f Y/ 'v Ys fi> V V Ya Alleen voor Vrouwen. Voor het in de week zetten der wasch Maakt het schrale water zacht als regenwater en bevordert daardoor de schuimvorming Plaatselijk Nieuws Gemengd Nieuws. Kerk en School. Burgerlijke Stand. '"*r"P «I AD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 5N UTRECHT. Schnonhovensche Courant VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1833 Ti«n minuten later verscheen hij weer. Ditmaal rende hij, alaol de duivel ach ter hem aanzat. „Gauw!" hijgde hij. „laat me je naar den «verkant dragen .vlug!" „Ben je kraakainnig geworden?" vroeg ae ijskoud „Neen, maar die kerel wel," zei hij, „kijk maar eena achter je. We moeten ■oo gauw mogelijk zien te ontkomen en one In het riet aan den overkant ver stoppen. Kijk toch, aU je me niet ge looft/' Prudence keek. De idioot kwam op hen afitormen, iwaaiend met een mee, dat hij in sijn hand hield en met een werkelijk beang stigend geaicht. „Hij.... hijheeft een mei," sta melde lij. Terence nam haar in lijn armen en ie klemde sich aan. hem vast. De idioot merkte hen niet op en stormde verder, terwijl lij aan den over kant tuaschen het riet verscholen la gen Rust en vrede keerden weder. Een kwartier later trok Prdueene, teD teeken van verzoening. Terrence aan zijn neus en vroeg: „Biecht eena op, hoeveel heb je aan dien idioot gegeven, om die comedie te apelen?" Hij kleurde. „Wat ben je toch slim! Een rijksdaalder," bekende hij. Ze leunde tegen hem aan en glimlicht* in sichself. „Voor een idioot li 'dj lui ico gek niet," zei ze. „Hdezoo?" wilde hij weten. Prudence keek drooinerig over het wa ter. „Omdat ik hem drio guldeu had gege ven!" genoemde stoffen zijn dan tevens lange mouwen meer geach kt. Patronen van 6—10 jaar verkrijg baar. De prija ia f 0.68. HET BEITELLEN VAN PATRONEN. De prijs onzer patronen is f 0,68 voor Japonnen, f 0.48 voor kinderkleeding en f 0,40 voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag ija postzegels of per postwissel overmaken aan de Moderedac trice, Muzenstraat 5 B, Den Haag U kunt ook gireeren op girorekening 101010 ten name van den Knippatro- nendienst te Den Haag. Voor uitstekende^ pasvorm wordt ingestaan, indien men duidelijk juiste buste- en heupwijdte beeft opgegeven.J Het zoo juist verschenen Practisch Modeblad wordt met de patro nen kosteloos medegszonden. MORGENJAPON. 0741.) tint toch meer aan te bevelen. Zwart, marine-blauw, donkerrood, bruin en groen zijn kleuren, die de herfst ons biedt, zoowel in zijden ais wollen weef sela. Ons model geeft een japon weer met puntig geknipte hals, waarvan het rech ter voorpand in schuine lijn tot evon voor de zijnaad reikt, waardoor een af- kleedend geheel wordt verkregen Het kleine zijden vestje geeft iets vroolijks, evenals de zijden nzetstukken aan mou wen en het smalle manchetje. De rok heeft een heupstuk, dat achter een rechte lijn heeft en aan de voorzijde een punt aan de linkerzijde vormt. Rok bestaat uit één achter en 2 voorbanen. Verkrijgbaar in alle maten, ook de grootste. De prijs bedraagt f 0.68. JONGENSPAKJE. (7785.) Etnvoudig sn practisch is dit model, dat van waschbare stof gemaakt kan worden, effen of bedrukt en over een japon heengedragen wordt, deze mor genjapon kan ook de japon vervangen. Het japonnetje elult in de taille alechte weinig aan en ken in het midden voor met drukknoopep gesloten worden; in dien het ale eohort gebruikt wordt ech ter ook met knoopen en knoopsgaten. Om het midden een oeintuur, terwijl de reohte mouwen, een kleine opslag heb ben. Een paar sakken aan beide kanten opgestikt zijn gemakkelijk voor allerlei kleinigheden in op te bergen. Patronen in alle geweneohte maten verkrijgbaar. De prija bedraagt eleohta f 0.68. JAPON VOOR QIZETTE DAMES. (7471.) Hoewel men van bedrukte zijde even- •ent een aardig geheel kan verkrijgen, is voor meer gezette figuren een sften '?l# Een peau de pêche broekje b.v. in een bruine tint met shantung blouse geeft een aard g geheel voor een jongeni- pakje. De blouse met twee rijen knoopen iluit op zijde en kan met lange of korte mou wen gedragen worden. Een gestrikte dos geeft tevens iets aardige aan de kiel. Het gladde broekje sluit op zijde met knoop en knoopsgat, terwijl op de blouse knoopen gezet worden en de broek hier met knoopsgaten opgeknoopt wordt. Patronen van 2—0 jaar verkrijgbaar. De prijs bedraagt f ON EENVOUDIGE MEISJESJURK. (7848.) Deze jurk ii zéér eenvoudig te maken en bestaat uit een bovengedeelte met pofmoutjes en plat kraagje van wit of popeline, als afwerking van het laatste een itrik van fluweel of lint. Het rokje ia ru m aan het lijfje gezet zóó dat midden vóór eohter een vrijwel glad gedeelte komt. Om het middel eon ruime ceintuur, indien een dunne «tof verwerkt wordt, andere bij voorkeur een smalle reobte oeintuur met geep gedra gen. Wol mouselineen fantaeieetof leeuen zich meer voor de koude herfstdagen, terwijl ook niet te zwaar fluweel een aardig geheel geeft, dooh voor de laatet- MODEGRILLEN. Breeds schoudert en moderne kragen. Een japon, die er heel eenvou dig uitziet, kan door enkele bij zonderheden in een zeer apart geheel veranderd worden. De herfst- en wintermode zul len geen ingewikkelde modellen voor bet middag- en eenvoudig avondtoilet geven, doch aUerki kleinigheden zijn op, we zuuum* haast zeggen, geraffineerde wijze aangebracht. In hoofdzaak heeft men doelbe wust getracht de schouderlijn te verbroeden, opdat daardoor een gunstig effect ten opzichte van de heupen wordt verkregen. Men ziet b.v. mouwen, die zóó ingezet zijn, dat ze één of moer „tu ten" vormen (boven links), verder heeft men uitstaande kap pen, die in plaata van aan den onderkant der mouw naar den bovenarm verplaatst zijn en heel grappig aandoen. Kragen, die in drie, vier lagen over elkander in een punt over den bovenarm vallen zijn modern evenals de garneering die de af- beelding reohts onder te Zien geeft met knoopgarneenng. Minder elegant, doch hoogst modern li de ftreng eenvoudige japon (linke on- EENVOUDIG VRUCHTENGEBAK. 226 gram zelfrijzend bakmeel, tikje zout, een weinig melk, 1 ei, 600 grsm moesappels, 260 gram pruimen, 100 gr. suiker, 1 theelepel kaneel, 1 eetlepel maïzena. We maken van de gezeefde bloem, bet zout, het ei en ongeveer een half kopje melk een stevige deegbal, die we eerst flink kneden en daarna op een bordje met een vochtigen doek bedekt laten rus ten tot de compóte klaar is. We schillen de appels, snijden ze 'n stukjes en verwijderen de klokhuizen, waarna ze met de gewasschen en ont- p;tte prüimen worden .opgezet met een i half kopje wafer om tot moes te koken. t0,dat er lioh bezmlsel mMr f Henco Vervaanliyd in de Persll-Fabrieken. I O.lnmann h Co'. Hanilrl Mi, N V.AmtlerSant Fabr.rt.en t. Jvitpha« bij Utr.cht r J der) met opstaande bies, welke sich over bet voorpand voortzet tot het mid del. Hierbij behoor een leeren oeintuur en mettien knoopen. Het laatst wordt de suiker bijgevoegd en de compóte met de maizena gebon den, om nog even door te kok»n onder voortdurend roeren met een houten le pel. Een vuurvaste schotel wordt nu ge roerd met ongeveer 2/3 van het deeg, dat dun is uitgerold, bodem zoowel als zijkanten (in de eerste geven we met een vork wat prikjes) daarna komt de com póte op het deeg en met de rest bedek ken wij de compóte, zóó dat de dekeel van deeg op de vochtig gemaakte zijwan den komt en met een vork wordt aange drukt. In de bedekking worden eveneens met een vork prikjes gegeven, waardoor de stoom, d e ontstaat in het binnendeel ontsnappen kan. In een niet te heete oven wordt de taart gebakken gedurende een half uur GENEESKRACHT IN GROENTEN EN VRUCHTEN. De keuken els dokter. Wanneer velen zich wat de bereiding der spijzen betreft aanpasten aan de moderne begrippen die thans heerschen op het gebied der voedingsleer, zou er heel wat minder daartegen gezondigd worden. Kennie, overleg en goeden wil zijn drie factoren die met elkander wonderen kunnen verrichten op dit terrein. Hieronder volgen enkele soorten groenr ten en früit, die buitengewoon gezond zijn: Spinazie. Bevat ijzer, kalk en natrium en is daarom uitstekend voor groeiende k.nderen en bloedarmoede menschen Kauw smaakt het uitstekend als salade, toebereid met olie, citroensap en een fyn gehakt uitje; Krop- en andUvle-sla. Rijk aan orga nisch ijzer, calcium en kalk, mag geen dag aan koffie- of avondtafel ontbreken! Bloemkool. Rijk aan natrium, scheidt bepaalde zuren af. Ie rauw gegeten met fijn verdeelde bloem zeer smakelijk, b.v wordt het bovendeel gereept. Koolrabi. Is uitstekend geech.kt voor het bloed en bevordert bij opgroeiende kinderen den opbouw van het lioheem. Kan ais salade genuttigd worden, wordt dun geschild en met den rauw- koet-rasp verdeeld. upgeuiend met een sla-sausje, waarb., uien met vergeten worüen en eeldery en zout de smaak verhoogt. To mat su. Zijn buitengewoon aan te bevelan, bevatten veel vitaminen, zelfi gebakken, gekookt of geconserveerd. Moeten zooveel mogelijk in allerlei vormen worden opgediend. HUISHOUDELIJKE WEHKEH. MOTTIN VERDRIJVEN. Door warme azijn op een heetan stee- oen of ijserea plaat te gieten ontstaat een damp, waardoor de motten gedood worden. Laat man deze damp door een vertrek gaan, dan wordt dit motvrij. Bont kan man op gelijke wijae behan delen. VERFLUCHT VERWIJOEREN. Om de luoht van verf spoediger te doen verdwijnen, plaatse men in het ver trek eenige emmers water. De verflucht eal spoedig niet meer te bespeuren zijn. HANDEN VERZORGEN. Zachte, witte handen verkrijgt men door het gebruik van borax. Men lost fleach eenige stukjes borax met op den bodem bevindt. Van deze oplossing wordt een scheutje in het waschwater gedaan. D« valechs rijksdaalders. Alblaessrdam. In verband met het maken van valsche rijksdaalders, welks alhier aan het N.euwe Veer werden uit gegeven, is als derde verdachte gearres teerd H. te Streefkerk. Ook hij is voor de justitie geleid. Er hebben nu 4 aanhou dingen plaats gehad. Een der gearres teerden ie echter weer op vrije voeten gesteld. Bsrkenwoude. Dinsdagavond ie een vrachtauto van den heer M. D. Speksnij der by het achteruitzetten te water gere den. Door de hulp van den heer F den Braven ie de wagen weer op den wal getrokken. Het verkeer wee «enigen tijd geheel gestremd. Den eersten avond en nach» van de kermis is het hier niet gegaan zooals men gewend is.Vermoedelijk door min nenijd is ruzie ontstaan tusschen eenige jongens u t Bergambacht, Stolwyk en Nieuwerkerk a.d. IJasel. Het lisp .op ecu gevecht uit eu een jongeman uil Nieu werkerk kreeg daarby een groote mes- snede in zijn linker arm. Na door den gem.veldwachter te zijn vjrbojnden heeft hij zich onder behandeung gea'ehl van een geneesheer. De dader ia deuzolfden nacht door den burgemeester als Hulp officier van juatit e, in aezelschap van uen gemeente-veldwachter en d» rijks politie van Ouderkurz a.d. IJs cl g<ar- mteerd. Brandwijk. Op de sch.etwedatrijden te Dordreoht van den B.V.L. wist de heer A. Eikelboom alhier den 14en prijs te behalen, sunde een salonipiegel. Ale bestuurslid van uen Ring „Ot- toland en Omstreken" van de Ned. Herv jong. Vereen, op Q.G. werd herkozen de heer L. v. d. Giessen. Mej. M. Klein, die eenigen tijd ge leden slaagde voor het diploma Mulo, is luans geplaatst als leerling z ekenver pleegster in het Huis van ouden van aagen, uitgaande van de Geref. Kerk aan de Nieuwe Heerengracht te Amster dam. Schietwedstrijd. Giesssndam. De vorige week hield de jurgerwacht een eohietwedstryd, waar- oor verschillende mooie prijzen, be slaande tut kunstvoorwerpen, waren be schikbaar gesteld. De uitslag is als volgt: le prye A. van Bennekum, 2e prija f. Dukel, 8e py« A. Groene veld (allen 96 punten); 6e prijs A. J. van de Wiel, 6e Ërije H. Muilwijk, 7e prijs A. van den rand (allen 94 punten); 9e prijs K. Huisman 98 punten, 10e prijs A. W. van der Meijden, 11e prijs N. Penning de Vries, l£e prijs M. Timmer, 18e prijs T. ds Ruiter (allen 92 punten); 14e prija J. van der Gieasen; 15e prijs H. van der Meijden, 16« prijs J Romeüo; 17e prijs T. Hakkesteeg, 18e prijs H. Koppelaar (allen 91 punten), 10e prijs K. Timmer, 20e priji K. Nederveen;' 21e prijs A. van den Dool (allen 90 punten); 22e prijs L. Hoeflaak; 28e prijs A. ven Beuzekom; 24e prijs M. Stam (allen 89 punten), 26e prijs M. Hakkesteeg; 20e prijs H. Huis man; 27e prijs P. Kroon (allen 88 pun ten). Troostprijzen ontvingen: 1. W. Vogel, water op en giet er zoolang water bij, 2. A. Slotboom, 3. G. de Vries. ONZE PLANTEN BEGIETEN ZICHZELF Het begieten der planten is voor men ge huisvrouw zeer tijdroovend, vooral als zij m haar breede vensterbanken een groot aantal planten heeft staan. Krijgen deze teveel water, dan komt hen dit evenmin ten goede als een tekort. Voorts neemt het water, dat met een gieter op de planten wordt gegoten en snel doorzakt naar de schotel, nog tal van voedingsstoffen uit de aarde die de plant zelf noodig heeft. Veelal wordt dit overtollige water weggegóoid. Men kan dit voorkomen door een zeer eenvoudig apparaatje, dat men zelf maken kan en waarvoor men slechts 2 glazen buisjes noodig heeft, waarvan het eene haakvormig geboden is en die in elkander geschoven multon uuen. worden. Het water wordt dan uit het De plant krijgt door het gestage drup bakje opgezogen, terwijl de pot op twee pelen juist zooveel water, als noodig is, houtjes geplaatst wordt, opdat de aarde daar de zuigende werking van het bu s- niet van onderen af het water opneemt,je begint, als de aarde droog is en weer hetgeen de wortels op den duur doet ophoudt als de aarde voohtig genoeg ii. Op de vrije baan behaalden: pnja A. \an den Brand 98—88 punten, 2e prijs A. van Bennekum 9996 punten, 3e pr. E. Muis 9694 punten, 4e prys A. Groe- neveld 9492 punten. Giesesn-Oudekerk. De heer H. Kuiper \erkocht een stamboekstier, welke te Rotterdam is geslacht en niet minder dan 2020 pond woog. Kantongerecht. Gouda. Bij Kon. besluit ia bepaald, dat de vaca ure van kantonrechter iè Gouda, opengevallen dour iet eervol ont slag van mr. K. N. Hengeveld, niet zal worden vervuld en is aan mr. C. U. Tieleman, kantomecl.tcr ie Rolierdam, op gedragen d9 werkzaamheden van kanton rechter te Gouda waar te nemen. Air. Tieleman is gelijktijdig ontheven vsn do waarnem ng van de werkzaamheden van kantonrechter to Schoonhoven. Een eigenaardig ongeluk. Gouda. Dtusdagmiddug waren op den Kattens ngei eenige munuen bezig met het laden van een vrachtauto De lading, bestaande un groenten*,aten. wilden zij met een tuuw bevestigen Toon zy het touw over do lading wierpen,- bleef een lus haken san het stuur van een juist passeerend motorrijwiel. De berijder en zijn dpo paasagiere wei-ten tegen den grond gewornen en bekwamen verwon dingen, welke in het café van den Leer Lamers werden verbonden. Hardinxveld. Gedurende de laatste ja ren is tijdens de wintermaanden een cur sus gehouden in land- en tuinbouw, waarvoor de gemeente kosteloos een ver lucht en verwarmd lokaal van school IV heeft beschikbaar gesteld. Zij, die de les sen hebben gevolgd, spreken vol lof over wat zij daarin hebben geleerd. Thans be staat het voornemen weder een tuinbouw cursus te vormen, mits zich hiertoe een voldoend aantal deelnemers opgeven. Mej. M J Toom, vak onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school IV ulo., zal ontslag vragen uit haar be trekking. Gedurende het verlof, verleend aan den heer Ghr. de Kok, onderwijzer aan school II. in verband met diens opkomst onder de wapenen voor herhalingsoefe ningen zal zijn functie worden waarge nomen door den heer L. J. V:aser, onder wijzer op wachtgeld te Rotterdam. Als vervanger van den heer S. Muilwijk, on derwijzer aan school I, aan wien eenzelf de verlof is verleend, treedt op de heer A. v d. Ruijt, eveneens onderwijzer op wachtgeld te Rotterdam. Hel- en Boelcop. De verkoop van vlag getjes ten bate van de christelijke mili taire tehuizen heeft in deze gemeente f 15.40 opgebrach. De veehouder J. M de L vond een zijner melkkoeien verdronken liggen in oen sloot. Het beest dat werd afgekeurd, is onder politietoezicht begraven. In deze gemeente li men begonnen met het rooien van winteraardappelen. Het beachot kan over het algemeen goed genoemd worden. Jaarsveld. Tot beetuurilid der chris telijke school op het dorp ie in de vaca ture van Joh. Verveer benoemd de. J. Hovius. Krimpen a.d. IJssal. Ann den fcur G Mul is vergunning veileend tot ha' hou wen van een woonhuis op der bock naar de Stoenbakkerastraat. Tijdens het tesuval vat Zaterdag werden enkele geldprijzen vo loot D vielen ten deel aan. le prijs f 20, dubbel mannenkwartet Kunstmin te Ridder kerk, 2e prijs f 15 gemengd koor Jul ana alhier, 3e prijs f' 10 gemengd koor Door Inspanning Uitspanning alhier, 4e prijs f 5 muziekvereeniging Eendracht Maakt Macht te Capelle aan den IJssel. Langerak. Het mond- en klauwzeer breidt zich zoodanig uit, dat thans ruim 40 gevallen zijn aangegeven. Van den landbouwer K Maat bij wien Maandag deze ziekte onder het vee werd gecon stateerd, is thans een der beste melk koeien gestorven. BIJz. vrljw. landstorm. Molenaarsgraaf. In een vergadering van den bijz. vrijw. landstorm, afdoelmg Brandwijk-Molenaarsgraaf, had de uit reiking plaats van de verschillende prij zen, behaald op den laatsten schietwed strijd. Hiervoor was overgekomen luit. Groenendijk te Hillegersberg, die tevens een opwekkend woord sprak om den Landstormdag te Dordrecht op 20 Sep tember te bezoeken. Er waren slechts weinig leden opgekomen. Nog steeds breidt zich het mond en klauwzeer uit. Thans zijn 25 gevallen geconstateerd. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Het concert Zaterdagavond gegeven door de muziek- vereenigng „Door kunet verkregen" en door de gem. zangvereenigisg ereé- tv#eoeblab NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLANI EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1838 •grance" is uitstekend geslaagd Er wae t0eI veel publiek aanwezig en ook de yoempjee-verkoop verliep «eer bevredi- Het aantal gevallen van mond- en Uauwzeer neemt nog steeds toe. Reeds 70 landbouwers hebben aangifte van de- xe ziekte gedaan. Brandstichting? Oud-Alblas. Op onbekende wijze brak brand uit .n een hooischelf van wethou der de Haan, staande aan de overzijde van den weg. Men vermoedt dat hier kwaadwilligheid in het spel is en dat dezelfde personen, die onlangs by den I gemeente-secretaris de ruiten inwierpen hier de hand in het spel hebben. De brand bleef beperkt tot de schelf. VIER RAADSLEDEN MOETEN AFTREDEN. Besluit der S.D.A.P. te Zaandam. Toen in den gemeenteraad van Zaan dam de bezuinigingsvoorstellen van B. en W werden behandeld, stemden met de burgerlijke raadsleden ook vier soc.- dem. leden, o.w. de wethouders Prins en Keldsf voor deze voorstellen, hoewei de partuvergadering der af deeling van de S.D.AP. met groote meerderheid van stemman zich tegen deze voorstellen had verklaard. Nu is Woensdag in een speciale ver- gader ng van de afdeeling Zaandam van de 8.D.A.P., het optreden van de vier raadsleden besproken. Het bestuur der afdeeling stelde voor aan deze, 4 raads leden te verzoeken hun mandaat ter be schikking van de partij te stellen, welk voorstel met 201 tegen 128 stemmen werd aangenomen. DE MOORDAANSLAG TE MUIDEN. Toestand dsr slachtoffers. Ds toestand van den heer De Beus, een der slachtoffers van het revolverdrama te Muiden, is nog steeds zorgwekkend. De kogel, dis waarschijnlijk in de spie ren van den rug zu, is nog met verwij derd, want de patient is zoo zwak, dat er geen Róntgen-foto kan worden ge nomen. Men heeft zich bepaald lot een operatie, waarby de milt is verwyderd. De patiënt is nog slechts even bij ken nis geweest. De toestand der andere slachtoffers kan naar omstandigheden bevredigend geacht worden. Ds dader. Voor het vooronderzoek zullen binnen kort twee psychiaters benoemd worden om een onderzoek in te stellen naar de toerekeningsvatbaarheid van den dader, den strandfotograaf Helings Deze heeft eens terecht gestaan omdat hij een hond op drie personen had aangehitst. De verdachte ontkende toen en daar twee getuigen voor drie jaar het land hadden verlaten (vermoedelijk waren het zee- kon de iwk niet "orden door- «rezet en moest de kantonrechter te U.I- wsum hem vrijspreken. Hij noemde de verdachte die toen reeds een zaak be treffende beleediging van den wethouder Hottentot achter den rug had, «en ge vaarlijk mensch. VIOLETTE NOZIERE. De Parysche student Jean Dabin, de vriend van de moordenares Viole.te No- siere, is door rechter Lanoire verhoord. De jongeman verklaarde dat hij op deu dag dat Violette haar oudere vergiftigde, te Hennebont bij Lorient in Bretagne vertoefde. Hij verklaarde oveneens, dat hij niet de schrijver was van het vol- sche recept, waarop zij het vergif ver kreeg. Zooals blijkt, bedroog het meisje haar minnaar. Hij is nooit bij haar thuis gsweest sn was in ds veronder- stslling dat baar vader hoofdmachinist bij de spoorwegen was. Zijn eigen v&dor heeft een hoogs Betrekking bij de Pariji- Orleans-lijn. EEN VLOT. Het grootste vlot. dat ooit gemaakt is, ziet men hier afgebeeld. Het is ruim 300 meter lang en bestaat uit reusachtige met elkander verbonden boomsta Het vaart door de Amerikaansche rivieren. De jonge man verklaarde aan den Het vliegtuig is een geschenk van lord rechter, dat Violette hem soms geld gaf, Wakefield, ter vervanging van een der- op een keer 100 franc. Begin Augustus gelijke machine, welke vermeld werd by Zentralstelle te Genève ernstig er vurmuen zy het plan, samen een auto de landing te Bridgeport van het echt te koopen. Zij zeide, dat zij het benoo- paar Moiiison na hun tocht over den digde geld van een oude tante zou krij- Oceaan. gen en nam hem daarvoor mee naar een hotel aan de Boulevard Haussmann, om haar bloedverwante te ontmoeten. Zij bet hem voor de deur wachten, ver klaarde hij, terwijl zij den hoofd ngaug inging en het hotel door een zij-uitgang weer verliet. Woensdag verzocht Violette, die In de vrouwengevangenis is opgesloten, om een sees elijke. „Ik behoor niet meer tot een kerk." zeide zij, maar omdat ik door ge boorte katholiek ben, wil ik met den pas toor spreken." Deze zal haar opzoeken, zoodra hij van vacantia terug is. EEN DRAMA ONDERGRONDS. Een Zuid-Slaviër, die werkte in een kolenmijn te Couillet, in Henegouwen, heeft op het kantoor 2 jonge ingenieurs doodgeschoten. De moordenaar leed vaak aan maagkramp. Hij had gerui- men tijd geleden reeds om lichter W6rk verzocht, maar dat verzoek was nog niet ingewill gd. Het onderhoud dat hij met de beide ingenieurs had, moet ook dit maal over hetzelfde onderwerp hebben geloopen De Zuid-Slaviër vuurde ook nog door het raam in de richting van een toesnellend bewaker der mijn, maar trof dezen niet. Daarna joeg hij zich een kogel door de hersenen en was eveneens op slag dood. AUTO-WEG DOOR DEN MONT- BLANC? Aan het Itaiiaansche ministerie voor openbare werken is een n euw plan tot doorboring van den Mont-Blano voovge- legd. In afwijking van de reeds jaren bestaande plannen bedoelt dit project niet den aanleg van een spoorweg, maar van een auto-weg. De werkzaamheden zouden voor drie kwart op Franach en voor een kwart op Italiaansch gebied vallen. De financiering zou gorden ver zorgd door een Franschéïtaliaansche groep, waarbij Frankrijk het grootste deel voor zijn rekening zou nemen. HET ECHTPAAR MOLLISON Wesr ds lucht in. Met bet stoomschip Duchess of York, dat heden van Liverpool naar Montreal is vertrokken, zal een nieuw twee-moto- rig vliegtuig worden verscheept, dat be stemd is voor het echtpaar Moiiison, dat naar verklaard wordt, zal probeerenuit Amerika zonder tusschenland ng een vlucht te maken naar Bagdad, een af stand van ongeveer 0000 mijl. JAPANSCHE BOYCOT TEGEN BR.-INDIE. Japan voert thans een krachtige boy cot van Bntsch-Indische katoen. Sedert het begin van deze aótie hebben de Ja- panscbe kooplieden geen enkele baai In dische katoen besteld. De katoen wordt thans betrokken uit Perzië, daar de hiermede genomen proe ven een bevredigend reaulaat hebban op geleverd. Japan doet thane pogingen den vracht- prys van Perzische katoen verlaagd te krijgen, en als dit lukt is de afzetmoge lijkheid voor Indische katoen zeer ge ring voor de toekomst, daar de produc- .iea.ub.en in Perzie lager zijn. OS A. M BERKHOFF VERLAAT DE CHR. GEREF. KERK. Uitspraak der Synode. De Generale Synode der Ghr. Geref Kerk had in 1982 behandeld een be zwaarschrift van den heer P. M. Buter te Amsterdam tegen de houding, aange nomen door Ds. A. M. Berkhoif te Sneek, die zijn toekomstverwachting, ten aan zien van het Duizend-jarige Rijk, niet zooals de Synode van 1981 wilde voor een privégevoelen hield, maar door het propageeren hiervan onrust m kerk veroorzaakte- v i^r weruen tóen deputaten benoemd en op hun verzoek riep de,1kerkeraad an Zwolle een buitengewone Generale Synode bijeen, die nu is gehouden. üei rapport, waarin de deputaton hun bevindingen uiteenzetten, werd met slechts 1 stem tegen en 1 blanco aange nomen. Kei rapport stelt voor hel i?e-op'"' van De B. als strijdig met de H. Sohrift en de belijdenis te veroordeelsn. Da. Berkhoff stond op, toen net resul taat van de stemming werd meegedeeld on verklaarde, dat nu voor hem he* oogenblik was gekomen, om de Christelijk Gereformeerde Kerk te verlaten. Vóór de zitting der Synode had Ds. Berkhoff zich in het laatste nummer van zyn orgaan J)e laatste dingen" en in een „Open brief aan Prof. J. J. van dsr Schuit" tot zijn kerk gericht, met de drin gende bede, ook zijn gevoelen alz niet strijdende met de H. Sohrift en de belij denis te erkennen. „Ik heb," aldus Ds Berkhoff in zijn „Open brief", „de Ghr. Geref Kerk lief en wil haar dienaar blijven. Maar alleen als ik voor en boven alles, naar mijn lastbrief luidt, die- naai van mijn Koning en Zender kan blijven. Als zij ieder mag het weten een principieele uitspraak doet in den zin van het rapport, inplaats van de beiden opvattingen, die al eeuwen lang in de kerk hebben bestaan, gelijk recht van spreken en schrijven te blijven geven, dan kan ik haar dienaar niet meer blijven, omdat ik haar dan niet langer kan blij ven erkennen voor de zuiverste openba- UW1HUWJ ring van het lichaam van Christus. Dan K00y( 62 j, ligt de schuld niet bij mij, maar bij haar De Heere beware de Chr Geref. Kerk voor het aannemen van het rapport der oommissie, opdat er geen nieuwe scheu ring kome in de toch zoo verbrokkelde kerk van Nederland en de Ghr. Geref. Kerk niet het ongenoegen des Heeren over dit roekelooze besluit moete erva ren" DE ASSYRIERS. Thans zijn 1000 Assyriërs „gevallen" in den strijd om een woonplaats en el lende en vertwijfel ng heerschen in het hart van dit tot 35.000 zielen wegge smolten oude christenvolk, het arm over schot van wat eens de Nestioriaansehe kerk was. Alhoewel de Europeosche voor waarschuwde, werd dit christenvolk zonder voldoende controle van den Vol kerenbond aan Irak geofferd. Ook audi ënties bij den Britschen gouverneur sir Krancis Humphr es hielpen niet. Alhoe wel de Europeesche Zentralstelle nog op 6 Juli persoonlyk de tusschenkumst van den aartsbisschop van Canterbury vroeg, bet men de ellende geworden. Nu iijn 1000 offers gevallen en erger dreigt. Zou het geweten der Christenvolknren nu ontwaken? De Zwitsersche kerkenbond heeft thans aan den Oecumenischen Raad ver zocht om bij den Volkerenbond tus- schenbeide te komen, de Volkerenbond zal behooren te herstellen wat de bond bij de toelating van Irak tot den Volke renbond opzettelijk veï-zuimde. Ook het hoofdbestuur van de Europeesche Zen tralstelle, dat in de komende week te Kopenhagen vergadert, zal zich met de aangelegenhe d bezig houden. staal en A. Vermeulen. Adriana Cor nelia, d. van P. A. van Leeuwen en D. Rietveld. Ondertrouwd: T. J. den Ouden, 27 J. en J. Erkelens, 22 j. Getrouwd: H. de Zeeuw, 82 j. en B. Verwaard, 34 j. Overleden: A. Baan, 70 j., echt®, van C. Boon. ARKEL. Augustus. Geboren: Maria, d. van J. Reijnhout en M. Schriek. Jan, z; van J. A'. C. van Iperen en N. H. Rietveld. Getrouwd: J. Verhoef en M. de Jong. Overleden: J. de Klerk, 78 j. W.. ALBLASSERDAM. Sept. Geboren: Johanna, d. van J. Kout- BRANDWIJK. Augustus. Geboren: Henrie, z. van J. A. Brand wijk en A. van Muijlwijk. Gijsbert, g. van A. Korporaal en A. G. Aanen. Arie Adriaan, z. van A. A. Boer en L. Kroon. Getrouwd: M. Kersbergen, 24 j. en H. IJzerman, 24 j. G. Romein, 27 j en E. Borsje, 25 j. A. Aanen, 27 j. en H. 'A. Korevaar, 20 j. Overleden: K. Vlot, 19 j. GROOT-AMMERS. Augustus. Overleden: J. de Zeeuw, 09 j., echtge1 noot van H Middelkoop. HARDINXVELD. September. Geboren: Klazma. d. van A. den Bree- jen en J van den Berg. Ondertrouwd: A. de Bruin en J. J. aan de Wiel. G. Koppelaar en H. H. Flad- derak. Getrouwd: M. Stout en A. Schild. Overleden: M. van der Vliës, 4 d. A. Both, Ö9 j., weduwnaar van A. den Breejen. LANGERAK. Augustus. Overleden: A. van Middelkoop, 67 j. MOLENAARSGRAAF. Augustus. Geboren: Anthonie Daniël, 4. van L P .Vijfvinkel en K. A. G. v. d. Schoor. NIEUWPOORT. Augustus. Geboren: Arie, z- van G. Kerébergen en D. de Bruijn. NOORDELOOfl. Augustus. Getrouwd: G. Schouten, 28 j. (van Almkerk). en I. van Steenis, 27 j. SOHOONHOVEttf. September. Geboren: Dirkje Annigje Willemijntje, d van J. Kaasschieter en AN. Kara. Ondertrouwd: B. Pelt, 24 j„ en P. van Beuzekom, 24 j. A. Versluijs, 27 j-, en J. van der Sluijs, 23 j. WADDINXVEEN. Vanaf 29 Aug. tot 5 September. Geboren Geertruida Maria, d. von P. J Ravenstein en M. Zwanenburg. NOG EEN VLOT. Het bovenstaande is een ander soort van vlot. Het is gemaakt door een Duit- dche stoomvaartmaatschappij en geeft gelegenheid aan passagiers om er mede de Isar af te v&ren. EEN POSTZEGELVERZAMELING Hans en Henk liepen geheel verzonken in hun gesprek de straat uit. Ieder had een kan melk in de band en Hans deelde Henk zijn plannen mee. Zij kwamen van de boerderij, waar moeder iederen dag de melk liet halen voo; hun avondboter ham En omdat de Móe juist zoo'n mooi kalfje had gekregen,de boer.n Hans e«n groote, diepe schaal met melk extra erbij! en als moeder me voor deze melk nu een dubbeltje geeft, heb ik juist genoeg voor een kanarievogel,' ®egt hij. Want Hans heeft een kanarievogel IN SCHERVEN1 maar dat is een vrouwtje en het wil niet zingen Nu wil hy een mannetje erbij koopen. Dan krijgt hij eieren en gaan ze misschien zingen.... denkt hij. „De kle ne kanarietjes verkoop ik dan aan n vogelhandelaar en dan spaar ik op die manier drie gulden hij elkaar voor myn postzegelverzameling Daar kwam trits hard aanrennen, botste tegen hem op en de melkkan viel uit zijn hand en viel op de steenen aan. scherven 1 De postzegelverzameling was. .foetsjiel HET BETOOVERDE WOUD. Wie gaat er mee. op een toohtje door i Tot zelfs de jagers, die het woud bezoe- het betooverde woud? Hier ziet plaat, waar de dieren op voorkomen, die het woud bevolken. Ze hebben allemaal verkeerde koppen. De kop van het eone dier staat op de hals van het andere dier. steldl Geven jullie ieder dier en ieder mensch eigen kop en eigen hoofd weer terug. DE JONGE KOOPMAN. ken, zyn blootgesteld aan zoo n onaange name gewaarwording, zooals je op het plaatje ook duidelijk kunt zien. We hebben maar een schaar en eer lijmpot noodig en het «uvel is weer her- Hier zien jullie een prentje van een jongen, die al vroeg mee helpt thuis om wat te verdienen. Het is een aardig pren tje om te kleuren en je kunt het zoo mooi maken als je zelf maar wilt! Maak b.v. de boom bruin de grond groen, de da ken rood en de huizen geel. de tafel zwart het reclamebord laat je wit. de kan groen en de blouse van den jongen blauw. Zijn broek en schoenen kunnen bruin worden en zijn kousen grjjs (wit en zwart). Je kunt natuurlijk ook andere kleuren kie-

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 4