat het fokken van varkens be treft, in aanmerking komen, de moge lijkheid een of meer varkens te slachten, zonder dat daarvoor de ingevolge de wet verschuldigde accijns van 9 cent per kilo behoeft te worden betaald. Bij een door de rijks- en gemeentepolitie inge steld onderzoek is geoonatateerd, dat verschillende landbouwers bij de aangif te van het inkomen, de aanslagen van gezinsleden hebben verzwegen, om zoo doende de betaling van het z.g. crisia- gald kunnen ontgaan. Op last van den officier van justitie te Almelo is tegen een vijftal personen procesverbaal opge maakt. INBRAKEN IN TWEE KERKEN. Ts Wezep bemerkte men Maandag dat inbrekers een bezoek hadden gebracht aan de kerkgebouwen der Ned. Hervorm de en Gereformeerde kerk. Zij hebben een brandkast opengebroken en hieruit een vrij groot bedrag aan geld ontvreemd. Er zijn afdrukken gevonden van voot- aporen en afdrukken van een beitel op de deurkozijnen. HET BALLON-ONGELUK. Qsen onmiddellijk levins- gsv^ar. De toestand van den 28-jarigtn koop man Otto Gannits uit Dusseldorf, die bij het ballon-ongeluk onder Wateringen ernstig werd gewond en thans in het R.K. ziekenhuis te 'a-Gravsnhage wordt verpleegd, is niet veel veranderd. De patiënt heeft hooge koortsen, doch EEN SCHEPEN-HEFFER. onmiddellijk levensgevaar Is niet meer aanwezig. DE MISLUKTE AANSLAG OP DEM EX-KEIZER. Buftsch-natlenale gelukwensen De Duitach-nationale fractie in den Pruisiechen Landdag heeft het volgende telegram aan ex-keizer Wilhelm te Doorn gezonden; „De in vergadering bijeen zijnde Landdag fractie der Duitse h-Natio- nale Volkspartij wenscht Uwe Ma jesteit van harte geluk met het feit, dat de aanslag op Uwe Majesteit niet i« gelukt. God moge U ook in de toekomst beschermen. w.g. Dr. VON WINTERSFELD" TREINBOTSING BIJ LUZERN. Zsvsn dooden en 15 gewonden. Gistermiddag ia in de Gütsch-tunnel de sneltrein ZürichLuzern op een uit Luzern komenden trein naar Belünzona gereden, waarbij, voor zoover tot nu toe bekend, zeven personen zijn gedood en vijftien gewond. Onder anderen zijn de beide machinistenen de treinchef gedood. De gewonden worden naar het zieken huis overgebracht. Onder de slachtoffers bevinden zich geen Nederlanders. De schok was buitengewoon hevig een groot aantal wagons werd vernield, zoodat de lijnen versperd werden en voor het vervoer der passagiers van de later vertrekkende en aankomende trei nen van auto's gebruik moest worden gemaakt. Het reddingswerk in de nauwe, don kere tunnel w&s zeer moeilijk. De hulp van de brandweer en de reddingsbrigade is ingeroepen. HET IJS VRAAGT SLACHTOFFERS. Zes klndirsn vsrdronksn. Gistermiddag ie in de nabijheid van Roxheim een ontzettendN ongeluk gebeurd. Er had sich op de rivier waaraan Rox heim is gelegen, een dunne ijskorst ge vormd, waarop een aantal kinderen aan het spelen was. Ploteeling scheurde hst ijsdek, met het gevolg, dat alle kinderen in het water terecht kwamen en zes hun ner verdronken. Vijf der slachtoffers wa ren kinderen uit één gezin. Een hunner, een meisje van vijftien jaar, was er in ge slaagd den oever te bereiken. Toen zij echter trachtte de drenkelingen te red den, werd zij door een hunner weer in het water getrokken, zoodat zij eveneens verdronk. Nog vijf slachtoffsrs. Te Mühlheim a. d. Moezel zijn vijf kinderen, die gistermiddag op een toego- vroren plas speelden, door het ijs gezakt en verdronken. Een aantal volwassenen slaagde er in vijf andere kinderen, die eveneens door het ijs gezakt waren, te redden. STUWDAM BEZWEKEN. Gevolg van aardschokktnf Door tot nu toe onbekende oorzaak is een breuk ontstaan van ongeveer 16 Me ter breedte in den stuwdam van de eleo- triciteitscentrale Froendenberg (Duitsch- lamd). Geweldige watermassa's stortten neer op de wijde vlakten langs de Ruhr en over de wegen in de omgeving. Na bij de centrale ontstond een kolk mot een doorsnede van ongeveer 26 Meter. Verschillende fabrieken moesten het werk stopzetten. Men vermoedt, dat de breuk in den dijk veroorzaakt ia door de aardschokken, die de laatste weken in Wost-Dui tsohland zijn waargenomen. BERGING VAN OUD OORLOGS SCHIP? Van Zweedsche zijde bereidt msn po gingen voor, om uit een oud-Russisch oorlogsschip, dat in 1719 dicht bij den Finachen archipel is gezonken een schat te lichten, die aan boord van dit schip moet zijn geweest sn die een waarde zou hebben van ongeveer 20 millioen Zweed sche kronen. Er hebben leeds uitvoerige besprekingen plaats gehad over de wijze waarop het Russische schip gelicht sou kunnen worden. di. 88 M. iMf U 18 M, brted Ja iuMM schepen 1 1000 toa 86 M. omboog worden géhérta sa tui bot Hohoaioilornkanud worden gshnchto 1* do 0d««, NED. HERV, KERK. Badankt voor 's-Grevalduin-Gapells Ds. J. D. Kleijne te WiUige-Langerai. KERKERAAD OF KIESCOLLEGE. Gouda. Voor ds gisteren gehouden stemming voor kerkeraad of kiescollege zijn uitgebracht 1559 geldige stemmen, waarvan 893 voor kerkeraad en 666 voor kiesoollega, zoodat de kerkeraad voor de Ned. Henw. Gemeente is aangewezen voor het beroepingawerk. „ANTI-CHRIST". In „The Christian Register" schrijft Da. E. Clinchy over zijn indrukken van het godsdienstige leven in Rusland. Ve le anti-godsdienstige museums heeft de schrijver bezocht en telkens werd hij ge troffen door de vindingrijke wijze, waar op men godsdienst in eiken vorm met bijgeloof en onkunde zocht te vereenzel vigen. Hij vertelt o.a.: „We vroegen onze vrouwelijke gids in het museum wat ze van Jezus van Na zareth dacht. Ze zei, nooit van Jezus ge hoord te hebben. Had ze dan wel eens van Christus gehoord? Ja, Christus be hoorde tot de stereotype kerkelijke in ventarisatie, die ze overboord hadden ge worpen Inderdaad: met onverholen trots vertelde ze, dat een harer vriendinnen haar kind den naam van „Antichrist" gegeven had! Eenmaal op het onderwerp van kinderklinieken gekomen zijnde, en sprekende over het familieleven, herin nerden wij er aan. dat in Amerika soort gelijk» inrichtingen door de kerken op gericht en onderhouden worden. Onza communistische geleiders wilden nietge- looven, dat d» kerken eenige oprechte sociale belangstelling aan den dag kon- dat leym!" Instappen richting leebodem. ion Aan de Middellandsche zee-kust sn in de Amerikaansche badplaatsen maakt men gebruik van een onderzee-auto, die een interessante tocht in het Rijk der kieuwdragers veroorlooft. Daar staat de groote „onderwater-om nibus". Wij stappen in. Gemakkelijke fauteuils maken de tocht aangenaam en door de ronde vensters hebben wij een fraai uitzicht. Nu slaat de motor aan, de omnibus zet zich in beweging en neemt koers pal op de zee! Nu zijn wij op het strand en duikt de afgeronde voorsteven van ons vaar- of voertuig in de golven. Nog maar enkele seconden en dan zien wij, hoe ook voor ons venster het wa ter steeds hooger stijgt' en tenslotte daar boven uit gaat. Een eigenaardig groen achtig licht schemert ons tegemoet wij sijn onder de oppervlakte van het waterin de zee! omnibus loopt op rupsbanden; over oneffen bodem gaan wij, zwaai and, maar zeker, heen. De geheele onderbouw /an het monster is van ballasttanka voor zien. Het gewicht daarvan is precies uit gerekend, naar gelang de diepte, waarop de omnibus wil rijden. Wij merken op, dat wij nog steeds die per gaan. Reeds schieten kleinere, Ir aai gekleurde vissqhen bliksemsnel 'aan de patrijspoorten voorbij. Kwallen duiken op en zeewier spoelt om ons heen. Het fraaiste is echter het schitterende schijn- sèl, het gedempte licht van het zeewater, waarvan men zich als aardbewoner geen voorstelling kan maken. Als we een beetje geluk hebben, treffen wij nog dichte scholen visch, die zich op hun tocht door den geheimzinnigen gast niet laten storen. Hun drang tot aanoon- sluiting js grooter dan hun vrees. Dicht aan de glazen van de patrijspoorten glij den zij voorbij. En tusschen hen bevin den zich allerlei zeldzame dieren. Natuurlijk kunnen wij niet zoo diep duiken, dat wij de grootste wonderen der diepzee, de visschen met de lichtende oogen en de geweldige zwaardviaschen, de schitterende zeerossen en de pantser- visschen, te zien kunnen krijgen. Voorloopig is de „zee-omnibus" een voertuig, dat alleen de Amerikianscne en de Rivièra-badgasten kennen. Maar waarschijnlijk zal binnen niet al to lan gen tijd ook ieder ander land aan /co den bodem der zee kunnen onderzoekon, zelfs op grootere diepten. GORINGHEM. December. Geboren: Theresia Wilhelmina Johan na, d. van G. G. Wijnands en H. H. M. Willemsen. Jaoob, z. van G. J. Ver beek en J. Mik. Magdalen*, d. van L. Muilenburg en M. van der Voordon. ■Lena, d. van L. van Vliet en A. A. .Sprado. Elizabeth Pieternella, d. van M. Roza en L. G. Valke. Jan Otto, en Geertruida Johanna, z. en d. van P J. G. van Beek en J. J. Benjamin. Ondertrouwd; G. H. H. W. Slob en M. Krak. J. C. Frankvoort en M. S. van Rallegooijen. Overleden: M. B. van den Berg, 57 j., echtgenoot van H. Vink. R. van Meijeren, 81 J., weduwnaar ven O. van Rh een. GEREF. KERKEN. LANGERAK. Donderdag 15 Decem ber zal door Da. A. Jansen» in de Ge reformeerde Kerk in de Waal Bijbello zing worden gehouden. AANBESTEDING. Maandag heeft te 's-Gravenhage het provinciaal bestuur van Zuid-Holland aanbesteed, het maken van een viaduct van gewapend beton aan de Oostzijde der Gouwe te Waddinxveen, toegang ge vende tot de nieuw te maken hefbrug over de Gouwe met bijkomende werken. Laagste inschrijvers de gebre. A.' en J. den Ouden ts Alphen a-d. Rijn met f 48.940. Voorts is aanbesteed het maken van een schutsluis met voorhaven en vaste brug en van een poldergemaal met wo ning met bijkomende werken, deel uit makende van de werken voor de nieuwe verbinding tusschen den Hoilandscben IJssel en de Gouwe onder de gemeente Gouda. Laagste ineohrijfater de firma G. van Dijk en Zoon te Hardinxveld met f 85.190 NED. HERV. KERK. BERGAMBACHT. Woensdag 14 Dec., avonds 6.30 uur, zal voor de Uitgetre- denen uit de Ned. Herv. Kerk voorgaan Da- Baaij, van Tholen. GIESSEN-NIEUWKERK. Donderdag 15 December, 'e avonda 7 uur, Da. Lek- kerkerker, van Gldenbroek. Rede en Col lecte voor de Jongehngsvereeniging. GOUDERAK. Donderdag 15 Decem ber, 'a avonda 7 uur, de heer C. Kla mer, Candidaat tot den H. Dienst te Am sterdam. HEI- en BOEICOP. Donderdag 15 De cember, 's avonda 6.30 uur, de heer J. Vroeg in de Weij, Godsdienst-Onderwij zer te Middelhamit. OUDERKERK a.d. IJSSEL. Wijkgo- bouw Lageweg: Vrijdag 1 6Deoemiber, avonds 7 uur, de heer J. Vroeg in de Wéij, Oef «naar té Mtddtlharaii, CRISISVARKENSWET. Ondergeteekende roept zijn mede-var- kensfokkera dringend op, om gezamen lijk een actiete voeren tegen de wan toestanden, welke er nu geschapen zijn in ons bedrijf door de Gewestelijke Var kens Centrale, en eendrachtig aan te drin gen bij den Minister en Kamerleden, dat alsnog met spoed de Crisisvarkenswet zal uitgeoefend worden, waarvoor zij in het leven is geroepen. Want die wet is toch in het leven geroepen, om ons, nood lijdende v&rkshouders en -fokkers te steu nen? Maar toch niet om inplaats van ons te steunen, allee in het werk stollen om one, verarmde varkenshouders en -fok kers den laatsten druppel bloed uit ons vermagerd en gekromd lichaam te persen, en met hun radio- en courantberichten het publiek zand in de oogen te strooien, alsof zij voor ons varkenshouders alles doen wat in hun vermogen is om ons te helpen. U herinnert u alle wel de radio-le zing in September waarin de voorzitter der Orisisvarkenswet ons aanspoorde, ter wille van den goeden gang van zaken, lid te worden van de Gewestelijke Var kens Centrale. Hij deelde ons toen uit drukkelijk mede, dat daar voor ons geen koeten aan verbonden waren, het lid maatschap was grati/. Wat krijgen wij voor steun? Daarom roept ondergeteekende u allen op met hern den reohtvaardigen atrijd aan te binden tegen de Gewestelijke Var kens Centrale en met klem aan te drin gen bij onze regeenng, dat de Crisievar- kenswet alsnog zal uitgevoerd wordet^ waarvoor zij in net leven is geroepen. Dat is, dat wij gesteund worden, waar wij reeds lang reikhalzend naar hebben uit gezien. Wij eischen ten eerste, dat er met apoed een einde gemaakt wordt aan het baantjeajagen, waardoor de onkosten-re kening reeds direct met 2/3 verminderd kan worden. Wat ons varkenshouders ten goede kan komen. Ten tweede. Dat de CrisisvarkenSwet niet langer wordt uitgeoefend door hen, die geen varkenshouders zijn. Wij moe ten eischen medozeggingschap, en dat niet zij over ons beslissen, die geen v&r- kenhoudere zijn, of die een ander hoofd bedrijf uitoefenen. Ten derde. Dat overleg gepleegd wordt met ons varkensfokkers, met houders van zeugen, over het werpen van biggen, cn niet zooals nu, dat zij, die aan het roer zitten en nimmer zeugen hielden, en In geen geval varkensfokkers van beteekflnis waren, nu gauw eenige zeugen hebben uagwehaft, «a plaat* on* tt helpen, i

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 2