Gemengd Nieuws DE PRAIRIE KONINGIN Wat geeft de Radio? WINDHOOS OVER HET LAND. f'W LANDBOUW» EN VEETEELT. Voor Pluimveehouders Gemeenteraden Rechtszaken Ingezonden Stukken Burgcflïjke Stand Marktberichten DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUIO-HftLLAND EN UTRECHT SchoonhovimchiCourant VRIJDAG V APRIL IBM Zaterdag 21 April. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; 0 uur Concert door het Klein-V.A.R.A- Ensemble en Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur Gonoert door de Notenkrakers en GTamofoon; 2 uur Gramofoon; 9 uur Lezing door Dr, Henri Polak; 9.90 uur Zang en Gra mofoon; 4 uur Beoefening der Huis muziek; 4.90 uur Filmkwartiertje door M. Sluyser; 4.45 uur Concert door de Notenkrakers; Ö.90 uur Letterkundig overzicht door Johan Winkler; 0 uur Volksliederen door De Wielewaal; 0.90 uur Orgelspel; 7 uur Gramofoon; 8 uur S.O.S.-beriohten, Nieuwsberichten en V.A.R.A.-Varia; 816 uur Conoert door ihet V.A.R.A.-Orkest; 9 uur Toespraak door A. de Vries; 9.15 uur Zang en Piano; 9 90 uur Concert door de Flie refluiters; 10.30 uur Regen en mist. Interview met den heer A, Veraart, door Mr. P. J. Mijksenaar; 10.50 uur Nieuwsberichten; 11 uur Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8h-<9.15 Concert; 10 10.30 Gramofoon; 10.3011 Muziek- uitzending voor fabrieken; 1111.30 Gramofoon; 11.3012 Godsdienstig 'halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin, 12.16—2 Concert door het Schrammel- Kwintet en Gramofoon; 22.30 Half uurtje voor de rijpere jeugd; 2.904 Kinderuurtje; 4.156 Concert door het K.R.O.-Orke41; 6—630 GTamofoon, 6.356.46 Esperanto-nieuws door P Heiker; 6.450.20 Concert door het K.R.O.-Orkest; 0.20—6.45 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 0.457 Vervolg Concert; 7.157.35 Katholieke Radio Volks Universiteit. Physica HI. Prof. Dr. A. Steger over: „De veredelingsproducten der steen kool"; 7.36—7.45 GTamofoon; 7.458 R.K.F.-kwartiertje; 8—0.90 Concert door de K.R.O.-Boya; 8.90—8.36 Nieuwsberichten; 8.368.46 Piano duetten; 8.45—0 90 Opvoering van „De Slanke Lijn"; 9.30—10 Concert door de K.R.O.-Boya; 10—10.10 GTamofoon; 10.10—10.20 Piano-duetten; 10.20—11 Conoert door die KR.O.-Boys; pl.m. 10.90 uur Nieuwsberichten; 1112 Gramofoon. Zondag 22 April. Hilversum. V.AJR.A. 0 uur Postduiven- berichten en IVoetbalmededeelingen; 0.08 uur Tuinbouwhalfuurtja. S. S. Lantinga over: „Voorjaarswerkzaam heden"; 0.30 uur Orgelspel; 10 uur Gramofoon; 10.16 uur Martien Bever sluis draagt voor; 10.30 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkeat; 11 uur A. H. G. van Arkel over: „De opbouw van de organisatie van den landbouw"; 11.30 uur Vervolg Concert; A.V.R.O. 19—4 Gramofoon; 12 Concert door Kovacs Lajos en »jn Orkest; 2—2 30 Bodkeöhalfuurtje; 2.30—4 Conoert door het Omxoep-Orkest; 416 Gramo foon en Sportuitslagen; V.A.RA. 0 uur Voor de Kinderen; 6 80 uur Gramofoon; 0.40 uur Voetbal ran den dag; V.P.R.O. 0 uur Halve uren met boeken; 0.90 uur Zang recital; 0.45 uur Wtijdingsdienet in de studio. Spreker: Da. A. C. de Regt te Groningen; A.VJLO. 8—6.15 Nieuws- en Sportbe richten; 6.15—0.30 Conoert door het Omxoep-Orkest en Zang; 0.309 45 IRIftdio-Journaal of Gramofoon; 9.45 11 Concert door Kovacs Lajos sn zijn Orkest #n Zang; 11—12 Gramofoon. Hullen. NC.R.V. 6.80-0.90 Morgenwij ding door Dr. G. W. Oberman; K.RO. 0.80—10.45 Uitzending van de Hoog mis uit de St. Martinufkerk te Veulo. 10.45h-42 Gramofoon; 1212.15 Mid- denstandskwartiertje; 12.16—4 Con oert door het K.R.O.-Orkest; 1—120 Boeken en Schrijvers; 1.20-2 Vervolg Concert; 2—2.90 Godsdienstonderricht voor ouderen; 280—3.30 Gramofoon; 0.30—3.40 Zang door de R.-K. Man nen- en Getmenigde Zangver een'ging „Inter Noe" te Zaandam; 8.404 Gra mofoon; 4I—4.1Ö Vervolg Zang; 410— 4.90 öramofoon; 4,906 Ziekenhalf- uurtje; N.C.R.V. 5-0.90 Orgelbespe ling; 5.30 uur Kerkdienst uit de Geref. Kerk, Bijleveldsingel, te Nijmegen Voorganger: De. R. J. Boss; na den Dienst tot 7.45 uur Gramofoon; K R 0. 7.40—7.50 Voetbaluitslagen; 7,50 8.16 Prof. Mr. W. P. J. Pompe over: „Nationaal en Nationalisme"; 8.150 Concert door het K.R.O.-Orkest; 9 0.05 Nieuwsberichten; 0.050.20 Voor dracht door Anton Verheyen; 9 20— 9.40 Vervolg Concert; 0.4O-9.50 GTa mofoon; 9.50—10.16 Gonoert door de K.R.O.-Boys; 10.16—10.20 Nieuwsbe richten; 10.2010.40 Gramofoon; 10.40 —41 Epiloog door het Klein Koor Bloemendaal. 10 uur en 5 uur Kerkdienst uit de Geref. Kerk. Vaste predikant: Ds. J. C. Brussaard. Maandag 23 April. Hilversum. A.V.R.O. 8—10 Gramofoon; 1010.16 'Morgenwijding; 10.1510.30 Gramofoon, 10.30—11 Voordracht door Elias van Praag; lil-12 Orgelodncert en Zang; 12—£.15 Gramofoon; 2.15— 2 30 Gramofoon; 230—3 Viool-recital; 33 30 Gramofoon; 3.30—4 Piano-re cital; 4.15—430 Gramofoon; 4.30— 5 30 Causerie door Max Tak; 5.30 0.45 Concert door het Tuschinki's Se lect Salon Orkest; 0.457.30 Concert door het Om roe p-Orkest, 7 308 Ka mermuziek; 88.05 Nieuwsberichten; 8.05—0 Gramofoon; 90.20 Voor draoht door Nioo de Jong; 9 20—11 Concert door het Omroep-Orkest, Pia no en Gramofoon; 1111.10 Nieuwsbe richten; 11.1012 Dansmuziek door John van Brück en zijn Orkest. Hulzin. N.C.R.V. 8-8.15 Schriftlezing «li Meditatie; 8,15—9 90 Gramofoon; 10.90—ill Morgendienst door De, H. J, Langman; 11.00—-12 Gramofoon; 12.18 il2.90 Gramofoon; 12.90—2 Orgel concert; 3—£.36 Uitzending voor scho len; 2.36—2.46 Gramofoon; 2.45016 Wenken voor de keuken; 3.153.45 Cursus knippen en stof versieren; 4*—0 Bijbellezing door Ds. J. R. Goris; 5— 5.16 Gramofoon; 5.15—0.15 Ohr. liede- renuurtje door Johannes de Heer; 0.15 0.90 Gramofoon; 0.30—-7 Vragen uurtje; 7pl.m. 7.15 Nieuwsberichten; pl.m. 7.16—7.30 Gramofoon, 7.30—8 Vragenuurtje, 8—8.30 Gedeeltelijke uit zending van de bijeenkomst der (H.W S.) „Haag8ohe Watersoouts" vanuit hefl Groephuis te Scheveningen; 8.30—ff Concert door de Arnhemsche Orkest Vereeniging; 99.90 Dr. L. van der Pijl over: „Bandoeng"; 9.3010.30 Vervolg Gonoert; pl.m 10 uur Nieuws berichten; 10.3011.30 Gramofoon. Hardlnxveld. De heer J. Smits, land bouwer, is failliet verklaard. Curator is mr. D. Huurman te Gorinchem. Lanflerak. B. en W. hebben besloten met ingang van 1 Juni de steun verlee ning aan werkloozen geheel stop te zot ten. Bij de ten overstaan van notaris Anema gehouden afslag van een buiten dijks gelegen woonhuis van den heer A. de Graaf Czn., ingezet door den heer J. Oosterhout voor f 1025, is dit perceel gemijnd op f 50 door den beer J. J. van Wijngaarden te Nieuw-Lekkerland. Nieuwpoort. B. en W. hebben aan den beer D. van der Heul vergunning ver leend tot het bouwen van een broodbak- kerij en om de bestaande bakkerij aan de Oostbinnenhaven te verbouwen tot woonkamer. De melkverkoopera in deze ge meente en te Lange rak, hebben den prijs van zoete melk verlaagd van 8 lot 0 cent per liter, thuisbezorgd, karne melk 3 cent per liter. Nlsuwpoort, Aan het einde van de Gorinchem gehouden twee-jarige cursus „Eerste Hulp bij Ongelukken", waaraao uitsluitend rijksveldwachters deelnu- men onder leiding van dr. Zwaan, word aan den alhier gestationneerden rijks veldwachter brig, majoor H. Weertmao, een diploma uitgereikt. Eenzelfde cursus volgen thans de ge meente-veldwachters. Noordeloos. In de plaats van den heer W. van Peet, die wegens vertrek naar elders, bedankt heeft als notabel der Ned. Herv. Kerk, ia gekozen de heer W. Bikker Pzn. De muziek ver een. ..Volharding" bracht Maandagavond een serenade aan het zilveren echtpaar KooijmanScha kel. De leerlingen der 0. L. school zijn dien dag door de fam. Kooijman rijkelijk onthaald op versnaperingen. Woensdag geraakte een dochtertje van den heer J. v. d. Berg met de fiets te water in den Boezem op het Hoog- Eind. De heer B. Molenaar van Meer kerk, die juist passeerde, wist het meie- je te redden. De heer J. C. Hoeijenbos behaalde met zijn inzending besohuit op de te Dor drecht gehouden bakkerij tentoonstelling een 5en prijs In klasse A. De nieuwe Rijksweg. tchelluinen. Voor den aanleg van den grooten Rijksweg zijn dezer dagen ten W. dezer gemeente de woningen van G. van Hoven en X, den Toom afgebroken. Men verwaoht, dat men spoedig met het verdere werk zal beginnen. De bewoners langs den Parallelweg ten 0. dezer ge meente kunnen niet te weten komen, of de nieuwe weg lange de voorzijde, dan wel langs de achterzijde hunner wonin gen zal komen, waardoor zij plannen voor eventueels verbouwing niet kunnen uitvoeren. Schelluinen. De afdeeling van het na tionaal orisieoomité zal dezer dagen aan de gezinnen van werkloozen weer eeni- ge kledingstukken of wat beddegoed verstrekken. Gemiddeld is per werkioo- ze dit jaar f 4.20 beschikbaar, waarvan de helft eeret in dit najaar beateedmag worden. Voor den nieuwen oureui aan de openbare school hebben zioh slechte 9 leerlingen aangemeld, waarvan 8 uit Goroum en 2 uit Hardlnxveld. Gemeenteraad. Streefkerk. De gemeenteraad vergadert op Zaterdag 21 April, v.m. 10 uur, ter behandeling van de volgende agenda: 1. Mededeeiingen en ingekomen stukken. 2. Ontslagaanvrage van mej. J. Stuurman, ais onderwijzeres aan de 0. L. School II, met ingang van 1 Mei a.s. 3. Benoe ming onderwijzeres aan de 0. L. School II (.vacature mej. Stuurman). Voordracht 1. mej. W. A. van Donselaar te Lekker- kerk; 2. mej. B. Meesters te Dordrecht. 4. Voorstel tot toetreding tot het destruc- torbedrijf Dordrecht. 5. Voorstel tot vast stelling van een verordening, waarbij on derwijzeressen verplicht worden ontslag te nemen indien zij in het huwelijk tre den. 0. Voorstel tot wijziging van de ge- meente-begrootmg '1933 en 1934. Bij de keuring voor de dienstplicht, lichting 1935, heeft de keunngsraad goed gekeurd 2 en afgekeurd 0 ingeschreve nen. Dinsdag gleed de rietdekker Den Hartog bij het beklimmen van een til, uit. Hij viel eerst op een wagenwiel en smakte daarna op den grond. Genees kundige huip moest worden ingeroepen. Dr. Flohil achtte vervoer per auto nood zakelijk. Zaterdag hield de postduivenvereen. „Luchtexpress" voor Streefkerk en Groot- Ammers, een wedvlucht met oude duiven van Zevenbergen, afstand 29 KM. met 43 duiven. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1, 2, 4 en 12 A. Simons; 8 en 0. M. Looren de Jong; 5 en 7 B. Simons; 8 D, Ansink, 6 «a 10 J. Streef, 11 J, Ded«n (allen wonende te Streefkerk). De duiven werden gelost 1.30 uur. Aankomst eerste duif 1.51.41 uur. 1 De oude raderboot „De stad Gent", welke jarenlang te Krimpen a.d. Lek ie de kil heeft gelegen, is thans «aar de slooperij van A. Prins alhier gesleept, om hier haar einde te vinden. Streefkerk. Ten overstaan van notaris Anema is Donderdag verkocht de hof stede van D. Bouter alhier. Koopsre wer den: van de woning N. van Wijk f 1025; een perceel land 85.18 e.A. f 600 C. Spruijtenburg, een perceel land 1.09.90 H.A. f 1800; E. J. van der Mijle, en een perceel land 2.51.94 H.A. f 2175; E. Bak ker. Totaal l 6100. Streefkerk. De heer W. Peelen, krui denier, is failliet verklaard. Curator is mr. R. E. Matting te Dordrecht. RADDRAAIERS. Twee werklooze Duitsohera hebben een rad gemaakt met een door enede van 2/4 meter, waarmede ze nu het land rondtrekken. KAP VAN KERKGEBOUW AFGERUKT; 5 ARBEIDERS GEWOIND. Bij het hevig onweer van Woensdag middag, heeft boven een deel van ons land een windhoos gewoed, die vooral te Mook en omgeving geducht heeft huis gehouden. In de onmiddellijke nabijheid van het klooster der paters Passionisten is een n.euwe kerk in aanbouw, waarme de men zoover gevorderd was, dat men juist de vlag op de kap geplaatst had. Er bevonden zich vijf werklieden op het% dak, toen een inktzwarte luoht met groote snelheid naderde en eenige oogenblikken later gierde een zware rukwind langs hen heen. De geheele in aanbouw zijnde kap werd opgelicht, en onder oorverdoovend geraas, braken de spanten af, balken, die met zware ijzeren bouten in den muur bevestigd waren, werden losgerukt en het geheele gevaarte stortte in de kerk. Daarbij waren de werklieden meege sleurd, en degenen, die van het ontstel lende gebeuren gotuigen waren, vreesden voor deze bouwarbeiders het ergste. Zij schoten toe en vonden in de kerk een groote chaos; de vijf arbeiderc lagen on der d» brokstukken bedolven. Drie van hen waren er zonder zwaar lettel afgeko men, maar twee anderen, die van groote hoogte waren neergestort, waren er erger aan toe; de timmerman P. Huibera had het bewustzijn verloren. Een geneesheer constateerde bij hem een geoompliceerde armbreuk, bloedende verwondingen aan het hoofd, een hersenschudding en ver scheidene kneuzingen. Een geestelijke heeft Huibera de H. Sacramenten toege diend, waarna hij, na voorloopig verbon den te zijn, per ziekenauto naar het Cani- siusziekenhuis te Nijmegen werd vervoerd Zijn toeetand is zorgwekkend. De tweede man, die door een zwaren balk getroffen werd, zekere F. van Kes- teren, uit Mook, bleek verscheidene bloe dende verwondingen en inwendige kneu zingen te hebben bekomen. Hij kon echter daar geen levensgevaar aanwezig was, na verbonden te zijn, naar zijn woning worden vervoerd. Het noodweer heeft ook elders in Mook onheil aangericht. Op eenigen afstand van de kerk, werd van een loods het dak afgerukt en een eind verder op don grond gesmakt. Persoonlijke ongelukken kwa- mm hierbij niet voor. 0 Verscheidene boomen, -pannen scbggrsteenen moesten het ontgelden. Schip gezonken. On verschillende andere punten in het land, riohtte de storm schade aan. Op het IJaaelmeer ia het zeilschip „Marchiena", schipper Boertien, met grint geladen, op weg van den Rijn naar Enkhuizen, door een zware bui overval len «n gezonken. De bemanning, bestaan de uit den schipper en een knecht, w.sten zich met moeite in een boot in veiligheid te brengen. CHIP GEZONKEN OP DE WAAL. 'p de Waal voor Nijmegen is Woens dag de klipper „Concordia", groot 197 ton, schipper A. van Dijk, geladen met steenen op weg van Pannerden naar Amsterdam tegen de Zuidelijken etroom pijler van de spoorbrug gevaren. Het schip kreeg een groot gat onder de wa terlijn, de mast brak af en op het dek werd aanzienlijke schade aangericht. Door het lek maakte het vaartuig zware slagzij en begon onmiddellijk te zinken. Slechts het achterschip steekt thans nog boven water uit. De beide op varenden konden zich tijdig in veilig heid brengen. Het schip ligt gedeeltelijk in het vaarwater. De rijkswaterstaat heeft op het wrak een roode vlag ge plaatst. Het is de bedoeling de lading te bergen en daarna het schip te lich ten. Schip en lading zijn verzekerd. SMOKKELAARSDRAMA AAN DE GRENS. Een lijk Bevonden. Giatermorgan werd in de boaschan van de Woudsche plantage nabij Bergen op Zoom bet lijk aangetroffen van tien 30-jarigen arbeider M. W., wonende on der de gemeente Halsteren. W. was den vorigen avond per fiets naar de grens gereden, waar hij twee K.G. suiker in ontvangst had genomen, waarna hij de terugreis naar Bergen op Zoom onder nam. Vermoedelijk is W. gestruikeld, toen aurveilleerende commiezen eenige schoten op hem hebben geloat. Uit het feit, dat het rijwiel niet in de onmid dellijke nabijheid van het slachtoffer werd gevonden, kan worden afgeleid, dat W., na getroffen te zijn geworden, nog eenige honderden meters is voort- geioopen, waardoor de oommiezen hem uit het oog verloren. W. werd in een der longan getroffen en moet kort na het ichot zijn overleden. Het parket te Breda ia van het gebeurde in kennis ge steld. Hst elaohtoffer was getrouwd en vader van twee kinderen. ONTZETTEND DRAMA. In Franich arbeidersgezin. Een afschuwelijk drama beeft plaats gehad te Annezin-lós-B4thune (Frankrijk) Een arbeider, Gaeton Groux, verraste te gen 2 uur zijn vrouw in gezeleohep van zijn eigen broer. Een hevige woordenwis- eeling volgde en de 33-jarige vrouw nam de viuoht met haar 9-jarig doohtertje. Zij liep langs den spoorweg en toen 'a goederentrein passeerde, wierp zij zich met het kind voor de looomotief. Het meisje werd in tweeën gesneden, en de rechterarm der moeder werd afgerukt. De vrouw slaakte hartverscheurende kre ten, die door een aeinwachter gehoord werden. Zij werd in hoogst ernstigen toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. Het lijkje van het kind werd naar de ouderlijke woning gebracht. ROOFMOORD DOOR GYMNASIASTEN. De moordenaar vaa den Roemeeneohet parlementaafgevaardigde Euaebiua Fopo- witsj, blijkt te zijn de 10-jarige gymnasi ast Peter Dimecoe, zoon van een lid van het Hof van Cassatie. Dimeeoe had mat twee medescholieren den noon van een officier en den zoon van een professor, den roofoverval uitgevoerd. Aanvankelijk bracht men de moord met de zaak-Sta- visky in verband' en geloofde men, dat het een polieike moord was. Na een wor steling was Popowitsj door de jeugdige daders neergeschoten en onmiddellijk ge dood. De moord, die twee maanden geleden is gepleegd, is ontdekt, doordat één der drie jongens tegenover zijn vader een beken tenis aflegde, waarop de vader aangifte bij de politie deed. Dimeooe heeft bij den overval slechts een vulpenhouder buit ge maakt, die hij bij zijn arrestatie nog bij zich droeg. EEN BLOEDIG DRAMA. Te Dresden heeft Woensdagavond te gen 11 uur de 33-jarige hoedenmaker^ Goerner, die sedert drie jaar werkloos is en wiens vrouw een half jaar gelei den is overleden, na een woordenwisse ling met zijn verloofde, zijn twee zoons van 8 en 6 jaar, die sliepen, in bed met een bijl gedood, waarna hij met een ko gel een einde aan zijn leven maakte. Een tienjarig dochtertje, dat in de zelfde kamer sliep, had Goerner onge deerd gelaten. Zijn verloofde, die bij hot drama aanwezig wae, waarschuwde de politie. ZIJN EIGEN SCHIP GESTOLEN. Wegens het zonderling misdrijf, zijn eigen eohip te hebben gestolen en een aantal poltie-agenten ontvoerd en rum- emokkelarij, werd de eigenaar van eefn motorschoener, Mason, door het Ge rechtshof van Nieuw-Schotland tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Mason was eenige maanden geleden door de kuetwacht er op betrapt, rum naar Canada te amokkelen. Zijn achip wae in beslag genomen en aan vier be ambten overgedragen, die het naar de naatsbijgelegen haven moesten brengen. Plotseling echter verscheen Mason met zijn bemanning weer aan boord van het schip, nam de beambten gevangen, veranderde van koers en trachtte weer in volle zee te komen. Hü werd echter door booten van de kustwacht ingehaald en voor de tweede maal gevangen geno men. DE GEVANGENIS OP WELFARE ISLAND. Men herinnert zich de berichten om trent de ongelooflijke toestanden in de staatsgevangenis op Welfare Island te New York, waar bijv. bendeleiders er hun eigen bedienden op nahielden, hun eigen radiotoestellen bezaten. Thans is een onderzoek gaande naar de toestanden op Welfare Island en daarbij verklaarde de jury, het te ba- treuren, dat de stad New York niet kon worden vervolgd wegene misdadige na latigheid, waardoor in genoemde inrich ting een heerschappij van gangsters mo gelijk was geworden. De jury voegde er aan toe, dat de stedelijke autoriteiten reeds 50 jaar lang op de hoogte waren met hetgeen er aan de gebouwen niet in orde was. Zij beveelt de benoeming aan van een onpartijdige commisëievan deskundigen voor een dieper onderzoek. STEEDS MEER. Het aantal oorlogsschepen vermindert niet In England is weer oen grojte mijnenlegger van stapel geloopen. 147. Het mei.je bracht hen naar haar I 148. Na wlt ^^ten te hebben, klan-1 van het me'.je wa» te bekend Wj da ha- hol, Van da nejena wa. «aan a poer ta I terden alle» da rotaea honger op, Hat hol gart, om ala aohuilplaata ta dienen, alen, Za w*ra* la druk «e wae». I n—11 DERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. SchoOnt,n .nadha Courant VHIJBAB BB AFRIL MM EEN GEVAARLIJKE PO»T. Op ongeveer 100 KM. van Nairobi, volkomen afgesloten van de beschaafde wereld, ds een station opgericht van de Oost-Afrikaansche electriciteits maat schappij, waar de beambten door de be dreigingen uit do wildernis een zeer ge vaarlijk en avontuurlijk bestaan leiden. Onlangs werden eenige monteurs op geschrikt doordat zij plotseling 2 leeu winnen met haar jongen in de centrale zagen loopen, die bij hun nadering op de vlucht sloegen. Uit de naburige ri vier komen vaak nijlpaarden den tuin binnenloopen en bavianen zwermen overal rondom en over het gebouw. Honderden ooievaars zijn onlangs ge dood doordat zij verward raakten in de draden, waardoor kortsluiting werd veroorzaakt. Eens veroorzaakte een kro kodil groote stagnatie, doordat het beest in een der toevoerkanalen voor de tur bines was gekropen. Toen het kanaal werd leeggepompt, werd een der beamb ten door het dier aangevallen en ge wond. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Giessendam Ds. M. Hof man te Krabbendijke. EMERITAAT DS. JANSENS. De Classis Gorinohem heeft deze week ana Ds. A. Jansens, Geref. Predikant te Langerak, eervol emeritaat verleend te gen 1 Mei. D». Jansens blijft voorloopig nog te langerak wonen, maar in de maand Mei zal hij te Aalsmeer vertoeven, hij zijn actieven dienst te beëindigen. DS. E- LOEN. Heden is het 50 jaar geleden dat Ds. E. Loen, em. predikant der Ned. Herv. Kerk te Krimpen a.d. IJssel, het pre dikambt aanvaardde. De jubilaris werd in 1859 geboren en werd in 1883 candidaat in Noord-Bra bant. Hij heeft op 20 April 1884 tc Grijpskerke (Z.) het predikambt aan vaard. In 1915 werd hem eervol eme ritaat verleend. DE RUNDVEE-BEPERKING. Nog 28.000 stuks te veel. In de kringen der betrokkenen bestaat eenige onzekerheid of de vrijwillige be perking van den rundveestapel wel tot voldoende resultaat zal leiden, zoodat men niet zou behoeven over te gaan tot de gedwongen levering. Wil de vrijwil lige levering kunnen doorgaan, dan zul len op 15 Mei ongeveer 140.000 stuks rundvee geleverd moeten zijn. Thans be draagt dit aantal 112.000. Men hoopt dat in de komende weken de levering zal toe nemen, zoodat het verschil met het ge stelde aantal niet al te groot zal zijn. In dat geval zou de vrijwillige beperking gehandhaafd kunnen worden, waardoor de groote administratieve moeilijkheden aan de gedwongen leveringen verbonden, achterwege kunnen blijven. HET BROEDNEST. De goede inrichting van het Broednest is van zeer veel belang voor het goede verloop van het broeden. Het meest na tuurlijke is het om 't broednest op den grond, of tenminste met behulp van aar de samen te stellen. Men moet er verder ▼oor torgen, dat de broedende kip in zuivere lucht zit en dat de lucht niet te vochtig, maar ook niet te droog is. Geen kunstmatige verwarming toepassen. In het algemeen is het niet aan te raden in het kippenhok te laten broeden, om dat het daar altijd naar mest ruikt en de kip overdag dan te weinig rust heeft. Ook moet men erop letten dat andere kip pen niet de kans hebben om hun eieren in het nest te deponeeren, terwijl de broedende kip even een luohtje schopt en haar ontbijt nuttigt. Bovendien be staat in het kippenhok de mogelijkheid, dat allerlei ongedierte, waarvan men het nest juist gezuiverd had, zioh erin gaat nestelen. Het beste leent zich tot broedplaats en luchtige en lichte kelder, een tuin huisje, dat afgesloten kam worden of een lichte vliering. Deze laatste broedplaats schijnt geen nadeelige gevolgen te heb ben voor het voedsel, immers, boeren maken het zoo raak mee, dat de kippen INDISCH VERKEERSMIDDEL. zelf ergens boven op een hooi- of etroo- muur hun neet zoeken en op een goeden dag te voorschijn komen met een heele schaar kuikens, die ze heimelijk hebben uitgebroed. Van het deksel van een oude kist en een paar baksteenen is gemakkelijk een broedplaats te maken. De bodem wordt bedekt met aarde, waarin geen steen tjes meer zitten, daaroverheen legt men hooi, kort stroo of gedroogde varens. Men maakt het nest in het midden 3 c.M. dieper dan aan de randen. GiMian-Nituwkirk. Raadsvergadering op 14 April. Met kennisgeving afwezig wethouder Schakel en de heer D. Verheul. Na opening der vergadering met ge bed door den voorzitter, burgemeester Diepenhorst, hield deze een rede, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen de Ko ningin-Moeder. Met eerbiedige dank baarheid brengt spr. in herinnering ha re moederliefde, plichtsgetrouwheid, naastenliefde, christelijke offerzin, een voud en vroomheid, van welke voortref felijke deugden zij aan de zijde van haar Geniaal Koning Willem III en ook tij dens haar regentschap en haar verdere levensjaren voortdurend blijken gaf. B. en W. hebben gemeend, dat spr. namens het gemeentebestuur en ingezetenen bij de uitvaart aanwezig moest zijn, om uiting te geven aan hun dankbaarheid, voor wat de Koningin-Moeder voor ons land heeft gedaan en aan hun medege voel met de Koningin en Haar Huis. Met uitzondering van den heer E. Rietveld, hoorden allen deze rede staan de aan. Hierna werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken is een verzoek van den heer Floor Hamerpagt, om aan het door hem te betrekken woonhuis op het dorp een erker te mo gen bouwen (volgens bestek sn teeke- ning) van 65 c.M. De voorzitter voegt hieraan toe, dat bouwvergunningen wel altijd worden behandeld door het college van B. en W., doch aangezien het hier een bijzon der geval betreft, omdat het op het dorp ia, wordt gaarne het advies van den raad ingewonnen. Na een korts discussie wordt besloten de vergunning te verleenen. Van het Provinciaal Bestuur is de mededeeling ontvangen, dat opnieuw de verordening voor het vergunningsrecht zal moeten worden vastgesteld. Besloten wordt de oude verordening te doen bestendigen met aanvulling van hetgeen dit college noodzakelijk acht. Het ministerie van financiën bericht, d'at de uitkeering in verband met de fi- nancieele verhouding tusschen rijk en gemeente bedraagt per hoofd f 7 272. Vervolgens deelt de voorzitter den uitslag mede van de inschrijving voor de te leggen noodbrug en de nieuwe brug. De laagste inschrijvers waren H. den Toom, T. Muis «n Zonen en Gebr. Den Toom. Mededeeiingen van goedgekeurde raadsbesluiten, alsmede een berioht van den keuringsdienst van waren, worden voor kennisgeving aangenomen. Verbeteringen. Vervolgens deelt de voorzitter mede. diat het ooilege van B. en W. met de oudercommissie een onderhoud heeft gehad inzake de verbetering van het schoolplein. De heer Stam is hierbij niet tegenwoordig geweest, doch heeft nadien pertinent bevestigd, dat hij, wanneer een nieuw aohoolplein zal zijn aangelegd, ook zal zorgen, dat de kinderen niet meer op het dorp zullen spelen, doch op het plein zullen blijven. Voorts is geraad pleegd de heer De Jong ts Hardinxveld, die genegen is eenzelfde verharding aan te brengen, als bij de maalderij, met een dikte van 4 cM., voor de som van f 250, met werkloozen uit deze gemeente, die voor haar rekening komen. Daar dit den raad wel het goedkoopst en het degelijkst voorkomt, wordt hier toe besloten. Voorts zal het eohoollokaal, waarin thane een zeer onbehaaglijke luoht hangt vanwege de W C. en de urinoirs, worden verbeterd Deze inrichtingen zullen na melijk zoogenaamd atankvrij worden ge maakt. Ook stellen B. en W. voor het aan- en uitdoen der lampen op verschil lende punten bij de borden ter waarschu wing. dat de brug voor geruimen tijd is afgesloten, te doen geschieden door de werkloozen. Dit wordt aangenomen, Het geschiedt zond'er extra vergoeding. Besloten wordt, dat in de eerste plaats te werk zullen worden gesteld op voor stel van den heer Rietveld, de hoof den van gez'nnen, tegen een vergoeding van f 2 per dag. Een tamelijk langdurige discussie ontspint zich over den werktijd. De heer Rietveld' bepleit, dat niet langer moet gewerkt worden dan 8 uur per dag, dit volgens de wet. De overige leden zijn het daar niet mee eens, daar een boerenarbeider veel lan ger dan tien uur per dag werkt en het ongerijmd zou zijn, bier slechts 8 uur te laten werken. Besloten wordt alleen te laten werken diegenen, die in het bezit van een zegel- boekje zijn, tegen een loon van f 2 per d'ag en gedurende tien uur per dag. Daar de rondvraag niets bijzonders oplevert, wordt hierna de vergadering gesloten. BEGRAFENIS. Begrafenis van ds uit den wereldoorlog be kende Duitsche gene raal Von Einem. Voor aan generaal Van Mac- kensen, links van dezen prins Oscar van Prui sen. BEDROG OP DE VEEMARK. Op de Rotterdamsche Veemarkt heeft de politie aangehouden den 39-jarigen veekoopman K. de B. uit Vianen. Deze had door bemiddeling van een anderen man een koe als regeeringscrisiskoe aan geboden.. Het bleek echter geen z.g ver- sche koe te zijn, zooals de voorschriften aangeven, maar een vaars, waarvan de uiers volgespoten waren. Er is tegen den man wegens bedrog procesverbaal opge maakt. MISHANDELING. Hst Haagsche Gerechtshof deed uit spraak in de zaak tegen den tuinders knecht N. E. t# Capeile a.d. IJssel, die door den politierechter te Rotterdam ter zake van mishandeling was veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Het hof legde deze straf voorwaardelijk o^ j Kantongerecht Gouda Beeoeker# van de paardenrennen te Baohreun begeven zich op olifanten daar- VRIJGESPROKEN. D« Politierechter te Dordrecht heeft J, P. te Hardinxveld, die was beschul digd vnn diefstal tm aaihraoiet ei etee- ntn, vrijgesproken, Zitting van Woensdag 18 April. De overweg. Toen de petten- en hoedenverkooper H. met zijn auto, komende uit Rotter dam, bij Nieuwerkerk a.d. IJssel den spoorwegovergang met haastigen spoed wilde passeeren, zwaaiden juist de boo men neer. H. heeft toen evenwel nog gas gegeven en stond juist met zijn wa gen op de rails, toen beide boomen ge heel neervielen. Daarom staat hij nu te recht. G. B., spoorwegambtenaar te Nieuwer kerk, wordt ais getuige gehoord. „Had U de tweede boom niet weer op kunnen halen, voor hij dichtviel?" vraagt hem de kantonrechter. Getuige deelt mee dat dit te Nieuwer kerk niet mogelijk is; elders wel, b.v. in Gouda. De boomen worden daar halver wege in de klem gezet; de burgers buigen dan diep en eerbiedig 't hpofd en pas seeren op deze ootmoedige wijze do spoorbaan. De ambtenaar vindt, dat verdachte een hoogst gevaarlijke speculatie deed met zijn leven en eischt f 10 subs. 2 dagen. H. vindt 't veel, de zaken gaan niet al te best. „Ik begrijp 't," zegt de kantonrechter, „de menschen koopen geen petten meer in den tegenwoordigen tijd!» „Zoo is 't, Edelachtbare." „Maar dan hoef je ook geen haast te hebbenI" Het vonnis luidt f 6 of 1 dag. De keur. Van D. uit Bekendorp treedt dezen morgen voor de derde maal voor 't Edel achtbaar College. Is hij verplicht een stuk weg te onderhouden, gelegen in den polder „Groot Hekendorp". Ja of nee? Verdachte, en ook zijn broer en zuster, meenen van niet. In de keur van „Groot Hekendorp" immers staat zwart op wit geschreven, dat alle wegen binnen den polder in onderhoud zijn voor den polder. Maar de gemeente-secretaris van Heken dorp, ook secretaris van het betreffende polderbestuur, A. G. v d. H., is 't met verdachet niet eens, Hij legt een oude kaart van den polder over de groene ta fel en allen buigen zich aandachtig over deze geografische voorstelling. Ook de legger, waarop de beklaagden als inge landen, die tevens onderhoudplichtigen zijn, vermeld staan, heeft de secretaris meegebracht. Van D. betoogt nog in zijn verweer, dat de weg in de kom der gemeente is gelegen en dat een raadsbesluit de be woners der kom ontslaat van de ver plichting den weg te onderhouden, maar van zoo'n raadsbesluit' blijkt niets. De ambtenaar en de kantonrechter meenen dan ook, dat aan de keur, die voorbarig is opgesteld, geen beteekems kan worden gehecht en dat de ingelanden de politieverordening, die zich baseert op den legger, hebben na te komen. Van D., ook zijn familieleden, krijgen ieder, waar 't hier een principieels zaak geldt, f 1 subs. 1 dag toegewezen. Van D. kijkt zeer verwonderd. „Mijn broer en zuster ook?" vraagt hij. „Ja," antwoordt de kantonrechter, „er kan sprake kijn van één moord en van 10 moordenaars. Ofschoon Uw zaak mij niet zoo zwaar voorkomt!" Di trekhond. Dl trikhond ran d. S. uit Bergam bacht is een gewillig dier en een goede kameraad bovendien, Ale hij in z'n schik is, kwispelt-ie lustig met z'n staart. Deze uiting van vreugde nu bad 't dier wat in moeten toornen, want a&n 't karretje van z'n baas zitten weerhaken en zqo heeft de hond zich bezeerd. „Edelachtbare," zegt verd., ,,'n wondje, nog met zoo groot als 'n halve can tl Ik heb er 'n mofje omgedaan, 't Ia een speulsch dierl Op 'n dubbele zak mag-ie liggen, als ie moe iel" „Pas na 't bevel van den veldwachter hebt U de bond uitgespannen," zegt de ambtenaar. „Ik eiach f 25 of 5 dagen. Nu, dat vindt de kantonrechter 'n beetje veel. f 7,50 eube. 1 dag, luidt sijn vonnis. Hel slachtmaeker. J. B. levert in den Krimpen#*- en Al- hlasser waard alachunaskers af. Een slachtmasker valt dat nu onder de vuur- wapenwet? Op de groene tafel ligt keu rig ingepakt zoo'n apparaat. Dat wordt nu voorzichtig van papier en touwtje ont daan en den heeren getoond. J. B. acht dit masker niet ondej de wet te vallen. Hij leest oen scnriftuui voor, dat dit zou bevestigen. Maar je hebt aiachtma.sk.era in soor ten. Als je er een hebt, dat op de kop van het beest wordt bevaaiigd, dan volt dat met onder de vuurwapenwet, heeft de Hoge Raad beslist. Maar dit schiettoe- stei, dat wel een kanon in zakformaat lijkt, wat is dat voor soort? Verdachte zal 't masker demonstreer en. „Is dat niet gevaarlijk?" vraagt de kantonrechter. „Heelemaal nietl Je zet 't ding op 'n varken z'n kop. Je tikt op dit pennetj* en 't varken is dood. Voelt u wel?" „Ik voel nog nietsl" antwoordt (le kan tonrechter en hij legt 't wapen, waarvan de proeven bij de politie zoo goed gin gen, dat de kogel door den muur drong, omzichtig weg. Er zal nu nog een dce- kundige gehoord worden. De verkeer Ing, Een meisje in het rood uit Gouda heeft op den rijksweg nabij Moordrecht met de fiets gereden; dat mag niet, want daar ijlen de auto's in duizelingwekkende vaart voort. Bij den overweg heeft ze op haar vriend uit Rotterdam gewacht. Een rendez-vous duz. Haar vriend is haar getuige, dat is ridderlijk. „Heeft U verkeering?" is ds vraag van den kantonrechter. „Ik geloof 't well" „En wat is uw beroep?" „Werklooze." Ze krijgt f 1 of 1 dag, want zelfs een meisje, dat met kloppend hart op haar beminde wacht, moet de regels van den weg nakomen. ,,Ik vind het best hoor," zegt te. Mag haar ridderlijke getuige misschien dit bedrag storten? De getuige. „De getuige" echter, S. uit Rotter dam, heeft ook nog wat op z'n kerfstok, al wil hij 't niet weten. Hij liet z'n mo torrijwiel onbeheerd aan den Fluweelen singel staan. „Pardon," roept hij met vaste en in drukwekkende stem uit, „dat kan niet, ik. was dien dag niet in Gouda." f 1,50 of 1 dag krijgt de verdachte tos- gewezen. Maar hij mag in hooger beroep ala hij wil. „Dat zal ik ook wel doen," roept hij. uit. AAN DEN RAAD DER GEMEENTE MEERKERK. Meerkerk, 10 April 1934. Het bestuur der afdeeling Meerkerk van den Alg. Ned. Fascistenbond, Gehoord en gelezen het verslag van de behandehng van haar adres van 20 Ja nuari, betreffende werkverschaffing enz., in de raadsvergadering van 9 Maart, waarbij werd medegedeeld, dat het door de afdeeling genoemde project van werk verschaffing, reeds jaren de aandacht van B. en W. heeft, maar er nog steeds geen geschikt terrein is, zonden wij uw collega er op wijzen, dat geschikte terreinen te vinden zijn, b.v. langs den Noordsohen weg Men heeft slechts een dier terrei nen aan te koopen, zoo noodig ten alge- meene nutte te onteigenen. Een langer uitstellen van dit werkverschaffingsplan is dan ook niets anders dan een verwaar lozing van de belangen van allen, die hiervan op de een of andere wijze kun nen profiteer»^ Wat betreft de leverantie Ulllf meente, deelem wij uw eollege mede, itf ket betoog van den burgemeester, dat drukwerk voor de gemeente, besteld sla vertegenwoordigers in dn gemeente, duur der uitkomt, waar ons vaa neer benoog de zijde bekend is, abeduut er juist li te noemen. Voorts betwijfelen wij ten «terete, of steeds zooveel mogelijk door bemiddeling van inwonende winkeliers wordt ge kocht; wij denken hierbij aan de schrijf machines «n de stalen opbergkasten ter secretarie; zoo mede aan de voor kort aangeschafte uitrusting voor de brand weerlieden. Aangaande de kwestie „boter en vleesck in blik", deelen wij uw college no'g mede, dat het niet alleen gaat om het bedrag, dat er aan verdiend wordt, maar bovenal om de erkenning van den middenstand. Dat de leveranciers niet gezamenlijk om de leverantie hebben verzocht, mag h.i. voor het gemeentebestuur of voor B. en W. geen aanleiding zijn, rechthebbenden uit te sluiten. In afwachting van de uitvoering van uw taak in deze, verblijven wij, Hoogachtend: Het bestuur der afd. Meerkerk van den A.N.F.B.: <w.g.) J. DE BRUIN. (Leider). ARKEL. Y.m. 10 uur Ds. meyer. ALBLASSERDAM. April Ondertrouwd: C. de Koijzer. 20 J. em J. Breedveld, 21 j. A Hsrlzar, 80 j. •n E. Kortleve, 27 j. Overleden: A. vaa Breningen» §8 echtg. van M. Triet. HARDINXVELD. Aprü. Geboren: Metta Geertruida, d. van F. L. de Jong en J. E. van der Kooij, Barend, i. van N. Aanea en KI. van Heemst. Ondertrouwd: A. Bion en P. J. Boeai LANGERAK. Aprü. Geboren: Baetiaantje, d. van G. Maat en A. den Beeten. Wouter, s. van 0. Terlouw en J. N. de Jong. Arigje, d. ▼an A. de Groot en G. A. Tamerii. MEERKERK. Aprü Geboren: Cornells, z. van A. Buizert en W. Bunschoten Willempje, d. van H. Versluis en M. van Zanten. Ondertrouwd: E. Boogaard, 81 j. en M. M. Boogert, 27 j. Getrouwd: F. Leeuwis, 25 j. en T. Huis man, 20 j. C. Heijnenberg, 28 j. sa N. Vogel, 20 j. Overleden: H. A. Bikker, 66 j., eehtge- noote van P. Kuijpers. NIEUWPOORT. Aprü. Geboren: Karei Jan, s. van J. W. Blom en A. M. G. van der Heiden. GOUDA, 10 April. Goop. Zuid-Hollnad- ache Eierveiüng G.A. (C.ZJ3.E.) te Gou ds. Veilingsbericht van 19 April. Aan voer 170Ö(XI kippeneieren. Prijzen: 50-68 K.G. f 2.10—£.20, 58-02 KO. f 2.00- 2.30, 02-00 K.G. f 2.90—£.00, bruine 68- 70 K.G. f 2.20—3, kleine eieren f 1.00 —£.10, alles per 100 stuks. Aan voer 2500 eendeieren, prijzen: f 2 2.50 per 100 stuks; ganzeneieren f 4—7, kalkoeneieren 1 4—6, beiden per 100 stuks. GOUDA, 19 April. Veemarkt. Aange voerd in totaal 1818 stuks, waarvan 120 slaohtvarkens. Vette van 10—-17 cent, Londeneohe 12—13 cent, per pond levend met 2 pCt. korting; 477 magere varkens f 10—£2, 860 biggen f 6—6, Gelderschs biggen f 1013, 0 runderen f 170—££5, 336 nuchtere kalveren f 3—6 per stuk. Handel matig. Aangevoerd: 188 crisis- runderen. Algemeens markt. 290 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijkamerk t 13—£1, idem 2e kwal 116—.17 par 60 K G. Han del matig. 180.600 stuks eisrsn. Kippeneiaren f 2 —2.40, eendeieren f 2.25—£.40, beiden par 100 stuks. Handel willig. 992 ponden boter. Golboter 6070 et., weiboter 66—00 cent, beiden per pond. Handel vlug. GOUDA, 16 April. Goop. Groenteveiling. Spinazie f 2—0.40, postelein f 16—21 per 100 K.G.; kropsla f 1.10-^4.70, bloem kool f 1219 per 100 «tuks; peen l 0— 14, rabarber f 1—£.50, selderij f 0.50-1.20 per 100 boe; aardbeien 62—76 cent per pond. SCHOONHOVEN, 18 April. Veilinge- berieht van Schoonhoven en omstreken. Alles eerste soort. Bellefleuren van 16— 17 cent, blanke schijvera van 1214 cent, culumjes van 1012 cent, brederode'e van 1914 cent, uien 33 X cent, spi nazie 3—4 cent, alles per kilo; kropsla van 23 cent per stuk; radijs van 2— 234 cent per bos; raapstelen van IX— 2 cent per bos; rabarber van 34 cent per bo s. UTRECHT. 18 April. Vereen. Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en omstreken. Asperges wit f 5076, dito blauw f 24 34. rabarber f 1—0, raapstelen f 0.30 1.30, radijs f 0 50—5.80, alles per 100 bos; kropsla f 0.807, andijvie f 0.80 3.30, komkommers groen f 5—46, prei f 0.400.90, bloemkool f 031, roode kool f 2—6, savoye kool f 8—12, alles per 100 stuks; zomerspinazie f 0.60, winterspinazie f 23. witlof f 412, poe- telein f 10—17. greek peen f 3—6, knol rapen f 1winterwortels f 060—3.00, uien f 1.50£.60, alles per 100 K.G.; aardbeien f 0.10—4.30, tomaten f 29, druiven blauw f 65, allee per 100 pond; citroenen f 1.30-4.00 per 100 stutks. ZEVENHUIZEN, 18 April. Aanvoeren prijzen 37.000 «tuk# kippeneieren f 0— 2.50, 1996 «tuks eendeneieren f l.Öfc— 9.16, beid# pn 100 rink».

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4