Tïaatsd^ Alleen voor Vrouwen Gemengd Nieuws '0MM fi o°r Buitenland Dit is Saladine's eerste voor/aar Deruiters vanden nacht Binnenland DUITSCHLANDS BEWAPENING. HONIGf'S BOUILLONBLOKJES thans 6 veer IOcL TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SehoonfrovarwcfiVCtKirflTt gesteld o.m., dat la de loods, waarin hot bedrijf mede wordt uitgeoefend, geen vuui aal worden gemaakt, tenaij dit voldoende met platen tegen uitspatten ▼a» vonken wordt beschermd. Zang Veredelt". Hardinxveld. Het bestuur van de aangvereeniging „Zang Veredelt" te Boven-Hardinxveld, die kampt met fi- nancieele aorgen, heeft alle hoop des* te boven te komen. De repetities gaan dan dok voorloopig gewoon door. Van eventueele opheffing der vereeniging ie gelukkig nog geen sprake. Installatie P. Hlldsbrand. Hel- en Boslcop. In tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden en belangstellenden had Maandagavond de installatie plaats van het nieuwe hoofd der bijs. school, den heer P. Hildebraad voorheen onderwijzer te Utrecht. De beide lokalen der school waren goed be set. De heer J. de Jong Dz., voorzitter van het schoolbestuur spreekt als eerste de aanwezigen toe. Het bestuur aldus spr. heeft den heer Hildebrand benoemd un hoopt, dat deze keuze een goede zal zijn, dai deze avond gezegend zal moge wor- i den en dat de benoemde onder 's Heeren Zegen zijn functie zal mogen aanvaar den. Hierna laat spr. zingen Ps. 89 7, waarna hij voorgaat in gebed. Hierna spreekt de voorzitter nog enkele woor den tot het nieuwe hoofd, de ouders en kinderen, waarna hij het woord geeft mad den heer Hildebrand. Deze leest achtereenvolgens de eersxe 7 verzen van Pa. 78 en de eerste 13 ver zen van Efenze 6 en spreekt daarna de aanwezigen toe. Spr. vindt het een goe de gedachte van het schoolbestuur, de zen avond te beleggen, waardoor spr. de gelegenheid krijgt om met de men- schen van het dorp kennis te maken. Spr, dankt# ook namens zijn vrouw, voor de vriendelijke ontvangst en de behulp zaamheid van voorzitter, secretaris en penningmeester. Spr. heeft eens rondge keken in de kerk en op het dorp. Moor toen heeft het mij verbaasd dat •r in een gemeente als deze met een zoo getrouw kerkbezoek geen grootdre ohr. zohooi is; wel is er 'n aantal leerlingen afgegaan, maar dat neemt niet weg dat het aantal nog grooter h&d kunnen zijn. Blijkbaar zonden niet alle chr. ouders hun kinderen naar de ohr. school en dat is niet in den haak. In Ps. 89 en Efeze 0, aldus spr., wordt tooh duide lijk gezegd waar de kinderen thuis hoo- ren? De school met den Bijbel staat op den grondslag van de Drieeenigheid. Het moet zijn een school uit en door den bijbel, een school uit en door God, Want Hij is onze Koning en wij zijn het Volk van Zijne Heerschappij. Hiermede aanvaardt spr. zijn werk. Hij moet opvolgen een man van rijke gavzn en levenservaring en vraagt om hulp en om gebed voor spr. en voor de school Na het zingen van Ps. 84 3 sluit het nieuwe sohoolhoofd met dankgebed de vergadering, waarna allen met 'n hand druk kennis m&aktön met het nieuwe gohoolhoofd en diens eohtgenoote. Den heer 8. Spruijt heeft tegen 1 Mei ontslag gevraagd als mag&zijnmees ter van Het Groene Kruis, welke funotle hij ruim 17 jaar heeft waargenomen. Gevonden: Een riek. Inllohtingen gem.-politie. Hoornaar. Aan de rijkslandbouwwln- terschool te Dordrecht heeft de leerling A. E. Aanen het einddiploma verwor- VRIJDAO SO AFWIL 10» HETBESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs onzer patronen is f 0.B8 voor japonnen, f 0.48 voor kinderkleeding en f 0.45 voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Modere dactrice, Muzenstraat 5 B. U kunt ook gireeren op girorekening 191019 ten na me van den Knippatronendienst te Den Haag. Voor uitstekenden pasvorm wordt ingestaan, indien buste- en heupwijdte duidelijk worden vermeld. Ons Nieuwe „Practische Modeblad" wordt met de patronen kosteloos medegezonden. EEN KEURIGE SCHOOLJURK. No. 7725. Onze teekening toont u een school jurk gemaakt van tweeërlei materiaal, n.l. een effen bovenstuk en een geruit jurkje. Het bovenstuk is met schulpen aan het onderste gedeelte van het lijfje be vestigd en loopt van den hals tot langs de armsgaten. Daaronder komt dan het onderste gedeelte van het lijfje, dat een rechte voor- en achtbaan heeft met 2 diepe plooien. Deze plooien loopen bij het rokje door, zoodat het net is, alsof lijfje en rokje een geheel is. De plooien van het rokje worden tot boven knie hoogte dichtgestikt en vallen dan naar onderen toe los neer. De gladde mouw is afgewerkt met een klein manchetje, gemaakt van hetzelfde materiaal als het bovenstuk van het lijfje. De hals opening is rond en heeft links op zij een klein splitj< versierd met een paar aar digs knoopjes. Patroon van deze jurk ls verkrijgbaar in den leeftijd van 1018 jaar voor den prijs van f 0.48 onder vermelding van No. 7726. EEN CHARMANT SCHORTJE. No. 7718. De tegenwoordige sohortjes hebben van die alleraardigste modelletjes. Eon zeer flatteus model is zeker wel 't hier bij afgebeelde schortje van gebloemde stof met een donker fond. Van voren bedekt het schort de geheele japon, doch van achteren, zooais de teekening u dui delijk laat zien, loopt het schort van bo ven alleen met een kraagje door, ter wijl de rondgeknipte ondereinden met een kort ceintuurtje en een tweetal knoopjes hg elkaar gehouden worden. Een grappig driehoekig zakje is van voren aan weerszijden aangebracht. Langs de halsopening en verder langs den geheelen omtrek is het schort afge biesd met een fel afstekende schuinge- knipte bies, die tevens als ganeermg dient. Patroon van dit schortje verkrijgbaar in alle maten voor den prijs van f 0 ö8 met vermelding van No. 7718. EEN NETTE VOORJAARSJAPON. No. 7713. Voor slanke figuren ziet men in de diverse modehuizen allergezelligste ge ruite japonnetjes uitgestald, waarvan de ruiten onderling ook weer verschil lende kleurcombinaties hebben. Een dergelijke japon is hierbij afgebeeld. Het modelletje zelf is heel eenvoudig en zeer geschikt als d&agsch japonne tje. De rok bestaat uit een recht voor- en achterpand, terwijl de naar onderen 'os wijder geknipte zijpanden aan de rechte panden gezet zijn met een drietal kleine uitspringende plooien. De plooi en zijn tot voorbij kniehoogte dlchtge- etikt en vallen dan pas open naar he neden. Het lijfje ie zoowel voor als achter geheel glad. De rechte mouw EEN GEKLEED JAPONNETJE. Ik, Wil Oaze afbeelding laat u aam japen ze tje van effen etof zien. Het rugpand van het lijfje ie recht, terwijl de beide voor panden met een uitbouwtje over elkaar heensluiten. Bij de schouder zijn twee kleine schouderklepjes aangebracht, ter- wijl ie mouw vnrdo glad taai M pols toeloopt. Be rok bestaat uit twee panden, die middenvoor ever elkaar keensluiten e» als garmeeriag een twee tal knoopjes hebben. Het rugpand van den rok bestaat geheel uit een stuk, zoo- als de teekening duidelijk laat zien. Pa troon verkrijgbaar in aille maten tegen den prijs van f 0.58 onder vermelding van No. 7712. MODEGRILLEN, Geknoopte riemen zijn tegon- woordig heel modern en ma ken een heel aardig effect op lichte effen zomerjaponne tjes. Hoewel ze overal te verkrijgen zijn, is het niet onaardig om ook eens te pro- beeren ze zelf te vervaardi gen. Dit is niet zóó heel moeilijk. Met wat geduld en nauwkeurigheid kan men in betrekkelijk korten tijd een aardige sportriem in elkaar knoopen. Het beste materi aal hiervoor is wel het mo derne bindgaren, dat men in alle mogelijke kleuren kan krijgen. Ook dik naaigaren kan men gebruiken, wol ech ter liever niet, aangezien wollen riemen spoedig rek ken. Hoe men te werk moet gaan, toonen bijgaande teekeningen ten duidelijkste. wordt afgewerkt bij den pols met een kleins schuine bies. De halsopening is afgewerkt met een klein kraagje, ter wijl om het middel een smalle ceintuur wordt gedragen. Patroon hiervan verkrijgbaar In de maten 4248 voor den prijs van J 0.58 onder vermelding van No. 7713.' In dit patroon kan men zooveel afwis seling brengen, als men zelf wil, een origineele gesp een aardige i king aan het geheel vormt. EEN NIET ALLEDAAGSCHE OR GANISATIE. „De Versenlode Erfgenamen". Ia Terherde, gemeente Monster, i« ie reeds eenigen tijd een familiegeschil gaande over een erfenis, welke kwestie al jaren de gemoederen van een zeer uitgebreide familie heeft verontrust en vermoedelijk die gemoederen nog wel eenigen tijd zal blijven verontrusten. Een familielid, dat ovrleden was, had in zijn testament geen nadere bestem ming aan zijn nalatenschap gegeven, had althans zijn boedel niet voldoendo omschreven, zoodat, toen de notaris fa milieraad hield, er een Babylonische spraakverwarring ontstond en de fami lie nog beter op de hoogte bleek te zijn van den juisten stand valrcaken dan de betrokken notaris zelf. Jaren achtereen kwamen neefjes en nichtjes hun aan deel opeischen, totdat de notaris er een einde aan maakte, in de veronderstel ling, dat ook nu, na zooveel jaren, nog niet voldoende kan worden uitgemaakt, hoe aan den laatsten wensch van den overledene moest worden voldaan. De betrokken familieleden hielden daarna krijgsraad en hebben besloten, tot de oprichting van een vereeniging van erfgenamen in de bedoelde erfkwes- tie. Zeer broederlijk betalen de erfgena men en zij, die meenen, zich die rechten te kunen laten gelden, nu elke week hun pennigske, waarmede de algemeens kos ten der vereeniging worden bestreden. De vereenigde erfgenamen hebben thane besloten, een civiel proces uit te lokken, teneinde definitief door de rechtbank te doen vaststellen, wie nu eigenlijk alle rechten bezit. TE VEEL SPINAZIE. Te Hoogezand-Sappemeer is op de groentsnveiling van Maandag en vooral op die van gisteren, een groots voorraad spinazie (in totaal ongeveer 2000 kis ten) „doorgedraaid" en aan de vernie tiging prijs gegeven. Dit is in hoofdzaak een gevolg van de gunstige weersom standigheden, waardoor de bakspinazie en die van den kouden grond vrijwel ge lijktijdig klaar zijn, zoodat de aanvoer abnormaal groot ie. AUTOBOTSING TE ZALTBOMMEL. Veekoopman lenvenegevaarlljk ge wond. "Woensdagmiddag passeerde een per- ionenauto, waarin vijf veekoopere zaten die van de markt te 's-Hertogenbosch kwamen, op den nieuwen betonweg te Zaltbommel een andere auto. Juits op bet moment, dat de auto's naast elkaar reden, kwam van de andere zijde een groots vrachtauto van het transportbe drijf van de firma Regter en Zoon uit Edam. Een botsing was onvermijdelijk De auto, waarin zich de vijf veekoopera bevonden, werd ernstig beschadigd. Een der inzittenden, N. van Krieken uit Echield, moest mét zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Zalt bommel worden vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Een andere inzittende, zekere H. van den Berg uit Tiel, werd vrij ernstig aan het hoofd, gewond. De drie anderen kwamen met den schrik en eenige lichte verwondingen vrij. D# vrachtauto werd eveneens, doch licht beschadigd. ONTVLUCHTING UITGESLOTEN. Onzichtbare stralen. Op een eiland in de baai van San Francisco is een nieuwe gevangenis in aanbouw, waar 200 zeer gevaarlijke aii dadigers sullen worden opgesloten en vanwaar gedetineerden haast onmoge lijk kunnen ontsnappen. De oipiere zul len speciaal getraind zijn in worstelen, boksen en jiu-jiteu. Onzichtbare stralon maken alarm zoodra iemand paaseert; en wanneer iemand, die metaal bij zich heeft, b.v een mee, een geweer of een ander wapen, de poorten nadert, treedt eer luidspreker iu werking. GEORGE STEPHENSON. Dl ultvlndir vin dl locomollif. vond en de pompinetallatie weer op gang bielp. De belooning, die hij er voor kreeg diende hem om een nieuwe uitvinding te voltooien, een kleine, doch handige wa terpomp, waaraan hij juist bezig wae. Op zekeren dag brak er in één van de kolentohachten van de mijn brand uit Aan Stephenaon gelukt# het door de op richting van een spauwmuur het vuur te verstikken. Tegelijkertijd gebruikte hij de gunstige gelegenheid de bruikbaar heid van «en door hem geoonetrueerde vailighé'dslamp voor mijnwerkers te be wijzen Deze uitvinding deed hij ongeveer terzelfder tijd als ds Engelaohe ingenieur Davy, naar genoemd ia. gevoerd en met éém personenwagen, waar In 30 menechen waren gezeten, kon zelfa 40 K M. per uur worden gereden Zon der wagene haalde „De Raket" 47 K.M. per uur. Dit wee natuurlijk «en groot suooee en EEN ZELDZAAM NACHTDIER. langen tijd werd die snelheid niet verbe terd. Maar de moderne looomotievett' kunnen al 100 en meer kilometers per uur rijden en in Duitschland heeft men een blikeemtrem geconstrueerd, die tegen de tweehonderd kilometers haalt. ;A Davy, naar wi«n de velligheidalamp ook Het ie al moer dan 150 jaar geleden, dat de groote Engelsche uitvinder Geor ge Stephenson, de bouwer van de eerste locomotief, werd geboren. De vader van Stephenson was een een voudige werkmeester bij een kolenmijn En dit beroep wilde de kleine Stephen son ook eenmaal vervullen. Maar voor-' Ioópig moest hij nog het vee van de ge meente, waar hij woonde, hoeden, om een paar genten te verdienen. Daar zioh toen reeds de uitvinderzgeeet bij den jon gen openbaard)», knutselde hij, wanneer hij op de weide lag, allerlei modellen en kleine machines uit hout. Zijn vader was wat in zijn aohik met den jongen. Toen hij ouder werd, is de jonge Ste phenson werkelijk werkmeester bij de kolenmijn geworden. Op zekeren dag was een van de ingenieurs een vertwijfeling nabij, toen de pompinstallatie kapot was en hij de fout niet kon ontdekken. Zelfs vaklieden van buiten de stad, die men in allerijl had laten komen, zaten met de handen in het haar. Zij konden evenmin helpen. Toen Het de directeur de jonge Stephenson roepen, die de fout «potdig Eerst later heeft Stephenson zioh be- z g gehouden met het bouwen van looo- motieven. Van alle zijden werd hij tegen gewerkt en voor onze ooren klinkt het belachelijk te hooren, wat men niet al te gen zijn plannen om een spoorweg te bou wen, inbracht. Men geloofde, dat de men- schen door het snelle rijden ziek en de grazende dieren op het veld schuw zou den worden, als de trein voorbijreed. Ste phenson wist ten slotte de belanghebben den te overtuigen van de ongegrondheid hunner beweringen en zoo werd een wed strijd uitgeschreven voor het conetruee- ren van een spoorweglocomotief. Stephenson, die reeds versch llende machines voor transportdoeleinden had gemaakt, behaalde met zijn maohine, „De Raket", een onbetwistbare zege. Deze machine staat op het oogenblik nog in het South-Kensington-museum. Zij had een korte, dikke ketel, met een doorsnede van 1 meter en was 1.83 lang. De bovenop de ketel geplaatste pijp had een respectabele hoogte en was van bo ven met een soort kroon getooid. De plaats van de machinist was geheel open, zonder de minste beschutting. De opzij aangebrachte cylinders brachten de 143 hooge voorwielen in beweging. De achter wielen waren veel kleiner, dus geheel anders dan bij de moderne locomotieven. „De Raket" woog 4600 kilogram, de ten der (waarin de kolen en een vat wateT meegevoerd werden) 300 kilogram. Bij den eersten proefrit wist „De Ra ket" een snelheid te ontplooien van 21 K.M. per uur met een trekgewicht van 1250 kilogram, met twee goede ren wegens kon de enelheid tot 98 KM wordt» op- Het ia een roofvogel. Zijn kop lijkt "wel een beetje op die van een kat. De r ooren zijn, om zoo te zeggen, in een opening tuaschen de veeren ver borgen. De kop is omlijst'.e door een krans van stijve N naar buiten gerlohte vee- ren. Aan de pooten,^ieg geweldige klauwen bezit ten, telt man één teen, die naar voren is ge- rioht en die hij ook geheel achteruit kan buigen. Het dier vliegt haast ge- ruisohloos. De opvallende kenteekenan zijn de groo te, door borstelige veeren omgeven oogen. waarvan de pupillen bij iedere ademhaling grooter egt kleiner worden. Het ia 'n vogel, die 'a nachta op-v rooi uitgaat. En wie van jullie nu nog niet weet, welke vogel er wordt be* doeld, moet in de goed»» volgorde de punten 1 tot en met 44 maar een* mat r elkander verbinden. Wippen. DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLANDEN UTRECHT. Schoonhov.nKh. Courant VRIJDAG APRIL 1934 Frankrijk* antwoord aan Lon den over de ontwapening. Teleurstelling en critiek in vele landen. Nu de tekst van de Fransche nota aan Londen inzake het ontwapenings- vraagstuk bekend is, willen we daarop nog even terugkomen. De Fransche regeering herinnert aan de verhooging yan de cijfers der Duit- sche begrooting met 852 millioen mark voor leger en vloot, een daad, waarover de Engelsche regeering niet minder ont stemd is geweest, dan de Fransche. Zonder het resultaat der loopende onderhandelingen af te wachten wilde de Duitsche regeering haar wil doorzet ten, om de herbewapening in iederen vorm voort te zetten, met miskenning van de bepalingen van het verdrag, het welk den stand der Duitsche bewape ningen bepaalt. Duitschland verstaat het, zijn legermacht uit te breiden, maar ook zijn vloot ep zijn luchtvaart. Onlangs zijn talrijke vliegvelden inge richt, in de gedemilitariseerde zone op nieuw met schending van het Verdrag van Versailles. Volgens de Fransche regeering heeft jdie van het Reich, al dan niet opzette lijk, onderhandelingen onmogelijk ge haakt. Een terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond, welken het zoo plotse ling verliet, zou de gelegenheid en de middelen hebben kunnen verschaffen, om deze zorgen tenminste voor een deel te doen verdwijnen. Parijs acht de aan wezigheid van Duitschland in den Vol kenbond onontbeerlijk voor een bevrodi- gend stelsel van waarborgen tot uitvoe ring van een ontwapeningsconventie. En juist op dit kapitale punt kon lord Eden uit Berlijn geen enkele gunstigo oplossing melden en het zwijgen, dat hieromtrent in de jongste mededelin gen wordt bewaard, ataat niet toe, bo tert verwachtingen te koeeteren. De ontwapeningsconferentie dient haar werk te hervatten, nadat zij de regee- 'ringen destijds uitnoodigde, om buiten "de conferentie, die intusschen op niet* uitgeloopen gedachtenwisseUng voort te zetten. Zoo ongeveer besluit de Fransche re geering haar nota. Erkend moet worden dat Duitschland bezig is, zijn vredesluchtvloot aanzienlijk uit te breiden, jZelfs komt door een ver ordening betreffende instelling van een rijksluchtvaart-administratie het beheer der Duitsche luchtvaart onder afzonder lijk bestuur. Direct onder het rijksminis terie van luchtvaart komen zestien lucht- bureaux. De technische eiach is, dat vliegtuigen in enkele uren over het geheele rijksge bied moeten kunnen kruisen. Het antwoord van Frankrijk en voor al zijn beslissing om dè directe onder handelingen, tusschen de groote staten over de bewapeningskwestie te beëindi gen en terug te keoren tot een algemee- ne beraadslaging te Genève, heeft de Engelsche regeering voor een lastige kwestie gesteld. Men zit te Londen da nig met de jongste Fransche nota in de maag en de Engelsche bladen spreken er dan ook hun diepe teleurstelling over uit en becritiseeren de houding van Frankrijk vrij scherp. Natuurlijk is men te Londen nieuws gierig naar betgeen België gj&Italië er van te zeggen hebben. Naar verluidt, verwacht men van Italië een nieuwe be middelingspoging tusschen Frankrijk en Duitschland die echter nog minder kans van slagen zal bieden dan de En gelsche „bemiddeling". Ook in verschillende andere landen, ln en buiten Europa, keurt men Frank rijke beslissing sterk af, omdat daar door de ontwapening geheel afhankelijk wordt gesteld van de conferentie zelve, waarvan men nu eenmaal geen beste ervaringen heeft. Te Washington onthoudt men zioh op - en reed» lijn Saladinc «n jonge, malachc ila vut un elkaar verbonden. Duitendca vrouwen namen un proel en ondervonden dal malache ala Saladinc vrugt Tevena mukt U mat deu voonrcffelljkt slaolie un veel smakelijker mayonnaise en hel gut veel vlugger. Een proel mei Saladinc Is een unwlnal voor Uw keuken. FEUILLETON. door RIDGWELL CULLUM. „Nogal groote neu» met breede rug, goed gevormde mond, aan de hoeken eenigBzina naar beneden gebogen: een breede gespleten kin: ronde wangen en kaken."1 „O. Gladgeechoren, natuurlijk?" Nadat Diana de beschrijving geëindigd bad, zat de blinde eenige oogenblikkon •til. Zijn lippen bewogen zich, alsof hij in zichzelven sprak, maar er kwamen geen woorden. Eindelijk scheen hij uit zijn gepeins te ontwaken. „U komt uit Springfield, mijnheer Tresier, als ik mij niet vergis?" vroeg hij vriendelijk. „Om u te dienen." „Hml Niéuw Engeland, een goed land, dat goede menschen voortbrengt", hij knikte met een uitdrukking op zijn gezicht, die bijna een glimlach waa. „Ik ben blij, dat ik u welkom kan heeten, lk wilde alleen maar, dat ik u kon zien. Maar," vervolgde hij op Innemenden toon, „u zal hier de veeteelt in alle bij zonderheden kunnen leeren. "Wij fokken paarden en hoornvee. U zal het ruw werk vinden. Mijn opzichter ia niet be paald zacht, maar geloof mij, hij ia op de hoogte van zijn beroep. Hij ie de beste veeboer in het land en ik heb veel van mijn succes aan hem te danken. Maar men moet met Jake weten om te gaan. Het is een kunst om met hem om te gaan, meen ik maar het ie de moeite waard om haar te leeren." Trailer glimlaohte, terwijl hij hiernaar het departement ran bultenlandache za ken van critiek en volitaat met de ver klaring, dat Amerika bereid is, naar Genève terug te kteren om de btapro- kingen te hervatten De a.a. bijeenkomst van het bureau der OntwWpenings conferentie op 30 dezer zal door een en ander aan be langrijkheid winnen, want een princi- pieele bespreking lijkt thans overmijde- lijk. COMMISSARIS DER KONINGIN IN UTRECHT. luisterde. Hij was het volkomen met de bewering eena, dat het moeilijk wae om met Jake om te gaan. Hij trachtte Dia na's blik op te vangen, maar zij vermeed den zijnen. Toen de blinde zweeg, bracht hij dadelijk in het midden; „Ik veronderstel, dat ik morgen och- tend ln allen ernst aan het werk ga?" De ander schudde het hoofd. „Neen, het ie beter vandaag al te beginnen. In onze overeenkomst ataat vandaag: die moet niet verbroken worden. U neemt uw positie in ale een van de knechts en zal onder opzicht komen van Jake H&r- nach." „Wij kunnen tooh eerst thee drinken," vroeg Diana, die naar het scheen, met noodelooze oplettendheid naar do woor den van haar vader had geluieterd. „Tut, tut, kindl" antwoordde de blinde ongeduldig. „Ja, wij zullen eerst thee hebben. Dat is het eenige waar jij aan denkt. Ga ervoor zorgen en breng Tres- ler een stoel: ik moet met hem spreken." Zijn woorden waren voor haar een wenk om heen te gaan: en nadat Diana een stoel had gebracht, ging zij het huia in en liet leerling en onderwijzer alleen. En de twee mannen spraken, zooalz man nen spreken, die uit verschillende oorden van de wereld bij elkaar zijn gekomen. Tresier vermeed de bijzonderheden van zijn reis: de ander scheen hoegenaamd geen belang te atollen in zijn persoonlijke aangelegenheden. Zij bespraken het nieuws over menschen en dingen, de we reld betreffende. En de jongeman stond verbaast over de kennis die uit de slim me vragen en opmerkingen van den- blinde sprak. Hij keek naar het gelaat tegenover Nhem met de roode, blinde oogen. Hij bestudeerde den kalman man met de zachte stem, zooals men het een duister probleem zou doen. De uitslag waz ontmoedigend. Een vermoeide uit drukking van pijn waa al, wat hij m«i Jhr. Bosch rfdder van Rosenthal benoemd. Bij Kon. besluit van 18 April is thans met ingang van 1 Januari benoemd tot Gommiss aria der Koningin in de provin cie Utreöht jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag, met in gang van dien datum als'burgemeester van de gemeente 's-Gravonhage, onder dankbetuiging voor de gewichtige dien sten door hem in die functie bewezen. LAGER INVOERRECHT OP THEE. Te verwachten is de spoedige indie ning bij de Tweede Kamer van het wefs ontwerp tot technische herziening van het tarief der invoerrechten. In dit ont werp, dat thans bij den Raad van State in onderzoek ia, komt een verlaging der invoerrechten op thee voor, met welke verlaging een verbetering der positie van de Indische theecultures wordt be oogd. GAS- EN WATERLEIDINGBUIZEN. Een nieuwe Industrie? De regeering heeft een commissie in gesteld inzake de vervaardiging van buizen voor gas- en waterleiding in Ne derland. Aan deze oommissie zijn de volgende vraagpunten voorgelegd: 1. In hoeverre verdient het aanbeve ling, dat van regeeringswege de opricü- ting van een fabriek, die zich zal bezig houden met de vervaardiging van bui zen voor gas- en waterleiding, wordt be vorderd? 2. Welke materialen moeten 't meeat geschikt worden geacht voor de ver vaardiging in Nederland? 3. Op welke wijze zou eventueel de onder sub. 1 bedoelde bevordering kun nen plaats vinden? EEN NIEUWE IJKWET. Meer aanpassend aan de behoeften. Ingediend is een wetsontwerp, inhou dende een nieuwe regeling 'betreffende de maten, gewichten, meet- en weegwerk tuigen. De toelichting wijst er op, dat de „IJkwet" niet meer voldoet aan de eisohen. Zij ia verouderd. Allerlei oude be namingen komen er nog ln voor, die ver warring stichten. Er zijn in den handel gebracht tal van meet- en weegwerktui gen, die welhaast onnotbeerlijk zijn, doch die buiten de IJkwet vallen. In vergelijkink met het buitenland is de Nederlandsche IJkwetgeving in den loop der jaren belangrijk ten achter gekomen. Zoo ie Nederland één der weinige lan den), waar ovaheidatoezioht op benzine pompen en automatische werktuigen ge heel ontbreekt. Een geheel nieuwe IJkwet die verdere overheidscontrole voor die dingen brengt, lijkt de regeering de beete oplossing. Michel speelt steeds de berooide, Hij zit stevig in z'n rol. Tegenover heel de wereld Houdt hij deze houding voL Als men aandringt op betalen Haalt hij kalm z'n zakken uit En verklaart aan alle eischers: Ik bezit geen rooi© duit. Of men Michel al gaat dreigen, Hij trekt er zich niets van aait Evenmin is hij gevoelig Voor een vaderlijk vermaan. Al wat men ook gaat probeeren, Tot betalen komt het niet, Maar hij stuurt de vragers steeds weer Met een kluitje in' het riet. Thans wordt het wel ieder duid'lijk Dat ze door hem zijn gefopt. Nu hij honderden miljoenen Kalm in Mars z'n zakken stopt. Michel heeft zich bloot gegeven Nu hij dit heeft uitgehaald En hiermee is zijn prestige Als debiteur tot nul gedaald. „Eerste Hulp". Bleskenegraaf. Aan de cursisten, die slaagden bij de eindlea in E.H.B.O., heeft dr. P. Ingelse de diploma's en insigne's uitgereikt. De geslaagden hebben een vereeniging opgericht, waarvan het be stuur is samengesteld uit de heeren W. Jongeneel J.Az., voorzitter, A. de Groot (gem.-veldw.) secretaris en H. Smit Czn., penningmeester. Aan de zuivelfabriek ,De Graaf- itroom" zijn thans ruim 50 personen werkzaam. De aanvoer van melk is dan ook buitengewoon groot, zoodat van 'e morgens vroeg tot 's avonds zeer laat moet worden gearbeid, om ze te ver werken. Giessendam. Bij den agent der ar beidsbemiddeling staan nog 210 perso nen als werkloos ingeschreven. VEE-AUTO TE WATER. Een koe verdronken. Qroot-Ammers. Donderdagmorgen omstreeks 8.30 uur, reed de vraohlrij- der D. van der Vlist, wonende teHoog- Blokland, met een vrachtauto, waarop 6 koeien en 8 kalveren waren geladen, op den Nieuwpoortsohen weg in dé ge meente Groot-Ammera. BIJ het tegenko men van een kar met paard, week van der Vlist naar reohts uit, toen volgons van der Vlist en eenige inzittenden van de vrachtauto, het paard zich plotseling omkeerde en dware over den wegkwam te staan (volgens een andere lezing reed van der Vlist te hard) met het gevolg, dat de vrachtauto van den weg geraak te, kantelde en in de sloot terecht kwam. Eón der koeien verdronk. Het dier is, nadat het de keel was doorgesneden, naar een noodsiachtplaats vervoerd. De bestuurder sn de twee inzittenden kre gen slechts eenige onbeduidende sohaaf- en snijwondjes. De vraohtauto werd later met een ta kelwagen op den weg gebracht. De po litie maakte van het geval prooes-ver- bual op. Groot-Ammers. De collecte voor den Geref. Zendingsbond heeft opgebracÜD f 114. DE RELLETJES TE LOPIK. Veroordeelden In beroep. Jaarsveld. Naar men ons mededeelt, zullen de 3 personen die inzake re rel letjes te Lopik tot een half jaar gevan genisstraf werden veroordeeld, tegen dit vonnis in hooger beroep gaan. HIJ LACHT. De Engelsohe minister van finanoiën, Chamberlain met zijn vrouw. De minis ter lacht, nadat hij in het parlement de blijde tijding heeft gebracht van ver- leagde belastingen en verhoogde steun. geen Uoht of .chödu» tui .moil., ut balanffitolling. liet woi h®t gelaat van iemand, die geduldig wae geworden onder een ievenalangen lijdensweg. Treeier had de bittere verwenaohingen gehoord, die tegen dexen man werden uitgesproken, maar toan die eaohle etem en beschaaf de manier van spreken etjn oor troffen, eijn gemakkelijke kritieken op aaken van algemeen belang, lijn ruime filosofie, soms bitter en oynisoh, maar altijd ge rond, toen vond hij het moeilijk om de ren man in overeenstemming te brengen met den veel beteekenenden bijnaam van de hoeve. Theetijd vond hem nog steeds worstelend met de oplossing van dit pro bleem. En toen Diana aankwam met een tafel en een beladen theeblad, legde hij het als een toekomstige studie op zijde. Gedurende het volgende halfuur vee- tigde hij al rijn aandacht op de verhou ding tusschen vader en dochter, terwijl sij tot inlichting van hun bezoeker saten te praten over de vooruitzichten om in deze streek vee te halen. Dit laataie pro bleem was gemakkelijker dan het eerste en hij had het bijna opgelost. Voordat hij hen verliet, was hij overtuigd, dat Diana een groot ontzag, zoo niet groote vrees voor hear vader koesterde. Dit wekte zijn verbazing op, waar hij zag, hoe uit lede ren trek van haar gelaat kracht van ka rakter sprak, Het acheen hem, dat zij haar uiterste bost deed, hem genegenheid toe te dragen dat zij trachtte een ge negenheid te scheppen, die geen plaate in haar hart had. Haar pogingen waren pijnlijk duidelijk. Zij legde een levendig plichtsgevoel aan den dag, een gevoel, dat zij zoover dreef, dat het bijna bekla genswaardig werd. Hiervan waa hij ze ker, maar het wm tenslotte de man weer, die hem overblufte, zooals hij rseds «er- der had gedaan. Hoe hU Diana beschouw de daar kon hij onmogelijk achterkomen. Some had Tresltr srop durven zweien, dat bij aan baar gehecht waa, als Iemand die zioh in zijn huipeloozep toeztand vastklemt aan een steun, 4ie hem nooit ih den steek laat, dan weer behandelde hij haar met een soort minachtende on verdraagzaamheid, die de drift van den jongen man opwekte en dan weer kon zijn toon zoo veranderen, dat een reoote haat, die onder het vernisje van bestu deerde beleefdheid verborgen waa ge- weost, voor den dag scheen te komen. En toen hij eindelijk van tafel opstond om zioh bij den opzichter voor het werk te gaan aanmelden, voelde Tresier een gevoel van verlichting, omdat hij aan het bijzijn van die vreeselijke roode. oogen ging ontsnappen. Dl ana zocht het theegoed bijeen en Tresier draalde bij het heengaan nog even, totdat de blinde al tikkend met zijn stok in huis was verdwenen. Zoodra het geluid van zijn schuifelen de voetstappen was weggestorven zag Tresier, dat Diana met het theeblad in de hand naar hem toe gekomgn was. Hij merkte aan haar oplettende houding dat zij luisterde om zeker te zijn, dat haar vader haar niet meer zou hooren. „Vergeet niet, mijnheer Tresier, wat ik u van Jake heb verteld," zeide zij haas tig. „Wees gewaarschuwd. Ondanks al les, wat u gezegd heeft, kent u hem toch niet." „Ik dank u, juffrouw Marbolt," ant woordde hij met warmte. „Ik zal het niet vergeten." Diana stond op het punt nog Iets te zeggen, maar de «tem van haar vader, nu zeer hard en doordringend, bereikte hen vanuit de hall. „Kom binnen, kind, en laat Tresier naar zijn werk gaan." En Tresler bemerkte de uitdrukking van vrees, die op het gelaat van het meisje verscheen, toen zij vlug het huia Inliep, Een oogenblik keek hij hooi en verbaasd: toen liep hij naar de omhei ningen, terwijl hij over al de vreemde dingen nadacht, die elkaar zoo «nel had den opgevolgd. „Alle goden!" bromde hij, „dit ie een rare plaats en dit zijn rare mensohen." Toen hij Jake vanuit de richting van een kleine afgezonderde hut den heuvel op en naar hom toe zag komen, ging hij hem tegemoet, zioh onbewust rekkende, toen hij hem naderde, Hij verwachtte een uitbarsting, ten minste een driftige terechtwijzing. Maar er gebeurde niets van dien aard. De ge heele houding van den man was overge gaan in een van groote beminnelijkheid. Dat niet alleen, maar zijn manier van spreken was voorzichtig, alsof hij dezen man van het oosten wilde overtuigen van zijn meerderheid boven de andere knechts. „Wel, hebt gij hem gezien?" „Ja. Ik kom mijzelven als knecht aan melden, klaar om te werken," antwoord de Trosler dadelijk. Hij sloog een koelen zakelijken toon aan, daar hij dit van meet af aan het best oordeelde. Tot zijn verbazing werd Jake's toon bijna hartelijk. „Goed, wij kunnen nog eenige krachten gebruiken. Een prettig gesprek gehad met den ouden man?" De vraag klonk onver schillig, maar ze ging gepaard met een zijdelingschen blik, terwijl de opzichter schijnbaar over de uitgestrekte prairie- vlakte uitkeek. „Jawel," antwoordde Tresler kortaf. „Wat zijn uw orders, en waar moet ik slapen?'' „Slaap je dan niet ln het huis?" vroeg Jake met voorgewende verbazing. Zijn toon klonk toch eenigazins scherp. „Dat ls toch niet te verwachten «ls ds opzichter dAAr slaapt." Tresler duidde met zijn hoofd de bijgebouwen aan, (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 3