R Moderne Zeeroovers. Alleen voor Vrouwen. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Wenken voor Pluimveehouders. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLANDEN UTRECHT, «ehwinhovtnwln Caunnl VRIJDAB f JUNI T>H, ha* i* 't gezicht Nu vu h'j au 't «in de vaa daa tunnel gekomen, «enige pat- Ma verder lag de brug ea onder de brug gaapte de bodezniooze afgrond Weer struikelde bij; hij hoorde het schuiven van een stuk ijzer op steenen Hij bukte «n aam het voorwerp van den grond op: een schroevendraaier. Hij koek scherp uit naar de rails en een huive ring voer hem door de leden. Op de plek waar de spoorbaan de brug bereikte, waren de dwarsbalken en da verbin dingsstukken tusschen de spoorrails met geweld verwijderd. Frits keek op en sag Bob naast zich staan. Ook op diens gelaatstrekken stond duidelijk de schrik te lezen, die zich van hem had meester gemaakt. Op dit oogenblik kwam een aantal passagiers aangeloopen Er klonkon uit roepen van verbazing en ontsteltenis; bier en daar verwenschingee. Sommi gen vroegen angstig wat er gaande wae. Frits wilde een verklaring van bet ge beurde geven en begon: Ja, neerea, dat is „Zwijg, kerel,' fluisterde Bob hem in 't oor; „kijk liever eens naar den linker schijnwerper." Frits keek op en keek in het schelle licht. Daar vloog achter hot glas en nacht vlinder heen en weer. Telkens als het onrustige dier krampachtig zijn vleu gels heen en weer bewoog, gleed langs den wand van den tunnel een reusach tige zwarte schaduw, die dreigend en onheilspellend allerlei armbewegingen maakte „Gelukkig sprak Bob met een zucht; dat stomme dier heeft ons allon gered". HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Be prijs der patronen is t 0,58 voo» japonnen, f 0,48 voor kinder- kleödtngr, en 1 0.40 voor enkele rok of blouse. Men kan hel bedrag in postze gels of per postwissel overmakon aan de Moderedactrice, Musenstroat 5B, Don ffaag. U kuïit ook gireeren op giroreke ning 101919 ten name van den Knip- patronendienst te Den Haag. Voor uitste kenden pasvorm wordt ingestaan, indien buste- en heupwijdte duidelijk wordon vermeld. Het zoo juist verschenen Practiach Modeblad wordt met de patronen koste loos med «gezonden. GEKLEEDE MIDDAGJAPON. Ook voor gezette figuren. (782) Effen zijde, voor oudere dames, bv. gwarte matte tijde met een garneering om hals en mouwen van zijden crêpe georgette geeft aan deze japon een bij zonder gekleed aanzien. De rug der taille bestaat uit één geheel, evenals de achterbaan, doch de voorzijde der Japon heeft aan de taille apart opge stikte dealen, die correepondeeren met de naden der uit drie deelen bestaande voor baan, en welke op ongeveer 35 c.M. van den onderkant eindigen in uitspringende plooien. De sluiting op de zijnaad der blouse geschiedt met drukknoopen, terwijl drie knoopjes als. garneering dienen. De met plooien vallende halsafwerking wordt door een opening in het voorpand gehaald om als chobot te eindigen. Patronen worden verkrijgbaar gesteld tot en met maat 62 onder vermelding van no. 782. De prija bedraagt f 0 68. JUMPERS EN BLOUSES. (747, 748, 749) Jumpers *en blouses zijn zeer in de mo de en dit is niet te verwonderen, want het is een buitengewoon practiache kleeding, daar men bij één rok talrijke variaties kan kiezen. Vooral blouses zonder mou wen vragen slechts zeer weinig stof (1.50 M.), met mouwen pl.m. 00 c.M. meer Knoopen worden in gToote verschei denheid en vorm zoowel ale materiaal en garneerinf gekozen. Ruiten worden zoowel in wollen als zij den weefsels gedragen, veelal met effen gameering. In het voorjaar en in den zomer wor den veelal complets gedragen, bestaande uit een zijden japon, gestreept, geruit of met gedrukte motieven, waarmede de mantel dan tevens gevoerd wordt. De bijgaande afbeelding laat ons een geslaagde combinatie zien, waarbij twee rokken gedragen kunnen worden. De ge- kleede blouse heeft een gedrapeerde kraag. Voor een bovenwijdte van 96 c.M. heeft men 1 50 iM. stof noodig van 1 M. breed en 50 c.M. effen zijde. Voor het plissé kan men 1-50 M. berekenen. Voor den zesbaanschen rok met knoop- garneering (747) en uitspringende plooi en heeft men een stof noodig 2 maal de hoogte plus zoom. (Breedte 1-80 M Voor den opengeknipten rok met keurs vorm, ingeknipte zakken en knoopgar- neering (749) heeft men bij een omtrek middel van 70 cM 2.50 M. stof van 1.10 M. breedte noodig. Patronen ven de blouse en één der bei de rokken, kunnen in alle maten aange vraagd worden onder vermelding der nummers 748 en 749 of 747. De kosten bedragen voor blouse en rok tezamen f 0.58. SCHOOLJURK VOOR MEISJES. Ven 8—12 Jaar. (Nr. 780) WAT MEN VAN EEN OUDEN GUMMI-MANTEL KAN MAKEN. "Wamaeer een fuwmi-i«g«a*aatel heef» uitgediend en wellicht op enkele plaatsen zoozeer de speuren laat zien, dat hij zijn beste dagen heeft gehad, kan men hem toch nog voor verschillende doel einden benutten. De rug heeft zich in den regel bet bes te gehouden, hiervan maakt men een practiach schort, dat bij afwasschen bij vaten e.d. uitstekende diensten bewijzen kan De bovenste teekening geeft aan boe eenvoudig het patroon te knippen is. Kan men geen schort uit den mantel krijgen, omdat hij te oud ia. welaan, dan «en eenvoudige pelerine geknipt, die de klieren zoo uitstekend beschermt bij het haarwessohez, terwijl uit de kleine stuk ken een sponzen zak gemaakt wordt. Ook kan men uit twee stukken, die men tegen elkander naait en van een eehull aan den bovenkant voorziet, «en taach maken, die uitstekend geschikt ia om badpakken enz. in mee te nemen hij het baden. BLOUSES IN OVERGROOTE KEUZE. De blouse geeft den strijd om den voor rang te verkrijgen boven voorjaarsjapon nen niet op, integendeel, meer en meer krijgt zij de overhand- Allerliefste modellen, gekleede zoowel als meer eenvoudige, worden ontworpen, om ook den meest verfijnden am&ak der draagster tegemoet te komen. Dr rok. di* men thans draagt, heeft veelal gedeeltelijk opgestikte plooien m ken hij alle modellen Mouses gedragen worden. De korte raglan mauwen zijn neer ma dera en worden afgewerkt met een boordje, doch eveneens met near binnen gestikte plooit jee, waardoor de onden- kant strak komt, terwijl tevens een aar dige pof gevormd wordt. Glasbatist is zeer modern, als halsaf werking heeft men één of meerdere ron de of geschulpte oveh elkander vallende kragen, die met geborduurde moesjes zijn bewerkt. Voor 'a middags sn 's avonds worden veelal blouses met een klein schootje over de heup gedragen van crêpe de chine of crêpe georgette met een garneering van knoopen. een rij kleine knoopjes langs het rechter voorpand als garneering wordt aange bracht. Patronen verkrijgbaar voor den leeftijd van 012 jaar onder vermelding van nr. 700. De prijs bedraagt f 0.58. MANTEL EN MUTS. Voor melijes van 4—12 Jaar. (757) Een model van een stoffen schooljurk b v. van een heel klein blauw-, wit- of bruinbeige ruitjes met piqué-kraagje, zal zeker wel in veler behoefte voorzien. Het model is uiterst eenvoudig na te maken en heeft een vrij glad lijfje, waarbij aan de schouders eenige plooien zijn aange bracht. De ruimte onderaan wordt inge haald op de wijdte van den rok en over den geheelen omtrek verdeeld, waarna het tweebaans klokrokje wordt aangezet en de naad door een ceintuur van de zelfde stof met kleine gesp wordt be dekt. De mouw wordt met wen smalle man chet afgewerkt, terwijl de sluiting van 't lijfje m«t drukknoopen plants vindt, en Zeer modern is het model van bijgaan de meisjesmantel, die in de taille aansluit om naar onderen toe in klokken te ein digen. waardoor een zeer vlot geheel ver kregen wordt, dat zoowel kleine, als groo- tere meisjes goed zal kleeden. Het shawlkraagje is een aardige varia tie op de reverskraag en zal zeker min der moeite geven met naaien. Sluiting met drie knoopen. Indien een dunne stof gekozen wordt, kan de mantel geheel of gedeeltelijk ge voerd worden, terwijl bij zwaardere «tof voeren niet noodig is en de naden met schuine reepen satinet worden afgebiesd Patronen van mantel en mutsje wor den onder vermelding ven nr 757 be schikbaar gesteld voor den leeftijd van 4 —12 jaar. De prijs bedraagt f 0.58. WENKEN. HAARUITVAL IN HET VOORJAAR. Geen reden tot bezorgdheid. In het voorjaar ondergaat ook het menschelijk lichaam verandering en dit is veelal van invloed op het hoofdhaar. Menige vrouw of meisje maakt zich hier over ongerust, maar hiervoor is absoluut geen reden, daaT het uitvallen deï haren na eenige weken weer ophoudt. Men kan echter wel eenige zorg beste den aan het nieuwe haar en past daar voor de volgende behandeling toe: Men wascht het haar den eenen avond met een treksel van rozemarijn bladeren, die men bij den drogist kan krijg m en droogt het haar niet geheel en al, doch legt vóór het naar bed gaan, een bad handdoek op het kussensloop. D«n volgenden morgen wrijft men de hoofdhuid in met een oplossing, die men in een goed gesloten fleechje bewaart van 1 deel rhum en twee deelen klitwortel- olie. terwijl men aan den avond van dien eelfden dag het hoofd met zachte zeep wascht. Deze behandeling past men gedurende een week toe en valt het haar dan nog even erg uit, dan herhaalt men het nog maals eten week, doch gebruikt om den anderen ochtend inplaats van rhum-op- lossing een mengsel van wonderolie en eierdooier onder bijvoeging van enkele druppels peru balsem. De avondbehande ling blijft dezelfde en het resultaat zal zonder twijfel alleszins bevredigend zijn. INLEVERING VAN AANGIFTE BILJETTEN. Men meldt van bevoegde zijde dat, ofschoon de termijn voor inlevering is verstreken, nog zeer vele aangifte-biljet ten voor de inkomstenbelasting niet zijn ingeleverd. Ter voorkoming van extra-koeten ia inlevering alsnog binnen enkele dagen noodig. De aandacht van hen, die wenechen mede te werken aan besparing op do publieke uitgaven, wordt op deze aange legenheid gevestigd. Concert Amelde. Zaterdagavond zal de chr. muziekvereeniging „Crescendo", onder leiding van den heer G. v. d. Ham ten concert geven in de muziektent op den Dam. Zij zal o.a. uitvoeren de twee mun mers waarmee ze zal deelnemen een het nat. muziekconcours te Rhenea op Tweeden P.nksterdag. Zondagavond hebben de gemeente veldwachter en een jachtopziener een razzia gehouden in de Haassteeg, onder de minnende paartjei. De landeigenaars hadden geklaagd dat hun hooiland werd plat geloopen en gezeten. Vandaar dat Zondagavond een twintig-tal paren wer den opgejaagd van hun rustige zitplaat sen en gewaarschuwd, met de medadae- ling dat bij borh&ling het niet bij een waarschuwing zou blijven. Melkoorlog. Alblasserdam. Er ia hier een w&re melkoorlog uitgebroken. De melkprijs is thans 0 cent per liter of 2 cent minder dan voorheen. Droevig. Alblasserdam. In den nacht van Woens dag op Donderdag heeft de koopman G. V. een einde gemaakt aan zijn leven Zijn Trouw deed deze ontstellende ont dekking toen zij haar man een kop thee zou brengen. Naar we vernemen was de heer V. de laatste dagen niet geheel toe rekenbaar. Polders Zuidbroek en Berkenwoude. Berkenwoude. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den pol der Zuidbroefc is vastgesteld de rekening van 1932 met een ontvangst van f 2148.31 H en 'n uitgaaf van f 1995 86i batig saldo f 152.40. De begrooting over 1933 met een ontvangst en uitgaaf op f 1241.02; de lasten van den polder we der op f 5.00 per H.A. De heer D. C. Oskam werd met alge- meene stemmen als voorzitter herbe noemd. De vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Berkenwoude beeft de rekening over 1932 vastgesteld op een ontvangst van f 7006.08 en een uitgaaf van f 8432.35 H; n&doelig e&ldo f 1865.49 X; nog te verhalen f 720. De begrooting 1933 werd vastgesteld in ontvangst op f 11437.73 en in uitgaaf op f 11437.73, de lasten van de polder op f 0.00 per H.A. Giessen-Oudekerk. Op Hemelvaarta- dag behaalde den heer Jac. van Houwo- lmgen alhier met zijn hond op de inter nationale hondententoonstelling te Dor drecht een tweeden prija in de rubriek Feekingneezen. Aanbesteding. Gouda. De Woensdag door den archi tect Dirk Stuurman alhier gehouden aanbesteding, tot het bouwen van een woonhuis, een benedenwoning met show room, 2 étagewoningen en een garage, groot 20,50 x 27,30, voor rekening van den heer L. van Zevenhoven, had den volgenden uitslag: W. v .d. Breggen en Boeréé, Nieuw veen f 80729; Gebr. van Vliet, Aarlanderveen, f 30.042; A. den Ouden, Gouda, f 29.800; Gebr. Hoekwa ter, Gouda, f 2 8708; H. Verboom, Gouda, f 27777; J. Valk, Gouda, f 27410; H. Huijsman, Stolwijk, f 20998; C. Boel, Voorburg, f 20.970; L- van Beusekom, Alphen a.d. Rijn, f 20.950; K. Mullikhui- zen. Barwoudswaarderf 20.097? Fa. Gebr. Middelkoop, Gouda, f 20.509; P. Bezemer, Bergambacht, f 28.992. Het werk is opgedragen aan den laagaten in schrijver. Gouderak. Het oude woon- en pakhuie bij de korenmolen zal door de Krimpe- nerwaard worden gesloopt. Voor het ver keer zal dat een flinke verbetering zijn. Gouderak. De gymnastiekvereniging „T.H.O.R." zal Zaterdag en Zondag deelnemen aan het 25ste bondzfoest van het K.N.G.V. te Rotterdam. Hoog-Blokland. Dinsdag slaagde de heer W. Slob Cz. te Nijmegen voor het examen controleur van Fabriekazuivel- en Zuivelproducten. Werkverschaffing. Krlmpan a.d. Lek. B. en W en de ge meente-secretaris hebben in verband met 65. Toen werd de plaat op haar plaats gebracht en Tom en Charles moesten haar vastnagelen. „Doe het zoo vlug aJi je kunt, voordat de vloed te hoog komt," beet men hen toe. De Jongens werkten zoo snel ze kon den. 86. Dank zij hun arbeid ofschoon ze daarvoor heelemaal geen dank ontvingen w«# het whip epoedig wr zeewaar dig. Maar toen deed zich een andere moeilijkheid voor. De rotsen hielden he* schip vast, ofschoon de motoren stampten zoo hard ze konden. TWEEDE BLAn. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovenzchs Courtnf VRIJDA9 9 JUNI TOS». Ie klachten van de tewerk geetelden uit lees gemeente «en bezoek gebracht aan werkverschaffing la Rollecate. De klachten houden hoofdzakelijk in, dat Den daar geen aanlig weekloon kan ver dienen De heer P. JKortleve heeft w» gtna vertrek uit de gemeente ontslag ge nomen als notabel der Ned. Herv. Kerk. De kerkelijke kiesvereeniging heeft m deze vacature candidaat gesteld de beer E Drapers Hz. De postduivenvereeniging „De Reis duif" hield een wedvlucht uit Roosendaal, afstand 48 K.M. Er werd met 118 duiven aan deelgenomen. De prijzen werden als volgt behaald: 1. D. Luijten, 2, 10 en 17 C. Rodenburg, 3, 13 en 14 P. Neef, 4 A. Herlaar, 5 M. de Hon, 0 Sleeuwen- hoek en Romeijn, 7 en 15 L. v. d. Linden; g en 11 A. Nobel: 9 H. Ponsen, 10 W. Graafland; 18 G. Stout. De vogels wor den losgelaten om 8 uur. De eerste duif kwam aan om 8.37.13 uur en de laatste om 8.49.23 uur. De nieuwe pastorie. Krimpen a.d. Lek. De bouw van de nieuwe pastorie is, wat metsel- en tim merwerk betreft, niet gegund. Er zal vol gens een gewijzigd plan een nieuwe aan besteding voor die vakken plaats hebben. Krimpen a.d. Lek. De heer P. A. van Halewijn heeft aan den aannemer J. Boer te Krimpen a.d. IJssel opgedragen het bouwen, van een woonhuis. Het met selwerk hiervoor is opgedragen aan den heer P. Roozendaal en 't loodgieterswerk aan den heer Jac. Bouter. Vlsscherljwet. Langerak. Dezer dagen heeft de jacht opziener Damsteeg proces-verbaal opge maakt tegen G- v. M., wegens het vis- schen zonder vergunning van den eige naar of rechthebbende Het kruisnet, waarmede M. viaente, werd in beslag genomen. Lexmond. Als werkloozen staan hier ingeschreven 9 grondwerkers. 1 manden maker, 1 hoepelmaker, 1 chauffeur, 1 machinist, 4 fabrieksarbeiders De boerenleenbank kon over het Jaar 1932 een winst boeken van f 3000. - De directeur van de chr. gem. zang- vsr. „Hosanna", de heer J. Schelling, zal hier een kinderkoor oprichten. Meerkerk. De handel in kaas blijft traag. Men besteedde voor kazen met R.M. f 19—f 22 en voor extra zware tot f 24 de 50 K G Landdag. Ouderkerk a.d. IJssel. In aansluiting op een voorgaand bericht aangaande den Landdag, welke de Ring „Lekstreek", van de Ned. Bond van J. V. op G. O Tweeden Pinksterdag op het land van den heer Verdoold aan den Lageweg al hier zal houden, kan worden medege deeld, dat ds. Van Apeldoorn spreekt over: „Onmogelijk doch niet cmmrkcr melük". Ds. J. Fokkema van Amstel veen over. „De groote schat" en ds. J. H. F. Remme van Amsterdam over: „Toegerust in 's levens taak". De ijk en herijk van maten en ge wichten zal hier in de „Harmonie" op het dorp plaats hebben op 14, J 5 en 16 Juni van 13—15 uur. Gewichten moeten schoon en roestvrij en maten geverfd of blonk geschuurd worden aangeboden. Monumentenzorg. Ouderkerk a.d. IJssel. Binnenkort zul len eenige bestuursleden van de Ned Ver. voor Monumentenzorg een bezoek brengen aan de Ned Herv. Kerk ter be zichtiging van de graftomben en den graf kelder. Brandweer. Ouderkerk a.d. IJssel. Zaterdagavond werden op het terrein in den „Dikken Boom" in tegenwoordigheid van B. en W. en het brandweercollege benevens vele belangstellenden de motorbcandspuit en epuit no. 2 beproefd. Het bleek dat beide uitstekend functioneerden. Goed afgeloopen Ouderkerk a.d. IJssel. Dinsdagmorgen 5 uur moest de boerenarbeider J. Boer voor zijn patroon een koe, welke was be stemd voor de Rotterdamache markt, uit de weide halen. Het dier scheen met de over haar genomen beslissing niet in te stemmen, want plotaeling drukte het den heer Boer met het hoofd naar benedon in de breede Tiendeweg eloot. Ook de koe zelf geraakte, te water. Gelukkig wist de heer B. zich op het droge te werken en met vereende krachten weTd ook de koe op den wal gebracht. De heer Boer kwam ex ongedeerd af. Waterschap Polsbroek. Polsbroek. Bij de stemming ter benoe ming van een heemraad in de vacature van den heer G. Brouwer, die wegens hoogen ouderdom niet herkiesbaar was, werden uitgebracht 567 stemmen, n.l. op den heer M. Hakkesteegt 323, op don heer G. van Rossum 152, op den heer Jacs. van Os 76 en op den heer Johs. van Zeideren 10 stemmen. Gekozen dus M. Hakkesteegt. In de vacature van den hoer F. de Pater Jzn-, wegens zijn benoeming als voorzitter, werden uitgebracht 555 «temmen en wel op den heer Johs. van Zeideren 298, op den heer G. van Ros sum 182, op den heer Jacs. van Os 71 en op den heer C. de Ruiter 4 stemmen. Gekozen derhalve de heer Johs. van Zel- dereiv Ernstige val. Reeuwljk. Maandagmiddag reed de verpleegster van Het Groene Kruis, mej. Kreeft, op een fiets met hulpmotor op den Nieuwdorperweg. Deze weg is ge vaarlijk; er ligt veel mul zand en daar door viel zij, waardoor zij een arm brak en zich ernstig aan het gelaat verwond de. Dr. Batelaan, die de eerste hulp ver leende, oordeelde overbrenging naar het ziekenhuis te Gouda noodzakelijk, waar zij werd opgenomen. Het rijwiel was erri- «tig beschadigd. Het wordt tijd dat de bitnkkn lutorUiltm ingrijp» u dm weg, die in onderhoud ia b\j den polder Reeuwijk, eens geducht onder handen wordt genomen. Er gebeuren haast dage lijks ongelukken. Reeuwijk. Op de begraafplaatsen van Reeuwijk en Sluipwijk zijn de houten paaltjes vervangen door betonnen met zwarte nummers. Deze blijven beter staan en geven het kerkhof een geheel ander aanzien dan de houten, die altijd spoe dig verweerd zijn. Waddi nxveen. De rekening van de Hoo- ge Wadd. Brug sluit over het afge loopen jaar met een nadeelig saldo van f 1687. Dit vindt hoofdzakelijk zijn oor zaak in de veel verminderde scheepvaart en de verlaging van de tarieven. Wijngaarden. Dinsdagavond had de inschrijving plaats van het verfwerk aan de Ned. Herv. Kerk, de pastorie en de chr. school. Een zestal personen heeft in geschreven. Laagste inschrijver was de heer A. de Haan te Bleskensgraaf, aan wien het werk werd opgedragen. IJsselstein. In verband met het suc ces, op het concours te Loosdrecht be haald door het fanfarecorps „Excelsior", bracht de muziekvereeniging „Amicitia" Dinsdagavond haar zustervereeniging een serenade. Nadat eenige nummers ten beste waren gegeven, werden de leden van Amicitia verzocht binnen te komen, alwaar zij hartelijk werden onthaald. Woensdagavond bracht Amicitia een serenade aan het echtpaar Lamers-Van Eist, dat dien dag zijn 50-jarige echtver- eeniging herdacht. Zooals gewoonlijk bracht dit veel volk op de been. Donderdagmorgen zijn uit deze ge meente weder 15 werkloozen te werk ge steld aan de werkverschaffing te Willi- ge-Langerak, zoodat daar thans 30 werk loozen uit deze gemeente arbeid vinden. BELANGRIJKE POST. De nieuwe Amerikaansche gezant te Lon den. de rechter Robert W. Bingham, bij het verlaten der Amerikaansche legatie op weg naar het Buokingham-Paleis, om zijn geloofsbrieven aan den Engelschen Koning aan te bieden. DE HANDEL IN BLANKE SLAVIN NEN. Twee verdachten vrijgelaten. De Haagsche politie heeft den voor naams ten verdachte in de zaak van den blanke slavinnenh&ndel, den Italiaan Blancato, aan de justitie overgegeven. Hij ia in het Huis van Bewaring opgesloten Zijn medeplichtige, eveneens een Itali aan, wonende te Parijs, is de grens ovar- geleid. Tegen hem konden geen voldoende strafbare feiten aangevoerd worden, zoo dat men hem weer los heeft moeten la ten. Eveneens is de Nederlander, die er aicu toe geleend zou hebben om het min derjarige Fransche meisje te huw.en. op vrije voeten gesteld, daar ook tegen hem geen vervolging kon worden ingesteld. Een meisje heeft nog verklaard bij het verhoor van den politiecommissaris, dat de Italiaan Blancato haar voorgespiegeld had, dat zij een vacantiereia naar Neder land zou maken, van de verdere plan nen wist zij niets af. Zij isjiaar Parijs teruggebracht. De Vreemdelingendienst houdt thans nauwkeurig toezicht op verdachte vreem delingen, die zich in de residentie op houden en in het bijzonder wordt toezicht uitgeoefend op het verblijf van verdachte vrouwelijke elementen Hiertegen zal voortaan scherper worden opgetreden. LIJKENROOF IN BELGIE. Te Canne, een plaatsje in Lim" burg. bij Maastricht, heerscht'grooie op winding in verband met een lijkenroof, die daar eenige dagen geleden aan het licht is gekomen en die thans door de justitie wordt onderzocht. Op een morgen was de doodgraver van het dorp op het kerkhof aan het werk, toon hij zag. dat twee graven ge schonden -en de kisten er uit verdwenen waren. Gedurende den oorlog waren daar twee Duitsche officieren begraven, teru ijl in het graf er naast een dorpsveldwach ter zijn laatste rustplaats aad. De ont brekende kisten bleken die te zijn van een der officieren en van den veldwachter Het onderzoek bracht aan het licht, dat de graven nachts zijn opengebroken en dit d» didirt d» klit» dir bild» ofü- eieren hebbes willen wegnemen. Zij heb ben zich echter vergiet sn de overblijfse len van één officer «n van den veldwach ter meegenomen Er moet »en auto heb ben klaar gestaan om den mac&beren last via Nederland naar Duitschland te vervoeren. De weduwe van den veldwach ter heeft oen aanklacht ingediend. HAAR ZWAGER DOODGESCHOTEN. Drama op een landgoed. Een langdurig geschil over een erfenis kwestie is oorzaak geweest van een onge lukkig schot, dat door de echtgenoot© van den eigenaar van een landgoed, bij Berl in Westfaien, is gelost. De fabrikant Franz Stölting was op be zoek op het slot Holte, bij zijn zwager Franz Blankenmeyer. Onverwacht kwam toen ook de koopman Hugo ochaepmann uit Munster een bezoek aan het'slot bren gen. Deze Schaepmann is getrouwd met een zuster van de echtgenoote van den landeigenaar Blankenmeyer. Tusschen de familie Schaepmann en Blankenmeyer heerschte reeds geruimen tijd oneemgiieid over een erfeniskwestie, om welke roden Franz Stölting naar buiten ging om met Schaepmann te praten. De reden voor diens bezoek was een vordering, die hij op den fabrikant meende te hebben voor een autotocht. Beiden bespraken deze kwestie voor het huis, toen plotseling een schot viel en Franz Stölting neerstortte. Binnen eenige minuten overleed de ongelukkige. Het schot was door mevrouw Blanken meyer uit een geweer gelost en bestemd geweeat voor Schaepmann. Deze was reeds eenige malen dronken op het slot gekomen en had zich daar Onbehoorlijk gedragen bij besprekingen over de erfe nis. Ook ditmaal moet hij weer allesbe halve nuchter zijn geweest en zijn schoon zuster had in opwinding een geweer ge nomen en een schot op hem gelost. Door haar opgewonden toestand had zij och- ter Stölting, die bekend stond om zijn goedmoedig karakter en met wien zij zeer bevriend was, getroffen. De vrouw werd gearresteerd en in verhoor genomen. Geruchten, dat zij ge dreigd had Schaepmann te zullen neer schieten, als hij het waagde nog eens dronken op het slot te komen, zijn tot dusver niet bevestigd. MOORDENAAR GEGREPEN. De 39-jarige betonwerker Jean Bap- iste Del Bonno die. naar gemeld werd. op 3 Mei te Savigny-sur-Orge (Frank rijk), zijn eigen 5-jarig kind. Jean Mas- son, benevens den vader van z'jn vrien din, den 70-jarigen Jules Masson, dood de en zijn vriendin, de 43-jarige Angèle Rouaard met haar 11-jarig zoontje Ro ger Rouard, zwaar verwondde, is einde lijk in handen der justitie gevallen. Hij werd bij een inbraak bij Albis- Mons in een villa gegrepon. Een der buren zag een raam openstaan en be greep dat er onraad moest zijn, daar de bewoners afwezig waren. Vier politieagenten drongefi het huis binnen met een revolver in do vuist. Toen de gezochte inbreker geon uit weg meer zag, schoot hij zich twee ko gels in het hoofd. Hij werd naar een ziekenhuis ver voerd, waar spoedig bleek, dat hij niet doodelijk gewond was, maar blind zal blijven, daar beide oogen vreoselijk ge troffen zijn. Hoewel hij geen woord ant woordt op de hem gestelde vragen, is er geen twijfel aan, dat men den moorde naar van Savigny-sur-Orgo gogrepou heeft. GEVANGENIS ALS VALSCHE- MUNTERSWERKPLAATS. In de gevangenis van Zabell Poznaro- vatz (Joego-Slavië) zijn drie gevangenen betrapt op het maken van valscho mun ten. Tijdens den arbeid in de gevangenis- werkplaatson wisten zij zich het noodi- ge materiaal te verschaffen. Des nachts als de andere gevangenen sliepen, werk ten zij aan de valache munten, waarna het gereedschap verborgen werd onder den vloer van hun cel. Zij hadden kleine geldstukken gemaakt en waren erin ge slaagd om hiermede de cipiers tabak, bier en andere zaken voor hen te laten koopen. De -vervalsching was zoo goed, dat de cipiers «r niets van bemerkt had den. EEN VERSCHRIKKELIJKE NACHT. In een bosch bij Friedrichahagen (Duitschland) heeft zich een drama af-, gespeeld, waarvan het slot nog niet be kend is. Bij het station zag men in do vroegte een meisje loopen, dat hevig aan het hoofd bloedde en plotseling neerviel Zij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar zware verwondingen geconstateerd werden. Het meisje bleek de 20-jarige dienstbode Ilse Lux uit Hönow te zijn. In haar taschje werden brieven gevon den waarin zij afscheid van haar fami lieleden nam. Toen zij korten tijd bij bewustzijn was deelde zij mede, dat zij met haar 20 ja rigen vriend H. een tochtje naar Fried- r.chshagen gemaakt had en op een wan deling hadden beiden het plan bespro ken om samen uit het leven te scheiden, daar aan een huwelijk toch niet viel te denken, 's Avonds tegen 11 uur had H. haar op een stil plekje in het bosch eersi een kogel in 't hoofd geschoten en daar na een eind aan zijn eigen leven ge maakt. Het meisje was echter niet ge dood; den geheelen nacht had zij naast het lijk van den jongeman gelegen, 'a morgens had zij zich met inspanning van al haar krachten, naar Fnedrichs- hagen begeven. Nadat zij dit had verteld, verloor zij weer het bewustzijn. De politie zoekt nog het bosch af om het lijk van den jongeman te vinden. EEN MERKWAARDIGE VONDST, Na drie honderd Jaar. In een onlangs te Batavia gehouden vergadering van de afdoeling Batavia— Mr, Cornelii der Stichting Iaun'«r*ti« en Kolonisatie „Nieuw Guinea", las ds voorzitter aan uit de kolonie ontvangen brief voor, waarin werd medegedeeld, dat de schrijver daarvan hij het graven van een mestput, op een ijzeren kistje was gestooten, hetwelk bij opening, ten overstaan van den commandant der ge wapende politie een rol perkament b'oek te bevatten, gedateerd 24 April 1032, waarop in Oud-Hollandsch stond ver meld, dat de onderteekenaren, een 4- tal Nederlanders, afkomstig uit Utrecht, zich te Manokwari als kolonisten had den gevestigd. Daaruit bleek dus, dat reeds 300 jaar geleden Nederlanders eon poging hebben aangewend om in Nieuw Guinea to koloniseeren. Nederlanders bezochten het eiland reeds in 1616, doch het Westelijk deel werd eerst op 24 Au gustus 1828 in bezit genomen. ALTONA'S „BLOEDIGE ZONDAG". Doodstraf geëischt tsflen vijf beklaagden. Te Altona heeft de rechtbank het pro ces weglens de gebeurtenissen op den z g. „bloedigen Zondag" behandeld. De open bare aanklager zeide, dat een groot deel van de schuld aan de gebeurtenissen op rekening kwam van de politie, die on der haar, thans afgetreden, hoofdcommis saris Eggerstedt, alle waarschuwingen, die haar sinds weken bereikt hadden, in den wind had geslagen. Klaarblijkelijk had de propaganda, die de soc. dem par tij van den optocht verwachtte, den door slag gegeven, waaruit men tevens kan zien, hoe gewaagd het was, een partijman aan het hoofd der politie te plaatsen, zoo betoogde hij. De procureursgeneraal eiachte tegen 5 der communisten, die terecht stonden we gens vuren op den optocht van nationaal socialisten, wegens gemeenschappelijk ge- pleegden moord en poging tot moord, als mede verzet ten landvredebreuk, de dood straf. Tegen de overige beklaagden wer den tuchthuisstraffen van vijf tot vijftien jaar geëischt. MEISJE ONTVOERD. Te Kansas-City (Ver. Staten) hebben Zaterdagavond twee bandieten de 25-ja- rige dochter van den bankdirecteur Mc Elory ontvoerd. Het meisje was alleen thuis met een dienstmeisje en bevond zich juist in het bad. De bandieten dwongen haar zich te kleeden en met hen mee te gaan, terwijl zij bij het dienstmeisje de boodschap achterlieten, dat zij 30.000 dollar losgeld verlangden. Zij waar schuwden ernstig de politie niet in de zaak te mengen. De vader en de broer van het ontvoerde meisje hielden zich aan de aanwijzing der bandieten, die zij reeds den volgenden Zondag, op een een zamen landweg ontmoetten en de geëisch- te 30 000 dollar betaalden. Twee uur later kwam het ontvoerde meisje ongedeerd in de ouderlijke woning terug. SMOKKELAARSBENDE ONTMASKERD. Zeventien arrestaties. De politie te Duisburg heeft in samen werking met die te Hamburg en met de Nederlandache douane een beruchte smokkelaarsbende wellen te arresteeren. Er zijn reeds zeventien personen, allen Duitschers, in verzekerde bewaring ge steld en men verwacht, dat binnenkort nog meer arrestaties zullen volgen. Eén dar gezochten is een Nederlander, die de politie te slim af is. Allen zijn beruchte beroopssmokkelaars. De bende maakte gebruik van gepant serde auto's om groote partijen tabak en ook wel koffie van Noord-Limburg naar Duitschland over te brengen. Deze auto's waren voorzien van geheime bergplaat sen. De smokkelwaar werd van Neder land eerst gebracht naar Oberhausen, waar men samenkwam in een naast een café gelegen garage, die tevens dienst deed als overlaadstation. Van hieruit werden de goedeBen naar Hamburg ge transporteerd. Te Duisburg werden elf personen in hechtenis genomen en in Hamburg nog zes. Vier personen-auto'a, geheel voor 't vervoer van smokkelwaar ingerioht, wer den in beslag genomen. van en dua da meaete maat gedeponeerd wordt. Gebruik «Jtijd strooisel, dat goed droog is. Wat hst is, do«t minder ter sake. Droog, wit zand, etroohokael, kaf, zaa#- seL fijns houtkrullen, hst is allemaal ts gebruiken, mits het maar dagelijks ver ve rscht wordt. Ga de bodembedekking niet zeven om de mest er uit te halen, zooals men vaak doet, want hiermede verwijdert men de 'bacteriën niet en het besmettingsgevaar wordt met den dag grooter. Verversoh het dus dagelijks. DR. W. VAN R. (Nadruk verboden.) BELEEDIGINQ VAN MINISTER. De Rechtbank te 's^Gravenhage ver oordeelde gisteren den accountant Hey- ne. uit HillegerSberg, ter zake van beleo- diging van een ambtenaar in de uitoefe ning van zijn bediening tot veertien dag gen gevangenisstraf. Zooala men weet, had de heer Heyne zioh te verantwoor den wegens het verspreiden van een bro chure in Miei van het vorige jaar, waar in de Minister van Justitie beleedigd zou zijn. De Officier van Justitie had dezelfde straf geëischt. HET DRAMA BIJ EGMOND. Jachtopziener vrijgesproken. Gisteren hééft het Gerechtshof te Am sterdam uitspraak gedaan in de straf zaak tegen den jachtopziener, die in den nacht van 23 November in de duinen bij Egmond-Binnen een strooper in het dij been schoot, tengevolge waarvan de ge troffene overleed. Het Hof bevestigde het vonnis van de Alkmaarsohe rechtbank, waarbij de jachtopziener voor een gedeel te van de tenlastelegging werd vrijgespro ken en voor een ander gedeelte werd ontr slagen van rechtsvervolging. Zooals bekend, verklaarde de jachtop ziener uit zelfverdediging te hebben ge handeld. De strooper viel hem met een stok aan en na twee waarschuwingsscho ten had hij een derde schot op de beenen van het slachtoffer gelost, met het ge noemde tragische gevolg. LETSEL DOOR SCHULD. De Rechtbank te Utrecht behandelde gisteren de zaak tegen den 38-jarigen melkrijder A. den B. te Benschop, die verdacht was van veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Verdachte had op 1 April met een vrachtauto gereden onder de gemeente Harmeien en daar een wielrijder aange reden, waardoor deze een hersenschud ding en verschillende kneuzingen had bekomen. De Officier had in zijn requi sitoir als zijn meening te kennen gege ven, dat het beter was, de zaak terug ta verwijzen naar den Rechter-Gommissa- ris. De verdediger van verdachte ging daarmee met accoord, waarna de Offi cier tegen verd. vorderde oen boete van f 75 subs. 30 dagen hechtenis. Do ver dediger, Mir. Simon, drong op vrijspraak aan. Thans deed de Rechtbank uit spraak, zij gelastte een nieuw onderzoek naar den omvang van de beschadiging van het portier van den auto van ver dachte om daarmee te kunnen onder zoeken in hoeverre verd. schuld heeft aan deze aanrijding. De verdere behan deling der zaak is geschorst tot na af loop van dit onderzoek. ZORG VOORAL VOOR REINHEID BIJ DE KUIKENSI Dit is iets, wat wij onze lezers an leze ressen niet genoeg op het hart kunnen drukken. Want het zijn niet alleen de kui kens, die door de warmte van de knnst- moedex groeien, ook hun vijanden de- smetstoffen van de verschillende kuiken- ziekten vinden daar een prachtige plaats om zich te ontwikkelen. Want naast de Warmte, zijn de vochtigheid, die het ge volg is van de uitwaseming van de kui kens en de duisternis, die meestal in de kunstmoeder heerscht, juist factoren, die de verschillende bacteriesoorten voor hun groei en vermeerdering noodig hebben. Nu zal men allicht geneigd zijn, om de ze bacterievrees wat overdreven te vin den. maar als men maar eenmaal goed mede gemaakt heeft, hoe snel een enkel ziek kuiken de anderen kan aansteken, en welke schadelijke gevolgen dit voor den eigenaar heeft, die binnen enkele da gen vrijwel geen kuikens meer overhoudt, dan gaat men wel wat anders over de bacteriën en de gevaren, die zij voor on ze kuikens medebrengen, denken. Reinig daarom iederen dag de grond onder de kunstmoeder, want het is juist door, dat de kuikens hit mtwt vertoa- ALBLASSERDAM. Mei. Geboren; Jacob, z. van C. dan Boef au J. B. Meerburg. Overleden: C. de Kloe, 25 j. BERGAMBACHT. Mei. Geboren: Sophia, d. v. C. Rosendaal en A. J. de Rie; Adrianua z. v. W. G. van Wijngaarden en A. den Hollander; Ario z. v. W. Stout en M. Ooma. Gehuwd: H. Stubbe 27 j. en C. M. C. Krye 22 j.; A. Everboer 30 j. en A. A. Boelbouwer 22 jaar. GIESSENDAM. Mei. Geboren: Jannigje, d. van A. A. de Rui ter en A. Brandwijk. Ondertrouwd: C. Huisman, 20 j., an E. van Heukelom, 21 j. HARDINXVELD. Mei. Geboren. Maaike, d. von J. de Ruiter en G- Dekker. Teunis Leendert, z. van J. de Mik en L. Boxman. Neeltje, d. van P. Boeren en F. Golverdingen. Bo rend Gerrit, z. van A W. Koorevaax en M. J. de Boon. HEI- EN BOEICOP. Mei. Geboren: Neeltje, d. van J. P. Kooij- man en C. de Gans. MEERKERK. Mei. Geboren: Gijsbert, z. van J. van den Berg en E. Versluis. Neeltje Franaci- na. d. van F. G. Burggraaf en J. den Hartog. Getrouwd: Adr. van Hof, 37 j., en M. M. Boer, 34 j. G. Muijlwijk, 36 j., en N. A. Kars, 25 j. MOERCAPELLE. Mei. Overleden. A. Canuneraat, 62 j., echt genoot van A. den Hertog (overleden te Leiden). NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. Mei. Geboren: Annfgje Hadew j, d. van J. G. Terdu en J. van der Ham. Aga tha, d. van J. de Zwart en M. van Wa- geningen. WADDINXVEEN. Van 22—27 Mei. Geboren: Engelina Emma Maria, d. v. G. J. Bresser en E. Dijns. Leonardus, z. y. E. Buurman en E. K. Wober. Jan, z. van J. T. van Leeuwen en G. A. de Pa ter. Karei Leendert, z. van L. Binnen dijk en C. H. Koster. Neeltje, d. van J. van Noort en F. van Zwieten. Ondertrouwd: A. van Eijk, 24 j., en T. de Goeij, 25 j. J. van Dijkhuizen, 5» j.f tn L. dia Brobtr, 28 J.

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 4