r 77 D Gemengd Nieuws DE PRAIRIE KONINGIN v Plaatselijk Nieuws Kerk en School Groeten uit Gouderak Gemeenteraden PER Dl BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-H9LLAND EN UTRECHT, Schounhovsiische Courant VRIJDAG 4 MEf 1W4 daarvan" Het planisnbaatantl. alduspr., I bestaat uit zeer veel verschillende »oor- t«n, doch niet alle soortaa worden graag gezien. Spr. verdeelde se in echuldige en onschuldig,). De «huidige, welke vergif- tig rijn, kuunen neer geraarlipt zijn toer het ree, als uit er veel rat eet. De na tuur ie echter zóó,' dat deze gevaarlijke planten elechte bij hooge uitzondering door het Tee worden genuttigd. Daar na noemde «preker verachtende bestrij dingsmiddelen; het beste mi ldcl ter be strijding iohtta «preker echter: het bloei en der onkruiden te verhinderen. Vooral vestigde spreker de aandacht op het hier in de graslanden voorkómende, bekende heermoes, waarvoor nog geen afdoende bestrijdingsmiddel ia gevonden. Wel wor den er !n deze omgeving proeven geno men, ondeT leiding van Dr. van Daalen, rijkalandbouwconaulent, welke proef hier in bestaat, dat het perceel grasland vier maal 's jaara bewerkt wordt met een zeer zware landrol. Dit ia een Duitsche metho de, waarvan de uitkomsten liior te lande echter nog niet bekend zijn Tot het ver krijgen van een goede wei, .raadde spre ker evenwel aan het toepasten eener oor deelkundigs bemesting. Aan 't slot werd den heer Van Joolin gen door den voorzitter dank gebracht voor de nuttige inleiding en werd de gelegenheid opengesteld tot het stellen van vragen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt en waardoor oen geanimeerde gedachtenwisseling plaats vond. Bliksem Ingeslagen. Loplk. Tijdens het onweder, in den nacht van Maandag op Dinsdag, sloeg de bliksem in de hofstede, bewoond door den heer Q. J. van Schaik. De schoor steen werd gedeeltelijk vernield, terwijl een paar gebinten op den zolder ge schroeid bleken. Langs het rieten dak loo pend, heeft de bliksem het huis weer ver laten, zoodat het wel wonder mag hee- ten, dat geen brand is ontstaan. In de huizen van tnkele omwonenden werden versoheidsna slsotrisohe lampen stuk geslagen. In ds bijzondere zchooi, hoofd de heer W. van Joolingen, werden bij den aanvang van het nieuwe lesjaar 18 leer lingen ingesohreven, terwijl 15 kinderen de zchooi verlieten. MoordreehL De poetduivenvereeniging „De Gevleugelde Vrienden" hield een wed vlucht uit Mons (België), afstand 179 I^M. De duiven werden gelost te 8 uur v.m. Aankomst eerste duif 10 uur 52 min. 68 sec. Aankomst laatste duif 11 uur 14 min. 20 sec. De prijzen werden als volgt behaald: V. Visser le prijs; G. Tan Vliet 2, 3 en 21; J. Verburg 4 en 19; P. Ge- leedta 5, 8, 11 en 16; E. Kruif 6; W. de Jong 7; W. de Wit 9; J. Palsgraaf 10 en 14; Vermeer 12, 17, 18 en 28; B. Leeu win 13; J. Palsgraaf Czn. 16; B. Kisman 20; M. van Kranenburg 22. Eerste over- duif D. Multum. Zondag zal een wedvlucht gehouden worden vanaf Quovraiu. De duiven voor dezen wedstrijd moeten worden ingekorfd Vrijdagavond van 5.46 tot 7 uur. Nlouwpoort. Bij de trekhondenkeuring werden voorgebracht 6 honden, welke al le werden goedgekeurd. Karren en tuigen werden, behoudens snkele opmerkingen, eveneens in orde bevonden., Gevonden: Ben gouden oorbelletje. Inlichtingen verstrekt de gemeente-veld- waohter. Nleuw-Lekkerland. De ijserwerker A. Sch., werkzaam bij de firma J. en K. Smit te Kinderdijk, werd bij het klinken door een ijzeren hamer tegen de kin ge troffen, waardoor hij ernstig werd ver wond. Dr. de Haan uit Alblasserdom heeft geneeakundige hulp verleend. Een vijfjarig jongetje van de wed. D. P. viel onder het spelen buitend ijka over de keien. Het knaapje verwondde daardoor zoodanig zijn reohterpols, dat deze op drie plaatsen door Dr. van Waas- bergen moest worden gehecht. Bij den landbouwer A. de J. wer den in een varkensaohuur op één dag niet minder dan 18 ratten gevangen. Nleuw-Lskkerland. Zaterdag 6 Mei pelen op het voetbaltarrein alhier „Ex celsior I" tegen „L.F.Q. II" van Lek' kerkerk en „Exoelsior II" tegen „Excel sior II" van Zwijndrscht, voor de door Excelsior uitgeschreven nederlaagscrie. „Exoelsior 111° gaat op bezoek bij „Zwervers" te Kinderdijk en „Excelsior" junioren bij „Geel-Zwart-juniorsn" te Groot-Ammers. Terwijl Maandag de molen van L. 0. in volle vaart stond te malen, liepen twee honden, behoorende aan den land bouwer K. D., over de molenworf. Beide dieren werden door de wieken getroffen en bleven op de plaats dood. Jubileum burgemeester. Nieuw-Lekkerland. Dinsdagavond heb-» ben de le en 2e ambtenaar en de Volon-* tair ter gemeente-secretarie, de rijks- en gemeentepolitie, de gemeenfebouwkundige en de gemeentebode, hun opwachting ge maakt bij den burgemeester, in verband met diens a.s. lJVs-jarig ambtsjubileum. Bij monde van den len ambtenaar, don heer Joh. Damateegt, werd üem als blij vend aandenken een fraai geschenk aan geboden, n.l. een ebbenhouten wandelstok met zilveren handvat, waarop gegraveerd is: 8-ll-'21—8-5-'34. De burgemeester was zeer vereerd met het bezoek van ge noemde heeren en heeft hen in hartelijke woorden dank gezegd voor hun stoffelijk bewijs van erkentelijkheid. Coop. Boerenleenbank. Noordsloos. De algemeene vergadering der Coop. Boorenleenbank Noordeloos e.o. werd gehouden in café Kros. De voorzitter, de heer D. Kooijman, opende de vergadering met een rede over den algemeenen toestand ten opzichte van ds Bank. Dt notulen werden voor gelezen door den watrn. secretaris, den «eer A. Dnjm, dia daarna ook ale kas sier financieel veralag uitbracht. Het jaarverslag las de heer A. dé Jong Wzn., secretaris der bank, voor. Uit de versla gen bleek, dat de boerenleenbank in bloeienden staat verkeert. Het bestuurs lid, de heer Fl. van Meeteren en 2 leden van den raad van toezicht werden, allen met nagenoeg algemeene stemmen, herko zen en de plaataverv. bestuursleden, de heeren J. Vonk en J. Bikker Wta., wer den bij acclamatie herkozen. Bij de mededeelingen en rondvraag kwam ter sprake het nieuwe bankgebouw. Na overleg keurde men de voorbereiden de handelingen van het bestuur in dezen volkomen goed. Na ds gratis verloting van sigaren, sloot de voorzitter onder dankzegging voor de flinke belangstelling en met vertrouwen op de toekomst, de vergadering. Noordeloos. Voor het beroepings- werk bij de Ned. Herv, Kerk is een com missie samengesteld, waarin zitting heb ben de ouderlingen J. v. d. Kant en J. Bikker Pzn., de diaken J. Vonk en als le den van 't kiescollege de heeren A. de Jong Wzn. en W. Bikker Pzn. AutobusdlsntL Oudswstsr, Ged. Staten van Zuid-Hol land hebben afgewezen een' verzoek van den heer A. Zanen, autobusdienaton- dernemer alhier, om wijziging der aan hem verleende vergunning tot het in wer king brengen van een aijtobusdienst van Oudewater over Montfoort en De Meeru naar Utrecht en omgekeerd, zulke in dier voege, dat de route te Oudewater in hoofdzaak aldus omschreven wordt: Café Rijkelijkhuizen Maartstraat Neder- landsch Hervormde Kerk Arminius- plein Leeuweringerstraat Café Rij kelijkhuizen. STAKING OPGEHEVEN. Weddlnxveen. De staking aan de N.V. Meubelfabrieken Van Schaik en Berghuis is opgeheven. Het personeel kwam Woens dagmorgen met de leden van het hoofd bestuur in een gecombineerde vergade ring bijeen. De patroon had de toezegging gedaan, dat het geheele personeel, dat bij de staking betrokken was, op de oude voorwaarden aan het werk kon gaan. De arbeiders zijn hiermede accoord gegaan Zoo men weet, had de directie een loons verlaging aangezegd van 2 cent per uur. Waddinxveen. De heer C. Stolker heeft aan de heeren Van den Berg en Van Vliet opgedragen het bouwen van een woonhuis aan de Wilhelminakade. Het thans door den heer Stolker bewoonde huis moet voor de uitvoering vande Gouwewerken worden ontruimd. Het kind van den heer K. raakte in de Gouwe. Voorbijgangers merkten dit op en wisten het kind op het droge te halen. Het was reeds bewusteloos. Na toepassing van kunstmatige ademhaling, keerden de levensgeesten weder terug. EEN ONVERWACHTE AANVAL. Een paar jongens vonden bij Steenwijk tijdens een wandeling op den Woldberg een adder. De een ging op den kop staan en de ander op den «taart, waarna met een zakmes de kop van het lichaam werd gesneden. Na deze onthoofding raapte d« sens jongen den afgesneden kop van den grond op, maar de kop beet den jon gen in den vinger. De kop werd daarna ingepakt en voor de aardigheid mee naar huis genomen. Intusschen begon de vin ger op te zetten en pijn te doen. De huis dokter was niet thuis, een ander evenmin, tot de derde plaatselijke geneesheer ver giftiging constateerde tengevolge van de beet v&n een afgesneden adderskop. Se rum was te Steenwijk niet en ook in Meppel niet te krijgen, doch gelukkig wist een geneesheer daar, dat er te Staphorst onlangs serum gebruikt was. Dit serum is toen terstond gebracht. De patiënt maakt het tamelijk goed. DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Op het terrein van de N.V. Machine fabriek „Breda", v.h. Backer, Ruob, ge legen in den Belcrumpolder te Breda, kwam Woensdag da 27-jarige ongehuw de P., die op een stelling tusscben twee kranen liep, met een electrischo leiding, waarop een spanning van 880 volt stond, in aanraking. Op het gegil van dan on gelukkige sloot men den stroom af, waar na P. van een hoogte van ongeveer 15 M. naar beneden stortte. Men eohoot te hulp, door de inmiddels ontboden gemeonte- geneeaheer, dr. Parans, zon «leoata den dood constateeren De pol'tie haoft htot lijk in bezlag geromen. NOG MEER ONGELUKKEN BIJ DE SPOORWEGEN. Aan de centrale werkplaatsen van de Ned. Spoorwegen te Utrecht heeft Woens dag, behalve de ernetlge ontploffing, een ernatig ongeval plaats gehad, dat even eens een menschenleven heeft' gekost. Men was ter plaatse bezig met het rangeeren van wagone, toen ploteeling de wagan- llohter V. D. door onverklaarbare oor zaak tuaschen twee wagene beklemd ge raakte. De man werd met zeer ernitige verwondingen opgenomen en naar .de Rijksklinieken vervoerd, waar hij is over- leden. Voortz le denzelfden dag nog een ar beider door een neeratortende balk op dat emplacement getroffen en ook deze man, die een. zware hereenzchudding had be komen, is in de rijksklinieken opgenomen. VELE BOOTEN VERGAAN. Tornado In Br.-IndH. In het district Sylhet, gelegen in de Britsch-Indische provincie Assam, heeft een hevige tornado gewoed. Een regee- ringssloep en tal van particuliere booten zijn gezonken. Het aantal doodën bedraagt minstens twintig, terwijl velen verwon dingen hebben opgeloopen. STUURLOOS OP ZEE. Doordat de schroef van het Grieksche schip „Patris", dat 180 passagiers aan boord had, Zondagnacht was gebroken, dreef het hulpeloos op 80 K.M. ten Zui den van Napels rond. Het Italiaansche passagiersschip „Aventino" is direct ter hulp gesneld en heeft het Grieksche schip op sleeptouw genomen en eenige uren la ter zonder ongevallen Napels binnenge bracht. Een gedeelte der passagiers is met het Italiaansche passagiersschip „CerieM verder gereisd, de anderen zijn per spoor naar Brindisi gegaan. De schade aan de „Patris", die in een droogdok is opgenomen, wordt op een millioen lire geraamd. VIJF MIJNWERKERS BEDOLVEN. Te Many, nabij Val-St. Lambert, in het kolenbekken van Luik, heeft Woensdag een instorting plaats gehad, met het ge volg, dat vijf mijnwerkers werden bedol ven. Er werd een reddingsexpeditie uit gerust, welker werk echter bemoeilijkt werd door voortdurende nieuwe instor tingen. Slechts drie van de vijf mijnwer- ikerz antwoordden op de klopsignalen. De le 8 werden gered. Later gaf ook één van de beide bedelvenen nog antwoord op bet geroep der redders. Men slaagde er in heqi drinken te geven. 0UITSCHE SPIONNEN IN FRANK RIJK. Twee arrestaties. De Franzohe veiligheidspolitie heeft een zeer actie ven agent van den Duit- schen spionnagedienjt gearresteerd op het oogenblik, dat hij geld gaf aan een Franech officier, in ruil voor documen ten, betrekking hebbende op de natiouile verdediging van Frankrijk. Deze spion, die zichTworyt noemt, doch die in werkelijkheid Georges Syberl heet, zette advertenties in de bladen, waarin hij geld te leen aanbood aan ambtenaren, officieren enz. Boven bedoelde officier wendde zich na overleg met zijn superieuren, tot den geld schieter, die aanbood hem geld te geven in ruil voor documenten. Door voor te wenden, dat hij de voorwaarden aannam, stelde de officier de recherche in staat den man te arresteeren. Tworyt had zich na het plaatsen vau de advertenties naar Amsterdam begeven, waar zijn post even eens werd gezonden. Later keerde hij naar Parijs terug. Hij blijkt vroeger ook in verbinding te hebben gestaan mot den inmiddels eveneens gearresteerden mili tairen intendant Froge, die ook in een ipionnagezaak betrokken is geweest. De reoherohe schijnt er in geslaagd te zijn de geheele bende te ontdekkenen men verwacht nog meer aannouiingen. Het parket van de Seine heoft ook «en bevel geteekend tot arreetatie van don 'Pool Sylvain Krauee, die de voornaamste agent van de organieatle moet zijn. Ook hij bevindt zich thans reeds in de Santé- gevangenia. NEDERLANDSCHE ARTS VERMIST. De Nederiandeche arte dr. Adolf Berg- mann, die op 28 April voor het volgen van arteen-curauseen naar Weenen is vertrokken, wordt daar sedert Maandag morgen vermist. Men vreest, dat hem een ongeluk ie overkomen. GEVOLGEN VAN GROOTE HITTE. Ongelukken In Polen. Het gehuoht Pawtowioe in Polen is Woensdag door een hevige brand bijna geheel in de asoh gelegd. Zeven personen kwamen ln ds vlammen om en bovendien werden talrijke personen gewond; 94 boerderijen werden totaal vernield, 8000 personen zijn dakloos. Ds materieels schade is zeer groot. In het gehuoht Grabowo bij Torun.zijn door een brand 8 boerderijen met 26 woonhuizen en voorraadschuren in de asch gelegd. Een knaap kwam in de vlammen om; 85 stuks vee zijn gedood. Hier zijn 300 d&kloozen. De oorzaak van beide branden is de hitte. Bij Zamosc is voorts een personentrein op weg naar Lublin ontspoord. De ma chinist en de stoker werden zwaar ge wond, eenige passagiers licht. Ook hier wordt de oorzaak gezocht in de hitte, die de rails heeft doen uitzetten, zoodat ze krom trokken. WAPENSMOKKELAARS ONTDEKT. Vele duizenden vuurwapenen in beslag genomen. De Japansche politie heeft het bestaan ontdekt van een bende smokkelaars, die verscheidene jaren lang wapenen hebben geleverd aan China. Van de 34 bendele den zijn reeds 30 gearresteerd, onder wie de leider, die een voorraad van 88.000 vuurwapenen en 300.000 patronen bezat. Tot deze bende behoorden voornamelijk zeelui. EEN WELKOM SCHIP. Propaganda voor Franzehen wijn. Het stoomschip „Wisconsin", dat on langs uit Le Havre naar Los Angelos ver trok, wordt met spanning in Califomië verwacht. Men zal het schip de geestdrif- tigste ontvangst bereiden, welke ooit aan een koopvaardijschip te beurt viel. Want de lading,.die bestaat uit voortreffelijke Fransche wijnen, is bestemd om gratis onder de Callforniërs te worden uitge deeld. Zoodra de sirene van de „Wisconsin" de aankomst te Los Angelos aankondigt, verwacht men, dat velen het schip zullsn bestormen, om een aandeel in den „buit" 12.000 liter wijn machtig te wor den. Na twee vreugdevolle dagen zal het gelukzchip naar San Francisco, Port land, Seattle en Vancouver varen, om ook daar vreugde en wijn te brengen. Natuurlijk betreft het bij deze zeldza me reis een propaganda-campagne ten gunste van den Franschen wijn. Fransch'1 importeurs in Amerika hebben dit zaakj.i op touw gezet. Zij willen op die wijze bet verbruik van Fransche wijnsn en Vkeu ren in Amerika bevorderen. Wanneer de reis van de Wisconsin" succes heeft, he< ft men het plan nog een tweeden en derdon propaganda-tocht te maksn. TOENADERING DOOR HUWELIJKS REIZEN. Het gemeentebestuur van Keulan heeft onlangs besloten allen jonggehuwden, zoowel Duitschers als buitenlanders, die op hun huwelijksreis deze stad met een bezoek vereeren, kosteloos een tocht door de stad, een voorstelling in de Opera, en een diner in het „Rheinterr assen restau rant" aan te bieden. De burgemeester van de Engelsche stad Margate (graaf- schap Kent) aldus de persmededelingen van het Duitsche Verkeersbureau te Am sterdam, heeft nu in een brief aan den „burgemeester van Keulen" medegedeeld, dat zijn stad bereid is Duitsche jongge huwden op gelijke gulle wijze te ont halen. Hij stelt bovendien voor een Duitsch bruidspaar te ruilen tegen een Engelech bruidspaar, voor beide paTtijen de huwelijksreis te betalen en aldus bij te dragen tot de bevordering van de goede verstandhouding onder de volken! TROTSKI MAG IN FRANKRIJK BLIJVEN. Maar In strings afzondering. De Franache minister van binnenl&nd- zche zaken deelt mede, dat aan Trotaki een speciale verblijfplaats is aangewezen op 800 K.M. van Parijs, waar hij onder strenge bewaking zal kunnen verblijven. Trotaki zal geen bezoek mogen ont vangen. Zijn juiste verblijfplaats zal ge heim worden gehouden en er worden ipe- ciale maatregelen genomen om te ver hinderen, dat journalizten te weten ko men, waar hij vertoeft. ONTPLOFFING IN BUSKRUIT FABRIEK. DoodelIJK ongeluk. In de buikruitfabriek dor Poudrnrie Royale Cooppel C'e te Caulille nabij dt Nederlandechu grens, bij Weert, had oen ontploffing plauis in t*n der droogka- mers, waar een pnur werklieden, uit Ha- mont en Aoh-i 'Lbesig waren sakjea kruit te laden op wagentjes. Toen de zware brand, volgende op de hevige ont ploffing, door de eigen brandweer der uitgebreide fabrieken geblueoht wae, vond men het zwaar verminkte en verkoolde lijk van den 27-Jarigen ongehuwden Loo- mana uit Aohel. Het lijk waz haast on herkenbaar. De materieels schade is rrij groot, de oorzaak is niet bekend. ACHT DOODVONNISSEN. Wegens terreurdaden. In een groot proces tegen leden van i z.g.n. .JFtoode Marine", dat behan deld ie voor een bijzondere rechtbank te Hamburg, werd na een procedure, welke bijna vier weken duurde, vonnis gewezen met betrekking tot vier groote communis tische „daden van terreur", in de jaren 1932 en 1933 gepleegd. Aoht beschuldig den werden wegens gemeenschappelijk gepleegden moord en poging tot moord, subsidiair wegens opruiing daartoe, ter dood veroordeeld. Drie-en-dertig andere beschuldigden werden veroordeeld tot tuchthuisstraffen tot 15 jaren, zes tot ge vangenisstraffen tot drie jaren, terwijl één beschuldigde werd vrijgesproken. De ter dood veroordeelden werden ver vallen verklaard van de burgerrechten terwijl de andere beschuldigden deze rechten Toor beperkten tijd worden ont houden. WALVISCHGERAAMTE IN ROTSHOL Op 50 K.M. afstand van de kust der Middellancjsche Zee hebben touristen in een botshol het geraamte van een wal- visch gevonden. Het hol bevindt zich in oen voorgebergte van de Cevenen. Wel licht reikte vroeger tot hier toe het peil van de Middellandsche Zee, doch dan is het vreemd, dat daar geen andere aan wijzingen voor zijn gevonden. Voorloopig zal het wel een mysterie blijven, hoe het groote zeedier in het rotshol gekomen is. Opening Evangelisatielokaal. Haastrecht. Maandagavond 7 Mei, om 8 uur, zal de opening van het nieuwe gebouw der Ned. Herv. Evangelisatie plaats hebben. Als spr. hoopt op te tre den De. P. J. Steenbeek, Ned. Herv. pre dikant te Oudewater. Afecheld Ds. J. L. Dlppel. Nleuwerkerk a.d. IJssel. Zondag nam Ds. J, L. Dippel wegens bekomen eervol emeritaat afscheid van de Ned. Herv. Ge meente met een leerrede over Hand. 20 32. Aan de hand van dit Schriftgedeelte riohtte de echeidende leeraar tot zijn ge- meent# „een laatste bede" en herinnerde levens aan zijn arbeid in het Evangelie in Hierden, de Bilt, Oostwolde' (0.), Gro ningen en Kamperveen. Hij werd op hartelijke wijze toege sproken door ouderling K. de Rooy, zijn oudsten zoon, Ds. Dippel, van Middel burg, den praesea van het Classikaal Be stuur, Ds. Steenbeek van Oudewater, den praetor van den Ring, Ds. Nieuwburg van Moordrecht en door den consulent, ds. Van Ginkel, van Gouda. Ds. Dippel gaat zich metterwoon te Wassenaar vestigen. GIDS VOOR SCHOOLREIZEN. Het is reeds de 12e jaargang, die dezer dagen verscheen van den „Gids voor Schoolreizen". Dit aardige en practiach e boekje, dat 192 pagina's telt, wordt, even- ALS DOLKSTEKEN IN HAAR RUG. GEKWELD DOOR RHEUMATIEK. Thans van alla pijn verlozt. Een vrouw schrijft ons: „Ik werd ge marteld door pijnen, die me als een dolk in mijn rug staken. Vandaar straalden de pijnen uit tot aan mijn sohoudors, zoo dat ik mijn armen niet kon op en neer bewegen van pijn. Nu en dan dacht ik, dat ik mezelf nooit meer van deze kwel lingen zou kunnen bevrijden Weken lang liep ik 's nachts maar door de kamer, zonder te kunnen slapen. Ik probeerde al lerlei soorten smeersels, maar kreeg niet de minste verlichting. Toen probeerde ik het met Kruschen Salts en daarmee be gon onmiddellijk het wonderlijke resul taat, waarvan ik tegenwoordig nog steeds geniet. Geen angst meer om naar bed te gaan, niet meer bang om te eten. Vroe-' ger werd ik bijna altijd benauwd door het eten. Het zal wel door een tevool aan maagzuur in mijn lichaam geweest zijn, maar ik kan met groote dankbaarheid zeggen, dat dit thans ook over is. Ik oogst veel auccea met Kruiohen Salts, wet ik nu regelmatig eiken morgen neem. Het heeft me nieuwe levenskracht gegevon." Mevr. E. P. Kruschen Salts «poort de inwendige organen aan tot kraohtige .werking. Uri nezuur en afvalstoffen, die zich mochten hebben opgehoopt, en de aanleiding Uwer rheumatiek zijn, worden verwijdord. Ge zwellen en pijnen verdwijnen, stijve lede maten worden weer normaal en U voelt zich weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.80 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als om de buiten verpakking de naam Rowntree Handels- Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) 159. Dut daalden de maohinea. De fa milie enelde toe om de onverwachte gaaten te verwelkomen. Toen de prtirit- koniBfis niletapte, gaf mevrouw Hamil ton een gil en vloog de kleine om den hala. Ze had in het prairie-koninginnetje haar verloren dochtertje herkend. 1M, Het werd een da« om nooit te vergeten. Toen eenige weken later Nioka vader met «tin eeoretarie weer op een Terre rei# moeet, Heef Nick op de farm HtM», m VIEItDC BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SehoenhovennheCourant VRIJDAB 4 Mil 1934 W«t Ik daar zag en hoorde. Voor dengene, die de tooht naar Gou derak voor het eerst aflegt, hetzij per voet, hetzij per rijwiel, schijnt er geen eïnd te komen aan het kronkelende vlak, waarlangs in steeds dezelfde schakeering huizen, arbeiderswoningen sta^n. Je be landt hij een hoak. Het komt je voor, dat de huizen hier wat dichter bij elkaar staan je verheugt je al bij het vooruit zicht een kerktoren boven de boomen te zien opdagen. Eindelijk rust, denk je. Dan ben je de hoek om en geen toren te zien, zelfs geen gewoon burgerhuis. Eerst na een tijd trappens kom je werke lijk in de kom van het dorp, tils je on- dertusschen de hoop nog eens tusschen de menachen te komen, ai opgegeyen hebt. Typeerend van dit gedeelte van den IJsaeldijk is het groote aantal bedrijven, dat tamelijk dicht op elkaar langs de ri- vierover gevestigd zijn. Onderandere vindt men er een paar steenbakkerijen, waarvan een net op een hoek van den dijk staat, en deze daardoor tot een zoo- genaamden hollen weg vormt. Tamelijk nauw «n omringd door stapels steenen en de gebouwen van de fabriek, is dit weggedeelte een waar verkeersprobleem. Er stond een man aan den IJsseloever met een hengel in zijn hand. Sommige menschen noemen zooieta viaschen Volgens mij was dat niet zoo. Die man stond er alleen te hengelen, laat ik zeg gen, omdat hij zich verveelde en naar conversatie verlangde. Van tijd tot tijd waagde het het zelfs een blik achter waarts te werpen, als om z'ch ervan te overtuigen, of er niet iemand was, met wie hij zou kunnen debatteeren Bij een dezer achterwaartsche oog-expedities ontdetke hij mij, ik was juist afgestapt om den weg te vragen, en hij haalde zijn groot visohtuig op. Kom je hier eens kijken, informeer de hij beleefd, zoodra ik naar beneden geklauterd was, waarbij ik groot gevaar liep met fiets en al in den 'IJssel te suk kelen. Hier eohijnt nog al aardig wat in dustrie te zijn, ving ik aan, na de gebrui kelijke beleefdheidsfraze: bijten ze? 't Ia niks meer, meneer, antwoord de hij bedrukt, 't heeft allemaal niet zoo veul meer te beteekenen Ja vroeger, toen was het een geheel andere tijd. Toen kon Gouderak zich roeren en deed het zich gelden als een gemeente, die d'r wezen mocht. Maar je weet, de slechte tijd', ik hoef je niet op te houden met verhalen, dat heeft nou tooh geen zin. Maar zelf scheen hij daarentegen wel van de zin dier verhalen overtuigd te zijn, want hij stak direct van wal met een klaaglied, Je bent zeker wel langs een «cheeps werfje gekomen? he, vroeg hij nieuws gier1 g-medelijdend. En dan heb Je je nog verwonderd, dat Je zooiets hier in Gou derak kon vinden, Laat ik je dan even meedeelen, dat dat ding nog maar een afschaduwing ia, vajj wat de echeeps- bouwtndustrie voorheen ln deze omge ving was. i—Ho# Is 't mogelijk, verbaasde ik me, wanf een dergelijke uitroep maakt altijd, mededeelzaam. 'Vroegpr, ging de ander somber ver der, - direct reageerend op mijn woor den -toen had Je hier een scheepswerf, waar zelfs zeeschepen gebouwd werden. Hij wachtte even, om het effeot van die mededeeling na te gaan. Zeeschepenherhaald# ik ademloos, en waar ia die scheepswerf nog te vinden of de ruin# ervan. Er ie geen scheepswerf meer en geen ru'ne. De neele boel is van de aardbo dem weggevaagd. Het is nog onbegrijpe lijk vlug gegaan. Zoo op het oog leek het of allee nog goed ging, en na een be trekkelijk korten tijd, ging de heele boel overstag. En nou sijn de grondslagen van dat eens zoo bloeiend bedrijf zelfs niet meer te vinden. Dat ia nu soowat een Jaar of tien geleden En tooh, er is zooveel, dat in den loop der jaren de laatate adem heeft uitgeblazen, of er erg naax aan toe is. Reken eens 80 Jaren terug, Toen had je hier veel steenbakkerijen, nou lijn er rog maar twee van over. Er zijn er oor spronkelijk «en stuk of sevsn geweest. D'e er nou nog over lijn, werken ge woon doer en hobben steeds werk, Maar als je bedenkt, dat er zooveel geweest zijn dan sta Je versteld, dat dezen het nog gered hebben. Het water kabbelde «n rulsohts, be zorgd meeklagend het droeve lied van den Gouderakker. De hengel lag vergeten op den kant. Van tijd tot tijd kwam er 'n motorschip aangeztoomd, bijna tot aan de reeling beladen op het water. Logge Vrachtschepen waren het en kleine ranke motorbootjes, die een zilver-blauw olie- gpoor achter zich lieten. Ik hoor het al, zei ik in aansluiting op de laatste woorden van den henge laar, het is hier net als overal. Hier is niets bijzonders te vertellen. Ik kan me dan ook best indenken, dat er tegen woordig niet veel nieuws tot stand komt. Het geld kan wel anders gebruikt wor den. De andere dacht diep en lang na als verkeerde hij in tweestrijd, of hij het me vertellen zou, ja dan neen. Zijn spraak zaamheid verleende hem eindelijk volle toestemming, om het geheim te openba ren. Er is hier voor kort «en reuze mooi gymnaatiskgebcww gekomen, merkte hij op. t—- Zoo, zei ik enkel, daar ik meer aan dacht voor de dobber had. Want hij had het snoer maar weer te water gelaten. Kijk eens, vervolgde de viachjeever- le'der. een beetje ontmoedigd door mijn koelheid. Volgens de wet moet iedere ge meente in 1936 voorzien zijn van een crymnaztieklokaal voor het onderwijl. Als het gebouw er op dat tijdstip nog niet staat, is dat zoo erg niet, want dan springt hst rijk wel MJ In isdsr geval zal en moet dat gebouw er op dien tijd staan. En daar speculeeren heel veel ge meenten op. Ze denken natuurlijk: zachtjes aan, dan breekt bet lijntje niet. Maar de tijd, dio we op bet oogenblik be leven, heeft bewezen, dat, alz je al te voor «ichtig wilt zijn, er heelemaal niks meer van het lijntje overblijft. Het gemeente bestuur hier wilde de zaak ook maar uit atellen tot '36, zoodat het geen cent kos ten zou De meerderheid van den raad deelde deze overtuiging, maar de min derheid protesteerde en ging zijn heil zoeken bij de Kroon. En ze kreeg d'r zin: de Kroon keurde het goed, dat er zoo spoedig mogelijk een gymnastieklo kaal gebouwd werd. Nou hebben we het gelukkig. Ik zeg gelukkig, omdat als je er nou nog mee beginnen moest, er hee lemaal niet meer aan te denken viel. Ik ben er niet zeker van, dat, als de tijd verstreken is, die als uiterste grenz ge steld is voor het bouwen van zoo'n lo kaal, het rijk zijn belofte na zal komen, en op eigen middelen laten bouwen Overbodig was 't gymnastieklokaal niet. De gymnaatiekvereenig'ng hier, die geen plaats had om te oefenen, tenminste geen geschikte, klaagde elke keer steen en 'been over het gemis van een dergelijke inrichting. Ook d« scholen leden er on der. Maar nou zijn ze allemaal in d'r nopjes. De gymvereeniging betaalt een zekere som, «n daarvoor mag zij ook van het gebouw gebruik maken. Zoo onderbrak ik hem maar ik geloof, dat we het over de bedrijven hier hadden. Behalve die steenbakkerijen en die gesneuvelde scheepswerf, zal er tooh wel meer in Gouderak te vinden zijn. Weer moest hij nadenken en de don kerste schuilhoeken van zijn heraenka- mer doorzoeken, of daar nog een plekje was, hetwelk nog geen daglicht had aan schouwd, Zooveel meer is er niet, zei*hij na een poosje. Hoofdzaak ia in deze streek natuurlijk de landbouw en veeteelt, Ja, tooh bedacht hij z<oh ineens, de rietmat- tonmakerijen zou ik haast vergeten. Daar zijn er twee van in Gouderak en ze zijn van belang voor den tuinbouw, voor het afdekken van groenten en boo. In het voorjaar hebban die zaakje# het nog be hoorlijk druk. Nou, verder hoef ik niet te verzinnen, dat is alles Neen 1 toch niet, riep bij eens klaps verheugd. Touwslagerijen zijn hier ook nog, maar dan heb je het echt gehad. Die be drijven gaan nogal tamelijk. D'r ligt bier tenminste geon enkele onderneming, on verschillig welke, stil. Dat i« weer een groote geruststelling voor ons. Hoeveel plaatsen heb Je niet, waar zoo goed als iedere industrie stil ligt. Zelfs het scheepswerfje, dat we nou nog hebben, heeft altijd wat te doen, al haalt het niet bij vroeger. We kunnen blij zijn, dat het nog zoo m«t onz afloopt, hoewel er toch wel wat voor one verloiren is gegaan. Daar heb je de kermis i— Deden ze daar ook hier al aan, Je zou zeggen, zoo'n klein dorp, zei ik tus- echen twee dobberrukksn door. Nou, verkondigde de ander, ge spannen naar zijn dobber kijkend. Voor den oorlog hadden we dat ieder jaar en hij werd tamelijk druk bezocht. Er was nog aardig wat te zien en te beleven voor Gouderak dan altijd. Het was natuurlijk een groot versohil met de kermis te Gou da, die ook al gedood is De koemissen raken hoe langer hoe meer uit de mode Maar we hebben nou andere dingen Daar heb je onze motorspuit. die heeft kort geleden nog voor variatie gezorgd. Zoo, hebben jullie zoo'n machine? Nou, daar kunnen we mee voor den dtg komen, We zijn, wat dat aangaat, bier veel beter ingericht, dan op veel andere plaatsen. Onze «puit kan aange- «lotsn worden op de waterleiding en op de motor Nou, dat grapje van verleden, kwam dan hier op neer, dat er in een schuur brand was ultgebroksn, De spuit srop of, met alle spuitgasten en een heel lugiment kijklustige». Maar omdat ze zoo'n haast hadden, namen ze bij onge luk de verkeerde slangen mee, Nou, je grijpt, wat een hilariteit dat verwekte. Weer terug en zoeken naar de passen de «langen, Ondertuseohen wae de brand ren ergernis maar uit sioh zelf uitge gaan, Dit vertel ik je zoo maar, dit heeft niks te beteekenen. Maar als ssrlijk mensch «IJnde, most ik tooh zeggen, dat er hier wel enkele dingen «ijn, dis me werkelijk verbaasd dosn staan. En mij niet alleeri, Hij had sijn visscherlj er aan gege ven. Ik vlijde me naast den «preker neer In het gr&e en toonde belangstelling voor hetgeen hij verheelde Laat eens hooren, wai ]l BBf vreemd voorkomt, moedigde ik aan, mis schien, dat ik er wel een oploselng voor weet. Hij keek me vol vertrouwen aan. Je hebt hier zei hijwaterlei ding en electriech licht. Die bedrijven zijn hier al een heele tijd gevestigd. Het is een groot gemak, maar de prijs van het licht is zoo hoog: wel een 40 tot 41 cent per kilowat. Dit is veel te veel voor de bevolking hier. Maar nu komt iets, wat nog gekker klinkt. Over de prijs van de waterleiding wordt nooit geklaagd, en toch heeft dat bedrijf met grootere zorgen te kampen, dan het «lectreche. De waterleiding boekt op het oogenblik «en verliee van f 3000, Het lioht daaren tegen heeft veel meer winst gemaakt dan het water verlies, Het bedrijf had dit jaar een batig ealdo van f 7000, en toch blijft de prije nog steeds even hoog, terwijl ook de waterleiding op dezelfde hoogte gehandhaafd blijft. Vind Je dat ook niet oigenaardig. Ik vond dit user eigenaardig, En dan is er nog wat, ging hij voort Het veer ia kortgeleden verpacht. In den regel wordt dat gedaan aan den hoog- «len inschrijver. Nou, het verschil tus schen het bedrag van den eersten «n tweedsn inschrijver was f 400 msen ik Toch U het veer aan den twssden gs- and. Hoe fit dat? Maar ja, je kan over uie d'ngen ook ni»t blijven tobben, er zal in ieder geval wel een roden voor zijn, al is het gek zoo. Waar ik wel over tob, dat is over de hooge belastingen. 200 opcenten op de personeele belasting en de rest in verhouding hiervan verhoogd. Hot is geen peulschilletje. Er kon dus zeker niets gedaan worden aan werkverschaffing, veron derstelde ik. Zoo goed als nike. Vroeger, zijn ze eens op het idee gekomen om een hout zagerij op touw te zetten, die dan door werkloozen gedreven zou worden. Dat zouden ze doen in ruil voor hun steun Maar dat is op niks uitgeloopen, aan gezien er maa.r heel weinig hout ver kocht werd van het vele, dat als maar gezaagd werd. Ze zijn er dan ook maar gauw mee 'opgehouden en sindsdien is werkverschaffing van het programma geschrapt. Zie je, 't is wel eens lastig, dat de burgemeester niet in Gouderak woont. Hij woont in Gouda en komt een paar maal per week naar zijn gemeen te. Hij i# er dus niet altijd even gauw bij. Nou geeft dat niet zulke groote moeilijkheden. M*r natuurlijk is het altijd beter, als de burgemeester temid den van rijn gemeentenaren woont en meeleeft, met het wel en wee van zijn ge meente. Daardoor verhoogt bij de popu lariteit. Ik had mijn trouw vehikel weer den dijk opgezeuld en met een groet stoof ik door het knerpende, zon-warme grint huiswaarts. DE GROOTSTE De Engelsohe vliegdienst heeft een verkeersvliegtuig in dienst gesteld met 39 z't- pl&atsen. Het is het grootste verkeersvliegtuig ter wereld. Ammerstol. Op de vergadering van de S.D.A.P. heeft de voorzitter Lekend ge maakt, dat voor steun aan partijgenoolen in Oostenrijk is bijeengebracht f 80,68 Ammerstol. Woensdag werd hier een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen A. V. V. werkloozen en Stolwijk-weikloozen De uitslag was 42 in 't voordeel van Stolwijk. Arkel. Dinsdagmorgen om 0 uur zal bij het gemeentehuis de keuring en her keuring plaats hebben van hondenkarren met bijbehoorende houden De honden karren moeten volledig uitgerust zijn en bij niet verechijning ter kouring zal door haling van de inaohrljving in het regis ter volgen. De oontroleur Van 0. en de recher cheur B. hebben aangohoudon J. M., die 9 zakken aardappelen vervoerde, zonder In het bezit te zijn van de daarvoor ver- eischte vergunning. De aardappelen zijn ln beslag genomen en opgeborgen in het gemeentehui!, Blsekenegraaf. De Emmabloemoollecto heeft f 39,26 opgebracht. Auto te water. Brandwijk. Een auto van de zuivel fabriek „De Graafstroom", bestuurd door den ohauffeur Westerlakon, geraakte ter hoogte van bakker Tukker in de KerJc- wegsloot. De auto was geladen met onge veer 90 busaen melk, waarvan da inhoud zoo goed als geheel verloren ging. Do chauffeur wiet er op 't laatst* moment nog uit te komen en kwant niet natte voeten af. Haastrseht. Woenedag is hitr aanbe steed liet bouwen van een R.K. Vereni gingsgebouw, De begrooting was f 11.980, ingeschreven werd als volgt: Smldiwerk: Ph. van Zuilen f 616, Loodgleterewerk: L. Mlmper f 895. Schilderwerk: G. G. Aerte f 030. Electrlficatie: Ant. Ver- krooet f 276. Timmerwerk: A, C. Kraan f 8947; id. Joh. Janeen f 8840, Metsel werk: Joh. Jansen f 6296; id. A. G. j Kraan f 6185. De gunning is aangshou- den. Het Qrosne Kruis. Moordrscht. In de bovensaal van „De Harmonie" werd een vergadering gehou den van de afd. „Moordrecht van „Hot Groene Kruie". Deze vergadering was be- zooht door 22 leden; voorzitter was dr. Van Westendorp. Nadat deze het opi- ningswoord had gesproken, waarin hij het voornaamste gebeuren van de vereeni- ging in het afgeloopen jaar aanhaalde, werden de notulen, die de secretaris, do heer Goedhart, voorlas, door de vergade ring goedgekeurd. Hierna las de secreta ris het jaarverslag voor, dat men telken- jare met genoegen aanhoort. Jammer s, dat zoovele afwezige leden niet kon den vernemen, welk een werkzaam ver- eenigingsjaar weer achter den rug is. Aangehaald werd de sterke vermindering van de gemeentelijke subsidie, waardoor ook het bezuinigingsmes sterk in uitga ven moest worden gezet. Aan dr. Speel man werd eervol ontelag verleend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten als kinderarts van het consultatiebureau voor zuigelingen, dat over 1988 een te kort opleverde van pl.m. f 850. Nu wordt dit consultatiebureau waargenomen door dr. Van Weetendorp. Het ealaria van de wijkzuster, over wier werk het bestuur niets dan roem had, moeet ook een zeer belangrijke verlaging ondergaan. Ei on danks deze bezuinigingen wees de reke ning over 1983 een n&deelif saldo aan. De penningmeester, de heer J. J v&n Gennep, bracht verslag uit over het afge loopen boskjaar. Hieruit bliek, dat ds uitgaven, die bedroegen f 2705,Bfl'/i, de daarbij behoorende overbrugging van den Hollandichen IJesel en vereohill'jn- de hierbij passende verbindingswegen, zoomede de gereedmaking van de re ids - vaetgeifttde provinciale wegen noe. 51, 88 en 39 van het hoogste gewicht moeten worden geacht voor de ontwikkeling en de welvaart van deze streek, en boven dien de uitvoering van bedelde werken in dezen tijd van eroote werkloosheid en daaruit voortvloeiende zware financieels zorgen in verschillende gemeenten uit een oogpunt van werkverruiming ten zeerste toe te juichen zou zijn. Derhalve besluit de vergadering aldus de motie zich op deze gronden te richten tot de retreering en het provinciaal bestuur, met pet drineende verzoek om de noodige iaatregelen te nemen, opdat tot spoedige [uitvoering van de aangeduide werken kan worden overgegaan.' Waddinxveen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is bij het onwe der een groot etuk van de voorpui van de |Coop. Maalderij aan den Brugweg afge slagen. Het etuk pui drong ongeveer een IMeter in den grond. f 286,12V. meer hadden bedragen dan de I inkomsten. Deze rekening werd nu ad- vies van de commissie van onderzoek door de vergadering goedgekeurd. De wijkzuster legde in het afgeloopen jaar 2630 bezoeken af voor verpleging; t.b c.- bestrijding en zuigelingenverzorging. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren J. J. van Gennep, H. Rietveld en W. J, Vis herkozen. De heer Van Gennep doolde mede dat hij in de vorige vergadering be dankt had als penningmeester, welke functie hij meer dan dertig Jaren bad vervult^. Het klimmen zijner jaren was hiervan de reden. Bestuur en vergade ring moesten dit besluit billijken, hoewel zij den heer Van Gennep, die een ijverig werker is geweest, moeilijk kunnsn mis sen, Het stemde daarom tot vrougdo dat de heer Van Gennep op aandringen van het bestuur zich bereid verklaard had een bestuursfunctie aan te nomen. De heer Dirkzwager bracht verslag uit' over de algemeene vergadering die te Rotter dam werd gehouden Bij de rondvraag wordon oonlge huishoudelijke punten be sproken. Hier werd ook nog gevraagd hoe het bestuur de rekening inzag voor het komende boekjaar, De voorzittor deelde meds, dat het bestuur «al trachten middelen te beramen, waardoor rnter in komsten kunnen worden vsrkregen. Concert. Molenaarsgraaf. „Oraafstroom's Fan fare" hoopt Zaterdagavond op het dorp haar eerste concert in dit jaar te geven. Nleuwerkerk a.d. IJsssI, Tot de open- buro lagere school aan 's-Gravenweg, hoofd de heer W. A. Leenhouts, sijn met 1 Mei 28 nieuwe leerlingen toegelaten. (Zaterdagavond hoopt de muziekrer- eenlging „Door Kunst Verkregen" haar eers.e «omeroonoert te geven in de tent op hot dorp. De rereeniglng zal deeln*- men aan het oonoours te Lelden op He melvaartsdag, Schellulnen, Het ziekenfonds „Steunt Elkander" heeft met de ziekenfondsen te Meerkerk. Noordelooe en Hoog-Blokland oen overeenkomet betreffende het weder- keerig toelaten van leden getroffen. Op Hemelvaartsdag zullen 24 leden van de verleden Jaar ongerichte Jonge- liedenreisolub een uitstapje naar Brueeel maken. Op 11 Auguetus houdt dé Prov, Bond van Geitenhoudere hier een geiten keuring. WEGEN IN DE KRIMPENERWAARD. Overbrugging ven den Hol- landschen IJssel. Stolwijk. Dezer dagen is hier een zeer druk bezochte vergadering gehouden, wel ke geleid werd door den heer A. van Wij nen, voorzitter van den Bond van Kaae- producenten en waarin uitvoerig gespro ken is ov$r de verbetering van hot we gennet in de Krimperterwaard en de overbrugging van den Hollandechen IJe sel bij Krimpen a.d. IJseel. De vergade ring werd o.a. bijgewoond door de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land, de heeren Dr. T, Beekenkarap, A. C. A. Deerenlerg en P. J. van Harniol -o, den dijkgraaf van de Krimpenerwaard en eenige hoogheemraden, verschillende bur- gemeeetere, wethouder# en raadeieden van gemeenten, bestuursleden van pol ders, enz. Aan het einde der vergadering werd met algemeene stemmen een motie aaitgr- nomen, voorgeeteld door den heer C. G. Rooe, burgemeeeter van Lekkerkerk. In deze motie spreekt de vergadering ale haar oordeel uit, dat de totstandkoming van dsn csntralsn wsg door de Krimpt- nsrwaard (Provinciaal weysnpltn no. 10) Hardinmld. Raadsvergadering op 30 April. Na opening sprak de voorzitter, nadat alle raadsleden van hun zetels zijn opgestaan, woorden van gelukwen- schen in verband met den vijf-en-twintig- sten verjaardag van prinses Juliana. Uit voerig staat de voorzitter bij dezen voor ons Koninklijk Huis zoo heuglijken d&g stil en spreekt de hoop uit, dat de band, welke tusschen Oranje en het Nederiand eche Volk bestaat, steeds hechter zal worden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een felioitatietelegram aan de prinses te zenden. Het voorstel van B. en W. met betrek king tot verhuur van grond aan den heer J. P&ans wordt aangehouden tot een vol gende vergadering. Op een mededeeling van den heer Schneijder, dat het electriciteitsbedrijf te Dordrecht contracten afsluit met een mi nimum afname van 50.000 K.W.U., zon der clausule inzake speruren, wordt be sloten, alvorene met genoemd bedrijf con tract af te sluiten, ten dienste van het waterbedrijf hierover te correapondeeren. Op voorstel van B. en wordt beslo ten, het aanbrengen van een verharding op den Parallelweg onder Schelluinen, aan te besteden, onder bepaling, dat een minimum uurloon van f 0,42 moet wor den betaald en dat de arbeiders over de arbeidsbeurs alhier moeten worden aan genomen. Hierna wordt vastgesteld een verorde ning tot verhaal van de maximum pensioensbijdragen (8Vi pCt.), op alls ambtenaren. Aan da orde komt dan het voorstel van B. en W. tot vaststelling van nadere sa- larieregellngen van het gemeentepersoneel Ged. Staten verzoeken den raad, alvorens aan de begrooting goedkeuring te ver^ leenen, omzetting van de tijdelijke in een vaste korting. De heeren DeJongenVoogel had den liever gezien dat in deze vergadering bekend was de houding van Ged. Staten ten opzichte van de salariseen van den burgemeester, den secretaris sn den ont vanger. Aangezien hier nog niets bekend ls, stelt eerstgenoemd lid voor, ln den vorm van een motie ter kennis van Ged. Siaten te brengen, om «de herziening ter hand te nemen nadat Oed, 8taten over burg., ssor., en ontv. een beslissing heb ben genomen. Ds voorzitter betoogt, dat hier mede de gemeente niet is gebaat; hij deelt mede, dat de wensch van vorige sprekers ter kennis van gsnoemd college kan wordsn gebracht. Aldue wordt besloten en de «alarmre gelingen worden hierna aangenomen. Op vooritel van B. en W. wordt bealo- ten aan het plaatselijk orisls-oomlté een bljdVage te verleenen van f 842,10, het bedrag hetwelk van het Nationaal Grlils- oomité te 's-Gravenhage voor extra hulp aan orieis-werkloosen werd ontvangen. Op verzoek van den heer De Jong, nemen B, en W. op zich, te beproeven maohtiging te verkrijgen dat dit geld op •en of andere wijze, b.v, uit de gemeente kas, zal worden verhoogd. Rondvraag. De heer 0. M. van den Berg deelt mede, dat Hardmxweld Vooruit een adree zond aan den Minister van Wateretaat inzake opname in het beitek voor de uit voering van den aanleg van den rijksweg tusschen Buldersteeg en Schelluinen, dat verschillende werkzaamheden uit de hand geschieden. Hij verzoekt den raad dit adres te steunen. Weth. Den Breejen acht het zeer moeilijk te bepalen welk soort werk voor handkracht in aanmerking kan komen. Een definitief besluit wordt niet geno men. De heer V o o g e 1 wijst op de «tofplaag. De v o o r z i 11 e r is het hiermede eens. Het verzoek, door B. en W. tot de werk loozen gericht om den dijk nat te houden, heeft ten deele resultaat. Dit moet even wel beter worden; geeohiedt dit niet, dan zullen andere maatregelen moeten wor den genomen. De heer Voogel doet onder den drang van de omstandigheden en om objecten aan te wijzen, waarop bekuinigd kan worden, het voorstel ora de gehuwde onderwijzeressen, wier echtgenooten in openbaren dienst wsrkzaom zijn, ontslag te verleenen. Dit voorstel wordt in handen ran B. en W. gesteld om advies, De heer Van Kekem aoht het niet juist dat meters worden geplaatst til waterverspilling wordt geconstatserd. Ds vooriittir aoht dit juist de beste manier om dit aural tagan ta laan. Hierna sluiting,

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4