De Ezel van mijnheer Pimpelmans. m ^at $eeft de Radio? Telegrammen. Uit ons Regeeringshuis Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. Plaatselijk Nieuws Ingezonden Stukken Pluimveeteelt. Sportnieuws. Nieuws in een paar regels. Kechtszaken Predikbeurten Marktberichten. irn rlad (EUWSBI.AO voort ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schunnhovtnachc Courant WOENSOAO 13 SEPTEMBER 1938 X Donderdag 14 September. Hilversum. A.VR.O. 8—10 Gramofoon; 1010.16 Morgenwijding; 10.1610.30 Gramofoon; 10.30—11 Pianorecital; 11'11.30 Voordracht door Willem Kunoche; 11.30—Zangvoord acht; 102.15 Concert door het Omnoept- Orkeet en Gramofoon; 2.1b—2.45 Ka mermuziek door het Haydn-ikwartet; 2.468.16 Gramofoon; 3.163.45 Vervolg Kamermuziek; 4—4.30 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen; 4.30—6 Gramofoon; 66.40 Voor grootere kinderen. Op voering van „Op en top William"; 6.406.30 Concert door het Omroep orkest; 6.307 Sportpraatje door den heer (H. Hollander; 7—7.30 Vervolg Concert; 7.80—8 W. Beukema over: „De Unitas en Bonden in het Neder- landische Studentenleven"; 86,06 Nieuwsberichten; 8.05$.16 Mevrouw Ketelaar'Van Gogh spreekt een op wekkend woord voor de a.s, „Zonne- straaT^pollecte; 8.16—pl.m. 10.16 Concert door het Concertge|bouw-Op- kest en Viool; in de pauze: Opvoering ▼an „De Indiscrete Microfoon"; 10.15 10.30 Gramofoon; 10 3011 Kovacs Lajoa eiywn Orkest; 1111.10 Nieuws berichteE^l.10—12 Kovacs Lajos en zijn Orke^r Huizen. K.R.O. 8-0.16 Concert; N.C.R. V. 1010.15 Gramofoon; 10.1610.45 Morgendienst door Da. J. van der Wloude; 10.46>11 Grdmofoon; K.R.O. 11—11.80 Gramofoon; 11.30—12 Gods dienstig halfuurtje; 12.16—2 Concert door het KR.O.-Orkest; 11.20 Gra mofoon; N.GJU.V. 23 Cursus fraaie handwerken; 3—3.30 Huishoudelijke raadgevingen; 46 Bijbellezing door De. H. J. Hak; 6—6.3) Cursus handen arbeid voor de jeugd; 6.30—6.46 Lie- derenreoital en Gramofoon; 6.)46—7 Cursus knippen en stof versieren; 716 7.80 Gramofoon; 7308 Weekover zicht: „Wat er op de wereld gebeurt" door Corn. A. Grayé; 89 Concert door het N. G. R. V.-Strijkorkest; 09.80 Ir. B. ter Brugge over: „Het geloof der moderne arbeiders"; 9.3010.30 Vervolg Concert; 10 uur Nieuwsberichten; 10.3311.30 Gramo foon. Vrijdag 15 September. Hilversum. V.AJR.A. 8 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A. iR.A. 10.16 uur Hetty Beck draagt voor, 10.30 uur Concert door het Trio Fa voriet; 11 uur Onze Keuken door P. J. Kers Jr.; 11.30 uur Vervolg Concert, A.V.R.O. 12'12.30 Gramofoon; 1230 —2.30 Kovacs Lajos en zijn Orkest en Gramofoon; 2.80—3 Voordracht door Léon van der Hulst; 3—4 Gramofoon; V.A.R.A. 4.15 uur Xylophoon en Or gel; 4.60 uur Na schooltijd; 5.30 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkeat; en Gramofoon; 0.40 uur H. J. J. Ma- rinus over: „Op pad met smokkelaars en kommiezen"; 7 uur Vervolg Con cert; V.P.R.O. 8 uur Cursus; A.V.R.O. 8.80—9l.m. 10.16 Conoert door het Residentie-Orkest; in de pauze sn na afloop van het Concert: V.P.R.O. pl.m. 9 uur Lezing; pl.m. 10 uur Nieuwsbe richten p;l.m. lQj.5 uur Declamatie door Jo Sternheim; pl.m. 10.46 uur Gramofoon; V.A.RA. 11 uur Orgel spel; 11.30 uur Gramofoon. Huiven. N.CjR.V. 6—8.15 ■Schriftlezing en Meditatie; 8.16—9.30 Gramofoon; 1030—11 Morgendienst door Ds. B. van Halsema; 11—12 Concert door 't Ensemble Van der Horst; 12.16—12.80 Gramofoon; 12,80116 Vervolg Con cert; 1.16—2 Liederenrecital; 2.80—8 Lezen van Chr. lectuur; 84 80 Con cert door het Hendriks-Trio; 480—5 Voor Jeugdige amateur-fotografen; 6— 6,30 Gramofoon; 0.30—7 Beantwoor- ding -van vragen over kamerplanten, door A. J. Herwig; 7.16—7.80 Nieuws berichten; 730—6 Literair halfuurtje door Dr. 0. Tazelaar; 8—9 Conoert door de Stafmusiek van het 6e Reg. Infanterie te Amersfoort; 0—9 80 Dr. F. J. Reitsma over: „Van scholier tot etudent"; 9.80—10.80 Vervolg Con cert; plijLflO uur Nieuweberichtetn 10.80—'1130 Gramofoon. Qired. Nletrw-Lekkerland. Een 8-jarig zoon tje van H. S., dat Zaterdag aan den buitenkant van den dijk aan het spelen was, viel in de Lek Een grondwerker, die in de nabijheid werkte, bemerkte het ongeval, schoot te hulp en bracht den jongen behouden op het droge. De nutsbibliotheek te Kinderdijk, welke enkele maanden gesloten is ge weest, is met ingang van September weer voor het publiek geopend. Met verscheidene nieuwe werken is de biblio theek verrijkt. De uitgifte van boeken ge schiedt 's Woensdagavonds in de 2de openbare school. Bibliothecaris is de heer J. L. de Vries. Otoland. Het chr. muziekgezelschap Otto's fanfare" gaf (Zaterdagavond tor gelegenheid van "het 35-jarig jubileum van de koningin op het Kerkplein een goed geslaagd concert. Helder klonken de tonen van psalmen, vaderlandsche liederen en pittige marschen en het weer was prachtig, zoodat het-publiek met ge noegen heeft geluisterd. De verkooo van speldjes bracht ruim f 22 op. Door ver hindering van den directeur fungeerde als dirigent de voorzitter, de hoer A. Jongeneel. Ottoland. Aan den heer J. van Dam is opgedragen het bouwen van een loods voor rekening van den heer C. Hakke- at eegt, benevens het bouwen van een loods voor varkensmesterij voor den heer C. Koorevaar. De verkoop van leidingwater per auto door den heer A. Wemmc?» uit Bleekensgratf laaf* 8e huizen alhier, ie tot spijt tan de verbruiken deze week gestaakt wegens ts geringen omzet. Groot-Ammers. Gevonden een damee etui, inhoudende brieven en foto's. In lichtingen bij den gemeente-veldwachter Ook in deze gemeente heerscht in de polders een ware muizenplaag waar door de landerijen lijden. Het mond- en klauwzeer in dezo gemeente schijnt tot staan te komen. In 't g|heel werden tot heden 94 gevallen aangegeven, terwijl bij 17 landbouwors het vee hersteld is verklaard. De betref fende kenteekenen zijn weggenomen. De nieuwe predikant Ds. H. van Ameide is met zijn gezin in deze gemeente gearriveerd en heeft zijn intrek genomen in de pastorie rian het Burgemeester Fortuynplein geno- het Burgemeester Fortuynplein. A.s. Zondag 17 Sept. predikt hij zijn intrede. De heer J. Baron, gemeentebode te Nieuwpoort is door de aardappelen- commissie belast met het afgeven van vervoerbewijzen voor de gemeenten Groot-Ammers, Nieuwpoort en Lange- rak. Door de stijging der varkensp rijzen is het varkensvleesch alhier met f 0.10 per K G. verhoogd. CONTINGENTEERING. De Staatsoourant van hedenavond zal een besluit bevatten betreffende oontin- genteering van: le. draadnagels en krammen; 2e. getrokken ijzerdraad al of niet omkleed; 3e. prikkel- en punt- draad. De contingenteering duurt voorloopig van 1 September tot 1 December 1933 De hoeveelheden zijn voor sub 1. 50 pCt; sub 2. 00 pCt. en voor sub 8 100 pOt. avan het gemiddelde over drie maanden van de Jaren 1981 en 1982. AMSTERDAMS WETHOUDERS TREDEN AF. AMSTERDAM, 13 Sept. De wethou ders van Amsterdam, Dr. E. J. Abra hams, J. Douwes Jr. en Mr. G. C. J. D. Kropman, hebben in verband met do in den gemeenteraad aangenomen motie, heden schriftelijk aan den raad medege deeld, dat zij hun functie neerleggen. MOND- EN KLAUWZEER. Ook in N,-Holland: AMSTERDAM, 13 Sept. In Noord- Holland ten benoorden het IJ heerscht ouder het rundvee in hevige mate het mond- en klauwzeer. Te Ramsdorp, Durgerdam, Hollysloot, Schellingwoude en Zuiderdorp zijn bijna alle boerderijen besmet. DOODGEREDEN. ASSEN, 13 Sept. Gisteravond om streeks 10 uur reed in de Kruisstraat een 0-wielige vrachtauto van den dienst GroningenAmsterdam van den heer J. Hiemstra te Zuidhorn. Een onbeken de man had van Zwolle af meegereden, achter in de auto. In de Kruisstraat is hij vermoedelijk van den wagen geval len en onder de achterwielen terechtge komen. Toen bij onder de auto wae weg gehaald, bleek hij een ernstige borst wond te hebben bekomen. De dood trad epoedig in. LEVEND VERBRAND. LONDEN, 13 Sept. Twee ordannan- sen op motorfietsen zijn bij de manoeu vres in Yorkshire tegen eikaar gebotst en levend verbrand. MISLUKTE TREINAANSLAG. LUIK, 18 Sept. Onbekend gebleven personen hebben Dinsdag nabij dailies zware eteenen gelegd op de rails om een trein tot ontepormg te brengen. Geluk kig heeft een baanwachter tijdig dozen aanslag bemerkt, zoodat de hmderms reeds voor het naderen van den «nel- trein ParysKeulen kon worden opge ruimd. Uniform-verbod. Muesoilni heeft van liet door hem ont worpen lasoisme veel guuoegen beleefd. in iet alleen in Ralië ueeit het een groots aanhang verworven, maar ook in :al van anuere landen ie meu li urn nagevolgd, zijn awarte hemden, sijn Uomemeohe groet en de naam tasojaoic, zijn over ae wereld verbreid. Ook hier te lande, waar, ais wc de telling goed hebben bij gehouden, op t -oog en blik 4 fascistische partijen elkaar bestrijden en verscheu ren. Bij de fascistische bijeenkomsten wordt nogal eens gevochten doordat de tegen standers zich ergeren aan de uniformen en de regeering heeft daarom een wets voorstel ingediend om het dragen van zulke uniformen en kenteekenen te ver bieden. Ds. Lingbeek (Herv. Geref.) en D s. Zandt (St. Geref.) waren van oordeel dat het verbod ook moest gelden .voor de r.-k. Graolmeisjes en voor do pauselijke vlaggen. Dr. Westerman (Nat. herst.) zette uiteen dat niet de fascisten ooit oorzaak waren geweest van ongeregeld heden, maar alleen het rapaille, dat de fascisten aanvalt, met steenen gooit en relletjes uitlokt en waartegen de politie blijkbaar niet durft optreden. De heer Boon (L.) begreep dat de Graalmeisjes werden uitgezonderd, maar hij kon niet begrijpen dat ook van het verbod uitgezonderd zouden zijn de soc - dem., Roode Valken en de A.J.C., die welt>politieke doeleinden nastreven. Van de S.D.A.P. en van de communis ten verklaarden zich verschillende spre kers tegen het ontwerp. Namens de katholieken verklaarde de heer Schaepman zich er voor. De heer J o e k e (V.D.) juichte toe dat de rechtsr in een rustigs sfeer over de overtredingen kunnen oordeel en, Prof. Vieeohe* (A.R.) weee er op hoe men in one land alles wat uit het buitenland komt, bewondert en navolgt. De S. D. A. P. was overgekomen uit Duitschland en de regeering heeft die navolging niets in den weg gelegd. Het zou goed zijn als zij nu tegenover de fascisten een zelfde houding aannam. Spr. vreesde dat de vele verboden en be palingen de groepen, waartegen die ge richt zijn, tot meer werkzaamheid zullen prikkelen. Uit het antwoord van den minister v an justitie is merkwaardig de mededeeling, dat hij maatregelen over weegt om paal en perk te stellen aan de vele buitensporigheden, die voorkomen in vergaderingen en in geschriften en die de veiligheid van den staat in gevaar zouden kunnen brengen. Het ontwerp werd ten slotte met 50 tegen 24 stemmen aangenomen. Daarna werd na eenig debat met 41 tegen 10 stemmen aangenomen het ont werp om de toelating van het aantal buitenlandsche studenten aan onze uni versiteiten te verminderen. Zittino van hedenmiddag, Voortgezet wordt de behandeling varif de omzetbelasting. Aan de orde is lijst A (goederen, waarvan weeldebelasting be taald moet worden). De Minister neemt 'n amendement over van den heer IJzermans (s.d.), om beeldhouwwerken niet booger te be lasten dan schilderijen enz., n.l. weelde belasting 10 pCt., omzetbelasting 4 pCt. De heei Korten horst (r.-JO dient een amendement in om brandstof fen van lijst A te schrappen, maar trekt dat na verzet van den minister weer in. De heer J, t e r L a a n (s.d.) dient een amendement in om electrieche kook- apparaten van lijst A af te voeren. De minister kan dat niet aanvaar den. Het wordt verworpen met 52 tegen 30 stemmen. De heer Van Waerden (S.D.) wil gaskookapparaten niet hooger belasten dan electrische. De heer T e r L a n bepleit een amen dement om electrische klokken van geen hooger verkoopprijs dan f 25, van lijst A te schrappen. De m i n i s t e r ontraadt dat. Het wordt verworpen met 00 tegen 21 stemmen. FELLE BOERDERIJBRAND. Door kinderen veroorzaakt? Maandagmiddag heeft in de buurt schap Erm onder de gemeente Sleen een hevige brand gewoed. Hij is ontstaan in de boerderij van de gebr. Warning, waar kinderen vermoedelijk met lucifers hebben gespeeld, De boerderij stond spoe dig in lichte laaie en weldra sloegen de vlammen over op de boerenwoning van de familie Kam», waarin tevene een bakkerij en een kruidenierewinkel wae ondergebracht Ook dit perceel werd een prooi der vlammen. Door den wind aloeg het vtfur verder over op nog twee boer derijen, doch deze kon men behouden; slechts de daken vertoonen sporen van brand. De brandspuit van Erm en die van Sleen konden weinig tegen de vlammen uitrichten, mede doordat er gebrek aan water was. Van de boerderijen van Warning en Kams kon niets worden ge red. Van de bakkerij en den winkel kon men nog een deel van de inventaris in veiligheid stellen. De bij de boerderijen beboorende ko ren- en hooimijten verbrandden, terwijl tien biggen in de vlammen omkwamen. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaata. De schade is aanzienlijk. LAFFE AANRANDING. Kind mishandeld. Een inwoner van IJmuiden werd door een kennie gewaarschuwd, dat sijn zoon tje mat een man, die hem een fieta be loofde, op een trailer was gegaan en maar niet terugkwam. De vader spoed de ziob naar het eohlp In de Haring- haven, waar men hem ook verwee» naar de „IJmuiden 75" waar het kind wel aan boord sou sijn, Op sijn teenen den be- wuaten trailer betredend, riep de vader bij het logies „Ben je daar", waarop iemand van beneden antwoordde: „Ik kan geen volk hebben, je moet boven blij ven." Voor K. was dit antwoord voldoende duidelijk. Hij liet zich omlaag zakken en vond daar rijn 8-jarig zoontje naakt op een tafel gebonden. „Vader, help mij, ik stik," riep het kind. De vader maakte het touw los, dat om den hals van het kind gebonden was. De dader had zich intusschen in een ander schip verscholen. Daar vond de vader hem later. Hij is gearresteerd. Naar het kind verklaarde, had de man hem eerst drank gegeven en hem met een mes bedreigd wanneer hij schreeuw de. De jongen had nog blauwe striemen van het touw aan zijn hals en droeg de sporen van een mes op het gelaat. SCHANDELIJKE DIERENMISHANDE LING. Te Alphen a.d. Rijn zijn twee geval len van ergerlijke dierenmishandeling ge constateerd. Ongeveer veertien dagen ge leden heeft een veehouder bij de politie aangifte gedaan, dat een zijner koeien 's nachts in de weide aan de Spooriaaa zoodanig door iemand was toegetakeld, dat het dier den volgenden morgen moest worden afgemaakt. Men dacht met een wraakneming te doen te hebben. Thans is aangifte gedaan van een tweede geval. Dit betrof een paard v$n een anderen veehouder, eveneens een weide aan de Spoorlaan. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men dit dier in den buik een snede van 16 c.M. lengte en 7 c.M. diepte toegebracht. Ook het paard moest afgemaakt worden. De politie heeft de dadere nog nitt kunnen vinden, GEWIJDE KLEEDEN GESTOLEN. Bij een pontifioale Requiem Mie, Za terdag door bisschop Aengenent opge dragen tijdens den rouwdienst voor wijlen pastoor Zwart, werden in de R.K. Kerk te Zaandam gewijde kleed en gebruikt. Na afloop van deze plechtig heid zijn deze kleeden per bode naar Amsterdam verzonden, waar men ze ge leend had. De doos met kleeden, die oen waarde van duizend gulden vertegen woordigde, heeft hare bestemming mot bereikt. Wel heeft het onderzoek uitge wezen, dat zij uit den expeditieauto in een kar is overgedragen. Later bleek, uat het pak van de kar was ontvreemd. „RECHTSPRAAK" IN HONGARIJE. Generaal Alexander Keresztenyszigeth wandelde dezer dagen in de straten van Boedapest met de vrouw van majoor Lajos Kaisler. Deze kwam hen legen en er ontstond een woordenwisseling De majoor sloeg den generaal met zijn stok, waarop deze zijn sabel trok en den ma joor daarmede raakte. De krijgsraad heeft nu beslist, dat de zaak met de wapenen moet worden uit gevochten. Eerst zullen de officieren el kaar op het pistool ontmoeten en indien hierbij geen van beiden gewond raakt, zullen zij een nieuw duel aangaan, doch dan met zware cavalerie-sabel», totdat de smaad met bloed gewroken isl DE DORPSBRAND IN BADEN. Twee arrestaties. De enorme brand in bet B&denBche dorp Oeschelbronn kon Maandagmiddag als gebluscht worden beaohouwd. De schade aan de gebouwen wordt geschat op 1 millioen, die aan meubilair en oogst op een half mihoen mark. Uit het onderzoek ia gebleken dat de zoon van de weduwe Breitenstein met een brandende pijp in den mond heeft gewerkt in de schuur, waar de brand is uitgebroken. De jongeman is met zijn moeder gearresteerd. De Badensche regeering heeft besloten 20.000 mark ter beschikking te stellen van de slachtoffers van den brand. Ook andere giften zijn binnengekomen. Alle handen in het geteisterde derp helpen mee, om de zwaarst getroffenen te steunen. In elk bedrijf wordt ijverig gecollecteerd. De verzekerings maat schappijen geven den benadeelden om gaande 2040.000 mark voorschot. Dit bedrag zal in de eerste plaats dienen, om de vernielde huizen te herbouwen. EEN MISLUKTE AANSLAG OP HITLER? Communistische organisatie ont dekt. De politie te Meinz heeft een groote actie tegen communisten op touw gezet Vele functionarissan en leden werden gearresteerd. Het onderzoek leidde ook naar Frankfort, waar eveneens een aan tal leiders in hechtenis werd genomen. Verder ie gebleken, dat de bond van roode frontstrijders daar nog altijd be staat en voorbereidingen voor een revo lutie heeft getroffen. De organisatie was uitstekend gewapend en de leden wer den onderwezen in het hanteeren van bun wapenen sn bet vervaardigen van bommen. Veel mun.tie werd bij de front strijders in beslag genomen. De gearresteerden hebben toegegeven, dat de bond van roode frontstrijders een aanslag tegen Hitler had beraamd, toen hij 18 Juni 1932 op een voetbalveld te Mainz het woord voerde. De samen zweerders hadden zich, gewapend met pistolen, opgesteld in de hoofdstraat van Mainz en hadden bet plan Hitier bij het voorbijrijden neer te schieten. Slechts door een toeval ie het plan mislukt. Eén der samenzweerders wiet namelijk niet met het pistool om te g&an en liet zich door een kameraad onderrloht geven. Daarbij ging een schot af, waarop de oommuxusten zich uit de voeten maak ten. Ongeveer een uur, nadat het berloht inzake de ontdekking van een ln 1982 beraamden aanslag op Hitler wae ge publiceerd, werd van regeerlngiaijde verzocht, dit bericht in te trekken en niet te publioeeren. Te Dortmund zijn 80 peraonen gear resteerd. De mestten hadden sedert ja ren actief deelgenomen aan de commu- nistieohe beweging. Er werd weer veel materiaal gevonden. VREESELIJK ONGELUK. Toen Zondag een sneltrein het Engel- sche station Hither Green passeerde met een snelheid van 80 K.M. per uur, viel een man van het perron. Vermoe- WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen 13 September. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke tot matige wind uit Noordelij ke richtingen; betrokken tot zwaar be wolkt; waarschijnlijk tijdelijk regen; iets koeler. j Waterstand: Schoonhoven hg. water 0.— uur, 0.80 M. Vreeswijk hoog water 1— uur, 105M. Keulen stand 0 86 M., val 001 M. Maastricht 12 Sept. 40 80 M. was 0.27 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 01 graden Fahrenheit. "Woensdag 13 September: Op 22.48, onder 16 60. Nieuwe Maan Dina- dag 19 September. delijk is hij meegezogen door de locomo tief, want zijn lijk bleef hangen tusschen een lampehaak en het rookscherm voor op de machine. De menschen op het perron zagen het ongeluk, maar de ma chinist en de stoker van den trein had den n ets gemerkt, zoodat deze met on verminderde snelheid doorraasde. De stationschef van Hither Green waar schuwde de beide volgende stations, doch daar was de treirf al gepasseerd eer men het bericht begrepen had, zoo dat het lijk tot London Bridge voor op de locomotief bleef hangen. Daar stopte de trein. Men had geen kans gezien hem voor het station tot staan te brengen, zoodat den velen reizigers op het perron het afschuwelijk schouwspel niet be spaard kon blijven. Verscheidene vrou wen op het perron vielen flauw. EEN LIJFWACHT VOOR EINSTEIN. Een lijfwacht van honderd universi teitsstudenten zal worden samengesteld, ter bescherming van professor Einstein, wanneer deze tijdens zijn verblijf in En geland in het openbaar verschijnt. De jongemannen zullen geen Joden zijn en zich niet met politiek bezighouden. Aan prof. Eipstein is schriftelijk ge vraagd dit voorstel te aanvaarden. Iedere universiteit zal gevraagd wor den de recruten op te roepen. Men acht bet noodzakelijk dat prof. Einstein op behoorlijke wijze wordt beschermd. De lijfwacht zou optreden als een soort wacht in burger ongewapend temidden van de menigte en letten op iedere de monstratie of actie. VERPLICHT SCHOUWBURG BEZOEK. Volgens een bericht uit Bamberg (Bei eren) hebben de nation&al-socialistische autoriteiten een verordening uitgevaar digd, volgen» welke iedere gemeente ambtenaar, wiens salaris meer dan 200 Mark per maand bedraagt minstens één keer in de maand naar den stadsschouw burg moet gaan. Het doel biervan is de gemeente te ontlasten van het subsidie, dat aan deze instelling moet worden ge- KN FEESTAVOND, Buiten de verwachting, heeft het ra- geearlngi jubileum van de Koningin Schoonhoven nog een mooien feestavond bezorgd, Een avond tonder voorberei ding en zonder kosten, maar desondanks voortreffelijk geslaagd door de geest drift der burgerij. Haar medeleven met de indrukwekken de gebeurtenissen van Zaterdag in de hoofdstad, deed de burgemeester en bet 45. Na 'n half uur trekken, duwen en stompen, kwam mijnheer Pimpelmans eindelijk thuis. Woedend bond hij Grauwtje aan een boom. „Als je me dat nog eens lapt, pak ik je zóó bij allebei je ooren en trek je ris in tweeën!" brul de hij. ,/Snap-je-dat, léé-lij-ke, eigen wijze vier-vo6-ter?l!" En bij elke letter greep, kreeg de ezel een schop. 40. Maar op-eens riep iemand „Halt!" 't Was de gemeenteveldwachter. „Mijn heer Pimpelmans," riep hij uit, „een ontwikkeld man als u, moest zich scha men, arme dieren zoo te mishandelen I U hebt een bekeuring!" „Wel ja, wel ja," motnpelde mijnheer Pimpelmans, „dat kan er óók nog wel bijl SJchrijf maar op!" En hoofdschuddend over zoo veel onrechtvaardigheid, sloft* hij biaiü. I.Tll! eerste blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLANI EN UTRECHT. Schoonhoveneche Courant WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1938 bestuur van de Oranjevareenlging 1 ten, de gemeentenaren enkele ui f beslui ten, de gemeentenaren enkele uren te verplaatsen in een sfeer, als waarin de vele tienduizenden in Amsterdam bijeen zijn geweest. Vlug werd een oproep ge richt tot de vereenigingen, die met hun vaandels aan het défilé hadden deelge nomen, de medewerking der beide mu ziekkorpsen werd ingeroepen en alle an dere vereenigingen, zoowel ais particulie ren, en ook de schooljeugd, werden uit- genoodigd zich bij de aldus te vormen stoet aan te sluiten. Inderhaast werden eenige schikkingen getroffen; veel tijd had men daar niet voor. doch dat was ook niet noodig, want alles schikte zichzelf. Vol geest drift gaf het publiek aan den oproep ge hoor. Er waren geen bezwaren of be denkingen. van alle zijden stroomden te gen half 8 de deelnemers en de vaandels samen op het Doelenplein en in een om mezien was een optocht geformeerd. Drie herauten te paard openden den stoet. Voorop en achter in den stoet mar cheerden de muriekvereeniging „T.O.A. G.E.N.O." en „TA V.E.N.U.", en daar- tr.sschen tal van verenigingsbesturen, met of zonder vaandels In de eerste rij werd de groote, oranjebanier van „Oran je Boven" meegevoerd en ook de kleur rijke vlag van de gemeente had haar plaats in den hoek van de raadszaal voor enkele uren verlaten. De grootste groep vormde de gymnastiek- en athle- tiekvereeniging „D.O.S.", welker leden in sportcostuum en als steeds in keu rige orde, marcheerden. Verder waren er eenige jeugdclubs en inderhaast bij eengekomen clubjes en wie zich verder maar wilde aansluiten, was welkom. De jeugd was natuurlijk rijk vertegen woordigd; ze vormde met een groot aantal lampions een der „lichtpunten" achter in den stoet. Verschillende jon gens en meisje» hadden nog vlug een ifiris versierd, zich feestelijk uitgedost of zich van d,e een of andere trophee, meer of minder passend, voorzien Zoo zagen wij het oudste zoontje van bur- meester Nieuwenhuiaen pronken met een oranje-kleurig vaandel, dat hij nog vlug zelf bleek te hebben vervaardigd en dat de haast, waarmede dit moest gebeu ren. niet verried. De stoet marcheerde rechtstreeks naar de Steenen Brug en stelde zich op voor het Stadhuis, op welks bordes zifch de burgemeester en mevrouw Nieuwenhui- sen, de beide wethouders en de gemeente secretaris hadden opgesteld, alsmede de heer Tepe, voorzitter van de Oranje-Ver- eeniging. De muziek zette ,Wien Neer- lands Bloed" in, de vaandels neigden en het publiek stemde met het lied in. Burgemeester Nieuwenhuisen heeft daarop de menigte toegesproken. Hij wees er op, dat in de geschiedenis van tijd tot tijd nationale momenten de aan dacht boeien. Spr. noemde het feit, dat in 1656 de jonge Prins .van Oranje Karei V geleidde bij dienS afstand van de regeering, het binnenhalen van den zelfden prins te Brussel in 1577, de ge boorte van Koning-stadhoudeir Willem III in 1050, de landing van den Oranje vorst t# Scheveningen in 1813. Zoo heb ik aldus vervolgde de bur gemeester na deze inleiding ook in het leven van onze geliefde Koningin Wilhelmina, drie groots, nationale mo menten meegemaakt. Nog levendig her inner Ik me de spanning eind April 1909. Wat een beweging, wat een druk te, wat een geestdrift in Den Haag, toen in den morgen van 30 Apzil Prinses Juliana geboren was. Een tweede momont heb ik beleefd in November 1918 na de spannende revo lutiedagen. Wat een Oranjeliefde, wat een geestdrift i» toen tot uiting gekomen in de Maliebaan in D«n Haag. Duide lijk is gebleken, dat ons Volk en ons Oranjehui» één zijn. Maar het mooiste, wat ik ooit mee maakt», was 'Zaterdag in het Stadion te Amsterdam. Wat een menschenmassa, wat een enthousiasme, welk een plech tigheid. Daar kwam ten aantchouw» van meer dan 80.003 toesohouwers de koninklijke stoet binnenrijden. Wat een geestdrift, wat een liefde voor onze Ko ningin Wilhelmina, die met zulk een liefde en tröuw, met wlje beleid en vast beradenheid one land nu reed» 86 jaren heeTt geregeerd, Daar sprak Hare Majes- tslt zélf. Wélk een stilte, wat een aan dachtige spanning, om toch maar geen woord te missen. „De nationale gedachte bindt ons hier allen te zamen. Wij willen ons zslf blij ven. Wij willen voortbouwen op de grondslagen, door onze Vaderen gelegd. Ons bewust van onze roeping tegenover MODERNE LAMPEN. Het nieuwste type van een reuzenzoek- lioht voot sohepen, geëxposeerd op de Londensoht tentoonstelling voor «cheep- rurt ons zelf en in het groote gezin der Vol keren". Zoo klonk het daar tan Haar Koninklijke lippen, En daarna: >Ala van zelf gaat ona aller blik naar onze fiere driekleur, symbool van ons willen en kunnen, zinnebeeld bovenal van ons dierbaar vaderland. Zij waaie steeds over de wereldzeeën tot in de verste lan den en doe daar kond van onze een dracht en wilskracht!" En toen de Koningin daarop uitriep: „Leve het Vaderland! Hoezee!" toen kwam hèt groote moment, dat ik nooit zal vergeten Want toen klonk het spon taan uit tienduizenden monden: Wilhel mus van Nassauwe. Nooit heb ik zoo het Wilmelmus ge hoord. Ik kan tiet weergeven, wat er toen in me omging. Het was machtig! Er is een drievoudig snoer: God, Oranje en Nederland, dat niet verbroken mag worden. Daarom, geachte medeburgers van Schoonhoven! heb ik gemeend nog even een naklank van deze groote huldiging van onze Koningin hier te moeten laten hooren. Wat kwam Schoonhoven in het Stadion goed uit. Daar ben ik blij om. Ik dank u zeer voor dit bewijs van (medeleven. Het gaa: om onze nationale zaak, om de eendracht van ons volk. Wat hebt gij Zaterdag goed gevlagd. Het was schitterend, zooals Schoonho ven er in vlaggentooi uitzag. Houdt dit vast: het ia voor onze Koningin; voor de eendracht van ons volk, voor orde en vrede. Het wordt alles samengevat in Oranje. Het is Oranje - Het blijft Oran je - Het is Oranje-Bovsnl En daarom: Wilhelmus van Nassauwe, enz. Een menigte, zoo groot, als in Sohoon- hoven zelden op de been is, hoorde deze toespraak aan. Toen de burgemeester had besloten, zette de muziek het Wilhelmus in, dat eveneens algemeen werd meegezongen. Geestdriftig stemde het publiek in met het „Leve de Koningin", dat de burge meester daarna aanhief. De stoet heeft daarna een groots rond gang door de gemeente gemaakt. Haast geen straat heeft men overgeslagen. Er heerschte een uitbundige stemming en de belangstelling van het publiek nam eer toe dan af. Tot slot heeft de stoet zich nogmaals voor het Stadhuis opgesteld, omdat de burgemeester gelegenheid wilde hebben de deelnemers en de geheele gemeente dank te brengen voor dit spontaan be wijs van oranje-gezindheid. Spr was daarover zeer verheugd en wekte de ge meentenaren op. elk jaar beter en «geest driftiger te feeaten. Over 5 jaar, bij het 40-jarig jubileum van de Koningin, moet Schoonhoven een groot feest vieren Nogmaals klonk het Wilhelmus en daarna trok de stoet af om bij het sta tion te worden ontbonden. DE INZENDING OP DE JAARBEURS. Schoonhovens stand op de Jaarbeurs blijft druk bezoek trekken Onder de be langstellenden waran, behalve de reeds genoemde personen, nog verschillende autoriteiten, als de commissaris der ko ningin in Utrecht, mr. H. Th. 's Jaoobs de Italiaansohe gezant, de inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, de heer Van Alphen de Veer, enz. OPONTHOUD. Een met paard bespannen wagen van den heer L. v. d. Hoek te Cabauw, hoog beladjn met pakken stroo, reed gister morgen uit de Lopikerstraat den Dam op, toen het achterste der burriehouten, waarop de vracht was geladen, brak. De groote pakken stroo rolden over de straat, juist op hst drukke kruispunt. Men heeft den wagen en de lading zoo dicht mogelijk tegen de muziektent ge plaatst en het paard in een stal gebracht totdat de timmerman het euvel had her steld, waarna des middag» de pakken weer konden worden opgeladen en ge transporteerd. HERINNERING. De vreemdelingen, die Schoonhoven bezoeken, voelen zich vaak aangetrokken door het aardig stadsbeeld, dat de Oude Haven biedt. Ala zij op hun wandeling daarlangs de kazerne paaaeersn, ver wonderen sij zich »v#n over dat groot» gebouw in een stad zonder militairen, doch verder gaat d» belangstelling op dit punt doorgaans niet. Gistermorgen betraden echter e«n heer en een dame het kazerneplein en vtos- gen toegang tot het gebouw. De magazijn bewaarder, wat verwonderd, moest wsi- geren: hij mocht niemand binnenlaten. Maar de reeds bejaarde bezoeker was nu eenmaal erg gesteld op een bezichti ging van het gebouw, en dat werd eenigszins verklaarbaar, toen bij vroeg, of het verbod ook gold voor een oud-mi nister van oorlog! Natuurlijk was dat niet het geval. De gast bleek te zijn oud-minister Bos boom, die nu 78 jaar is en die inder tijd hier de militaire opleiding had ge volgd. Hoewel dit 60 jaar geleden is, wist de heer Bosboom nog zonder eenig zoeken de plaats aan te wijzen, waar vroeger zijn legerstede was geweest Daar stond een kist op den grond, de grijze staatsman ging er even op zitten, en de dame, zijn dochter, nam een foto Botermarkt De aanvoer op de he denmorgen gehouden Botermarkt be droeg 25 K G Prijs Wpiboter f 0.85 per half KG. Goêboter geen aanvoer. "Veel vraag Eierenveiling. Op de hedenmorgen gehouden Veiling bedroeg de aanvoer 7685 stuks Prijzen Kippeneieren f 3 40 f 4.25, heneieren f 2.10f 2 50, eend eieren f 2.70 alles per 100 stuks. Jeugdherberg „De Pinksterblom". Arkel. De Ned. Trekkersbond, afd. Zuid-Holland, houdt in de Jeugdherberg „De Pinkstérblom" alhier op 16 en 17 Ssptsmbsr «en fMtllifé wssk-snd- reunie voor leden «n ni«t4eden. De dis- trictsvoorzitter, de heer Rob Limburg, komt met eenige films, terwijl bij goed weer de Zondagmorgen gereserveerd wordt voor een boottocht met de gasten door de stadsgrachten van Goroum en door de Li age. Ook Zaterdag en Zondag j.l. organi seerde de provinciale commissie een week-end in de Jeugdherberg te Arkel. De leiding berustte bij den voorzitter der prov. oommissie, den heer J. A. Amesz te Rotterdam. Als spreker trad op de heer G Pels te Woerden over „In- tensiveering van ons Jeugdwerk" Na het middagmaal sprak de heer K. Hoeve over: „Hoe organiseer ik een goede feestavond". Hierbij werden tal van practische onderdeelen van een pro gramma besproken. De vergadering werd afgewisseld door buitenspel en een wandeling. Tot het welslagen van dit werk hebben niet wei nig bijgedragen het mooie weer en de Jeugdherberg zelf met haar prachtige omgeving. Voor velen was dit de eerste kennismaking met deze Jeugdherberg. Krimpsn a.d. Lak. De Postduivenver- eeniging „De Reisduif" hield een wed vlucht uit Bilthoven, afstand 00 K.M. Er werd aan deelgenomen met 131 duiven. Prijzen werden als volgt behaald; le, 9e, 12e. 20e en 22e prijs P. Neef; 2e en 11e prij# M. de Hon; 2e en 27e prijs Gebr. Verwaal, 4e, 16e en 28e prijs K. Kooij- man; 5e, 7e «n 18e prij» H. Ponsen; 0e, 24e, 26e, 29e en 32e prij» L. van der linden; 8e prij» J. van Wijnen; 10e en 23e prijs J. H. Roelof»; 13e. 14e en 19e prijs M. Westbroek; 16e en 17e prij» D. Luijten; 21e prij» W. Graafland; 25e en 30e prij» A. Nobel; 81e prij» G. Mid delkoop. De duiven werden losgelaten om 9 uur. Eerate duif kwam aan om 9.35.50 uur en de laatste duif om 9.44 33 uur. gelegenheid van het 36-jarig regeftringsjubileum van de koningin, heeft de chr zangvereeniging „Soli Deo Gloria" in samenwerking met de gem. zangvereeniging „Krimpen a.d. Lek" in de Schoolstraat een concert gegeven. De belangstelling was zeer groot. Tot voorzitter van den polder Krim pen a d. Lek is gekozen de heer M. de Jong Az. met 88 stemmen. De heer W. Borsje verkreeg 60 stemmen. Ottoland. De Bond van Geitenfokver- eenigingen heeft hier een te Groot-Am- mers met len prijs bekroonden bok van goede afstamming gestationneerd, ter veredeling van de geitenfokkerij. De moe der van het dier was reserve-kampioen met vele le prijzen. Folfker is de heer Poldervaart te Oudenhoorn. KONINGINNEDAG. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zou ik het onderstaande zien opgenomen in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn hortelijken, dank. De wijze, waarop hier doorgaans een Oranjefeest gevierd wordt, heeft al meer malen mijn verwondering gewekt. Waar om wordt dis viering toch uitsluitend beperkt tot een kinderfeest? Kan Oran je Boven na al die jaren nog «teeds geen viering bedenken, waaraan ook de volwassenen kunnen deelnemen? En dan nog welke een viering! Wat een armoede van geest openbaart zich daarin. De onderwijzers brengen de kin deren naar de etadhuisbrug, de onder wijzers laten ben niet heel fraai zingen, de onderwijzers brengen hen te rug en de onderwijzers deelen hun de snoeperij uit. Het aankoopen van dal snoepgoed ia tan slotte het eenige, wat het actieve bestuur van Oranje Boven doet. Nu zou ik, al» men met zijn allen het in een aantal jaren niet verder kan brengen, daarmede nog vrede hebben, *1* dat beatuur eenige maat kende. Ik moet mij er echter ten zeerste tegen ver zetten, dat mijn kinderen op zoo'n dag al» snoepgoed ontvangen: le. oen taar tje, 2e een reep chocolade, 8e, een ba naan, 4e. een zak met bruidsuiker», en 6e. een rol zuurtjes! Ik vind het wolgslijk, ds kinder sn zoo vol te «toppen met «noep. Eén van deze 5 dingen was voldoende geweest. Wan neer het volgend Jaar het bestuur van Oïanje Boven nog altijd niet» ander» heeft kunnen bedenken, dan dit pro gramma, laat ik mijn kinderen niet meer deelnemen aan die maagbederve- rij. En evenmin ben ik bereid daarvoor mijn bijdrage te geven. Nogmaals mijn dank voor de opname. Hoogachtend: EEN ONTSTEMD BURGER. Schoonhoven, September 1933. De bovengenoemde tractatie kwam van twee zijden. Oranje Boven gaf chocola de, zuurtjes en banaan, het schoolbe stuur van een der scholen voegde er nog bij taartje en bruidsuiker». (Red.). HOENDERS IN DE RUI. Belangrijke periode voor de ETppen. Augustus en September wisselen de kippen en vogels van voeren, zij zijn in de rui. Dit is goen ziekteverschijnsel, het heeft echter in zooverre overeenkomst, dat de dieren in deze periode bijzonder gevoelig zijn voor allerlei invloeden, in het bijzon der weersinvloeden, z« moeten daarom in dien tijd wel een speciale verzorging heb- ben. De hennen, die reeds het geheele jaar hun plicht gedaan hebben, hebben nu recht op een rustperiode om nieuwe krachten te verzamelen voor het volgende jaar. Het is niet te ontkennen, dat de rui der hennen heel wat meer aanpakt dan hst lsggsn, want ttrwijl sen tssI lsggsnds kip steeds vlijtig «n ongemerkt aan het voedsel zoeken is, wordt deze kip in de ruitijd traag en dikwijls hebben zij een volkomen gebrek aan eetlust. De ergste tijd is de tweede helft van de rui als de groote staart en vleugelveeren beginnen uit te vallen, en weer opnieuw moeten aangroeien. Hiervoor is de mees te kracht noodog. Men kan opmerken, dat goede leg-hennen^ ondanks het weg vliegen der hals- en andere kleine vee- ren, rustig doorleggen, zij scheiden ech ter uit, zoodra de groote staartveeren gaan uitvallen. Bij een normaal verloop duurt de rui zee tot acht weken. Slecht» dieren, die met een sterk nieuw stol veeren den winter ingaan, zullen weer spoedig goed beginnen te leggen. Bij bet voeren van ruiende kippen dient men er vooral op te letten, dat zij voedsel krijgen, waarin reeds de vormstoffen voor nieuwe veeren zitten. Men moet in deze tijden dus de voor keur geven aan voedsel, dat rijk is aan eiwitten en vet, bijvoorbeeld: beendermeel garnalen en visch, meel enz. Ook mais is aanbevelenswaardig. Verder kan men ze tevens als bijvoedering zonnebloemen en hennepzaad geven, dit geeft de veeren een mooie glans. Voor alles moeten zij zooveel mogelijk dierlijk voedsel hebben, terwijl men met versch groen ook niet al te zuinig moei zijn, want ook dit heeft een groote voedingswaarde. Daar de ruiende dieren er eigenlijk zonder voldoende veerenbeschutting bij- loopen, moet men ze zooveel mogelijk voor schadelijke weersinvloeden beschutten. Bij ongunstig weer doet men het beate ze zoolang binnen te houden. De ren en het hok moet zoo mogelijk nog schooner dan anders worden gehouden, hoe zindelijker de dieren worden gehouden, des te ge makkelijker vindt de rui plaats. Men late de dieren in geen geval in nat gras loo- pen, want loopen de kippen nu een ver koudheid op, dan genezen zij niet gemak kelijk. Bij kippen gebeurt het niet zelden, dat zij in den herfst in het geheel niet meer ruien, terwijl tij uiterlijk geheel gezond zijn. In den regel is dit het gevolg van het feit, dat deze dieren te veel en daar door te lang gebroed hebben. Een deel van de rui halen zij meestal in het voor jaar in, waarbij zij voornamelijk de veer tjes op borst en rug afstooten, waarvoor zij spoedig weer nieuwe krijgen. Is een niet ruiende kip echter weinig levendig, en zit zij stil in een hoekje in den tuin, terwijl zij de kop tusschen de vleugels steekt, en geen eetlust heeft, dan is zij stellig ziek. Dikwijls helpt men zulk een kip door het uitrekken van enkele niet bij elkaar staande veeren uit de staart en de vleu gels. Daardoor komt het bloed in bewe ging en vindt de rui regelmatig plaats. (Nadruk verboden.) EEN JONGE KONING. De jonge man link» op de foto i» de op volger van den pa» overleden koning van Irak. In het Burger ziekenhuis te Am sterdam is gisteravond de heer Vethuit Mudden, dio bij de schietpartij in de raadszaal aldaar op Dinsdag Septem ber zwaar werd gewond, aan de gevol gen óverleden. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten, blinden, die niet kunnen betalen, gratis radio-distributie te ge ven. Ér is door particulieren zooveel geld verzameld, dat daarvan luidspro- kers en de aansluitingen bekostigd kun nen worden. De nieuwe brug over het Merwede- kanaal bij Amsterdam, zal Vrijdag 16 Sptember in gebruik worden genomen. Te St. Paul (Minnesota) hebben 8 bandieten een roofoverval geploegd op twee spoorwegbeambten. De beide man nen werden gekneveld en van een bo- drag van 100.000 dollar beroofd. In de buurt van Gastiglione (Italië) is een auto, waarin 8 menschen zaten, tegen den trein FlorenceRome gere den. De auto werd 600 meter meege sleurd. Alle 8 inzittenden kwamen om het leven. Bij besluit van de Sowjet-regeering is de prijs van het brood in Rusland verdubbeld. Een witbrood van 600 gram kost nu ongeveer 40 ct., een bruinbrood ongeveer 38 cent. De streek van Gorbière ia geteis terd door een wervelstorm, die met een waterhoos gepaard ging. Het water van de rivier de Nielle zwol zoo sterk, dat een boog van de brug instortte. Vijf menschen werden in de diepte gesleurd en slechts één kon er gered worden. Het gehuoht Ornaisons staat vrijwel onder water. JAARBEURS EN BOYCOT VAN DUITSCHE GOEDEREN. Het bestuur van de Kon. Vereeniging tot bet Houden van Jaarbeurzen m Ne derland beeft in kort geding voor de Amsterdamsche rechtbank laten dag vaarden de heeran B. van Dam en N. Nathans, resp. voorzitter en secretaris van bet Algemeen Comité tot Verweer tegen Terreur en Vervolging in Duitsch land. De aanklacht geschiedde wegens het verspreiden van circulaires en manifes ten met borden, met opschriften tegen het koopen van Duitsche producten voor het Jaarbeursgebouw te Utrecht oe eiscneres zag hierin een onrecht matige handeling, waarvan zij schade zou lijden. Reeds waren bij haar vele klachten ingekomen van Duitsche stand houders, (Le zich door deze actie bena deeld achten en dreigden de Jaarbeurs den rug te zullen toekoeren. De president der rechtbank te Am sterdam heeft gisterenochtend uitspraak gedaan in dit kort geding. üy overwoog in zijn vonnis, dat uit do dagvaarding met is te begrijpen, wél ke handeling eischeres verboden Wil zien. Deze aldus de president, heeft het blijkbaar aan ons willen overlaten, een verbod zoo scherp te iormuieeren, dal nagegaan kan worden, wanneer van overtreding daarvan sprake is. Reeds om deze reden kunnen wij op het ver zoek met ingaan. Indien bezoekers van het Jaarbeursgebouw last ondervinden door de actie, dan moet eisoheres zich tot de politie wenden, hetgeen zij zoo als ten processe bleek reeds had ge daan. Mitsdien wees de president den eisch af en veroordeelde het Jaar beur abestuur in de kosten van bet geding, begroot op i 50.—. NED. HERV. KERK. SLUIFWUK. Donderdag 14 Septem ber, n.m, 2.30 uur. Ds. M,. Ottevangari Huwelijksinzegening. VOETBAL HET COMPETITIEPROGRAM VAN ÖE VIERDE KLASSE D. In verband met het alsnog indeel on van de vereeniging „Olivio" te Bolnes in de Vierde Klasse D, Afdeeling II, van den K.N.V3., i» het programma als volgt aangevuld: 1 October: OlivioGouderai. 8 October: HaastrechtOlivio. 15 October: SchoonhovenOlivio. 22 October: OlivioiWaddinxveen. 29 October; D.C.V.Olivio. 6 November: OliviojMjoordrecht. 12 November: Lekkerkerk—Olivio. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag is te Kinderdijk het nieuwe .voetbalveld van de vereeniging „De Zwervers", ge legen op het terrein van de firma L. Smit en Zoon. in gebruik genomen. Voor af heeft de heer N. Akkerman, hoofd van de 2de openbare school, op wiens initiatief het voetbalveld tot stand is ge komen, een hartelijke toespraak gehou den, welke de voorzitter van de club, de heer A. van Vliet, beantwoordde. Eerst speelden „De Zwervers" tegen .Excelsior" van Nieuw-Lekkerland. De uitslag was 4—0 voor „De Zwervers". Daarna had een wedstrijd plaats van „De Zwervers" tegen ,,T 0 P van Pa- I pendrecht, welken „De Zwervers" won- 1 nen met 50. Het fanfarekorps „Apol- lo" van Nieuw-Lekkerland heeft met en- kele fraaie nummers de wedstrijden op- geluisterd. Er was den geheelen middag vfél belangstelling. AMSTERDAM, 13 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 379 vette kal veren, le kwal. 60—68, 2e kwal 36— 44, 3e kvfal. 26—32 per K.G. levendge wicht; 41 nuchtere kalveren f 48 per stuk; 671 varkens, vleeschvarkens, we gende van 90110 K.G., 4142, zware varkens 3840, vette varkens 3738 per K.G. slachtgewicht. BODEGRAVEN. 12 Sept. Kaas. Aan gevoerd. 394 wagens, tezamen 15.824 stuks, wegende 142.410 K.G. Eerste soort Gouda met rijksmerk f 2421, id. mindere f 20—23, zwaardere f 31. Han del matig. ROTTERDAM, 12 Sept. Veemarkt» Aangevoerd 174 paarden, 32 veulens, 790 magere runderen, 918 vette runde ren, 812 vette en graskalveren, 527 nuch tere kalveren, 473 schapen of lammeren, 9 biggen, 12 bokken of geiten, 13 over- loopers. PrijzenKoeien 32—38, 46—52 en 56 —58 cent per K.G.; ossen 32—35, 40— 45 en 48—52 cent per K.G.; stieren 32 —35, 40 en 44—46 cent per K.G.; kai- \eren 55—60, 65—75 en 80—90 cent per K.G.; schapen f 8, f 12 en f 10 per stuk; lammeren f 8, f 10 en f 12> per stuk, var kens 2e kwal. levend gewicht 38 cent i per K.G schapen 32. 36 en 40 cent per K.G.; lammeren 32. 36 en 40 cent per KG. Prijzen per stuk van mdger vee: Melk- koeien f 100, f 150 en f 220; kalfkoeien f 120, f 160 en f 225, pinken f 40, f 60 I en f 85; graskalveren f 20, f 28 en f 35; i vaarzen f 86, f 100 en f 1*5; werkpaat^ i d«n I 100, 1 160 «n f 220; hitten f 60,

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 2