Gemeenteraadsvergaderingen Ameide en Nieuw-Lekkerland Plaatselijk Mensch en NlMiw-Ltkktrland. 1 No. «23» TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, SchoonhovonKha Couranl WOEN1DAB g AiraUITUE IR» NIEU van Moderne «toe Kort raad fen van fondsbelaati! wordt goedj; ABUNNÉ'B viiu dit bin dulden bij 1 Cé V W ungeeclilktlK zalMjJ^en te te Mjn. De Voorzitter «temt met desen wensch in en sluit hierna de vergade ring. sluiten, dan we aal blijken, of datbealuit uitvoerbaar ia. Spr. merkt wel, dat zijn voorstel geen meerderheid zal verkrijgen. Hij vindt dat jammer, maar trekt het in. Rest dus de uitdieping van het haventje, het dempen van de gracht bij de Peperstraat en het schoonmaken van de andere grachten. De heer Den Boer meent, dat men hiermede niet zal behoeven te volstaan. Wethouder De Kruik vraagt of niet heeft dan om trek. Spr. had liever betaling naar ’t Eeuwenlang hebber ezels en mun dieren vo ploegijzer door de aar getrokken. De boer acj hel symbool van den landbouwer, dig doe handen letterlijk scha ontrukte. Maar toen kwam de dreef de menschen uit tenslotte verdreef zij c steeds de trouwste helj beid waren geweest, boer achter een ploeg tor, een maai- en dorsi vlakke land vooribewej en ratelende stalen mc de trekdieren en tensli ook de menschen. Fabrieks- en landar dezelfde mate de mac er reden voor. Zij i overal de mensch wer een doode automaat, van de machine volgt actie. Er zijn zelfs in menschen, die de verni alle machines, van al krachten uitsparende 1 Verscliiliit Mnnndng, 1 on Vrijdag. Prijs by voi ling: voor Behoonliot innniitlcn J 1.2Ö; p, pi Mot verzekering IÖ co binnen het kader van het aanvankelijk reeds goedgekeurde plan van i 4000 a f 4500 een ander werk zou mogen wor den uitgevoerd, zooals demping van een gedeelte der grachten. De Voorzitter «egt toe, dat te nul len aanvragen. Uitbreiding sMuncommissie. en w. stenen voor d«x« commissie uit te breiden met twee werkgevers en een nd van B. en W^ waartoe wordt be sloten. De Voorzitter draagt ter benoe ming voor de heeren G. Diepennoxst en van Gent en voor B. en W. wethouder De Kruik. Met algemeene stemmen wor den deze personen benoemd. Van de rondvraag maakt wethouder De Kruik gebruik om de hoop uit te spreken, dat, nu het voorstel inzake de waterleiding ia aangenomen, dit werk een guf# verloop zal hebben en de uitvoering in het belang van de gemeen- Ameide. Raadsvergadering op 25 Juli. Alle le den aanwezig. De notulen van 3 vergade ringen hebben ter inzage gelegen en wor- zou de industrie het moeten stellen? Men I weerd, dat door het sti landen naar autarkie schaft kunnen worden dustrie van welk land met behulp van goede produceeren en de ooi buitenland volhouden, de export van afgewet den economiachen toet heeft, maakt het onmo ment te negeeren. Maar, zullen de tej machine zeggen, de la staat niet in een derg met den wereldhandel, ze.fs in een autarkies de machine? Deze vraag moei o beantwoord. Laten wij zaaimachine. Kan de vroeger met een vollen den akker loopen en zaad uitstrooien? Nee: werk van de zaaimacl of slechts zeer bezwae van menschenhanden De machine legt op steeds hetzelfde aante men haar in een hoek zen in dienst te ne daardoor de graanooj minderen. Voor kleine en mid drijven is wel de overbodig, maar voor vlakte is zij rendabel Raadsvergadering op Zaterdag 22 Juli. Afwezig met kennisgeving de heeren J. G. L. Smit en G. Smit. Voorzitter de heer F. M. A v. d. Mo- vaart, burgemeester. De Voorzitter opent de vêrgade- ribg met gebed. De notulen worden ge lezen en zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Aan de orde is eerst de installatie van het nieuwbenoemde raadslid, den heer M. Molenaar. Deze wordt door den heer J. M. 8tam binnengeleid en legt in han den van den voorzitter de vereisohte eeden nf. waarna hij zitting neemt. De Voor si tt ex. wensoht den heer Molenaar geluk met zijn benoeming en heet hem welkom in den raad. Hij hoopt, dat hij het vertrouwen, dat men in hem heeft gesteld, zich waardig zal maken. Voorts herinnert spr. er aan, dat de heer Molenaar van 1023—4031 lid van don raad is geweest, en dus op de hoog te is van de taak van het gemeentebe stuur. Spr. hoopt, dat het nieuwe lid een waardig opvolger zal zijn van wijlen den heer P. Stam Gz., dat hij gemeentebe lang zal stellen boven partijbelang, en dat hem wijsheid van God zal worden ge schonken, om de gemeente mede te hel pen besturen. De heer M o 1 n a a r zegt den voorzit ter dank voor de vriendelijke woorden. Aan de orde komen dan eenige mede- deelingen en ingekomen stukken, waar onder berichten van goedkeuring door God. Staten van eenige raadsbesluiten- Ze worden alle voor kennisgeving aan genomen. Voorts een schrijven van Ged. Staten, waarin de meening van den raad wordt gevraagd omtrent een ontwerpbesluit, waarbij wordt voorgesteld, om den amb tenaren van den burgerlijken stand, die na 15 Juni zijn benoemd, geen bezoldi ging te geven. B. en W. stellen voor om den bestaan- den toestand te bestendigen, wat na een korte discussie wordt goedgekeurd. Van de heeren W. Bouwman en G. Kleijn, respectievelijk voorzitter en secre taris van de werkversohaffingsoommis- sie, is een adres ontvangen, inzake het uitdiepen van de haven. Adressanten verzoeken om verschillende redenen het werk op normale wijze uit te voeren, «h niet als werkverschaffing. De heer P. de Jong is het sens met het sohrijven. Alles onder werkverschaf fing te brengen, sluit de aannemers uit, en is dus nadeel voor hen. De heer G. 8 t a m zegt, dat het schrij ven is ingekomen, nadat het besluit tot het uitdiepen van de haven reeds was ge nomen en stelt daarom voor het voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. In een adres van radiobezitters wordt gewezen op de vele storingen, veroorzaakt door het bezigen van electrische appara ten. Verzocht wordt dit euvel op te lossen Voorgesteld wordt een verordening in het leven te roepen, waarbij bepaald wordt, dat van 12 uur—-<3.30 uur namiddags en van uur tot 11 uur ’s avonds, geen ap paraten, die storend werken, gebezigd mogen worden en de politieverordening aldus aan te vullen. De heer P. de Jong zegt, dat velen ’s middags niet thuis zijn, maar wel des avonds, doch dan hun apparaten niet mo gen gebruiken. De Voorzitter zegt, dat anti-sto- ringsapparaten zouden kunnen worden aangeschaft en dat deze niet duur zijn. De heer G. Stam vindt, dat de radio meer voor genoegen, dan voor nut aan geschaft wordt. Hij gelooft, dat het niet de plicht is van de gemeente, om tegen storingen te waken, en dat het de politie veel last zal bezorgen. De heer B o n g e r s kan zich ook niet geheel met het voorstel vsresnigen, hij is van oordeel, dat zulks niet op den wsg van den raad ligt, veel hoogere huurwaarden de boerengemeenten in den -D-'t verbruik gezien. De Voorzitter herhaalt, dat de be rekeningen in het rapport slechts als voorbeeld moeten worden beschouwd. Het is nog best mogolijk, dat een andere grondslag wordt gekozen; dit hangt ge heel van den raad van beheer af. De heer Labrie blijft tegenstander. Ook hij meent, dat de raad zich wel aan het rapport moet houden. Wij zijn bijeen gekomen, om dat te beoordeelen, zegt spr. De Voorzitter ontkent dat; slechts de mogelijkheid kan hier beoordeeld wor den. Regeeren is vooruitzien. Als de wa terleiding er nu niet komt, dan komt er vooreerst niets van. De heer Den Boer had liever de kat i uit den boom gekeken, doch noodgedwon gen zal spr. nu voorstemmen, in de hoop, dat hef inderdaad mee zal vallen. Het voorstel van B. en W. tot aanslui ting komt dan in stemming; het wordt aangenomen met 52 stemmen. Tegen de heeren Labrie en De Kruik. De Voorzitter hoopt, dat de raad zich in de toekomst over dit besluit zal verheugen. Op zijn voorstel worden benoemd tot vertegenwoordigers der gemeente in den raad van beheer de raadsleden Diepen horst en Den Boer (de voorzitter verte genwoordigt B. en W.). Het volgend agenda-punt betreft da werkverschaffing. Den Voorzitter is m een vergade ring van D. en W. gemexen, oat er vex- Xeurde opvattingen neersonen. In oen raad is Desioten uen loswal met te ver groot en en de exjpacnt, die daartoe noo- uig zou zijn, met aan tegaan. mensonijnt nu te meenen, uat spr. ook tegen net uit- ureiden van de naven is. Dat is met net getal. Alleen neeit spr. zien nuivexig ge toond om dit werx uoor weriuoozen te la ten uitvoeren, wegens net gevaar, dat daaraan voor met-vaiunenscnen var non nen is, dat bezwaar neeit spr. een ter la ter opgegeven, ópr. neeit nu met uen ge meen te-arcmtect een onderzoen ingesteiu en ook neeit mj de zaaz nesproxen met de rijksinspecLie der werKversonaüing, die het geneeie plan een uitstekend werx- verscnaiungsoDject noemde. Aan kleine werkjes, zooais de demping alleen van t stukje gracht bij de scnool, wordt tegen woordig geen goedkeuring meer verleend, doch voor uit plan m zijn geheel kan men daarop wel reKeuen. De totale kosten zijn volgens het door spr. uilgewerkte plan f Ioa^ÖjÖÜ. Dat is een heel bedrag, doch het rijk draagt in de kosten by en wat de gemeente daarvan moet betalen, is ren dabel. Bovendien dient de gemeente de grachten, als die niet gedempt worden, voortaan jaarlijks te laten schoonmaken, als men ze niet wil laten vervuilen. Ook de schoeungen kosten geld. Het baggeren voor de uitdieping van het haventje staat nu stil, omdat gewacht wordt op toestem ming van de inspectie van den rijkswa terstaat. Gebleken is, dat de motorspuit op een afstand van 860 M, niet te veel water gaf maar de spuit kan ook wel worden aan gesloten op een put in de gemeente. Er zitten in het geheele werk 825 werkweken. In den tijd, dat het zal wor den uitgevoerd, komen ook de brandkra nen tot stand. Spr. wijst er op, dat, als de raad dit plan niet aanneemt, Ameide klaar is met de werkverschaffing en dat volgens de politieverordening de burgerij dan verplicht zou zijn de grach ten schoon to houden. Wethouder v. d. H e k zegt, dat tot zijn groote spijt dit plan geen voorstel van B. en iWi. is geworden. In het waterlei- dingplan zit ook veel werkloon en Amei de bevat 1/10 der inwoners van alte be- trokkemgfenwenten. Als het derhalve ook 1/10 der te werk te stellen werkloozen geplaatst krijgt, dan gelooft spr.» dat de gemeente met die werkverschaffing beter ai is. Uitvoering van het plan tot dem ping van alle grachten, acht spr. op dit oogenhlik niet te verantwoorden. De ge meente gaat toch reeds onder zware las ten gebukt. De heer Diepenhorst becijfert, daf het voordeel der steunbesparing bij deze werkverschaffing niet zeer groot is. Omtrent de vergrooting van den loswal is besloten, dat het zou blijven rusten tot er geen ander werk meer was. Spr. herin nert er aan, dat met den bagger van de haven een stuk gracht kan worden ge dempt. De heer Den Boer zou het dempen van ale grachten zeer economisch vinden. Bovendien zijn de mensohen hier aan die grachten gewend en zouden zij. ze erg missen. Spr. wil een compromis be reiken door een flink gedeelte van de grachten te dempen en de rest uit te diepen. Dat lijkt spr. beter dan alles te demped, want dat kost veel geld en als straks de crisis wijkt, moet Ameide niet met te zware lasten te kampen hebben. Spr verzoekt den voorzitter zijn best te 1 om goedkeuring te verkrijgen voor I een,, gedeelte van het plan. De heer Labrie is ook geen voor stander van het dempen van alle grach ten. Vergrooting van de loswal acht spr. wel noodig. De Voorzitter zegt, dat het leggen van de waterleidingbuizen zeer vlug afge- l loopen zal zijn en dan komen de werk loozen terug. Spr. herhaalt, dat voor kleinere plannen de medewerking van den impecteur nu niet meer ia te verkrij gen, WÜ de raad echter toch daartoe be- waterleldingplan voor 21 gemeenten in Alblasserwaard en Vijf boerenlanden. Aan de leden te een breedvoerig rapport van ir. Verheyen toe tseenden omtrent deze aangelegenheid. De Voorzitter zegt, dat bij slechts één vergadering van de commissie heeft meegemaakt, omdat spr. nog niet zoo lang het ambt van burgemeester van Ameide waarneemt. Het raadslid Diepen horst heeft echter de zaak van het begin af meegemaakt, zoodat spr. zoo noodig op diens hulp rekent. Spr. acht dit een punt van het hoog ste belang, aangezien goed drinkwater als een allereerste vereischte moet worden beschouwd. Daarom dringt spr. dan ook krachtig aan op aansluiting bij het plan van de 21 gemeenten. Ook de meerderheid ran B. en W. is voor aansluiting. Weth. De Kruik, de minderheid van het college vormend, verklaart, dat hij principieel een voorstander van waterlei ding is, en dat het hem zeer zou .spijten als die hier in den loop der komende ja- ren niet tot stand zou komen. En als in Ameide alle menschen het behoorlijk kon den betalen, dan zou spr. er ook in dit geval vóór zijn. Maar als spr. de toe stand van heden aanziet, dan kan hij dit plan, zooals het in het rapport is uiteen gezet, niet aanvaarden. Spr. wijst slechts op het tarief, dat is vastgesteld, naar de huurwaarden; zooas het er nu uitziot, is dat voor Ameide onbetaalbaar. Er was z.i. in deze goed een andere regeling moge lijk geweest. De heer Diepenhorst heeft het door den wethouder genoemde bezwaar heel goed gevoeld. Maar de heer Van Boeyen, van Ged. Staten, heeft spr. ge zegd dat er rekening zal worden gehou den met de bijzondere situatie, waarin Ameide in dit opzicht verkeert. Spr. ver trouwt daarop. Er zal consideratie wor den gebruikt met hen, die in een veel te duur huis wonen. Voorts wijst spr. erop, dat de aanleg een flinke werkverschaffing zal beteekenen, waardoor vele werkloozen juist in de gelegenheid zullen worden ge steld het tarief te betalen. De heer Labrie is niet tegen water leiding, doch heeft dezelfde bezwaren als de heer De Kruik. Men gebruikt hier nu water, dat niets kost en als men bij de burgerij aan moet komen met een zoo dure waterleiding, dan weet spr. niet, hoe dat geld er moet komen. Leidingwater is heel mooi en nuttig, doch hier niet zoo dringend noodig, want men heeft hier goed water uit de pompen. Zooals het plan hier voor hem ligt, kan spr. er niet vóór stemmen, misschien wel als het rapport zou kunnen worden gewijzigd. De heer DenBoeris principieel een zeer sterk voorstander van goed water en het kost hem dan ook groote moeite hier te zeggen wat hij meent te moeten zeg gen. Dat is, dat hij het plan zoo niet kan aanvaarden, omdat z.i. de kosten veel te hoog zijn en omdat de minst draagkrachtigen onder de inwoners hun aanslag niet zul len kunnen betalen. Dat is te meer be zwaarlijk door de verplichte aansluiting. Spr. wijst op wat te Waspik is gebeurd. Ook daar was de aansluiting verplicht en verschillende menschen konden aan die verplichtng niet voldoen. Er volgde een proces-verbaal en tenslotte werden de menschen in den nacht van hun bed gelicht. De V o o r z i 11 e r: Des nachts? De heer Den Boer: Ja. En eerst na betaling der kosten werden zij weer in vrijheid gesteld. Spr. vreest dat zooiets ook hier zal kunnen voorkomen. Zooals op het oogenblik de zaken staan kan spr. geen vrijmoedigheid vinden om het plan te aanvaarden. Van de betrokken 20 ge meenten heeft Ameide nog het beste drinkwater,'doordat het over goede pom pen beschikt. Met geringe moeite en met te hooge kosten zou door uitbreiding van het aantal pompen de bevolking algemeen aan redelijk drinkwater zijn te helpen. Spr. weet dat een s.d.a.p.-er uit een groo te gemeente verwonderd zou zijn als hij dit betoog van een partijgenoot hoorde, tour ipr, heeft rekening te houden met den plaatselijken toestand. Een middel om dit plan aannemelijk te maken zou spr. zeer welkom zijn. Zooals het nu is vreest spr. dat het voor Ameide gevaar zal op leveren voor dezelfde gebeurtenissen als te Waspik. Als spr. straks genoodzaakt zal zijn tegen te stemmen, dan hoopt hij, dat men hem goed begrijpt. De heer Van Kekem is voor de wa terleiding, die hij een groot-gemeentebe lang acht. Als het mogelijk was, den wa tertoren of het bedrijf hier te krijgen, dan zou spr. er nog veel sterker voor zijn. Maar ook zonder dat zal hij voor stem- ihen ,want spr. is een warm voorstander. De heer Den Oudsten verklaart, dat enkele bezwaren hem niet zullen weerhouden voor het plan te stemmen. De Voorzitter betoogt dat de kos ten nog wel zullen meevallen. De in het rapport genoemde cijfers staan nog geens zins vast; ze dienen slechts om aan te toonen dat de rendabilteit van de onder neming verzekerd is. De begrooting is zeer ruim opgemaakt, zoodat tegenvallers uitgesloten en meevallers mogelijk zijn. Eigenlijk staat nog alleen vast, dat de exploitatiemogelijkheid er is; de wijze van exploitatie wordt later geregeld. Spr. heeft vertrouwen in 'de woorden van den heer Van Boeyen, dat met de belangen van Ameide rekening zal worden gehou den en bovendien spreekt het vanzelf dat het bestuur der stichting geen besluiten zal nemen, die onuitvoerbaar zijn. Het verhaal van Waspik gelooft spr. niet, ten zij het’ menschen betrof, die onwillig wa ren. Wie uit armoede in gebreke blijft, wordt niet van zijn bed gelicht. Ameide kan nog bogen op een batig saldo op de rekening. Vianen heeft daarentegen een groot nadeelig slot en toch heeft die ge meente een klein waterleidingbedrijf, dat goed loopt. Ook daar heeft men de ver plichte aansluiting, doch de leiding is nog maar bij één persoon afgesneden, die persé onwillig was. Het electriciteitsbe- drijf te Dordrecht, waarvan men hier stroom betrekt, behoeft ook «tooit in te grijpen. Op de wijze wdarop het plan verder zal worden uitgewerkt, kan elk der 20 gemeenten invloed uitoefenen door zijn vertegenwoordigen in den raad van beheer. Dat men hier meent goed pomp water te hebben, zegt niets, want het lekkerste water is vaak het eerst waardeloos en misschien zijn de pompen een volgend jaar wel onbruikbaar; spr. wijst op Meerkerk. Gebleken is dat te Lexmond het beste water wordt aangetroffen en Meerkerk ligt het gunstigst voor den watertoren, die zal dus niet te Ameide kunnen ko men. Wat de brandkranen betreft, heeft men spr. te Meerkerk verzekerd, dat Ameide, waar de groote persleiding heen komt, steeds voldoende druk zal hebben voor de brandweer. Spr. wijst er op, dat. als de tijd een maal beter wordt, de waterleiding voor dat bedrag niet kan worden aangelegd. Men lette op Utrecht, dat vlug de mate rialen heeft aangekocht om van de lage prijzen te profiteered Met volle vrijmoedigheid adviseert spr. den raad, tot aansluiting over te gaan. Als de menschen de waterleiding eenmaal hebben, dan zullen zij haar niet gaarne meer missen. Leidingwater heeft boven dien groote voordeelen boven pomp- of rivierwater. De heer Diepenhorst bevestigt, dat de begrooting zeer ruim is opge maakt. Ir. Verheijen moest dat wel doen zooals hij zelf beaamde omdat hij niet wist, wanneer het plan zou worden uitgevoerd. Naar spr.’s meening gaat er wel 1/4 van de kosten af, als men nu be sluit. De heer Den Boer waardeert de krachtige verdediging door den voorzitter maar ook spr. is een warm voorstander van goed drinkwater; alleen met de voor waarden gaat spr. niet acooord. Spreker meent, dat Ameide eenige concessies moest hebben. Vestiging van het bedrijf in deze gemeente, zou een groot belang zijn. Na het probeeren van de brandspuit, Vrijdagavond, hebben de raadsleden op eigen houtje een vergadering gehouden op den Dam, zonder voorzitter. Daar werd besloten, dat Maandag enkele leden naar Den Haag zouden gaan, ten einde vóór de raadsvergadering nog naar een en ander te informeeren. De heer Van Boeyen was eohter Maandagavond niet te spreken. Spr. vindt het niet in den haak, dat de heer Den Oudsten nu een ander geluid laat hooren dan in die „vergade- ^De Voorzitter vindt, dat het niet opgaat, iemand naar aanleiding van zul ke onderlinge besprekingen een verwijt te maken. De heer Den Oudsten kan inmid dels van meening veranderd zijn. Spreker zegt, dat de heer Van Boeyen onmogelijk verdere toezeggingen kan doen, zoolang het bedrijf er nog niet is. Aan eqn spoe dig besluit is veel gelegen; dat heeft spr. ook te Meerkerk gezegd. De heer Diepenhorst merkt nog op, dat er in de begrooting slechts is ge- doep, rekend op aansluiting van 1/4 der be- I drijven. Als er meer aansluiten wat spr. wel gelooft dan dalen ook daar door de kosten. Wethouder De Kruik onderschrijft het pleidooi voor goed drinkwater. Maar de tegenstanders zijn eenstemmig ten aanzien van de bezwaren. Men moet blij ven bij het rapport en daarom gaat de commissie van de huurwaarde uit; dat is het groote bezwaar voor Ameide, omdat dit den ongewijzigd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken zijn eeni ge goedkeuringen van raadsbesluiten en een verzoek van het Centraal Proeftuin- bedrijf te Gorinchem, om een subsidie over 1933 in het te verwachten exploita tietekort. Hoewel de voorzitter zoowel als de wethouders den proeftuin van belang achten voor de streek, meenen zij bij den huldigen toestand der gemeentefinanciën afwijzend te moeten adviseeren. Het ver zoek wordt met algemeene stemmen af gewezen. De raad gaat accoord met de ontwerp regeling inzake de bezoldiging van amb tenaren van den burgerlijken stand, zoo- ala door Ged. Staten ingezonden. Voorts zijn ontvangen twee verzoeken om ontheffing van schoolgeld-aanslagen. Deze adressen zijn nog niet door B. en W. behandeld, doch aangezien ze volgens de verordening -niet kunnen worden in gewilligd, behoeft de raad geen prae-ad- tiea af te wachten. De verzoeken worden dan ook afgewezen. Vervolgens heeft de aanbieding der ge- meenterekening over 1932 plaats. Als commissie tot het nazien daarvan wor den benoemd de heeren Den Boer, Van Kekum en Labrie. Het volgend punt der agenda betreft het De voorzitter zegt, dat de raad het volste recht heeft om zulk een verorde ning te maken. ‘De heer J. M. S t a m zou overleg met Dordrecht willen plegen. De voorzitter zegt, dat niet Dor drecht, maar de raad voor de belangen van de gemeente moet zorgen. De secretaris zegt, dat aan de ver ordening zou kunnen worden toegevoegd, dat voor geneeskundige doeleinden door B. en W. ontheffing kan worden verleend Dit wordt goedgekeurd. Aldus gewijzigd wordt de verordening aangenomen. Van de nationale commissie tegen alco- lisme is een schrijven ontvangen, waar bij worden opgegeven de oppervlakten van lokalen, waar zwak alcoholische dranken worden verkocht. Verder is ontvangen een schrijven van den B. v. N. O. over het niet uitbetalen van het lesgeren in het onderwijs nutti ge handwerken. Adressanten verzoeken 't volle salaris uit te betalen. De heer P. de Jong zegt, dat arbeid is gedaan zonder bezoldiging. De voorzitter zegt, dat volgens be sluit van Ged. Staten, d-d. 20 Mei, het onderwijs moet worden gehalveerd, en dat daarom gewacht is met uitbetaling tot dien datum. Tot zoolang ia roede het volle salaris uitbetaald. De Secretaris zegt ter toelichting, dat na het besluit van Ged. Blaten de onr derwijzeressen, op 10 dagen na, het be drag hebben ontvangen, dat haar in dat jaar toekomt. Gevraagd is haar, met het lesgeven te blijven doorgaan, waaraan door bijna allen wordt voldaan. Daarna wordt op voorstel van B. en W. afwijzend op het adres beschikt Ingekomen ia de rekening van de L. en N. Smite Stichting over het afgeloo- pen jaar, sluitende met een batig saldo van f 69.96/4 en van de begrooting voor het volgende jaar tot een bedrag van i 1575. "Worden beide goedgekeurd. De rekening en de begrooting van de gezondheidscommisaie te Schoonhoven worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt punt 3, de begroo ting van het burgerlijk armbestuur, dienst 1934. Zonder discussie wordt zij goedge keurd tol een bedrag van f 32368,03. Punt 4 van de agenda te de onder- handsche aanbesteding van het ophalen van de faecalien der gemeente voor 1934. Evenals het vorig jaar, wordt het werk opgedragen aan den heer A C. Leen- jnans te Dongen voor f 400. Een ontwerp-verordening tol het hef- 100 opcenten op de gemeente- ‘*“7, evenals het vorig jaar, keurd. Rekening *n Begrooting. De gemeenterekening over 1932 wordt aangeboden met de volgende eindcijfers: gewone dienat: ontvangaten f 261.040,78, uitgaven: i 263^24, nadeelig slot i 2233,46. Kapitaaldienst ontvangsten f 60366,204 uitgaven i <60051,77 batig f 314,43. Ook de begrotoing dienat 1934 wordt aangeboden. Ze sluit met de volgende eindcijfers: gewone dienst ontvangsten f 226936,75. uitgaven f 292863,82. nadee lig slot f 66927,07. Kapitaaldienst ontvangaten f 2458,07, uitgaven f 2203,07, batig slot f 260. De rekening en de begrooting worden, om na te gaan, in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren P. Wi. Hak, J. Q L. Smit en M. Mole naar. Tot slot volgm eenige begrootings- wijzigingen. Rondvraag. De heer J. Bongers vraagt, of B. sa W. zich weer in verbinding willen stel len met de commissie voor georganiseerd overleg. Wordt toestemmend beantwoord. De heer P. de Jong vraagt: Is. of de afgebakende grond bij de woningen pan de Dorpslaan allemaal gekochte grond is, of dat er meer wordt gebruikt, dan er gekocht te. De Voorzitter zegt, dat dit reeds de aandacht heeft van B. #n W. Voorts vraagt de heer P. d e J o n g in lichtingen omtrent het sluiten der café’a op Zaterdagavond om 11 uur. De Voorzitter zegt, dat B. en W. daartoe verlof hebben gegeven, doch dat dit slechts geldt, gedurende den Zomer tijd. De heer De Jong vraagt, waarom er verschil gemaakt wordt in het verkrijgen van goedkoopere margarine voor gezin nen met meer dan 5 kinderen. De heer G. Stam, voorzitter van het steunorgaan en burgerlijk armbestuur, zegt, dat hij zich niet bewust te, dat er onregelmatigheden hebben plaats gehad. Voorts vraagt de heer De Jong of aan werkloozen een vischakte kan ,wor- den uitgereikt, als voor eigen gebruik gevischt wordt. De Voor zi 11 er zegt overweging toe Op de vraag of B. en W. willen bevor deren. dat aan werkloozen een gratis rij- wielplaatje verstrekt wordt, zegt de heer G. Stam, dat alleen in speciale gevallen zulks geschiedt. De Secretaris zegt, dat de werk- loozen zich moeten wenden tot den rijks- ontvanger. De Voorzitter geeft den heer De Jong inlichtingen omtrent het weigeren van verlof aan de schoolkinderen op den 1 Meidag. Hterat

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 4