n ASPIMir i£ÈÈ*''g': ▼Pt De Ezel van mijnheer Pimpelmans- WmN w Wat geeft de Radio? aatom Gemengd Nieuws. OSTMOITINQ MET VAN KR LUBBE. Nieuws in een regels. paar Hechts zaken. riarktbenchtem. 1 TWEEDE BLAD. Dinsdag 24 October. Jlllvereum. A.VH.O. 3-10 Gramolooa; 10—10.16 Morden wijding; 10.16—10.30 Gramofoon; 10.30-11 Kamermuziek door het Hofstad Strijkkwartet; 11— 11.30 Kook- en Bakpraatje; 11.3012 Vervolg Kamermuziek, 12—2.1Ö Con cert door het Omroep-Orkest en Gra- mofoon; 2.30—3 Vervolg Concert; 3— 4 Knipcursus; 4—4.30 Zangvoordracht; 4.305 Radio-Kinderkoorzang; 5— 6.30 Halfuur voor kleinere kinderen door Mevr. Ant. van Dijk; V.P.R.O. 6.30 uur Bijbelvertellingen voor jonge menschen. 3de voordracht: Sara. Spre ker: Ds. B. J. Aris; A.V.R.O. 6—8.30 Gramofoon; R.V.U. 6.30—7 Cursus: „Do Utopia van Thomas Morus", door Br. C. B. J. Brandt. I. „Het leven van Thomas Morus"; A.V.R.O. 7—7.30 Gra mofoon 7.306 Engelsche les voor ge vorderden; 8—8.05 Nieuwsberichten; 8 059.30 Concert door Hans Schind- ler en zijn Orkest en Gramofoon; 9.30 —10.15 Opvoering van „Be Kringloop van het Verlangen"; 10.16—11 Gramo foon; 1111.10 Nieuwsberichten; 11.10 11.30 Hongaarsche muziek; 11.30—12 Concert door Tom van der Stap en zijn tien Witte Raven. HuIzsik K.R.O. 89.15 Concert; 10— 11.30 Gramofoon; 11.30—12 Godsdien stig halfuurtje; 12.16—1 Concert door het Weensch Radio Octet; 1—1.16 Gramofoon; 1.16—1.45 Vervolg Con cert; 23 Vrouwenuurtje 34 Concert door het Weensch Radio Octet; 4 4.50 Concert door het K.R.O.-Orkest; 4.50—6.10 Gramofoon; 5.105.30 Ver volg Concert; 6.30—6.60 Pater H. Geurtjena over: „Zwarte bloemen en bloesems*;1 6.50—6.40 Vervolg Con cert; 6.40—7 Esperanto-cursus; 7.15 7.25 Gramofoon; 7.257.45 Katholieke Radio Volks Universiteit. Theologie. (IV). Prof. Lect. Jos. van Wely O.P. over: „Oude en nieuwe werfkracht'"; 7.458 Verbondskwartiertje; 8—8.30 Concert door de K.R.O.-Boys; 8.30— 8.35 Nieuwsberichten; 8.359.30 Aan sluiting met het R.-K. Parochiehuis te Budel. Gevarieerd programma; 9.80 9.40 Zang door 't K.R.O.-Koor; 9.40 —10.05 Opvoering van „Be Muzikale Clown"; 10.0510.15 Zang door het K.R.O.-Koor; 10.15—10.35 Concert door de K.R.O.-Boys; 10.36—10.40 Nieuwsberichten; 10.40—10.56 Opvoe ring van „Onfier Buurvrouwen"; 1055 11.20 Copcert door de K.R.O.-Boys; 115012 Gramofoon. Wo#rtsdag'25 October. Hilversum, V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; 9.30 uur Onze Keuken door P. J. Kers Jr.; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.16 uur Uitzending voorde arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur Concert door het V.A.R.A.-Klein- Orkest en Gramofoon; 2 uur Concert door de Notenkrakers en Gramofoon; 3 uur Voor de Kinderen; 5.46 uur Con cert door 't V.A.R.A.-Orkest; 6.17 uur Zang en Piano; 8.30 uur Vervolg Gon- oert; 7 uur Mr. J. J. van der Velde over: „De Conjunctuur-wisselingen"; 7.20 uur Vervolg Concert; 8 uur S.O.S.- berichten; 8.05 uur Nieuwsberichten; 8.15 uur Concert door het V.A.R.A.- Orkest; 8.35 uur Zang en Piano; 8.50 uur Concert door het B.B.C.-Sympho- nie-Orkeat; 9.30 uur Optreden van het Beuker-Denys-Ensemble; 9.45 uur Or gelspel; 10 uur Optreden van het Beu- ker-iDenyd-Ensemble; 10.15 uur Con cert door de Flierefluiters; 10.45 uur Orgelspel; 11 uur Gramofoon. Hulzen. N.G.R.V. 8-3.15 Schiftlezing en Meditatie; 8.16—6.80 Gramofoon; 10.90^-11 Morgendienst door Ds. J. L. van der Wolf; 11—12 Piano-recital; 12.16—12.30 Gramofoon; 12.80—2 Con cert door een Kwartet; 2—3 Gramo foon; 8—8.16 Enkrateia-k war tiert je. Spreekster: Mej. A. G. M. Schill; 8.15 —6 Zang door het Ghr. Kinder- en Jongelledenkoor „Juliana" te Apel doorn; 6—6 Kjnderuurtje; 6—680 Landbouwhalfuurtie, C. Vink qver: ..De overgang van welde naar stal"; 0.80— 7 Onderwijsfonds voor de binnenvaart; T.16—7.80 Nieuwsberichten; 7.80—8 Fedde Sohurer over: „It Fryik en de WMldlitter&rtuer" (Het Friesoh en de Wereldlitteratuur). Hollandeohe behan deling; 8—10.15 Concert door de Gk* Oratorium Vereenlging; pl.m, 916— 9,40 Nieuwsberichten en Gramofoon; 10.1811.80 Gramofoon. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND IN UTRECHT, lotioonhovinuhl Courant MAANDAG 23 OCTOBER 1938 de eerste, tweede en derdo klasse der school onderscheidenlijk 22, 10 en 8 leer lingen tellen, worden van de meeste boek jes 40, 30 en 20 exemplaren aange vraagd en bovendien voor een 4o leer jaar dat er niet is. Hel feit, dat ver scheidene boekjes in meer dan één klas se worden gebruikt, neemt de bezwaren vah B. en W. niet weg. HEIIGE VECHTPARTIJ TE GOUDA. Beschonken paardenkooplui. Gouda. Een hevige vechtpartij heeft Vrijdagmiddag omstreeks half vier, te gen het einde van de paardenmarkt, plaats gehad tusschen eenige kooplui, die voo|: zooyer zij niet beschonken waren, in ieder geval toch heel diep in het glahsje hadden gekeken. Aanvankelijk bepaalde de ruzie zich tot een jeugdig persoon en een man op leeftijd, welke laatste met zooveel kracht tegen de straat werd gesmakt, dat hij een hevig bloe dende wonde aan den slaap opliep. Als uitvloeisel daarvan ontstond een ware veldslag tusschen vijf a zes andere kooplieden. De heeren sloegen er met hun stokken duchtig op los en vooral een hunner, een oud-Gouwenaar, timmerde met een dikken knuppel zijn tegenstan ders leelijk op het hoofd. De paarden koopman De B. uit Rotterdam werd aan het aohterhoofd ernstig gewond, bet bloed liep met «traaltjei langs sijn hals en Urara. Eu ajsnl ru polltl. had hal ongeluk een trap van een paard te krij gen tegen zijn rechterbeen. De schop kwam zoo hard aan, dat het hem onmo gelijk was, handelend op te treden. In- tusschen streden de kooplui vinnig ver der en pas nadat enkele agenten om wonenden hadden de politie opgebeld waren verschenen, kon aan den strijd een einde worden gemaakt. Vier personen werden naar het bureau gebracht, onder wie ook de twee gewonden. De Rotter dammer is later naar het Van Iterson- ziekenhuis vervoerd, waar de gapende wonde aan het achterhoofd werd gerei nigd en gehecht, daarna is hij met den trein vertrokken. De blessure van den an deren man is op het politiebureau be handeld. De beide lieden van het eerste conflict werden spoedig weer op vrije voeten ge steld. De jeugdige vechtersbaas en een in staat van dronkenschap verkeerende kameraad zijn, toen zij zich niet aan de bevelen der politie wilden storen, om de Markt te verlaten, met den gummistok weggeslagen. Tegen den man, die den dikken stok hanteerde, js proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Gouda. Op de Najaarspaardenmarkt Vrijdag gehouden, waren aangevoerd 215 stuks. Prijzen: luxe paarden f 250—850; werkpaarden f 100—175; 2M-jarigen f 175—250; lH-jarigen f 150—225; veu lens f 100—150; hitten f 60—150; slacht- paarden f 80—140. Handel redelijk. Op deze markt loopen van jaar tot jaar de aanvoeren terug. Goudsrak. Het dijkleger ingeval van watersnood voor den polder Kattendijks- blok bestaat uit 18 manschappen. Aan het hoofd daarvan staat de heer J. de Groot. Als machinist op het watergemaal van den polder Middelhlok is aangesteld de heer J. Oosterom. Groot-Ammers. Voor het te^ iftjreobt gehouden examen van den schoolraad, voor de scholen met den Bijbel, slaagde de heer F. Brand, onderw'jzor met hoofd&cte alhier. f Groot-Ammers. Woensdagavond hield de N.V. De Erven de Wed. J. van Nelle alhier een propaganda filmavond in het verenigingsgebouw op het Burgemees ter k ortumpiein. De zaal was flink be zet. Allereerst werd een cultuurfilm „De Koffie" vertoond. Deze gaf in korte trekken de geschiedenis van de koffie van de plantage af tot in de -waibeken- de zakjes van Van Nelle weer. In de pauze werd aan alle aanwezi gen een kop koffie uitgereikt. Daarna werden enkele komische fikns gedraaid die de lachspieren van de aanwezigen v&ak in werkmg brachten. Laagste inschrijver. Hardinxveid. Bij de door den hoofd ingenieur-directeur van den rijkswater staat te Haarlem gehouden aanbesteding van de verbetering van den rijksweg ur. 2, Amsterdam-Utrecht, gedeelte Duiven- dreohtschebrugAbcoude, onder de ge meenten Amsterdam, Ouderamstel en Weesperkarspel met bijkomende werken traming f 1UÜ.U00). was laagste inschrij ver de heer P. G. Langeveid alhier voor f 91.990. Hoornaar. Woensdagavond was de heer A. de J. uit Meerkerk zoo ongeluk kig, dat de lichten van sijn vrachtauto uitgingen, waardoor hij in het donker van aen weg reed. Gelukkig bleef de auto schuin hangen en kon de bestuur der stoppen. De heer W. Qroen hoeft den wagen met zijn auto weer op den weg getrokken. Alleen de stuur inrich ting was defect geraakt. De rijksveldwachter en de commies hebben een 6-tal personen verbalisuerd, wegens het ontbreken van een belasting- merk op bun rijwiel. Vrijdagmorgen kwam bfj het boo- menrooien een tak op de Uohtdraden, waardoor de bakkerijen en andere be drijven het, ongerief ondervonden van een paar uur zonder stroom te zijn. Kort Rzadsverslzg. Hoornaar. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering werd o.m. mededeelmg gedaan, dat de begraafplaats is opgeno men. Er aal een kaart aangelegd wor den, want die Is er ftet. Voorts sal «In dubbel register gemaakt worden. Het oude berust bij den grafgraver en is, hoe wei eemgszins ouderwetsoh, volkomen in orde. De aansluiting bij de gemeenschappe lijke regeüng met Gorcum inzake de op neming van lijders aan besmettelijke ziekten, werd aangehouden, evenals een verzoek van de afüeeiing Ameide van den Ned. Bond van Koffiehuishouders enz., om verlaging van personeele belasting voor de cafó's te Hoornaar. Bij de behandeling der begrooting werd het voorstel van de commissie tot nazien der rekening, om de salarissen van burgemeester, wethouders, gemeente secretaris, ontvanger, veldwachter, met 10 pCt. te verlagen, met algemeene stem men goedgekeurd. De begrooting werd vervolgens vast gesteld, evenals die van het burgerlijk armbestuur. Krimpsn a. d. IJssel. Wegens onge steldheid van mej^ A. Schnaar, is tot tij delijk onderwijzeres aan de Bijz. L. school benoemd mej. G. W. van Roon te Rotter dam. In de Donderdagavond gehouden ledenvergadering van Het Groene Kruis, zijn als bestuursleden de heeren J. Aal- bers, A. Blom en G. Voglezang de Jong herkozen. Vastgesteld werd de rekening over ,32 met een batig slot van f 99.79. In de commissie voor het nazien der rekening 1933 werden benoemd de heeren G. de Haard, A. Lans en J. Vermeulen. Ver volgens werd b^iandeld en vastgesteld de begrooting voor 1984, een tekort aan gevende van l 282. Ten «lotte werd naar de algemeens provinciale vergadering af gevaardigd dokter A. Blom. Arm gebroken. Krimpen a. d. IJssel. De werkman P. Boer uit Rotterdam, hier werkzaam op de schroefboutenfabriek, ie zoodanig ge vallen, dat hij met een gebroken arm naar het ziekenhuis te Rotterdam moest wor den vervoerd. Moercapelle. Het zoontje van denma- nufacturier v. d. L. is zoodanig gevallen dat hij een pols brak. Kommiezen en politie hebben weer eenige personen bekeurd, wegens het rijden zonder wegenbelastingkaartèn en zonder rijw.elplaatjea. Eierveiling van 19 Oct. Aange voerd waren 3293 kippeneieren, prijzen f 5.506.65, jonge henneneieren f 3 05 4.85; 188 eendeieren f 3.003.20. Apelen (afval) 2545 ct. per mand je, kleiperen f 0.40 per mandje, noten f 0.50 per 100 stuks. Dammen. Nieuwland. Nieuwlands eerste tiental speelde verleden week een competitiewed strijd tegen het eerste tiental van Aspe- HET ONGELUK TE DEN HAAG. 1—1 2—0 1—1 2—0 2-0 1—1 2-0 0—2 ren, De uitslag was als volgt: Nieuwland Asperen. A. van Mourik—J. Ellens J. Verbeek—L. Blom G A. Verduin—H. Schriek Joh. Haag—A. van Gessel J. A. DijkersAnt .Blom C. J. Bot>N.N. J. C. van Meever—A. Meijdam T. Alting—G. Slob J. M. Verduin—J. van den Heuvel 2—0 Q. de JongD. A. Kleppe 20 Nieuwland. De collecte voor het crisis- comité heeft f 69.80 opgebracht. Nieuw->Lekkerland. De heer CL don Ouden heeft ontslag genomen als collec tant in de Ned. Herv. Kerk. Eenige landbouwers hebben voor gezamenlijke rekening op den fokvecdag te Hoornaar aangekocht de pinkstier Max XVI, 12122 8, geb. 14. februari 1982, eignaar de heer B. Kooymau te Peureum. Het dier is op den fokveedag in üe klasse B bekroond iQpt den laten prijs. Donderdagmorgen werd op den Schoordijk in het boveneind der gomwen te de lietsnjder K. A. uit Kinderdijk aangereden door een auto, komende uit de richting Slreefkerk. De heer A. werd van de fiets geslingerd en kreeg eenige lichte verwondingen. De fiets werd zwaar beschadigd. Aanbesteding, Nieuw poort Gisteren hebben de bouw kundigen Baron en Stomps in het open baar aanhseteed bet houwen van een woon- en winkelhuis voor rexenmg van den br. A. A. v. Beusekom ter plaatse van het afgebrande perceel. De uitsiag is als volgt: H. G. Werrie te Lopik en J. Straver te Hei- en Boeicop, massa, f 2994; de zelfde voor perceel 1 en 2 I 2549. Perceel 1 en 2: W. Roth alhier f 2230. Perceel 1 (grond-, beton-, metsel- en •tuoadoorswerk;G. Streel Zerk te Amei de f 1099; A- G. van Veen te MeerZerk f 1048; J. Bunschoten te Groot-Ammers f 997, Buijs en Stout alhier f 940. Perceel 2 (.timmer- en amidswerk): P. van Vliet te Ameide f 1198; J. L. Stomps te Schoonhoven f 1168; J. G. Terlouw te Meerkerk f 1122. Perceel 3 (.lood-, zink- en mastiek- wprk;: T. A. Bouter te Ameide i 70; E. van Andel te Groot-Ammers f 59; de zelfde voor perceel 3 en 5 f 100. Perceel 4 (.schilderwerk;: H. van Tncht te Meerkerk f 268; Blom en De Jong alhier f 273; P. J. Hollander te Polsbroekerdam f 249; wed. L. G. Stuij te Ottoland f 247.50; H. J. van Riemsdijz alhier t 235; en J. L. Weber te Groot- Ammers f 173. Perceel («lectrioiteit)H. Bouter te Ameide f 54 en E. van Andel te Groot- Anuners f 44. De gunning ie aangehouden. Kort rudsvernag. Uud-Aiuias. in de vergadering van uen gemeenteraad ia# de voorzitter een euhi'jjveu voor, aangaande de nieuw ge vormde commissie iuz&ae het rijzswegon- pian. Deze comuuasie gesticht op initia tief van den burgemeester van Molenaars graal, ueert reeue een vergausring geuuu- uen ie iu anuwyz. Wetu. «longeneei bracht van uszs vergausring rappori uit. Op voor stel van ueu voorzitter wordt besloten voor de kosten, door deze commissie te mazen, een vergoeding te geven van ten hoogste 1 cent per inwoner. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de bouwverordening, door de gezond heidscommissie is goedgekeurd. De familie J- Jongeneel Rzn. heeft aan de gemeente een bedrag van f 1300 gerestitueerd. Uvereenkomstig de wet op het lager on derwijs, werd als vergoeding voor het bijz. onderwijs voor 1934 een bedrag vast gesteld van f 1541.42. Vervolgens deel de de voorzitter mede, dat de heer Stans een begrooting had gemaakt van de kos ten van het herstellen van de straat. De totale kosten zullen zijn f 1300. De hr. Heijkoop vindt dat de tijd zich nu met leent om aan de straat te begin nen, daar moet men het voorjaar voor afwachten. Spr. deed het voorstel om de noodzakelijkste verbeteringen aan te bren gen en verder te wachten tot het voor jaar. Aldus werd besloten. Als lid van het burgerlijk armbestuur werd gekozen weth. J. C. de Haah. Voorts had plaats de bekrachtiging van strafverordening, wat eens per 5 jaar moet geschieden. De crisis-collecte in deze gemeente heeft f 110 opgebracht. Stolwijk. Dinsdagavond gaf de Ned. Blindenbond een propaganda-avond in de Ned. Herv. Kerk. Hierbij werd tevens een film vertoond „Wat wij willen". Het openingswoord sprak dz. Kanis. Hierna vogde een tlrwtal liederen yen den heer Tengevolge van 'n botsing tusschen de electrische tram 8cheveningen- Katwijk en een munitiewagen van het 2e reg. veld-artillerie, werd een artillerist gedood en twee gewond. De aangereden casson. A. van Leeuwen uit Gouda. De film gaf een beeld van de opleiding der blinde kinderen, de levenswijze in de blinden- inrichting en de leermethoden. De bonds- propagandist, de heer J. van den Berg, hield een rede over het blindenwezen en spoorde de aanwezigen aan, indien mo gelijk, lid te worden van den Ned. Blin den bond. De heer B. reed deze week met zijn rijwiel te water. Hij wist zichzelf op hot droge te werken en kwam er zonder verder letsel af, IH tevr#d#n geilcht? Nu, U w*«t het wel. Hij heek Aspirin ge probeerd en beeN nu het werkelijk afdoende middel, wanneer hem iets pijn doet. Wijjje- ven U een raad Doet X Mbi. 70 ets. Oil yj door den verstikkendenken rook moest banen. De jongste der kinderen van den heer Waldner, een baby van drie en een halve maand, lag nog in haar wiegje in een der slaapkamers. De vader aneld# opnieuw door den rook heen en slaagde erin het kindje uit de wieg te halen. Dè gewone toegang naar beneden was door vlammen en rook afgesneden, doch op het achterste plat bevond zich een ijze ren brandladder, waarlangs de heer Waldner zichzelf en de kleine in veilig heid wist te brengen. Intusschen stond, behalve deze kamers ook de groote garage in vlammen, waar uit men eenige auto's naar buiten wist te brengen, doch waarin een 6-tal ver brandden. TEGENSPOED BIJ TRANSPORT. Kelel van 40.000 K.G. valt Ie water. Te Deventer was men Vrijdagmorgen bezig, een zwaren machineketel, afkom stig van de voormalige ijzergieterij der firma Nering Bögel en bestemd voor een coöperatie te Dwingelo (Dr.) over te brengen op een zolderschuit, gelegon in de gracht nabij het Pothoofd. Plotseling begon de stelling, waarop het gevaarte dat ongeveer 40.000 K.G. weeg, rustte, te werken, met het gevolg, dat de zware ketel op de zolderschuit terechtkwam, en door kanteling der schuit te water viel. Er stond één man bij het ongeval op de schuit. Hij wist zich door een sprong in de gracht het leven te redden. De ketel bleef in de gracht drijven. Het zal heel wat moeite kosten om het gevaarte op het droge te brengen. TWEE HOLLANDERS AANGEHOUDEN De vrees voor „gruwel propaganda". Twee verslaggevers van het weekblad „Het Leven", die zich de vorige week naar Duitschland hadden, begeven voor een reportage over den nood onder de Hollanders in het Rijnland, werden Vrij dagmiddag te Duisburg plotseling aan gehouden en naar het hoofdbureau van politie geleid, waar zij. als verdacht van „gruwelpropaganda", tot laat in den avond werden vastgehouden. Tusschenkomst van den Hollandschen consul te Duisburg, den heer Van Lith, was noodig, om het misverstand op te helderen, doch de heeren smaakten dan ook de voldoening, het politiebureau te kunnen verlaten, voorzien van een offi* cieele vergunning van de politie, onj hun werk voort te zetten. De hoofdcommissaris van Duisburg heeft den Hollandschen consul zijn ver ontschuldiging aangeboden voor het voor gevallene. EEN GELUKKIGE GEMEENTE. In de raadsvergadering van Aarde»- mes auto'e, eenige rijwielen burg werd besloten, de opcenten der per- het woonhule brandden vijf SOLDAAT GEDOOD DOOR VRACHT AUTO. Vrijdagmiddag naderde te Utrecht uit de richting De Bilt een tractor met aan hangwagen, een langen vierwieligen wa gen, geladen met zand. Boven op dit zand lag een kruiwagen en een militair had op dezen kruiwagen plaats genomen. De bestuurder van den auto wilde linksom de Museumbrug oprijden. Daarbij kwam een klein wiel van den tractor in de tram rails, waardoor de wagen een schok kreeg. De militair viel met den kruiwagen van het zand op straat neer en kwam met zijn hoofd onder het rechterachter- wiel van den aanhangwagen terecht. Zijn hoofd werd totaal verbrijzeld. Het slachtoffer was de 22-jar:ge De Wit, woonachtig te Den Haag, en gede tacheerd bij het regiment genietroepen te Utrecht. MOEILIJKE REDDING. Vier kinderen In brandend huls. Te Apeldoorn brak Zaterdagavond omstreeks halfzes brand uit in de auto- garage met woning van den heer B. Waldner aan het Stationsplein, In kor ten tijd ging de garage geheel verloren, benevene enz. Van slaapkamers en een badkamer uit. Toen de brand werd ontdekt, was me vrouw Waldner in de badkamer, bezig drie harer kinderen, vier vijf #n negen jaar oud, te baden. Ze moesten ontkleed in allerijl in veiligheid worden gebracht, waarbij de heer des huizes zich een weg soneele belasting van 20 op 10 terug te brengen. De begroot ng kon daarbij ruim achoota sluitend worden gemaakt. Dit uitzonderingsgeval is een gevolg van de voordeelen, welke de gemeente gen*et door de in 1632 gesloten overeen komst met een Belgische firma betreffen de gaaleveranties. :f>° ^1 if. 79. En hij liet er geen gras over groeien. Den volgenden morgen vroeg trok hij er op uit, naar de markt in de naburige stad. Gijs liep er met de zweep naast, als mijnheer Langoor soms weer kuren mocht krijgen. Gelukkig vonden ze gauw een kooper; en opgelucht keerden ze naar Epacheuten terug. 80. „Dat vervoermiddel is me slecht bevallen," zei mijnheer Pimpelmans. „Ik probeer het maar eens met een motor fiets. Ik heb met dat ding van buurman ook wel ^>ech gehad, maar 'n ezel stoot zich geen tweemaal aan denzelfden steen, en 'n ezel ben ik niet. En van toen af aan. reed mijnheer Pimpelmans op eep motorfiete. Eind*. twiide blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. BbTiftenhbvenHh» Cburenl MAANDAG 23 OCTODER 1938 „DEN RIJKSDAG IS ER DEN LANG- STEN TIJD GEWEEST", De zitting van het Rijksgerechlshof te Berlijn begon Zaterdag met een inte ressant verhoor, namelijk van den ar beider Leon Organistka uit Rositz. On geveer een jaar geleden had hij nabij Constanz twee rondtrekkende jonge mannen ontmoet en was met hen in ge sprek geraakt. De twee anderen haddon zich „wereldreizigers" genoemd. Een hunner, een jongen met wild zwart haar, had verteld, dat hij Hollan der was en had aan getuige zijn pas laten z waarop de naam Marinus van der Lubbe stond. Van der Luhbe droeg een communistisch insigne en had een sovjethemd aan. Op een vraag van Van der Lubbe, hoe getuige oyer het communisme dacht, had getuige geant woord, dat voor hem slechts het natio naal socialisme bestond. Daarop had Van der Lubbe geantwoord; In Duitsch land is den langsten tijd een rijksdag geweest. De andere man had toen ge antwoord: Van Van der Lubbe zal je nog hooren. Daarop was men uit elkaar gegaan. Toen getuige van den Rijksdagbrand hoorde, had hij direct aan Van der Lub be gedacht en mededeeling van dit Voorval gedaan. Van der Lubbe wordt dan met Orga nistka geconfronteerd, wat geen resul taat oplevert. Van der Lubbe zegt getui ge niet te herkennen. Getuig# zet nader uiteen wat Van der Lubbe hem, bij zijn ontmoeting heeft ver teld, o.a. had hij gezegd: Als wij com munisten niet aan de macht komen dan zal er in Duitschland vuur en zwavel heerschen. De hem voorgelegde pas van Van der Lubbe herkent getuige. Ook Van der Lubbe zelf had gezegd: Je zult nog van mij hooren. Getuige was toen tn gezelschap van een kameraad, die tuinman ergens in Wurtemhurg is en wiens adres het gerechtshof heeft opgo- spoord. De ontmoeting vond plaats oe- nige dagen vóór 15 October 1932. Op de vraag waarom getuige met zijn belang rijke mededeelingen zich pas in Sep tember heeft gemeld, antwoordt Orga nistka, dat hij op een zwerftocht was, geen pfennig op zak had en niets had geweten van de uitloving van een beloo ning. Pas in September had hij met zijn plaatselijken groepsleider gesproken en op diens aanraden de zaak aanhangig gemaakt. Da brandweg. De zitting wordt dan onderbroken voor een nieuwe rondgang door 't Rijks daggebouw voor het volgen van den weg, die bij het stichten van den brand gevolgd moet zijn. Deze rondgang neemt twee uren in beslag. Na heropening der zitting wordt ge tuige Hintze gehoord, die verklaart Van der Lubbe eenige dagen vóór den voor genomen overval in gezelschap van com munisten in een lokaal gezien te heb- ben. Van der Lubbe zou daar gezegd heb ben: „Nu is het de laatste dag, waarop wij kunnen handelen. Nog eenmaal wil len wij trachten het aanbreken der na tionale beweging te verhinderen. Haar den van onrust moeten gesticht worden, maar men mocht geen persoon in ge vaar brengen." Den juisten dag van dit gesprek kon de getuige zich niet herinneren. De naam Torgler werd in dit gesprek ook genoemd en Van der Lubbe had in formaties ingewonnen naar verschillen de vooraanstaande lieden in de commu nistische partij. Misdadiger als gatulge. w De betrouwbaarheid van getrnge Hintze schijnt echter niet boven allen twijfel verheven te zijn. Dr. Sack merkt eerst op, dat Van der Lubbe altijd, ook bij het verhoor door den deskundige, heeft verklaard, dat hij Torgler zelfs niet bij naam kende. Dan vraagt spr. aan getuige, of hij tot omkooperij, door Hintze gedaan. De president maakt vervolgens den commissaris van politie Heieig er op attent, dat de in zijn rapport opgenomen verklaringen der Nederlandsche beken den van v. d. Lubbe, Vink en Albada, door hen gedeeltelijk bestreden worden. Getuige Heisig handhaaft zijn een maal uitgebracht rapport en verklaart met groote beslistheid dat van een mis verstand geen sprake kon zijn. Beklaagde Dimitroff: „De zitting duurt thans precies een. maand. Wij hebbon van v. d. Luhbe geen enkel duidelijk woord gehoord. Ik vraag den getuige, die v. d. Luhbe dikwijls heeft verhoord nog eens en onder eede of werkelijk v. d. Luhbe zelf deze verklaringen, wel ke de basis van de dagvaarding vormen gedaan heeft of niet." Getuige; „Ja, zoo is het en niet an ders." JJe zitting wordt daarop verdaagd tot Maandag. GROOTE FRAUDE BIJ POSTERIJ EN. In Litauwen zijn bij de posterijen op zienbarende onregelmatigheden met post zegels ontdekt, waardoor volgens het tot nog toe ingestelde onderzoek de staats kas voor een bedrag van ongeveer f 1.260.000 is benadeeld. Zeldzame verzamel-exemplaren zijn vervaisebt en voorts hebben de daders echt postzegels gestolen en door uitste kend gedrukte valsche vervangen. De echte postzegels werden dan aan eenige groote bedrijven verkocht, soms belang rijk onder de waarde. De directeur der Litauache posterijen, Btuoga, en andere hooge postambtenaren te Kowno en Memel, zijn bij de zaak betrokken en zijn gearresteerd. De directeur van hut telegraafkantoor te Memel, Varanka, pleegde zelfmoord, vóór men tot zijn ar restatie kon overgaan. Bij den zwager van den gearresteer den directeur Stuoga, den luitenant-vlie ger Jablonski, werd bij huiszoeking een kist met echte postzegels ter waarde van f 25.000 gevonden. Men verwacht nog meer onthullingen. ZEVENTIG SLACHTOFFERST Van het Japansche stoomschip „Jaa- hima Maru", dat door brand werd ver nield en daarna zonk, worden nog ze ventig personen vermist. Voor zoover bekend, zijn slechts een en vijftig dor op varenden gered. Het schip, dat 947 ton groot was, werd door de Japansche regeering ge charterd. De bemanning stond onmach tig tegenover de vlammen, die, aange wakkerd door een storm, zich niet reus achtige snelheid over het geheele s^hip verspreidden. Tragische tooneelen speel den zich af op het dek, waar de passa giers radeloos heen en weer liepen en zich niet in veiligheid konden brongen, daar de storm de meeste sloepen had weggeslagen. TWEE DUIZEND SCHIPPERS VERMIST. De vreeselijke tyfoon, die boven de Japansche Zee heeft gewoed en die oor zaak was van het vergaan van nel stoomschip „Yashima Maru" heeft een groot gedeelte van het eiland Sjikokoo verwoest. Duizend Japansche visschers- vaartuigen met in totaal ruim tweedu - zend visschers, worden vermist. VERZOENING MET MAJOOR FRANCO. Mapjoor Ramon Franco, de bekende Oceaanvlieger, die tijdens de laatste da gen der Spaansche monarchie deelnam aan verscheidene revolutionnaire com plotten en daarna ook bij de samen- zwer ng tegen het republikeinsch be wind in Andalusië was betrokken, is weer tot de Spaansche luchtmacht toe- leaten, Franco, die tot wee jaar gevan- genissraf werd veroordeeld, was het vo rig jaar tot lid der Cortes gekozen voor Barcelona. De regeering zendt hem nu met een miss e naar de Ver. Staten om de han delsluchtvaart le bestudeeren; daarna zal hij naar Mexico gaan om daar on- dexelfde is als de man uit Neuköln, die derscheidingen uit te reiken aan do den bijnaam heeft van „Schwindelhit- -7 Getuige: Neen. ei Dr. Sack: Is het de rechtbank bekend idkt getuige reeds verscheidene malen gestraft is. s' President: Hij zit thans een straf uit **n acht maanden wegens oplichting; in 1924 is hij eveneens wegens oplicht ng tot anderhalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Dr. Sack vertelt dan van een poging Mexioanen, die deel hebben genomen aan het zoeken naar de Spaansche vlie gers Barbaran en Collar Hij zal In 'iet geheel dr.e maanden wegblijven. VIJF VERSTEKELINGEN. Te Palermo sloeg een groote pakkist, die werd ingeladen in de mailboot „Vul- cania", welke naar New York Zou ver trekken, tegen den zijkant van het schip stuk en door een spleet zag men den arm van een man. De kist werd op de BETROUWBAARHEIDSRIT. kade geplaatst en geopend. Men vond er vijf mannen in, die bekenden, dat zij hadden willen trachten in de pakkist zonder immigratie-papieren Amerika binnen te komen. Zij hadden voldoende voedsel en water hij aioh voor den duur van de reis, die nu niet doorging. ZUID-AFRIKA GAAT BOTER INVOEREN. Blijkens het maandbericht van de Ne derlandsche Bank voor Zuid-Afrika is in verband met de groote droogte in de Noordelijke districten van Zuid-Afrika, de toestand van den veestapel zoo ern stig, dat de minister van landbouw zijn toestemming zal geven tot het instellen van een zuivel controle-bureau, teneinde onmiddellijk te kunnen overgaan tot den invoer van boter, een product, waarvan niet minder dan vijf millioen Engelsche ponden werd uitgevoerd gedurende het loopende jaar. DUITSCHE PRINS VEROORDEELD. Wegens nazl-propaganda. De prins van Saksen-Meiningen, die in de buurt van Klagenfurt (Oostenrijk) een slot bezit, is gearresteerd wegens nat.-soc. propaganda. Bij een huiszoe king is al het materiaal van de districts leiding van de nat.-aoc. partij te Kla genfurt in beslag genomen, ook een cor respondentie met actieve Duitsche mi nisters en een koffer met tot nu toe in Oostenrijk onbekend propaganda mate riaal. De prins werd tot zes weken ge van- genistraf. veroordeeld. Zijn eohtge- noote, prinses Margot, mag hiet slot Pitzelstetten voor onbepaalden tijd niet verlaten. Zij wordt voortdurend door rechercheurs bewaakt, die zelfs baar te lefoongesprekken en haar post contro leeren. Te Liverpool is een schilderij ont dekt, voorstellende de Heilige Familie en Johannes den Dooper. Het is vol gens Engelsche deskundigen een echte Rubens. De waarde wordt geschat op 50.000 pond sterling. Het stuk zal binnenkort in veil.ng komen. Te Lemberg in Polen heeft een Oekraïner, Nico laas Lemijt, in het Rus sische consulaat een aanslag op eenige ambtenaren gepleegd. Een van hen werd gedood, een ander zwaar gewond. De dader bekende op last van een Oekraïensche terreurorganisatie gehan deld te hebben. De Poolsche regeering heeft haar leed wezen aan de Russische regeering be tuigd. In het district Sylhet in Assam heerscht een cholera-epidemie. In de laatste 14 dagen zijn reeds 300 men schen overleden. Volgens een mededeeling van het Japansche ministerie van b.nnenland- Bche zaken bevinden zich op het oogen- blik 12.000 Japansche communisten in arrest. Van vrijlating is geen sprake. Verwacht wordt, dat zij zullen wor den geisoleerd of verbannen. Groote troepen wolven hebben het Turksche dorp Rize aan de Zwarte Zee kust overvallen. Drie vrouwen, die op het land werkten, werden door.de hon gerige wolven verscheurd. T^en hulp kwam opdagen, was er van de slachtof fers reeds niet meer te vinden. Met ver eende krachten slaagde de bevolking er in de dieren terug te drijven. De „Discovery II", het vaartuig aan boord waarvan zich de Britsche wetenschappelijke Zuidpoolexpeditie be vindt, welke uit 52 personen bestaat, is Zaterdagmorgen van Londen vertrok ken voor een reis van twintig maanden in het poolgebied. -— Morgenavond te 19.20 uur (Am- sterdam8chen tijd) zullen de Duitsche zenders weer een groote rede van Adolf Hitler uitzenden. Bij Tsitsihar, in Mandejoekwo, is een gepantserde trein van het Mands- joekwoleger ontspoord, als gevolg van een aanslag van Ghineesche benden. 16 soldaten zijn gedood en 45 min of meer ernst.g gewond. ii9bii Een der deelnemers aan den betrouwbaarheidsrit van de K.N.M.V., waarvan de start Vrijdag te Vught plaats vond, bleef al spoedig in den Brabantecheniandweg steken, Moodat een duwtje in den rug niet onwelkom woe, VALSCHE MUNTERIJ TE NIEUW- LEKKEBLAND. Vrijdag heeft de Dordtache Rechtbank behandeld de zaak tegen den 36-jarigen R. den O. te Nieuw-Lekkerland. Volgens de dagvaarding had hij in den nacht van 5 op 6 Augustus bij het veer te Ridder kerk een valschen rijksdaalder uitgegeven De veerman, die den rijksdaalder in ont vangst had genomen, ontdekte den vol genden dag, dat hij valsch was en had de munt aan den veldwachter te Alblasser- dam overhandigd, die daarop met de marechausee te Papendrecht een ondor- zoek instelde. Het gevolg was, dat R. den O. werd gearresteerd. Aanvankelijk ont kende deze, doch al spoedig was er zoo veel bezwarend materiaal tegen hem in gebracht, dat hij na vier dagen bekende. Men vond in zijn woning ©en gipsvorm, wat tin en een vijltje. Bij ondervraging door den president bekende verdachte, dat hij valsche rijks daalders heeft uitgegeven. De officier van justitie, Mr. Kronen berg, wees er in zijn requisitoir op, dat dit een van do vele gevallen is, waarin verdachte zich heeft schuldig gemaak.t Hij geeft <>P 25 valsche munten gemaakt te hebben, maar er komen den laatsten tijd veel klachten over valsch geld bin nen, wagmu verdachte zeker wel meer VOOR 8T, NI COL A A3. Met haast wordt nu aan poppen, honden e.d. gearbeid. zal weten. Spr. vond het feit buitenge woon ernstig en eischte een gevangenis straf van drie jaar en zes maanden. De verdediger betoogde dat verdachte zeer gunstig bekend staat. Het is een raadsel, hoe de man tot dit feit is geko- Spr. pleitte clementie. KANTONGERECHT GOUDA. Uitspraken van 18 October. Schoolverzuim: P. de K. I 1 subs. 1 d. h. Overtreding Boterwet: A. H. te Gouda f 6 subs. 1 d. h. Overtr. Pol.-Verord. Gouda: C. H van D. te Gouda f 7.50 suhs. 2 d. h.; H A. te Gouda f 5 subs. 1 d. h. Overtreding Arbeidswet: D. van D. te Gouda 2 maal f 3 suhs. 1 maal 1 d. h. Overtreding M. en R.-wet: G. van S. te Boskoop f 8 subs. 1 d. h. Overtreding Volkshuisvestingwet Wad- dinxveen: H. J. H. J. P. te Reeuwijk f 0.50 subs. 1 d. h. Overtreding A. R. Dienst Spoorwegen J. K. te Rotterdam f 8 subs. 2 d. h. Overtreding reglement voor rivieren en rijkskanalen: N. V. en J. van D. te Haarlem, ieder f 2 50 suhs. 1 d. h. Overtreding ML en Rijw.-wet regle ment J. G. v. D. te Wille8kop f 6 suhs. 1 dag h. Overtreding motor- en rijw.-wet: J. F. A. te Rotterdam f 3 subs. 1 d. h. en f 6 suhs. 1 d. h. Overterding Visscherijwet: A. J. te Rotterdam f 3 subs. 1 dag; J. H. S. te Rotterdam f 1 subs. 1 d. h.; J. J. A. M. H. J. en H. K., beiden te Rotter dam, ieder f 2 subs. 1 d. h.; P. H., P. H. van H.. P. M. Ie N., T. V., J. D. en F. J. D. D., allen te Rotterdam, ieder f 3 suhs. 1 d. h. Openbare dronkenschap: G. G. te Bos koop en J. G. van W., zonder bekende woonplaats, ie'der f 6 suhs. 1 d. h. Overtreding IJkwet: F. B. te iAnge- ruigeweide 2 maal f 0.60 suhs. 2 maal 1 d. h. Overtreding Arbeidswet: D. V. te Wad- dinxveen 4 maal f 1 suhs. 4 maal 1 d. h. (in verzet). Overtreding Wapenwet: W, M. te Rot terdam .berisping, verbeurd verklaring dolkmes en vernietiging. Schoolverzuim: L. J. van G. te Zeven huizen, schuldig zonder toepassing van straf. Overtreding Crisiszuivelbesluit: J van V. te Nieuwerkerk a.d IJssel, schuldig zonder toepassing van straf. 's-GRAVENHAGE. Appelen: Sterappe len I 18—19, II 16—17, 10—13, goud renet extr. 1824, I 1216, II 710, val 5—10 bellefleur I 13—16, II 10—12, campagne zoet 79, cox oranje ex. 19— 21, I 1519, II 1013, lansberger renet 1118, koningspippeling 1011, bis- marek 810, lane prins albert 811, mispels 11, notarisappelen 1011; peren giezer wildeman 818, nouveau poiteau 12—16. pondspeer 47, maagdeperen 10 —12, 1314, beure clairgeau extra 26, I 2325, II 22, beurre alex lucas 1011, kleiperen 810, comptesse de paris 11- 15, doyenne de commice I 2330, II 1723. zwijndr wijnperen 1317. GROOT-AMlMERS21 Oct. Aan de kaasmarkt alhier waren Zaterdag aange voerd 28 partijen met te zamen 717 stuks kazen, wegende 5019 KG. Prijzen: zware f 28, met rijksmerk le soort f 2325, id- 2e sodrt f 2022. Handel matig. UTRECHT, 21 Oct. Veemarkt. Aange voerd 3834 stuks. Handel redelijk. De prijzen waren als volgt: Stieren 2024 cent. slachtkoeien le soort 26—28 ct., soort 2325 Cent., 3e soort 1922 cent; alles per pond, vaarzen f 110170, pin ken f 60-30, melkkoeien f 120—210, kalfkoeien f 130220, varekoeien f 90 160, magere kalveren f 2546, nuchtere kalveren f 58, magere varkens f 16 24, schrammen f 11>15, biggen f 711, magere schapen f 1018, lammeren f 8 12, alles per stuk. SCHOONHOVEN. Veilingsbericht van Schoonhoven en omstreken van 20 Octo ber. Alles eerste soort. Druiven van 22— 32 cent. breekleoords peren van 1222 st. Germain van 5 tot 10 cent, maagdeperen van 710 cent, beurré hardy van 1624 cent, zwijndr. wijnpe ren van 1014 cent, nouv. poit. van 7 12 cent, drielsche groenen van 67 oent, curé peren van 57 cent, giesse wilde man van 7'10 cent, koningsperen van 8 12 cent, leopolds van 1626 cent, ber gamotten van 46 cent, jangrozen van 46 cent, winterjannen van 57 cent, ijsbouten van 4—3 cent, doyenne de comm. van 1432 oent, bezie van schoonauwe van 33 cent, pondsperen van 46 cent. louwtjes peren van 40 cent, brederode van 710 cent, goudrei- netten, extra, appel, van 12—16 cent, {oudreinetten dubbele van 812 cent, bellefleur le soort van 57 cent, adam- mers van 56 cent, xoosjesappel van 7 cent, biesmarek van 46 cent, wijn- zuur van 814 cent, groninger kroon van 712 cent, oranje reinetten van 01 8 cent, princesse noble van 814 cent, lemoenappel van 812 cent, grauwzuur van 57 cent, koningszuur van 68 cont, tuinzoet van 56 cent, ar mg aard van 6 6 cent, jasappel van 4—3 cent, rood- zoet van 57 cent, sterappelen van 12— 15 cent, notarisappel van 812 cent, zoe te bellefleur van 46 cent, hooilaars van 57 cent, guldelingen van 812 cent, goudreineten val van 56 cent, bellefleur val van 34 cent, zoete val van 23 cent, uien van 3—4 cent, kasstoksnijboo- nen van 18—20 cent, stokprincessen van 9—15 cent, alles per K.G.; savoye kool van 45 cent, roode kool van 3—3 cent, witte kool van 24 cent, alles per stuk; selderie van 12 cent, kroten van 1 cent, worteltjes van 34 ot. andij vie van 11% cent, alles per bos. UTRECHT, 20 Oct. Vereen. Groenten- en Vruchten veiling Utrecht en omstreken Radijs f 0 702.20, wortels f 14, beide p. 100 bos; kropsla f 0.504.20, andij vie f 0 501.30, knolselderie f 1—4, gel« komkommers f 0.903.10, prei f 0.40— 1.40, bloemkool f 1.5013 roode kool f 1 6, witte kool f 88, savoye kool f 1 5. groene kool f 14, alles per 100 stuks; zomerspinazie f 27, winterspinazie f 2 8, witlof f 322, spruiten f 1.5014, postelein f 39, snijboonen f 480, sui- kerboonen f 4—37, pronkboonen f 2 7.60, knolrapen f 1—2.60, winterwortels f 2.403, uien f 0.80—3.20, alles per 100 K.G., tomaten f 10, blauwe druiven f 821, witte druiven f 1522, alles per 100 pond, citroenen f 2.303.10, meloe nen f 1—16, beide per 100 stuks. DE BOUW VAN DEN HOOVER-DAM. Om den bouw van den grooten stuwdam mogelijk te maken, moes ten eerst 4 tunnels van elk 17 M. doorsnee en 1H K.M. lengte, wor den geboord om daardoor het water van de Golorado-rivier af te lelden, Arbeiders aan het werk in e«n der kolossale oylindere.

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 4