L DE PRAIRIE KONINGIN Gemengd Nieuws eerbt* blab. Telegrammen WEERBERICHT. gpaw«mijt Plaatselijk Nieuws buitenland Wetenschap en Techniek] Predikbeurten Marktberichten KKPttTV BLAB. NIEUWSBLAD VB8R «UTB-HflLLANO EN UTRECHT Sehowtl i Courant MAANDAB M FEBRUARI 16W Wosétg II Pibrutrl. Mlhrereum. JLVJLO. ft—10 Gremofooa, 10—10.11 Morgtnwijdiig; 10.1ft—103U Giunofooa, 10.30—11 üoliaWn-ooncert (Zang, Viool en Piano); 11>11.30 Kookpraotje; 11.3012 Vervolg Solia- ten-ooncert; 13—>12.16 Gramofoon, 12.1ft>2 Gonoart door hat Ensemble Otto Hendriks an Gramofoon; 22.30 Bob Oaraarda draaft voor; 2.303 Piano-recital; 34 Kaipcuraua; 4.1ft— 4.80 Gramofoon; 4.30—ft Kadio-Junder- koorzang; ft—6.30 Half uur tja voor klainara klnderan door mevrouw Ant. van Dijk; V.P.K.O. 6.30—6 Bjjbelver- taliingan voor jonge menschen. 20ata voordracht. Spreker: Da. B. J. Ana; A.VH.0. 6—7.30 Gonoart door hat Om- roap-Orkaat; 7—7.20 E. D. van Diaael ovar: „Da lapxiakte"; 7.308 Engei- •cha laa voor gevorderden83.05 Niauwabariohten; 8.069.30 Gevari eerd programma met medewerking van Dajoa Bala an sijn Orkeat, Paul Os tra, liadjaa, an The Cello Pour; 930— 10.80 Gonoart door hat Concertgebouw orkest an Zang; 10.30—11 Concert door Dajoa Bala an sijn Orkeat; 11 11.10 Nieuwsberichten; 11.1012 Gra mofoon. Huizes. K.R.O. ft—9.16 Concert; 10— 11.30 Gramofoon; 11.80—12 Godsdien stig halfuurtje door Kapelaan J. H. A. Handrika; 12.161.46 Concert door hat K.R.O.-Sextet en Gramofoon; 23 Vrouwenuurtje; 3—4 Modecureus; 4 —4.16 Gramofoon; 4.16—4.30 Voor dracht door Gerda Panhuyeen; 4.30 4.4è Zangrecital; 4,46—6 Gramofoon; 6—4.16 Voordracht door Gerda Pan- huyaan; 6.16—6.80 Zaag-reoital; 6.80 6.46 Mevrouw k\ SteanbergheEn- geringh over: „Hat as. internationale oongree ta Roma"; 6.460.40 Concert door da K.R.O.-Boya; 0.40—7 Eaperan to-curaua; 7.16—7.46 Gramofoon; 7.46 Hat Varbondakwart.ertje; 8—0.80 Lijdensmeditatie (.11) door Pastoor 'Xh. J. van Noord; 9.30—9.36 Nieuwsbe richten; 9.36—10.16 Concert door het K.R.O.-Orkeat an Viool; 10.16—10.35 Dr. J. Klaaaena ovar: „Sterilisatie", 10.66—10.40 Nisuwaberichtan; 10.40— 11.16 Concert door hat KitO.-Orkeat; 1116—11 Gramofoon. Woemdao 28 Februari. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; 9AO uur Ones Keuken door P. J. Kera Jr.; V.PR.0. 10 uur Morgenwijding, V.A.R.A. 10.16 uur Uitsending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur Concert door da Notenkrakers; 12.46 uur Gramofoon; 1.16 uur Vervolg Conoert; 1.46 uur Orgelspel; 2.16 uur Knipcursus; 8 uur Voor da kindaren; 4.80 uur Conoert door hat V.A.R.A.- Orkast; R.V.U. 6.80 uur Curaus van M. J. Brusss: „Onder da msnsohen ta Rot- tardam"; V.A.R.A. 7 uur Conoert door hat V.A.R.A.-Orkaat; 7.40 uur Da be- taakania an organisatie dar voetbal- waraldkampioanaobappan. Cauaaria door K. J. J. Lotay; 8 uur S.O.S.-ba- richtan, Niauwabariohten an Varia; 8.11 uur Zwarte slavernij an vrijheid. II, Omdat ik swart ban. Tweede lesmg samengesteld naar gsgevsna uit het ge lijknamig* boek van Magdeleine Pas; 9.46 uur A. J. J. van Cool ovar: Nieu ws perapactiavan voor dan midden stand"; 10 uur Brnat Buaoh singt mat pianobagelelalding; 10.16 uur Vostbal van dsn dag; 10.80 uur Ernst Buaoh singt mat planobtgslaidlng; 10.46 uur Conoert door hst V.A.R.A,-Orkeat an Gramofoon. Hulisn, N.C;a.W 881.16 flohriftleaing an Meditatie; 8.16—9.80 Gramofoon; 10.80—11 Morgendienst door Da J. L. van dar Wolf; 11—12 Orgelbespeling; lfl.lft—18.80 Gramofoon; 12.0G-1.1Ö IAsderen-reoi tal: 1.16—1.80 Gramo foon 130—230 Concert door aan KwintetI 2.30—3 Praatje voor jeugdige poataagelverasmslaara door A. M. Ban ders; 8—4.44 Vervolg Conoert; 4—6 Oramofoon6—8 Kinder uurtje; 0— 630 Landbouwhalfuurtje. Q. Katai Jr. •var: „De opfok van kalveren"; 0.80— 7 Onderwijsfonds voor dt binnenvaart; 7.16—7.80 Niauwabariohten; 7.80-8 lüej. G. da Witte over: „Da Armaan- eohe Ohristanan"; 8—4.80 Gramofoon; 4.80—9.14 Prof. Dr. Schilder over: „Darde Lijdensoverweging voor da sa- van lijdensweken: Marcus 14 80a „En hij said#: Aha, Vadar. alia dingen sijn mogelijk9. lft-9,20 Gramo foon; 930—10.16 Concert door da Amhemacha Orkeatvereeniging; 10.16 10.26 Nieuwsberichten; 10.26—>11.80 Gramofoon. Nlsuw-Lskkirland. Zaterdagmiddag ipaalda da voetbalclub „H.V.V." ta Heer- janadam tegen „Excelsior I" alhier. Uit- •lag 8—I. „Satmiir. Nleuw-Lakkeriand. Woenadagavtmd hield da Geref. Kn&penvereeniging „Sa- muël" in het lokaal achter de Gerefor meerde Kerk haar 24e jaarvergadering. De leiding berustte bij den heer J. M. Stam. Deze sprak tot het vrij talrijk op gekomen publiek een openingswoord over het onderwerp: „Waarschuwende voor beelden". Uit het jaarverslag, dat daarna geleten werd, bleek, dat de veremiging in goede conditie verkeert. Vervolgens, werden enkele onderwerpen uit dp bijbel- ache an vaderl&ndsche geschiedenis be handeld en voordrachten en leeaatukjea ten berde gebracht. In de pause werden ververachingen rondgediend. Ds. H. van Heijat sprak een slotwoord. Niauw-Lakkariand. De brandstoffenhan» delaars hebben den prijs van de eierko len met 15 cents verlaagd en gebracht op f 1,25 per H.L. Da Alblassarwaard. Noordaloos. In de Donderdag gehouden vergadering van hoofdingelanden van het hoogheemraadschap „De Alblasser- waard" c,a. werd ter voorsiening in de vacature, die op 1 Mei ontataat wegens period.eke aftreding van den heer A. Spek te Tienhoven de volgende voor dracht opgemaakt: le candidaat A. Spek te Tienhovan, 2e candidaat H. den Har- tog te Hoog-Blokland, Se candidaat A. D Bikker te Noordelooa. Fokstieren. Noordeloos. De Fok- en Controlever- een. „Vol Moed", die in *t laagst van het vorig jaar haar preferent verklaar den atier „Immo", welke teekenan van gebrekkigheid begon te vertoonen, heeft moeten verkoopen voor de alaohtbank en tevens haar 6-jarigen stier „icanius", ook een heel goed dier, met deselfde be stemming heeft verkooht, heeft in de laatste weken pogingen aangewend om te komen tot aankoop van fokmateriaal wat thans met succes is bekroond. Het bestuur van „Vol Moed" is er in geslaagd in de provincie Groningen 3 jonge stieren aan te koopen. De prijs voor de duurste deser stieren .bedraagt 1600, terwijl de 2 andere tesamer. f 1050 kosten. Naar wij vernemen sul len de dieren dese week overgebracht worden. Een inwoner van .Molenaarsgraaf reed met sijn rijwiel van de Achterkade in de vliet. Hij kon sichself op de wal helpen, terwijl het rijwiel later met be hulp van voorbijgangers op het droge werd gebracht. dwangmaatregelen en inbeslagneming gestadig af. In vele gebieden ia thaai het gödadientaondrewija aan personen ouder dan 18 jaar verboden; het gods dienstonderwijs aan kinderen waa roeda terder verboden. DE ARIERPARAGRAPHEN IN DE KERK. In overleg met d enrijkebiaachop heeft de Saksische landskerk (bisschop dr. Goch, een warm medestander van den rijksbisschop) de ariërparagraphen in de kerk weer ingevoerd. De betreffende ver ordening luidt aldua: „Geestelijken of be ambten, die van niet-Ar'eche afstamming sijn. worden gepensioneerd. Wie als per sonen van niet-Ariache afstamming te gelden hebben, wordt bepaald door de voorschriften van de rijkswetgeving". De publicatie, die deze verordening vergezelt, spreekt uit, dat de kerk van Saksen „den wensch heeft, om als volkskerk in het derde rijk haar uitwendige ordening soo nauw mogelijk te doen aansluiten aan de nieuw-ordening van den staat en daar door in de kerk den weg te banen voor een algeheele toewijding aller krachten aan den dienst tvan volk en vaderland". „Ons Belang". Niauw-Lakfcerland. Vrijdagavond hield da Geitenfokvereeniging „Ons Belang" in een lokaal van de le openbare lagere achool een algemeene vergadering, welke door een 40-tal personen werd bijge woond, w.o. het collega van B. en W. Als spieker trad op de heer S. de Jong, as- aistent-veeteeltconsulent te 's-Gravenhage met het onderwerp „Geitenfokkerij". Spr. behandelde de gei te melk., vergeleken met koemelk, de voeding, verpleging en stalling der geiten, benevens de soorten van geiten. Het gesprokene werd met lichtbeelden verduidelijkt. Enkele vragen van een paar der a&nwesigen werden door hem beantwoord. Bij het einde soide de burgemeester, dat hij met genoegen de vergadering had bijgewoond, bracht den heer De Jong dank voor sijn uiteen setting, en hoopte, dat het gesprokens goede vruohten sou afwerpen voor dt ver- •eniging. De vergadering werd geleid door den waarnemend») voorsitter, den heer N. Herlaa*. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Waddinxveen De L Vroeg In de wey te WUpia, die bedankte voor Randwijk. Beroepen te Krimpen a d. Lek Da. W Vroegindaway ta Zegveld. VERKORTE BIJBELVERTALING, In 't Algemeen Weekblad kondigt prof. Obbink de volksuitgave van de verkorte bijbelvertaling aan, van welke het Nieuwe Testament, bewerkt door prof. dr. A. M. Brouwer, reeds verscheen en het Oude Testament, van da hand van prof. dr. H. Th. Obbink, deser dagen verschijnt. Betreffende dan aard deser uitgave deelt prof. Obbink meda, dat weggelaten sijn uitvoerige rituaal# wetten, geslachts registers ene. met name uit Leviticus, Numari, Deuterononium an 1 Kronieken Ook uit Samuel, Riohteren en Koningen werden hier en daar* stukken weggelaten. Voorts vielen onvertaalbare «tukken en takatan uit, „De Hebreeuwioha tekst", aldua prof. Obbink, „ia in saar gaachondan toestand tot ons gekomen, vaak aóó geaohondan, dat ar mat gaan mogelijkheid een ver staanbare sin uit ta halen ia". Ook oude vertalingen helpen dan niet altijd. De vtrkorte vertaling laat dese gedeelten weg, Vardar ia da verkort# vartaling niet altijd letterlijk, b.v, waar de Statenverta ling letterlijk legt (Psalm 16 7) „aalfa de# nachts onderwijs» mij mijn nieren" vertaalt prof. Obbink ter verduidelijking „selfs bij nacht vermaant mij daartoe mijn hart". Dergelijke verduidelijkingen sijn er vele aangebracht. Dan la vaak de volgorde van tekaten veranderd, wanneer duidelijk waa dit dit beter was (soo staat Jas. 6 26 vóór Jee. 9 10, omdat het in dese profitieën voorkomend refrein doet blijken, dat se bijeen hooren). Ook sijn eenige duisenden verbeteringen „aange bracht in den tekst der eerste (groote) uitgave^v&n de verkorte bijbelvertaling en sijn thans ook tal van teksten" opgeno men, d e in de groote uitgave ontbreken Ten slotte is in de volksuitgave evenals in d« groote uitgave eerst de geschiede nis van het rijk Israël in doorlooenden tekst vertaald en daarna van het rijk Ju- da. KERKELIJKE CATASTROPHE IN RUSLAND. De Sovjetregeering maakt van de in ternationale critiek op de Duitsche toe standen gebruik door zoo krachtig moge lijk thans de laatste resten van geordend kerkelijk leven in Rusland te vernietigen. Wij vernemen, dat in de laatste weken reeds alleen ta Peteraburg 40 Russische geestelijken gevangen sijn genomen. In de Oekraïne hebben de Sovjets 5 Protes- tantsche en 3 Roomach-Katholieke Duit sche geestelijken gevangen genomen, on der wie de evangelische leider van het werk in Zuid-Rusland. Yoorzoover nog predikanten in Rusland het uithouden, is hun arbeid in de ver uiteenliggende gemeenten nagenoeg onmogelijk gemaakt door chicaneerende gaboden en verboden. Het aantal voor kerkelijke diensten be schikbars gebouwen na«mt door allerlei OUDERAVONDEN. De oudercommieaie van da School mat dan Bijbal haaft tegen Woensdagavond 28 Februari aan ouderavond belegd. De ouderavond van de openbare school no. 1 wordt Donderdagavond 1 klaart gehouden. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau zijn inlichtin gen te bekomen over de volgende ge vonden voorwerpen: Een damespexrtemonnaie met inhoud, een kinderhandschoentje, een handbe schermer, een fiets, een sigarettenko ker, een heerenrijwiel, een regenjas, een grijze handschoen. DEBAT OVER GEMEENTEBEHEER. De R.-K. kiesvereeniging bereidt een openbare vergadering voor, waarin wethouder A. C. A. Deerenberg het on derwerp: „Gemeentebeheer vroeger en thans" zal behandelen. Het is de be doeling deze bijeenkomst voor kiezers van elke richting toegankelijk te stellen «n zoo ruim mogelijk gelegenheid te ge ven om vragen te stellen of te debattee- ren. De vergadering zal per advertentie in dit blad nader worden aangekondigd. VERPLAATST. In het winkelpand Haven (Westzijde) 74, waar voorheen de manufacturen- handel van den heer Batelaan was ge vestigd, heeft de heer Cor van der Horst Zaterdag zijn meubelzaak heropend, die hij tot dusver dreef in de Lopikerstraat. De winkel aan de Haven lijkt veel bree der dan voogheen, nu de beide toonban ken zijn vervallen en is dit trouwens ook door het uitbreken van de kasten langs da zijwanden. Thans leent het pand zich uitstekend voor het etaleeren met meubelen, stof feerdereartikelen enz. en de heer Van der Horet laat nu dan ook een aardig gedeelte van zijn goede sorteering zien. Zaterdagavond trok de welverzorgde etalage, mede door de goede verlichting zeer de aandacht. De heer Van der Horet beschikt nu over een grootere ruimte zoowel achter als boven zijn winkel en dat maakt het hem mogelijk, voldoende voorraad te hebben en zijn klanten daarin zooveel mogelijk te laten zien. „DE MINIATUUR WERELDSTAD". Van Woensdag tot en met Zaterdag zal in de zaal van hotel Belvédère, een miniatuur wereldstad worden tentoon gesteld. Het is een wonder van huis vlijt. Twee en twintig jaar lang heeft de thans bijna 00-jarige heer H. T Huizin- ga uit Veendam er aan gewerkt. Welk een vernuft en hoeveel volharding moe ten hiervoor noodig zijn geweestI. Op een oppervlakte van ruim 18 M2. bouw de de heer Huizinga zijn stad. Het ia inderdaad een complete wereldatad met straten, pleinen, parken, grachten, fa brieken en bruggen. En het aardigste is, dat dit allee vol laven en beweging ie, dank zij e») kun stig ineohaniims, dat eveneens het werk van dan haar Huizinga ia. Het doet de manschen bewegen, de maohinea wer ken, de lampen branden en het verwekt ln het fraanie kunstwerk de sfeer die erbij paat. Wij willen er nog niet teveel van vertellan; de lage entreéprija maakt het voor een ieder mogelijk deze bijzon dere attractie te zien. Een advertentie hierover vindt man in dit nummer. ARBKID8BEMIDDELIN0. Da lijat in ingeschreven werkzoeken den vermeldde op 26 Februari: 1 bak ker, 1 bierbottelaar, 22 fabrieksarbei ders, 12 goudamedan 6 grondwerkera. 2 heiari, 6 kantoorbedienden, 1 leerlooier, 2 lompenaorteerdera, 1 loodgieter, 10 losse werklieden, 8 mandenmakers, 4 metaalbewerkers, 4 metselaars, 2 meu belmakers, 1 molenaar, 12 opperlieden, 4 ovenistan, 1 pakhuisknecht, 17 pla teelwerkers, 2 reizigers, 6 schilders, 8 schippers, 12 sigarenmakers, 2 sigaren- sorteerders, 1 smid, 7 stokers, 6 tim merlieden, 2 tuinders, 1 typograaf, 1 voerman, 1 winkelbediende, 43 zilver smeden. Totaal 193 personen. Naar waarneming in dei morgei vu 28 Februari. ENGELSCH STOOMSCHIP GE ZONKEN. Bemanning vermoedelijk gered. VLISSINGEN, 20 Febr. Het Engel- j ache stoomschip „Fauvette", op weg van Antwerpen naar Londen, is nabij de Noord Hinder in aanvaring gekomen met een tot nog toe onbekend stoom schip. De „Fauvette" is in zinkenden toestand. Naar het schijnt, ia de be manning geheel gered. DE HUNZE 6 GELICHT. ENKHUIZEN, 20 Febr. Nadat de Hunze 15 Zaterdagavond de deklading van de Hunze 6 had overgenomen, zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag de .bergingeachepen Stormvogel en Acro begonnen om den botter te lichten. Zon- dagm.ddag om 2 uur hadden zij het schip vrij. Hangend tusachan da beide bergings vaar tuigen ia daarna de Hunze 6 naar Amaterdam getranaporteerd. ONLUSTEN IN ORAN. PARIJS, 20 Febr. Aanhanger! van den Abbé Lambert, die in den gemeenteraad van Oran in conflict kwam met zijn te genstanders, hielden gisteren een betoo- g.ng te Oran en eiachten het aftreden van den gemeenteraad. De gendarmerie moest ingrijpen en arresteerde 160 per sonen, van wie de meesten werden ver oordeeld tot hechteniastraffen van 8 tot 12 dagen. DE STRIJD IN DE DUITSCHE KERK. BERLIJN, 20 Febr. De leider der op positie in de kerk, dr. Dahler, heeft gis teren te Almer den dienst geleid. De kerk was zeer vol en de oppositie vindt steeds meer aanhang. Vooral in het Rijnland en in Pommeren, waar de oppositioneele be weging sterk ia. Naar verluidt zou rijka- bisschop Möller plannen maken om met 1 Maart tot vreedzame verhoudingen in de Evangelische kerk te komen. Verwacht wordt dat voor de vele predikanten, die de leiders der oppositie hebben gevolgd, amnestie zal worden afgekondigd, in de hoop, dat dit een gunstige uitwerking zal hebben. n Niettemin vreezen velan, dat de ker kelijke vrede niet gemakkelijk kan wor den hersteld. NEDERLANDSCHITALIAANSCH HANDELSVERDRAG. ROME, 20 Febr. Minister Verschuur ia heden uit Rome naar dan Haag ver trokken. In een intervieuw verklaarde de minister, dat de onderhandelingen over de handelsbetrekkingen met Italië een gunstige inleiding hadden gevormd tot een binnenkort te verwaohten Itali- aanichNederlandsch handelsverdrag, dat aanzienlijk zal bijdragen tot uitbrei ding van den goederenruil tuasohen bei de landen. ONLUSTEN OP AMERIKAAN8CH VLAGGE8CHIP. LONDEN, 20 Febr. De Daily Herald meldt uit Melbourne, dat aldaar gis teren onder de bemanning van het vlag- geschip van het Auatralieche eskader de 4860 ton metende Camherra, onlusten zouden zijn uitgebroken, doordat de be manning ontevreden waa over het eten an hat varriohten van ovarwark. Ook in hst marine-depot aan da Jarvia-baai zou mat staking zijn gedreigd. De minister van defensie, Piaroe, heeft verklaard, dat, zoolang hij geen offioi- eele beveatiging van daze garuohtan heeft ontvangen, hij die all communia- tiaoha propag&nda-pogingen beschouwt. DE WERKLOOZENMARSCH NAAR LONDEN. LONDEN ,26 Febr. Naar aanleiding van da aankomst te Londen van de deel nemers aan den werkloozen-honger- marsch uit alle dealen van Engeland, is gisteren in Hyde-park een groote betoo- De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Moest matigo Noord-Oostelijke tot Noor delijke wind; zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen; -fraarachijnlijk regen- of on weersbuien en kouder. Waterstand: Schoonhoven hg. water 4 20 uur, 0.95 M Vreeswijk hoog water 5.20 uur, 1.17 M Keulen stand 0.89 Mval 0.02 M Maastricht 25 Febr. 41.08 M., val 0.08 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 42 graden Fahrenheit. /<nr\ Maandag 26 Februari: Op li.16, onder 6.68. Volle Maan Donderdag 1 Maart. ging gehouden, waarbij naar schatting 50.000 personen aanwezig waren. Een tiental sprekers voerde tegelijker tijd het woord. Zij verklaarden, d$,t de regeer'ng niet in staat is, den nood der werkloozen te lenigen en oefenden een scherpe critiek op de tot nu toe genomen maatregelen. De betooging had een volko- men rustig verloop en het kwam niet tot incidenten. NIEUWE SNEEUWSTORMEN IN AMERIKA. Minstens 17 slachtoffers. NEW YORK, 26 Febr. Nieuw Enge land ia de afgeloopen dagen geteisterd dAr «en nieuwen» zwaren sneeuwstorm. New York werd gisteren opnieuw door een dik sneeuwkleed bedekt. Het lucht verkeer is gestaakt. Ta, Northfolk, op Long Island, zijn ve la gezinnen, die bij den vorigen atora waren ingevroren^ zonder levensmiddelen en brandstoffen. De staten Albama. Missisippi en Geor gia, zijn geteisterd In totaal zijn min stens 17 personen jfedood NEGEN STUDENTEN OMGEKO MEN. Kolendamp op slaapzaal. NEW YORK, 20 Febr. In een elaap- zaal van het Rartmouth college te Han nover in New Hampshire, werden gis teren 9 studenten door den rector, die hen kwam wekken, dood gevonden, ver giftigd door koolmonoxyde. Bij onder zoek bleek, dat gedurende den nacht de kachelpijp waa gesprongen, waardoor de kolendamp in de slaapzaal waa bin nengekomen. AMERIKAANSCH LUCHTSCHIP VERONGELUKT. Achl lijken gevonden. NEW YORK, 26 Febr. Uit Salt Lake Cify wordt gemeld, dat het groote ver keersvliegtuig van de Trana1 Continen tal Air-transport, dat Vrijdag van daar waa vertrokken mat zeven passagiers aan boord an waarvan aindadien nieta meer waa vernomen, dan, dat het ih een aneeuwitorm waa geraakt, giataren op 80 mijl tan 0. van Salt Lake City in de bergen, aan dan rand van een smalle kloof vernield is gevonden. Alle in zittenden vond men dood in het toestel. ERNSTIG ONGELUK BIJ AUTO RACES. Auto rijdt op het publiek In. BUINOS AIRES, 20 Febr. Tijdens de race te Rosario om den „Grand Prix de Automobiles" in Argentinië, slipte één der deelnemende autos in een bocht en reed met volle vaart op de toeschou wers in. Er werden 7 personen gedood en 15 zwaar gewond. 103. Achter het rotsblok wachtte de prairie-koningin en samen vluchtten zij de wildern's weer in. „We sluipen weer terug naar het dorp," mi het meisje. „Niemand aal je hier zoeken. Mijn struisvogel staat daar in een stal, en ik breng je naar de ri lde r," 104. Het meiaje bracht haar kameraad bij het dorp, Terwijl Nick verborgen achter bleef, liep de prairie-koningin naar het dorp. En g«en van beiden had Wagga bemerkt, die «til nader sloop. MI«?UWSBLAD VOOR 7UID-H0LLAND SNUfRICHT MAANDAB Tl FEBRUARI 1184 PLEZIERREISJES OP KOSTEN DER GEMEENTE. Ontdekking te Roosendaal. Aangaande de te Roosendaal ontdek te onregelmatigheden, wordt nader ge meld: Zaterdag 27 Jan. werd een hoofdamb tenaar, belast met de afdeeling sociale zaken, gearresteerd als verdacht van 'n zedendelict. Tijdens het onderzoek naar deze kwestie kwam echter een andere zaak aan het licht. Er werd namelijk een onkostenrekening gevonden van een reis door den betrokken ambtenaar en den wethouder van sociale zaken ge- maakt, teneindebemiddeling te verlee- nen bij den aankoop van gronden voor de gemeente ten behoeve der werkver schaffing. Daar het echter een reis betrof naar Antwerpen, rees het vermoeden, dat de reis voro het verleenen dier bemiddeling niet noodig was geweest en dus onkos ten ten eigen pleziere gemaakt, via de Nederlandsche Heide Maatschappij aan de gemeente in rekening waren ge bracht.14 In verband hiermede werd ook de wethouder van Sociale Zaken aangehou den, die echter na verhoor weer op vrije voeten gesteld werd. Het etrenge onderzoek, dat daarop werd ingesteld, en nog steeds gaande ia, strekt zich uit over het tijdvak van ongeveer drie jaar. Het totale bedrag der onkosten, ge maakt bij het verleenen van bemidde ling bij grondaankoop, hetwelk in den loop van de laatste drie jaar ia gedecla reerd, zou ruim f 5000 bedragen. Het is nog niet bekend, in hoeverre dit bedrag onrechtmatig ia gedeclareerd en of er van oplichting en heling sprake ia. TREIN VERMORZELT EEN AUTO. Bestuurder gedood, zijn zoon zwaar gewond. Vrijdagmiddag heeft op 300 Meter af stand van het station Heilo aan'de lijn HeiloAlkmaar een ernstig ongeval plaats gehad. Toen een electrische trein uit Heilo den onbewaakten overweg Kerklaan passeerde, reed juist een auto waarin twee personen waren gezeten, over de rails. De auto werd door den trein gegrepen en 200 Mieter meege sleurd. De bestuurder van de auto, de kaashandelaar N. Staadegard uit Alk maar, werd uit den wagen geslingerd, en was op slag dood. Achterin de auto was zijn 17-jarige zoon gezeten. Deze werd zwaar gewond opgenomen an in zorgwekkenden toestand per vrachtauto naar het Elisabethsziekenhuis te Alk maar overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Het lijk van den vader is naar Alkmaar vervoerd. De auto werd totaal vernield. De be stuurder van den trein had onmiddel lijk geremd. Het uitzicht ter plaatse is voor automobilisten vrij goed, doch het was mistig weer. Waarschijnlijk is dat de reden dat de bestuurder van de auto de nadering van den trein niet heeft opgemerkt. ARRESTANT ONTVLUCHT. En waar gegrsptn. Vrijdagmiddag werd een arrestant per trein uit Arnhem naar Utrecht overge bracht. Even voor aankomst aldaar, vroeg hij toestemming aan den hem be geleidenden rijksveldwachter om zich even naar het toilet te mogen begeven, hetgeen hem werd toegestaan. Bij aan komst te Utrecht om 14.08 uur bleek dat de vogel gevlogen was. Bij onder zoek kwam men tot de ontdekking, dat hij zich door het toilet in den wagon naar beneden had laten zakken, te Bun- nik op de lijn terecht was gekomen en daarop kans had gezien om Utrecht te bereiken. Hij waa den Amaterdamschen straatweg opgegaan en had daar een hem passeerende luxe auto aangeroepen en den bestuurder gevraagd, of hij mee mocht rijden. De chauffeur heeft dit goed gevonden, maar kort nadat de auto zich weer ln beweging had gesteld werd de wagen aangehouden door rijks politie. De chauffeur van de auto ont kende dat hij Juist te voren een passa gier had opgenomen, maar toen de po- litie-beambten de auto open deden von den zij den vluchteling wel degelijk ach terin gezeten. Deze deed nog een poging om er opnieuw van door te gaan, maar de rijksveldwachters hadden hem stevig te pakken an brachten hem over naar Utrecht, waar hij werd ingesloten in het Huis van Bewaring. De auto was inmid dels doorgereden in de richting Maars- sen; men had te veel bemoeienis met den vluchteling, om ook nog aandacht te schenken aan den auto-bestuurder, zoodat die er goed afkwam. SCHEEPSONGEVALLEN OP HET IJSSELMEER, Een aanvaring. Zaterdagmorgen zijn ten gevolge van (den dikken mist de veerboot „Van Has- jselt" van den dienst Enkhuizen—«Sta voren, komende van Enkhuizen, en de „Hunze V", geladen met stukgoederen, op weg naar Amsterdam, met elkander in aanvaring geweest. Hoewel de veer boot al eenigen tijd achteruitstoomde, was een aanvaring niet meer te voorko men. De kapitein van de Hunzeboot had getracht nog voor de veerboot langs te komen, hetgeen hem evenwel niet ge jukte. De Hunzeboot werd aan den kop Aangevaren en kreeg ernstige schade. ©e boot maakte veel water in het ïuim, zoodat de bemanning haar eigen dommen bij elkaar haalde, om de boot tfc verlaten, aangezien de toestand zich ernstig liet aanzien. En andere Huaetheet en een botter, die toevallig in de nabijheid waren, ver leenden assistentie. De eerste heeft de Hunze op het Kooizand onder Enkhui- zen aan den grond gezet. Niettegenstaan de de boot half vol water staat, is de bemanning aan boord teruggekeerd. Motorbotter aan den grond. Denzelfden avond is bewesten Urk 'n jcuip aan den grond geloopen. Van den wal af hoorde men noodsignalen. De motorbotter „UK. 37", schipper Baar- sen, die toevallig in de haven was, voer ter assistentie uit en ontdekte na veel moeite legen den morgen het schip, dat van Enkhuizen was vertrokken met en- t waren voor de postboot van Enkhuizen. De schroof was gebroken bij het aan den grond varen. De passagiers hadden een angstigen nacht doorgebracht. Grondzeeën sloe gen over het achterschip. Den geheelen nacht hoorde men het loeien van do mistsirene van den vuurtoren zeer dichtbij, doch kon niet aan land komon, xoordat de UK. 37 uitkomst bracht. WILLY DEN OUDEN VERBETERT EIGEN RECORD. Bij de Zaterdagavond in het Sport- fondsenbad te Amsterdam gehouden zwemwedstrijden ia "Willy den Ouden er in geslaagd het wereldrecord 100 meter vrije slag, dat reeds op haar naam stond, met 1 minuut 0 sec., te brengen op 1 Mi nuut 5 2/6 sec. WEER EEN ROMANTISCH HUWE LIJK VAN EEN ZWEEDSCHEN PRINS. Prins Slgvard trouwt aan filmactrice. Opnieuw zal een Zweodsche prins den naam van den roemruchten generaal Na poleon overnemen en, evenals prins Len- nart, onder den naam van Bernadotte voortleven. Prins Sigvard is namelijk van plan, in het huwelijk te treden met de 22-jarige Erika Patzek, dochter van oen welgesteld Berlijnach koopman, An ton Patzek en van beroep filmartiate. PRINS SIGVARD. De prins heeft met zijn verloofde kan- nis gemaakt tijdens zijn werkzaamheden in de film-industrie. Reeds eenige maan den geleden besloot hij met Erika Patzek in het huwelijk te treden, doch toen hij zijn vader hierover polste, stuitte hij op hevig verzet. Noch de vader, noch de grootvader wilde toestemming geven voor het morganatische huwelijk en zoo bleef er den jongen prins nieta anders over dan met zijn verloofde een vliegtuig te nemen en naar de Engelache hoofdstad te vliegen, waar da huwelijkaformaliteiten zeer eenvoudig zijn. De bruid van den prins, dochter van Anton Patzek te Berlijn. Zondag is per vliegtuig uit Berlijn een zekere heer Hogler te Londen aangeko men die zijn intrek nam in een hotel in het centrum. Onder dien schuilnaam had de prins zich ingeschreven, die zich na aankomst in verbinding stelde met een. vriend. Deze schrok zoo van de huwelijks plannen van den prins, dat hij direct diens vader, den kroonprins en zijn grootvader, koning Gustaaf, waarschuw de. Graaf Folke Bernadotte begaf zich ijlings naar Londen en trachtte te zamen met den Zweedschen gezant, baron Palm- etiarna, dan prime van eijt yeorneman ai te brengen. Het «enige alternatief, waar voor prins Sigvard «ich gaplaatat ziet, is afstand te doen van zijn titel, of van zijn verloofds, en «var die keuza bahoaft hij geen ooganbHk na ta danken. Al is er nog geen trouwvergunnlng in Londen aangevraagd, toch is hat al zoo goed als zeker, dat er spoedig een «ieuwa ««vrouw Bernadotte zal zijn. INGRIJPEN OP JAVA. Hoofdbestuur dar P.N.I. ge arresteerd. Mohammed Hatta en de andere leden van het hoofdbestuur van de P.N.I. zijn gearresteerd. Zondagmorgen werden huis zoekingen gedaan bij de voormannen van de P.N.I, te Batavia, Bandoeng, Djocja, Soerabaja, Semarang en Cheribon. Omtrent de resultaten dezer huiszoe kingen zijn nog geen mededeelingen ver strekt. De P.N.I. is da Pendidikan Nasional Indonesia en als zoodanig de opvolgster van de ontbonden Partai Nasional Indo nesia. |Ze omvat een 1000-tal leden en telt 12 afdeelingen, terwijl op een tien tal plaatsen (w.o. op Sumatra) comité's zijn opgericht voor de vorming van af deelingen. De door verschillende groepsleiders de zer partij in woord en geschrift gevoerde anti-gezagsactie gaf herhaaldelijk aan leiding tot politioneel ingrijpen en ook tot justitieele vervolging. Reeds eenige maanden geleden is er op gewezen dat da nationalistische beweging onder de inlander# in regeeringakringen zorg baarde an dat strenge maatregelen zouden worden genomen BLOEDBAD IN ALGERIJE. Drie personen door bandlefen gedood, een zweer gewond. Vrijdagavond poogden twee inlanders te Sidi-bel-Abbes (Algerije) een inval te doen in een bank. Toen zij daarbij door een waker verrast werden? losten zij eenige revolverschoten op dezen, waar door hij doodelijk gewond werd. De di recteur van de bank snelde toe, doch werd eveneens gedood door een schot in het hoofd. Een boekhouder, die den misdadigers wilde beletten te vluchten, onderging hetzelfde lot. Op straat poogde een voorbijganger, die op het geluid der echoten afgeko men was, den moordenaars den weg te versperren. Hij werd door verecheidene schoten zwaar gewond. De daders ont kwamen. NOODLOTTIGE AANVARING. Drie personen verdronken. Vrijdagavond heeft nabij Lillo op den Belgischen oever van de Schelde een noodlottige aanvaring plaats gehad. De schepen „Mars" van den schipper Shcmidt, uit Luxemburg. „Germane", schipper de Sonter, en „Zola" schipper Floss, de beide laatste schepen van Belgische nationaliteit, lagen bij Lillo voor anker. Zij werden aangevaren door de Zweedsche zeeboot „Normandia". De „Mars" werd het ernstigst geraakt en kreeg groote schade. De beide andere schepen liepen minder schade op. Door den schok van de aanvaring, werden de vrouw van schipper Schmidt en schipper Floss en zijn vrouw over boord geslagen. Zij zijn allen verdron ken. De lijken konden nog niet worden opgehaald. DE ZAAK STAVISKY. Documenten verduisterd. Da Echo de Paris meldt, dat plotse ling een aantal documenten, betrkking hebbende op de zaak-Stavisky uit het archief van het Franscha departement van handel is verdwenen. Onder deze stukken zouden zich bevinden de ar beidsvergunningen voor de actrice# Rita Gaorg en Marianne Kupfer, an aanbe velingsbrieven voor deze dames van de hand van bakende personen. Ook da Liberté meldt deze verdwij ning en voegt er aan toe, dat bij de ver dwenen documenten ook een brief sou lijn, waarbij de gewezen minister van Arbeid, Dalimier, indertijd zekeren di recteuren van verzekeringemaatechap- pijen heeft aanbevolen bona van de be- leeningacentrale te Bayonne aan te ne- Farlimantalra commissie bijeen. De parlementaire commissie van on derzoek naar de zaak-Stavisky ia met haar zittingen begonnen. Ze zal dage lijks bijeenkomen, behalve Zaterdags en Zondags. NA DE RAMP IN DE NELSON- MIJN. Op soak naar ds slachtoffers. Reeds zijn zeven weken verloopen se dert de ramp in de Nelson-mijn in het Noord-Boheemsche bruinkoolgebied 129 menschen met één slag van de bui tenwereld afsneed en tot den verstik kingsdood doemde. Geen der slachtof fers kon ^geborgen worden; hun lijken rusten nog altijd in de donkere mijn gangen. De justitie heeft het onderzoek naar de oorzaak van deze catastrofe nog lang niet beëindigd. Inmiddels is men echter op 20 Februari begonnen met het ope nen van de schacht, .teneinde te trach ten de lijken te bergen. 's Mjorgens om zes uur begon men met het wegruimen van de IX Meter dikke zandlaag, de 60 c.M. dikke deksel waar mede de schacht was gesloten, werd weggenomen en zoo werd de schacht geopend. Reusachtige ventilatoren wer den in werking gesteld om frissche lucht naar binnen te stuwen. Na eenige uren liet men brandende lampen zak ken, die na een poos weer werden opge haald. Het licht was blijven branden, 'n teeken dat er beneden geen giftige gas sen meer waren en de arbeid kon wor den voortgezet. Twaa dagaa lang hebben daarop red dingsbrigades gesecht, maar tot seg toe sijn geen lijken gevonden. Tegelijkertijd met haar sijn ook justitieele ambtena ren afgedaald, deck het kan nog welA provincdi weken duren, eer men de schachten, waarin de tragedie sieh kan hebben af gespeeld, alle heeft doorzeek t. Raadsvacature vervuld. Amelde. De heer C. van Gent, de op volger als raadslid van den heer C. La- brie, die wegens ziekte heeft bedankt, heeft deze benoeming aangenomen. GiessSn-Nieuwksrk. Mej. Haverkamp, onderwijzeres aan de Chr. School te Giea- sen-Oudekerk, is in gelijke betrekking benoemd te Dubbeldam. Giessen-Nieuwkerk. Onder leiding van mevrouw DiepenhorstBokhorst is een comité opgericht, dat ten doel heeft gel den in te zamelen om de burgerwacht een vaandel aan te bieden. De heer H. T. Blokland Az. is be noemd tot notabel van de Ned. Herv. Kerk en heeft deze benoeming aangeno. men. Voor den dienstplicht bij de natio nale militie, lichting 1936, hebben zich 48 jongelielen aangemeld, van wie 23 met broederdienst. VEREENIGING VAN VEEN MET WIJK EN AALBURG? Veen. De vereeniging met de gemeen te Veen, dat onlangs in conflict geraak te met de regeering, in verband met het feit, dat de regeering het ontslag van den ontvanger eischte, daar deze ook de funotie van gemeente-secretaris vervul de, is reeds vroeger dikwijls ter sprake gekomen. Het heet, dat op het oogen- blik de regeering hierover opnieuw over leg pleegt met Ged. Saten van Noord- Brabant. Zooals bekend, is de burgemeester van Veen, de heer C. B. J. Landweer, ook reeds burgemeester van Wijk en Aalburg. Klndarvarlammlng. Woudrlchem. Er heeft zich hier bij een 3-jarig zoontje van den heer L. te Dussen een geval van kinderverlamming voorgedaan. Het kind ia naar het zie kenhuis ta 'a-Hertogenhoach overge bracht. voor hen, dio te maken hebben met de colleges «n openbare lichamen van pro vincie «n gemeenten. Men vindt er in het laai bestuur, gemeentebesturen, oversicht van de gemeentelijke opcen- tenheffingen, regeling jaarwedden burge meesters, secretarissen enz., indeeling der bevolking naar kerkelijke gezindten, colegeo van staat, departementen van al gemeen bestuur, waterstaat, rechtswenen, belastingwezen, waterschapsbesturen enz. enz. VERDWIJNT DE GRAMMOFOON PLAAT? Hot zingend» lint Een Fransche uitvinding, die spoedig ook in ons land zal worden ingevoerd, kan wellicht een totale omwenteling op gramofoongebied veroorzaken. Men ver wacht dat de gramofoonplaat in afzien- baren tijd zal hebben afgedaan om plaats te maken voor het „zingende lint", dat niet alleen een betere geluidsweergave verzekert, maar door den geringen om vang van apparaat en de linten, waarop de muziek is vastgelegd, vele voordeelen biedt. De vinding berust op het pnncipe van de sprekende film: het is het licht, dat via het lint het geluid voortbrengt. Het opname-apparaat is ook van een verbluf- fenden eenvoud In den handel wordt gé bracht een gecombineerde opname- en weergave-apparaat. Met behulp van een diamant wordt de opname gemaakt. En terstond daarna kan men die weergeven. Het apparaat zelf vertoont veel over eenkomst met opa radiotoestel. Ook hier zijn eenige vindingen toegep&et, die tot de Philipspatent«n behooren. Het ligt daar om in het voornemen rich voor den bouw der in Nederland te verkoopen toestellen met de firma Philipe te Eindhoven te ver staan. zoodat men het invoerrecht miat en de Nederlandsche industrie hier een nieuw veld wint. Allerlei nadeelen vau de gramofoon zijn nu plotseling verdwenen. Het geluid van de naald verdwijnt en het wisselen der naalden ia vervallen en de korte tijd van een gramofoonplaat, die hoogstens tot 3 a 4 minuten beperkt bleef, is nu uitgebreid tot den tijd, dien men zelf kiest, naarmate men «en korter of langer lint gebruikt. Voorloopig is de prijs van een appa raat, waarbij men tevens opnamen kan maken, nog ongeveer f 300. Een lint met één uur muziek komt op ongeveer f 18. TROEPEN AAN DE DUITSCH- OOSTENRIJKSCHE GRENS. Ean gespannen toestand De Oostenrijkache regeering heeft in het einde der vorige week troepen naar de Duitsche grens gezonden. Er bevin den zich drie bataljons Heimwehr-troe- pen onder. Tezelfder tijd werden muni tie en wapens der trein naar de grens gezonden. Ook zijn drie auto's waarin zich vertegenwoordigers van prins Star hemberg b.evonden en waarschijnlijk ook vertegenwoordigers der Oos tenrijkache regeering, naar de grens vertrokken. De vertegenwoordigers zul len zich gereed houden voor het voeren van directe onderhandelingen, hetzij met de Oostenrijksche nationaal-sooialisten is Beieren of met de Duitachers. Uit Munchen wordt gemeld, dat sinds eenige dagen een zeer groot aantal vrachtauto's met uitgeweken Oosten rijksche nationaal-socialisten vertrok ken is naar de Oostenrijksche grens. Het aantal dezer auto's kan op circa 200 worden geschat. Elk ervan vervoer de ongeveer vijftig nationaal-socialis ten. Er heerschte dus blijkbaar in dit grensgebied een gespannen toestand. Deze is het resultaat van de radiore de, welke Habich te Munchen heeft ge houden. Hij verklaarde hierin, dat, in dien Dollfusa Woensdag om 12 uur niet zal hebben geantwoord op den eisch der nationaal-socialisten, de strijd van de Oostenrijksche nationaal socialisten her vat zal worden. GESNAPT. al DE MELBOURNE-RACE. Nederlandsche deelnemers. Het staat thans vrijwel vast dat 2 Neder landsche sportvlieger» in een twee-moto- rig aportvliegtuig van Nederlandsch fa brikaat zullen deelnemen aan de handi cap-race van Engeland naar Australië, waarvoor Sir Mac Pherson Robertson, een vooraanstaand burger varf Melbour ne. belangrijke geldprijzen ter beschik king hoeft gesteld. Naast de handicap-race ia ook een snelheidsrace uitgeschreven, doch daar aan nemen onze landgenooten niet deel. Het zijn de heeren De Mul, instructeur deT Nationale Luchtvaartachool, en Fa- ber, oen jong lid der N. L. S. AMY JONHSON NAAR DE STRATOSFEER? Zij gaat eerst naar Australië. Amy Molliason—Johnson, die Vrijdag uit Amerika te Londen is teruggekeerd, heeft verklaard voornemens te zijn een atratosfeervlucht te ondernemen Pogin gen om lange afstandsrecords te breken, hebben volgens haar weinig rin meer Zij hoopt na te gaan, of men in de stratos feer kan profiteeren van den verminder den weerstand, welke het vliegtuig on dervindt. Niettemin ia zij van plan, eeret met haar echtgenoot, Jim Molliaon, aan den luchtraid naar Australië deel te ne- PROV. ALMANAK VOOR ZUID HOLLAND. Voor d. 46e maal is bij den uitgever In Hamburg bracht een Chinees kisten met Chineesche beelden aan Doordat een kist brak bevonden de douane dat die beelden vol zaten met valsoh Duitsch geld NED. HERV. KERK. BLESKENSGRAAF. Vrijdag 2 Maart, 's avonds 6.45 uur, Da. P. Zandt, van Delft. GROOT-AMMERS. Woensdag 28 Febr., 's avonds 6 30 uur, Da. H. H. van Amei- de. Bidstond voor het Gewaa. LEKKERKERK. Ned. Herv. Evangeli satie. Dinsdag 27 Februari, 's avctada 7 uur, Ds. P. Zandt, van Delft. WIJNGAARDEN. Dinsdag 27 Febru ari 's avonds 7 uur, Da Leenman», van Delft. GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM. Dinsdag 27 Febr., n.m. 3 uur en 's avonds 6.30 uur Ds. Fraanje. GIESSENDAM. Dinsdag 2? Februari, 's avonds 7 uur Ds. A. van Dijke Nieuw- Beierland. GIESSENDAM. Evangelisatiesamen komst in het lokaal .JReoboth". Woens dag 28 Februari, 's avonds 7.30 uur de heer Veldkamp van Amerongen. GIESSENDAM Donderdag 1 Maart, 's avonds 7 uur Ds. L. S. den Boer van Leerdam. CHR. GEREF. KERK. NOORDELOOS Dinsdag 27 Februari, avonds 6.30 uur. Da. P. de Smit, van Utrecht. CHR. GEREF. KERK. SCHOONHOVEN Zaal Koestraat 134. Woensdag 28 Februari, 's avonds 7 uur, Ds. Albers. VRIJE GEREF. GEM. WADDINXVEEN. Woensdag 28 ÏV^ bruari, 's avonds 7 uur, Ds. H. J. Gria- nigt. AMSTERDAM. 26 Feta. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 438 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kwal. 56 62, 2e kwal. 48—54, 3e kwal. 40—56 per K.G. slaehtgewicht; 73 melk- en kalf- N Sarnzon t* Alphen a d. Rijn de Pro- i koeien I i°Veao_!jt« vinoiale Almanak voor Zuid-Holland veren, le kwal. 58—86, 2e kwal, 52—68, varachtnan, aan hoak, dat onmiabaar la i ta kwal. 48—50 par HO. lavandgawtcht;

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 2