Gemeenteraadsvergaderingen frr#<r# Moderne Zeeroovers. Wal geeft de Radio? Wenken voor Pluimveehouders. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Predikbeurten Rechtszaken Loop der Bevolking. Ameide - Capelle a.d. IJssel Jaarsveld - Lopik - Vlist IJsselstein rWBBOi «MO wftuwsBMD vooir zunr-wjctKNn tn trmewT. 8rt\ CbilllMl WOENSDAG 12 JULI 1038 Denderde* 13 JulL Hilversum. A.VJLO. 6—0 Gramofoon; 0»<10 Concert door het Otmroep-Orkeet; 10—10.16 Morgenwijding; 10.16—10j30 Gramofoon; 10.3011 Solisten-concert (Piano en Zang); 1111.30 Cursus knippen van kinderkleeding; 113012 Vervolg: Solisten-Concert; 12—12.30 Gramofoon; 12.30—240 Concert door het Qmroep-Orkeat en Gramofoon; 2.30 Vervolg Concert; 3—3.30 Annie de HoogNooy draagt voor; 8 30—4 Gra mofoon; 44.30 [Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor «eken en ouden van da gen; 4.306 Gramofoon; 66.40 Voor grootere kinderen. Opvoering van „Op en Top William"; 6.40—6.30 Kovaas Lajoe en rijn Orkest; 630—7 Sport- praatje door den heer H. Hollander; 7 730 Km ace Lajoe en zijn Orkest; 7306 A. A, van Eijsden Jr over: „Siam"; 68.06 Nieuweberichten; 8.06 pl.ro. 10.00 Concert door het Concert gebouw-Orkest en Zang; in de pauze: Dr. L. BL Groodija over: „Het heden- daagsche China" II; 1030—11 Gramo foon; 1111.10 Nieuwsberichten; 1140 12 Dansmuziek. Huizen. K.R.O. 8—0.16 Concert; N.C.R. V. 10—1046 Gramofoon; 1046-10.45 Morgendienst door Ds. P. van Vliet; 10.4614 Gramofoon; K.R.O.11—113n Gramofoon; 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje; 12.162 Concert door het K.R.O.-Orkest en Gramofoon; NXXR.V. 20 Cursus fraaie handwerken; 3 830 Vrouwenhalfuurtfs; 4—6 Bijbelle zing door Ds. D. Henstra; 630—3.30 Aocordecmmuziek6.306.46 Spreker: J. Schipper; 6.467 Cursus knippen en Stofvérsieren; 7.167.30 Nieuwsbe richten; 730—8 Weekoverzicht; 8 0.30 Concert te geven ln de Groote Kerk te" Arnhem, ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan der stad Arn hem; 0.30—10 R. A. den Ouden over: „Oranje boven! hlijv' de kreet"; 10— 10.10 Nieuwsberichten; 1040—11-00 Gramofoon. Vrijdag 14 Juli, Hilversum. V.AJR.A. 8 uur Gramofoon; V.PH.O. 10 uur Morgenwijding; V.A. R.A. 10.16 uur Conoert door de Noten krakers; 11 uur Onze,keuken, door P- J. Kers Jr.; 11.30 uur Orgelspel; A.V. R.O. 12<1230 Gramofoon; 12.302 30 Kovacs Lajoe en zijn Orkest en Zang; 2.30—3 Gramofoon; 33.30 Accordeon muziek; 330—4 Gramofoon; V.AR.A 4 uur Gramofoon; 4.30 uur Na school tijd; 6 uur Orgelspel; 6.30 uur Concert door het V.AJR.A -Kledn-Orkeet; 6.40 uur Mr. M. iMJendels over: .Radio recht" 7 uur Concert door de Fliere fluiters en Gramofoon; V.P.R.O. 8 uur Lezing; AJVR.O. 6.30pl.m. 10.16 Concert door het Residentie-Orkest in de pauze: VJPJR.0.: 9 uur Cursus; V.P.R.O. plm 10 uur Nieuwsberichten pijn. 10.16 uur Declamatie door Albert van Dalsum; pl.m. 10.46 uur Gramo foon; VA.RJL. lil—<12 Gramofoon. Huizen K.IR.O. 8—946 Concert; 10— 11.00 Gramofoon; 1130—12 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.16 —"146 Oonoert door het KR O.-Orksst en Gramofoon; 22.30 Gramofoon; 2.30-4 Soliaten-ocmoert; 4-6 Qrgel- oonoert; 6—630 Land- en Tuinbouw- balfuurtje, Th. Art# over. „Terugblik op de landbouwweek"; 6.00—6 Gra mofoon; 6—646 Max K. Gerieoh over: „Dultechland"; 6.16—6.00 Gramofoon: 630—<7 Concert door het K.R0.-0t- kest; 7.16-736 O. J. P&ulidee <w: „Het beleg en ontzet van Weenen" 736—7.46 Gramofoon; 7.46830 Con oert door het K.R.O.-Orkeet; 880—8 V Nieuwaberiohten; 8.06—860 Gramo foon; 8.60—9.80 Oonoert door het KJL O-Orkest; 9.80—41.00 Conoert door de X.R.O.-Bore en Gramofoon; 11.80-42 Gramofoon. Zwamvereanlglng, Nieuw poort Onder leiding van den burgemeester, voorsitter van de commis sie ran bijstand, hield de iwemvereeni- Ïing „Nieuwpoort—Langerak" een le- envergadering op de bovenzaal van het raadhuis. Op de bijeenkomst, die door 82 le den was bezocht, werd na goedkeuring der notulen mededeeling gedaan van den stand der werkzaamheden betreffende de stichting van het zwembassin, waaruit bleek, dat binnen enkele weken de ope ning daarvan tegemoet kan worden ge zien. De penningmeester braoht verslag uit over den stand der geldmiddelen en deelde mede dat verschillende vrijwillige bijdragen waren ingekomen, die onder dank werden aanvaard. Dit gaf den voorzitter aanleiding om den wensch uit te spreken, dat velen deze voorbeelden van genegenheid ten opzichte van het te stichten zwembasin, zouden volgen. De voorzitter en secretaris deden ver slag omtrent den stand vap den verkoop der loten, waarbij eerstgenoemde een ernstig beroep deed op allen, om te trachten deze loterij te doen slagen. Deze aanmoediging had tot gevolg dat vrijwel alle aanwezigen zich beschikbaar «telden voor het vtfrkoopen van loten ten bate van de atichtihgskoaten. Een zeer groot kwantum van deze loten werd aan de leden in depot uitgereikt. De voor zitter voegde hieraan toe, te verwachten dat ook de niet aanwezige leden in de zelfden geest zullen handelen, om mede de zwemsport te helpen bevorderen. Ter verduidelijking en om een over zicht te krijgen van het nieuwe bassin, waren twee teekeningen aanwezig. Dat ook het zwakkere geslacht in deze gemeente interesse voor de zwemsport bezit, bleek uit het feit, dat ook damee op deie vergadering vertegenwoordigd waren. Na nog enkele punten ven meer huishoudelijke» aard te hebben behan deld, volgde sluiting der vergadering door dan voorzitter. Collecte*. Ouderkerk m.d. IJssel. In het "Wijkge- bouw en in de Ned. Herv. Kerk zal Zon dag a.4. een collecte worden gehouden voor het tekort, dat ontstaan is in de kas der Diaconie. In de Geref. Kerk zal Zondag as. een collecte worden gehouden voor de E. 0. S. (Geref. Evangelisatie onder schip pers) welke wordt verricht in de Rotter- damache Havens. Polsbrosk. T. J. de Heer en P. de Hoop zijn aan 't Gymnasium te Gouda bevorderd van de 6e naar de 6e klasse. Op het heden is hier geen énkele werklooze. Poldsrvargadsring. Reeuwijk. Onder voorzitterschap van burgemeester Lucaase van Reeuwijk werd Vrijdagavond ten gemeentehuize een ge combineerde vergadering gehouden van de polders Rqeuwijk en Sluipwijk met 't doel was een oplossing te zoeken van de bestaande bemalingskwestie tuaachen de beide polders. Het is gelukt om tot overeenstemming te komen. Polder Sluipwijk had aan Reeuwijk een bod ge daan van bet oude contract, zijnde f 1 per H.A. en daarboven 25 pGt., hetgeen door de gecommiteerden is geaccepteerd. Nu het waterpeil van beide polders het zelfde wordt, kunnen de plassen Elfhoe ven en 'a-Gravenbroek tot één plas wor den gemaakt door het doorgraven van de Groene Reede. Reeuwijk. Onder voorzitterschap van den heer G. Schalkwijk vergaderde de afd. Reeuwijk van den vrijwillige land storm ten huize van den heer G. N. Hoogland. De voprzitter schetste in het kort de binnenlandsche toestand en hoe die zich ontwikkelde. Ter vergadering was aanwezig bet bestuur van de ge westelijke landstorm. Hierna werden de prijzen uitgereikt van de gehouden schietwedstrijd: le prijs A. J. v. d. Werf met 92 p.; 2de prijs F. A. van Dam 90 punten; 3e prijs H. Hoele 90 punten, 4de prijs W. P. Bunnik 90 punten; 5e prijs P. G. Slappendel 89 p.; 6de prijs J. G. Hoogendoorn 89 p.; 7e pr. G. N Nobel 88 p.; 8e prijs P. van Veen 88 p.; 9e pr. C. Slappendel 88 p.; 10e prijs B. Schild 88 p.; lie pr. A. Ernst 88 p.; 12e pr. J. Sloof 87 p. Zevenhuizen. Zaterdagavond heeft het fanfarecorps de Kleine Trompetter, een concert gegeven op het plein van het café van den heer W. Rosbergen aan de Rotte. De burgemeester heeft tegen Vrij dag 14 Juli 1933, des voormiddags te 11 uur, de raadsleden opgeroepen voor een te houden vergadering. EEN GEBOUW DER TOEKOMST. KERK EN WERKLOOSHEID. Prof. dr. Adolf Keller te Genéve schrijft ons: Volgens een statistiek van het Inter nationaal Arbeidsbureau zijn er thans meer dan 80 millioen werkloozen op de wereld. Hier ligt wel de eigenlijke won de van de mensohheid bloot. Heden zijn niet de zieken de ongelukkigste», maar de werkloozen, die met de bestaansmo gelijkheid ook de beetaana vreugde ver liezen. Zij zijn de gevaarlijke wolven van den honger, de eigenlijke reoruten der revolutie, de dynamiet van de maat schappij. De enkeling is daartegenover volko men machteloos. Maar helaas is ieder een machteloos, zelfs de staat; en de In ternationale conferenties onthullen slechts de oneenigheid van de wereld. De wereld kan heden ten dage met haar eigen wereldlijke methoden haar eigen problemen niet meer oplossen. Beteekent dat iets voor de kerk? De kerk le niet sleohta toeschouwster. Wat sij siet, moet zij zeggen. Zij heeft het ge tuigenis Gods te stellen tegenover de mensohelljke hulpeloosheid en verwar ring en de zonde, die van deae hulpe loosheid en verwarring de grond en de oorzaak li, n.l. het gebrek aan liefde tot God en tot den naaste, aan te wijzen en te bestrijden. Zij moet dat ook praotisoh doen; want de wereld heeft er niets aan, als zij alleen maar het woord sonde höort; de daemonie der werald moet haar practiech duidelijk gemaakt wor den, zoodat ook de wereld het zien kan. De kerk moet dat doen op de wijze van het nieuwq, sociale credo van den Ame- rikaanschen Kerkenbónd, dat duidelijk zegt, dat de maatschappij die enkel en alleen op het geldvoordeel uit is, votden oorlog van allen tegen allen voert. "We reld is wereld, d.w.z. tegenstand tegen God, daemonie van losgebroken aard- sche krachten. De liefde tot God en den naaste predikt en zoekt een andere we reld, niet alleen uit phil&ntropie be staande, uit het verbinden en verzachten van de ergste wonden, maar een nieuwe levensorde vormende, dat fis een zout der aarde het bederf weerstaat. Laten de kerken in de gansche wereld daartoe de hulp gebruiken van'het Sociaal We tenschappelijk Instituut, dat de kerken zelve te Genève hebben opgencKt. Uiter aard ia dat niet het belangrijkste. Het belangrijkste gebeurt in de plaatselijke prediking in elke kerk zelve dbor bet beroep van het Woord Gods op het ge weten van eiken Christen. Maar daar ia de kerk niet mee klaar. Ze heeft haar taak ook in en voor deze wereld, des te meer als de wereld hulpeloos en mach teloos daar ligt en de kerk vóór de menschheid een bijzondere taak ont vangt. Boven de beuré van Londen staal in gouden letters geschreven het woord: The earth is the Lord's, d.i. de aarde is des Hoeren. Dat moet zelfs de beurs leeren. De kerk predike het, ook prao tisoh. Ook de daemonie der wereld kan door het geloof overwonnen worden. BESMETTELIJKE VERLAMMING. De laatste jaren zijn hier te lande verscheidene gevallen van verlamming hu hoenders waargenomen, welke een besmettelijk karakter hadden. De smet stof, die deze verlamming veroorzaakt, is zoo fijn, dat ze niet zichtbaar is en de nauwste filters waar de Wetenschap over beschikt, zonder bezwaar passeert. iHet meinet worden dieren aangetast van drie maanden tot ongeveer iA jaar. De eerste verschijnselen beginnen in den regel aan één der pootan. De dieren kunnen de teenen niet meer strekken en loopen met samengebalde voet. Lang zamerhand worden ook de andere spie ren van de poot aangetast, zoodat de boenders er niet meer voldoende op steunen kunnen, met de hakken op den grond gaan loopen en in half zittende houding door het bok scharrelen. Mees tentijds wordt de verlamming ateeds er ger en worden de pootan geheel slap. De dieren liggen dan vaak met een poot naar voren en de andere naar achteren gestrekt. Naast deze verlammingsver schijnselen treedt in vele gevallen ook een ontsteking van het oog op, welke meestal op voltl&gsn blindheid uitloopt. In het begin blijft de eetlust tamelijk goed, maar na verloop van tijd gaan de dieren vermageren. Ook de eierproduc- tie houdt op. Het verloop van de aan doening is langzaam en na verloop van tijd gaan de dieren dood. Ook hij andere besmettelijke zietyen kan verlamming optreden. Het is dus zaak om, als zich gevallen van been zwakte voordoen, de dieren door een deskundige te laten onderzoeken of ze, na ze gedood te hebben, op te zenden naar de Rijksseruminrichting te Rotter dam, opdat zoo noodig tijdig ingegrepen kan worden. Is het inderdaad besmettelijke ver lamming, dan is het het beste om de zieke d'eren te dooden en door een grondige ontsmetting van de hokken en de uit!oopen de besmetting van de nog gezonde dienen togen te gaan. Dr. W. v. R. '^riruk verboden). Het nieuwe paleis voor den Volkenbond te Genève, dat bijna voltooid is. We moe ten. hopen, dat in de toekomst in dit gebouw meer tot stand zal komen, dan tot nu toe het geval is geweest. EEN KOPPIGE FRIES. „Ik spreek Frletch". Te Leeuwarden werd Zaterdag een jon gen, die bij het etation te veel links op den weg fietste, aangehouden door een agent, die aanstalten maakte den jongen te verbaliseeren. Op de vraag naar zijn naam, gaf de jongen direct antwoord, dooh toen de agent bemerkte, dat de jon- gen in het Frieeoh antwoorde op zijn vra- i gen, vroeg hij dezen: „Will je geen Hol- landeoh spreken?", waarop de jongen antwoordde (in het Friesch): „Neen, ik spreek Friesch; dat ia duidelijk genoeg". De agent zei: ..Dun ga je mee naar het I bureau, daar zullen ze je wel Hollandsch wijze aan de instandhouding daarvan zullen medewerken. Zooveel mogelijk zul len wij de verspreiding onder onze leden verhinderen, daar wij de inmenging van burger» in het behartigen van militaire belangen ontoelaatbaar en als in strijd met de militaire voodeohriften achten." ZWENDEL OP GROOTE SCHAAL. Twee Nederlanders aangehouden. In de la tas te dagen werden te Parijs coupon# van aandeelen der Suezkanaal- maateohappij aangeboden, die vervalscht Op het bureau sprak men een uur lang met den jongen, die halsstarrig bleef wei geren in een andere dan de Friesche taal te antwoorden. Een dienstdoende inspec teur trachtte dan jongen aan het verstand te brengen, dat hij door in het Nsder- landeoh te antwoorden, zijn zaak het best diende, doch ook dit vertoog, evenmin als verwijzingen naar het geval met den stu- dent, naar de staatsrechterlijke betrek kingen tusechen Friesland en het Neder landse he rijk, maakte geen indruk op den jongen. Inmiddels was ds vader ran den Jo' gen op het politiebureau aangekomen. In aijn ijver voor het Frieeoh ging ds jongen soover, door zijn vader aanstonds te ver manen (natuurlijk in bet FTieech): „Denk er om, veder, hier geen Hollandsch hier Frieeoh spreken!" Tenslotte liet men den Jongen gaan. Dim volgenden dag heeft de vader lijn beklag gedaan bij den oommissaris van politie, die de handelwijze van ds agen ten niet geheel kon goedkeuren m hun dit zon hebben medegedeeld. VERWEER TEGEN ROODE PROPAGANDA. De Bond van Marine-officieren publi ceert 4e volgende verklaring: „Naar aanleiding van de vele recls/- mea, welke bij onzen secretaris binnenko men orjjr het bij de onderofficieren thuis bezorgen van „Het Anker", verklaren wij, dat wij niet» uitstaande hebben met de uitgave o! de verspreiding van dit blad en ook in de toekomst op geenerlei De ooupoma zijn afkomstig van twee Amsterdammers, F. S. en H. ÏL, reep. 29 en 24 jaar oud, die veel te Parijs komen. Zij hadden bij een groote Paxijsohe bank een zeker aantal aandeelen der maat schappij gedeponeerd en daraop een cra- diet gekregen van negen millioen franca, waarmee «j beuraoperatiee verricht ten. Zij lieten zich de coupon# dre valsche stukken ter hand stellen, om te verhin deren, dat die door de bank ter betaling zouden worden aangeboden. Niettemin zijn tooh op 1 Juli bij de ma&tsoh&ppij van deze valsche coupon» "aangeboden, hetgeen tot een klacht bij de justitie heeft geleid. De herkomst kon worden nag»; gaan en er werd een oproeping, zooge naamd van de bank afkomstig, de Nederlanders gezonden, die naar Parijs kwamen en in hechtenis genomen wer den. Zij zijn in de Santé-gevangeni» opge sloten. 'Volgen# de beide gearresteerden zijn zij volkomen te goeder trouw geweest. Zij werkten in opdracht van een Zwitser- sohen bankier, een zekeren Gadusae uit Genéve, die reeds eerder moeilijkheden hier gehad moet hebben wegens fiscale onregelmatigheden en van een Franschen beursman, Jean Ramu genaamd. De bei de laatsten worden thans gezocht. De Nedartandera beweren, dat zij de aandeelen van den Franschman ontvan gen hebben en hem ook de ooupons ga ven, die van de stukken geknipt waren en die deze dan weer aan den Zwitser af droeg. Zij verdienden hiermee, naar zij ver zekerden, een betrekkelijk klein bedrag, het verschil tuasohen de vier pGt. rente, die zij aan de bank betaalden, en de VA pOt., die zij voor hun interventie ontvin gen, en verklaren geen aanleiding te heb ben om te twijfelen aan ds eerlijkheid van de twee anderen, dl» van hun dien sten gebruik maakten. JODENVERVOLGINGEN IN DUITSCH LAND. In verband mat de moeilijkheden, wei- ka hun bij da uitoefening ven hun be roep in den weg worden gelegd, hebben Joodaohe medici te Berlijn een advies bureau ingericht, dat, werkend met voor kennis van de autoriteiten, ojo. sen lijst opstelde van da doctoren, die van de „Arische clausula" dienden te worden vrijgesteld en een onderzoek deed naar de mogelijkheid van werk in het buitenland. Vrijdag jj. is er in dit bureau een huis zoeking gedaan en in verband daarmede naar de Times een zeventig doctoren gearresteerd. Onder dezen bevindt zich Prof. Erioh Seligmann, die Duitschland op tal van itneroationale congressen ver tegenwoordigd heeft. Verecheidenen wer den uitgenoodigd, zich zij de Nazikazer ne bij het Lehrter station te vervoegen, ter verstrekking van inliohtingen, maar werden vervolgen» niet meer vrijgelaten. De vrienden en verwanten van Seligmann die zich inspanden om den hoogleeraar terug te vinabn, kregen ten slotte te hoo- ren, dat, als het om een Jood ging, zij verder geen moeite hoefden te doen. Ook Prof. Strauss, de directeur van het Jood- tohe ziekenhuis, is gearresteerd. De ar restanten zijn over verschillende gevan genissen in de stad verdeeld. De inval schijnt geschiedt te zijn op aanetiohting van Nazi doctoren. Naar de „Vogtl&nder Anzeiger" mede deelt, heeft de gemeenteraad van Plauen het besluit genomen, aan Joodsche per sonen den toegang tot alle stedelijke bad inrichtingen te verbieden. Dit besluit is reeds in werking getreden. Joodsche kinderen, die tot nu toe het zwemmen als vak van onderwijs hadden, zijn dientengevolge eveneens van dit on derricht uitgesloten. Dr. Plhil. Ludwig Gohn, die sedert zijn jeugd blind is en meer dan 25 jaar als blindenverzorger in Neder-Silezië werk zaam was, is op grond van de Ariërpara graaf uit zijn ambt ontzet Tijdens de vergadering, waarin dit besluit werd ge nomen, werd zeer duidelijk naar voren gebracht, dat Dr. Gohn zich jegens de door hem verzorgde blinden groote ver diensten had verworven. ONTVOERINGEN IN AMERIKA. In Alton, in den staat Illinois, is August Luer, een groothandelaar in in gemaakt vleeech, die reeds vroeger dreigbrieven bad ontvangen, waarin hem werd aangezegd, dat hij zou worden ont voerd, indien hij nfèt 6000 dollar betaal de, thans werkelijk in handen gevallen van ontvoerder». In Albany (New York) hebben bandie ten een familielid van de broers O'Gon- nell ontroerd, en een losgeld geëisebt van 250.000 dollar. De ontvoerde is een jongmensch van 24 jaar; en de ontvoering had reeds Vrij dag j.l. plaats gevonden, dooh werd eerst thans bekend gemaakt. Zij heeft groote opwinding in den lande veroorzaakt. De bandieten dreigen hun gevangene te zul len dooden, wanneer de politie in het ge val wordt gemengd. TARZAN. In ds dichte bosschen op de Zl&tibor- bsrgen van Zuid-Slavië, waar nog talrij ks beren, wolven en andere wilde dieren wonen, heeft men een zevenjarigen knaap ontdekt, die tuaachen deze dieren leefde. Na een opwindende Jacht ia het kind door boeren gevangen. Het was geheel wild en beet en krabde zonder pardon. Aanvankelijk daoht men, dat het knaapje doof en stom was, daar hij geen antwoord gaf op hem gestelde vragen. Na eenige dagen bleek echter, dat de knaap goed spreken kon. Bij onderzoek bleek, dat de knaap twee jaar geleden door zijn moeder in het bosoh verloren was en na ©enig zoeken had de vrouw haar pogingen opgegeven in de veronderstelling, dat het kind door wilde dieren was gedood. Hij was echter in leven, voedde zich met gras en wilde vruchten en somtijds stal hij ook etenswaren in alleenstaand© boerderijen. Na ©enigen tijd raakte hij gewend aan de wilde dieren, die hem nooit aanvielen en. die hij leerde ontwij ken door in boomen te klimmen. De jongen wordt thans door doktoren onderzocht om na te gaan, in hoeverre zijn zintuigen door het wilde leven zijn ontwikkeld en in hoeverre zijn verstande lijke vermogens zijn verzwakt. 07. Zoo bleven ra eenige minuten te- genover elkaar. Éénoog brulde woedende i verwenechingtn, Tom en Charle» wacht ten mpiBftM it afwaohteod wwm. Maar vreemd genoeg, de vijanden aan de deur, begonnen onheilspellend te glim lachen. N. Hat hutje bad twee deuren. Eb ter- wij Rob al zijn aandachtt wijdde aan de mannen vóór hem, ging behoedzaam de achterdeur open en sloop Roger, de ka pitein, naar binnen. tweede blad NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. tctmawtmnradi» Quprsm1 WOENSDAG 12 JULI 1081 HONGERSNOOD IN RUSLAND. VlucM naar Duitschland. Met honderden verlaten op het oo gen- blik de Duitsch-Russische boeren het Wolga-gebed en de Oekraine, waar zij aan den hongerdood zijn prijsgegeven. De volksbond voor Duitschers in het buitenland heeft in verband daarmede een groote actie op touw gezet om de Duit8che boeren in Sovjet-Rusland te helpen. De vluchtelingen worden in een kamp te Sohneidemuhl ondergebracht, waar er zich op het oogenhlik reeds 357 be vinden. Wanneer men het kamp bezoekt krijgt men een duidelijk beeld van de verschrikkelijke toestand, waarin de Duitsche boeren verkeeren. Volkomen terneergeslagen en stom loopen zij rond jjen wachten op 'berichten van hun fami lie-leden, die zij in het „land der ver schrikking" moesten achterlaten. Die nog niet vrij zijn, wacht een vreeselijk lot: de hongerdood. Want er is in de eens zoo vruchtbare Wolga-gebieden en in Oekraine op het oogenhlik niets meer te eten. V Gruwelijke verhalen vertellen de boe ren in Schneidemuhl over hun ervarin gen. Zelfs gevallen van kanibalisme zou den zijn voorgekomen. Op het marktplein van een stad lagen op zekeren dag hon derden uitgeputte boeren, om wie nie mand zich bekommerde. Uit de mededee lingen dar vuchtelingsa blijkt, dat het den Sovjet-Russischen autoriteiten niet meer mogelijk ia, ook maar «eniger mate voedsel te verschaffen. Het collectieve bedrijf neemt de boeren bet graan af, dat in hun bezit is. GEREF. KERKEN. GAPELLE ad. USSEL. IJaaelmond- sohe Laan. Donderdag 13 Juli, n m. 2.30 uur, Ds. J\ Kapteijn, Huwelijksinzege ning. OUD GEREF. GEM. GAPELLE ad. USSEL. Lokaal Dar oostastraat. Donderdag 13 Juli, avonds 730 uur, Da A van Zon. CHR. GEREF. KERK. SCHOONHOVEN. Zaal Bosman, Koe straat. Woensdag 12 Juli, 's avonds 7.30 uur, Ds. C. Smit, van Nieuwpoort. KANTONGERECHT TE QORINCHEM. Volledige uitspraken van 4 Juli. Op straat voetballen: A. S. en P. D., Gorinchem, ieder f 10 of 2 weken tucht school. Straatschenderij: P. J. 8. ra A. W D., Gorinchem, ieder f 6 of 2 weken t.a Nachtrumoer verwekken: J. H. de R. en G. H., Schelluinen, ieder f 10 of 6 dagen; G. V., Schelluinen, f 8 of 2 dar gen; J. de G. en L B., Schelluinen, ieder f 5 of 3 dagen; H. G. de B., A. V. en J. V., Schelluinen, vrijspraak. Bedrijf van muzikant uitoefenen zon der vergunning: R. M. T., Bellingwolde, f 3 of 2 dagen. Venten zonder vergunning: H. 0., Leeuwarden, W. H. S., Den Haag, ieder f of 3 dagen; J. T. G., Rotterdam, f 3 of 2 dagen. Overtreding Arbeidswet: P. v. d. L., Meerkerk, 2 x f 1 of 2 z 1 dag hechte^ nis. Overtreding Visscherijwet: T. B. en W. de R., Hardinxveld, ieder 2 x f 2 of 2 x 1 d.; P. H. H., Maastricht, f 2 of 1 d.; P. A. de K., Hardinxveld, f 8 of 2 d.; G. v. G., Gorinchem, f 6 of- 2 dL, allen met verbeurdverklaring. Gesloten verklaarde weg befietsen: J. v. N., Rotterdam, f 1 of 1 d. Geen 2 goedwerkende remmen aan auto hebben; P. V., Leerdam, f 15 of 10 dagen; L. v. K., Nieuwpoort, en W. H. J. S., Amsterdam, ieder f 10 of 5 d.; J. B., Hilversum, f 5 of 8 d. Rijwiel zonder licht berijden: J. S., Arkel, f 2 of 1 d.; A. de J„ Arkel, f 3 of 2 d.; H. V. Schelluinen, f 8 of 2 d. Openbare dronkenschap: W. A. G., Sliedrecht, f 15 of 10 dagen. BERGAMBACHT. Over de irmand Ju ni: Ingekomen: J. P. Klomp, mn Gapelle a.d. Useel; J. Stigter, van Ammeratol; W. Schep, van Nieuwpoort, G. Graaf land en gezin, van Lekkerkerk, J. van der Sluijs, van Schoonhoven, H. Swijnenburg, van Ouderkerk a.d. Usael; A. en J. Hoff- land, van Schoonhoven; A. Breed veld en gezin, van Vlist; G. van Duijvendijk, van Voorburg; E. van der Ham, van Assen, L. den Ouden, van Stolwijk; A. Jongkind, van Stolwijk; P. Kortlever en gezin, van Vlist; G. J. D. Neven, van Nieuwpoort, T. A. Bouwman, van Krimpen ad. Lek, T. de Man, van Waddinxveen; Joh. Stig ter, van Schoonhoven; H. Haring, v#n Lekkerkerk; P. Stuurman, van Rotter dam, C. Burgers, van Kiundert. Vertrokken: M, Benschop naar 'e-Gra- venhage; A. Boer en gein naar 'a-Gra- venhage; G. J. Mulderij naar Nibbix- woud, T. Rietkerk naar Stolwijk; H. Lan gerak naar Lekkerkerk; B. J. A. van Steenis naar Gouderak; H. J. Stubbe naar Gouda; J. Veer naar Krimpen a d IJssel J. Jongeneel naar Nieuwerkerk a.d IJssel; M. Gh. Voorsluis naar Gou derak; A. Hoogendonk naar Veenendaal, A. Boer naar Gouderak; G. Slob en gezin naar Nieuwerkerk ad. IJssel; W de Man en A. Stigter naar Ammeratol. QOUDRIAAN, over da maand Juni Ingekomen; Mej. H. van Sinttuiijs v. Bleekensgraaf en mej. J. dan Hartog Groot-Ammers. Vertrokken; Mej. G 1. Roos naar Loenen aan de Vecht. REEUWIJK. Van 1—8 Juli. Gevestigd in: F 73 M. M. Evegroen van Ouderkerk a.d. IJssel, a 165; C 108 M. Hofman, van Waddinxveen, Nesse 81; E 84 G. Hollinske, van Rietveld 124; H 145 W. Perdijk van Gouda, Heeren straat 123; H 23 A. Lexmond, van Gou da, Vrouwensteeg; H 23 N. G. van Weel de, van Rotterdam, Vlietkade 65; F 46 G. van Dijk van Gouda, Lijaterbestatr. 6 Vertrokken: van E 9 H. L. Hagen naar Gouda, Achter de Vischmarkt; van H 18 T. Kruit, naar Hoogeveen, Hoofd straat 86; van K 51 A. G. Mulder naar Oudewater p.a. J. v. d. Schaik; van D 63 wed. S. J. Heemskerk en gezin, n*«r Zevenhuizen. ZEVENHUIZEN. Over de Ju ni Gevestigd: A. Ooms uit Gapelle a-d. IJssel; M. van de Ruit uit Ouderkek a.d. Ussel; A. Jonge jan uit Voorschoten; E. Brouree uit Schoonebeek; L. van Eijk uit Hillegersberg; 8. H. Parqui uit Wasse naar Vertrokken: N. van Rijswijk naar Ber- kenwoude; A. A. Boe naar Rotterdam; G. A. Berkhout naar Amsterdam; N. van Rooijen naar Waddinxveen; H. Stubbe naar Gapelle a.d. IJssel. van Raadsvergadering op 80 Juni. Voor zitter de heer S. Hoogenboom, waarn. burgemeester. Afwezig de heer W. A. van Kekum. De Voorzitter opent de vergade ring met gebed en deelt daarna mede, dat de minister van binnenl. «tlren het verlof van burgemeester Luyendijk met 2 maanden heeft verlengd op geneeskun dig advies. inplaats van dezen middag afscheid te nemen, blijft spr. daardoor nog 2 maan den te midden van den raad werkzaam. Spr. hoopt ook dien tijd weer aangenaam met den raad te mogen samenwerken. In verband met dit feit moet op de begrooting spr.'s salaris opnieuw wor den uitgetrokken (f 250) en eveneens f 120 voor den ambtenaar. Het gaat er hier om, spr. het bedrag toe te staat dat hij noodig heeft om het werk op de secretarie te doen uitvoeren. Zonder dat zou hij daar niet toe in staat zijn. In de wethoudersvergadering is de opmer king gemaakt, dat deze uitgave de ge meente zwaar valt, doch spr. merkt op, dat het een weigering van medewerking aan hem persoonlijk zou beteekenen, als de raad het geld voor den ambtenaar niet toestand. De heer Den Boer vraagt of hier niet de weg van voorheen kan worden bewandeld, namelijk dat Ameide en Tienhoven weer samen een ambtenaar aanstellen. De Voorzitter antwoordt, dat Tienhoven onlangs heeft verklaard, ter zake geen samenwerking te wenschen. Die gemeente heeft hier een eigen amb tenaar en de samenwerking op de se cretarie is uitstekend. De heer Den Boer heeft natuurlijk niets tegen den persoon van dan door Tienhoven benoemden ambtenaar, doch terecht wordt er wat gelachen om den eigenaardige» toestand, dat voor deze 2 gemeenten hier 2 ambtenaren zitten te werken. De Voorzitter herhaalt, dat Tien hoven niet voor samenwerking te vinden is. Het is niet zoo vTeemd als het lijkt, dat hier 2 ambtenaren zitten, want het zijn hier ook twee gemeente-eeoretarieën. Als de raad spr.'s voorstel niet aan neemt, dan houdt Tienhoven natuurlijk gewoon zijn ambtenaar en spr. zou hier morgen den zijne missen. De heer Den Boer ragt dat het Ameide f 40 voordeel zou brengen als men in deze met Tienhoren kon «amen- werken. De Voorzitter deelt nog mede, dat eerst gisteren spr. het officiëele bericht van zijn herbenoeming heeft ontvangen, hoewel dat reeds lang in de couranten heeft gestaan. Het eerste punt der agenda is de goed keuring der notulen van eenige vergaderingen. Op één dier verslagen heeft de heer L a b r i e een paar schriftelijke aanmer kingen ingediend. De Voorzitter vraagt of de raad accoord gaat met, een wijziging van de notulen in den zin zooals de hr. Labrie wensch t. De heer Den Boer zegt dat de Voor zitter indertijd heeft verklaard, dat hij zich hier buiten de schuldvraag wilde houden. Op deze wijze komt hïj er echter midden in te zitten. Spr. wil de notulen liever laten rusten tot burgemeester Luyendijk, die ze heeft gemaakt, terug is. De Voorzitter is het hiermede niet eens. Als dadelijk na de terugkeer van burgemeester Luyendijk die notulen aan de orde moeten komen, dan dreigen daardobr meteen de oude moeilijkheden weer boven te komen. De heer Diepenhorst heeft geen bezwaaf tegen goedkeuring van de notu- j' dat zonder de aanwezigheid van denjréne, die ze heeft opgemaakt, mag geschieden. De V o t z i 11 e r antwoordt beves- tigrod; het is de taak ran den raad, de notulen yast te stellen. Weth. De Kruik zegt dat er slechts een drietal onbeduidende wijzigingen zul len worden voorgesteld. Er behoeft dus geen bezwaar tegen te bestaan om de notulen nu vast te stellen. De wijzigingen ook de heer Labrie heeft een aanmerking op de notulen, worden met algam. stemmen goedge keurd. (De heer Den Boer blijft buiten stemming). Van de laatste twee vergaderingen worden de notulen aangehouden. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat de gem.-begrooting ia goedge keurd. Ingekomen is een verzoek van den heer M. Langerak, om vergunning voor den bouw van een houten loods aan de Prinsengracht. B. en W. hebben dit ver zoek afgewezen met het oog op het brand gevaar (in de loods zullen verfwaren worden opgeslagen). Adressant komt van die uitspraak in beroep bij den raad. Het verzoek wordt afgewezen. Volgt een voorstel van B. en W. om den ontruimingstermijn van eenige on bewoonbaar verklaarde woningen te ver lengen. De heer Den Boer vraagt of de Voorzitter niet vindt dat het tijd wordt om in deze een voorziening te treffen; men kan de menschen niet eteede in deze huizen laten wonen. De Voorzitter atelt voor dat de raad accoord zal gaan met verlenging voor 6 maanden en zegt toe dat B. en W. in dien tijd deze zaak in behande ling zullen nemen. Aldus wordt besloten. Het volgend punt betreft de werkverschaffing. De V o o r z i 11 er zegt, dat dit een be langrijke aangelegenheid ia, die epr. eens zorgvuldig heelt bekeken. Nut o! nood zaak van werkverichaffing even buiten beechouwing latende, heeft epr. zich af gevraagd of het aanvankelijk gekozen object wel het meeet gewenschte ia. Ameide heeft een kwijnende industrie en het verkeer rioht zich iteeds meer op autotractie. Het is dus de vraag of het in het belang der gemeente is om de ha ven grooter te maken, waardoor ook grootere onderhoudskosten zullen volgen. De volgena het reeds opgemaakte plan benoodigde grond vordert een erfpachts- recht van dan staat ad f 64,60 per jaar. Spr. ziet meer nut in de demping van de grachten, die strijden met de volks gezondheid. Spr. wijat op de lucht die de grachten verspreiden en op de ratten dre er huizen. In de behoefte aan water voor de brandweer kan worden voorzien door een goede apuiïng op de riolen. Men moet zich niet voorstellen dat de water leiding, als die tot stand komt, een vol doende voorziening zal beteekenen wat het bluschwater betreft. Daarop behoeft men dus ook niet te wachten met de demping van de grachten, want dan zou dat nooit gebeuren. Spr. heeft zich bovendien afgevraagd of het baggeren aan de Lek voor de werkloozen, niet-vaklieden, niet veel te gevaarlijk ia. De heer Labrie is een geheel an dere meening toegedaan dan de Voorzit ter. Er kan bijna geen echip aan den wat komen, hoewel de schippers toch havengeld moeten betalen. Het onder houd van de haven is altijd rendeerend geweest. De demping der grachten is in derdaad een flink object voor werkver ichaffing, doch het zal wellicht voo* en kele duizenden guldens aan materiaal vergen. Spr. acht dat thans niet te ver antwoorden. De heer Diepenhorst zegt dat in dertijd de raad van oordeel was, dat de u;tdieping van de haven noodzakelij* was en spr. heeft doorvoor een bereke ning gemaakt, uitgaande van de gedach te dat de bagger uit de haven gestort zou worden in het eerste te dempgn ge deelte van de graohten. De heer Den Oudsten vraagt of de brandputten in dé rloleering voldoen de water zullen opleveren toot de mo torspuit. De heer Den Boer had graag ge zien dat hier een vooretel van B. en W. ter tafel was gekomen. Dat de Industrie van Ameide kwijnende ia, doet aan het rendeeren van de losplaats niets af, die is evengoed noodig. Zou het wel goed zijn, de grachten geheel te dempen? vraagt spr. Bij demping zal er niet vol doende water in de rioleering komen voor de brandweer. Weth. v. d. Hek zegt dat de kwestie Maandag in de vergadering van B. en W. is besproken. De wethouders konden zich toerf niet dadelijk voor het plan van den Voorzitter uitspreken, omdat het voor hen geheel nieuw was. Zij wilden daar om over dit geval liever eerst eens de meening van den raad hooren. Weth. De Kruik merkt op, dat als de loswal wordt uitgebreid, de haven daarentegen kleiner wordt. Een bruik bare haven en een goede losplaats zijn echter in ieder geval noodzakelijk. Met de demping van alle grachten k*n spr. zich onder deze omstandigheden niet vereenigen. Het werk zal veel geld kos ten, waarvan een groot deel aan mate riaal. Heel veel arbeid zal het niet mee brengen. Spr. wil daarom blijven bij het oorspronkelijk werkverechaffingeplan, d. w z. verbetering van de haven en dem ping van het stuk gracht bij de school. Hij merkt op dat 't daardoor verkragen stuk grond verhuurd kan worden. De Voorzitter wijst nogmaals op het gevaar van het werk aan de haven voo* werkloozen. Voorts maakt hij den raad erop attent dat juist een flink werkverschaffingsobject, waarvoor geld kan worden geleend tot verlichting van den gewonen dienst der begrooting bij draagt. Het is niet spr.'s bedoeling alle grachten te dempen; de binnenloopere moeten blijven bestaan en worden onder houden als reservoira voor de brandweer. Aansluiting van de brandspuit op de riolen klinkt misschien wat vreemd, maar uit de grachten zal men spoedig water spuiten. Bij'flinken brand is men op Lekwater aangewezen. 8pr. heeft daarmede te Vianen uitstekend geslaagde proeven genomen. Een bepaald voorstel heeft epr. niet, doch hij wil gaarne we ten of de raad er leta voor voelt om voor deze uitstekende werkverschaffing een plan op te maken. Tegen het uitdiepen van de haven verzet spr. zich niet, doch hij vindt dat geen object voor werkver schaffing. De heer Diepenhorst acht dat werk niet te gevaarlijk. Er zijn onder de werkloozen wel menschen, die dat werk kennen. Men kan volgena spr.'s plan met beide werken haven en grach ten een begin maken. De vergrooting van den loswal zou voorloopig kunnen bliiven rusten. De heer Den Boer ia het daarmede eens; dat bespaart de gemeente het erf- pachtsrecht. Een paar stukken gracht, die het noodigst moeten worden gedempt, zouden dan voorloopig aan de orde kun nen komen. De Voorzitter wil in dezen zin zoo spoedig mogelijk een plan uitwerken In afwachting daarvan zou de raad toe stemming kunnen geven om voorloopitr aan bet werk te beginnen als dit nooditr is. Het stuk gracht bij de Pqperstraa» wordt het eerst gedempt, want daartoe was reeds besloten. Dan komt dadelijk dat bij de school aan de beurt. Zonder hoofdelijke etemmmg gaat de raad met dit voorstel accoord. Rondvraag. De heer Diepenhorst vraagt of de Voorzitter meent een mededeeling te kunnen doen over de waterleidingplan nen, die te Meerkerk zijn besproken. De Voorzitter acht dat op dit moment nog niet geoorloofd. Spr. wil nu nog even zijn meening zeggen over een bericht in een courant (Niet de onze. Red.), waarin men o.a. schrijft dat er in Ameide zooveel knappe koppen zitten. Het heels stukje is niet waard gelezen te worden spr. aal er niet reel otst zeggen en er niemand op aankijken, maar hij moet toch even op merken, dat de schrijver daarmede het belang van de gemeente niet dient. Waar voor is het noodig, Ameide belachelijk te maken? In het belang der gemeente verzocht spr. den raadsleden, het schrij ven van dergelijke berichten na te laten. Hierna sluiting. Captlls a.d. IJssel. Raadsvergadering op 29 Juni. Voorzit ter de heer J. Verloop, burgemeester. Aanwezig alle leden. Le Voorzitter opent de vergade ring en leest een schrijven voor van den heer A. Oosthoek, waarin deze meedeelt ontsl&g te nemen als raadslid, wegens zijn uittreden uit de S.D.A.P. In deze vacature is tot lid van den raad benoemd verklaard de heer H. Th. van Beek. Le Voorsitter benoemt in de oom missie tot ondersoek van den geloofsbrief de heeren P. G. van Cappellen, A. H. van Os Jr. en mej. A. Leusink, die na onderzoek tot toelating adviseer en, waar toe met algem. stemmen wordt besloten. De Voorzitter deelt mee, dat de heer Van Beek in de volgende vergade ring zitting kan nemen, toelating en in stallatie in één vergadering is door een wijziging in de gemeeniewet niet meer mogelijk. Le notulen worden ongewijzigd vast gesteld. Nadat de raad korten tijd in besloten zitting heeft vergaderd, komt in behan deling een adres van L. P. Engelvaart e.a., waarbij dezen zich beklagen, dat voor de levering van een auto voor den reinigingsdienst geen inschrijving onder gegadigden in de gemeente is gehouden, maar dat, gelijk aan adressanten door een bericht in de courant is gebleken, die levering onderhands aan da „M.E. G.G.A." is opgedragen. De raad besluit met algemeene stem men dit adres voor kennisgeving aan te nemen, onder mededeeling, dat B. en W. bij een volgende gelegenheid willen over wegen of meer ingezetenen voor het doen van een opgaaf in aanmerking kun nen komen. Voorts is ontvangen het rapport van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. De gang van het onderwijs wordt bevredigend genoemd en van de gebouwen geeft alleen School I reden tot aanmerking. Zij vraagt dringend ver nieuwing. De financieels toestand der gemeente beneemt de commissie echter de vrijmoedigheid met verlangen» tan deze tot den raad te komen. De minister van O., K. en W. bericht, dat het bedrag van de zijksvergoeding als voorschot voor het openbaar lager onderwijs voor 1933 is bepaald op f 41290 en de aftrek voor pensioen op f 8710. Van de gemeente Krimpen a.d. IJssel is bericht ontvangen dat de rekening over 1932 van het Electr. Bedrijf is goed gekeurd. Winkelsluiting. Voorts is ingekomen een verzoek van L. Krijgsman, visch handelaar, om ver lof zijn zaak open te houden: 's Zaterdags van 8 uur v.m. tot 11.30 uur n.m. en andere werkdagen van 8 uur vjn. tot 11 uur n.m. De Voorsitter acht geen reden aanwezig om voor adressant een uitzon dering te maken. Zooals in andere arti kelen vóór 10 uur inkoopen wordsn gedaan, kan dit ook hier. De heer Oosthoek zegt, dat voor vischwinkels in Rotterdam ook een apar te regeling geldt, als deze man op de aangegeven wijze zijn brood kan verdie nen, zou epreker hem gaarne terwille zijn. De Voorzitter meent, dat verge lijking met Rotterdam niet opgaat, bo vendien is zaak niet zoo eenvoudig al» ze lijkt, aangezien hiervoor een aparte verordening noodig is, die de goedkeu ring van den minister behoeft. Met algemeene stemmen wordt besloten het adres voor kennisgeving aan t» no men. De rekening 1932 van de gezondheids commissie te Hillegersberg wordt in ont vangst -op f 2325,80 en uitgaaf f 1566, dus met een batig saldo van f 760,80 vastgesteld. Aan het burgerlijk armbestuur wordt voor 1982 een 3de aanvullend subsidie groot f 1250 verleend, voor wolk bedrag op de begrooting voor 1982 een over schrijving wordt gedaan. Het primitief kohier der strastbelas- ting voor 1933 wordt zondor hoofdelijke stemming vastgesteld tot een bedrag van f 22840,00. Dan volgt een vooretel tot hernieuwde vaststelling der verordening, regelende de bezoldiging en de benoembaarheid der gemeente-veldwachters. Tertoelichting leest de Vfl) o r s 111 e r een schrijven voor van den minister van EEN STOUTMOEDIG ONDERZOEKER. De Japaneohe natuur-on- derzoeker Tokuzo Iwata, ondernam het waagstuk om 1250 voet diep in den kra ter van den Miharay&ma- vulkaan, op het eiland Qs- hima, af te dalen. In den volksmond heet dri# krater „Gods oven" of ook wel de „zelfmoordenaarekrater". Sinda Januari zijn er reed» 270 menschen inge sprongen in het geloof, daardoor van hun zonden gereinigd te worden. De onderzoeker wordt na den goeden afloop van zijn onderneming door de mede leden der expeditie gelukge- werwcht Op den ach tér- grond de gondel, waarmede hij dfdaalde.

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 4