Stadsnieuws. WEERBERICHT. Telegrammen. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Rechtszaken Predikbeurten Burgerlijke Stand. Loop der Bevolking Marktberichten. EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLANDEN UTRECHT. Schoonhov.n.che Couranf WOENSDAG SEPTEMBER 1933 Vlaamsche reuzen (kaaakleurig)Ram men, oud: le pr. J. "W. Molendijk. Voed sters, jong: le pr. J. W. Molendijk, 2e pr. id.; 3e pr. id. 14 tot 20 weken: le pr. A. M. Beuzekom. 8 tot 14 "weken: le pr. H. J. t. d. Giessen. Vlaameche reuzen (geel): 8 tot 14 we ken: le pr. P. de Ruiter, 2e pr. A. Kloijn 8e pr. id. Midden raeaen Gr. Chinohilla: Voed ster, oudi le pr. N. Gone. 14 tot 20 we ken: le pr. J. Vermeulen, 2e pr. id., 3e pr. A.- M. van Beuzekom. 8 tot 14 weken: le pr. J. Vermeulen, 2e pr. id., 3e pr id. Blauwe Weeners: Rammen oud: le pr. W. Vonk. Voedaters, jong: le pr. L. C. van Dalen, 2e pr. J. Gons, 14 tot 20 weken: le pr. J. A. de Jong, 2e pr. A. M. v. Beuzekom, 3e pr. J. A. de Jong 8 tot 14 weken: le pr. L. C. van Dalen, 2e pr., id. Voedster met jongen: le pr, W. Vonk. Nesten jongen: le pfc. L. de Jong. Weeners (wit): Voedster, jong: le pr. L. G. van Dalen. Weeners (zwart): 8 tot 14 weken: le pr. L. G. van Dalen; 2e pr. id., Je pr. id. Nesten jongen: le pr. L. G. v. Dalen. Havanna's: 14 tot 20 weken: le pr. P. de Ruiter, 2e pr. id. 8 tot 14 weken: le pr. W. Vonk, 2e pr. J. A. de Jong, 3e pr. id. Nesten jongeft: le pr. L. A. den Besten, 2e pr. id. Zilvervoskonijnen (zwart)Rammen, jong: le pr. J. W. Molendijk, 2e pr. P. de Ruiter; 14 tot 20 weken: le pr. J. A. de Jong, 2e pr. id. Voedster met jongen: le pr. J. W. Molendijk, 3e pt. P. de Ruiter. Nest jongen: le pr. P. de Ruiter. Zilvervoskonijnen {blauw): Voedster, oud: le pr. J. A. de Jong. 8 tot 14 we ken: le nr. J. A. de Jong, 2e pr. L. C. v. Dalen, 3e pr. id. Engelsche Hangooren (geel): Rammen jong. le pr. L. G. van Dalen. 14 tot 20 weken: le pr. L. C. van Dalen, 2e pr. id. Madagascar (bont): Rammen, jong: le pr. L. G. van Dalen. Kleine rassen: Klein Chinchilla: ram men, oud: 2e pr. H. J. v. d. Giessen. 14 tot 20 weken: le pr. J. Reijnhout, 2e en 3e H. J. v. d. Giessen. 8 tot 14 we ken: 2e pr. B. Ritmeester, 8e pr. P. V. d. Giessen. Hollanders (zwart): Rammen, jong: 2e pr. A. v. d. Giessen. 8 tot 14 weken: 2e pr. A. v. d. Giessen. Klein Zilver (lichtbruin): Rammen, jong: 2e pr. T. de Ruiter. 14 tot 20 we ken: le pr. T. de Ruiter. 8 tot 14 wekun: le pr. Jac. de Jong, 2e pr. id. Dwergrassen Polen (roodoog): Voed ster, jong: le pr. L. G. v. Dalen, 2e pr. id. 14 tot 20 weken: 2e pr. J. A. de Jong. Cavia's: Jong: 2e pr. J. A. de Jong. De dieren werden tijdens de tentoon stelling gratis gevoederd door 3abr. Scherpenisse, graanhandelaar. Trskkers-weskend. Arksl. Zaterdag en Zondag hield de afd. Zuid-Holland van den Nederl. Trekkersbond een week-end bijeenkomst in de Jeugdherberg „De Pinksterblom" te ArkeL Uit verschillende oorden wa ren de trekkers opgekomen. Zaterdag avond werd geopend met een kampvuur in den boomgaard der J. H. Daarna werden verschillende films vertoond op trekkingsgebied. Zondagmorgen werd be steed voor een gedeelte om Loevestein te bezoeken, een ander deel ging varen door de Goroumsche havens en de Lin- ge, terwijl de resteerende pl.m. 40 le den onder geleide van den herberg vader een flinke wandeling in den om trek maakten. Besloten werd Vrijdag avond in de J. H. een oprichtingsverga dering te houden voor een afd. Gorinchem van den Ned. Trekkersbond. Qsmesntsraad. Qlittendam. Op Zaterdag 28 Septem ber komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen, om de volgende agen da te behandelen i. Ingekomen stukken. 2 Voorloopige vaststelling gemeenterekening dienst 1682; 8. Aanbieding gemeentebegrootlng en begroeting van het waterleidingbedrijf over net dienstjaar 1984. 4. Benoeming commissie van onderzoek der begroottng 1984. 8. Rondvraag. Voorte liggen voor de raadsleden de etukken ter inzage be treffende de Indijkingsplannen van de Peulen. Qliseendam. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan nog 168 personen als werkloos ingeschreven. Gleszen-Oudekerk, Zaterdagavond reed de heer Van Hoven, van Oud-Alblas. met rijn auto van den weg. Gelukkig bleef de auto tegen een boom hangen, waardoor erger werd voorkomen. Behalve de heer Van Hoven was nog een ingezetene uit deze gemeente in de auto gezeten Beiden kwamen er zonder letsel af. Daar er spoedig heel wat belangstellenden op de been waren, wist men na eenige moeite de auto weer op den weg te brengen. Het bleek, dat alleen de kap wat geleden had, zoodat de heer Van Hoven zijn weg weer kon voortzetten. Tot voorzitter der Hervormde Jon- gelingsvereeniging „Ora Et Labora" is gekozen Da. J. BronsgeeSt. "Gemeenteraad. Groot-Ammerc. Een vergadering van den gemeenteraad is belegd tegen Vrij dag 22 September, v.m. half elf. De agenda luidt: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Adres aldeeüng Aineide en Omstreken van den Ned. Bond van Kpffiphuis-Res- tauratiehouders en Slijters, inzake per- soneele belasting voor de perceelen, die nende tot uitoelenmg van het bedrijf. S. Herstellen. Kerkstraat. 4. Verzoek Mi nister van Sociale Zaken betreffende als nog aansluiting bij Werkloosheidsbesluit 1Ü17. 5. Vaststelling vergoeding artikel 101 met de Bijzondere Lagere school over 1931. 6. Voorloopige vaststelling ge meente-rekening, dienst 1931. 7. Voor loopige vaststelling gemeente-begrooting, dienst 1934. Gemeenteraad. Hoornaar, ln de Dinsdag gehouden gemeenteraadsvergadering werd de reke ning en verantwoording van het Burger lijk Armbestuur over 1932 goedgekeurd. De ontvangsten zijn f 6630,30, de uitga ven f 9426,96, nadeelig saldo f 2796,66, terwijl het dienstjaar was begonnen met een batig saldo van f 6150,65. De gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1934 werd ter visie gelegd, terwijl een commissie werd benoemd, bestaande uit de heeren D. Hakkesieegt, G. de Bruijn en W. van Beuzekom, die de begrooting zal nazien. De gewone dienst sluit in ontvang en uitgaaf met f 22.486,77 (onv. uitgaven f 2370,66), de kapitaaldienst, inkomsten f 139,64, uit gaven f 125, batig saldo f 14.64. De voor gestelde bel&stingverhoogingen zijn: ge meentefondsbelasting van 50 op 100 op centen. Hoofdsom personeele belasting van 50 op 100 opcenten, onbebouwde eigendommen van 10 op 20 opcenten, bebouwde eigendommen van 50 op SO opcenten. Besloten werd een medaille beschikbaar te stellen voor den fokvee- dag. Fokveedag. Hoornaar. De jaarlijksche fokveedag zal worden gehouden op Woensdag 18 October. Nieuw poort. Aan het verzoek van den burgemeester om, als blijk van groote belangstelling ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal door de koningin, de vaderlandsche driekleur uit de woningen te laten wapperen, hebben zoowel hier als te Langer&k vele ingeze tenen gehoor gegeven. Er werd, in te genstelling met andere gelegenheden, zeer druk gevlagd. De heer G. Slob Az. is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een bijzondere school te Rouveen. Ottoland. Het chr. muziekgezelschap „Otto's fanfare", hoopt Zaterdag 24 Sept., des avonds 7 uur, een concert te geven nabij den Vuilendam, op het erf van den heer G. Vuurens. 1 De inspecteur van dep veeaijtaenij- kundigen dienst te Rotterdam heeft bet vee van een 15-tal veehouders, dat ge leden heeft aan mond- en klauwzoer, hersteld verklaard. Een knaapje uit Delft, met zijn moe der gelogeerd bij den heer A. de K., alhier, geraakte in een diepe modder sloot. De moeder sprong haar kind na en wist de kleine te redden. De collecte voor de sohool met den bijbel (Unieoolleote) heeft f 48,75 opgo- braoht. ttofplaag op den Tetvtweg. Stolwijk. In een adres, dat de hand- teekeningen draagt van ongeveer 100 bewoners van den Tentweg, verzoeken dezen aan het gemeentebestuur om maat regelen te nemen tegen de stofplaag op dien weg. Zij betoogen, dat dit euvel door het toenemend enelverkeer een zoo- danigen omvang heeft aangenomen, dat de toeetand onhoudbaar wordt en ook met het oog op de gezondheid van de bewonere dringend verbetoring vraagt. Adressanten hebben terzake de medewerking ingeroepen van de leden der provinciale staten van Zuid-Hol land. NAAR CUBA. *-i 0>. J. H. GUNNING E.Bl. JUBILEERT Op 1 October zal da. J. H. Gunning E.Bz., predikant bij de Ned. Herv. Kerk, kunnen terugzien op een 40-jarige ver vulling van dat ambt. Ds. Gunnning is op 5 Mei 1888 als predlkantssoon geboren. Hij studeerde op de universiteit te Utrecht en werd ir\ 1898 oandidaat in Friesland. Nog het zelfde jaar, op 1 October, deed hij zijn intrede als predikant te Leersum, welke gemeente hij na ongeveer 3 jaar verwis selde voor Capelle a.d. IJssel. Verder stond ds. Gunning achtereenvolgens te Numansdorp, Rijssen, Oud-Beijerland, Schoonrewoerd, Hoogenveen en Lage Vuursche en tenslotte deed hij op 3 Juli 1927 zijn intrede te Sch9onhoven. Naast zijn ambt vervult da. Gunning reeds sinds vele jaren een bestuursfunc tie in den Geref. Zendingsbond. Hij ii voorts scriba van het classicaal bestuur Gouda, dat het toezicht heeft over eu,i 40-tal gemeenten en praetor van den Ring Schoonhoven. Hier ter stede heeft de jubilaris den stoot gegeven tot de oprich.ing van «le Chr. Bewaarschool, van welker bestuur hij voorzitter is. Dezelfde functie heeft hij in de Vereen, van Chr. Volksonder wijs en in de af deeling van het Ned. Bijbelgenootschap. Ook van het college van regenton van het Oude-liedenhuis is hij voorzitter. Ds Gunning heeft te kennen gegeven dat hij zijn ambtelijk jubileum in stilte wenecht te vieren. Hij 'hoop echter Zon dag 1 October dat is dus op den Juis- ten datum van zijn jubileum in den morgendienst een gedachtenisrede uit te spreken. TRANSPORTCOLONNE NED. ROODE KRUIS. Zooals bekend is, heeft zich hier on der leiding van dr. Groosbock n T**anz- portcolonn* van •*et Nedorlandzche Roode Kruis gevormd. Op Zaterdag 28 Sept. zal deze colon ne om half vijf op het militaire exerci tie-terrein een buitenoefening geven, welke erop gericht iz, aan te toonen de geoefendheid in het rerleenen van eerzte hulp bij verkeers- en induatrieele onge vallen. Het kan zijn nut hebben, er nog eens op te wijzen, dat het Roode Kruis hare organisatie erop ingericht heeft om hulp te verleenen bij ongelukken en rampen De aanwezigheid van een goed geoefen de colonne, die zich regelmatig op peil houdt door het volgen van vegdere cur sussen en door het houden van oefenin gen, is voor een stad van veel belang. Dat werk te steunen wordt langzamer hand een gebiedende eisch in dezen tijd van uitgebreid verkeer en voortschrij dende machineering. Voor den goeden gang van zaken zou het derhalve gewenscht zijn, indien ook in («Schoonhoven een afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis kon worden opgericht, waaronder de colonne dan zou resorteeren. Thans staat zij onder toezicht van de afdeeling Gouda, het geen technische bezwaren met zich brengt. In Schoonhoven zou gemakkelijk een goede afdeeling te vormen zijn, even ge makkelijk als er voldoende belangstel ling gevonden werd voor de colonne.^ ROODE KRUIS-COLIECTE. Donderdag en Vrijdag zal in deze ge meente de jaarlijksche Roode Kruis-col- lecte worden gehouden Hoewel het doel van het Ned. Roode Kruis overbekend is, vestigen wij er de aandacht op, dat be halve de opleiding van helpers, help- zters en adspirant helpsters, de exploi tatie van parkherstellingscorden, strand- posten, steun aan de malariabestrijding, radiotelegrafische medische adviesdienst, bloedtransfusiedienst, moderne zieken- vervoertoestelien. in de laatzte Jaren voornamelijk de hulpposten langs de groote wegen, om belangrijke uitbreiding vragen. In verband hiermede zijn eursus- zen in E.H.B.O. gehouden voor bet ge- heele oorps rijksveldwachters, opdat «ij bij de ongevallen lange de wsgsn, de bes- ,te verzorging kunnen geven, die de alaeht Amerik^ansche mariniers, die uit Washington naar Quantico in Virginia zijn gezonden roor een eventueel vertrek naar Cuba, ter verdediging van Amtri- kaanzche belangen. offer# dadelijk na een voorgekomen onge val noodig hebben. Voor as instandhou ding en uitbreiding van dit werk, ia zeer veel geld noodjg. De eerzte ztoot op te vangen bij rampen, van welken aard ook, iz in het kort de roeping van het Roode Kruis, roeping, die ons gansche volk in al zijn gelederen aangaat. Zou hiervoor het geld ontbreken? AARDAPPEL-ORGANISATIE. Tot kantoorhouder der gewestelijke aardappel-organisatie is hier benoemd de heer A. Monna, gep. brigadier-ma joor der rijksveldwacht. Hij is belast met de afgifte van vervoervergunningen. ORANJEDAG. Ruim 50 personen uit Schoonhoven hebben gisteren de plechtigheid te 's-Gravenhage, ter .gelegenheid van de opening der Staten-Generaal. bijgewoond. Het waren enkele leden van de Oranje- vereeniging en een deputatie van de Ghr. Jongelingsvereeniging „Jozef', beide met het vereenigingsvaandel, en voorts par ticulieren. De meesten maakten de reis in twee autobussen, de anderen gingen per trein. Onder de leiding van een der be stuursleden van „Oranje Boven" ver- eenigden beide groepen zich in de resi dentie. Er was voor het gezelschap een uitstekende plaats gereserveerd op het Korte Voorhout en ook 's middags, tij dens den rijtoer van de koninklijke fa milie en 's avonds bij de taptoe op Plein 1813, verkreeg het een goede plaats. De deelnemers waren dan ook zeer vol daan. toen zij in de Lekstad terugkwa men. DUIVENVLUCHT. De postduivenvereniging „Ds Luoht- peet" hield Zondag een wedrhioht uit Soigniea, afstand 162 K.M De prijzen werden behaald als volgt: 1 G. Elshof, 2, 3, 5, 7 en 11 T. Pince van der Aa, 4, 8, 8, 9, 10, 13, 14 en 18 H. J. Saven*, 12 G. van Putten. ONGEVAL OP DE GASFABRIEK. Op het terrein van de gasfabriek was Dinsdagmiddag de stoker J. den Boer bezig met het vervoer van een wagen cokes, over de rails, toen op de draai schijf deze wagen ontspoorde. Daardoor geraakte De Boer bekneld tuaschen den wagen en een ijzeren deurkozijn en be zeerde zfch ernstig aan het bovenlichaam Hij werd naar zijn woning gebracht, waar de inmiddels ontboden geneesheer constateerde, dat een rib was gebroken en twee ribben waren gekneusd KAMPIOENSCHAPPEN Q. A. K. De vorige week meldden wij reeds, dat D.O.S. zou deelnemen aan de G. A. K - kampioenschappen in den strijd om den Revet-beker. Het aantal deelnemende athleten be draagt 11, onder wie twee estafette-ploe gen van gelijke sterkte. De athleten schreven in op 24 nummers, gelijk ver deeld over diverse groepen. Alleen op de 400 M. ontbreken de kleuren «v<\n onze plaatselijke vereeniging. Voor den strijd om den beker geldt een puntentelling van 1 tot 6, zoodat no. 1 zee punten be haalt, no. 2 vijf punten enz. Botermarkt. Op de hedenmorgen gehouden Botermarkt bedroeg de aan voer 40 KG. Prijzen: Goéboter f 0.90, Weiboter f 0.85, beiden per half K.G. Veel vraag. Elsrsnvslllng. De aanroer op de hedenmorgen gehouden Veiling bedroeg 6730 stuks. Prijzen: Kippeneieren f 355 4.50, heneieren f 2.55, heiden per 100 stuks. Naar waarneming in den morgen van 20 September. DE OVERVAL OP HET WISSEL KANTOOR TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 20 8«pt. In mh wit- aelkantoor op het Damrak had op 28 Nov. 1932 een overval plaats. Men zal zich herinneren dat toen een man voor een loket verscheen, die plotseling den kassier met een revolver bedreigde en een greep naar het geld deed. De kas sier gooide toen een ruit aan de straat in, waardoor de aandacht van het pu bliek werd getrokken. De man nam de vlucht en verdween tusschen het pu bliek. Thans is het de politie gelukt, den vermoedelijken dader te arresteeren. Hij heet Van G. en is thans werkzaam te Maastricht. De maréchaussee heeft hem naar hier overgebracht. INVOERBEPERKING VOOR SIER GEWASSEN. AMSTERDAM, 20 Sept. De Staatscou rant van hedenavond zal een kon. besluit bevatten tot contingenteering van den invoer van niet-houtvormende siergewas sen, alsmede azolla indica en hortensia met of zonder potten of kuipen. Het con tingent is bepaald op 100 procent van den gemiddelden invoer in 1981 en '82. De contingenteering geldt vanaf 1 Sept. en is voor 12 maanden vastgesteld. MAJESTEITSCHENNIS. DELFT. 20 Sept. Gisteravond heeft in een vergadering der Roode Valken een der .aanwezigen, Meijer, bij het bespre ken der troonrede, zich beleedigend uit gelaten over de Koningin. De politie heeft procesverbaal tegen hem opgemaakt. 9 BALLON-VAARDERS. OUDE TONGE, 20 Sept. Hedenmorgen is op het land van den landbouwer De Wit een luohtballon geland. De inzittenden L Dlfier, bestuurder, en Garret Floudy, hulpbeetuurder, wonend# te Rljssel, zijn gisteravond te Grenar opgestegen. De luchtvaarder* zijn naar Frankrijk teruggekeerd. DOOR EEN SNELTREIN DOOD GEREDEN. Gistermiddag had te Hoogesand de 50-jarige arbeider H. Kremer bij Krops- wolde koeien gemolken. Hij keerde in ge zelschap van Wolthuis en diens dochter huiswaarts. Druk pratend liepen zij met de fiets aan de hand voort en passeer den den particulieren spoorwegovergang toen juist een sneltrein uit Groningen in aantocht was. Het meisje gaf een gil en wist met haar vader op het nippertje aan den dood te ontsnappen, doch Kre mer werd door den trein gegrepen en over een afstand van twintig meter mee gesleurd, waarna hij aan den onderkant van den spoordijk bleef liggen. De on gelukkige, wiens lichaam deerlijk ver minkt was, moet vrijwel op slag zijn ge dood. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. AUTO VLIEGT IN BRAND. Vijf Inzittenden gewond. Gistermorgen brak op den Zutphen- scheweg nabij het Walien in een auto, waarin 5 personen gezeten waren, de stuurstang, met het gevolg, dat de wa gen in volle vaart tegen oen boom reed. Tengevolge van den schok liep het ben- zinereservoir leeg. terwijl de vrij komen de vloeistof in brand vloog Een der inzittenden kroeg een dijbeen fractuur. een twesie een zwaro hersen schudding. een derde persoon liep een gapende hoofdwonde op, ie vierde brak eenige ribben. De vijfde inzittende kwam er met eenige lichte verwondingen af. Al len waren in dieost van de firma Stork te Hengelo. De auto werd vrijwel vernield. De vijf gewonden zijn ter verpleging lt het ziekenhuis te Hengelo opgenomen- De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke tot matige. &uid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind; nevelig of zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer weinig verandering in temperatuur. Waterstand: Schoonhoven hg. water 7 25 uur. 1.03 M. Vreeswijk hoog water 825 uur, 122M. Keulen stand 0.95 M.. val004M. Maastricht 19 Sept. 40.57 M., val 0.04 M. Luchttemperatuur. temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: M graden Fahrenheit. ©Woensdag 20 September: Op 8 31, onder 17.54. Eerste Kwartier: 75 Dinsdag 28 September. De*t WIELRENNER DOODGEREDEN. Bij wedstrijd op de Vtluws. Bij de Maandag op de Veluwe gehou den wielrennen om het clubkampioen- schap van Nederland op den weg zijn er twee ernstige ongelukken gebeurd. De renner L. P. Kooyman van „Voorwaarts" (Den Haag) kwam ter hoogte van de Woeste Hoeve met zijn wiel in aanra king met een motorrijwiel, dat hem trok. Hij werd op den weg geslingerd, juist toen daar een autu passeerde Kooyman werd door den auto overreden en in zeer ernstigen toestand naar het Ge meente Ziekenhuis te Arnhem vervoerd, waar hij tengevolge van een zware sche delbreuk spoedig overleed. De Rotterdammer Viergever is in de scherpe bocht 'Apeldoornscheweg Schelm8cheweg gevallen, waardoor hij zijn sleutelbeen brak. DE LUTINE. Toch sin aanslag? Over het Lutine-vraagstuk is men nog niet uitgepraat. Het is bekend, dat er nog eenige duistere punten in deze zaak waren, die opheldering behoefden. Zoo was de bewer ng van concessionarissen, dat de zee den toren van den heer Bec kers zou hebben vA-jjield, niet geheel duidelijk, daar het gat in den toren juist aan dien kant was ontstaan, waar de zee juist het minste geweld kon uitoefe nen, n.l. aan de landzijde. Bovendien hield de heer Beckere per tinent vol, dat hij het slachtoffer was geworden van een aanslag op zijn toren. Hij kon trouwens eenige brieven toonen waaruit bleek, dat hij verschTiende vij anden had, die er belang bij konden hebben dat het werk mislukken zou. De concessionarissen, de reederijen van de heeren Doekeen en Dros hebben aldus de Msb., nu hun eerste opvatting dat de zee hier de bedrijfster van het kwaad is geweest, laten varen en geloo- ven nu ook dat een aanslag is gepleegd. Zij overwegen zelfe den heer Beckers in het voorjaar opnieuw een kans te geven. Daartoe zal dezen winter de toren in de haven worden hersteld Bij het plaatsen in de zee echter, denkt men een andere methode toe te passen. Op het oogenblik heeft de officier van justitie te Amsterdam de geheels saak over den aanslag in onderzoek. Op Terschelling is men druk bezig met het schoonzuigen van het wrak. De dui- DE VREDESEEUW. Van de marinewerf te Devonpost is een nieuw oorlogsschip van stapel geloopen dat de Engelsche marine moet verster ken. eerste blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovinsche Courant WOENSDAG 20 WTKMMW ISO WIELRENNERS. De wielerwedstrijd, welke om het kampioenschap van Nederland op de Veluwe is gehouden, werd gewonnen door de R. R. G. „Sparta", bestaande uit J. N. Wildschut, J. Pootjes, M. Leydekkera, H v. d. Meer, C. Bronger en G. Ammerlaan ker Sperling wo^dt gereed gehouden om af te dalen en jUs diens rapporten gun stig zullen luiden, zal men met polyp- grijpers trachtdn het wrak bij gedeelten te bergen. Reeds heeft, naar men mede deelde dit zuigen in zooverre succes ge had, dat verschillende voorwerpen van de „Lutine" aan de oppervlakte zijn -ge bracht Builenpest. Zeshonderd slachtoffers. In het gebied van Soepinghai en Taua in Noord-Mandsjoerije, zijn meer dan 600 menschen besweken aan builenpest en longenpest, dier dit gebied teistert. De autoriteiten hebben last gegeven, den bonthandel stop te zetten in de getroffen streken, terwijl de betolking wordt aan gemoedigd op groote schaal over te gaan tot de verdelging van ratten. Er worden energieke maatregelen genomen tenein de te verhinderen dat de ziekte zich uit breidt tot" andere deelen van Mandsjoe- riJe. DE MOORD OP INOEKAI. Elf militaire kadetten, die op 15 Mei 1932 te Tokio hebben deelgenomen aan de gewelddaad, waarvan de vroegere premier Inoekai het elachtoffer werd en ook aan aanslagen op de hooidbureaux van politie, de bureaux der Seiyoekai- partij en verschillende electrische cen trales, als demonstratie tegen de verdra gen van Londen en Washington, zijn gisteren door het militair gerechtshof, ieder veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf. Enkele weken geleden eischte de pro cureur tegen alle verdachten acht jaar. Sindsdien is in het geheele land gea geerd om de strafmaat lager te stellen, in verband met de vaderlandslievende motieven, welke hen tot de gewelddaden dreven. MET MOEDERS HULP. boren en woonde met zijn oudere in Ca nada. Nadat zijn vader stierf en hij al dus alleen overbleef met zijn moeder, wilde hij trachten in Engeland een be trekking te vinden, hetgeen hem in Ca nada niet was gelukt. Hij kwam aan boord, gekleed in een sporthemd en een broek, terwijl hij slechts één shilling op zak had. Toen hij ontdekt werd, kwamen eeni ge menschenhevende passagiers hem te hulp. Zij gaven hem geld en deden een goed woordje voor hem bij den kapitein, die hem daarop toestemming gaf, het schip ongehinderd te verlaten en te Ply mouth, waar het echip Vrijdag bin nenliep, aan wal te gaan. De Joruze prins Baudoin de zoon vsn den Belriechen kronnnrine. heeft met behulp van ilin moeder het koord door gehakt, waardoor een echip van stapel liep, dat zijn naam zal dragen. HET RESULTAAT VAN EEN GRAP. 57 huwelljkicsndldaten. Een grap van e^n Amerikaanech meie- je, dat werkzaam is bij een sinaasappel- teeltbedrijf in Californ'd heeft haar 57 huwelijksaanzoeken bezorgd. Eenigeu tijd geleden vond een kruidenier (vrijge zel) in de buurt van Londen een brlofie tusschen de Californische sinaasappelen die hij uit een kist haalde Het briefje hield een beschrijving in van de afzend- eter, waaruit bleek, dat het haar niet aan de noodige charme ontbrak en voorts de verzekering dat zij gaarne zou trouwen. De kruidenier, die zich erg aangetrok ken voelde tot dit niet alledaagsche avon tuur, schreef een brief terug aan miss Lena Serra, Cucanonga, Californië, duch kreeg een antwoord dat al zijn planren den bodem insloeg. Miss Serra schreef dat het een grap was. Zij had reeds 57 huwelijksaanzoeken ontvangen als ge volg van de briefjes die zij in de kisten met sinaasappelen had gestopt die zij moest verpakken. Deze briefjes kwamen oor een deel uit Engeland, verder uit Schotland, Egypte, Palestina, Gibraltar Jamaica Nederland(l) Miss Serra schreef voorts dat zij tot aar spijt niet eens alle ontvangen brie- en had kunnen beantwoordden, maar at zij een deel van de correspondentie Paksters °nder haar coUega" MET EEN SHILLING OVER DEN OCEAAN. Ralph Stenton, een klerk van 19 jaar, a rr°ra stoomschip „Statendam", er HolIand-Amerika-lijn te New York an boord te komen onder voorwendsel, e«en Passagiers een brief te moe- rm s uven" Het SeIukte hem 'n plaatsje va,.!, 6 to vin^en» Waar hij zich kon TJ'e,rgenatot het whip de haven had ▼«Ut», Stenton was in Engeland gt- AARD APPELORGANISATIE. Aardappeltelers in de Vijfherenlanden en het Oostelijk deel van de Alblasser- waard wijzen wij op de advertentie in dit nummer, waarin het bestuur der dis- tricts-organisatie de adressen opgeeft, waar vervoervergunningen zijn te vor krijgen. Zomerfeest. Ammerstol. Begunstigd door prachtig zomerweer had Zondag een zomerfeest plaats op bet terrein achter het Gebouw. Het feest was georganiseerd door de muziekvereeniging „Excelsior" en de zangvereenig ng „Morgenrood" met me dewerking van de vereeniging ,,'t Ge bouw". De volgende vereenigingen ver leenden er hun medewerking aan: Ex- celsior, Bergambacht (harmoniever.), onder leiding van J. de Jong, de „Stem des Volks", Schoonhoven (gem. zangver- eeniging), onder leiding van B. A. Hoon, „Tavenu" te Schoonhoven (fanfarever- eeniging), onder leiding B. A. Hoon, „Aurora" te Ammerstol (gemengde zangvereen onder leiding van P. H. Jansen, „Morgenrood" van Lekkerkerk (harmonie), onder leiding van C. Horst man. Des nam. 2 uur heeft burgemeester J. Kooiman het feest geopend, 'waarna door bovengenoemde vereenigingen ver schillende nummers ten beste werden gegeven. Op het feestterrein was een groote consumptietent opgeslagen waar in ondergebracht waren verschilllande attracties als ballengooien, lijntreksport, vischvermaak, speerwerpen enz. Vanaf zeven uur werd in 't Gebouw met mu ziek van Van Berkels Band een groot bal gegeven, dat de vele aanwezigen nog langen tijd bijeen hield. Jaarsvsld. In de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk zal Donderdagavond 21 dezer een bijeenkomst worden gehou den om te komen tot de oprichting van een Ned. Hervormde Jongelingsvereeni ging. Nliuw-Lskkerland. Het aantal man schappen, die in den eeretvolgenden w nter aan de beurt liggen, om voor het dijkleger te worden opgeroepen, be draagt, blijkens een ter viaie liggende •taat, 60. Als hoofdlieden zijn aangewe zen J Boele, Jr. de Ouden Rz. en T. Rozendaal. Goede Isgsfera. Nleuw-Lekkerland. Bij den heer A. de H. Az heeft een toom van 10 kippen ln een jaar tijds 1803 eieren gelegd. Gemid deld heeft dus ieders kip 180 eieren ge legd, wat volgens pluimveehouders een flink aantal is. Moercapelle. Zondag speelda Moer- capelle I tegen Zwervers I. De uitslag was 52 in het voordeel van Moerca- pelle. Moercapelle ET speelde tegan Nieuwer- kerk II met ala uitslag 44. Moercapelle III verloor van Boakoop- sche Boys IV met 14. Moordrecht. De gemeente-politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een koopman, wegens overtreding van de drankwet. De drank is in beslag geho- men. Daar de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer De Jong als voorzitter en lid van het burg armbe stuur, nog niet vervuld is, treedt als waarnemend voorzitter op de heer H. Rietveld. Het aantal gevallen van mond-en klauwzeer in deze gemeente begint te minderen. Onder bijna alle veestapels is deze ziekte voorgekomen, die echter ovor het algemeen geen kwaadaardig karak ter droeg. Moordrtcht. Een veehouder uit deze gemeente, die zonder daarvoor vergun ning te hebben, vee vervoerde van eon met mond- en klauwzeer besmette hoe ve, is door den kantonrechter te Gouda veroordeeld tot f 25 boete. Roei-, zeil- sn kanowedstrijden. Rseuwijk. De roei- en zeil vereeniging organiseerde Zaterdag en Zondag op den plas 's-Gravenbroek roei-, kano- en zeil wedstrijden. Zaterdagmiddag kon de zeilwedstrijd niet doorgaan, door absolute windstilte Ook Zondag was de wind van weinig be- teekems, zoodat de zeilwedstrijden wei nig spannends opleverden. Voor de roei- en kanowedstrijden was het even wel bij uitstek geschikt weer en er werd dan ook fel gestreden door goed ge trainde ploegen en in sportleven geest De uitslagen luiden ale volgt: Zeilen, scherpe vaartuigen boven 5 Meter: 1. Alga, stuurman G. A. Vos, 2. Griet, stuurman J. A. M. de Decker; 3. Vos, stuurman A. IJselstein. Scherpe vaartuigen onder 5 Meter: 1. Rietvink, stuurman J. Boere; 2. N. N., stuurman W. van Wijnto; 8. Primo, stuurman H. Ouwersloot. Ronde vaartuigen boven 4.80 M.: 1. Lida. Geregistreerde B M.: 1. Hilda, el. C. van Schelven; 2. Snip, at. J. van Eksteen. Ongeregistreerde B M.: Ir. st. B. Dur- ger; 2. Louise, st. H L. van Leeuwen. 14 voets jollen: 1. Weekend, st. J. L. van Erk. 12 voets jollen: 1. Vrijbuiter, st. G. J Pot; 2. Kiki, st. T. Soeters. Roeien: wherry roeien, baanlengte 400 M.: le pr. de heeren J. M. Zuidam en H. J. van Dijk, 2 m. 13 sec.; 2e pr. de heeren A. J. IJselstein en G. Soetors. Stijlroeien dames: Mej. B. Binnendijk en mej. T. Jenné. Kanovaren senioren: de heer Ant. Nieburg. Id. Junioren: de heer T. Soe ters. Na afloop van den wedstrijd werden de prijzen uitgereikt en de deelnemers ble ven tot 's avonds laat gezellig bijeen. Verkooplng. WllUge-Langerak. Bij de heden gehou den afslag van de bouwmanswoning, groot 7.65.42 H.A., die was ingezet op f 15860.is deze gekocht door den hr. F. Brouwer alhier voor f 18.860. Aangereden. IJsselsteln, Terwijl de groentenkoop- man A. Sch.. van hier, met zijn auto op weg was naar de groentenveiling in het Westland, werd hij tusschen de gemeen ten Delft en Wateringen door ©en hem achterop komende auto zoodanig aange reden, dat zijn auto in de sloot terecht kwam. Hierbij werd hij aan een zijner handen zoodanig verwond, dat hij over gebracht moest worden naar een der zie kenhuizen te Den Haag, waar de hand werd verbonden. De auto. die zwaar be schadigd was. is l&tsr 'op het droge ge bracht. Zondagavond heeft de gemeentepo litie op den Utrschtschsnweg een man, die onder den invloed van alcohol ver keerde, en voor het verkeer gevaarlijk wae, aangehouden en onder gebracht in het politiebureau. IJeeeleleln. B. en W. hebben aanbe steed de levering van 100 kub. M grint en 60 kub. M z.g. Arnhemsch zand, al les v&n Nederlandschen oorsprong. De levering werd gegund aan: A. van Leeuwen te Vreeswijk tegen f 2-50 per kub. M. grint en tegen f 1.85 per kub. M. Arnhemsch zand. Het vervoer v&n grint, zand, puin, steenslag enz., voor gemeentewegen, werd gegund aan A. Meerding alhier voor f 0 44 per kub. M. PROFESSOR EINSTEIN. Prof. Albert Einstein vertoeft in Engeland; hij is de gast van Commander Oliver Locker, in wiens landhuisje hij nieuwe wiskundige problemen oploat. Gewapen de wachte zorgen voor de veiligheid yan den geleerde, KANTONGERECHT GORINCHEM. Zitting van Dinedag 19 Sept. Als eerste zaak diende die tegen V., chauffeur van de reclame-auto van de Oranjetrein wegens het veroorzaken van een aanrijding. De reclame-auto reed op den Dordtschen dijk met matige snel heid. Een autobus van de Gebr. V. uit Hardmxveld kwam achterop rijden en wilde paaseeren, waartoe de chauffoifr van de bus, P. J. H. H., duidelijke sig nalen gaf. Nadat de reclame-auto aan vankelijk uitweek, kwam deze, juist toen de bus passeerde, meer naar het midden van den weg, waardoor een botsing tus schen beide auto's ontstond, en de auto bus beschadigd werd. Verdachte was niet verschenen, doch uit de getuigenverklaringen bleek, dat hij de schuldige was. De ambtenaar eischte f 10 boete subs. 10 dagen hech tenis, met toewijzing der civiele vorde ring van f 48. terwijl het vonnis luidde: f 10 of 5 dagen, eveneens met toewijzing der civiele vordering. Nachtrumoer. D. K. alhier stond terecht wegens bet verwekken van nachtrumoer. Verdachte was met een groepje jongelui des nachts van een fuifje gekomen De vroolijke stemming van het groepje uitte zich in geschreeuw op den Appeldijk. Dit was op dien tijd het, was 3 uur 'b nachts niet geoorloofd en er volgde een pro ces-verbaal tegen verdachte, die zich thans verdedigde met te zeggen dat de agent een verkeerde bekeurd had, want iemand die naast hem liep, had ge schreeuwd. De verbalisant G. C. S. wist echter heel zeker te verklaren, dat hij den goeden persoon te pakken had. De kantonreohter had het flinker ge vonden als verdachte ronduit bekend had, dat hij het liet voorkomen of de agent niet juist had gehandeld vond spr. niet fair. De ambtenaar merkte bij deze zaak, waarbij de nieuwe politieverorde ning ter sprake kwam, op, dat hij de oude verordening met groote voldoening in de pruliemand zal slingeren. K. werd ten slocte veroordeeld tot f 5 of 8 dagen. Verschillends zaken. Voorts werden verschillende personen voor min- of meer ernstige overtredingon bij verstek veroordeeld, terwijl de zaak tegen A. B. B., die terecht etond we gens openbare dronkenschap, 14 dagen werd uitgesteld. Verd. verklaarde, dat hij dien dag in zeer overspannen toe stand verkeerde, omdat hij voor een faillissement had gestaan. Bovendien kan men ook van bier wel dronken worden, betoogde verdachte, het behoeft niet al tijd jenever te zijn (zooali de kanton rechter meende); misschienK zoo waag de verd. te veronderstellen, zijn 'de hee ren het wel eene van wijn geweeet. AANRIJDING OP DEN OPWEQ. In hooger beroep heeft voor de Rot- terdamsche rechtbank terechtgestaan de belastingconsulent J. van H. uit Oud- Alblas, door den kantonrechter te Schoonhoven vrijgesproken van een over treding der Motor» en Rijwielwet. De ambtenaar van hèt£ O.M. was in appèl gegaan. Op 20 October zou verd. op den Opweg onder Bergambacht met zijn auto, een vrachtauto, bestuurd door A. van Zeideren te Schoonhoven, voorbijgereden zijn en te vroeg weer naar den rechter kant van den weg zijn gegaan, waar door de vrachtwagen in het water was gereden. Verdachte meende onschuldig te zijn aan het gebeurde, hij had den anderen wagen voldoende ruimte gelaten en van een aanrijding was geen sprake geweest. De chauffeur van den vrachtwagen, als getuige gehoord, was van tegenover gestelde meening. Verder verscheen als getuige L. van Weenen, die ook in den auto van v. Z. had gezeten. Hij zeide een schok gevoeld te hebben, vlak vóór het ongeluk plaats vond. Getuige vermoedde dat het rech ter achter-wiel van verdachte's auto het linker voor-wiel van den vrachtwagen had geraakt. Ook getuige J. Langerak, passagier in verdachte's auto, tfad iets als wn zacht schuiven van ijzer tegen ijzer meenen te hooren; maar volgens hem had verdachte geenszins verkeerd gemanoeuvreerd. Een dergelijke verklaring deed getuige H. van der Heuvel, een landbouwer, die zijn mede-passagier was geweekt. Vervolgens verklaarde de aéent van politie H. de Jong geen enkdtp deuk of kras op het spatbord van ierdaclito's auto te hebben kunnen const|leeren. Ge»» tuige meende dat de zwaar met moes beladen vrachtauto te dicht langs den rand van den dijk gereden «rae. Het 0. M. vroefc tenslotte bevestiging van het vrijsprekend vonnis. Verdachte's verdediger sloot zich bij dien eisch san. VARKENS ZONDER OORMERK. De 34-jarige veehouder A. D. uit Krimpen a.d. Lek, was door den kanton- reenter te Schoonhoven veroordeeld we gens overtreding der crisis-varkenawet. Hij had zeven varkens, die niet van een oormerk waren voorzien, in voorraad gehad en verkocht aan een bacon-fa- toiek. Het vonnis was f 50 boete subs. 5 dagen hechtenis. De ambtenaar van het O. M. had beroep aangeteekend, daar verdachte bij deze straf toch nog voor deel zou hebben, indien de varkens met in beslag genomen zouden worden. Thans verscheen verd. voor de Rotterdamsche rechtbank. Het O. M., vroeg bevestiging van bet vonnis, 'doch met in beslagne ming der zeven varkens. NED. HERV. KERK. LEKKERKERK. Ned- Herv. Evange lisatie. Vrijdag 22 September, 's avonds 7 uur, ,J)s. P. 't Zandt, van Delft. GEREF. GEMEENTEN. GIESSENDAM. Donderdag 21 Septem ber, a avonds 7 uur, Ds. Van Oordt, van Zeist. ALBLASSERDAM. September. Geboren: Arie, z. van J. den Boer en L. N, Benschop. Bastiaan Pieter, z. van G. Stellaard en P- van Steenis. Jan, z.„van J. A. Boon en J. Keesmaat. Getrouwd: T. J. den Ouden, 27 j., en J. Erkeiens, 23 j. Overleden: F. Heijneman, 65 j., we duwnaar van M. F. Filers. OUDERKERK A.D. IJSSEL. Over de maand Augustus. Ingekomen: Van Rotterdam G. de Groot naar B 139, van Kr. a.d. Lek G. J. den Ouden naar G 80, van Vreeswijk A. A. de Haan naar 298, van Nieuw- Lekkerland M. Terlouw naar G 25, van Nieuwerkerk a.d. IJssel W. Rijm naar A 23. Vertrokken: Naar Gouderak C- Heu velman van G 225. T AMSTERDAM. 20 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 332 vette kal veren, le kwal. 54-04, 2e kwal. 44—52, 3e kwal. 3642 per K.G. levendgewicht; 20 nuchtere kalveren f 49 per stuk; 417 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G., 4244, zware varkens 39—41, vette varkens 38—39 per K.G. slachtgewicht. WOERDEN. 20 Sept. Kaasmarkt. Aanvoer 383 partijen kaas. Prijzen: met rijksmerk le kwal. f 24—37, idem 2e kw. f 19—22. zware f 28. Handel matig. ROTTERDAM, 19 Sept. De Federatie- prijs voor de overmelk bedraagt over het tijdvak van 17 tot en met 23 September f 4 60 per 100 L. af boerderij. De Regee- ringsprijs voor de taxemelk bedraagt over deze periode f 0 25 per 100 L. af boerderij voor le klasse melk. UTRECHT, 19 Sept. Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en omstreken. Elittf fruitveiling: Beurré hardy 2135, bonne louise 1740, gamersche zuden 12 16. gravensteiners 2233, sterappel 17 —27. transparant du cr#ns. 13—25, Wil liams 13—23. Gewone fruitveiling: Appels: Bloomé 2—9. eva appels 2—7, graham jubilée 4—18, gravejostelners 3-20, gamerea» OPSTAND. In het Noord-Westen van Engelsch-Indië komen weer opstanden voor. De foto geeft «en stelling weer van scherp schut ters in een bergstelling, waar aanvallen verwacht worden.

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 2