Stadsnieuws. Uit ons Regeeringshuis Telegrammen. 1 Gemengd Nieuws burgerlijke Stand. Marktberichten. EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Sehoonhovtnwh» Courant WOENSDAD 2B OCTOBER 1083 Dtmésrdsg M Ostofcsr. Hflvtrtum, LV.fta 6—10 Gramofoon; 10—10.16 Morgen wijding} 10.1610,00 Oramofooa; 10.30—11 Solisten-ooncort (Piano en Bariton); 11—11.30 Hie Beijer leest voor; 11.80—12 Vervolg Soliaten-ooncert; 12—2.1Ö Concert door het Omroep-Orkest en Gramoioon; 2.30 8 Vervolg Concert; 88.45 Vervolg Knipcursus; 3.454 Gramoioon; 4— 4.80 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor Kieken en ouden van dagen; 4.806 Concert door het Omroep-Orkeat; 5 6.80 Voor grootere kinderen door Mevr. Ant. van Dijk; 6.30—6.80 Ver volg Concert; 6.307 Sportpraatje door den heer H. Hollander; 7—7.80 Kamermuziek door het Brusselech Strijkkwartet; 7.80—6 Engelache lea voor beginners; 8—8.06 Nieuwsberich ten; 8.06—6.20 Een vraaggesprek tus schen N. van Zalinge, onder-voorzitter van het studie-comité „Snelpost Ne- derlandIndië", met de bemanning van het nieuwe vliegtuig en den con structeur"; 8.20—pl.m. 9.20 Concert door het Concertgebouw-Orkest; 9.20— 6.45 Fransche Chansons door Héntza; 8.4510.80 Opvoering van „J)e Kring loop van het Verlangen"; 10.80—11 Concert door Hans Schmdler en zijn Orkest; 1111.10 Nieuwsberichten; 11.1011.16 Gramoioon; 11.1612 Concert door Hans Schindler en zijn Orkest. Hulzen. K.R.O. 8—6.16 Concert; N.C.R. V. 1010.16 Gramoioon; 10.16—10.46 Morgendienst door Da. H. L. G. Ouwer- kerk; 10.4611 Gramoioon; K.R.Q. 11 11.80 Gramoioon; 11.90—12 Gods dienstig halluurtje; 12.161 Concert door het K.R.O.-Orkeet; 1—1.20 Gra moioon; 1.202 Vervolg Concert; N.C. R.V. 2-4-8 Cursus Iraaie handw.; 8 8.80 Gramoioon; 46 Bijbellezing door Ds. N. Bullinga; 66.80 Cursus han denarbeid voor de jeugd; 6.30—6.80 Liederen-tfecital; 6.80—7 Gramoioon; 7.16—7.80 Gramoioon; 7.80—8 Week- „Wat er op de wereld ge- (0r Corn. A. Grayé; 81080 bet Mandoline-Ensemble te Amsterdam, algewis- gelspel; 8.16—8.80 D. Pe reboom ovér: „Woord en beeld bij de N.C.R.V."; 6—9.80 Ouderuurtje. L. W. J. van Hasselt over; „Kinderen, die moeilijk leeïen"; 10.8010.40 Nieuws berichten; 10.40—11.80 Gramoioon. Vrijdag 27 Oetobsr. Hilversum. VALR.A. 8 uur Gramoioon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A. R.A. 10.16 uur Frans Nienhuys draagt voor 10.80 upr Orgelspel; 11 uur Gra moioon; 11.16 uur Frans Nienhuys draagt voor; 11.80 uur Piano-reoital: A.V.R.O. 12—2.H4 Concert door het En semble Rentmeester en Gramofoon, 2.162.80 Gramoioon; 2.80—9 P. J. Schenk over: „Het aanplanten van vruchtboomen in kleine eiertuinen"; 8 —4 Gramofoon, V.A.R.A. 4 uur Orgel spel; 4.60 uur Na Schooltijd; 6.80 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkeet 8.02 uur Aooordson en Piano; 8.10 uur Vervolg Conoert; 8.40 uur Dr. W. Banning ovsr: „Het natlonaal-sooialis- me in Dultechland tot 1988"; 7 uur Vervolg Conoert; V.P.R.O. 8 uur Cur sus; 8.80 uur Conosrt; 9 uur Cursus; 9.80 uur Conosrt; 10 uur Niauwaba- riohten; 10.16 uur Lezing; 10.46 uur Gramoioon; V.A.R.A. 11 uur Gramo- Hulzen. N.C.R.V. 8-8.16 Sohriltlssing sn Meditatie8.16—8.80 Gramofoon; 10.80—11 Morgendienst door Dr. Th. A. Hoen; 11—12 Orgelbespeling; 12.16 —12.80 Gramofoon; 12.80—2 Conoert door het Ensemble Van der Horst; 2— 2.80 Gramoioon; 2.80—8 Lesen van Ghr. lectuur; 8—6.46 Zang-rsoltal; 4— 4.15 Gramoioon; 4.16—8 Conosrt (Fluit, Hobo, Clarinet sn Piano) i 8—6.80 Gramofoon; 8.80—7 A. J. Herwis over: „Tuinwerk, voor dat ds winter komt"; 7.16—7.80 Nieuwsberichten; 760—8 Litterair halfuurtjsi 8-9 Conosrt door bet N. 0. R. V.-Klsin-Orksst; 9—980 P. J, van Mullem over; „Ds Smalfilm"; 9.80—6.40 Nieuwsberichten; 9.40-10.46 Vervolg Conoert; 10.46—11.80 Oramo- foon. overzicht beurt d Conoert „Gon Gr geld door OHolind. De varkensfokvereenlglng Ottoland heeft op den te Hoornaar ge houden fokveedag met de alhier gesta tioneerde Groot-Yorkehire geregistreerde dekbeeren een eereten en «en derden prijs behaald. Papendrschi De heer H. Dekker slaagde te 'a-Gravenhage voor het voor. diploma machinisten-examen. Gemeenteraad. Streefkerk. De gemeenteraad vergadert op Zaterdag 28 Oct., des voorm. 10 uur, De agenda luidt; 1. Mededeelingen. 2. Be noeming bouwkundige met ingang van 1 Januari 1984. 8. Vaststelling van den pensioensgrondslag van A. de Jong als schatter huurwaarde dranjdokaliteiten, met ingang van 1 Januari 1918, 1928, 1928 en 1983. 4. Vaststelling van het ko hier van de belasting op de honden ovor 1933. 6. Voorstel tot vermindering van het aamt&l leerkrachten aan school II (Bergstoep), ingang van 1 Januari 1934, wegens te gering aantal leerlingen dier school. 6. Vaststelling der begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1934. 7. Aanbieding van de gemeente-bëgroo- ting voor 1934. 8. Wijziging van de ge meente-begrooting voor 1988. r IJsclub. Streefkerk. Zaterdagavond hield de IJsclub „Willem Barendte" haar jaar vergadering in de zaal van café Stuur man. Aanwezig waren 08 leden. De voorzitter opende met een harte lijk woord van welkom de vergadering, in memoreerde hierna dit de olub ver leden jaar baar 50-jarig bestaan had mogen vieren. Deae viering heeft op het ija plaats gehad door een hardrijderij en dee avonds een ringrijderij voor pa- ren op verlichte banen. Hij eprak hierbij zijn leedwezen uit ever de minder goede medewerking der lustervereenigingen in den omtrek, allen lid van den IJsbond „De Alblasserwaard" die op dien mid dag ook wedstrijden hadden georgani seerd, welke met het publiek ook de goede hardrijders hadden weggekaapt, zoodat weinig geld in de kas was ge bracht en de hardrijders moesten wor den aangezocht, in den wedstrijd mode te doen. Hierna las de secretarie de notulen der vorige vergadering, welke onveran derd werden goedgekeurd, waarna hij verslag uitbracht over het algeloopen jaar. Nadat de penningmeester de reke ning van ontvangsten en uitgaven had voorgelezen, werd deze door de heeren C. Westerweel, W. C. Booy en B. Groe nendijk nagezien en in orde bevonden, waarna zij werd vastgesteld in ontvang sten op f 751.68 en in uitgaven op I 732.41, alzoo een batig saldo van f 19.22, Ale bestuursleden werden de heeren W. L. Schippers, voorzitter en A. Kore- vaar herkozen, evenals decommissaris, de heer T. Faas. Na stemming ter vervulling van de vacaturen van de heeren D. Bouter, die had bedankt en T. Bakker, die waa ver trokken, werden gekozen tot commissa ris de heeren G. Noorland en W. C. Booy. Nadat alle heeren hun benoeming en herbenoeming hadden aangenomen, wer den uitgeloot 8 rentelooss aandeelan van f 10.en 2 van f 5.—, van de geldlee- ning, aangegaan voor den aanleg van een ijsbaan. Bij de gratie verloting, waarvoor de prijzen bestonden uit sigaren, tulbanden potten harng, werden winnaars de hee ren A. Plomp, K. de Bruyn, E. Hilge- man, C. Verhoef Azn., A. C. Swijnen- burg, H. van Meerkerk, J. de Vries, B. Groenendijk, C. Sprong, J. J. van Aart rijk en M. Groenendijk. VERLAGING WONINGHUUR. Bij de behandeling van de bedrijfabe- grootingen in de gemeenteraadszitting van gistermiddag, heeft de voorzitter, als antwoord op een vraag van den heer Van der Hek, medegedeeld dat Ged. 8taten het raadsbesluit tot verlaging van de huur van gemeentewoningen slechts heb ben goedgekeurd voor zoover het de hui zen van type G (de duurste) betreft. B. en W. hopen echter ook voor de overige worrngen de verlaging nog doorgevoerd te krijgen. R.-K. 8P0RTVEREENIGINQ. Oprichtingsvergadering. In een Zondagavond gehouden verga dering, op de bovenzaal van het par. verenigingsgebouw, heelt de oprichting plaats gehad van een R.-K. Sportvere niging. Het initiatief van dit plan ging Uit van den R.-K. Bond voor Groots Ue- ■innen. Er bleek voor dese vergadering groots belangstelling te bestaan, eoodat de groots bovenzaal geheel was gevuld. Ook kapelaan J, van Teljllngen woonde deie vergadering bij. De voorsitter van den bond, de heer Nienhuis, eprak een inleidend woord, waarin hij de plannen voor e«n R.-K. eportvereeniging nader uiteenzette. Hoe wel de Bond voor Groots Oesinnen, al dus spr., het initiatief heeft genomen, wil deae eioh, wanneer de opnonting van de R.-K. Sportvereniging eenmaal een feit ie geworden, geheel terugtrekkenen de leiding leggen in handen der jonge ren eelf. De bond blijft echter de lasten dragen, wat betreft het huren der ter reinen. Omtrent de plaate, waar het R.-K. sportpark sou worden gevestigd, kon spr. nog geen nadere mededssLngen doen, omdat het bestuur van den bond hieromtrent nog met het gemeentebe stuur in onderhandeling is an epr. de *k niet wil voorultloopen. Takken van Mort. Aan de vergadering sell werd de keu- ae gelaten welke tanken van eport «ou den worden beoefend. Er bleek 't meest belangstelling te bestaan voor een voet- baivereemgmg, een athletiekvereeniglng, een korlbai- en een tennisclub. Voorts werd oprichting bepleit van een vlsoh-, fiets- en kaartclub, terwijl onder luid applaus het denkbeeld naar voren werd gebracht om te komen tot stichting van een R.-K. dansclub. Aangezien sieohte de eerste vier genoemde takken verband houden met een eportvereeniging, werd dezen avond alleen de oprichting van die clubs in nadere overweging geno men. Uit de vergadering werd een commis sie benoemd, bestaande uit vier leden, die de eerste voorbereidende werkzaam heden, om tot oprichting van een R.-K. eportvereeniging te komen, op zich na men. De heer R. Deerenherg herinnerde er aan, dat de Bond voor Groote Gezinnen eenige jaren geleden een gymnaetiekver- eemging heelt opgericht. Hiervoor wer den kleine aandeelen uitgegeven, die echter nooit zijn uitgeloot. De heer Nienhuis gal hiervan een verklaring. Inderdaad heelt er reeds eerder een gymnastiekvereniging be staan. Ze mocht zich in een fiinken bloei verheugen. Op hooger bevel moest de leiding echter in handen worden gege ven van het R.-K. patronaat. Door de verwarring, die hierbij is ontstaan, ie de vereeniging gaan kwijnen en tenslotte opgeheven. Spr. wees erop, dat door de nu op te richten eportvereeniging geen a&ndeelen zullen worden uitgegeven. Na afloop der vergadering werd de gelegenheid opengesteld, om aioh als lid pp te geven. Voor voetbad gaven ziek op 42, voor korfbal 29, voor athletiek Ilea voor tennis 7 leden. ARMLASTIG? Schoonhoven geniet den laatsten tijd het twijfelachtig voorrecht, van een be zoek van eenige woonwagenbewoners, die in den regel den weg naar de leden van het Armbestuur heel goed weten. Maandagavond vervoegde een hunner, B., zich bij het Armbestuur, dat zitting mield op het Stadhuis, om onderstand. Aangezien hij reeds steun had genoten, werd hem deze nu geweigerd Hij wilde aan de vordering het lokaal te verlaten, niet voldoen en moest ten slotte door de politie worden verwijderd. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat deze persoon Vrijdag en Zaterdag ook reeds ondersteuning genoten had van een kerkelijk armbestuur en Vrijdag boven dien van het burgerlijk armbestuur, hoe wel hij Vrijdagavond hier bij een inge zetene voor f 45 klein geld ter wisseling had aangeboden. Steeds gaf hij voor een gezin met kin deren te hebben, waarnaar hij dan ook steun ontving. Dit laatste bleek bij onder hoek ook niet het geval te zijn. Hij leef de in concubinaat m&t een vrouw, welk samenzijn t niet met kinderen gezegend was. De polijie heeft van een en ander procesverbaal opgemaakt. SLECHT ONTVANGEN. Een ingezetene uit Nieuwpoort leefde op vriendschappelijke® voet met een bak- v'schje in deze gemeente. Toen hij haar Zondagvond een bezoek had gebracht en op weg was naar huis, is hij door een drietal personen zoodanig mishandeld, dat hét bloed hem uit den neus vloeide. Tegen de drie helden, de gebroeders De L., en Den T te Bergambacht heeft de politie procesverbaal opgemaakt. ONGEVAL Bij de restaurat'ewerken aan de kerk, waren Maandagmiddag twee eteenhou- ders bezig om groote blokken zandsteen door te slaan, Een stuk van 240 K 0. brak daarbij ontijdig af, terwijl de arbei der J. de Graaf, uit Lelden, er met de rechtervoet onderstond. Aan het feit, dat De G. klompen droeg, is het te danken, dat Dr. Groesbeek die ter plaatae hulp verleende, geen fracturen constateerde Met een bloeduitstorting kwam de ge troffene er af Hij ia na verbonden te zijn, naar zijn kosthuis overgebracht. ARBEIDSBEMIDDELING. De lijst van ingeschreven werdaoeken- den bevatte op 24 October de nemen van: 1 bakker, 1 boekhouder. 1 chauf feur, 1 electricien, 1 emballeur, 8 fa brieksarbeiders, 11 goudsmeden, 2 grond werkers, 2 helers, 1 leerlooier, 2 lom- penaorteerdere, 1 loodgieter, 12 losse weklieden, 3 mandenmakers, 8 metaal bewerkers, 8 metselaars, 2 meubelma kers, 2 molenaars, 11 opperlieden, 1 oveniet, 1 pakhuieknecht, 1 plateelgieter, 8 plateelschilders, 4 schilders, 1 reizi ger, 2 schippers, 7 sigarenmakers, 5 stokers, 4 timmerlieden, 2 tuindere, 1 typograaf, 1 voerman, 1 winkelbediende, 87 zilversmeden. Totaal 144 personen. Elerenvelllng, - Op de hedenmorgen gehouden Veiling bedroeg de aanvoer 7980 «tuks. Prijzen: Kippeneieren f 4.60 f 6.10, heneleren f 8.60f 4.60, eend eieren f 8.60, allee per 100 «tuks. Verschillende ontwerpt*. Met een vaartje heeft de Kamer gis teren verschillende ontwerpen aangeno men, waarbij vrij belangrijke waren, soo- als de wijziging van de crieis-invoerwet. De heer Vervoorn (P.B.) zei daarbij, dat de landbouw vqginig profijt heeft ge had van de contingenteermg en dat de industrie er veel meer van had geprofi teerd. Eenige sprekers hadden bezwaar dat de regeering te groote bevoegdheden zou krijgen en anderen drongen aan op het behoud van controle door de Kamer. Het ontwerp werd ten slotte aangenomen zonder stemming. Nog korter was de beraadslaging over het douane-verdrag met Duitschland, dat eveneens zonder stemming werd goedge keurd. Zelfs het ontwerp tot opheffing van 2 rechtbanken en 48 kantongerechten, waarover voorheen zoovelen zich hebben opgewonden, ging nu zonder noemens waardige bespreking er door. De Kamer is uiteengegaan tot 7 No vember WEERBERICHT. Sur lurMmlii ia don marjan TU 25 October. VRACHTBOOT QEITRAND. WE3TKAPELLE, 26 Oct. Vanmorgen ie de Duiteohe vrachtboot „Wlagojo" uit Hamburg, op weg naar Vlieeingen, vaet- geloopen op het Zuideretrend te Weet- ktpelle. Een Belgische loods bevindt eioh aan boord en twee sleepbooten zijn ter s«sistentie bij het «ohlp, dat vermoedelijk niet geladen la. DE BRAND IN DEN RIJKIDAQ. Torgler en Van der Lubbe. BERLIJN, 25 Oot. Vandaag worden weer verachillende getuigen gehoord, die mededeelingen kunnen doen over het verblijf van Torgler en de Bulgaren op den dag van den brand. D« eerste getuige ia het nat.-aocialie- tfaoh rljkedaglld Rich. Karwakne, uit Hannover, die op den .'dag van denbrand met Fray en defv leider der bedrijfeveree- niging Krayer, uit Line (In Oostenrijk) in den Rijkedag ie geweest. Op 27 Februari, zoo verklaart hij, kwa men wij om 8 uur door portaal 2 in het Rijkadaggebouw. In de anti-chambre van de taal der begrootinge-commissie ontmoetten wij voor de eerste maal den afgevaardigde Torgler met den bekl. Van der Lubbe, dien we toen nog niet kenden. Torgler maakte, teen hij ons zag waarom ie mij onbekend een geheel anderen indruk dan gewoonlijk. De kalmte, die bij hem zoo opvallend ie. was volkomen verdwe nen. Torgler was bleek en schrok, toen hij ons zag Van der Lubbe keek gewoon voor zich en had niets opvallends. Wij liepen verkeerd en kwamen zoo doende langs denzelfden weg terug door de anti-chambre. Bij het binnenkomen door d§ groote deur zag ik toen aan den kant van de communistische fracjt^ls^mer Torgler met een ander op de leeren bank eitten. CONFLICT OVER HAK EN KRUIS VLAG. PARIJS, 26 Oct. Te St. Nazaire wei gerden de havenarbeiders het Hamburg- sche stoomschip August Thycken te los sen, zoolang de hakenkruisvlag bleef waaien. De autoriteiten trachtten bemid delend op te treden, doch een deel der havenarbeiders verklaarde, dat men des- nooda met geweld de lossing sou verhin deren. De kapitein van het echip heeft tot nog toe geweigerd de vlag neer te haltn. Gemeenteraad van Schoonhoven Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 24 October, n m. 2 uur. Voorzitter de heer A M. Nieu- wenhuieen, burgemeester; aile leden sijn aanwezig. N& opening der vergadering komt als eerste punt der agenda aan de orde de voorloopige vaststelling der gemeente-re kening, dienst 1982. De gewone dienst sluit in ontvangsten 'met f 969.990,49, uitgaven t 888.843,78, nadeelig slot I 18.918,24. Van den kapitaald «nat bedragen de ontvangsten f 1.440.188 82, de uitgaven f 1.880.794,88, batig slot f 59.388,79. De rekening wordt aldus vastgesteld. Zonder hoofdelijke stemming volgt daarop de vaststelling van eenige comp- tabiliteitebeeluiten en van het kohier der riool-, straat- en verlichtingebelasting, ^dat als totaal f 7.607,75 aanwijst.' De gsmssnte-begrootfng. Daarop komt aan de orde de behande ling der gemeente-begrooting voor 1934. De Voorzitter zal geen breedvoe rige inleiding houden, omdat bij de be grooting een duidelijke memorie van toe lichting is en ze voorts in de verschil lende commissies ie behandeld, welker rappor ten zijn overgelegd. Toch wil spr. als beheerder der finan-* ciën in groote lijnen een toelichting geven van de financieele politiek. De gemeente is lanzamerhand voor fi nancieels moeilijkheden komen te etaan. De rekening 1921 leverde een tekort op van f 14.647,02. terwijl dat jaar ver- De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond; Zwakke tot matige winden uit Noorde lijke richtingen; nevelig tot zwaar be wolkt; waarschijnlijk eenige regen; wei nig verandering in temperatuur. Waterstand; Schoonhoven hg. wate 9.45 uur, 0.96 M. Vreeswijk hoog water 10.30 uur, 1.17 M. Keulen stand 0.99 M., val 0.08 M. Maastricht 24 Oct. 40.67 M., W£s 0.03 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 52 graden Fahrenheit. Woensdag 26 October: Op 1358, onder 21.66. Volle Maan: Donder dag 2 November. ven. Wij, die geroepen zijn verantwoor delijk, practiflou en verstandelijk werk te doen in het belang van alle groepen, zuilen daarom goed doen, aldus spr., woorden te spreken en daden te doen weixe ons zijn ingegeven door rustige, verstandelijke overwegingen. Eén overtuiging kunnen wij allen uit spreken, dat is: gedaan te hebben wat wij meenden te moeten doen in het ai- gemeen belang. Geen individualisme, maar gemeenschapszin, geen eigenbelang maar gemeenschapsbelangen. Geen haat, maar liefde tot ons werk en onze roeping zij ons motief. Onze gemeenschappelijke taak zij een zorg voor allen. Nimmer beheerschten de financiën de begrooting zóó sterk ais nu. De oorzaken zijn vele, maar wel in de allereerste plaats de financieele verhou ding met het Rijk. door de vermindering van uitkeeringen die zijn afgekondigd. Hieruit rijst o.i. de vraag, of voldoende overwogen, wat de gevolgen voor on- dween een voordeelig saldo van f 6694,26 ze gemeente zouden zijn, indien de uit waarmede de dienst was begonnen. Alzoo over 1981 een nadeelig verschil van ruim f 20.000. Over 1932 bedroeg het nadeelig saldo I 18.918,24. B. en W. willen trachtten deze saldi geheel weg te werken over de jaren 1933 en 1934. De nieuwe begrooting sluit sondor nieuwe beiast.ngverhooging en zonder verhooging van de tarieven der bedrij ven. Dat was niet gemakkelijk. Het een voudigst ware geweest uit die beide bronnen een hoogere opbrengst van f 30.000 te putten. Dan had de gemeente lijke huishouding op een wat breedere voet kunnen worden opgezet. Maar ge zien den grooten druk, waaronder de be volking reeds gebukt gaat, moeet een verswaring daarvan vermsden worden. Met groote moeite is dat zoodanig ge lukt, dat de begrooting in ieder geval den toete der orltiek kan doorstaan. Spr. erkent, dat er in de begrooting zwakke posten sijn, maar se kunnen niet worden versterkt, zonder de genoemde, ongeweneohte maatregelen. Om die te vermijden moet de tering maar naar de nering worden gezet. Met de uiterate zui nigheid sullen B. en W. trachten rond te komen. Spr. aiet in ieder geval vooruitgang n dien sin, dat met groote kraohtein- spannng het fnanoieel evenwioht herkre gen kan worden. Sohoonhoven li niet noodlijdend en sal het niet worden ook, tenzij de tijden nog drukkender souden worden. Algsmiini beschouwingen. De Voorzitter geeft daarop gele genheid tot algemeens beschouwingen. Ale eerste epreker voert de heer Van H a r m e 1 e n het woord. Hij betoogt, dat niet alleen de arbei ders maar ook de middenstanders en boeren onder den druk van de crisis ls- keering lager werd gesteld. Deze onze kerheid bestaat thans en is niet bevor derlijk voor een juist overzicht van wat een gemeente kan doen, omdat zij niet weet of haar uitkeering gewaarborgd is. Op deze gang van zaken kan o.i. aan drang geoefend worden door de gemeen tebesturen, waardoor dergelijke onzeker heden een eindq kunnen nemen Zoo'n post is niet vast en geeft in de toekomst een onzuiver beeld aan de begrooting. De posten uitkeering gemeentefondabe- lasting zijn niet ala vaste posten te be schouwen, want het streven naar ver andering ten aanzien der gemeenten richt zich naar lagere uitkeeringen. Wii aohteü due deze posten zeer aan vechtbaar en niet acceptabel. Evenmin is aan te nemen dat van den post precario rechten f 400 zou worden geïnd. De uitgaven toonen weer een ander beeld, n.l. dat zij bijna altijd, ook in gunstiger tijden dan nu, laag worden ge steld. Zelf* bij de meest beperkte zin voor uitgaven, mede met het oog op do tijdsomstandigheden, kunnen wij ons niet losmaken van het gevoel, dat te weinig is geraamd voor verschillende posten. Al lereerst voor die van Burg. Arabest, en Steun aan werkloozen, welke posten met pl.m. f 8000 zouden moeten worden ver hoogd, gezien de uitkomsten over 1938. Daarbij de poet bijdrage werklozen kassen, welke zonder eenige feitelijke raotiveering met f 1400 iz verlaagd. Ook de poet Veerbedrijf is f 2600 lager ge raagd dan de vorige, vastgestelde reke ning. Deze kan zeker niet dusdanig wor den gesteld, gezien het feit, dat B. en W. toch aan een ander college schriftelijk hebben medegedeeld, dat gerekend moet worden op vermindering der inkomsten, door terugloopen der veergelden in ver band met de tijdsomstandigheden. Uit al deze posten blijkt, dat de raming der INSPECTIE. UuAjglla! l»8fdMr<l« i* mlHiiirt metopolltl» bij bui S-jarij bo»taan. EERSTE blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, SchocmhonMchi Couren» WOENSDAO 28 OCTOBER 19» inkomsten hoog, die der nitgavea laag is gehouden. Wij kunnen met een en ander niet ac eoord gaan en hebben bezwaar onze «tem aan deze begrooting te geven. Beter nu de zaak in het juiste licht gesteld, dan dat later met tekorten wordt gewerkt, hetwelk onrust en ontevreden heid zou kunnen wekken. De heer Kok acht het overbodig be schouwingen aan de crisis te wijden, temeer omdat 'velen vreezen, dat de ver andering in de economische toestanden van blijvenden aard zal zijn. Dat de aanpassing aan de nieuwe si tuatie, die verminderde inkomsten en hoogere uitgaven met zich brengt, schier onoverkomelijke moeilijkheden schept, is duidelijk niet zonder vrees werd de oplossing van dit vraagstuk in de begroo ting '34 tegemoetgezien. De mededeeling in de plaatselijke pers dat de begrooting voor 1934 zonder be- lastingrerhooging sluitend was gemaakt, had spr. verwonderd. Hij wijst er echter op dat de wijziging voor de indeeliug voor de personeele belasting ook een en nog wel aanzienlijke belastingver- hooging beteekent. Spr. kan niet ontkennen, dat bij een nader onderzoek zijn vreugde over die sluitende begzooting wel wat is getem perd. De leidende gedachte bij het college is geweest, de gemeente een verzwariug der lasten te besparën. Dat is een op zich zelf te prijzen motief, doch de vraag is of dit uitstel van excecutie tenslotte aiet tot een nog zwaardere druk "tal leiden. In deze begrooting is naar spr.'s mee- ning een aanzienlijke hoeveelheid opti misme verdisconteerd. Men heeft hoop volle verwachtingen en laat de steeds dreigender wolken buiten beschouwing. Spr. verwacht dat deze toch al wankele begrooting nog flinke stooten te verduren zal hebben. Een gelukkige omstandigheid is dat de bedrijven (behalve het woningbedrijf) een fiinken steun geven. Waar de taak van het college moeilijk is, moge het kracht en wijsheid verwach ten van Hem, die al het wereldgebeuren in Zijn hand heeft. De heer Bron zegt dat het overzicht der begrooting voor een huis- of tuin- raadslid zeer moeilijk is. Hij geeft in overweging voortaan een eenvoudig over- zich van den fmancieelen toestand der gemeente bij te voegen. Op zoo'n afzonderlijk staatje zouden kunnen voorkomen: le. Totaal gemeentelijk bezit aan on roerend goed; 2e. totaal kapitaalbezit (effecten, con tanten enz.); 3e. totaal inkomsten uit bovengenoemd bezit; 4e. totaal schulden der gemeente; 6e. totaal lasten welke op deze schul den drukken; 6e. totaal andere inkomsten der ge meente; 7e. totaal uitgaven der gemeente; Men zou dan dadelijk een overzicht hebben of de gemeente onder of boveni Jan is. Spr. gelooft dat deze begrooting zoo teer is opgezet, dat zij bij 't geringste duwtje als een kaartenhuis ineen stort. Er moest worden geroeid met de rie men die beschikbaar waren en gevaren door het smalle kronkelgeultje, dat lus- echen de dikke ijsschotsen was openge bleven. Voor u, als specialiteit op dit gebied, mijnheer de voorz.tter, moet dit een zeer pijnlijke kant hebben gehad, omdat uw gezonde financieele inzichten m.i. een geheel andere richting zullen uitwijzen en gij deze dus in geenen deele in deze begrooting hebt kunnen plooien, aldus spr. Anderzijds hadt u ook een gemak kelijke taak, omdat vrijwel voor ieder duidelijk zal zijn dat gij gebonden waart in het keurslijf der noodzaak en dus de critiek niet anders dan welwil lend kan zijn, zoo zij al niet geheel ach terwege blijft. Immers wat zouden de middelen heb ben moeten zijn om deze begrooting ge zonder te maken. M.i.: le. een flinke salarisverlaging; 2e. tariefsverhooging; 8e. belastingver hoging, doch wie zal deze kat de bel aanb.nden, waar de levensstandaard be langrijk stijgende is en de belastingen reeds tot de grens van het redelijk mo gelijke zijn opgevoerd. Al geloof ik dan ook dat we one met dit soort begrootingen op een hellend vlak bevinden, waaraan binnen korten tijd krachtig paal en perk moet worden gesteld, hoe dan ook, zoo zal ik toch mijn stem voor deze begrooting u.tbren- gen. De volgende spreker is de heer Kort land. Vorige jaren heeft spr. gezegd, dat wel zelden de raadsleden zoo'n lastige en ongunstige begrooting voor zich zul len hebben gehad, maar hij vermoedt, dat deze begrooting ongunstiger is. Wel bieden B. en W. ons een begroo ting aan die sluit, maar spr. gelooft, dat de cijfers wel wat optimistisch zijn voor gesteld. Als spr. een-voorbeeld neemt aan 1933 dan zijn de nu voorgestelde posten van subsidiën aan het armbestuur en kosten van steunverleening aan werkloozen te gering. Zonder overdrijving volgens zijn meening xeker eenige du.zenden. Vele andere posten, waarvan nog wel geen zekerheid bestaat n.l. uitkeering Gemeentefonds, Grondverkoop, bijdrage van het rijk voor de kosten van onder steuning van crisis werkloozen en werk verschaffing, precario-belasting, h uur- verlaging, daarbij nog de opbrengst van de belastingen, zijn z.i. alle aan den gunstigen kant geraamd en het lijkt spr. niet verstandig deze cijfers zoo te laten staan. Wanneer 1934 vraagt wat ik nu ver moed, aldu^spr., dan staan wij voor do begrooting van 1935 met het nadeelig slot van 1938, dat niet gering zal zijn iomm wij i<ii H9 moaltyk i, overbruggen tekort Doen wij wel goed het daarop te laten aankomen? Immere 1934 begint met een nadeelig slot van f 19000.—; het vorig jaar be droeg dit f 16000.—, terwijl de jaren daarvoor begonnen met een voordeelig slot. Wij zakken due steeds. De vraag wat er moet gebeuren om de begrooting gunstiger Bamen te stellen is niet zoo eenvoudig, maar spr. krijgt den indruk, dat men die moeilijkheden njet heeft willen zien. Hadden wy een hoofdstuk gelijk De fensie, dan zou spr. het wel weten; uu kunnen we dat terrein hoogstens f 100 voor de burgerwacht schrappen, dozen post acht spr. absoluut overbodig. Zijn standpunt is, dat dergelijke lichamen alleen door de wettige overheid mo gen worden ingesteld en beheerd en het geen particuliere liefhebberij mag wor den. Dat is een gevaar voor de samen leving. B. en W. doen in deze begrooting goen voorstellen om in het voor spr. 'vast- stianu tekort te voorzien. Alleen ver hooging van opcenten op de personoele belasting, verhooging van de tarie^ei der bedrijven en vermindering van sa larissen kan van beduidenden invloed zijn. Als daaromtrent voorstellen zouden zijn gedaan zou spr. er in beginsel met afwijzend tegenover staan, doch het ligt niet op zijn weg dit voor te stellen. De verantwoordelijkheid berust bij B. en W. Maar de mogelijkheid bestaat, dat B. en W. in den loop van 1934 zeggen, de raad heeft de begrooting vastgesteld en wij wijken daar n.et af, met de onaan gename gevolgen, die daaraan verbon den kunnen zijn. Staat men op 't stand punt daarvan wel te kunnen afwijken, dan heeft een begrooting weinig zin. Spr. zal zijn stem aan deze begrooting niet onthouden om geen stoornis of op onthoud te veroorzaken, dich hij schuift de verantwoordelijkheid voor verkeerde u.tkomBten op B. en W. Hij had voor 1934 wel een verlanglijstje, maar üeeft dit verscheurd, omdat vervulling daar van onmogelijk is. Toch dienen de obbillijkheden, die er volgens zijn messing bestaan, te worden weggenomen en mogen geen belofte wor den geschonden. Spr. doelt hierbij op eenige posten betreffende den veerdienst. Onze goede naam, tegenover hen, die in gemeente dienst zijn, mag geen schade lijden- De heer Van derHekzal zeer kort zijn. Het doet spr. genoegen dat de an dere sprekers er ongeveer over blijken te denken als hij. Met genoegen heeft spr. gehoord, dat B. en W. vinden, dat zij de belastingen niet verder kunnen verhoogen. Dat de arbeiders het zwaarst worden getroffen, beaamt spr., doch van hen, die de belastingpenningen bijeen moeten brengen, worden ook zeer zware offers gevraagd. Inderdaad is hier de schroef tot het uiterste aangedraaid. Spr. wil volstaan met aan te dringen op de grootst mogelijke zuinigheid. De Voorzitter dankt in het bij zonder hen, die waardeerende woorden spraken. Het samenstellen der begroo ting was inderdaad een zwaar werk. B. en W. begonnen met een tekort van f 31.000 en hebben niettemin de begroo ting zonder belastingver hooging sluitend gemaakt. Alleen de wijziging van do kiasse-indeeling voor de personeelo be lasting is een zeer kleine verhooging. B. en W. erkennen, »dat de begrooting enkele aanvechtbare posten bevat. Dat is geen gevolg van ongemotiveerd opti misme, maar van noodzakelijkheid en van vertrouwen in Gods voorslenigheid. Ook B. en W, hadden gaarne eenige verbeteringen op verschillend gebied in gevoerd, doch de onmogelijkheid heeft hen daarvan natuurlijk weerhouden. Evenals bij een vroegere go'egenheid komt spr. ook nu op tegen de door den heer Bron gebruikte woorden: goochelen met cijfers Spr. is geen goochelaar on hij gelooft, dat ook de wotiiotidors het niet zijn. Aan de door den heer Bron geuite wensch inzake het overzicht van de ge- meentaflnanciën. zouden B. en W. kun nen tegemoetkomen, doch spr blijft de begrooting zelf in de volle aandacht bij de raadsleden aanbevelen. De wijziging in financ'eele verhou ding was ook voor B en W. van Schoon hoven geen aangename verrassing, doch de verminder'ng der uitkeering beioopt voor Schoonhoven slechts f 871,38, waar tegenover b,v. de post krankzinnigenver- pleg'ng weer een meevaller van f 800 brengt. Met een gecamoufleerde begrooting zou spr. nooit bij den raad zijn gekomen Al zitten in dit ontwerp eenige zwakke posten, toch is het een reëele begrooting en de raad zal niet kunnen ontkennen, dat B, én W zooveel mogelijk een gezon de politiek hebben gevoerd. In den distributeetijd mocht voor de be grotingstekorten geleend worden. Spr laat even in het midden of dat ook nu gewenscht was. doch zegt, dat het veel beter ia, zoolang mogelijk de begrooting sluitend te houden. Spr. noemt hierop eenige cijfers om trent de resultaten van de gemeente-be drijven welke cijfers wij reeds hebben vermeld. Naast de winsten staan nog belangrij ke retributiën ten dienste van de gemeen tekas. De heer Kortland repliceert. Spr vraagt, of de voorzitter vreest, dat bin nenkort begrootingstekorten naar den kapitaal dienst moeten worden overge bracht. De voorzitter heeft die vrees nog n et. Even afgezien van de crisis-om standigheden, vertoonen verschillende ontvangst posten een zekgre stimulans. De heer Kortland zegt, dat on danks die stijgingen de tekorten groeien. Spr wijst voorts op de groote retributie die het veerbedrijf jaarlijks aan de ge meente betaalt. Volledigheidshalve dient daarop te worden gewezen naast de cij fers, die de voorsitter heeft genoemd. Ds voorsitter bevestigt dit. Hat veerbedrijf betaalt een reoognitie van f 12.000, soodat in werkelijkheid dit be drijf de gemeente geen verlies, maar een belangrijke opbrengst besorgt Weth. Deerenberg segt, dat deae begrooting het groote voordeel heeft, dat er geen enkele camouflage in is toe-, gepast. Toen dit college aan het bestuur kwam, liep hier reeds een kasleening van ru.m f 70.000 en Bpr. wijst op de belangrijk^, werken, die den laatsten tijd zijn uitgevoerd. Het college heeft don leiddraad gevolgd om voor elke post, die op den kapitaaldienst werd geplaatst, dadelijk te gaan leenen; dat is een ge zonde politiek, want daardoor zal in 1934 mets behoeven te worden geleend, behalve voor de restauratie en voor event, nieuwe werken. Het tekort wordt elk jaar in de begrooting opgenomen en zoo megelijk weggewerkt. Spr. geeft toe, dat er in deze begrooting eenige schuch tere ramingen voorkomen, maar niette min getu.gt ze van een goed beleid. De heer Bron zegt dat hij met de uitdrukking „cijfergegoochel" geen on aangename bedoeling heeft gehad. Een lijstje als spr. vroeg is hem in dertijd al beloofd door den toenmaligen voorzitter; de voorzitter behoeft niet te vreezen, dat spr. smh op dat staatje blind zal staren en de begrooting zelf over het hoofd zien. De heër P e e r b o 11 e bestrijdt, dat deze begrooting de toets der critiek kan doorstaan. Spr. heeft volop critiek ge hoord; hij heeft een bloemlezing ge maakt uit deze algemeene beschouwin gen en leest deze verzameling van aan merkingen voor. De heer Bron interrumpeert dat de heer Peerbolte op deze wijze de dingen uit hun verband haalt. De heer Peerholte zegt, dat de grootste fout van de oritici is, dat zij wel durven opnoemen wat er h.i. aan de begrooting hapert, doch niet de midde len durven aanwijzen om die gebreken te herstellen. Spr. weet wel, dat zulks ook niet aangenaam is, doch hij acht het beter, de moeilijkheden onder het oog te zien; hij vaart niet graag op het kompas van goede hoop, doch heeft lie ver vasten grond onder de voeten. Deze begrooting laat verschillende moeilijkhe den onopgelost en daarom zal spr.'s fractie genoodzaakt zijn, tegen de be grooting te stemmen. De voorzitter zegt, met verwij zing naar de radio-rede van minister Oud, over de miliioenen-nota, dat er niet gewanhoopt behoeft te worden, als men slechts de handen ineenslaat. Hij sluit hierop de algemeens beschouwingen en stelt de behandeling der artikelen aan de orde. (Wordt vervolgd). M JAAR DIENST. Serg.-maj. H. W. Jansen, staf- muzikant bij de Kon. Mil. Kapel, werd in het kamp Waalsdorp door inaj Hafkemeyer gedecoreerd met de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst. lijk, dat een vloeistof is gebruikt (die hij met het oog op de algemeene veiligheid niet noemt), waarvan- 1 liter voldoende is, om de heele groote zaal in vlammen te doen opgaan. Maar hoe dan ook, de brand stichting moet een groot werk zijn ge weest, en vooral een nauwkeurige voorbe reiding hebben geëischt en de theorie, dat Van der Lubbe dat alles alleen zou hebben verricht, is nu weer leelijk aan het wankelen gebracht. Zoodoende is de zaak weer veel raad selachtiger geworden. Dat de nazi's zelf den brand hebben gesticht, is een sprook je geworden, de beschuldigingen tegen Torgler en de Bulgarep zijn meer en meer ontzenuwd, Van der Lubbe schoot ar dus alleen over ennu-zal hij het toch niet alleen gedaan hebben. Een proef met zelfontbran- dende vloeistof. De door Dr. Schatz bedoelde vloeistof, kan uit zich zelf tot ontbranding komen en de deskundige stelde den senaat voor, dat hij de werking ervan zou de- monstreeren. Nadat nog verschillende getuigen wa ren gehoord, ging het hof op dat voorstel in. NIEUWE DIJKDOORBRAAK OR N.-BEVELAND. Het nieuwe 3 Meter hooge dijkje, waarmede het gat in den dijk van den Nieuw Noord-BevelandpOlder voorloó- pig was dichtgemaakt, ie weer stukge slagen. Het opkomende water, nu ner gens geen tegenstand ondervindend, liep met kracht in het poldertje Bohemen, waar opnieuw veel bouwland is over stroomd. Waar eens vruohtbare grond was, zwemmen nu de meeuwen. Aan den Oostkant is de dijk nog heel wat afgebrokkeld. Ook de glooiing heeft het hard te verduren gehad. Opnieuw zullen verschillende verde digingswerken worden aanbesteed. TREINRAMP IN «FRANKRIJK. Groots vsrnleling, veis slacht offers. Gistermorgen is de trein, welke zes uur tien uit Cherbourg naar Parijs vertrekt, om ongevee tien uur nabij Conchea 'ont spoord, bij het kleine viaduct van St. Elier over de beek le Rouloir. Kort voor het passeeren van dgp sneltrein moet (wellicht door den zworen regenval) de steenslagversterking tusschen de baan over een afstand van tien meter zijn on dermijnd en de rails verzakt; 400 meter vóór de plaats des onheils reeds lagen de dwarsliggers los van den grond. Toen de locomotief bijna het viaduct had bereikt, bezweken de rails op de plaats der verzaJüung. De enom zware machine sprong tegen de borstwering van het viaduct, brak er doorheen en stortte van tien meter hoogte neer in de wbide langa de beek, den tender, een goederen- dagen en drie personenwagens, n.l. een eerste- en twee tweede-klasse rijtuigen met zich meesleurend, die totaal te plet ter vielen De vier volgende personenwa- gons ontspobrden eveneens en drongen .n elkaar. Slechts de laatste drie wagons van den trein bleven op de rails staan. Dsrtlg dooden. Ongeveer dertig menschen hebben bij deze ramp het leven verloren en een zes tigtal personen is gewond, van wie de helft zwaar. Tot dusverre zijn 21 lijken ge borgen, doch het is zeker, dat nog slacht offers zich onder de puinhoopen bevin den. j Nederlanders zijn bij deze ramp niet j omgekomen of zwaargewond. DE BRANDSTICHTING IN DEN RIJKSDAG Men zegt. dat twee deskundigen hot nooit eens zijn. Dat de verklaringen, die Maandag drie deskundigen voor het Rijksgerechtahof te Berlijn gaven omtrent de wijze, waarop de brand in den Rijks dag moet zijn gesticht, nogal uiteen lie pen, is dus zeer begrijpelijk Op één punt waren zij het eens de eigenlijke brandstichting had in de groote zittingzaal plaate gehad, de andere werk zaamheden waren bijzaak en in de groote zaal is dan ook op een bijzondere wijze te werk gegaan bij den aanleg van bet vuur. Over het brandmiddel zijn de heeren het niet eens. Het kan een groote hoe veelheid vaste stoffen zijn geweest, een DOKTERSHULP DOOR DE LUCHT. Dr. Souttar, een beroemd Londensch chirurg, is per vliegtuig naar Bombay in Britsch-Indië gegaan, om een opera tie te venebten op prinses Ram Saheba van Nepal. Hij is met zijn verpleegster per vliegtuig in Engeland teruggekeerd. Zij' hadden de 1200 mijl naar Engeland zonder ongelukken of tegenslag afge legd, maar eenmaal in Engeland, dwong de mist den vlieger te Penshurst in Kent te dalen De dokter en de verpleeg ster gingen $er auto door naar Londen. Dr. Challis, die ook meegekomen was voor de narcose, keert per schip terug, vanwege het groote gewicht der instru menten, die hij onder zijn berusting heeft. Het gezelschap was 17 September uit Londen vertrokken en is dus ruim vijf weken weg geweest De proefneming van Dt. Schatz bad plaats in de zittingszaal, waar vroeger de tribune van den Rijksraad stond. Het bewijs werd geleverd, dat de vloeistof in 6 a 10 minuten in brand viegt. Het ie echter mogelijk, deze vloeistof in ver schillende oplossingen samen te stellen en volgens deze samenstelling den duur van de «elfontbranding vooruit te bepa len. Na de pauze werd Dr. Schatz beëedigd. Hij verklaarde dat brandgaten in de jas van Van der Lubbe uitwijzen, dat hij een vuurmaker in den zak heeft gehad, ge drenkt in de door spr. genoemde vloei stof. Het ding is door zelfontbranding ont vlamd en stak de jas aan, waarop Van der Lubbe deze uitwierp Ook zijn andere kleedingstukken kunnen hierdoor vl&m gevat hebben. Dr Schatz wees dan op de brandwon den, welke Van der Lubbe vertoonde Helaas had de deskundige deze niet ge zien, anders zou hij hieruit gewichtige conclusies kunnen trekken DE JACHT NAAR DIAMANT. In de uitgebreide woestijn langs de Zuid-Westkust van Afrika, waar vele diamanten worden gevonden, vallen nog steeds vele slachtoffers onder de schat gravers. Deze woestijn mag niet worden geëx ploiteerd, maar toch zijn er reeds velen, die trachten hun slag te slaan, niette genstaande het strenge toezicht der po lity. Onlangs vonden zij lijken van drie in boorlingen, die diamanten gezocht had den, terwijl een vierde, krankzinnig ge worden van dorst rondzwierf. Dezer da gen werden er nog zes dooden gevon den en men meent, dat nog vele lijken onder de zandhoopen liggen. Blanken, (Le in auto's de woestijn doorkruisen, op zoek naar diamanten, zijn gearresteerd. Vliegtuigen zoeken de j woestijn af om overtreders te ontdekken. De N&maquel&nd ARKEL. October. Ondertrouwd. J. de Jong en N. Gtoo- nendijk. BERGAMBACHT. Van 13—20 Oct. Geboren: Maaike, d. van J. C. Koppe en C. van der Pijl. Overleden: G. van Wijngaarden, 86 j. weduwnaar van A. Oskam. A. van Wijngaarden, 79 j., echtgenoot® van S. G. Eijkelboom. W van den Berg, 74 j., weduwnaar van J. G. Oskam. HEI- en BOEIOOP. October. Getrouwd: A. van Rooden, 24 j., en A. B. Vermeulen, 20 j. PEURSUM. October. Overleden: P. Schreuders, 75 j. REÊUWIJK. October. Geboren: JohanneB Adrianus, z. van A. de Jong en M. A. Streefland. Wilhelmina Johanna, d. van M. L. Moons en A. H. Sluis. IJSSELSTEIN. October. Geboren: Floor, z. van P. van Os en E. Meerveld. Antonius Maria, z. van W. L. J. Nieuwenhuizen en J- van Mont- foort. Maria Adriana, d. van J. C. Kemp en C. van Dopperen. Maria Jo hanna, d. van J. W. van Hoeven en A. J. G. Jongeren. Dora Andrea Maria, d. van N. Hartings en A. P. van Eek. Setske, d. van H. J. Doeser en A. A. van Dam. Maarten, z. van J. J. Broek huizen en A. van Os. Ondertrouwd: C. A. Vlooswijk en P. M. Bunnik. G. A. Mensch en H. G. Krijnen. A. G. de Lang en G. Scheer. P. J. Verhoef en M. van Tilburg. H. H. Molema en C. A. vap de Koppel. Getrouwd: T. A. Oekam en T. van Hee- zik. Overleden: A. Kars, 86 j. P. Ver meulen, 78 j. AMSTERDAM, 25 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 993 vette kal veren: le kw. 4660, 2e kw. 8843, 3e kw. 3236, per K.G. levend gewicht; 30 nuchtere kalveren, f 68 per stuk; £96 varkens: vieeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 4647, zware var kens 4446. vette varkens 4844, per hTr«V- I K-Ü. siachtgeWlCilt. uiamauuuaui i .evid a vvv o schappij In Zuid-Wet Afrika heft di- i BODEGRAVEN, 24 Oct. Kjwamarit. amanten voor en waarde van vela mil- Aangevoerd 87d waiena, 15684 eiuka. daar Prijzen: le soort met rijksmerk f 26 28, 2e soort met rijksmerk f 2224, zwa- lioenen ponden u.tgegraven, deze streek zulke rijkdommen bezit heeft de regeering van Zuid Afrika het dia mantgraven door particulieren verbo den, daar men vreesde, dat de steenen te zeer aan waarde zouden verliezen. Ook de regeering houdt een groot per centage van de uitgegraven d.amauten achter en biedt deze niet te koop aau. Vóór re met rijksmerk tot f 80. Handel matig. 's-GRAVENHAGE, 24 Oct. Appelen: Goudreinet ex. 16, I 16, II &-10, val 8-6, zomerbellefleur ex. 16, A 13, II 79, alerappelen ex. 1920, A 1616, B 10 —26, roode wijnappelen 1114, wijn appelen I 9—11, II 6—«8, bellefleur ex. h.t instellen van een "controle 13. 1 "f-?1 Tlü' werden mnandeiijjte diamanten ter waar eurebeUfiT-e, hondnmud4-4-7, rei de van 800.000 pond uit de woeetun ge- ne d or 4-6, bergamot I 8-10, H M smokkeld «n verkocht. giezer wildeman 1013, komngsrood 8 ONRUST IN NATAL 10. paradijs 4—7, tulpappelen I 8, II Te Ladysmith in Natal is een groot 46, armgaard I 68, II 3—-4. aantal blanken aangekomen, die de wyk Paren, late maagden I 11 13, II 9 10. nouveau poiteau I 1415, II 12, hebben genomen uit het Omeimga-diS- trict in verband met een dreigende op- i stand onder de stammen aldaar. Een 1 twist bij een huwelijksfeest schijnt het begin te zijn géweest van een conflict tusschen de stammen, dat uitliep op em verwoed gevecht 'tusschen de Kufaxwe- sewe- en de Nkanyesi- en de MquJceli- stammen. Er werd druk gebruik (an vuurwapenen gemaakt en een aantal hutten van den Mquilkeli-stam zijn in brand gestoken. Latastgenoemde stam, die by de eerste botsing zware verliezen leed, heeft de vlucht genomen en wordt thans achtervolgd door de tegenstan ders. SCHEEPSRAMP BIJ SINGAPORE. 46 slachtoffert. MUSSOLINI. Ten gevolge van een hevigen storm is Zondagavond de Britsche kustvaarder „Tronoh" (208 ton) naby Singapore ver gaan. Negen opvarenden zyn gered, 46 anderen zyn verdronken. De overleven- I den zyn aile te Singapore aangekomen. De 46 slachtoffers zouden voor het mee- A - - rhinAflzan tnn In Alk ceval ha- Een buste van Mussolini door den beeld- partij celluloid, een eroote hoeveelheid j Europeaan onder bouwer Denya Poech vervaardijd, wordt darvliika man. ook I. het l»™ Europeaan onder pMijj WB(Mn((M(eld d, beeldhouw» lt|t d* laaute baad **n "to we*. benelne of ltte derjelijka, maar ook la het rallen» en dtomloua, dr. Sckat», me„- 1

Schoonhovensche Courant | 1933 | | pagina 2