I SCHODNHOVENSCHE COURANT J-i Rechtskundig Advies Ook in belostingzoken. ¥*2Sl Plaatselijk Nieuws. Binnenland. FEUILLETON „STZATSQEHEIME N”. Ij -- onder de aankondiging van gramofoon- muziek zonder meer. lAangezien keuring van programnianummero een zuiver muz.kaal karakter als geen aanleiding bestaat, werd de be doelde gramofoonmuziek niet gecontro leerd. Toen aan de commissie gebleken was, dat van deze omstandigaeid door de V A.R.A. een te wraAen gebruik was gemaakt, zijn terstond maatregelen ge troffen om dergelijke uitzendingen zon der voorkennis der commissie ra ook zonder haar controle te voorkomen. De minister meent, dat voorshands met de door de commissie zelf genomen maat regelen kan worden volstaan. Onwaardige middelen. ZES BLADZIJDES «X JAARGANG WAANBAB 4 tEFTEKMIR 18W fewer iw» Tolal 20, Tol.-adro»: Vannoylon Postrekening 13703. Dl. uur uur I f mr en ’s av. uur en 's en *e avonds Op het concours-hip- BEGRAFEMIS MR. V. D. VEGTE. ur en 's av. TwenteHol K. uur uur 8 3 uur en 'e ”1 ir Da. v. Djjke Preeklezen. 0 uur Ds L. 0 uur en 'r van Moer voer met regel ur en ’e av. essen-Nieuw- 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 26 -k--- r. V.m. 10.30 oopabediening) '4 JT! le. V.m. 10.30 I de heer C. dam. uur (Doope- 7 30 uur De. 10 '6. EM. 10.30 en van aller- 3I0, welke de k, Elke Woensdag van 10—12 uur bestaat er voor onze abonnees gelegenheid om vaneen advocaat-procureur kosteloos monde ling advies te bekomen In rechtskwesties of belastingzaken. Aanmelding hiertoe aan ons bureau, Haven 25. Schriftelijke vragen kunnen steeds worden Ingezonden. Wie antwoord per brief (niet In do courant) verlangt, moet oen postzegel van 6 cont Inslulten. ir (Doopsbedie Da. H. Schro- jOHHdiig uitboui- i per H n.r>o. c„ 10 uur en ing. ir en 's av NI EIHIAD VOOR 2UDHIIUMD BI UTRECHT 0 uur en 's nidt. TE. ur en 's av. 9.30 nst ■M. 9.30 mat. J uur en Grisnigt. M. Lokaal Da- 1 ’s avonds LLIGE-LAN- av. 6.30 uur ’.30 uur en F. W. Erd- I 10 uur Ds. J. uur Db. W. A.BONN1£’8 van Gulden by levenslange Z VVv ongeschiktheid. 10 uur en van War- bednigen, gewaarborgd door de NIEUWE MA VBANK te Schiedam, vsd 1AA Gulden b\J verliep Z./A Gulden bij verlies van IvV van een duim UU een anderen vinger. Verschijnt Maandag, Woc en Vitylng. Prty bil voorul Hngr voor Schoonhoven maanden 1.25: p. post Met verzekering 15 cents moor. DE BOYCOT TEGEN DUIT8CHLAND. Ds regeering machteloos. De hoer Lovlnk had aan de regeering gevraagd: 1. Is het de regeering bekend dat hier te lande roods sedert eenigen tijd propa ganda wordt gemaakt voor een boycot van Dultsohe goederen? Bermweg: V. 0 uur Ds. D. Straatweg, lur en 'a av. Alblasserdam. Tijd ene de feestelijk heden in de loods van den heer Smit op de kade, zijn een aantal rijwielplaat- jes gestolen. Ze werden met buis en al van de fiets gehaald. Donderdag werd op waardige wijze het Oranjefeest gevierd op het terrein Kortgene. De voormiddag was bestemd voor de kinderen van de leden, die zich vermaakten met eenige spelletjes en ont haald werden. In het gedeelte Kerk straat werd een ringrijderij met auto's en met paard en wagen gehouden. De middag werd gevuld met allerlei volks spelen, concerten en een uitvoering van de gymnaatlekvereeniging K.D.O., ter wijl des avonds een bioscoopvoorstelling werd gegeven en tot slot een groot vuur werk. Verschillende rereenigingen, zoo wel van muziek als zang, verleenden hun medewerking. De muziekvereenlging ..Soil Deo-Dioria" had een zwaardere aak dan andere jaren, daar haar zus tervereniging „Excelsior" dezen dag niet kon meewerken. De Oranje-vereeni- ging, die tevens haar 25-jarig bestaan herdacht, kan met welgevallen op het feest terugzien. Alblasserdam. pique te Feyenoord werd in het handl- cap-sprinconcoura de heer T. Eljkel- boom van de rijvereeniglng „Beijart" no. 8 op Emir. Da kauringakwaatls te Amalda. Amelde. In d» strafzaak tegen den slager die een koe zonder vergunning had geslacht, heeft de wethouder J. v. d. Hek als getuljge voor hot kantongerecht te Gorinchem o.a. verklaard, dat de gealach te koe den Jangaten weg door het dorp naar de noodslachUplaats gevoerd werd, opdat een ieder het maar goed zou zien. De heer v. d. Hek heeft thans aan don kantonrechter en het O.M onder het aan bieden van verontschuldiging medege- gedeeld, dat deze verklaring berustte op mededeel ingen hem door anderen gedaan welke mededeelingen achteraf onjuist ge bleken zijn, zoodat hij dit terugneemt. Ameldensche Paardenmarkt. Amalda. In de leden-vergadering der Vereeniging tot Bevordering ep Instand houd.ng van de Ameldensche Paarden markt ia tot beatuuralid (vacature wijlen F. A. Diepenhorst) gekozen de heer T. F. Oosterom. Het beatuur beataat thana uit de hee- ren: W. A. van Kekem, le voorzitter. P. Koutataal, Se voorzitter, G. du Bie San., ’lenst. NBOND. uur Da. M. HeL N. 9.30 uur J. Wielenga. die. V.m. lu de heer E. Aan den heer B. de Rooij werd weder om het gemeente-eigendom, waarin hij zijn auto opbergt, verhuurd. Daarna werdep de vergoedingen der drie bijzon dere scholen over het dienstjaar 1930 vastgesteld. Bij den agent der arbeidsbemidde ling staan nog 176 werkloozen inge schreven. Het mond- en klauwzeer onder het vee breidt zich hier sterk uit. Voortdu rend worden aangiften gedaan van nieuwe gevallen. Bij één veehouder is reeds een koe aan de ziekte besweken. Qleesendam. Donderdag ia het door de vereeniging „Oranje Boven" georgani seerde oranjefeest gevierd, ter herden king tevens van het 85-jarig regeeriuge- jubileum van de koningin. Woensdag avond werd het feest reeds geopend door de muziekvereenlging „Crescendo" van Slledrecht, die een concert gaf, na voor de woning van den burgemeester een paar coupletten van het Wilhelmus te hebben gespeeld, waarop de burgemees ter een kort openingswoord had gespro ken. Donderdag hadden vele inwoners de vlaggen uitgestoken. Er werd een wed strijd gehouden voor versierde fietsen bet aantal deelnemers was niet groot. De uitslag luidt: le pr. A. P. van Benne- 1. V.m. 10 D. A. Vogel. D uur en ’e 2. Zoo ja, vindt de regeering dan vrij heid om eenige inlichtingen te geven over haar standpunt met betrekking tot zulke propaganda? De minister van buitenlandsche zaken heeft op die vragen geantwoord: 1. Het antwoord op deze vraag luidt bevestigend. 2. De regeering wenscht zich m ant woord op de tweede vraag te bepalen tot de verklaring, dat zij een boyoot als be doeld afkeurt, omdat daardoor zoowel economische belangen van Nederland als de goede betrekking tot een bevriende na tie zouden kunnen worden geschaad Rechtstreeksche maatregelen tegen boycot van vreemde goederen liggen echter bui ten het vermogen der regeering. GEBREK. Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Sluis, heeft schriftelijk aan de regee ring gevraagd, of het haar bekend is, dat er in Nederland een groot tekort be- “■“t aan rauw rund- en varkensvet, waardoor de prijzen van deze artikelen sterk .zijn gestegen, terwijl deze stijging zich nog dagelijks voortzet. De heer Van der Sluis dringt er bij de regeering op aan, maatregelen te ne men, opdat dit vdtksvoedsel wederom lil voldoende mate en tegen billijken prijs verkrijgbaar zal zijn, VERHOOQING BIERACCIJNS IN INDIE. Bij den Volksraad in Ned.-Indil is een ontwerp-besluit tot het heffen in 1984 van 60 opcenten op den bieraccijns inge diend, ton «inde een billijker verhouding te scheppen ten aanzien van het ixnport- bier, dat door de nieuwe invoerrechten eveneens zwaarder zal worden belast. De meer-opbrengst van den bier-ac- cijns wordt op f 87.500 geraamd. NIEUWE VLIEGVELDEN. De gemeente Noordwijk heeft, naar de N.R.Gt. verneemt, plannen om een vlieg veld aan te leggen in de duinen tuo- schen de gemeenten Katwijk en Noord wijk. Voorts bestaan plannen om op de Bergweijde een vliegterrein In te rich ten. Weliswaar verkeeren deze plannen nog In een voorlooplg stadium, doch reeds is het terrein vanwege het ministe rie in oogensohouw genomen en het zou voor het doel uitstekend geschikt zijn be vonden. Het schijnt in de bedoeling van de K. L. M. te liggen, oen luohtverbinding tot stand te brengen tusschen Noord en Zuid. In dat geval zou Deventer tot een kruispunt kunnen worden gemaakt op de routen NoordZuid en TwenteHol land. UITZENDING DUITSCHE STRIJD LIEDEREN. Voortaan strenge controle Op de vragen van het Tweede-Kamer lid, mr. G. A. Boon, of er geen maatre gelen genomen moesten worden tegen radio-uitzendingen als die der V.A R A. waarbij Dultsohe strijdliederen door mid del van gramofoonplaten worden uitge zonden, heeft minister De Wilde geant woord, dat bedoelde strijdliederen aan de oontrole-commissie waren ingezonden A>l»c»rifntiinj 1-fl ragde 1.30; elke regel meer 0.20: derde plaatsing huiven prty. Adver- tentiön worden gratie ge plaatst in „De Goroumer". uur en ilkman. V.m. 10 uur H. v. Heyst. 10 uur en ’e Brink, van 10 unr Lpp». Ds. Heslinga, 2.30 uur Da. V.m. Geen i. J. H. Gun- oogenblik, dat zij zich bukte om baar rok boven haar knie te trekken. Zij deed dit om het geruisoh te vermijden, dat hot schuren van de stof tegen den wand of haar eigen ledematen zou kunnen ver oorzaken. Do man had zich omgekoerd, hij kwam op bon too on ging zóó dicht langs hen heen, dat Darden don indruk kreeg, als of or oen golf van zwarte duisternis langs zijn oogen rolde. Hot was ónmo gelijk hem to sion, tot do, donkere om trok van sljn gestalte scherp afgeteokend stond in do grauwo schemering, die door bet venster viel. Wat de bezorgdheid vau den indrin ger ook mocht hebben gaande gemaakt, zij was van korten duur. Hij keerde om, schoof weer lange ben hoon on ver dween. De detective keek vooroiohlig om don hoek van do nis on eag een oogènblik oen lichtpuntje, dal slch in een lange, dunne-lijn voortzette, Do man had oon saklantaarn, waarvan do ope ning niet grootor was dan oon opeldo- knop. Hoewel hij licht noodlg had, om nergens togen aan te stooten, maakte hij er toch zoo weinig mogolijk gebruik van. {v Hij toonde geen bijzo Wore haast. Blijkbaar ging hij van do overtuiging uit, dat hij het hoelo huls en don gan- ochon nacht tot zijn beschikking bad. Alles wat hij dood, geschiedde buiten gewoon voorzichtig on zonder bot ge ringste geruisch. Do gedachte aan do mogelijkheid, dat hij achtervolgd zou kunnen worden, scheen hij na zijn to- rugkeor naar hot venster, te hebben lo ten varen. Hij maakte den indruk van oen zonderling spook, dat aan een draad van licht hing on<doso met onregel matige, bijna totaal onhoorbare echte den volgde; nu eons snel, dan weer lannzaam en mot lange rustpooaen tut en 'b avonds jek. 0 uur en 's ndsma, van dit blad, in het bezit van one Bericht van Inschrijving, lyn volgen* de daarin yiu>lg«u<Lelde tiepaljngen tegen ongwaliHi, verzek««r<> 1000 0,,lden bfc QflO Oul,lftn verhe» 1 Oflfl Gulden by verhe» IvVv overleden JW van hand of voet I óW van een oog le secretaris, T. F. Oosterom, 2e secre taris, P. Peterse, le pennigm., J. van DeUeA. 2e peuninjpn.. Gewit Terlouw. commissaris. Gemeenteraad. Gleesendam. Zaterdagmorgen kwam de gemeenteraad in een openbare ver gadering bijeen, waarin de volgende be sluiten werden genomen: De van Ged. Staten terug ontvangon gemeenterekening over het dienstjaar 1981, werd in overeenstemming met de wenschen van Ged. Staten gewijzigd, waardoor het batig saldo een kleine ver andering ondergaat. Daarna werd de gemeenterekening over 1932 aangeboden, sluitende op den gewonen dienst met een batig ealdo van 468,58 en op den kapitaaldienot een ba tig saldo van f 848 26. Tot leden der commlooie, om de rekening te onderzoe ken, worden na veracheidone slegmiln- gen gekozen de heeren C. G. Westerhout, A. van Bennekum en J. de Mik. Ver volgens werd een wijziging der begroo- ting over het loopende dienstjaar goed gekeurd, waarbij o.a. de post tot steun aan werkloozen werd verhoogd met f 20.000. Over het dienstjaar 19.32 werd pen bedrag van f 268,79 aan school gelden ale oninbaar verklaard. Ofschoon geen geluid hem iets verra den had, ofschoon in de ondoordringba re duisternis om hem heen zijn oogen hem van zoq weinig nut waren, dat hij evengoed blind had kunnen zijn, wist hij dat die andere e” was en pas moest zijn igekomen. Een bondgenoot van den man daar bij de deur? Zijn hart klopte heftig. Wat zou er gebeuren, als hij een plotse linge beweging maakte? Als hij zich eens omdraalde en naar de keel van deze Een verdere ontdekking deed hem van zijn reeds half gevormd plan afzien De persoon achter hem was een vrouwl Een schier onmerkbaar aroma, de geur van vrouwenhaar, bereikte hem, gedragen door sterken wind. Waar had hij dien nauwelijks merkbaren geur, die aan se ringen deed denken, al eens eerder be speurd? Maar vergiste bij zich niet? Hij adem de langzaam, nog eens en nog eens, en toen snel, als in een plotselinge impuls, geruischloos en onzichtbaar, bukte hij zich' tot zijn hand nog slechts eenige cen timeters van den grond was Voorzichtig tastte hij om zich heen in alle richtin gen; ja, zijn vingertoppen hadden den zoom van een vrouwenrok aangeraakt! Toen hij zich weer oprichtte, raakte zij zijnarm aan, even boven den elle boog. Hifscheen te begrijpen, dat dit hem vertelde, wat zij wenschte, een verzoek om te mogen blijven of om ’hem te vol gen. Was het. vroeg hij zich >f, alleen van haar gedaohten ds zijne beïnvloed den? Hoe dan ook, ar lag een onmiskenbaar verzoek in den zochten, maar gesladigen druk van deze hand op zijn arm. Hij behoefde niet te twijfelen aan haar vrien schappelijke gevoeletna jegens hem, of op zijn minst aan haar onpartijdigheid. Waarom had zij anders blijk gegeven van haar aanwezigheid? Bovendien, daar er deze vrouw zoo veel aan gelegen was den man gade te slaan, die zich zonder vrees en met oen eigenaardig talent om zich te verbergen, op dit uur en in deze koude buiten uad gewaagd, was er alle kans, dat zij hem kon helpen en hulp had hij noodigl Deze overweging deed hem een be sluit nemen. Hij stak zijn linkerhand^ uit en legde deze met een kort, geruststel lend drukje op de hand, welke zijn rechterarm had aangeraakt een vluchtige ceremonie, die hun verbond bezegelde. Toen hij zijn hand weer weg nam, liet zij ook zijn arm lol. Het was alles in een oogwenk gebeurd, een haast werktuigelijk reageeren der spieren op de tot het uiterste gespannen activiteit van de hersenen. Zijn aandacht keerde terug naar de onbekende, die nu de etoep weer was afgekomen, zijn twee beepieders voorbij liep naar den kelderingang en zich ging bezighouden met het venster van het souterrain, dat zich het dichtst bij de deur- bevond. Het was Darden niet mo gelijk, hem voortdurend in het oog te houden. Door de in den feilen wind zich heen en weer bewegende takken viel het licht van de lantaarn slechte met tuaséhenpoozen op het huis, kleine grau we plekken werpend op het donkere be nedengedeelte, juist voldoende om den man nu en dan zichtbaar te maken. Toen hij van het raam terugtrad, Toen in 1890 aan de twee Boerenrepublie ken door Engeland, dat hen reetis zoo lang had achtervolgd om ze te kunnen vermeesteren, den oorlog werd ver klaard, was de verontwaardiging daar over in de geheele wereld, en vooral rn on» stamverwant land, vurig en vinnig. Men poogde de wakkeren Boeren te hel pen en tevens afbreuk te doen aan hun overweldiger, door de waren van Enge land te boycotten. Zoo'n boycot is het eerste en vrijwel het eenige middel, waar een natie naar grijpt om een ander land van zijn toorn eu afschuw te doen blijken. Tom dit jaar, al wat beschaafd en mensohelijk dénkt, ontroerd en verbolgen werd over de wandaden der Dultsohe regeering te gen haar Joodsche landgenoolen, ver langde men ook boycot van Duitscho wa ren. De boyoot is een gevaarlijk wapen, de- gene, die het gebruikt, kan dat niet doen, è'.w zonder ook zich zelf te kwetsen en dg Duitsche boycot heeft bovendien het be zwaar, dat ook de Joden, die men hel pen wil, er de gevolgen van ondervinden Op de vragen van het Kamerlid Lovink over deze aangelegenheid, heeft de Minis ter geantwoord, dat de regeering de boy oot afkeurt, maar dat zij er niets tegen kan doen. Pat Is begrijpelijk. De regee ring kan niemand dwingen om Duitsche goederen te koopen, als men die niet wil hebben. De Minister had er bij kunnen voegen, dat die uitsluiting van waren, evenals in 1899, wol spoedig in 't zand zal loopon en dat ook de nogal onbehoor lijke handelingen, welke de Algemeene Nod. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden aan zijn Amsterdomache leden heeft aanbevolen, weinig resultaat zullen (hebben. Die roodgekleurde bond, welks deernis wel minder de Joden, dan wel de Duitsche aociaal-democraton zal gelden, schrijft zijn leden in Amsterdam voor, om bij hun patroons te gaan spionneeren, ten einde te weten te komen, of deze Duitsche goederen ontvangen en of zij met Duitschers handel drijven. Dat is een uitwas van'de boycot-bewe- ging, waarover men weinig minder ver wit waard Igd kan zijn dan over de han delingen der Duitschere: het personeel in zaken aansporen, om sluw en verborgen zakengeheimen uit te zoeken en die dan te verraden, of 'n bedrijf, waartegen juist zoo’n bond ten sterkste moest waken en die zijn leden diende te boycotten, welke zich aan zulke onwaardige handelingen schuldig maakten. We vermoeden, dat rechtschapen ver volgden in Duitschland voor een hulp, die dergelijke middelen aanwendt, zouden be danken. Het stoffelijk overschot van oud-Mlnister H, v. d. Vegta is Vrijdag op de begraaf plaats ,J)e Kranenburg" te Zwolle ter aarde besteld. De stoat op het kerkhof. wegen van doen zijn. Terwijl hij zijn gehoorzintuig tot het uiterste inspande om vast te stellen, waar de man vóór hem zich bevond, hoorde hij voor het eerst een geluid van de vrouw - haar adem elite tus- icheq haar lippen uit en haar tanden klapperden. Het klonk hem ale een waarschuwing in de ooren en hij etelde zich de vraag, of zij tegen de eischen, die deze lugubere onderneming aan haar geestkracht stelde, bestand zou zijn. Welke zekerheid had hij, dat de zenu wen haar niet de baas «ouden worden, dat zij niet zou gaan schreeuwen of iets van dien aard? Als.... Hij hoorde, het geluid van een voet stap, zacht, maar onmiskenbaar. De man was op geen tien pas afstandl Zijn begeleidster was nu weer mees te/ van zichzelf, zij werd weer de zwij gende echaduw van straks. Opnieuw legde ze haar hand op zijn mouw en die hand was vast, beefde niet, Zij drukte in voorwaarteche beweging, nis om hem te nopen verder te gaan. Zijn vertrou wen In haar keerde terug en bijna da delijk daarop werd dit bebond Hij had zijn voet opgelicht om den tocht te vervolgerf, toen zij het onont koombare waagstuk ondernam en sprak. Het was een gefluister, zóó wel berekend dat deze drie woorden zijn ooren aan raakten alsof het zw<»vende veertjes wa ren. Door een bijzonder vermogen van haar stem, scheen zij niet zoozeer te fluisteren, dan wel rustig dg lettergre pen, als kleine geluidlooss dingen, in zijn bewustzijn te leggen. Maar hot ge beurde niettemin met toenemende snel heid. „Hij komt terufl" waarschuwde zij, terwijl zij tegelijkertijd het volle gewicht 'van haar hand op zijn arm l et drukken 10 uur en Vlot. uur, n.m. 8 eskerk. a UK. ’s avonds 5 r 10 uur en 's ringh. (V.m. raam ongegrendeld had gevonden, wolk vermoeden bevestigd werd, toen de in dringer het nogmaals naderde, het open duwde en over de lage vensterbank stapte. Op het oogenblik, dat hij naar binnen verdween, liep Darden naar voren, om echtgr dadelijk weer stil te staan. De vrouw volgde hem. Zelfs zonder do voorzichtige, aohterwaartsoho beweging van zijn arm, om de hare even aan te raken, wilt hij, dat zij daar weer bij zijn elleboog, stond, zwijgend en vastbesloten. Ook wist hij, zoo zeker alsof zij het hem uitdrukkelijk had gezegd, dat zij in ieder geval met hem mee sou gaan in dit huis en zich had voorgenomen vlak achter hem te blijven. Zijn vlug werkende geest kwam tot de slotsom, dat hij zich hiertegen niet zou verzetten. Ten eerste was er geen tijd voor uiteenzettingen en in de tweede plaats had zij hem In zekeren zin door haar stille, onzichtbare tegenwoordigheid overtuigd, dat zij goede gronden bezat voor haar medewerking bij dit avon tuur en dat haar aanwezigheid hiur geen nadeel voor hem zou beteekenen. Hij had vertrouwen in haar bekwaam heid voor de rol van „echaduw". Hij ging de treden naar de souter rain af om te voorkomen dat zijn sil houet zich te vroeg zou afteekenen in de raamopening toen bleef bij nog even staan, totdat de man ver genoeg in liet huis zou zijn doorgedrongen. Het kostte niet veel ^moeite om over het kozijn te klauteren. Toen hij binnen was st6nd Darden «til In de hoop den man te hoo- ren Op hetzelfde moment voelde hij een lichte ptnraklng door de knie der vrouw In het huls was het huilen van den wind tot een dof, ononderbroken suiren zijn, dat in de zenuwachtige spanning waarin zij beiden verkeerden, de kracht andere geluiden, zooals hit kraken van een los paneel, bet bijna geluidloos be- schen het verdergaan. (Wordt vervolgd.) wondering uit. De detective maaite hier uit de gevolgtrekking, dat de maa h«t Voor zij een stap deed, kwam hij In aanraking met haar liohaans op het

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 1