Sportnieuws. Holland slaat België ten tweede male. DE PRAIRIE KONINGIN ■V Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD, NIEUWSBLAD VPBR ZUID-HOLLAND EN UTBECHTSWroonhovtweh»Cour»! MAANDAG 10 APRIL 1834 Dinsdag 1 Mei. Hllveraum. V.A.R.A. 8 uur Opening tob het Eén-Mei-Programma; V.PjR.0. 10 uur Morgenwijding; VA.R.A. 10.16 uur Voor hot platteland. W. van der Sluis «preekt; 11 uur Gramofoon; 12 uur Concert door een Ensemble van blaaa-instrumenten; 12.16 uur Orgel spel; 12.30 uur Ir. J. W. Albarda. „Een-Mei-rede"; 12.60 uur Orgelspel; 1 uur Gonoert door de Flierefluiters; 2 uur Concert door het Utreohtsoh Ste delijk Orkest; 8 uur Janny van Oogen draagt voor; 8.20 uur Vervolg Con cert; 4 uur Gxamofoon; 4.80 uur Gra- mof oon 6 uur Voor den jongen mensoh; 8 uur Gonoert door het V.A. R.A.-Orkest; 6.80 uur A. B. Kleere- kooper over: „Wees sterk en heb goe den moed"; 7 uur Vervolg Concert; 7:30 uur Ernst Busoh zingt; 7.4Ö uur Vervolg Concert; 8.16 uur Ernst Busch zingt; 8.30 uur Opvoering van „De Meiraad"; 9.45 uur Orgelspel; 10.15 uur Nieuwsberichten; 10.30 uur Or gelspel; 10.60 uur Sluiting van het dén-Mei-programma door K. de Jonge; 11 uur Öramofoon. Huizen. K.R.O. 8—0.16 Ooncert; 10— 10.30 Gramofoon; 10.30—11 Muziei- uitzending voor fabrieken; 1111.30 Gramofoon; 11.3012 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin, 12.1&—2 Concert door het Of kast Louis Mets; 11.16 Gramofoon; 28 Vrou wenuurtje; 84 Modecursus; 4.165 Concert door het KR.O.-Orkest; 5 6.20 Joh. Sohwenoke over: „Het koo- pen en lezen van boeken"; 6.20—6 Ver volg Concert; 66.16 Gramofoon; 6.16 —6.40 Vervolg Concert; 6.407 Espe- ranto-curaus7.16—^7.35 Henri "Her mans over: „De huidige onrust op maatsohappelijk en staatkundig ter rein"; 7.867.45 Gramofoon; 7.458 Middenstandakwartiertje; 86.30 Uit zending van de Katholieke Meihulde aan de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosoh; 0.30—6.35 Nieuwsberichten; 6.86—6.66 Zang door het Zangkoor „Arti Oharitati" te 's-Hertogen- boach; 6.61^—10.16 „Liewrouwkea- maand" door D'n Pré; 10.1610.20 Gramofoon; 10.20—'10.80 Opvoering van „De Advocaten"; 10.3010.35 Nieuwsberichten; 10.40-—10.56 Opvoe ring van „Het Bruiloftshaasje"; 10.55 11 Gramofoon; 1112 Concert door de K.R.O.-Boys. Woensdag 2 Mal. Hilvaraum. A.VJR.0. 8—10 Gramofoon; 10—10.16 Morgenwijding; 10.1510.30 Gewijde muziek; 10.80—11 Kook- en Bakpraatje; 1112 Orgelconcert en Tenor; 12—2.15 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest en Gramofoon; 2.16—2.80 Pianospel; 2.80—3 Voor dracht door Ank van der Moer; 84 Knipcursus; 4.16—4.80 Gramofoon; Radio-Kinderkoorzang; 6—6.80 Half uur voor kleinere kinderen door Mevr. Ant van Dijk; V.P.R.0. 6.30 uur Bij bel vertellingen voor jonge mensoh en, 29ste voordracht. Spreker: Da. B. J. Aria; A.VK.0. 6-6.80 Concert door het Qmroep-Orkeat; R.V.U. 0.80—7 Radio Volks Universiteit. Lezing door Ir. L. J. van Dunné over: „De Rotter- damsohe Tunnelplannen" (II); A.V. R.O. Th—'7.26 Gonoert door het Omroep Orkest; 7.30—8 Kamermuziek door het Helmann-kwartet88.05 Nieuws berichten; 8.06—6 Gonoert door Ko vacs Lajos en zijn Orkest; 0—6.40 Op voering van „Het Apenpootje"; 9.40— 11 Gonoert door het Qmroep-Orkeet en Sopraan; 11—<11.10 Nleuwsberiohten; 11.10—42 Dansmuziek. HuImi». N.GJR.V. 8-S.lö Sohrifüezing en Meditatie; 8.16-6 Gramofoon; 0— 10 Lazen van godsdienstige Friesohe leotuur; 10.80—11 Morgendienst door D«. J. W. Esselink; 11—12 Concert door hst Trio van der Horst; 12.16— 12.00 Gramofoon; 12.30-1.16 Vervolg Gonoert; 2—8 Gramofoon8—8.80 Le- asn van Qhr. leotuur; 8.80—8.46 Gra mofoon; 4—6 Gonoert door het Deut sche Trio; 6-6 Kinderuuxtje; 6—6 80 „Het 120-jarig bestaan van hst Ne- derlandsoh Bijbelgenootschap" door Da. D. E. Boekt; 0.80-7 Onderwijs, fonds voor ds Binnenvaart; 7pl.m. 7.16 Nieuwsberichten; pl.m. 7.16—7.80 Gramofoon; 7.80—8 Landbouwhalfuur- tje. Spreker: Ds. B. Havenaar: „Dë teel tb© perking in d©n tuinbouw"; 8-6.30 Uitzending van een samenkomst van het Leger dee Heila te VGravenhage; 9.3011 Concert door het N.C.RV.- Kidn-Orkeet; 10 uur Gramofoon; 11 11,90 Gramofoon. Verbouwing School I. Capelle a.d. IJssel. De gemeenteraad besloot op advies van den gemeente-ar chitect de boetebepalingen voor over schrijding van den datum van oplevering der verbouwing van de openbare school op het dorp niet toe te passen. De aannemer van het werk, de heer W. Slingerland, was door oorzaken bui ten zijn schuld 85 dagen over tijd met de verbouwing gereed en was deswege ver plicht een boete van f 1050 te betalen, die hem door het besluit van den raad is kwijtgescholden. Waterbedrijf. Capelfs a.d. IJssel. Ged. Staten heb ben den wensoh te kennen gegeven, dat de winst van het gemeentelijk waterbe drijf met f 3000 zal worden opgevoerd. Giessendam. Geheel door eigen schuld reed de jongenheer P. v. B. met zijn rij wiel tegen een wagen, waardoor de fiets zwaar werd beschadigd en de bur- rie van den wagen brak. BIJz. Vrljw. Landstorm. Olffffft-Nifuwkirk. Vrijdagavond bad in de oude Qhr. School da scbietwed* rtrijd plaats van dm B. V. L Tegen woordig was, behalve de eohuttera en enkele genoodigden de heer Groenendijk die een rede hield over socialisme en fascisme, en als altijd een zeer opwek kend woord sprak in het belang van de B.V.L. Hierna had de prijsuitreiking plaats. Eerste prijs als koningsschutter A. Homerpagt, idem als scherpschutter A. van Harten, Verder vielen de prijzen ten deel aan G. Kooiman, D. Bons, W. Hamerling, M. Eikelenboom, P. G. Riet veld, T. van Dijk en D. Schakel. Bij de keuring voor de nationals miliite, lichting 1985 zijn voor goed on geschikt verklaard J. de Graaf. A. Sie- beling, H. van Wijk. Goedgekeurd J. Kooiman S«. Zaterdagmorgen werd voor het ge meentehuis alhier de keuring gehouden voor trekhonden. De aangevoerde trek dieren, karren en tuigen werden alle goedgekeurd. Bij onderhandsche aanbesteding voor den verbouw van het woonhuis, voor rekening van den heer F. Homer pagt, is het metselwerk gegund aan de heeren T. Muis en Zonen en het timmer werk aan den heer H. den Toom. Afscheid. Gistten-Nieuw kerk. Wegens vertrek naar Dubbeldam, heeft mej. Haver kamp, afscheid genomen als presidente der meisjesver. Ora et Labora. Geruim en tijd was zij als zoodanig werkzaam ge weest; haar vertrek zal ten zeerste be treurd worden, daar zij steeds haar bes te krachten gaf voor de vereeniging. Nadat «ij op allerhartelijkste wijze was toegesproken, werd haar namens de vereeniging een vouwbeen aangebo den met als inscriptie den naam der vereeniging. Zeer ontroerd nam zij dit sohoone cadeau in ontvangst. Basn gebroken. Hel- en Boelcop. Terwijl de winkelier de R. in de afgeloopen week kalveren uit het land zou halen, maakte een der beesten zulke vreemde sprongen, dat de R. viel en niet meer kon opstaan. Het bleek dat hij een been had gebroken. Ter plaatse is het been gespalkt, waarna de R. per brancard naar zijn woning werd gebracht, waar de hulp van dr. Siddre werd ingeroepen. Diefstal. Hei- en Boelcop. Een maand geleden deed den molenaar den B. bij de politie aangifte, van de vermissing van een snoeimes. Thans is het aan de rijks- en gemeente-politie gelukt, dit snoeimes op te sporen in een schuur, in gebruik bij den arbeider S. te Lexmond. S. heeft een bekentenis afgelegd, waarna proces verbaal volgde. Lanjjerak. Reeds een drietal jaren lag het bouwland, toebehoorende aan de N.V. Betonbuizen „De Valk", ter grootte van ongeveer 8H H.A. geheel ongebruikt ooijdpLt' hiervoor geen gegagdigden wa den. Slechts een zeer klein gedeelte werd verhuurd als tuingrond. Thans is het de N.V. gelukt, dit land te verhuren, zij het dan tegen een gematigden prijs, aan den heer C. de Haan. Deze is inmiddels met het omploegen begonnen, waarna ver schillende vruchten sullen worden ge zaaid. Mosrcapslls. Eierveiüng van 26 April. Aangevoerd 17704 kippeneieren, prij zen: f 2.00—f 2.85; 219 eendeneieren, prijzen: f 2.20—f 2.50 alles per 100 stuks. Nleuwpoort. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan 22 personen als werk zoekenden ingesohreven, van wie 9 ge heel werkloos zijn. Te Langerak zijn deze getallen respectievelijk 25 en 10. Nleuwpoort Het bestuur van de «wem vereeniging „NleuwpoortLange rak" heeft uit 6 sollicitanten benoemd tot badmeester den heer L. W. L. de Jong alhier. K- De verkoop van de Emmo-hloem- oollecte heeft f 80.76 opgebraoht. Gemeenteraad. Polsbroek. De raad verleende ln lijn Vrijdag gehouden vergadering goedkou- rlng aan een nieuwe gemeenschappelijke rogeling met de gemeente Benschop no pens toelating van sohoolkluderen op de O.L. iohool 8 aldaar. Deie sohool wordt buooht door twee kinderen van Polibroekerdam. VooTte werd Jn behan deling genomen de aangeboden rekening en verantwoording van het burgerlijk armbestuur over 1983. Na kennlenemiug van alle bijgevoegde nota's en beeoheiden werd deze rekening goedgekeurd. Wij noemen uit de rekening de volgen de cijfers.'De ontvangsten hadden bedra gen f 9870.58; de uitgaven beliepen f 7495.17, batig slot alzoo f 2875.41 Er moet echter rekening worden gehouden met het feit, dat in den loop van 1933 uit de kapitaalrekening is opgenomen f 4000 voor noodzakelijke reparatiën van eigendommen fen verdere onvoorziene uitgaven, o.a. de bijdrage in de steun verlening aan werkloozen in deze ge meente, zoodat bovengenoemd batig sal do ad. f 2375.41 moet worden omgezet in een momenteel nadeelig slot van f 1024.59. HET AUTO-ONGELUK BIJ ZEVEN HUIZEN. Een der slachtoffers overleden. Waddinxveen. Vrijdag berichtten wij dat aan den Breedeweg op de grens van Waddinxveen en Zevenhuizen een ern stig auto-ongeluk had plaats gehad. De twee inzittenden, de heeren Cornelissen en de Bruijn, bekwamen levensgevaar lijke brandwonden. De heer Cornelisson is thans aan zijn verwondingen bezwe ken. De toestand van den heer De Bruijn is zeer zorgelijk. Wijngaarden. In de jongste raadszit ting werd tot le wethouder gekozen de heer T. Koorevaar Azn., en de heer T. Koorevaar Pzn. in diens plaats tot 2e wethouder, terwijl tevens de beëdiging plaats vond van het nieuw» raadslid, dm bnr J. C. 4» Wijd, MELD DCR ZIE. Te Monster had Vrijdag de begrafenis plaats van wijlen Arie Tuk, oud-schip per van de reddingsboot te Terheyde aan Zee, die tijdens zijn leven ongeveer 100 reddingen heeft verricht. De bemanning der reddingsboot draagt de kist naar de groeve. Van Heel en Bakhuys de beste Hollanders v. d. Weyer en Voorhoof de beste Belgen De „inspiratie" duurde ditmaal slechts 10 minuten. Ziezoo I We gaan ntiar Rome als groep8kampioenl Dat is het resultaat geweest van den gisteren te Antwerpen gespeelden wed strijd tegen België en die wij na harden strijd met 24 wonnen. Door dezen uitslag gaat België door beter doelgemiddelde mee naar Italië en is voor Ierland de kans verkeken. Sneu voor de zonen van Eren, die o.i. qua voetbal veel beter zijn dan de Belgen. De eindstand van de groepscompeiitie is dus: gesp. gew. gel. verl. v,—4 pnt. Nederland 2 2 0 0 94 4 België 2 0 116-81 Ierland 2 0 11 0—9 1 Frappant en onverwacht is de gedeci deerde meerderheid die ons nationale elftal in .dezen voorstrijd heeft ge toond. Een blik op de doelcljfers is vol doende om zonder afbreuk te doen aan de prestaties van verdediging en half- linie, tot de conclusie te komen, dat de voorhoede in dit succes een groot aan deel heeft gehad. De geweldige producti viteit, die deze linie dit jaar ten 'toon spreidt i» iets ongekends in de Hollan.l- ■ohe voetbalgeschiedenis en een extra kroon op het systeem van de T. Cdie dezen winter zoo doelbewust dit tot dus ver zwakke onderdeel in Holland's voet bal heeft willen verbeteren. Voor den wedstrijd. Het wa» weer als van oude de invasie van Hollanders in de Belgische haven stad, maar het was dit keer weer laten eer dan vorig jaar. Een éohatting van 16.000 a 10.000 oranje-supporters is ae- kar niet overdreven en wat 'n dergelijk kwantum, bij hun doortooht aan de di- verie veren, o.a, het 81eeuwijksoh« voer, aan de grens bij de controle en in Ant werpen voor drukte en vertier in 't le ven roept, het zou alle geluidrocords uit de bekende anti-lawaaicampagoe met stukken hebben geslagen. Verkeer en Stadion. Leve de Amsterdamsche verkeerspolitie en ons Olympisch stadion! Het is af en toe goed, dat men elders dergelijke evene menten meemaakt om eigenlijk goed te beseffen, hoe prachtig en in de puntjes Amsterdam voor ons zorgt. Men moet de 5 M. breede toegangsweg naar het Ant- werpsche stadion hebben „doorgemaakt" temidden van 39.999 ander toeschouwers en dit stadion hebben bezocht om eens en voor goed tot de conclusie te komen, welk een schitterend bouwwerk daar aan de Amstelveenschen weg ons herbergt en hoe „tadellos" de organisatie van de Am sterdamsche politie moet zijn om 't ko men en gaan, bij Antwerpen vergeleken, tot een genot te maken In Amsterdam voelt men zich gast, in Antwerpen betalend toeschouwer. De wadstrljd. Een algemeens beschouwing van dezen wedstrijd BelgiëNederland ia niet zoo gemakkelijk. Er was onder de toeschou wers vrijwel unaniem geen twijfel aan jgen Hollandsche zege, slechts de hoegroot meid ervan liet ruimte voor voorspelling. Hoe overdreven deze opvatting moge zijn, zij pleit voor het vertrouwen, dat onze nationale ploeg in den la&tsten tijd heeft veroverd. Is het niet typeerend, dat een reeks van jaren Holland in Antwerpen regel matig een nederlaag moest incasseeren en dat er momenteel zelfs niet aan een zege gewijfeld wordt? Sterker nog! De 42 overwinning, gisteren bevochten, stemt tot blijdschap, maar het gToa der supporteri vond eigenlijk deze cijfert maar zoo gewoontjes, dat het enthousias me aan het einde, vergeleken b.v. bij HollandIesland, maar matig was. De onbillijkheid hierin gelegen t.av. onze spelers is duidelijk. Hecht en sterk, Ons Nederlandsoh elftal sit op het oo- genblik krachtig in elkaar. Natuurlijk spelen de eene keer meerdere spelen be ter dan een andere, iedere epeler is niet altijd even goed gedisponeerd, maar veel minder dan vroeger is Holland afhanke lijk yan de prestaties van een enkeling. Óm een typisoh voorbeeld te noemen, faalde vroeger Lagendaal, dan faalde onze voorhoede, had onze verdediging een lek, dan verloren wij vrij zeker. Dat is ander geworden. Het Neder- landsch elftal is inderdaad een „club" ge-" worden en wat dit voor grooten invloed op het epelpeil is, toont de practijk. Ook de beschouwing over den wedstrijd van gisteren kan slechts leiden tot de slotcon clusie, dat In zijn huldigen verm, zelfs de korte inzlnklngsperioden In aan merking genomen, Holland beter voetbalt dan België. Goede tactiek van Balgil. De wedstrijd heeft ingezet met ©en vrij duidelijk overwicht der Belgen, die de volkomen juiste tactiek volgden, dat ieder zelf gesooort doelpunt drie tegendoelpun ten toeliet. Zij zetten dus alles op den aanval en waar Holland, wellicht iets verrast, de juiste combinatie niet kon vinden, berustte het initiatief beslist bij de roodzwarten. Eigenaardig was echter, dat men vrijwel geen oogeablik bepaalde doelpunten hieruit verwachtte, temeer, waar Keizer slechts enkele malen be hoefde in te grijpen. Het ging er maar over, wanneer Hol land tot een tegenoffensief zou komen; dat dit gebeuren zou, stond vaat, daar voor was de inspanning der Belgen te groot om langdurig te kunnen zijn. Twintig minuten na den aanvang kwam dit offensief, het korte spel in 't midden werd losgelaten, de vleugels wer den aan 't werk gezet en slechts de grootsche vorm van doelman v. d. Weyer benevens eenige doveine bij 2 ballen te gen paal en laat, hehben de Belgische nederlaag tot na de rust uitgesteld. Naar onze smaak speelde Holland in dit laatste kwartier voor de rust zijn beste spel. Na de rust is het aanvankelijk gelijk opgegaan, de Belgen hebben door hun doelpunt de lont in 't buskruit gestoken en zijn zelf het slachtoffer geworden, want de „inspiratie" bij den Holland- schen aanval vond hierin haar geboorte en 8 minuten later was het 18 en op een haartje i—4. Toen heeft een tweede onoplettendheid in de Oranje-defensie België's afvaardi ging naar Rome tot een feit gemaakt, want verder dan een' vierde doelpunt, wondervolle vruoht van de samenwerking tusschen de twee voetbalgenieën Van Heel en Bakhuys kwam Holland niet. En zoo juiohten na afloop 40000 toe schouwers, 16000 Hollanders, omdat zij gewonnen hadden, 24.000 Belgen, omdat hun reis naar Italië vast stond. Ds spelers. VAN HEEL Voorop aanvoerder Van Heel. Met nadruk op „aanvoerder". Van Heel heeft vooral na de rust een praohtigen wed strijd gespeeld, maar hij heeft meer ge gaan door zijn elftal ten aanval te com- mandeeren, omdat hij zoo volkomen juist aanvoelde, dat dit succes moest hebben. Zijn taotisch inzicht oofc als aanvoerder is ongetwijfeld van door- slaggevendsn aard geweest. BAKHUIJS Naast hem Bakbuye. Onze center voor heeft na het eerste kwartier zoo on noemelijk veel mooi en goad werk ge daan, zoowel in 't veld ala voor 't doel, dat wij ons weer eens te meer mogen ver heugen dat hij zoo terecht» tijd is gere patrieerd, om in dit sterke Nederland- sche elftal te brengen, wat nog steeds ontbrak, n.I. een ideale-aanvalaleider. Na deze twee van de voorhoede W e 1 s en Smit en verder beide backs. Onze stadgenoot Wels was waarschijnlijk weer 155. Ongeveer tweehonderd K.M. ver der zat de marconist van een militair ra diostation op zijn póst. Spoedig had hij de geheels oproep opgenomen. Na een half uur daverde» tim btw»JP4o4A vliegmachine» in d» richting van den bergtop, waar de vluchtelingen zich moesten bevinden, 188. Inmiddels had Wam groot* bande «warte» het «pooi fan df blanken gevonden en hadden ze het pla teau aan alle kanten omsingeld. Het prairiekoninginnetje werd als woord- voerdeter vooruit gezonden. TWEEDE BLAD. de epeler, die de minste fouten van allen maakte. Het heeft lang geduurd voor men hem in 'i spel betrok; hoe fout dit was, toonde het offensief-met-Wels duchtig aan. Hij heeft weer een serie af gemeten voorzetten laten „regenen", dat bet ©en lust was, en slechte het betrekke lijk zwakke spel van zijn nevenman ver hinderde. dat er ten volle uit hem ge haald werd, wat er in zit. Zijn totaal- prestatie waa uitstekend. Smit was aanvankelijk de beate Hol lander. Zijn zwoegen was een lust voor het oog, zijn uithoudingsvermogen schier onbegrensd, zijn déveine bij enkele prach tige doelpunten om wanhopig te worden. Tegen het einde zakte hij iets af, waar schijnlijk door vermoeidheid. Wieber en Van Run hebben dit keer de eer gedeeld. Misschien was Van Run de betere, omdat er zooveel op rechts gespeeld werd en hij de gevaarlijke Ver- eyp—'Voorhoof nogal eens bedwong. V e n t e had absoluut zijn dag niet. Hij miste vooral tempo, maakte een matten indruk en was waarschijnlijk nog niet hersteld van zijn blessure. Mijn der s miste ook dit keer sijn befaamd „eohitter"-kwartiertje. En waar hij in de overige tijd evenals anders nog al fouten maakte, is zijn totaal-prestatie vrij matig. Zijn eenbeenigbeid kon hem in de toekomst nog wel eens zijn plaats kosten. Andriessen viel het meest op, door zijn hopeloos plaatsen, dat dit keer ouderwetsch beneden peil was. Zijn ver dedigen was echter als steeds weer keu rig. Peïlikaan begon vrij zwak, her stelde na de rust, maar tooh leek de Til- burger ons wat vermoeid. Reactie op den strijd met Willem II? Het keeper-vraagstuk. Keizer, ja, het ia uiterst moeilijk. Tot de rust uitstekend ingrijpen, volko men safe en op tijd, kortom, het pro bleem leek opgelost. Na de rust enkele keeren te vroeg uit zijn doel, waardoor de tweede goal ook ontstond en eenige zwakkere momentjes. Er kwam weer twijfel. Arme Technische Commissie. De Belgen. Met kop en schouder boven de ande ren stond v. d. Weyer. Ongeloofelijk, wat deze keepér gedaan heeft; zonder hem een herhaling van Amsterdam, met hem naar Rome. v. d. Weyer kan tevreden zijn. De achterhoede Smellinkx—Pappaert was sterker dan Van Desset—-Smellinkx, maar was zeker minder dan de Holland sche defensie. In de middenlinie was Peeraer vooral na de rust toonaange vend, waren de beide anderen niet over- sterk en had Claeasens momenten, dat hij volkomen leeggespeeld was. De rechtervleugel Voorhoof—Verayp was de beste en vooral Voorhoof was in zijn besten vorm. Capelle deed ook wel goed werk, maar is zeker een klas min der dan Bakhuys, terwijl Ledent er wei nig van maakte en ook Grimmonprez niet veel beteekende. De heer Rous leidde uitstekend. Voor al zijn kijk op hard «pel was treffend juist. Hel verloop. Het begon dus met een Belgisoh over wicht en vele tree kicks. Er werd n l. vrij hard gespeeld; de grootste zondaren (de Belgen) hebben echter tevens de meeste mankementen. Versyp roert zioh geducht met behulp van Voorhoof, maar voor de goal is wei nig gevaar voor Oranje. In onzen aan val houdt men het te kort. Wels loqpt er geruimen tijd vrijwel werkeloos bij Bakhuys wordt flink bewaakt. Eens be reikt een mooie pass van Smit Bakhuys. deze is er door, maar struikelt en de kans is weg. In deze periode kopt Capelle juist naast en «ven later aohiet hij 'hard in 't zijnet. Stoit valt op door zijn volhardende po gingen het spel te verplaatsen en dit lukt na een 20 minuten inderdaad. Intuaachen is Pappaert uitgevallen wegens een bles sure en vervangen door Van Dessel, waardoor de Belgïeohe verdediging zon der twijfel minder is geworden. Langzaam maar zeker beginnen de NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLANDEN UTRECHT, Schoonhovenschs Courant QEDENKTEEKEN.. In November 1914 werd in Londen de Duitscher Car Hans Loy verdacht van spionage doodgeschoten. Tot zijne ge dachtenis is in Lubeck bovenstaand ge- denkteeken opgericht. Hollanden hiervan te profiteer», de aanvallen worden beter opgebouwd. Bak huys vindt de juiste lengte naar Wels en Mijnden en, wij toeaohouwen, kunnen het eerste Oranje-offensief gaan aanmoe digen. Het eerste eohot van Smit is nog wat zaoht, maar spoedig is richting zoo wel als kracht op peil en v. d. Weyer kan al zijn groote capaciteiten ten toon spreiden. Ongeloofelijk wat hij er uit houdt, voorzetten van Wels en Mijnders onderschept, schoten stopt hij, hij loopt op tijd uit als Vente een haarscherpe pass van Wels aanjaagt. Maar passeeren laat hij zioh niet. Gsluk. Bet komt 'hem tenvolle toe, de dosis veine, als Smit buiten zijn, bereik tegen de lat kopt en kort daarop Bakhuys met een kanonskogel den staander doet tril len, hoe jammer wij het ook vinden. Tsgen-asnvallsn. In die periode hebben de Belgen eerdere tegen-aanvallen opgezet. Een praohtdribble van Grimmonprez werd en foutieve kopbal van Capeiien verknoeid, een uiterst eleoht schot van Ledent vliegt eveneens naast. Nog eens zet Holland er allee op; v. d. Weyer is geweldig vermoeid, hij houdt echter stand en als de rust een blanken stand brengt, is er een periode, waarin Hol land ongetwijfeld een verdiende voor sprong sleohts door hem verhinderd tag. De tweede helft Deze begint sensationeel. Direct is Bakhuys er door, schiet echter naast, en binnen de minuut doet Voorhoof ander zijds precies hetzelfde. Het botert achter even niet en dat kost een doelpunt als Grimmonprez een keu rig aangeven van Paeraer benut (10). Zouden we nog verliezen? Geen spra ke van. Dit doelpunt werkt als een wek ker op een slapende. Er komt beweging in onze jongens, het tempo wordt opge voerd, Van Heel geeft het sein en het tegen-offensief begint Verkenningen in den vorm van oor- ners. maken het reeds hachelijk voor België. IMaar dan plaatst Smit de eerste treffer. Veertien minuten is er gespeeld, als Wels een praohtvoorzet geeft, even kopt Vente door en als een haas zit Smit er tusschen om onhoudbaar te ren (1—1). De hel is losgebroken. We ademen weer, die geest, die over de Oranje-jon gena vaardig wordt en hen in Oranje- duivels onrtoovert. Tegen dat tempo is geen verdediging be stand en zoo hard is het sohot van Bak huys na 17 minuten, dat de bal recht bo ven v. d Weyer in het net vliegt, zonder dat hij er aan kan komen. Het is nog niet genoeg. Smit komt er langs, ver bui- bereik vliegt de bal tegen de lat, maar nu is Vente ter plaatse om no. langs v. d. Weyer te plaatsen. Het offen sief is geslaagd, het ia 1—8. Even duurt het nog voort en sleohts met uiterste inspanning kan v. d. Weyer den zuiveren voorzet van Wels keeren. Dan luwt de aanval en kunnen de Belgen trachten de aangebrachte verwoestingen te herstellen. Zij doen dat ook, ala bij hard sohot Keizer iets te ver voor doel staat, slechts ten deele kan stoppen Voorhoof ongehinderd sooort. 3) De mooiste goal blijft voor het laatst bewaard. In de 36ste minuut tipt Van Heel den bol over Peeraer, passeert tus schen twee tegenstanders naar Bakhuys, deze schudt met twee schijnbewegingen het geheele bockstel van zioh af en jaagt dan een gloeienden schuiver langs v. Weyer, Prachtig!! (24). Vijf onbetoekende minuten van twee vermoeide ploegen, brengen het einde van den emotievollen wedstrijd. Ann Ierland! ATHLETIEK. VIJF-EN-DERTIG HONDERD METER HARDLOOPEN. Om den GrooUm-cup, Groot-Ammers. In het gewoonlijk zoo rustige dorp heerschte Zaterdagmiddag een gezellige drukte. Uit verren omtrek waren athleten en belangstellenden opge trokken om deel te nemen aan of getuige te zijn van de propaganda-raoe door Groot-Ammera, uitgeschreven door de voetbalvereeniging „Geel-Zwart*, over een afstand van 8Va K.M. Ds voorbereiding. Het actieve bestuur van de nog jonge v.v. „GeeL-Zwart", onder de eminente leiding van den heer D. Hendrikse, heeft een open oog voor de belangen van haar leden en stelt vele pogingen in het werk door diverse trainingsmethoden het spel peil te verbeteren en het uithoudingsver mogen van de spelers op te voeren. Dat zulks met uitsluitend voetbal beoefenen niet is te bereiken, doch dat de athletiek daarin een voorname rol speelt, was hunne aandacht niet ontgaan. Evenals verleden jaar werd daarom en natuurlijk met succes de mede werking verzocht van den Goudechen Athletiek Kring, die terstond bereid werd bevonden de leiding van den race op zich te nemen en reeds een uur vóór den aanvang was de voorzitter van de G. A. K.t de heer J. S. van Soest te Gouda, met zijn staf, in het hoofdkwar tier, hotel De Stigter, aanwezig, waar ook de kleedgelegenheid voor de athleten was ondergebracht. Niettegenstaande het water met stroo men uit de donkere wolken ne derdaalde en de bliksem zoo nu en dan het luchtruim doorkliefde, heerschte bij de athleten een opgewekte stemming Daar werd ons medegedeeld dat 5 ver- eenigingen hadden ingeschreven, n.I. /Achillea, Gouda; Boskoopsche Boys, 'Boskoop; D. 0. S„ Schoonhoven; Hou- Vait, Boskoop in GisloZvrsrt, Groot- 01 PRINSES EN DE SKISPORT. uit aan de individueels prijswinnaars m dm beker aan W Kuijl. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Wisselbeker 1034: 1. Achillas, 27 pun ten; 2. D.O.S., 16 punten. Individeel: 1. D. Heij, „Achille»", 12 14/10 sec.; 2. D. Boot, .Aohilles", 12 min. 16 6/10 Bec.; 8. H. G. Heijneman, .D.O.S.", Schoonhoven, 12 min. 20 8/10 sec.; 4. G. Heijneman, „D.O.S.", Schoon hoven, 6. M. J. Schouten, „Achilles'1, Gouda; 0. W. Kuijl, „Geel-Zwart", Groot- Ammers (beker, 2 x gewonnen, 8e X eigendom); 7e W. Jansen, Geel-Zwart en J. van Buren. Junioren: 1. G. Timmer, 2. J. Oskam beiden „Geel-Zwart", en (buiten dinging als le (C. Eikelenboom.) Pr in i Juliana (geheel links) in een rustperiode tijdens het ski-en in Zwitser land. Ammsrt, tezamen 22 deelnemers (8 min der dan vorig jaar), alsmede enkele ju nioren van Geel-Zwart. Het niet-uitkomen van Vires et Cele- ritas dat Zondag deelnam aan atletiek wedstrijden te Rotterdam Bn Velocitaa, beiden van Gouda, dat moest uitkomen voor de handbalcompetitie, welke ver- eenigingen over uitstekende loopers be schikken, was oorzaak dat de wedstrijd oenigszins aan belangrijkheid had inge boet. Het parcours. De 81/» K.M. zou worden geloopen vanaf den dijk bij het voetbalveld, Kerk hoflaan, Liesveld, Haarsteeg, Graafland, en door de Kerkstraat tot aan het ge meentehuis, waar de finish was. Ds «tart. Precies om vijf uur begaven de ath leten zich, vergezeld van een talrijke me nigte, op weg n^ar het startpunt. Allen werden nog even opgefrischt door een flink regenbuitje, doch toen men bij het voetbalveld arriveerde, kon mea zich voor de race geen beter weder indenken. Het zonnetje was doorgebroken en ver lichtte de kleurige schare athleten. Zoodra het startschot weerklonk, dat werd gelost door den burgemeester, don heer G. B. Fortuyn, stoven de lenige fi guren der athleten naar voren en in een straf tempo verdwenen de loopers de richting Kerkhoflaan. Reeds na ongeveer l1/. K.M. ging D. Hey, van Achilles, aan den kop van de groep, wel ke athleet gedurende het verdere ge deelte van het parcours den toon aangaf, en dan ook als eerste, onder de harte lijke toejuichingen van het talrijke pu bliek, nog geheel „fit" de finish pas seerde, onmiddellijk gevolgd door zijn clubgenoot D. Boot, die voor de groote verrassing zorgde door met slechte 8 meter verschil met op no. 1 als goede tweede te eindigen. Direct daarop volg den de gebrs. Heineman van D.O.S.; C. Heineman was vorig jaar no. 1, doch eindigde thans op de vierde plaats, daar door weer overduidelijk aantoonend, dat alleen ernstige training het lichaam in behoorlijke conditie houdt. Toen de kampioen van Groot-Ammers, W. Kuijl Johzn., de krijtstreep als eerste dorpsgenoot passeerde, daardoor voor de tweede maal beslag leggende op deze titel en den daarvoor beschikbaar ge stelde beker, werd hij met daverend ap plaus begroet. Hilariteit verwekte de eindspurt van twee Geel-Zwart-junioren, die nog over zooveel kraoht bleken te be schikken, dat zij elkander de laatste twintig meter in een nek-aan-nek race, de eer nog betwistten, de eerste te zijn van de junioren, en met slechte één stap versohil gingen zij door de finish. Ook werd de lachlust danig opgewekt toen een Geel-Zwart-lid met een flinke gang aan kwam stuiven.... gezeten aohterop een melkauto. Ondanks de weg erg „zoog door het vele water dat gevallen, was, werden vrij goede tijden gemaakt. De prljs-ultrelking. Na afloop van den keurig geslaagden wedloop had de prijsuitreiking plaats door burgemeester G. B. Fortuijn, vanaf het bordes van het gemeentehuis, waar voor zich in tusschen enkele honderdei verzameld hadden. Allereerst voerde het woord de heer J. S. van Soest, namens den Goud- achen Athletiek Kring, die het bijzonder op prijs stelde dat het gemeentebestuur van Groot-Ammers zooveel voor de sport voelt. De lichamelijke opvoeding onder de jongeren aldus spr. moet zooveel mo gelijk in de hand gewerkt, want wie de jeugd heeft, die heeft de toekomst. Ver der wekte hij de ouders op hun kinde ren de athletiek te laten beoefenen lid te worden van Geel-Zwart. Tot slot feliciteerde de heer Van Soest den voor zitter van G.-Z., den heer Hendrikse, die verleden jaar wegens ernstige ziekte verhinderd was, met zijn volledig her stel en hoopte dat hij nog lange jaren in gezondheid de leiding van de ver eeniging zou voeren. De hear D.Hendrikse dankte al len, dit dit sportfeest op zoo uitnemen de wijze hadden doen slagen. Een bij zonder woord van erkentelijkheid richtte hij tot den Goudschen Athletiek Kring, Van dezen wedloop, zei spr., is evenals het vorig jaar, een groote bekoring uit gegaan. Spr. hechtte een groote propa gandistische waarde aan dit gebeuren en twijfelde niet aan de toekomst van Geel-Zwart. Een Grieksche medicijn meester heeft eens gezegd dat alleen in een gezond lichaam ook een goede geest gehuisvest kan zijn. Voorts sprak de heer Hendrikse woorden van lof aan het adres van de propaganda-commissie en noemde den burgemeester den besten propagan dist voor de sport. Hierna reikte hij met een toepasselijk woord den Grotambeker uit aan den voorzitter van Aohilles riep allen een hartelijk tot weerziens toe. Toen was het woord aan burge meester O. B. F o r t u ij n, tot het uit reiken der prijzen. Met nog meer genoe gen deed hij dit, omdat hem verleden jaar het eere-voorzitterschap was aange boden, dat hij gaarne heeft aanvaard en waarvoor spr. nu «enige uren goleden, was gedecoreerd met 'n prachtig insigne waarop hij zeer trosch was. De burgein. juichte het toe, dat in deze gemeente voet bal en athletiek op zoo waardige wijze worden beoefend; hij bad met belangstel ling de prestaties der athleten gadege slagen en hoopte zonder een der deel nemers „van buiten" tekort te doen een volgend maal één zijner dorpsgenoo- ten als eerste de finish te zien passeeren. Iedereen weet aldus de heer Fortuijn hoe ik over da sport denk en daarom zal ik niet in herhaling treden maar ben het geheel met de woorden van de vorige sprekers eens. Met genoeg» had spr de groote deelname geconstateerd van GeeHZwart-leden en gezien dat er „pit' zit in de vereeniging. Vervolgens reikte de burgemeester met welgekozen woorden, hier een grapje en daar een aanmoedigend woord sprekend, NIEUWE BOOT. De techniker Buddie ke«K bootje 4» Toorlbeweglns ge schiedt door met handen en roeten een paar riemen in beweging te brengen, die ale rleugeli omlaag «n omhoog klappen. DE BESMETTING VAN DE SCHOOL KINDEREN. Omtrent de besmetting van schoolkin deren op de U.L.O. sohool te Emmer- compascuum met t.b.c., wordt nader ge meld, dat B. en W. bereid zijn mede te werken, wat betreft de verpleging van de kinderen. Het officieele rapport is nog niet verschenen, doch het is zeker dat meerdere kinderen verpleegd zullen moeten worden in een sanatorium. De op volledig herstel der kinderen schijnt groot te zijn, terwijl levensgevaar niet aanwezig wordt geacht. Voorts zal een onderzoek worden in gesteld naar de werking van den school artaendienst, welke ondergeschikt is aan de Centrale Vereeniging voor den op bouw van Drente. Van verschillende zij den werd gevraagd hoe zoo iets thans nog mogelijk is. ERNSTIGE VAL IN EEN CIRCUS. Vrouw uit trapeze geitort. Te Leiden is in het circus Amar eon ernstig ongeluk gebeurd. De 82-jarige qartiste B. A. is, toen zij bezig was tra- pezetoeren te verrichten, van een hoogte van acht Meter naar beneden gestort. Een geneesheer die in het circus aan wezig was, verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het acade- misoh ziekenhuis werd overgebracht. De vrouw bleek zware inwendige kneuzin gen te hebben opgeloopen. Haar toe stand is ernstig. Nader vernemen wij nog, dat deze acrobate eenige jaren ge leden reeds een ongeluk had, waarbij zij een nierscheuring kreeg en dat het ver moeden bestaat, dat zij gisteravond door het optrekken van het lichaam bij het trapezewerk wederom een inwendige scheuring heeft gekregen. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Tusschen twee auto's bekneld. Te Baarn stond Vrijdagavond langs den Amsterdamsohen stjrharweg, nabij de buitenplaats „Buitodzori" 'n vracht auto, afkomstig uit Zutphëfe, waarvan de bestuurder bezig was het aohterlicht te repareeres. Een taxi, afkomstig alt Amsterdam, reed in volle vaart op den achterkant van dezen wagen in, met het gevolg, dat de man bekneld geraakte en zoo ernstig werd gewond, dat hij na en kele oogenblikken overleed. De drie in zittenden van de taxi bekwamen weinig letsel; de chauffeur echter klaagde over inwendige pijnen, en werd in het ziekenhuis te Baarn opgenomen ter ver pleging. De taxi werd zwaar bescha digd. ONGELUK OP EEN ENQEL8CH SCHIP? Student spoorloos vsrdwensn. In de Katendreohtsche Haven te Rot terdam heeft het Engelsehe stoomschip „Tynehome" ligplaats genomen, aan boord waarvan men vreest, dat «en ern- ongeluk is gebeurd. 16-jarige student Norman uit Newcastle, die op weg was naar Keulen is verdwenen. Woens dagavond omstreeks tien uur heeft de steward den jongeman nog gezien. Don derdagmorgen kwam hij niet te voor- sohijn en toen men een onderzoek in stelde in zijn hut, bleek zijn bed onbe- siapen. Het geheele schip zocht men af, zonder een spoor van den vermiste te vinden. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. DUITSCHE MAATREGELEN. Naar verluidt heeft de Duitsche re geering besloten met ingang van. 1 Mei dat Duitschers, die ons land wenschen te bezoeken, niet meer dan 60 Mark aan baar geld en 150 Mark in een ohèque mogen medenemen. Dit is een uitbreiding van de reeds bestaande be perkende bepaling, die voorschreef, dat slechts 200 Mark in baar geld over de grens gebracht mocht worden. In verband met het komende reis-sei- zoen is dit besluit van des te grooter beteekenis. Ons land wordt hierdoor nog meer in een uitzonderingspositie ge- biacht, waarvan vooral onze badplaat sen de nadeelige gevolgen zullen onder vinden. Van de zijde van de Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, den Bond van Werkgevers in het Hotel-, Restaurant- en Cafébedrijf „Horecaf" en de Ned. Duitsche Kamer van Koophandel zijn thans besprekingen gevoerd op het de partement van Economische Zaken. Het schijnt dat de maatregel van Duitschland t.o.v. ons land min of meer moet worden beschouwd als een dwang middel om ons te nopen tot het toestaan van zekere economische oon cessies aan Duitschland. Van de zijde van onze regeering wor den thans te Berlijn besprekingen ge voerd, om dezen maatregel in voor om guMtigra ii& te wijsigen.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4