Mouw en Meen. Nieuws in naar Gemeenteraden. De zeven Burgerlijke Stand. Plaatselij een regels. Ukkerkert. No. M47 rWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLANDEN UTRECHT. SchoonhonMCho Courant WOENSDAG SO AUOUSTUS 1MJ NIEL DAM ES-GYHN ASTEN. van den 1C0 4X te eb haar dier ■T U DE LINDBERGHS. ft na- Albertus, z. Elsje, d. Lindbergh en zijn vrouw zijn in Kopenhagen feestelijk ontvangen. Men ziet hen van het van A. van G. be- van het plaatselijk crisis-comité, voorstel met 7 tegen 3 stemmen f il i. Höi •1AV ISO ABONNÉ’8 vn.n dil rsnnnuui.ie» i 4 v v V ungettchil Zwimwi Birgambscht. Za n.m, 8 uur, zal in öergstoep een gro Worden gehouden, m Vorsolilint Mnnndn on VryJng. Prijs bij llng! voor flclioon imwHiden f 1.25: p Mol verzekering Ifi BOTER EN MARGARINE. De crisismaatregelen. De minister van economische zaken heeft thans den brief d.d. 25 April van den Algem. Nederl. Zuivelbond betref fende Mde crisismaatregelen inzake het veehouders- en zuivelbedrijf” beant woord. Hij moest dezen brief lang on beantwoord laten in verband met in te winnen adviezen en de resultaten der rundveetelling. Thans is het noodzakelijk den toestand in het zuivel- en veehou- dersbedrijf opnieuw onder de oogen te zien, teneinde dit bedrijf voor een ramp te behoeden, temeer wijl sedert het tijd stip van het verzenden van den brief, de vooruitzichten voor het veehouders- bedrijf nog aanmerkelijk ongunstiger zijn geworden. Aan de verdere mededeelingen den minister ontleenen we voorts volgende. Ammtrstol. Wij v op de advertentie b trent de Woensdags teressante lezing ovs atralingsgeneeswijze. Benschop. Bij de stierf een koe aan Bit is het eerste g< afloop, Er i« thans gegeven. Blijkens den 1 ..Wilhelmina's hof” over de maand Juli hier op het stadhuis, waar hun het Gouden boek wordt aangeboden om daarin hun namen te ichrijvin. consument, de klein- en tusschenhandel en de margarine-industrie dreigt te on dervinden reeds moeilijk te bepalen, on doenlijk ie de bepaling van schade ten eenenmale, wanneer men in aanmerking neemt, dat da eigenlijke margarine-in- I dustrie slechts een kleine kern vormt van een zeer vertakt, omvangrijk bedrijf 1 waarmede veel grooter belangen gemoeid zijn dan uit het bestaan der margarine- industrie als zoodanig schijnen voort te vloeien. LEKKERKERK. Augustus. Ondertrouwd: L. v. d. Jagt, 32 j. en A. Roos, 26 j. W. Vorenhout, 26 j. en S. de Bruijn, 19 j. J. Gelderblom, 46 j. en A. v. Vliet, 48 j. Getrouwd: T. Zwartbol, 28 j. en D. Verboom, 24 j. REEUWIJK. Augustus. Geboren: Gerrif, Men heeft in dit ziekenhuis haar foto herkend als die van een juffrouw Chris tine Sheppard, die er in 1932 verpleegd werd wegens zenuwziekte en geheugen verlies. Zij was als genezen uit deze in richting ontslagen. Mogelijk dat dit spoor tot een oplos sing van het raadsel leidt TOESLAG OP DE KLEINE EIEREN. Deze week nog 30 cents. Blijkens een mededeeling van den be trokken regeeringscommissaris zal, on danks de stijging der eierprijzen gedu rende de afgeloopen weken voor de week van 28 Augustus tot 2 September nog een toeslag worden gegeven op de uit te voeren kleine eieren (tot 55 kilo per 1000 stuks) van 30 cents per 100 stuks, aan gezien de pluimveehouderij, gerekend over het geheele jaar, met verlies heeft gewerkt. Ook voor te exporteeren eendeieren zal nog 30 cents per 100 stuks worden uitgekeerd. ERKENNING ALS VARKENSHOUDER De minister van. economische zaken heeft bekend gemaakt dat met ingang vun 16 October slechts als varkenshouder zullen kunnen worden aangemerkt, de le den van een gewestelijke varkenscentrale. De aanmelding als lid kan steeds ge schieden en brengt geen kosten met zich. EEN NIEUWE PAARDENZIEKTE? Zes veulens aangetast. Er doen zich den laatsten tijd te Geer vliet vreemde ziekteverschijnselen voor bij een zestal veulens van een landbou wer. De dieren krijgen eerst een ontste king aan de slijmvliezen van da* mond holte. Deze aandoening slaat over naar neus en oogen, en tenslotte wordt op alle plaatsen de huid aangetast en wel zoo kwaadaardig:, dat heele plekken van de huid totaal gedood worden. Er is nog slechts één dier aan deze ziekte overleden. De plaatselijke veearts dr. Lagerweg heeft de medewerking van de Rijks-seruminrichting en van den Veeartsenijkundjge dienst ingeroepen om de verschijnselen, welke zelfs de oudste boeren in het district nooit eerder gezien hebben, te bestudeeren en er een middel tegen te zoeken. Het, is opvallend, dat de dieren, die dit ziektegeval vertoonen, op kilometers van elkaar weiden, terwijl zij waarschijnlijk nimmer met elkaar in aanraking zijn geweest. Geboren: Gerrit, z. van G. Wollinski. Getrouwd: J. J. de Vries, 24 j. en T. Teekens, 24 j. SCHOONHOVEN. Aug. Geboren: Neeltje, d. van K. Versluis en M. van Kekum. Getroud: G. W. Wegereef, 24 j. en M. B. Zijderlaan, 24 j. IJSSELSTEIN. Augustus, v Geboren: Adrinus Dolmann en G. Bos van Arke en E. Oostrom. Getrouwd: H. van der Voorn en C. M. Schröder A. F. Hulsink en H. Velt, .T, van 0« an N. Berghoef. DE OVERtTROOMING IN CHINA Acht honderd dorpen onder water De ovsrstrooming van de Gele Rivier iz China breidt zich nog uit In West. Sjantoeng zijn vele tienduizenden vluch telingen uit het overstroomde gebied aan gekomen, die nagenoeg van al hun bo- j zittingen zijn beroofd. De aangerichte schade is zeer groot, daar circa achthonderd dorpen door het water zijn overstroomd, waarbij veel vee is verdronken. De gouverneur van Sjan- toenjr heeft per vliegtuig een bezoek aan het gebied gebracht. Yooral in de provincie Honan staan groote gebieden onder water en zelfs de omgeving van de stad Kaifeng, waar ve le buitenlanders wonen, wordt met over stroom ing bedreigd. Op het oogenbiik houden de dijken nog stand; zoodra zij doorbreken, zal de bevolking door ge weerschoten worden gewaarschuwd. De bewoners hebben dan nog gelegenheid naar Kaifeng te vluchten, dat tegen het water beveiligd wordt geacht, daar de stadsmuren het zullen tegenhouden. ONDANKBAAR. Vergeefsche schoonheidskuur. Reeds ruim drieduizend personen heb- ben zich in het district Kerdoes (Ma rokko) aan de Fransche troepen overge geven. Het laatste dorp, dat den Fran- schen in handen viel, was Kaar. De in- landsche scherpschutters hadden zich in de vele oneffenheden van het terrein ver- scholed en vuurden op de aanrukkende troepen, wien het groote moeite kostte, al deze natuurlijke schuilplaatsen te zui veren. Volgens de oude Fransche gewoonte wordt thans, na de overgave, de bevol king medische hulp verleend. De mili taire dokter is een graag geziene gast onder de inboorlingen. Allen weten dat zijn werk een werk des vredes is en de scherpschutter, die 24 uur geleden nog op de Fransche troepen vuurde, .laat zich gewillig door de toebib behandelen. Soms leidt dit vertrouwen in de mi litaire artsen tot merkwaardige voor vallen. Zoo werd eenigen tijd geleden een bekende vrouwelijke scherpschutter van de opstandelingen, Rebia geheeten, zwaar gewond door de Franschen gevonden en een kapitein-geneesheer slaagde erin haar wonden in twee maanden tijd genezen. Zij werd in vrijheid gesteld; korten tijd later keerde zij terug en ver klaarde, dat zij gehoord had, dat in Europa de dokters de schoonheid van de vrouwen konden herstellen. Zij verzocht thans den doktor haar schoonheid, wek ke door den oorlog veel had ingeboet, te herstellen. De dokter hoopte hierdoor de Berber-koningin voor Frankrijk te winnen en behandelde haar niet zonder succes. Rebia was echter niet dankbaar. Toen zij na de schoonheidskuur het fort ver liet, nam zij een geweer met patronen mee en twee nachten later werd op een schildwacht geschoten. Deze beant woordde het vuur en den volgenden och tend werd Rebia gevonden, gedood door de kogels van den schildwacht. HET GEHEUGEN VERLOREN. Wie is Christina? Een merkwaardig geval van het ge deeltelijk verlies van het geheugen doet zich voor bij een patiënte in het zieken huis in de Engelsche badplaats Margate. Een jonge vrouw, Ongeveer 22 jaar oud, die tot de beste kringen der maat schappij moet behooren, bevindt zich daar sedert 7 Aug. in behandeling. Men had haar bewusteloos gevonden op het strand. Zij was gekleed in bad- costuum, waarover zij een regenmantel droeg. Naast haar lagen haar kleederen alle nieuw en elegant. Een taschje dat zij naar zij later verklaarde, bij zich gehad moet hebben, was verdwenen. k Zij herinnert zich weinig van vroegere leven, zoodat men voor een raadsel staat omtrent haar indentiteit. Het Engelsch spreekt zij vloeiend maar ook het Fransch is zij goed meester en het Duitsch is haar niet onbekend. Ik weet zeker, dat ik Christina heet zei zij tot degenen, die haar ondervroe gen. Ik moet ergens bij Waterlooroad gewoond hebben of nog wonen. In m'n taschje lagen twee sleutels. Hebt u familie? vroeg men haar. Zeker.een jongetje!hij moet drie jaar zijn.Waar is hij nu? Ik heb ook een man.groot met bruin krullend haar. Aldoor speelt haar een bekend liedje door het hoofd en ze herinnert zich een nummer 5972misschien oen tele foonnummer, maar uit welke stad, weet zij niet. Gebleken moet zijn, dat zij waarschijn lijk in het Middlesex-hospitaal te Lon den verpleegd is geworden. Gistermorgen reed te Middelburg op den Seisweg de 20-jarige mej. V. uit Grijpskerke in de richting van haar woonplaats, toen op den nauwen weg een veetransportauto uit Middelburg aan kwam. Vermoedelijk is mej. V. haar stuur kwijt geraakt en tegen den auto gereden, waardoor zij viel en het linker achter wiel van den auto over het hoofd kreeg, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Mr. Francois Pauwels ve Amster dam is door de familieleden van Mari- hus v. d. Lpbbe aangezocht de belangen van dezen Nederlandschen verdachte in het Rijksdagbrand-proces te bahartigen. Te Detroit, Cincinnati en Pittsburgh in St. Louis (Ver. Staten) zijn opnieuw I drie lijders aan slaapziekte overleden. In totaal bedraagt het aantal slachtoffers thans 40. De autoriteiten vreezen dat de ziekte ook naar de Oostelijke staten zal overslaan. De laatste der Montenegrijnsche bandieten, de beruchte Milatsjitej, is bij een gevecht met de politie gedood. Hiermede is Montenegro geheel gezui verd van de vogelvrij verklaarde bandie ten. Volgens de „Matin” heeft zich te Loerrach in Baden een ernstig geval van spionnage voorgedaan. In Juli zijn uit het Nat- Socialistisch bureau te Loerrach hoogst belangrijke documenten ont vreemd, Een fabrikant uit Bazel is nu gearresteerd, die reserve-officier is bij het Zwitsersche leger. Op de spoorlijn LeinefeldGotha is een sneltrein op een overweg op een kudde schapen ingereden. De herder werd door den trein gegrepen en doode lijk verwond. Van de schapen werden 75 gedood. Machado, de ex-president van Cu ba,' is aan boord van het stoomschip „Lady Rodney” via Bermuda naar Ca nada vertrokken. De Inkrimping van den vee stapel. De veehouderij behoort te worden in gekrompen en de regeering behoort voor een gelegenheid te zorgen, dat de boeren zonder al te groot verlies hun vee zullen kunnen afzetten. Daartoe ia de regeering bereid, onder voorbehoud, dat zekerheid wordt geschapen, dat de inkrimping ook inderdaad tot stand komt en geen nieuwe uitbreiding van den veestapel over de toegestane grenzen heen plaats vindt. Dezen eisch moet de Regeering stel len, óók in het belang van den landbouw in zijn geheel, omdat de nadoelen daar van door den landbouw zelve zullen moeten worden gedragen. De margarine-industrie. Naar aanleiding van de gevraagde in krimping van de margarine-industrie merkt de minister o.a. op: De inkrimping van de margarinepro- ductie wenscht u aldus te doen plaats vinden, dat de margarine-industrie niet meer dan 26.000.000 K.G. eigenlijke mar garine zal mogen vervaardigen, die niet met boter gemengd zal mogen worden. Uwe motiveering hiervoor is, dat naar mate de in prijs gelijk blijvende margiu- rine meer boter bevat, de kans vergroot wordt, dat „het percentage eters van zuiver.boter hoe langer hoe kleiner wordt en het publiek zijn waardeering voor dit product hoe langer hoe meer ver liest.” Indien de omstandigheden het noodig maken, dat .in het binnenland 72.000.000 K.G. boter per jaar wordt verplaatst het maximum van hetgeen men zich voorstelt in het binnenland te plaatsen - kan zulks door contingenteering der productie van gemengde margarine ten volle bereikt worden bij een menging van 50 pCt. boter, zooals op grond van de bepalingen der Crisis-Zuivelwet mo gelijk is en zonder dat gevaar bestaat, dat de gebruiker van boter tot het ge bruik van margarine overgaat. Tegen opheffing menggebod. Het denkbeeld om in geval van ge dwongen inkrimping van den veestapel de contingenteering der margarineproductie vast te koppelen aan de opheffing1 van het menggebod, acht de minister onaan vaardbaar. Deze maatregelen toch be- oogen eenerzijds den landbouwer voor zijn producten een prijs te doen ontvangen die de onmisbare productiekosten dekt, anderzijds in het bedrijfsleven niet ster ker in te grijpen, dan strikt noodzakelijk is en met name aan andere takken van volkswelvaart geen schade te berokkenen tenzij zulks onvermijdelijk is. De tweede reden, waarom de* minister niet kan ingaan op het denkbeeld van de contingenteering der margarinepro ductie in den bedoelden zin is dat niet sterker in het bedrijfsleven behoort te worden ingegrepen dan strikt noodzake lijk is. De aanbevolen methode is tevens slechts uitvoerbaar, indien een ingewik keld distributiestelsel wordt ingevoerd en zij verplicht een aantal verbruikers een duurder product te koopen, dan dezen plachten te koopen, zonder dat de vraag onder het oog gezien wordt, of zij daar toe in staat zijn. In de derde plaats zou een funeste in vloed worden uitgeoefend op de distribu tie in den kleinhandel in margarine, waardoor tal van neringdoenden een deel van hun debiet en dus van hun in komsten zouden verliezen, terwijl elke waarborg of schijn van waarborg ont breekt, dat zij door den verkoop van boter de verloren gegane inkomsten zul len kunnen terugwinnen, I> dt schade, die uit dwtn hoofde de Gemeenteraadsvergadering op 26 Juli 1933. Voorzitter burgemeester C. G. Roos. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen gele zen en onveranderd goedgekeurd. -Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De plaatselijke commissie tot viering van den 400sten geboortedag van Prins ■Willem van Oranje, biedt de raad een portret van koningin Wilhelmina en een van prins Willem I aan, welke on der dank worden aanvaard. Ontvangen is een schrijven van minister van binnenl. zaken, waarin wordt verzocht de vaststelling van den grondslag biljards a f 10.voor de per soneels belasting, in te trekken, waartoe met algemeens stsmmen wordt besloten. Ingekomen is het ontwerp-besluit van Ged. Staten, omtrent de bezoldiging van ambtenaren van den burgerlijken stand. De heer C. B r o e r e zou de bestaan de vergoedingen willen laten vervallen, daar het werk onder secretarietijd’ ge daan wordt. De voorzitter zegt dat de ambte naren persoonlijk aansprakelijk zijn en bestrijdt hel voorstel-Broere. Na nog eenige discussie wordt beslo ten, met het ontwerp-besluit van Ged. Staten accoord te gaan. Tot onderwijzer aan de U.L.O. school wordt benoemd de heer J. A. Lok te Vlieland. Voorgesteld wordt f 215 Deschikbaar te stellen voor het plaatselijk crisisco- mité, voor extra-hulp aan crisis-werk- loozen. Weth. de Jager zou het werk van den heer Burggraaf willen bespreken, alvorens hij zijn stem aan het voorstel kan geven. De voorzitter kan dit niet toela ten aangezien het buiten de orde is. Bo vendien had weth. de Jager de zaak in B. en W. ter sprake kunnen brengen. Na eenige discussie stelt weth. de Ja ger voör dat B. en W. een onderhoud zullen hebben met het dagelijksch stuur welk wordt aangenomen. Het voorstel tot beschikbaarstelling van f 215 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Vastgesteld wordt het primitief kohier der rioolbelasting 1933 tot een bedrag van f 1272.50. Dan volgt een voorstel tot het aan brengen van wijzigingen in de ontwerp- begrooting 1933 en tot toepassing van volledig pensioenverhaal. Ged. St. hebben de ontwerp-begrooting 1933 andermaal teruggezonden met verzoek tot doorvoe ring van de door hen aangegeven maat regelen. Ondanks de correspondentie en daar op gevolgde mondelinge besprekingen is het B. en W., behoudens een paar on- derdeelen, niet mogen gelukken "Ged. Staten van hun standpunt te dien op zichte af te brengen. Zij stellen dan ook voor aan de eischen van Ged. Staten te voldoen. Dat wil zeggen dat verschillen de posten verminderd moeten worden Bovendien wenschen Ged. Staten, dat de gratificatie aan den oud-gem. opzich ter J. Borsje slechts wordt uitbetaald tot en met het 3de kwartaal 1933 en voorts stellen B. en W. voor, te besluiten tot volledig pensioenverhaal op de salaris sen van alle gemeente-ambtenaren (3 voor eigen en voor weduwen- en weezenpensioen) en alsnog aan Ged. Sta ten te verzoeken goed te keuren, dat dit volledig verhaal wordt toegepast met in gang van 1 Juli 1983. Na een uitvoerige discussie, waaraan bijna alle leden deelnemen en ieder zijn bezwaren naar voren brengt, beant woordt de voorzitter de bezwaren. Spr. zegt nog dat bijna weer aan de nieuwe begrooting begonnen moet wor den en B. en W. nog steeds geen goed gekeurde begrooting 1933 hebben. Nu kan men wel weer bezwaren naar voren brengen, maar dat zal niets uithalen. Spr. deelt mede, dat voor het onderwijs veel minder uitgetrokken wordt en dat hem dat na aan het harte ligt. De heer V a n E s wil de eischen zon der uitzondering onder protest aanvaar den. Na nog eenige discussie wordt hiertoe besloten. Vastgesteld worden eenige begrootings wijzigingen 1933; de benoodigde gelden worden geput uit den post „onvoorziene uitgaven”. Aanbieding gemeente-rekening 1932 en rekening Maatschappelijk Hulpbetoon 1932. Gewone dienst. Inkomsten f 227602.53, uitgaven f 260619.72, deelig slot f 33017.19. Kapi taaldienst. Inkomsten f 492874.65, uitgaven f 880831.97, batig slot f 112042.68. Maatschappelijk Hulpbetoon. Inkom sten f 70653.38, uitgaven f 70653.38. Besloten werd beide rekeningen te la-j, ten onderzoeken door het verificatiebu- reau van de Vereeniging van Ned. Ge meenten te Den Haag. Besloten wordt tot het aangaan van regelingen met naburige gemeenten om trent de toelating van kinderen uit die gemeenten tot de openbare lagere scho len, Dan volgt een verzoek van* het be stuur der Ver. tot stichting en insl&nd- De boeken en boi ven naar aanleidir len reeds een rt vormen en nog st wassen. Dat is een onverschillig wacht men zullen, maar nen om oorzaken, middelen op te spe Dat is ook het die bij H. J. Spi schappij te Aansten je deed verschijnen ernstig woord ve het Nederlandse he gaat met kennis vi der crisis na, b staatsbudget in eei looze”, zegt de ‘sch ons wat te hopeloi overweegt de inflai komt ten slotte moeten doen. Zooals te verwa schrijver daar te k zijn om in de v waarbij wij niet maar met vele anc hebben, een antwo vraag. Als een Opheffer „steun ai voorwaarde: aanpa Die eorstn noodzaai middel niet origini er bijvoegt dat tari ring mooten wordor melkproductie verm Het is alles oud er past en deels in v weging. Tweede noodzaa steun aan den w0r op de crisis. Hij v< werkloozen, opdat 1 ontvangen iets g( werk wil hij zoeker („demping” zegt hl de Zuiderzee, Geloo: Werk veel meer per vinden dan er reed al mogelijk ware z> baat geven, omdat zooveel eerder gei daarvoor beschikbai waardoor dus het op het oude niveau De derde noodzai leder die er mede harte zal instemm voudiging van do ai waarvan we niet in tering van veel int otIi'b, Vierde noodzaak het aantal ambte waarmede stellig o naar aoooord zal g wat bezuiniging zo dat toch ook weer •is en haar oorzak* De twee volgende ka bezuiniging op 1 laging van alle sa lang aan de orde. Do laatste nood dat ook de bekoring n.l. oen gedwongen ning, renteloos of 1 Men z et het, ooi enkele raad te gev< noomd is of waarvs ten is. Al die nooc vele malen besprok daarbij zijn, wat O] behandeld de bezwi te duohten gevolge: „De crisis oplossen schrijver aan het e maar een aanpa» lijkt mij mogelijk. 1 hebben gemaakt aai zijn we in staat dei met de crisis. En op den weg die nai wijst”. Die peroratie i kunnen worden. Wi wij allen ons reeds hebben gemaakt as we dat verzuimd m crisis zelf daarvoor houding van scholen met dep Bijbel, om een extra crediet van f 133.10 voor de aanschaffing van schoolmeubelsn as leermiddelen. B. «nW. hebben het bestuur verzocht nog eens ernstig te overwegen of het zijn aanvraag wel zou handhaven, zulks met verwijzing naar den financieelen toe stand der gemeente. Het bestuur heeft dit gedaan doch besloten de aanvra’ge niet in te trekken, omdat het genoemde leermiddelen en schoolmeubelen nood zakelijk acht voor den goeden gang van het onderwijs. B. en W. achten uitgaven nog slechts gewettigd voor het strikt on vermijdelijke. Deze stelregel wordt reeds geruimen tijd op elk onderdeel der ge meentelijke bemoeiingen in toepassing gebracht en Ged. Staten hebben met aan drang kenbaar gemaakt, dat men ten deze zelfs nog veel verder zal moeten gaan. B. en W. wenschen niet aan het on derwijs te onthouden wat voor zijn goe de behartiging noodig is, maar in de moeilijke omstandigheden van thans, moet men ook bij het onderwijs roeien met de riemen, die men heeft. De be wering van het bestuur, dat de aan schaffing van twee lessenaars en twee pofloodmachines noodig zou zijn voor den goeden gang van het onderwijs ach ten B en W onhoudbaar. Zij nemen cn- voorwaardelijk aan, dat de gevraagde leermiddelen (atlassen) noodig zijn voor den goeden gang van ’t onderwijs maar deze behooren te worden aangeschaft uit hetgeen het schoolbestuur van de po- meente ontvangt overeenkomstig artikel 101 der L. O.-wet (een bedrag per leer ling, gelijk aan den kostprijs per leerling van het openbaar onderwijs). B. en W. zijn van oordeel dat het niet verantwoord zou zijn een extra-crediet toe te staan en stellen derhalve voor af wijzend op het verzoek te beschikken. De heer J. M. M u d d e meent dat de aanvrage is ingekomen geheel volgens de wet. Hij zegt, dat de voorzitter als onderwijsman weet, wat er noodig is voor den goeden gang van zaken. Spr. meent verschil te zien, dat de een het wel krijgt en de ander niet. Hij wil liet verzoek toe staan. De voorzitter zegt, dat in norma le omstandigheden dergelijke verzoeken steeds zijn toegestaan, maar ieder moet zich thans beperken. Ook het openbaar onderwijs krijgt niet wat het verlangt, hetwelk hij met eenige voorbeelden staaft. Thans moet niet boven het nood zakelijke gegeven worden. Spr. heeft nooit eenig onderscheid gemaakt tus- schen het openbaar en bijzonder onder wijs; het zijn allen kinderen van één volk. Na nog èenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Dan komt aan de orde een voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de voetbalvereeniging L.F.G. imfeke den toegang tot en het. gebruik van het aan haar toebehoorende sportterrein. Nu het sportterrein achter dé eersfé openbare school geheel voltooid is, al thans voor wat de voor rekening van rijk en gemeente uitgevoerde werkver schaffing betreft, is het noodig dal ook officieel de voorwaarden worden vastge legd, welke ten aanz-en van het gebruik van het terrein zullen gelden. Daaromtrent is volkomen overeenstem ming tusschen B. en W. en het bestuur van L.F.G. verkregen. De heer Aarnoudse meent, het voorstel te moeten bestrijden in verband met de tegenwoordige sportwoede, welke geheel in strijd is met de Heilige Schrift. De voorzitter zegt dat de heer Aarnoudse zakelijk moet blijven en zich bij het voorstel houden. Het gaat niet over voor of tegen voetballen. De heer Aarnoudse meent het recht te hebben hierover te spreken daar de Zondag ontheiligd wordt. Hij kan er niet mee accoord gaan. Eenige ledéh. hebben geen bezwaar te gen het voorstel, maar keuren nf, dat er een verlof A zal komen. De voorzitter zegt, dat ook dit niets met het voorstel te maken heeft en dat dit nog geheel beheerscht wordt door de drankwet. Na nog eenige discussie wordt ’t voor stel aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Rondvraag. De voorzitter doet mededeeling van het onderwijs aap de ontwikkelings cursussen. Hieruit blijkt, dat ’t grootste gedeelte van dit onderwijs nijverheidson derwijs is en in een groote behoefte voor ziet. De raad is dan ook van oordeel, dat een avondschool voor nijverheidsonder wijs in deze gemeente noodig is en op richting en instandhouding zeer zeker op zijn plaats is. Hierna gaat de raad over in besloten zitting, waarna sluiting. in St. Louis (Ver. Staten) zijn opnieuw Skandinaviache meisjes op de zomer school voor lichamelijke opvoeding in Kent.

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 4