1 ou Cf rrf» Moderne Zeeroovers. vrijuav t juni im iiisucrxnii Gemengd Nieuws 41 Rechtszaken. Burgerlijke Stand. rWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Scltoonhovanfcha Courant Kanalt ta Haastrecht Haastrecht Da Haaatrachtaaha kermis daad waai haai ia tra da Dit Jaai ia aaa «root daal aaa da vermakelijkheden ff- pjaatat op hat voor-terrein van het kunst- aa epovtfebouw „Conoordia", waar door grootare ruimte an mooie ligging de opstelling moer In onderling verband en overzichtelijk kon geechieden, zoodat het kennisterrein daar een geselligen aan blik biedt. Dat van de mooie dansgelegenheid in de groote, aan het terrein grenzende zaal gebruik gemaakt wordt, spreekt van zelf Voor nadere mededeelingea zie men de advertentie in dit blad. Kan bijenzwerm. Hel- en Boei cop. Hat zoontje van dan veehouder H. gelukte het deae week een bijenzwerm te scheppen, dia later in aan korf werd ondergebracht. Hel- en Boeicop. Vrijdagmorgen wordt een raadsvergadering gehouden, waarin onderstaande punten zullen worden be handeld: Mededeelingen; 1. Goedkeuring armenrekening 1932; 2. Goedkeuring ar- menbegrooting 1933 3. Goedkeuring re kening van de gezondheidscommissie 1932; 4. Vergoeding bestuur bijz. school 1931; Verordening gem -veldwachter; 6. Goedkeuring vleeschkauringsdienst 1632 H oog-Blokland. Een auto, bestuurd door dr. W. H. K. uit Amsterdam, reed op den rijksstraatweg nabij Vijfhuizen tegen een auto, bestuurd door den heer A. W. uit Werkendam. Be:de auto's kre- gsn belangrijke schade. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Krimpen a.d. IJssei. Da muziekveree- niging „Conoordia" bahaalde op het con cours ta Vlaardingen een len prijs In verband daarmede heeft ze Dinsdagavond een rondgang gemaakt door de gemeente. Gouden Jubileum. Lekkerkerk. Op 11 Juni zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer Joh. Boon, fa brieksbaas bij „Bouwmaterialen M. Lui ten N.V.", bij die firma in dienst trad. Nltuwarkark a.d. IJssei. Zaterdag 3 Juni hield de Poaiduivenvereeniging „De Luchtbode" een wedvlucht uit CustTin, afstand 708 K.M. Los 5 uur. Aankomst eerste duif 6.33.18, laatste daif 8.27 uur De prijzen werden als volgt behaald: le prijs P. J. Hamkat-, 2a, 4a en 5e prije A. Verhoef; 3e prije G. A. de Koning, 0e pr. W. Wijnen. Maandag werd een wedvlucht voor Jonge duiven gehouden uit Barendrecht, afstand 20 K.M Los 8 20 uur. Aankomst eerste duif 8.3515 uur. Laatste duif 8.38.13 uur. Prijzen le en 2e prijs A. Verhoef: 3e, 4e, 5e, 0e en 7e prijs J A. Streef; 8e, 9e en 10 prijs en overduif J Ëdeling Er namen 40 duiven deel. Oud-Alblas. Voor het diploma E.HB. 0. slaagden de cursisten A. Kortcland, G. Eijkelenboom, A. v. L Heonk, A. Gel derblom, M. de Groot on de dames: N. 8prong, A. Vlot, A. Vlot an J. Tuijtel Tot hoofdingeland van da Neder- waard is herkozen de heer J Braankvr. Gekozen werd in de vacature J. Baan de heer D. Houweling, met 194 legen 187 «temmen op den heer G. Baan Op de poldervergaiering werden herkozen tot heemraad vin den polder Noordzijde de heer J. Jongoneel Rz. ea van den polder Grooten Esoh de beer L. Korporaal. Slechte wegen. Peursum. Maandag geraakte hier do heer v. d. H. uit Den Haag, met zijn motorrijwiel, op welks duo zijn verloof de zat, door het vele loses gr.nt, van den weg af. Beiden besearden sioh tamelijk en hat motorrijwiel werd beschadigd. Dinsdagmidag ia eveneens door den slechten toestand van den weg een muis je met haar rijwiel gevallen. Da hear A. H. ta Gieeean-Nieuwkark verleende de eexate hulp. Nadat aij verbonden, was en wat bekomen, van den schrik werd da rail voortgezet. Polsbroek. Hat bouwen van aan nieuwe schuur voor rekening van den heer Joh. Zijdarlaan, is bij inschrijving gegund als volgt: het metselwerk aan den heer J- Taeuw; hat timmerwerk aan dan hear G van Dam; an hat emidewerk «n loodgie- tarewark aan dan haar L. L. Horden, al len alhier. Schailulnen. Onder groote belangstel ling heeft de mondorgelclub D..U.K. op het Kerkplein een uitstekend geslaagd ooncert gegeven. Een bioompj es verkoop tan bate der kas leverde f 31.3U op. De 117e jaoriyksche Waterioo-col- lecte ten bate van het fonds tot aanmoet diging van den gewapenoen dienst zal hier op 21 Juni langs de huizen gehou den worden. In da moddersloot Waddinxveen. Terwijl de bakkerszoon Broere met paard en wagen in het Tweede Ulok brood bestelde, is het paard tijdens zyn afwezigheid met den wagen in de diepe moddersloot geraakt. De wagen kwam boven op het paard terecut Waardoor dit met de pooten in den bagger wegzakte. Toegeschoten bewoners van uen weg begonnen met den wagen te licuten om het paard vru te krijgen, hetwelk pas na een uur hard werken gelukte, daar de wagen geheel op zijn kam lag. Toen werd het paard uit zun netelige positie verlost en bleek, dat het geen leisel had bekomen. De wagen werd later op den dag gelicht en waa ernstig beschadigd. De broodvoorraad was door het bagger- water waardeloos geworden. Bsan gebroken. Waddinxveen. Doordat het dochtertje van den heer B. de macht over haar stuur verloor, reed zij op den Kerkweg met haar rijwiel een haar tegemoetko- menden wielrijder aan. Beiden vielen, het meisje wel zóó erg, dat zij «en been brak. ZÜ werd naar de ouderlijks woning verroerd, Waddinxveen. Dezer doges ie opge richt de „Eerste Waddimxveaseche hea- gelaareelub „De Édel-karper". Wij ver nemen dat deze verecaigimg binnenkort een wedstrijd zal houden, waarvoor reeds een beker en andere prijzen be schikbaar gesteld zijn. De beker is te be zichtigen in de etalage van het sigaren magazijn van mej. Schildt aan de Zuid kade. Waddinxveen. De uitslag van de poet duivenvlucht van „De Sperwer" gehou den voor oude duiven uit Compiègne Fr., afstand 318 K.M-, was: A. Pijpers 1, 10, 21 en 30; "W. van Berkesteijn 2, 12 en 16; A. Verweij 3. 6, 7, 11 «n 18; J. Sleeuwen- hoek 4; N. la Grande 0, 13, 22 en 29; W. Schrander 8; P. Versloot 0 20; W. van Ringalanstein 10, 85, «n *7; C. van Dijk 14; P. Vink 17; P. van Geloovan 19; B. Versluis 10; J Bitman 84, ML van NeUen- ateia 26; B. Batink 88. De aankomst van da ««rata duif «a laatste duif waren reep 15.45 11 uur en 17.20.04 uur. De heer J .F. A. de Waal te Lama- waarde, gem. Hontenisfle, is tot tijdelijk onderwijzer benoemd aan de R -K. St. Jo- zephechool aan den Kanaal weg. Waddinxvsan. Het dochtertje van den heer B. nam met haar rijwiel de bocht van den hoek KerkwegOranjelaan te kort en ging kopje-onder in de diepe we tering. Toegeschoten voorbijgangers brachten haar spoedig op het droge, ter wijl haar rijwiel later opgevischt werd. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs onzer patronen ie f 058 voor japonnen; f 0 48 voor kinderkleeding; en f 0.40 voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per post wissel overmaken aap de Moderedactrice, Muze nitraat 5B, Den Haag U kunt ook gireeren op girorekening 191919 ten no ma van den Knippatronendienst te Den Haag Voor uitstekenden pasvorm wordt ingestaan, indien buste- en heupwijdte duidelijk worden vermeld. Het zoo juiet verschenen Praetisch Modeblad wordt met de patronen kosteloos medegezondsa. MANTELPAK VOOR JONGE MEISJES. (701) Een gladde wollen tailleurstof, effen of fantasie, zal onze jonge meisjes zeker aardig «n vlot kleeden Het model is eenvoudig en niet getail leerd, hetgeen het zalfvarvaardigin en sa zeer vergemakkelijkt. Onze afbeelding geeft eohuine zakken ta zien, maar voor wie dit moeilijk heden oplevert, kunnan za eenvoudig vervallen. Een kraag heeft dit manteltje niet, doch wal een paar revers, walks tot aan de poetuurnaden reiken. Een aardige bij passende shawl maakt het geheel geklee- der. Daze shawls worden van zijde, maar ook van tricot «n «igen breiwerk gedra gen en zijn vrij smal, terwijl de uitein den vóór over elkander geknoopt worden, en onder de mantel komen. De rok heeft twee banen en aan de vóór zoowel als de achterbaan is een die pe plooi in het midden gemaakt, gedeel telijk opgestikt. Een jumper of eenvoudige overhemd- blouse kleeden hierbij aardig. Patronen kan men aanvragen voor de maten tot en met maal 44 onder no. 701 De kosten bedragen f 0.58. VOORJAARSMANTEL. Voor meisjes van 10—14 jaar. (704) Dit eenvoudige model is zeer praetisch om door schoolgaande meisjes gedragen te worden De mooie soepele, zuiver wol len stof, die onder den naam van ka meelhaar in den handel is, geeft meer 'n gekleed geheel,, daar zij in hoofdzaak in pasteltinten verkrijgbaar is, en een breed te heeft van 1.40 M-, terwijl voor alle dag donkere stoffen practischer zijn. De mantel is recht naar onderen toe iets klokkend, terwijl een fünke overslag er voor zorgt, dat de jurk bij het loopen niet te voorschijn komt. De rechte mouwen hebben uitstaande kappen, met een garneering van twee knoopen, terwijl de manchet een dubbele rij knoopen heeft. Om het middel wordt een smalle cein tuur gedragen met galalith gesp. Patronen kan men aanvragen onder no. 704 met vermelding van den juisten leeftijd. De kosten bedragen f 0.68. GEKLEEOE MIDDAGJAPON. (702) Da voorjaaiwatoffan gaven ruimschoots fgckgcnhcid ffut kau» te aakan, daar al- M in Uw» m wwfel rwd» zijn vereohenen. Tot de nieuwste stoffen behoort o.a. flamisole perlé en Bouillon- nó imprimé, beiden kunstzijden weefsels, in mooie tinten, alsmede in zwart. Wol met zijde blijft zioh ook nog steeds in de gunst verheugen. Het geplisaeerde. zijden vestje eindigt met een scherpe punt in de taille, terwijl een kanten garnituur als afwerking van hals en mouwen dient. De rok is recht om de heupen, naar onderen toe is wijder wordend door lich te klokken. Patronen kan men aanvragen tot en met maat 52, onder no. 702. De kosten bedragen f 068. GEKLEIDE MEISJESJURK. (Nr. 111). Deze gekleeds jurk voor meisjes va* dunne zomerstof of zijde kast met \f zon der cape gedragen worden. Onze kleine afbeelding geeft de moow- looze jurk te zien, met een puntig toe loopend vest van organdie tot in de taille. De rok bestaat uit 2 banen, waar van de voorbaan opgeetikte plooien heeft, die 30 c.M. van den onderkant af uit springen; de ruime achterbaan daaren tegen is ingerimpeld, terwijl over de verbindingsnaad van rok en lijfjn een smalle ceintuur komt. De cape reikt tot even boven de taille en maakt het jurkje zeer gekleed, voor al door de aardige strik op de linker schouder, waarop een gespje wordt ge maaid. Patronen kan men aanvragen voor den leeftijd van 12—10 jaar. De prijs bedraagt i 0,68. TENNISKLEEDINQ. De Voorjaare- en Zomermaanden zijn bij uitstek geschikt om de tennissport te beoefenen, daar gelaten natuurlijk de al te heete zomerdagen. Deze brengt men evenwel toch gaarne op de tennisbanen Joor, doch dan bij voorkeur op schaduw rijke plekjes, onder het genot van ijs en limonade. In de eerste plaats zullen de dames er /anzelfsprekend zoo aardig mogelijk uit- z. en, want de werkelijk mooie dagen, dat men lichte, luchtige toiletjes kan dragen, :ijn in ons wisselvallige klimaat te tel len. De uitgaven, die een paar vlotte ten nis jurken met zich brengen, zijn niot groot, want voor spotprijzen ziet men alleraardigste piqué, organdie, linnen, frotté. vl'sco, tobr&lco enz. Vooral wit is thans ook zeer in de mode. Hierbij een aardige strik in rood ci ré en eenzelfde ceintuur geeft iets vroo- lijks, evenals een rood jakje. Zeer modern zijn de modellen, die van voren dichtgeknoopt worden, dus die men als een mantel aantrekt; om meer be wegingsvrijheid te hebben, knoopt men de twee of drie laatste knoopen niet dicht. Een effen wollen manteltje, liefst in neutrale tint, of in helle tinten, rood, blauw of groen bij wit, doen goede d5en- sten om. wanneer men warm is van het spel. even aan te schieten. Het tweede model is van wit linnen met een res! van gestreept wollen jersjy, dat schuin naar den schouder wordt dichtgeknoopt. De japon heeft geen mouwen, doch klei ne volants over den bovenarm. DE VROUW EN HAAR HUIS. 500 gram gekookte visch, 8 aardappe len, 2 bieten, 1 kropsla, 2 eetlepels azijn, S eetlepels slaolie, 1 uitje, peper en zout naar smaak, 1 hardgekookt ei. De gekookte visch wordt van vellen en graten ontdaan en aan kleine stukjes gesneden en vermengd met de aan Hok jes gehakte aardappelen, bieten en de olie, azijn, peper, zout en het uitje, daar na goed omgeschept, opdat de verschil lende ingrediënten zich goed vermengen. Zoo noodig zullen we nog azijn naar smaak bijvoegen. In een slabak wordt een rand gelegd van de kropsla, die goed gewassciien moet zijn, hierop wordt de vischela hoog opgestapeld en gegarneerd met etukjee ei. Indien wij nog wat mayonaise in roorraad hebben, doen wij deze over de sla heen. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Oud brood.1 Oude broodjes worden weer geheel versch, indien men ze in een overdekte pan in den oven plaatst. Naden In geverfde vloeren. Indien men geverfde keukenvloeren heeft m deze dooi het wijken dei planken naden vertoornen, kan men hieraan tege moet komen op de volgende wijze: Krantenpapier wordt in een zeer ster ke aluinoploeaing geweekt, totdat een dik ke sap is verkregen, die men met een stomp mes tusschen de kieren perst, daarna laat drogen en hard worden. Vervolgens wordt de vloer geverfd en gevernist. Het is een eenvoudig middel, dat de vloeren een geheel ander aanzien zal ge ven. Niets toch ie onaangenamer, dan een vloer, waarvan de planken wijken, daar alle stofnesten, zich hiertusschon verzamelen en met het dweilen vaak heele gootjes gevormd worden. Roestige gordijnringen. Roestige gordijnringen kan men weer geheel goedmaken, door ie in een kom metje te doen en hierop ammoniak te gieten en hierin een half uurtje te laten staan. Voor ze uit de vloeistof genomen wor den, roert men er met een houten stokje in, haalt ze er uit en droogt se met een flanellen doekje af. PLANTEN OP DE SCHEMERLAMP, In gezinnen, die thane vooral veelal zeer kle n behuisd zijn, moet met de be schikbare ruimte gewoekerd worden. Planten geven niet alleen een zekere sfeer weer, maar bovendien gezelligheid en le ven aan een interieur. Wij zagen een zeer moderne aohemer- lamp, zooals onze afbeelding te zien geeft, die het voordeel heeft, een zacht licht (foor de kamer te verspreiden niot alleen, doch ook een hoek van de kamor, waar men een zitje heeft ingericht, bij zonder gezellig weet te maken, door de mogelijkheid er planten te plaatsen. Op bepaalde afstanden worden zijplankjes aangebracht, waarop de planten komen, hetgeen echter zóó moet geschieden, dat er rekening wordt gehouden met de zwaarte der potten, opdat het geheel niet i topzwaar wordt. Hangplanten en varens leenen zich hiervoor uitstekend. Ook op de stalen meubelen doen b.v. een bowl met enkele takken of bloemen en een cactus tuint je het heel goed SCHOENFABRIEK UITGEBRAND Veertig arbeiders xonder werk. Gisternacht ontdekte een politieman te Kaatsheuvel, dat er brand wae in do schoenfabriek van den heer J. Schrau- were-de Vries aan de Hoofdstraat. Met zeer veel moeite wist hij het slapende gezin van den e'genaar, die zelf op reis was, te wekken: de moeder, acht kinde ren en een grootmoeder. De vlammen sloegen in een minimum van tijd ovorde geheels lengte uit het dak en van redden van het gebouw kon geen sprake zijn Tien minuten nadat de brand ontdokt was, gaf de brandweer reeds water en hieraan ie het te danken, dat de belen dende perceelen voor het vuur bloven gespaard. Het woonhuis, dat ontruimd was, liep elechts waterschade op. Van de iabr ek bleven alleen de muren over eind staan. Door dezen brand komen veertig ar beiders sn arbeidsters voorloopig zon der werk. Verzekering dekt de schade. VLAM IN EEN PAN VET GESLAGEN. Vrouw zwaar gewond. Te Amsterdam is Woensdagavond lost In haar woning aan de Deimanstraat 20 een 81-jarige dame In brand geraakt, doordat de vlam sloeg in een pan met vet, welke te smelten was gezet. Haar echtgenoot, geholpen door buren, doofdo zoo spoed, g mogelijk de brandende klGe dingstukken, doch de vrouw had inmid dels verwondingen over het geheele li chaam gekregen. In levensgevaarlijken cltjO mM 60. Charles kwam behouden op den bo dem van de zee en keek verbaasd rond. Door het dikke glas van zijn helm kon hij raag het eehlp onderscheiden Ook zag hij kot de voor»tntn etrvig tneeekeS twee rotsen was geklemd Voorzichtig liet hij de patroon in een holte glijden. 70. Boven op het dek l'ep Roger onge duldig op <a neer, en eindelijk gaf Char lie wet het touw het teekvn, dat «flee in orde was Mei een grauw trok de kap«- tein onmiddellijk het aftrektouw van de patroon af. TWEEDE BLAB NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. 8choonhev«nschc Courant VRIJDAi I JUNI toestand le zij naar het demeontelqk Ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht. Ook de echtgenoot hes «enige brandwonden op, doeh kon, na vexboo- im te Mjn, k ui iw aorta koenen. GEHEIMZINNIGE BRAND STICHTING. Teleurgestelde Inbrekers. Een geheimzinnige brand heeft Woens dagnacht in het dorp Meg en (N.-Br.) gewoed Omstreeks kwart over twaalf onstond brand in de bakkerij van den heer J. F. Beukers» die juist aan het be gin van de kom der gemeente woont. De heer B. ie reeds eenigen tijd ziek «n wordt verpleegd in het ziekenhuis te Veghel. Dien avond waren zijn zoon en dochter naar het ziekenhui! geroepen, omdat de toeetand van hun vader ern stig sou zijn. Het perceel van den heer Beukers be vatte aan de voorzijde een winkel mot daarachter de electrische bakkerij, ter wijl de bovenverdieping tot woning dient. Achter het huis staat een groote loods. Bij het uitbreken van den brand was in het perceel aanwezig een jong meisje, het dochtertje van den postbode, dat den laatsten tijd wel eens moer in de woning slaapt en wel in de z.g. op kamer achter den winkeL Boven sliep de knecht. Omstreeks kwart over twaalf werd het meisje, naar zij verklaarde wakker door stemmen, welke zei don de! er toch niets viel te stelen en dat zj daarom den boel maar in brand zouden steken. Het kind ie toen opgestaan en bemerkte, dat er inderdaad brand waa uitgebroken. Zij probeerde den knecht te wekken doch deze «liep zoo vast, dat hij niet antwoordde op het geklop van het kind. De brand had zich intueschen uitge breid en was reeds door de buren opge merkt. Zij slaagden er in den knecht eindelijk wakker te maken, die, daar de trap reeds brandde, aan de achterzijde door een raam wiet te ontkomen. Spoe dig wae de brandweer ter plaatse, die, door omliggende perceelen nat te hou den, u tbreiding van den brand wist te voorkomen. Het perceel van bakker Beu kers, met de daarbij behoorende loods, is totaal uitgebrand. Alleen de voorgevel bleef staan. Volgens nog niet bevestigde verkil» ringen zou in het perceel op verschillen de plaatsen tegelijk brand zijn uitgebro ken. Althans zou t^elijkertijd in het woonhuis en in de achter bet huis staan de loods vuur zijn ontstaan. De burge meester van Megen stelt naar die ge- he mzinnige omstandigheden een onder zoek in. ZWITSERLANDS OORLOGS SCHADE. Vergoeding? De Nationale Raad van Zwitserland, heeft met 96 tegen 14 stemmen een voor «tel aangenomen, waarin de Bondsraad wordt uitgenoodigd, inzake de kwesue der schadeloosstelling voor oorlogsscha de een beroep te doen op dan- Voken- bonddraad om bemiddeling bij het aan hangig maken voor het Internationaal Gerechtshof van vorderingen tegen en kele staten. HITTE- EN KOUDEGOLF. De Amerikaan ache Oostkust van N«w Tork tot Canada, ia dooi enwedere en stonnen van buitengewone hevigheid ge teisterd. len vreeeelijk onweer heeft in de pro vincie Ontario gewoed. In tal van hui zen sloeg de blikaem in, o.a. in 1 scho len. De instortende schoolgebouwen be dolven een aantal kinderen onder het puin. Veertig kinderen werden gewond, één daarvan zwaar. Verder is de blik sem in een kerk geslagen. Bij het blus- sohingswerk viel een ladder om, waar door een brandweerman gedood werd en drie anderen gewond. Te New Yorfc zelf «n In het Midden westen der Ver. Staten heerscht oen he vige hittegolf. Vijf en dertig personen zijn in de afgeloopen vier dagen tenge volge van de hitte overleden. Daarentegen heerscht in Brazilië een ongewone koude. De t&bakaoogst in dun staat Min as Geraee is bijna geheel ver nield. De koffieooget in den staat Sao Paulo heeft ernstig te lijden gehad, uit den staat Rio Grande do Sul wordt vorst en uit den staat Parana sneeuwval gemeld. ZONDERLINGE HONGERSTAKING. Te Chatellerault (Frankrijk) werd de 60-jarige Jean Rousselot, een rijtuigma- ker, die sederl 14 Mei vermist werd, ge zien aan d«a oever van de Vienne, waar- na de politie hem ging zoeken. Na een uur zoeken ontdekte ze hem tusschen de struiken, waar hij een vrij plekje had ge maakt en plat op den grond lag. Hij verklaarde, dat hij het niet meer met zijn vrouw kon vinden ,r»den waar om hij van huis was weggegaan en een hongerstaking was begonnen. Sedert hij de echtelijke woning verlaten had, was er geen voedsel meer over zijn lippen ge komen. Alleen had hij van tijd tot tijd water uit de rivier opgezogen met een rietje. Overdag sliep hij en 'e nachts lag hij wakker en nam hij zooveel mogelijk bewe ging liggend op den grond, want hij was te zwak om te loopen om niet te koud te worden. De eerste twee dagen had hij erge hon ger gehad, maar daarna werd hij alleen gekweld door d«n dorst. De politie heeft den stakker meegeno men naa* een ziekenhuis. HONGERSNOOD IN TURKESTAN. In Turkestan, een zuidelijk district van de sovjet republieken, heersoht groote hongersnood. Voor «enige zwart» brooden (worden kostbare Oostersche kleeden en tapijten gegeven. Door het gebrek aan voldoend en ge schikt voedsel, is onder de bevolking een scheurbuik-epidemie uitgebroken. Rus sisch geld wordt niet meer in betaling aangenomen, alleen ruilhandel bestaat nog. De gToeiende onrust in Turkestan blijkt uit de herhaalde botsingen tuschen de be volking en de roode troepen. EI6CH TEGEN OUD-MINISTER GEREKE, In het proces tegen den vroegeren rijks commissaris voor de werkverschaffing, Dr. Gereke, die van bedrog en verduiste ring is beschuldigd, «ischte bet O. M. 0 Jaar gevangenisstraf ca 100000 mark boete, benevens het verliet van de burger lijke eererechten voor den tijd van 6 Jaar, wegens keshaald badsag. DE BRANDSTICHTING TE CAPELLE A.D. IJSSEL EEN VELDTOCHT TEBEN DE WARMTE. Eisch twee jsar gevangenis straf. In den avond van 20 November is te Capelle a.d. IJssei een echuur, toebehoo- rende san E. L., en in gebruik bij den 25-jarigen schilder A. P., door brand vernield. De geheele inventaris verbrand de. Nog denielfden avond werd P., ver dacht van brandstichting, op last van den burgemeester gearresteerd en aan een verhoor onderworpen. Hij maakte veel misbaar over de ramp, welke hem was overkomen,dooh bij onderzoek bleek, dat slechts eenige potten oude verf en een benzinelamp, die zoo goed als geen waarde vertegenwoordigde, met de scüuur waren verbrand, terwijl P. tamelijk hoog was verzekerd. Bij zijn aanhouding wer den op verdachte 5 bankbiljetten a f 10 bevonden, welke hij zeide noodig te heb ben om een geschenk voor zijn schoon ouders aan zekeren Van D. te betalen Bet is den deskundigen niet gelukt een vuurhaard te ontdekken, daar nagegnoeg alles totaal verbrand was. P. had zich terzake van opzettelijke brandstichting voor de Rotterdamsche Rechtbank te verantwoorden en hoorde toen door het 0. M. 2H jaar gevangenis straf tegen zich eiechen, doch de Recht bank achtte het bewijs niet geleverd en sprak P. vrij. Tegen dit vonnis teekende het O. M. appèl aan en thans stond ver dachte in hooger beroep terecht voor het Haagsche Gereohtshof. Er werden 10 getuigen a charge en evenveel a décharge gedagvaard. De president wees P. op verschillende tegenstrijdigheden in de vroeger door hem afgelegde verklaringen en hij uitte ook zijn bevreemding over het feit, dat een dergelijke onbeteekenende inboedel toor een bedrag van f 1600 alsmede voor f 6000 voor schade aan derden verzekerd was. Verdachte voerde hiertegen aan, dat hij ook nieuwe auto's moest lakken, doch de president zeide te meenen, dat een dergelijk zaakje daarop niet was inge richt. Voorts had verdachte «en «ohuld van (f 250 wegens kostgeld aan zijn oudera 'en had nog f 300 aan andere schulden. Een inspecteur van politie uit Rotter dam, die mot den deskundige Dr Van Rijn een onderzoek ter plaatse heeft in gesteld. kwam tot de conclusie, dat de benzinelamp niet ontploft kon zijn, aatt- gez'en dit voorwerp werd aangetroffen mei de deuken buitenwaarts. Voorts verklaarde getuige, dat er groot gevaar was voot de omliggende perceelen. Requisitoir. De advocaat-generaal, Mr. De Visser, zeide overtuigd te zijn, dat P. belang bij dezen brand had. Hij was toch, ge- i en den geringen omvang van zijn zaak veel te hoog verzekerd; in ieder geval veel hooger dan een collega, die een heel wat grootere zaak heeft. Een vroolijk groepje in een badplaats ia Engeland, waar op bet oogenblik buitengewoon booge temperatuur heerscht. Spr. ging in de onderdeden de gedra gingen van verdachte op den avond van den brand na. Eigenaardig is ook, dat P- op dien avond een paar juffrouwen ont moette en hij later over deze ontmoeting met deze vrouwen is gaan praten en het deed voorkomen, dat hij haar op een an dere plaats sn vroeger in den avond ont-* moette. D» „tuigm diohirj. hebben near spr.'s meening geen feiten naar voren gebracht, die P. kunnen ontlasten. Vol gens den adv.-generaal kan deze brand geen andere oorzaak hebben, dan den op- set van Pom brand te stichten. Mits dien concludeerde spr. tot vernietiging van het vonnis der rechtbank en tot ver- daohte's schuldigverklaring aan opzette lijke brandstichting en veroordeling to» 2 jaar gevangenisstraf. Pleidooi. Mr. L. J. Hijmans vatf den Bergh voei- de o.m. ter verdediging van P. san, da) deze een voldoend alibi naar voren heeft gebracht, waaru.t blijkt, dat tiij omstreeks den tijd, waarop de brand uilbrak, niet in of nabij de werkplaats is geweest. Pleiter concludeerde tot beveslging van het vrijsprekend vonnis. DOODSLAG. Acht jaar qeBiscnt. Het O. M. bij de Haagsche Rechtbank eisch te gisteren tegen den 31-jarig"ii c« féhouder en'pet/olauttiventor A. 0 0, oe schuldigd van opzet lei ijken doodslag op een bewoonster van eon perceel aan oe Naaldwijkschestraagepleegd m den nacht van 12 op 13 December, acht jsar gevangenisstraf. ALBLASSERDAM. Mei. Geboren: Govert, z. van L Ravestijn en L. de Bru.n. Elizabeth, d. von H. Bas en G. den Beste. Ondertrouwd: B. Boer, 20 J m O. Verhoeff, 21 j. W. Gaal, 20 j in 41. Maat, 25 j. Overleden: B. Verkerk, 70 jechfg. van E. Groenendijk. Levenloos kind van A. Luthart en P. Boon. G Ver* sluis, 00 j., echtg. van G. A. Lteuwis. BERGAMBACHT. Van 20 Mai~4 Juni Geboren Anmgje Margje, d. van J. v. Enk en E. Tobde. Getrouwd: A. Boer, 85 j., «n B. J. A- van Bteems, 27 j. Overleden: A. Smit, 82 j., wad. von P. Hoogendijk. BERKENWOUDE. Mei. Geboren: Jacobs, d. van G. Suijker en G. M. Slingerland. Maria Johanna, d. van T. de Jong en A. P. van Erk. Jan- nigje Johanna, d. van T. Rehozwt en E. M. Knoop. Cornelia, d. van L. van dar Graaf en iM. G. Verdoold. Overleden: A. da Jong, 71 j., echtgenoot van P. Ooms. HAIRDINXVEIJ). Juni. Geboren: Gerrit, z. van P. Overduin en M. Buurman. Gerda, d. van J. Baard man an W. E. van Es. Ondertrouwd: C. Gornegé en C. Kam steeg. D. Havelaar an E. da Koning. Getrouwd: D. den Breejen an A. Both. Overleden. PI. Vermeulen, 07 J., wed. van H. Koppelaar. Oplossing Ster-problsam vorigs wsek. TEEKENLES. Met tnkele strepen kon je al gauw alleraardigste teekening maken -- te der verschillende lichaamsdeelen goed is de ooren mogen niet te groot, de pooten niet te kort, de koppen met te klein zijn VORM EEN CIRKEL als je maar goed begint! Kijk eens naar de teekening van het voorbeeld: se') haan en een ezel. Uit heel eenvoudigs figuurtjes beginnen we het dier lang zaam maar zeker te teekenen. Op die zelfde wijze kan je natuurlijk nog tal, van anders dieren teekenen. Maar denk I •roos, dat de verhouding van aa gror-1 Oplossing van vorige week. KLEINE IDA SPEELT VOOR... KLOEK! Een ware geschiedenis Ida was een klein meisje, dat in een groote stad woonde. In de Pinkster-va- cantie echter mooht zij gaan logearen bij oom an tante op hat land. Daar vond zij het altijd heerlijk! Zij mocht ravotten zonder steeds te moeten opletten, of er geen auto's aankwamen, morgens vroeg ging ze, inplaats van naar school, naar het veld of in den tuin om hot on kruid te wieden of de boonen opnieuw op te binden Maar het prettigste van alles vond Ida toch de dieren! Voor Bles, de brui ne merrie, met de witte vlek op het voorhoofd, had zij weliswaar een beetje angst, maar met de koe Monica was zij heel goeie vriendjesl Die gaf altijd bij zonder goede melk, als Ida op bezoek was. En Leni, het kalfje, wat zoo ovor- moedig en ondeugend en Wolf, de Her dershond, die overal met haar moeliop en het pluimvee: de kippen waren wel een beetje dom en met hen eprekm kon je niet, maar de kuikentjeeo, die waren toch zoo heerlijk-domdg en zoo leuk geeldaar was Ida dol op! Maar dan was de vacantie weor ten einde en moest zij weer naar school. Het was wel prettig, weer bij moeder tn vader thuis ts zijn, maar zij voelde zich toch erg alleen zonder Bits an Wolf en Monica. Zii smeekte pappie lederen dag baar toch een beestje te geven en bijna bad haar moeder reeds toegegeven, all pappie niet had gezegd: „In zoo'n kloi- ne stadswoning is dat niets dsn dier- kwellerij!" Dat begreep Ida heelemaal niet.... Zij wilde immers geen enkel diertje ook maar in het minst kwellen, integendeel zij zouden het bij haar heerlijk heb ben! Zij peinsde en peinsde.... En plotseling kreeg zij een idee: „zij zou zelf voor een speelkameraadje zorgen, als men het haar niet wilde geven!" Zachtjes sloop zij naar de provisie kast en haalde daar een ei weg. Zij voel de zich erg schuldig, maar moeder zou wel niet zoo heel erg boos erover zijn en den volgenden keer zou zij tiaar ei weigeren. Zondagsmorgens aten zij steeds e eren, dan was de gelegenheid er om alles goed te maken. Zij naaide een klein zakje in haar jurk en legde het ei daarin. Het zakje lig juist onder haar oksel, onder haar linkerarm. Daar in haar okselholte zou zij het fijn warm kunnen houden en uitbroeden, zooala de kloek het deed, die niet van haar eieren was weg te krijgen. Op zekeren dag zou het pik-klik gaan en een kien kuikentje zou zijn snavel tje eruit steken. Moeder was verwonderd erover, dat haar dochtertje zoo ztil was. Zij ravotte niet meer, sprong, danste en zong niet meer, maar liep langzaam, haast voor zichtig door de kamers omdat zij moest oppassen op het ei. En óp zekeren dag ging het ook wer kelijk pik-klikmaar dat was hooi anders, dan Ida zich had gedacht. Op het schoolplein stootte bij het naloorcr- tje spelen een mesje tegen Ida's armen Ida v.el languit op den grond. Torn brak het eien moeder moest een klein, met eigeel besmeurd, snikkend meiske troosten De kinderen van het land lachen na tuurlijk over kleine Ida's teleurstolling, want zij weten wel, dat het broedonniet zoo eenvoudig is. Maar Ida wist dat nu eenmaal niet en zij wilde zoo graag eon levend diertje hebben! En dat heeft ze nu ook gekregen, want vader gaf haar een week later een alleraardigst kees- hondje. En blij, dat Ida er mee was. blij! Ze raakte niet uitgepraat van op winding. Keesje heeft het beter bij haar dan hij overal elders had kunnen heb ben. Zij verwent haar makkertje op een geweldige manier. Maar hij is ook dol op haar en wil mat niemand anders uit dan met zijn kleine meesteresje! DE T00VER8PIEQEL Zet men een spiegel loodrecht op een andere en kijkt men dan in het glas, dan is ons gezicht heelemaal verkeerd. T aat men de spiegel iets voorover Del len, dan ziet men vier oogen, u de hul ling nog grooter, dan komt er eon twee de neus bij. Nog verder komt er een heel hoofd bij. Hoe. grooter de hoJling van de staande spiegel, hoa meer hoof den er bij komen. DE VLIEGENDE SPIRAAL Esn aardig papieren spsslgoed Van twee strookjes papier, óngevaar 2 c.M. breed en 30 tot 35 c.M. long draai je een vaste spiraal, waarvan de boven einden, die even lang moetan zijn, uit elkaar staan, zooals de teekening dit aangeeft. Beide uiteinden krijgen aan kleine vouw in de draairichting. Klim nu zoo hoog mogelijk, op een stool b.v. en laat het vliegtuig omlaag vallen Uit het venster is nog beter. Dan glijd» het, statig-draaiend, omlaagEen beetje lijm tusschén de strookjes, geeft het ge heel nog meer stevigheid. HOE BOUW IK EEN KALEI DOSCOOP? Zien jullie ergens een gebroken spie gel liggen, d e niemand meer goed kan gebruiken, neem die mee want voor enkele centen kan je daarvan een kaloi- doscoop vervaardigen, waar jo veel ple zier van zult beleven. Door een glazenmaker laat je uit de spiegeJreeten drie langwerpige rechthoe ken snijden. Dan neem je een ro' karton waarin je de driehoekige koker, samen gesteld uit da dre rechthoeken, die je m«t ptpientrookjM Is di«n ton» h«kt geplakt, schuift en vastplakt. Aan hot eene einde van de koker lijm je een stukje spiegelglas en sluit de opening dan af met een stuk carton. De andore zijde moet een afneembare deksel heb ben, waarin we een rond gaatje knip pen. Gooien we nu bonte kralen, splin tertjes glas, gekleurde snippers stof of glanspap er erin en kijken we door het gat, dan zien vre de fraaiste mizaikfi guren

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 4