M m Charme en deoeliiiibefd U3«bW iifle 'ft- mm (Srfyat ge&rafti Wetenschap Techniek. en Buitenland. Plaatselijk Nieuws. OORLOfl IN JEH0L. AFSCHEID BURGEMEESTER VAN DEN HOEVEN. 'RUSS LAND MANDSCHUREI Mubdan ÏÏ8ntiiri= Gfï~jV^ir] DIRDI BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhoven**. Courant VRIJDAG 24 FEBRUARI 1933. De heer Hoeijenboa «egt, het ge bed ie hebben aver miUJowmire en niet «▼er de vermogen© in dese gemeente. De belaetingrooreteUen worden ten «krtfe aangenomen met 4 tegen 9 ehemb Wen. Tegen de heer en Van ZJneren en Schakel. Hierna sluiting. Niauwerkerk a.d. IJtsel. Raadsvergadering op Woensdag 25 Januari. Tegenwoordig alle leden. Voor zitter de heer F. Jas, burgemeester. De voorzitter opent de vergade ring met voorlezing van het gebedsfor mulier en houdt daarop een Nieuwjaars rede. Spr. roept allen leden den wensch toe, „Veel Heil en Zegen in het Nieuw jaar". Heil voor hun persoon en gezin, zegen voor hun arbeid. De moeilijkheden en het leed door de wereldcrisis veroor zaakt, aldus spr., gaan ook onze ge meente niet voorbij. Somber is de alge- meene toestand. De land- en tuinbouw, benevens de veeteelt enz. lijden nog «leeds een treurig bestaan. In den eoono- mischen toestand en met name in de ge tallen der werkloozen, der uitkeeringen voor steun, spiegelen zich onze zorgen in steeds stijgende mate af. Meer dan ooit is het noodig de han den ineen te slaan, te voelen onze saam horigheid, en elk ons deel te dragen van de verantwoordelijkheid voor het geheel. Men moet het ganache productie-appa raat op lager kostenniveau brengen, op dat als de zon weer door komt land- en tuinbouw, veeteelt enz. de voor waarden vinden om zonder overheids steun den eerlijken concurrentiestrijd met het buitenland weer op te nemen. De heer Van Waasbergen dankt den voorzitter voor het gesprokene. Verschillende ingek&men stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten zenden terug het regle ment vaö orde voor de raadsvergaderin gen met enlfele bemerkingen, welke de voorzitter voorleest. Aan deze bemerkin gen zal worden voldaan. De commissie tot wering van school verzuim legt over het verslag van het afgeloopen jaar. Daarbij deelt de voor zitter mede, dat tot voorzitter is herbe noemd de heer J. Terdu en tot secretaris de heer G. M. Chistiaanse. Ged. Staten zonder ter kennisneming een besluit tot tijdelijke korting op de jaarwedden van burgemeester, secreta ris, ontvanger, wethouders en ambtena ren van den burgerlijken stand met 5 De voorzitter stelt voor, het reeds genomen besluit van 10 Nov. 1932 in te trekken en deze jaarwedden in overeen stemming te brengen met het besluit van Ged. Staten. De heer Maaskant vraagt of de raad hieraan gehouden is. De voorzitter beaamt dit. Hij leest het schrijven voor van Ged. Staten inzake de begrooting 1933. B. en W. stellen voor aan de bemerkingen tege moet te komen en te besluiten tot wijzi ging der inmiddels goedgekeurde veror dening voor de veldwachters, met be trekking tot rijwielvergoeding. De heer Maaskant kan niet inzien dat het vorige besluit onjuist is geweest. Het berustte op goede gronden en spr. sou het willen handhaven. Hierna stelt de heer Verboom voor de verordening zoodanig te wijzigen, dat de rijwieltoelage wordt bepaald op f 25. Dit wordt aangenomen. De telefoon voor de politie. De beer M&aak ent vraagt of het nu ook vast staat, dat de telefoon bij de veldwachter Struik gehandhaafd blijft De voorzitter ia van meening, dat alsoo werd besloten. De heer Maaskant is deze mee ning niet toegedaan an blijft op het standpunt staan, dat de telefoon niet noodig ia De voorzitter verdedigt het hand haven der aansluiting. In dit verband brengt spr. ter tafel een schrijven van dok brigade-commandant te Gouda, met de vraag, of de gemeente bereid is de helft der kosten van telefoonaansluiting voor den rijksveldwachter voor haar re kening te nemen. Spr. dringt sterk aan op behoud van de telefoon op het dorp en noemt het een verkeerde bezuiniging. De heer Maaskant blijft met den voorzitter van meening verschillen. Er ontspint zich en korte discussie tusschen den voorzitter en den heer Dijksman over een al of niet persoonlij ke opmerking. De heer Tom zegt dat over de tele foon-aansluiting maar zonder meer voor of tegen moest worden gestemd. Z.i. is deze aangelegenheid wel degelijk per soonlijk behandeld. De heer Maaskant protesteert ten sterkste tegen deze uitlating. Spr. zou er zelfs voor zijn, dat de telefoon gehand haafd bleef, als men dacht dat hij per soonlijk zou zijn geweest. De heer Stout vindt bet jammer, dat de besprekingen over dit punt minder aangenaam beginnen te worden. Spr. raadt aan uitsluitend met het oog op de veiligheid de telefoon op het dorp weer in te voeren waarna conform het schrijven van Ged. Staen wordt besloten Ook de woning van den rijksveldwachter zal aan het telefoonnet worden aange sloten. B. en W. van Gouda vragen of de ge meente bereid is voor 1932 en volgende jaren een bijdrage te verleenen van cir ca f 7.50 per leerling in de kosten van de handelsavondschool met 8-jar. cur sus. Conform het voorstel van B. en W. wordt hiertoe besloten. B. en W. van Ambt Hardenberg ver zoeken adhesie te betuigen aan 'n adres aan de regeering en de Tweede Kamer tot verlaging van de belasting op onge bouwde eigendommen. B. en W. stellen voor geen adheiie te betuigen, gtóuf De voorzitter deelt mede, dat de minster van binnenlandsche zaken beeft goedgekeurd de bepaling in tot iemand een half jaar in de gemeen te moet wonen, alvorens voor steun in aanmerking te kunnen komen. De heer Bredewold vraagt, waar* iemand zich in voorkomende gevallen moet vervoegen om steun. De Voorzitter zegt, bij het bur gerlijk armbestuur. De heer D ij k a m a n merkt op, dat het burgerlijk armlbestuur ook aan een ter mijn van 1 jaar en 6 weken is gebonden. De heer Koolhaas vermoedt, dat het geval zióh nelden zal voordoen. De heer Maaskant zegt, dat in voorkomende gevallen wel een oplossing gevonden kan worden. De heer Stout zegt, wat z.i. de drijf veer is geweest, dat voornamelijk de groo- tere gemeenten soortgelijke bepalingen hebben opgenomen, n.l. om te voorko men een trek van werkloozen naar die plaatsen, waar de steunbedragen iiooger zijn, waarmede de heer Bredewold het niet eens is. Volgt een voorstel van B. en W. lot wijziging van het stroomleveringscontract met Gouda. De Voorzitter leest voor do wijzi gingen, die B. en W. en de. bedrijvencom- missie hebben voorgesteld -aan Gouda, als mede het antwoord hierop, waarna B. en B. voorstellen deze wijzigingen te accep teeren. Aldus wordt besloten. Vastgesteld wordt een raadsbesluit tot wijziging van de gemeen te-begrooting 1932. Rondvraag. De heer Dijksman vraagt, hoever B. en W. kunnen gaan met het doen van uitgaven, zonder den raad er in te ken nen. DeVoorzitter zegt, dat de raad ten allen tijde gekend wordt. De heer Tom spreekt over de sarcas tische opmerking in de vorige vergade ring in verband met de schrapping van de subsidie aan den A.N.W.B. Voorts vraagt hij, of er voldoende waarborgen zijn, dat de motorspuit met dit vriezend weer zal functioneeren. De Voorzitter zegt; dat het spuit- huis centraal verwarmd is. Nog vraagt de heer Tom, of er bij de spuit materialen zijn, om in een voorko mend geval zelf een bijt te kunnen hak ken. De Voorzitter antwoordt bevesti gend. De heer Maaskant zegt, dat hij ab soluut geen sarcasme heeft bedoeld, in tegendeel wil spr. den heer Tom gaarne de eer geven, die hem toekomt. De heer Bredewold vraagt inlich tingen omtrent de tijdelijke vervanging van dien onderwijzer J. Terdu; had de inspecteur niet mooten zorgen, dat er per 1 Januari een tijdelijke leerkracht aan school II was. De Voorzitter zegt, dat het een bij zonder geval is en dat men feitelijk waoht op een algemeenen maatregel van bestuur. Spr. Iee3t de correspondentie hierover met den minister van onderwijs voor, waarvan het antwoord is medege deeld aan den inspecteur. Spr. zou niet gaarne beweren, dat de inspecteur in ge breke is geweest. Ook de heer T o m is van meening, dat de gemeente recht heeft op een vervan ger van den heer Terdu. De Voorzitter zal zich nog eens met den inspecteur in verbinding stellen. Voorts merkt de heer Tom op, dat het licht geregeld vóór 10 uur uitgaat; bij verzoekt maatregelen te nemen, dat aan den juisten tijd stipt de hand wordt ge houden. De Voorzitter geeft den raad in overweging om op avonden van uitvoerin gen e.d. om half elf te blusschen. De heer Van Houweling is niet voor verlenging. Verschillende leden voeren hierover nog het woord. De heer Maaskant wijst op den toestand bij de aansluiting van don nieu wen weg aan den Hoofdweg, waar ter plaatse zeker twee lantaarns zouden moe ten branden. Over het algemeen is spr. nu van oordeel, dat de bezuiniging op de straatverlichting aleobta een centenkwes tie is en hij zou er voor zijn, de straat verlichting te laten branden tot half elf en niet meer om de andere lamp, zooals aan den Hoofdweg. De heer Bredewold stelt voor de lantaarns te laten branden tot elf uur in de geheele gemeente. Dit wordt onvoldoende ondersteund. De heer Stout stelt voor, het licht tot half elf in de geheele gemeente te laten branden, wat wordt aangenomen. De heer Verboom vraagt, of het niet op den weg der gemeente ligt te trachten het plantsoentje ter plaatse niet te krij gen. De heer Den Hollander zou wil len trachten de bocht daar verlegd te krijg<en. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. De heer Verboom licht zijn idee toe; hij zou een trottoirbandje willen leggen. De heer Stout merkt op, dat dit niet afdoende is, aangezien de spatborden toch altijd in aanraking komen met de paal. B en W. zullen een en anijer nog eens onder 't oog zién. De Zondagswet. Voorts vraagt de heer Verboom in lichtingen over het concours op Hemel vaartsdag. Is dit met de Zondagswet in de hand niet te keeren? vraagt hij. Spr. leest een artikel voor uit de Zondagswet, dat een vergunning van het gemeentebe stuur eisoht. Hij vraagt, of die vergun ning gegeven is of niet. Mij meent, dat Wordt dergelijks feesten voornamelijk op Chr. fmtdifta aoftsa word» fewttrd, aan gezien de plaatselijke overheid regeert bij de gratie Gods en reraohillende oprechte christenen zich «tooien tan dergelijke feeeten. De Voorzitter set sjjn standpunt uiteen .M«n kan ai .het veareenigingaleven beter steunen, dan tegenwerken. In het aleemeen worden de mensohen niet ver ontrust door de dingen, zooals ze zijn, maar door de meeningen, die daarover post vatten. In ieder geval behoort deze zaak tot de competentie van den burge meester, tenzij de raad de verordening wijzigt. De heer Verboom stelt voor de po litieverordening zoodanig te wijzigen, dat voortaan dergelijke vergunningen worden gegeven door den raad. De heer Maaskant behoeft niet te zeggen, dat hij in principe tegenstander is van feesten, op Zon- en algemeen er kende Chr. feestdagen. Toch leefde hij in de overtuiging, dat het niet tot de be voegdheid van den raad behoort;, al of niet vergunning te verleenen. Nu hij van den voorzitter heeft gehoord, dat de raad e\entueel kan besluiten, de verordening te wijzigen, zal hij er voor moeten stem men. De heer Stout bestrijdt, dat met de uitdrukking in de Zondagswet van Plaat- lijk Bestuur, wordt bedoeld de burge meester, aangezien de verordening van iateren datum is dan de Zondagswet en de verordening dus nooit was goedge keurd, indien dit niet zoo was. De heer Verboom handhaaft aan vankelijk zijn voorstel, doch na nog eenige besprekingen stelt hij dit uit tot een vol gende vergadering. De heer Van Houweling vraagt, of de raad niet gekend had moeten wor den in het verstrekken der kerstgave aan de werkloozen. Spr. wil B. en W. geen verwijt er van maken, dat dit overleg niet heeft plaats gehad, doch zou in het ver volg er wel prijs op stellen, dat bij de uit gaven van eenigen omvang de raad werd gekend De heer Car li er wijst op de wen- «ohelijkbeid om een verbandtrommel te hebben bij de moiorapuit. Hierna sluiting. Stolwijk. Raadsvergadering op Maandag 23 Ja nuari. Aanwezig alle leden. Voorzitter burgemeester baron Van Hemert tot U.ngshof. JNa opening worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken is een be richt van goedkeuring door Ged. Staten van de bedrijfsbegrooiing 1933. -Voorts een schrijven van en W„ van Ambt- nardenberg, met verzoek adhaesie te be tuigen aan een adres bij de regeermg uuake vermindering van belasting op ongebouwde eigendommen. B. en W. ad- viseeren gunst.g en zonder stemming wordt besloten adnaesie te betuigen.. Stsuncollsgss. Een schrijven is ingekomen van het crisiscomité om f 250 subsidie. B. en W. adviseeren afwijzend, waartegenover staat, dat zij het armbestuur steeds naar benoeven zuilen steunen. De heer Muis zegt dat het crisis- com.té bedoelt, aanvullend op te troden. Dit kan het steuncomité moeilijk doen. lu het arisisoomité hebben dames zitting, die beter kunnen oordeelen wat noodig is, dan het steuncomité. Het geld wordt goed besteed, dat verzekert spr. De Voorzitter wijst er op, dat ook het steuncomité te weten kan komen wat noodig is. De heer Muis vraagt of de Voorzit ter wel beseft, welke groote werkzaam heden verbonden zijn aan het lidmaat schap van het crisiscomité? De Voorzitter weet dit, maar iedereen kan zich bij een der leden van het Steuncomité vervoegen en als het noodig is, wordt direct geholpen. Spr. noemt een voorbeeld. De heer Muis gelooft dat de Voorzit ter niet geheel op de hoogte is. Het be doelde gezin wordt bijna geheel gesteund door het crisiscomitó. De Voorzitter zegt dat het 't zelf de is door welk comité de menschen ge holpen worden. Zij krijgen ook nu wat ze noodig hebben. Weth. De Graaf wijst er op, dat het armibestuur nu direct kan ingrijpen. Voor het verleenen van subsidie moeten eerst Ged. Staten weer toestemming geven. H.erbij vindt spreker, dat één comité i>e- ter is dan verschillende comité'e. De Voorzitter beaamt het dat het een goed motief is om met het oog op de administrat e de subsidie niet toe te kennen, want er gaat eenigen tijd mee been aleer de toestemming van Ged. Sta ten er is. De heer Jac. Veïdoold heeft rit ting in het crisis-comité, doch heeft zich tegen het voorstel verklaard, om aan de gemeente subsidie te vragen. Ware hier een rijkssteunregeling, dan zou het iots anders zijn. Spr. vindt dat het Maatsch. Hulpbetoon goed kan werken. Daarbij wordt nog slecht gegeven aan hot crisis- comité. De Voorzitter bevestigt dat bij een rijkssteunregeling het armbestuur cf Maatsch. Hulpbetoon niets mag geven. Hier zijn wij vrij en zoodoende kon Maatsch. Hulpbetoon geven buiten den steun om. De heer Graveland kant rich te gen een steunregeling. De heer Muis zegt dat toen het cri sis -comité in het leven werd geroepen, er niet aan gedacht is, dat de gelden zoo slecht zouden binnen komen. Het is van groote beteekenis wat het crisiscomité doet. De menschen zijn dankbaar voor hetgeen zij van het comité krijgen. Spr. gelooft dat het armbestuur er spijt van zal hebben, als 't crisiscomité zijn werk moet staken. Het verwondert hem buiten gewoon dat een christelijk raadslid er tegen kan zijn. Spr. vraagt of die men schen geen hart hebben. Dt Vopriittir antwoordt dttrop, VERKIEZINGSPLATEN. la&f tfih ttidfjf im öfidfj Weer moeten over enkele weken de Duitschers naar de stembus. De eerste ver kiezingsplaten zijn reeds aangeplakt. dat die vraag zou opgaan, ala de men schen nu met geholpen werden, maar dat is niet zoo. Bet Maatsch. Hulpbetoon is hier vrij. Wat er tekort is, betaalt de ge meente. Niemand van den Raad laat sijn goed hart n.et spreken. Het beste is als alles in één hand is. Er wordt den men schen absoluut niets te kort gedaan; ware dit zoo, dan zou de heer Muis ge lijk hebben. De heer P. Both is van meening, dat door rerleeniag van subsidie de gif ten aan het crisiscoxmté zullen vermin deren. De heer Muis zou «r nog genoeg van kunnen zeggen, doch gezien de stemming in den raad, trekt spr. namens het crisis- comtié de aanvraag in, doch zal er nota van nemen, wat de voorzitter gezegd heeft. Wethouder D e G r a a f vindt het jam men, dat de heer Muis het voorstelt als of het maatschappelijk hulpbetoon tekort schiep Spr protesteert «daar tegen, want alle besluiten worden genomen met meerderheid van stemmen. De» Voorzitter sluit de debatten. Aan de orde zijn dan de punten: Be noeming administrateur van den vleeech- keuringsdienst, benoeming beschrijver van do hondenbelasting, benoeming markt meester, en benoeming sohatter van do dranklokaliteiten. B. en W. meenen, dat het van belang is dat deze betrekkingen in één hand komen. Zij hebben tot gemeentebode benoemd de heer A. de Borst. Deze wordt ook voor bovenvermelde betrekkingen benoemd met 4 stemmen, te gen 3 fetemunen op den heer P. Schilt. Dan volgt een nadere vaststelling van de verordening- regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters. Dit betreft een administratieve veran dering, die zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Een wijziging begrooting 1933 wordt goedgekeurd. Rondvraag. De heer Muis vraagt, hoe het staal met den tijdelijken monteur-meteropne- mer. Moet die man tijdelijk blijven? En hoe staat het met den ontslagen mon teur? De Voorzitter zegt, dat de laatste in beroep is gekomen bij de Koningin. Zoolang er geen uitspraak ia gedaan, kan er feitelijk geen vaste monteur-meter op nemer benoemd worden. De heer Muis begrijpt dit, doch kan het niet in het belang van het bedrijf vin den een tijdelijken monteur te hebben. Spr. wenscht een uitspraak van den raad dat een vaate monteur benoemd moet worden. Hij is er van overtuigd, dat de ontslagen monteur in het ongelijk gesteld zal worden. De VoonttUr i» ooi van die mee ning, maar apr. acht het niet mogeiya op de uitapra&k vooruit te loopen. De heer Jac. Verdoold wijet er op, dat, wanneer de ontalagen monteur in 't gelijk geeteld mocht worden, het toch on mogelijk ia men dien man aamen te wer- k°r>® Vooriittet heeft met die mo gelijkheid ook rekening gehouden. Wethouder Verdoold i» het met den vooratter eens en tooh ook met den heer Mme. De tijdelijke monteur heeft hier zijn eporen verdiend en hij etaa* voor een beliaaing, want hi, ia ook ca d- houder en dan mag hi, geen gemeente betrekking waarnemen De Voorzitter wil er zich bp neer leggen, wanneer de heeren willen beslui ten den monteur voor vast te benoemen, doch spr. wijst op de kleine mogelpkhmd dat de uitspraak in het voordeej van den ontslagen monteur kan uitvallen. Wethouder De Graafeteunthet voorstel van den heer Verdoold, om den man een richtsnoer te geven, wat hi, d0S®«r Mui» zegt, dat de peraoon getoond heeft waard te zpn, dat hp be noemd wordt. Het bedrijf heeft lemaDd noodig, wiena betrekking een levensposi- ti&De Voorzitter wil het voorstel wel in stemming brengen, om den tijdelijken monteur vast te benoemen. Wethouder Verdoold stelt voor Berkouwer te benoemen tot teropnemer en den titel „opzichter te la- tenvervallen, terwijl de bedrpvencommla- eie het opzicht houdt, 5» VsotiiUti fM-t dWTMi» w- coord en na schriftelijk© stemming wordt d© heer Berkouwer met algemeen© stem men benoemd als vaste monteur-meter- opnemer tegen een salaris van f 1500 en f 50 voor onderhoud rijwiel. De benoeming gaat in per 1 Februari. Wethouder De Graaf vraagt, of het onderzoek naar de pomp bij de oude school al heeft plaats gehad. Wethouder V e r d o o ld meent, tot dit al in orde is. Hierna sluiting. IEDER MENSCH EEN ELECTRO MOTOR. door Dr. H. WESTERMAN. Majoor Menendez, een gepensioppeerd officier van het Spaansche leger, k een volkomen achtenswaardig en serieus man. Zijn buitengewone, onverklaarbare experimenten op electrisch gebied kun nen ook daarom al moeilijk trucjes van een geroutineerd „medium" zijn. Om het hoofd draagt hij, even boven de oogen, een metalen ring, waaraan twee antennes zijn bevestigd als de voel sprieten van een insect. Met behulp van dezs uitrusting Iaat hij een electrisch ■peelgoedtreintje loopen zonder stroom. Hij opent en sluit deuren door de kracht van zijn gedachten, doch het merkwaar digste is wel, dat hij daardoor water aan de kook kan brengen. En bedrog komt er niet bij te pas, want er zijn veie ge leerden en electrotechnici bij aanwezig, waarvah er zich enkelen vlak b*j den ex perimentator op het podium bevinden. Verborgen draden of andere trucjes kun fieibm i>«ov inaq bgit Xtfill litgvo x ijs f'i el ndez brengt water aan da kook. nen dus niet san. hun controle ontsnap pen. Dat er in het menschelijk organis me electrische stroompjes ontstaan, is trouwens niets nieuws; daarop berust bijv. de cardiograaf, die elke hartspecia list tegenwoordig gebruikt. Bij majoor Menendez moet de ontwik keling van electrische energie echter veel krachtiger zijn. Er wordt bijv. gecontro leerd, dat er geen electrische stroom aan wezig is in of bij het speelgoedtreintje, doch na eenigen tijd komt het langzaam in beweging en dan gaat het steeds snel ler rijden. Majoor Menendez is er de le vende dynamo van. Hij zelf zegt ook, dat zijn electrische energie in niets verschilt van die zijner medemenschen, doch dat hij haar slechts in hoogere mate bezit en den laatsten tijd ook tot ontwikkeling heeft gebracht. Hij beschouwt haar dan ook volstrekt niet als iets bovennatuurlijks. „De stra lingen van mijn lichaam zijn slechts een relais, dat ik bewust tusschenschakel en waarmee ik al deze electrische systernen in werking breng", zoo verklaart hij zelf. Menendez is door datgene, wat hij bij zichzelf waarnam, tot de overtuiging ge komen^ dat het dierlijke magnetisme," dat elk mensch bezit, door een voortdurende oefening van de wilskracht tenslotte -oeje do wjwswd etpspsetuuj tril ah gebild mogelijk Ml anken. ■xi nee jS loin mot m/iioo «ihmd wed soils mas v' 'TSViifO WVO hitra i «i TIERDE BLAD KIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN'UTRECHT. SqhoonhovmKfi. Courant VRtJDAO 34 FEBRUARI 1933. De weermacht moet op peil blijven, zegt de Franeche Be nut. De Franeohe Senaat heeft weer oens getoond, dat het niet altijd de regeenn- geu aiju die een vermindering der bewa- puning tegenhouden. Zonder de Fran eohe regeoring den onverdienden lol te willen toezwaaien, dat ie vooraan zou etaan in de beperking der bewapeuing, moeten we tooh oonetateeren, dat ze nog te ver gaat naar den wenech van den Senaat. De regeering «telde namelijk voor (omdat ze bet geld zoo noodig heeft) de militaire credieten met 508 millioen franca te verlagen, waoxmede de financioele commissie in den Senaat ae- coord ging. De leger- en vlootcommissie» dachten er echter andera over. Senator Millerand verklaarde in zijn rede, dat men in de huidige omstandig heden de credieten voor de nationale verdediging niet mag verlagen. De voorzitter van de marine-commis sie wees op den vlootbouw van Duitsch- land, Italië en Engeland. En de voor zitter van de commissie voor de lucht vaart veetigde de aandacht op de pogin gen van Duitaohland en Italië om hun vliegwesoa te rolmaten en seide te be treuren dat Frankrijke vliegweson niet sterker ontwikkeld ii. Ook de voorzitter van de leftrcom- missie verklaarde zich tegen verminde ring van de credieten. Daladler, minieter-preeident en minie- ter van oorlog, verklaarde dat de taak van de regeering ia. «ich verder In te spannen voor het behoud vaft den vrede, een gecontroleerde ontwapening na te streven en alle maatregelen te nemen, noodig om Frankrijk te garandeeren, dat het oen vrij volk blijft. Maar met 170—188 «temmen verwierp de Kamer het regeeringzvooratel en he- aloot tot een „symbolische" verlaging van de begrotingsposten met 1000 franoe. Zelfs te Parijs lohljnt dus de „ont wapening" wel te gaan. vechten rich tot binnen den Grooten Muur zullen uitbreiden. Zooala bekend moet heden de Volken bond uitspraak doen over het rap part der Commissie van 16, waarin Japan's optreden wordt veroordeeld. China wljet het ultimatum af. Japan rukt op met 30.000 In de Chineeiche provincie Jehol is de bloedige strijd, die reeds zoo lang heeft gedreigd, nu plotseling in vollen gang. Zooala gemeld hadden de Japanners hun offensief reeds ingezet en reeds een paar steden bezet en China scheen nog niet voornemens om toe te geven. Japan heeft toen de Chineeeche regoe- ring met het oog op den gespanuen loe- ■tand in Jehol „In overweging gegeven", de Chineeeche troepen binnen 24 uren uit de provincie Jehol terug te trekken. Dat ultimatum li Woensdag geeteld en liep dus gisteren af. Inmiddels ging de Japansche legerleiding voort met haar aanvallen. Vliegtuigen hebben Nanl.ug, Peipiau en Tejaujang gebombardeerd en in de nabijheid van de Koepangtse heb ben de Japannere na een gevecht van oen uur Chmeesche strijdkrachten ver dreven, die bezig waren de spoorlijn Moekden-Sjanhaikwan te vernielen. Van weerszijden bereidde men zich op een feilen «trijd voor en gisteren heeft de Chineesche regeering den elech der Ja panners verworpen. De strijdkrachten van Mandsjoekwo onder generaal Tsjang Hal Beng zijn daarop te middernacht hun opmarzoh te gen de Chineeeche stellingen begonnon. Na een bombardement van drie Jagen van Tejadjang en de naburige dorpen, hebben 80,000 Japanners, ondereteund door 10.000 soldaten van Mandsjoekwo, een verwoeden aanval ingezet tegen Tsjaojang, waaraan infanterie, artillerie, tanks en vliegtuigen deelnamen. Voor deze geweldige macht hebben do Chinoe- zen hun vooruitgeeohoven afdeelingen in het gebied van Nanllng en Peipiao te ruggetrokken. Zij vormen een eterke li nie te Tijaojang en lange de heuvolen, die het dal beheeriohen, waar de Ja panners doorheen moeten trekken om hun offensief voort te zetten. Bij wijze van verontschuldiging hoeft de Japansohe regeering haren gezanten opgedragen om aan de regeeringen, «ruar- bij zij geaccrediteerd zijn, de Japansche voornemens ten aanzien van Jehol uit een te zetten en de geruststellende ver zekering te geven dat Japan al het mo gelijke zal doen om te beletten dat de ge- Woensdag 15 Februari j.l. werd inde raadszaal te Brandwijk een gecombi- noorde vergadering van de drie gemeen teraden Brandwijk, Moleuaaregraaf en Wijngaarden, met de gemeento-ambte- naren gehouden, welke vorgadoring was belegd om van den heer H. A. van dor Hoeven,T afscheid te nemon als hurge- meester en secretaris van voormelde ga- meenten. Mede waren aanwezig do rijks veldwachters van do brigade Nieuw- poort, met uitzondering van don heer Weertman, commandant dier brigade, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Onder voorzitterschap van den heer J. B e u s e k o m, lid van den raad van Molenaarsgraaf, werd de vergadering te omstreeks kwart voor elf uur geoppnd, nadat de familie Van der Hoeven jaas gearriveerd. Mej. J. Beusekom bood mevrouw Van der Hoeven bij het binntn komen namens de vergadering bloemen aan. De voorzitter heette allen welkom, ln- sonderheid den heer H. A. van der Hoe ven en familie. 8pr. weee op drie mijl palen ln het leven van den oud-burge meester, De eereie was sijn benoeming tot burgemeester dezer drie gemeenten. De tijd heeft geleerd, aldus spr., dat gij door uw woorden en daden, door uw doen en laten de hoogachting van de be volking en 't vertrouwen en de sympa thie van de raadeleden hebt weten te veroveren waarvan moge getuigen de on dubbelslnnige wijze, waarop u hulde werd gebracht, bij iiet bereiken van don 2den mijlpaal ln uw ambeloven, uw 85- jarig jubileum. En voor enkele weken werd ons de 8de mijlpaal laugdkondigd, ul. dat u om gesoudheldsredeuen omslag moest nemen. Dat dit ucn pijnlijke verraeeing voor ons was laat zich goed begrijpen, wij konden one moeilijk onze vorgado- ringen indenken zonder u ala voorzitter. De teleurstelling laat zich meer gevoelen dan verklaren. Het feit echter hobbeu wij te aanvaarden en nu hebben do ra den der 8 gemeenten het gowdgednclit u een bescheiden blijk van w'&urdcertng aan te bieden, in clen vorm van een staande gangklok. Zij voegen den wensch daaraan toe, dat u nog vele ja ren in goede gezondheid op uw arbeid met voldoening mag terugzien. De burgemeester dankte met eenlgo kernachtige en gevoelvolle woorden voor do buitengewone waardeering, die hem bij dit scheiden nog meer bleek dan ooit te voren het geval ia geweest. Hierna presenteerden de dames Beu sekom en Oskam koffie. De heer Verhoef f, gemeento-ont- vanger van Molenaarsgraaf sprak en kele woorden van afsoheid namens de gemeente-ambtenaren, te weten gemeen te-ontvangers, ambtenaar ter secretarie en gemeente-veldwachter. Toen zij hoorden dat de burgemeester om gezondheidsredenen tegen 15 Febr. ontslag had aangevraagd, heeft hen dat diep getroffen, omdat daarin lag opge sloten, dat «ij hem voortaan als hun chef zouden moeten missen. Namens hen wilde spr. den burgemeester vanaf dese plaats hartelijk danken voor allee wat hij voor hen allen was geweest, waar mede slj hun voordeel hebben gedaan en nog zullen doen. Inzonderheid braobt spr. een woord van dank mede namens sijn uollega'a Aantjes en Eikelboom, voor hetgeen de burgemeester speciaal voor hen was geweest, daar hij hsn in soms moeilijke oogenblikken met raad en daad heeft bijgestaan. Ook mevrouw Van der Hoeven bracht apr. zeer hartelijk dank voor haar altijd zoo gastvrije ontvangst. Namens genoemde ambtenaren bood ipr. een sohooreteenklok aan. Vervolgen» eprak nog de beer Advo- kaat die namena de aanwezigen den burgemeeater hartelijk feliciteerde met de hooge onderscheiding die hem ten deel was gevallen, n.l. dat de Koningin hem benoemd heeft tot ridder in de orde van oranje Nassau. Nadat ook de heer Oskam eenige sympathieke woorden had gesproken, nam de heer Van Wijnen het woord namens de brigade-rijksveldwacht te Nieuwpoort. Hij zeide te spreken namens zijn chef. Spr. bracht dank voor de goe de samenwerking en humaniteit die de brigade van den burgemeester ala hoofd der politie heeft mogen ondervinden. De brigade-rijkeveldw. Nieuwpoort had ge meend den burgemeester een foto der brigade te moeten aanbieden, doch we- Sens de ziekte van den majoor kon dit eden niet plaats vinden, zoodat de aan bieding daarvan later «al plaats vindtn. De heer Van der Hoeven bracht mede namene zijn vrouw aan de raden der drie gemeenten hartelijk dank voor de waardeering hem gesohonken. Daar na richtte spreker rich tot de gemeente ambtenaren, in de eerete plaats tot eijn zoon, ambtenaar ter secretarie, die hem voornamelijk de laatste twee jaar zoo zeer behulpzaam was geweest. Hij sprak vervolgens tot de gemeente-ontvangers en den gemeente-veldwachter, wien hij dankte voor hunnen arbeid, zoo ook tot de aanwezige veldwachters. Tenslotte richtte spr. zich tot alle aanwezigen met een woord van algemeenen dank. Daarop sloot de voorzitter deze verga dering. NIEUWE BRUQ. DE INVAL DER JAPANNERS. harbin Kirln Wladiwostote chanhaibwa sluiten elkaar niet uit. Huishoudelijk werk ia geen beletsel voor het bezit van «ach te, gave, fraaie handen. Mits U maar Purpl gebruikt «n van tijd tot tijd Uw handen daarmede inwrijft. Doos 80 en 60 ot. Tube 8Q oi Bij Apoth. en Drogisten, Op bovenstaand kaartje kan men «ien, waar de thans veel besproken J«hol ligt, nu Jipaa nu i«n «umlltn op h«ft gwioM. Er 60auuu m»« CWntMch» tro«p«, di« ïwlottn illn tot lurinrtkig» t»g«nit«u- Alblaeeertom, De Chr. Melsjesvereeni- ging „Door onderzoek tot kennis" hield haar 8e jaarvergadering in het Vereeni- glngsgebouw der Ned. Herv. Kerk. De heer Verschoor opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Het programma bevatte ernet en luim. Vooral viel ln den smaak de ||blteerwedstrijd, waarin de prijzen weismt gewonnen door mej. C. Stout, D. van Bragt, en een troostprijs door mej. T, Korteland. Verder werd een tableau vertoond,- genaeriid „De negon natiën". De. J. H. F. Engel sprak het slot woord» Van «en vraohtauto «ohljnt een aak grondanten (veevoeder) verloren te rijn, welke door de politie ln beslag ia geno* men. Zangultvosrln®. Alblasserdam. De Zangvereeniging „Door en Voor het Volk" gaf haar jaar- lijksohe uitvoering in de zaal „Harmo nie", welke tot in de uiterste hoeken be zet wa«. Medewerking verleende het be kende duo Chapro, uit Rotterdam. Het programma werd voortreffelijk uitge voerd. Vooral „Er waa ereis", begeleid met piano, door mej. Koedood, van IJs- selmonde, viel zeer in den «maak. Ook het duo oogstte ouocee. Blukensgratf. De provinciale itleren- keuring in het 5e district voor deze en omliggende gemeenten «al gehouden worden op Vrijdag 10 Maart, des nam. 1.80 uur te Molenaarsgraaf. De commissaris der koningin heeft aan B. Brandwijk, L. van Dam, J. Jon- genoel en H. Ouderkerk voor goed vrij stelling verloend van den dienstplicht wegens broedordienst. In de bocht bij den heer G. Boon kwamen twee vrachtauto's, waarschijn lijk door de gladheid, met elkaar in bot sing. Van die bestuurd werd door den heer G, T. brak de as, terwijl de ander geen schade opliep. Geen persoonlijke ongelukken. De heer H. Zanen beeft bedankt als direoteur der zangvereeniging „Wil len ia kunnen", Bliikenagraat. De A.R. Ktwreenl- ging hield haar jaarvergadering wegens ongesteldheid van den voorzitior, onder leiding van den secretaris, dou heer K. Aantjes. Deze opende de goed bezochte bijeenkomst met het lezen van psalm 80 en gebed, ln zijn openingswoord liet hij niet na de moeilijke omstandighodon, waaronder vergaderd werd, ln het licht te stellen. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental gelijk bleef, doob het mee leven toeneemt. De penningmeester, de heer J. Jongeneel, deed verslag van «ijn financieel beheer. Hij kon een batig slot van f pl.m. f 45 vermelden. De bestuursleden K. Aantjes, A. Plan ting» en G. P. Jongeneel werden met vrijwel algemeene stemmen herkozen. Daarna werd gestemd over de can- didatenlijst voor de Tweede Kamerver kiezing. Na eenige bespreking wordt de volgorde bepaald als volgt: 1. H. Colijn, 2. Mr. J. A. de Wilde, 3. Prof Dr. H. Visscher, 4. Chr. v. d. Heuvel, 5. L. F. Duymaer van Twist, 6. J. Schouten, 7. H. Amelink, 8. Mr. C. 8. jan Dobben de Bruin, 9. J. J. C. van Dijk, 10. F. V. Valstar, 11. C. Smeenk, 12. C, War- naar, 13. A. Zijlstra, 14. Mr. J Terp stra, 15. Mr. J. Donner, 16. Ds. G. v. d. Zaal, 17. J. A. J. Jansen Maneschijn, 18. Ds. M. van Grieken, 19. Mr. J. E. G. Vonkenberg en 20. Tj. Tjalma. Tot afgevaardigde naar de Deputafen- vergadering werd aangewezen de heer K .Aantjes. Er gaven zich nog zes per sonen voor het bijwonen daarvan op. Tenslotte werd nog uitvoerig de propa ganda behandeld en het bestuur opgedra gen nog voor sprekers en propaganda materiaal moeite te doen. Tot slot drong de waarn. voorzitter nog met ernst aan op activiteit en pro paganda. Coop. Boerenleenbank. G lessen-Nleuwkerk. Woensdagavond is in café Verheul de 20e algemeene le denvergadering der Coöperatieve Boe renleenbank Giessen-Nieuwkerk e.o. ge houden. Tegenwoordig waren slechte 10 leden. De voorzitter, de heer A. van Hou weling, sprak een woord van welkom, waarna de secretaris, de heer E. Kooi man, de notulen las, welke na een paar opmerkingen werden goedgekeurd. De kassier, de heer F. Sohakei A4f.«oon, Het laatst» stuk van de montagebrug voor den bouw van de nieuwe verkeers- brug over de Waal bij Zalt-Bommel ie aangebracht, waardoor feitelijk de ver binding tusschen Noord en Zuid tot etand gekomen is. braobt verslag uit van den toestand der vereenig.ng. ln het vorig jaar overleden 81 leden en werden 8 nieuwe ingeschre- ven, soodat het aantal per 1 Januari be droeg 150. Raad van Toelicht bestaat uit de heeren G. Hakkesteegt, G. Koro- vaar; W. ran Houwelingen, bet bestuur uit de heeren A. van Hbuweling, D. Kooiman, W. Boer, J. Muilwijk en A. Boer. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf op f 1.370.580,54, terwijl de (ba- lans aangeeft in actief f 605.174,70 en in passief f 005.174,54. Saldo winst f 2451,17. Totale reserve f 85.000. Als bestuurslid werd herkozen de heer D. Kooiman J.G.zoon en als lid van den Raad van Toezicht de heer W. van Houweling. Bij de rondvraag zei de voorzitter, dat ook de bank in verband met de moeilijke tljdsomstand'gheden alle zuinigheid heeft toegepast op de uitgaven, doch dat hot hem wenscheltjk voorkomt om het ssia- ris van den kassier niet te vermindoren gezien het groote werk aan zijn taak verbonden, ook door de uitbetalingen van de zuivelcentrale en crisiz-varkenswet. In een normalen tijd zou verhooging op zijn plaatz zijn, doch dit gebeurt nu niet. Overigens zal met het geven van subsi- dio's ten zeerste rekening worden gehou den met de omstandigheden. Do heer De Koning stolde voor het sa laris te brengen ob f 2000, doch dit voorstel word verworpen, Vervolgens doelde de voorzitter mede dat het bestuur ad heslo'en aan het nieuwe gemeente huis te Giessen-Nieuwkerk een klok te schenken. De burgemeester, ter vergade ring tegenwoordig, bracht zijn hartellj- Ven dank voor dit cadeau, Hij bosohouw- de het als oen s'eraad voor het gemeen tehuis. Vervolgens deed de burgemees ter nog verscheidene mededeellngen in zake de rijks- en provinciale wegen. Glessendam. In verband met de crisis waardoor het personenvervoer heel wat minder in, heeft de directie vtn de* N.V.E, S.O.O., directeur de heer J. Ra- vesteln te SHedrenht, besloten, den auto busdienst Giessendam—Dordrecht te be perken. Er zal nu voortaan in plaate van drie-, maar tweemaal In een uur een bus rijden, zoodat dan ieder heel- en half uur van de halte GlessendamNe- der-Hardinxveld een bus zal vertrek ken. BIJz. VrIJw. Landstorm. Gletten-Oudekerk. Woensdagavond hield de bijz. vrijw. landstorm, afdeeling Giessen-Oudekerk, in de O. L. school een propagandaavond, waarvoor grooto be langstelling bestond. De voorzitter de heer D. Schakel open de de vergadering, waarna iuitenant Groenendijk van Dordrecht een inlei dend woord sprak en de betoekeni's van den B. V. L. uiteenzette. Hij wekte op lid te worden. Daarna werd liet Wilhel mus gezongen, waarop de secretaris der nationale landstorm commissie, de heer G. F. Boulogne, een uiteenzetting gaf van de beteekenis van het Oranjehuis voor ons land. Ook wees spr. op de toe standen in andere landen, o.a Rusland en moedigde aan, vooral waakzaam le zijn. Ook het fascisme is naar sprekers meening een revolutionnair Btreven, om de macht in handen te krijgen. Vervolgens werd een film vertoond, voorstellende de verschillende personen uit het Oranjehuis, de flm van den na- tionalen landstormdag op 27 Sept. 1923 op Houtrust te Den Haag gehouden en een te Brummen gehouden landdag van den B. V. L. Daarna werd een collecte gehouden ter bestrijding der onkosten, die f 15.56 opbracht, waarna de bijeenkomst werd gesloten. Raadsbesluiten. Hoog-Blokland. In de raadsvergade^ ring van Woensdag is een verzoek um caféiluiting op Zondag aangehouden tot hs volgende nrgadtrlag, Op ha var soek van den heer Timmer, om een per ceel land uit de hand te huren, werd af wijzend beschikt, omdat dit bij publieke verhuring meer sal opbrengen. Goedge keurd werd, na een paar aanmerkingen, de begrooting voor 1939. Insake «en schrijven van de gezondheidscommissie over een mestvaalt bij den heer G. de Bruin werd geen beslissing genomon. Een verzoek van mej. de wed. G. Vink om 25 cent per week huurverlaging, werd toegestaan. Op dat om pachtverminde- ring van den heer J. de Greef werd af wijzend beschikt. Onthetfing van huur aan den heer J. Rietveld werd toege staan. Op de jaarwedde van den veld wachter zal geen korting worden toege past. Vastgesteld werd het kohier der hondenbelasting over 1933. Op een ver zoek der gemeente Arkel om bij te dra gen in de kosten van een straatlantaarn op da grens der gemeenten, werd afwij zend beschikt. Filmavond. Hoog-Blokland. De af,deeling van den Ned. Fabrieksarbeidersbond gaf Dins dagavond een filmavond in de zaal van den heer I, Vos. De voorzitter kon den avond voor een volle zaal openen, Na dat eerst eenige komische filmpjes wa ren afgedraa'd, waarom vroolljk Is go- lachen, volgde de hoofdfilm „Kameraad schap". De spreker, die de film sou ver duidelijken, was verhinderd. Bij den agent der arbeidsbemidde ling staan 18 werkloozen ingeschreven. „Advsndo" Jubileert. Moerkerk, Dinsdagavond gaf de ge mengde zangvereeniging „Advendo" ter golegenhoid van 1iaar 10-jarig bostaan een feostuitvoering in de tooneulzaal van „Hof van Holland". De heer A. van der Ham, voorzitter der vereonlging, hield een openingsredo. Hij verwelkomde in het bijzonder het be stuur der sustorvoreenlging „De Volks stem" en dat der muziekvoroenlging „Euphonia". Van den beschermheer burgemeester G. Slob, was bericht van verhindering in gekomen. Vele geluk- wensrhen waren ontvangen, zoowel sohriftelijk als in den vorm van bloem stukken. De oud-voorzitter, de heer W. A. van Hof, thans te Nieuwpoort, zond een telegram, waarin vereeniging en di recteur werden gelukgewensoht met bet tweede lustrum. De voorsitter schetste vervolgens de geschiedenis der vereeniging geduren de haar 10-jarig bestaan, en deelde o.a. mede, dat onder de werkende leden nog 9 der oprichters waren. Daarna richtte spreker eenige waardeerende woorden tot den diecteur, den heer A. van der Heiden. Onde£ diens leiding waren vele lauweren geoogst en was de vereeniging opgevoerd tot hooger peil, zoodat ze op concuoraen moet uitkomen in de afdee ling uitmuntendheid. Hierna ging men over tot afwerking van het programma. De zangnummers werden correct uit gevoerd en getuigden van een ernstige studie. Het glanspunt was no. 4 „De Landelijke Avondstond", een groote can tate voor koor, soli, terzet en kwartet, met piano-begeleiding. Het langdurig applaus, bij het eindigen van dit num mer, was wel verdiend. Aan mej. G. Toeuwen, die hierbij op zeer verdienste lijke wijze de piano begeleiding verzorg de, werden bloemen overhandigd. Na de zangnummers volgde het hu moristische gedeelte. Leden der vereeni ging voerden op: „Eén dag dame", een klucht in 8 bedrijven door C. van Kerck- hoven Jr. Regie en verzorging der dé cors waren woer in goede handen bij den heer M. A. Jurgens. De spelers toonden dat zij hun rollen meester wa ren en begrepen wat ze uitbeeldden. Een voorbeeldige stilte, meprmalen onderbro ken door een hartelijk gelach, bewees, dat het publiek het opgevoerde waar deerde. Eon mooi «lot was soa tablsau-vlvant,

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 6