ff 4 Gemengd Nieuws DE PRAIRIE KONINGIN Een avontuur in Alblasserdam. Plaatselijk nieuws Alleen voor Vrouwen HET ZONDAOSVERBOD VOOR HENGELAARS TE VLIST. De zaak in een nieuw stadium. TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Sehoonhovemehe Courant op hem te wachten. Toen de Tmmdt Rosenstein Mr, klaarde iij* gezicht op. „Goede* momnl" riep hij vreolijk. >Jk kon wel keetje vroeg, maar ik kek 't geld aoodig ik moet vandaag kuur betalen." Snel knipperde Rosenetein eenlge ma len met de oogen. Toen vroeg hij heeach: „Welk geld?" De vreemde keek hem verbaasd aan. „Weet u 't niet meer?" vroeg hij en hij liet een kaartje zien. „Da's mijn kaartje," zei Rosenstein. „Wat zou dat?" „Kijkt u maar eena aan den anderen kant." Roaenstein deed het. Deze letters ataarden hem aan: „Ik beken schuldig te zijn aan den heer Carey 38 dollars, Roaenstein." Het waa ontwijfelbaar zijn schrift. „Wie bent u?" vroeg Roaenstein. „Ik?" zei de vreemde verwonderd. „Ik ban Carey van Café Carey. U zei, dat ik maar komen moest, zoodra ik het. „Stl" riep Roaenstein. ,,'t Is in orde." Hij deed een brandkast open ,nam er het geld uit en betaalde Carey. Toen die weg was nam Roaenstein den boekhou der apart en fluisterde hem, op een toon van vrees, in het oor: „O, wat ben ik blij, dat ik gisteren de brandkast niet open gehad heb!" De boekhouder keek hem met groote oogen aan. „U hebt 't wel geprobeerd, meneer," zei hij. „Weet u niet meer?" Rosenetein keek hem verschrikt aan. De kamer werd benauwd. Hij ging in de deuropening staan snakken naar adem. Op straat, vlak voor den winkel, stond een wit paard. Een sjofel heer stond op 't trottoir, met de leidsels in de hand en keek Rosenetein vol verwachting aan. „Morgen baas," riep hij opgewekt. Roaenstein keek hem aan. „Ga weg!" riep hij. „Ik wil geen paarden voor mijn winkel hebben staan. Zet 'm eigens anders!" „Ik zal 'm zetten waar u wilt, baas," zei de man, zijn pet aanrakend, „maar u hebt nog niet voor 'm betaald." Rosenetein voelde zijn hart zwaar wor den. Toen welde er opeens een golf van bittere woede in hem op. Vastberaden stapte hij op den man toe. „Heb ik dat paard gekocht?" vroeg hij fier, „Dat heb je zeker," zei dé man, „voor je echillenwijk." „Maar ik heb geen eehillenwijk," ant woordde Rosenstein. De oogen van den man schoten vonken. „Dacht je, dat ik dat niet wist?" riep hij. „Dat heb je me toch zelf verteld? Maar je zei, dat je d'r een wou begin nen. Heb je soms niet gezegd, dat 't paard zoo wit was als kruim en dat je een schillenwijkje wou beginnen, als Ik 't je wou verkoopen? Heb je 'm me soms niet uit laten spannen en de straat door laten rennen? Heb je me soms niet al de kinderen van de straat rond laten rij den?" Rosenstein liep ónvast den winkel in en sloeg den arm om den, hals van den boekhouder. „Zie, dat je 'm kwijtraaktzie in 's hemelsnaam dat je 'm wegkrijgt. Geef nem wat geld zoo weinig mogelijk als ie maar weggaat. Je krijgt wel eens 'n keer opslag. Ik ben ziek vandaag. Ik kan geen zaken doen - ik ga naar huis." Mevrouw Rosenstein zat op de trap te breien, stralend van vreugde. Toen ze haar man zag, snelde ze hem tegemoet. Er stonden tranen in haar oogen. „Schat dat je bent! Lieve royale man! Eerst straft ie me voor mijn koppigheid, dan overstept ie me met geluk door mijn liefsten hartewensch te vervullen' 't Is te veel! Ik verd'en 't niet! Ik was met één kamer al blij geweest!" Rosenstein's hart hield bijna op met kloppen. In zijn ooren drong een vreemd geluid van schrapen en scheuren, dat ait het binnenste van zijn woning kwam. „W-w-wat is er dan?" vroeg hij slap jes. jZijn vrouw glimlachte. „De behangers zijn al aan't werk," zei ze vroolijk. „Ze zeien, dat je 't absoluut op één dag klaar wou hebben, dus hebben twintig man gestuurd." De heer Rosenstein zonk neerslachtig op de treden neer. Het spraakvermogon had hem begeven. „Beloof me," zei zijn vrouw lief, „dat je, onverschillig wat er gebeurt, nooit meer dronken zult zijn." Rosenstein zat met een schok rechtop. „Ja, dat beloof ik." HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs onzer patronen is f 0,63 voor japonnen, f 0.48 voor kinderkleeding en f 0,40 voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels cf per postwissel overmaken aan do Moderedac trice, Muzenstraat 6 B, Den Haag U kunt ook gireeren op girorekening 191019 ten name van den Knippatro- nendienst te Don Haag. Voor uitstekenden pasvorm wordt ingestaan. !nd en men juiste buste- en heupwijdte opgeeft. Het Practlsch Modeblad wordt met de pa tronen kosteloos medegezonden. JAPON VOOR AANSTAANDE MOEDERS. (3014). Bijgaande japon van soepele wollen •tof. leent zich uitstekend om door as. moeders gedragen te worden. De beide groepen plooitjes aan het lijfje worden met de hand met een klei ne rijgaUuk aan den binnenkant ge naaid. gedragen te worden, die b.v. te kort zijn voor een gewoon rokje. De japon sluit met 2 knoopen, terwijl de sluiting aan de rok met drukknoopen geschiedt. Zoo noodig kan men de knoo pen aan het lijfje naar het midden toe verzetten. De plooien aan den rok worden niet gestikt, dcV.Ji goed geperst. Wil men de japon later weer nauwer maken, dan worden de plooien gedeel telijk weder opgestikt. De moo'o. smal toeloopende vorm van een shawlkraag geeft een goede lijn aan het geheel Patronen zijn in alle gewenschte ma ten verkrijgbaar en kan men aanvragen onder Nr. 3014. De prijs bedraagt f 0.58. OVERGOOIER VOOR MEISJES VAN 8-12 JAAR. (3017). Een ornrgooier ie uitstekend geschikt om over "anellen blouses en Jumpers Zooale nevenstaande afbeelding te slen geeft is de jurk open en kan zeer ge makkelijk aangeschoten worden. De ovandag sluit met een knoop, ter wijl het ondergedeelte aan de zijkant be vestigd wordt met een paar bandjes, waarvan één aan de band, die het mid del omsluit en één san de zijnaad gaset wordt. Ouder deze Jurk wordt b.v. een donkere directoire gedragen, liefst van dezelfde etof, Patronen vqor den leeftijd van 8—12 jaar kan men aanvragen onder nr. 8017 De prije van dit patroon bedraagt f0.58. SPEELPAKJES VOOR KLEINTJES VAN 1—3 JAAR. (3010). Rood flunel, liefst van stevige kwali teit, leent zich het beste voor een speel- pakje, vooral omdat dit waschbaar is. Het voorgedeelte bestaat uit twee stuk ken m«: een naad in het midden, even als de rugzijde, waaraan de banden ge zet zijn, d:e aan de voorkant opgeknoopt worden. De omtrek wordt met een biesje afgewerkt, dat aan de buitenkant met onzichtbare steekjes wordt opgezoomd. Patronon voor den leeftijd van 13 jaar kan men bestellen onder nr. 3010 en kosten slechts f 0,40. GEKLEEDE BLOUSE. (3013). Hoewol het model eenvoudig is, geeft het materiaal, dat we gebruiken, n.l. velours of velours transparant een ge kleed aanzjen aan deze blouse. Indien de halsuitsnijding een weinig te ver open mocht vallen, maken wij een zacht rose crêpe georgette vest, dat op de onder jurk gespeld wordt. Heeft men een on derjurk met een kanten bovenstuk, dan is het niet noodig een apart vest te dra gen. De ruimte aan de schouders is inge- rijnpeld, terwijl de blouse met een of twee menie knoopen sluit. Patronen tot en met maat 48. Dit pa troon ko«' f 0.48. VRIJDA8 28 JANUARI 1W4 JACHTSCHOTEL. 2 K.G. aardappelen, 3 a 4 d.L. melk, vleesch van soep of runderlapjes, 600 gram uion, 1 flinke eetlepel kerry, peper, zout,, noot, 100 gram vet gerookt spek, 1 blokje delfrite, 1 d.L. jus met water of 1 d.L. water met 1 bouillonblok. We koken de aardappelen op de ge wone wijze met zout gaar en stampen ze daarna met de etensst&mper goed fijn, zóó, dat cr geen stukjes meer in blijven en roeren daarna 3 a 4 kleine kopjes warme melk er doorheen, zóóveel ech ter, dat de massa niet te slap wordt, daarna met de garde flink opkloppen, om een luchtig geheel te krijgen. We moeten dit laatste bij de bereiding van purée nooit over het hoofd zien, daar de smaak er door wint. Gelijk met het opzetten van de aard appelen, hebben we het spek aan kleine blokjes gesneden en uitgebraden, de uien schoongemaakt en aan plakken gesne den, bij het spekvet is het blokje delfrite gesmolten en hierin worden de plakken ui gelijkmatig bruin gebakken, kerry, peper naar smaak wordt er bijgevoegd. We kunnen b.v. 500 gram runderpou- let nemen en hier bouillon van trekken voor de soep van den volgenden Zondag Het vleesch hebben we aan kleine stukjes gesneden pf gehakt, en voegen dit bij de uienmassa evenals de uitge braden stukjes «pek m 1 d.L water net jus of waarin 1 bouillonblokje ie opge lost. Een flinke vuurvaste schotel wordt ingevet en hierin komt laag op laag aardappel purée en uien met vleesch. De bovenste laag moet in purée be staan en afgedekt worden met paneer meel en stukjes boter, daarna komt de schotel in den oven gedurende drie vier de of 1 uur. Heel smakelijk is het ook om de aard- appelpuróe met de gebraden uien te ver mengen en de schotel hiermede te vul len. We krijgen dan z.g. Filosoof. DEENSCHE RIJST. 1 Liter melk, 150 gram rijst, 1 ei, va nillesuiker, 76 gram suiker, 100 gram bitterkoekjes. We brengen de melk aan de kook, strooien er de gewasschen rijst in en la ten alles zachtjes koken. Daarna voegen wij de suiker, geklopte eierdooier en het stijfgeklopte eierwit benevens de va nillesuiker erbij, er voor zorg dragende de korrels heel te houden. Het is aan te bevelen de beste kwaliteit rijst te nemen We kunnen van deze rijst een schoteltje maken, n.l. een laag rijst, een laag bit terkoekjes, een laag rijst, een laag bitter koekjes en plaatsen vervolgens alles in den oven, doch wij kunnen de puddint? ook opdienen op een glazen schotel, waarop eerst het laagje rijst komt, en daarna Je bitterkoekjes, die in een kopje met heete melk gedompeld zijn, de laatste laag moet weer rijst zijn. Het gehesl laten we koud worden en dienen het daarna op. LIEFDESDRAMA IN DE HOOFD STAD. Jongeman schiet zijn meisje dood. Zichzelf zwaar gewond. Te Amsterdam heeft zich Woensdag avond een drama afgespeeld in een per ceel aan de Bonairestraat 05. Daar woonde een 17-jarig meisje bij haar moeder, een weduwe, in. Het meisje had de vorige week een kwestie gehad met haar verloofde een 22-jarige jongeman uit Huizen, en hun verloving verbroken. Een paar dagen later waren echter de connecties weer aangeknoopt en Woens dagavond had de jongeman bij de fami lie in de Bonairestraat gegeten. Na den maaltijj verzocht hij zijn meisje# even mee te gaan naar de keuken. Daar ging het meisje op een stoel zitten en direct daarna haalde de jongen een revolver voor den dag, waarmee hij eenige scho ten op haar loste. Zij werd doodelijk in de hartstreek getroffen. Daarua schoot de jongen zichzelf in de borst en rende de trap af en de straat op. In de Kinkerstraat sprak hij een agent aan an vertelde, dat hij zijn meis je vermoord had. De agent nam hem toen mee naar het politie-posthuis in de Borgerstraat, waar hij tengevolge var bloedveilies in elkaar zakte. Hij ie van het posthuis naar het Wilhelmina-gast- huie overgebracht, waar onmiddellijk operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Bij een kort verhoor vóór de operatie be kende de jongeman zijn misdrijf en gaf op als motief, dat zijn meisje hem on trouw was geworden. De geneeskudige dienst kon voor het meisje geen redding meer brengen. De cylinder-revolver is in de keuken gevon- dtn, allo vijf patronen blaken afgeecho- ten te zijn. EEN BRUTAAL STUKJE. Woensdagavond is de heer K. uit Monster het slachtoffer geworden van een paar brutale dieven. De heer K. fietste te circa half elf van de Lier naar zijn woning. Op den Leeweg te Naald wijk naderde hem een auto, welke slin gerend op hem kwam afrijden. Van schrik sprong de heer K. van zijn fiets. Eensklaps stopte daarop de auto en sprong er een man uit, die de fiets van K. greep, er op sprong, en er vandoor ging. Ook de auto vertrok in snel tempo. De politie ie er nog niet in geslaagd de fietsendieven te arreateeren. KRANIGE REDDING. Te Haarlem zakte gistermiddag de 10- jarige B. op de Gouwwetering door het ijs, op ongeveer drie meter van den kant. Het kind verkeerde spoedig in half-bewusteloozen toestand. De 20-ja- rige Van Oyen, sprong te water, brak het ijs weg, waarbij hij aan de knie werd gewond, doch hij wist den jongen te be reiken en hem te redden, waarna de drenkeling naar huis kon worden ge bracht. DE FRANSCHE SCHANDAALZAKEN. Gevolgen affaire. van de Stavisky- Tengevolge van het onderzoek naar de zaak-Stavisky, zijn op het departement van Handel de directeur-generaal voor het credietwezen. De la M&rche en een plaatsvervangend afdeelingachef van dit departement voor den Raad van Disci pline gedaagd. Beiden zijn onmiddellijk geschorst. De gearresteerde directeur van de ver- zekerings-maatschappij „Confiance" Gue blin is niet alleen een medewerker van Stavisky geweest, doch is hij zelfs een van de aanstichters van het bedrog. Guebin moet opdracht gegeven hebben om eenige millioenen valache schatkist bons te vervaardigen, welke hij, Guebdn, dan bij verschillende banken en verzeke ringsmaatschappijen onderbracht. Ook de taxateur van de Bank van Leening te Bayonne. Henri Cohen, is ge arresteerd. Hij wordt beschuldigd siera den, welke hoogstens 30.500 frano waard waren, te hebben geschat op 1.800.000 franc. Nog sen schandaal, Tegen de leiders van een onderneming tot uitvoering van groote openbare wer ken, is een aanklacht ingediend.. Een vervolging is ingesteld tegen den vroege- ren eersten minister Francois Ma»rsalen René Gérard, dié lid van de raad van beheer van deze maatschappij zijn. Een duel. In vsrband met de zaak Stavisky had de advocaat Beineix in „Paris-Midi" •en artiksl geschreven, waaromtrent Hesse. eveneens advocaat «n oud-onder voorzitter der kamer, voldoening had ge vraagd. Er volgde een duel op pistool, zonder resultaat. Daarna hebben de tegenstanders zich verzoend. Dfe lastige fotografen! Mathilde Sab&tier, de vroegere vrien din van den thans gevangen zittenden directeur van de „Credit Municipal", Tis- sier, heeft op de trappen van het paleis van justitie de oamera van een perefoto graaf, die haar trachtte te kieken, om vergeworpen. Tot dusver had Mathilde Sabatier steeds nog weten te voorkomen, dat «ij geklakt werd, doch toen *ij sioh naar het gerechtsgebouw begaf, bevond sij zich plotsel'ng tegenover een groote groep fo tografen. Woedend geworden, wierp zij haar handtaschje en parapluie in het gezicht van een fotograaf, en liep zijn toestel om ver, dat ernstig beschadigd werd. BASEN LANS HOOFDPIJN. En mMM d.l vtrbatarina Waakt Eu anvarwnMt „wkMufnuM. ült duUiarhtld vooi kat aoeeaa, dat .ij mot Kruschen Salto had, schrijft w vrouw ons de volgende brief: „Voordat ik Kruschen nam, had ik veel last van rheumatiek en hoofdpijn, soms dagen achtereen. Gewoonlijk liep ik rond met een verband om mijn hoofd, omdat dit de pijn iets verlichtte, 's Ochtends waren mijn ledematen meestal zóó stijf, dat ik nauwelijks kon opstaan. Nu heb ik zeer zelden hoofdpijn en 's morgens voel ik me frisch en uitgerust. Te vens wil ik nog vermelden, dat mijn ge wicht verminderd ia van ruim 70 kilo tot 57 kilo. Zes maanden nam ik Kruschen Salts, vóór ik voelde, dat ik inderdaad beter werd. Nu zou ik het nooit meer willen missen." Mevr. W. H. G. Meestal beginnen de hoofdpijnen, wan neer Uw inwendige machine niet goed functionneert wanneer Uw afvoerorga- nen onvoldoende werken en Uw organis me niet meer vrij houden van afvalstof fen. Het gevolg ia, dat onzuiverheden in Uw bloed komen. Laat daarom de zes zouten van Kruschen Uw afvoerorganen nieren en ingewanden aansporen tot regelmatige werking, zooals dit voor een gezond lichaam noodig is. De „klei ne, dagelijkache dosis" Kruschen Salta zorgt, dat alle afvalstoffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Het gevolg van deze inwendige schoonheid is, dat verfriacht en ver nieuwd bloed door Uw aderen stroomt. U voelt zich gezonder en energieker, vrij van hoofdpijnen, vermoeidheid, zwaarlij vigheid en dergelijke hinderlijke kwaal tjes. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0,90 en 1,60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenvezpakking, de naam Rowntree HandellEhatschappij Amsterdam voor komt. (Adv.). ONTVOERING IN ANTWERPEN? Een Dultzch zeeman vermist. Justitie en politie te Antwerpen stel len een uitgebreid onderzoek in, in ver pand met een nogal opzienbarende ver dwijning van een Duitschen zeeman, Walter Krull, 24 jaar oud, die hier Sa terdag met het Du.tsche sto uixnchip „Gerolstein was aangekomen. Maandag werd de bemanning afge monsterd op het Duitache consulaat K. was in gezelschap van nog drie schepe lingen naar het consulaat gegaan. Deze drie personen werden afgeteekend. K. werd even terzijde gesteld. Men verliet het consulaat, doch bleef voor 't gebouw op K. staan wachten. K. kwam echter niet meer naar buiten. K. stond bekend als een anti-Nazige- zind persoon en men vermoedt dat hij door Nazi's is opgelicht. De metgezellen van K. hebben in ieder geval een en an der aan de justitie medegedeeld, die thans een nauwkeurig en uitgebreid on derzoek instelt, voorloopig echter nog zonder resultaat. Op het Duitache con sulaat beweert men, dat K. het gebouw heeft verlaten. ROUW AAN NEPALS HOF. Twee prinsessen en kleinzoon van den premier gedood. Bij de instort.ng van het paleia van den vorst van Nepal als gevolg van de aardbeving, blijken twee dochten van den vorst en een kleinzoon van den pre mier te zijn gedood. Vertegenwoordigen van Bihar hebben in de Wetgevende Vergadering te New- Delhi medegedeeld, dat de in hun die- triot aangerichte schade veel grooter ie, dan de officieele raming aangeeft. In Monghyr staat geen enkel huis meer overeind en in Patna is 76 pCt. der hui zen onbewoonbaar. Daar er nog vele lij ken ondor de puinhoopen liggen, bestaat er vrees voor een epidemie. Het (.chijnt vooralsnog onmogelijk den omvang le taxeeren van de door de aard beving veroorzaakte schade en van den financioelen steun, welken de regeering f, aan de getroffen provincies zal verlee- nen. Een dei ernstigste gevolgen van de ramp ie de verwoesting van de helft der •uikerfahrieken, waarvan de landbouw in de gutroffen streken voor een groot deel afhankelijk is. Echter zijn de sui kerfabrieken, die de Nederlandsche on derneming Stork-Werkspoor in Britsch- Indië hoeft aangelegd, volgens een tele grafisch bericht uit Calcutta vrijwel niet beschadigd. 77. Plotseling kwam ömoo aangerend. „Ik heb een spoor gevonden," hijgde hij. „Nick is door den vijand weggesleept. Ik heb de voetsporen gezien." Allen volgden Omoo, die het woud in rende, Eindelijk kwanten ie op de plek, waar het gras platgetrapt was, en dui delijk de sporen van een worsteling te rien waren. Voorzichtig liep Omoo om de plek heen, en volgde een pad, dieper het woud in. 78, „Een man heeft oneen jongen meeeter meegenomen," fluisterde Omoo, „Ik zie maar één spoor, diep, dat die man een hebben gedragen." Niemand bemerkte koninginnetje, dat op kwam aangesneld. maar het is zoo zware last moet het prairie- haar struisvogel diode slab. NIEUWSBLAD VOOS ZUIB-HBLLANDEN UTHE6HT. Wat ik daar zag en hoorde. Na een heele praatavond, waarop over Biets ander» gesproken was dan over in braken en het gevoel dat inbrekers moes ten hebben, al» ze aan het werk waren, hadden wij in een dolle bui voorgesteld, zelf soo'n nachtelijke tocht te onderne men, om ons hiervan op de hoogte te itellen. We zouden niets meenemen, dat eprak vanzelf, ons enkel maar een half uur in de bewuste woning ophouden. Een paar menschen zouden ons uit de verte inspecteeren. En nu zaten we in de zwarte donkerte van een onbekende kamer. Naast me ademde Sprot hardop. En onverwachts ging de slaapkamerdeur open, het licht werd aangeknipt, op den drempel stond een mager mannetje in pyama. Wouan jullie inbreken? vroeg hij heel rustig. Ja, gromde Sprot op echte inbre- kerbtoon, zeg maar gauw waar je spulle zijn, we motte nog naar Oud-Alblaa van nacht ook. Daar zou ik maar niet naar toe gaan, antwoordde de pyama bedaard, toch weer wat op zijn gemak met deze afleiding, as je d'r niet bekend ber, kun je daar beter van daan blijven. De wegen zijn daar beroerd slecht. Straten zijn d'r niet. Alleen de dorpskom is be straat, maar dat is net een paar hon derd meter. En, afgezien van de wegen toestand ia de verlichting daar zoo slecht dat je het in zoo'n donkere nacht as nou waarhalzerij kan noeme as je d'r naar toe gaat. Een klein atukkie van de kom, bij de kerk, is maar verlicht en voor de rest loop je in het hardstikke donker. Zoo, zei Sprot, in tweestrijd of hij dat allemaal maar voor zoete koek moest aannemen en nog steeds in z'n rol, dat is dan wel een merkwaardig verschil met Alblasserdam. Vind je ook niet? Want ik heb allang gemerkt dat de wegen hier reuze zijn, haast allemaal straat. En de straatverlichting Is ook goed. Dus leg ons maar is uit, vader, waar'm dat in zit. Dan zulle we je niks doen. Ja zie je, praatte de Alblasserdam- mer op een toon, alsof hij gasten ont ving, nu het bij het lamplicht goed uit kwam welk een merkwaardig brave ke rels we eigenlijk waren, dat zit 'm hier in. Alblasserdam is natuurlijk veel grooter. En heeft vooral door de kwij ning in de scheepswerven, heel wat werkloozen. Ik geloof dat er eeft dikke vijfhonderd van de steun trekken, maar tel er nog maar gerust een driehonderd bij, die niet van de steun trekken. En nou heeft de gemeente heel wat als werkverschaffing laten doen. Zoo bij voorbeeld hebben ze de Hoogendijk ver hard, vanaf de Gereformeerde Kerk tot aan de Molenaarskade in Kinderdijk Trouwens de laatste anderhalf jaar zijn de wegen hier toch al geweldig opge knapt. Hm, zei ik even, dan zullen hier wel een bom duiten in Alblasserdam zit ten as ze d'r zoo mee kunnen omsprin gen. We sullen maar eena aan den slag gaan. Nee, verzekerde de onverstoorbare, vast niet! Het ia wel waar dat ze hier veel voor de werkloozen doen, bijvoor beeld hebben ze de begraafplaats Joor hen laten uitbreiden en een speoltuin la ten aanleggen en nou willen ze nog een speelplaats laten make, waar ook het publiek toegang heeft, maar dat kost natuurlijk allemaal veel geld. I'n dsar- •>m is Alblasserdam zoo goed als nood lijdend, De belastingen zijn hier zoo hoog dat ze haast niet meer naar boven kun nen. De laatste jaren waren er op de ge meente begroeting bij elkaar vijf ton te kort. Vijf ton, herhaalde ik met een on- geloovlg gezicht. Hoe ii 't mogelijk, daar kan het nageslacht ook nog van profiteeren. En, vervolgde het mannetje, dat er nu bij was gaan zitten, en zijdelingsche blikken naar de telefoon op het schrijf bureau wierp, - voor de eteun alleen wordt al f 200.000 betaald, het Burger lijk Armbestuur krijgt f 75000. Op de ge- meente-fondsbelaeting zijn 100 opcenten gekomen, op de perioneele belasting 200 opcenten, en op de vermogensbelasting 50 opcenten. Je ziet dus dat het moeilijk nog hooger kon. En dan betalen we ook al vermakelijkheidsbelasting. Zoo, zei Sprot weer, bij wie lang zaamaan de gewone mensch ontwaakt was, en op Oud-Alblas is het zeker niet veel beter, hè? Nou Eli, dan geloof ik dat we van een kouwe kermis terug zulle keeren. Na alles wat die me daar verteld heeft, heb ik niet veel zin om nog heelemaal naar Oud-Alblas te gaan en hij gaf me een knipoogje. De man-in-de-pyama merkte het niet. „Dat denk ik ook, praatte hij, daar zijn de belastingen ongeveer gelijk aan hier. Daar kunnen ze de begrooting ook niet meer sluitend maken. Het aantal werkloozen is daar natuurlijk niet zoo .groot als hier, een twintig a dertig zoo wift. Wij kunnen tenminste nog wat uit voeren, daar heelemaal niet. De ver lichting, waarvan ik d'r net al zei, dat die daar zoo uitermate zlecht is, heeft voorloopig geen kans op verbetering. Nou zijn ze daar van plan, omdat het nie^ ineene gaat. om zoo nu en dan een paar straatlantaarns erbij te nemen zoo dat de verlichting op die manier over een paar jaar veel beter zou zijn, maar ik twijfel er sterk aan, of er wat van komt. Nadat hij dit gezegd had, deed hij een greep naar de telefoon. Ik belette hem te telefoneeren. Sprot vond, dat we hem maar moesten vertellen, waarvoor we gekomen waren. Eerst geloofde hij er natuurlijk nietz van, maar ten laatele Ni hij toch dat hij wil vond, dit we er VniJBAE n JANUARI 1*M niet als inbrekers uitzagen. Hij haalde sigaren en een flesch wijn en werd steeds spraakzamer. Weet je wat ook zoo jammer is, zei hij, dat dat prachtige uitbrei dingsplan nu ook heelemaal naar de maan is met die crisis. Dat hadden ze zoo ingericht: er zou een uitbreiding ko men in twee gedeelten, maar in één plan. Het plan Kinderdijk en het plan Alblasserdam. Als het plan uitgewerkt was, zou Alblasserdam er minstens zoo veel woningen bijgekregen hebben als het nu heeft. In de gouden tijd is dat plan natuurlijk opgekomen. Tegenwoordig zouden ze d'r niet meer an denken. Is er heelemaal niks van terecht gekomen? vroeg Sprot, terwijl hij een rookwalm uitstootte Ja, ze zijn wel aan 't bouwe ge weest, dat spreekt van zelf, in wijk F zijn er, om eens wat te zegge 140 wonin gen bijgekomen. Maar dat is niks verge leken bij het oorspronkelijke plan. Het rijk wilde een spoorweg aanleggen door Alblasserdam en daarom had de ge meente al het land in de buurt van die geprojecteerde spoorlijn onteigend om het te bebouwen, waardoor dus de hui zen langs die spoorlijn zouden komen te staan. Maar van die spoorlijn is niks gekomen. En die grond ligt er nog en wordt weinig gebfuikt. Het heele geval is voor de gemeente ©en finoncieele strop. - Zijn er dan geen particulieren die op die grond bouwen? informeerde ik. Och, was het antwoord, veel te duur. Je begrijpt wel dat de gemeente nog zooveel redden wil als mogelijk is, nou er van de uitbreiding niks komt. Maar nou blijft ze met overtollig veel grond zitten, zuchtte hij. Ja, 't is een slechte tijd voor in brekers, bromde Sprot en we lachten al lemaal, terwijl de gastheer nog eens in schonk. Volgens mijn mag je wel een afwissel'ngetje hebben, vooral in 'n dorp, wil je niet heelemaal in de misère ra ken. - Nou daarvoor hebben ze hier wel gezorgd verkondigde de pyama-man, as je die vereenigingen zoo eens nagaat, zijn dat er nog al wat. Je hebt hier een mooi sportpark, Ruigenhil heet 't, waar van dr. Hooftman de geestelijke vader geweest is. Hij is ook de man, die hier een zwembad hebben wou, wat hem ten slotte ook gelukt is. Het wordt drukbe zocht. Een paar honderd meter van het sportpark heb je het voetbalveld.... Neem me niet kwalijk, zei ik, maar is er hier niet eens herrie geweest over het voetballen op Zondag? Ook al. De gemeente had een ver ordening gemaakt, waarin het voetballen op Zondag verboden werd. Toen hieraan dc hand niet werd gehouden, zijn er eens zeventig nrocessen-verbaal opge maakt, maar de schuldigen werden door de rechtbank allemaal vrijgesproken. En tegenwoordig voetballen ze 's Zondags even goed als toen er nog geen verorde ning bestond. 's Kijken, ik was an 't opnoemen Je hebt hier zang-, muziek- en gymnaatiekvereenigingen. En een vereeniglngsgebouw. Dat is oorspronke lijk in het bezit van de Nederlandsche Hervormde Gemeente, en eigenlijk be stemd voor de menschen van christelijke richtingen. Maar nu heeft een commis sie bij het bestuur een verzobk ingediend om de zaal open te stellen voor de werk loozen van elke opvatting, met het ge volg dat nu iedereen daar toegang heeft. Er staat een leestafel en allerlei andere dingen om de lui bezig té houden. En de gymnastiekvereeniging heeft een ei gen vereeniglngsgebouw, zaal Concor dia. De andere vereenigingen vergaderen uitsluitend in zaal Harmonie, particu lier eigendom van een caféhouder. Maar al die verscheidenheid van gebouwen be zorgt natuurlijk nogal wat last. Een al gemeen gebouw blijft toch altijd het ideaal. Na deze lange redevoering staken we een nieuwe sigaar op. Het half uur was allang veratreken, maar we dachten er niet aan om op te breken. Het was hier veel te gezellig. En nou we 't tooh over die dingen hebben, vervolgde onze gastheer na een pooeje, zal 'k Je gelijk over Oud-Alblaa ook maar Inlichten, dan heb Je tenminste nog wat nuttigs opgestoken. Wat vereeni gingen betreft, zijn we daar gauw klaar. Ze hebben d'r een zang- en gymnoatiek- vereen'ging, maar geen muziekvereni ging, Maar daarentegen wel een vereeni glngsgebouw, ook particulier. 0 ja, ik heb Jullie nog niet verteld, dat de muziektent in Alblasserdam het bezit is van de Oranjevereenlg'ng „Wilhelmina", die hem gratis ter beschikking stelt. Zoo te gen de eerste jaardag in de Voratenfami- lie word We opgebouwd en don blijf t-ie rt heele seizoen staan. Daar kunnen dan al le drie de muziekvereenig ngen het hoog ste lied uit schetteren Behabe.dat, is hier ook een mondaccordeonvereeniging En dan de acht zangvereenigingen, niet te vergeten. Buiten sloeg een klok met heldere «la gen twee uur, Sprot kn kte me toe. Met glans gewonnen, zei hij tevre den, wat zullen die lui, die ons moeten nagaan, de smoor in hebben, nou ze zoo lang moeten wachten! Hij grinnikte bij de gedachte. Qok de heer des huizes lachte gul mee. Wat jullie al niet verzinnen, be wonderde hij, maar 't is gelukkig, dat je h er terecht gekomen bent. Als je naar Oud-Alblas gegaan was, zooals jullie me eerst wilden wijs maken, had Je 't nog leelijk kunnen 'treffen. Want je moet we ten, dat daar de laatste tijd nogal wat is voorgevallen. Zoo brandde er een hooi schelf van een wethouder af, en niemand wist. wie het gedaan had. Een andere keer werd het huis van den gemeente-se cretarie met carbolineum besmeurd on ruiten stuk gegooid. Ook hebben ze eens 's nachts aardappelen uit het land ge- roo-'d en de daders waren nog zoo bru taal. om er den volgenden dag een brief je vast te steken, waarop stond, dat ze best gesmaakt hadden. Daardoor ia daar nu verscherpt politie-toezicht, voorname lijk waargenomen door marechaussees Dus. dat had wel er-ia pech kunnen wor den Maar lieten ze die hooischelf maar kalm afbranden. Kwam de spuit er niet bij, vroeg ik. Ja, kijk es, verschoonde de pyamist, daar valt we'nig tegen te doen. Want brandspuiten hebben we genoeg Ten eer ste een motorbrandspi^t, eigendom van de gemeente. Maar dan zijn er ook nog twee industrieele brandspuiten. Pracht- dingen. De een is in bet bezit van de scheepswerf H. J. Smith Cz., de ander is dat van de N.V Scheepwerf De Noord, die ten allen tijde ter besoh kking van de gemeente staat. Ja, Alblasserdam is af doende tegen brandgevaar verzekerd. Met Oud-Alblas is dat wat anders. Daar heeft dfe gemeente een motorspuit in ge bruik van de brandwaarborgmaatachap- pij in Molenaarsgraaf. Zelf hebben ze één handspuitje. Je begrijpt zoowel dat het d'r tobben is. Sprot morste ssch van zijn sigaar op den grond. Je hebt hier wel een vuilnisdfenst noodig, anders ken je de asch niet meer bergen, zei Sprot. w. Goed, dat je d'r over begint, begon de praatzieke weer anders zou ik dat nog vergeten hebben. We hebben hier geen gemeentelijke ophaaldienst, weet je, het bedrijf werkt als uitbesteding bij in schrijving. Anderhalf jaar geleden heb ben wo d'r nog een hoop narigheid van beleefd. De aanneem*ter werd toen ge schorst en op haar kosten iemand aange steld om het vuil op te nolen. Toen trad de gemeente in contact met een particu lier, met het gevolg, dat het vuil nu met een paard en wagen opgehaald wordt. Die werkt nu uitstekend. S nda dat zoo geré geld is, kun je Alblasserdam gerust een schoone gemeente noemen. In Oud-Al blas maken *e d'r zooveel werk niet van, daar staat midden in het dorp een vuil nisbak, waar je je boeltje in ken gooien Maar. eerlijk gezegd, ia het voor die lui zoo erg niet, de boeren gebruiken het zelf en de burgers zitten dicht in de buurt van de bak. Dus ze zijn daar niet zoo oolijk, dat ze hun vuil zonder blikken of blozen in het water keilen? vroeg ik. Dat zullen ze hier wel laten, je moet weten, dat het water uit de Graafstroom drie a vier jaar geleden In Oud-Alblas nog als drinkwater gebruikt werd. Dus daar «ouden ze gauw niet toe komen. En nu? zeurde 8prot, die al sl&pe rig begon te worden. Nou hebben we waterleiding, daar zoo goed als hier. Hoewel het-ook weer geen gemeentelijk bedrijf is. Alblasserdam en Oud-Alblas zijn aangesloten bij de N.V, Alblaaserdamsche waterleld ng. On ze gemeente heeft met dat bedrijf een oontract gesloten, waarin staat, dat, na verloop van een zeker aantal Jaren, die onderneming in handen van de gemeente Alblasserdam kan komen. Het gevolg ervan ls geweest, dat enkele maanden ge leden «en commissie is benoemd om dat te onderzoeken, daar het oontract aan 'I afloopen is. Wat het water zelf aangaat, dat is uitstekend. Sprot's hoofd begon te knikkebollen en hij snurkte zoo nu en dan. Dus richtte JAPANSCH FEEST. Di ilgsmMnt vrsufds la Jap» ovsr ds geboorte un den kroonprins, de gsstheer verder tot mij alleen het woord. Weet je, wat daar in Oud-Alblas ook altijd weer een ellende is? vroeg hij. Dat is dit: als je met een motorschip van uit Alblasserdam door de schutslui» komt moet je, zoo gauw je in de Graafstroom bent, je motor stilzetten en op eigen ge legenheid maar zien verder te komen, het zij door haken, waar je Je mee voort duwt, of bij geschikt weer. met ze'len. Er wordt beweerd, dat je daar je motor niet aan hebben mag, omdat het water niet breed is en dat de oevers ervan te lijden hebben als je zoo snel vaart. Anderon zeggen weer. dat het verboden wordt, om dat er andere petroleum op het water komt, maar deze mening dateert nog van vroeger, toen er in Oud-Alblas nog geen waterleiding was. Toch blijft het verbod •en bron van voortdurende ergernis. Wat voer je daar beneden uit, Rinusl riep een ongeruste rrouwe-etem boven aan de trap. Rinue fluisterde ons toe: Vlug, d'r uit, voor m'n vrouw je riet. Andere rit er wat op, Voor jullie en voor mij. Het gelukte me, om 8prot wakker te maken en met de uiterste omzichtigheid verdwenen we door het open raam in den koelen nacht, die reede naar den morgen neigde. Ontoelaatbare beperking van het eigendomsrecht? De kwestie van het hengelverbod op Zondag in de gemeente Vliet blijkt met de uitspraak van den Hoogen Raad nog niet uit de wereld te zijn. In het jongste nummer van .JPitsca- tor", het orgaan van het Centr. Ned. Hengelaarsverbond, lezen wij over deze zaak het volgende: „Zooals door ons verwacht, heeft de Hooge Raad het cassatie-beroep inzake liet Zondagsverbod verworpen, wat trou wens uit de bladen reeds voldoende be kend is. Zonder op zijpaden terecht te komen, Heeft de H. R. arrest gewezen, dat het Zondagsverbod op de Vlist niet in strijd s met de Vissoherijwet, Hiermede is dus ons verststrekkende middel, waarmede, ndien het gegrond bevonden was, alle soortgelijke verordeningen waren getrof fen, ondeugdelijk verklaard. Zoodra de Vlist ijsvrij is zal de zaak ten tweede male worden opgevat en zal ons tweede wapen In het gevecht worden gebracht; indien ook dat mocht falen ia er nog een derde in reserve." Inderdaad is inmiddels de zaak door een nieuw proces-verbaal, dat Zondag is opgemaakt, m het tweede stadium getre den. Nu de Hooge Raad heeft uitge maakt dat verordeningen als die van Vlist niet in strijd zijn met de Visscherij- wet, zal worden uitgezocht of deze ver ordening niet verder gaat dan het begrip „openbare orde", als bedoeld In art. 108 gemeentewet. Het verbaal van 21 Ja nuari vermeldt dan ook „hengelen aan den openbaren weg", welk verbod, naar de meening van het Hengelaarsveihond, een niet toelaatbare beperking van het eigendomsrecht inhoudt. Faalt ook deze procedure in cassatie, dan zal het verbod ten derde male wor den overtreden om uit te maken of de zoogen. voorweiden" tueechen den weg en de Vlist, „aan den openbaren weg" liggen. Een slordigheid In de ver ordening. Omtrent de uitspraak van den Hoogen Raad schrijft „Observator" in genoemd blad nog: „Het arrest «elf, mogelijk voor juris ten van belang, geeft geen aanleiding tot opmerkingen; interessanter is echter de conclusie van het Openbaar Ministerie, dat o.m. het navolgende zegt: „Ik merk hierbij op, dat deze verorde ning is afgekondigd op 28 Oct. 1900, ter wijl art. 40a ie ingevoegd blijkens ver ordening, afgekondigd 8 Mei 1933. De Rechtbank heeft de vraag betreffen de de ontvankelijkheid van het hooger beroep onder de oogen gezien en de straf bepaling, art. 180 lezend, gezegd, dat zich hier het ongewone en ongewenechte geval voordoet, dat in het eerste lid op overtreding van de artt. 12 tot en met 46, waaronder dus artikel 40a valt, een ma ximum geldboete van f 10 is gesteld, ter wijl het derde lid tegen overtreding van artt. 88 tot en met 48, waaronder 40a wederom valt, hechtenis van ten hoog ste zes dagen of geldboete van ten hoog ste f 25 bedreigt. Zij heeft toen geoordeeld, dat ondanks het eerste lid van art. 180 der Verorde ning, tegen overtreding van art. 40a óók hechtenis bedreigd ls. en gezien art. 40 R.O. het Openbaar Ministerie ontvanke lijk geacht in zijn beroep. De hier aangewezen slordigheid is wel sterk. Het eerste lid der strafbepaling stelt de overtreding der artt. 12 tot en met 46 een maximum boete van f 10. De belde volgende leden van het artikel «tel len andere straffen op eenige verbodsbe palingen liggende tusschen de artt. 12 tot en met 46. Om de zaak te redden, kan men nu zeggen, dat voor de artikelen genoemd In het tweede en derde lid blijkbaar uitzon dering gemaakt is op het eerste lid en voor overtreding dier bepalingen dus do zwaardere maxima gelden. Ik vraag mij echter met eenige bezorgdheid «f, of de gemeenteraad te Vllat zich bij hM Jaren later invoegen van nieuwe politioartlke- len, voldoende rekenachap heeft gegeven, welke straffen het tegen overtreding der nieuwe voorschriften bedreigd heeft. Art 40e la nu ingaachovtn in de reeki van het derde lid, zulke niet nadrukke lijk, maar alleen op grond van het num mer, dat het roorachrift kreeg. Uit den aard der in één hoofdzaak samengevatte bepalingen valt omtrent de waardeerfng van de strafmaat niets af te leiden. Er bestaat een afwiaaeling van: „aanstoot geven een de goede seden" tot „aan een rijtuig hangen Ik aan mij intuischen met de opvatting der Reohtbink wel vereenigen en be spreek due. over dese moeilijkheid heen stappend, de eigenlijke pM," Aan deze conclusie voegt „Observator" toe: Het komt ons sterk voor, dat de Ad vocaat-Generaal (Dr. Wijnveldt) hier de Vroede Vaderen van Vlist over de knie legt. Capelle a.d. IJessl. Overzicht van den loop der bevolking gedurende de maand December 1933. Bevolking op 1 December 4620 m. en 4428 vr., tota&l 9054. Inge komen personen 17 m. en 18 vr., totaal 35. Binnen de gemeente geborenen, alhier werkelijke woonplaats hebbende, 8 m. en 6 vr., totaal 14. Elders geborenen, al hier woonplaats hebben, 2 m. Totaal 4653 m. en 4452 vr., totaal 9105. Vertrokken personen 19 m. en 23 vr., totaal 42. Overleden personen, alhier werkelijke woonplaats gehad hebbende 20 m. en 25 vr., totaal 45. Bevolking op 1 Januari 1934 4633 m. en 4427 vr., to taal 9000 personen. Herv. Gerst. Knapenvereenlglng. Capelle a. d. IJssel. Op initiatief van den heer J. Kars, Herv. Godsd. onder wijzer, is in den Prins Alex. Polder een Herv. Geref. Knapenvereeniging opge richt. Gered. Capelle a. d. IJssal. Het 5-Jarig zoontje van den heer P. B. viel onder het spelen van de gemeentelijke los- en laadplaats ln den IJisel. De sohippor L. de W„ die met zijn motor lag le lossen, wist het knaapje te redden. Aanrijdingen. Capelle a. d. TJael. Op den 'a-Gra- venweg ter hoogte van de warmoezierde- rij der wed. M. v. Vuuren had een aanrij ding plaats tusschen een met graan be laden wagen der firma M. v. d Erve on een personenauto. Auto en wagen bekwa men schade. De politie, die zioh mot het geval bemoeide, onderzocht de remmen van de auto, die niet in orde bleken te zijn. Op den Capelscheweg werd de hoer T, P. door een hem aohterop rijdende auto aangereden en tegen den grond go- worpen, waarbij hij een hoofd- en oon beenwond bekwam. Dr. K. Zanlbergen verleende de eerste hulp. Milsjaaviraanlglng. Capelle a. d. IJeeal. De Herv. Meis- jeavereeniging „Martha" hield een uitste kend geslaagde jaarvergadering in het lo kaal Ringv&artweg, dat tot in de uiterste hoeken bezet wae. Na de gebruikelijke opening door mej. N. Koolhaas werden de Jaarverslagen uit gebracht, waarna het programma werd afgewikkeld, Zeer in den smaak viel het tableau „Vereenigingsspiegel". Een en an der werd door zong der leden afgewis seld. Gouderak. De heer A. Kool B.J.Ji. ie benoemd tot beeturslid van de Onderlin ge Brandverzekering Ouderkerk en Om etreken. Haastrecht. De heer I. J. Sturm volgde te Schoonhoven den Hasooneercureue en verwierf het diploma „Haeco-Rellef". met de aanteekenlng „uitmuntend". Bij een onderlingen wedstrijd van oursiatan behaalde hij den len prijs. Een tegenvaller. Krimpen a.d. Lak. De boot der Reede- rij op de Lek die Dinsdagavond een z.g. schouwburgdienst voer, moest ter hoogte van Burgerhouta Scheepswerf te Rotter dam door den miat blijven liggen. De passagiers die gedacht hadden pl.m. 1 uur nechte te arriveeren, kwamen nu Woensdagmorgen helf «even in dese ge meente aan. Krimpen a.d. Lik. De vlotterskneoht F. de Rooy is op de heipalen gevallen met het gevolg, dat hij een zijner armen brak. Dr. von Lindern heeft 't lichaams deel gezet De gymnastiekvereeniging Sparta, directeuren de heeren J. A. Kok te Rot terdam en J. v. d. Velden alhier, zal 28 Februari in het socilteitsgebouw «en uit voering geven. De heer J. 0. M. v. d. Linde heeft na een ziekteverlof zijn werkzaamheden als hoofd der openbare school I hervat. Dientengevolge ia de heer Ds Moe van de funotie ven waarnemend hoofd ont heven. Lex mond. Als werkloozen itaan hier ingeschreven 40 grondwerkers. 5 f&brteks arbeiders, 8 mandenmakers, 2 timmerlie den, 1 chauffeur, 1 machinist, 1 uitvoer der wegenbouw. Waaghalzerij. Mosrcapells. Woensdagmiddag waren eenige jongeni zoo onvoorzichtig om tlob op Ui zwakke ijs te begeven, zoo- dat vier huner er door ookten. Zij kwa men er ongedeerd af. Moordrecht. Men le thane aoover met den aanleg ven de nieuwe veldijebaan gevorderd, dat deze onder water i«Mt kan worden. Men ie nu begonnen het slootwater op de b»in te pompen. Met be- langeteilinf wordt d»i«im of desa proef ml •U|m.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 3