Q firma Telegrammen WEERBERICHT, Rechtszaken Varia j~Burgerlijke Stand, j Marktberichten WACHT VOOR ZWENDELAARS I Alleen voor Vrouwen Een vreugde voor het oog Een vreugde voor het oog ven lederen tuinder too'n krop maltche tla. En het puikje ven den ili'oogat I* meer juist goed genoeg om bereid te worden met de allerfijnate ilaolie, mei Saladlne. Saladine geeft Uw els «echtheid» en aroma al* geen andere alaoU* oouDitou k conr - orotnzkml e» cetrr - bootxsou m tsart HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL TRUC VOOR TRUO.... FEUILLETON. Derultersvandennacht EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HBLLAND N i Ff,mt Schounhnverrtyhe Courant VRIJPAS 4 MET 1934 Verder lijn op do Nieuwe Singil eenl- r« hoornen, dit door dt iepziekte waren aangetast, gerooid tn door Jonge linden vervangen. Tooh is «r op het oogenblik alweer heel wat meer werk op dit gebied dan de tijd toelaat en het ia dan ook jammer, dat de tuinlieden nu tn dan door ander werk in beslag worden genomen. "Ware dat niet het geval, dan zou b.v. het snoeien van de fraaie boomen, die in deze dagen de Haven reeda zulk een mooi aanzien kon den geven, veel vroeger hebben kunnen gebeuren. Het is wel jammer, dat we daar nu nog tegen de kale takken en knoesten moeten kijken. Een fraai bed tulpen vindt men bij den Nieuwen Singel, aan den Opweg. Het zijn een partij bollen, die de heer A. van Breukelen aan de gemeente heeft ge schonken, een daad, die wordt beloond door de belangstelling, die vele wande laars voor dit mooie perk toonen. I JEUGDIGE DIEFJES. In verband met het bovenstaande valt het dubbel te betreuren, dat de heer Van Breukelen schade heeft moeten lijden door het optreden van een paar jongens. Woensdagavond hebben dezen het ge waagd, op het Doeleplein over het hek van den tuin van het Zusterhuis in den tuin van den heer Van Breukelen te klimmen en daar een aantal tulpen te stelen, die op een paar groote bedden, vlak bij het plein stonden. Zij hebben daarbij in het donker evenveel vernield als meegenomen en toen de eigenaar gis terenmorgen op den tuin kwam, bleken in totaal ongeveer 200 tulpen voor hem ver loren te zijn. De heer Van Breukelen heeft de poli tie van een en ander in kennis gesjeld, met het gevolg, dat de jeugdige daders, S. S. en P. J. B., beiden 9 jaar, spoedig werden gevonden. Een 80-tal van de tulpen, die de knapen langs de huizen hadden willen verkoopen, zijn in een rioolpunt gevonden. CRISIS-COLLECTE. Het plaatselijk crisis-comité zal Zater dag weer een collecte houden. We hebben bij een vorige gelegenheid al eens gewe zen op de vermindering der vaste bijdra gen, door allerlei omstandigheden. Dat is oorzaak, dat de kas van het comité den laatsten tijd in, minder rooskleurigen toe stand verkeert. En toch is er nog zeer veel noodig. Voortdurend en naar vele zijden, moet het crisiscomité te hulp ko men om de gezinnen, die het zwaarste door de crisis worden getroffen, aan het noodzakelijke te helpen. Men steune het comité in die moeilijke taak en offere morgen mild. Een geslaagde collecte kan weer veel goedmaken. EEN DUBBEL JUBILEUM VAN PAS TOOR W. ALBERS. Katholiek Schoonhoven staan een paar belangrijks jubilea te wachten. Het zal namelijk in Februari 1936 26 jaar geleden zijn, dat pastoor W. Albers aan het hooft van diNSt. Bartholomeus parochie werd gesteld en in Augustus van dataolM* jaar viert de pastoor zijn 60-jarig priester feest. Het is begrijpelijk, dat de paroohie ch opmaakt, om deze feiten feestelijk te herdenken, wat overeenkomstig «Ion wensch van den a.s. jubilaris op één dag, n.l. op 16 Augustus van het volgende jaar, zal gesohieden. Reeds heeft zioh daartoe een foostco- mité gevormd, dat bestaat uit de heoren: Kapelaan L. van Teijlingen (voorzHtsr), A. Verlegh (onder-voonitter)A. J. Wou denberg (seoretaris), W. Brehm (pen ningmeester); A. Q. A. Deerenberg, H. J. Adriaans, Th. A. Driesen, A. Moes, Tn. Deumers en Joh. Lensen en de dames: mej. 0. A. M. Steïelenburg, mej. A. de Vos—v. d. Berg, mej. G. A. M. Poneioen en mej. W. G. Meijer. Als uiting van de erkentelijkheid der paroohie voor de groote en veelsijdige verdiensten van pastoor Alberts, wil men dsssn een waardig gesohenk aanbieden. Om het allen paroohianen gemakkelijk te maken daartoe bij te dragen, begint <iit comité reeds de volgende week met de in- sameling der giften, die de schenkers naar eigen goeddunken wekelijks, maan delijks of per kwartaal kunnen storten. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LAND STORM. Als een muur staat de Bjjzondere Vrij willige Landstorm in de branding van dezen tijd, om het Vorstenhuis te bescher men en de vrijheid der natie te handha ven. Op de Woensdagavond gehoude» jaarvergadering van de B. V. L., afdee- lmg Schoonhoven, waren talrijke land- atormers en belangstellenden aanwezig en den geheelen avond heerschte er een pret tige opgewekte stemming, die ook voor een goed deel te danken was aan de ver dienstelijke muziek, die de heer P. Ver sluis met eenige van zijn leerlingen ten gehoore bracht. De bijeenkomst werd aangevangen met het zingen van 2 coupletten van het Wil helmus, waarna de voorzitter, de burge meester van Schoonhoven, allen, inzon derheid de heeren van de Gewestelijke commissie, den heer Dercksen, voorzitter en den heer Van Mechelen, secretaris, een welkom toeriep. „De B.V.L.-avonden hebben altijd een gezellig karakter gehad, zei spr. „Maar Schoonhoven schijnt een saaie afdeeling geweest te zijn. De afdee- ling Schoonhoven werd met een schou derophalen besproken, zij werd, als het ware, niet vooir heelemaal vol aangezien. Het werd tijd, dat zij weer eens een tee- ken van leven ging toonen, opdat er niet meer over het zorgekind Schoonhoven geklaagd behoefde te worden. En dat is nu gelukt. Er ie een flinke commissie ge vormd e» tr i# gewerkt. Een plan de campagne ligt klaar om jongelui aan te werven ale lid van de B.V.L. Met de kas is het in orde. In het najaar zal een groo te propagandavergadering gehouden wor den. Onze taak i« het het gezag hoog te hou den en de grondwet te handhaven, het geen zioh uit in de liefde tot het koninge huis. De heer Derksen, voorzitter der Gew. Commissie, zeide dat de B.V.L. onmisbaar is, omdat niet alleen de uiterst linksche, maar ook andere groepen zich tegen 't ge zag keeren. Duistere machten steken de kop op, daarom moeten wij waakzaam zijn. Het groote belang van onze organi satie is haar preventieve kracht: zij moet de revolutie niet bestrijden maar voorkomen 1 Ds. Hoekstra wees op het enthousiasme waarmee in 1918 de B.V.L. werd opge richt en dat enthousiasme zal zich aJtijd uiten, als het moet, om het Oranjehuis liefde en aanhankelijkheid te bewijzen. In tijden van nood kennen wij geen kerk- groepen of partijen, dan staan wij allen schouder aan schouder, dan zijn wij van Nederlandsch bloed! De B.V.L. zet één enkel doel na, en daarvoor moeten de kleine onderlinge geschillen wegvallen. De taak van de B.V.L. is de eenheid van land en volk naar voren te brengen. Zij zal niet het geweer gebruiken tegen zo nen van het eigen land of om aan de grens het vaderland te verdedigen, zij zal alleen strijden tegen de machten uit den afgrond. De regeering, zoowel lands, als gemeentebesturen, moeten weten dat man nen achter hen staan, als een muur van graniet, die de vrijheid van het land wil len handhaven. Na de pauze, 'waarin thee werd rond gediend, sprak de heer Kooiman, burge meester van Bergambacht en Ammerstol, en oud-overste van den generalen staf. Deze wees erop, dat een nieuwe zuivering onder de landitormers noodig was. even als in 1918, toen het bekend werd, dat er S.D.A.P.-ers onder de B.V.L. waren. Ieder lid moet zijn een hechte steen in een hechte muur. Kapelaan Van Teylingen die hierna sprak, memoreerde, de overwinning van het Nederlandsch elftal op België en Ierland. Maar zei spreker, die overwin ning is niet bevochten op het voetbal veld, maar in het oefenlokaal in Den Haag. Zoo moeten ook wij B.V.L.-ers door oefening sterk worden, om ale het moet paraat te zijn, willen we overwin nen. Spr. las ook nog een gedicht voor uit het Landstormorgaan, dat groote bij val oogste. De heer Pot, vice-voorzitter van de Gewestelijke Commissie te Gouda, die vervolgens aan het woord kwam, zeide dat Schoonhoven geen zorgekind meer genoemd mag worden, gezien de groote opkomst. De afdeeling Schoonhoven is altijd omringd geweest, door belangstel lenden, die zich ingespannen hebben de ze afdeeling tot bloei te brengen. In deze tijd van groote verdeeldheid moet het weldenkende deel van het volk schouder eau scnouder staan om pal te staan, au er een soherpe «chouding in de natie mooht komen. Toen kwam de prijsuitreiking aan de beurt. Van de Gewestelijke commissie had Sohoonhoven het bedrag van f 0.— ontvangen om prijzen te koopen. Daar voor had men er slechts drie kunnen koopen. De oommissie heeft (oen hij de Sohoonhovenaren aangeklopt om meer prijzen, met het resultaat, dat er nu meer prijzen zijn dan er uitgereikt kon den wordeq. De verdeeling wee als volgt: Temmink, leider der afdeeling Schoon hoven, met 96 punten, taartgarnituur, Voe, Wé p., een zilveren potlood, E. Peer bolte, 94 p. een vaas, Th. Okhulsen, 98 p., een schemerlamp, P. v. d. Maaa, 91 p., roomstel, Strever, 91 p., plateelvaee, A. A.Drlessen, 90 p., doos sigaren, Q. P. Terlouw, 90 p., doos sigaren, Hulsman, 90 p., een taart, Muylwijk, 90 p., fruitmand (eoht fruit Rous, 89 p., een lnktstel, J. Deerenberg, 89 p., blik bis cuit. E. r. Schalk, 88 p., doos eigaren, D. Molenaar, 7 p., een pijpenrek, Ouds hoorn, 86 p., bonoonsohaeltje, M. P. Murk, 86 p., een worst, A. Bruggeman, 86 p., pak tabak, A, J. Murk, 84 p., pot jam, G. M. v. Breukelen, 88 p., eierstel- letje, J. Korevear, 80 p., een sigaren pijpje, Van Engelen, 80 p., pijpenrek. voorts werden brevetten uitgereikt: Temmink, koningesohutter, een brevet, ingelijst met zilveren medaille en aan J. A. P. v. d. Maas, sohepschutter. Scherp- sohutter aerate kies waren de heerta J. Dalmeyer, J. Deerenberg en Reynders, en Voe. Énkele portretten van koningin Emma werden uitgereikt, aan de land- stormere die bij de begrafenis tegen woordig geweest waren. Tevens ontvin gen de leden der B.V.L. nieuwe legimi- tatiebewijzen. De luitenant Van Meche len, die de prijzen en brevetten ter hand steide, hield een korte rede, over de zoogenaamde 2e ban. Deze 2e ban van landstormers boven de 40 jaar, kan in tijden van nood opgeroepen of aange worven worden uit hen, die geen dienst plicht meer hebben. Wegblijven zal als desertie worden beschouwd. Dit plan staat in verband met de door Alberda in de kamer aangekondigde „dappere on gehoorzaamheid". De heer Deerenberg en de comman dant der plaatselijke burgerwacht, de heer Kerling, spraken vervolgens nog enkele woorden van aympathie, jegens de B.V.L. De heer Tepe bracht namens de vereeniging „Oranje Boven" dank voor de hulp die de Oranjevereniging van de B.V.L. heeft mogen ondervinden. In een slotwoord zei de burgemeester alien dank. in het bijzonder den heer P. Versluis en diens orchestje en de heeren van de Gewestelijke commissie. Vervolgen» zong men nog staande 2 coupletten van „Zij zullen het niet heb ben", waarna men tegen half elf met vlaggedoeken en groen versierde «aal in hotel Belvédère yerliet. GROENTEN. EN FRUITCENTRALE. Zooals gemeld, mogen, ingevolge bet crlsis-tuinbouwbeeluit alleen aangeslote nen bij de Ned. Groenten- en Fruitcen- trale, fruit en groenten in voorraad heb ben, verwerken of verhandelen. Om de vereiachte erkenning te verkrijgen, moe ten aanvraagformulieren jvorden inge vuld. De afd. Schoonhoven en Omstreken van den Bond van Kleinhandelaren maakt in een advertentie in dit nummer bekend, waar en wanneer de commissie voor die invulling gelegenheid zal geven aan belanghebbenden in de, nader ge noemde, gemeenten, die tot dit ressort behooren. BLOEMfNMAQAZIJN ONZE" pgPUTATig IS 'N WA Af- BORGI Dcsilinvg TELEP 88 - SCHOONHOVEN huii t,ni,g«knri. HU nl Roalgo xroba ruit Tr.o.tin una. WunohUnltfk Ml mm took nog tot hwhtn ns do wond dienen oxer te gnu. Eehnla la MD leen ling xu de oir. n.l.o-eohool. WINKELWEEK. De voorjaarswinkelweek staat voor de deur. Morgen-, {Zaterdagmiddag, om 3 uur, zal burgemeester Nieuwenhuisen, eere-voorzitter van d'e winkeliersvereni ging „Schoonhoven Vooruit", haar op het stadhuis openen, waarna een muzi kale rondgang door de gemeente plaats heeft. Voor Maandag vermeldt het pro gramma een openlupht-biosooopvoorstel- ling op de Stadhuisbrug; ze begint om half negen. Een zeer gewilde attractie, de marktavond, zal ook ditmaal niet ont breken; deze is bepaald op Dinsdagavond Woensdagavond wordt van 78'uur en van 8.469.30 uur ssn concert gegeven in de tent op den Dam. Bij dat allee komen verschillende aar dige reclames in de étalages, die stellig ook op zichzelf reeds aantrekkelijk zullen zijn. Een advertentie in dit blad vermeldt nog eenige bijzonderheden. MEI-VIERING. Naar gewoonte hebben de Schoonh. Besturenbond, de S.D.A.P. en de V.A.- R.A. gezamenlijk het Meifeest gevierd. Woensdagmiddag waren 260 kinderen benevene vele geleiders in de Nutazaal vereenigd, soodat die geheel vol was, toen „De Jonge Spelers" op de planken kwamen, voor een opvoering van „Bul letje en Booneetaak". De jeugd en de anderen met haar amuseerden zich uitetekend met de boeiende avonturen dezer wereldreizigers. Des avonds was de zaal niet zoo vol, als gewoonlijk. De voorzitter, de heer G. Peerbolte, die, na het zingen van do „Internationale" door de Stem des Volks den avond opende, schreef dat iets ge ringere bezoek toe aan het feit, dat men ditmaal geen reductie op den toegangs prijs had kunnen verleenen aan werkloo- zen, omdat een deel hunner in wekelijk- sche bijdragen het volle bedrag had be taald. Verder verwelkomde de voorzitter den spreker en de spelers, alsook „De Stem des Volks", die onder leiding van dsn beer B. A. Hoon weer medewerkte; spr. beval hst lidmaatschap dezsr ver eeniging, die op dat punt niet vooruit gaat, warm aan. Vervolgens met enkele woorden de be- veekenis van deze Mei-viering schertsen de, wees de heer Peerbolte op de nieuwe tegenatand die de beweging heeft te weerstaan in het fascisme. Hij herinner de aan de gebeurtenissen in Duitschland en Ooatenrijk en terwijl het koor „Aan de Strijders" zong, herdacht de vergadering staande de partijgenootsn, die bij den bloedigen politieken strijd te Weenen zijn gevallen. Tenslotte volgde een opwekkend woord voor toetreding tot de S.D.A.P. J)a Stem" zong nog een strijdlied tn daarna hield de beer W. Sanders, van Gouda, de Meirede. Hij m1 daarin o.a., dat het thana de 44e maal was, dat de arbeidersbeweging dit feest viert, ditmaal al onder zeer ongunitige omstandighe den, die ook dezen spreker deden afdwa len naar het buitenland. Hij weea op de sohoone, dooh onvervulde beloften van Museolinl, en op den toestand ln Duitsoh land en wijdde eveneens tanige woorden aan Oostenrijk, Den blnnenlandaohen toe stand besprekende, etalde epr. de „brave rijke burgen" aan de kaak. die gewoon zijn soo af te geven op de hebzuchtige arbeiders en die door bun belastingont duiking den staat jarenlang voor groote bedragen hebben bestolen. Met een hoop- vollen blik in de toekomat en een opwek kend woord aan de arbeiden, bealopt ia ■preker zijn rede. Behalve nog drie liederen ven „De Stem dee Volks" hebben „De Jonge Spe lers" verder den avond gevuld. Drie vaar. dige acteurs gaven een paar fragmenten uit „Maseamensch", een eigenaardig, heftig stuk, dat Ernst Toller in een koortsachtige opgewondenheid, die uit vrijwel eiken regel van den tekst blijkt, in enkele dagen in de gevangenis heeft geschreven en dat een belichting beoogt van het probleem „geweld en geweldloos heid". Na de pauze voerden twee dezer spe lers éen aardige voordracht van Bredero op, „Sijmen aonder Soetighflidt", een le vendig stukje tooneel, dat buitengewoon vlot werd gespeeld en dat vooral bekoor de door zijn oud-Hollandschen tekst, hoe wel die voor een groot deel van het pu bliek wel wat moeilijk zal zijn geweest. Een goed strijkje onder leiding van den heer Baars vroolijkte de pauzen op en zorgde voor balmuziek, nadat de trekking van de gebruikelijke verloting had plaats gehad. ONGELUKKIGE VAL De 13-jarige P. Eshuis, uit de Haven straat, is Woensdagmiddag bij het korf ballen op het voormalige excercitieterTein zoo ongelukkig gevallen, dat zijn schou der vrij ernstig gekwetst werd. Aanvan kelijk meende men, dat de wond gehecht moest worden, maar nadat de jongen DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. HENGELO, 4 Mei. Tijdens het hevige onweer is gisteravond het 11-jarig zoon tje van heer Olde Kalter te Hasseloo ge dood. Een meisje, dat den jongen bij de hand hield, viel bewusteloos neer, doch bleek later ongedeerd te zijn. STAKING TE ENSCHEDE. ENSCHEDE, 4 Mei. Vanmorgen zijn 60 weversjongens, werkzaam bij de fabriek „Noorderhagen" in staking gegaan. De arbeiders hadden een verzoek om loons- verhooging gedaan, dat niet was ingewil ligd. I IJUÜ Hst BOTERMERK. DEN HAAG, 4 Mei. De Crisis Zuivel- centrale maakt bekend dat voor de week van 012 Mei de prijs voor het crisis- botermerk en dis van de vervoérvergun- ning voor buitenlandsche boter zijn vast gesteld op f 1 per K.G. GEEN MASSAKOLONISATIE IN ANGOLA. Portuflfleschs verklaring. LONDEN, 4 Mei. Ds Portugsesche mi nister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat een bericht, als zoudsn er plannen bestaan om 6 millioen Joden in Angola (Z.W. Afrika) te koloniseeren, van iedersn grond is ontbloot. De Portu gsesche regeering zal nimmer kolonisatie op gyoote schaal in overweging nemen. Daarentegen zal zij individueele personen die zich in Angola of een andere Por- tugeesche kolon:ale bezitting willen ves tigen, iedere concessie doen. IN DE DOMMEL GEREDEN. BIJ poglna om auto-portlir ts sluiten. ST. MICHIELSGESTEL, 4 Mei. Gister avond reed de handelsreiziger J. v. Rik- s:el uit Vught met zijn auto door het dorp, waar hij 8 inzittenden liet uitstap pen. Met een geopend portier reed hij daarna verder. Waarschijnlijk heeft de heer v. R. enkele honderden meters ver der het geopende portier bemerkt en bij zijn pogingen om het te sluiten, moet hij de macht over zijn stuur verloren heb ben. Voorbijgangers zagen de wagen van den weg zwenken en in de Dommel ver dwijnen. Men begon met reddingspogin gen en na ongeveer 8 kwartier gelukte et de auto met een takelwagen te lich ten. De heer v. R. werd levenloos in de auto liggende aangetroffen. Het alacht- offer was 28 jaar an laat een vrouw en kind achter. VLIEGONGELUK OP ZEE. Ds bslds Inzittenden gedood. RIO DE JANEIRO, 4 Mei Tusschsn Rio de Janeiro ou Porto Alrgro is eon watervliegtuig van den Braziliaan«chen kustdienat van de „Syndicale Condor Li- miter' bij het dalen op zes over den kop geslagen en in de diepte verdwenen. Do Braziliaansche bemanning, bestaande uit den piloot en den radio-telegrafist, kwa men hierbij om het leven. BRAND IN,DROOGDOK. Vlsr dooden, 12 gewonden. NEW YORK, 4 Mei. In het dok van de ..Barber Steamship Company" ts Brook lyn is Donderdagavond oen brand uitge broken, dis hst hssls dok vernielde. Vier personen werden gedood, 12 brandweer leden gewond. BANKOVERVAL Ollllngar erbij betrokken? TOSTORIA (Ohio), 4 Mei. Bandieten, die ln een met een maohinegeweer be wapende auto «aten, hebben Donderdag avond een overval gepleegd op het filiaal van de „Firet National Bank" en ontkwa men met minstens 2 bankbedienden ali gijselaars en een groote hoeveelheid geld. Een der bankbedienden zei, dat hij ver moedt, dat onder de bandieten John Dil- linger was. INBRAAK OP PAIRIEKGKANTOOR. 4400 gestolen. BOEKILO, 4 Mei. Vanmorgen om 0 uur ontdekte de directeur van de Coop. ALWEER EEN. Nasar waarneming in den morgen van 4 Mei. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen; zwaar bewolkt tot betrokken; later opklarend; aanvankelijk nog regen buien met kans op onweer; weinig ver andering in temperatuur. Waterstand: Schoonhoven hg. water 9.uur, 1.22 M. Vreeswijk hoog water 9 45 uur, 1.20 M. Keulen stand 1.09 M., val 0.04M. Maastricht 3 Mei 41.40 M., was 0.10 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 01 graden Fahrenheit. ©Laatste Kwartier Zondag 0 Mei. Vrijdag 4 Mei: Op z.44, ondier 8.0S. Op 1.40. Stoomsuivelf&briek te Boekelo, dat er was ingebroken. Het bleek, dat men zich door middel van een valschen sleutel^ toegang had verschaft. In het kantoor bevindt zich een oude brandkast, welke is geopend. Een bedrag van f 4400, deels behooren- de aan de fabriek en deels aan den direc teur, is ontvreemd. De fabriek is tegen inbraak verzekerd, de directeur niet. ONVOORZICHTIG RIJDEN. Voor de Rotterdamsche Rechtbank stond terecht J. v. H., poelier uit Moer- capelle, verdacht van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. In December 1933 had hij met zijn auto op den hoek van de Bergweg en den Ceintuurbaan te Rotterdam een van rechts komende bak fiets, die dus voorrang had, bestuurd door G. H. Kersemeijer zoodanig aangereden, dat Kersemeijer een diepe vleeschwond en een gebarsten kuitbeen bekwam. Verdachte zei, dat hij op eenigen af stand nog signalen had gegeven. Boven dien had hij het slachtoffer niet kunnen zien door een reclamezuil, die juist op den hoek stond. Getuige Kersemeijer heeft echter geen signalen gehoord. De vader van het slachtoffer deelde mee, dat verd. kort na het ongeluk bij hem geweest was en had toegegeven geen signalen gegeven te heb ben. Getuige J. P. Jansen, die de aanrij ding had bijgewoond, verklaarde, dat wel het slachtoffer, echter niet verdach te signalen had gegeven. De vader van verdachte werd hierna als getuige a décharge gehoord. In zijn requisitoir eisohte het 0. M. een maand hechtenis, met ontzegging ven de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor dsn tijd van een jaar en toewijzing van de oiviele vordering. naar het «lekenhule te Utrecht xerxoerd 1 j„ivhnot ie in Enae- WM, weer nu rij» echonder xerbendu Eu aiuw mode1 dn^otj. «M had, ii hij nog dienselfden avond naar l«*d vaa KRABBEN ALI VI8CHM00RDENAARS De Chineeaohe Wolhandkrab, een bui tengewoon vraatauohtig dier, dat aoo groot wordt als ssn flinks mannenvuist, ls eerst kort voor den oorlog in Duitsch land terecht gekomen. Thans, na ruim 20 jaar, hebben deze dieren zich zoo sterk vermenigvuldigd, dat ia het geheels stroomgebied van den Beneden-Elbe geen sloot en geen haven er meer vrij van was. Overal, waar slechts water is, we melt het van groote en kleine wolhand- krabben. Naarmate hun aantal grooter werd, nam het viecbrijkdom ren de Elbe af. De visschers worden tot wanhoop ge dreven door de vangsten, die steeds een zelfde beeld vertoonen: een menigte wol- handkrabben en een paar beschadigde, in staat van ontbinding verkeerende vis- schen ARKEL. Mei. Getrouwd: A. Sleeuwonhook en A. de Groot. KL Prins en M. Hage. Overleden: W. van Lopik, il j„ ^ed. van H. A. van Hees SCHOONHOVEN, 2 Mei. Veilingbe- richt van Schoonhoven en Omstreken. Alles eerste soort. Blanke schijvers 12 14 cent, Brederode 13—14 cent, spinazie 2lA—9X cent, uien 2—3 cent. alles per K.G.; Kropsla extra 34 cent, id. Ie soort l1/»21/» cent, per stuk; radijs 1 V»2 cent, rabarber 34 cent, per bos; Jaffa sinaasappelen 6—7 cent per stuk. Avondeierenveiling: groote eieren f 2,25 f 2,40, henneneieren f 2,062,10, eend- eieren f 2,05—2.15, alles per 100 stuks. I Veel aanvoer. Handel matig. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Sehoonhovenaaha Oourant VRIJDAB 4 MEI 1*4 halve voor een deteotlve, Op een afgeme- ten toon bood hij zijn excueee voor de eto- ring aan en verzekerde Duran, dat hij natuurlijk niet in 't minst verplicht was, hem ter wille te zijn. Doch Duran was al naar hem toegekomen en begroette hem, alsof ze schoolkameraden waren ge weest I Daarna was hij hem hulpvaardig ge weest bij het doorzoeken van allerlei doo- zen, koffers, kasten enz, Het afscheid was, van den kant van Duran, weer allerhartelijkst. „Ik hoop toch," zei hij, beide handen op de schouders leggend van den detec tive. dat dit vergeefse he bezoek U niet te veel tegen mij ingenomen heeft en ik U spoedig zal terugzienI Het is misschien dwaas van me, maar ik heb nu eenmaal een zwak voor iedereen, die direct of in direct met de politie in verband staat. De detective vertrok, even afgemeten als hij gekomen was. Duran stak een sigaar op en nestelde zich in een heerlijke, diepe fauteuil, en diepte uit zijn zak een pakje op. Een heimelijk plezier deed hem schud den van den lach. Daar had me die slim me detective zijn heele huis onderste bo ven gehaald, had hem gefouilleerd, hem zoowat binnenste buiten gekeerden toch, toch zat hij hier en kon zich weer verlustigen aan het glinsteren van de mooie steenen. Hij opende het pakje en toen.toen sperden zich zijn oogen wagenwijd open van schrik. Hij werd bleek, kon het niet gelooven. en toch moest het wel: De steenen waren verruildl Er wartn kiezelsteenen ln de plaata daarvan. Ziedend van toorn en verstomd van verbazing wierp hij de steentje» op de ta fel en begon te lezen, wat er geeohreven etond op het papiertje, dat eromheen zat. „Waarde Heer. Men behoeft niet altijd iemand eerst te fouiileeren, voordat men weet, waar hij iets verbergt. Men had me veel verteld van het myste- rie-Duran. Ik dacht erover na, Uw bekende apottend-vriendelijke jovia liteit tegenover de polltiemenBchen, kwam me verdacht voor, Een truo? Waartoe? De aandacht afleiden? Ik peinsdeen vond de waarschijn lijke oplossing. Een man als U moet de hand niet omdraaien voor wat zakkenrollen. Wat was eenvoudiger, dan de juweelen, waarnaar men ging zoeken, te smokkelen in den zak van een politieman, om ze daarna er weer uit te halen bij een hartelijk af scheid? Een kleinigheidje voor een goed zakkenroller! Daarop spehulee- rend, ben ik vandaag bij U gekomen en tijdens een van mijn snuf/elpar- tijen in Uw kast, die zoczeer Uw ver maak opwekten, ruilde ik het pakje, dat U bij de begroeting in mijn zak had gestopt, voor een ander U zult een andere truc moeten beden ken!".... Duran was drie dagen mok van woede, om maar te zwijgen van wat zijn mede plichtigen zeiden, toen ze hoorden, dat de juweelen verdwenen waren. Het ergste was echter, dat ze hem yan ean gemeene truo verdachten, toen bleek, dat de detec tive Mr, L. Simons mot de heel» zaak niets te maken had en nooit bij Du"&n was geweest. Wie het wel was, kwam Duran niet te weten. Dooh nu peinst hij over een nieuwe truo. Overal zijn hier te lande „Muizenvallen" uitgezet, Heel geraffineerd en handig. Haast onstrafbaar voor de wet. De op aas beluste „muizen" Trekken er helaas op aan En de „muizenvangers" weten Hier en daar hun slag te slaan. 't Is alweer het oude trucje En het lukt vaak opperbes?: Menigeen laat zich verlokken Door de hooge interest, Hooge winst voor weinig moeite, Dat lijkt inderdaad zoo mooi. Maar de opgeapaarde duiten Zijn de felbegeerde prooi, HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen worden u toegezonden, in dien u het vereisohte bedrag stort op postrekening 19U910, Knippatronendienet te 's-Oravenhage, of in postzegels per brief toezendt aan de Moderedactrice, Muxenstraat BOB te 's-Gravenhage. FRAAIE JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. (Nr. 3012). Ditmaal vragen we uw aandaoht voor een eenvoudige, doch niettemin aardige middagjapon. Als steeds is hier ook een voud het kenmerk van het ware, Een middagjapon mag trouwens nimmer op zichtig zijn, Zijden of wollen weefsel*, ef fen of bewerkt, leenen zich buitengewoon good voor dit zeer afkleedonde model voor eon middagjapon. De halsuitsnij ding mot puntig geknipt reohterpand go- ven liet figuur eon goede lijn, terwijl de smalle reop van dubbele, schuin gekuip te crêpe georgette of crêpe de ohliie ln vlotte ahabot eindigt, De slulltng ge schiedt mot 8 knoopen, M.ouw is aange sloten en heeft eenige smalle, puntig toe- loopende nervures, De tweebaans rok, die oen weinig geklokt ls, heeft aan voor- en achterbaan eveneens een smalle nervuie, die op het patroon met een potloodlijn ls aangegeven en waardoor de roklengte lets gebroken wordt, Patronen aljn verkrijg baar, ook in groote malen, tot on met maat 62, Aanvragen kunnen geschieden onder nummero 3DÏ2 Prijs f 0.68. OVERGOOI ER MET BLOUSE. (741) Overgooien wordtn nog steeds veel gedragen an geen wonder, want vel* Jur ken leenen zioh uitstekend om te ver maken. Ook een Jurk, die te kort ls, kan b.v, verlengd worden door de taille wat Weinig ls er te beginnen Tegen deze zwendelarij, Meestal loopen de bedriegen Juist op 't kantje af nog vrij. Er ls maar één maohtig wapen Eh dat neme men ter hand: Tegenover al die zwendel Stelle men 't gezond verstand. lager te laten vallen door het aanbrengen van bretels. Bijgaande overgooier kan van effen of gewerkt materiaal gemaakt worden en wel van wollen stof, cretonne, linnen enz. en met verschillende blouses gedragen worden; voile, matting, re- formstof, kunstlinnen, shantung. De keus is groot genoeg en met een weinig over leg kunt ge overal zeer billijk slagen. De blouse kan met lange, zoowel als met korte mouwen gemaakt worden, alleen bij bestelling dient dit te worden aange geven, De rok bestaat uit voor- en ach terbaan die beide gedeeltelijk opgestikte plooien hebben, Benoodigde stof voor on geveer 12 Jaar 2 M., van pl.m. 90 o.M. breedte voor den overgooier, 2 maal de hoogte, indien korte mouwen worden ge maakt. Met lange mouwen 45 c.M. meer. Patronen kan men aanvragen onder nr. 741 met vermelding van den juisten leef-v tijd. Prije f 0.68. door CHARLES DELAMBRES. Een man kan in een groote otad langen tijd een dubbel leven leiden on voel doen, wat jarenlang misschien onbemerkt blijft. Doch er komt een lijd, dat zeksre dingen gaan opvallen. Wanneer een zekere mijnheer Duran, bescheiden verzekeringsagent, zich kan permitteeren, een luxueuse woning te houden, een auto en andere aardigheden, dan moet dat op don duur zijn omge ving wel verdacht voorkomen en, als het lang duurt, zelfs de politial Wanneer nu het merkwaardige feit zich voordoet, dat deze Duran steeds op reis gaat een tijd je, nadat er een belangrijke juweelendief stal had plaats gehad, welke reizen met zijn officieele betrekking lq geen enkel verband staan, dan komen scherpzinnige geesten op het laatst tot de logische con clusie, dat er verband bestaat tusschen: 1. de merkwaardige luxe des heeren Du- rans huidig leven; 2. de diefstallen; 8. de reizen. Zoo raakte de politie te Parijs lang zaam maar zeker tot de overtuiging, dal meneer Duran heelemaal niet zoo'n bra ve, rustige, joviale burger was, als hij zich voordeed, doch doodgewoon een heler en smokkelaar van gestolen juweelen. Doch verder kwam de politie niet. Men fouilleerde Duran verschillende malen, Het resultaat was nihil. Duran amuseer de zioh Iedere maal dat hij, óf vlak voor zijn vertrek naar het buitenland, of vlak erna, of plotseling thuis werd gefouil leerd, Hij grinnikte als zijn woning on derste boven werd gehaald en bood den politiemannen vriendelijk een kleine ver snapering, „om weer nieuwe kraohten en moed te verzamelen". Zij wisten heel goed dat hij een of ander* truo erop nahield. Doch welke truc? Duran's terreden gezicht werd hun een kwelling. Toen had de groote inbraak bij een der grootte juweliere van Parijs plaats. Een politiespion wist met zeker heid te vertellen, dat Duran de juweelen ln zijn bezit moest hebben; en waarschijn lijk binnenkort naar het buitenland zou vertrekken. Er werd huiszoeking gedaan, doch geen spoor van de juweelen. Duran, joviaal en apottend-vriendelijk als steeds, klopte den inspecteur op den schouder, drukte hem beide handen, ge droeg zich alsof hij een oude vriend te rugzag en spaarde don woedenden man zijn spottende opmerkingen niet, toen hij onverrlchtorzake moest verdwijnen. Zoodra do pohtlemenschen weg waren, haalde Duran een klein pakje uit zijn zak, dat hij opende, om zich te verlusti gen aan het fonkelen en stralen van bril- lanten, robijnen en smaragden, Als altijd waren uit de gestolen siera den de steenen alleen gehaald en naar Duran gebracht. En tooh dozelfde zak waaruit ze nu gehaald waren, was ettelijke malen door zocht. Even later meldde z'n bediende bezoek en toonde hem een kaartje: Mr, Simons, Detective. Duran floot zachtjes, Aha, de bekenda particuliere detective, dlo blijkbaar of door den bestolen Juwe lier, of door de verzekeringsmaatschap pijen ln dienst was genomen. Hij voelde oen mengeling van genoegen en angst. Simons had da naam, een slimme korel te zijn. Zou hij de truc niet doorzien, die zoo eenvoudig wit*, maar daarom zoo ge niaal? Simons werd binnengelaten, Een deftig uitziend man met afgemeten gezicht, die men voor alles zou hebben kunnen hou den; van bankier tot doodbidder toe, be- door R1DQWELL GULLUM. 16 Op dat oogenblik was Jacob klaar met zadelen en nu liep Tresier om het groote dier heen, het strooiend en kloppend en toesprekend. En zij keek naar hem met oen boos stralend oog, dat niet veel goeds voorapeldé. Toen nam hij van Jacob een groote rijzweep aan en die om zijn pols draaiend, klom hij op haar, terwijl de mannen hot verstikkend touw strak aan haalden en behalve het hijgen, terwijl zij haar adem snakte, stond zij zoo stil als een paal. Hij nam de teugels, die door een lus van den halater gehaald waren en zat klaar. Jacob ging op zij en hield het eind van het touw vast. Tresier gaf het woord. De twee mannen gingen op zij, terwijl Jacob mot een handigen, vluggen zwaai den halster van haar hoofd af haalde. Dadelijk begon de strijd. Naar beneden ging het hoofd ran de dame (de jongens hadden een anderen naam voor haar) en zij schoot met ge- kromden rug de hoogte ln, tot zij er uit zag als een omgekeerde u, waarvan de uiteinden elkaar bijna raakten, zoo dicht waren zij bij elkaar. Zij dook niet als een wipplank, maar de stijve beenen alle vier bij elkaar etf 'haar gTOote hoofd er tusschen in verstopt. En bij den eer sten sprong vloog Tresier een voet uit den zadel, boog voorover en toen terug en kwam eindelijk weer terug op de plaats, vanwaar hij vertrokken was. En (oen hij zweer in den zadel terugviel, aloeg zijn hand tegen een opgerolden dekenriem achter de zadelboog en instinktmatig grabbelde hij ernaar en klemde zioh er aan vast, alsof zijn leven ermee gemoeid was. Weer schoot zij naar boven en draalde zich met overleg in de luoht om, soodat zij met haar hoofd kwam te staan op de plaats, waar haar staart geweest was, Het was een wonderbaarlijke, kraohtfge sprong, berekend om den beate uit den zadel "te werpen. Treiler was er weer half uit, maar die dekenriem redde hem en de volgende sprong wierp hem er weer ln. Nu warden haar sprongen als de schoten ul{ eon mitrailleuse en de man op haar rug werd duizelig, alles draalde hom voor de oogen en hij voelde hoe het bloed hem naar de trommelvliezen vloeide. Maar met een wanhopige vol harding bleef hij zich aan zijn riem vastklemmen en behield zoo zijn zit plaats. Dooh het kon zoo niet voortgaan en dat wist hij, ofschoon de toeschou wers reeds begonnen te hopen, dat hij de heks had afgemat. Zij kenden echter den duivel niet, waardoor zij bezeten was. Eensklaps scheen het, alsof haar iets was overkomen: haar beenen schoten on der haar weg, toen zij na een vervaar lijken sprong weer op den grond terecht kwam. Nu werd haar plan duidelijk. Maar gelukkig had haar kapriool het ver ijdeld, want Tresier was ver van haar afgeschoten en toen zij op den grond rolde, kroop bij nog verder van haar weg. Hij stond weer op, maar niet, voordat *ij gewaar werd. dat hij ontkomen was. Met woest instinkt van een menschen-eet- ster was zij overeind gesprongen en ging met open bek op hem af. Het waren Ja cob's handigheid en wonderlijke kunde, die hem redden. Het touw vloog door ds lucht en pakte haar, de lus viel over haar hoofd met nauwelijks genoeg ruimte tus- schen haar neus en den rug van haar slachtoffer om den lasso te laten passee- ren, Met een ruk werd deze aangetrokken «n haar hoofd werd met aulk een duw op zij getrokksn, dat slj bijna viel. Weder werd slj half veratlkt en hoor baar ademhalend, maar met aljn bloed aan het koken, zat Tresier reeds wesr bo venop haar, voordat ds mannen, dJe haar vasthielden, zijn voornemen raadden, De merole had schuim op den mond en het zweet liep langs haar zijden, Het wit van haar oogen was thans vlammend rood, en toen zij weer losgelaten werd, trachtte zij de beenen van haar berijder af te schudden, Toen dit niet lukte, wierp zij baar hoofd heftig achterover en hierop onvoorbereid, kre^g Troeler den slag 'lak voor den mond. Toen ging zij op baar achterbeenen, terwijl zij met haar voor- beenen in de lucht trapte en het volgen de oogenblik viel zij achterover, En weer was het, alsof hij door een wondor was ontkomen; hij gleed uit den zadel «n rol de weg, Toordat zij neerkwam. Dezen keer was zij gevangen, voordat zij overeind kwam en toen zij eindelijk opstond, was zij versuf! en gesohokt, hoe wel nog niet overwonnen. Weer steeg Tresier op. Hij was ge schramd en bloedde en '.rilde, alsof hij de koorts had. En np probeerde de merrie een nieuwe kuur, Zij bukte, maar nu buk te zij loopend. Haar lichaam draalde en kronkelde met vreemde, slangachtige gol vingen en haar lijf scheen, onder zijn beenen in elkaar te schrompelen, als of zij met een vast plan haar geheels lichaam ln elkaar trok, Toen zij hiervan genoeg had, stond zij eensklaps stil en begon hevig te schoppen met haar hoofd laag tusschen haar voorbeenen. En Tres- Ier voelde zich met zadel en al over haar schoften glijden, Toen begaf hem plots de dekenriem. Deze kraakte en brak en hij schoot ais een nieuw afgeschoten vuur pijl uit den zadel. En toen de merrie weer was opgevan gen, stond zij zonder zadelydat nu dicht bij de plek lag, waar hp&r berijder ge vallen was. Zij bad aiohselve schoon ge bukt en geschopt door de nog dichte buik riem heen. Tresler bloedde uit neus en ooren, toen hij weer opsteeg. De sadelriemen waren zeer stijf aangshaald so de merrie was zoo bulten adem, dat zij niet in staat was zioh op te blazsn sn den druk te weer staan, Maar niettegenstaande dat, vooht zij, alsof zij door esn duivel bezetsn was en, uitgeput en sonder de hulp van den zadelriem, werd de ruiter or telkens en telkens weor afgeworpen. Vijf koeren viel hij en vijf keeren steeg hij weer op, om dat hij goen armen of beonen had gebro ken, Maar hij hegon hulpoloos te worden. De toeschouwers zagen echter, wat voor hem verborgen was. Do merrio was op; zij was werkelijk verslagen. Toen hij den vijfden koer in den zadel klom, zouden haar bokkesprongen nog geen zuigeling uit den zadel hebben geworpen: en toen zij dat merkten, riepen zij allem als uit één mond hem toe: „Zeg, ransel haar, jongenl ransel den duivel uit haar lijfl" brulde Jacob. „Snijd met de zweep haar lover uit haar lijf!" riep Lew. „Ja, laat haar loopen, tot zij nl«t meer kan," voegde Raw erbij. En Treeier gehoorzaamde werktuige lijk. Hij was te uitgepunt om veel te doen, maar hij wist toch de zweep over haar schouders te leggen, totdat zij van pijn op de achterbeenen ging staan, oen ge weldigen sprong voorwaarts deed en den weg afrende als een bezetene. Het was etenstijd, toen Tresler op de hoeve terugkwam. Hij keerde terug met de merrie geheel afgemat en handelbaar. Hij was van den strijd hersteld, terwijl zij ternauwernood energie genoeg overhad om haar eene been voor het andere te zetten, ZU was overwonnen. Om Arizo na's uitdrukking te gebruiken, die hij be zigde, toen hij haar langs de dsur van het volkslogies zag kruipen: „Ik geloof, dat zij aoo'n lading heeft gehad, dat haar veertn op barsten ■taan." En Treeier laohte Jako vlak in stin ge zicht uit, toen deie in de schuur kwam, terwijl hij het dier afwreef en nog aan merkingen maakte op aljn werk, ,jZeg, waar ben Jij geweest, sou ik wel eens willen weten?" vroeg hij booe. En toen hij bet beklagenswaardige eobouw- spel van de uitgeputte merrie aag, voeg de hij erbij: „Ja hebt die merrie geruï neerd en dat zal je moeten vergoeden, Wij houden er geen paarden op na om se door de knechts kreupel te laten maken. Zie je. wat je gedaan hebt? Je hebt haar hart gebroken." „En als ik er kans toe had gezien, zou .k hot haar nek ook gedaan hebben," ant woordde Treeier zoo heftig, dat de op zichter tot zelfverdediging genoodzaakt win hem alleen to laten. Dien middag begon hot eigenlijke hoeve-werk. Lew Cowley werd met Tresler uitgezonden om hem te onderrichten in Jiet repareeren van prikkeldraadomheiningen. En nogal voraf gelegen weide was verbroken door het hoornvee, dat er buiten liep. Lew bleef lang genoeg bij hem om hem te wijzen, hoe t IJzerdraad getrokken moeat worden en hoe gespleten en toen reed hij weg naar ander werk. Tresler was blij, dat hij zich op d« prai rie bevond, ver van den onverdrageMjken invloed van den opzichter, Het wan een warma middag, maar helder 4°or den zonneschijn, die in de schaduw der ber gen zoo opwekkend was. De welden, waar hij aan het werk was, verschilden van de dun en met veel onkruid begroeide prairie ofschoon zij van denzelfden oorsprong waren. ZU waren begoten en over en over gezaaid met gra* en klaver. Het gras groeide hoog op tot aan dt knieön van het paard, en het kalme, hard wer kende dier, zijn eigendom, genoot van het welriekende voer, waaraan het kon knab belen, terwijl het langzaam voortliep, (Wordt miom).

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 2