n I Jrdif Jy Kj K. P jm i - i f Moderne Zeeroovers. Alleen' voor Vrouwen. Plaatselijk Nieuws. - ir """Vii'i lit! |f I wm Burgerlijke Stand. Rechtsvragen. Marktberichten. a TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovtnsche Courant VR1JDAB 7 JULI TS8S van hot («ld moest disnen, om uw beurs to TulUnl Lillian barstte ia snikken uit -j Vartal het aiat ma mijn au, «naait, ze, bij aal bet ma aooit verge- Tanl Inderdaad, ad Wek Holl bedaard, («loof ik niet, dat meneer Merriton er ran houdt toot den gek gehouden te worden.Hij aal u evenwel Bonder twijfel vergeven, als u hem de schulden op biecht. Due raad ik u dringend, de zaak te sohikken. Wat moet ik dan doen? vroeg de jonge vrouw, die wel merkte, dat haar tranen nonder uitwerking bleven op den ander. Dat zal ik u zeggen. geeft mij het geld, dat u van Jafres ontvangen hebt. DaJ g«ld moet op één of andere wijze aan uw man worden teruggegeven. Ik heb Jafree, onder bedreiging met politie, zijn aandeel ook al laten afgeven. U hdech- uw man uw sohulden, hij zal ze zeker betalen en de rest laat u aan mij over! Lillian mg «lob genoodzaakt, hem te gehoorzamen, Diok Holl stak bedaard bet geld bij zich en vertrok, na baar op hat hart to betten gedrukt, nog denzelfden avond baar zaan de aebulden to biechten Mevrouw Merriton werd na den nooit epgehelderden diefstal van baar ketting opmerkelijk minder verkwistend. Men fluisterde zelfs, dat zij dezen winter niel meer dan een half millioen dollars voor haar garderobe heeft uitgegeven. Merri ton is dan ook heel tevreden over haar Lillian heeft echter een volgens haar man zeer ongemotiveerde anti pathie tegen Dick Holl gekregen Volgens Merriton is dat, omdat hij er nooit in slaagde, den dief van naar ket ting te vinden. La waarheid is het echter, omdat hij doodbedaard hst geld van Lilian en Ja fres in zijn tiger, zak stak. Maar dat kan Lilian baar man rist zeggenI (Nadruk verboden.) HET BESTELLEN VAN PATRONEN. D. prijs der patronen ia f 0,58 voor japonnen, f 0.48 voor kinder kleding, «n f 0.40 voor .nk.l. rok of blouee. Men kan het bedrag in p o c 11 - g.ls of perpostwissel overmaken aan de Moderedactrice, Musenstraat BB, Don Haag. U kunt ook giroeren op giroreke ning 101019 ten name van den Knlp- patronendienst te Den Haag. Voor uitste kenden pasvorm wordt ingestaan, indien buste- en heupwijdte duidelijk worden vermeld. Het zoo juiet verschenen Prao- tisch Modeblad wordt met de patronen gratis medegezonden. ZOMER JAPON VAN CRETONNE. (780) De groot, vereoheidenheid in cretonne maakt eenvoudige modellen tot een aller aardigst geheel, terwijl deze atof zoowel kleur- ale waachsöht ie en de prijs daar van zeer billijk. Het lijfje met wit piqüévsstje met par- lnmoer of andere knoopjes, geeft een aar digs garneering aan het bovengedeelte, dat aan de voorzijde een bolerovorm te zien geeft en aan de rugzijde naar het midden toe puntig oploopt. Het middengedeelte wordt op de rok gestikt, die nauw om de heupen sluit, en ▼óór, zoowel als de achterzijde gedeelte lijk opgestikte plooien heeft, die op knie hoogte ulteenepringen. Inplants van mouwen worden ruime volante ingezet. Patronen kan men aanvragen onder no. 780 tot en n>«t maat 46, in grootere maten met blousemouw, indien dit extra bij de bestelling vermeld wordt. De prijs bedraagt f 0.58. ROK EN MANTEL (778.) Deze rok en mantel kunnen van de zelfde stof gemaakt worden, doch een variatie van een effen bruin manteltje op een geruit rokje met ehantung blouse of jumper is heel goed. Voor jonge meis jes is b.v. een zwart rokje met witte blouse en brigue (moderne kleur rood) mantel en buitengewoon aardige com binatie. Het manteltje is niet aangesloten en sluit met een flinke groote drukknoop juist onder de pau de suède ceintuur. De groote revers aan de rechterzijde geeft een aardige garneering, waardoor de soberheid van het geheel wordt ver broken. De rok heeft achterbaan en voorbaan, die uit twee gedeelten bestaat, dis mid den vóór opgestikt worden en aan de on derzijde ongeveer 15 c.M. worden open gelaten, aangezien de rok vrij nauw is. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 46, onder vermelding van no. 778. De prijs bedraagt f 0.58. ZOMERJURK VOOR MEISJES vzn 6—10 jaar. (772.) Mille fleure, de echte kinderlijke mo tieven voor mouseline en kunstzijde, ma ken een allerliefst geheel van dit zomer jurkje; ook tobralco en vlizo komen hiervoor in aanmerking, alsook creton ne. Het gladde lijfje heeft een haleafwer king, die uit een smalle opgestikte bies bestaat, waaruit een klein strookje komt, ook op het kleine pofmouwtje komt een smal strookje. Verdere garneering is niet aange bracht, daar gebloemde stoffen die niet vragen. De sluiting ii midden achter, met kleine parlemoeren knoopjes en knoops gaten, hetgeen bij wasohjurkjee te ver kiezen is boven drukknoopen, dij door het strijken "aak nofc wel eene pjviru drukt worden en daarna gauw open gaan. Patronen kan men aanvragen onder no. 772, met vermelding van juietenleef tijd. De prijs bedraagt f 0.58. JURK VOOR QR00TERE MEISJES van 101B Jaar. (782.) Gemoeide kunstzijde of wel een mille fleur bedrukte mouseline of ander weef sel, geven een aardig geheel aan daze jurk voor grootere meisjes. De ruimte aan de eohouder van 't voorpand wordt door een paar plooien in overeenstem ming gebracht met de sohoudernaad van den rug. De elulting midden voor vindt plaats met drukknoopen, terwijl in elke eohulp, een fataaleknoop als garneer!ng komt.Mlen vindt in knoopen een bijzon dere variatie in metalen zoowel als in glazen e.d. soorten en een met smaak ge kozen knoop draagt er veel bij om het van aanzien geheel te Verbeteren. Om den hale een smal wit kraagje. De glad de mouw heeft een kleine opslag, terwijl de rok bestaat uit één achterbaan en één voorbaan, waarvan het middendeel een voortzetting li van het geeehulpte reohterpand van het lijfje; van hieraf valt de plooi, die gedeeltelijk opgestikt wordt. Patronen kan man aanvragen on der vermelding van nr. 762. Juieten leef tijd opgeven. De prijs bedraagt f 0.68. DE BEREIDING VAN JAM. Nu de tijd der tomervrucb'.n is geko men, willen wij deze week reoepten geven voor het maken van jam. Wij- zouden willen aanraden, niet te groote hoeveelheden jam tegelijk te ke ken, daar men dan niet zooveel extra moeite heeft. Om te beginnen moet steeds gezorgd worden voor mooi gaaf niet te overrijp fruit, zooals we vroeger aangegeven hebben, en voor goede kwali teit suiker. De potten moeten met heet water en eoda schoongemaakt worden, daarna met warm water naspoelen, en omgekeerd laten uitlekken. De jam wordt,indien ze op de juiste dikte is aangekookt, een weinig afge kookt, en daarna worden de potten met de nog warme jam gevuld en afgesloten met cellophaan- of perkamentpapier en een klein elastiekje. Goedkoops suiker geeft bij het koken veel schuim em de hiermede gemaakte jam is veelal aan bederf onderhevig. Bij het roeren gebruikt men ssn houten le pel m toot het keken een dikke altami- nium pen of een absoluut onbeschadigd «maiUe. De jam is genoeg ingekookt, in dien zaen een schepje op een schoteltje kat bekoelen en dit na ©enige minuten de vereieoht e dikte heeft. Men moet er ech ter rekening mee houden, dat jam na een dag staan, altijd dikker wordt. Men verge te niet de naam op elk potje jam te vermelden. KRUISBESSEN- EN BESSENJAM. Zee pond kruisbessen, twee pond roode bessen en vier en een half pond inmaak suiker. De bessen worden gewasschen en van steeltjes ontdaan, daarna met een d.L- water langzaam aan den kook gebracht en de suiker bijgevoegd, terwijl we Wij ven roeren, totdat de vruchten zacht zijn en de jam de vereischte dikte hééft. Deze jam is minder bekend, doch bij zonder smakelijk. AARDBEIEN JAM. Bij het uitzoeken der aardbeien moe ten we zeer zorgvuldig te werk gaan. De ze heerlijke geurige vruchten hebben gauw zachte plekken, die de geheele in maak kunnen bederven. We rekenen 4 pond suiker, 5 pond vruchten en sap van 2 aS citroenen De vruchten worden van de kroontjes ontdaan, gewaeschen en met de citroen sap in een pan aan de kook gebracht, in dien het sap uit de vruchten kookt, wordt de suiker erbij t gedaan, daarna op het kookpunt gebracht, terwijl we voortdu rend roeren en de warmte onder de pan wat verminderen. Na een uur ongeveer zal de jam de vereischte dikte hebben, waarvan men zich op de aangegeven wijze zal moeten overtuigen. De bijvoeging van citroensap ia niet strikt noodig, doch geschiedt, omdat ve len aardbeien-jam te zoet vinden. Zeer roordoelige jam verkrijgt men door: 2 pond aardbeien, 8 pond rabarber stelen, 6 pond suiker, met elkander te koken. De rabarber wordt gewasschen en in kleine stukjes gesneden, daarna met de aard beien en suiker gesmolten en ingekookt RABARBER MARMELADE. 6 pond rabarber, 5 pond suiker, 50 gram amandelen, schil van 8 groote en 4 kleine citroenen. We broeien de amandelen een minuut of 5 in warm water, verwijderen daarna de huidje# en schillen de citroenen zeer dun af, zoodat wij het wit niet raken, daarna worden de stukjes rabarber met de suiker, amandelen en schilletjes in de pan gedaan en onder voortdurend roe ren aan de kook gebracht, terwijl wij de marmelade laten doorkoken, totdat deze de vereischte dikte heeft, waarna de amandelen en schilletjes zooveel moge lijk worden verwijderd en de potten ge vuld. ROODE BESSENJAM. 4 pond roode bessen, 3 pond suiker. De bessen worden gewasschen en afgeriat en met de suiker langzaam aan de kook ge bracht, daarna inkoken tot de vereischte dikte is verkregen. We kunnen ook gelijke hoveelheden kersen en .bee sea of aardbeien tee a men koken. Indien er kersen bijgenomen weiden, dan voegen wij op elke twee pond ker sen 1 kopje water bij. HET OPHANDEN VAN Q0RDIJNIN. Veneten moeten op zooda nige wijze van gordijnen voorzien zijn, dat licht en zon volop in de kamers binnen In moderne huizen met de veelal brtede ramen, moet men bij de aanschaffing van gordijnen rekening houden met het feit, dat voor deze afmeting weer geheel andere vereiecht worden, dsn voor ouderwetsche hoogs ramen. De glasgordijnen zullen liefst wit of crème gekozen wor den en zoo weinig mogelijk van de ramen bedekken, doch 's avonds, als de lamp op is, geven donkere dichtgescho ven gordijnen, iets intiems aan het interieur. Men go- voelt zich dan zoo echt thuis, ver weg van al dat drukke gedoe, dat vooral het druk ke stadsleven geeft. Heeft men een ka mer met erker, waarin de kinderen een groot deel van den dag verblijven, dan is het meest praotische slechts de beide zijramen van glasgordijnen te voorzien; het middenraam blijft vrij en wordt al leen 'i avonds evenals dt beide zijramen door de afsluit-gordijnen bedekt. Glasgordijnen, zooals men vroeger zag die over elkander gaan en opgenomen worden aan den onderkant, ziet men in de moderne huizen niet, hetgeen een ge lukkig verschijnsel is, daar zich in de plooien, vooral 's winters veel etof ver zamelt. HIT CONFLICT IN 'T DAQELIJKSCH BESTUUR VAN ALBLASSERDAM. Alblasterdem. Thans zijn wij in de gelegenheid onzen lezera m kennis te •tellen met het rapport der commissie, ingesteld bij raadsbesluit van 18 Mei in zake het ernstige conflict, dat zich heeft voorgedaan in het college van B. en W. Het rapport der eammliele. De oommisiie bestaat uit de heerea G. v. d. Koogh, J. Vermeulen, N. Stout, P. G. Jonker en L. Smit. Het confliot loopt over de vratg of de voorzitter van den Raad een door B. en W. genomen beeluft over de vervanging van aeoretarie en ontvanger, naar eigen inzioht heeft gewijzigd en aldus ge tracht heeft den raad een voorstel te doen aannemen in strijd met de beslis sing dienaangaande in het oollege van B. en W. De oommisele heeft de hierop betrekking hebbende notulen van de ver gaderingen van B. en W. van 0 en 22 Maart 1088 opgevraagd en bij beatu- deering daarvan bleek dat de vervanging van seoretarli en ontvanger voor leder afzonderlijk zou worden geregeld en wel zoodanig, dat voor den eerzten functio naris geen tijdsduur van vervanging aan leiding zou geven tot het benoemen van een tijdelijke kracht buiten de secretarie voor die functie. De vervanging van den secretarie zou geechieden in eerete in stantie door mej. 't Hoen en in tweede instantie door den heer B. Wielenga. De vervanging van den gemeente-ont vanger zou worden geregeld als volgt: Bij ontstentenis, langer dan een maand in totaal per jaar, zou de vervanging ge schieden door het benoemen van een tij- delijken ontvanger huiten het eecretarie- perzoneel. Wanneer de vervanging kor ter dan totaal een maand per jaar duur de, zou deze vervanging geechieden door het daartoe aan te wijzen vaste secreta- rie-peraoneel; in eerste instantie door den heer B. Wielenga en in tweede in stantie door mej. 't Hoen. Zoowel de burgemeester ala de eerste wethouder de laatstgenoemde alleen tot na zijn ver hoor en tot zijn ontkennend schrijven van 17 Juni 1038 hebben de vervan ging van beide functionarissen gedacht als ean geheel, due voor aeoretarie en ontvanger geen verschil gemaakt. De notulen van de vergaderingen van B. an W. van 0 an 22 Maart stallen ech ter bij nauwkeurig nagaan vaat, dat de vervanging voor ieder afzonderlijk sou worden geregeld. Een ander versohilpunt betrof het voorstel voor de vervanging, baliohaamd in het prae-advles van dan burgemeester ▼oor de raadsvergadering van 18 Mei. Dit prae-adviea was Biet voorzien van de handteekaning van den voorzitter en secretaris. De voorzitter had de redac tie ervan, in afwijking van het concept van den seoretaris opgesteld en dit stuk gaf volgens de meaning van den laatste niet de beeliising van het oollege van B. en W. weer. In bet prae-adviee van den burgemeester was namelijk de vervanging van dan ontvanger niet voorgesteld ala in totaal voor nist maar dan sen maand per jaar toegestaan, maar uiterlijk ge durende niet langer dan een maand ach tereen. De secretarie weigerde daarom dit pr&e-advies te teekenen. Uit de door het college afgeteekende notulen, be trekking hebbend op de gevoerde be sprekingen, blijkt, dat de zienswijze van den secretaris en weth. Boerama (waar bij volgens een afzonderlijk aan de com missie gericht schrijven van 17 Juni sich Weth. Visser aansluit) juiet ie te noemen. Bij de besprekingen bleek aan de com missie dat de opvatting van het besluit van B. en W. door den voorzitter, ver vat in het prae-advies, aangeboden aan den raad op 18 Mei, niet juist was. Ze luidde als volgt: „Vervanging van beide functionarissen op eenzelfde manier te regelen, dus voor beide vervanging door secretarie-perso neel, bij ontstentenis korter dan een maand; bij langere ontstentenis door be noeming van tijdelijke ambtenaren." Volgens weth. Boersma had deze, na dat de burgemeester het vporstel van vervanging der genoemde ambtenaren had ingeleid en tegen de verwachting van den wethouder geen toelichting gaf over het niet geteekend zijn van het prea-advies, op deze afwijking de aan dacht gevestigd en gemeend, den raad te moeten vrijwaren van het nemen van een ongeldig besluit. De wijze waarop deze bemerkingen van genoemden wet houder werden ter tafel gebracht, gaf aan verschillende raadsleden, die van den voorafgaanden gang van zaken niets wisten, den indruk of er onnoodig het gezag van den voorzitter mee werd ver kleind. De voorzitter wist, dat door het niet teekenen van het prae-advies, dit niet in orde was en heeft verzuimd de beide wet houders over deze zaak in te lichten. Was dit wel gebeurd, dan zou het stuk niet in behandeling zijn genomen door den raad, alvorens ds kwestie in het college van B. en W. was uitgemaakt. In ieder geval wai het met noodig ge weest het gesohil in het publiek 13 be handelen. Bij het onderzoek der com- missie bleek overduidelijk, dat de ver houdingen in B. en W. slecht zijn. De beweringen van gehoorde personen itaan meermalen lijnrecht tegenover elkander. Een feit is, dat deze toestand ongunstig moet werken. Het belang van de gemeen te wordt hierdoor niet gediend en lid kan zelfs niet anders, of dit moet scha delijk zijn voor de "gemeente. De com missie noemt de Ter houding tusschen den burgemeester en den secretaris „ou- houdbaar". De verhouding tusschen den burgemeester en wethouder Boersma. laat alles te wenschen over en die tusschen wethouder Visser en jreth Boersma is niet collegiaal. De commissie kan slechts betreuren dat dit moest worden geconsta teerd en spreekt de hoop uit, dat op de een of andere wijze hierin verbetering is aan te brengen. Men wil in het alge meen iets bereiken en vooral slaat dit ten volle op het werk van een colle ge van B. en W. en dat van den burge meester en secretaris dan moet er eensgezindheid en vertrouwen zijn en moet men elkaar begrijpen en helpen. Juist van dit alles is niets te vinden. Andere wegen en andere middelen moe ten worden gevonden, wil de bestaande toestand verbeteren; zooals het nu gaat, kan het niet langer blijven. De commis sie meent tenslotte, dat hoogere autori teiten, die beter dan een raadscommis sie verbeteringen kunnen aanbrengen, zich wel met de schadelijke oneenigheid in het dagelijksch bestuur zullen be moeien. Als bijlage voegt de commissie bij dit rapport op verzoek van weth. Boersma en den secretarie van elk een memorie van toelichting over het geschil. hWARIM, DROOG WEER". 0- 9 'i* i Het weerbericht heeft voorspeld „warm droojj weer" en die voorspelling is juist gebleken In Londen is 't zelfs zoo warm, als bovenstaand straatbeeld getuigt. 98. Het was verschikkelijk. Terneerge slagen bleven ze den geheelen dag langs het strand zwerven. Tot ze plots een hou ten buitje sagea staan, en daarnaast een primitieve radiozender. Verbaasd slopen de jongens naderbij. 94. In het houten gebouwtje stond een wonderlijk meubilair. In het middsn van bet emigf vertrek stond m modem ma chinegeweer, klaar om te vuren. En daar naast een complete installatie, waarmtee tot op verren afstand seinen konden wor den gegeven. TWEEDE BfaAD NIEUWSBLAD VOOR 2UIP-HQLLANBEN UTRECHT. SeHooiihoveimhe Beurs* VRIJDAG 7 JULI TSS8 DE „MACON", Het nieuwe reusachtige Amerikaansche luchtschip de „Maoon". is door de regee ring overgenomen. Men ziet het op de foto, welke genomen ie van het dak van de hal, gemeerd liggen aan de mast te New Jereey. Met bovenstaande beschouwingen acht de commissie haar taak afgedaan cn zegt dank voor het in haar gesteld ver trouwen en voor de medewerking, onder vonden bij haar onderzoek. Dit rapport is door alle oommieeie- leden geteekend. Alblasssrdam. De muziekvereniging „Excelsior", directeur de beer H. van Olderen, hoopt bij gunstig weer Zaterdag een concert te geven te Kinderdijk (Uit breiding). Het programma luidt: 1. Vieux Camarades, C. Teike. 2. Twee de Groote Ouverture, L. Langlois. S. Suite de Valses, de l'operette Walram, M. D. H. Kessels. 4. Le Pocher Fantome (B. Stuz), Franc. Par. Fr. Popy, 5. Ju- bilons, Marsch, Noe Vandewalle. 6. Steadfast and true, C Teike, 7 Symphonio Inachevee, Th. Schubert, le partij, Ed. Godart. 8. Passing of the Regiment (Marschpotpourri), Aubreij Winter. 0. La Reine de 1' Olimpe, Fantasie, P. N. Labole. 10. Rucphens Feeatmarsch, J. R. v. d. Glas. Hoornaar. Het aantal inwoners op 31 Dec. 1932 bedroeg 605. Aantal mannen 352, aantal vrouwen 343. Ingekomen le halfjaar 1933: 12 mannen en 21 vrou wen. Vertrokken le halfjaar 1933: 10 mannen en 10 vrouwen. Overleden: 8 manhen en 0 vrouwen. Aantal inwoners op 30 Juni 1933 356 mannen en 357 vrouwen, is 7i3 inwoners. Op 81 Decem ber 1930 bedroeg het aantal inwoners 682. Dus het aantal inwoners is ver meerderd sinds 1930 met 81 inwoners. LEERDAM GEDUPEERD. Door hst wstsrlsldlngbsslult. Leerdam. Het dezer dagen in een te Meerkerk gehouden vergadering van de vertegenwoordigers van 20 gemeentsn in de Alblasserwaard en Vijfhesrenlanden genomen besluit tot stichting van een waterleidingbedrijf, beteekent een ge duchte tegenvaller voor Leerdam. Men had er namelijk hier op gerekend, dat op den duur deze gemeenten, of al thans een groot deel ervan, water van' Leerdam zouden gaan betrekken. Om tot die levering in staat te zijn, liet voor enkele jaren de N.V. Leerdameche Wa terleiding Mij. een nieuwen hoogea wa tertoren bouwen, die op die toekomstige taak was berekend. De klanten liepen echter niet hard en eerst korten tijd ge leden beeloten na langdurige onderhan delingen en veel strubbelingen vier ge meenten, Asperen, Hsukslum, Kedichsm en Arksl, om water van Leerdam ts be trekken, doch tegen veel lagere tarieven dan de Leerdameche tarieven. Met de overige gemeenten in den om trek vlotten de onderhandelingen nog m nder en de hoop dat ze nog een tot een goed resultaat zouden leiden, is nu door het te Meerkerk genomen besluit ver vlogen. Ook voor de gemeente is dat een te genvaller, want deze heeft aan het wa terleidingbedrijf voor 30 jaar een divi- dend-uitkeering van 6 pG'. gegaran deerd. De burgemeester is persoonlijk financieel bij dit bedrijf geïnteresseerd, doch de gemeente als zoodanig kan op den gang van zaken geen invloed doen gelden. Gratis rijwislbelastlnomark. Molenaarsgraaf. De gelegenheid ter verkrijging van een kosteloos rijwielmerk voor 1933'84 wordt opengesteld op 17, 18, 24, 25 en 31 Juli en 1 Augustus, des n.m. van 79 uur, ten huize van den ass. dienstgeleider te Molenaarsgraaf, no. 46. Dit geldt voor de gemeenten Mo- lenaarsgraaf, Bleskensgïaaf, Brand wijk en Wijngaarden. In aanmerking komen daarvoor zij, die hun rijwiel noodig hebben voor be roep of bedrijf en niet in de rijksinkom stenbelasting zijn aangeslagen. Nadere inlichtingen verstrekt de ass. disnstge- leidsr. Molenaarsgraaf. In de kom van het dorp is de weg met olie en teer besproeid ter bestrijding van het stof. De .^ader- waard" beeft bet werk verricht, terwijl de bewoners de kosten sullen betalen. De burgemeester heeft alhier en te Brandwijk een circulaire laten versprei den, waarin verboden wordt in de Graaf stroom te zwemmen, terWijl dit in sloten en weteringen ernstig wordt ontraden, ter voorkoming van de gevreesde „ziekte van Weil", waarvan zich reeds in de onmiddellijke omgeving een geval heeft voorgedaan. Ook wordt aangedrongen op het koksn van het drinkwater. Schsllulnen. Aan het concours te Montfoort op 2 en 8 Aug. zal de gem. zangvereeniging „Volharding" deelne men. De heer I. de Kuijper is geslaagd voor het onderwijzersexamen. VERDUISTERING VAN f 9000. Ontrouw bedrijfsleider. Waddinxvean. Er is hier een ernstig geval van verduistering aan het licht gekomen, gepleegd bij de spiegelglaifa- briek. Bij een onderzoek door een accoun tantskantoor werd ontdekt, dat in de boeken geknoeid was. Een nader onder zoek wees uit, dat de bedrijfsleider zich een bedrag van f 9000 heeft toegeëigend en te eigen bate aangewend. De dader was ongeveer vier jaar bij de fabriek werkzaam. Hij verdiende een behoorlijk salaris, doch lsefds ver boven zijn stand; zoo list hij hst vorige jaar een villa bouwen, welke hem op zware lasten bracht. De verduisteringen loopen over rakelt jaren. Na ds ontdekking werd dt politie ge waarschuwd, die dra dader arresteerde. Onder leiding van burgemeeeter P. A. Troost wsrd, era uitgebreid onderzoek ingesteld, dat nog voortduurt. Ds be drijfsleider heeft bekend ra is overge bracht naar het huil van bewaring te Rotterdam. Van het geld is niets mtsr over. De dader is gehuwd, doeh heeft geen kinderen. Hij stond gunstig bekend. meen aan, dat grove beledigingen, wil len zij erg genoeg zijn, era eene actie tot sobering van tafel en bed mogelijk ke maken, eene verdachtmaking van de hu welijkstrouw moeten bevatten, hetgeen in uw gevel niet beeft plaats gehad; tevens mag de rechter rekening houden met stand en milieu der partijen. Het verstan digst lijkt het mij, vooral waar u kinde ren hebt, het met uw echtgenoot op een aocoordje te gooien; echtscheiding of scheiding van tafel en bed is voor de kinderen meestal era onherstelbaar leed, hetwelk, zoo da omstandigheden het maar «enigszins mogelijk maken, moet verme den worden. Mevr. R. K. G. Om geldig te zijn, moe ten de huwelijkache voorwaarden voor 't sluiten van era huwelijk ten overstaan van een notaris worden opgemaakt, deze huwelijksche voorwaarden hlijven voor den duur van het huwelijk van kracht, en kunnen staande huwelijk ook nimmer veranderd worden. J. V. Indien uw woning op naam van uw vader staat, en deze ook eigenaar van uwe meubelen is, terwijl gij deze slechts in bruikleen hebt, kan de schuldeischer geen beslag laten leggen op meubelen, die uw eigendom niet zijn. Voor het geval van faillissement moet u zorgen, dat er sinds den dag der registra tie van bedoeld koopcontractje en den dag van uw faillissement tenminste 80 dagen verloopen zijn, daar anders de wet aanneemt, dat gij uwe meubels aan uw ▼ader zoudt hebben verkocht, om uw* schuldeischer» te braadeelen, en meerge meld koopcontract uit dien hoofde nietig zou worden verklaard, waardoor men uw meubilair wel worn kunnen exeoutee- rra. Msvr. Z. Hoewel de beleedigingea, weL ke uw echtgenoot u heeft toegevoegd van zeer «roven sard zijn, betwijfel ik hst, of u met suooee op grond daarvan schei ding van tafel en bed zou kunnen eischra De jurisprudentie neemt in het alge- ARKEL. Juli. Geboren; Hendrik Floris, z. van E. Sterk en A. A. Klomp. Pieternella, d. van T. Kooy en J. M. Smits. Overleden: N. de Jong, 63 J. G. van Lit, 74 j., echtgenoot# van A. G. van Buren. BRANDWIJK, Juni. Overleden: J. ds Graaf, 1 jaar aa 10 maanden (everl, ts Qoudrlaan). GROOT-AMMERS. Juni. Geboren: Cornells, a. van H. de Rid der en T. Terlouw. Matthijs, z. van T. Hakkesteegt Mzn. ra B. Bouter. Merrigje, d. van P. Witzier ra D. Brink. Overleden: W. Noorland, 81 J., weduwe van J. Bot K. Ooms, 69 j., echtgenoot van M. van den Berg. MOLENAARSGRAAF, Juni. Geboren: Antoon Adriaan Lamhertus, i. A. Keinemans en J. A. Blok. ONGELOOFLIJK. GOUDA, 6 Juli. Coop. Zuid-Holland se he Elerveiling G-A. (G Z H.Ete Gou da. Veilingtbericht van 6 Juli 1933. Aan voer 112600 kippeneieren. Prijzen: 56-58 KJQ. I 2—2.10, 58-60 K.G. f 2.10—2 20, 60-62 K.G. f 2.202.30, 82-64 KJG. i 2 30 -2.40, bruine 66-68 K.G. f 2.10-3.10, kleine eieren f 190—2, alles per 100 stuks. Aanvoer 1500 eendeieren, prijzen f 1.50>1.90 per 100 stuks. Kalkoen- eieren f 3—3.60. GOUDA, 6 Juli. Veemarkt. Aangevoerd 1787 «tuis, waarvan 01 slaohtvarkens, vetts 16 H'16 cent, Lon dense he 11—<12 cent, alles per pond levend met 2 pCt. korting; 574 magere varkene f 12—20, 1015 biggen f 7—0, 70 nuohtere kalve ren f 46, 88 lammeren f 4—6. Mage re varkens, nuchtsre kalveren en vette varkens redelijk; Londenache biggen en lammeren stug. Algemeens markt. 465 parten kaas. Prijzen le kwal. met rijkamork 6 25—28, 2» kwal. met rijksmeri f 20- -A3, alles par 50 K.G. Handel traag. 146 500 eieren. Kippenelsren f 2—2.50, per 100 stuks, esndeierea f 1.752 per 100 stuks. Handel matig. De hierboven afgebeelde Mexicaan M'ar- tina de la Roca, wonende in Californië, beweert 170 jaar oud te zijn. 280 ponden boter. Goéboter 8590 cent per pond, weihoter 75—30 cent per pond. Handel vlug. GOUDA, 5 Juli. Goqp. Groentenveiling voor Goüda en omstreken. Spinazie f 6 12.90, postelein f 3.20-^30, capucijnera f 816,| doperwten f 1017, peulen f 9 25, tuinboonen f 3.20—5.80, atamboo- nen f 3647, anijboonen f 40-—52, alles per 100 K.G.; bloemkool I f 318, idem II f 4-47, idem III f 2—4, komkommers I f 4—jé.00, andijvie f 1'. 40-2.80. alles per 100 stuks; peen f 260—8.70, rabar ber f 1—2.40, per 100 bos; aandbsien 8 17 cent, 'bessen 10—15 cent per pond. UTRECHT, 6 Juli. Veiling Utrecht. Clappe jFavorite 27 cent en Prins de Tre- cour 28 cent per «tuk; rabarber f 2.10— 4.10 sn wortel» f 2—0 per 100 bos; krop sla f 0,50-1.90, andijvie f 0.50—1.80, komkommers geel f 0.80—6,20, bloemkool f 5—22, Toode kool f 7, spitskool i 612, savoys f 6, groene f 3—8, alles per 100 stuks; zomerspinazie f 2—43, breekpera f 56, postelein f 3—2, anijboonen f 16 —60, auikerboonen f 92—66, tuinboonen f 37, pronkboonen f 29, peulen f 11— 28, doperwten f 718, aardappelen f 1 20 —4.10, capucijnera f 14—28, augurken f 12—20, allee per 100 K.G.; aardbeien f 3—19, tomaten f 3—46, pruimen f 12 40, kersen f 7—10, druiven blauw f 26 46, boechbesoen f 19—26, frambozen f 8 —44, rbode Ibeseen f 3—16, zwarte bes sen f 6j-42, witte bessen f 5, kruisbessen f 1 50-40, alles per 100 pond; perziken f 119, citroenen f 1.10—2,meloenen f 1266, alles per 100 stuks Tomaten-exportveiling. Tomaten A f 6.50—9 70, B f 7904020, C f 6.50— 800. CC f 490-890 per 100 pond. Aanvoer 22000 pond. Exportveiling Rabarber f 2.104.6Ö en peen f 4—8 per 100 bos; sla f 0.50— 160, andijvie f 050—1.90, komkommers f 0.60—6.50, bloemkool f 5—5, roode kool f 9, alle» per 100 «tuks; postelein f 48, auikerboonen f 4163, tuinboonen f 4 7. peulen f 8—44, doppers f 617, alles per 100 K G aardbeien f 516, en roo de bessen f 4—6 per 100 pond. ZEVENHUIZEN, 5 Juli. Aanvoer 27800 kippeneieren, prijs f 2.25—2.70; 710 eendeieren prijs f 1.452.30, alles per 100 etuks. OVERGROqTPA LEERT HET A-B-C. Oude kinderprentjes. De A~B-G-Boom. Era prent uit 1490. Reeds de vroegere onderwijzers besef ten, dat kinderen graag plaatjes zien en beter in zich opnemen bij een aanschou welijke voorstelling. Daarom waren de oude A-B-C-boeken van prentjes voor zien. Iets, dat men gezien heeft, onthoudt men veel beter ,dan iets, dat men slechts leest. Ook wijze lessen worden uitgedeeld en talrijke prenten uit vroegere tijden doen ons een merkwaardig inzicht krij gen in de mentaliteit van die dagen. Ook de versjes en rijmpjes, die men in die boeken las, waren soms voor onze be grippen bijzonder eigenaardig. De verge lijkingen deugden niet, maarde be doeling was duidelijk «n in deze tijden vergaf msn itta, waaneer de duidelijkheid er maar niet onder leed. Luister maar: Hoe goed is bet Cameel, Hoe volgzaam sn tevreden! Ook jij, mijn beste kind, Geef tot geen Klaghtra reden! H. Gebraden hazen zijn niet kwaad; De hamer op het aambeeld slaat. De elimms kat eet louter muijzra, De kam verwijdert wei de lunzen- Het A-B-C-Boek: Bij de letters O en P O. Geen offers eischt de Heere God, „Wees vrooml" Dat is zijn hoogst gebod! P. Het paard door teugels wordt bedwongen, De stok is beter voor den jongen! Het Zwijn gaat in rijn hok te keer; Het Zwaard brengt velen roe» es w Oplossing Toovercirksl. De volgorde der getallen is ais volgt: 1. 15, 2, 13, 4, 11, 6, 9, 8, 7, 10, 5, 12. 8, 14. HOE 8PRIKEN DC SCHEPEN MET ELKAAR? Voorbijvarende eohepra wisselen met elkaar eigenaardige teekeni. Een ma- trooe staat voor op het sohip en maakt beweg ngen met beide armen, terwijl hij in iedere hand een vlag houdt. Dat zijn teekras, ra elk teeken is «en letter, die die matroos naar het andere •chip „seint". En hij krijgt op deselfde wijze antwoord. De woorden WQrdsn door letters gevormd, dus lstters in vlag geschrift. Dit alphabst lis je hier. Mia- sohien heb je lust hst ook ts leeren ra latsr met je kameraadjes vlafgrase.nra ts wissslra. WIE TEEKENT DE ANDERE HELFT? Kijk eens - op dit plaatjs vindt js Era leuke hond ra een huilend kindje!" De eene helft heeft men glad vergeten; Wie kan die teekenen? Dat zou ik graag wstrat

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 4