m UW'- my Landbouw en IMeell Moderne Zeeroovers. Spoorwegramp in Frankrijk. Wat geeft de Radio? Rechtsvragen. Gemengd Nieuws. Gemeenteraden. Arkel. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLANDEN UTRECHT. Schoonhov.nicM Cour.m WOENBDAD 1 JUNI 19» 11 Juni. MHvertwit. A.V.R.O. 6-<10 Qiemofoon; 16-40,18 Morgenwijding; 10.16-Hl0.a0 Gramofoon; 10.80-11 Richard Flink leeat twee verhalen; 11—li Orgelocra oert en Viool; 13—2.15 Concert door het Omroep-Orkest; 2.30—3 Vervolg Concert; 34 Gr&moioon; 4—4.30 Halfuur voor zieken en ouden van da gen; 4.30Zangvoordracht; 55 30 Halfuur voor de kinderen; 5.306.30 GTamofoon en Draaiorgelmuziek; 6.30 6.55 Sportpraatje door den heer H. Hollander; 6.55-7.26 Kamermuziek; 7.306 J. Roosje over: „Engeland en Schotland"; 88.05 Nieuwsberichten, 8.058.45 Concert door het Omroep orkest en Zang; 8.450.05 Zang door de Gom. Zang ver. „Spangens Koor"; 0.050.30 Vervolg Concert; 9.30 9.45 Zangvoordracht; 9.4511 Kovaca Lajoe en zijn Orkest en Gramofoon, 11 —11.10 Nieuwsberichten; 11.10—12 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8—9.15 Concert; N.C.R. V. 10—10.15 Gramofoon; 10.15—10.45 Morgendienst door Da. K. H. Wallien; 10.45—11 Gramofoon; K.R.O. 11 11.30 Gramofoon; 11.3012 Godsdien stig halfuurtje; 12.152 Concert door het K-R.O.-Orkest; N.C.R.V. 23 Cur sus fraaie handwerken; 33 30 Vrou wenhalfuurtje; 4—6 Bijbellezing door Ds. H. A. Munnik; 55.46 Concert '(Viool, Zang en Piano); 5.456.15 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 6.156.45 Onze Nederlandsche Monu menten. "W. J. Taanman over: „Jozef Israëls"; 6 457 Cursus knippen en stof versieren; 7.157.30 Gramoioon; 7.308 Wat er op de wereld gebeurt, door Gom. A. Crayé; 8—9 Concert door het Hollandsch Salon-Orkest; 0 930 J. Lens over: „Van twee kanten bezien" (De aanaluitingskwestie); 9.30 iq30 Orgelconcert. 10.30—10.40 Nieuwsberichten; 10.4011.30 Gramo foon. Vrijdag 9 Juni. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Orgelspel; 8.30 uur Gramofoon; V.PJR.O. 10 uur Morgenwijding VARA. 10.15 uur Jan Lemaire draagt voor; 1030 uur Viool-recital; 11 uur Onze Keuken door P. J. Kers Jr.; 1-1.30 uur Gramo foon; A.V.R.O. 1212.30 Gramofoon; 12.302.10 Kovacs Lajos en zijn Or kest en Gramofoon; 2.10—2.30 Amy Groskamp—Ten Have over: restjes of Hoe het niet moet"; 2 303 Gramo foon; 3330 Mevr. W. van Hoof-Van Gualthérie van W-eezel over: „Kinder- löarakters"; (3,00—4 Gramofoon; VA- R.A. 4 uur Concert door het V.A.R.A.- Klein-Orkest; 5 uur Na Schooltijd; 5 30 uur Vervolg Concert; 6.15 uur Orgel spel; 0.45 uur Frans Nienhuis draagt voor; 7 uur Concert door de Fliereflui ters; V.P.R.O. 8 uur Cursus; 8 90 uur Concert; 9 uur Cursus; 930 uur Con cert; (10 uut Nieuwsberichten; ,1015 uur Lezing; 10.45 uur Gramofoon; V.A.R.A. U uur Gramofoon. Hulzen. N.C.R.V. 8—8.15 Schriftlezing en Meditatie; 8.15—(9.30 Gramofoon, 10.30—11 Morgendienst door Ds. P. F. van Noort; 11—12 Liederen-recital; 12.162 Concert door het Trio Van der Horst; 2.30—3 Lezen van Ghr. lec tuur; 0—0 30 Huishoudelijke raadge vingen; 3.304.30 Vioolduetten, 430 6 Halfuurtje voor jeugdige amateur-fo tografen; 5—6.45 „Vreugde in Juni" door Rinke Tolman; 5.30—6 46 Gra mofoon; 6.456 Openluchtooncert in 't Vondelpark te Amsterdam; 66.30 Gramofoon; 6.307 „Zomerbloei in den rotstuin" door A. J. Herwig; 7.16 7.80 Nieuwsberichten; 1308 Lite rair halfuurtje; 8—8.16 Gramofoon; 8.10—40.10 Uitzending van den Ope ningsavond in het Concertgebouw te Amsterdam van het 11e Internationale Muziekfeest; pl.m. 9.10—10.20 Dr. J. Sanders over: „Tweelingen"; 10.10— Nieuwsberichten; 10.2011.30 Gramo foon. gebracht", Gouda, la pr. met 309 pun ten; Kinderkoor ..Jong Apollo", Zeven huizen, le pr. met 318 p.; Gemengd koor „Kunat na Arbeid", Halfweg, le pr. met 803 p.; Gemengd koor „St. Ambrosius', Saeeenheim, 2e prije met 277 p.; Mannen koor „St. Ursula", Delft, le prijs met 807 p.; Gem. koor „Zang en Vriendschap" Hekendorp, 2e prijs met 287 p.; Fanfare „Door Eendracht Saamgebracht", Gouda, 2e prijs met 277 p.; Fanfare „Concordia", Waddinxveen, le met 310 p.; Fan fare „Kunst en Vriendschap", Ketbel, le prijs met 300 p.; Gemengd koor „Looft den Heer", De Meern, 2e prijs met 278 p.; Mannenkoor „Zang en Vriendschap", Giessen-Nieuwkerk, 2e prijs met 265 p.; „Zevenhuizen's Mannenkoor", Zevenhui zen, 2e pr. met 276 p.; Gemengd Koor „Nieuw Leven", Ilpendam (N.-H.), 2e pr. met 285 p.; Fanfare „De Vervulling van Oranje Boven", Utrecht, le pr. met 321 p.; Fanfare „Excelsior", Hagestijn, 2e prijs met 279 p.; Harmonie „Kunst en Vriendschap", Zoetermeer-Zegwaard, le prijs met 301 p.; Gemengd Koor „Euterpe", Gouda, 2e pr. met 280 p.; Ge mengd koor „Con Amore", Delft, le pr. met 304 p.; Zangkoor „Zang en Vrind schap, Moercapelle, le pr. met 315 p Mannenkoor „Excelsior", Edam, le pr. met 319 p.; Kinderkoor „Jong Apollo", Zevenhu'zen, le pr. met 314 p.; Gemengd koor „Ons Genoegen", Utrecht, 2e pr. met 280 p.; „Ido's Mannenkoor", Hendrik- Ido-Ambacht, le pr. met 313 p. Verder werden behaald in afd. Zang: le directeursprijs, f 10, door Ido's Man nenkoor te Hendrik Ido Ambacht; 2e id f 5, „Excelsior", Edam en in de afd. muziek: le dir. pr., f 10, de fanfare „Do Vervulling van Oranje Boven", Utrecht; 2e directeureprije l 5, fanfare „Cnuc^r- dia", Waddinxveen. De heer J. Koetsier te Pljnacksr, eud- ▼oorsitter van „Apollo", had een medaille aangeboden voor de vereonlglng die hel hoogat aantal punten van het gehtele concours behaalde. Ze werd toegekend aan „De Vervulling van Oranje Boven"» te Utreoht. De heer A. van Rija te Zevenhuizen had oen lauwertak aangeboden voor hel hoogst aantal punten in den marschwcd- strijd, die is toegekend aan „Kunst en Vriendschap" te Kethel. De prijzen marschwedstrijd waren: le pr. A: „Kunst en Vriendschap" te Kethel; le pr B: „De Vervulling van Oranje Boven" te Utrecht, Auto van den dijk. Haastrecht. Zondagmorgen ia een per sonenauto. waarin twee dames waren ge zeten, die in Rotterdam op ziekenbezoek zouden gaan, nabij de Molen in Rozen- daal onder deze gemeente van den dijk gereden De auto kwam in een sloot te recht. De inzittende dames bekwamen geen lichamelijk letsel. De auto mocht, met het oog op het drukke verkeer. Zon dag niet op den dijk worden gebracht. Dit is in den nacht gedaan. Eeit drenkelinge. Haastrecht. Eenige metste vraren in den IJssel aan het zwemmen Iïct pu- bh'ek merkte op, dat een harer begon te zinken; men maakte een zwemmer -Tac. Versteeg, d aarop opmerkzaam en deze wist haar aan den wal te brengen Het meisje, dat veel water had binnengekre gen was niettemin spoedig hersteld. Ze kon toen haar terugreis aanvaarden. In ds wetering. Jaarsveld. Mej. van E., woonachtig op het dorp, geraakte Zondagmiddag met haar fiets in de Lopikerwetcring. Zij wilde in de buurtschap Graaf over een brug fietsen, welke niet van een leuniug is voorzien en reed daardoor boven van de brug in de wetering. Cp haar hulp geroep schoten omwonenden toe, die haar op het droge brachten. 'De field is laterf door de gebr. Benschop uit hot water gehaald. Jaarsveld. Aan vorschillendo tu.ndors in deze gemeente is van het toegestane regeeringscrediet een toeslag verleend over de in 1932 geveilde tuinbouwpro ducten, ais komkommers, diverse soor ten boonen, roode, witte, gele en bloem kool, doperwten en peuien. Zeilen op de Lek. Krimpen a.d. Lek. Van Krimpen maar Bergstoep. Een geslaagde wedstrijd, doch weinig zedwind. „De Holiamdsche IJssel" gevestigd te Krimpen a.d. IJssel, heeft Zondag een wedstrijd gehouden, waaraan 32 vaartuigen deelnamen. De terugtocht duurde door den weinigen wind lang. „Dilettant", Krimpen a.d. Lek. „Dilettant", even als zoovele clubs de cr\3 s-orastandighe- den voelende, had voor de Pinksterdagen een aardig programma vastgesteld. Er was tamelijk voel publiek, maar niet vol doend®, om de club in weelde te doen ba- don. Gelachen is er. De spelers waren ge kleed als vrouwen en mannen in diverse costumes en de wedstrijd leverde tal van vermakelijke incidenten op Toen een der in vrouwenkleedij gehulde spelers een bal in de maagstreek kreeg en men daarop de gebruikelijke maalregjum op „baar" toepaste, kwam er haast geen eind aan de vroolijkheid. Als de club deze wedstrijd eens herhaalde, dan zou et publiek zich zeker weer niet onbetuigd laten. 1 De muziekvereeniging „Crescendo" directeur de heer C. Horsman, behaalde op het concours te Vlaardingen op 2en Pinksterdag in de eere-afdeel ng met 367 punten een eersten prijs. Geen enkele ver- eeniging kon dit pumtenaantal halen. Ga zoo voort. De turnvereeniging „Sparta" nam deel aan de tumwedstrijden in Rotterdam van het K.N.G/V. Zij 'behaalde met haar damea-afdeeling een 2en prijs. Krimpen mdL Lek. De gemeenteraad zal Vrijdagmorgen om 10 uur in openba re zitting bijeenkomen. De agenda luidt: 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken; 8. Ver lenging kasgeldleening; 4. Benoeming lid van de commissie van jeugdige werkloo- zen in de vacature K, G. Smit (de aan beveling luidt 1 W. Mijnlief, 2 J. Stout) 5 Schoolgeldontheffingen; 0. Vaststelling kohier hondenbelasting 1933: 7. Wtyzi- ging gemeenschappelijke regeling nood- slachtplaats; 8. Wijziging begrooting 1932. Krimpen a.d. Lsk. Tot eerste onder wijzer aan een openbare lagere school te B'lthoven is benoemd de heer W. Beunder, onderwijzer aan de openbare school no. 1 alb'er. Garsd. Krimpen a. d. IJssel. Zondag raakte het 6-jarig dochtertje van den heer M. Mets te water Gelukkig werd dit intijds 1 opgemerkt door den heer J. van Driel. N et zonder moeite wist deze het reeds bewustelooze kind op het droge te halen en na toepassing van kunstmatige adem haling kwam het kind woor bij kennis. Machinisten-examen. Krimpen a.d. IJssel. Te 's-Graven ha- go slaagde voor diploma B de heer P. Damsteeg en voor het theoretisch ge deelte van diploma B de hr. A. Schoon hoven, beiden alhier. Krimpen a.d. IJsel. xVan den aanne mer J. Boer is opgedragen het bouwen van een burgerwoonhuis voor dtn neer A. Noordegraaf te Beekbevgen Een bur gerwoonhuis op paalfunduoruig voor den heer P. A. van Halewijn on een veestal ling voor den heer Chr. Muurik alhier. Krimpen a.d. IJssel. Do ijk ei. herijk zal worden gehouden ten huize van don heer C. M. Wesselo op 12 en 13 Juni. De politie heeft enkele personen verbaliseerd wegens het spelen me» kaar ten in het openhaar. Hat traaoa Kruk. IJnalitaln. Weenedajrwund 8 uur vet gaderde Hel Groene Krui*, afdoeling IJsaolsteia, in hel gebouw „De Ondorne- ming" in de Kapallealraal. Hel hot be stuur waren aanweaig ongeveer Ml le den. De voorzitter, de heer J. M. de Mor- rée opende do vergadering met oon toe passelijk woord en gaf daarna 't woord aan den secrotans, tot het voorlezen van de notulen, d.e onveranderd werdon goedgekeurd, evenals de jaarverslayn van den secr. en de penn ngmeos'eres. Benoemd werden tot het uazion van de boeken gedurende het jaar JÖ33 de hee- ren P. C. van der Krift en J van Eyk. Als bestuursleden werden dc hoeren J. M. de Morrée (voort.) en H. van Ek (secretaris) met algemeens stemmen hi kozen. Wegens vertrek van do penning- meesteres mej. J. Bijlsma, word mei 23 van de 35 stemmen gekozen de heer A. J. Smalhrugge, die de Lanoenung aan nam. Op voorstel van het bestuur werden de statuten gewijzigd. Het bestuur deed mededeeling inzake den houw van het wijkgebouw. Hierover ward in den bree- de gesproken. Bij de rondvraag werd de aftredende penn ngmeestoros door den voorzitter hartelijk toegesproken. Spr. ging na, wat zij gedurende de 16 jaren dat zij pennigmeesteres was, heeft ge daan voor Het Groene Kruis. Met alge- meene stemmen werd zij benoemd tot eere-lid van de afdeeling. Tijdens de pauze werd koffb cn tüee rondgediend. De vergadenug werd op geluisterd door het muziekgezelschap „Euterpe". Nieuw vlschwater. Zevenhulzen. Donderdag 1 Juni was het feest voor de hengelaars. De -Z.H.B opende des éftoirgens ongeveer 7 uur op feestelijke wWjhet vischwater in de Spoorpmten bij het station. Dat geschied de ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van den Z.H.B. en daarom waren oud-mmister Kan en burgemeester Klink hamer uitgenoodigd bij de opening te genwoordig te zijn, waaraan die heeren gevolg hebben gegeven. In tegenwoordig heid van vele hengelaars hebben zij een rede u.tgesproken, wat het bestuur en de hengelaarsclub zeer op prijs stelden Daarna begaven de hengelaars zich aan de mooie plassen om hun geluk te be proeven; er werd menig vischje govan- m. Zevenhuizen. De heer J. A. van Koo ien, medisch student te Utrecht, slaagde voor het doctoraal examen I. DE GARANTIE VOOR KIPPEN- EN EENDENEIEREN. Namens den Minister van Economische 1 Zaken en Arbeid maakt de regeer.ngs- oommissaris voor de uitvoering der ga rantieregeling 1938 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij bekend, dat besloten is, de verliezen voor den pluim veehouder op de kleinere eieren, tot een gewicht vam ten hoogste 55 KG. per 1000 stuks, eenigerm&te te verkleinen, door voor het tijdvak van 5 tot en met 10 de zer een gedeelte van het verl.es, ten be drage vah 40 cent per 100 uitgevoerde kleinere eieren over te nemen. Ten bate vam een eendenhouder is voor eendeneieren het over te nemen gedeelto in het verlies voor bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 25 cent per 100 uitgevoer- W. v. d. H. Gij moogt zeer zeker een schutting plaatsen om uw eigendom van dat van uw buurman af te schotdon, zelfs moet deze afscheiding volgons nrt. 678 lid 2 Burg. Wetb. op gezanwaUjko kosten gedaan worden, zoodat uw biur- rnan voor de helft van de door u ge maakte kosten aansprakelijk >s. Is uw buurman echter niet de olgc- naar van het hu'e hetwelk hij bewoont, dan moet u de zaak met den eigenaar binden. Uw buurman kan dan de zaak niet beletten. L. N. Het ii mij n'et mogelijk uit de door u aan mij verstrekte gegeven» e«ne juiste conclusie te trekken. Het komt mij wel zonderling voor dat de naaimachi- nefabriek, die een naaimachine aan den gewezen kostganger van uw zuster op afbetaling heeft geleverd na de herhaal de aanmaningen terzake van uw zuster niets meer van zich heeft laten hooren. U moogt echter is geen geval tot eigen machtigen verkoop van de naaimachine overgaan. Zoo ik inzage kon krijgen van de huurkoopovereenkomst, die er tus- Nieuw-Lekkerland. Van de N.V L. Smit en Zoons scheous- en werktuig bouw te Kinderdijk is Vrijdag met goed gevolg te water gelalen de motorzee- sleepboot „Zwarte Zjc", in aanbouw voor de firma L. Smu en Go's interna tionale sleepdienst te R-Uterduru Het schip heeft een lengte van <3.4 M., een breedte van 10.13, een hclto van 5.90 M. en een diepgang van 5 80 M De mo toren worden vervaard gd bij de firma „Werkspoor" te Amsterdam Voor het plaatsen ervan zal t casco deze inuand naar Amsterdam word ra versleept De „Zwarte Zee" kan een snehoul ontwik kelen van 17 mijl en i» do gtoctsto en snelstvarende sleepboot ter wereld. schen den kostganger van uwe zusteren genoemde naaimachinefabriek is geslo ten zou ik u vollediger kunnen inlich ten. H. Is Z. De borgtocht gaat na ovorlij- den van den borg niet op diens erfge namen over. Is echter de borg bij zijn leven al in rechten veroordeeld om \oor den schuldenaar te betalen, dan zijn, waar de erfgenamen, althans waaneer zij zuiver hebben aanvaard, natuurlijk voor die verplichting wel aansprakelijk Na overlijden moeten zoowel de erf genamen als de exécuteur een zuive ringseed voor den notaris afleggen. TWEE ZUSJES VERDRONKEN. Zondagmiddag voud een voorbijgan ger in het Afwateringskamial tusschen Wieringen en den Wiuriujennoerpolder twee kinderlichaarapjoa drijven Hij haalde ze op het droge on waarn-huwde een dokter. Deze trachtte no*' door kunst matige ademhaling ue ievensguoston weer op te wekken, doen tevergeefs. De verdronken kinderen bleken te j-1jn twee dochtertjes van den landbouwer N. L. Zij zijn waarschijnlijk bij het spelen te water geraakt. VROUWENHANDEL. Politie grijpt In. Het rijksbureau tot bestrijding van den vrouwenhandel, heeft in samenwerking mot de Amsterdamsche zedenpolitie daar ter stede in een onaangename en ver dachte zaak ingegrepen. Het begin van de geschiedenis speelde zich af in een lo gement te Nijmegen, waar twee Limburg sche meisjes, respectievelijk 22 en 23 jaar, vertoefden, die van plan waren een betrekking als dienstbode te zoeken. Zij ontmoetten daar een 35-jarigen reiziger, die zeide, dat hij wel een betrekking voor het tweetal wist bij een dame te Araster dam, die een gezelschapsjuffrouw en een hulp In de huishouding zocht. De meisjes gingen met den man mode en deze bracht hen naar een perceel aan den Oudezijds Achterburgwal in de hoofd stad, dat een verdachte reputatie ge niet. Zij werden daar door een vrouw, ook een Limburgsche, ontvangen en van eten voorzien. De vrouw ging met haar mede naar 'n coiffeur en kocht kleeron. Eenigen tijd zijn de meisjes in deze om geving, die haar wel scheen lo bevallen', gebleven. Doch toen uadden het rijksbu reau en de zedenoplitie al argwaan ge kregen en waren met een onderzoek be gonnen. De meisjes werden uit het huis gehaald en de Limburgsche vrouw werd gearresteerd, evenals de reiziger, die we gens vrouwenhandel vervolgd zal worden. TYPHUS TE ZAANDAM. Drie slachtoffers. Te Zaandam hebben zich snol achter een, een aantal gevallen van lyohus voorgedaan. Veert en personen werden door de ziekte aangetast. De directeur van den Gem. Geneeskun digen Dienst, dr. P. H. van Ruojon ver klaart. dat er hoegenaamd ge»-n reden voor groote ongerustheid behoeft te be staan, doch er zijn 3 patiënten overle den. Vanwege den Geneesk. en Gezond heidsdienst wordt een breed onderzoek ingesteld naar de oorzaak der ziektege vallen en inmiddels is aan het publiek o.m. de raad gegeven melk niet onge kookt te gebruiken en groenten goed te wasschen; het spoelen in slooten van vaatwerk, wordt vooral sterk ontraden. HET DRAMA BIJ GENNEP. De smokkelaar bekent. Thans heeft de smokkelaar Van de Crommert, d e onlangs bij Gennep met zijn auto een kommies der douane heeft overreden en dezer dagen te Amsterdm werd gearresteerd, voor den substituut officier van justitie te Den Bosch een bekentenis afgelegd. Hij verklaarde, dat hij den kommies heeft aangereden, om dat hij met zijn auto niet meer kon stop pen. Ook gaf hij toe, dat zijn auto met smokkelwaar geladen was. Er zal ^em doodslag ten laste worden gelegd. Ver dachte is in het Huis van Bewaring te Den Bosch ingesloten, terwijl zijn auto in de marechaussee-kazerne wordt vast gehouden. TWEE VROUWEN NEERGE SCHOTEN. Drama In d« Maasstad. Reeds lang was een 32-jarig Duitach meisje, wonende In de Coloniastmat te Rotterdam, verloofd met een 33-j«rigen man uit Barneveld; er beatonden rooda trouwplannen. Het meiaje wilde de ver loving afmaken (waardoor herhaaldelijk ruzies ontstonden) en waarvoor zo haar zuster speciaal uit Duitachland had la ten overkomen. Deze zuster waa hiortoe Zaterdag in Rotterdam gekomen. Nadat de vrouwen reeds woorden met den man hadden gehad, heeft hij hen later bij do woning van de jongste vrouw opgewacht en beide vrouwen neergeschoten. In le vensgevaarlijken toestand zijn zij naar het Ziekenhuis overgebracht. 67. Er werd een haastige beraadsla ging op het dek gehouden. „Er is maar één ding «e doen," besliste Roger op het laatst „We moeten probeeren de rotsen te doen springen." Gharlee werd uitge kozen, om dit gevaarlijke werk te ver richten een moest een zwaar duikerspak aantrekken. 88. Hij ontving zijn instructies, voor dat de helm over x'n hoofd gedaan werd en werd toen over den rand van het schip naar beneden gelaten. Tom sloeg hem met kloppend hart gade. tweede blad. NIEUW1BLAP VOOR EUIP-HOLLANBEN UTRECHT, lehoonheve—he fcwtHl WQENCOAV T JIHM It* De dader wiet éth aanvankelijk uit ge voeten te maken, doch ie late» ge- ronden en gearresteerd. Na eeret ont kend te hebben beeft èe dader, daar de lanwijxinfen. neer sterk tegen hem wa ren, hekend. Hij ie in eermkerde bewa ring gesteld. Men meldt omtrent de aanlaldtg na der, dat de dader zioh bij het meisje had voorgedaan als een rijk man. Na ocni- gen tijd vertelde hij haar, dat hij al zijn geld had verloren en nu vroeg hij zijn verloofde duizend gulden te leen. Het meisje gaf hem het geld, maar toon zij na eenigen tijd om terugbetaling begon te vragen, ging de man dreigen met een revolver. Verscheidene keeren heeft hg haar bedreigd en eens heeft zij hem de revolver weten te ontrukken en het wa pen in de Coolhaven geworpen. Gisteren heeft haar zuster in den loop van- don dag weer met den man gesproken over het geleende geld en dat leidde tot zijn daad. BRAND IN NEDERLANDSCH STOOMSCHIP. Nederlandsch en Hongaarxch kapitein gedood. Het Nederlandsche stoomschip Apol- linaris III, eigendom, van de N.V. P. Fauchey's Gargadoorsbedrijf ie Rotter dam zou' bij wijze van proef een dienst voor stukgoedvervoer onderhouden tus schen Boedapest en Alexandria v.a Stamboul en Galatz. Van Boedapest zou het 1500 K.M. langs den Donau tol aan zee varen; een dergelijk lang traject op een rivier is voor een zeeschip een merkwaardigheid. De Apollinari* zou 't eerste Nederlandsche schip zgn, dat te Boedapest verscheen. Voor een eerste proefvaart verliet het schip op 2 Mei Rotterdam met als Hol- landschen kapitein den heer Joharmos uit Groningen, een man van ongeveer 32 jaar. En naast hem stond de Hongaar- sche kapitein Lehrer, ook iemand met veel ervaring. Spoedig kreeg het schip met storm en mist te kampen en dat is ook waarschijn lijk de oorzaak geweest dat de ApolUna- ris op den 21 sten Mei bij de Noordkust van Afrika machineschade kreeg en te Bizerta moest binnenioopen om te wor den gerepareerd. Daar brak Zondagnacht in Let schip brand uit. De brandweer van de pj&rine en oen sectie tirailleurs snelden te hulp, doch kapitein Lehrer kwam in do vlam men om en kapitein Johannes werd ernstig gewond; op den avond van dun eersten Pinksterdag reeds volgdo een telegram waarin zijn dood werd ver meld. Uok een Duitsch passagier, Schorch, was ernstig gewond, doch hij is iiei stel lende. Over de oorzaak van de ramp is offi cieel nog niets bekend. ERNSTIGE ONTPLOFFING. Elf doodsn. Te Long Beach in Califormë heelt oen ontploilmg plaats gehad m een der pe troleum rattmaaergeu van de Kmuliuld Oü Company, waar eensklaps een der groote geheet gevulde tanxs m brand vloog. Met razende snelheid grepen de vlammen om zich heen en ra een mini mum van tgd vlogen achtereenvolgens met minder dan 3U tanks in de lucht. De branuende vloeistof stroomde over het terrein, met het gevolg oat twee hui zen ra de ascn weruen gelegd en dertien boortorens vernield. De brandweer ondervond grooton hin der van het publiek dat door een pamek was aangegrepen. Pas na groote moeite slaagde ".en er ra, de uit omstreeks 2U.UUU personen bestaande menscnen- massa tot beuaren te brengen en het vuur, dat zich intusschen ook tot de terreinen van de 'lexas Uil Company had uitgebreid, meester te worden. Er waren 11 dooden uit de puinüoopen te voorschijn gehaaid en 18 personen zijn gewond. De materieele schade wordt op 2.000.000 dollar geraamd. ZEVEN MENSCHEN GEDOOD. Door •lactr. stroom. In de Val Levautina nabij Chiggiogua (Zwitserland! *gu kg het iranspcrt van boomstammen per kaOoispoo. zeven per sonen ooor hoogspannuigsstr >oin ge dood. Op nog met opguueidurue wgse u de stalen kanei ra contact gokotueu met een huogspannragsieiu-.il,kr weruen nog twee persunen zwaar gewond. EEN KRASSE MAAlREuEL. Te Hoer», ra Duitachland, ia een han delaar en makelaar, die iemand voor drie maanden 100 Mark had geieend en daar voor 20 Mark rente had oe reken cl, als ai- achrikwekkemd voorbeeld door 4 naazi's door de gemeente geleid. Daarbg moest hij een bord dragen, met het opschrift: „Ik ben een woekeraar, ik ben een bloed zuiger". VERGIF IN HAAR CHOCOLADE. Toeleg tijdig ontdekt. Te Birmingham (Eng.; ia oau tram conducteur, Giaude Tref'is is Montague, gearresteerd, als verdicht van een po ging om zgn vrouw te vergittigoa. Veertien dagen geleden begon zijn vrouw hem te verdenken en stelde de politie van baar vermoeden in kennis. Twee rechercheurs verborgen zich Za terdagavond in de woning en betrapten den man op heeterdaad. Zij zagen, dut hij een kopje chocolade met 'n verdacht poeder erin, voor zijn vrouw gereed maakte en het haar gaf. Toen kwamen zij te voorschijn, aresteorden den man en brachten de chocolade naar een bu reau voor chemisch onderzoek. Daar kwam aan het licht, dat er loodrnenio in de chocolade was gemengd. Uit het voor loopig onderzoek is gebleken, dot de man ongeoorloofde betrekkragen onder hield met een andere vrouw, die bij be loofd had le sullen trouwen, Trein nel veeaatiereixiferi •■tipeerd. Vyiliea dooden, vele gewenden. Een draadloos overgebrachte foto van het terrein der verwoesting, waar druk bezig is met bet opruimingswerk. Aan het beg'n van het Pinksterfeest heeft een ernstig spoorweg ongeluk op de lijn van Parijs naar de havenplaats Le Croiaie (in de Vended) vele slachtof fers geeischt. Het ongeluk gebeurde 'e morgens te gen 6 uur, op ongeveer S KM afstand van Nantes. Nabij deze plek was Don derdagavond 'n goederentrein ontspoord waarbij de hoofdlijn o.er een alstaud van 600 Meter zw var was beschadigd. Derhalve had de spoorweg maatschappij orders gegeven, al\« tr i 'i°ii over oen hulpspoor te leiden, waarbij natuurlijk de sneltreinvaart stork verminderd moest worden. Van de volbeze..e Pink- stertreinen naar de kust waren de gewo ne trenen en de eerste extra-trein dan ook zonder incident de plok gepasseerd. Do oorzaak. De machinist Pierre Cuzcn van den tweeden extra-trein, iemand met 20 dienstjaren op dit traject, had evenals de machinisten der andere treinen bij het vertrek uit Angers wm couvert met geschreven instructies modegekregen. Volgens den stationschef uit Angers bevatte deze brief instruct es inzake do afwijking van de norma,e route bij Grands Blottereaux. De machinist uioet echter verzuimd hebben van den inhoud dezer enveloppe kennis t.-» nomen, riee- nende, dat het de gewone dicnstiratruc- t es waren. Toen hij merkte, dat ziju machine met een vaart van 92 K.M. do hulplgn op reed vreesde hij, dat zijn trein zou ont sporen of op ean ander an trein loopco, en hij gooide uit alle macht den stoom om. Bij zulk een snelheid kon do troiu dat niet weerstaan en vloog uit de rail» den trein meesleurend. Vr»M8lijk« gcvo,gen. Van de 14 wagons, waaruit de trein bestond werden de voorste dr,o ui elkaar gedrukt; vier andere werden omgekeerd in het weiland naast de sp «irlij'i ge slingerd. Er bleven slechts twee postrj- tuigen en twee personenwagoni in do rails. De meeste passagier» sliepen nog in de slaapwagen» of ra hun coupé'», toen het ongeluk gebeurde. Ontzettende t&freelen volgden op de ontsporing. Uit de voorste wagons stegen hartverscheurende kreten en geweeklaag op. In deze wagon» wa ren de inzittenden, voor zoover niet op slag dood-gekneld tusschen wrakstukken of te pletter geslagen tegen wagonwan- den, allen min of meer zwaar gewond, door stukken «taal van de versplinterde wagons. De ongedeerd gebleven reiziger» or ganiseerden een eerste hulp-dienst en wisten tal van ongelukkigen uit hun ha chelijke positie te bevrijden, nog voor dat assistentie arriveerde. 0» hulpverleening. Twintig minuten na het ongeluk wa ren de brandweer uit Nantea, hoeren uit den omtrek, soldaten, gendarmes enz., ter plaatse, maar de ruïne vormde zulk een chaos, dat het drie uur duurde eer KEN VLUCHT CM DE AANDE. OP DE PUINHOOPEN. het laatste slachtoffer er uit was gehaald. Het was een vrouw, die kort daarop stierf. Men vond 15 dooden, terwijl er 125 waren gewond, van wie ongeveer 70 ern stig. De gewonden werden per ziekenwagen naar de ziekenhuizen gebracht en de lij ken naar het stadhuis van Nantes, waar een rouwzaal werd ingericht. De machinist heeft tegenover den pro cureur-generaal uit Nantes, die kort na de ramp hem ondervraagde, ontkend, .lat de hem te Angers overhandigde enveloppe een afwijking van de route behelsde. Vol gens hem stond er alleen in, dat een der s gnalen ter plaatse niet goed werkte. Hij heeft wel het gebruikelijke eerste at tentie-signaal gezien, op 1200 M. voor den wissel, doch niet de tweede daarop volgende signalen, die 30 K.M. snelheid voorschreven en evenmin het vierde sig naal, dat aangaf dat men op een zijspoor kwam. Daar de machinist het betreffende pa pier heeft weggeworpen, is de juistheid van zijn lez'ng op het moment moe'lijk na te gaan. In afwachting van het ver dere onderzoek is de man in arrest ge steld. Non een ongeluk. Denzelfden dag had een tweede onge luk plaats bij het station St Pierre Des Corps. Daar is de ex,)re-<43-trpin Nan tes— Lyon in botsing gekomen met een locaaltrein, die den dienst tusschen St Pierre des Corps en Tours onderhoudt. Een bagagewagen van den locaaltrein werd versplinterd en hop uit de rails, evenals een andere wagon. 28 passa giers liepen kwetsur-ju op. Esn onbestuurde trein. Tenslotte heeft Maandagmiddag op de machine van den personentrein van Parijs naar Montereau een vreesol ijk ongeluk plaats gehad, dat gemakkelgk ook tot een groote spoorwegramp had kunnen leiden, wat echter voorkomen is door de tegenwoordigheid van geest en den moed van den mach nist en den stoker, die beiden als slachtoffer van hun plicht zijn gevallen. Toen de stoker kolen op het vuur wil de werpen sloegen plotseling een paar vlammen naar buiten, waardoor zijn kleeren in brand raakten. De macninist probeerde de vlammen te doovsn, doch de wind, die ontstond door de snelheid van den trein joeg de vlammen ook in de r chting van den machinist, die even eens in brand vloog. De ongelukkige sprong brandend uit den rijdenden trein en bleef ernstig gewond liggen. De sto ker bleef op zijn post en had de tegen woordigheid van geest de alarmklok te luiden, die den hoofdconducteur waar schuwde dat er op de locomotief iets niet in orde waa. De hoofdconduaeur slaagde er n over den tender de machi ne te bereiken, waar hij den stoker vond die bewusteloos in elkaar was gezakt. Hij bracht den trein tot staan en een ernstig ongeluk waa voorkomen. Machinist en stoker zijn korten tijd nadat hun de eerste hulp waa verleend aan hun verwondingen overleden. JTM1MY MATTERN. Zaterdag is de Oceaanvlieger Mattern bij New York gestart voor een vlucht om de wereld. Hij tracht het Teoord te bre ken van Poat en Gatty, die een tocht om de wereld volbrachten in 8 dagen, 15 uur en 51 minuten. Mattern is gisteren na twee tuaachen- landingen te Moskou aangekomen Toen hij uit zijn cockpit kroop, zag hij er buitengewoon vermoeid uit, hetgeen ook niet anders kon verwacht worden, omdat hij sedert zijn vertrek nit New York, slechts drie uur slaap had geno ten. Hij waa zóó afgemat, dat zijn oogen met bloed beloopen waren. Niettemin waa hij opgewekt en «teeg hij spoedig weer in om zijn tocht voort te zeiten over Siberië. De vlieger heeft geen radio aan boord om overtollige ballast te vermijden, en heeft geen levensmiddelen bij zich, behal ve zes sinaasappelen. MIJNRAMP IN JAPAN. 48 dooden, 50 gewonden. Als gevolg vam. een hevige ontploffing in een kolenmijn in de omgeving van Na gasaki, zijn 46 mijnwerkers gedood en 50 zwaar gewond. De materieele schade is enorm. Het zoeken naar de dooden en gewonden tasechen de orerblufeelen van de in elkaar eeloopen wagoni van dan trein bij Nantee, ging met groote moeilijkheden maart. Ie» drtadloai orergeeetade loto. Dinsdagavond 16 Mei kwam de ge meenteraad in openbare vergadering bij een. Aanwezig aïle leden. Burgemeester Folkerts opent de vergadering, waarna de notulen werden gelezen en onveran derd goedgekeurd. Ingekomen is een adres van enkele in gezetenen uit den kom der gemeente, om een gemeentelgken ophaaldienst voor vuilnis ra te sieilen: éénmaal per week, b.v. 's Zaterdags. B. en W. adviseeren den raad hierop nog niet in te gaan, daar de tgd niet gunstig genoeg is. Ook is de vraag of er wel een geschikt terrein voor te vinden is. B. en W. willen liever een geschikter oogenbiik afwachten en dan een gemeen te-werkman aanstellen, die alle baantjes kan waarnemen, zooals grafgraven, school schoonmaken, vuilnis ophalen enz., enz.; voorgesteld wordt voorloopig te wachten tol men de be grooting voor 1934 opmaakt. De heer Van Lent acht hot noodza kelijk een ophaaldienst ra te stellen: Vi dag per week acht hij niet voldoende: af val van den slager bijv. kan niet zoo lang blijven liggen. Zooals in de memorie van toelichting bedoeld, zou zoo'n gemeente werkman iemand worden met 12 am bachten en 13 ongelukken. De Voorzitter: Precies, een ma nusje van alles. De heer Van Lent: Dus school schoonmaken, grafgraven, metselen enz. De Voorzitter: Niet metselen, al leen een metselaar helpen, iemand die zoo wat alles kan en dan 4 dagen por week inplaats van 6. De heer Van Lent: Neen, de geheele week. In de memorie van toelichting «prak u over een ongunetigen tgd. De Voorzitter: Laat ons eerst de begrooting afwachten en dan tegen 1 April de zaak nog eens onder de oogen zien. De heer 't L a m vindt het esn cnhoud- baren toestand, niemand weet waar bij met het vuil heen moet. Gooit men het 'n de sloot, dan krijgt men last met den polder en op het land willen de eige naars en huurders het ook niet hebben. Bij de slagers is het «en ongelukkige toestand. Spr. stelt voor dat de raad zich nu uitspreekt om dan later verder op de zaak in te gaan. De Voorzitter vindt beter het ad vies van B. en W. op te volgen. Momen teel weet niemand een geschikt terrein; dit moet ook buiten de bebouwde kom liggen. Spreker verzoekt 3en heer 't Lam eerst uit te kijken naar een geschikt ter rein. De heer 't Lam: Geschikt terrein weet ik op 't oogenbiik niet. De Voorzitter: Het moot een plaats zijn, waar ook niemand er last van heeft. De heer Van Lent zou de Folkorta- straat er ook graag bij betrekken. De Voorzitter verzoekt alle leden uit te üien naar een geschikt terrein. De heer 't Lam vindt de vuilnisbe weging een rommel. Op verschillende plaatsen v'ndt men in putten en slooten oude fietsen, kinderwagens enz. De Voorzitter antwoordt dat oen vreemdeling kort geleden nog de rein heid van het dorpje Arkel roemde, waar op de heer 't Lam zegt: „langs de straat is het hier wel netjes, maar achter de huizen niet". Na nog enkele discussie wordt beslo ten het advies van B. en W. op te vol- gen. Hitres mril hit lurmlti n# 4« KfeoolutodiMit n« 1M> tv kania van den raad gebracht. De conunieeie voer plaatselijk ach oei toezicht zegt in haar rapport dat per 1 Jan. *81 148 leer lingen de school bezochten en per 81- ll-'sa 187. In April kvana 18 niem leerlingen, terwijl 11 leerlingen de eehool verlieten. Het rapport werd voor kennis geving aangenomen. Ged. Staten zonden bericht van goed keuring van het raadsbesluit tot het aan gaan van een geldleening a f 350, noodig voor de uitbreiding van het electrisch net aan den Parallelweg. De Voorzitter deelt mede, dat het moeilijk was dit bedrag te leen en, omdat de terugbetaling alleen kan geschieden met aflossing in 7 termijnen. Spr. heeft dezen post op zijn eigen naam laten zet ten en vraagt of, niemand daartegen be zwaar heeft. Allen gaan ermede accoord. De Voorzitter deelt mede, dat in de plaats van den heer Verver, die ver trok naar Schiedam, tot lid der drink watercommissie „De Lingemond", is be noemd de heer A. Kooij Jr. te Kedichem. Van den minister van binnenlandsche zaken is bericht ontvangen, dat de steun regeling is verlengd tot 10 Juli. Een voorstel tot weder inhuring van de torenklok door de gemeente voor den tijd van 5 jaren a f 20 per jaaT, wordt z. h. s. aangenomen, evenals wijziging der gemeente-begrootingen 1932 en 1931. Voorts is ingekomen hst jaarverslag van de gezondheidscommissie, zetel Go- rinchem. Ontvangen werd f 1917.80 en uitgegeven f 1425.12 M, zoodat er een batig saldo is van f 992.09 X. In de vorige vergadering was op «en verzoek om vrijstelling /an schoolgelden over het 2e halfjaar 1932 afwgzend be schikt, omdat de aanvrager nog belas tingplichtig is. In dien tusachentijd is hem door den inspecteur der dir. bel. te Gorinchem als zoodanig ontheffing ver leend. Op grond hiervan stellen B. ha W. voor, op het vorige raadsbesluit te rug te komen en aan het verzoek te vol doen, wat zonder hoofd. st. wordt aan genomen. Van den heer Eldik ia een klacht in gekomen over het berijden van het s.g. kerkepad per fiets. Dezer dagen nog werd een kind overreden, terwijl de heer Eldik onlangs daar ter plaatae met ewn fiets werd aangereden en oen pols brak. De heer v. Lent pleit voor het instel len van een verordening, waarbij bet verboden ia dit kerkpad met oon fiets to bergden. Besloten wordt met alg. at. dit in de poliLe-verordening op te nemen, zoodat dan overtredingen gestraft kun nen worden tot een max. geldboete van f 25. Een voorstel van B. on W. om aan den proeftuin te Gorinchem een èubai- die a f 20 te verieenen, op grond van het feit, dat anders aan beiangh ebben den geen adviezen worden gegeven, wordt na eenige discusaioe met alg. et- aangenomen. Bespuiting van vruchtboom es. Daarna komt aan de orde een voor stel van de 6.D.ü.F.-fracne, tot wijzi ging van de poime-veroruunmg, zooda nig, oat boete wordt gesteld op beecha- uigrag van anuerraans goederen by bo- spui uiig van vruciitboouien. i.neer 't Lam neeit out m de vergade ring op 2 Octoner iüoü reeds ter taiei ge- braent, gesteund door de neeien Len Lesten en van Lent. Le Voorzitter ziet er groote be zwaren ra, daar de onxoaten, voortxo- menue door de beschadiging bij het ne- epuilen van vrucmooumen, alleen opeisch haar zgn door miudei van een advocaat, en ais er nu b.v. l 3 scnado is, kan men toch met naar eea advocaat gaan. Ln hoe ver strext de neioeJceui* van „goede ren van een ander?" Gras valt daar ook onder. Spr. vindt net heter, zoo weinig mogelijk strafbepahugen te maken. Le heer 't Lam vindt instelling van strafbepalingen geen bezwaar voor goed willige menseden, Van alle bepalingen wordt voor 90 pGt. nooit procesverbaal opgemaakt, wat spreker toejuicht. Wethouder Van IJzeren meent, dat de menschan zich goed ibij de veror deningen aanpassen, zoodat er weinig procesverbalen volgen. De beer 't Lam zegt, dat reeds eer der de heer Den Besten feiten heeft ge noemd, die het noodig maken een ver ordening in het leven te roepen, als door zijn fractie bedoeld. Wil de raad de be paling echter alleen van toepassing maken op bebouwde eigendommen, dan vindt spr. dat ook goed. De Voorzitter zegt, dat er een goede geest heerscht onder de inwoners; bij vindt beter om geen straibepalragen te maken, nooit ia er een klacht ingeko men van beschadiging door bespuiting. De heer Den Besten zegt, dat het motief vam den (burgemeester niet opgaat, hij zelf heeft de ondervinding, dat men er veel hinder van kan hebben. Er wordt some met sterken wind langs den open baren weg gespoten. Toen men bij den heer KI. Boo te bezig was, leek het, of er brand was. Toen spr. passeerde, kreeg hij dat goedje in zijn oogen en hij is er zeker van, dat door een dergelijke be spuiting andermans goederen worden be schadigd. De Voorzitter zegt, den vorigen zomer met een auto door Lexmomd te zijn gekomen, toen men langs den weg ook aan het spuiten was. Hij kreeg enkele spatten op den auto, dooh ze lieten zich gemakkelijk verwijderen Wanneer epi^. een overtreding constateert, maakt hij de menschen er op attent, en na aanbieding van excuus, houdt men dam onmiddellijk op, wat spr. aardig vindt. De menschen zijn hier welwillend. De heer Van Lent zegt, dat er ver schillende soorten vocht zijn, waar mee gespoten wordt. Als de heer Den Besten verdunde creoline in zijn oogen had ge kregen. was hij waarschijnlijk er niet zoo goed afgekomen. Bi hnr Yiwi# Mft, 4»1 hit «Ws

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 4