Stadsnieuws. Telegrammen. Gemengd Nieuws. Predikbeurten Sportnieuws. Kerk en School. Plaatselijk Nieuws. Nieuws in een paar regels. Rechtszaken Burgerlijke Stand. EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant MAANDAG 18 AUQU8TU8 1888 •eling 19; P. van Geloven 20; G v. Dijk 22; D. Peters 25; A «Vrsluis 27. J. Sleeuwenhoek 28. Aankomst,. eerste en laatste duif resp. 7.26.50 en 7..M 51 uur. "Wedvlucht Mons: A. v. d. Kraste 1, 7, 22 en 28; G. Kraan 2, en 6; A. Ver- weij S, 8, 9, 14, 16 en 26, P. Versloot 4 en 25: P. Metselaar 5; N. la Grand 10 en 27; A. v. d. Graaf 11, 13, 24 en 29; J. Sleeuwenhoek 15, 19 en 20, D. Peters 17 en. 21; W. van Berkeeteijn 18, 28 en 30. Aankomst van eerste en laat ste duif resp. 11,40.84 en 12.53.40 uur. Zevenhuizen. Vrijdag is de neer A Bakker, schipper, wonende te Moerri- pelle, terwijl hij per fiets met oen bite olie in zijn hand, in het Noordeinde te Zevenhuizen reed, gevallen. Hij bezeer de zich zoodanig, dat hij zich onder be handeling van dr. de Jongh heeft ge steld. Donderdag behaalde de chr. zang- vereeniging „Euphonia" op het concours van chr. zangvereem gingen te Soestor- berg een 2en prijs met 296 punten in (Je superieure afdeeling. Directeur is de hr P. Oskam te Gouda. vWRGEMETS'EH LUIJENDIJK KEERT TERUG. Amaide. Op 1 September is ook de termijn van twee maanden, waarmede 't ziekteverlof van burgemeester G W tuijendijk is verlengd, verstroken De heer Luyendijk zal aan ook Vcyda? »yr. functie als burgemeester, zoowel te Ameide als te Tienhovea, weer aan vaarden Amalds. De gemeenteraad vergadert Woensdagmiddag om 8 uur Omueilagan. Lekkerkerk. Terwijl de heer Joh. Broe- re Pzn., aan hot stroo rijden was, Bleef het paard bij het van de stoep gaan half weg staan en sloeg bij het steigeren met de achterpooten over het lemoen. B. kon het dier niet meer houden en het voer .ging ondersteboven. Gelukkig kon de voerman zich bijtijds uit de voeten ma ken, zoodat het ongeval met wat materi eels schade afliep. Van den dijk. Ouderkerk a.d. IJssel, Doordat de be stuurder van een 8-wieUge bakfiets, oen besteller van de Maatschappij Da Velu- we, Vrijdagmiddag te ver moest uitwij ken in de buurtschap „Het Zwaantje", voor een keerenden wagen, ging het ve hikel, de bestuurder met zich moe ne mend, van den steilen IJsseUlijk. Hij zelf bekwam geen letsel. Van de kruide nierswaren brak een pot jam en eenige zakjes, terwijl een spatbord van "t voer tuig in elkaar werd gedrukt. Behulpza me handen brachten door middel van een touw de bakfiets weer op don weg. Tongblaar, Ouderkerk a.d. IJssel. Aangezien sommige personen last hebben van tong- blaar en dit hoofdzakelijk zijn oorzaak vindt in het gebruiken van ongekookte melk, afkomstig van koeien, besmet met .mond- en klauwzeer, is het noodig dat alle inwoners hun melk koken. Retuwijk. De eerste ambtenaar ter secretarie, de heer M. Nieburg is op ad vies van dr. Batelaan voor onbepaaldsn tijd met ziekteverlof gegaan. Tlsnhovsn. De gemeenteraad komt morgen (Dinsdag)oohtend om ualfelf in •poedeischende vergadering bijeeu. 8CHDOLSCHOONMAKER. Tot schoolschoonmaker aan de dubbele UL.O.-school hebben B. en W. en'het bestuur der chr. U.L.O, school benoemd den heer H. J. A. Boers. DE POST OP 81 AUGUSTUS. Op Donderdag 81 Augustus «al in ver band met den verjaardag van de konin gin, 't postkantoor van des nam. 1 uur af voor den postdienst gesloten zijn, be halve voor giro-stortingen met epoedbe- handeling. De telefoon- en telegraafdienst zullen funotioneeren als gewoon. DUIVENVLUCHT. De postduivenvereniging „De Lucht post" hield Zondag een wedvlucht uit Pont St. Muyenie, afstand 820 K M De prijzen werden behaald als volgt: 1 A. Putten, 2, 5, 6, 7, 9, 10 op 11 H. J. Sa- veur, 8, 8, 12 en 13 G. van Putten; 4 T. P nee van der Aa; 14en 15 J. Kroon. Ook werd een vlucht gehouden vanuit 'Roozendaal, afstand 52 K.M. Prijzen: 1, 2, 6, 8, 13, 14, 16, 18 en 19 gebr. do Langen; 8, 4, 15 en 17 A. van Putten; 5 v. d. Maat; 7 T. Plnce van dor Aa, 9 H. J. Savour, 10 en 11 S. J. M. Prins; 12 G. Eleshof; 20 A. Heikoop. BELASTINGDRUK, Adres ven caféhouders. Ds bepalingen van ds personeels belas ting zijn op 't oogenblik zoo, dat ds hou der van c*fé of restaurant kan worden aangeslagen alsof hij zijn geheels perceel voor eigen gebruik benutte en due niet al* bedrijfsruimte. De belastingdruk is voor velen sterk toegenomen en daarom heeft de afdeeling Schoonhoven ven den Ned. Bond ven Koffiehuis- en Restau ranthouders een adrei een den raad ge- rloht, versoekende om een meer drage lijke belasting voor dit bedrijf vaat te stellen. BLOEMPJC8VERKOOP. Een advertentie in dit bied geeft dat Woensdag lang* straten en huieen een verkoop van bloemetjes eal plaats hebben ten bete van de „Stiohtingen voor 'toevallijders te Haarlem en Heemstede" Wij bevelen gaarne die oolleote bij oifte lezers aan. EEN GROOTE MOND. De man, die de grootste mond kan op zetten ft Lyme Ragis in Engeland. Elk jaar wordt daar een wedstrijd gehouden tuiiohen omroepers. Hierboven de kamplotn-sobreenwer 1988, STERKE VLOOTUIT- BREIDING. Ook in Engeland. LONDEN, 28 Aug. De marino-deskun- dinge van de „Daily Telegraph" schrijft dat de Britsche admiral telt. verstrek kende plannen voor de reorganisatie der Engelsche marine heeft voorbereid, die tegelijkertijd met den aanbouw van nieu we schepen zal worden voltrokken. De admiraliteit zou de plannen voor deper- soneele en materieele uitbre ding en versterking van de Engelsche vloot tot in alle bijzonderheden gereed hebben. Ze zullen worden uitgevoerd indien de andere mogendheden de huidige uitbrei ding van hun vloot niet staken of ver- mnderen. Voor een deel hebben deze plannen betrekking op de officiers-op leiding en de vermeerdering vau 't per- soneel-effectief, gepaard gaande met een verkorting van den diensttijd waar door een grootere reserve woedt ver kregen. Het Middellandsche zee-eskader zal gehandhaafd blijven, omdat van daaruit gemakkelijk versterking naaj den Stillen Oceaan kan worden gezon den. De adm raliteit zal terug keeren tot het beginsel van voor den oorlog, dat elk Engelsch schip van een bepaalde klasse minstens gelijkwaardig en zoo mogelijk sterker moet zijn dan elk schip van de zelfde klasse van een andere mogend heid. Dit beginsel zal voor alle «cheeps- categoriën worden toegepast, met uit zondering van de onderzeebooten. De plannen voor den bouw van de 22000 en 25000 tons lin e schepen zijn gereed. Zoo noodig zal de Engelsche marine deze plannen wijzigen als de andere mogend heden vasthouden aan linieschepen van 35000 ton. De bouw van kleinere zwak kere kruisers waartoe de Engeleohe ma rine tengevolge van de beperking der totale kruisers-tonnage gedwongen zal zijn, zal worden stopgezet en de 10.000 toni kruisers sullen zwaarder gepant serd worden en voorzien van pantser- torens en beter gesohut. Ook de plannen voor het invoeren van nieuw geschut en van versobillende tor pedo's en andere munitie zijn thans ge reed. Bovendien ii Mn nieuw soheepstype ontworpen, dat dienst zal doen als con- vooi-vaartuig en waarvan thane tea ex emplaar in aanbouw la. DE RUNDVEETELLINQ. DEN HAAG, £8 Aug. Den veehouders, wlsr vssstapels bij de door do Gr els- Rundvee Centrale ingestelde rundveetel ling niet werden geteld of die hebben ge weigerd de hun aangeboden kaarten te onderteekenen, wordt dringend aange raden, zich voor 81 Augustus lu vsrbin- ding ts stallen met de plaatielijko com missie van de Qeweeteiijke Centrale In hun woonplaats» opdat de Invulling en onderteekening alsnog kan 'plaats heb ben. Is zulks voor of op gènosmden datum niet geschied, dan zal later blijlhn dat degenen, die in verzuiop zijn gebleven, tegen hun eigen belang in gehandeld hebben. DOODGEREDEN. HEERLEN, 28 Aug. Het 4-jarig doch tertje van M S. dat bij haar grootouders te S.mpelveld logeerde, is onder het spe en door een oogstwagen overreden. De groote, zware wielen gingen het kind over het hoofd, zoodat het op slag dood was. MOTOR-BOTSING. Twee personen zwaar gswond. OOSTERBEEK, 28 Aug. Zondagnacht omstreeks 12 uur, kwamen twee motor rijders op den hoek van den Gr.utweg en den Utrechtschen straatweg met el kaar in botsing. Dan motorrijder G. R. uit Arnuem werd een voet afgereden, terwijl de andere, T. M. uit Oosterbeek, zwaar gewond en in bewusteloozen toe stand werd opgenomen. Beiden zijn, na door dr. B. te zijn ver- j bonden, naar het Diaconessenhui» te Axniiem vervoerd. De heer M. is nog steeds bewusteloos. DRAMA TE SCHIJNDEL Een doodelijk schot. DEN BOSCH, 28 Aug. Hedenmorgen omstreeks half zes heeft zich te öchyn- del een drama afgespeeld, waarbij do ongeveer 40-jarige J. SelJens uit Tilburg die een zwervend bestaan leidde, is neergeschoten. S. vertoefde met de echt- genoote van v- H. uit Oosterhout m het lofamwnt „D« B«|", dut pJ«r» lf een uithoek van het Wijbosch, onder Schijndel. 8. was reeds meermalen met deze vrouw uitgeweest en van H. wilde thans daarover met hem afrekenen. Te omstreeks half zes werd 8., die in een bijgebouwtje in het logement sliep, door v. H. wakker geklopt. Deze verzocht hera buiten te komen, aan welk verzoek 8. voldeed. Zoodra deze zich buiten ver toonde, begon v. H. tegen hem uit te va ren. Een woordenwissel ng ontstond en even daarna knalde een schot, dat v. H. uit een revolver had gelost. S. werd in de borst getroffen; hij trachtte nog de deur van het gebouwtje, waar hij sliep, te bereiken, maar na eenige schreden te hebben afgelegd stortte hij neer. Een geneesheer kon slechts den dood cousta- teeren. De dader heeft zich onmiddollijk naar de politiewacht te Schijndel begeven. Hij trof hier echter niemand aan, waarop hij is doorgegaan naar Den Bosch en z ch daar op het politiebureau meldde. Later heeft de politie uit Schijndel v. H. meegenomen om hem met het lijk te confronteeren. Ook het parket uit Den Bosch is te Schijndel aangekomen voor het onderzoek. O'DUSSY KRIJGT GEEN KANS. Blauwhemden betooging mislukt. DUBLIN, 28 Aug. Van de door gene raal O'Dussy aangekondigde groote be tooging van blauwhemden in hei graaf schap Cork is niets terecht gekomen. De regeering had uitgebreide maatre gelen genomen en slechts door de politie om den tuin te leiden slaagde O'Dussy erin, een korte toespraak tot eenige dui zenden blauwhemden te houden De politie verwachtte dat de betooging zooals werd aangekondigd, zou worden gehouden te Beal-na-Blath, een eenzame berg, waar indertijd Collins werd dood geschoten. De geheele omgeving van Beal-na-Blath werd dan ook afgezet. Inmiddels bleek, dat de blauwhemden in* stilte bevel hadden gekregen zich te verzamelen in het stadje Bandon. Onge veer 5000 blauwhemden kwamen daar bijeen. Generaal O'Dussy kwam met eenige andere leden van de leiding aan én stapte bij een hotel af Geheel onver wachts vertrok hij plotseling met eenige aanhangers in twee auto's, achtervolgd door de politie, d.e hem echter spoedig op de bochtige bergwegen uit het oog verloor. Zoo zag hij kans, ongemerkt van een anderen kant Bandon binnen te ko men en er een rede te houden, die ech ter spoedig door de komst van do politie moest worden afgebroken. Naderhand begaf O'Dussy zich naar Beal-na-Blath en wilde de buiten het politie-condon verzamelde men gte toespreken, maar ook hier greep de politie in. STEIGER INGESTORT BIJ ZWEM WEDSTRIJDEN. NEW YORK, 28 Aug. Te Newhoven m den staat Connecticut is tijdens de jaarlijksche zwemwedstrijden door de haven een iteigpr, waarop honderden oeachouwers stonden, ingestort. H"n- derdvijftig personen kwamen in het wa ter terecht. Politie, brandweer en haven dienst schoten in motorbooten toe om de drenkelingen te redden. V arecueidenen runner zijn ech'vr verdronken bet aan tal der alaoh toffere is nog niet bekend HET EEREVAANDEL. DE LUTINE-TOREN VERNIELD. Berzingswerk staat stop - Eejj aanslag? De bergerz van het Lutlne-goud hebben een tegenslag ondervonden, die de tot nu toe gemaakte vorderingen vrijwel ge- nesl heeft teniet gedaan. Zaterdag zpn de Nederlandaohe duiker Sperling en zijn Duitsohs collega Iztemaaa aan da binnen- en buitenzijde afgedaald en hebben daar- oij geoonztateerd, dat de kegel aan een zijd* vrijwel geheel ia vernield. Dr.e pla ten zijn gehael losgeslagen en een aan tal andere gesoheurd of verbogen. De platen hebben aan grootata braad te an eon hoogte van lh meter en zijn rondom door 6d bouten aan de omringende pld4 ten beveshffgeweeat. Drie van zulke pla ten zijn uit haar 68 baveatingan loagarukt an weggeslingerd. Een stuk van aan an dere plaat la eenvoudig Losgescheurd, hoe wel de platen een druk kunnen weer staan van 4000 kilogram per vierkante c.lL Dynamiet aanslag? Men meent dat dit brute geweld ver oorzaakt moet zijn door tot ontploffing gebrachte dynamiet patronen, welke men aan de buitenzijde langs den kegel onder water heeft laten zakken. Beide duikers verklaren overtuigd te zijn, dat hier misdadig geweld in het spel moet zijn temeer, daar de beschadiging is toogebracht aan één zijde, waar wel het getij langs stroomt, doch waarop de wind geen golven wierp, die trouwens een dergelijke vernieling onmogelijk kon den aanrichten. Da kans voor dl! Jaar verkeken. Met de bergingspogingen is het nu voorloopig gedaan. Er zal een nieuwe ke tel worden besteld, doch zeer waarschijn lijk is, dat men dit jaar niet opnieuw met de bergingspogingen zal beginnen. Geleid door de thans opgedane ervarin gen hoopt men het volgend jaar zoo vroeg mogelijk het werk te hervatten en wel volgens een zoodanige methode, dat het omlaag zuigen van den toren snel ler op de montage aansluit. Doch overigens zal in het systeem geen wijziging worden gebracht aangezien het verloop der werkzaamhoden het vortrou- wen in de doelmatigheid daarvan heeft bevestigd. Reeds is een bok met h«t eerste deel van den toren m de Jiavsn van Terschel ling terugbracht. Verder men den WEERBERICHT. Naar Waarneming in den morgen van 28 Augustus. De compagnie der zee-cadetten in Ame rika, die boven de andere uitmunt, krijgt een eerevaandel, dat het corps wordt uitgereikt door een jonge dame. kegel niet afbreken. D* „Volharding" zal beginnen het zand, dat hem omringt, weg te zuigen, waarna hij in zijn geheel zal worden opgeheven. Dan zal men den aard der beschadiging en haar oorzaken nog beter kunnen beoordeelen. DjpAMA OP DE MONT BLANC. 1 Zeven tosrlzten omgekomen. Op ètm top van de Mont Blanc heeft zich een vreeselijk drama afgespeeld. Zeven alpin-'sten hadden den Mbnt Blanc van den Italiaanichen kant boete- gen; blijbaar zijn zij daar den weg bijs ter geraakt, want gedurende eenige da gen hebben zij rondgedoold, zondor er in te slagen een veilig onderkomen te vin den. Ten slotte moesten vijf der alpinisten hun pogingen opgeven, in uitgenutten toestand werden zij in een ffletscher- spleet achtergelaten door de overige twei, die hun pogingen voortzetten om in oontact te komen met de bewoonde wereld, ten einde hulp te krijgen voor hun kameraden. Inderdaad heeft het tweetal ten slotte een schuilhut gevon den, van waaru t zij in verbinding kon den komen met een hulp-post. Een expe ditie van 21 Italianen is daarop uitge trokken om de vijf achtergebleven alpi nisten te redden, doch vond hen reede door koude en uitputting omgekomen. Inmiddels waren ook de twee toeris ten in de schu lhut overleden. EFFECTEN VAN ALF0N8Q. Een Spaansche bank te Bilbao hud effecten van industrieele ondernemin gen, toebehoorende aan den ex-koning van Spanje, gedeponeerd bij een Itali- aansche bank. De Spaansche regsering die verklaarde de erfgename van den koning te zijn, had de Ialiaanscho bank gelast de effecten te deponeeren bij bet ministerie van finano'ën, in overeen stemming met een wet van de constitu- eerende Cortez. Daarentegen had ex-ko ning Alfonso de bank te Bilbao een pro ces aangedaan tot teruggaaf dezer ef fecten. De rechtbank te Rome sprak zich ten gunste van den ex-konlng uit daar de opgsëischte eigendommen zich in Italië bevonden, waar een wet van de Cortez geen waarde heeft. DE NIEUWSTE FOKKER-TOEITtL- LEN. Polsn ligt ar bazlag op. Dezer dagen is bij ds Fokker fabrieken «en geheel nieuw type. 8-motorig ver keersvliegtuig uitgekomen, de Fokker F 90, Toen deze maohin# nog in het eerste stadium van oonitruotle verkeerde, stol den de Polen reeds ssn groot bslang in d t type en de beeprekingen dienaan gaande hebben geleid tot een licente- overeenkomst, dia begin April geeloten werd, dus nog lang voordat bet aerate toestel va» bet volkom»» aieuwe vype st reed was Ds machinas zullen o.a. in dienst ge steld worden op de langste luchtlijn van Europa, ».l. van Tallin via Warsawa naar Salonici, een afstand van 3000 K.M, Zij heeft reeds een groot aantal Fokker F 7 driemotorige machines in gebruik. De ervaring, die msn zoowel met het bouwen als met de exploitatie van deze toestellen gedurende vele jaren hoeft op gedaan, was van dien aard, dat men zich zoo spoedig mogelijk van 't nieuw ste Fokkerproduct wilde verzekeren. Dit geval is wel een zeer doorslaand bewijs voor het groote vertrouwen, dat de Fokker fabrieken ver bu.ten onze grenzen genieten. ALFONSO'S BEZITTINGEN. Openbare varkooplng. Op 7 September zal te Bilbao een af gezant van het Spaansche ministerie van financiën in publieke veiling eon motor boot en vijf jachten uit het particuliere bezit van ex-koning Alfonso verkoopen. De waarde van de motorboot wordt ge schat op 2.000 peseta's. Volgens een nog niet bevestigd bericht van een Spaansch blad zou con partij ef- fe<ïten, deel uitmaken van Alfonso's persoonlijk kapitaal, dat 18 millioen pe seta's bedroeg en dat hij bij hot uitbro- ken der revolutie niet volledig mee naar het buitenland kon nemen, verkoch; zijn. De opbrengst zou bestemd zijn om bij te dragen ln het 1» evenwicht brengen vun de etaatebefreotinf, De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwakke tot matige Z.-O. tot Z. of Z -W. wind. Tijdelijk toenemende bewolking. Droog warm weer, behoudens goringe onweerskans t. Waterstand; Schoonhoven hg. water 11.10 u., 0.89 M. Vreeswijk hoog water 11.40 uur, 1.18 M.' Keulenstand 1.76 M, was Ü,ÖM. Maastricht, 26 Aug., 40.75 M.; val 0.05 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 76 graden Fahrenheit. Maandag 28 Auguatua: Op 14.32, onder 21.20. V.m. Maandag 4 Sep tember. BRAZILIË BESTELT OORLOGS SCHEPEN. De Brazillaansche regeering heeft in Japan dertig oorlogsschepen besteld, die binnen een termijn van tien jaar gele verd moeten worden. Alleen de betalinga- kwestie vormt bij deze reusachtige ordeT een moeilijkheid, aangezien Brazilië als voorwaarde stelt, dat de helft van het be drag ten bedrage van 200 millioen yen, in koffie mag worden voldaan. LUIPAARD ALS KINDERDIEF. Nabij Bandarawela op Ceylon heeft zich een opwindend voorval afgespeeld. Een moeder had haar kindje van 5 maanden achtergelaten onder de boedo van haar 4-jarig dochtertje. By terug keer van de moeder was de zuigeling verdwenen en vertelde het 1-jarig meis- je, dat een dier, dat er als een groote hond uitzag, de kleine had meegenomen. Men vermoedde direct het ergst* «n zocht het aangrenzende oerwoud bijna geheel af. Plotseling hoorde men een k.ndje schreien en spoedig ontdekte men in een kuil de vermiste baby, zorgvuldig met bladeren toegedekt. Een luipaard bad de zuigeling naar zijn schuilplaats gebracht zonder zijn prooi tanig letsel toe te brtngsn. HET WERK VOOR DE MANNEN. In sen bekende tabakefabriek te Keulen zullen alle getrouwde vrouwen worden ontslagen en vervangen door hun werk- looze echtgenooten. Verloofde meisjes, wier aanstaande man zonder werk is, worden aangespoord te trouwen en haar betrekking aan den werkloozen verloofde te geven. Reede zijn in deze fabriek ÖG vrouwen door werklooze mannen vervangen Allo werklieden dragen vrijwillig 2 procent van hun loon bij om het verschil to var- sffsnsn tuiiohen het loon van de ontsla gen vrouwen en van de mannen die haar plaats hsbbcn ingenomen. EINDE DER SCHIPfERSCTAKINQ. Bsmlddsllngevooretsllsn aanvaard. Ds algsmesns vergadering van de sta kende schippers in den eeotor Cbauny (departement Aitne, Noord-Frankrijk), heeft met algemeene atemmen de be middelingsvoorstellen van den minister van openbare werken aangenomen. Alle elichen van de eohippers worden inge willigd, behalve die inzake opheffing van den nachtarbeid. Besloten werd dat de echipers zelf de versperringen zouden opruimen tn dat hedenochtend om 6 uur de schepen weer zouden gaan varen. De schippers van Rijssel hebben even eens besloten het werk heden te hervat ten. DE LINDBERGHS. Hun oceaantocht voltooid- Hét echtpaar Lindbergh is van Ler wick (Shetlandsche eilanden) naar Ko penhagen gevlogen. Dit is de laatste etap pe van hun transatlantische vlucht over de Noordelijke route. Het echtpaar land de Zaterdagmiddag om 17.15 uur te Ko penhagen. Ter begroeting was oen co mité van ontvangst gevormd, dat was samengesteld uit heeren van net Ameri- kaansche gezantschap en vertegenwoor digers van het Deensche luchtvaartini- nisterie. Kolonel Lindbergh en zijn vrouw- reden in een auto door de me' vleggen versierde straten naar het' stadtiuis, waar zij door den burgemeester begroet wer- den. 1 In zijn eerste rapporten heeft Lind bergh zich reeds zeer optimistiscli uitge laten over het plan voor een regelmatig Noord-Atlantisch vliegverkeer. Indien een dergelijke dienst zou worden^geor ganiseerd'. zou Engeland daaraan in ieder geval deelnemen door een zijlijn Shetland-eilanden—Croydon. De lucht- dienst van Croydon naar Amerika zou dan tweemaal zoo «nel zijn els hot •chëtpmïtTwkH*, EERSTE BLAD- NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant MAANDAG 28 AUGUSTUS 18M Snijboonen 6—10 ct., Princeeeeboonen 712 ct., Wdtte kool 5 ct., Roode kool 5 ct.. Komkommers 12 ct., Peren (Clapsfavoriet) 914 et., Beurré de Me- rode 812 ct., Druiven 10 ct. per pond. Boter 80—65 et., id. en kaas 20—23 ct. idem. Gymnastiek. Motrcapells. Zaterdagmiddag gaf de gymnastiekvereeriiging T. O. 0. S. met de dames- en heeren adspiraut-afdee ling uit Waddinxveen, onder leiding van den heer S. J. van der Spek een demon stratie op het voetbalterrein alhior. De oefeningen aan de brug en de rekstok on het springen over de bok werden kranig uitgevoerd en lokten een welverdiend applaus uit. De heer Mastenbroek, hoofd der open bare school sprak een slotwoord en spoorde ieder Moercapellenaar aan, om ook hier een dergelijke vereeniging op te richten. Hij wees daarbij op net groote nut van lichame lijke oefening. Het eerste geval van mond- en klauwzeer is hier uitgebroken onder het vee van den landbouwer A. v d. Spek, aan den Middelweg. Moprcapelle. Veiling van 24 Aug. Aan voer kippeneieren 8225, prijzen f 4.00- 4.40. Jongehennen eieren f 2.80—3.75; eendeieren f 3.00—8.20. Snijboonen 2—6 cent per K.G., euiker- boonen 34 cent per K.G., witte kool 2—4 cent per stuk, coatte appelen per kist van 20 K.G. 75—90 cent. Concert Meerkerk. De muziekvereniging „Euphonia" gaf (Zaterdagavond een con cert in den tuin van het hotel ..Brughuis" De nummers van het programma wer den zeer keurig uitgevoerd. Dank zij mede het prachtige weer was cr van de zijde van het publiek veel belangstelling. Enkele jonge dames verkochten bloem pjes tot stijving van de kas der vereeni ging. Ook in deze gemeente zijn een paar gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd en wel onder den veestapel van de heeren G. W. in den Zouwendijk en G. V. in Meerkerksbroek. Nleuwerkerk a.d. IJzzzl. Voor rekening van de heeren J. en A. Muit is aanbe steed de bouw van een woonhuis. De inschrijving was als volgt: Metselwerk H. de Wit f 2190, Bontebal, Zevenhuizen f 2323, Slingerland f 2600, Vermeer f 2398. Schilderwerk; P. van Reouwijk f 374, H. Boele f 347, Kersbergen f 883, egbr. van Er kei f 475, gebr. Visser f 385. LoodgieterswerkJ Sterk f 218, van der Gaag f 250, Ponse f 215. Electriciteits- werk: Jac. Overvliet f 86.60, Hofman f 74.98, Van der Gaag f 65.00, CaJier f 44.30. Nleuwerkerk a.d. IJzel. De oranje vereniging „Oranje Boven" zal Donder dag 8J. Auguetus den verjaardag van de koningin feestelijk herdenken en teven» wordt het 35-jarig regeerings-jubileum van H. M. en het 10-jarig bestaan van „Oranje Boven" herdacht. Om J .30 wordt het feest geopend door een zang- hulde van de schoolkinderen en tracta- tie; daarna volgt ringrijden met 2-wieli- ge rijtuigen en dan ringrijden met fiet sen. 's Avonds zingen eerst de gemengde zangvereniging en het kinderkoor en daarna wordt een conoert gegeven door de muz.ek vereeniging. Ook zal er een Lunapark zijn. AUTO TE WATER BIJ REEUWIJK. Belde Inzittenden gered. Reeuwijk, Op den smallen Middelburg- schen weg naar Boskoop verloor de hoer H. C. Felser, hoofdinspecteur der P.T.T. uit Den Haag, na het passeeren van een brug het stuur, waardoor de wagen in de diepe wetering naast den weg kan telde. De auto verdween geheel onder water. Gelukkig wisten de beide inzittenden, die mede in de diepte verdwenen, zich uit hun benarde positie te werken, waarna zij met behulp van een reddinghaak op den kant kwamen. De heer Felser had een hevig bloeden de beenwond bekomen. Hij werd voor- loopig verbonden door den he«r J. van Roon, bij wien belden ook van droge klee ren werden voorzie^ Dr. Batelaan, die Inmiddels was geroe pen, verleend# verdere geneeskundige hulp De auto is later met een kraan wa gen opgehaald. Argumenten der communisten. Reeuwijk. Donderdagavond liep het zoontje van burgemeester Lucasse met nog twee andere peraonen te Bodegraven te colporteeren met het fasciatische blad „Volk «n Vaderland" toen 2 personen, waarschijnlijk communisten, de jongens beet grepen en hen in het water wierpen. Zij konden zich zelf redden, daar zij zwemmen konden. Politie was op dat oo genblik niet in de buurt. Reddingsbrigade. Reeuwijk. Donderdagavond werd ten huize van wed. Rietschoten een vergade ring gehouden van de Reeuwijksche red dingsbrigade. De eere-voorzitter, burge meester Lucasse reikte met een toepasse lijk woord de diproma's eerste hulp uit. Hierna volgde een uitvoerige bespreking van de te houden zwemwedstrijden. Aan het bestuur werd de regeling hiervan op gedragen. Reeuwijk. B. en W. hebben den heer W. van Doorn aangesteld als tijdelijk controleur, wiens taak het zal zijn. werk loozen te controleeren op bijverdiensten enz. NED. HERV. KERK. REEUWIJK. Woensdag 30 Augustus, rt.m. 8 uur, Dz. H. Schroten. Huwelijks inzegening. GEREF. GEMEENTE. STOLWIJK. Woensdag 80 Aug., 'e avonds 8 uur, De. B. van Neerbos, van Vlaardingen, in het gebouw der Gercf. Gemeente. OUD GEREF. 6EM. CAPELLE a.d. IJSSEL. Lokaal Do- costastraat. Woensdag 80 Aug., n.m. 8 uur Ds. A. vay Zon. Huwelijksinzege ning. Lokaal Bermweglaan: Woensdag 30 Aug., 's avonds 7.15 uur, de heer H. Vlot. VOETBAL Schoonhoven. De uitslagen van de gis teren gespeelde wedstrijden zijn: Sportclub IG.S.V. I (Gouda) 41. Sportclub IVIJsselstein 3—-3. Ammerstol. De uitslag van de vriend schappelijke wedstrijden op het sportter rein alhier was; A.V.V. I—Haastrecht II 7—0. A.V.V. III—Dilettant (van Krimpen a.d. Lek) O—ö. Bergambacht. De gisteren gehouden voetbalwedstrijd „De Zwaluwen"„A.V. V. II" uit Ammerstol, had tot uitslag 91 in het voordeel ran „De Zwalu wen". Lekkerkerk. De uitslag van de gisteren gehouden voetbalwedstrijd tusschen L.F C. 1 en een comhinaue van Ulympia 1 en H van Gouda, was 23 voor Olympia Bij de rust was de stand 22. WATERPOLO. P.C.G.—De Ham 1-4. Gorlnchem. Het was een teleurstel ling u<n.e laatste promoLewedstryd van P.Li.ü. Het spel van P.U.ü. bieel belang rijk beneden net peil van die tegen <S.Z. P.C. Lracita als btsnouwer en Van Gordt hadden een werkelyke off-day, maar ook de anderen, kooyman alleen uitgezonderd, pres leerden minder dan in vorige wedstryden. Het werd derhalve een verdiende ne derlaag tegen een tegenparty, waarvan men den indruk kreeg in normale geval len te kunnen winnen. Siechts éénmaal wist P.C.G. bij het uitzwemmen den bal te bemachtigen, dat was direct na het begin en hieruit kon Stehouwer al dadelyk een schot lossen dat corner gewerkt werd. Overigens be ging Stehouwer de groote fout te veel van verren afstand te schieten, terwijl zijn medespelers meermalen vrij lagen. Daarbij had P.C.G. nog deveine, waar verschillende schoten tegen de lat be landden. Na 3 min. weet de midvoor van De Ham den bal uit een vrije worp juist in het hoekje te deponeeren (10). Tot do rust slaagt P.C.G. er niet in gelijk te maken, maar na de hervatting wordt er alles op gezet en Roest scoort, na snol opzwommen. Men verwacht nu een groeiend P.C.G. overwicht en het spel verplaatst zich ook naar de helft van De Ham. Er volgt een corner na een schot van Lefèvre; ééu der MHam"-achterspelers plaatst den bal over alles heen naar het P.C.G.-doel; Roest verandert den bal even van rich ting, de midvoor van de Ham is eer der bij de bal en van Oordt wordt met een boogbal gepaeseerd (2—-1). Nog is het niet genoeg; een ver echot op het P.C.G. doel belandt in het- net, wat te vens de beslissing beteekent. De stand wijzigt zich niet meer en bij bet eindsignaal heelt P.C.G. de fraaie kans op het 2e klasserschap in rook zien vervliegen. HELEN WILLS GESLAGEN. Zl] geeft dan strijd tegen Helen Jacobs op. De wereld-tenniskampioene, mevr. Wills-Moody, heeft in den wedstrijd om het Amerikaansche kampioenschap te Forest Hills de nederlaag geleden tegen mej. Helen Jacobs. Deze won met twee sets tegen één, veertien games tegen twaalf en 81 slagen tegen 80, toen Helen Wills zich terugtrok in de derde set bij een score van 80 in haar nadeel. Het was bekend, dat Helen Wills reeds serder gedurends dit tournooi ten gevolge van een verstuikte rugspier pijn had geleden, doch de regen had haar toegestaan vier dagen uit te rusten en in de eerste set speelde zij bijna even goed als zij ooit gespeeld had. Niemand was er op voorbereid dat zij den strijd zou opgeven en toen ze bij den stoel van den scheidsrechter stilstond, dacht men dat het een gewone pauze was en zij naar den anderen kant van het veld liep. Miss Jacobs was reeds naar de andere zijde geloopen en verzamelde de ballen om te serveeren. Toen zij Helen Wills met den scheidsrechter zag praten kwam zij vragend naderbij en toen zij mrs. Wills Moody's houding van berusting zag sloeg zij haar arm om haar tegenstand ster en stelde voor dat zij opnieuw rust zou nemen. Mevr. WillsMoody verklaarde ech ter, dat de pijn haar belette, verder te spelen en verliet het veld. JAN VAN HOUT VERBETERT WERELD-UURRECORD. De wielrenner Jan van Hout heeft te Roermond een geslaagde poging gedaan tot het verbeteren van het wereld-uur record, dat sedert 1914 stond ten name van den (Zwitser Oscar Egg (44 K.M. 247 M.). Van Hout verbeterde dit uur record met 341 meter. Als officieele tijd- waarnemer was aanwezig de heer F. Hirschmann uit Den Haag. Van Hout heeft tegelijkertijd nog drie wereldrecords verbeterd, hij legde name lijk de 20 K M. (oud-record Binda raet 27 min. 5 4/5 sec.) af in 26 min. 43 4'5 sec.; de 80 K.M. (oüd-record Oscar Egg 40 min. 58 sec.) in 40 min. 16 4/5 sec.: dt 40 K.M. (oud-r»oord Oëcir Egg met AFDOENDE VERSPERRING. Ia Frankrijk staken de schippers en om te beletten dat onderkruipers toch gssxi varen, hebben zij de rivier Je Oise op boven afgebeelde wijze versperd. VIJFTIG PESONEN OP EILAND. Eerst Vrijdag is bekend geworden, dat 50 personen geïsoleerd zijn op een klun •Hand van de kustwacht, gelegen tus schen den Atlantischen Oceaan en "een arm van de Backbaai, 15 mijlen ten Zui den van Virginia Beach. Vliegtuigen zijn gezonden om hen van levensmiddeten te voorzien. Al hun woningen waren door den orkaan van Woensdag weggeslagen en alle verbindingen met de buitenwereld waren verbroken. BRITSCH JACHT VERGAAN? Opvarenden verdwenen. Blijkens een bericht uit Londen is een jacht, toebehoorende aan een Eritsch tandarts, door een stoomschip ln nood aangetroffen in het Nauw van Galais. Men trachtte het jacht of) sleeptouw te nemen, doch de tros brak en het jacht verdween hierna. 4 De reddingsbooten van Dover hebben het Nauw van Calais afgezocht, doch keerden terug zonder iets te hebben ge vonden. Men vriest, dat de drie opwond m van het :u it zijn omgekomen DUITSCHE RONDVLUCHT EISCHT SLACHTOFFERS. Te Berlijn zy'n Zaterdagmorgen van zes uur af 103 vliegtuigen met den tus- schentijd van drie minuten p»r es.iua- drille van zes machines gestart voor de tweede étappe der Duitschlandvlucu't.. Op dezen tocht heeft de vlieger Ilein- hold Poss, die meermalen bij internatio nale vliegwedstrijden Duitscbland met succes vertegenwoordigde, nabij Wild- berg dicht bij Neustad aan de Rosse, zoo laag gevlogen, dat zijn linkerdraagvlak een kerktoren raakte. Zijn toestel stortte neer en werd geheel vern eld. Poss en zijn begeleider, Paul Werrisch, werden op slag gedood. ALS VRIENDEN UITGAAN. Koopman besteelt zijn collega. Twee kooplieden keerden Vrijdagavond van hun dagreis per fiets terug naar Roermond. Zij waren 's morgens samen „op handel" uitgegaan, doch hadden een zeer slechten dag gehad en zoo goed als niets verkocht. Toen zij tusschen negen en tien uur op een eenzaam gedeelte van den Rijksweg kwamen, vroeg N. den an der om geld, hetgeen deze weigerde. De vrager sprong van zijn fiets en wierp cijn collega op grond. Hij bleef met zijn beide knieën op den man zitten om hem in bedwang te houden, haalde de beun uit den zak van xijn vriend en ram teve&i zijn koffer met manufacturen ter waarde van f 75 mee. De dief reed daar na naar Roermond door, apoedig ge volgd door den beroofde, die aangifte bij de politie deed. De marechaussee heeft tegen elf uur N. gearesteerd en den koffer met inhoud in zijn huis in beslag bekomen. EEN VERDACHTE ONTPLOFFING. In een perceel aan de Roodeweg te Groningen heeft Zaterdagavond in een eengezinswoning, tsrwijl de bewoners uit waren, een ontploffing in do kiuken plaats gehad. In beide vertrekken werd een deel van bet huisraad vernield of beschadigd. De ruiten zijn geheel ver nield en ook het raamwerk is versplin terd. Daar er vermoedelijk een gasontploffing is geweest en den bewoner het gas We gens wanbetaling was afgesneden is deze de radio-monteur K„ aangehouden. Het vermoeden bestaat namelijk, dat de aan gehoudene de explosie op do een cf an dere manier heeft veroorzaakt. PARACHUTE SPRONG VAN 2500 M. HOOGTE. Aan boord van het postvliegtuig van den dienst Parys(Marseille is gister nacht tusschen Digoin enMouLns brand uitgaftroaen. De marconist sprong van 2500 meter hoogte met een valscherm omlaag en kwam behouden op den grond en wel te Decize aan de Lire, 17 K.M. verder op, waar hij de gendarmerie van het gebeurde in kennis stelde. De bestuurder van het vliegtuig was ex intusschen in geslaagd, den brand te blusschen. Hij zette zijn reis voort en daalde Jwhouden op het vliegveld te Bron NED. HERV. KERK. Beroepen: te Werkendam (toez.) ds. P. van der Kraan te Hoogvliet. Aangenomen: naar Gouda Ds. B. van Ginkel te Nieuwpoort. Bedankt: voor Waddinxveen ds. W. J. van Lokhorst te Hilversum. Drietal te Kampen (vac. ds. N. Otte- vanger): ds. G. Enkelaar te Oud-Beijer- land; ds. G. Lans te Huizen (N.-H.) en ds. F. J. Steenbeek te Oudewater. SCHIETWEDSTRIJDEN. De gewestelijke schietwedstrijden 1083 voor burgerwachten in Zuid-Holland, worden dit jaar gehouden op net scbiet- terrein van de Haagscbe Burgerwacht a.d. Waalsdorperweg. Uit de krmg „Albias" nemen <deel: In afd. A. de burgerwacht Giessendam, in afd. B. de burgerwacht Molenaarsgraaf, in afd. C. de burgecwocht Bleskens- graaf. VRIJW. BURGERWACHTEN. De heer C. H. P. Disco, voorzitter van den kring „Albias" is gekozen in liet be stuur der Vereenigde Vrijwillige Burger wachten in de provincie Zuid-Holland. Langerak. Het bestuur van den polder Langerak heelt tegen vier ingelanden proces-verbaal opgemaakt wegens het niet voldoen aan de verplichtingon ten op zichte van de schouw. Aan oen 20-tal personen werd een waarschuwing uitge reikt. Indien de nalatigen bij de her- schouw op 31 Augustus niet aan hunne verplichtingen hebben voldaan, zal de boete verdubbeld worden. Lekksrkerk. Op de veiling van de ver. Lakkarkerk en Omstreken waren aange voerd 4225 eieren, welke verkocht wer den voor f 4 tot f 4.40 per 100 «tuk*. 54 min. 88 8/5 IK.) in 68 min. 50 4/5) sec. De Heerlen»he politie heeft aan gehouden F. W., die aLs penningmeester van den Algemeenen Nederlandse ien Mjjnwerkersbond te Heerlerheido f 1000 had verduisterd, bestemd voor verzuimdiensteu van getroifon mijnwer kers- Te Vlaardingon ia een dexde geval van kinderverlamming geconstateerd. De politie te Velsen heeft een in val gedaan in eun woning aan dan Rijks straatweg en daar een complete distil- leerinstallatie en een hoeveelheid gedis tilleerd in beslag genomen. De bewoner is aangehouden. Ook op een hoeveelheid sterkedrank, welke bij wilde vervoeren, werd beslag gelegd. Tegen den overtre der is driemaal proooa-verbaal opge maakt. Door een tyfoon op bet Japansche schiereiland zijn honderden visschersboo ten naar zee afgedreven en vergaan. Da gelijks. spoelen lijken aan. Volgens de visschers dryven talrijke booten leeg op zee rond. 1 Te Konstantinopel moeten alle au to's van het begin van het volgend jaar af in één kleur geschilderd zijn. De kleur is nog niet gekozen, doch rood is uitgesloten, omdat deze tint gereser veerd blijft voor de brandweer. In Duitschland zijn Zaterdag vier menschan met den bijl ter dood gebracht, een man te Schweignitz en twee man nen en een vrouw in Torgau. Alle vier waren wegens moord veroordeeld. In Siam loopen geruchten over een nieuwen opstand tegen den korten tijd geleden aan het bewind gekomen re geering van Phya Bahol. De regeering nam extra militaire voorzorgsmaatrege len; de regeeringsgebouwen worden be waakt. In een veld bij Aix-en-Proivence (N. Frankrijk) is een vrij groote ballon gevonden, die uit elkaar sprong. Er waa met een touw een lampion aan bevestigd, waarin zich een gedeeltelijk afgebrande kaars bevond. Men veronderstelt dat een en ander be stemd was om Jxxsschen in brand te «te ken- DIEFSTAL VAN VEE UIT DE WEIDE. Het O.M. bij de rechtbank te Assen eischte tegen twee mannen uit Diemen wegens diefstal van vee uit een weide te Havelte, twéé jaar en zes maanden en tegen een derde, eveneens uit Diemen, wegens het plegen van een gelijk feit, drie jaar gevangenisstraf. GIESSENDAM. Augustus. Geboren: Willem Karei, van J. van Dijk en A. Dusseldorp. Jan, z. van W. H. van Ballegooijen en N. van der Gies- sen Willem, z. van H. Buijk en Verspuij. MONTFOORT. Augustus. Geboren: Petrus, z. van J. van Dijk en M. van Rooyen. Antonia, d. van W. C. Adricbem en A. G. Al. Getrouwd: P. W. van Wijngaarden en G. E. M. Campman. Overleden: Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van C. Erke- meij en M. van Dijk. OUDERKERK a.d. IJSSEL. Augustus. Geboren: Pieter, z. van J. Huisman en G. Schouten. Getrouwd: C. Heuvelman en R. de Bzuin. POLSBROEK. Augustus. Geboren: Willem Hendrikus, x. van P. Verstoep en J. J. H. Verboom Maai ke. d. van W. van den Heuvel en N. Spek. Ondertrouwd: B. de Jong, 80 J. (te Hoog-Blokland) en A. de Bruijn, 29 j. KONINGSJACHT. Het zeiljacht „Br r.iima' w den ko ning van Engeland (links) in dtn groote» Milwtdctrijd tl Torbay. EEN HISTORISCH VERTREK. E® kamer waarin Hitler in November 1923 to Landsberg heohtenisstraf hieft uitgezeten is tot mmiumrsrtrik bsitsmd.

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 2