Stadsnieuws sri amrrc blad. Uit ons Regeeringshuis Telegrammen DE RESTAURATIE VAN DE ST. BARTHOLOMEUSKERK. Ingezonden Stukken Van Rondom [plaatselijk Nieuws NIEUWSBLAD VOOB ZUIB-HPLLUNB EN UTRECHT Sehoonhonmeha Courant VRIJBAB APRIL Uw Cmmablum-ulltclt. Capalla a.d. IJiul, De eerkoop ran „Emraa-Hoempje" ton bate der bestrijding keelt opgebracht 1 222,00. Capolli a.d. IJimI. De heer F. 0. Bom heelt bedaakt ale eecretaria Tan het plaateelljk orleie-oomlti. DE KLEINE BETUWE. Haastrecht, Nu enkele vroege nomer- •ohe dagen de natuur hebben wakker geschud en de lente zich plotseling in haar volle schoonheid laat zien, verdient „De Kleine Betuwe" weer alle aandacht. De volijverige exploitant van deren fruit-, thee- en speeltuin, heeft alles ge daan om het de bezoekers aangenaam te maken en de bloeiende vruohtboomen zullen morgen en Zondag ongetwijfeld honderden naar dit heerlijk ontspan ningsoord lokken. Haastrecht. Donderdag had de eerste opvoering plaats van de operette „Ree- pelsleeltje", door het kinderkoor „Zang vogeltjes", onder leiding van den heer J. P. Oskam te Gouda. In den korten tijd van het bestaan der vereeniging mag het een preat&tie genoemd worden, dat men reeda nu soo'n onberispelijke uitvoering kon geven. Het vlotte spel van de ver schillende hoofdpersonen viel zeer te roemen. Tot in de puntjes was de op voering voorbereid en moeite noch kos ten waren gespaard, om het talrijke pu bliek tevreden te stellen. Werkelijk schit terend waren de costuums en decors. Het applaus zwol bij het slot aan, tot een ovatie en was een bewijs voor het slagen van dezen eersten avond. Zaterdag zal de tweede opvoering plaats hebben. Hoofl-Blokland. De heer V. B., die hier op 1 Mei zal komen wonen en thans zijn vee al in de weide heeft, kwam Don derdagmorgen tot de onaangename ont dekking, dat twee pinken verdronken waren. Krimpsn a.d. Lak. De muziekvereeni- ging „Crescendo", directeur de heer C. Horsman, is van plan met Hemelvaarts dag aan het concours te Oudewater deel ta nemsn. Zij zal uitkoman ln da aare- afdeeling. De gem. zangvareeniging Krimpen a.d. Lak, directeur de heer Za&nen, zal deelnemen aan het concoura te Hoofd dorp. Deze vereeniging komt uit in da eerste afdeeling. HET DRAMA BIJ REEUWIJK. Een verdachts auto. Reauwijk. In varband met bet geheim zinnige drama aan de Reeuwijksche Plas sen, waar, zooals gemeld, 't met ijzer ver zwaarde lijk van den 24-jarigen Hage naar Ebbinge Wubben is opgehaald, heeft thans de tuinder D. Slappendel, die aan de Tochtbrug woont, aan de politie medegedeeld, dat hij in November (wei kan dag weet hij niet meer), des naohts tussohen half twaalf en half één, éen personenauto zag komen van den Laix- dijk. Deze weg loopt langs de plas 's-Gra- vekoop «n vlak langs de plaats, waar het lijk is gavonden. In plaats van da rich ting SluipwijkRaeuwijk in ta «laan, raadj da auto hat arf van den winkelier Van Dam op. De haar S. bemerkte, dat an hield dan beatuurder op. Da chauf feur, dia nog al aanuwaohtig was, vroeg daft weg naar Bodegraven an eeidt, dat hij aan dan Laixdijk maneohen had weg gebracht en nu dan weg kwijt was. Da hear S, kon aan vaag signalement van dan bestuurder van dan auto opgavan. Zelfmoord waarachljnlljkarf Hat onderzoek ta Raeuwijk naar da harkomst van het ijaar an naar da fiets van het slachtoffer heeft getn reaultaat opgeleverd. Wal heeft het politioneel on dersoek ter plaatse thans tot 'n vage con oluaie gelald, welke in da richting van aalfmcord wijat. Hat lijk is namelijk ongeveer «even ma ter uit den kant in dan plas gevonden en er bevindt eloh ter plaatse een riet kraag van vijf a zes mater. Twee per sonen kunnen waarschijnlijk aan met ijaar verzwaard lijk van den wal uit niet verder werpen dan drie of vier mater. Daarom wordt het het meeat waar* aohijnlük gaaoht (al ie het niet mat »«- kerheld vast ta «tellen). dat het alaoht- offer zich zelf heeft verdronken door van den kant af, waar hat 1H meter diep li, ln het water te loopen en eich door het Het te wringen. RieuwIJk. Tijdens ds windvlagen van Woensdagmiddag zijn van de tuindere R, de Bas en Js Rijneburger aanige tien tallen ramen in de lucht geworpen; ze kwamen een dertig mater varder neer, natuurlijk alle stuk. Bakker de Groot plaatste in Nieuw Reeuwijk zijn rijwiel met een mand,volge laden met brood, tegen een paal van het eieclrisch licht en ging de werf op bij den heer H. van Dijk. Toen hij terug kwam, was er van de fiets niete meer te vinden. (Het rijwiel lag met mand en brood in da wetering. Alle brood was bedorven. Raeuwijk. De vijf werkloozen, die naar de werkverschaffing bij Zwolle uitgezon den waren, zijn naar huis teruggekeerd. Zij konden met het hun daar opgedragen werk ternauwernood 80 cent per dag verdienen. Daar zij het werk uit eigen beweging hebben verlaten, zijn zij uitge sloten van crisissteun en naar het bur gerlijk armbestuur verwezen. Willlge-Langerak. Woensdagavond omstreeks half 9 kwam de 17-jarige W. Houweling met de fiets uit Schoonho ven. Aan het stuur bevond zich een mand. Door een slingering is hij geval len, waarbij hij een been brak. De heer Jac. Kooiman, die het ongeluk bemerk te, bood met eenige anderen hulp en de jongen werd in zijn woning gebracht. Nadat K. den vader had gewaarschuwd werd de hulp van dr. de Bruin inge roepen, die H. verbond en overbrenging naar hat ziekenhuis noodzakelijk acht te. De heer K. heeft hem per auto naar (U Rijksklinieken te Utrecht gebracht. Samenvoegtng van tram». Steunverlaging. In Noord-Brabant sullen een-ge lijnen van locaalspoorwegen an tramwegen worden genaast, met die bedoeling, om die later op te heffen, en eenige tramwe gen worden samengevoegd. De Kamer heeft daaraan na eenige bespreking haar goedkeuring gehecht. Gisterenmiddag heeft de heer K u - pers (s.d.) geïnterpelleerd over de steunverlaging aan de werkloozen in Twente, waartegen in die streek hevig is geprotesteerd. Man, vrouw en twee kin deren moeten daar nu leven van f 12.10 per week. Spr. wist wel, dat de belastin gen reeds zeer hoog zijn, maar hij wil de tooh nog een extra heffing, die 100 millioen in 4 jaren zou moeten opbren gen, teneinde de werkloozen hun oor spronkelijke steun te laten behouden. Ziting van heden. Da minister v&n sociale i&- ken heeft hedenmorgen de interpellatie beantwoord. Spr. heeft rekening moeten houden met den toestand der rijksmid delen en de vooruitzichten van de ko mende begrooting. Zijn beleid is geen compromis tusschen regeering en kamer. Spr. draagt de verantwoording en neemt zijn besluiten. De aanpassing der loonen in de werk verschaffing aan die in het vrije bedrijf is noodzakelijk. Spr. wijst tenslotte op al lerlei maatregelen der regeering, zooals die 60 millioen gulden voor werkverrui ming. De regeering, zoo zegt hij, doet wat in haar vermogen is voor de werkloo zen. De heer K u p e r s repliceert. Het loopt er op uit, dat de «teunuit- keeringan een sluitpost der begrooting worden. Daartegen komt spr. op. In dien het voornemen bestaat de steunver laging ook in de groote steden toe te pas sen, moet spr. ernstig waarschuwen. Inplaats van de lasten te leggen op de werklooze arbeiders, doe men dit door extra heffing op hen, die nog wel be zitten. Spr. dient een motie in, waarin de Ka mer de regeering uitnoodigt de eteunver- leening aan Twentsche werkloozen in overweging te nemen «n van haar voor nemen tot steunverlaging in de groote steden af te zien. De heer H i e m s t ra sluit zich aan bij den heer Kupers in diens verzoek, om de steunnormen voor Twente te herzien. Spr. noemt voorts de steunnormen voor werklooze landarbeiders veel te laag. DEPARTEMENT VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Minister Colljn aanvaardt zijn tijdelijks benoeming. DEN HAAG, 20 April. Minister Golijn heeft gisteren aan de Koningin bericht gezonden, dat hij zijn benoeming tot mi- nieter ad interim van het departement van economische zaken heeft aanvaard. CRISIS RUNDVEE CENTRALE. 'S-GRAVENHAGE, 20 April. De orieie- vundveecentrale wijet er nog eene op, dat abten nuchtere vaarekalveren voor le vering bij de daartoe aangewezen adree- 3en ln aanmerking komen. De kalveren, d e reeda te oud zijn om ale nuchter te worden beechouwd, worden geweigerd. Op «Zaterdag zullen geen kalveren meer kunnen worden geleverd. HET BOTERMERK. DEN HAAO, 20 April. De Crisis Zul- velcentral# maakt bekend, dat, behou den* tussohentijdsche wijelging, voor de weck van 22 tot en met 28 April de prijs van het orleisbotermerk en de vervoer- vergunning van buitenlandsche boter op f 1.— per K.G. is vastgesteld. HET DRAMA OP DE NIEUWKOOP- SCHE PLASSEN. Verdachte veroordeeld tot 8 maanden. AMSTERDAM, 20 April Het Amiter- dameche Gereohtehof weea heden arreat in de zaak tegen den gepensioneerden brigadisr-majoor der Rijksvildwacht J. B. T,, verdacht van aware mishandeling met voorbedachten rade ran den «troo per Van de Weide, die op de Nieuw- koopache plassen zoodanig door een schot hagel werd geraakt, dat hij het licht uit beide oogen moest missen. Het Hof veroordeelde T. tot 8 maanden ge vangenisstraf. Het overwoog dat het feit zeer ernstig is en verwierp het beroep op noodweer. Wat de strafmaat betreft wilde het Hof er rekening mee houden, dat de oud-Rijksveldwachter een goed en trouw ambtenaar geweest is. De Utrechtsche Rechtbank veroordeelde T. eveneens tot 8 maanden. ERNSTIGE AANRIJDINGEN. Eén doode, verscheidene gewonden. EINDHOVEN, 20 April. Gisteravond werd de 22-jarige mejuffrouw M. Maas die per fiets op de Boschdijk reed, dicht bij het Rijkskrankzinnigengesticht aan gereden door een auto uit 's Bosch, be stuurd door den hèer Hanrath. Het meisje werd van de fiets geslingerd. Op het moment, dat de auto, om nog een botsing te voorkomen, naar links uit week, werd deze door een uit de tegen overgestelde richting komende auto aan gereden. De beide auto's kwamen op el kaar terecht. In de auto van den heer Hanrath bevonden zich nog de heeren Schampers en Damen. De heer Scham pers had eenige kneuzingen, de heer Damen een ernstige beenfractuur. De heer Hanrath kwam met de schrik vrij. In de andere auto zaten 4 personen. De heer H. 8. Strijboech ulf Eindhoven pe- kwam een kaakfractuur, de heer Ver togen een armbreuk. Het meisje is naar het binnengasthuis te Eindhoven ver voerd, waar zij hedenmorgen aan de ge volgen ia overleden. Ook de andere ge wonden zijn naar een ziekenhuis overge bracht. D« auto'e werden ernstig be schadigd. DOODEIJKE AANRIJDING. Dronken autobestuurder. WARNSVELD, 20 April. De 21-jarige R. H. Onflee, is gisteravond, toen hij op zijn motorfiets reed, bij het hotel „De Kat", van achteren aangereden door een auto, bestuurd door een handelsreiz;ger uit Rotterdam,-die, zooals later bleek, on der invloed van sterke drank verkeerde. Onflee werd met motor en al een groot eind meegesleurd en daarna door een heg geslingerd Zwaar verminkt en bewusteloos werd hij naar het algemeen ziekenhuis te Zut- phen vervoerd, waar hij hedennacht is overleden. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN." Elech tegen 16 Dfficleren. SOERABAJA, 20 April. Voor den zee- krijgsraad heeft heden de fiscaal zijn r«- quisitoir gehouden tegen 16 officieren van de „Zeven Provinciën". De eisch was als volgt: De luitenant ter zee 1e klasse F. J, Fels 1 jaar en 6 maanden; luitenant t. z. 2e kl. E. M. Hocnsvold 1 jaar en 3 maanden; luit. t. z. 2o kl. L. J. de Kroon 1 jaar; luit. t. z. 2e kl D Dekker 6 maanden; luit. t. i. 3e kl. A. G. J. Modderman 1 week; luit. t. z. 3e klasse R. Ritsema van Eek 1 week; luit. t. z. 3e kl. J. A. Angelinck van Renten- gem 6 dagen; juit. t. z. Se kl. H. F. Kop pen 1 week; luit. t. i. 3e kl. W. J. Reij- nierse B dagen; luit. t. z. 3e kl. P. Kool 1 week; luit. t. z. 3e kl. J. 8. Steguma 3 dagen. De officier van du marine- stoomvaartdienst 2e kl. G. Smile 2 maanden; de off. van de marir.estoom- vaartdienet 2e kl. C. M. W. van Balkom B maanden; de off. van gesondh. 2e kl. H. G. Boa 8 maanden. Tegen Fels, Hornaveld, De Kroon, Dekker en De Wilde, Smits en Van Bal- kom werden teVens geëischt ongeschikt verklaring om in de militaire stand te blijven, doch «onder ontzetting va* de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Voorts aftrek van den tijd door gebracht in preventieve hechtenis voor den duur van 10 dagen «a van S andere beklaagden voor den tijd van 1 week, terwijl ten aanzien va* de 3e klaaeere wordt geacht dat «ij met den tijd, doorge bracht in preventieve hechtenis, iu* straf geheel hebben ondergaan. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Het Dultsche memorandum. LONDEN, 20 April. In de ontwape ningscommissie uit het Britsche kabinet ia het Duitsche memorandum behandeld. De m-nister meende dat Berlijn het Brit sche plan slechts in één opzicht ingrij pend wil veranderen. Duitschland maak te bezwaar tegen de bepaling dat het 2 jaar moet wachten tot het een defensieve luchtmacht mag hebben, half zoo sterk als de Fransche. Overigens aanvaardt Duitschland alle technische voorstellen I van het Britsche plan. Het ontging niet aan de aandacht dat Frankrijk in zijn jongste nota geen neiging toonde eeniger- lei hoofdgedachte van het Britecne plan te aanvaarden, doch dat het niettemin garanties blijft eischen. Men twijfelt er aan of de hoofdcommissie der ontwape ningsconferentie op 23 Mei zal bijeen komen. Vast schijnt te staan dat Groot- Bnttannië en Italië niet zullen meedoen aan een overeenkomst die Duitschland niet vrijwillig en met eerbiediging van zijn eergevoel zal kunnen ondertekenen. DE SAMENZWERING IN ROEMENIE. BOEKAREST, 20 April. Voor den krijgsraad alhier is heden het proces be gonnen tegen de militaire samenzweer ders, die beschuld gd worden van bedrei ging tegen de regeering en het leven van den koning. De beklaagden daarentegen verzekerden, dat zij trouw waren geble ven aan den koning en dat, als de omwenteling gelukt was, zij zioh ter be schikking van den koning hadden willen «lellen. WEER EEN LAWINE. Negen slachtoffer». MILAAN, 20 April. Te Riateda nabij Sontno, werden 9 arbeiders door een la wine bedolven en het dal ingesleurd. Vijf van hen werden gedood. HET KOOR VOLTOOID. Toen op 27 Februari 1932 het voor de godsdienstoefeningen bestemde gedeel te van de oude St. Bxrtholomeuakerk na grondige restauratie weder in gebruik kon worden genomen, bleef er bij alle vreugde over de voltooiing van dit werk en de prachtige uitkometen daarvan, nog één ding te weneohen: het koor, de groote ruimte achter het schoons oksaal wae door een «ohot voorloopig van de kerk afgescheiden en hoewel dat deel van het gebouw voor de kerkdiensten niet noodlg ia, vormt het onmiskenbaar één geheel met het dwaraechip, De kerk self sou dus ongetwijfeld meer tot haar reoht komen, ale ook het koor hersteld sou zijn. Dat ia nu gebeurd. Deser dagen Is aan dit deel van het trotsche bouwwerk de l&ateta hand gelegd en we willen aan de resultaten hier eenige aandaoht sohen- ken. Een groot werk. - De restauratie van het koor is een om vangrijk werk geweest. Dezelfde oorzaak, waardoor de eigenlijke kerk voor een groot deel in verval was geraakt, name lijk het «cheefzakken van den toren, die een grooten druk op het gebouw uitoefen de, nad zich ook ten ops ohte van het koor geduoht doen gelden. Die Invloed, de lekkages, welks voor een deel daar door waren ontstaan, en ten «lotte de tand des tijde, hadden het noödig ge maakt, ook van het koor de bekapptngen geheel te vernieuwen. De gevels moes ten zoowel van buiten als aan de binnenzijde grondig worden gerestau reerd en de pijlers, «taande in twee rijen van drie en welke ook door den toren «cheef waren gewrongen, moeeten weer loodrecht werden geeteld. Dit laatste al leen was reeds een even interessant als belangrijk stuk werk. Voor het opnieuw stellen van deze pijlers is een verbetering van de fundeering noodig geweest, ter wijl boven, in de boogoverspanningen van de beide pijler-rijen, gewapend-beton balken, ter versteviging van het metsel werk, zijn aangebracht. Deze balken kondep tevens dienstbaar worden ge maakt voor de dracht der nieuw te ma ken bekappingen. Oude vormen gehandhaafd. Als restauratiewerk beschouwd, onder scheidt de herstelling van het koor zich in één opzicht gunstig van die van de zerk. Door de belangrijke wijzigingen, welk# de indeeling van de kerk heeft moeten ondergaan wegens het aanbren gen van de reusachtige versterkingen voor den toren, konden namelijk de ge vels van het dwarseohip niet in hun oor- spronkelijken vorm worden gehandhaafd. In tegenstelling hiermede heeft men bij de restauratie van het koor de oude vormen geheel ongerept kunnen laten, aangezien dergelijke bezwaren hier niet golden. De fraaie Oostelijke gevel. Wat het aanzicht van het koor aan de buitenzijde betreft, vormen de ramen wel een van de allerbelangrijkste onderdee- len van dit restauratiewerk. Met behoud van dSe oude gothisohe vormen, zijn de vroeger dichtgemaakte ramen weer ge opend en in hun oorspronkelijke* vorm hersteld, evenals de overige. Zooals men zich herinnert, waren namelijk giet-ijz#- ren ramen ingezet, waarvan al heel wei nig bekoring uitging. Nu zijn ze weer keurig in steen uitgevoerd, een werk, waarvoor alleen ongeveer 16.000 behak- te profielateenen noodig zijn geweest. Voor de ruiten i» weer, evenals in het dwareaohip, antiek glas gebruikt, dat in lood ie gevat. Hoezeer is door dat alles ds gevel aan de Havenzijde verfraaid en verlevendigdl Danrto# dragen ook niet wein'g bij de mooie nieuwe achterdeur en het feit. dat de ontsierende muurtjes daarnaast zijn rsrvallen. Daarvoor iade plaats sluiten nu ijzeren hekken de in springende hoeken van den gevel af, waardoor de hoofdvorm van het gebouw niet meer, zooale vroeger, voor het oog wordt onderbroken. De achterdeur geeft toegang tot het koor door een gemetzeld portaal met een eiken tochtdeur; vroeger wee er «lechtz Mn houten portaal. Binnen zijn onder de ramen weer ver- echillende, gemetselde boogjea aange bracht, die er oorspronkelijk aanijeeil zijn geweest, doch later afgehakt en weg- gepls sterd Zoo waren ook de basemen ten «n kaplteelen van de pijlere afgehakt en zwaar beschadigd Ze zijn met ge bruikmaking van het nog geschikte ma teriaal i— vernieuwd. Onwillekeurig laat men, naar deze pi laren kijkend, den blik daarlangs «tijgen naar hst hooge, gsheel nieuwe gewelf ven het middenschip, dat ln aansluiting is gebracht met dat van het traneept. Bo ven de «ijeohepen van het koor konden om teohniache redenen de vroegere ge- welfjee niet opnieuw worden gemaakt, zoodat men daar met vlakke zolderingen heeft moeten volstaan. De eenslstorle. Een groote verbetering heeft ia- zoowel ale uitwendig de oonzietor'e- kamer ondergaan, die vroeger in afdak- vorm was aangebouwd #n nu een vrij staand kapje heeft gekregen. Binnen zijn de kale, witte bepleister ngen der wan den door een kleurtje vervangen; een schouw is ingemetseld en een mooi pla fond in e ken vakwerk aangebracht. Voorts is een comfortabele W.C. met toilet gemaakt. Nog een enkel woord over de grafzer ken in het koor. De groote steen, behoo- rende bij de rustplaats van Olivier van Noort. was vroeger in een slecht belich ten hoek neergezet. Hij heeft nu een ge schikte plaats gekregen in de muur aan de Zuidzijde, waar hij onder één der ra men is ingemetseld. Verder l'ggen in de vloer van dit «ij- schip 23 en aan de Noordzijde 28 heele zerken, benevens aan beide zijden ver schillende fragmenten. Rest: de toren. De overdracht van het koor door de restauratie-commissie is vertraagd door ziekte van den architect, den heer W. Kromhout te 's-Gravenhage, doch ze «al nu zeer binnenkort plaats hebben. Daarmede tal weer een belangrijk sta dium van foelt grootst restauratiewerk zijn afgesloten. Reeds 29 Mei 1926 zijn de eigenlijke werkzaamheden tot versteviging van den toren begonnen. Ze werden uitgevoerd door de Firma Van Waning te Rotter dam. Daarna is eerst de kerk gereetan- WEERBERICHT, Naar waarneming 1* de* morgei vaa 20 April. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. s Verwacht1 ng tot Zaterdagavond: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuide lijke wind; tijdelijk opklarend; weinig of geen regen; kans op nachtvorst; iets zachter overdag. Waterstand; Schoonhoven hg water 9.20 uur, 1.21 M. Vreeswijk hoog water IOj— uur, 1 29 M. Keulen «tand 1.06 M., val 0 M Maastricht 19 April 41.86 M.'wa* 088M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur ia de schaduw; 68 graden Fahrenheit. Vrijdag 20 April: Op 8.33, onder 1.26. Eerst© Kwartier Zaterdag 21 April: Op 9.43. reerd, wat het werk wee van den heer H. Boel te Voorburg, en nu heeft de heer I. Woudenberg te Utrecht het koor her steld. Al die werken zijn uitgevoerd on der de nauwgezette en volkomen deskun dige leiding van den heer H. H Hen driks, als opzichter, die tegelijkertijd uit- voerder was en dat voorloopig blijft van het verdere restauratiewerk aan den to ren, want dat is inmiddels sinds April 1933 voortgezet en wordt in eigen be heer uitgevoerd. Ook dit laatste deel va* het werk na- dert zijn voltooiing en als die vermoe delijk ongeveer in het midden van dezen zomer zal zijn bereikt, zal daarmede de kroon zijn gezet op een werk, dat on tegenzeggelijk groote offers heeft ge vraagd, maar dat een grooter ree-uitaat zal opleveren: het behoud, ja, de terug gave aan Schoonhoven en san ons land van een monument van onschatbare waarde. EMMABLOEM-COLLECTE. Woensdag 26 April wprdt ln Schoon hoven weer de Emmahloem-oollecte ge houden. Men wMt, dat de opbrengst daar van ten goede komt aan de beetrijding der tuberculose in het algemeen, zonder onderscheid wegens de gezindte der lij ders. De t.b.c.-beslrijding heeft «en groot verliet geleden door het verscheiden van de Koningin-Moeder en ze ondervindt ook de gevolgen van de berooide over heidskassen door vermindering van eub- «id ee. In rersohillende plaatsen hesft het publiek getoond, dat te begrijpen en ruimer geofferd, dan ooit tevoren. Wij ho pen, dat Schoonhoven dat voorbeeld zal velgen Wat men aan de t.b.e.-beatrijding bijdraagt, lz wèlbesteed. Op verzoek van het bestuur van „St. Ludwisa" wekken wjj gaarne de damee en jongedames (boven 13 jaar), die san den verkoop van het bekende bloempje wil en medewerken op, eloh te melden Wj mej. 0 Stekelenburg, Lopikerstreat, li bij mnj Gh. Pons'oen, Wal. II«t aardige orgaan van St. Ludwtna, waarvan onze stadgenooten deze week het eerste nummer hebben ontvangen, be vat nadere gegevens omtrent de groote verdansten ven deze vereeniging. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderataande gevonden voor werpen zijn lnliohtingen te bekomen op het Bureau van Folit Een gummi-pop; twee portemonnaie's. ZWEMMEN EN BADEN. Zoudt U zoo vriendelijk willen zij* voor het onderateande een plaatsje te ruimen in Uw veelgelezen blad? Bij voorbaat mijn dank. Geachte Heer Redacteur. „Wanneer zou het zwembad geopend worden?" is een vraag, die in de afge- loopen dagen op veler lippen is gekomen. De eenigszins plots vertoonde voorboden van den naderenden zomer zijn hiertoe aanleiding geweest en hebben bij velen een verlangen gewekt naar het friasche nat. Welnu, het bestuur der bad- en zweminrichting heeft maatregelen getrof fen om dit jaar vroeg te openen (natuur lijk „ijs en weder dienende"!) en verder al het mogelijke te doen om het den be zoekers zoo aangenaam mogelijk te ma ken. Hiervoor getuigen wel de nieuwe toegang, welke achter langs het Veer huis langs gemaakt wordt, waardoor aan vele geuite bezwaren wordt tegemoet gekomsn en het parkeerterrein met fietsenbergplaats. Doch nu is het woord aan de ingezetenen van Schoonhoven en naaste omgeving, om een goed ingerichte en uiterst hygiënisch verzorgde bad- en zweminrichting op prijs te stellen. Wal neemt het aantal abonné's en bezoekers der inrichting telken iar® t°o» 6611 gunstig teeken is, maar toch zijn er nog velen, die sich en daarmee ook hunne kinderen, door een ongemotiveerden watervrees laten weerhouden om aa* deze zoo uiterzt gezonde ontepanning mee te doen. Wordt wel algemeen ingezien dat het zwemmen en baden niet iet# ta*i*o« of overbodige Ie? De bekende Alfred dl TWEEDE BLAD. NIEUW8BLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhoveneche Courent VRIJDAG 20 APRIL 1884 door JAN KIJKUIT. Zeg 't met bloemen. Ver traagde film. -- De plassen. —Droeve toestanden. Ze hebben de bloemetjes buiten ge zet, in Leimuiden, en nu moeten ze het gelag zelf betalen, zei Jod. Leimuiden, dlat is die gemeente, waar do burgemeester van Ameido zijn opleiding heeft gehad op de secretarie, is 't niet? Ja, zei ik, en nu hebben B. en W. daar bloemen gezonden aan een jubilee- rende autobusonderneming, maar Ged. Staten zeggen: ho, dat gaat zoo maar niet, die post moet van de rekening wor den afgevoerd. Nu zitten B. en W. er mee, want betaald is het, en dan moet het bedrag teruggestort worden uit hun eigen beurs. Het is gelukkig, dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland nu eens wat zorgvuldiger toezien dan vroeger, zei tante, want vroeger werd alles maar zoo wat goedgekeurd. Wat dat betreft heeft de conferentie, die de minister van bin- nenlandscke zaken met de colleges van Ged. Staten hield, reusachtig veel nut gehad, dat aangetoond is, dat met de beschikbare wetsmiddelen het toezicht toch veel scherper kon zijn. Als het eer gebeurd was, dan zou den veel gemeenten er nu beter voor staan, zei ik. Er is maar gebouwd en ge wijzigd en gebroken en verbeterd en ver fraaid en vervolmaakt en meer techni sche diensten gevormd, en allerhande op ■den rug van de gemeentenaren geladen, wat nu ternauwernood betaald kan wor den. Maar nu is het dan toch uit, zei Jod, als ze al over een bloempje op het levenspad vallen, nou, dan breekt mijn klomp. 't Zal misschien wel wat meevallen; anders organiseeren B. en W. van Lei muiden maar een tombola of een verlo ting voor het bedrag, dat het bloemstuk kosten moet. Gokken willen Nederlanders nu eenmaal graag. De verloting zal dus voldoende opbrengen voor dat bloemstuk en nog veel meer. Och, het scheen me ook een gokkie te zijn, als je in Schoonhoven grond kocht. Was je er vlug bij, dan kreeg je de grond duur, kwam je later, dan werd de grond goedkooper. Precies als op de groote markt. De eerste tien betalen voor een vulpen met gouden pen een kwartje, de volgende krijgen dezelfde gouden pen voor een duppie. Maar bij een gemeente. Bij een gemeente moet dat niet zoo zijn, wil jo zeggen. Daarom is het goed, dat in dezelfde straat de grondprijs op dezelfde hoogte gehouden wordt. Dat voorkomt gewrijf, en haken en oogen. En zoo dringend zijn ze toch niet om bouwerij verlogen in Schoonhoven, dat ze er haast mee mooten maken. Als me- neor Klip oen jaar moet wachten op de bouwvergunning, omdat nu het oono en dan hot andere mankeert, dan Do man moest niet Klip heeten, daarin zit een voorteeken; als hij Willig of Buigzaam zou heeten, dan was de zaak eerder in ordo gekomen. Want als jo te doen hobt met B. en W. en met den gomeento-archltflct en met de commissie voor openbare werken, dan mag je wol kneedbaar zijn als was. Dat wil ik jo wol vertellen. Ik weet nog van iemand, die in Januari prijs heeft aangevraagd van een «tuk grond en die deze vraag eenige malen heeft herhaald maar nog stoeds geen antwoord heeft, Ik herinner me, zei Jod, dat een wethouder van een gemoento eens zei, toen het over oen jaar uitstel van iets ging: „Wat boteekent nou een jaar op de eeuwigheid". En hij had de lachers op zijp hand en daarmee het pleit ge wonnen. Zoo denken ze er in Schoon hoven ook over: hoven ook over, Maar verbeeld je eens dat een particulier op die wijze zaken zou doen! Hij was in 8 maanden failliet. BIJ oen gemoento passen de belastingbetalers de verschillen goedig bij. Maar dan zijn de verschillende ge- moentofunctionarissen toch niet met el kaar in ovoroenstemming, zei ik. Want do carilfonnist heeft op het Stadhuis- carrillon twoe liedjes gezet: Marschlied- je en Huzarenüed. Marschliedje betea- kent tempo en vlotheid en Huzarenliedje is ook van hop hop. Nou, dat komt dan toch er niet mee overheen, dat alles zoo langzaa rawordt afgewerkt. Dan had die man een treurmarsrh of een slaapliedje op den klokkensgeltrommel moeten ste ken, vind ik. SJ Ja, ja, lachtl tante, maar nu het mooie weer aankomt^ zou ik wel eens wil len weten of we van de zomer nog gaan varen. Op de Reeuwijksche plassen na tuurlijk. We hebben pas nog een schitte rende beschrijving gelezen en nu gaan ze de Groene Ree nog doorsteken en zoo doende twee plassen met elkaar verbin den. Dat is toch eigenaardig met die plassen geloopen, zei tante. Een jaar of tien geleden was er een actie voor droog making. Er was geen land genoeg en water teveel en aan water kon nooit wat verdiend worden. De watervrienden, die zich ertegen verzet hebben, kregen gelijk, want die plassen worden nu nog verbeterd door een dijkdoorbraak. Zoo kan 't ver- keeron; de watersport ii een bron van in komsten voor Reeuwijk geworden en geen sterveling, die er meer denkt aan droog- Bovendien schijnen er toch boer derijen genoeg te zijn. Als je tenminste in aanmerking neemt, wat de veilingen lee- ren. Bij de yerkooping in Giessendam werd een boerderij, die in den duren tijd bijna f 40.000 had gekost, verkocht voor f 12.495. Dat is me even een verschil. Het is zuur voor degenen, die het verlies moeten dragen, zei ik. maar uit deze dingen zie je toch, dat verkeerde dingen ook weer automatisch worden rechtgezet. Vroeger werden koopprijzen van boerderijen en land en pachten op gedreven en nu komen we met schokken en op den duur weer tot het oude niveau terug. Maar het gevaar bestaat, dat we teveel terugloopen en bovendien is er het hypotheekvraagstuk, vergeet dat niet. De hypotheekboeren zitten onder zware las ten en do hypotheekhouders zien soms ook geen gat om de rente te verminderen, omdat ze er van bestaan moeten. Maar naar beneden moet toch alles, dat ben ik met je eens. Daarom is het goed, dat de regee ring hierin zal helpen door de huren van met rijks- en gemeentesteun gebouw de woningen naar omlaag te drukken. In Schoonhoven staat ook zoo'n woning bouw, die er wel onder begrepen zal wor den. Niemand weet nog in hoever de re- geeringsmafitregelen zullen strekken en wat het zal uithalen, maar het is natuur lijk togisch, dat een en ander ook zich zal doen gelden op de huren van de par ticuliere woningen en ook op de hypo theekrente. En dat zal vanzelf zijn invloed heb ben op de hypotheekrente voor den land bouw en nu minister Verschuur is af getreden. Ja, het blijkt toch duidelijk dat het miniatersambt tegenwoordig geen sine cure is, maar dat de ministers een zwaar leven hebben. Vier en een half jaar mi nister en afgewerkt te zijn, dat bewijst wel, in welke moeilijke omstandigheden ons volk verkeert. Er is wel eens gesmaad ook op de zen bewindséian, maar nu hij moet af treden zal toch zeker iedereen wel zeg gen. ook in landbouwkringen. dat het geen hij deed, misschien niet de volle in stemming heeft, maar toch door hem verricht werd ten bate van het algemeen. Ik geloof dat je dat van de meeste gezagdragers kan zeggen, zei de ouwe Teunis. Zelfs de fouten, die ze makon, worden ten bestwil .gemaakt. ZONDER SCHROEF EN ZONDER WATER IN ZEE door ADOLF WILLIS, gewezen derde stuurman op de „Yoe Shoen". Ik had mijn zaken afgewikkeld en keerde terug naar Batavia, waar mijn oude „Yoe Shoen" lad^g innam. Dan lichtten wij de ankers en staken in zee. Twee dagen later ankerden wij voor Semarang, teneinde een paar hon derd kisten met gebatikte kloedlng in te In Soerabaja namen wij tweehonderd Ghineezen aan boord. Samengepakt als haringen lagen deze koelies overdag op het voorschip, onder het zonnezeil. In de luttele passagiershutten op het bo vendek waren enkele blanken gehuis vest, een Engelsohe missionaris, een paar ambtenaren van de firma's, welke ons bevracht hadden, welke als super cargo's meereisden en voorts een Jonge dame, de doohter van een rijken Engel- sohen planter van Java, die thans naar Shanghai overstak, om in het huwelijk te treden met een Hojlandsohen ingeni eur. Zij had het echter Albion-type: slank, groot hoogblond en bedaard. Wij lichtten de ankers en staken op een prachtigen morgen in zee, lieten Soerabaia langzaam achter ons. Wij at Bali en van daar naar Ge- De hitte werd onverdraaglijk. Al» de wind over het dek «peelde, drongen de penetrante geuren van de op het voorsohip hokkende menschen- massa in onze gevoelige neusgaten 's Avonds zaten of lagen wij languit op het sloependek in de frissche avond- bries. Onze telegrafist klauterde in zijn viool en de kapitein speelde met den eersten officier zijn gewone partijtje schaak, dat hij geen avond oversloeg. Over het geheele dek hing een eigen aardige atmosfeer: scherpe tabaksgeu ren uit de ruimen, kamferlucht en de stank van onze levende lading. De En- gelsche dame lag in haar dekstoel, om zweefd door een bedwelmende wolk Fransche parfum, de missionaris las in zijn brevier, de ambtenaren speelden, soms met veel rumoer, kaart. Midden in die avondsfeer werd de stilte ruw verbroken door den chef der machinekamer, die met een bleek gezicht over het dek rende en den kapitein iets in het oor fluisterde. Met een gegrom sprong de kapitein overeind, zoodat de schaakstukken over het geheele dek rolden en verdween in de gang van de machinekamer. De schroef stond stil, we stopten, sis send stroomde de overbodige stoom door het ventiel. Weidra kwam de kapitein terug; hij was nerveus en liep brom mend heen en weer. In de machinekamer werd koortsach tig gewerkt. Tengevolge van het plotse linge, onverklaarbare doorslaan der machine was een zuiger uit zijn lager geschoten. Met een kraan werd de zui ger weer op zijn plaats getrokken en vier uur later was de schade opgehe ven. Langzaam draaide men het stoom- ventiel open. Reeds bij de geringste druk maakte de machine ruim zestig toerenI De machinechef kwam weer aan dek, stak zijn pijp op en liet zich in zijn stoel vallen. „De machine is in orde ka pitein", zei hij flegmatiek. Waarom varen we dan niet, voor den duivel?" brulde de kapitein woedend. „Dat is iets anders", zei de machine chef nuchter, „we hebben de schroef verloren! Die is precies buiten boord af gebroken Wo renden naar de marconisten-hut. „Geef onmiddellijk S.O.S." riep de ka pitein," onze positie en vraag een sleepboot aan uit Manilla!" „Helaas, kapitein", was het antwoord mijn laatste lamp is vandaag doorge brand. Reserve-lampen zijn bij mij al tijd een ongekende weelde geweest en met dit treurige overschot zie ik geen kans meer signalen te geven!" Dat was de klap 'op de vuurpijl! Het was een wanhopige positie! Wij lagen buiten de koers der groote stoomvaart lijnen en binnen vier weken liep er geen schip in onze koers. En wat het ergste was: we hadden nog'maar water voor 8 dagen! Den volgenden dag had alles zijn ge wone verloop nog. Den tweeden dag heersohte er een groote onrust onder de koelies. Zij kregen dien dag nog sleohts d« halve portie water. Den derden dag hadden wij nog geen schip bespeurd, Toen wij het sloependek inspecteerden, ontbra ken er 2 booten. Blijkbaar had een deol der bemanning gemeend zich zoo te kunnen redden. Zij waren een zekeren dood tegemoet gegaan De koelies dron gen op en wilden de bovendekken be klimmen. Enkele revolverschoten rie pen hen tot de orde. Niemand van hen durfde de eerste te zijn. Den tienden dag brak er muiterij uit Een directe aanval op de brug durfden de koelies niet te ondernemen. Zij ver overden het dek, terwijl de officieren, de bemanning en de blanke passagiers zich op de commandobrug verschansten. Het bier en de watervaten met d© rest van het drinkwater hadden wij op hot dak van de etuurstoel gesjord en met zeilen tegen de zonnestralen afgedekt. Op het aloependek vochten de koelies als waanzinnigen om de booten. Een boot kenterde al dadelijk, nadat zij te water waa gelaten. Vijftig, honderd koe lie» waren erin gedrongen. Een andere boot schoot met de boeg uit de davids, zweefde met het roer om- hoog in de lucht, terwijl de inzittende koelies als een tros overrijpe druiven eraan bengelden, om een voor een met een gil te water te vallen. De kreten en het gejammer in het eohulmende water bewees maar al te goed, dat de haaien feestvierden. Het water om het «ohip was rood van het bloed. Binnen enkele minuten waren alle booten verdwenen; drie van de acht kwamen goed te water en voeren haas tig weg. Intusschen was het weer om geslagen en deed een flinke Noord- Weet-deining het «chip van de eene tij de op de andere rollen. LANDBOUW-WEDSTRIJD. On» t.lagriitit knuHtM» onT«mwi- baar aan «ijn tOMtel. Maar relli mei betere middelen dan hem ten dienato «tonden, had men geen eender kunnen bouwen, die een etraal van 2000 kilo- Tnutni. bestreek Van alle kanten klauterden de koe lies thans op het hoogste dek. Wij trok ken ors terug in de stuurkajuit, blin deerden de vensters en lieten hen be gaan Daar wij inzagen, dat wij onze lie hoogstens nog enkele uren zou- kunnen houden, wierpen wij hen de watervaten toe. Een ware veldslag ont wikkelde zich voor onze oogenl Terwijl de eene groep trachtte de groote kuipen naar hun midden te rollen, vielen de anderen hen aan en staken hen neer. Eén vat werd vernield en het kostbare nat vlood over 't dek. Wat beteekenden trouwens die luttele vaten voor honder den, van dorst versmachtende men- schenl In hun wanhoop staken tenslotte enkelen van hen de lading in brand. De „Yoe Shoen" brandde fel en begon lang zaam te zinken „Zijn wij verloren?" vroeg de jonge, Engelsche dame, angstig aan mij. „Verloren is men eerst, als men zélf opgeeft", antwoordde ik filosofisch, „wij zullen trachtten ons op het reddingsvlot in te schepen, als het voorschip zinkt en die waanzinnige bende wordt wegge spoeld!" De telegrafist pakte zijn viool in de kist, de steward bracht ieder van ons zijn zwemvest, terwijl de kapitein de scheepskas haalde en zijn handkoffer inpakte. Op dat oogenblik riep de man op den uitkijk: „Rookwolk nadert Noord-Oost; koerst recht op ons aanl" De daad der waanzinnige koelies, het schip onder hun voeten in brand te ste ken, was hun redding! Een stoomschip, dat tusschen de Philippijnen en Austra lië voer, had de vlammen en de rook zuil, die uit het voordek omhoog steeg, opgemerkt en onmiddellijk koers gezet naar het brandende schip! Een der leden van de bemanning werd door waanzin aangegrepen, toen de redding opdaagde. De spanning was te groot voor hem geweest. Voordat een andere matroos hem grijpen kon sprong hij overboord en verdronk. Wij stegen in de booten, eerst de Engelsche achoo- ne, als voorlaatste de telegrafist, met zijn riool onder de arm geklemd en ten slotte de kapitein. Hij had zijn splinter nieuwe hoed op het hoofd gfcat, om die niet te beschadigen en de kapiteinspet droeg hij onder de arm; in de eene hand droeg hij zijn koffertje, in de andere de sextant en op zijn rug bengelde zijn kij ker naast de kooi met de kanarievogel, die hij niet achter had willen laten. Ieder van ons droeg zijn, inderhaast samengeraapte bagage. Toen wij aan boord van onzen redder waren, het „Australische stoomschip „Sunland", zagen wij hoe de half-uitge- brande „Yoe Shoen" kenterde en in de golven verdween. Steil schoot de boeg omlaag, hoog verhief zich nog eenmaal het achterachip en toonde de ken sohroefaa, zonder eohroef. (Nadruk verboden), MUS80LINI JUNIOR, In Pommeren is een landbouw- wedstrijd gehouden voor yrouwen. HET WEQENPLAN VOOR DE AL- BLASSERWAARD. Nieuw ontwerp van Ged. Staten. Alblasserdam. Wij vernemen, dat Ge deputeerde Staten thans een geheel nieuw wegenplan voor de Alblasser- waard hebben gemaakt. De ontworpen wog langs de Graafstroom komt hier door te vervallen en zal worden vervan gen door andere nieuwe wegen. De Prov. Wegenoommissie voor de Alhlasierwaard zal nog deze week daar over besprekingen voeren in een verga dering, die gehouden zal worden te Al blasserdam ten gemeentehuize, teneinde de uitvoering van dit plan te beapoedl- gen, mede ook in verband met de werk verschaffing. De commissie bestaat uit de heeren: burgemeester Fortuyn te Nieuwpoort (voorz.), burgemeester van Slijpe, van Goudriaan, weth. dr. P. Boersma, van Alblasserdam, burgemeester Jr. Popping van Sliedreoht, burgemeester Diepen horst van Peursum, weth. Jongeneelvan Oud-Alblas, burgemeester Brouwer van Molenaarsgraaf en de heer Kooijman van Noordeloos. Deze oommissie zal een regeling der bijdragen samenstellen. In aansluiting van het bovenstaande, vernemen wij, dat dezen zomer de plaats van de overbrugging van de „Noord", in den Rijkawog RotterdamEist defi nitief zal worden vastgesteld. Het koo- pon van grond bij minnelijke schikking voor dozen Rijksweg in de gemeente Giessendam en Hardinxveld gaat vlot; in Sliedrecht heeft men hierbij veel te maken met verschillende servituten. De keuring van honden zal plaats hebben op 20 April nam. 24 uur. Arkel. De bloembollenvelden van gebr. Sterk staan thans in vollen bloei. Zeer veel liefhebbers van bloemen brengen er oen bezoek. Men heeft er dagelijks gra tis toegang. Gistermiddag waren op de Linge twee meisjes en een Jongen uit Górin- chem met een boot aan het roeien. Plot seling geraakten de beide meisjes te water, doordat zij dotterbloemen wilden plukken. Zij waren spoedig uit het natte element verlost en werden aan de jeugd herberg van droge kleeren voorzien. Deze week staan als werkloo» in geschreven 21 personen. Op Zaterdag 21 April zal de har- monievereeniglng K.N.A. in het gebouw „Odina" een uitvoering geven, die om 8 uur nam. aanvangt. Wegens reparatie aan de echiit- •luie aan den Arkelaohen dam, zal deze yoor de enkele dagen gesloten lijn, De zoon van Mussolini is een even vurig paardrijder als zijn vader, zooals uit bo venstaande foto blijkt. Een vaandel voor de burgerwacht, Giessen-Nieuwkerk. Dinsdagavond iè in1 de oude chr. school een bijzondere al- gemeene vergadering gehouden van ds Burgerwacht Giessen-NieuwkerkPeur sum, onder leiding van haren comman dant, den heer A. Goedhart. Na een kort openingswoord, waarin allen aan wezigen ©en woord van hartelijk welkom werd toegeroepen, inzonderheid het aan wezige damescomité, zijnde mevr. Diepen horst, mevr. Mulder, mevr. Kettenborg en mevr. Van Langeraad, benevens den bur gemeester der beide gemeenten en enkele afgevaardigden van zustervereenigingen, werd aan mevr. Diepenhorst gelegenheid gegeven om namens het comité 't vaan del, dat door offervaardigheid der in gezetenen van beide gemeenten ia verkre gen, aan te bieden. Mevr. Diepenhorst hield daarbij jen rede, waarin zij er aan herinnerde, dat de burgerwacht eenige maanden geleden (9 September 1933), zioh moest scharen achter een stok met een 'plankje, om in het stadion te Amsterdam hulde te be tuigen aan H.M. de Koningin en 10 d gen later in den Haag, bij de opening der Staten-Generaal, op dezelfde wijze moest demonstreeren. Hel heeft geen schade gedaan, want de commandant sprak zeer enthousiast. Evenwel drong toen de wensch naar voren, de Burger wacht van een vaandel te voorzien. En kele dames hebben een comité gevormd en zijn blijmoedig er op uit getrokken gel den in te zamelen. Vele ingezetenen spraken met waardeering over de bur gerwacht en spr. kon namens de burge rij van G.-N. en P. nu het vaandel aan bieden. Mevr. Mulder onthulde het vaandel en we kregen iets te zien, dat ieders ver wachting verre overtrof. In het midden staat de Nederlondsche leeuw, voort# de namen der beide gemeenten, op oranje kleurig doek aangebracht met gouden rand omstikt. >De commandant bracht hartelijk dank voor dit schoon» cadeau, ook aan de ingezetenen en in het bijzonder het co mité voor zijn initiatief. Daarna hield de heer Groenevrout uit Hoes een rede, getiteld: Gezag en Vrij heid in het Land der Vrijheid. In zeer breede trekken besprak de beer G. het gezag, dat tolken* bedreigd wordt en hoe paraat 't Noderlandsohe volk dan standi is, op zijn hoede, dat niemand in zijn vrijheid belommerd wordt. VersohilÜen- de voorbeelden uft de vaderlandsche ge schiedenis toondon, mot welk oen ener gie ons volk steeds ia begiftigd op elk terrein van liet leven. Spr. eindigde met den wensch dat ook de burgerwacht hier ter plaatse zich nog steeds moge uit breiden. De secretaris, de heer Jac. Kooiman, bracht dank aan allen, die hadden mee gewerkt tot het welsfhgen van dezen avond, inzondorheid de college's van B. en W. uit beide gemeenten, die eteeds ook hun bereidwilligheid toonen om de bur gerwacht te steunen door subsidies en op vele andere wijzen, Ook de heer Disco uit Gorcum, voor- zitter van den kring De Alblae, sprak en kele waardeerende woorden tot het co mité en inzonderheid tot mevr. Diepen horst. Namens den kring bood hij mevr. Diepenhorst een bouquet aan. Ook de burgemeester sprak tenslotte nog een enkel woord van waardeering tot de burgerwacht. Hierna zong men twee coupletten van het Wilhelmus. Met een woord van dank sloot de commandant den feestavond. Opheffing spoorweghalfs. Hardinxveld. Het verzoek door het gemeentebestuur tot de spoorwegen ge richt om terug te komen op het voorne men om de stopplaats Boven-Hardinx- veld op te heffen, is niet ingewilligd, zoodat het thans vaststaat, dat met in gang van 16 Mei de halte uit het spoor boekje verdwijnt. Ook wordt tegelijker tijd de bewaking van dezen overweg op geheven. Voor het eohrlftelijk gedeelte van het examen gemeente-administratie ie geelaagd mej. M. E. den Breejen. Zij ge noot hare opleiding op de bondeoureu» te Dordreoht, aan welke oureue de heer K. de Boer, gemeente-secretarie alhier, als leer aar is verbonden. Scheepswerf. Hardinxveld. B. en W. hebben onder bepaalde voorwaarden vergunning ver leend aan den heer M. Damen, tot bet oprichten van een «oheepsbouwwerf op een perceel te Neder-Hardinxveld. Ale voorwaarde werd aan dese vergunning

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 2