Wat dragen zwaardere figuren Fraaie schortmodellen voor den schoonmaak Wij nemen de maat. Het knippen, MEI 1934 HET PRACTISCH MODEBLAD BIz. 2 guren nooge halslijn i ONS EXTRA PATROON. Een fraai voorjaarsjaponnetje. Nr. 63456. Een bijzonder vlot geslaagd model is hel hier afgebeelde voorjaarsjaponnetje, waar toe zich verschillende wollen en zijden weefsels leenen. Voor slanke fi- kan de Landhaafd Wij ven, terwijl meer gezette dames dit zelfde model kun nen dragen, doch met een puntig uitgeknipte hals. Da schouderlijn Vindt de verbree ding in het over den bovenmouw vallende kapje; de mouw zeli is aangesloten. De japon bestaat uit een lijfje, dat aan het, de heu pen omsluitende, Zes-baans rokje is gezet, terwiil een smalle ceintuur de stiknaad niet alleen aan het oog onttrekt, doch tevens een aardi ge garneering vormt. De knoo pen kunnen op 't lijfje gezet wor den, terwijl in t verbreede gedeel te va*i de cein tuur knoopsgaten gemaakt worden. De haisgarneo- ring is zeer on gemeen en be staat uit crêpe georgette, waarvan de om trek geajourd is, terwijl in het midden eenige dwarse oprijgjes gemaakt worden, aan den binnenkant, zoodat de soepele stof aan beide kanten in plooien neervalt. Bij een punt hals kan dezelfde garnee ring genomen worden, doch dan zijn de oprijgjes kleiner, zoodat de chabot dan te vens meer naar beneden valt. Wij willen onze lezeressen gaarne een extra goedkoop patroon verschaffen en stellen het dan ook voor slechts 48 cents in alle gewenschte maten verkrijgbaar. Bi) da bestelling vermelden ol aan een Wilt U dit fraaie model spoedig heb ben, vul dan het aanvraagbiljet in op pag. 4. Binnen enkele dagen hebt u het thuis, intusschen gelegenheid heeft stof uit te GEKLEEDE JAPON. Nr. 63450. De alboelding toont aan een gakleede middag- of wandeljapon met zijden vest en shawlkraag. Zeer geschikt voör "gezette figuren, door de lange taille en halsgar- neering. Dames, die deze japon maken zullen, vooral indien zij eenigszins gezet zijn, verrast worden door de fraaie lijn. Het model is zeer afkleedend en in het bijzonder geschikt om een zwaar figuur minder te do QUE JAPON. Deze japon is een van de fraaiste uit onze collectie voor meer gezette figuren, doch kan evengoed door slankere dames worden gedragen. Het is een zeer model, dat vooral voor den namiddag ge schikt is en ook voor schouwburgbezoek in aanmerking komt Het lijfje heeft een ruimvallende chabot en een strak aansluitende mouw met knoopgarneering. FRAAI MODEL VAN FANTASIESTOF. Nr. 63451. Alhoewel ook een effen weefsel voor deze japon, die speciaal voor gezette fi guren is ontworpen, gekozen kan worden, werkt het model er toe mede, fantasiestof te kiezen. Het spreekt van zelf, dat geen geruit dessin verwerkt moet worden, doch een motief, dat in de lengte is aange bracht. De z.g. geribde weefsels, die als het ware aaneengesloten koordjes vormen, zijn voor deze japon eveneens geschikt. Wollen zoowel als zijden weefsels geven een goed kleedend geheel. De japon heeft schouderstukken, waar aan het lijfje is gezet, dat aan de rechter zijde een schuin opgestikte punt te zien geeft. De chabot of volant kraag eindigt op taille-hoogte, terwijl uit de linker zij- naad een smalle reep stof komt, die met de gesp aan het rechterpand gesloten wordt. De rok heeft twee hanen, die mid den voor en achter gedeeltelijk opgestikte plooien te zien geven. Moderne mouw en klein vestje in de halsuitsnijding van lichte zijde. Patronen van deze bij uitstek voor gezet te figuren geschikte japon, zijn verkrijg baar in alle groote maten. O.i. is dit model een van de successen van het seizoen. Do prijs is slechts f0.58. SCHITTEREND HUISHOUDSCHORT. Het bijgaande model huishoudschort be dekt de japon voor een groot gedeelte en is uitstekend geschikt om hij de morgen- bezigheden gedragen te worden. We kie zen een of ander waschhaar materiaal, liefst niet te licht. Het model is recht, met vierkante hals, terwijl aan de voor zijde hreede reepen aangezet zijn. die krui selings over den rug gaan en op de rug zijde van het schort geknoopt worden. Aan het voorgedeelte, dat uit de geheelo breedte van de stof bestaat, worden smal le baantjes gezet, waaraan op taillehoogte banden komen, waarmede het schort wordt dicht gestrikt. Een flinke groote zak een weinig op zijde is gemakkelijk om allerlei kleinighe den in te bergen. Patronen in alle gewenschte maten tot en met maat 58, voor slechts f 0.40. JAPON VAN GERUITE WOLLEN OF ZIJDEN STOF. en van geruite stof is niet altijd even gemakkelijk, wil men althans geen model krijgen, dat breed maakt. De hier afgebeelde rifit is schuin geweven, zoodat men niet de kans beloopt, dat de stof bij het dragen rekt. De halsgarneering bestaat uit een effen gedrapeerde zijden gameering. doch op verlangen kan i n p 1 a a t s hiervan een smalle shawlkraag bij het patroon geleverd worden, die afgewerkt .wordt met één lus en twee einden. De mouw is modern, heeft een lange, op de bovenmouw gestik te manchet en een rok. die uit twee banen bestaat, die in het midden eenige opge stikte plooien hebben. Om het middel een smalle ceintuur, die aan de rugzijde ge strikt wordt. Patronen van dit mooie model in de ge wenschte maten met vermelding van de gewenschte halsgarneering voor slechts f 0.58. MIDDAGBLOUSE. Een rok met blouse of jumper is ideale dracht in huis, zoowel als voor werkende vrouwen, 't Mo del, dat wij hier geven is heel ge makkelijk te ma ken en bestaat uit een rugpand, twee voorpanden, een dubbel ge knipte kraag, die met het oog op de lengte midden achter met een naad verbonden mag worden. Het knippen zou an ders te schadelijk zijn. De mouwen zijn blouse-model en in verhand met de ruimte wordt er een stvige taillehand te gen genaaid, die met haken en oogen sluit Patronen in de gewenschte maten te be stellen 4(1 cent BEDJAKJE. Nr. 63461. Herstellende zieken ondervinden veel ge mak van een bedjakje, zooals onze afbeel ding er een weer- gt-eft. Het meest prac- tisch is flanel (e nemen of cache- mire, indien het althans tevens de bedoeling is, meer dere warmte aan schouders, rug en armen te geven. Het maken is slechts weinig werk, rug en bei de voorpanden worden gestikt, evenals de mouw naad, waarna de laatste in het armsg^P wordt gezet. De ge- heele omtrek wordt gefestonneerd, even als de onderkant van de mouwen. Men denke er aan, eerst de festons te tcekenen volgens den omtrek van het patroon en daarna genoeg stof aan te knippen om la ter zonder moeite te kunnen festonneeren. Wie niet bedreven is in teekenen, kan strijkpatronen koopen voor festonranden. Wil men het jakje maken van zijden tricot of zijde, dan werkt een Bretonsche 1 ant mooi af. Het jakje is tevens een aardig geschenk om aan a.s. moeders te geven, die er veel practisch nut van zullen ondervinden. Patronen in alle maten k 40 cent. HANDIGE GARNEERING. Siersteken op kindergoed in waschzij?le uitgevoerd, geven een aardige garneering Men kan boogjes en zig zag lijnen maken in den kettingsteek, terwijl boven elkan der vallende boogjes in diverse kleuren, in den festonsteek gewerkt tevens een aar dig geheel vormen, evenals knoopjes Of moesjes boven festonboogjes. DUNNE WEEFSELS. Indien men dunne weefsels op de ma chine naait, trekt de naad veelal in: Men voorkomt dit door dunne reepjes vloeipa pier onder de naden te leggen en gelijk mede te naaien. Men verwijdert ze, nadat men een naad af heeft. Het kiezen van een goed patroon door dames met een meer gezet figuur is altijd moeilijk. Dit komt hoofdzakelijk daardoor, dat de Nederlandsche patronen, die hier in Holland verkrijgbaar zijn, met onze Hollandsche figuren in het geheel geen rekening houden, daar zij feitelijk ontwor pen zijn voor de smallere dames. Ons blad heeft zich er daarom speciaal op toegelegd voor de meer gezette Hol landsche vrouw, fraaie modellen te ont werpen, die in alle opzichten aan de elschen, welke hieraan gesteld worden, beantwoorden. Desgewenscht leveren wij zelfs patro nen in maat 58, doch ook de maten 48, 50 en 52 worden veel gevraagd. Gezette dames moeten zooveel mogelijk modellen kiezen mei revers, shawlkrag. n of punthalzen. Wijde pofmouwen en hoog aangesloten hals zijn volstrekt uit den booze. De ceintuur moet smal zijn en liefst uit De centimeter mag niet strak gespannen zijn, doch moet los om het lichaam gelegd worden. Geen twee figuren zijn hetzelfde, het geen echter hij het gebruiken van patro nen volgens normale maten geen bezwaar is, indien óf buste ót heupvvijdte niet te zeer afwijken Het beste is, indien men de patroondoe len op een bestaande japon uitlegt, zoo dat men kan zien of hier of daar iets hij geknipt moet worden. Bij het knippen moet men rekenen op noden van 2 c.M Het is beter iets te veel, dan te weinig. ^4i| het maatnemen wordt vaak de heupwijdte te nauw genomen, daar men niet over het breedste deel meet. De juiste plaats om do centimeter om te leggen is daar, waar Het heupbeen het meest uitsteekt Indien men een figuur heeft, waarbij bovenwijdte en heupomtrek niet harmoni eeren, dan zal het noodig zijn, dat een speciaal patroon naar maat gemaakt wordt Kleine afwijkingen. Indien men oog heeft voor maten, dan zal men hij kleine afwijkingen zelf veran deringen kunnen aanbrengen. Is een taille te kort, dan wordt het patroon onder de uste dwars doorgeknipt en de heide dee- len op een courant gespeld, zóó, dat zij twee, drie of vier c.M. van elkander ko men te liggen, daarna van courantenpa pier naknippen. Een patroon, dat te nauw is, wordt in de lengte doorgeknipt en verwijd, terwijl in een to wijd voorpand in de lengte een plooi wordt gevouwen. Hieronder laten wij een lijstje volgen, welke maten overeenkomen met de nor maal patronen. het zelfde materiaal zijn vervaardigd als de japon. De taillelijn dient 5 10 c.M onder het middel genomen te worden. Hiermede wordt bij onderstaande patro nen rekening gehouden. Wij raden onze lezeressen aan, vooral groote motieven te vermijden, daar e t- 1 e n stoffen het meest afkleeden. Een hijzonder gpschikt model voor dik kere dames is model 63451, terwijl wo het schort 63448, dat wij voor slechts f 0.-40 beschikbaar stellen, eveneens kunnen aan raden. 63451 6344Q 63450 63449 Hebt U wel de maat, die U dacht? Bij het bestellen van patronen is de uisto maat van veel belang. Aan te beve en is het daarom, U bij een nieuwe bestel ling er weer even van te vergewissen ol do gebruikelijke maat besteld kan worden Er zijn figuren, die hijzonder gemakke lijk zijn en altijd hetzelfde blijven, terwijl andexe, en voornamelijk de meer gezette, steeds wisselea Voor patronen, die volgens bepaalde maten gemaakt worden, b.v. 40, 42, 44 enz. houdt men rekening met een nonnaal fi- uur en moet men in ongedwongen hou- ling meten: le. Omtrek van rug en buste, onder de armen door, over het breedste 2e. Omtrek heupwijdte =fc -1 taf gedi 15 k eeltc; Maat 40 42 48 50 Buste 92 c.M. 100 c.M. 10S c.M. 112 c.M. 120 c.M. 126 c.M. Heupen 100 c.M. 104 c.M. 110 c.M. 116 c.M. 124 c.M. 130 c.M. Zwaardere dames kunnen beter de juis te buste- en heupwijdte opgeven. "sn nauwkeurige opgave van maten Is een eerste vereischte om een goede japon te maken. Zonder deze immers geen pas send patroon en bijgevolg ook geen goede japon. Men denke hier vooral aan. En nu de proel eens genomen. U kunt nu zelf nagaan, of U inderdaad wel maat 44 of maat 48 hebt. Wanneer U na lezing van dit nummer een patroon wenscht aan te vragen, denk dan vooral aan de goede raadgevingen in het bovenstaande! U kunt er dan zeker van zijn dat U slaagt en 'n werkelijk in allu opzichten goedzittend patroon ontvangt Doet U het? HOEVEEL STOF IS ER NOODIG? Deze vraag wordt ons veelal gesteld en __>t onzen spijt kunnen wij di^ altijd slechts bij benadering opgeven. Het hangt geheel en al af van de breedte der stol en het zuinige knippen. Heeft men een ruit of een gebloemd pa troon, waar „klim en val" aan is, dan ver bruikt men meer stof, dan bij effen ma teriaal, waarbij de patroondeelen in ol kander geschoven kunnen worden. Voor groote maten wordt zoowel in de lengte ls in de breedte ook meer stof gebruikt. Voor speciale kleedingstukken bv. voor en mantel, rekent men hij een stofbreedte an 130—140 c.M. voor middelmatige figu ren twee maal de lengte vanat de hoog ste punt van den schouder tot den onder kant plus zoom en één maal de lengte van mouw. Smalle figuurtjes hebben voor een rok genoeg aan =t 1.60 M., terwijl grootere ten 2 M. en meer stof behoeven, indien deze ten minste 1.30 M. breed is. Aan te raden is om vooral niet te weinig slof te koopen, daar iets teveel uitstekend dienst kan doen om een japon te moderni- seeren of een eventueel gesleten gedeelte te vervangen. Het laatste geldt ook voor kinderklee ding; hierbij moet rekening gehouden worden met flinke zoomen, lie' hand genaaid. Een van de groote voordeelen van zelf naaien bestaat juist in het overhouden van stof, iets wat men bij con/ectiejapon nen mist We zullen bij het koopen van stoffen met oordeel te werk gaan en liever iels meer, dan te weinig stof koopen, opdat het nuttig effect zoo groot mogelijk zij. In dit nummer zijn zeer goede afbeeldin gen opgenomen van de allernieuwste mo dellen. Gaat U eens na, welke japon U goed zal staan. Vraag nog vandaag een knippatroon aan en kijkt U dan eens hier en daar of U een aardig stofje kunt vin den!" U weet nu ongeveer hoeveel U noodig heeft KORTE LIJFJES. Zeer practisch om onder dunne blouses dragen zijn korte lijfjes van tulle oi wasdhzijde, waarin men de sousbras te vens bevestigt. Men behoeft de laatste n' dan%iiet in de teere weefsels te hechten terwijl men tevens voorkomt, dat het ge deelte der blouse, dat anders mot de huid in aanraking komt, vettig wordt. Jslr. 3067. Aardige jas voor jon gens van 26 jaar; raglan mouwen en kraag met revers. Op gestikte zakken. Het is een vlot jasje, dat wij zeer kunnen aanbevelen. Nr. 63-459. Het aardige jongens pakje, dat wij hier ge ven, kan, behalve na tuurlijk van nieuwe stof, uitstekend van een bestaand costume wor den gemaakt. Het is heel gemakke lijk te maken, veel min der bewerkelijk dan men op het eerste go- zicht zou denken, lïet jasje sluit hoog, slechts even komt 't overhemd met strikdas Ie zien, zoodat het warm ls aan don hals. Linnen bin nenwerk behoeft men in deze jongenspakjes niet aan te brengen, zoodat men kan vol staan met voering. Slui ting met twee rijen knoopen en opgestikte zakken. Het broekje is met rechte pijpen en wordt met bretels ge dragen. Patronen voor jon gens van 4—8 jaar. Nr. 63463. De kleine meneer voelt zich heel gewich tig in zijn kleine, even getailleerde jus en bij passende hoed. Het hoedje bestaat lilt 8 haantjes, en een rand van dubbele slof, de bol wordt gevoerd en do voering in het midden van den bol bevestigd, gelijk met het opzetten van het overtrokken 63463 1 stofknoopje. Do rand J I kan meerdere malen op juê machine doorgestikt worden. liet jasje heelt knoopsluiting en opge stikte zakken, terwijl men voor de voering liefst een stevige sati net, zooals die voor heeren jassen gebruikt wordt, kak kieze». Nr. 63462. Een velvet of fluwco- len jurkje kan lang in het voorjaar, zelfs wel met koude zomerdagen, gedragen worden. Het lieve modelletje leent er zich eveneens toe om van stof gemaakt te worden, b.v. in een der vela nuances, die men thans in blauw ol groen ziet. Het rokje is een weinig ruim naar den onderkant toe, terwijl 't lijfje aan do rugzijde recht is op de taille hoogte, loopt het aan het voorpand naar bo ven too op en vormt een punt, die met een druk knoop sluit. Do garnee ring bestaat uit een crêpe de chine garni tuur met een small® plissé of een smal kan tje en op het lijfje wor den twee knoopen aan gebracht. Aangezien 't model zich zoowel voor groote als kleine meis jes leent, stellen wij patronen verkrijgbaar voor den leeftijd van 612 jaar. Nr. 2070. Meisjesjurk voor den leeftijd van 812 jaar. Omliggende pi qué-kraag, gladde mouwen met kap je aan den bo venarm. Sluiting midden vóór. Nr. 2069. Moderne ruit, die vooral in vroolij- ke tinten geko zen, zoo goed kleed. Los ingere gen vestje met kraagje; klein splitje midden voor. Ceintuur van zwart leer of lak. Nr. 63447. Grootere meisjes dra gen niet gaarne meer, de kinderlijke model len, waarom wij guar- ne aan een tot ons ge richt verzoek voldoen, om een meer gekleed® mantel te geven. Aller lei voorjaarsstoffen kun nen hiervoor gebruikt worden, zoowel in ef fen, als fantasie. De hals heeft een hooga sluiting, terwijl het rechter-voorpand naar links met vier knoopen sluit. Do mouwen heb ben hooge manchetten, eveneens met knoopen, die echter iets kleiner kunnen zijn dan dlo der sluiting. Tvyco op gestikte zakken kunnen naar verkiezing, al dan niet worden aangebracht. Wo zou den willen raden, de mantel gedeeltelijk te voeren, b.v. het bovengedeelte en wel met kunstzijde, of de gerufte tweqdvoering, die een keurige afwerking geeft. 63447 I MEI 1934 HET PRACTISCH MODEBLAD BIz. 3 FLANELLEN PTAlfA voor meisjes van 48 Jaar. Nr. 63446. OM ZELF TE BREIEN. EEN GEBREID HUISJASJE. (Compleet patroon). Bustewijdte 96 c.M., lengte 48 ciM., 300 gram 4 draads wol, 1 paar naal den no. 3 en 1 paar naalden 2W Inox. Voorpand. Te beginnen aan den on derkant met 76 steken opzetten op fijne naalden en de boord breien; 1 recht ver draaid 1 averecht, totdat deze 12 c.M. lang is en bij de laatste naald 1 st. minderen, (75 st.). Verder breien met de grove naal den: le toer 1 recht 2 st. samenbreien, waardoor de st. tot op do helft zijn terug gebracht; 2e toer 1 recht, daarna met de punt van de rechternaald de draad opne men, die tusschen de rechte st. en de min dering ligt en breien, vervolgens 1 recht, en dit herhalen, zoodat weer 75 st. op do naald zijn. EEN VOORJAARSCAPE. (Compleet patroon). De cape ls zeer practisch om even over de schouders te slaan met koude zomer dagen, terwijl hij eveneens heerlijk warm is om in huis te dragen, als de kachels niet meer branden en het toch nog wel eens kil is. Men kan een kleur nemen naar verkie zing en zet 90 steken op, breit daarna in heen- en weer gaande toeren recht totdat men een lengte heeft van 110 c.M., de hoogte moet ongeveer 35 6 40 c.M. bedra gen, zoodat men eventueel meer dan 90 st. op moet zetten; dit hangt af van de wol en het meer of minder stijf breien. De kraag: hiervoor zet men 30 st. op en breit een rechte lap. die 11 c.M. breed en 65 c.M. lang moet zijn. In het laatste deel wordt een opening gemaakt, waardoor het uileinde van den tegenovergestelde!) Heeft men stof en patroon in huis en gaat men zich aan het werk zetten om een aanvang te maken met een gewichtig on derdeel, n.l. het knippen, dan moet men zorgen klcermakerskrijt, niet te dikke spelden, naalden, rijggaren, een vinger hoed en garen bij de hand te hebben. De tafel wordt zoo mogelijk uitgescho ven en de patroondeelen op de stof uitge legd, opdat men zoo zuimg mogelijk kan gaan knippen. Van het knippen hangt veel at. In de eerste plaats zouden wij niet gaarne onze stof verknippen, doch ook de goede snit van het geheel staat er ten nauwste mee in verband. Een nauwkeurig volgen van de lijnen dor onderdeelen is absoluut nood zakelijk, wil men kans van slagen hebben. Gelet moet worden bij bepaalde stoffen op recht en verkeerd, op klim en val, ter wijl men bij "t knippen van fluweel ook re kening moet houden mot de „vleug". Om dil weefsel volkomen fot zijn recht to doen komen, moet de vleug naar hoven loopen, dus juist anders, dan bij andere stoffen het geval is. Ook bij fluweelen garneeringen, die in de lengte loopen, moet hiermede rekening worden gehouden. Nog een andere factor, waarmede bij he: knippen rekening gehouden dient te wor den, is de loop der dradon. Als grondre gel kan men aannemen, dat de onderdee len in de lengte, evenwijdig met den zelf kant moeten worden gelegd, m.a.w. dat men b.v. de deelen niet dwars mag leg gen om na te knippen. Met mouwen kan men den onderkant tot de elleboog langs de lengte draden knippen, zoodnt het bovengedeelte een andere richting aanneemt, terwijl bij alle soorten kragen de lengtedraad midden achter valt. Bij rokken moet men steeds zóó knippen, dat een rechte naad tegen een schuinu aankomt; heeft men tweeliaans rokken, dan zal de lengtedraad midden vóór en achter loopen en zullen twee schuine na den met elkander verbonden worden. De patronen van modellen, die in dit blad zijn afgebeeld, zijn zoo gemaakt, dat hot knippen U heel makkelijk af zal gaan. Kiest U eens een aardig model uit en vraag dit nog heden aan op het aanvraag biljet van hl. 4. Enkele wenken geven wij U nog in het volgende. Deze zullen ongetwijfeld wel to pas komen. Het onaangena-^ me van pyama's, die uit een jakje Lsw. en broek bestaan, (Tv Sp is veelal, dat de broek zakt, door- jSlM*/ dat het elastiek /Jft niet genoeg sluit. //jfcv h Kinderen houden allerminst van N1 B" T'|\ nauw sluitende u i kleeding en daar- fci j VVs om is een pya- r? l m ma, waarbij het Vi J 1\ lijfje en 't broek- 1 1 je aan een band v gezet worden, zeer a r V practisch. Kraag, a UM manchetten en om Jt slagen aan de pij- j pen kunnen van j j [63446 gebloemd flanel m gemaakt worden V\l hij een effen fla- TÖ nellen pyama. Sluiting midden-voor met knoopen en knoopsgaten. 63444 PRACTiSCHE SCHOOLJURK. 63444 Een rok aan een ronde band en een een voudige sportblouse, kunt gij l' eenvoudi ger cu pruetischer jurk vveusehen voor schoolgaumle meisjes? De blouse met hoog gesloten kraag heeft een aurdige gekleurde spondas en sluit in liet midden met een rij knoopjes; de mou wen zijn afgewerkt met smaile manchet ten. Het rokje bestaat uit een naar den vorm geknipt ondergeileelie, dat aan een ronden band, liefst van dubbele stof gezet wordt De onderkant komt onder bet bovenge deelte, waardoor een flinke overslag ge vormd wordt, hetgeen noodig is, aangezien de rokbaan los blijft. Naar verkiezing kan men de naad dicht stikken, doch in dit geval, moet nog voor een klein split gezorgd worden onder den band. Zonder dit zou men wellicht de kans beloopen. dat liet rokje inscheurt. Bij de bestelling van patronen voor meis jes van 1014 jaar vermelden of een open of gesloten rokje gewenscht wordt Prijs van rok en blouse 58 cent. ERVARING. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht en wie profiteert van de erva ring van anderen, bespaart zich daardoor heel wat moeite en kosten. Die ervaring brengt U „Het Practisch Modeblad" maandelijks kosteloos thuis. Daarom heeft iedere vrouw, die zelf haar kleeren maakt, belang bij het lezen van dit blad. Hebt U er al eens met Uw kennissen over gesproken? Ook zij zullen dif blad, wan neer ze het eenmaal gelezen hebben, niet graag meer willen missen. Wie Uwer kennisen zullen wij kosteloos een Practisch Modeblad op proef zenden? 63441 3e toer recht, 4e toer averecht. De lus, die opgenomen en gebreid wordt, moet telkens liggen tusschen de steek recht en de mindering, zoodat alle gaatjes boven el kender komen en telkens worden afge scheiden door de ribbel. Deze vier toeren, die het patroon vor men, worden 17c.M. hoog gebreid, ein digende met de 3o patroontoer. Armsgat 10 st. afkanten en de naald averecht uitbreien; 2e toer. In den le pa troontoer, 3e toer 8 st. afkanten, daarna verder breien totdat men vanaf de opzet- steken 45 c.M. heeft. 36 st. afkantcn voor de revers en vervolgens met het patroon, daarna 3 c.M. op de overgebleven steken verder breien en afkanten. De tegenovergestelde helft wordt op de zelfde manier gebreid. Rug. 92 st. opzetten en de boord even veel toeren breien als voor den voorkant; daarna 1 st. minderen en 't patroon voort zetten, totdat het even lang Ih als de voor zijde om hel armsgat te beginnen. 10 st. aan het begin der volgende naald af te kanten, patroon voortzetten en op de daarop volgende naald weer 10 st. in het begin afkanten. Het patroon vervolgen totdat even lang is als de voorzijde, waat- toe men slechts de gaatjes heeft te tellen, afkanten. Mouw. 60 st. opzetten en de boord breien 1 r. verdraaid lo aver, en op het laatst van de laatste toer 1 st. minderen. Hef gerib de gedeelte wordt 10 c.M. lang .en daarna worden op 59 st. fi patroontjes gewerkt. 63443' 63442 kant wordt getrokken, le toer 5 st. breien, 20 st. afkanten. 5 st. breien; 2e toer 5 st. breien, 20 st. opzetten en 5 st. breien. Het breiwerk wordt luchtig geperst met een vochtigen doek en een heet ijzer, Joch mag niet rekken. Het in elkaar maken: Om een capevorm te verkrijgen, moeten aan do zijde van de hals 5 uitnaden worden gestikt van 13 c.M. breedte, die tot niet toe uitloopen, één precies in het midden, twee naar rechts en twee naar links. Men houdt dan 45 c.M. halswijdte over en naait met overhand- sche steken de kraag, die dubbel gesla gen wordt, aan den hals-omtrek, zóó dat aan iederen kant 10 c.M. overblijft, welke einden dienen als sluiting cn waarvan het rechter door de opening in den linkerkant gehaald wordt. Van dit breiwerkje is geen patroon ver krijgbaar. Men kan het aan de hand van bovenstaande aanwijzingen gemakkelijk zelf nabreien. Ons volgend nummer bevat bij zonderheden over de Voorjaars prijsvraag. Zorgt U er voor, dat U dit nummer ontvangt. Vult daar om nog heden het aanvraagbiljet op blz. 4 in. MIDDAGJAPON. Deze japon kan van s(of gemaakt wor den, indien hij 'alleen als eenvoudige mid dagjapon gebruikt wordt, is het de bedoe ling een gek feeder japon te kiezen, dan is crêpe satin b.v. verwerkt met glimmende chabot, manchetten en schuin naar bene den toegaand bovenstqk van den rok (voor en achter) wel heel mooi. Het rechter \oorpand slaat over de lin ker zijde en zet zich voort tot de taille. Ge deeltelijk kan de rechter zijde op den on derkant gestikt worden en aan den hals met een drukknoopje sluiten. Do lijnen van het bovengedeelte en van het heupstuk moeien evenwijdig loopen De rok bestaat behalve de beide heupge deelten uit twee hanen. Model ook zeer geschikt voor corpulente dames, waarom wij het patroon dan ook gaarne in de groote maten (Lm. 52) leve ien zullen. Voor plissée rekent men drie maal do breedte, die men noodig heeft. Een geplis- seerde rok voor een heupwijdte van 100 c.M. vraagt dus een breedte van 3 M. Bi] fluweel. Men kan op fluweelen weefsels de pa tronen niet vastspelden, daar men dan de kans van pletten loopt, daarom legt men de onderdeelen op den verkeerden kant en trekt den omtrek, alvorens te knippen, met krijt na. Fijno weefsels Fijne weefsels als mousseline de soie, crêpo georgette, crêpe de chine, voile en nog andere, zijn heel moeilijk fe knippen, daar ze bij de geringste aanraking ver schuiven. Men spelt deze stoffen op pa pier, zóó dat de rechte kant der zijde bo ven is ep het papier op tafel ligt, daarna wordt het patroon op de zijde gelegd en deze gelijk met het onderliggende papier geknipt. Men houdt dan veel beter den vorm in deze ragfijne weefsels. tonne, waarbij te vens een klein mutsje wordt ge maakt. Zeer prac tisch om te voor komen, dat het haar vuil wordt bij onvermijdelij ke stofopjagendo schoonmaakwerk jes. Dames, die zulk een practisch schort patroon wenschen te ont vangen, kunnen dit bestellen door overschrijving van een bedrag van 40 ct. op gi rorekening 203203 Den Haag. Maat en gewenscht nr. vooral duidelijk opgeven! EENVOUDIGE HUISJAPON. knoop en knoops gat. 63453. Zeer prac tisch is dit schort, dat de japon ge heel bedekt en van achteren met banden gesloten wordt! 63454 is 'n schort van indanthnen linnen en heeft 'n paar groote re- vers en opgestikte zakken; ceintuur om 't middel, die op zij gestrikt wordt, terwijl on ze laatste afbeel ding, nr. 63455 'n schort laat zien, van gebloemd ere zelf maken van 'n schort is buitenge woon groot. Men krijgt hierdoor 'n apart geheel, naar eigen smaak, en kan zoowel van effen als ge bloemd materiaal gemaakt worden. Modcl63452 is een klein schort met ronde kraag, die over den rug gaaf; sluiting van achteren met Aardige en te vens practische schorten zijn hier weergegeven, die juist nog vóór de groote schoon maak gereed ge maakt kunnen worden. De keus van stof bij het (met korte of lange blouse-mouwen). Indien men 's morgens bezig is met den liuisclijken arbeid, is een waschhaar fla nellen of mouseline japonnetje, dat een eenvoudige snit heeft, zeer practisch. Het model, dat zich aan do gestelde eischen aanpast, geven Wij hier weer en kan met korte mouwen, b.v. van cretonne of tobral- co en met lange mouwen van een warmer weefsel gemaakt worden. Het lijfje heeft geen andere afwerking, dan een split met belegstuk, dat 'n knoop sluiting hoeft en een hoog sluitend kraag je» Do rok heeft achtereen rechte, naar on tieren toe iets wijder wordende baan, ter wijl hot voorgedeelte aan weerszijden een opgestikte plooi heeft, die op 40 c.M. van den zoom uitspringt, ten einde meerdere ruimte te verkrijgên. Patronen verkrijgbaar in de maten 38- tot en met 46. Volgende toer aan liet begin en eind meer deren, daarna G patroontjes en weer meer deren, totdat de mouw 50 c.M. lang is, zoo veel meer als noodig. Men moet bij de meerdering zorgen, dat het patroon toch door blijft gaan. Afkanten 4 st. aan het begin van elke toer en dit 12 maal herhalen, daarna de overige st.* afkanten. Het werk, behalve het rib-patroon. Wordt met een vochtigen doek en een warm ijzer luchtig geperst. Zij- en schoudernaden wor den met elkander verbonden; mouwnaden dichtgenaaid en de mouwen in het arms gat gezet. Do buiten omtrek, n.l. voorkant, revers en hals worden omgehaald met twee rijen vasten: desverkiezendo maakt men op kleine afstanden in de laatste toer picots. In het rechter voorpand worden juist boven do boord en 8 c.M. hooger twee lusjes gehaakt voor de knoopen. Men haakt hiertoe 6 lossen en werkt hierin een aan tal vasten, om de sluiting steviger to ma ken en neem 4 perlemoeren knoopen, die niet te groot moeten zijn. Aan de boord zet men een paar stevige drukknoopen. De manchetten worden omgeslagen en vastge houden door een knoop. Ten slotto worden allo naden rog even geperst en een prac tisch, goed zittend jasje zal U vele diensten bewijzen in koele voorjaars- en zomerda gen. MIDDAGJAPON. Het nieuwste model voor een eenvoudige middagjapon geven wij hierbij weer en wei van effen stol met een garnecring in de zelfde tint van velours chiffon. Het lijfje sluit met een overslag, heeft revers cn een kraagje, waarvan de boven kant van velours chiffon ?s. Do sluiting kan men met knoopsgaten cn knoopen ma ken, doch ook met drukknoopen, terwij) de knoopen dan alleen als garneering die nen. De mouw is aangesloten en heeft een kap, die gedeeltelijk uit velours chiffon be slaat, dat in punten is geknipt. Om het middel een smalle ceintuur. Do rok is eenvoudig on bestaat uit zes hanen. De linker zijnaad moet het ver lengde zijn van de lijn der taille. Patronen in alle gewenschte maten. NIETS VOOR ONS. 63454 63453 De nieuwste nagellak is niet meer het in het oogvallende Knalrood, goud of wel ke onnatuurlijke kleur ook, maar heeft 'n g. grape fruit tint, dus mat geel, wat ons nog leelijker lijkt en de hand een min of meer ziekelijk aanzien zal geven. Anno modepoppen! Beschrijvingen van do modellen, die zonder tekst zijn afgebeeld, worden bij hestelling van een pa troon medegozondon

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 6