- 3®?^ Plaatselijk nieuws I f Kantongerecht Gouda 1 j Burgerlijke Stand, j VOOR DE JEUGD. Buitenland L Binnenland TWEEDE BLAD. JAPON MET LOS MANTELTJE. (Nr. 2003.) Soepele MBMUwtof, aoowel al* effem glj- 4e k turnen toot dit aardige japonnetje verwerkt warden. Het ie niet alleen ge- kleeder. om Wj een japon een manteltje te dragen, doch met kille dagen teven* praotisoh. De blouse heeft een eenvou dige garneering van liohte eijde, terwijl 3 smalle nervures, die op het patroon met een potloodlijn aangegeven zijn, meer teekening geven. Ook in de voor baan der rok, zijn dee nervures aange bracht en loopen naar onderen toe bree der uiteen, waardoor het breede der voorbaan verbroken en den indruk geves tigd wordt, van smalle baantjes. Het manteltje heeft aansluitende mouwen, evenals de japon en een shawl-kraag, die tot niets toe uitloopt, sluiting met één knoop op taille-hoogte. Zeer modern ia het Be mantel nou der mouwen te dra» gen, dooh met klokkende volants, die den bovenarm gedeeltelijk bedekken. Indien dit laatste verlangd wordt, gelieve men bij de bestelling van dit patroon, dat in alle maten onder nr. 2003 aangevraagd kan worden, op te geven. Prij* f 0.Ö8. ELEGANTE NAMIDDAG-JAPON. Ook voor oezatta figuran. (3040) We zouden deze japon van fataaie-flu- weel willen maken met een garneering van effen zijden crêpe georgette, dat van onder de revera uitkomt, langs de hals gaat, om door een opening, die in de re vera gemaakt wordt, in een dubbele oha- bot te eindigen. Deze garneering ia zeer Ongemeen en het geheel kleedt zeer af. De mouw bestaat uit een aangesloten voeringmouw, waarvan het ondersta ge deelte uit het materiaal der «tof bestaat en nauw aangesloten ia, da bovenmouw valt erover heen, zóó, dat hij 15 a 20 c.M. korter ia dan de ondermouw, terwijl het wijde ondergedeelte wordt tegenge- voerd met crêpe georgette. De garneering bestaat op de rok uit knoopen, terwijl het lijfje 1 knoop als sluiting heeft. De voor baan bestaat uit twee gedeelten en de achterbaan is uit één stuk. Fraaie patro nen in elke gewenschte maat voor f 0.58 onder nummer 3040. VLEESCH-KOEKJES. Pl.m. 50 gram vleeschresten, 100 gr. oud brood zonder korst, peper, zout, noot, 1 theelepel zeer fijn gehakte peter selie, 1 uitje, 1 ei, paneermeel, boter of delfrite. We k unnan restjes vleesch gebruiken voor deze koekjes, b.v. van soepvleesch en kal fa- of v&rkensvleeach en hakken of malen dit fijn. Het brood weeken we in water of melk en knijpen het vocht daarna goed uit, waarna we het met een vork fijn ma ken en mengen; daarna vleesch, brood, ei, peterselie, 't zeer fijn gehakte of ge raapte uitje, peper, zout en noot door el kander, waarna wij een goed samenhan gend geheel, dat wij in tienen verdeelen, NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SehoonhovtnscheCourant VRIJDAG 4 MEI 1934 MODEGRILLEN. hebben verkregen. Daarna moeten we die deelen met een houten lepel plat slaan en aan beide kanten met paneermeel be strooien. In een koekepan wordt boter of del frite warm gemaakt en hierin worden de koekjes san beide zijden bruin gebakken, daarna warm opgediend. RUST-KOEKJES. IX ons rijst of 450 gram gekookte rijst, 90 gram bloem, 100 gram suiker, 2 eieren, fijne kaneel en delfrite, slaolie of boter, zoonoodig een X kopje melk. We kloppen de eierdooiers met ka neel en suiker, voegen de gekookte rijst en de gezeefde bloem erbij met een half kopje melk. Zien we, dat het beslag lte dik ia, dan doen we er nog een scheutje melk bij, doch het moet zóó stevig blu- ven, dat de koekjes niet in pan uit vloeien. 1 Het laatst komt het geklopte eiwit, dat zeer stijf moet zijn bij het deeg en daarl na maken wij boter, slaolie of delfrite in een koekepan warm en bakken op een la-\ ge pit mooie kleine ronde koekjes, die aan beide zijden goed bruin moeten zijn. Bakken wij de koekjes op een groote pit, dan loopen we de kans, dat het binnenste te week en ongaar blijft. Warm opdienen; bestrooien met sui ker of met jam bestrijken. RABARBERC0MP0TE. 8 a 7 tabarberstelen, 200 gram lichte basterdsuiker, 4 eieren, lVi 2 lepels maizena. De stelen worden van de bladeren ont daan en in kleine stukjes gesneden, ge- wasscben en opgezet met bet aanhangen de water. We nemen het gas niet te hoog, opdat de compöte dan lioht aanbrandt en Toe ren van tijd tot tijd met een houten lepel. Zijn de stukjes gaar, dan kloppsn wij ze tot een gelijkmatige massa, waarbij wij de suiker in de aangemengde maize na voegen en alles even goed door laten koken. De schuimig geklopte eierdooiers Nieuwe beeéea, nieuwe kapselt. De moderne hoeden zijn niet meer overal even breed van rand, doch veelal breed afhangend in de hals, zoo dat het gesicht als het wa re omlijst wordt. In het midden vóór, waar't smal ste deel zich bevindt, ziet men een clip of een kleine strik van lint. De matelot wordt schuin gedragen en heeft een gar neering van bloemen of vruchten. Even terzijde opgeslagen randen worden véél gedra gen, doch passen niet bij ieder gelaat. Het haar past zich aan de mode aan, of, als men wil ook de hoed aan 't kapsel. Men ziet zeer veel krul len dragen of ook wel een rol, die laag in de hals ligt. Het haar laat het voor hoofd geheel vrij en Is zelfs gedeeltelijk glad op het hoofd, dan volgen ee- nige golven, welke in krul len eindigen. worden in den beginne druppelsgewijze bij de compote gevoegd, als deze echter wat afgekoeld is, met een dun straaltje, terwijl tenslotte het stijfgeklopte eiwit luchtig door de compóte wordt gemengd, die opgediend wordt met droge biscuits. Zitting van Woensdag 2 Mei. Het moois pakja. L. N. L. B. te Gouda werd bij verstek veroordeeld tot f 10 boete. Na een fas cistische vergadering was deze jonge man geverbaliseerd, toen hij in uniform zich naar zijn woning begsi. Verdachte vond de straf onwaarschijnlijk hoog en is tegen het vonis in verzet gekomen. „Hoe was u bij deze feestelijke gele genheid gekleed?" vraagt mr. De Jong belangstellend. „Ik droeg een zwart geribde pet, een zwarte jas en rijgkappen, net als een Avero-chauffeux in Amsterdam." „Dat stond wel gekleed, dunkt mij," zegt de kantonrechter. „Ik begrijp 't vol komen, jonge man Iedereen wil wel eens graag met 'n mooi pakje loopen." „De agent heeft me een beetje willen ken." „Linken, zegt u?" De agent zei: „U moet naar 't bureau, 'ant u hebt een p«t op. Maar die pet •aag ik altijd, als 't regent." De ambtenaar van het O. M. vindt het feit zeker strafbaar. Verdachte wijst op da kleedingatuiken afzonderlijk. Maar juist de combinatie drukt een staatkundig streven uit. Het is wsl merkwaardig, dat juist ds heersn, dis altijd btwsrsn 't ge zag hoog te houden, het 't ssrst ontdui ken. Hij eisoht bevestiging van het von nis. De kantonrechter, rekening houdend» met de menaohelijke zwakheid, het IJde le geuren met fraaie kleedingstukken, nochtans bij den man veroordeelends, be sluit oonfonn dsn eisoh. Uit Nleuw-Lskkerland. J. 8., uit Nieuw-Lekkerlaad, heeft 2 vatea gesmolten rundvet, inhoudende 40 K.G., gesmokkeld Verdachte heeft een monster in sijn sak. Want hij wil aan- toonen, dat dit teohnisoh vet is, dat niet eetbaar, slechts voor machines gebruikt wordt. „Ik heb *t vet voor de crisisbeweging gekocht, edelachtbare. Ik verkoop 't nu voor 10 cent per K.G." H. D., hoofdcontroleur, treedt als des kundige op. Zijn oordeel luidt: Gesmolten vet, dat hij niet graag zou willen eten 't Ia een beetje ransig. Maar de wet kent geen onderscheid tusschen technisch- of niet teohnisoh vet. De ambtenaar van het 0. M. lijkt de verdacte niet zoo onschuldig, als hij zich wil voordoen. Een knoeigeschiedenia, vindt hij het. Zijn eisch luidt f 300 sube. 80 dagen en verbeurdverklaring van het vet. De kantonrechter maakt er f 175 of 14 dagen van en verbeurd verklaring con form. a, Ds boter. P. H. K., uit (Moordrecht, heeft 3 pond boter ongemerkt per auto vervoerd. Toen een controleur de pakjes eens na- \jjer wilde inspecteeren, heeft deze bij verdachte de boter letterlijk uit de han den moeten halen. Natuurlijk wist K. Vin geen enkele criaiawet. Hij leest namelijk nooit kranten en dat ia hoogst roeke loos. f 30 Of dagen wordt verdachte opge legd. f De Goudsche markt Donderdags mag je te Gouda heel geea boter vervoeren. Dat wist d. T. uit. Schoonhoven niet. Toevallig was hij op een Donderdag inplaata van 'n Vrijdag met boter in Gouda. Nu krijgt hij f 80 sube. 5 dagen toegewezen. De rsuisl. Toen 't knechtje van E. van M,, sla- 3ger te Reeuwijk, reusel vervoerde, was 't merk er niet bij. ,,'t Merk was losgesp rongen," zegt de slager. Voor dit pondje reuzel vraagt de amb tenaar eveneens f 30 subs. 8 dagen. De kantonreohter vindt dit 'n beetje veel: J 15 subs. 3 dagen acht hij genoog De ambtenaar doet voorloopig geen af stand. De karnlnstallstle. A. de M, uit Nieuwerkerk a d. IJssel heeft nog meer op zijn kerfstok, dan dat hij alleen boter ongemerkt vervoerde. De ze verdachte bezit een karninstallatie, maar hij vond 't beter de ambtenaren niet binnen te laten. Je kunt nooit weten, wat die allemaal vinden. „Onwetendheid apeelt een groote rol, edelachtbare," luidt zijn verdediging. „En de heeren zijn toch binnengeko men." De ambtenaar van 'het O. M. eiacht 2 maal f 60 subs. 2 maal 12 dagen. De kantonreohter halveert den eisch: 2 maal f 30 of 2 maal 3 dagen. In 't fietsenhok. L. H„ slager te Nieuwerkerk a.d. IJs- eel, vindt het fietsenhok tot berging van rundvet geëigend. Wel, dat niet gemerkt is, wel te verstaan. „Dat is toch geen plaats voor rund- vet," verzucht mr De Jong. „Edelachtbare, 't was voor eigen ge- bruik." D# ambtenaar van het 0. M eiacht f 50 subs. 10 dagen. De kantonreohter is met f 30 of 5 dagen tevreden. Speelgoed kachelheutjes. Als 'n bakker vet inkoopt, «eet hij dat in de kistjes bewaren. Bakker W. H. te Stolwijkersluie had de kistjes klein gehakt om de kachel er mee aan te maken of aan de kinderen gegeven, om 't speelgoed in te bewaren. De ambtenaar van het O. M. wordt bij na onwel van het vele vet, dat hij moet verbeurd verklaren, maar: „We moeten niet slap worden, 't Vele geknoei dient te worden bestraft," roept hij uit. De eisch luidt: f 50 suhs. 10 d&gén. Het vonnis wijst f 20 of 2 dagen den verdachte tog. Zij, dis veel eten. Slagers, dat wisten we nog niet, eten bijzonder veel vet. Voor de „frisschig- heid" wordt dat vet op allerlei uitzon- dergelijke plaatsen bewaard. Of slager J. K., uit Haastrecht, 't in de kelder of op de vliering weg had gestopt, weten we niet meer, maar na een eisch van f 50 subs. 10 dagen, krijgt deze slager f 25 of 2 dagen hechtenis. Koskjss «puitin. J. B. uit Schoonhoven had nog plan- tenvet staan „uit een oud jaar, dat nie mand 'nu nog weet". Hij plaoht daar koekjes mee te spuiten. Hij had 't weg gelegd. Nu was 't door een controleur gevonden. „Ik had 't al lang weg moeten doen," verzucht de bakker. „Zeer juist gezien," zegt de kanton rechter.,, U mag f 10 boete betalen, te vervangen door 2 dagen 't Vet zal ik houden, maar koekjes zal ik er maar niet mee spuiten." Hst slaapvertrek. 0. de J. uit Schoonhoven meent, dat een melkhandelaar ongemerkte boter het best in de slaapkamer kan opslaan. Zijn schoonvader heeft ook iets met de zaak uit te staan. De ambteoaar van het 0. M. vraagt f 40 subs. 8 dagen. De kantonrechter neemt genoegen met f 26 of 5 dagen. Dure vlzch. W. v. d. Hvisscher te Stolwijk, in den polder Bilwijk, is leelijk tegen de lamp geloopen. Toen de rijksveldwachter C. L. 't erf op stapte, vond hij daar 4 vischschakera Twee daarvan waren boven de maat ge maasd. Aan de wargarens zat nog sloot- vuil, 't lag dus voor de hand, dat er juist mee gevischt was. Verdachte ontkent echter. De schakels kunnen ook wel eigendom van zijh vader of broers geweest zijn. De kantonrechter vindt het een prach tig mooi verhaal. „Ze zijn zeker komen aanwaaien?" vraagt hij. Verdachte krijgt f 7.50 of 1 dag en ver beurd verklaring van de schakels toege wezen. STREEFKERK. April. Geboren: Jacobus Leendert, z. van H. C. van Erk en T. C. Verburg Bastiaan, z. van A. Boel en P. Brand. Pleun Gerrit, ran A. Rietveld en 0. van der Veer. Overleden: W. Lekkerkerker, 4 J. J. den Butte^. 65 j., echtgenoot van L. Groen. RRITTWE JACHT. We gaan op jacht. Een geweer heb ben we niet noodig we nemen een veer en kunnen dieren in one jachtterrein schieten, die anders over den ganschen aardbodem verspreid wonen. Daarvoor hebban we op de eerste- plaats noodig ©en stuk karton van onge veer 40 c.M. lang en breed'. Dit karton beplakken we met lichtgroen papier en verdeelen dan de oppervlakte in 16 drie hoeken, zooals op het plaatje is voor ge- daan. Daarna plakken we in elk drie hoekje een van de dieren, die hieronder staan en die we van tevoren allemaal mooi uitknippen. Een driehoekje blijft dam mof opem, En »u rijn we al Wjat klaar. Alleen nog het jachtgerei. Daarvoor vouwen we van 'n stuk stevig papier een zoogenaamde vliegerpijl. Het papier, dat we daarvoor gebruiken, moet 12 o.M. lang en breed zijö. Dit vjouwen we kruiselings en langs de diagonalen (de diagonalen naar binen en de kruislijnen naar buiten vouwen). Kijk maar naar het plaatje. Als je zoover klaar bent, neem dan een oude pen en aohuif het gevouwen papier tus schen de punten en ons wapen is klaar Nu kunnen we zelfs op de olifanten jacht gaan. Het k arton met dt opgepakte dieren, one Jaohtterreii doe, leggen w» «P den vloer of op den grond, en zelf gaan we i op het zitvlak van een ouden stoel staan. Door het laten vallen van onzen pijl trachten we nu het beate dier te dooden Waar de onderkant de pen raakt, daar i hebben we getroffen. Jullie begrijpt natuurlijk nu al, dat niet elk dier evenveel waarde heeft. Elk dier -heeft een zeker aantal punten. En wie nu na drie keer schieten het hoogste aantal bij elkaar heeft, die heeft gewon nen. Hieronder staat een üjztje mat de punten, die de dieren tellen: olifant id punten. iiiiuiiii id m panter rendier pelikaan hyena aap .1. kangeroe ree vosje valk ooievaar haas sprinkhaan muie 14 punten. 13 12 11 10 9 8 7 6 4 3 2 Wie in het leege driehoekje' raakt, i* een slecht jager en moet één keer rijn beurt voorbij late» gaan, DERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovtneche Courant VRIJDAG 4 MEI 1834 Verlanging van den militairen dlenetpHcht In Frankrijk? Nieuw* verscherping van het conflict tusschen Polen en Danzlg, Te Parijs doet op het oogenblik in po litieke kringen hardnekkig het gerucht de ronde, dat de Fransche regeering een plan voorbereidt en weidra aan de Ka mer zal voorleggen, dat voorziet in een geleidelijken terugkeer tot een militairen diensttijd van één tot twee jaar. Reeds is in een der laatste zittingen van den ministerraad hiervan sprake ge weest, maar er was op dit punt tot nu loe geen enkele beslissing genomen. Een feit is, dat de generale staf, evenals de militaire experts aan het departement van Oorlog, dé wenschelijkkeid van een terugkeer tot langeren diensttijd krachtig bepleuên en dat hun opvatting in regee- -ringskringen sterk veld heeft gewonnen Van militaire zijde wordt er n.l. op ge wezen, dat de maatregelen, die een half jaar geleden op verlangen van de regee ring Daladier werden aangenomen, om in de vervulling der Fransche lichtingen gedurende de jaren 1934 t./m. 1938 te voorz.en, in welke jaren door de oorlogs verliezen het aantal recruten sterk in zinkt, onvoldoende zijn geworden in ver,, houding tot de Duiteche herbewapening. Het oordeel der deskundigen schijnt te zijn, dat de Fransche grensverdedlgingb- iinie, welke emde van dit jaar voltooid zal zijn, een grooter aantal dekkingq- troepen vereischt, dan waarover men krachtens de genomen maatregelen be schikte. Inmiddels bewaart men van officieele zijde zorgvuldig hot stilzwijgen over deze beweerde pl&nnen tot verlenging van den diensttijd, wat begrijpelijk is, omdat ze stellig groote beroering zullen verwekkon, die men te Parijs liever niet eerder zal doen oplaaien dan noodig zal zijn. Den laatsten tijd is de wrijving tus schen de vrije stad Danzig en Polen weer grooter geworden. Er Is een eenigszins gespannen verhouding ontstaan en te oordeelen naar een rede van staatsraad Forster, den nationaal-soclalist lachen gouwleider van Danzig, is de toestand zelfs een dreigend karakter gaan aanne men. Forster deed in die toespraak een fei len aanval op Polen. Hij zei o.a.: „Wij, zijn geheel machteloos en weer loos, maar juist daarom moeten wij er op aandringen, dat Polen zich aan de ver dragen houdt, want die vormen het eeni- ge wapen, dat wij bezitten. Gebeurt dat niet, dan moet men zich niet verwonde ren als Danzig zioh zelfstandig gaat ma ken en als do geheele Duitsche bevolking den reeds bestaanden geestelijken band met het Duitsohe vaderland ook uiterlijk gelegd willen zien." „Men moet niet denken," zoo verklaar de Forster verder o.a., „dat het Duitsohe karakter dezer stad, dat politiek en cul tureel onverwoestbaar i« gebleken, thans in economisch opzicht kan worden ver- niutigd. Deze stad was Duitsoh, is Duitsoh en zal Duitsoh blijven." Het is opvallend dat de voorzitter van de Danzigur Senaat, dr. Rauschning, eenigo dagen geleden eveneen* heeft ver klaard, „dat Danzig andere wegen zal mooten inslaan, als Polen niet bereid blijkt het goederenvervoer^ van Danzig naar Polen te bevrijden van de huidige kluisters." Nu ook de leider der nattonaal-aocia- listlsoho beweging in scherpen vorm de economische betrekkingen tusschen Dao- zig en Polen heeft besproken, kan de con clusie worden getrokken, dat de nat- soo, partij voornemens Is een andere Danzlg- polltiek te gaan voeren. NEDERLAND EN JARAN. Esn „klacht" uit het Verre Ooi tin. Het Japansohe blad „Yomluri" beval een artikel, waarin wordt beweerd, dat de Nedorlandsche regeering klaarblijkelijk de Japansohe handelsrechten ln Neder- landsoh-lndië traoht te ondormijnen, een anti-Japansche houding, die aldus hot blad nauwelijks in overeenstemming is te brengen met de vreedzame grond- slagon, waarop tot nu toe de Nederland sche politiek berustte. Het blad keurt de houding van de Nederlandsohe rogeering af. Het veronderstelt, dat de Britten de hand hierin hebben en schrijft, dat de aandacht van Nederland alleen is gericht op het putten van rijkdommen uit Indië en dat het de inlanders uitbuit ten ge rieve van den voorspoed en het gemak van het Nederlandsche volk. Het blijkt, dat in de Japansohe pers den laatsten tijd meermalen dergelijke uitlatingen tegen Nederland verschijnen Het bovengenoemde blad Is vermoede lijk een courant, behoorende aan groot- ind'ustrieelen uit de katoenspinnerij, in welke kringen den laatsten tijd eenige ontevredenheid heerecht in verband met de maatregelen, die Nederland gedwon gen werd te nemen door de moeilijke om standigheden. Deze en dergelijke geruchten die op valsche voorlfohting berusten, zullen stel lig wórden tegengesproken en tot bun juiste proporties teruggebracht. HET PEIL VAN IJSELMEER. Het Tweede Kamerlid, de heer Duy- maer van Twist, heeft den minister van watefstaat de vraag gesteld, of deze be reid is, in vsrband met de voornemens om het peil van het IJaelmeer te verla gen, te doen nagaan den omvang van de nadeolen, die deze verlaging met zich zal brengen voor de scheepvaart en voor het bevaarbaar houden der vaarwegen ïn het bijzonder in de provinciën Overijeel en Drente. Is het juist, zoo vraagt de heer Dttyr maer van Twist, dat er zich reeds on diepten in het IJselmeer bevinden, die de scheepvaart bemoeilijken en zoo ja, welke maatregelen zullen getroffen wor den om in dien toestand verbetering te brengen. RADIOREDE VAN MINISTER MARCHANT. Over het spellingvraagstuk. Maandag 7 Mei zal mr. H. F. Mer chant, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, van 1915 tot 20 uur, over beide Nederlandsche omroep-zen- ders spreken over het spellingvraag stuk. DR. F. E. POSTHUMA WORDT 00 JAAR. Tevens 25 jasr bij Centraal Beheer. De oud-minister van landbouw, handel en nijverheid die zioh dezer dagen ter bijwoning van een Gongre* te Rome be vindt hoopt op 20 Mei a.a zijn zes tigsten verjaardag te vieren. De jubilaris zal dien dag te Ruurloo vertoeven. Waar het 1 Mei 25 jaar geleden was, dat dr. Posthuma, president-directeur van Centraal Beheer, aan deze organisa tie evrbond^n werd, zal in verband met zijn verblijf buitenslands dit feit her dacht worden op Zaterdag 12 Mei ten hoofdkantore van „Centraal Beheer" te Amsterdam. JUBILEUM SCHOOL MET DEN BIJBEL Albla5serdam. Woensdag werd een ge- denkdag gehouden in verband met het 50-jarig bestaan van de school met den Bijbel, hoofd de heer J. H. van Wijnen. De middag was bestemd voor de offi- cieele receptie. Tegenwoordig waren bur gemeester J. van Scheers, ds. Engel, iierv. pred. en ds. Wielenga, geref. pred. en de heeren H. J. van Wijlen, W. C. Burggraaf, heide oud-hoofd dezer schooi; B. van Eesteren, oud-bestuurslid, H. Zwart, hoofd der sohool Kerkstraat; en Maaskant, oud-onderwijzer dezer school, die al.en het woord voerden, benevens dr. A. de Haan, die sprak als schoolarts, be nevens vele autoriteiten, die om des tijd* wille niet konden spreken. Voorts waren ingekomen telegrammen o.m. van den oud-inspecteur, den heer J. J. 't Hart en de heer J. B. Visser, te genwoordig inspecteur der kweekschool. Verder waren als blijken van waardee ring bloemstukken geschonken o.m. van het onderwijzend personeel en de firma Iddink te Ede. De uitgever Samsom zond i oen keurig portret van de Koningin- Moeder; een boek voor de bibliotheek werd ontvangen van de firma Huisman te Meppel. De voorzitter, de heer Ridder, gaf in een rede een historisch overzicht van de school, gedurende de afgeloopen 50 jaar. Des avonds werd met de ouders der leerlingen en oud-leerlingen het feest voordgezet. De heer M. Ridder opende dit samenzijn op gebruikelijke wijze en gaf in zijn openingswoord een kort resu mé van deze halve eeuw. Spr. wees op de moeite en strijd der oprichters dezer school en op de 'groote offers, door hen gebracht. De drang om te komen tot op richting van een Sohool met den Bijbel was, dat op de SohoQl Gods woord niet de plaats innam, die het moet innemen. Spr. ging daarna in breede trekken de geschieden ie der school in ons vaderland na en hoe eindelijk de weth. De Visser ook de voorstanders van het Christelijk onderwijs recht Jiet wedervaren, De oud-leerling W, Stout had uit vele oud-leerlingen oen zangkoor aamongo- stold, dat op voortreffelijke wijze enkele nummers ten beste gaf. De heer Kroon, oud-leerling en tevens lid van dit koor, overhandigde namens liet uit 00 personen bestaande koor een foto van doze oud-leerlingen. Ds. Engel, pred. der Herv. Kork, hield een korte toespraak naar aanleiding van Psalm 115. Spr. wees op de vruchten die de Ghr. Sohool afwerpt. Laat ons bij do verkregen voorrechten, aldus apr„ niet op lauweren gaan rusten, maar de han den Ineenslaan om te behouden wat we hebben. Spr. wonschte bestuur, leden en personeel 's Heeren zegon toe op de ver dere levensweg der school. De heer Van Wijnen, hoofd der school, bood eerst namens het personeel een kap stok ten geschenke aan en toekende voorts In een overzicht het oprichten en het be staan der sohool. De hoofden, die in volgorde aan deze sohool arbeidden, waren de hoeren: J. C, Volgt, II, J. Wijlen, Vaandrager, Ac kers, Burggraaf, v, Arkel, Minkhorst en sinds 1921 de heer J, H, van Wijnen. Het 1e bestuur vormden de heeren: Th. f,a Grand, voorz,; Joh. Jonker, 2e voorz.i Hk. Jonker, seor,; C. Verschoor. 2e secr.; A, Vogeleeang, ponningm C. Mussert, 2e pennlngm.; en D. J, G. Donkers. Op 2 Mei 1884 had de plechtige opening plaats door ds, Helneman, pred. der Ned. Herv. Kerk, die het hoofd der school instal leerde, den heer Voigt. Niet minder dan ^ijftig onderwijzers en onderwijzeressen arbeidden aan deze school; 1400 kinderen hebben er onder wijs genoten. Vervolgens voerde het woord de heer v. Arkel als oud-hoofd dezer school en de heer G. Wildschut namens het schoolbe- s uur Kerkstraat. De voorzitter, de heer M. Ridder, dank te allen die meegewerkt hadden voor het welslagen van dit feest. Ds. Wielenga sprak een slotwoord. Hij richtte zich naar de toekomst; wekte op tot trouwen arbeid voor deze school en vroeg daarvoor steun van de ouders. Alblaseerdsm. De vereen. „De Post duif" hield een wedvlucht uit Lier, af stand 82 K.M. De uitslag was als volgt: W. Ruiter 1, 0, 12, 17 en 2öe prijs, BreedveldDen Boef 2 en 28; Gebr. Stout 3 en 19; GaalKoutstaal 4 en 21; Wol- ters 6, M. P. Lambihon 7; W. Ponsen 8 en 24; A. den Hartog 9; G. Stout 10 en 22; v. d. Markt 11; Mt Stout 18; Eik hulzen 14; A. H. Recoert 15 en 18; C. Boon 10 en 20; W. de Zwart 23 en 27; J. de Jong 29; A. L. de Zwart 30 en G. Dijk 31e prijs. Losgelaten 1 uur. Aankomst le duif 2.0.1. uur. Ammerstol. De heer C. Versluijs slaag de bij de te Rotterdam gehouden examens schipper bij de binnenvaart voor het di ploma Rijnvaart. Bergambacht. Een zoon van den heer T. L., die per rijwiel reed op den Kerk- weg, werd aangevallen door een houd, waardoor hij viel en zijn rijwiel terecht kwam tegen een aldaar eta&nd voertuig. De fiets werd gedeeltelijk vernield. De rijkspolitie heeft een onderzoek Ingesteld naar de schuldvraag. Op de eierenveiling voor de pluim- veevereenlging V.Z.O.D. werd voor de aangevoerde kippeneieren sleohts besteed van f 1,80 tot f 2,15 per 100 stuks De verkoop van het Emiuabloempje heeft in deze gemeente opgebraolu f 82,01 netto. Crlals-comité. Capslls a.d. IJssel. Tot secretaris van het plaatselijk crisis-comité (vac. P, C. Bom) is benoemd de heer M. J, Fuenstra. De heer T, Kopponol heeft ontslag genomen als lid van het college van no tabelen bij de Ned, Herv. Kerk alhier, Het Groens Krulü Capelli i.d. Usui. De afdeeling van „Het Groene Kruis" heeft ln de vacature voor lid van het hoofdbestuur o&ndldaat gestold den heer J. Verloop, burgemees ter. Biroep ifgewssin. Qoudersk. Oud. Staten hebben hot bo- roep, ingesteld door drie raadsleden, te gen het raadshoslult, waarbij het veer voor den tijd van drie Jaren verpacht werd aan den op een na hoogeten in- sohrljver, niet ontvankelijk verklaard. Groot-Ammsrz. Woensdagavond is in het Gebouw van Christelijke Belangen de jaarlljksahe schietwedstrijd gehouden van de afd. Groot-Ammers van den hijs, vrij- willigen landstorm. Er namen 27 perso nen aan dozen wedstrijd doel, waarvan de uitslag is als volgt: le prijs M, Hendriks 97 punten, 2e W van Wijnen 95 p.; 8e P. ds Graaf 05 p,, 4o K. iïakkesteegt 94 p.; 5e W. Bieshaar 94 p.; 0e H. Broer 04 p 7e J. Bouter 94 p.; 8e A. G. van der Vliet 93 p.; Oe P. Prins Pzn, 91 p.; 10e H. den Boer EEN VLIEG-STER. Be Duitsche vliegster Liesel Back, op het vliegveld te Vincennes, waar zij deelnam aan het kunstvliegen. 90 p.; 11» K. Schep Asn. 00 p.; 19e Q. Verwolf 80 p.; 13e J. van Buren 89 p.; 14e J. van Mourik 89 p.; 15e B. van den Berg 88 p.; 16e C. Spelt 88 p.; 17* L. van Loon 80 p.; 18e K. Hakkesteegt 85 p.; 19e C .de Vos 85 p.; 20e C. van den Hoven 85 p.; 21e P. van der Vliet 84 p.; 22e F. Bikker 83 p.; 28e pr. H. Verreer 82 p 24e M. Terlouw 78 p.; 25 J. den Besten 70 p.; 20e A. van Vianen 78 p.; 27e J. Molenaar 02 p. De prijzen bestonden uit huishoudelijke en luxe voorwerpen, welke onder toepas selijke woorden door den leider, den heer J. Bouter Pzn., aan de winnaars werden uitgereikt. Gletsendam. Bij de keuring van dienst plichtigen voor de lichting 1985, werden van de 20 jongelingen, die gekeurd wer den, 9 geschikt en 11 voor goed onge schikt verklaard. Tot de openbare school in wijk A zijn 5 en tot die in wijk B zijn 13 nieu we leerlingen toegelaten. Bij de keuring van trekhonden wer den alle vijf ter' keuring aangeboden hon den goedgekeurd. De collectanten voor „De Macht van het Kleine", het gesticht voor val lende ziekten te Heemstede, hebben f 62,50 bijeengebracht. Het christelijk dameskoor „Sursum Corda", zal, hoewel het aantal leden ge ring is, deelnemen aan het in de maand Augustus te Almkerk te houden con cours. Haastrecht. Voor de betrekking van gemeente-secretaris, vacature de heer A. da Groot, hebben zioh 101 candidaten aangemeld. Htrdlnxvsld. Bij de keuring voor den dienstplicht voor de lichting 1935 zijn van de 24 ingeschrevenen 7 goedgekeurd, 1 was niet verschenen, terwijl de overi ge 10 voorgoed werden afgekeurd. Gemeenteraad. Hel- en Boelcop. Vrijdag komt de ge meenteraad in openbare vergadering bij een ter behandeling van onderstaande punten: Mededeelingen. Vaststelling re kening vleeschkeuringabedrijf te Vianen. Terrein vrije en ordeoefeningen. Wijzi ging grondslag personeele belasting. Ver zoek van J. Hekman om de vernielde rui ten in zijn woning op kosten van de ge meente te doen herstellen. Rondvraag. Hei- in Boelcop. Na een rusttijd van een week is het torenuurwerk thans her steld, zeer ten gerieve van inwoners en publiek. Daar nu de leverancier het uur werk onder handen heeft gehad, mogen we verwachten, dat het voorloopig in or de zal zijn. De heer F. de Lange heeft ontslag gevraagd als ouderling van de Ned. Herv. Kerk in verband met zijn vertrek uit de gemeente. Aan den heer F. de Jong, opzichter te Lexmon'd, is opgedragen het maken van bestek en teekening tot het verbou wen van een aohterhui* en pakhuis, tot twee woonhuizen aan het Zwaanskuiken, voor rekening van den heer 8, Spruijt. Hoog-Blokland. In de plaats van wij len den heer T. Gelderblom is de heer J. van 't Hart benoemd tot penningmeester —bode van de werkliedenvereeniging „Helpt Elkander". Een kwade hond. Jaarsveld. De heer S. H. is ongeveer een maand ln 't bezit van een groot» her dershond, welke als trekdier voor een molkkar wordt gebruikt. Toen de i8-Ja- nge zoon dezer dagen met het dier stoel' de, heeft dit hem op twee plaatsen ln den bovenarm gebeten, waardoor tamelijk ernstige verwondingen ontstonden. De vo rige week WBrd de koopman de G,, na ge waarschuwd te zijn, door donzelfden hond aangevallen, waardoor «en zijner klee dingstukken gehavend werd, Jaarsveld. Bij het onwedar ln den nacht van Dinsdag op Woensdag sloeg de bliksem in een paal van den Rijks waterstaat, ven s.(, baksn, waarvan de mand gedeeltelijk verbrandde en de paal versplinterd werd. DE NIEUWE PER8IL-FABRIEK GEOPEND. Burgemeester Hamert houdt een openingsrede. Jutphaai. De nieuw* Peraii-fabriek ia Wosnsdag geopend, Voor en gezelschap van genoodlgden hield de directeur dor Nederlandsche Persil-MaatsohappiJ, de uour E .Ostermann, een korte toespraak, Spr. zei daarin o.a., dat deze gebeurtenis de vervulling hrengt van reeds sedert ja ren gekoesterde wenschen, nameli.k een Nedorlandsche fabriek op Nederlandechen bodem, ter vervaardiging van een pro duct, dat voor de volle honderd procent Naderlaudach kan worden genoemd. Nog geen twee jaren geleden, aldus, spr., zijn wij op bescheiden wijzo met de fabricatie van onze producten hogonnnn, en dat wij reeds ihan* in staat ziju de nieuwe gebouwen, voorzien van de mo dernste machines in gebruik te nemen, le vert ons het bowije, dat wij goed gezien tobben, toen wij besloten tot vestiging van dit Nederlandsche bedrijf In deze ge meente. Spr, dankte B en W, van Jut- phaas voor de medewerking, van de zijde van het gemeentebestuur ondorvonden on bood den burgemeester een vlag aan, voorzien van het wapen van Jutphaas Daarna heeft de burgeraoostor, mr. J. M. Hamers, namens hot gom wnteb.wluur een openingsrede uitgesproken, waarin li ij do vreugde schetsto, die Indertijd in de gemeente was verwekt door het berient van de aanstaande kornet dezer industrie. Men begreep wat dat zeggen wilde, om dat, dank zij de doeltreffende reclame, die voor Persil wordt gemaakt, iedereon dat product kent. De burgemeester durf de voorspellen, dat deze fabrisk voor de arbeidersgezinnen en voor de geheelo. ge meente meer en meer tot aegen zal zijn, Ik «otk 'n J>!aattjt m Mi jwttifi U vtrldlm. \Zal uni opbladMI 3 vumkyktn,,! Daar MJ dit opanlngawoord ook oen openingsdaad behoorde, noodigde de burgemeester hierop mejuffrouw Oater- man uit, een lint, in de Jutphaaeche kleuren, te willen doorknippen. Toen aan dat verzoek was voldaan, lag de fabriek open voor hot gezelschap, dat daarop onder leiding dor directie het keu rige en moderne bedrijf heeft bezichtigd. Langerak. De heer B. H. van Brenk heeft tegen 1 Juni ontslag genomen als penningmeester van den polder Langerak. Dat ln deze gemeente de trekhonden haast niet meer als trekkracht worden gebezigd^ bleek wel bij de keuring, daar slechts één exemplaar werd voorgebracht. Hond, zoowel als kar en tuig, voldeden aan de eischen. - De EmmaLloemcollecte heeft opge bracht f 37,94. „Dsn Vadsrlandt Ghstrouwe". Krlmpsn a.d. IJssel. Dinsdag-avond heeft de Chr. Vereen, „Den Vaderlandt Ghetrouwe" haar eerste jaarvergadering gehouden. Ais bestuursleden werden de heeren Ds. J. P. Buiskool en G. Oude naarden bij acclamatie herkozen. Vervol gens bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, waaruit bleek dat het ledental 005 bedroeg met ongeveer 100 gardisten. De penningmeester deed rekening en verant woording, het voralagjaar sloot met een saldo van f 18,03. Hierna had to 8 uur een openbare ver gadering plaats ter herdenking van den 2östen verjaardag van prinses Juliana, waarin Ds. Jansen, leger-predikant in alg. dienst, een rede gaf. Hij gaf daarin een historisch overzicht van het Oranje huis. Vooraf had do Raad van Toezicht de Oranje-Garde geïnspecteerd, die ver der mede den avond heeft opgeluisterd. Het openings- en slotwoord sprak de voorzitter, ds. Buiekool. Aan het eind werd gezamenlijk gezongen Ps. 72 11 en daarop ging Ds. Jansen voor in dank gebed. „Theorie en Praktijk". Loplk. Maandagavond hield de vereeni- ging van leerlingen en oud-leerlingen van land- en tuinbouwwintercursussen: „The orie en Praktijk" een vergadering in de Chr. School (boveneinde). De heer G. van Beuaekom sprak als voorzitter het openingswoord, daarna las de secretarie de notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Vervolgens werden verschillende ingekomen stukken behan deld en voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde verder mede, dat in de stad Utrecht een cursus wordt gege ven over het inkuilen van gras, volgens d» A. I. V. methode. Deze cursus bestaat uit drie theoretische en enkele praotisohe lassen. Ze wordt gegeven door ir. Tuln- zing, terwijl het lesgeld bedraagt f2,00 per cursist. De vergadering besloot deze zaak nog oven af te wachten, daar do mo gelijkheid bestaat, dat er in de omgeving e«n dergelijke cure us zal worden gege ven Vervolgen* was het woord aan den heer W van Joolingen, landbouwonder- wijzor alhier, die een inleiding hield over: „Onkruid In grasland en do bestrijding OPENING FABRIEK. De nieuw ingerichte Periil-farieken »t|n Woensdag te Jutpbau geopend. Me), Ilse Oitermann, dochter ran den directeur, knipt bet lint door, waarmede de opening der fabriek een feit *11,

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 3