Gemengd Nieuws wkKwtHMI rtwrutm Nieuws in een paar ifgSSija»Efo 1.33 arriKaLiN 1.95 1.75 nat om» ieegeu ivmtw Bnnn[||.i.i.i.u.i.imiiiiii!i TWEEDE- BLR* WltUWBBtAP VOO* gtnPUWaHHfBglf UTWEBTTfrOil MAANBAB g FEBRUARI 1094 Opdrachten. Alblasierdam. Door ba middeling Tan het Hpoorwegbouwbedrijf werden aan de N.V. Klooa en Zonen'» werkplaatsen opgedragen de leerwerken, benoodigd Toor het maken van onderdoorgangen in den spoorweg nabij den Noorder Ring dijk en het verlengde van de Molukken- straat te Amsterdam. Teven» is aan ge noemde N.V. onderhands opgedragen het gedeelte van het middenstuk v van den Nederrijnbrug te Arnhem, voor welk werk de materialen reeds rijn aange voerd en waarvoor de opdracht i» ver strekt door het Rijks-bruggenbouwbu- reau. Toonssl uitvoering. Benschop. De K.K. Tooneelvereeniging „Willen is Kunnen" ral Dinsdag en Woensdag haar jaarlijksche uitvoering geven. Opgevoerd zullen worden resp. „De riekte van oom Gris", „Recht door Zee" en een pantocaine „De Amerikaan- sche Scheersalon". Filmavond. Benschop. Op uitnoodiging van do rrijw. brandweerver. heeft de propagan- dacommisai© uit den Prov. Utr. Brand- weerbond een filmvoorstelling gegeven. De voorzitter der vrijw. brandweer riep de talrijke aanwezigen een hartelijk wel kom toe, inzonderheid den eere-voorzit- ter, burgemeester jhr. mr. P. W. C. van der Goes en voorts de bevelvoerenden der brandweer uit Polsbroek, alsmede de vrijw. brandweer uit Hoenkoop. Eerst werd een serie lantaarnplaatjes vertoond, die betrekking hadden op de in Maart 1983 te Utrecht gehouden brandweer- schouw. Hierna werden eenige films af gedraaid van de in de laatste jarsn in ons land plaats gehad hebbende groote branden. Ter afwisseling werd nog een cowboyfilm gedraaid, die zeer in den smaak viel. Het was niet alleen een aan gename, maar ook een leerzame avond. De voorzitter der de heer G. P. van Beusekom, meende dsn ook de tolk te zijn van alle aanwezigen, door aan het slot de propagandacommissie harte lijk dank te zeggen voor hetgeen was vertoond. Ouderavond. Bergambacht De eerste ouderavond in de bijz. school is uitstekend geslaagd. Er waren 150 ouders, van schoolgaande kinderen aanwezig. Nadat de voorzitter van het schoolbestuur der hr. B. van den Dooi de vergadering met een toepasse lijk woord had geopend, voerden achter eenvolgens de onderwijzers het woord. Alle gemaakte kleeding en het schrifte lijk werk der leerlingen werden tentoon gesteld. Aan alle aanwezigen werd cho colademelk rondgedeeld. Tijdens den jongsten brand werd C. Stout door nedervallende vorstpannen aan het hoofd gewond. De heer P. van den Heuvel, lid van de E.H.B.O., heeft den man verbonden. Het bestuur van de bijz. school heeft aan den gemeenteraad op grond van art. 101 van de Lager Onderwijs wet een voorschot gevraagd over 1934. Plotselings dood. Bergambacht. De 75-jarige visseher Joh. van Buren, is plotseling aan hart verlamming overleden. De man, die reeds jaren alleen woonde, was bij zijn buur vrouw om koffie te drinken. Toen hij zijn kopje koffie opnam, zakte hij ineen en was overleden. Bergambacht. De heeren G. den Hoed en J. den Ouden hebben opgehouden lid te zijn van hot Orgaan tot Sfeunverlee- ning aan Werkloozen. Zlsksnhulsverpleglng. Bsrksnwouds. Vrijdagavond is ln dc saai van dsn hssr J. Anker do alge meen# vergadering gehouden van de on derlinge vereeniging voor «tekenhulzvar- pleging, onderafdeeling van „Hot Groene Kruis" Stolwijk sa Berkenwoude. Na een opwekkend woord door den heer K, Jager, voorsitter, werd de vergadering Jsopend en las de secretaris, de heer ac, Verdoold, de notulen, der vorige vergadering, die onveranderd werden vastgesteld, Vervolgens las hij het jaar verslag over 1933, dat seer goed was samengesteld, Inmiddels versohenen ten vergadering drie afgevaardigden der sus- tervereeniging te Ouderkerk a.d. IJesel, die door den voorsitter werden verwel komd. Hierna bracht de penningmeester verslag uit van sijn gehouden beheer. Hieruit bleek van hoeveel nut deze ver eeniging is voor de vele kranken en hun hu'sgezin. Verslag werd uitgebracht over het na zien der rekening over 1933, welke in orde was bevonden en hierna werd vastgesteld in ontvangst op f 7004.65, uitgaaf f 6459,31, batig saldo f 805,34 Het ledental was in 1933: 2593. Als bestuursleden werden de heeren W. Huijsman, C. Muijs en A. Huijsman bij acclamatie herkozen, evenals de drie leden voor de commissie van controle voor 1934. Eenige artikelen van het re glement werden gewijzigd. De contribu tie voor 1934 werd vastgesteld als ver leden jaar. Federatief verband met de omliggende plaatselijke vereenigingen werd goedgekeurd. Bij de rondvraag stelden eenige perso nen vragen, welke de voorzitter afdoende beantwoordde. Raadsvacature. Capelle a.d. IJssel. De heer B. Schou ten .sinds Sept. 1927 lid van den ge meenteraad voor de Staatk. Geref. Par tij, heeft ontslag genomen als zoodanig. Aan de gevolgen overleden. Capelle a.d. IJssel. De arbeider W. C. Boom, die voor eenige dagen op de Che mische fabrieken onder een hoop Super fosfaat bekneld raakte, is in het zieken huis te Rotterdam aan zijn verwondin gen overleden. Pelikaan-Comité. Capilli a.d. Usui. Ook hitr is een ,J?aUkaaa"-coaité oftiricht, waarii ilt- Ung hebben genomen de heeren J. Ver loop, burgemeester, voorzitter; A. Ver waal, A. C. Maat, H. Th. van Beek, P. Vuljk "W*. en J. Schouten Gz. Deze week zal voor dit doel een ipeldjesdag ge houden worden. J. Kart. Capelle a.d. Uttel. De heer J. Kers. Godsdienstonderwijzer bij de Herv. Geref. Evangelisatie, is plotseling ongesteld geworden, zoodat hij jZondag de gods dienstoefeningen niet leiden kon. Hij moet eenigen tijd rust houden. Gouderak. Woensdagmorgen kwam dr. Westendorp van Moordrecht, toen hij de Veerstraat uitfietste, in botsing met een auto. IV fiets werd vernield, doch de dokter bleef ongedeerd, zoodal hij por geleende fiets verder kon. Dezfer dagen viel een knechtje van de firma Boers met zijn zijde op eon pen waardoor hij het bewustzijn verloor. Nadat het slachtoffer per auto naar huis was gebracht, heeft de geneesheer, die inmiddels was gehaald, de getroffe ne onderzocht, doch kon geen ernstige gevolgen vaststellen, zoodat dit ongeval goed afliep. Raadsvergadering. Hoenkoop. De Raad dezer gemeente kwam m openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van jhr. mr. P. W. C. v. d. Goes, burgemeester. Na opening met gebed en voor.ezing der notulen wer den verschillende ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd werd een begrotingswijziging 1933. Het aantal opcenten op de gemeentefondsbe lasting voor 1934 werd bepaald op 28. Op een verzoek van eenige arbeidersor ganisaties om verhooging van steunuit- keering voor de georganiseerde werk loozen, werd gunstig beschikt. Op een schrijven van Ged. Staten over wijziging jaarweddenregeling voor burgemeester, secretaris en ontvanger, werd besloten gunstig te adviseeren. Het voorstel van B. en W. inzake wij ziging der verordening regelende eischen benoembaarheid en bezoldiging gemeen teveldwachter werd aangenomen. De beslissing op een schrijven van Ged. S.aten inzake reorganisatie van den vleeschkeuringsdienst werd aangehouden tot een volgende vergadering. Aan het verlangen van Ged. Staten om eenige wijzigingen aan te brengen in het ambtenarenreglement, werd voldaan. Nadat de voorzitter de wenschelijkheid daarvan had gemotiveerd, besloot de raad tot invoering van reiniging6belas- ting, terwijl het invoeren van een hon denbelasting werd aangehouden tot een volgende vergadering. Ten aanzien van een eventueel in te voeren verlichtings belasting zullen B. en W. van advies dienen. Krimpen a.d. IJssel. In de maand Ja nuari zijn voor rekening van de veree niging voor ziekenhuisverpleging „On derlinge Hulp" 20 patiëpten in zieken huizen verpleegd geweest. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1635, bedraagt 45. Kinderdijk. Op de scheepswerf van de N.V. L. Smit en Zoon werd de kiel gelegd voor een te bouwen tankboot voor rekening van Ph. van Ommerens Scheep vaartbedrijf te Rotterdam. Het schip meet: 55.75 x 7.50 x 2.1 meter; laadver mogen 900 ton. Het is bestemd vo#r ver» voer van benzine op den Rijn. f Raadsbesluiten. Langerak. In de Donderdag gehouden voltallige raadsvergadering onder voor zitterschap van den burgemeester, werd medegedeeld, dat Ged. Staten de goed keuring hebben verdaagd van de gt- meente-begrooting 1984. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen be sloten tot aanvulling van het ambtena ren reglement inzake politieke gezind heid ens. Besloten werd tot tijdelijke korting gedurende drie jaren van&pCt., Ingaande 1 Juli, op de jaarwedde van den veldwaohter en op alle door den raad vaetgeatelde wedden met uitzonde ring van den ambtenaar ter eeoretarle. Ingevolge art. 10, 2e lid der verordening op het beheer van het woningbedrijf, werd als rente percentage voor weder- zljdeche etortingen tuezchen gemeenteen bedrijf, vaelgeeteld de rente welke door de Banh van Nederlandeche Gemeenten aan deze gemeente in rekening wordt gebracht of vergoed. Aan Ged. Staten zal worden bericht, dat de raad zich kan vereenigen met hun schrijven, betref fende het voornemen, deze gemeente over te Lrengen van de 3e naar de 2e klasse, zulks in verband met de vermin dering van het aantal inwoners, doch met dien verstande, dat deze wijziging geen verlaging van de jaarwedde van burgemeester, wethouders, secretaris «n ontvanger tengevolge zal hebben, voor zoover dezen op 1 Januari 1933 in dienst der gemeente waren. Besloten werd nog de opcenten op de fondebelasting van 175 op 200 te verhoogen, zulk» in ver band met de aanvankelijk te hooge ra ming als uitkeering van het rijk, inzake werkloosheidsuitgaven. Hierna sluiting met dankgebed. Lekkerkerk. Alhier i» opgericht een konijnenfokkers vereeniging „Het Ras- konijn". De beer C. de Jager Czn. i» be noemd tot betaalmeester der Veilingver- eeniging „Lekkerkerk en Omstreken". In een vergadering van de veree niging tot bevordering van Landbouw onderwijs voor Lekkerkerk en Omstre ken, is besloten f 300 te schenken aan de commissie voor de ontwikkelingscur sussen, om deze in 1934 te kunnen voort zetten, nu Ged. Staten het gemeentebe stuur gedwongen hebben, het subsidie voor deze vereeniging van de begrooting te schrappen. De gem.-politie verstrekt inlichtin gen over 4 schapen, die zijn komen aan- loopen. Lopik. Voor de Jongel. en Meisjes Vereen, op Geref. Grondslag te Lopik, hoopt Donderdagavond 8 Februari, om 7 uur, in de Geref. Kerk (a.d. Fuike- brug) op te treden ds. J. A. Tazelaar van Rotterdam. Moercapelle. Op de Donderdag gehou- deneierveiiing waren aangevoerd, 9976 kippeneieren. Prijs per 100 stuks f 2.85 f 3.55. 57 eendeieren f 4.60 per 100 stuks. Bij de Vrijdag gehouden controle der rijwiel- en wegenbelasting, vielen weer enkele slachtoffers. Llchtstorlng. Oud-Alblas. Bij het rooien van hoo rnen in de Peperstraat kwam een der boomen terecht op de draden van het electr.'sch net, met het gevolg, dat deze terecht kwamen op den beganen grond. Een paar meter er vandaan bevond zich mej. Leeuwis, die gelukkig met den schrik vrij kwam. Er werden maatrege len genomen ter voorkoming van onge lukken. Te ongeveer 7 uur in den avond waa het euvel zoover hersteld, dat allen konden worden voorzien van licht. Ouderavond. Oud-Alblas. Voor de eerste maal werd in de chriat. school een druk bezochte een goed geslaagde ouderavond gehouden Het hoofd der school, de heer P. Beze- mer, liet zingen ps. 119 vers 53, ging voor in gebed en las Efeze 6. In een kort openingswoord zei zpr. dat we met onzen tijd mee moeten. Ouderavonden hebben veel goeds in zich. Na een woord van welkom wees spr. er op, hoe er in Gods Woord over het kind gesproken wordt, dat zelfs voor ouderen als een zeker model aangegeven wordt (o.m. wanneer ge niet wordt als een kind, kunt gij het Koninkrijk Gods niet ingaan) Spr. bepleitte het goed recht van Chris telijk onderwijs, als zijnde een aanslui ting op de doopsbeloften. We moeten de kinderen de woorden der Waarheid lee- ren verstaan, voor zij de waarheid der woorden verstaan. De school zonder bij bel, aldus spr., is gelijk de woestijn zon der een waterput. Na dit inleidend woord besprak de heer Mabelis, onderwijzer deze school, zijn onderwerp: School en Huisgezin. Hij gaf in verband met de opvoeding van het kind hierover een leerrijke uit eenzetting. De opvoeders der kinderen, aldus spr., zijn in de eerzte plaats de ouden; de school is slechts hulpmiddel en dan nog maar voor enkele jaren. Een belemmering voor de opvoeding zijn zeker wel de vijandelijke moderne theo rieën. Na.het gezin neemt de zchool een zeer belangrijke plaat* in. Het onderwijl mag in het algemeen nooit gaan ten koste van de opvoeding. Naast de ge wone zaken, moet er tijd zijn de kinderen te wijzen op hoogere geestelijks dingen. Op de school valt het sier vaak voor, dat men in de gelegenheid is de kinderen te wijzen op de eerbied voor de oudere en omgekeerd moet in het gezin de eer bied voor een onderwijzer gekweekt wor den. Het geheim der opvoeding ii de liefde tot het bind, De onderwijzer G. Folkerama hield ten lezing over: ..Kinderleugen". De zonde van bedriegelijkheid ia algemeen en de neiging van liegen ia den msnsch aange boren en kan door de omgeving sterk beïnvloed worden. In de eerste plaats moeten de ouders eerlijn zijn tegenover hun kindoren. Liegen komt voort uit ver schalende oorzaken. Spr. noemde de noodleugen, liegen uit schaamte, uit vrees voor straf enz. De kinderen moe ten geleid worden en noodig is het ge- OORLOGSM ACH I NE. I* XMkMto (ZrhU»4) m altwi MTfeirrUipMeklai lit;*! fttop*. bed, dat God ze leidt in alle waarheid. Het hoofd der school sprak over de vaderlandsche geschiedenis op de Christ, school, Hoe we de geschiedenis bezien, hangt af van onze eigen leven»- en we reldbeschouwing. Om eerbied en belang stelling voor onze vaderlandsche geschie denis te wekken ie noodig boeiend vertel len, de geestdrift opwekken voor onze helden van weleer, doch bovenal uit la ten komen, wat God ons in hen ge geven heeft. Op bescheiden wijze werd aan de aan wezigen eenige consumptie verstrekt, terwijl tijdens de pauze de gelegenheid werd opengesteld om het werk der leer lingen te bezien. Een kort slotwoord sprak de heer Be zem er. De heer Muilwijk was de tolk der ver gadering, toen hij bestuur en onderwij. zend personeel dank bracht voor het ini tiatief om dezen avond te organiseeren. Hoogheemraadschap „De Krimpener- waard". Ouderkerk a.d. IJssel. Dijkgraaf en Hoogheemraden der Krimpenerwaard hebben in hun vereenigde vergadering be sloten, aan Ged. Staten ter goedkeuring voor te stellen, een salarisverlaging van den secretaris, den penningmeester en den fabriek-landmeter der Krimpener waard van 5 De salarissen bedroegen respectievelijk f 1600, f 1600 en f 2800. Jaarvergadering „Schuttevalr". Papendrscht. De afdeeling Pzpen- drecht de schippersvereeniging „Schut tevalr" hield haar jaarlijksche bijeen komst in het café „Schippershuis" van den heer Jan van Wijnen. De voorzitter, de heer W, Borzje Lxn., sprak in zijn openingswoord de beate wenschen uit namens de afdeeling, aan allen, die aanwezig waren, benevens hunne gezinnen voor het pas begonnen jaar. Spr. constateerde, dat de opkomst thans weer bevredigend was. Toch sou het aantal aanwezige leden zeker het dubbele moeten zijn, gezien de sterkte der afdeeling. Inzonderheid verwelkomde spr. den heer Van den Heuvel, die zich de moeite had getroost van Sliedrecht te komen, om namens zijn afdeeling de vergadering bij te wonen. Twee der be stuursleden waren niet aanwezig; 4én om dat hij wegens zijn werkzaamheden bui ten de gemeente was, terwijl de heer H F. v. d. Adel had gemeend, te moeten bedanken, ook als lid. Een desbetreffend schrijven las de voorzitter voor. De no tulen werden onveranderd goedgekeurd. Ook de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar, welke waren gecon troleerd door een bestuurslid en twee gewone leden, werden in orde bevonden De stemming ter benoeming van een bestuurslid had tot uitslag, dat de heer H. van Dode waard met 16 stemmen werd gekozen. Hij aanvaardde zijn be noeming. Als afgevaardigde naar de al gemeene vergadering, welke dit jaar hoogstwaarschijnlijk te Meppel zal wor den gehouden, werd gekozen de heer W. Borsje Lm., terwijl als reserve af gevaardigde zal fungeeren de heer Jan van Wijnen. Verscheidene voorstellen, die de scheepvaart betroffen, werden breed voerig besproken en zullen nog nader worden bezien, teneinde ze t.z.t. door te zenden aan het bestuur. Nadat bij de rondvraag enkele leden op gebruikelijke wijze waren ingelicht, volgde sluiting. Opdracht Ned. Spoorwegen. Waddlnxveen. De Nederlandeche Spoorwegen hebben het bouwon van een hoofd- en nevengebouw en een crefswo- ning alhier, benevens een hoofd- enfc ne vengebouw, een goederenloods en een chefswoning met schuurtje, alles te Bos. koop, evenals een gebouw voor algemeene doeleinden aldaar, te samen f 151.400, opgedragen aan den heer G. G. Rijs wijk te Heemstede. Schoorsteenbrand. Waddlnxveen. Ten huize van den heer D. M. aan de Kielkade ontstond oen schoorsteenbrand. De vlammen aioegen hoog uit den schoorsteen. De omwoners wisten met behulp van enkele emmers water het vuur te dooven. Arm gebroken. Waddlnxveen. De scholier 0., die op het schoolplein met sijn makkertjes aan het spelen was, is daarbij gevallen en heeft sijn rechterarm gebroken. Hij is naar den dokter vervoerd, die hem hulp verleende. Met pensioen. IJtselsteln. Na ruim 84 dienstjaren gaat de rijksveldwachter A. J. Aartsen met ingang van 1 Maart den politie dienst met pensioen verlaten. Den lsten Januari 1001 werd hij als agent v»n po litie aangesteld in de gemeente Utrecht, waar hij werkzaam is geweest tot 31 December 1904. Op 1 Januari 1905 werd hij aangesteld als rijksveldwachter. Respectievelijk is de heer Aartsen gesta- tionneerd geweest te Utrecht, Nieuwkoop en bijna 19 jaren te IJsselstein. Vrijdagmorgen moest de vracht auto van den heer Outhuijae, die gela den was met meubelen, uit de garage worden gereden. Daar de motor niet wil de loopen, besloot men met een andere auto de vrachtwagen uit de garage te trekken. Daar niemand achter het stuur plaats had genomen, reed de vrachtauto, toen deze op den weg een draai maak te, in een sloot. Later werd hij op :iet droge gebracht. Met eenige schade aan de auto en aan de meubelen liep dit on geval af. School mei den Bijbel, IJsselstein. Vrijdagavond hield boven genoemde school een ouderavond tevens jaarvergadering, in de school aan het Kronenburgplantsoen. Een groot aantal ouders en andere belangstellenden had aan de uitnoodiging gehoor gegeven: de beide lokalen, die hiervoor waren inge richt, waren tot in de hoeken gevuld. De voorzitter, de heer J. II. RoUman, liet rfngan de verzen 1 en 4 van Pe. 100 ba fiif duin* voor ia fibed. De no- OU DE SKI't. Mussolini houdt zich lenig door ski- loopen in den omtrek van Rome. tulen van den secretaris werden na voorlezing met algem. stemmen onver anderd goedgekeurd. De cousulent, ds. Kootselaar, van Linschoten. hield een toespraak, waarin duidelijk uitkwam hoe noodzakelijk het ie, dat contact wordt gezocht tusechen oudera van school gaande kinderen en het onderwijzend personeel der school. De jaarverslagen van secretaris en penningmees tr werden met algem. stemmen onveranderd goed gekeurd. Bij monde van den heer J. dc Gier werd rapport uitgebracht van ds commissie tot het nazien van boeken en kas van den penningmeester, alles was in orde bevonden. Op voorstel van het bestuur werden tot het naz en van boeken enz. Voor 1934 aangewezen de neeren Overbeeke én J. Peele. In do pauze werd gelegenheid gegeven om het werk der kinderen te bezichtigen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. Als bestuursleden waren aan de beurt van aftreden de heeren dr. J. M. de Morrée, J. Wild schut en B. van Woerden. De laatste wenschte niet meer voor een bestuurs functie in aanmerking te komen en de heer De Morrée deelde hetzelfde mede. Bij de eerste stemming werd de heer Wildschut met een overgroote meerder heid herkozen. Hij nam zijn benoeming weer aan. Na een vrij langdurige stem ming werden tot nieuwe bestuursleden gekozen de heeren J. A. de Gier en J. de Gier. Ook dezen namen hun benoeming aan. Het hoofd der school, de heer F. J. de Gooijer, gaf een vertooning met en kele lichtbeelden en bracht verslag uit over het onderwijs. De onderwijzer J. G. de Bruin hield een lezing, waarin uit kwam de vroege rijpheid van het kind op zedelijk gebied Van de rondvraag maakte niemand gebruik. Nadat Ds Rootselaar nog had laten zingen het 5e vers van ps. 105 sloot hij de vergade ring met dankgebed. Tijden» do vergade ring hadden eenige dames chocolade en versnaperingen rondgediend, terwijl aan de heeren een sigaar was gepresenteerd. Strsskvergatlsrino S.D.A.P. IJtselsteln. Vrijdagavond hield het Gewest Utrecht in de zaal van het café „De Strik" een vergadering, bedoeld als inzet voor de ledenwerfactie en bestrij ding van het fascisme. Als spreker trad op het Tweede Kamerlid Dr. Van der Waerden uit Laren, met het onderwerp, „Wat kan de wereld redden, fascisme of Socialisme". De vergadering, welke door een 200 personen was bezocht, werd geopend door den heer J. Reijders, se cretaris van het Gewest Utrecht. Deze zette het doel uiteen en deelde mede, dat na afloop der rede van den spreker ge- Xtheid werd gegeven om met hem te tteeren. Dr. Van der Waerden ring aan met te zeggen, dat er onder alle groepen van de bevolking wanhoop iz, Wij zitten nog steeds in de crisis met alle ellende. Spr. noemde de crisis en de werkloosheid menzohenwerk, dat niet behoefde te be staan, wanneer wij een socialistische maatschappij hadden. Hij besprak het fascisme in Italië en Duitschland en betoogde, dat daar absoluut niets ander» bereikt wordt dan een geordende staat. Zoo is het z.i. ook hier in Nederland met het fascisme gesteld. Volgen» spr.'s meening zou het echter nooit zoover ko men, dat het fascisme hier in ons landje de overhand krijgt. Toch waarschuwde hij de aanwezigen er voor om zich door de vleiende woorden van den fascist niet te laten verleiden, want later zou men er dan het grootste nadeel van onder vinden. Na een rede van ongeveer 1H uur oogstte de spreker een langdurig ap plaus. Daar er niemand van de gele genheid tot debat gebruik wenschte te maken, sloot de heer J. ReijUeis met een kort opwekkingswoord, om lid te wor den van de S.D.A.P. de vergadering. Zevenhuizen. Donderdagavond zou de „Universal Kunstenaars" Mr. Carter en miss Corina met hun artisten een voor stelling geven in de concertzaal van den heer H. van Reeuwijk. Wegens gebrek aan belangstelling ging deze voorstelling niet door. INBRAAK. Zevenhuizen. Inbrekers hebben des nachts een bezoek gebracht aan de wo ning van den heer G. O. aan den Knib- belweg. Vermoedelijk zijn zij met een valschen sleutel binnen gekomen. Ont vreemd werden eenige gouden en zilve ren voorwerpen. De bewoners hebben niets gemerkt. Er is aangifte bij d« po litie gedaan, die naar de dadere nog zoekt. fWEEPt BtAB> Dinsdag 6 Februari. Hilversum. A V R O. 8—10 Gramofoon, 10—10.15 Morgenwijding; 10.161030 Gramofoon; 10.3011 Kook- «n Bak- praatje; 11—12 Orgelconcert en So praan; 12'2.15 Concert door het En semble Rentmeester en Gramofoon, 2.152.30 Gramofoon; 2.30—0 Piano recital, 34 Knipcursus, 4yl54.3Ö Gramofoon, 4.30—5 Radio Kinderkoor- zang; 5—6.30 Verhalen voor kleinere kinderen door Mevr. Ant. van Dijk; V.P R O. 5.30 uur Bijbelvertelling voor de jeugd. 17de voordracht Spreker: Ds. B. J. Aris, A.V.R.O. 6-6.30 Gra mofoon, R.V.U. 6 307 Mej. Ada Geyl over: „Moderne Engelsche Letterkun de" II; AVR O. 77.30 Concert door het Omroep-Orkest en Cello; 7.308 Engelsche les voor gevorderden; 8 8.05 Nieuwsberichten; 8.058.30 Z.Ex, Minister Mr. H. P. Marchant over: „Onderwijs en Politiek"; 8.30— 8.45 Concert door Gino Bordin en zijn Hawaiian-Orkest; 8.4510.15 Concert door het Omroep-Orkest, Zang en Cel lo; en Concert door Gino Bordin en zijn Hawaiian-Orkest, 10.15—11 Op voering van „De Jacht naar het Goud van Kapitein Kid" (vijfde bedrijf); 11 11.10 Nieuwsberichten; 11.10—12 Concert door John van Brück en zijn Orkest. Hulzen. KRO. 89.15 Concert; 10 11 90 Gramofoon; 11.9012 Godsdien stig halfuurtje door Kapelaan J. H. A Hendriks: 12 151.45 Concert door bet K R O-Sextet: 28 Vrouwenuur tje; 84 Modecursus: 45 15 Gramo foon: 5 155.30 J. Dekkers over- ,Ne- derl.-Indië Jeugd-Miasioneering"; 5.306 Concert door de Stafmuziek te Assen, 6—615 Pater A. Loogman C.S.Sp. over: „De Katholieken pers in Oost-Afrika"; 6 15640 Vervolg Con cert: 6.40-7 Cursus Esperanto, 7.15 7 96 H Ch. G J v. d Mandere over: ..Finland het land van bosaehen en meren": 7 357 45 Gramofoon7 46 8 Verbondskwartiertje: 89 Uitzen ding van een Concert te Deventer; 9 9.05 Nieuwsberichten; 9.059AO Con- eert door het K R.O.-Orkeat; 9.50-10 „Deze week waren wijIO 10.15 Vervolg Concert, 10.1510.30 Viool spel; 10.30- 1035 Nieuwsberichten 10.36—11 Vervolg Concert, 11—12 Gramofoon. Woensdag 7 Februari. Hilversum. V AR A. 8 uur Gramofoon; 9 30 uur Onze Keuken door P. J Kers Jr.; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding, V.A.R.A. 10.16 uur Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur Concert door de Notenkrakers en Gramofoon; 2 uur Orgelspel; 2 15 uur Knipcursus; 3 uur Voor de ^Kinderen, 5.30 uur Concert door het V A R.A - Oïkest; 6 uur Voordracht door Janny van Oogen; 6.15 uur Vervolg Concert; 7 uur H. Keizer over de a.s. wereld kampioenschappen biljarten te Gronin gen; 7 20 uur Vervolg Concert; 8 uur S.O S.-berichten en Nieuwsberichten; 8.20 uur Uitzending van het Euro- peesch Concert te Brussel, 9.05 uur Nieuwsberichten; 9.15 uur Vervolg Europeesch Concert; 10 uur Zang en Orgel; 10.30 uur Voetbal van den dag. Beschouwing over den gespeelden wedstrijd Roode DuivelsZwaluwen; 10 50 uur Concert door de Fliereflui ters; 1130 uur Gramofoon. Huizen. NC.R.V. 6-8.16 Schriftlezing •n Meditatie; 8 15—9 90 Gramofoon, 10.3011 Morgendienst door Ds. D Ringnalda Jr.; 1112 Cello-recital; 12.15—12.30 Gramofoon; 12.30—2 Concert door het Ensemble Van der Horst; 2—6 Orgelbespeling; 3—830 Lezen van Ghr. lectuur; 3.30—3.45 Gramofoon; 46 Liederen-recital en Gramofoon; 66 Kinderuurtje; 6— 6 30 Landbouwhalfuurtje. H. Kipper- sluys over: „Narcotische planten"; 6 30 7 Onderwijsfonds voor de Binnen vaart; 7.15—7.30 Nieuwsberichten: 7.308 Mevr. A Quarles van Ufford over: „Us Stambroerren"; 8O Con cert door het N C-RiVUKlein-Orfapst. 9—9.30 Dr. A. L. W. de Gee over. „De burgerbevolking en de gasoorlog; 9.30 —'1030 Vervolg Concert; 10 uur Nieuwsberichten, 10.9011 30 Gramo foon. VOOR DE SPORT. In Thüringen zij* werkloozen aan den arbeid om een bobsleebaan aan te leggen. Vernietigd werden, om de goederen op prijs te houden, 2.6 millioea K G. suiker, 400.000 wagons graan, 144.000 wagons rijst, 267 000 aakken koffie, 1.4 millioea K G. vleeseh Het comité verklaart, dat de vernietigde levensmiddelen voldoende zouden zijn geweest om tweederde ge deelte van de verhongerden te redden. VEEN 6EEFT NIET TOE. Raadsbesluit uitgevoerd, j De gemeenteraad van Veen heeft zijn besluit om den heer Schouten, gem - secretaris tot tijdelijk gemeente-ontvan ger te benoemen, gehandhaafd. Gelijk gemeld hebben B en W. zich tegen dit besluit verzet en geijverd voor de combinatie der betrekkingen van se cretaris en ontvanger, daarin gesteund door een missive van den minister, waarin kennis gegeven was, dat verdere financieele steun van het rijk niet ver leend zou worden als aan de eischen van de regeering niet ten volle werd voldaan. B en W. hebben echter het raadsbe sluit moeten uitvoeren en thans zijn don heer Schouten alle stukken, benevens de sleutels van de kluis ter hand ge steld. AANSLAG OP EEN GEVANGEN BEWAARDER. Met «zn mes gewond. Dinsdagochtend is in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen de ge vangenbewaarder G. P., belast met het toezicht in een lokaal, waar eenige ge vangenen werkzaamheden verrichtten, ernstig mishandeld. Op een tafel lagen gereedschappen, waaronder zich twee messenbevonden. De heer P. had nauwelijki sijn col lega afgelost, toen een der gevangencu, iemand die reede verechillende vonnis sen achter den rug beeft en ook al meer malen een dreigende houding tegen zijn bewakers had aangenomen, op dreigen den toon riep, dat er maar een* ea» spie gel in het werklokaal moest komen. De bewaarder antwoordde op barsehen toon, dat de gevangene een ander# hou ding aan te nemen had, waarop deze een der op de tafel liggende messen greep en daarmee als een razende P. te lijf ging. Deze weerde zich *00 goed en *00 kwaad als het ging, maar kon toch niet verhinderen, dat hij maar kon toch niet verhinderen, dat hij •en achttal messteken opliep aan gelaat en handen. Het gelukte hem tenslotte, om de deur te openen en alarm te ma ken, waarna de woesteling spoedig over mand werd. De gevangenisdokter heeft den cipier verbonden; hij bleek er met wat bloed verlies afgekomen te zijn en werd per auto naar zijn woning vervoerd. ARRESTATIE VAN „BANKDIREC TEUR" Verdacht van apllehtlng. De Haagsche politie heeft aangehou den ter zake van vermoedelijke oplich ting of verduistering J. J. D. (zich noe mende en schrijvende Debets van Loon), directeur der Hollandsche Belegging»- en Financieringsbank, gevestigd Torrjaten- atraat 191 te 's-Gravrahage, in welk per ceel eenige weken geleden de geheele administratie in beslag werd genomen, op grond van overtreding der Loterij- wet. Deze bank gaf uit beleggingsverzo- keringen, schuldbrieven en credietbrie- ven, waaronder met verplichten aankoop van loten. In ditzelfde perceel was tevens geves tigd de „Eerste Hollandsche Maatschap pij voor Onroerend Goed", onder don- zelfden directeur, waarvan de admini stratie eveneens in beslag werd geno- mm. Ook hitr wtriin «ooimatmd, ntalOiirm. wtMldnlmdo fbllitttM aan het publiek verkocht, die zooge naamd geamortiseerd werden op de trek kingen der Staatsloterij. Deze amortisa tie, die over vijf aeriën verdeeld was, kwam in werkelijkheid hierop neer, dat de ondernemer zelf aanwees of het prijs- nummer in de bewuste serie viel. De on dernemer zocht meestal zijn slachtoffers in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Bij het gehouden onderzoek is niet ge bleken, dat inderdaad loten werden aan gekocht. NOODLANDING OF HET STRAND. Een K L M-vliegtuig heeft Zaterdag een geslaagde noodlanding op het Bel gisch strand uitgevoerd. Het was Zater dagmiddag te 4 u. 45 uit Rotterdam ver trokken met bestemming naar Londen. Boven Lympne gekomen, bleek, dat de mist een landing op dat vliegveld onmo gelijk maakte. De piloten besloten naar Ostende te vliegen, waar een landing echter even- eene door den dikken miet onmogelijk was, evenals te Duinkerken, waarheen de beef uurder toen zijn toestel wendde. Daar de brandstof begon te verminderen besloten de piloten een noodlanding uit te voeren op het ztrand. Deze landing gelukt* uitstekend. De vier passagiers zijn per auto naar Ostende vervoerd, vanwaar zij gisteren naar Londen zijn vertrokken. ONDEUGDELIJKE KAAI. Tc Thora, bij Roermond heeft zich een ernstig vergiftigingzgevnl voorgedaan* waardoor drie kinderen vnn den café houder Keizers in levensgevaar verkee- ren. De geneesheer heeft geconstateerd dat de vergiftiging is veroorzaakt door het eten van kaas. De politie van Roermond heeft de zaak nog in onderzoek. ALLE MONARCHISTISCHE ORGANI SATIES VERBODEN. De Duitzche rijkeminister van binnen- landache zaken heeft naar aanleiding van een voorstel van den Pruisischen minister-president, de landsregeeringen verzocht alle monarchistische organisa ties onmiddellijk te ontbinden en te ver bieden. In de toelichting wordt verklaart, dat deze maatregel overbodig sou zijn ge weest, wanneer de organisaties de noo- dige reserve hadden getoond en zich hadden beperkt tot het instandhouden van zuiver historische herinneringen. De nationaal-eocialistieche staat zal de his torische verdiensten van groote Duitsebf vorsten en Pruisische koningen steeds er kennen. Hij kan echter niet dulden, dat duistere elementen zich in de monar ch ist'aehe beweging dringen en pogingen doen deze te organiseeren tot een opposi tie tegen den nationaal-socialistischen staat. Pogingen daartoe zijn in strijd met den geest en de letter van de wet tegen de vorming van nieuwe partijen. TRAANGAS IN OANSZALEN. De bond voor Groot Polen, een politie ke organisatie, welke op last van de Poolse he regeering een half jaar geleden werd verboden, oefent de laatste dagen een waar schrikbewind uit. In verschil lende deftige dansgelegenheden hebben de leden talrijke bolletjes met traangas geworpen, waardooT onder de aanwezigen ?«n paniek ontstond, en iedereen Mjf- utr in itNMtW»' Daarbij werden verscheidene gasten on der de voet geloopen en gewond Het bleek, dat de leden van den bond zich onder de gasten hadden gemengd en dat zij. als de »al«n goed vol waren, de bolletjes met traangas op den dansvloer strooiden zoodat zij terstond doordeden sende paartjes werden stukgetrapt en het gas zich verspreiden kon. Verdacht hiervan zijn drie studenten gearresteerd. Volgens mm mededeeling van de politie zijn ook in eenige Joodsche winkels traangas- en stinkbommen ge worpen. Tot dusver heeft men de schul digen niet kunnen vatten. OUDE MISDAAD ONTDEKT. Officlersweduwz vergiftigd. Eenige jaren geleden overleed te Höde in den Hars de officiersweduwe von Birkefeld Haar verpleegster, mevrouw Grosakopff, maakte bij de erfgenamen aanspraak op terugbetaling van een lee ning aan mevrouw von Birkefeld, ten bedrage van 8000 Mark. Als bewijs legde zij era schuldbekentenis over Daar de erfgenamen zich onwillig betoonden, wero .-on eivfe'e procenure aanhangig gemaakt bij de rechtbank te Göttingen, Bij de behandeling der zaak kwam aan het licht, dat de handteekening van me vrouw Birkefeld op de schuldbekentenis valsch was. Op grond hiervan werd be sloten het lijk op te graven. Bij de daar op gevolgde sectie bleek het lichaam een hoeveelheid arsenicum te bevatten, vol doende om de heele familie naar de an dere wereld te helpen. Voorts kon wor den vastgesteld, dat mevr. Grosakopff zich destijds arsenicum had weten aan te schaffen en dat zij reeds vroeger we gens bedrog was veroordeeld. Een en ander was aanleiding om haar in arrest te stellen onder beschuldiging van moord op mevrouw von Birkefeld. BLOEDBAD IN EEN BALZAAL. Te San Paulo (Brazilië) hadden twee officieren in een der voornaamste dans gelegenheden twist met andere bezoe- kers gekregen Zij verlieten het lokaal en een uur later keerden zij terug met een troep soldaten, die de danszaal binnen drongen met de bajonet op het geweer en alles kort en klein sloegen. Er ontstond een ontzettend tumult; vrouwen en kinderen werden onder den voet geloopen en velen sprongen uit het venster op straat. De danszaal bood in korten tijd een verschrikkelijken aanblik, vele personen werden gedood, een nog grooter aantal gewond. Er is een officieel onderzoek ingesteld maar het aantal slachtoffers is niet be kend gemaakt, Volgens een officieus bericht is 't aan tal dooden 12 en dat der ernstig gewon den 20. De soldaten behoorden tot de regimenten uit Noord-Brazilië, die se dert de revolutie van 1932 te San Paulo zijn gestationneerd. BANDIETEN IN AMERIKA. Drie bankovervallen op één dag. Op één dag zijn in de Vereenigde Sta ten drie bankovervallen gepleegd. Te Needham in Massachusetts hebben Vrij dag vier bandieten een agent gedood en een bankbediende gewond, om er ver volgens vandoor te gaan met een bedrag van 10.000 dollars,, van de Needham Trust Company. Te Pennsgrove in New Jersey hebben vier roovers een overval gepleegd op de Lennsgrove National Bank en daarbij 130.000 dollar buitge maakt. Te Coleman in Texas beroofden drie mannen in First National van een bedrag van 35.000 dollar. Zij ontvoerden zes bankbedienden, van wie later weer vijf in vrijheid zijn gesteld. ALS ER NIETS VERNIETIGD WERD... Het Bostonsche hulpcomté tot leniging van den wereldnood publiceert de vol gende cijfers over het afgeloopen jaar: In de geheele wereld door honger ge storven 2 4 miUioen menschen, door zelf moord (uit nood) 1.2 miUioen menschen. Twee personen van de bende, die zich bij het volksgericht te Zoutkamp hebben schuldig gemaakt aan vernieling van het huisje van den vizecher, zijn gearresteerd en ter beschikking van den officier van justitie te Groningen ge steld. Het stoorasehip „Alblasserdam", van Gebrs. v. Uden Scheepvaartmaat schappij te Rotterdam, is verkocht naar Rusland. Evenals de „Hillegom", de „Kralingen", de „Saasenheim" en de „Wassenaar", allen in de oorlogsjaren gebouwd is het schip voor de houtvaart op de Oostzee- en andere kleinere ha vens bestemd. Het sinds 12 Dee. vermiste Itaiaan sehe motor-zeilschip Anna Elisabeth, wordt officieel als verloren beschouwd. Men vermoedt, dat het sehip in den nacht van 14 December in de Golf van Gascogne het slachtoffer van den cy cloon is geworden. De bemanning vnn negen koppen is daarbij zonder twijfel omgekomen. Tienduizend New Torksehe taxi chauffeurs zijn plotseling in staking ge gaan. Zij eischen terugbetaling van 2.000.000 belastinggeld, daar de taxi belasting later onwettig is verklaart. Donderdagnacht en Vrijdag heeft het in de hooge Ardennen weer fel ge sneeuwd. Bij Elsenborn, in het kanten Eupen, bereikt de sneeuwlaag, op som mige paatsen, era dikte van 2 meter. El ders, in het Hooge Veen ligt 30 a 60 e*. sneeuw. Volgens een telegram uit Moskou heeft een groep Russische onderzoekers in het Poolgebied, op een piek, niet vet van het Behrmeiiand, een sneeuwhut ontdekt, waarin sporen gevonden zijn van Amundsen's laatsten vliegtocht. Bij zonderheden ontbreken nog. De burgemeester van Agodo in Spanje, was era anti-socialist. Toen de gemeenteraad bijeenkwam, verklaarden de socialistische leden dat de burgemeea ter tot aftreden moest worden gedwon gen. „Ieder die weigert vóór zijn aftre den te stemmen, aal uit het venster ge worpen worden", aldus verklaarden de socialisten, voordat de stemming plaats had. Nu heeft Agudo een zoeialietieehen burgemeester. Drie Japanaehe bombardements vliegtuigen, die van Tomioka naar Na- gasakie onderweg waren, zijn in een storm geraakt en in zee gestort. Alle in zittenden vonden den dood in de gol ven. IN ONZE STOFFENHAL ZIJDE EN KUNSTZIJDl ■■1)1 IIIII llllhllllEM TOILl 01 SOU w*er M*uert«ëe. je eie Ilnferje-Weurei». SO eeetlm. weeë. cmpi o« chihi iJSTKiTS" GARNITUUR «en g«kUurd met gebloemde NACHT HIND gekl. batlit aardig model TRICOT AlrtNl a kun.lxlld.i all* ,46 br««d.'Mrt.. „SORITA Het vermeerde Nedefe«d«eh Kuet»*«Jëe fabrikaat',80 "eHbreed; Ireele jJJ lingerie de»«ln» V" Meter In effen llngerle-kleereit per Meter eeev lAIY-JASJI JxpaAKh. did* •ATIST RARY. SCHORT Jl ImhM iaby-sterluiirs m e .Q5 doxlln CHARMEUSE ONDERJURK prlm. Ew.llt.f met mooie kanten pe» AMES PYAMA batist, efknoof* model met wijde pantalon

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4