Sportnieuws NEDERLAND-BELGIË 9-3 Plaatselijk Nieuws DE PRAIRIE KONINGIN Holland heelt zijn voorhoede gevonden - 20 minuten Super-voetbsl Thans baart de achterhoede zorgen. Wat geeft de Radio? Kerk en School LANDBOUW- EN VEETEELT. mammom j Gemengd Nieuws NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND INUTmeHTWwMUHWwncti»Cmmnl In het Amaterdamsche Stadion heeft gisteren na een praoht wedstrijd met phenomenale spelmomenten Holland, Bel gië met 03 geklopt en daarmede af doende fde smaad van 6 achtereenvol gende thuisnederlagen uitgewischt. De uitslag sou doen vermoeden, dat België een volslagen off-day heeft gehad, maar dit sou een hoogst ondankbaar oordeel zijn voor onze kranige landge- nooten, die in deze vorm een klasse be ter speelden dan hun tegenstanders, maar tevens evenzooveel beter als het nationale elftal van vorige keeren. Er zijn in dezen wedstrijd spelmomenten te aanschouwen geweest, die ons bij de herinnering allen nog doen genieten. Geweldig tempo. Wat ons wel het meeat gefrappeerd heeft ie het tempo waarin de Hollan dera vrijwel steeds, de Belgen slechte' bij vlagen speelden. Voor een groot deel mag dit gescho ven worden opde uitstekende conditie, waarin alle spelers zich bevonden en waartoe de intense training, indoor- zoowel als op het terrein een groot deel heeft bijgedragen. De Hollandeche ploeg. Er kan natuurlijk niet anders dan met groote lof van de prestatie onze oran je jongens gewaagd worden. Zij hebben den wedstrijd van hun leven gespeeld, misschien zal het zelden weer zoo op rolletjes gaan als dit keer, het spel is zoo afhankelijk van heel kleine kleinig heden maar wat zij dit keer gepresteerd hebben, behoort tot het beste voetbal, waartoe Holland in staat is. Nieuwe perspectieven. Tegelijkertijd heeft deze wedstrijd ons veel geleerd. Hij heeft een voorhoede aan 't werk laten zien, zooals {Holland er misschien nooit, in ieder geval hoogst zelden een heeft gehad. B a k h u ij s bezette de centervoorplaats op ongeëvenaarde wijze; zijn prachtige lange passen naar de vleugels waren haarfijn, zijn beweeglijkheid en elegante speelwijze een lust voor het oog, kort om een aanvalsleider, die wij ons reeds zoolang wenschten. V e n t e toonde zioh ook ditmaal een schutter van meer dan gewone capacitei ten, het frissohe levendige in zijn «pel deed weldadig aan, zijn samenspel met zijn buurlui was uitstekend, maar ds groots kracht van zijn spel Is zijn schot •n missohitn nog meer de overtuiging waarmede hij sohiet. Het la hem om het even of hij veraf of dichtbij de goal staat zijn intuïtie doet hem het juiete moment aanvoelen en doelman Van der Weijer heeft grondig leeren begrijpen wat dat beteekent. Men noemde Adam destijds de motor van de voorhoede; wij eouden Vents willen vergelijken met een onfeil bare bommenwerper. VENT* de kannonisr van superkl use. Smit maakte een uitstekend debuut; men sou het zijn «enigszins stijve ge stalte niet atnsien, dat sijn sohijnbewe- güngen op xpinstens een lijn te plaatsen zijn met die van van Heel. Ook hij ia een uiterst bewegelijk speler met een groot uithoudingsvermogen en een groote aanwinst voor de voorhoede. W e 1 s sppelde zijn normale «pel; dat wil dus zeggen uitstekende voorzetten en zuiver geplaatste throughpaases; dat wil dus ook zeggen het zelfde sobere accurate voetbal van immer, waamede hij in deze prachtlinie Volkomen zijn plaats waard was, maar niet uitblonk; men zou hem het brio, de durf van zijn collega toe- wenschen, op dat hij met de risico van mis lukking, g'rojotschere daden bedreef. In dat opzicht was de debutant M e ij n - ders op de andere vleugel hem de baas. De D.F.C.er scheen aanvankelijk wat laat van zijn zenuwen te hebben, was ook niet zoo zuiver in zijn voorzetten, maar hij bezit andere eigenschappen. De onvergelijkelijke wijze/ waarop hij na de rust enkele keeren langs zijn tegen standers snelde en deze prachtrennen be sloot met uitstekende voorzetten stempel den hem tot een speler van klasse en maakte meer indruk op den gemiddelden toeschouwer dan het werk van Wela, waarin voor fijnproevers veel te genieten ie, maar dat toch het euvel van te wei nig verrassends heeft, Ds halfHnl*. Lof, niets dan lof voor het drieman- fchap Pellikaan-Anderiessen-Van Heell Natuurlijk, ss plaatsten wel weer eens slecht, ze maakten ook wel eens foutsn, maar als Unit was het in ieder geval prachtig en Holland behoeft zich hier over geen zorgen te maken. Misschien was Pellikaan nog iets be ter dan de beide anderen, maar de ber gen werk, die zij gedrieën, volkomen steunend op elkaar, verzetten, zijn onge- loofelijk, Met recht is deze linie de rug- gegraat van ons elftal. De achterhoede. Geen rozen zonder doornen. En ook geen elftal zonder zwakke plekken. Hier boven schreven we van nieuwe gezichts punten, die deze wedstrijd opgeleverd heeft. Tegelijk met de oplossing van het voorhoedeprobleem Is er een nieuw vraagstuk gerezen. Het hechte bolwerk, dat eertijds t>nze verdediging vormde, blijkt door het wegvallen van 2 steunpila ren, op leemen grondslag te zijn opgebouwd. Lag het aan het inzicht van onzen on waardeerbaren v. d. Meulen, dat onze verdediging vroeger wel klopte, maar nu zonder hem den schijn wekte van een onderling misverstaan, sooals wij in jaren niet zagen? Feit blijft, dat Diepenbeek belangrijk beneden zijn Oostenrijkschen vorm bleef; dat Van Male veel goed werk deed, maar nog lang niet de leider van de defensie was, hetgeen een doelman door het beste overzicht van zijn plaats, toch moet zijn. En ook Van Run voelde dat er iets ha perde; ook hij was niet zoo zeker als an ders, hoewel ongetwijfeld nog de beste van het drietal. Verplaatsing van zorgen dus! De T.G. zal niet nalaten deze zwakke formatie terdege onder de loupe te nemen. Ds Balgen. Het spreekt vanzelf, dat men van de Belgische ploeg geen behoorlijken indruk heeft kunnen krijgen. Er waren oogen- blikken dat men ze eenvoudig niet zag, zoo overdonderend was het Hollandsche spel. Maar af en toe kon men toch zien, dat de Belgen het nog wel konden, hoewel de ploegeenheid, eertijds zoo'n kenmerk van onze Zuiderburen, geheel verdwenen was. Doelman Van der Weyer heeft weinig aan de goals kunnen doen, het waren bijna allen juweeltjes. Aanvoerder Pap- paert was o.i. beter, dan zijn buurman, ter wijl de halfllnie een geweldig zware taak had door het goede spel van de Hol landsche voorhoede; van Welkenhuyaen was wel de beste. Voor was Saeys als linksbuiten een fiasco, viel ook v. d. Eynde tegen, begon Voorhoof goed, hoewel hij het spel te kort hield en was ook de rechtervleugel niet overaterk; de heeren roerden sioh na de rust wel wat beter. De heer Bauwens uit Keulen, leidde rustig en goed. De wedstrijd. Een vrijwel uitverkocht Stadion aan schouwde de binnenkomst van de beide volgende elftallen; v. Mals. Diepsnbesk v. Run Pellikaan Anderiessen v. Heal Wels Vente Bakhuijs Smit Meijndere Saeys Vsrsljp v.d. Eynds Voorhoof Brichaut Bourgeois Welkenhuyaen v. Ingelghem Smellinckx Pappaert v. d. Weyer. die begroet werden door het Amster- damich Politiekorps. Glosdnleuw aanvoerder v. Heel debu teert goed door de tose te winnen en dan begint de strijd. ••nentloneel begin. Het aanvangsfluitje van den aoheids- rechter is amper weggestorven ale Voor hoof reeds een vrijen schop krijgt te ne men. Het strakke schot is goedgericht, maar Diepenbeek licht tot veler verba zing zijn voet op en laat den bal passee- ren, zoodat deze in het net verdwijnt (0-1). Dit onfortuinlijk begin is voor de Hol landers slechts een prikkel om een Tinnig offensief in te zetten. En hoewel bij diverse tegenaanvallen Voorhoof een gevaar is, temeer waar de achterspelers zich nog niet van de schok hersteld hebben, het windvoordeel is be langrijk genoeg om een rol te spelen in dit offensief. Daarbij is de oranje half- linie direct uitstekend op dreef. Wels start goed met een mooie voor ze', die Bakhuijs naast schiet en ook Mijnders debuteert uitstekend met een snelle ren, waaruit de eerste corner ontstaat. Er is in ieder geval reeds sfeer en het gehalte van den wedstrijd behoorlijk. Bakhuys is or aanstonds in, zijn vleugel- passes zijn perfest en Mijnders en Wels irijgen volop werk Ook Smit doet uit stekende dingen en de 1C achterstand is in dit verband gezien nio' verontrus tend. Stijgend tempo. Opvoering van het Hollandsche tempo verzwaart den druk op de Belgische ves te en doelpunten kunnen niet uitblijven Overigens blijft de Hollandeohe verde diging zorgen baren; zelfe met wind mee geeohiedt het wegwerken onzuiver. Bakhuije begint zijn echuttere-oapaoi- teiten te toonen, maar voorloopif kan v. d. Weyer nog redden. Vente valt nog niet op; de meeate aan- vall engaaa via Bakhuijs en Wela (1-1X 15 minuten is or gespeeld, als een prachtvoorzet van Wels het hoofd van Bakhuys ontmoet en de bal onhoudbaar in 't net vliegt. Het hek is dan van de dam. Het bin- nentrio wordt steeds beweeglijker, de halflinie steunt, dat het een lieve lust is en als Smit na een mooie combinatie een kansje krijgt, vliegt zijn prachtige kogel in den bovenhoek (2—1). Er is dan 18 minuten gespeeld. Even luwt de aanval. België brengt het tot eenige weinig over tuigende tegenaanvallen, waarbij Saeys MAANDAB 11 MAAKT 1184 «i sohiet ia. Op of om ét doellijn legt Vente er de laatste voet aaa. Ia ieder geval het is 6—2. Ei voor we de notitie gemaakt hebben, is Bakhuys op magi strale wtjse door de backs geglipt, na Vente weer inkogeit (7—2). Hot enthousiasme kent geen g en bereikt zijn kookpunt, als deselfde spelers met Wels het spelletje herhalen. Het lijkt op e«n wederdienst, als Vente voor open goal de bal voor Bakhuys klaarlegt, die zonder pardon inkogeit, WELS die weer een nuttige partij speelde. zich een zwakke vleugelspeler toont. Overigens nivelleert de uitstekende oranje halflinie de zwakte in de verdedi ging volkomen. De lange passen van Bakhuys brengen meermalen ware op luchting. Mijnders komt beter op dreef, hoewel zijn voorzetten nog niet de juiste lengte hebben. Vente maakt een doelpunt, dat wegens hands afgekeurd wordt, maar spoedig herstelt hij dit «n jaagt no. 8 langs v. d. Weyer. Nog vinden de oranjehemden het niet genoeg. Wela geefF een schitterende voor zet, naar Meynders gaat de bal, die te rugzet en Smit scoort over v. d. Weyer, die iets te laat uitloopt (41). Rust 4—1. De vooraprong lijkt voldoende om het windnadeel na de rust het hoofd te bie den. De Belgen achijnen zioh echter te willen rehabiliteeren ,zij vallen tenminste vinnig aan, maar hen ontbreekt de leider, die het «pel opengooit en zoo een opening tracht te maken in de Hollandsche mid denlinie. die een muur gelijk Is. Vereyp Is nog de gevaarlijkst#, maar Saeys verprutst een mooie kans. Even la ter schiet Brlohaut hard over. Voor afwisseling aanschouwen we een praohtren van Meijnders, waaruit Bak huys juist naast sohiet, maar waaruit blijkt, dat de D.F.C.-«r nu pas over zijn plankenkoorts heen is. Bilpll sterker. De rood-zwarten hebben het tempo op gevoerd en mede doordat Anderieesen en Pellikaan zioh iets terugtrekken, volgt een Belgisch overwicht, dat sioh demon streert in enkele oornera, die Van (Male ondersohspt. Allerzonderlingst is de wij*. waarop Diepenbeek eens terugspeelt; Van Male kan sleohts door Hn oorner redden, waar uit Brlohaut sooort (4-4). Gaan ds Bslgsn ophalen? Hst lijkt sr wat op want Van Mals most nu herhaaldelijk in touw komen, maar dan gaat ook de Hollandeohe voor hoede zioh meer roeren. Keerpunt. Uit enkele praohteohoten van Vents blijkt, dat dees evenals in vroegere wed strijden na de rust pas sijn beate geschut in t werk brengt. Er volgt een vrije sohop van Pellikaan, die Bakhuys tactisoh naar Vente terug-* •peelt en de met alle kracht ingeeohoten bal vlieg van 80 meter afstand in den bovenhoek. 8—4. En wat een sohotl Vloedgolf. Dan volgt de mooiste periode van den wedstrijd. De voorhoede epeelt thans een samenspel om te watertanden; via Bak huys en (Meijnders komt de bal voor de goal. waar allen missen. Wels richt beter BAKHUIJS Goede wijn behoeft geen krans. En dat tegen de gevreeede Belgen I Natuurlijk komt er kentering en komt België tot eenige tegenaanvallen. Maai zelfs dan nog demonetreeren Vente. Bak huys en Smit met een keur van schoten hun «chutteretalenten, terwijl in Wels in Msijndsrs perfect vleugelwerk verrichten. Moedig volhouden. Een pluim verdienen do Belgen voor hun volhouden en wellicht denkt de Hol- lsndscho verdediging er ook zoo over, want de lankmoedigheid, waarmede toe gezien wordt hoe v. d. Eynde een derde Itegenpunt langs van Male kopt, kan slechts voortvloeien uit een genadig su perioriteitsgevoel (83). Afdoende repliek. Holland ia dan weer aan de beurt. Weer bereikt een pass van Bakhuys Meijnders, weer dribbelt de snelle D F.C - er langs zijn tegenstanders, prachtig ia de volgende voorzet, terwijl voor de ko- gelharde kopbal van Vente, die in 't net verdwijt, geen adjectieven te vinden zijn (08). Nog vinctt het publiek het niet genoeg. Er wordt om de tiende goal gevraagd en Smit, Bakhuys en Vente draaien nog eens hun achoten-repertoire in al hun glans af, maar v. d. Weyer is niet meer te pas- seeren en dan fluit Dr. Bauwens het einde van een wedstrijd, die nog lang in ouzë herinnering zal voortleven als een der glansnummers van het Hollandsche in ternationaal voetbal. ZESDAAGSCHE TE BERLIJN. Vrijdagavond is in het Sportpaleis te Berlijn de Zesdaagsche begonnen Er zijn 14 koppqla afgereden, onder wie Jan van Kempen en Braspenning, en Slaat»—Van Nevel® (NederlandBelgië). RUILING INVOERVERGUNNINGEN. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda en Omstreken vestigt de Xdacht van belanghebbenden in haar riet op een van het Crisis In- en Uit- boerbureau te 's-Gravenhage ontvangen circulaire, betreffende de ruiling van in voervergunningen, daar zulks nogal eens aanleiding schijnt te geven tot misver standen. Het Crisis In- en Uitvoerbureau wijst er daarom op, dat aan verzoeken tot ruiling alleen kan worden voldaan, wanneer dit bureau daarvoor een tegen partij heeft gevonden, die bereid is, af te staan wat gewenscht wordt en te ont vangen, wat aangeboden wordt. Eventueel zullen bij een ruiling meer dan twee personen betrokken kunnen worden. Het moge echter duidelijk zijn, dat het bureau aan verzoeken om één bepaalde invoervergunning te veran deren in een vergunning voor een an dere groep of een ander land, in het al gemeen niet kan voldoen, aangezien de voor ieder land vastgestelde contin genten overschreden zouden kunnen worden. Voorts wijst het crisis In- en Uitvoer bureau er op, dat deze ruilingen in het algemeen moeilijk op zeer korten ter mijn kunnen worden tot stand gebracht. DE WEG GOUDA—BERGAMBACHT. Bergambacht, Aangezien was gebleken, dat de weg van Gouda naar Bergambacht gelegen in het centrum van de Krimpener waard, in slechten toestand verkeert en onvoldoende is voor het daarovergaande drukke verkeer, verzochten de A.N.W.B. «n de K.N.A.C. aan het ooilege van Ged. Staten van Zuid-Holland een spoedige verbetering van dezen weg zooveel moge lijk te willen bevorderen. Hierop werd thans bericht ontvangen, dat het voorne men bestaat op bedoelden weg een stof vrije slijtlaag te doen aanbrengen. Bsrgambaeht. De damolub D, I. D. heeft een bekerwedstrijd gespeeld met de dam club Gouda 2. D.I.D. won met 18—4. De vereeniglng ,J)e Maoht van het Kleine", heeft aan de Stichting voor verpleging van on- en minvermogende lijdera aan vallende ziekten, gevestigd ts Heemstede, f 42,26 afgedragen. Tijdens het graven voor de kelder in de nieuw te bouwen woning van mej. de wed. A. Schouten, stuitte men op een „wel", die sooveel water opgaf, dat dit geregeld met een benzinepomp moest worden weggemalen, wat natuurlijk groote stagnatie in het werk tengevolge heeft. De heer A. Renea heeft het metsel werk voor zijn te bouwen woonhuis op gedragen aan den heer P. Bezemer. B. en W. hebben vergunning ver leend aan het bestuur der afdeeling van „Volksonderwijs" tot het houden van een verloting van kunstvoorwerpen. Filmvoorstelling. Bergambacht. Dinsdag zal in hotel ,,'t Centrum" een filmavond worden gehou- 4." den van de vereeniging „Het Hoogeland". O.a. zal worden vertoond de „Oranje film" van de huldiging en het grootsche défilé voor de Koningin in het Stadion te Amsterdam op 9 September. q Capitis a.d. IJssel. De heer H. Gou- 01 driaan is benoemd tot gewestelijk con troleur voor de Rijkapluimveeteeltrego- ling. Caprila ad. IJssel. De heer J. v. d. iH Windt, vrachtrijder, ie failliet verklaard. Curator is br. J. A. van Everdingen. Coop. Landbouwveresniging. Giessen-Nieuwkerk. In het laatst dezer na maand zal de coöperatieve landbouw- vereeniging Samenwerking 25 jaar heb- ben bestaan. Deze dag (21 dezer) zal her dacht worden en tevens zal dan de groo te landbouwfilm worden vertoond. Vele uitnoodigingen zijn reeds gedaan en de voorbereidingen tot dien herdenkingsdag zijn reeds in vollen gang. Giessen-Nieuwkerk. De uitslag van den schietwedstrijd van den B.V.'L. is als volgt: Koningschutters, le pr. A. Hamerpagt. Scherpschutters: le pr. A. v. Harten (tevens koningschutter gewor den); 2e pr. M. v. d. Boeoh, 3e pr. C. Kooiman, 4e pr. D. Bons, 5e pr. W. Ha- merling, 6e pr. M. Eikelenboom. Eerste klas schutters: le pr. P. G. Rietveld, 2e pr. T. van Dijk, 3e pr. D. Schakel Jz. KONINGIN. Bij het prijsschieten te Palm Springs (California) won 'Billie Ballport het ver re van haar mannelijke mededingors. em-.fé T)X <nb fvaflf i-yira y tob risi nnfld h 'sü 771 Oli 118. Het ergste^Is, dat je vader en de houden, anderen nu wel gegrepen zullen zijn door Wagga. Hoe we ze nu bereiken moeten, weet ik werkelijk niet, want als se mij te pakke» krijgen, nllen *tl 116. Ze klauterden op de rots. Van daar uit konden de rivier overzien. Hti meisje bad goed begrepen, er met de anderen zou gebeuren. Onder hef tig verweer werden ze aan land getrok ken en stevig gebonden De negers dach ten blijkbaar, dat Nick verdronken was, want se eoohtfu dt oevers niet verder al TWEEPE blap. NIEUWSBLAD VuCR ZUTP=HmX*WBEW'UTRECHTS! MAANDAB II MAAWT 10B4 Dintdaf 18 Maart Hilversum. A.VJR.O. 6-40 Gramofoor; 1010.16 Morgenwijding; 10.16—10.30 Gramofoon; 10.30—11 Solisten-concert (pi«.Tin en Zang); 11—-'11.30 Kook- en Bakpraatje; 11.30—12 Vervolg Solisten concert; 1212.30 Gramofoon; 12.30- 2.45 Concert door het Omroep-Orkest en Gramofoon; 2.45-3 Gramofoon, 3-4 Knipcursus, 4.154.30 Gramofoon, 4.30—6 Radio-kinderkoorzang; 6— 6.30 Verhalen voor kleinere kinderen door mevr. Antoinete van Dijk; V.P. R.O. 5.30 uur Bijbelvertellingen voor jonge menschen. XXII voordracht Spreker: De. B. J. Aris, A.VR.O. 67 Orgelooncert en Bariton; 7—7.30 Gra mofoon, 7.30—8 Engelsche les voor ge vorderden; 8—8.05 Nieuwsberichten; 8 0510 Gevarieerd programma door Kavoce Lajos en zijn Orkest; Dr. Fre dericks' terzet van zingende zagen, en „The Humouresk Melodious Singers"; 1010.45 Opvoering van „De oude Brit"; 10.46—11 Gramofoon; 11—11.10 Nieuwsberichten; 11.10—12 Dansmu ziek. Huizen. K.R-0. 89.15 Concert; 10 10.30 Gramofoon; 10.30—11 Muziek- uitzending voor fabrieken; 1111.30 Gramofoon, 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin OP.; 12.15—145 Gramofoon; 2—3 Vrouwenuurtje; 4.4.15 Gramofoon; 4.154.30 Liederenrectical; 4.305.05 Gramofoon; '5.0Ö—6.1Ö Accordeonmu- ziek; 6.15—5 80 Pax Romand, de R.-K. Studenten-internationale, door Mar- greet Voogd; 5.30—6 Concert door de K R.O.-Boys; 6—610 Acoordeon-mu- ziek; 6.10—640 Vervolg Concert; 7.15 7 35 Voordracht namens de R.-K Artsen vereeniging. Dr. J. Bloemen over „Rashygiëne"; 7.35—7.45 Gramofoon; 7468 Verbondskwartiertje; 8—9.30 Lijdensmeditatie (IV). „De spottende mfftht en de macht van den spot" door Pastoor Th. J. van Noord van Langen- dijk uit de St. Jozefkerk te Rotterdam; 9.30086 Nieuwsberichten; 9 35 1030 Concert door het K R.O.-Orkest; 1030—10.35 Nieuwsberichten; 1035— 11 Vervolg Concert; 11'12 Gramofoon. Woensdag 14 Maart Hilversum. V.AR.A. 8 uur Gmmofoon; 9.30 uur Onze Keuken door P. J. Kers Jr.; VPJR..O. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.16 uur Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur Concert door het Klein V.ARA..- Ensemble en Gramofoon; 2 uur Gramo foon; 2.15 uur Knipcursus; 3 uur Voor de kinderen; 400 uur Concert door het Trio Favoriet; ÖJ30 uur Vervolg Con cert; 6 uur Zang en Piano; R.V.U. 6.30 uur M. J. Brusse over: „Onder de men schen van Rotterdam (III); V.AR A. 7 uur Sportuitzending; 7.20 upr Con cert door het V.AR.A.-Orkest; 8 uur S.O.S.-beriohten, Nieuwsberichten en Varia; 8.16 uur Vervolg Concert; 9 uur Opvoering van „Een nieuwe leus"; 10 uur Concert door Trio; 10.16 uur Nieuwsberichten; 10.20 uur Gramofoon; 11 uur Muzikaal allerlei. Hulzen. N.G.R.V. 6—8.15 Schriftlezing en Meditatie; 8.16—9 30 Gramofoon; 10.80—11 Morgendienst door Ds P. Boes; 11—12 Harmoniumbespeling; 12.16—12.30 Gramofoon; 12.80—2 Con cert door „Het Hollandsch Harpkwar- tet" en Gramofoon; 22.20 Liederen- recital; 2.20—2.45 Viool-recital; 245— 3 Gramofoon; 8—330 Orgelbespeling; 8.80—8.45 Vervolg Liederenrecitai; t —4.80 Vervolg viool-recital; 4.80—6 Vervolg Orgelbespeling; 6—6 Kinder uurtje; 6—6.30 Landbouwhalfuurtje. Ir. L J. A. de Jonge over: „Aanpas sing en Groen voeder bou w"6 80—6 58 Onderwijsfonds voor de binnenvaart; 7—pl.nl 7.16 Nieuwsberiohten; pl.m. 7.1ör-7 30 Gramofoon; 7.80—8 Mr. L. "W. G. Scholten over: „Trouw aan Oran je; Nederland en Oranje één in verle den. heden en toekomst"; 3—8.30^Gra- mofoon; 8.30—9.15 Prof. Dr. K. Sohiï- der. Vijfde Lijdensoverweging voor de ■even lijdensweken: Joh. 19 slot: „Pilatua zeide tot hen: zie, de Menach": 9.15—9.20 Gramofoon; 9.20—10.20 Oongert door de Haarlemaohe Orkest vereniging; 10.20—10.80 Nieuwsbe riohten; 10.80—11.80 Gramofoon. TERAARDEBESTELLING A. KOOIMAN Glszesn-Nltuwksrk. Zaterdagmiddag werd hier op de begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wij len den heer Arie Kooiman te Peursum. Achter de lijkbaar volgden de weduwe en verdere familie, benevens vele vrien den en kennissen van den overledene, alsmede de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk met kerkvoogdij, waarin de overle dene ook een reeks van jaren zitting had. Voorts waren aanwezig de burge meester, de secretaris en de wethouders der gemeente Peursum en de oud-predi kant, Ds. Roskot te Hendrik-ldo-Am- bacht. Aan de groeve voerde eerst het woord ds. Nugteren, die den overledene her dacht in den tijd, dat hij als predikant met hem had mogen samenwerken; hoe wel er verscheidenheid van principe was, mocht spr. niet anders zegen, dan dat de overledene een zeer plichtsge trouw man was, want wanneer zijn ambt hem riep, hij was altijd pre sent. Ook op financieel gebied was hij voor de kerk een voorbeeldig werker. Vervolgens richtte spr. woorden van troost tot de overblijvende familie en vermaande tenslotte een ieder Bereidt uw huis, eer gij sterven gaat. Hierna trad naar voren de oud-predi kant, Ds. Roskot, die niet nalaten kon, om ook nog een enkel woord aan deze groeve te spreken, in verband met den ▼rlsndich&ppelljktn omgang, dien ipre- k«r steeds met den overledene tijdens sijn verblijf in Giessen-Nieuwkerk heeft mo gen hebben. Ook memoreerde spr. de plichtsgetrouwheid van broeder Kooiman, wiens gedachtenis bij ieder zal blijven voortleven. "Woorden van troost en be moediging riohtte ook «pr. tot de fanjiR® en hij wees er nog op, dat het nog zoo kort geleden is, dat ook in deze familie de schaduw des doods zich had ver toond, doch beval boven alles aan de ge nade van Christus, waardoor een iege lijk de zaligheid kan beërven. Spreker eindigde met de woorden: Looft God, elk moet Hem vreezen. De zoon van den overledene dankte voor de groote be langstelling, die steedszoowel tijdens de ziekte als bij het overlijden van zijn va der was bewezen. Een groote schare belangstellenden was tegenwoordig. Een gouden jubileum. Haastrecht. Op 5 April zal de Haas- trechtsche ijsclub haar 50-jarig bestaan herdenken in een gezellige samenkomst in het gebouw Concordia. Ter secrearie zijn inliohtingen om trent een gevonden baal katoen te be komen. Hel- en Boeicop. Tijdens den Donder dag gehouden zitdag van het bestuur van de Gew. aardappelenorganisatie, hebben zoo goed als alle aardappeltelers in deze gemeente van de gelegenheid gebruik gemaakt om een teeltvergumng aan te vragen. „Onderlings Steun". Hoornaar. Op Donderdagavond 8 Maart hield de ziekenkas „Onderlinge Steun" een algemeene ledenvergadering in de openbare school Met een inlei dend woord van den voorzitter, den hr. F. Slomp, werd deze vergadering geo pend. De secretaris de heer G. Siob J.Azn., las de notulen, welke zonder aanmer king gaedgekeurd werden, evenals het breedvoerig jaarverslag van den secre taris. Uit dat van den penningmeester bleek, dat de totale inkomsten waren f 1243,85, uitgaven f 824,07, dus een batig saldo van f 419,78. In 1932 was het totaal der bezittingen f 2525, nu f 2842,28. De bescheiden werden door eenige leden nagekeken en in ofde be vonden. Als commissielid werd herko zen de heer D. Brandwijk en als afge vaardigde naar den Prov. Bond werden aangewezen de heer J. Slob en J. van Houweüngen. Bij de ingekomen stukken nam de heer Sas uit Gorcum het woord over dat van het sanatoriumfonds, waarover daarna een bespreking volgde. Het ging hier over het uitzenden van leden naar het sanatorium en reglementair i«i dat ook vrouwen lid van de vereeniging kunnen zijn. Dat levert een bezwaar op bij uit zending. Als het reglement ongewijzigd blijft, kunnen alleen vrouwen naar een sanatorium die lid zijn; verandert dit, dan zouden alle vrouwen van leden daarvoor in aanmerking komen.Er werd geen besluit genomen en op voor stel van eenige leden zal op een nader te bepalen datum weer een vergadering plaats hebben. Schtken. Krimpen s.d. IJssel. Het eerste tiental van de Schaakvereeniging Krimpen a.d. IJssel speelde zijn laatsten wedstrijd voor dit seizoen in de competitie van den R. S. Bond, teegn E.S.S. II uit Schie dam en won dezen wedstrijd met 5K 4)4. De uitslag was: Kr. a.d. IJssel I E.S.S. II. A. van Kekem—P. F. J. Zwart J4—K D, P. Raat—A. Bongers 10 J. A. Frit»—F. Bastiaan 0^-4 J. K. v. Walaum—N. v, Heiningen YtiH C. J. v. WalsumW. "Worsteling 10 H. Mostertr-J. Oliemana HV» J. H ,v. Denderen—A. Mulder 10 H. A. v. d. Lip—J. Switser YxM H. TrehaiM. Stuber 0—1 A. LoeveC. Meijer De eindstand in de 2e klasse G is als volgt: Gesp. gw. gl. vrl. p. Het Centrum 6 5 1 0 11 1 NA DEN ORKAAN, Hoe 't er uitzag in den Amerikaan sche staat Georgia na een orkaan. Er zijn 26 personen bij omgekomen. Kr. ad. U. R'dazn II E.S.S. II Piotf III Krai, II Spangen III v.t 30 K—20M 3080 29—31 81M—28 X 80—30 26M—33* 23-27 Nieuwer kerk a.d. IJsssl. In de verga dering van den gemeenteraad staakten de stemmen over een adres, houdende verzoek om een gemeentelijke toelage ad f 50 ten behoeve van den landbouw- cursus. In verband met een brief van het gemeentebestuur van Lekkerkerk inzake wijziging van de gemeenschappelijke re geling voor den schoolartsendienst, werd besloten daarmee accoord te gaan, met dien verstande, dat de pensioenbijdrage wordt verhaald en de schoolarts voor ri sico en verblijfkosten een vergoeding zal genieten van f 600. Voorts werd aangeboden de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1933 met een nadeelig saldo van f 477. Het kohier der hondenbelasting, dienst 1934 werd vastgesteld op f 830. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Bestuurder zwaar gewond. Moordrecht. Vrijdagavond omstreeks half elf is op den Rotterdamschen Dijk ter hoogte van de R.-K. kerk alhier, een auto. die van Gouda naar Nieuwerkerk op weg was en die bestuurd werd door den 39-jaxigen heer Terdu, asbesthande- laar te Nieuwerkerk a.d. Ussel, door te groote snelheid in een bocht met volle vaart tegen een boom gereden. De schok was zoo hevig, dat de wagen totaal werd vernield en de bestuurder beklemd ge/ raakte. De door een voorbijganger ge waarschuwde politie en dr. Westendorp uit Moordrecht, hehben den ernstig ge wonden bestuurder uit het wrak gehaald. Een arm was verbrijzeld, een been gebro ken en bovendien had de heer T. ver schillende verwondingen opgeloopen. Een auto van den geneeskundigen dienBt te Gouda heeft hem naar het Van Iterson- ziekenhuis aldaar vervoerd. Zijn toestand is redelijk. Verloting Groens Kruis. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De afd. van de Zuid-HolL vereeniging „Het Groene Kruis heeft over 1933 een gemeentelijke subsidie ontvangen van f 800. Deze sub sidie is over 1934 teruggebracht tot f 500. Teneinde de inkomsten der ver eeniging, mede voor de instandhouding van de wijkverpleging te verhoogen, heeft het bestuur besloten een verloting te houden. Hiervoor zijn meer dan 500 ar tikelen geschonken, die als prijzen zui len dienen voor de 2000 loten. Vóór de verloting zal 'n tentoonstelling van de ge schonken voorwerpen worden gehouden in de zaal van den heer J. Honkoop aan 's-Gravenweg. Op Dinsdag 13 Maart n.m. 7.30 uur, zal de heer F. Jas, bur gemeester, de tentoonstelling openen en Woensdag zal ze andermaal geopend zijn van des n.m. 2 tot 5 uur. De trekking heeft plaats Woensdagavond omstreeks 7 uur. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Burg. en Weth. hebben aan den heer W. A. Leen- houts, hoofd der 2e 0. L. School verlen ging van ziekteverlof verleend tot 1 April. Als waarnemend hoofd blijft aan gewezen mej. C. E. M. Risseeuw. Na de Paaschvacantie hoopt de heer Leen- houta weer Jn functie te treden. DsnstplichL Waddinxvssn. Aan C. v. d. Berg, J. Blonk, A. J. Brouwer, A. de Bruijnk H. van Elk, W. van Eijk, G. J. v. d. Flier, J. v. d. Hoeven. P Hoogendoorn^ A. Koole, A. v. d. Kraata, E. G. van der Laan, D. van Niekerk, A. Oudijk, J. W. J. Oudijk, L. de Pater, D. Peters, A. A. Rietveld, L. van der Sar, J. Slingerland, H. K. Snoeij, C. J. Tromp, F. Versluis, Jac. de Wilde, K. de Wit en Th. Zwa nenburg, ingeschreven voor den dienst plicht der lichting 1935, is voorgoed vrij stelling verleend van den dienstplicht wegens broederdienst. Een desbetref fend verzoek van P. Rupke is afgewezen. Aan K. van Tilburg is een jaar vrij stelling verleend wegens persoonlijke on misbaarheid. De heer J. Janmaat, melkslijter, heeft aan B. en W. verzocht, hem voor de benedeniocaliteit van het perceel Ka* naalweg 6 een verlof A voor den ver koop van zwak-alcoholiiche dranken te verleenen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Oud-Voseemeer Ds. J Ronge te Hoog-Blokland; te Uaselatein De. A. G. Oostehuis te Eemnes-Buiten. Aangenomen naar Werkendam De. R. J. D. Beerekamp te Heelsum. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Sliedrecht De. G. Smits te Nieuwpoort; te Sassenheim De. N. Bijde- maet te Boakoop. HOE 'T WAS. LU TSCHENG TSCHIANG. De voormalige minister-president en minister van buitenlandsche ««leen van China Lu Tscheng Tschiang is in de Benedictijner abdij St. Andreas bij Brugge in België tot roomsch-katholiek priester gewijd. Voor den oorlog was deze Chineesohe diplomaat gezant te Peters- burg en te 's-Gravenhage; in 1915 werd hij minister-president. Bij de vredes onderhandelingen in 1919 was hij leider der Chineesohe delegatie en kenmerkte zioh door zijn weigering om het vredes verdrag van Versailles te onderteekenen. Na langen innerlijken Strijd werd hil roomsch-katholiek, liet de staatkunde va ren en ging in 1927 in de abdij St. An dreas, waar hij thans zijn priesterstudiën voltooide. DE MEEST SUCCESRIJKE MISSIE. Van alle missies in Afrika moet de roomsch-katholieke' in den Belgischen Congo de meest succesrijke zijn. Daar werden reeds 1 millioen inboorlingen ge wonnen en treden thans jaarlijks 10.000 nieuwe bekeerlingen tot de roomsch-ka tholieke kerk toe (aldus de Schönero iZukunft van 4 Maart j.L). CENTRALE NEEMT VROUWELIJKE NUCHTERE KALVEREN AF. Prijs 13 et per K.CL levend. De orisis rundveeoentrale heeft met in gan van heden de gelegenheid openge steld tot nadere aankondiging te leveren vrouwelijke nuohtere kalveren, o.a. aan de heeren Baas en Domburg te Bode graven, T. van Kooten te Montfoort, T. Stout te Nieuwerkerk a.d. IJssel, Lu nenburg en De Zeeuw te Woerden. Gevraagd worden gezonde vrouwelijke nuohtere kalveren, wegend tenminste 26 Kg., voor deze zal worden betaald f 0.13 per K G. levend gewicht, welke prijs de crisis rundveeoen trale garandeert. De le verancier heeft hot recht bij de aan en door de slachterij plaats hebbende weging tegenwoordig te zijn. De betaling ge schiedt contant. De slachterij is bevoegd de kalveren te slachten alvorens ze te betalen, korting op den prijs mag op geeneriei wijze plaats hebben, noch mogen eemgerlei kosten of weeggeld aan de leveranciers in rekening worden gebracht. De kalveren moeten droog worden ge leverd. Kalveren, van welke wordt vermoed dat ze in abnormalen voedingstoestand verkeeren of van welke moet worden aangenomen, dat het gewicht op andere wijze kunstmatig is beinvloed, worden ge weigerd. laadbmrwer B. Garis, ttaiuMt ui de» Rijksweg naar Heeaeh. Ds schuur was tot aaa dsn nok gevuld met hooi, «troo m graangewassen en het vuur werd aangewakkerd door een feilen wind. Meters hooge vlammen sloegen spoe dig aan alle kanten uit het brandende gqbouw, waarin 40 stuks hoornvee en ruim 60 varkens geborgen waren; de heer Goris en omwonenden wisten ech ter de dieren los te snijden en naar bui ten te drijven. Plotseling vatte de groote met riet gedekte boerderij aan den over kant van den weg, eveneens vlam. Een geweldige vuurzee ontstond en de brand weer stond machteloos, daar geen water te krijgen was. In de stalles achter de boerderij bevonden zich ongeveer 150 varkens. Men wist ongeveer 50 daarvan, voor het grootste gedeelte met brand wonden overdekt, uit den vuurpoel te drijven. De andere honderd dieren kwa men in de vlammen om. De landhouwschuur en de boerderij brandden tot den grond toe af. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN. Dris kinderen aangereden. Te Dongen reed Vrijdagavond de 24- jarige chauffeur N., in dienet bij den carrosseriemaker Janssens, met een „Truck" in vrij groote snelheid een trottoir op, met het gevolg, dat 3 kin deren van den leerloqjer Looijmana wer den aangereden Het jongste kind, een meisje van vier jaar, werd dood opgenomen, terwijl de beide andere kinderen, een broertje en een zusje van 8 en 12 jaren, zeer ernstig gewond werden overgebracht naar het R.-K. ziekenhuis te Dongen. De voorge vel van een woonhuis werd totaal ver nield. Het huis moet worden gestut en zal waarschijnlijk moeten worden ont ruimd, aangezien ernstig gevaar bestaat dat de gevel zal instorten. De wagen is vrijwel onbeschadigd. De chauffeur, die door het ontzettend ongelijk geheel overstuur was, heeft ver klaard, dat de wagen begon te slippen, toen hij den heuvel afreed, waarbij zijn voet van de rem op het gaspedaal moet zijn terecht gekomen, met het noodlottig gevolg, dat de reeds tamelijk groots snelheid aanzienlijk werd vergroot i Over dsn kop geslagen. Een tweede ernstig auto-ongeluk ge beurde Zaterdagmiddag op den Deelan- scheweg bij Arnhem. Een personen-auto bestuurd door den heer Canters uit Velp, is daar door de gladheid van den weg geslipt en over den kop geslagen. De drie passagiers, n.l. de heer en me vrouw Canters en mej. Kruisbos, even eens uit Velp, moesten met min of meer ernstige verwondingen naar het Ge meenteziekenhuis te Arnhem worden ge bracht. De heer C., die een diepe snede over het hoofd had, kon na verbonden te sijn het ziekenhuis verlaten; mevrouw C., die een diepe vleesohwonde aan den voet had en mejuffrouw K., die een ribkneu- zing had, moesten worden opgenomen. De auto is totaal vernield. GRONDVERZAKKING IN EEN MIJN. Dris arbeider* bedolven. In de Belgische provincie Henegou wen heeft zich in de kolenmijn te P6- ronnes, bij Binche, op 318 meter diepte een groote grondverzakking voorgedaan. Verscheidene arbeiders dia daar aan 't werk waren, wisten »ch nög tijdig te vluchten. Drie hunner makkers werden echter onder de aard- en steenmassa bedolven. Een der ongelukkigen is na verscheidene uren werken, uit zijn ne- teligen toestand gered. Hij bleek alleen enkele kneuzingen te hebben opgeloopen. De twee vermiste mijnwerkers antwoord den op het geklop van de redders. Men heeft nog dien dag één van deze twee gered. Hij was zoo goed als ongedeerd. De derde mijnwerker kon men nog niet bereiken. Men vermoedt dat hij op slag ia gedood. PRINS SIGVARD. Titels sn rechten vervallen. In een zitting van het Zweedaohe ka binet deelde de kroonprins, die wegens de afwezigheid van zijn vader het re gentschap uitoefent, mede, dat prins Sigvard, als gevolg van zijn huwelijk met mej. Erica Patzek, zijn rechten op den troon heeft verlóren, welke hij als prins van den bloede genoot. De minis terraad verklaarde zioh met dezen maat regel accoord. De kroonprins bevestigde voorts, dat prir^» Sig>ard voortaan den familie naam Bernadotte zal dragen. Zoo reed in 1886 Daimler de uitvinder der rijtuig. Daimler-motor uit in *ijn motor- FELLE BOERDERIJBRAND TE OSS. Honderd varktne omgekomen. Te Oes ie Zaterdagmiddag omstreeke twee uur een zware brand uitgebroken in de groot* landbouweohuur van den ER WAS EENS. Na de voltrekking van het huwelijk tns- •chen prine Sigvard van Zweden en mej. Patsek, links de broer na de bruid

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4