T De Ezel van mijnheer Pimpelmans. Wat geeft de Radio? Stadsnieuws. Telegrammen. Gemengd Nieuws. Kerk en School. Ingezonden Stukken Sportnieuws. Rechtszaken rtarutoerichtei). EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, I l Courant WOENSDAG SS AUGUSTUS 193S Hilversum. A.V.R.O. 8—<10 Gramofooa; 10—10.15 Morgenwijding; 10.15—10.30 Gramofoon; 10.30—12 Gonoert door 't Ensemble Otto Hendrik» en Gramo foon; 12—0 Gonoert door het Qmroep- Orkeet en Gramofoon; 2—2.30 Voor dracht door Marianne van Dam; 2.90 —8.45 Kamermuziek door het Residen tie-Strijkkwartet en Gramofoon; 4 4.30 Mevr. Ant. van Dijk epreekt voor rieken en ouden van dagen; 4.30—5 Gramofoon; 55.40 Voor grootere kin deren. Opvoering van „Op en top Wil liam"; 6.40—7 Gramofoon; 1—H .80 Concert door Paul Godvrin en zijn Or- keet; •7.30-6 Piano-recital; 8—6.05 Nieuwsberichten; 8059 Concert door Paul Godwin en zijn Orkest; 90.25 Opvoering van „De Val"; 9.25—10 Klassiek GonÖert door het Omroep-Or- kest en Piano; 1010.15 Gramofoon; 10.1511 Concert door het Omroep- Orkeet; 11—dl. 10 Nieuwsberichten; 11.10—12 Gramofoon. Huiren. K.H.O. 8-9.15 Gonoert; N.GR.V. 10<10.15 Gramofoon; 10.16<10.45 Morgendienst door Db. W. Heerma; 10.4511 Gramofoon; K.R.O. 11—<11.30 Gramofoon; 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje; 12.162 Concert door het ILR.O.-Orkest; 1—1.20 Gramofoon; N.OJt.V. 23.30 Gramofoon; 46 Bij bellezing door Dr. J. H. Gunning J.Hz.; 65.15 Gramofoon; 5.156.15 Liede- ren-recital; 6.15—6.45 Gramofoon; 6.46 —7 Cursus knippen en «tofversieren; 7.15—7.30 Nieuwsberichten; 7.30-8 "Weekoverzicht. „Wat er op de wereld gebeurt" door Corn. A. Crayé; 8—9 Orgelconcert, 9—9.30 De. H. v. d. Els- kamp over: „Melchizedek"; 9.30—10.80 Concert door een Kwintet; 10.30—10.40 Nieuwsberiohtsn; 10.40—1130 Gramo foon. Vrijdag 28 Augustus. Hilversum. VA.RA.. 8 uur Gramofoon; VJPR..O. 10 uur Morgenwijding; VA. RA. 10.16 uur Janny van Oog en draagt voor; 10.30 uur Concert door een Trio; 11.10 uur Janny van Gogen draagt voor; 11.16 uur Vervolg Gon oert; 11.45 uur Gramofoon; A.V.R.O. 121230 Gramofoon; 12.30—-2.15 Gon oert door Paul Godwin en zijn Orkest en Gramofoon; 2.15—2.30 Gramofoon; 230—6 Richard Flink draagt voor; 3 —4 Gramofoon; VAR.A 4 uur Gon oert door de Notenkrakers; 4.50 uur Na schooltijd; 5.30 uur Concert door 't V.A.RA.-Kl«inrOiikjeat; 6 uur Accor deon en Piano; 6.10 uur Vervolg Gon oert; 6.40 uur Mr. Reine H. van der Heide over: „Palestina, nieuwe arbeid in het oude land"; 7 uur Concert door de Flierefluiters; 736 uur The Twin kling Five zingen; 7.85 uur Vervolg Concert; VJP.R.O. 8 uur Cursus; AV. R.O. 830—<10,16 Symp honi e-Gonoert door het Residentie-Orkest; V.P.R.O. pl.m. 9 uur Lesing. „Mozart's „Zauber- flóte' 'als religieuss opera". Spreker: Prof. Dr. L. J. van flolk; pijn. 10 uur Nieuwsberichten; pl rh. 10.15 uur Gra mofoon; pl.m. 10.45 uur Gramofoon; V.A.R.A. 11 uur Orgelspel; 1130 uur Gramofoon. Hulasn. K.R.O. 8—0A5 Concert; 10— 1130 Gramofoon; 11.8012 Halfuur tje voor sieren en ouden van dagen; 12.15—2 Concert door het K.R.O.-Sex- tet; 1—1.20 Gramofoon; 2.15—6 Gra mofoon; 8—4.15 Zang en Viool-recital; 4.15—6.15 Orgelconcert; Ö.15r—7 Gon oert door de K.R.O.^Boys; 7.15—7.85 Br. A. de Vriee over: „Opheldering tan «en middeleeuwschen moord"; 7,86 9 Qoncert door het K.R.O.-Orkest; pl.m. 8.80 uur Nieuwsberichten; 9 9 30 Vervolg Gonoert, 9.80—9.45 Pierre Francken met Limburgeohe liedjes en declamatie; 10—10.80 vervolg Gonoert; pl.m. 10.30 uur Nieuwsberichten; 10.85 —18 Gramofoon. leider* de oudjes er aan herinneren dat ■ij nog lang niet thuis waren. De terug reis ring aan tn sssr voldaan bsreikte men om half tisn het dorp. Kort raodsverslag. Arkel. De gemeenteraad tergaderde Dinsdagavond. Alle leden waren tegen woordig. Onder de ingekomen «tukken was de mededeeling van den voorzitter, dat het tekort in de exploitatierekening van de bouwrereeniging der 15 woningen in de Folkertstraat f 2864,89 bedraagt. Het voorstel om f 65 beschikbaar te stel len voor steun aan steuntrekkende werk loozen voor het tweede halfjaar, werd goedgekeurd, evenals een voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1932 en 1933. Besloten werd, geen geld beschikbaar te stellen voor deelneming van den veldwachter aan den politievak- pursus en niet mede te werken aan de verlaging der huren van de woningen in de Folkertstraat. Het voorstel tot voor- loopige vaststelling der gemeenterekening 1932 werd goedgekeurd. Verder werd medegedeeld, dat de begrooting roor 1934 bij de leden zal circuleeren. Een voorstel tot goedkeuring van de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1932 met een ontvangst van f 2650,74 en een uitgaaf van f 2486,83, werd goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Lent een ewemgelegenheid te maken. De voorzitter zegde een onderzoek toe. De heer 't Lam wenschte de nu volgende geheime verga dering openbaar te houden, doch de voor zitter wilde het betreffende punt eerst met de leden in besloten vergadering be handelen, om het in September in de openbare vergadering te brengen. Aldus werd besloten. De gemeenterekening 1932 sluit met de volgende cijfers: gewone dienst: ont- rangiten f 46.110,42, uitgaven f 44.728,85 batig saldo f 1892,57. Kapitulditnit; ontvangsten: f 1158,97, uitgaven f 1158,97, saldo nihil. De bakkers hebben den prijs van het wittebrood met 1 cent verhoogd. Deze bedraagt thans 16 cent per 8 ons. Bij de N.V. Betondak zijn Dinsdag weer een aantal arbeiders ontslagen. Gistermiddag geraakte een vracht auto van de Bijenkorf uit Rotterdam door verzakking, van den weg. Een kraanwagen bracht de auto weer op den harden weg, zoodat de reis met een paar uren oponthoud kon worden vervolgd. Zanguitvoering, Jaarsveld. Zaterdagavond gaf de sang- vereeniging „De Lofetem" op het plein bij de kerk enkele zangnummers ten ge- hoore. Hoewel dit de eerste keer was, dat een dergelijke openluchtuitvoering in ons dorp plaats had, en de nummers goed werden uitgevoerd, was er van de zijde van het publiek toch slechts een matige belangstelling. Tijdens het zin gen boden enkele jongedames speldjes aan, ter versterking van de kas. Verdelging van ratten. Jaarsveld. B. en "W. hebben aan alle inwoners een circulaire doen toekomen, met het opschrift „Waarschuwing tegen de ratten. Bestrijdt ze zelfl" In deze Cir culaire wordt gewezen op de geldelijke schade, welke de ratten veroorzaken en met het oog op het voorkomen van de Ziekte van Wei, waardoor zij dus ook nog de gezondheid benadeelen, wordt er sterk op aangedrongen, deze dus in alle opzichten schadelijke dieren zooveel mo gelijk te verdelgen. Oranlevereenlglng. Krimpen a.d. IJssel. De Oranjeverse- niging „Trouw aan Oranje" heeft in ba re Maandagavond gehouden vergade ring besloten, deel te nemen aan het na tionaal huldigingsdefilé op 9 September te Amsterdam ter gelegenheid van bet 85-jarige regeeringsjubileum van de ko ningin. In de vacature van den heer J. Seckei werd tot bestuurslid gekozen de heer A. F. Tolhoek. Op 81 Augustus zal met de schoolkin deren een optocht door de gemeente worden gehouden en 's avonds zal een zanguitvoering worden gegeven door de vereenigingen „Juliana" en „"Esperan- oe". Krimpen a.d. IJssel. Zaterdag heeft de gymnastiekvereeniging K. D. 0. een turnfeeet gegeven, waarbij medewerking verleenden de vereenigingen uit Krim pen aan de Lek, Lekkerkerk en Ouder kerk aan den IJssel. Vooraf werd een optocht gemaakt door een gedeelte der gemeente, waarbij de muriekvereeniging „Concordia" medewerkte. Concert Krimpen *.d. Lek. Aan het concert, dat in den tuin van het sociëteitsgebouw op 2 September a.s. wordt gegeven, sul len de navolgende vereenigingen deel nemen: Boekoop, Haserswoude, Mole naarsgraaf, Bergambacht, Krimipen a.d. Lek en de kinderkoren Krimpen a.d. Lek •n Lekkerkerk. Medewerking verleent het ensemble J. van Berkel uit Gouda. Het sal een algeheels samenzang zijn van meer dan 800 zangers «n zangeres sen. Het geheel sal onder leiding staan van den heer P. Zanen uit Bergambacht. Het soontje van den heer Van der Laan viel van zijn rijwiel en brak een arm. Zijn overbrenging naar het zieken huis te Rotterdam was noodzakelijk. jZaterdag zullen in het zwembad „Sohuagt" groote zwemwedstrijden plaats hebben. Voor alls leerlingen zal er ge legenheid zijn zich in het water te me ten. Loplk. Het mond- en klauwzeer heeft zich hier verbazend snel uitgebreid. Zoo- als het sich thans laat aanzien, sullen wel niet veel veeatapels van des* «fokt* versohoond blijven, die gelukkig nogal geen kwaadaardig karakter heeft. Qsltsnkturlnf. Noordeloos. Zaterdagmiddag ia op een terrain van den beer A. D. Bikker een geitenkeuring gehouden. Ale keurmeesters waren tegenwoordig de heer H. Roest te BrisUe, ir. P. Verhoeven te 'e-Graven- hags en diens assistent, de heer De Jong. Van de oudere geiten behaalde „Trijn tje" van G. de Haan een len prijs, sijnde medaille van de Provinoiele Bond; An nie van C. Bikker, 2e priji, medaille, KONINGINNEDAG EN 9 SFPTEMBER. In vervolg op ons bericht van Vrijdag, kunnen we thans verwijzen naar een ad vertentie in dit nummer, waarin het be stuur der vereeniging „Oranje Boven" de dagelijksche besturen van alle plaatse lijke vereenigingen oproept voor een be spreking op Maandagavond a.s., omtrent deelname aan het défilé te Amsterdam op 9 Septamber. De gebruikelijke tractatie van de school jeugd ter gelegenheid, van den verjaardag van de Koningin zal, met het oog op de vacanties, dit jaar eveneens op 9 Septem ber plaats hebben. SCHOONHOVENSCHE BRANDSTOF- FENBOND. Dinsdagavond heeft de Schoonhoven- sche Brandstoffenbond in café „Lek- zicht" van den heer A. de Jong, een bui tengewone ledenvergadering gehouden, die goed bezocht was. Na opening werden de notulen gele zen en mededeeling gedaan, dat ingevol ge in een vorige vergadering genomen besluit, aan werkloozen en weduwen 65 mud kolen was uitgedeeld. Hierna deelde de voorzitter mede, dat deze vergadering in hoofdzaak was be legd ter behandeling van een ingekomen schrijven van de Vereenigde Kolenhande laren, distriot Schoonhoven en Omstre ken. Uit dit schrijven bleek, dat in een in Den Haag gehouden bijeenkomst van brandstoffenhandelaren was besloten, dat deze van 5 Mei 1933 af zich zullen hou den aan een door hen vastgesteld ta rief. Afwijking daarvan zou tengevolge hebben, dat de betrokken leveranciers uitgesloten werden van verdere levering. Ook de Schoonhovensche Brandstoffen- bond zou zich moeten voegen naar deze tarieven. Daar echter de S.B.B. geen lichaam is, dat winst béoogt, was de vraag bij bet bestuur gerezen, hoe thans gehandeld moest worden. Na enkele besprekingen diende het be stuur een motie in, waarin o.a. werd voorgesteld, om, gehoord de besprekin gen naar aanleiding van het schrijven van de Vereenigde Kolenhandel aren, de kolenprijzen voor het seizoen 1933 vast te stellen, als in dat schrijven genoemd, en het verschil tusschen dezen en de door den bond berekende prijzen, uit de kas te vergoeden, dus van de winst, op de brandstoffen gemaakt nu en voorgaande jaren. Nadat de voorzitter nog enkele vragen had beantwoord, wefrd de motie met al gemeens «temmen aangenomen. Bij de rondvraag werden not een i ge vragen geeteld, waarna werd overgegaan tot de gratisverloting van doosjes siga ren. Daarna sluiting. DAM-SIMULTAAN. De „hoepitanten" van het ontspanning» lokaal voor werkloozen wisten Maandag middag van de gelegenheid te profitseren dat de dam-kampioen van den Oostelij ke» DambondL, de heer M. van Oostrom, uit Deventer, met vacantie hier vertoefde. Deze werd gaarne bereid gevonden voor hen een simultaan te geven. Aan 9 borden werd de strijd aangebon den en na circa een uur spelen, waren er 8 slachtoffers gevallen en wist 1 deel nemer remise te maken. De seance werd op algemeen versoek herhaaW aan 10 borden; ook ditmaal wist slechts één der spelers een remise te foroeeren. zij het ook op een zeer fraaie wijze. Het waa de heer Droog, die dit •uooeeje boekte. MOND- EN KLAUWZEER. De veehouder G. J. Ttrlouw heeft aan gifte gedaan tan mond- tn klauwzeer beschikbaar gesteld door de Coop. Sa menwerking te Giessen-Nisuwkerk. 5-tal geitlammeren werd in het jong vee-register ingeschreven, waarvan één van J. de Stigter en één van B. v. Muijl- wijk nog een geldprijs verwierven. Een drietal jonge bokken werd voor rekening van den Bond aangenomen. De veehouder De Bruin vond in het weiland een luchtballonnetje, waaraan een kaart bevestigd was met het verzoek deze op te zénden naar de plaats van op lating, België. De heer De Bruin heeft hieraan voldaan. Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente weer uit. Was vorige week het eerste geval bekend, thans zijn reeds 5 aangiften gedaan. Ottoland. Het bestuur, de hoofdinge landen, machinist en fabriek van het waterschap „De Nederwaard" hebben per autobus een reisje gemaakt door den Wieringermeerpolder, over den afsl iit- dijk tot aan de Friesche kust. Botermarkt Da aanvoer op de ba- denmorgen gehouden Botermarkt bedroeg 50 XjG. Prijzen: Goèboter l 0.85, Wei- boter f 0.70—0.75, beiden por half K.G Handel vlug. Eisrsnvslllng. Op de hedenmorgen gehouden Veiling bedroeg de aanvoer 7946 stuks. Prijzen: Kippeneieren f 8.95 f 4.40, heneieren f 2.55, eendeieren f 8.25, allee per 100 stuks. Gevonden Voorwegen. Omtrent on derstaande gevonden voorwerpen zijn in lichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: E*n portemonnaie; twee aparte da- meshandschoenen; een manteloeintuur, een paraplule. DE ONDERQRONDtOHE BRAND. PARIJ8, 88 Aug. De brand tn het on- dergrondsohe munitie-depot te Aire sur Lys, bij Rijesel, is weer opgelaaid, soodat nieuwe maatregelen moesten worden go- nomen. Bij het opruimingswerk ontplofte een granaat. Een Russische arbeider werd zoo ernstig gewond, dat men voor zijn leven vreest. Voorloopig is bet oprui mingswerk gestaakt, daar men verdere ontploffingen vreest. ERNSTIGE ONTPLOFFING. PARIJS, 23 Aug. Een ernstige ontplof fing heeft Dinsdagmiddag te Bordeaux plaats gehad. Een groote tankauto, die, nadat de tank was geledigd, in repara tie was gegeven, is ontploft. De ontplof fing was zoo hevig, dat stukken ijzer tot op 60 M. afstand wegvlogen. Een groot aantal vensterruiten in de omge ving werd vernield. Een arbeider, die met werkzaamheden aan de auto bezig was, verloor een arm en kreeg ernstige inwendige kneuzingen. Hij werd in ho- peloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Een andere arbeider werd te gen den grond geslingerd en ernstig ge wond. In een op verscheidene meters afstand gelegen woning werd een vrouw tegen den grond geslagen. Ook zij moest zich onder geneeskundige behandeling stel len. Op ongeveer 20 M. afstand werd van een huis het dak vrijwel geheel af geslagen. Het ongeval zou te wijten zijn aan de nalatigheid van den eigenaar van de tankauto, die vergeten had de luchtkra- nen te openen. HONDERDEN DORPEN VERLATEN. Bswonsrs spoorloos vsrdwsnsn. PARIJS, 28 Aug. Ds geruchten, dat groots dstlss tan Syri* door ds inwo ners zijn verlaten, worden thans beves tigd. Eenige belastingambtenaren hebben kort geleden een bezoek gebracht aan het gebied ten 0. van het district Aleppo, om daar achterstallige belastingen te innen. Zij moesten ongeveer 300 dorpen bezoeken, doch vonden die geheel verla ten. Tot nog toe kon niet worden vast gesteld, waarheen de dorpsbewoners zich hebben begeren. NIEUWE BEWAPENINGSWEDLOOP Engeland zou groote vloot- plannsn hsbbsn. LONDEN, 23 Aug. De marine-corres pondent van de „Times" meldt, dat de vlootprogramma 's van Amerika, Japan, Frankrijk en Italië, de Engelsoho mari tieme autoriteiten dwingen, maatregelen ts namen om verdere verzwakking van de Engelsche zee- en strijdkrachten te voorkomen. De regeering zou in verband hiermede nog vóór de indiening van de nieuwe begrooting met een nieuwe vloot-verdo- digingswet .willen komen. Men verwacht, dat de, admiraliteit de volgonde eischen zal stellen, om aan de behoeften van de marine te voldoen: le. schepen die in grootte en uitrus ting gelijkwaardig zijn aan de beste buitenlandsche kruisers; 2e. een jaarlijkseh contingent van 15 18 torpedojagers om den achterstand van Engeland in deze klasse in te halen; 3e. een uitgebreid programma inzake duikbooten; 4e. belangrijk* versterking van het maritiem* vliegsrkorps; vermeerdering van het personeel dsr marins met min stens 10.000 man en uitbreiding van de vlootmanoeuvres. In bet artikel wordt verder verklaard, dat naar verhouding de Engelsche vloot thans niet sterker is dan 150 jaar gele den. Vooral het Amsrikaansche vlootplan heeft Engeland zeer verrast, daar men aangenomen had, dat de Amerikanen de grootste waarde zouden hechten aan een ontwapening ter zee. COMMUNISTEN. BERLIJN. 28 Aug Op last van de ge heime politie is «en onderzoek ingesteld bij de Duitache telefoon werken. Bij ver schillende arbeiders en beambten is veel materiaal in beslag genomen. Twintig personen, onder wie 5 vrouwen, zijn naar een concentratiekamp gebracht. DORTMUNDEMS-KAN AAL. Zes millloen mark voor vsr- bettrlng. DORTMUND. 23 Aug. Van officieels zijde wordt vernomen, dat bot rijksmi nisterie van arbeid voor de verbetering van het Dortmund>Ems-kanaal binnen kort ongeveer 6 millioen mark beeohik- baar zal stellen. Met dit bedrag kan niet het geheels plan worden uitgevoerd, doch men hoopt dat spoedig nog meer gelden'ter besohik- king sullen worden gesteld. GEHEIM WAPENDEPOT. NEURENBERG, 28 Aug. Hst te ds po litie gelukt in een tuindorp bij Neuren berg een groot wapendepot van de Rijks banier te ontdekken. Mien vond één swaar en drie licht» machinegeweren, 12 reserveloc pen en «en hoeveelheid muni tie. DE OPSTAND IN IRAK. GENEVE, 28 Aug. Blijkens een tele gram van de regeering van Irak aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, te de opstand der Aaayriëre niets anders geweest dap het verset van een kleine groep onder leiding van een gedeporteer de. De groote meerderheid der Aaayriëre keurt dis opstand af. Uitspattingen je gens vrouwen en kinderen hebben niet plaste gehad. Alleen ds rebellen en de troepen hebben verliezen geleden. De rust waa binnen «en week geheel her steld. EEN ERNSTIGE BRAND. LOERAGH, 88 Aug. In den nacht van Dinsdag op Woensdag barak san groote brand uit In het centrum der etad, in bet drie verdiepingen hoog* Hansahuls. De daarin ondergebraohte winkelt, kantoren en woningen, werden verwoest ol door waterschade onbruikbaar ge maakt. De brand ontstond door kortsluiting, soodat de sioh op de derde verdieping bevindende personen, niet langs den ge wonen weg in veiligheid konden komen. WEERBERICHT. Nes» waarneming in den morgen van 28 Augustus. De wijzer zonder pijlpunt geeft den •tand van den vorigen dag aan Verwachting tot Donderdagavond: Matige, "Westelijke tot Zuidelijke wind; half tot zwaar bewolkt of betrokken; re genbuien. met kans op onweer na tijde lijke opklaring; weinig verandering in temperatuur. Waterstand: Schoonhoven hg. water 8.— uur, 1.20 M. Vreeswijk hoog water 9.10 uur, 1.44 M. Keulsn stand 158 M val 002M. Maastricht 22 Aug. 40.78 M., val 0.S2 M Luchttemperatuur. De temperatuur bpdroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 01 graden Fahrenheit. "Woensdag 88 Augustus: Op 730, onder 1935. Eerste Kwartier Maandag 28 Augustus. Zeven personen moesten van 16 M hoog te in een vangzeil springen. Hierbij waren 4 kinderen van 2<10 jaar. Zij moeeten door de ouders van het dak naar beneden geworpen worden. Een 3-jarige jongen viel op de leiding van de electriache tram en werd ernstig gewond. Een vrouw viel zoo ongelukkig in het apringzeil, dat zij in bewuateloosen toe stand naar het ziekgphuis moest worden vervoerd. ITALIAANSCHE MANOEUVRES. Belangstelling van dan koning en Mussolini. MILAAN, 23 Aug. In het hoofdkwar tier van de It&Iiaanache groote manoeu vres bij Garesaio, heelt Dinsdagavond ook de koning van Italië, vergezeld van ander-ataateseoretari* Baistroochl, een bezoek gebraoht. Mussolini is Dinsdag middag op het manoeuvre-terrein aan gekomen, waar hij 15 uur achtereen bleef. Hij bracht bezoeken aan de lei ders der yerschilltnde formaties en be gaf sich vervolgens naar het eigenlijke gevechtsterrein, waar hij door de solda ten en officieren, met wie hij in de open lucht een eenvoudig maal nuttigde, geestdriftig werd begroet. ZWAAR ONWEER BOVEN NOORD- I TALIE. 'MILAAN, 23 Aug. In Noord-Italië hebben Dinsdagmorgen hevige onweers buien gewoed. In het gebied van het Gar- da-meer vielen tijdens een onweersbui hagelkorrels van ongewone grootte, waar door groote schade werd aangerioht De spoorweg van Rovereto naar Reva heeft ■oodanlg geleden, dat het verkeer moest worden gestaakt. Nabij Reva werd een brug weggeslagen, waardoor de verbin ding met het Lsdrardal werd verbro ken. De telefonische en eleotrisch* gelei dingen tusschen Reva en Breeds zijn ge stoord. SPRINKHANEN. KAAPSTAD, 88 Aug. Een groote zwerm sprinkhanen, die een lengt* van 5 K.M. en een breedte van 8 K.M. had, ia op weg van Goeloeland naar Natal over de Tugela-rivier gekomen. De sprinkhanen bevinden sioh in het hart van het gebied van den suikerbouw. De regeering neemt maatregelen om de sprinkhanen te bestrijden. 27. „Dat overkomt me niet meer," zei mijnheer Pimpelmans. Hij trok er op uit en kwam terug met een groote zweep en e entasch met „fluitende zevenklappers" „Nou zal ik hem laten loopen, zooals-ie nog nooit geloopen heeftl" zei hij, maar- zijn vrouw zei hoofdschuddend: „Man, wees toch voorzichtig!" „Al moest ik den heelen wagen in de lucht laten vliegen, loopen sal-diel" antwoordde ajjahéer Pimptlman# TMtberadei, 28. Z'n heide zakken volgeladen met zevenklappers, z'n zweep in de hand, trok hij er den anderen dag op uit, vast besloten zich niet lapger te laten ringel- ooren. En jawel, pas was hij een paar straffen verder, of daar had je 't. Stokstijf stond de ezel. „Staat-ie nou op de hoog ste versnelling, mijnheer Pimpelmana?" riep Klaaa de verver, die op zijn leer stond. eerste blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhoventchu Courant WOENSDAG 23 AUGUSTUS 193S DE MERWEDEBRUG. De laatste blokjes worden gelegd voor het wegdek dat Maandag aan de nieuwe rerkeersbrug over de Merwede is aangesloten. Hiermede ia de feitelijke verbin ding tot stand gekomen. SCHEEPSBRAND. PARIJS, 23 Aug. Op het Franse he itoomechip „Florida" met een groot aan tal passagiers en een belangrijke lading aan boord, is ter hoogte van Cartagena ten felle brand uitgebroken. Met de grootste moeite is de bemanning er in ge slaagd het vuur meester te worden. Het •chip zal in Almeria de beschadigde la ding lossen en dan de reis voortzetten OPSTAND IN SPAANSCH-MAROKKO. PARIJS, 26 Aug. Het „Journal" meldt uit Madrid dat de belangrijkste stammen der inlanders in Spaansch-Marokko in het geheim een algemeenen Mohamme- daanschen opstand voorbereiden, die ook tegen Frankrijk gericht zou zijn. De in landers weigeren met de Spaansc^e ver tegenwoordigers te onderhandelen en hebben dezen zelfs gevangen genomen. EEN WINDHOOS. Op Schouwtn-Dulveland. Boven 't dorp Ouwerkerk op Schouwen- Duiveland heeft Maandagavond om zes uur een zwaar onweer gewoed, gepaard met hevige hagelbuien en een windhoos. Van verschillende huizen werden de pannen van de daken gerukt en eenige boomen werden ontworteld. Een roeiboot werd door den ontzettenden wind opge nomen en een eind verder over den zee dijk geslingerd en een dak van een schuur werd weggerukt. Hulp noodlg. Totaal zijn ongeveer 00 huizen geha vend. Men sohat de schade op ongeveer f 10.000. In hoofdzaak zijn de minst- draagkrachtigen onder de bevolking het zwaarst getroffen. De gemeenteraad is dan ook gisteren bijeengekomen om maatregelen tot steun te beramen. De raad besloot een comité op te richten, teneinde gelden bijeen te zamelen. Een aantal jonge meisjes met bussen gewapend, collecteoren nu bij hen, die per auto, motor of rijwiel, de ge teisterde plaats komen bezoeken. Voorts besloot de raad tot esn alge meens oproep van het Nederlandschs volk door middel van de pers. Gelden kunnen worden gegireerd aan den burgemeester (gironummer 87551). MISLUKTE RECORD-POGING. De Rotterdamse he zwemster mevrouw Pouly is gistermorgen om elf uur te Vo- lend am te water gegaan voor esn poging om het Nederlandsche duumcord zwem men te verbeteren. Zij hoopte eerst ha denavond het water te verlaten. Na een strijd van 2 uur en 35 minuten tegen het steeds woeliger wordende water, heeft zij den strijd moeten opgeven. HET GTROOPERtORAMA ftfJ NIEUWKOOP. De oud-majoor van de rijksveldwaoht, die verleden week Nieuwkoop moest ver laten omdat in verband met het drama op de plassen de dorpsbewoners hem be dreigden en de ruiten van zijn woning vernielden, is nu ook te Leiden, waar hij zijn intrek heeft genomen bij een schoon zoon, door een aantal Nieuwkoopers be zocht. Zondagavond om elf uur kwamen zij voor het huis, maakten herrie, uitten be dreigingen en riepen, dat zij den veld wachter ook in Leiden niet met rust zou den laten. Er geschiedden echter geen dingftn, waarvoor de politie behoefde in te grijpen. De toestand van v; d. Weijden is, be halve wat de oogen Èetreft, vooruitgaan de. Hij dankt de verbetering in zijn toe- stand aan zijn krachtig gestel. NEDERLANDER MISHANDELD? Avontuur aan de grens. Een landbouwer uit Ell onder de ge meente Hunsel (L.) die met een gezel schap dezer dagen per autobus van Maasdijk naar Boret wilde reizen, kon aan de grens niet verder, daar zun be wijs van Nederlanderschap vevloopen was. Toen hij naar Nederland wilde te- rugkeeren, werd hij vastgehouden, ge boeid per auto naar Visé vervoerd en daar in de cel opgesloten. Daar zou hij door een politie-agent mishandeld zijn, zoodanig, dat de striemen op armen, beenen en hals Vrijdag nog te zien wa ren. Nadat hij den nacht van Dtaidag op Would») J.L ia di 01) tl Vit* had doorgebracht, werd hij Woensdagmor gen geboeid naar Luik overgebracht om door den onderzoekingsrechter onder vraagd te worden. Na het verhoor, waarbij hem een tolk ter zijde stond, is hij in vrijheid gesteld. De landbouwer heeft van het gebeurde aangifte gedaan bij de Nederlandsche politie. LUCHTLIJN AMSTERDAM—HULL. De K.L.M. heeft beeloten een nieuwe luchtlijn te openen tusschen Amsterdam en Huil. Deze luchtverbinding zal in En geland aansluiting geven op de lucht lijnen met Manchester, Liverpool en Leeds en in Amsterdam heeft men aan sluiting op de internationale luchtlijnen. De uitvoering der plannen, waartoe de medewerking der Imperial Airways is verkregen, ondervindt nog eenige moeilijkheden, doordat men nog geen ge schikt vliegterrein heeft gevonden, doch dit bezwaar hoppt men te ondervangen. De route, welke dwars over de Noord zee genomen zal worden, zal men in twee uur vliegen, i „DE BESTE ZWEMSTER TER WERELD". De zwemster Ruth Litzig uit Herne is Zaterdagavond, na bijna 79 uur in het water te hebben vertoefd, volkomen uit geput uit de Baldenaysee getrokken. Zij kon zich in de laatste uren reeds nau welijks bewegen, doch werd door mu ziek, geroep en lawaai steeds weer opge wekt. In watten en doeken gepakt heeft men haar tenslotte naar het ziekenhuis over gebracht. Gevaarlijke verschijnselen, o.a. van ademnood en hartbeklemming, doen zich voor en haar toestand is bedenke lijk. Hoe weinig men zich aanvankelijk bewust was van den ernst van het ge val, blijkt uit het trotsche gezegde van de moeder, toen zij haar dochter m het ziekenhuis bracht: „Hier breng ik u de beste zwemster ter wereld". Sedert haar aankomst in het zieken huis is het meisje niet meer bij bewust zijn geweest. Het hart kon slechts door voortdurende kamferinapuitingen in wer king worden gehouden sn gistermiddag is zij overleden. Verwacht wordt, dat deze gebeurtenis nog een naspel zal hebben in den vorm van vervolging van hen, die dit „spor tieve" evsnsment hebben georganiseerd. DE SEINE AFGESLOTEN. Door stakende schippert. Stakende Franache binnenschippers slaagden er Maandagavond in, ondanks de aanwezigheid van gendarmerie en mariniers, die met marine-sleepbooten de Seine bewaakten, hun schepen in een dubbele rij dwaTS over het water te leg gen en de scheepvaart op de Seine on mogelijk te maken De staker» gaven geen gehoor aan de eischen van gendar merie en marine om de doorvaart vrij te maken, en namen zelfs een dreigende houding aan. Een poging om ds stakers met bohulp van eenige waterstralen der brandweer tot inkeer te brengen, moest wegens het mtreden van de duisternis gestaakt wor den. Tenslotte wisten de autoriteiten met behulp van versterkte politie en met sleepbooten de versperring van de Seine op te heffen. Een dertigtal stakers werd gearresteerd. TWEE MILLIOEN DAKLOOZEN. Door isn typhoon. In Noord-China heeft een typhoon van buitengewone kracht gewoed, die gepaard ging met een hevigen regenval. Ruim 10 millioen menschen zijn dakloos gewor den» Een groot deel van den oogst is ver nield. CORRUPTIE TE NEW YORK. Een hooggeplaatst rechterlijk ambte naar te New York, George Medalie, had in het openbaar verklaard, dat hij van op zijn minst vier politieke leiders in New York wist, dat zij de bevelen op volgden, hun gegeven door leiders van bandietenbenden. De heer Medalie is *nu opgeroepen om ten overstaan van een z.g. groote jury, zijn beweringen waar te maken en de door hem bedoelde vier mannen aan te procureur-generaal dr. Werner, waarin deze om buitenlandsch materiaal inzake den brand in den Rijksdag verzocht, ge antwoord. Hij stelt vast, dat zich een internatio nale commissie van onderzoek heeft ge vormd, bestaande uit bekende personen, die hij bij name noemt en onder wie uit Nederland mevr. BakkerNort. De documenten die zich in handen de zer commissie hebben bevonden, zullen ter beschikking gesteld worden van het Rijksgerechtshof en de getuigen zul len genoemd worden, zoodra principiee- le garantie is verleend voor een vrije, onafhankelijke verdediging alsmede voor openbaarheid der behandeling. De garan ties worden in den brief nader omschre ven. Zij hebben betrekking op vrije keu ze der verdediging, op vrijgeleide voor verdedigers en getuigen en op het doen toekomen van de dagvaarding aan de internationale commissie. DE SLACHTING ONDER DE ASSYRIERS. Beschuldiging aan Irak. De door de regeerihg van Irak ver bannen pathiarch der Assyrische christe nen, de pas 25-jarige Mar Sjimoem, ia met zijn vader en zijn broer aan boord van een Engelsch vliegtuig op Cyprus aangekomen. Hij verklaarde dat de te genwoordige toestand der Assyrische Christenen wanhopig was. Meer dan 800 van zijn stamgenooten waren in hun dorpen aan de grens van Irak neerge slagen. Hij stelde het leger van Irak voor deze daad verantwoordelijk en uitte te gen de regeering van Irak de beschuldi ging, dat zij aan deze moorden haar goedkeuring had gehecht. De patriarch beweerde verder dat de regeering van Irak twee leiders der onafhankelijke Koerden gratie had geschonken en hen tegen de Assyrische Christenen uitge zonden. De moorden zouden nog steeds voortduren. Ook de Assyriln te Bagdad zouden in een zeer hachelijke toestand verkeert». TIJGERPLAAG. Paniek In Brltsch-Indischs dorpen. Volgens berichten uit vele deelen van centraal Indië is het aantal tijgers daar plotseling op ontstellende wijze toegeno men, zoodat zich een ware paniekstem ming van de bewoners der inlandsche dorpen heeft meester gemaakt en zij zich des nachts bijna niet ter ruste durven begeven uit vrees voor overvallen. Tientallen stuks vee zijn reeds naar 't oerwoud weggesleept en verslonden en de inlanders kunnen de plaag zelf niet bestrijden, omdat de tijger voor hen een heilig dier is, dat zij niet mogen dooden. Een gevecht tusschen een tijger en een gebeele kude vee eindigde dezer dagen in een overwinning; der runderen. De tij ger besprong plotseling een der koeien, waarna de geheele kudde hem aanviel en met de horens bewerkte. Het monster verdween daarop in de bosschen. Een werkman uit Gwalior, die te paard naar een naburig dorp reed met een jong veulen naast zich, moest aanzien, dat een tijger, die plotseling uit de struiken verscheen, het veulen greep en er meo in het oerwoud verdween. LUTHER FEESTEN. Het is dit jaar 450 jaar geleden dat te Eisleben in Duitschland als zoon van een mijnwerker geboren werd Martin Luther. In zijn geboorteplaats is rond zijn standbeeld een plechtige herdenking gehouden. QHR. GiEREF. KERK. Bedankt voor Meerkerk Ds. J. W. van Ree te Barendrecht INTREDE Dl. P. DE GROOT. Qorlnchem. Dinsdagavond heeft de eer ste predikant bij de Chr. Geref. Kerk, ge vestigd in de voormalige manége en am bachtsschool san de Boeren*traat, Ds. P. de Groot van Amersfoort, zijn intrede gedaan voor een tot in de uiterste hoe ken bezet gebouw. Er ia een mooie ca- theder, gordijnen, vloerbedekking in de doorgangen en verlichting aangebracht, zoodat het kerkgebouw een keurigen in druk maakt. Onder de aanwezigen waren ook nu weer velen, die uit de omgeving waren gekomen met auto's sn enkels autobussen. W» zegen verscheiden* pre dikanten uit den omtrek. Zooals bekend, was De. De Groot Don derdagavond bevestigd door Ds. J. A. Riekel, van Sliedrscht, met als tekst hst woord uit Jssaja 52 7. De intree-iamenkomat werd aangevan gen mst het zingen van Psalm 119 9, voorlezing van Psalm 27 door den ouder ling. den heer Van der Meijden, gebed door Ds. P. de Groot en begroetings woord. Na het zingen van het tweede vers van Psalm 27, koos de predikant tot tekst het woord uit Psalm 27: „Bén ding heb ik van den Heere geleerd; dat zal ik zoeken, ook voor UI" Bij het einde bracht Da De Groot nqg uitvoerig dank aan de verschillende pre dikanten uit den omtrek, inzonderheid aan Ds. Van Ree en Ds. Riekel en aan kerkelijke corporaties en broeders, ook voor de schenking van de bovengenoem de catheders, gordijnen, vloerbedekking, enz. Tot slot werd de nieuwe leeraar toege sproken en verwelkomd door den ouder ling v d. Meijden en door de predikan ten Riekel, van Sliedrecbt. Meijering, van Zwijndrecht, Van Ree, van Baren drecht. en De Boer, van Leerdam, waar bij Ds. De Groot enkele psalmen werden toegezongen en hij dankte voor de gespro Ven waardeerende woorden. Ds De Groot sloot met dankgebed, waarna psalm 66 10 gezongen werd Overtreding arbeidswet: C. v. G., Ameide, f 5 of 3 dagen. Overtreding Vuuxwapenwet: A. F. v. d. S., Goriachem; P. v. d. G., L. H. en T. K, Schelluinen, ieder f 1 of 1 dag en verbeurdverklaring. Overtreding Visscherijwet: Ph. K. te Hardinxveld f 1, subs. 1 dag en ver beurdverklaring, W. v. d. H., Leerdam, f 0.50 of 1 dag en verbeurdverklaring. Vee op hooiland laten loopen: J. W. V., Leerdam, f 8 of 2 dagen. Voertuig zonder verlichting op den openbaren weg plaatsen bij naoht: B. v. N., Kethel, f 5 of 8 dagen. Loopen op hooiland: G. J. v, d. "W., Vuren, f 8 of 2 dagen. Loopen op verboden grond: A. J. K. en E. P. v. H., Gorinchem, ieder f 2 of 1 dag. Op rijwiel gezeten zich vasthouden aan een in beweging zijnd voertuig: C. de G., Amsterdam, f 7,50 of 5 dagen. Venten zonder vergunning: A. v. H., Den Helder, f 3 of 2 dagen. Te snel rijden: J. B-, Den Haag; W. W. V., Gorinchem, ieder f 3 of 2 dagen. Motorrijtug besturen zonder rijbewijs: W. PI. J. v. 0., Dordrecht, f 2 of 1 <L; L. K, Giessen-Nieuwkerk, f 6 of 3 d. Motorrijtuig niet voorzien van 2 goed- werkende remmen: H. P., Bennekom, A. de H., Hoornaar, ieder f 10 of 5 da gen, F. G. B., Amsterdam, f 20 of 10 dagen. Motorrijtuig besturen zonder voldoende rechts te houden: W. G. v. 't S., Gorcum, f 1 of 1 d.; M. J. M., Waardenburg, f 10 of 6 dagen. Motorrijtuig besturen zonder verlicht achternummer: J, G., Overzande, f 2 of 1 dag. Motorrijtuig besturen zonder rood ach terlicht: P. G. E., Herwijnen, f 8 of 1 d. Openbare dronkenschap: J. N., z. b. wpl,. N. S. en G. B., Rotterdam, ieder f 10 of 5 dagen; H. N., Gorinchem, f 15 of 10 dagen. Overtreding Visscherijwet: W. K., Hardinxveld, geschorst tot 6 September 1933. Overtreding Arbeidswet: M. C., Har dinxveld, geschorst tot 5 September 1933. Overtreding art. 455-3 W. v. S.: R. v. d. B., Gorinchem, geschorst tot 5 Sep tember 1988. VOETBAL. DE ENGELSCHE CORINTHEANS IN ONS LAND. Deze beroemde club, wier roem echter den laatsten tijd aan. het tanen is, speelt «en drietal wedstrijden in ons land, n.l. op 2 September tegen Vitesse te Arnhem, op 3 September t^gen H-V.V. te Den Haag en op 5 September te Haarlem op het R.G.H.-terrein tegen De Zwaluwen. In het Zwaluwenelit&l is Wel» tot reohtsbuiten gekozen, terwijl de opstelling is: v. d. Togt (H.F.C.) Diepenbeek - Pre vost (Ajax (R.C.H.) R. Jongeneel - Prins - Feijen (H.F.G.) (Stormvogels) (Stormvogels) Yen te - Koper - Schoemaker (Neptunus) (H.F.C.) (Quick) Wels Kammeijer (Unitas) (Haarlem) JAC. VAN EGMOND PROFESSIONAL Het staat nu vaat, dat de amateur-we reldkampioen J&c, van Egmond, die vo rige week Zondag op de Pare des Princes baan te Parijs het wereldkampioenschap wielrennen veroverde, voor het eerst als beroepsrijder zal uitkomen op 2 Septem ber te 's-Hertogenboach. Hij zal dan in den sprint uitkotten tegen Jan Pijnen burg, Piet van Kempen, Gerard Leene, v. d. Heuvel en Van Oers. JENNY KASTEIN'S RECORD GE SLAGEN. Bij zwemwedstrijden voor dames, Zon dag te Nagoyaa in Japan gehouden, heeft de Japanse he zwemster Uija Meenata een nieuw wereldrecord gevestigd op de 400 M. schoolslag voor dames. Zij zwom den afstand id* 6 min. 37.8 sec. en verbeterde daardoor het oude record, dat sinds 1932 op naam stond van Jenny Kas te in met 0.8 sec. DE BRAND IN DEN RIJKSDAG. Hit International! ondirioik. Do Franioho lohrljior Romain Rol land, hult op dan op» bziil ran dan GOUDSCHE ATHLETIEK-KRING. Zondag heeft de Goudsche Athletiek- Kring op het G.S.V.-terrein te Gouda het programma van den tweeden competitie dag afgewerkt, dat eenigen tijd geleden wegens den regen was onderbroken. De voornaamste uitslagen zijn: Dames; 100 M, hardloopen: 1. T. Huis man. Excelsior, 14 sec.; 2, M, Flux, Ex- celsior, 14.8 sec.; 8. J. SlobbeIMallon, Quiok, 14.0 seo. Hoogspringen: 1. J. Slobbe—Mallon, Quiok, 1.38 M.; 2. T. Hersche, Exoelsior, 1.28 M.; 8. A. van dsr Zaan, Exoelsior, 1.28 M. Speerwerpen: 1. A. van der Zaan, Ex celsior. 14.70 M.; 2. T Hersche, Excel sior. 14.15 M.; 3. M. Key-^Boeren, Quick, 13 00 M. 4 maal 100 M. estafette: 1. Excelsior I 60 sec.; 2. Quick I 61 sec.; 3. Excelsior II 66 4 sec. 100 M. hardloopen: 1. Chr. Wiezer, Olympia, 12 sec.2. W. Mallon, Olympia, 12 2 sec.; 3. G. Luynenburg, Excelsior, 12.2 sec- 400 M. hardloopen: 1. B. Hagendijk, Olympia, 61.3 sec 2. P. Schouten, Achil les. 62 sec 3. T. Tuinman, Achilles, 62.9 sec. 800 M hardloopen: 1. D Heij, Achilles, 2 min. 19 3 sec 2. M. W'ldschut, Achil les, 2 min. 19.7 sec.; 3. J. Gravenstein, Achilles, 2 min. 20 sec. 4 maal 100 M estafette: 1. Olympia 51 sec.; 2. Excelsior 53 sec. HEBT UW NAASTEN LIEF ALS U ZELF. Mijnheer de redacteur, vergun mij een plaatsje in u zoo veel gelezen blad, daar voor bij voorbaat mijn dank. Als je hoort, hoe in Noordelooa de ar beiders behandeld worden, als ze door den nood der tijden verplicht zijn bij de gemeente aan te kloppen om een kleine ondersteuning, dan wordt je er beu van. Zoo ook nu weer een staaltje. Een ar beider die ongeveer het heele jaar van de gemeente heeft moeten leven en wol van f 6.50, hesft, zooals wordt beweerd, werk geweigerd voor 20 cent per uur en dan betonwerk, een werk waarvoor je wel 20 cent per uur mag hebben voor slijtage van je kleeren en toen nu de heeren dat hoorden (dat wordt wel bij hun thuis bezorgd) was het antwoord al ras: in drie maanden geen steun. Ik weet wel, hij had geen werk mogen weigeren, maar is dat toch niet ver schrikkelijk als je ongeveer het heele jaar van f 6.50 hebt moeten leven mot vrouw en kind en je krijgt dan in drie maanden heelemaal geen steun? Nu zou ik die heeren willen vragen of ze zich er van bewust zijn, dat zij de verantwoordelijkheid dragen als zoo'n gezin het verkeerde pad dp gaat? U mijnheer de redacteur nogmaals mijn dank. EEN INWONER VAN NOORDELOOS. KANTONGERECHT GORINCHEM. Vollidifli ulteprakin van 19 Auguitui. Rijwiel «onder licht: H, V. 9. B.( Her- wijsin, l 9 oi 1 week tuohUohool. WATERPOLO. In da oompetitie van den Güudschen Zwemkring heeft De Gouwe I (Waddims- vean) door een 4—1 overwinning op A Z.C. II zich van het kampioenschap der afdeeling verzekerd. De eindatand luidt: De Gouwe I 8 6 S.Z. en P C. n 8 5 G.Z.C. IV 8 5 A.Z.C. II* 8 4 De Gouwe II 8 0 WOERDEN, 23 Aug- Kaasmarkt. Aanvoer 474 partijen kaas- Prijzen.: le kwal. met rijksmerk f 2427, 2e kwal. met rijksmerk f 1922, zware f 27. Ham- del matig. BODEGRAVEN. 22 Aug. Aangevoerd 441 partijen kaas, 17.842 stuks, wegende 160.578 K G, Prijzen: Goudsche kaas met rijksmerk le soort f 24127, 2e soort f 19 —22, zwaardere f 28 per 50 K.G. Handel vlug. ROTTERDAM, 22 Aug. Veemarkt. Aangevoerd 204 paarden, 39 veulens, 803 magere runderen, 809 vette runderen, 340 vette kalveren, 384 nuchtere kalveren. 278 graskalveren, 332 schapen of lammeren, 11 varkens, 6 biggen, 12 bokken of geiten. Prijzen per half K G.: Koeien le kwal. A.Z.C. H 2 punten in mindering we- j 1517Vi cent. 2e kwal. 22X25 cent, 3e sans niet opkomen tegen De Gouwe I. I kwal, 27)4—29 cent; ossen le kwal. 16 —17 osnt, 2c kwAl. 20-22 oint, 8* kuil. 30——*12 I

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 2