Gemeenteraadsvergaderingen HET PROCES TE LEIPZIG. Landbouw en ueeteeii. De Ezel van mijnlieer Pimpelmans. Spanning in de rechtszaal. Wil v. d. Lubbe ziek worden? Gemengd Nieuws. Kerk en School. Wetenschap en Techniek. Rechtszaken. Giessendam, Meerkerk, Nieir Nieuw-Lekkerland, verkerk a.d. IJssel Schelluinen OlMMndam. fl'WSBLAD VOOR ZUID-HOLL«WP EN UTRECHT. Schnnnhov.mctn Couranl MAANDAO S SEPTEMBER 19*1 Er hing Zaterdag een heel andere sfeer in de groote zaal van het gerechts gebouw te Leipzig, dan Vrijdag. De hoofdverdachte Van der Lubbe is ook tijdens de verdere ondervraging van Vrijdagmidadg en onder het verhoor van enkele getuigen, dat dien dag nog plaats had, niet ontwaakt uit zijn (werkelijken of voorgewenden?) toestand van versuft heid en onverschilligheid. Het „onder7 houd", dat zijn Nederlandsche verdedi ger; mr. Stomps, in de pauze met hem had, was geen gesprek, want alleen de advocaat heeft gesproken. Noch d.e groet dien hij Van der Lubbe overbracht, noch de bereidverklaring om he®, den ver dachte, te verdedigen en de opwekking om verstandig te zijn inplaats van ver stokt en die hulp te aanvaarden, kon den den zonderlingen jongen bewegen ook maar één woord te spreken. En zoo is mr. Stomps, wiens korte optreden te Leipzig een zeer goeden (indruk heelt gemaakt, onverrichterzake naar ons land teruggekeerd. een kalfsoester met gebakken aardappe len voorgezet, benevens wijn en perziken. Hij heeft echter niets aangenomen." Twee journalisten gearres teerd. De Zaterdag begon met een sensatie buiten het gerecntshof. Dien morgen werden namelijk 2 Russische journalis ten van hun bed gelicht en nftar het hoofdbureau van politie gebracht, waar zij gefouilleerd werden. Zij werden ge vangen gehouden, tot aan den middag. Een secretaris van het Russische gezant schap kwam toen tusschenbeiden en het resultaat was, dat de hofcfdcommiésaris zijn excuses aanbood en verklaarde, dat zonder zijn bevel gehandeld was. Met die verklaring was de secretrais niet tevreden en hij zeide dan ook, dat hij over deze kwestie rapport zou uit- HET VERHOOR. Zitting van Zaterdag. Zooals uit het bovenstaande reeds is gebleken, was in de zitting van Za- HET PROCES TE LEIPZIG. De rechtszaal te Leipzig op het oogenblik dat v. d. Lubbe gehoord wordt. Men ziet eenigszins links op den voorgrond den verdachte staan met geboeide han den en het hoofd gebogen. Naast hem zit de tolk. Men weet te Leipzig nog steeds niet, hoe men het met Van der Lubbe heeft. Hij eet en drinkt vrijwel niets en laat ook verder alles na, wat hem maar eenigszins zou kunnen opwekken. Stuurt hij het er op aan, zoo ziek te worden, da? men hem niet meer kan aanhooren en dat het proces zoodoende zal vastloo- pen? Lijdelijk verzet Aan het gerecthshof zelf is men daar van blijkbaar overtuigd, want een offi cieel bericht, dat te Leipzig is uitgegeven luidt als volgt: „Van der Lubbe is na het sluiten van de zitting door den gerechtsarts dr. Schutz onderzocht, Het resultaat is het volgende: Van der Luhbe bevindt zich in een toestand van lijdelijk verzet en paychi- sciien afweer, en legt het er blijkbaar op aan, door het veroorzaken van volko men uitputting, het afbreken van de be handeling af te dwingen. Een dergelijk gedrg stemt ook overeen met de aanwij singen, die den leden dor communisti schs partij sijn gegeven voor hun ge drag voor het goreoht. Voorloopig is Van der Lubbe nog in staat de behandeling bij te wonen. Als hij niet uit sijn toestand van afweer treedt, moet natuurlijk het aanwenden van gedwongen voeding worden over wogen. Van aer Lubbe krijgt in de ge vangenis ziekenkost. Zaterdag is hem terdag Van der Lubbe nog in denzelfden toestand als Vrijdag. Maar men begon nu met het verhoor van de andere ver dachten, de drie Bulgaren Sn dat deed als bij tocversiag de stemming in de zaal omslaan. Een pijnlijk voorval vormde den inzet. Dr. Sack, de verdediger, deelde namelijk mede dat de moeder van den beklaagde zig was gebracht, om te zien, hoe het Torgjer met een ziekenauto naar Leip- met haar zoon ging. Hij verzocht den president de oude vrouw toe te bij het proces tegenwoordig te zijn. De president willigde dit verzoek in. Men zag op dat oogenblik Torgler de tranen in de oogen springen. Verder deelde Dr. Saoh mede, dat een verklaring van Torgler, dat hij onschul dig is en dat hij nooit heeft getracht voor deelen te verkrijgen van zijn eerlijke, po li teke overtuiging, aanleiding had gege- von, nadat hij Torgler 24 uur bedenk tijd had toegestaan, op diens wensoh de verdediging te voeren. Op versoek van den verdediger van Van der Lubbe, dr. Seuffert, stond de president ook toe, dat een dokter het pro- oes bij sou wonen om op den gesond- heidstoestand van verdichte te letten. Toen begon het verhoor van Dlmltroff. Hij is een echts revolutionnair, die vut besloten schijnt, zijn hoofd duur te ver- DE BANK DER VERDACHTEN, V. d. Luhbe en Torgler tijdens het verhoor in de beklaagdenbank. Goed ontwikkeld en schrander, daarnaast onverschokken brutaal en vaak zelfs onbeschaamd, legde hij nu en dan den president het vuur nader aan de schenen dan omgekeerd het geval scheen. Hij deelde mede. dat hij in 1882 in Radomir in Bulgarijfe is geboren en tot zijn arrestatie in Berlijn-Steglitz heeft gewoond, waar hij als litterator DR. SACK. Dr. Sack, de verdediger van Torgler. De president: Volgens mededeelmg van het Bulgaarsche gezantschap bent u in Januari 1924 in Bulgarij tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeld, wegens het aanstichten van den Septemberop- 8tand. In een tweede proces is u tot de doodstraf veroordeeld wegens het orga- niaeeren van een gewapenden opstand. Dimitrof: Ik heb dat gehoord, maar voor mij 'heeft die veroordeeling geen be lang en geen beteekenis. De president: Maar missohien voor ons. Ik vraag u slechts of u die mede- deeling kunt bevestigen. Dimitrof: Nu vooruit, dan bevestig ik dat maar. De president: Gedraagt u zich hier bescheiden en rustig, anders krijgt u met ons te doen. Als ik met u spreek over vroegere straffen, dan gaat het er niet om, of u dat onverschillig is of niet. Ook bij het verdere verloop van de ondervr&gtaff ziet de president z genoodzaakt verdachte te verzoeken be scheidener op te treden. Dimitrof vertelt dan, dat hij in 1929 naar Berlijn is ge komen. Hij heeft zich nooit bij de poli tie aangemeld, omdat hij vervolgd werd. Hij beweert, dat zijn pas niet valach is, doch de preident merkt op, dat door des kundigen is vastgesteld, dat dit docu ment gemaakt is door een communisti sche centrals voor het vervalschen van, psssen. Ontembaar. Nogmaals gaat sen sohok door ds zaal sis Dimitroff op een vraag van den pre sident vermetel antwoordt: Ik acht lederen onwettigen maatre gel geoorloofd In den strijd voor het proletariaat. En als de president deze woorden vragend herhaalt, antwoordt de Bulgaar; Natuurlijk. Na opening van de middagsitting van Zaterdag wordt eerst gesproken over een uitlating welke Van der Lubbe zou heb ben gedaan kort nadat hij werd gearres teerd. Op de meddeeling, dat hij zich waar schijnlijk voor het Rijksgerechtshof te Berlijn zou moeten verantwoorden, zou bij gezegd hebben: „Nou, dat is fijn, daar zal ik een groote vlammende poli tieke rede houden!" De procureur-generaal vraagt den Berlijnschen politeoommissaria, Reieig, of Van der Luhbe dat gezegd heeft. Reisig: Ik kan mij die uitspraak her inneren. Ik heb gelast, dat zij in het protocol werd opgenomen. De president vraagt verdachte, of hij vroeger zulk een vlammende rede heeft aangekondigd. Van der Lubbe kijkt eerst zwijgend naar den vloer en zegt dan zacht: Neen. Het verhoor van Dimitrof wordt daa voortgezet. Hij verklaart van Januari tot Juli 1919 in verschillende Russische sa natoria te hehben vertoefd in verband met j efen longziekte. In Juli kwam hij weer naar Berlijn, omdat hij daar het beat zijn incognito heeft kunnen bewaren. I In zijn onderhoud voorzag hij door een I iternationale persoorrespondentie in ver scheidene talen uit te geven. Een verloving? Ais de president vraagt: U bent toch getrouwd, antwoordt verdachte: Mijn vrouw is in Mei in Moskou overleden. In de acte van beschuldiging staat, dat ik mij, hoewel getrouwd, onder den naam van dr. Schasla Schmidt met een dame heb verloofd en ook gedrukte ver lovingsaankondigingen heb kondgel stuurd. Van deze bewering is mij tij dens de instructie geen mededeeling ge daan. Den verdachte wordt dan een kaart getoond, waarop staat, dat Anni Krü- ger, geboren Matzmann en dr. John Schasla Schmidt, Potsdam, hun verlo ving aankondigen. Opgewonden ver klaart Dimitrofe dat hij die kaart voor het eerst ziet. Hij ontkent beslist, dat hij zich verloofd heeft, of dergelijke kaarten heeft laten drukken en windt zich her haaldelijk zoo op, dat de president dreigt de ondervraging af te breken en te zul len overwegen, of verdachte het proces I verder nog mag bijwonen. I Na nog eenige verklaringen van ver dachte, concludeert de president: Tot nu toe heeft u laten uitkomen, dat u een geestdriftig aanhanger van het commu- n'sme is dat u echter persoonlijke ge- i welddaden van de hand wijst en be weert, dat u niets met den brand in den Rijksdag te doen hebt. Dimitrof: Ja. Mijn eenige schuld of onwettige handeling in Duitschland was dat ik er heb gewoond, zonder bij de po litie aangemeld te zijn. Popofs verleden. Daarop gaat het hof over tot het ver hoor van verdachte Popof, die in 1902 in «en Bulgaarsch dorp is geboren. Zijn vrouw woont in Moskou. Verdachte geeft toe. dat hij in Juni 1632 wegens zijn lid maatschap van het centraal comité der Bulgaarsche communistische partij, bij verstek tot 12} jaar tuchthuisstraf en 15 jaar verlies van burgeirschten ls ver oordeeld. Aan den gewapenden opatand van 1923 heeft hij echter niet deelgeno men en hij ia deswege ook niet ver volgd of veroordeeld. Toen ns dien op stand vele communisten gearresteerd werden, ie hij uit Bulgarije gsvluoht, om dat hij vreesde, dat men hem als com munist eveneens gevangen zou nemen Hij is toen kantoorbediend# in Wesnen geworden. Popof verklaart, dat hij te Berlijn nooit met een leidende persoonlijkheid m politieke partijeö is bijeengeweest en er ook geen kent. Na dit verhoor, wordt de zitting ver daagd tot Maandagmorgen. MR. STOMPS VOOR HET GERECHT. Bovenstaande foto geeft weer hoe de verdachten in de rechtszaal te Leipzig zijn gezeten. Op de voorste bank de ver dedigers, daarachter de bewakers met de verdachten. In het midden 1 v. d. Lubbe; rechts van hem 2 Torgler; rechts vooraan 8 Dimitroff en rechts van deze 4 Popeff. Het oogenblik, waarop de Nederlandsche advocaat mr. Stomps voor het ge- rechtsbof te Leipzig den sed als getuige aflegt om gehoord te worden over itii onderhoud met Van der Lubbe. DE MOORD OP 0. DE BIE. Pleit van het slachtoffer ge vond es Men herinnert zich, dat Woensdag middag 9 Augustus in een eenzaam wdk land onder Bergheim het gruwelijk ver minkte lijk van G. d. Bie^werd gevonden. Als verdacht van dit opzienbarende mis drijf, werd 'n neef van den vermoorde, Piet de Bie, gearresteerd, die zich nog steeds in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch bevindt. Hij ontkent hardnekkig de dader te zijn. Voortdurend zijn de ouders van het slachtoffer in de weer geweest om te trachten licht in dit drama te brengen en de vader is bij een van zijn speur tochten te weten gekomen dat de neef op den middag, waarop het lijk werd ge vonden, zich naar de „Meer", een groote waterplas bij Oss, zou hebben begeven. Omwonenden hadden hem daar des mid dags gezien. Reeds eenige weken geleden had de politie zonder resultaat in den waterplas naar het vermiste rijwiel van 't slacht offer gedregd, maar dit heeft den rader er niet van kunnen weerhouden, zelf eens een onderzoek in te stellen. Hij leende van de brandweer een lange haak en heeft daarmede in zijn eentje Vrijdag den j>1m afgedregd. Tegen dan Mond haalde hij de fiets van zijn vermoorden zoon boven. Hy heeft de marechaussee van zyn vondst in kennis gesteld en het rijwiel is naar de kazerne overgebracht. EEN COMPLOT VAN BRANDSTICH TERS. Eenige' weken geleden is te Londen een proces gevoerd tegen een bende brandstichters. Het eindigde met zware straffen voor velen der beschuldigden. Thans wordt gemeld, dat de hoofd schuldige Harris genaamd, die 14 jaar gevangenisstraf kreeg, aan de justitie heeft aangeboden om als kroongetuige op te treden tegen een aantal zich nog op vrije voeten bevindende medeplichti gen. Hij stelde daarbij als voorwaarde, dat hem vijf jaren van zijn straftijd zou den worden kwijtgescholden. Het minis terie van binnenl. zaken heeft thans be sloten, dat Harris alle mogelijke mede werking mag verleenen bij het tot hun gerechte straf brengen der schuldigen, maar dat van een „accoordje" met den misdadiger geen kwestie mag zijn. Eeni ge welwillendheid in de toekomst kan hem evénwel worden toegezegd, mits zijn verklaringen werkelijk tot een resul taat lei dra Harris heeft daarop een lijvig dossier samengesteld en dit bij de justitie doen inleveren. Scotland Yard is nu aan het werk getogen om verder licht in deze belangrijke*zaak te ontsteken. Naar ver luidt, zouden zoowel in dienst zijnde als reeds geprasionneerde politie beambten taxateurs, zakenmenschen uit Londen en zelfs in Noordelijk Engeland, benevens de directeur van era verzekeringsmaat schappij in het geval betrokken zijn ge weest. Dezen bevinden zich nog op vrije voeten, maar hun inhechtenisneming wordt iederra dag verwacht. EEN SPIONNEN-TRUC. Sensationeels onthulling. De gewezen Fransche censor Paul Allard heeft de opzienbarende onthulling ge daan, dat het bekende „Deuxióme Bu reau" de Fransche spionnagedienst aan Duitschland materiaal geleverd heeft traeinde aan hooggeplaatsste Duit- sche autoriteitra militaire geheimen te ontfutselen. De Fransche spionnagedienst had ge durende dra oorlog era Fransch zaken man, Joseph Crozier, voor spionnage naar Nederland gezonden, waar deze in contact kwam met Albert Ballin era groot Puitsoh zakenman, dis oorlogs- goedersn voor ds Duitache regeering kocht. Crozier kooht een zeepfabriek in Ne derland en teneinde de Fransche belan gen beter te kunnen dienen, liet hijziob op de zwarte lijst van dra Britschra ge heimen dienst plaatsen als handelaar met dra vijand. De Fransohe spionnage dienst gelastte Crozier olie ra vetten aan de Dultscheri te leveren, die dezen zeer noodig hadden voor het vervaardigen van bommen. Op deze wijze kwam Cro zier gemakkelijk in verbinding met de Duiteohers en kreeg hij inliohtingeb die voor de geallieerden van groote waarde waren. Op zijn zakenreizen naar Berlijn ver nam hij welke de bronnen waren, waar over Duitschland beschikte ra kreeg hij inlichtingen over den duikbootraoorlog en de grootte der kanonnen, o.a. van de „dikke Bertha". De Duitschere ra ook Ballin kregen nimmer verdenking tegen Crozier, dien zij voor een landverrader hielden. NOG EEN FASCISTISCHE PARTIJ. Ook in Canada is een fascistische par tij opgericht, welke reeds 25.000 leden telt. Deze partij is opgericht ter ver vanging van een oude organisatie, n.l. van den bond van „Labour Clubs" van Quebec. De leden dezer fascistische par tij dragen nagenoeg hetzelfde uniform als de Duitsche nationaal-socialisten, terwijl zij ook den fascisten-groet heb ben ingevoerd. OVERSTROOMINGEN IN JOEGO SLAVIË. Veel vse verdronken. In Joegoe-Slavië zijn door onweer ra wolkbreuken, die reeds twee dagen du ren, groote overstroomingen ontstaan. Meer dan 140 K.M.2 land staat onder water. In de meeste gevallen konden de bewoners zich op dè daken redden. .In vele dorpen van Zuid-Slavië zijn de kudden omgekomen. In het dorp Zir- knitz dreigen dertig huizen in te storten. Meer dan 100 wagons gezaagd hout, die voor verzending gereed stonden, sijn weggespoeld. Eenige huizen zijn door dra bliksem getroffen en afgebrand. rWEEDF BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SN UTRECHT. 8choonhovmcHe Coursint MAANDAt SEPTEMBER 1MB ERNSTIBE MALARIA-EPIDEMIE. Sinds 8 maanden woedt in de p*o- viBoie Cusoo (in Peru) era malaria- epidemie die roede vijfduizend dooden ge eiecht heeft Geheele dorpen zijn ontvolkt ra de bisschop van Cuzco heeft vaetge- »teld, dat sinds Januari twintigduizend ziektegevallen zijn voorgekomen. De plaatselijke autoriteitra hebben drin grad om financieelen steun verzocht ter bestrijding van de epidemie. EEN REUZEN-DIAMANT. In den%Braziliaanschra staat Minos Geraee, zyn in de bedding van de Brato- rivier geweldige diamanten vondstee ge daan. O.a. werd een diamant van 2000 karaat gevonden, een der grootste, die na de Cullinan die in 1905 in Trans vaal in de Premier-mijn werd gevonden ooit gevonden is. De overige diaman- tan rij" meest tusschen 18 en 35 karaat groot. TALENT ONTWAAKT DOOR OPERATIE. Op een onlangs te öubotitza in Joego slavië gehouden muziekfoest is liet werk van een boerenvrouw, die nooit muziek had beoefend en wier „Ave Maria" thans het succes van het feest was .bekroond. Tot voor eenige maanden, toen de vrouw era operatie aan haar bovenkaak onder ging had de vrouw nog nooit gecompo neerd. Thans heeft zij 170 liederen ge componeerd en is plotseling beroemd ge worden. Zij is uitgenoodigd naar Bel grado te komen, waar haar werk door vooraanstaanden Joegoslavische musici zal worden becritiseerd» Na haar opera tie droomde zij iederra nacht, dat zij naar muziek luisterde. Als zij ontwaakte herinnerde zij zich de liederen en zong ze voor zichzelf. Een musicus schreef ie derra morgen neer wat ze voorzong. Haar composities bestaan meerendeels uit kerkmuziek. NED. HERV. KERK. Beroepen te Ouddorp (Z.-H.) Ds. E. Schimmel te Ameide. Beroepen te IJsselstein ds. L. van Mastrigt te Harderwijk. Bedankt voor Oppenhuizen Ds. H. S. van Rijs te Vianen. QHR. GEREF. KERK. Beroepen naar Soestdijk Ds. J. A. Rie- kel te Sliedrecht VIJFJARIGE KWEEKSCHOOL? De mogelijkheid bestaat, dat de regee- riüfc de pas tot drie jaar teruggebrachte kweekschool aanpassend op drie jaar H.B.S. of U.L.O., zal omzetten in een vijfjarige, in dien zin, dat de kweek schoolopleiding, dan ook de tegenwoor dige studie voor de hoofdakte zal omvat ten. Er is aan de verschillende organi saties van leeraarra aan kweekschoten hieromtrent advies gevraagd, doch het denkbeeld verkeert nog in bet stadium van eerste overweging. De maatregel moet indirect tot bezui niging leiden. Men schijnt te denken aan een wijziging van het thans bestaande stelsel van salarieering van de onderwij zers, waarbij onderscheid wordt gemaakt tusschen onderwijzers zonder en met hoofdakte. SAKSEN ZUIVERT. Ds kerkelijks leiding in Baksen publi ceert in de pers, dat bet vaderlandache lied in kerkelijke godsdienstoefeningen niet thuis hoort, dat in het bijzonder het toenemend misbruik om kerkelijke hu welijksbevestigingen met nationaal ra ander muzikaal bijwerk, dat niet tot dra eeredienst behoort, op te sieren, moet worden tegengegaan en dat de geeste lijken een en ander goed in acht zullen nemen. DE VASTE PAASCHDATUM. Uit Rome wordt gemeld, dat het kar dinalencollege der Roomsch-Katbolieke kerk, welke het vraagstuk der kalender hervorming reeds geruimen tijd in studie had, zich vóór een vasten Paaschdatum heeft verklaard en dat de instemming van den paus met deze beslissing zeker kan worden geacht. De kans op de invoering van den vas ten Paaschdatum wordt dus nu zeer groot, daar van Protestantsche en Oos- tersch-orthodoxe zijde de instemming reeds eerder gepubliceerd werd. De desbetreffende Volkerenbondscom missie beval aan, om den Paaschdatum te stellen op den Zondag na den tweeden Zaterdag in April; Paschen zal dan in plaats van over 5 weken te variëerra, tusschen 9 en 15 April steeds vallen. NIEUWE WIJZEN. Zuid-Afrika wordt geheel Zuid-Afri- kaansch. De Nederlandsche bijbel is thans door den Zuid-Afrikaanschra bij- j bel vervangen. Het psalm- en gezangboek zal weldra drazelfdra weg gaan. Aan de voltooiing van deze wordt hard ge werkt. Reeds is een groot deel der psal men nieuw in het |Zuid-Afrikaansch be rijmd (door den Afrikaanschen dichter Totiu8-prof. dr. J. D. du Toit). En zoo noodig worden de melodieën vernieuwd. Wij lazen in Die Kerkbode dra vol gra den iliustratievra oproep van de com missie voor nieuwe zangwijzen van de Geref. kerken: Komponiste word hier mee gevra om nuwe wysiea, geskik vir kerkmusiek, in te stuur vir die Afri kaanse woorde van Psalms 4, 59, 102 en 145 as ook 'n nuwe wysie vir ge- sang 66. DE VERSCHIJNINGEN TE BEAURAING. De beeldhouwer Victor Demanet te Brussel werkt aan een beeld van Onze- Lieve-Vrouw van Beauraing, dat een hoogte van niet minder dan 18 meter zal bereiken. Het zal nabij het slot van Beauraing op een heuvel, die de geheele streek beheerscht, worden geplaatst. HET MOND- EN KLAUWZEER NEEMT AF. Het mond- en klauwzeer, dat sedert half Juli in ongeveer geheel Zuid-Hol land heerscht, schijnt thans over hot hoogtepunt te zijn. Drie weken geleden was de epidemie op het hevigst; er kwamen toen dagelyks aangiften binnen van 200 a 300 bedrijven, die bosmet wa ren. Over het algemeen heeft de ziokte een vrij goedaardig verloop. STEUN ROGGE- EN GERSTTEELT. Er is een ateunrogling in voorberei ding, waarbij den vei bouwers van Neder landsche rogge en gerst bij verkoop de ler producten era bijslag zal worden betaald. Deze regeling zal voor rogge onv etredOls 7 October worden bek&ncÈ fee- maakt. In verband biermede raden de Gew. Tarwe-organiaatiee voor Noord- en Zuid-töolland den rogge- en gwnstveT* bouwers in eigen belang aan, in afwach ting dezer regeling nog niet tot verkoop over te gaan. TERUGLEVERING VAN SPEK. De Nederlandsche Vark onscentrale heeft, in verband met aanvragen, welke haar hebben bereikt van personen, die haar spek hebben geleverd en die thans een tekort aan spek voor het binnenland hebben, zich bereid verklaard, voor zoo ver de voorraad strekt, een hoeveelheid spek aan de betrokken personen terug te leveren. Dit spek moet geheel in binnenland- sche consumptie gebracht worden. Per sonen, die van dit aanbod gebruik wen- schen te maken, wordt verzocht zich schriftelijk met de Nederlandsche Var kenscentrale in verbinding te stellen. STEUN KIPPEN-/ EN EENDEN- HOUDERIJ. De regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen?- en eenden- houderij heeft bekend gemaakt, dat de uitkeering volgens de garantieregeling voor de week van 25 tot en met 30 September is vastgesteld op 30 cent per 100 stuks uit te voeren versche kippen eieren, tot een gewicht van maximum 60 K.G. per 1000 stuks ®n op 30 cent per 100 stuks uit te voeren versche eendeneieren. j DE INKRIMPING VAN DEN VEE STAPEL. Volledige medewerking der drie centrale organisaties. De drie centrale organisaties, het Kon. Ned. Landbouw Comité, de federa tieve R.-K. Boeren- ra Tuindersbond, en de Ghr. B. en T.-bond, hebben in ant woord op era brief van minister Ver schuur, waarin de volledige medewer king dezer organisaties wordt gevraagd, bij de inkrimping van den veestapel, het volgende aan den minister medegedeeld: „Ook naar onze meening moet voor eerst vaststaan, dat de runderen, die worden opgeruimd, niet door andere worden vervangen, waardoor de toege paste beperking van den rundveestapel haar beteekenis weer geheel zou verhe zen. Hiertoe dient de teeltbeperking. Voorts zyn wij met uwe excellentie van meening, dat aan deze teeltbeper king moet voorafgaan een voldoende in krimping van den rundveestapel. Hoe wel ook wij aan een vrijwillige beper king de voorkeur geven, zooala voldoende uit onze vorige brieven, handelende over deze aangelegenheid, blijkt, achten ook wij het met onmogelijk, dat langs dezen weg het gewenschte resultaat niet wordt bereikt Alsdan zouden inderdaad ver derstrekkende maatregelen moeten wor den genomen. Verreweg de voorkeur ver dient het dan die maatregelen te kiezen, welke een indirecten dwang opleveren. Eerst wanneer onverhoopt ook deze mochten falen, zouden directe dwang- maaftregien niet achterwege kunnen blijven. Daar het bereiken van het doel, beper king van den rundveestapel, ons onder de gegeven omstandigheden volstrekt noodzakelijk toeschijnt, verklaren onze organisaties «ioh bereid tot volledige medewerking, ook indien de laatstge noemde maatregelen onvermijdelijk zul len blijken zij». Te eerder kunnen wij one hiertoe be reid verklaren, waar uwe excellence harerzijds de toezegging doet, de noodig geachte maatregelen tot inkrimping van den rundveestapel niet dan na overleg met de centrale landbouworganisaties vast te stellen." NAAR DE ZUIDPOOL Belangrijk onderzoek. Als niet op het laatste oogenblik de plannen gewijzigd zijn, dan is heden vice- admirasi Byrd, vergezeld van 70 man nen der wetenschap en ontdekkingsrei zigers, voor de tweede maal uit Boston (Ver. Staten) vertrokken naar de Zuid pool. Men verwacht, dat zij pas in 1035 zullen terugkeerden. Het voornaamste doel der expeditie is, al het land, dat door teruggeloopen ijsmassa's aan de Zuidpool is ontstaan, in kaart te brengen en tot gebied van de Vereenigde Staten te maken, alsmede vast te stellen, of zich petroleum, steen kool of andere mineralen m deze gebie den bevinden. Byrd meent, dat door het gestadig terugtrekken van het ijs tijdens tal van jaren tusschen de Zuidpool en het vaste land van Zuid-Amerika groote opper vlakten land moeten zijn vrijgekomen. Hij hoopt, dat zich op c.a 500 K.M. ten Noordra van de Zuidpool een haast onbeperkte voorraad steenkool en over vloed van petroleum in de aarde bevin den. Maar die voorraden bieden nog weinig mogelijkheden daar het klimaat het land onbewoonbaar maakt. Voor luchtvaartdoeleinden echter, zou dit gebied goed kunnen dienen. De expeditie vaart uit op een motor schip de „Pacific Fir" en een kotter en ze voert een groot twee-motorig vlieg tuig mede. Onder ds expeditieleden zijn 20 per- Bn, die vice-admiraal Byrd reeds jger vergezeld hebben. VIKING-GRAVEN ONTDEKT. In het district Kjulo in Zuid-Wee to- lijk Finland zijn de grovra gevonden <.n vier krijgslieden en een vrouw der r: kings. Men acht deze vondst de belangrijk- e, die ooit in Finland gedaan is. De aven dateeren van een tijdperk tus- hen 400 en 500 voor Christus. In de graven der krijgslieden werden vens gevonden hun reusachtige zwaar- ;n, speren en helmen, versierd met >stbare steenen. Men verwacht, dat het >lgend jaar, wanneer voldoende geldra ischikbaar zijn, nog uitgebreide opgra- iigen zullen worden verricht. DE VEILIGHEID. Voor de Dordtsohe Rechtbank heeft i 47-jariga loodgieter J. de V. te essen dam terecht gestaan wegens mis drijf tegen de algemeene veiligheid. De «isch luidde f 25 boete subs. 15 dagen lechtenis. Uitspraak: één maand gevan genisstraf voorwaardelijk niet een proaf tijd van 3 jaar. VISSCHERIJWET. Era 40-jarig koopman H. van H., wo nende te Peursum, was door den kanton echter te Sliedrecht veroordeeld voor 't :eit, dat hij op 29 April onder de ge- neente Ottolaud Lij een vischwater was jangetroffen in het bezit van een aan- ial aaldobbers, welke kleiner in omtrok varen dan 15 c.M. Hij kwam in appèl voor de rechtbank e Dordrecht. Get. A. v. d. Brand, rijks- eldwachter, had verdachte aangetroffen noemde hem een bekend slrooper. Verdachte gaf toe, dat er tuig lag in vater. waarop hij geen recht had, maar zei, dat hij nooit stroopte; hij had water jenoeg. De officier vroeg bevestiging van het ronnis, luidende f 8 subs. 8 dagen hech- enis en ontzegging van vischreoht voor tijd van 2 jaar. Op het ijs stond, dioht aan den kant, een gezellig tentje, waar de schaatsenrijders konden genieten van chocolademelk, anijsmelk, boterjanha- gel en polkabrokken. 't Was er een echt gezellige boel; Jan Do-mi-sol speelde harmonica, dat het 'n lust was en alle maal zongen ze mee van „Vlug ter been, snel ik heen". 56. Totdat opeens een reuzensneeuw bal aankwamMet 'n geweldige vaart stoof hij zoomaar het tentje bin nen, zoodat de bezoekers dwars door den aohterwand heen vlogen, met bank en al. Ze snelden nu echt heen, en vlug ter been ook! Jan Do-mi-sol trok in de oonsternatie zijn mooie trekharmonica in tweeën. Vergadering van den gemeenteraad op 2 September. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de burgemeester de heer L. Neijene, seoretaris dra heer D. Jas. De voorzitter opent, nadat de pre- sentielijat is geteekend, de vergadering met gebed, waarna de eeoretarie de no tulen der vorige twee vergaderingen leest welke wosdra vastgesteld. Daarop volgen de ingekomen stukken Van Ged. Staten ie bericht ontvangen van de goedkeuring van verschillende raadsbesluiten. Voorts heeft dat college teruggezonden de gemeen ter eken ing over 1931, waarbij enkele administratieve op merkingen zijn gemaakt, die het batig saldo over genoemd dienstjaar een klei ne verandering doen ondergaan. Beslo ten wordt na eenige discussies, om naar de wenschra van Ged. Staten de rekening daarmede in overeenstemming te bren gen en ze daarna weer ter goedkeuring in te zendra. De gemeenterekening over het dienst jaar 1932 wordt daarna aangeboden, met era bedrag van f 71407,74 in ontvangsten en f 70921,21 in uitgaven, alzoo sluiten de met een batig slot van f 486,53 op den gewonen dienst; de kapitaaldienst sluit met f 9057,86 in ontvangsten en f 8714,62 in uitgaven, alzoo een batig saldo van f 343,26. Het waterleidingbe drijf met een totaal aan ontvangsten van f 16399,54 en aan uitgaveh f 1559164 en een batig saldo van f 808. Daarna komt de wijziging van de ge- meentebegrooting over het dienstjaar '83 aan de orde. De voorzitter deelt mede, dat o.a. de post van steunverleening aan werk- loozen verhoogd moet worden met f 20.000. De heer Van Dam vraagt hoeveel er reeds toegestaan was en hoeveel er thans per week nog wordt uitbetaald. De tooniUer antwoordt, dat op de begrooting een bedrag van f 24.500 wae toegestaan, welk bedrag reeds is uit gegeven, zoodat B. en W. genoemd cre- diet vragen, om over de laatete 4 maan den van dit jaar de werkloozen te kun nen uitbetalen. Voorts zept epr., dat on geveer f 700 per week thane wordt uit betaald. De heer Boon zegt, dat naar zijn meening het beter was geweest, voor het losmaken van den Merwededijk, in ver band met het bestraten van den weg in plaats van er een machine voor te ge bruiken, een 7 a 8 tal werkloozen te werk te stellen. De voorzitter zegt, dat naar zijn meening dan zeer waarschijnlijk ook de aannemingssom wel hooger zou zijn geweest. I De heer Van Bennekum merkt nog op, dat de machine zeer voldoet en dat als de losgemaatke grond spoediger vervoerd werd, de machine niet voortdu rend behoefde stil te staan. De wijziging der begrooting wordt daar na goedgekeurd. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde de benoeming van de com missie bestaande uit drie leden van den raad, om de gemeenterekening over 1932 te onderzoeken. Spr. wil overgaan tot stemmen. De heer Westerhout merkt op, dat gewoonlijk de voorzitter personen aanwijst met goedkeuring van den raad. De Voorzitter zegt, dat er volgens het reglement van orde gestemd moet worden, zoodat Èij daarvan niet wil af wijken. Nadat verscheiden malen is gestemd worden gekozen de heerra J. de Mik, A. van Bennekum en C. G. van Westerhout. Aan den heer B. de Rooij wordt de huurovereenkomst van het gemeente-ei- gendom verlengd. Daarna gaat de raad over in gehei me vergadering om te beraadslagen over het oninbaar yerklaren tan lohoolgelden over het dienstjaar 1932. Na heropening der vergadering deelt de voorzitter mede, dat era bedrag van f 90,15 van leerlingen der 2 open bare scholen en f 173,64 van leerlingen der 3 bijzondere scholen, alzoo in totaal f 263,79 oninbaar is verklaard. De heer Van Dam informeert bij de rondvraag, waarom in de vacature in de steuncommissie nog niet ia voorzien. De voorzitter antwoordt dat hij zich om voorlichting tot dra minister heeft gewend, maar nog geen bericht heeft ontvangen. Daarna sluit de voorzitter de verga dering. Meerkerk. Gemeenteraadsvergadering op Woens dag 23 Aug. Voorzitter de 'icer G. Slob, burgemeester. Afwezig de heer G. Bra- kel. De notulen worden aangehouden, daar de secretaris met verlof is geweest Onder de ingokomen stukken is era schrijven van Ged. Staten betreffende korting op de jaarwedden van burge meester, secretaris, ontvanger ra amb tenaar Burgerl. Stand in vasten dienst. Over 1933 is een korting toegepast. Ged. Staten overwegen of zulks ook over 1934 zal geschieden. Zij verzoeken er vast re kening mede te houden, dat over 193-1 minstens dezelfde korting toegepast zal worden als over 1933. In het najaar komt dan een regeling, waarover de Raad gehoord zal worden. Voorts deelen Ged. Staten mede, dat de bijdrage van deze gemeente aan den keuringsdienst, district Dordrecht, f 211,31 bedraagt. Een schrijven is ontvangen van den Raad van State, waarin was medege deeld, dat de inspecteur der volksge zondheid een beroep heeft ingesteld te gen de beslissing van Ged. St., aangaan de de salariiregeling ran dsn genees heer,. De Voorsitter stelt den Raad voor I dat de burgemeester wordt gemachtigd, tegenwoordig te zijn bij de vergadering van dat lichaam. Dit wordt goedgekeurd en verder worden de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Ontvangen is een verzoek van mej. de wed. v. d. Ham en den heer Sap, om verlaging van psrsonssls belasting voor hun biljarts. De Voorzitter stelt voor afwijzend op dit verzoek te beschikken, omdat de raad niet bevoegd is, ontheffing te ver leenen. Dat kan de inspecteur der belas ting doen. De heer Van IJzeren: Ja, over dit jaar. Maar er kan toch besloten worden, over volgende jaren verlaging toe te pas sen. De Voorzitter: Dat komt aan de orde bij het volgende punt. Dat punt is een verzoek van den Alg. Bond van Koffiehuishouders enz., afd Ameide, om de personeele belasting voor koffiehuizen, café's e.d. te verlagen. De Voorzitter zegt dat een Staats blad is verschenen, waarin aan de ge meenten de gelegenheid wordt gegeven een verordening in het leven te roepon, waarbij caféhouders een dergelijke per soneele belasting verkrijgen. B. en W. hebben dit echter nog niet voldoende kunnen onderzoeken. Spr. stelt voor,, het adres in hun handen te stellen om ad vies. Aldus wordt z. h. s. besloten. Daarop volgt de behandeling der 1934. De Voorzitter zegt dat de heeren de begrooting thuis hebben gehad. Hij vraagt op welke punten zij aanmerking hebben. De heer Schakel kan aan deze be grooting zijn stem niet geven. Voor den goeden gang van zaken is het beter, een commissie te benoemen om haar na te zitn. Het i« gstn bezwaar, de begrooting stelt daarom voor, de behandeling als nog een maandje te verschuiven. Spr. nog uit te stellen en een commissie te benoemen voor nader onderzoek. De Voorzitter heeft geen bezwaar tegen de benoeming van een oommissie, maar zou er prijs op stellen als de heer Schakel voor den dag kwam met zijn be zwaren. Mogelijk zou hij door toelichting tot een ander inzicht komen. Als hij zegt dat hij zijn stem niet kan geven, dan gelooft spr. dat dat wat voorbarig is. De begrooting is nauwkeurig van alle kanten bekeken. B. en W. zijn van mee ning dat ze ongewijzigd kan worden aan genomen. De heer Schakel acht era commis sie noodig, welke in overleg treedt met B. en W. De Voorzitter zegt, dat zulks niet de gang van zaken is. Als er een com missie benoemd wordt, dan moet deze in den raad rapport uitbrengen. De heer Hoeijenbos is niet tegen een commissie, als maar niet, zooals de vorige vergadering is gebeurd, 5 leden vooraf onder elkaar uitmaken, wat ge beuren moet. Ook zou hij graag eenige concessie's wenschen omtrent de water leiding. Vervolgens benoemt de voorzitter tot leden der commissie de heeren De Ruijter, Hoeijenbos en Schakel. De be grooting zal dus in de volgende verga dering aan de orde komen. Rondvraag. De heer Schakel brengt nogmaals den Noordschen weg ter sprake. De toe stand is volgens spreker onhoudbaar.- De Voorzitter brengt in 't midden dat B. en W. den toestand momenteel door ra door kennen. Er wordt op het oogenblik aan gewerkt. De heer Van IJzeren: De gelegen heid wordt meestal niet waargenomen. De Voorzitter: Het i» onder Leerbroek niet veel beter. De heer Van IJier en; Be Noord-

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 4