De Ezel van mijnheer Pimpelmans. ■f t r/jf i Alleen voor Vrouwen. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Dubbele moord en zelf moord. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoorthovensche Courant VRIJDAQ 11 AUGUSTUS 1938 Over het „hoe" kunnen kij me te dan gissingen opatellen, maar „dat" het mo gelijk ia, bewijien o.a. de voorspellingen omtrent den wereldoorlog, waarvan wij hieronder eenige willen vermelden, die meerendeela datearan uit het laatste jaar ▼oor den oorlog. Absoluut te oootrolearen ie o.a. een too ra pelling, die gedaan werd aan den predikant Karl Röhrig te Potadam. Deze zou onderstaand relaas van zijn ervaring eeker nooit hebben gepubliceerd, als het niet nauwkeurig de waarheid was. „Een helderziende te Dresden herken de mij, zoodra ik bij haar binnenkwam, want zij had mij den vorigen avond om zes uur en dien morgen om acht uur voor zich gezien. Zij vroeg mij, of ik op die uren sterk aan haar had gedacht. Dit was inderdaad het geval, want op die uren had ik andere dingen van mijn tijdsindeeling geschrapt om mijn bezoek aan haar te kunnen doorzetten. Het was een zomerdag in 1013. Zij zag eerst in wakenden toestand verschillende beelden voor zioh: mijn huis, mijn kinderen, mijn werkzaamheden, en dit alles beschreef zij tot in de kleinste details, terwijl zij mij ook menigen raad gaf, zonder dat zij weten kon, wie ik was. Doch het merk waardigste was, dat zij mij voor den zo mer van 1014 het uitbreken van een grooten oorlog voorspelde, die voor Duitschland ongelukkig zou afloopen en tot den ondergang der Hohenzollerns zou leiden. Zij verweet den „vader", dat hij er niet op lette, wat er „links boven" ge beurde (zij doelde op den keizer van En geland) en riep verscheidene malen zeer opgewonden uit: „Het is vreeeelijk, vree- selijkl" Intussohen was zij in een soort •laaptoestand gekomen." Hzt lot van zx-Keiztr Wilhelm. Zonder verband met den wereldoorlog is het lot van den keizer al veel vroeger voorspeld en wel aoor oen Jcmgeiscuen helderziende en astroloog üepnariaL in de „Daily jNews" van Ld bepiemoar 10U64 scheef hy het volgende: „Onder de vorsten van Europa is er geen mét een noodlottiger en minder ko- mnklyka horoscoop dan de keizer, wan neer men dien van den sultan Abdoel kLamid uitzondert Zijn lot is van dien aard, dai hij vrijwel al zijn bezittingen zal verlie zen. Tussohen 10Ü.O en 10*1 aal bij zijn rijk naar den ondergang voeren, en zeil in ballingschap gaan." Verder moeten wij een feestrede ver melden, die de Keulsche gymnasium- leeraar Joh&nn Jacob ürunagal op 10 Maart 1013 heeft uitgesproken bij de löüWeesten en die in het jaarverslag 1014—-1015 zijner school werd aigedruzt, nadat hij op 20 Augustus 1014 was ge sneuveld. Deze geheele redevoering ie één groote voorspelling van de groote ramp van het volgend jaar. Wij halen er een passage uit aan: „Rik van ons zal als medestrijder of als toesohouwer getuige zijn van dezen strijd. Wanneer wij daarom vandaag de helden van 1313 gedenken, geschiedt dit niet al leen omdat zij helden waren, neon, het ge schiedt met een vuriger en somberder ge voel; wij begroeten hen over het tijdsver loop van een eeuw heen als lotgenooton, als medestrijders, die eenzelfde lot heb ben gedragen als ook voor ons is wegge legd." In deze voorspelling worden wel Enge land, Frankrijk, Rusland en Italië als de voornaamste tegenstanders gezien, doch hoe de wereldramp afloopt, wordt er niet in vermeld. Naarmate het begin van den oorlog nadert, worden ook de voorspellingen duidelijker en treffender. Een van de meest sprekends is het profetieohe vi sioen van Dr. Josepli von Lanyi, don bis schop van Qroeewardein. Hst wordt in ds „Peyohiaohe Studiën" medegedeeld door Professor Ludwig en ook in de „Balkan- stlmmen" door Pater Puntlgam. Voordat het visioen was verwezenlijkt, had de bisschop het reeds verteld aan zijn moe der, haar vriendin en een bediende. Hij heeft het bovendien met zijn eigen woor- den beschreven in een brief aan zijn broer, Pater E. Lanuyi S.J. te Fünfkir- ohen. „Op 98 Juni 1914 om half vier 's mor gens ontwaakte lk uit een vreoselijken droom. Ik droomde, dat ik 's morgens naar mijn schrijftafel ging om ds Ingeko men post door tezien. Geheel bovenop lag een brief met rouwranden, swarte lakken en 't wapen van den Aartshertog. Ik her kende dadelijk het handschrift van mijn hoogsten meester. Ik opende den brief en zag aan het hoofd van het briefpapier een hemelsblauw gekleurd plaatje, dat een straat en een nauw steegje voorstelde. Hunne Hoogheden zaten in een auto, te genover hen zat een generaal en naast den chauffeur nog een officier. Aan beide zijden van de straat bevond zich een men- achenmenigte. Twee jonge kerels spron gen te voorschijn en schoten op Hunne Hoogheden. De tekst van den brief luid de „Uwe Bisschoppelijke GenadeI Waar de Dr. Lanyi. Deel u hierbij mede, dat ik heden te Serajewo met mijn vtouw het slachtoffer word van een politieleen sluip moord. Hartelijk groet u, Serajewo, 28 Juni 1014, half vier 's morgens, Uw Aartshertog Ferdiuand." Om half vier 's middags bracht een te legram mij het vreeselijke bericht, dat Hunne Hoogheden om tien uur 'a mor gens te Serajewo waren vermoord". Wij zijn ruim een maand verder. De oor log js verklaard, maar niemand weet nog welken omvang hij zal aannemen en hoe hij zal eindigen Doch reeds in den nacht van 2 op 3 Augustus 1014, tegen 2 uur, zag een levend mensch die vragen beant woord in een visioen. Het was de toenmalige kapitein en chef van de zesde compagnie van het derde garderegiment infanterie te Berlijn, Gui- do von Gillhausen. Hij was zeer artistiek aangelegd, vooral op muzikaal gebied, en genoot een groofe papulariieh onder rijn ooUega'e en ondergeschikten. Op 2 Hei 1018 ia hij als majoor overleden tengevol ge van een ernstige verwonding. Von Gillhausen heeft bovengenoemd vi sioen onmiddellijk beschreven, welke be- aohrijving oji 10 Mei 1013 door de eicu- teurs-testementair ln «ja schrijftafel te Berlijn werd gevonden, vooralen van een kantteekening, waaruit bleek, dat lij aan den kroonprina was voorgelegd en dat de ze haar met aandacht en niet zonder on rust gelezen had en daarna een den schrij ver had leruggezoai ui. Zij luidde els volgt: .„Berlijn S.O. 26, Marianneplatz 20, den 3 Augustus 1014. Wat ik op 3 Augustus 1014 tegen 2 uur 's nachts zag: Hoe zal de oorlog afloopen? Niet in een korte spanne tijds. Niet tegen slechts één mach tige tegenstander. Ik zie vele vijanden langs mij heentrekken en herken duidelijk België ais een vijand, die ons ernstige wonden toebrengt in grenzelooze wreed heid. In het Westen duikt naast Frank rijk nog Engeland op als onze voornaam ste tegenstanders. In Afrika nebben wij ook zwaar te strijden, doch het schijnen ook blanken te zijn, die ons daar trachten te vernietigen. Verder snelt Italië tegen ons op, om met Engeland, Rusland en Frankrijk gemeene zaak te maken. Op den Balkan «Servië en Roemenië. Ik verzet mij tegen Roemenië, maar het blijft. Rus land bezorgt ons groote last, maar het zal gelukken, hoewel Japan het helpt, zoo als Amerika Engeland helpt. (Ik zie Roo sevelt den Koning van Engeland brood geven en wijn en item op den schouder kloppen en hem geld en een kruithoorn overreiken, een dolk en looden kogels, en Roosevelt scheen toch onze vriend?!) De oorlog is afschuwelijk en zai vele jaren duren. Er komen steeds nieuwe vijanden, ik zie hen uit alle landen der aarde naar Engeland rennen, dat tegenover ons «laat, en daarmee optrekken. Het zullen geweldige afstanden zijn. waarop wij moeten strijden, en bijna alle volken der aarde worden in den oorlog betrokken. Ik zie den oorlog reiken van Noord-Ame- rika tot Australië, van Servië en Japan tot Kaap Hoorn. En overal duikt Enge land op. Ook in alle ministeries van on ze vijanden zit het vast en regeert hard eu energiek, en allen buigen zich, allen, ik zie geen uitzondering. Is het mogelijk? Duitschland komt m een vreeselijken toe stand en in 1018 wordt het het ergste zag den keizer, gekleed in een hermelij nen mantel met e«n kroon op bet noofd, bezig aan du poolon van zijn eigen om vergeworpen troon le zagon en lodens dit werk werd de hermelijnen man tel steeds grijper nn stoffiger en viel gaandeweg van hem af, terwijl de kroon steeds meer verschrompelde en de keizer zelf in het niet verdween. Duitsch land komt in vreeselijken toestand uit den oorlog te voorschijn en heeft bijna dertig jaar noodig om zich te herstellen. Rus land ontwaakt en strijdt met Amerika om het bezit van de toekomst. God zij met ons— Guido von Gillhausen. Verze geld overgeven aan Zijne Keizerlijke Hoogheid den Kroonprinsl" Dit alles is reeds op 3 Augustus 1014 voorspeld Vele absoluut betrouwbare personen hebben dit stuk gezien. Reeds in het begin van den oorlog deden ge ruchten er over de ronde, hoewel de in houd er van eerst in Mei 1018 algemeen bekend werd. (Nadruk verboden.) VERBETERING. Een deel van het Mengelwerk, dat wij j.l. Vrijdag plaatsten, is in verkeerde volgorde in den vorm geplaatst, waar door dat gedeelte niet aan duidelijkheid won. We laten dat hier nog eens volgen: Als de vrouw gehekst had, zou de man er wel meer van weten en de doch ter had natuurlijk meegedaan. Dat kon niet anders. De praatjes bereikten het oor van den schout en van de wijze reohters in Utrecht. Zij vonden, dat de bewoners van Hoogland logisoh redeneerden en waren van hetzelfde gevoelen. Volkert Hendriks, zijn dochter en zijn zoontjez werd«n evoneena naar Utreoht gebracht, werden ook gepijnigd en be kende tenslotte ook. Alles wat de reoi. ters opnoemden, bekenuen zij. Wel wis ten zij, dat hun dan ook den vuurdood waohtte, m&ar liever dat, dan voortzet ting der folteringen. Ja, bekende Hendrik», hij had met den duivel poot aan poot gedanst op een veld bij Amersfoort, zij hadden zich ver anderd in weerwolven en de koeien ge beten. Een der kinderen erkende, dat hij boter gekarnd had uit een sloot en dat SCHEEPSDRACHT. zijn vader, die boter met een lepel in een bakje had geschept. Een ander kind ver klaarde, dat het melk had getapt uit een bies «n het jongste zoontje verbaasde de rechters met de mededeeling, dat hij een mee in een boom had gestoken en toen melk uit het heft had getapt. Het meisje gaf toe, dat zij met behulp van den duivel onweer had veroorzaakt en h&gel had doen neerkomen op de gewassen. De rechters vonden dat zooals in het vonnis staat: „alle drie voorsegde feiten seer leelick ende afgrysselick ende geenszinds te ge dogen in landen waer die vreese Gods ende Justitie plaats hebben." „Justitie" staat er met «en hoodfletterl Do vader «n de 17-jarige dochter moesten het gruwzame lot van dé moe der deelen. In Augustus 1506 werden zij levend verbrand op het Paardenveld (tusschen Cathryne- en Weerdsingel; in dien tijd het eind van de stad.) HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs der patronen is f 0,58 voor japonnen, f 0.40 voor kinder- kleeding, en f 0.40 voor enkelo rok of blouse. M«n kan het bedrag in postze gels of per postwissel overmaken aan de Moderedactrice, Muzenatraat 5B, Den Haag. U kunt ook gireeren op giroreke ning 191910 ten name van den Knip- p&tronendienst te Den Haag. Voor uitste kenden pasvorm wordt ingestaan, indien buste- en heupwijdte duidelijk worden vermeld. Het zoo juist verschenen Prac- tisch Modeblad wordt met de patrouen gratis medegezontfen. GEKLEEDE JAPON. No. 828. Ds filmster Joan Blondell m haar jacht. i boord van Gebloemd glasbatist is voor de echte warme zomerdagen de groote mode, evenals organdië, hoewel orépe georget te zich door eerztgenoemde weefzola biet op den achtergrond laat dringen. Ons model heeft 'n vest, dat een wei nig gedrapeerd is, doch dat wij voor ds grootere maten gesohikter vinden met punthalz en puntig toeloopend vest, het geen men bij de bestelling nog even ex tra moet vermelden. De wijde klokmouw ia aan het boven gedeelte geknipt en bedekt de halve bo venarm. Op de heupen lf"»en aansluitend opge zet puntig ztuk, terwijl de rok vanaf kniehoogte ln ruime klokken valt. Patronen kan men aanvragen in alle maten onder No. 826. De prijs bedraagt f 0.58. GEKLEEDE MEISJESJURK. No. 811. Deze gekleede meisjesjurk kan met of zonder cape gedragen worden en van dunne zomerstof of zijde gemaakt wor den. Onze kleine afbeelding geeft de mouwlooze jurk te zien, met een puntig toeloopend vest van organdië tot in de taille. De rok bestaat uit twee banen, waarvan de voorbaan opgestikte plooien heeft, die 30 c.M. van den onderkant af uitspringen; de ruime achterbaan daar entegen is ingerimpeld, terwijl over de verbindingsnaad van rok on lijfje een smalle ceintuur komt. De cape reikt tot even boven de taille en maakt het jurkje zeer gekleed, vooral door de aardige strik op de linkerschouder, waarop bet gespje wordt genaaid. JAPON VOOR A.S. MOEDERS. No. 824. Deze gekleede middagjapon voor a.s. moeders zouden wij raden van effen zo- merwol, b.v. wollen georgette of crêpe de chine te maken. De japon die ver naar de linkerzijde sluit met drukknoopen, heeft een shawl- i kraag met ruime volant en is even onder de taille met twee stofreepen dichtge- etrikt. De mouw heeft eveneens als afwer king een volant. De rok is om ds heupsn glad tn wordt vanaf knishoogts ruimsr. Het modelletje van bijgaand speelpak- je, dat b.v. van vlisco gemaakt kan wor den is zeer eenvoudig en bestaat uit een ▼oorzijde met aangestikte bretels, die achter kruiselings over elkander op het broekje geknoopt worden. De ruimte van de achterzijde van het broekje is aan een band gezet, die zoo lang geknipt is, dat hij midden voor met knoop en knoopsgat sluit. Patronen kan men aanvragen onder No. 884. Juisten leeftijd vermelden! Ds prijs van het patroon is t 0.4A. DE NIEUWE HOEDEN. Geen sprake van eentonigheid. Af sa tos verrast d» mods ons met plotselinge, ingrijpende veranderiogen; ditmaal zijn het de hoeden, die door hun hoogs bollen iets geheel anders te zien geven dan tot dusverre werd gedragen. Hierdoor wordt het publiek gedwongen iets geheel nieuws aan te sohaffen, want het li onmogelijk om de platto hoedjei van den laataten tijd eoodaalg te verma ken dat sij het nieuwe model krijgen. Of de hoeden nu randen hebben of niet, de bollen sijn opvallend hoog geworden, vooral van achteren, «ome is deze ver- hooging a.h.w. kunstmatig verkregen door een groote strik aohter op 't hoofd. De randen sijn naar verhouding imal en al worden de hoeden diep over het reoh- ter oog getrokken aan de linkerzijde la ten sÜ nog tamelijk veel uen van het goed verzorgde kapeel. Garneeringen van geatreept of geruit materiaal vallen zeer in den smaak, maar men zal ze ook zien van gevlochten reepje* leer. In de halsuitsnijding kan oen kanten vestje worden gemaakt. De prijs der patronen bedraagt f 0 58 en kunnen in alle gewenschte maten on der No. 824 worden aangevraagd. SPEELPAKJE. Voor kleintjes van 1—3 iaar. No. 834. 824 PALING IN GELEI. 1 K G paling, halve liter inmaak- azijn, 2H d.L. water, 6 bladen witte ge latine, eenige schijfjes citroen, 1 Spaan- sche peper, eenige peperkorrels en lauw- rier bladen. We snijden de gestroopte paling in mooten van 6 c.M. lengte, maken deze van binnen goed schoon, wasschen en zouten ze en laten ze een uur of drie zoo staan. Azijn, water en kruiden brengen we aan de kook, vegen de mooten paling met een doek af en laten ze niet langer dan zes minuten meekoken, scheppen ze daarna uit en leggen ze in de imnaakpot terwijl wij tevens de kruiden uit de azijn halen en deze met de schijfjes citroen tusschen de mooten leggen, die zóó ge rangschikt moeten worden, dat de gelei ook hiertusschen kan komen. De azijn wordt weer aan de kook ge bracht en hierin de goed gekweekte ge latine opgelost; na de bekoeling wordt het vocht over de paling gegoten, dr*ge- heel onder moet staan. De fleach sluiten we af met perkament papier. Na drie weken kan de paling reeds gebruikt worden. MEN MOEST HAAR DE TRAP OP DRAGEN. Van kind af rhaumatische pijnen. Kan nu weer daneen en spelen. Zij was nog maar twaalf jaar oud toen zij aan rheumatiek begon te lijden.. Dus is het niet te verwonderen, dat zij thans nu zij van deze kwaal bevrijd is, danst en speelt met de kinderen, hoewei zij 30 is. in de volgende woorden beschrijft zij zelf hoe zij haar leven veranderde: „Op twaalfjarigen leeftijd kreeg ik voor het eerst rheumatiek. Drie jaar geleden moest ik 's avonds de trap opgedragen worden. Ook had ik rheumatische koorts. Toen begon ik met Kruschen Salts en dank zij dit middel, ben ik weer geheel in orde en dans en speel nu met de kin deren. De flacon Kruschen staat altijd bij ons op tafel en in elke kop thee of koffie neem ik een klein beetje. Zoodoende neem ik zeker, dat ik eiken dag mijn vaste Ho- sis inneem. Ik ben nu 30 jaar, maar voel me veel jonger". Mevr. P. M. R. Rheumatiek wordt veroorzaakt door onvoldoende werking der inwendige or ganen; een toestand waarvan de lijder zich zelden bewust is. Maar het wordt een ongemerkte ophooping van afvalpro ducten en een daarmee gepaard gaande vorming van stoffen, die schadelijk zijn voor den geheelen gezondheidstoestand. En deze stoffen ondermijnen het geheele gestel. Kruschen Salts is het natuurlijke re cept tot behoud van een inwendige zui verheid. De zes zouten in Kruschen spo ren nieren en ingewanden aan tot gemak kelijke, geregelde werking. U wordt dus inwendig vrijgehouden van alle onzuiver heden, welke, indien ze zich kunnen op- hoopen, ongetwijfeld het peil Uwer ge zondheid zuilen verlagen. De „kleine da- gelijksche dosis" Krusohen voorkomt dit Want de zes verschillende zouten in Kruschen verhoogen de werking der af- voerorganen, verschaffen U nieuwe le venslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers sa drogisten A 0.00 en 1.00 per flaoon en wordt ge fabriceerd ia Engeland door ds fa. E. Griifitha Hughes Ltd., siads 1756 te Man chester gevestigd. Stralende gezondheid voor één eaat per dag. (Adv.) Amelde, Zaterdagavond van 8 tot 10 uur zal de muziekvereeniging „Unie" on der leiding van den heer B. A. Hoon een ooncert geven in de muziektent op den Dam. Beid* concours-nummers sullen worden gespeeld, waarmee zij op 15 Aug. sal uitkomen in de eere-afdeeling te Bilthoven. Na afloop van het oonoert volgt weer een attraoti*. Brandwijk. In deze gemeente komen 15 gevallen van mond- en klauwzeer on der het vee voor. Tegen A. D. ia proces-verbaal opge maakt wegens het plegen van oneerbare handelingen in bijzijn van anderen. Dinsdag maakte de Ned. Herv. Kna- penvereeniging onder leiding van haren 17. Hoplal Daar vlogen Grauwtjes ach- terpooten omhoog en met een welgemik- ten slag trof hij mijnheer Pimpelmans tegen zijn welgevormd buikje. De arme man duikelde achterover en kwam boven op den mand met eieren terecht. Dieper en dieper zakte hij weg in de kleverige brei. Met de koekjes er doorheen, werd het aoo ten pracht van ten omelet. 18. Kreunend, zijn broek van achteren stijf als een plank, klauterde mijnbeer Pimpelmans van den wagen. Hij spande den ezel uit en, zijn wagen in den steek latende, wandelde hij met den ezel achter zich aan den weg naar Epscheuten op, terwijl de eierdooiers aohter hem op den weg neerdropen. Na een kwartiertje kwam hij juffrouw Klartnbrink, dt eier- koopvrouw, ttfta. fWEEPE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLANDEN UTRECHT. Schonnhoventch* Courant VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1SS3 voorzitter een uitstapje per autobus na^r Oost-Voorne, waar de Knapenbond een ajf. Jongensdag hield. Op de terugreis werden nabij Den Briel druivenkassen bezichtigd en des avonds bracht men een b*oek aan het vliegveld Waalhaven. Goudsrak. De Ghr. Knapenvereenigin- gen „Samuel" en „Benjamin" maakten Dinsdag een reisje naar Oostvoorne, ter bijwoning van den landdag aldaar. Des morgens vertrok het gezelschap per auto bus naar Rotterdam, vanwaar de reis verder per boot werd gemaakt. Dank zij het mooie weer was het een genotvolle dag. Goudriaan. B. en W. hebben aan het Leger des Heils te Amsterdam toestem ming verleend tot het houden van een collecte. Steunregeling. Hardinxveld. De raadsleden J. W. Sterrenburg en B. Versteeg hebben bij den raad een voorstel ingediend tot wijzi ging van de steunregeling. De voorstel lers willen, dat als norm voor het ver- leenen van steun enkel geldt: de behoefte en dat alle andere factoren, als verdiend of mogelijk te bedingen loon, zullen wor den uitgeschakeld. Thans is de regeling in deze gemeente zóó, dat een gezin, be staande uit twee personen, wanneer het hoofd in een bepaald bedrijf werkte, als steun ontvangt f 11 en een ander gezin, bestaande uit 15 personen, wanneer de man was hoepelmaker of landarbeider, 19,75 per week. Bij de Maandag van gemeentewege gshouden controle op het verspillen van water, moest weder tegen iemand proces verbaal worden opgemaakt. Aan den heer M. Breedveld hebben B. en W. een verlof voor den verkoop van zwak alcoholischen drank verleend in het perceel te Neder-Hardinxveld, waarin tot nu toe de heer C. van Meer het verlof A uitoefende. Op diens verklaring van af stand is zijn verlof ingetrokken. Zaterdag had de trekking plaats van de door de voetbalvereeniging „Hard. Boys" uitgeschreven loterij. De hoofd prijs, een fiets, bleek te zijn gevallen op no. 0. We vernemen dat dit lot te Gorin- chem verkocht is. Hei- sn Boel cop. In den nacht van Za terdag op Zondag zijn, vermoedelijk uit baldadigheid, bij den brugknecht K. de nabij zijn woning te drogen hangende scharren vernield. Enkele waren geheel afgesneden, terwijl andere zoodanig zijn verminkt, dat ze onbruikbaar waren. K. heeft hiervan aangifte gedaan bij de gem. politie. De burgemeester heeft aan het be stuur van het Helden-der-Zee-fonds „Do- rus Rijkers" vergunning verleend tot het houden eener collecte. VAN DEN DIJK. Lanssrak. De broodbakker d. M. wil de na het bedienen zijner klanten in het boveneind op den hoogen Lekdijk met zijn auto keeren in de richting van het benedeneind. Door een verkeerde ma noeuvre reed hij hierbij van den dijk. Hulpvaardige handen brachten de auto op den dijk, waarbij bleek, dat de mate- rieele schade slechts gering was De be stuurder kwam met een paar ontvellingen vrij en kon zijn reis vervolgen. Lengerak. Woensdagavond is de melk- auto van „De Graafstroom" in het Bo veneind van den dijk gereden, doordat bij het keeren op de grens der gemeente de bestuurder de macht over het stuur kwijt raakte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en de auto bleek niet bescha digd, zoodat de bestuurder, nadat het voertuig op den dijk was gebracht, zijn weg kon vervolgen. Het werd echter laat in den avond voordat de melk bij de boe ren kon worden afgehaald. Dit is in een paar dagen tijd de twee de auto die daar van den dijk is gere den. Lanserak. De landbouwer J. den H. heeft aangfte gedaan van mond- en klauwzeer onder zijn vee. Dit i# het eer ste geval in deze gemeente. Lexmond. Bij twee veehouders zijn ge vallen van mond- en klauwzeer gecon stateerd. Als werkloozen staan hier inge schreven 14 grondwerkers, 3 mandenma kers, 1 fabrieksarbeider, 1 hoepelmaker, 1 opperman. Nieuwpoort. Het 3-jarig kind van den bakker Van der H. slikte een pit van een steenvrucht in en kreeg het hierdoor zoo danig benauwd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij afwezigheid van dr. Van Straten liep men naar de gebrs. Bochanen, leden van „Eerste Hulp bij Ongelukken", aan wie het mocht ge lukken de pit te verwijderen. Nieuwpoort De heer A. Bot. kaashan delaar, is failliet verklaard. Curator is mr. D. Huurman te Gorinchem. Nieuwpoort. Gevonden: een zwempak. Inlichtingen verstrekt de gemeente-veld wachter. Ouderkerk a.d. IJssel. Het mond- en klauwzeer breidt zich hier nog steeds erg uit. Wij zagen op zeker vijftig boerderijen reeds de bekende borden geplaatst. Oud-Alblas. De heer R. Jongeneel, koopman, is in staat van faillissement verklaard met benoeming van mr. P. L. v. d. Polder te Dordrecht tot curator. WATERPOLO. Waddlnxvssn. Dinsdagavond werd in het Zwembad aan den Kanaaldijk een polowedstrijd gespeeld tusschen „De Gouwe I en A.Z.G. 2 van Alphen. De uit slag was 33. Aan de Zuidkade reed een vracht auto uit Rotterdam, bestuurd door d. H. aldaar tegen eenige luiken van een woonhuis; deze werden totaal vernield. De schade werd door den chauffeur ver goed, doch tevens ontving hij een bekeu ring wegens het berijden van dezen weg. Wijngaarden. Ook in deze gemeente doen zich eenige gevallen van mond en klauwzeer voor. VREESELIJK FAMILIEDRAMA. Woensdag is gebleken, dat zich in den afgeloopen nacht een bloedig drama had afgespeeld in een huis aan de Jan van Hoornstraat te 's-Gravenhage, bewoond door de familie J. A. A. H. De heer H. was zee-officier en als ad judant van den minister op het departe ment werkzaam. Hij zei Dinsdagavond aan het dienstmeisje, dat hij den volgen den morgen vroeg op reis zou gaan, ver moedelijk reeds voordat het meisje op stond. Toen zij dus Woensdagochtend al les rustig vond in huis en de thee gezet, trok zij daaruit de conclusie, dat de heer H. reeds was afgereisd. Maar later be vreemdde het haar echter, dat zij niets van mevrouw bemerkte. Toen het meisje eens poolshoogte ging nemen bemerkte zn dat de slaapkamer op slot was. Zij werd ongerust en waarschuwde een der buren, den heer Van den Heuvel. Deze sloeg voor de politie te alarmeeren, maar het meisje gaf er de voorkeur aan dat de heer Van den Heuvel met haar een onderzoek zou instellen. Afschuwelijke vondst. Hij foroeerd# de deur en toen vonden zij, badend in hun bloed, drie lijken, dat van mevrouw H., van haar zesjarig zoon tje en van den heer H. Het daarop volgend politieonderzoek heeft uitgemaakt, dat van mevrouw H. en het kind de hersens weren ingeslagen, terwijl de heer H. door een schotwond om het leren is gekomen. Een met bloed doordrenkte pyjama werd in de badka mer gevonden. Blijkbaar heeft men hier te doen met een geval van moord, gevolgd door zelf moord. De aanleiding tot dit bloedig fami liedrama staat nog niet vast. Mevrouw H. had een zwakke gezondheid. De man is commandant geweest van de torpedo- bootjager, waarmede min. Deckers des tijds een reis naar de Middellandsche Zee heeft gemaakt. Hij stond bij zijn superi euren zeer goed aangeschreven en nie mand had hem tot een dergelijke daad in staat geacht. DE VALSCHE MUNTERS TE ALPHEN In verband met de arrestatie van den man te Aarlanderveen, die verdacht werd van het vervaardigen van valsche rijks daalders en bij wien de vorige week door de Amsterdamsche en Alphensche poli tie een inval werd gedaan wordt nog ge meld, dat de inspecteur van politie te Alphen er na ettelijke vergeefsche pogin gen erin geslaagd is de matrijzen van de zoo kunstig nagemaakte valsche rijke daalders te ontdekken. Reeds driemaal was het huis van den man tot in alle hoeken doorzocht. Giste ren ontdekte de politie tusschen de pan nen en de beschoten kap, juist boven de werkplaats, een aan een touw hangend zakje, waarin de matrijzen werden aan getroffen. DE ZIEKTE VAN WEILL In en om Zwolle. Te Zwolle ia een tweede geval van de ziekte van Weil geconstateerd. De pati ënt is de heer R., die werkzaam is bij de Centrale werkplaatsen der Nederland- •che Spoorwegen. De toeetand van den anderen patiënt, den heer M., ambtenaar ter secretarie is vooruitgaande. Ook in de omgeving van Zwolle heb ben zich enkele gevallen voorgedaan, n.1. te Dalfsen en te Hattem. Het laatste ge val betrof een arbeider, die boterhammen had genuttigd, welke verpakt waren in een zakje, waaraan van te voren ratten hadden geknaagd. Dit slachtoffer is ten gevolge van de opgedane besmetting overleden. MOORD UIT MINNENNUD. Drama te Nijmegen Woensdagavond omstreeks zeven uur heeft de 80-jarige broodhakker R. uit Rotterdam, die tijdelijk te Nijmegen woont, den 30-jarigen Coenen na een woordenwisseling in het huis van mej. J. in de Bottelstraat, op wie beiden ver liefd waren, met een mes in den rug ge stoken en gedood. Het slachtoffer is per politiebrancard naar het ziekenhuis overgebracht. De dader liep na zijn misdaad met ge opend mes door deatad en begaf zioh rechtstreeks naar hei politiebureau, waar hij zijn daad bekende. STELLING IN KERK NEERGESTORT. Visr gewonden. In het nieuwe kerkgebouw, dat in de Segeerstraat te Middelburg in aanbouw is voor de gereformeerde gemeente, is gistermorgen een aan den zolder opge hangen stelling neergestort. Op een gedeelte van de stelling, die af brak, bevonden zich negen personen, ter wijl een groote voorraad materiaal de overbelasting nog grooter maakte. Van de negen mannen wisten twee zich aan eeni ge binten vast ts klemmen en later naar beneden te komen. Von de andere pereo- DE REVOLUTIE OP CUBA. V Boven,: het paleis van den president van Cuba te Havanna, waarvoor bij de revo- lutionnaire botsingen «en groot aantal personen werd gedood. Linke onder: Mendiela, die genoemd wordt als de nieuwe president der repu bliek. Rechts onder: Machado, de tegenwoordige president. nen zijn vier gewond op den grond te recht gekomen. Een hunner, de 16-jarige Geuze, heeft een rechterdijbeenbreuk bekomen en is naar het ziekenhuis gebracht. Een twee de, Comelissef heeft vermoedelijk een rib gebroken, terwijl de twee anderen meer of minder ernstige vleeachwonden bekwa men. De politie heeft de schuldvraag nog in onderzoek. BELGISCH—DUITSCHE GRENS INCIDENTEN. De toestand aan de DuitachBelgische grens ia weer zeer gespannen. Herhaal delijk komen incidenten voor tusschen smokkelaars en Duitsche douaneambtena ren, welke laatsten hun onderzoek vaak voortzetten tot op Belgisch gebied. De laatste dagen hebben Duitsche dou aneambtenaren de smokkelaars vervolgd tot het gehucht Fringhaus op het gebied van Eupen en Raeren. Er werden scho ten gelost, waarbij een Duitsche ambte naar werd gewond. Naar aanleiding van deze incidenten kreeg de gendarmerie te Eupen opdracht een onderzoek in te stellen. De gendar men, die in het oog werden gehouden door een als vagebond vermomd Duitsch douaneambtenaar, stonden tijdens het onderzoek bloot aan tallooze plagerijen. Zij werden o.a. op schandelijke wijze bo- leedigd door een afdeeling van de Hitler- jeugd, die zich vlak bij de grens bevond. De incidenten zijn ter kennis gebracht van het parket te Verviers. EEN NEDERLANDSCHE ZEGE. Concours-hippique ts Dublin. Te Dublin heeft in het internationaal springconcours voor officieren de Neder- ianüscüe équipe den eersten prijs behaald De Zwitsersche ruiters bezetten de tweede plaats. Daarna volgt Ierland, dat op den derden en vierden prijs beslag heeft ge legd; r rankryk werd vijfde. STRATOSFEER-VLUCHT UITGESTELD Be door de ingenieurs Cosyns en De Bruyn beoogde opstijging naar de stra tosfeer zai tot het aanstaande voorjaar uitgesneld moeten worden, daar de gondel uit ondeugdelijk materiaal bleek te zijn geconstrueerd. Reeds onlangs traden eenige constructiefouten aan den dag, waarop Cosyns de betreffende onderdeelen door nieuwe liet vervangen. De thans nieuwe reparaties zullen verscheiden weken in beslag nemen. DE FAMILIE WOLKUIKENTJE.... Voor vUJtloa meisjeshanden: Misschien zie Je kans moeder een paar restjes gele haai wol, een beetje garen en een paar stukjes roode stof af te bedelen. Dan maken wij een heele kuikenfamilie van wol! Twee ervengroote, groote, ronde kar tonnen ringen, die met den passer zijn geteekend en toen uitgeknipt, worden op elkaar gelegd. Tusschen de beide ringen leggen we een gele woldraad, waarvan 4e uiteinden op dezelfde plaats naar bui ten steken en die het middengat vrij la- houdsn. Den trekken wij de beide uitein den van den tusechengelegden draad aan en.leggen er een stevigen knoop inl Nu kunnen we de beide kartonringen wel voorzichtig wegnemen. Als we de beide kastjes nu een beetje uitslaan en opdrukken, krijgen we tenslotte een aller aardigst wolballetje! De kuikenkop wordt iets kleiner genomen; een ijzerdraadje, dat tevens de verbinding van lichaam en kop vormt en naar beneden wordt om gebogen. vormt de pootjes. Een rood driehoekje van «tof als snavel en twee zwarte glas kraalt jee als oogen klaar is er één kuikentjel Ook kan je de pootjes nog met roode stof omwikkelen en twee kleine, geelgeschilderde papieren vleu geltjes eraan bevestigen, zooals do tee- kening aangeeft. EEN REISJE DOOR HET SPROOKJES BOSCH. Wij gaan «ene een wandeling maken door het sprookjeaboeohl Onze tegen woordige boseohen hebben niet veel meer van d» oude oenbosechen, eooala ae in de sprookje» voorkomen. In de donkere rotsgrot, bij de eohui- mende boschbeek, slaapt de gevaarlijke dr&akl Hij is minstens vrjtig maai zoo groot als jij! Al» hij geprikkeld wordt, blaast hij vuur uit zijn neusgaten. Hij heeft klauwen met scherpe nagels; één slag van zijn staart is doodelijk. Hij be waakt de gouden schat en de mooie, jon ge prinses En het eenige, wat goed is, ia zijn bloed, want als men zich daarmede bestrijkt, wordt men ongevoelig voor iede re houw of stoot. Maar laten we liever voorbijgaan en hem niet wekken. Blijf ^ens even staandaar uit dat donkere van het boach komt een dier te voor schijn! Het ie zoo schuw, dat het van leder geluld eohrikt; het ie de eenhoorn, •en vriendelijk eprookjeeboechhewoner. Slechte tegenover een reine jonkvrouw ie het dier vertrouwelijk. Het knielt dan sierlijk met de voorste pootjes en legt zijn kop in haar schoot! Het ziet er alleen een beetje gevaarlijk uit met die eene hoorn, die boven op den kop staat. Maar het is een goedig dier en brengt geluk aan De hoorn ie een geliefde talisman en tro- phee. Wat komt daar aangestoven? Een weerwolf? Viermaal grooter dan onze ge wone wolven, met vurige oogen en een bloedigen muil, met zware Jfclauwen en schitterende oogen. Het is een gevaarlijke knaap, die volwassenen, noch kinderen ipaartl Wij willen hier op de stille plek in het woud rusten. De bloem daar, die nog ge sloten is, zal weldra opengaan en dan zullen wij nog een wonder kunnen bele ven! Het ia de geheimzinnige blauwe bloem, die schatten aanwijst en wijsheid schenkt! In haar buurt is ook de gekroon de slang te vinden. Als die een bad neemt en daartoe haar kroontje afzet, moet je snel een wenach uitspreken. MIJN MUNTENVERZAMELING. Jullie weet wel. dat vele menschen munten verzamelen Werkelijk twaarde- volle muntenverzamelingen zijn natuurlijk heel veel geld waard! Wij kunnen echter gemakkelijk zelf zoo'n muntenverzameling samenstellen, zonder dat het een cent ten. Nu omwinden wij de dubbele ring dicht met gele wol, draad tegen draad, gelijkmatig en dik! Wij beginnen bij de Plaats, waar de tusschengelegen draad naar buiten steekt en eindigen daar ook weer. Nu zetten we de punt van de ■cnaar tusschen de beide ringen en knip pen de buitenzijde van de windingen «x». Mttr,,,, 4, rinjm tejea tlkiti koet, terwijl het one reel meer pleieier doet! Wij halen bij den drogist voor een paar cent gips en verzoeken moeder ons een beetje olie te geven, terwijl vader wat ze gellak heeft. Nu zoeken wij een paar mooie, liefst eenigszina nieuwe geldstuk ken uit roodkopermunten, zilveretuk ken, of goudstukjes Afgesleten munten doen het niet zoo goed meer. Nu wordt de munt schoongemaakt (pe troleum) en aan beide zijden goed met olie afgewreven en ingewreven. Wij leggen nu een reep papier strak om de munt heen en sluiten de einden van deze strook met een paar droppols zegellak stevig aan een. zoodat de munt de bodem ia en het papier een opstaande rand. Nu roeren wij*een beetje gips met water om men moet even probeeren, hoeveel de verhou ding is. want het mag geen te dun of te dik papje worden! en gieten deze in de „vorm". Na enkele uren niet te vroeg probeeren, kan men bet papier voorzichtig wegnemen en de muntvorm van de munt afnemen Als men deze vorm nu in smeerolie zet en dan weer met gips volgiet, dan heeft men de natuur getrouwe afbeelding van de munt t

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 4