hw Ir JK32 Kerk en School. Stadsnieuws. Telegrammen. Gemengd Nieuws. Bloemen Gemeenteraad van Schoonhoven afga* i Sportnieuws. Predikbeurten Marktberichten. Rechtszaken. EERSTE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhoveneehe Courant WOEN8DAQ SS DECEMBER 10ML Hoornaar. Zondagavond hooft «en droevig omgeval plaats goh ad. Do 82-jari- how Wouter Slob, uit Minkeloos, go- mwnte Noordel oos, had dsn avonddienst la de Nod. Herv. Kerk bezocht, «n is hij hot huiswaarts koeren, waarschijnlijk door do duiaterai®, te water geloop en en verdronken. Daar hij langer weg bleef dan gewoonlijk, rijn de huisgenooten op soek gogaan. Het mocht echter niet gelukken, hem op te sporen. Eerst Maandagmorgen werd zijn lijk gevonden met een zaklantaarn nog in do hand geklemd. De heer Slob had vele jaren ritting in den gemeenteraad en is ook lang lid van het polderbestuur geweest. Hij was een krasse en ge®onde man. Hoornaar. Zaterdagmiddag speelde H. B. S. tegen P. V. V. van GiessenrNieuw- kerk. De stand was 41 voor Hoornaar. Ottoland. De Ned. Herv. Meisjesver- eeniging „Martha" heeft aan 24 behoef tige gezinnen 81 vervaardigde kleding stukken als een kerstgave uitgedeeld. Als ouderling bij de Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer C. Vink en als diaken de heer C. de Ruiter. IJsselstein. Een raadsvergadering is belegd tegen "Woensdag 28 Dec., nafco. 7.30 uur, ter mededeeling van ingekomen stukken en ter behandeling van voorstel len van B. en W. betreffende: 1. Benoeming gemeente-geneesheer en vaccinateur. 2. Kleeding en rijwieltoelagen gemeen- tepersoneel. 3. Aangaan rekening-courant-overeen-4 komst met dè Rotterdamsche Bankver- eeniging. 4. Aangaan rekening-courant-overeen komst met de IJsselste.nsche R.K. Bouw- vereeniging. 5. Verkoop roerend goed gedurende het jaar 1933. 8. Het verleenen van een vergunning aan de N.V. Bataafsche Import-Maat schappij voor plaatsing benzinepomp-in stallatie. 7. Verzoek afd. Vianen v. d. A.B.T.B. om subsidie voor landbouwcursus. 8. Adres Ned. Vereeniging van Fa brieksarbeiders tot verleenen van brand- stof(fentoeslag aan uit de werkloozenkas trekkende werkloozen. 9. Vaststelling gemeente-begrooting voor 1933. 10. Schrijven van B. en W. i.z. haven demping. Tienhoven. In den nacht van Zondag op Maandag werd ingebroken bij den landbouwer De Jong. Er wordt een par- tij eieren vermist. De dader is nog niet opgespoord, doch de politie meent te I doen te hebben met iemand, die ter plaatse goed bekend ia. Berkenwouds. Tweeden Kerstavond had in het café van den heer D. de Bruijn een uitvoering plaats van de zang- vereeniging „Vriendschap" onder leiding van haren directeur, den heer J. P. Os kam te Gouda. De zangstukjes werden zeer mooi uitgevoerd. Daarna werd op gevoerd het tooneelspel in drie bedrijven: „Gebroeders Galkoen"; ook dit werd goed gespeeld en oogstte veel bijvaj. Na afloop 'had nog een gezellig bal plaats. Alblaeeerdam. Ds. J. H. F. Engel te Nes en Wierum (Fr.) is voornemens Zondag lö Januari afscheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente en Zon dag 22 Jan. intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Als bevestiger hoopt op ts trsdsn zijn ambtsvoorganger, Dr. G. P. van Itterzon, thans predikant te 's-Gravenhage. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Ter Aar (Z.-H.) D». J. D. Kleijna te Willige-Langerak, DE TRAMLIJN OÖUDA—SCHOON HOVEN. Da actie tot behoud van de jeldlgheld der abonnementen op de tramlijn Gouda- Sohoonhoven heeft niet tot het beoogde doel mogen leiden. De abonnementen sullen na 1 Jan. op dese lijn niet meer geldig zijn. Zonder uitwerking is echter de actie niet gebleven, want men heeft er althans mede bereikt, dat voor hen, die een abon nement houden voortaan op deze lijn maandabonnementskaarten verkrijgbaar sullen zijn, die dan als een aanvulling gelden voor hun gewone abonnement. 1 De prijs van die maandkaarten zal voor de 2e klasse f 3.65 en voor de 3e klasse f 2.50 bedragen. Een oplossing, die 'dus niet wegneemt, dat voor de abon nementhouders een bezoek aan Schoon hoven of een der andere plaatsen langs dezen lijn tamelijk kostbaar wordt. BR ANSTOFFENTOESLAG. In do gistermiddag gehouden raads vergadering, waarvan ihet verslag we gens plaatsgebrek niet geheel in dit num mer kon worden opgenomen, heeft de 'heer Van Harmeien B. en W. geïnterpel leerd over de hrandsto ffentoeslag aan de werkloozen en de bij de werkverechaifing geplaatste arbeiders. Het bleek, dat de uitkeering van dezen toeslag was vertraagd, doordat B. en W. met den inspecteur der werkverechaifing nog onderhandelden over de hier uitbe taalde loonen, die de inspecteur te hoog vindt. B. en W. die zeer tevreden zijn over het werk der bij de werkverschaffing ge plaatste arbeiders, bleken voornemjans te zijn, den toeslag alsnog te verleenen en hadden dan ook geen bezwaar tegen een voorstel van den heer Van Harmeien nu te besluiten, met terugwerkende kracht een brandetofentoeslag aan deze werk loozen te verstrekken van f 1 per week van 1 December 1988 tot 1 April 1988 mits de minister daartegen geen bezwaar heeft. m. Dit voorstel werd met MASCO. In een zijner werken veroadersielt Darwin dat bij het ontstaan der dieren- soorten slechts zij konden blijven voort bestaan, die krachtiger waren dan an dere. Hij noemde het de „survival of the fittest", het overleven van de krachtig- sten. De zwakkere gingen ten onder alleen de krachtige soorten hielden stand. Zoo'n survival of the fittest zal ook zich openbaren in den economised strijd dien we doormaken. Zij die zuch tend bij de pakken neerzitten, zullen zich niet meer kunnen opheffen, maar dege nen die nieuwe banen zochten voor de afgesloten wegen, zullen sterker dan te voren, blijven bestaan. Onze industrie heeft op dit punt reeds menig bemoedigend voorbeeld gegeven en ook de Schoonhovensche nijverheid doet zuks thans. De firma H. A. Schreu- der Co. heeft een geheel nieuw vecf- procedé in den handel gebracht dat teij naar hare initialen H. A. S. Co. ge noemd heeft Ha8co-relief. Deze verfstof vertoont werkelijk eigenschappen, welke geen andere verfstof heeft. De verf kan worden aangebracht op alle materiaal, ze blijft ongeveer een uur nat en wordt daarna in korten tijd steenhard. Ze is dan bestand tegen alle reiniging met wa ter, koud en warm, soda, lysol enz., te gen de hitte van een kachel en tegen alle temperatuurs-wisselingen, tegen stooten, kloppen enf Met de kwast, de rol, zelfs met de vingers kan men er allerlei figuren op aanbrengen en wan neer die daarna met een polijstmes wor den gladgestreken, komen op de dikkere verfdeelen glimmende punten, waardoor het geheel een bekoorlijk effet krijgt en den indruk maakt van een relief-beschil- dering. We hebben op zeer versohillend materiaal daarvan een aantal fraaie proeven gezien. In plaats van behangsel zal deze verf niet alleen veel fraaier maar ook veel duurzamer, practischer en hygiënischer zijn. De firma Schreuder heeft terecht groote verwachtingen van de Hasco en het hasconeeren. REEDERIJ OP DE LEK. Naar men ons meedeelt, zal bij de N.V. Reederij op de Lek, wegens den on- gunstigen toestand van het bedrijf, per 1 Januari een algemeene loonsverlaging worden ingevoerd en zal vermoedelijk aan eenige personen pensioen en ontslag worden verleend. CARRILLONBESPELING. Op beide Kerstdagen hebben des mid dags tusschen 1 en 2 uur de klokken van het stadhuis-carillon, bespeeld door den heer A. C. Lensen, hun heldere tonen over de stad doen klinken. v Op het rustige middaguur klonken de aardige Kerstliederen wij hebben ze in ons vorig nummer reeds genoemd indrukwekkend en menig Schoonhove- naar heeft er met stille aandacht naar geluisterd. ONZE BRANDWEER. De stille Zaterdagmiddag voor Kerst mis was uitgezocht om het materiaal van de brandweer opnieuw te beproeven. Zooals we gemeld hebben, was on langs een oefening met de brandspuit gehouden, waarbij een kleine afwijking bleek. Het spreekt vaifeelf dat dit defect nog dienzelfden dag hersteld was en de oefening van Zaterdagmiddag heeft dan ook getoond, dat als het moet ook de Schoonhovensche brandweer paraat is. Onder leiding van den heer G. H. Ker- ling rukte men uit naar bet terrein bui ten de Veerpoort, waar de motorspuit opgesteld werd bij de Noodhaven en al werd niet op tijd gewerkt, toch gaf de spuit enkele minuten later reeds water. Ook de brandladder werd opgesteld en van de grootst bereikbare hoogte werd een krachtige itraal gespoten. KER8TFEE8TVIERINQ ZONDAGS SCHOOL „EUNICE". Op Maandag 2en Kerstdag j.l. had in een atampvol kerkgebouw de Keritfeest- viering van Eunioé plaats. Nadat ds. Deur met gebed geopend had en den lofzang van Zachariai had laten zingen, sprak de vlce-voorzitter, de heer ,P. Versluis een openingswoord. Hij herinnerde eraan, dat na zoovele jaren, weder in het kerkgebouw Kerstfeest ge vierd kon worden, en het een bijzondere blijdschap was, zoovelan aanwezig te zien, hetgeen getuigt van groote belang stelling voor den Zondageschoolarbeid. De kinderen brachten verschillende liederen, een- en twee-stemmig ten ge- hoore. Mooi klonk vooral het „Eere zij God", afwisselend door de meisjes en koor gezongen. Op voor de kinderen bevattelijke wijze heeft ds. Deur de Kerstgeschiedenis ver haald. Daarna deed de dominee aan eenige kinderen verschillende vragen, die vlot en vrijmoedig beantwoord werden. Na de gebruikelijke tractatie tijdens het feest wist juffrouw T. v. Dam de kin deren te boeien met haar Kerstverhaal. De heer Versluis sprak een slotwoord tot zijne scheidende leerlingen naar aan leiding van Joh. 6 47 en tot de verdere aanwezigen, die de Zondagsschool in de gelegenheid gesteld hebben het Kerst feest te vieren. Na sluiting door ds. Deur en nadat de kinderen de traditioneels zak, boekwer ken en bijbeltjes hadden ontvangen, ver lieten allen omstreeks 6 uur, welvoldaan het kerkgebouw. VOLKSONDERWIJS. Op Vrijdag'hield de af deeling Schoon hoven van „Volksonderwijs" haar jaar- lijksche propaganda feestavond in het Nutsgebouw. Precies 8 uur opende de voorzitter der afdeeling de heer J, Kortland de verga dering en constateerde met genoegen dat de^zaal meer dan vol was, met ruim 800 In een korte inleiding eegde hij de me dewerkenden hartelijk dank en sprak een paar woorden tot afscheid aan den heer Dijk wel, die juist op dien dag als hoofd de O. L. school ging verlaten. Voorts deed spr. mededeelingen over de organi satie van den avond. Daarop werd met de uitvoering van het programma aange vangen. Allereerst werden gezongen 4 liederen door de gemengde zangvereeniging „De Stem des Volks", directeur de heer B. A. Hoon. Vervolgens hield de heer Terpstra, hoofd 0. L. school van Bergambacht een rede, met het onderwerp S.O.S. De spre ker betoogde van hoe groot belang voor het Nederlq.ndsche volk goed onderwijs is en toonde aan, dat dit moet zijn open- baa'r lager onderwijs. Daarna hebben eenige dames en hoe ren uit Krimpen a.d. IJssel een blijspel in* 3 bedrijven vertoond. De zang van „De Stem des Volks" ver wierf groote bijval en de rede van den heer Terpstra werd met luid applaus be loond. Vervolgens werd het blijspel in 3 bedrijvén op keurige beschaafde wijze opgevoerd. Zoowel de inhoud van het stuk als de opvoering stonden op hoog peil. Botermarkt De aanvoer öp de he denmorgen gehouden Botermarkt bedroeg 50 K.G. Prijzen: Goêboter f 0.86, Wei- boter f 0.76, beiden per ha&f K.G. Han del vlug. Eierenvalling. Op de hedenmorgen gehouden Veiling bedroeg de aanvoer 9308 stuk». Prijzen: f 3.26—f 4.50 per 100 stuks. ken ln geen enkel opricht inbreuk op den geest en de letter van de overeenkomst van Ouchy. EERSTE KAMERLID. fraai Stembureau heeft in de vacature A. A. de Veer (a.-r.) tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard Jhr. H. A .M. van Asch van Wijk te Doorn. OUDEJAARSREDE GOUVERNEUR- GENERAAL 'S-GRAVENHAGE, 28 Dec. Zaterdag middag aai de K.R.O. van 13.20 tot 13.60 uur de Oudejaarsrede uitzenden van den frouvemeur-Tgeneraal van Ned. Oost-In- difl. DE WINKELSLUITING. AMSTERDAM, 28 Dec. Gistermiddag zijn vele processen-verbaal opgemaakt te gen eigenaars van kapperszaken te Am sterdam, die hun ondernemingen dien middag, in strijd met de wet, hadden opengehouden. De verbalisanten hebben zich beroepen op een circulaire van den Ned. Kappers- bond, waar n was medegedeeld, dat in gevolge een besluit van den gemeente raad de kappewzaken te Amsterdam ge opend konden blijven op Dinsdagmiddag 27 December. KERKDIEFSTAL HEERLEN, 28 Dcc. In den afgeloopen nacht hebben kerkdieven ingebroken in de kerk der paters Montfortanen te Schaesberg—Leenhof. De dieven hébben alle offerblokken opengebroken en ook twee tabernakelkasten en een in de sa cristie staande brandkast. Verschillends gouden vaten en andere waardevolle voorwerpen van den eeredienst zijn ge stolen. Vermoedelijk is de diefstal door Duit- schers gepleegd. JAPAN EN „ONAFHANKELIJK" MANDSJOERI JE. TOKIO, 28 Dec. Te Charbin zijn ver- sche dene honderden Japansche politie mannen aangekomen, die dienst zullen doen langs den Chineeschen Ooster spoorweg. De Mandajoerijsche politie zal ontbonden worden, omdat Japan haar on betrouwbaar acht. PROCURATIEHOUDER rVERDWENEN. Kastekort van 30.000. Te Veendam heeft de jongste prooura- tieüouuer van de Ueiderscue Credit ver eeniging Zaterdag deze plaats verlaten zonuer mededeeling te doen waar hij heen ging. Gisteren kreeg de hoofddirec tie van de Geldersobe Gredielvereemging te Arnhem een brief van hem, waarin hij mededeelde dat er een tekort in kas was van f 30.000 en dat hij daarom Veendam had verlaten. De directie heeft de Justitie hiermede in kennis gesteld en stelt thans een onderzoek in, in hoever re zijn mededeeling juist is. Per radio- omroep is de opsporing van den procu ratiehouder gevraagd. DE VERDWENEN POSTZAK. Nieuwe arrestaties. In verband met den diefstal van f 20.000 uit den postzak zijn wederom eenige ar restaties verricht. De postambtenaar, die den bewusten postzak heeft behandeld, is aangehouden, terwijl ook de werkster, d.e de kantoren schoonhoudt, is gearres teerd. De laatste is ter beschikking van de justitie gesteld, evenals de hulpbestel- ler, die reeds eenige weken geleden werd aangehouden. HET VERDRAG VAN OUCHY. De Belgische regeering zal na het Nieuwjaarsreces bij de Kamer een wets voorstel indienen tot ratificatie van het handelsverdrag van Ouchy. De Belg-sche regeering heeft onlangs van de Amerikaansche regeering een mededeeling ontvangen, die zeer gunstig is voor het verdrag. De Britsche regee ring daarentegen heeft zekere bezwaren gemaakt en op het oogenblik wordt daar over tusschen Brussel en Londen van ge dachten gewisseld. De financieele voor stellen, door de regeeri&f ingediend, ma- MIJNRAMP IN AMERIKA. VerittoedriUk 84 slachtoffers. In een steenkolenmijn te Moweaqua (Illipois) heeft Zaterdag op ruim 200 M. diepte, een hevige mijngas-ontploffing plaats gehad, waardoor 54 mijnwerkers werden bedolven. De reddingsmanschap pen, die terstond in de mijn afdaalden, stuitten op groote moeilijkheden, daar verscheidene mijngangen geheel waren ingestort, en zich bovendien giftige gas sen hadden ontwikkeld, die de mijn ge heel vulden. Men heeft de hoop dan ook reed» vrijwel opgegeven, de nog bedolven mijnwerkers levend te kunnen redden. Tot dusver zijn 39 lijken van mijnwer kers gevonden. Het eerste slachtoffer, dat naar boven werd gebracht, werd 24 uur na de ex plosie geborgen. Hij was vader van 16 kinderen. IN DEN KRATER VAN DEN STROMBOLI. Uit Napels wordt gemeld, dat de ge leerde Arpad Kirner, in den krater van den vulkaan Stromboli is afgedaald, waar hij zich drie uur heeft opgehouden. Voor dit doel was hij geheel in een as- bestpak gekleed, met een stevigen helm, ,om hem te beschermen tegen vallende stukken lava. Achter zich aan sleepte hij een 300 M. lang asbesttouw, waarin de electriache draad was geborgen, die zijn lamp voedde. Toen hij terug kwam was hij volkomen uitgeput en kon hij slechts de woorden uitbrengen: „Het was vree- selijk". Hierop viel hij in een diepen slaap. EEN VREESELIJKE BRAND. Zes kindaren omgekomen. To Birmingham woedde Zaterdag een brand in een huisje, gelegen in een der volksbuurten van de stad. Zij bestond uit twee vertrekken, een beneden en een boven, die door een houten trap met elkander waren verbonden. Op de boven kamer stonden vier bedden voor negen personen- Toen de man wakker werd wekte hij vrouw en kinderen en sprong uit het venster van de slaapkamer, om de poli tie en de brandweer te waarschuwen. Zelf kon de man weinig doen, daar hij als oorlogsinvalide slechts de beschik king heeft over één arm. Ook de vrouw sprong met de baby in haar armen uit hèt venster, waardoor beiden gewond werden. Toen de brandweer bij het bran dende huisje arriveerde, bleek, dat zij mets meer kon doen, djan beletten, dat het vuur naar de belendende huisjes oversloeg. Politie-agenten en brandweerlieden de den bovenmenschelijke pogingen om de kinderen te redden. Toen men den brand meester was geworden, vonden de brand weerlieden op de slaapkamer de lijkjes der zes kinderen. De ramen, de trap en de meubelen waren geheel tot houtskool verbrand. AANSLAG OP 8IMPL0N-EXPRES. In den nacht van Zaterdag op Zondag ia bij Gevglheli in Zuid-Slavië dioht bij de Grieksche grens 'n bomaanslag gepleegd op den Simpdon-expres. De op de rails gelegde bom is evenwel te vroeg ontploft waardoor één persoon, de vermoedelijke dader, werd gedood, terwijl een tweede (beiden zijn Macedoniërs) gewond werd. De machinist van de locomotief werd door den vuurgloed opmerkzaam ge maakt op de ontploffing en heeft den trein nog tijdig tot stilstand kunnen brsngen. Er ontstond een groote paniek onder de passagiers. De gewonde Mace doniër is zonder herkend te zijn, ge vlucht In de nabijheid moet een tweede ge monteerde uurwerkbom gevonden zijn, die evenwel nog niet was ontploft. SPRINKHANENPLAAG. Het Noorden van Argentinië ie ernstig geteisterd door een sprinkhanen plaag. Een etrook lande van omitreeka 500 ki lometer lengte is aangevallen door een zwerm, die soms een breedte heeft van negen kilometer. Vooral in het gebied van de Bermayo-rivier, waar voorname lijk katoen, tabak en mais wordt ver bouwd, ie veel achade aangericht. Op veel plaateen is 40 pCt. van den ooget door de insecten opgevreten; tal van landbouwers moesten, daar hun geen be strijdingsmiddelen ter beechikking ston den, machteloos aanzien hoe de gewas sen door de sprinkhanen volkomen wer den vernield. EEN ONAANGENAME GAST. Bij een alleen-wonende dame te Pur- ton in Wilshire sprong een vos, die ge jaagd werd, het huis binnen, holde de trap op en kroop onder het bed, waar hij uitgeput bleef liggen. De vrouw riep haar buren te hulp, die het beest met stoksla gen afmaakten. SLACHTOFFERS VAN HET KERST FEEST. In de Ver. Staten. Gedurende de Kerstdagen zijn in de Vereenigde Staten door ongelukken van allerlei aard, vooral door auto-ongeval len, 811 personen om het leven gekomen, terwijl 500 menschen gewond werden. In Engeland. In Engeland zijn in totaal 25 personen door ongevallen om het leven gekomen en wel elf personen ten gevolge van brand en veertien personen bij verkeers ongelukken. ONGELUK BIJ KERSTFEEST VIERING. Als Kerstman In brand. In een gezin te Kopenhagen, begon op Kerstavond een jonge man, die zich als Kerstmannetje verkleed had, plotseling om hulp te schreeuwen. De huiiienoottn WEERBERICHT. Vui vuntmlag I. rfc. m r De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Weste lijke wind; zwaar bewolkt of betrokken; waarschijnlijk nog weinig of geen neer- slag; iets zachter. Waterstand van heden: Schoenhoven hoog water 6 uur, 1.M. Vreeslijk hoog water 7.06 uur, 1.25 M. Keulen» stand 1.06 M., was 0.Q2 U, Luchttemperatuur: Da temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 42 graden Faihrenlheit 3 Woensdag 28 December: Op 9.37, onder 4.45. die in de kamer er naast waren, dachten dat dit bij het spel behoorde en wachtten verder af. Eerst toen het geschreeuw steeds erger werd, gingen zij kijken en zagen tot hun schrik, dat de Kerstman in lichtelaaie stond. Zwaargewond is de jongeman naar het ziekenhuis gebracht. Tragisch. Te Argenteuil hadden eenige jongelui den Kerstnacht doorgebracht in een pen sion, waar eenigen van hen woonden. Het feest duurde den geheelen nacht en tegen half negen 's ochtends waren er vele flesschen wijn gedronken. Een van de jongemannen, die bekend stond als zeer nerveus, sprong temidden van de feestvreugde plotseling op en riep: ,En nu heb ik er genoeg van, ik maak er een eind aan!" Hij snelde naar zijn kamer, gevolgd door den eigenaar van het pension en een vriend. Op zijn kamer trok de man een revolver om zelfmoord te plegen. Bij de poging hem het wapen te ontnemen, kreeg de vriend een doode- luk schot, terwijl de eigenaar van het pension licht gewond werd. De onvrij willige moordenaar en zijn slachtoffer1 zijn ieder 28 jaar oud. r oo lij kt Uw huis op met van t'a j. uOESüURQ Schoonhoven 'n, ts Openbare Raadsvergadering op Dinadag is 27 December, njn. 2 uur. :fa Voorzitter de heer A. M. Nieuwen- huisen, burgemeester. ,d Afwezig de heer J. Kortland. Na opening der vergadering worden .b de notulen van 14 November goedge keurd. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de begrooting 1932. Voorts eenige goedgekeurde raadsbe sluiten. Deae stukken worden voor kennisge ving aangenomen. h! Het adres van F. Huiskei en eenige bewoners van den Langerakkerweg in zake de overbrenging van het woonwa- m genkamp naar de afgedekte vuilnisbelt, yf wordt in handen gesteld van B. en W. De heer Van Hormeten heeft toe stemming gevraagd voor een interpeUo- tie omtrent de uitkeering van brands tof- fentoeelag aan de bij da warkvorsduri- fing te werk gestelde arbeiders. De Voorzitter stelt voor, die ver gunning te verleenen en de interpellatie heden aan da agenda toe te voegen, waar toe wordt besloten. Volgt de benoeming van regenten en een regentee van bet Geref. Wees hui». Benoemingen. In de vacature van den heer Itjeehorst en wijlen mevrouw ItjeehorstDe Vaal bevelen B. en W. aan in alphabetische volgorde: 1. den heer en mevr.'De. W. Deur Ven. Wilenswaard 2. den heer en mevr. D. P. M. GaiUardSteketee. In de vacature J. G. J. Niekerk (perio diek aftredend), luidt de voordracht: 1. den heer' J. G. J. Niekerk; 2. den heer J. B. Jansen. In eerstgenoemde vacature worden ge kozen Ds. W. Deur en mevrouw Deur Van Willenswoord met 7 stemmen en 3 blanco; in de tweede vacature de heer J. G. J. Niekerk met deftelfde stemmen verhouding. Benoeming van leden van het burger lijk atmlbeetuur wegens aftreding van de heeren J. F. van Sierenberg de Boer en L. D. Ponaioen. B. an W. bevelen ter benoeming aan: 1. J. F. van Sieren berg de Boer; la. A. Hoogenboezem; t L. D. Ponsioen; 2a. A. H. J. Vartegh. GAomh Is Mntfneond* netton i* EERST! BLAD. NIEUWSBLAD VOOR EUIO-HOLLAND EN UTRECHT, lihoonhsvmMht Oourtnl WOENID/Q 18 DECEMBER 1932. km J. r. ma Elvufcwf i» Bon m.t algemeens stemmen en ia de tweede va- •eture de hees L. D. Foaaioea zoet alge- vaa een lid veer stembureau 111, wegens ket vertrek vaa den heer A. H. Vermeu len uit de gemeente. B. en W. dragen ter verruiling van deze plaats voor uon heer A. G. Deerenberg, wethouder. Deae wordt gekozen met 9 stemmen en 1 blanco. De heer Deerenberg neemt de be noeming aan. Aan de orde is dan de benoeming van een hoofd van de openbare lagere school. Het volgend agendapunt is de benoe ming van een hoofd van de openbare la gere school. De voordracht luidt: 1. J. Monshou- wer, hoofd opeub. lagere school te Maas dam; 2. J. Eelkema, hoofd der oponb. lagere school te Aanmerstod; 3. J. Fluijt, hoofd der openb. lagere school te Oud- Vopsemieer. Nadat de raad een korte bespreking beeft gehad in besloten zitting, wordt de heer Monshouwer met algemeene stem men gekozen. B. en W, leggen over de rekening van van 'het Geref. Weeshui» over 1931 en stellen voor haar goed te keuren in ont vangsten tot een bedrag jyan f 5565.50 en in uitgaven tot f 5959 0$ alzoo sluitende met een nadeelig saldo van f 403.52, waartoe wordt besloten. Ook <te rekening der bad- en zwem inrichting dienst 1932, die sluit met een voordeelig saldo van f 30.21, wordt goed gekeurd. Daaop komt aan de orde een ontwerp- raadsbesluit inzake het schoolse hoon- maken. Het betreft een tijdelijke voorziening tot dat het nieuwe sohoolgibeouw gereed zal zijn. Het voorstel wordt aangenomen. Di Broeikas. Dan 1# waar aan do orde het voorstel van B. en W. om machtiging te verlee nen tot en het toeetaan van een crediet van f 250 voor het maken van een broeikas. De heer P. van der Hek meent, dat die machtiging niet noodig is, aangezien de broeikas reeds voor 3/4 gereed is. De heer A d r i a e n s had dezelfde op merking willen maken. Wethouder Van den Oever zegt, dat het agendapunt z.i. niet juist is' ge formuleerd. Er behoeft geen crediet te worden verstrekt, want de raad heeft dat reeds verleend en wel tot een bedrag van f 300. Het gaat er hier slechts om, dat een definitief besluit noodig is om den post op de begrooting te kunnen plaatsen. DeVoorxitter bevestigt dit en her innert aan wat hioromtrent in die vori ge vergadering is besproken. B. en W. meenen dus volkomen volgens de bedoe ling van den raad te hebben gehandeld. De heer A d r i a e n zegt, dat er be sloten was, dat overleg zou worden ge pleegd met de bloemisten hier ter plaat- ee over de mogelijkheid om de planten ia een hunner broeikaseen te bewaren. Wethouder Van den Oever zegt, dat dat overleg heeft plaats gehad, doch dat het op niets is uitgeloopen. De heer A d r i^a e n s zegt, dat dit komt, dat de gemèente-arohitect niet te spreken was voor den bloemist, die rioh met hem in verbinding wilde stellen. (De heer Kortland komt ter ver gadering.) De heer Van der Hek is met het antwoord van d$n wethouder niet tevre den. Hij houdt vol, dat B. en W. zich nog eens met den raad in verbinding hadden moeten stellen. Spr. betoogt voorts, dat de nieuws broeikas geen voor deel zal opleveren. Als de heer Van der Hek zegt, dat de wethouder misbruik beeft gemaakt van zijn macht, om dit plan door te drij ven, roept de Voorzitter hem tot de orde. De heer Van der Hek wijst er nog op, dat er vorig jaar oooveel geraniums waren gekweekt, dat B. en W. ze elders lieten vwrkoopen» wat niet te pas komt. De hew Van Harmeien meeut, dat de meerderheid van den raad het er met B. en W. over eens was, dat het Yoordeeiigat sou zijn, dat B en W. de be schikking zouden krijgen over een kas of iets deiyelijks om de planten te bewaren en al te stekken. De vrees, dat de kas. die B. en W. nu willen, veel meer zal kosten, dan het crediet bedraagt, deelt epr. niet, gezien de lage prijzen, waar voor de materialen voor de bos zijn aan geschaft. Spr. acht ket betoog van den keen Vaa der Hek inzake de zuinigheid in strijd met nijn aanmerking over don verkoop van overtollige pil an ten. Hij zou ook aanmer king hebben gemaakt, als die planten op de mesthoop waren gegooid. De heer Bron zegt, dat de post bij de behandeling van de begrooting is goedgekeurd om B. en W. in de gelegen heid te stellen, eventueel de post onder dak te brengen. De bedoeling was echter niet dadelijk een kas te bouwen, doch veel liever eerst over een jaar. De Voorzitter heeft uit de raads- debatten de conclusie getrokken, dat de raad de voorkeur gaf aan een nieuwe kas. Het crediet bedroeg f 300, de be grooting voor dit plan f 260. Derhalve meenen B., en W. geheel overeenkomstig den wensch van den raad te handelen, als zij dit plan uitvoerden, nu een andere oplossing niet werd gevon den. Over de schuld aan dit laatste zal spr. niet praten. Wethouder Van den Oever 'heeft weinig toe te voegen aan de uitstekende verdediging van het voorstel door den hew Van Harmeien. Spr. betoogt, dat de ze oplossing de voordeeligste is. De heer Kok zegt, dat B. en W. hun houding niiet hadden behoeven te verde digen met de verklaring, dat er haast bij was, als de uitvoering berustte op een besluit van den raad. WethoAder Deerenbergte het voor een groot deel met den heer Kok eens. Ook spr. vindt het vreemd, dat het werk reeds zoover is gevorderd. Het voorstel wordt aangenomen. Tegen de heeren Adriaen» en Van der Hek. Ds Groots Gracht. Aan de orde is dan het adres van de Hengelsportclub „Het Baarsje" inzake het baggeren van de Groote Gracht of vermindering van de pachtsom, B. en W. stellen, na overleg met adres sante, voor, de pacht te verminderen van f 175 tot f 125. De heer Van der Hek is verwon derd, dat B. en W. zoo reëel zijn gewor den om doze verlaging toe te staan. Spr. heeft indertijd al eens voorgesteld, om alle landpachten te verlagen. Maar men is met deze f 50 niet klaar. Als de Groote Gracht tijdig werd uitgebaggerd, zou het euvel verholpen zijn. Nu de teenprijzen zoo lasg zijn was voor een luttel bedrag een stortplaats voor den bagger gereed te maken. De heer Van Harmeien kan met het voorstel van B. en W. accoord gaan, omdat „Het Baarsje" anders „Het doode Baarsje" zal worden. Echter te indertijd, dank zij ook het standpunt van een der tegenwoordige wethouders, besloten f 1000 uit te trekken als een eerste bedrag voor de uitbagge ring van de Groote Gracht. Die f 1000 zijn inmiddels verbruikt voor andere doeleinden en er zijn geen andere bedra gen voor gereserveerd. Spr. meent eohter, dat op dit oogon- blik de uitbaggering, die hij dringend noodig acht, als een geschikte werkver schaffing moet worden beschouwd. Hij gelooft, dat er 'n rijkssubsidie voor zou zijn te krijgen. Spr. doet geen voorstel doch geeft ernstig in overweging, zoo spoedig mogelijk te trachten tot uitbag gering te komen. Den heer Kortland lijkt het idee van den heer Van der Hek niet zoo kwaad al kan spr. niet beoordeelen, of het uit voerbaar is De Voorzitter zegt, dat B. en W. wel een plaats hehiben. waar zij den bag ger kwijt kunnen. De Groote Gracht heeft steeds de aandacht van B. en W. Er wordt edhter nog gewerkt aan de Dro ge Gracht en dan komt eerst de Zeven ster aan de orde. Hoe met de bagger zal worden gehan deld, zal later onder de oogen moeten worden gezien. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Nliuws salariskorting. Volgt 'het voorstel van B. en W. om mede naar aanleiding van een circu laire van Ged. Staten inzake een korting op de wedden van den burgemeester, se cretaris ena. het raadsbesluit van 14 November zoodanig te lezen, dat inplaats van 3 pCt., «en tijdelijke korting wordt toegepast van 5 pCt. t HET OVERSCHOT. Het wrak van de „P. C. Hooft", liggend# te Pernii, is thans voor het publiek ttr bezichtiging gesteld. Talrijke perionrn maken van deze gelegenheid gebruik, om d» rieten nn het verongelukte echte ln oegeniohouir te n«m«n, De Voorzitter zegt, dot in de eommisrie van georganiseerd overleg de maeningen zeer verdeeld waren. "Wethouder Daa va a berg Uakt toe, dat er verschil vaa me«aiag ia de «om- j missie bestead over de bedoeling vaa I het voorstal van Ged. Staten. Spr.'e moo ning daaromtrent blijkt juist te zijn ge weest. De heer Peer bol te zegt, dat hij nog altijd van meening is, dat de verlak- gingen ongemotiveerd zijn. Pas enkele weken geleden heeft de raad besloten tot korting van 3 pCt. en nu reeds komt een nieuw voorstel om nog twee pCt te kor ten. De heer Kortland is het hiermede eens. Zoo spoedig nadat tot een korting van 3 pGt. is besloten, gaat men niet, zonder dat er iets is veranderd^ over tot een invoering van 5 pCt. korting. De heer Kok vindt het eveneens on prettig, dat nu reeds weer een nieuw be sluit moet worden genomen. Spr. riet eohter de noodzakelijkheid daarvan wel in. Hij stelt voor, op de eerste f 1000 in komsten geen verdere verlaging toe te passen. Ook de heer Bron dient een amende ment in op 't voorstel van B. en W. Het amendement beoogt, geen korting toe te passen op personen, op wier salarissen reeds verhoogde aftrék van pensioenspre mie plaats vindt. Wethouder D'eerenberg zegt, dat, als het college had gewacht totdat Ged. Staten met een voorstel inzake salaris korting waren gekomen, de heeren zou den hehben voor gestemd. De loonen zijn hier niet laag. Iemand in overheidsdienst behoeft niet altijd in een bevoorrechte positie te verkeeren. De heer Van den Berg steunt het voorstel—Kok. De heer Van der Hek vraagt of aan niet-doorvoering van deze loonsver laging een verhooging der belasting vast- olt. De VoorxitteT zegt, dot aanvan kelijk was gedacht, dat Ged. Staten een loonsverlaging van de ambtenaren zou den voorschrijven. Nu dat niet is ge beurd, doch Ged. Staten een verlaging van 5 pCt. voor burgemeester, secretaris enz. voorstellen, meenen B. en W., dat voorstel ook over de geheele linie te moe ten doorvoeren. Hoewel natuurlijk onaan genaam, is die verlaging niet onbillijk. Spr. wil eerst het voorstel van B. en W. 'in stemming brengen en. zoo dat wordt verworpen, het voorstel—Kok en daarna dat van den heer Bron. De heer Peerbolte zegt, dat de heer Kok een loonsverlager door dik en dun is. Spr. wijdt er op, dat, toen de loo nen in het partioulier bedrijf hooger wa ren, de gemeente-ambtenaren daarvan ni«t profiteerden. Zij hebben altijd in de slechtste omstandigheden verkeerd, te meer, omdat de loonen hier niet hoog zijn. Als bij niet-invoering van den nu door B. en W. gewensohtèn maatregel belastingverhooging noodzakelijk ia, dan vormen de salarissen dus wel degelijk de sluitpost van de begrooting. Spr. merkt op, dat de heer Van den Berg bij het eerste voorstel omtrent de salarisverla ging heeft verklaard, dat hij er voor d.e eene keer zijn stem aan zou geven. Hij moet er dus mi tegen zijn. Wethouder Deerenberg zegt, dal er in 1922 al reden was om het salaris der gemeente-ambtenaren te verlagen. Gedurende 10 jaar is dus, hun gunstige uitzonderingspositie gehandhaafd. Er schuilt dus nu in die verlaging niets on billijk» va. er is geen reden om te doen, of B. en W. elke gelegenheid aangrij pen om de loonen te verlagen. Spr. mis gunt den ambtenaren allerminst hun gustige positie, doch als ze niet is te handhaven, dan is er niets aan te doen Spr. begrijpt niet, dat men tegen de loonsverlaging kan zijn en voor een op- loosing, die voor de ambtenaren schade lijker ia. Spr. meent er op te mogen wijzen, dat de soc.-democraten indertijd niet zoo fel hehben geageerd tegen het voorstel van B. en W. om op nieuwe ambtenaren ver haal van pensioenspremie toe te passen. De heer Bron handhaaft zijn voor stel. De heer VanHarmelen vraagt het woord voor een persoonlijk feit. Hij zegt, dat spr. indertijd wel degelijk heeft ge pleit tegen dat penaioerujverhaal; zijn fractiegenoot was riek. i Wethouder Deerenbérg heeft al leen gezegd, dat de soc.-democratsn toen minder tegen het voorstel ageerden dan nu. De Voorzitter beschouwt het in cident als gesloten en wil het voorstel van B. en W. in stemming brengen. Wordt het verworpen, dan lijkt het spr. het best, dat de voorstellers der amende menten die schriftelijk bij B. en W. in dienen en dat dezen er eerst advies over uitbrengen, want de beteekenis van die voorstellen ia onmogelijk ineens te over zien. De heer Kortland wil dan liever ook de stemming over het voorstel van B. en W. aanhouden. DeVoorxitter heeft daartegen geen bezwaar en verzoekt inzending van de amendementen voor 5 Januari. Spr. ver wacht, dat dan ln de volgende vergade ring geen breedvoerige discussies meer over dit punt zullen worden gevoerd. Het voorstel van B. en W. wordt aa gehouden. De „bllndf' Zaterdag". Aan de orde komt een adres van don Alg. Bond van Overheidspersoneel inza ke uitbetaling van loon aan gemeente werklieden enz. over den 53en Zaterdag. DeVoorzitter licht toe, dat slechts voor enkele personen het loon per week is geregeld. Óf met die „regeling1" ook is bedoeld „uitbetaling,,' weet spr. niet. De mag ie: moet over de 53e week l«m al dm niet mot terugbetalingen worden uitbetaald; en Se. hoe moeten we lets ale dit in da toekomst voorkomen. Spr. nou gaarne langdurige discussiea hierover ver mijden en Relet da hwaaUa in oen» in stemming brengen. De heer Peerbolte wtll took are» het woord. De kwestie is niet nieuw. Een vorige keer heeft burgemeester Rambon- net gezegd; dat zal niet moer voorkomen en toen is de bepaling gemaakt, dat het loon werd „geregeld" per week. Wie de voorgeschiedenis kent, weet de beteeke nis van die bepaling. Spr. stelt voor, nu en in de toekomst de 63e week uit te be talen. De heer Van den Berg gaat hier mede volkomen accoord. De heer Kok vindt het ook niet mo gelijk de fout anders te herstellen. Wethouder Deerenberg zal voor stemmen en stelt voor dan niet 1/63 van het jaarloon, doch een gewoon weekloon te betalen. Dat voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. inzake het verleenen van extra hulp aan werkloozen wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Volgt het voorstel van B. en W. tot het voorloopig vaststellen van een sala ris-schaal. De heer Kortland krijgt eenige in lichtingen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. (Slot volgt). GOUDSCHE VOETBALBOND. De uitslagen van Maandag zijn als volgt: 2e klasse A: O.N.A. 4Lekkerkerk 2 2—1; Waddinxveen 2—Dilettant 2 4—1. e klasse B: Zwervers 2—G.S.V. 4 4—3; Olympia 4Woerden 2 28; OudewaterGouderak 2 0—2. 'e klas A: Zwervers 8-j-Gouda 5 1—9. e klas B: Lekkerkerk 8—Nieuwer- kerk 8 71. 3e klas C: Oudewater 2—rAmmerstol 8 51; Gouda 7Zwervers 4 120. 3e klasse D: Bosk. Boys 5Groene- weg 2 31; Gouda 8Moercapelle 2 6—1. Mosrcapells. Blauw-Wit II speelde Zondag tegen Bleiswijk I. De uitslag was 42 in het voordeel van Moercapelle. varbiurdverkl Arbeidswet: f 2 subs. 1 d.; f 5 sub». 8 d. Wet op d« o L. A. S G. d. B., Gorinchem, P. v. d. D., Goriachcza, vervoermiddelen: L. id, 15 subs. 10 dagen. Wooawagsnwit: W. G., Arahem, f 2 subs. 1 d.; J. M. v. d. V., Arnhem, I 3 subs. 2 d. Cri&isvarkensvret: J. v. d. B., Noorde- 1 d.; A. D., Gorincnom, loos, f 1 subs, f 20 subs. 10 d jirt. 32 verord te Gorcum: G. f siag van rechtsv ening op de straatpolitie v. M., Gorinchem, ont- ervolg.ng. .Metsen op verboden weg: G. v. d. B., Gorinchem, f 1 Op den openbi subs. 1 d. ,ren weg te Gorcum het bedrijf van liedjeszanger uitoefenen: D. D., Middelburg en J. E., den Heldor, ieder f 5 subs. 3) d. Auto zonder spiegel besturen: G. v. G., Gorinchem, f 3 éubs. 2 d. Auto zonder Verlicht nummer en geen rijbewijs verloonjen: P. R., Ameide, 2 x f 2 subs. 2 x 1 ji- Met auto de vëiügheid van het verkuer in gevaar brenge|n: G. de G., Princenhage, f 10 subs. 5 d. Openbare drorikenschap: W. F. de H., Le den, 10 subs. 10 d. Overtreding jachtwet: A. V., Meerkerk, vrijspraak. STRAATMUZIKANTEN. Uit hout gesneden beeldjes, zooals die in het Ertsgebergte veel gemaakt worden. NED. HERV. KERK. LANGtEiRAK. Donderdag 29 December, 's avonds 6.30 uur, Da. P. Rongera, van Kamerik. {.OOfitoELOOS, Vrijdag 30 December, 's avonds 6.30 uur, Da. Van Rijs, van Vianen. CHR. GEREF. KERK. NOORDELAJQS. Donderdag 29 Decem ber, 's avonds 6.80 uur, Ds. G. timita, van Nieuw poort. DE VLIST ALS VISCHWATER. Voor de Rotterdamaohe Reeohtbank üeelt terecnigestaan de 40-jarige macui- naie Houtbewerker O. M. uit öonevenui- gen. Jriu kwam m beroep van een votuus an uen xantonreonter te Rcuoonuoven, wegen» overtreuing van de Visaonerywet. Veruaobte bad, zonder in het bezat te zijn au een schrilteiijke vergunning van. uen visohrecditheDuAinue, met een iiengal in de vbst gevisont. Volgen» verd. is 'n. vergunning niet noo dig, aangezien de Vbst tot opennaar vaar water benoort. Volgens de meening van verdachte is in deze met beslissend bet ieit, dat de Vliet met in verbinding staat met eenig ander water, doch de omstan digheid, dat de Vlist bevaren wordt door schippers in loondiénst. Ter staving hier van had verdachte twee getuigen meege bracht. Een veldwachter verklaarde, dat de Vlist beschouwd moet worden als een bin nenwater, aangezien het water in hetge- hetl geen verbinding heeft met andere wateren. Een schipper had jarenlang een beurt- dienst tueoohen Haastr. en Schoonhoven onderhouden. Het schip van dien dienst, dat ongeveer 20 ton groot was, bevoer de Vlist. Hoe het schip vroeger in de Vlist gebracht is, kon getuige niet verklaren. Het moet over het land getransporteerd zij.n Getuige had ook vroeger een beurt- dienst gehad van Schoonhoven op Pols broek. Het schip voer in de Vliet om ver volgens in de haaks daarop uitkomende Polsbroekerwetering zijn bestemming te bereiken. Het O. M., waargenomen door Mr. J. G. V. Meisohke, was het niet eens met do opvatting van verdachte. De Vlist moet rijns inziens gerekend worden tot de bin nenwateren, hetgeen dus meebrengt, dat men vergunning moet 'hebèen, om daarin te mogen hengelen. s Daartegenover voerde verd. nog aan, dat in den wegwijzer voor de Binnenvaart de Vlist genoemd wordt als de verbinding tusschen Schoonhoven en Haastrecht. Daaruit blijktt toch ten duidelijkste, dat men hier met een openbaar vaarwater te doen beeft. KANTONGERECHT GORINCHEM. Uitspraken van 20 December. In verzet van vetstekvonnis: T. P. B., Rotterdam, verzet vervallen verklaard. Overtred ng jachtwet: A. V., Noorde loos en H. d. G., Tienhoven, ieder f 40 subs. 20 dagen en verbeurdverklaring; I. 8., Ti«nhoYtn, f 40 robe. 4 w. i.e. en AMSTERDAM, 28 Dec. Ter veemarkt waren heden aangdtoei-d; 2/9 voue hal veren. Ie kwal. dubd, 2e kwai. öu—-üu, u» kwai. 4ü4b p°r K.ü. ieveodgewiohi; 3h nucthere kalveren f 4—9 per stuk; 370 varxens, vieesohvarkens, wegende van 90 110 K.G., 'dó34, zware varkens 32 33, vette varkens 80—31 per K.G. siacht- ge wicht. WOERDEN, 28 Deo. Kaasmarkt. Aan voer 1U9 partijen kaas. Prijzen: le kwal. met rijksmerk f 29—31, 2e kwal. idem f 20—ub. Handel matig. BODEGRAVEN, 27 Dec. Aangevoerd 124 partijen kaas, 49b9 stuks, wegende 3U.ÖÜ1 k.g. Goudsohe kaas met rijksmerk ie soori f 29—31, 2e soort f 26—27, per OU k.g. Handel matig. GORINCHEM, 26 Dec. Veemarkt. Aan gevoerd 7b runderen, 4 nuohtere kalve ren, 3 varkens* 191 biggen, 29 overloo- pers. Prijzen: Zware kalfkoeien f 180—260, melkkoeien f 145—210, kalivaarzen f 125 180, guisto vaarzen f 90luO, pinken f 35'<0, vaarkoeien f 80150, stieren f ,40—100, graskalveren f 1830, nuchte re fokkaiveren f 6-10, dito export f 1 3, drachtige varkens f 40—60, natte zeu gen i 1825, overloopeera f 1015, big gen f 48. Eieren f 46 per 100 stuks. Boter f 0.90-0.95 per half K.G.; Marga rine f 0.550.60 per half K.G. GROOT-AMMERB, 27 Dec. Eerste Al- blasserwaardsohe Veilingsvereeniging te Groot-Ammera. Veiling op 27 Pee. 1932. Aanvoer 9674 eieren. Prijzen: Kippen en eendeieren f 3.204.45 per 100 stuks; 95 K.G. fruit f 0.11—0.15 per K.G.; 30 pond boter f 0.660.74 per pond; 48 pond kaas f 0.80 per pond; 2 konijnen f 0.30 per otuk; 120 stuks andijvie f 0.01 —0.02 pot stuk. OUDEWATER, 27 Dec. Heden aange voerd 17 wagens kaas, 765 stuks, we gende 2825 k.g. Met rijksmerk le soort f 2830, 2e soort f 2527, per 50 k.g. Handel matig. ROTTERDAM, 27 Dec. De Federatie- melkprijs bedraagt van 27 Dec. tot en met 2 Januari, met .nbegrip van de regee- ringstoeslag, f 5,90 per 100 L., af boer derij, voor le klasse melk. ROTTERDAM, 27 Deo. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 150 paarden, 5 veulens, 624 magere runderen, 960 vette dito, 312 vette kalveren, 557 nucht. dito, 280 graskalveren, 421 schapen of lam meren, 1021 varkens, 10 biggen, 12 bok ken of geiten. Prijzen per half kilo: Koeion 12Vi a 16 ets., 24 a 26 ets., 29 a 31 ets.; ossen 15 a 18 ets., 21 a 23cts., 28 a 29 ets.; stieren 14 a 1 5 ets., 18 a 20 rts., 22 X a 24 ets.; kalver en25 a 30 ets35 a 42H ets., 52H a 55 ets.; lammeren f 8 a f 9 per stuk; varkens 13H a 14 ets. 14M ets. Prijzen per stuk van mager vee: melk koeien f 1)5 a f 230, stieren f 60 a f '285, graskalveren f 20 at f 45, werkpaarden f 100 a f 230, slachtpaarden f 65 a f 135; hitten f 40 a f 80; veulens f 4P a f 70; fok nuchtere kalveren f 10 a f 18, slacht dito f 5 a f 8, kalfkoeien f125 a f 240: pinken f 50 a f 85; vaarzen f 80 a f 125: b'ggen f 3 a f 6; dito por weck f 0,30-0,60 ets. Runderen tamelijk aangevoerd, handel zeer traag. Stieren: aanvoer gewoon, handel kalm. Kalveren ruime aanvoer, zeer kalme handel. Melk- en kalikoeten,

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 2