helpende hand van C& A kan iedere Vrouw gemakkelijk in haar kleer kast hebben. U ook slechts de X Ook De Ezel van mijnheer Pimpelmans. Een zfjden en een stoffen Jopon bestemd voor ^middags of voor visite. °f theater dens voor Kinderjurken I Gemengd Nieuws. ÉT*'- wIÉ Pluimveeteelt. Rechtszaken Gemeenteraden. Groot-Ammeri. EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovsnscha Courint WOEN8DAO 27 SEPTEMBER 1983 en TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovintchi Courant WOENSDAO S7 SEPTEMBER 1SSS ongeluk bij ontgroening. Twee studenten ernstig om vallen. Maandagmiddag is bij de ontgroening van eenige nieuwe leden voor het Utrechtsche studentenkorps in een per ceel aan de Kromme Nieuwe Gracht een ernstig ongeluk gebeurd. Het ging er, naar verluidt, ditmaal nogal ej-g naar toe. De oudere studenten hadden de be denkelijke aardigheid bedacht eenige no vieten aan de tuinzijde van het huifl langs een hooge ladder, welke tegen den achtergevel was geplaatst, omhoog te laten klimmen, om hen in de dakgoot te sturen en weer terug te laten komen. Een noviet, die hiervoor aanvankelijk niet veel lust getoond had, begaf zich tenslotte op de houtep ladder en een tweede-jaarsstudent volgde hem op, kor ten afstand. Toen nu beiden zicji op eenige hoogte bevonden, is er aan de ladder geschud. Wie dat heeft of hebben gedaan is nog niet bekend, doch plotse ling brak de ladder, waarop zich' de student en de noviet nog bevonden, door dat schudden in tweeën, met het gevolg, dat beiden op den grond vielen. De student kwam in den tuin terecht, doch de noviet, die hooger op de ladder stond, smakte met zijn hoofd op de stee- nen en bloedde hevig. Per auto van den geneeskundigen dienst zijn beiden naar de rijksklinieken overgebracht. Zij had den beiden een hersenschudding beko men. De omwonenden, die reeds den ge- heelen morgen hinder hadden ondervon den van de jongelui en die het tooneel in den tuin van het begin tot het einde hebben gezien, waren zeer verontwaar digd over het onverantwoordelijk optre den van de studenten. DRAMA IN DE HOOFDSTAD. Maandagmiddag had de hoogleeraar in de theoretische natuurkunde te Lei den, dr. P. Ehrenfest, zich omstreeks vijf uur naar het Paedologisch Instituut te Amsterdam begeven, waar zijn om streeks 15-jarig zoontje wordt verpleegd. Kort nadat de Leidsche hoogleeraar met den knaap in het spreekkamertje was, werden twee schoten gehoord."Het personeel, dat te hulp schoot, vond va der en zoon liggen. Beiden hadden een hoofdwonde. De professor had den laat- sten adem uitgeblazen, het zoontje leefde nog. Het werd per auto naar het Tes- selschadeziekenhuis vervoerd, waar het later eveneens is overleden. De gebeurtenis verwekte vooral in me dische kringen groote opschudding. EEN „SCHOOLSTAKING". Van 2 leerlingen. De communistische pers meldde dezer dagen dat te Beëts in Friesland, op den Oranje-Dinsdag de kinderen van de Openbare Lagere School rijf 'minuten zouden hebben gestaakt. De Tel. heelt dat geval onderzocht en de correspondent van het blad te Heerenveen brengt nu het gebeurde tot zijn ware proporties terug. Het was Dinsdagmiddag 19 September, zoo meldt hij, dat het 12-jarig dochter tje van den arbeider H. van den Berg, behoorende tot de commun. partij, tij dens het dictée uitriep: „Ik protesteer tegen de verslechtering van het onder wijs en staak daarom tien minuten." Zij legde haar pen neer, welk voorbeeld door haar 13-jarig zusje, Klaasje, werd ge volgd. De 12-jarige Janny werd onmiddellijk uit de school gezonden en toen het schoolhoofd aan Klaasje vroeg waarom zij niet schPeef, antwoordde deze: „De tien minuten zijn nog niet om." Ook dit meisje werd direct weggezonden. Woensdagmorgen zonden de ouders de kinderen weer naar de school, waar zij ook werden toegelaten; om kwart over twaalf moesten zij echter sohoolblijven om het werk van Dinsdag af te maken. Er waren meer kinderen op school, die om andere redenen moesten nablijven. Om halféén kwam v. d. Berg op school en begon kabaal te maken. De heer Huber gelastte hem de sohool te verlaten, doch de heer r. d. Berg vatte post in de deur opening en riep: „Het is hier een fas- cistisohe sohool en ik eisch dat de kin deren onmiddellijk meegaan om te oten." Hij nam een eenigszins dreigende hou ding aan en onder pressie heeft de heer Huber de kinderen laten gaan. Hij deel de aan v. d. Berg mede, dat de kinderen nu in drie dagen niet op school mochten komen. t Woensdagmorgen werden zij echter weer naar school gezonden, maar zij werden nu geweigerd. Vrijdagmorgen za ten de kinderen reeds in de bank, doch ook thans werden zij weer uit school ge zonden en Vrijdagmiddag vroeg een an der zusje of haar beide zusjes nu weer op school mochten komen. De hpe'r Hu ber voegde haar toe: „Daar heb jij niets mee te maken," waarop het antwoord luidde: „Dan staak ik ook." Ook dit meisje werd dus uit school gezonden en voor straf moest zij Zaterdagmorgen op school komen (anders mocht zij Zater dagsmorgens thuis blijven om haar groot vader te helpen). Dit kind was Zaterdag morgen op tijd aanwezig en Maandag morgen zijn alle drie kinderen weer op de school toegelaten, waarmede dit inci dent voorloopig als afgedaan wordt be schouwd. WAARDELOOZE BLOEMEN EN PLANTEN draffs naar Petersburg. Van bevoegde zijde werd aan de N R. Crt. medegedeeld, dat de commissie voor planten, bloemen en boomen te Pe tersburg in het belang van de verfraai ing^der stad, een brief heeft ontvangen van kweekers uit Boskoop, waarin deze mededeelen, dat de uitvoer van hun pro ducten zoo sterk is gedaald, dat zij ge dwongen zijn een deel van deze produc ten te verbranden, teneinde tenminste hunne prijzen voor de rest te kunnen handhaven. De kweekers te Boskoop bieden aan de commissie te Petersburg hun produc ten aan tegen vergoeding van vracht en verpakking en wel in het geheel 8000 kisten bloemen, struiken en planten. Kogran, de leider van de commissie, heeft in zijn antwoord verklaard, dat deze bereid is het geschenk van de Ne- derlandsche kweekers te aanvaarden. Men vermoedt te Leningrad, dat de zending binnenkort zal aankomen. NIEUWE KERKINBRAAK. Dadsrs hebban gten succes. Te Bussum hebben dieven zich gister nacht toegang verschaft tot de Heilige Hartkerk. Zij hebben terzijde van het gebouw een ladder geplaatst, een ruit verbrijzeld, waarna zij zich langs den binnenmuur hebben doen zakken. Het is hen niet gelukt het tabernakel, waarin de kerksieraden zijn geborgen, open te breken en in een poging om een offer blok achter in de kerk te forceeren, zijn zij evenmin geslaagd. Het kruisje, dat aan het slot van het blok hing, is in de gleuf geduwd. M!en heeft gisterochtend op het tabernakel de breekijzers gevon den; deze waren evenals de ladder af komstig van een bouwwerk in de buurt Na de kerkinbraien in Blaricum, Kor- tenhoef, Ankeveen en in de Mariakerk, te Bussum, is dit reeds de vijfde inbraak welke de laatste weken in R.-K. kerk gebouwen in het Gooi hoeft plaats ge vonden. IN EEN DRIJVEND SPEELHOL. Drama op zee. Een geheimzinnige moord is in den nacht van Woensdag op Donderdag ge pleegd op Norman Lorraine, een jong- mensch van 22 jaar, aan boord van de Johanna Smith, een schip van de vloot van schepen, die als speelholen zijn in gericht en die liggen buiten de twaalf mijlsgrens voor de Californisohe kust. Tweehonderd mannen en vrouwen, van wie men vermoedt, dat enkelen acteurs en actrices uit Hollywood zijn, waren aan boord van het schip. Een van die 200 moet den moord gepleegd hebben. De daad heeft zich 's nachts om twee uur afgespeeld. De rouletten draaiden, vele gasten verdrongen zich voor de to gen en de jazz-band speelde er verwoed op los. Daar klonk op eens een schot. Er ontstond een paniek. De gasten renden naar de dekken. Op het opperdek vond men het lijk van Lorraine, met eenre volver in de hand. Men voelde zich al opgelucht, daar men dacht aan een ge val van zelfmoord, wegens groote ver liezen. Maar bij nader onderzoek bleek uit de revolver van den doode geen schot gelost te zijn. De kamer zat nog vol pa tronen. Per draadlooze seinde men om politie. Zij kwam aan boord en fouilleer de de aanwezigen, maar vond niets ver- dachts. Men staat dus voor een raadsel. De Johanna Smit is fcet befaamste der speelschepen. Er is pas nog een film vervaardigd, gebaseerd op de drama's die zich al op dit vaartuig hebben afge speeld. s Twee scheepsofficieren van de City of Panama, een ander speelschip, bevinden zich op het oogenblik in hechtenis, ver dacht verleden week vier gasten, twee mannen en twee vrouwen, doodgeslagen te hebben. Het katapultvliegtuig Bremen (onder) dat ver mist werd, maar dat drij vend in de Noordzee werd aangetroffen. Boven de twee vliegers Grütering en Zimmerman, die tij"- dig gered werden. SCHIETPARTIJ IN GEVANGENIS. In de gevangenis te Slivan (Bulgarije) zijn tien gedetineerden gewond door schoten, welke de cipiers door 'n luikje der cellen op ben hadden gelost, nadat een der gevangenen beleedigende opmer kingen had gericht tot de buitenstaande wacht De schildwacht schoot daarop in de richting van de cel en de cipiers, meo- nend dat een oproer was uitgebroken, schoten eveneens. De gevangenen wierpen zich op de vloeren van hun cellen, vruchteloos trachtend de kogels te ontkomen. Tien hunner werden gewond. RADIUM. Eenigen tijd geleden is radium gevon den aan het Great Bear Lake in noord west Canada. Het blijkt nu dat het daar gevonden erts zoo rijk is aan radium, dat men het mogelijk acht radium te produceeren tegen den prijs van 1000 pond per gram. Tbt dusver rekende men op een prijs van 8000 pond per gram. De Engelsche ziekenhuizen beschikken over 25 gram, doch men acht ten min ste 50 gram noodig. NEW YORK EN DE WERKLOOZEN. Hoe critiek de financieele toestand van de stad New YoTk is, blijkt wel uit het feit, dat het steuncomité-Gibson op gehouden heeft te functionneeren. Dit co mité was de voornaamste organisatie voor steunregeling aan noodlijdenden. Er zijn Zondag 2000 werklooze vrou wen en 4000 werklooze mannen van de steunlijsten afgevoerd en 30.000 families die tot dusver manden met levensmidde len hadden ontvangen, vonden de uitdee- lingsplaatsen thans gesloten. Een ambtenaar van de hulpactie zei de, dat er reeds nood onder de werkloozen begint te heerschen. Burgemeester O'Brien is van. meening, dat noodbelaatingen geheven moeten wor den om er voor te zorgen, dat de nood lijdende families voor gebrek en uitzetting uit de woningen worden gevrijwaard. Reeds heeft hij een verordening onder teekend, waarbij een heffing van 6 dol lar-cents op eiken taxi-rit benevens een verhooging van 50 pCt. op de waterta rieven in de geheele stad wordt inge voerd. DUIT8CHE JOURNALISTEN VER LATEN RUSLAND. En omgekeerd. De onlangs plaats gehad hebbende arrestatie van twee Russisohe corres pondenten te Leipzig, heeft het gevolg gehad, dat alle Duitsche dagblad- en an dere correspondenten in Sow jet-Rusland order hebben gekregen binnen drie da gen het land te verlaten. Verder heef' de Sowjet-regeering den Russischen cor respondenten in Duitschland aangezegd, om Duitschland te verlaten, eveneens binnen drie dagen. Ze zullen op 29 Sep tember vertrekken. EEN HISTORISCHE AUTO. De auto, waarin aartshertog Ferdi nand van Oostenrijk in 1914 te Serajewo reed toen hij vermoord werd, is thans als taxi in een dorp in Bosnië in ge bruik. De eigenaar verklaart, dat hij den wagen juist voor het einde van den oor log van de Oostenrijksche autoriteiten heeft gekocht. Ofschoon bet koetswerk zeer ouderwetsch en opgelapt isv loopt de motor nog altijd goed. De sporen van io kogels die aartshertog Ferdinand en zijn echtgenoote doodelijk troffen, zijn nog te zien. Talrijke toeristen maakten gaarne met dezen historischoo wagen een toebtje om te kunnen zeggen in de auto te hebben gezeten, waarop „de eerste schoten van den wereldoorlog zijn gelost. AARDBEVING IN ITALIË. Vele slachtoffsrs. In midden-Italië is gisternacht een krachtige aardbeving gevoeld. brokstukken hunner ineenstortende wo ningen te worden begraven. Het aantal dooden in de provincie Chieti werd in de eerste berichten op twaalf gesteld, terwijl zestig personen waren gewond. Mij neemt echter reeds aan, dat dit aantal nog belangrijk is ge stegen, omdat juist in de kleine, thans van alle verbindingen verstoken plaats jes, de aardbeving het ergst heeft huis gehouden en men van deze dorpen nog weinig berichten had gekregen. Behalve de provincie Chieti zijn ook de provincies Aquila, Torano en Sulmo- na getroffen. In de stad Sulmona moe ten een twintigtal personen zijn ge wond. Ook te Rome en Napels is de schok gevoeld; hij hield daar tien seconden aan. Te Teramo en Aquila, welke plaat sen benoorden de geteisterde streek zijn gelegen, werden eveneens schokken waargenomen, evenals in verschillende kustplaatsen aan de Adriatische Zee. Volgens een bericht is het aantal ge wonden in geheel Midden-Italië reeds tot 150 gestegen en was deze aardbeving de hevigste die Italië de laatste jaren heeft geteisterd. RUSLAND KOOPT SUiKER. Naar verluidt, heeft de Ruwache re geering een commissie, welke in Neder land werkzaam is, opdracht gegeven tot het koopen van suiker uit Ned. Indië, voor een totaal van twee millioan goud roebel. 87. Maar de sneeuwbal vloog lustig verder, de eigenares van de tent met haar choolodadeketel in triomf meevoe rend, terwijl haar klanten op de meest fantastische manieren aan 't kopje dui kelen waren. Daar stond, 'n eindje ver der, mijnheer (Meier in gebukte houding a'a schaatsen wit ywttr te Hndin, 68. Boem! Daar vloog de sneeuwbal tegen z'n hoofd, en wel met zoo'n vaart, dat de arme man inééns tot aan z n middel in de sneeuw zat. Nu kon hij meteen het achteruitrijden leerenl En net was 't gebeurd, of daar werd ook de baanveger opgepiktEn steeds stoof de sneeuwbal vooruit!, WAAR DE BODEM VAN HET KIPPENHOK TE LAAG LIGT. In den zomer merken we daar niet veel van, doch 's winters wel. En dan is het geen tijd, de noodige veranderingen aan te brengen. Dat moet nu gebeuren 1 We moeten hem ophoogen. Thans is er buiten ge makkelijk aan zand te komen, gewoon wit zand uit den grond, of wat nog be ter is rivierzand of metaelz&nd. Maar het eerste kan ook wel, en voor velen kost het niets. De bodem in het hok moet hooger lig gen, dan het terrein er buiten. Anders trekt in den herfst het z:g. grondwater op, zegt Kleinveeteelt. Het zand moet er droog in. En min stens een laag van 10 c.M., beter nog van 15 c.M. Wanneqr de boer hier in October of het laatst van September turfstrooisel overheen brengt, dan hebben de diereu een goed krabbed. Kaf of stroohaksel is alleen dan goed, wanneer het elke week vciveracht wordt. Gebeurt dit niet zóó vaak, dan gaat hel mes tig worden, duf rieken, het schim melt. Wie een lossen bodem wil vervangen door een vasten, kan het nu geschikt doep. Maar ook deze moet hoog liggen mag niet rusten op zwarte aarde, wani dan zou hij gaan zweeten. Dus een flinke laag droog metselzand of steenkoolgruis en daar beton of com ment overheen. Dan blijft ook stroohaksel lang proper en droog. Een vaste bodem is een groot gemak, hij spaart veel werk en veel strooisel uit. (Nadruk verboden.) DE MOORD OP „BLONDE MIEN". In hooger beroep werd voor heï Nadat da president de inleidende vrtr gen had gesteld, verzocht het 0. M. ver dere behandeling der zaak met gesloten deuren. De advocaat-generaal sieehte bevesti ging van het vonnis. VEE UIT DE WEIDE GESTOLEN. Voor het Hof te Den Bosch eischte de advocaat-generaal tegen den caféhouder A. W. J te Eersel ter zake van diefstal van vee uit een weide, drie jaar gevange nisstraf. Verdachte, die voor de rechtbank te Breda ontkend had, bekende nu vol ledig. ONBETAALDE koeien. De Dordtsche Rechtbank behandelde een zaak tegen den 33-jarigen veekoop man J. L. te Oud-Alblas, die er van ver dacht werd, gedurende de maanden Ja nuari en Februari te Papendrecht, Oud- Alblas en Alblasserdam er een gewoonte van te hehben gemaakt koeien te koo pen, met het oogmerk om zonder volle dige betaling zich of een ander de be schikking over die koeien te verzekeren. Zoo had hij op 23 Januari te Papen drecht twee koeien gekocht bij P. Dek ker, tezamen voor f 215; op 23 Januari te Oud-Alblas een koe ter waarde van f 105 bij T. A. Verhoef; in Februari te Al- blasserdam een koe ter waarde van f 96j50 bij A. Vervelde, en op 23 Febru ari een koe ter waarde van f 110 bij A. M. Eikelenboom, welke koeien hij nooit had betaald. Als getuige verscheen P. Dekker, die zeide, dat J. L. hem eenige keeren beta ling beloofd had, doch deze steeds met een uitvlucht had uitgesteld, zoodat ds koeien nooit waren voldaan. Get. meen de. dat L. koeien kocht voor „De Witte Slagerij", waar hij in dienst was. Hij had later gezegd, dat hij niet betalen kon daar de eigenaar van genoemde slagerij hem nog niet betaald had. Ongeveer hetzelfde bleek hij ook tegen de andere getuigen te hebben gezegd. Ge tuige Verhoef had vroeger wel varkens aan verdachte verkocht, die steeds prompt betaald waren. Getuige J. F. Elich had met H. van Bingen „De Wlitte Slagerij" te Gorin- chem en te Siiedxeoht gedreven. E. be schouwde verdachte ïiiet als oommission- nair, doch als koopman: voor iedere koe, die L. kocht, kreeg hij f 6. L. was aan sprakelijk voor de koeien die hij kocht. De koeien waren alle afgerekend met L.; Elich kreeg zelfs nog geld van L., be weerde hij; maar een behoorlijke boek houding had E. niet gevoerd. Een post van geleverde schapen moest ook nog verrekend worden. Verd. zei, dat hij in tegendeel van getuige Elioh f 541.31 te weinig had ontvangen. Ook getuige H. van Bingen, slager te Gorinchem, zeide, dat verdachte be schouwd werd als commisaiekooper voor „De Witte Slagerij". De officier achtte de schuld van L. be wezen en vroeg een gevangenisstraf van zes weken. BELEEDIGING. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam verscheen de 38-jarige H. R. uit Krimpen a.d. Ussel, besohuldigd van mishandeling van mej. M. van K.R. Hij zou haar in een twistgesprek een klap op het hoofd hebben gegeven. Verdachte had, zoo zei hij, alleen goeio- morgen gezegd tegen den man van de juffrouw, wieri hij wou zeggen, dat ruzie maken nergens toe leidt en dat, als er twee kijven, twee schuld hebben. Maar, zoo zuchtte verdachte, dan komt er een vrouw bij, en dan is het mis. Ze sloeg me De politierechter concludeerde, dat verdachte dus uit „noodweer" gehandeld had, doch deze kon zelfs dien uitleg niet aanvaarden. Hij had heelemaal niet te rug geslagen, alleen maar geduwd, zei Iets anders luidde het verhaal uit den mond van de juffrouw, als getuige ge hoord. Zij verklaarde, dat verd. haar on der het toevoegen vap de woorden: „Je bent het gemeenste wijf van Krimpen en dat blijf Je. ook al loop Je Je te barsten naar de kerk," had geslagen, toen ze hem van haar zieken man wilde afhouden. Een andere juffrouw bevestigde dit. Daarentegen zeiden twee getuigen a dé charge, dat verdachte niet had geslagen, maar de verklaringen van den zieken man steunden weer beide vrouwen. Eisch en vonnis luidden f 26 boete of 10 dagen hechtenis. Haagseh Gerechtshof behandeld de tegen den 20-jarigen Duitschen matroos van de koopvaardij Hans Rudolf Hagen, «mug» I die door d«Rotterdamss.Rechtbank Het gebied, dat door deze aardbeving ter zake van doodslag en diefstal is ver is getroffen, wordt begrensd door de lijn oordeeld tot jaar gevangenisstraf. Rome—Ancona en de grens van Tosca- Aan H. was ten laste gelegd, dat hu m ne Hier heeft de aardbeving, die den den nacht van 17 op 18 September van geheelen nacht aanhield, een geweldige het vorig jaar in een perceel aan den Lek inkwam als paniek veroorzaakt. Vrijwel de geheele Sohiedamschen Duk t» d» pu- de 0Terïijde en meent bevolking is uit de huizen gevluoht en blieke vrouw W. E., opzettelijk jan bet no. Mnit. ieHen aeze zienswijze zijn heeft den naoht doorgebracht in kam-1 leven heeft beroofd, door haar te wur- dat nogmlgt leden deze zienswijze zu pen in hit open veld, uit mee onder de gen. s*' Spoedeischende raadsvergadering op 8 September. Voorzitter de beer G. B. Fortuyn, burgemeester. Alle leden zijn tegenwoordig. De Voorzitter opent de vergade ring met gebed. Het lezen der notulen wordt aangehouden. Spr. deelt mede, dat hij deze spoedeischende vergadering heeft belegd, omdat hij vernomen heeft, dat er raadsleden zijn die zich niet geheel kun nen vereenigen met het havenplan, zoo als dat door den raad is aangenomen. Nu zij het zien uitgebakend is het hen blijkbaar tegengevallen. Daar thans waar schijnlijk nog aan bezwaren tegemoet gekomen kan worden, stelt de Voorzit ter hen in de gelegenheid, de gewenschte wijzigingen kenbaar te maken en te be spreken. De heer Oskam is van meening dat de schoeiïng langs de bestaande haven n et ver genoeg de Lek in komt. De kop van het rietgors aan de overzijde steekt 6 Meter verder de Lek in. Op de teekening, die aan den raad is overge legd, was dit niet zichtbaar, daar het r.e.gors daar niet op aangegeven stond. Spr. was van meening, dat de kop van

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 3