L 3 TOM DE NEGERJONGEN Wat geeft de Radio? Kerk en School Gemengd Nieuws •4 Gemeenteraden Nieuws in een paar regels LANDBOUW- EN VEETEELT. KAAS EN KAASMAKEN. Rechtszaken TWEEDE ■'LAO. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchomlH»«nch«Courant MAANDAQ 7 MEI 1934 Dinsdag 8 M«>. Hilversum. A.VJRjO. 40 Gramofoon, 10—10.16 Morgenwijding; 10,15—J0.30 Gewijde muaieik; 10.30—11 Orgel con oert a Zaag-, R.V.U. 11—-11.30 Radio- Vólks-Universiteit Slotleaing van dén cursus „Ziekenverpleging thuis" door Zuster F. Meyboom, A.VJl.O, 11.80— 12 Vervolg Orgelconoert; 12—i2.1ö Con oert door het Qmroep-Orkest en Gra mofoon; 2.303 Viool recital; 34 Knipcursus; 4.16—4.30 Gramofoon; 4.30—6 Radio Kinderkoorrang, 5 6.30 Verhalen voor kleinere kinderen door Mevr. Ant. van Dijk; V.P.R.O. 6.30 uur Bijbelvertellingen voor jonge men- ecben. 30ste voordracht. Spreker: Ds. B. J. Aria; A.V.R.O. 6—6.30 Gramo foon; RiV.U. 6.307 Radio Volks Uni versiteit .Opening van den R.V.U.-atu- dio door 'den voorritter, Dr. K. F Proost; A.V.R.O. 7i7.25 Gramofoon, 7.308 Engeleohe les voor gevorder den; 8—8.05 Nieuwsberichten; 8.05— 8.35 Concert door het Omroep-Orkest; 8.368.55 Louis Noiret zingt liedjes, 8.550.30 Vervolg Concert en Piano; 0.3010 Orgelconcert, Tenor en Viool; 10—'11 Concert door feovacs Lajoa en sijn Orkest; lh—11.10 Nieuwsberich ten; 11.1012 Vervolg Concert. Huizen. K.R.O. 89.15 Concert; 10— 10.30 Gramofoon; 10.3011 Muziek- uitzending voor fabrieken; 1111.30 Gramofoon; 11.3012 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin O.P.; 12.16—2 Concert door het En semble Albert us van Olst; 11.20 Gramofoon; 23 Vrouwenuurtje; 34 Modecursus; 4.16—4.30 Gramofoon 4.80—6.45 Concert (Alt, Cello en Pia no); 5.46—6 Gramofoon; 66.40 Con cert door de K.R O.-Boys; 6.40—7 Es- peranto-cursus; 7.16—7.85 Jhr. Dr. J. C. Mollerua over: „Per auto van Pa- dang over de Hooglanden en het Toba- aneer naar QMDedan"; 7.06—7.46 Gra mofoon; 7.46—8.30 Concert door de K.R.O.-Boys, \3308j36 Nieuwsbe richten; 8.858.40 Gramofoon; 8.40— Ö.10 Concert door het K R.O.-Orkest; 0.109.40 Opvoering van „Wat gij, de minste mijner broeders?"; 9.40— 10.20 Vervolg Gonoert; 10.20—1035 Voordracht door Herman v. d. Eeren- beemt; 1035—10.40 Nieuwsberichten; 10.40—41.20 Vervolg Concert; 11.20— 12 Gramofoon. Woensdag 9 Mei. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; 9.30 uur Onze Keuken door den heer P. J. Kers Jr.; V.P.R.O. 10 uur Mor genwijding; V.AH.A. 10.15 uur Uit zending voor de arbeiders in de Con tinubedrijven; 12 uur Concert door het Klein-V.A.R.A.4Ensemble; 12.30 uur Gramofoon; 12.45 uur Vervolg Concert; 1.16 uur Gramofoon; 1.80 uur Vervolg Concert; 2.16 uur Xnipoursus; 8 uur Voor de kinderen; 6.30 uur Gonoert door het Klein-V. A.R.A. -Ensemble; 6.06 uur Vervolg Conoert; 7 uur Sport- uitzendlng; 7.20 uur Gonoert door Or gel-kwintet; 0 uur S.0.8.-beriohten; Nieuwsberichten en Varia; 8.15 uur Concert door de Arbeiders Zangveree- niging „De Stem des Volis", afd. Rot terdam; 9.30 uur Opvoering van „Van ouds de morgenster"; 11.80 uur Gra mofoon. Hulzen. N.G.R.V. 8—0.15 Schriftlezing en Meditatie; 8,16'9.30 Gramofoon; 10.30—11 Morgendienst door Ds. J. Kremer; li—12 Harmoniumbespeling; 12.15—42.30 Gramofoon; 12.30—1.30 Orgelbespeling; i.80—2.16 Gramofoon; 2.16—<8.45 Gonoert (Alt4Miesso, Fluit, (Viool, Cello en Piano); Piano- reoital; 6—6 KinderSurtje; 6—6.80 J. van Pelt over: „Pa vim der Steur, sijn arbeid en zijn persoon"; 6.30—7 Onderwijsfonds voor de binnenvaart; 7—<pl.m. 7.15 Nfeuwaberiohten; pl m. 7.15^.30 Gramofoon; 7.308 O. C v. Hemessen over; „De pliiimveemeetre gelen"; 0—<9 Conoert door die Arn- hemeohe Orkestvereeniging; 90.80 Ouderuurtie. L. W. J, van Hasselt ovdr: „Herinneringen"; 930—10,80 Vervolg Conoert; pl m, 10 uur Nieuws berichten; 10.30—11.30 Gramofoon. Besloten werd, de winst, zijnde f 400.48, in het ressrvefonds te storten. Tot leden der finanoieele commissie voor 1094 werden benoemd de heeren Jac. van Middelkoop Cs. en J. de Haan. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden stationair blijft, dooh de werkzaamheden in ver band met de orisis zeer zijn toegenomen. Wegens vertrek werd het lidmaatschap van twee leden opgezegd. - Na de rondvraag, die niets opleverde, bracht de voorzitter dank aan degenen, die het afgeloopen jaar in het belang van de Bank* werkzaam waren geweest. Lsngerak. Gedurende het onweder van Donderdagavond is een koe van de vee houdster de wed. Bezooijen, door het he melvuur gedood. Lekkerksrk. De heeren Andr. Noerde- graaf en A. Vis hebben bed'ankt als be stuursleden van de vereeniging „De Ak kerbouw". In bun plaats zijir gekozen de heeren J. Graafland en A. de Vos. iDe uitslag yan de wedvlucht, ge houden door „De Postduif", vanaf St. Kathelijne Waver (België), over een af stand van 00 KM en waaraan door 150 duiven werd deelgenomen, is als volgt: A. van Boudesteijn 1, 20, de snel heid van de eezst aankomende duif be droeg 1169.69 meter per minuut; gebrs. Broer 2, 4, 10 en 13; gebr. Roest 3 en 32; Ros en Verheij 5, 14, 18 en 29; E. Hofwegen 6; C. Peute 7; Molenaar en Ligthart 8 en 16; gebr. Graafland 9, 21, 24 en 30; gebr. Linge 11 en 15; M. Hoo- genboezem 12; Jan de Jager Hs, 17 en 22; Adr- na Risp 10 en 81; Adr. Ros 28; a Nobel 28; A. Mudde 28; en P. Slingerland 27 en 28. Aankomst eerste duif 018.68 uur; laatste duif 0 35.56 uur. Lsplk. De burgemeester vaa Lopik, Jaarsveld en Willige-Langerak herinnert de gemeentenaren aan de circulaires, het vorige jaar verspreid, waarin ten zeerste wordt aangedrongen op de verdelging der ratten, in verband met de aiekte van Weil. Damman. Niauwland. Daartoe uitgenoodigd speelde de damvereeniglng „O. G." te Sleeuwijk hier Maandagavond een vriendachappèlijken wedstrijd tegen „N. D. V. I" in het clublokaal. De uitslag was als volgt: N D V. I Nieuwland O.G. Sleeuwijk A .van MourikJ. Peliikaan J. VerbeekW. J. van der Lelie 11 Joh. HaagP. van Rijswijk 20 J. A. DijkersL. van Rijswijk 22 G. J. BotiH. van Arkel 1.1 J. C. van MeeverC. Duiser 20 I SatterG. Duiser li1 J. M. VerduinA. T. van Hemert 20 G. de JongC. van der Linde, 20 C. Heikoop—P. Klootwijk 20 Deze partij is wegens het late uur af gebroken (waarschijnlijk remise) Aldus een overwinning van 1-46 voor N. D. V I. JUBILEUM BURGEMEESTER F. M. A. VAN DE ROVAART. Nlsuw-Lskksrland. Wij vernemen, dat de burgemeester, de heer F M. A. v. d. Rovaart, in verband met zijn 12V»-jarig ambtsjubileum, niet op 0 Mei in de ge meente zal terugkeeren, zooals hij eerst voornemens was, maar op 8 Mei weer thuis zal zijn, en dan op veler verzoek, van half 3 tot half 6 receptie houden in het raadhuis, waar dan ook de cadeau* te bezichtigen zijn. WERVINQ. In Engeland' wordsn regelmatig vrijwil ligers voor het leger aangeworven. Een middel daartoe is, om de genoegens van den oorlog duidelijk te laten zien. Het is nu gesohied door een vrachtauto met een luohtkanon door Londen te laten rijden, waarbij men vrij mocht komen kijken en vragen. HET DRAMA TE REEUWIJK. Een zonderlinge ontmoeting te Haaitracht. Bezoek aan Schoonhoven. Rssuwfjk. Hoewel de nasporingen in het drama, dat zich in November hier aan ds plassen moet hebben afgespeeld, reeds zooveel hebben uitgewezen, dat het vermoeden van misdaad thans vrijwsl geheel is opgegeven, toch blijft deze zaak oyerigens nog altijd zeer raadselachtig. Speciaal met het punt, waar het •laohtoffer de fiets, waarop hij hst laatst geilen is, vandaan had en waar hst rij wiel gebleven is, wordt thane in verband gebraoht met een raadselachtige gebeur tenis, welks zich te Haaatreoht heeft af gespeeld. Dezer dagen heeft namelijk de burge- meeater van Reeuwijk de mededeellng ontvangen van den garagehouder Eegde- man te Haastrecht, dat ig het najaar van 1038 een onbekend persoon in zijn zaak is gekomen met een kapotte fiets. Hst was eind October of begin November. Van de fiets bleek een band lek te zijn. Het was eenv jongeman van na^r schat ting 20 jaar, net gekleed, blootshoofds en in het bezit van een bruine actetasch, welke op de fiets bevestigd was geweest. Het repareeren duurde hem, die om streeks halfzes irr de garage kwam, te lang./Hij zeide om zes uur in- Schoon- hovra te moeten zijn en verzocht dan ma» per auto te worden weggebracht. Er was echter op dat oogenblik geen auto aanwezig en de vrouw van den ga ragehouder en de knecht de eigenaar zelf was op dat oogenblik niet thuis stelden voor om hem per motorfiets weg te brengen. De onbekende had hiertegen weleenig bezwaar omdat hij, naar hij zeide, erg verkouden was, maar als het niet ander kon ijioest het maar. De knecht bracht den jongeman, die erg zenuwach tig was, op de duo naar Schoonhoven. Onderweg heeft hij, naar de Tel. meldf, verteld, dat hij niet goed in orde was. In Schoonhoven had hij geen vast adres om gebracht te worden. Aan het einde van een straat moest de berijder stoppen en hier stapte de passagier af. Verder, zoo zeide hij, wist hij zelf den weg wel. Voor hij vertrok, sprak de onbekende nog over de betaling. De knecht had er geen bezwaar tegen, dat de betaling bij het terughalen van het rijwiel zou geschie den. Aldus werd afgesproken, Daarop verdween de onbekende om zich me, dien niet meer te lata zien. De fiets is niet afgehaald en staat nog steeds in de garage te Haastrecht. De vraag rijst of deze gebeurtenis met het drama te Reeuwijk in verband staat en vandaar dat de garagehouder nu er nie mand kwam opdagen en de fiets van het slachtoffer te Reeuwijk nog steeds zoek is, zich tot den burgemeester heeft gewend. De vrouw van den garagehouder heeft 't portret van Ebbinge Wubben langen tijd bekeken, maar zij kan niet zeggen, of het gelijkenis met den wielrijder vertoont. Waddinxveen 2 kampioen. Waddlnzveen. Daar Waddinxveen II het protest inzhke den i voetbalwedstrijd üudewater IWaddinxveen II heeft ge wonnen en Schoonhoven 2 verloren heeft, is Waddinxveen 2 kampioen van de 2de klasse A van den Goudschen Voetbalbond. B. en W. hebben vergunning ver leend aan den heer P. Cl de Ruyter, tot het oprichten van een smederij in het perceel aan den IJsseldyk Wijk G no. 10a Tijdens het zware onweder werd een koe van den landbouwer De Jong in de weide aan de Noordkade door den blik sem gedood. PRINSELIJKE POPPEN. NED. HERV KERK. Beroepen te Nieuw-Loosdrecht Ds. J Venteegh te Nieuwerkerk a d IJssel; te Leerbroek de heer B. van Ginkel, Can- didaat te Zeist, te Krimpen ad. Lak D«. A. G. Oosterhuis ts Eemnea-Buiten; te Nieuw poort de hoer C. van den Bogert, Candidaat te Sommelsdijk. ZENDINGSDAG OEREF. ZENDING8- BOND. Aanvankelijk had het bestuur van den Geref. Zendingsbond den jaarlijkschén zendingsdag vastgesteld op Donderdag 25 Juli. Aangezien echter door het overlijden van de koningin-moeder de 2e Augustus geen feestdag meer is, werd van B. en W. der gemeente DriebergenRijsenburg vergunning verkregen om op dien dag in het Rijsenburgsche Bosch te mogen samenkomen. De zendingsdag zal dus als naar ge woonte gehouden worden op den eersten Donderdag in Augustus. DRIFTIG WIELRIJDER. Bij «en onder Ter Aar gehouden rij- wielbelastingcontrole pleegde K. D. uit di« gemeente verzet tegen een commies der directe belastingen. Toen deze het rijwiel in beslag wilde nefnen, trok D. plotseling een mes, waarmede hij den ambtenaar ea steek in den arm toe bracht, zood'st deze zich onder dokters behandeling moest stellen. D. heeft zich later zelf bij de politie aangemeld. DE BLAUWE WEEK. In de s.f. „Blauwe Week", den tijd tUMohen Hemelvaartsdag en 2en Pink sterdag, voeren dit jaar de gezamenlijke drankbéstrijdings-organisalies buitenge wone actie voor drankbestrijding, in hst bijzondsr op het gebied van het snelver keer. Onder de leuze van „Verkeer en maat schappij aloohol-vrijl" worden op Hemel vaartsdag verschillende provinciale mee tings gehouden en op 2en Pinksterdag een sluitingsdemonstratie in Hilversum. De provinciale meeting voor Zuid- Holland zal in den tuin „Ons Genoegen" te Gouda plaats hebben De heer Goar- landt, burgemeester van Gouda, zal de meeting om 3 uur openen en verder voe ren het woord de heeren A. Martinus, voorzitter van den A.N.G.O.B., en Ds. G. Venema, districtsbestuurdër van de N.C. G.O.V., waarna Ds. H. van Dijken, Ned. Herv. predikant te Gouda, de meeting met een kort woord hoopt te sluiten. Ter afwisseling: muziek, zang, jeugddan- sen. Vooraf gaat een optocht met muziek en ontplooide banieren, die om hgJJ 2 op de Miarkt wordt opgesteld, terwijl net ca rillon bekende onthoudérsliederra zal spele® HARDVOCHTIGE KINDEREN. De heer A. Samuel te Wierden, heeft in een 'groote schuur, op eenigen afstand van zijn huis gelegen een groot aantal hokken, waarin duizenden kippa zijn gehuisvest. Een drietal kinderen van 6 ra 7 jaar twee broertjes en een kameraadje, zijn Vrijd^i tusscha schooltijd da «oh uur Bl&nafcloopa a begonna met twss De geboorte van een prins in Japan heeft daar groote vreugde gebracht. De foto toont een vereeniging van kunstenaars, die poppen voor het prinsje beschildert. ijzeren stangen, die zij in een hoek zagen ■taan. al spelade in het hok te porren. Naarmate de dieren angstiger werden kregen zij meer schik in het geval. Zij werden al ruwer en begonnen de (lieren met de stanga te prihia en te slaan, zoodat er na verloop van tijd reeds le nigs kippa dood en andere ernstig ge wond wara. Plotseling ging het deurtje van het hok open en toen begonnen <le kindera de angstige diera, al slaande met de stangen te vervolgen. In ongeveer een uur tijd hebba zij 22 kippen doodgeslagen. Ze wierpen de die ren tusschen twee kisten in en voor zoo ver er nog eenig leven in zat, ranselden zij ze zoo lang met de stangen, tot de diera da geest gaven. Daarna gingen de kindera rustig naar school. De eigenaar van de kippen deed aau- gifte bij de politie, doch verzocht geeu vervolging in te stella, zoodat de deug- nieta met ea flinke afstraffing vrij kwama. BRA ND DOOR.... DEN REGEN. Te Rotterdam heeft een hevige regen val op eigenaardige wijze brand veroor zaakt., In de kelders van een aantal in aanbouw zijnde panden aan de Colonia- straat stonden zakken met ongeblu^hte kalk opgeslagen. Het regende zoo hevig, dat de regen de kelders binnenstroomde a de zakken in het water zette, met als gevolg, dat er brand ontstond. Er rukten drie slangenwagens uit a met een slang op de waterleiding a ea gummislang werd de brand gebluscht. EEN OPZIENBARENDE PROEP. Met ontslag alt gevolg. Ea professor van de universiteit van Californië ts Berkeley, dr. E. Cornisch, is ontslaga, op aandringen van bestu ren van genootschappen tegen de vivi sectie en voor dierenbescherming. De raad van curatoren was voor die pro testen gezwicht, die waren ingediend naar aanleiding van het feit, dat dr. Cornisoh een dier heeft gedood en het weer levend gemaakt, hetgeen de cura toren veroordeelden als „onwaardig en aanleiding gevend tot afkeurenswaardi ge publiciteit". De professor doodde era hond door verstikking in stikstof. Toep het dier vier minuten dood was geweest gaf Cor nisch het een inspuiting met bloed van een anderen hond, waaraan een middel was toegevoegd om het optreda van stolsels tegen te gaan, voorts een middel om de hartwerking aan te zetten. Voorts werd kunstmatige ademhaling toegepast. De hond begon na twee minuten weer te ademen. Er grerd gewaakt tegen era te groote hevigheid van den hartslag ra de hond heeft nog tien dagen geleefd. De dokter zeide, dat hij zijn proeven deed om middelen t« vindra, om slaoht- offtrs van hartaanvallen, electrischs schokken, gasverstikking eto, nog te red- dsn. Toen het gerucht van de opwekking uit den dood van dezen hond zioh ver- •preidde, boden zich meneohen aan.^m op zich zelf dergelijke proeven te laten toepassen. Een dier lieden wa« zelfs be reid om vrijwillig zelfmoord te plegen. SCHIETPARTIJEN IN HET HART VAN NEW YORK. Een agent gedood; 7 personsn gewond. To New York trachtte in een drukke straat een politieagent een auto tot staan te brengen, omdat de inzittenden hem verdach voorkwamen. Dat hij goed had gezien, bleek uit het feit, dat uit den wagen onmiddellijk een waar snelvuur met een machinegeweer werd geopend, baarbij se* politieagent werd gedood, terwijl een Politiebeambte, een viouw, twee jongens en een baby van zeven maanden werden gewond. Een tweede schietpartij von.d plaats bij een inval der politie in een huis, waarin zij vermoedde, dat zich twee be- roepabrandstichters hadden verborgen. Hierbij werden twee agenten door schoten zwaar gewond. EEN GROOTE SMOKKELAFFAIRE. Mlllloenen+schandaal In Gris kenland. Men is thans ongeveer aan de ont knooping toe van een financieel schan daal bij de veemen van Pyraeus, waar van de eerste gegevens reeds twee jaar gelden door de autoriteiten werden voc- kifegen. Gebleken is, dat een groot aantal za- kenlieden uit de veemen goederen heb ben vervoerd, zonder dat door hen de invoerrechten werden betaald. Dienten- Épvolge heeft de Grieksche staat een schade geleden van 1500 millioeu drach men (ongv. t 22 millioen). De minister van financiën heeft de zaak nu in handen gesteld van de op perste oontrole-oommissie, met verzoek, de schuldige douane-beambten tot de hoogst mogelijke straffen te veroordee- len. Vier hooggeplaatste douane-ambte naren zijn reeds uit hun functies ont heven, terwijl tal van lagere beambtun tijdens het vooronderzoek zijn ontslagen. B ijhet schandaal zijn ruim 2000 za kenlieden uit Athene en den Pyraeus betrokken. Zij zullen zich wegens smok kelarij hebben te verantwoorden. Tegen een der zakenlieden, een zekeren Papa- thanasioe, die de staat voor een som van 6 millioen drachmen heeft benadeeld -U), een arrestatiebevel uitgevaardigd. a Een ander zakenman, die zich voor 70.000 drachmen had verrijkt, en tegen wien eveneens een arrestatiebevel was uitgevaardigd, heeft het tekort haastig aangezuiverd. Het onderzoek zal tot alle douaue- kantoren in Griekenland worden uitge strekt, daar het vermoeden bestaat, dat ook in andere plaatsen soortgelijke frau des zijn gepleegd. HET OFFICIEREN-COMPLOT IN w ROEMENIE. Demonstratieve degradaties. Aaa het proces Inzake de samenzwe ring der Roemeenache officieren is Za terdagmorgen een einde gekomen, door dé openlijks degradatie van den leider P^ecoep a reven andere hoofd- en su balterne officieren. 1. Tom, een vroolijk negerjongetje, van 12 jaar, woonde in een dorpje in Zuid-Afrika, De hutten zijn gemaakt van stroo en klei, ze zijn rond, en om er in en uit te komen, is er alleen een gat, in. Ramen en deuren vind je er niet. 2. Tom iru, ale het tenifuini ging, da keel«» dag lmita.it ie boeechet. hielp zijn moeder op die manier tjk heel dikwijls, want hij klom als een en p in de hoogste boextien om voor haar viuchten te plukken. En zijn kleeren ka- p< t maken, deed hij niet, want hij had eigenlijk haast niets aan. Zijn moeder kan dus op die klimniferij niets tegen bob-* ben a «tuurde hem er «elf dikwijle op tweede blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND IN UTWECHT BWHOBHUUM»lUCOOTOTt MAANBAV f MEI 1N4 Aal hei mneaao. hierna ea eoort apenbare demonstratie te maken, met apart gebouwde tribunes os., werd ep het laatste nazaat gea gevolg gegeven. Wel was het geheele garnizoa te Boe karest aanweaig. De officiera die ver oordeeld zijn tot tia jaar tuchthuisstraf a die da indruk maakten, geheel ge broken te sijn, werden midden in het carré der troepen opgesteld. De com- mandeerende generaal hield een toe spraak, waarin hij nogmaals wees op het hoogverraderlijk gedrag der officie ren, die niet waren teruggedeinsd voor de misdaad het land in den chaos te willen storten. Hierop las hij het konin klijk bevel tot degradatie voor. Met de voorgeschreven woorden: „Aangezien gij onwaardig zijt de uniform te dragen, degradeer ik u in naam des Konings", scheurde de commandant den veroor deelden de officierstressen af en brak hun degens. Telkenmale liet een trom- petterskorps hierbij een fanfare hooren. Onmiddellijk na afloop werden de ver oordeelden, die zich tijdens de voltrek king van het vonnis ternauwernood staande konden houden, naar de politie auto's geleid en onder het gefluit en ie verwensohingen der verzamelde volks menigte naar de gevangenis te Vakaresti overgebracht. KONING ALBERlIl DOOD. Moord? In een bijeenkomst in de schrijvers club te Nottingham heeft de Britsche schrijver en reiziger kolonel Graham Se- lon Hutchison Zaterdagavond gezegd, dat koning Albert niet gestorven was, tengevolge van een ongeval, maar ver moord was, wegens zijn verzet tegen sa menspanning van Fransche zijde tegen het weerlooze Duitschland. Op het Belgische gezantschap beeft deze bewering diepe verontwaardiging gewekt. De eerste secretaris van het ge zantschap noemde het een afaohuwelijke leugen en ook de ambassadeur, baron De Gartier de Marchienne, sprak het be slist tegen. In een interview verklaarde Hutchison dat hij omstandig bewijsma teriaal kon aanvoeren. Een Reuter-telegram uit Brussel zegt omtrent de bewering van den Britschon schrijver dat iedereen in België weet dal het onderzoek ter plaatse ingesteld, zoo wel door het parket als door andere au toriteiten duidelijk heeft aangetoond dat deze fantastische mededeeling van allen grond ontibloot is. EEN ONVERWACHT ANTWOORD. Von Papen bij kardinaal Bertram. De „K.W.P." brengt de volgende ver makelijke geschiedenis. „De Maasbode" vertelt ze na, het verhaal overigens voor rekening van genoemd blad latend. Toen von Papen onlangs voor zeer bijzondere aangelegenheden bij Kardi naal Bertram op audiëntie was, meende hij bij bet einde van het onderhoud goed te doen, den Kardinaal er eens even op te wijzen, „dat Zijne Eminentie toch zoo tot over de ooren in het werk zat". „Gezien Uw hoogen leeftijd, Eminen tie", aldus de „handige" von Papen, „moest U toch een coadjutor benoemen" (von Papa bad toevallig een candi daat). De Kardinaal lachte fijntjes, en ant woordde hem: „Ik word binnenkort 80 jaar, mijnheer, maar ik voel me nog jeugdig genoeg, om in een concentratie kamp te worden gezet". Toen drukte hij op een knopje en eon lakei trad binnen. „Mijnheer wenscht te worden uitgelaten" zeide de Kardinaal. Von Papen, geheel van zijn stuk ge braoht, stond op, stamelde enkele woor den, ging naar de deur, bleef nog even staan en bemerkte, dat de Kardinaal reeds voor hem het vertrek had verla ten. DE PRIJZEN OMLAAG. Onder dwang der regeering. De regeering en de fascistische partij in Italië nemen hun toevluoht tot ingrij pende maatregelen ter bewerking van era prijsverlaging. In versohillads ste den hebben de autoriteita bevel gege ven tot hst elulta van magasijnen on winkels, die hun prijzen niet aanpassen aan het door de regeering verlangde peil. Verder zijn talrijke boeten opgelegd terwijl ook verschillende winkeliers door de autoriteiten zijn gesommeerd. De secretaris der fascistische partij heeft een rondschrijven aan ds federale secretarissen doen toekomen, waann hij verklaart, dat zoo noodig overleg moet worden gepleegd met de plaatselijke au toriteiten. EEN HEEL GEZIN VERGIFTIGD. Te Sapulpa in Oklahoma heeft de werklooze Chester Barret zichzelf, zijn vrouw en zijn 7 kinderen met ratten- kruid vergiftigd. Drie kinderen zijn reeds overleden. De andere kinderen zijn zwaar ziek. De man had zijn vrouw \en kinderen verteld, dat het een kinine- preparaat was tegen koorts. Barret zelf was reeds geruimen tijd ziek. Hij heeft zijn daad bekend. SCHOOLGEBOUW INGESTORT. Hoofdonderwijzer en 4 kin deren gedood. Te Stuttgart is Zaterdagochtend tegen 10 uur onder donderend gekraak het middengedeelte van het oude schoolge bouw te Winterbach tijdens de les inge stort. q In de schoollokalen bevonden zich de onderwijzer en de kinderen, die niet meer allen den uitgang konden beroi- ken. Van alle kanten renden de door een panischen schrik bevangen bewoners van de plaats toq, om de eerste hulp te ver- leenen. Geneeskundige hulp was spoedig te? plaatse, Onder groot levensgevaar moeet^ de berging der bedolvena plaats vinden. Kohnle, de hoofdonderwijier, die xset sijn lichaam nog twee kindera bedekte, werd dood uit het puin te voorechijn ge haald a voor soover tot nu toe vast staat, zijn nog vier sehoolkindera dood Hoeveel gewonden met het ongeluk te betreuren zijn ie op het oogenblik niet na te gaan, aangezien de kinderen naar alle richtinga ea goed heenkoma heb ba gezocht. 'Het reeds sedert langen tijd bouwvalli ge schoolgebouw is geheel ingestort. Slechts de mura staan nog ten deele overeind. DE JEUGD EN HET MARXISME. Esn ontdekking. Volgens een door de Russische onder- wijs-autoriteiten uitgevaardigd decreet zullen de leerstellingen van Marx en Lenin voortaan niet meer onderwezen worden aan kinderen onder de 12 jaar De autoriteiten verklaren thans, dat de ze ingewikkelde politieke theorieën de hersens der kinderen te zeer overbelas ten. Bovendien heeft men vastgesteld dat de kindren niet de juiste beteekenis be grijpen van hetgeen men hun wil leeren en dat zij alleen in staat zijn, zekere slagzinnen te herhalen. In de plaats van deze theorieën zullen voortaan onderwer pen worden onderwezen, die bevattelijk zijn voor kinderhersens. Een wijs besluit. Hoe zwaar men het tot nu toe de jeugd heeft gemaakt, vs.lt te meer op, als men bedenkt, hoeveel tijd de autoriteiten noodig hebben gehad, eer bun dwaling inzagen. MUITERIJ IN MANDSJOERIJE. In Mandsjoerije is op een der stations van da Chineeschra Oosterspoorweg 'n aantal Mandsjoerijsche soldaten aan het muiten. g6*lasa Zij maakten zich mees ter vat« diverse soorten wapens, waar onder ook zware machinegeweren. Bij een poging der politie, de muiters te out wapenen, kwam het tot een treffen, waarbij dooden en gewonden vielen. De muiters slaagden er daarop in, zich met de wapens uit de voeten te maken. Lopik, De gemeenteraad kwam Maandagmid dag 30 April in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den heer H. M Oldemhof, burgemeester. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter opende de verga dering met gebed, om daarna een wijle stil te staan bij het verscheiden van de koningin-moeder. Spr. schetste daarbij .a. wat deze vorstin voor ons land is ge weest en wat vooral de lijdende mensch- heid met haar heengaan verliest. Deze toespraak werd door alle leden staande aangehoord. Daarna las de secretaris de notulen, die zonder wijziging werden vastgesteld, waarna de ingekomen stukken behandeld werden. Daaronder was een schrijven van Ged. Staten, inzake het aangaan van de geza menlijke regeling betreffende de drink waterleiding. Een schrijven van hetzelfde college, waarbij het raadsbesluit betreffende de verplichte aansluiting bij de drinkwater voorziening voor woningen en werk plaatsen wordt goedgekeurd. iBeide stijgen werden als kennisge vingen aangenomen. De rekening van de tuinbouvrvereeni- ging „Lopikerwaard" werd1, nadat de voorzitter verschillende posten had toegelioht, goedgekeurd. Het procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waarbij boeken en bescheiden in ords zijn bevonden, werd eveneens voor kennisgeving aange nomen. Nog was ingekomen de rekening en een brief van de vereeniging Het Groene Kruis over 1933, waarin voor de af dee ling t.bo. een subsidie van f 80 werd gevraagd. De voorzitter zei, dat dit bedrag reeds geraamd was, het is het gewone bedrag, B. en W. stellen voor f 80 toe te staan. De brief vermeldde, dat de gewone af- deeling. dienstjaar 1934, trots de uiter ste bezuiniging, niet sluitende is te krij gen, tengevolge van de crisis en de steeds grooter wordende vraag om hulp van de vweeniging, waarom ook voor deze af- deeling gevraagd wordt voor steun in aanmerking te komen B. en "W. stellen voor, deze zaak af te wachten; de leiding van het Groene Kruis is in goede handen, het beheer zal wel zoo zuinig mogelijk gesohiedra, dit kan dan later bezien worden. Beide voorstellen van B. en W. wer den aanvaard. Ou het veraoek va* M. J. vsua Lhuwo on vrij vervoer per, autobus voos zij* dooh tart je maar de R.-K. School te Ga- bauw, werd gunstig beschikt a besloten 100 pGt. te vergoede*. Verder vu ingekama «en schrijven van T. de Bruin, die in verband met de opheffing van de O. L. Sohool per 1 Mei vrij autobuevervoer vraagt voor twee mij ner kinderen naar de O. L- Sohool te Lo- pikerkapel aangezien hij er de voorkeur aan geeft, dat deze een openbare sohool blijven bezoeken. De voor sitter doelde mee, dat de ze aanvraag strookt met de wet, waar om B. en W. voorstellen 100 pCt. te ver- leenen, hetgeen goedgekeurd werd. Op voorstel van B. en "W. yverd beslo ten aan den heer Oeta, hoofd der open- abre sohool, eervol ontslag te verleeneü naar aanleiding van de opheffing dier sohool. Het ontslag zal bij de opheffing, 1 Mei, ingaan. Daarna kwam ter tafel een aanvraag van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem om overdracht aan haar van het derde lokaal (openbare sohool) de daarbij be- hoorende brandstoffenbergplaats en het (speelterrein, waarbij tivens werd ver zocht om uitbreiding van dit laatste. Op voorstel van B. en W. werd be sloten aan deze overdracht medewerking te verleen en. Daarna had wijziging van de begroo ting 1934 plaats, die opnieuw werd vast gesteld, eveneens werd vastgesteld het kohier der hondenbelasting 1934. B. en W. stellen daarna voor; De wo ning verhuurd aan dokter Blankestijn opnieuw aan dezelfde te verhuren voor den prijs van f 400 per jaar met ingang van 1 Augustus voor ten hoogste zes ja ren, hetgeen de raad goedvond. Daarna sluiting. QOUDZOEKEN. In het "WWt«n van Amerika is men weer begonnen naar goud te zoeken. Tegen woordig gaat dat ook meer machinaal dan vroeger. Op da onbewaakten overweg tus schen Óss en Geffen is Zaterdag de 02- jarige krantenbezorger J. d. Oever uit Oss onder een trein geraakt. De man werd vrijwel op slag gedood Het vertrek van den eersten elec- trisohen proeftrein van het «tation D.P. Rotterdam naar Dordrecht, is op heden middag 8 uur bepaald. Het Amerikaansche departement van oorlog heeft de inschrijving geopend voor den bouw van 110 vliegtuigen, als deel van het drie-jarig bouwprogram voor de luohtvloot. June Robles, een 0-jarig Amsri- kaansch meisje, dat 10 dagen geleden is ontvoerd, zal veilig en ongedeerd aan haar familie worden teruggegeven. Alle leden der familie Robles vertrouwen dat aan hun bezorgdheid een einde zal kun nen komen In Mexico hebben onderhan delingen plaats gehad met de ontvoer ders, waarbij is overeen gekomen dat een losgeld ven 15.000 dollar zal worden be taald. Uit de gevangenis van Puigeerda, in de Pyreneeën, waren vijf gevangenen ontsnapt, van wie twee gegrepen zijn. Daarna deed het gerucht de ronde, dat de vluchtelingen in de gevangenis door de cipiers waren mishandeld, waarop een rumoerige betooging werd gehou den. Er werden steenen naar de gevan- PAARDENSPORT. V "T 1 eproni over ea breeds aleot gemis gewerpm m rulta Ta slotte moesten de betoogere doos de politie uiteengedreven worda. Tijdens ea heriga storm uit bet Zuiden, is bet Noorsebe motorschip „Childar" (4.188 ton) bij de monding van de Columbiarivier in Britsch-Co- lumbia gestrand. De beide masten en de ankers zijn verlora gegaan. De eerste en de tweede stuurman, alsmede een matroos en de kok, zijn omgekoma, ter wijl zes man zijn gewond. De boeren uit Neumnohen hebben een vrijwilligen beschermingsdienst in gericht, omdat in het dorp en de omge ving, in de laatste weken een paarden- moordenaar is opgetreda, die reeds zes jonge paarden in de weiden gedood en nog eenige anderen ernstig gewond heeft. De steken bleken altud met een mes in de borst toegebracht. VERPLICHTE „ERKENNING" VAN VEEHOUDERS. Aan ts vragen bij de Gew. Centrale. Het crisis-rundvee-besluit 1934 zal binnen enkele dagen in werking treden. Ingevolge dit besluit zal het in voorraad hebben of verhandelen van rundvee slechts zijn toegestaan aan diegenen, die als rundveehouders zijn aangesloten bij, dan wel als rund v eehandelaar» zijn er kend door «en door den minister von economische zaken aan te wijzen ertsis- orgamsatie. Als zoodanig sullen de ge westelijke rundveeoen trales worda san- Ieder/ die rundvee in voorraad wenscht te houden of te verhandelen, zal, voor zoover dit nog met gesohied is, bij één der gewestelijke rundveecentralee moeten aanvrager# hetzij' als veehouder, (hetzij als erkend rundveehandelaar te worden aangesloten. Als veehouders kunnen worden aange sloten personen, die gewoon zijn een of meer runderen in voorraad te hebben ten behoeve van de uitbreiding van hun landbouwbedrijf. Alle andere personen, die wenschen runderen in voorraad te hebben of te verhandelen, zullen moetan aanvragen als erkend rundveehandelaar te worden aangesloten. De aanvrage zal moeten worden gericht tot de Gewestelij ke Rundveecentrale binnen wier werkge bied het bedrijf van den aanvrager is gevesitgd. De adressen deze centrales zijn voor: Zuid-Holland: Anna Paulownastraat 20, Den Haag; voor Gelderland, behalve het Rijk van Nijmegen en het Land van Maas en Waal: N. Kraan 29, Arnhem; voor Utreoht: Achter Clarenburg 27, Utrecht; voor Noord-Brabant met het Rijk van Nijmegen en het Land von Maas «n Waal: Spoorlaan 50, Tilburg. DE OMZETBELASTING OP KAAS. Bepalingen ten gunste van den marfcthandel. Naar aanleiding van een schrijven van 5 Februari door drie prov. landbouw organisaties in Utrecht, gerioht aan den minister van financiën, hebben deze or ganisaties bericht ontvangen, dat de mi nister ten einde den bonafidën kaashan del tegemoet te komen en speciaal den markthandel niet te belemmeren, door de boeren op de markt te verplichten zegels te plakken, het volgende heeft be paald: 1. Aan kaasexpediteurs kan, op hun verzoek, indien zij beschikken over ten goed» administratie! ter beoordeeling van dsn inspecteur, en een jaaromzet hebben van ten minate 100000 K.G., waarvan ten minste 20 percent wordt ge ëxporteerd, een vergunning volgena arti kel 19, tweede lid, door de inspecteurs der invoerrechten en accijnzen worden verleend; 2. Aan z.g. stellinghandelaren met een minimum-omzet van eveneens 100.000 KG per jaar, kan, indien ook hun ad ministratie behoorlijk wordt opgevoerd, op hun verzoek een vergunning overeen komstig art kel 19, tweede lid, worda uitgereikt Deze stellinghandelaren zullen dus bdj doorverkoop aan kleinhandelaren de' facturen moeten zegelen, maar aan han delaren ea exporteurs met een vergun ning volgens artikel 19, 2e lid op beetel- orders kunnen afleveren. De onder 1 en 2 bedoelde vergunnin gen moeten bij wijze van proef worden verleend, terwijl tegen 15 September na> der bericht wordt verwacht over de wer king van deze vergunningen. raai bet gebruikt na bet rijbewijs room da tijd vaa 4 meendlan. Op 4 Jaauari bad Yea Z. namelijk met sa auto aoo- danig gereden op da Zouwesdijk, dat hij da wielrijder M. Yrooa had aan gered en, die daardoor doe ernstige ves- wondingen opliep Dte rechtbank heeft beklaagde nn ver oordeeld tot een voorwaardelijke hechte nis van één maand met een proeftijd van 3 jaar, f 40 boete subs. 20 dagen hechtenis en ontzegging van het gebruik van het rijbewijs voor den tijd van vier maanden. DE KANKER-SPECIALIST. De Dordtsohe rechtbank heeft den 06- jarigen A. S., zonder beroep, te Meer kerk, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, veroordeeld tot f 150 boete sul», 30 dagen hechtenis. Bttltiohs officiers» bij HET BAALTJE SUIKER. De Dordtsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen J H. K., 21 jaar, fabrieksarbeider te Arkel, we gens diefstal van een baaltje suiker De eisch was drie maanden gevangenisstraf Het vonnis luidde 0 weken gevangenis- straf.- Een zelfde straf kreeg J. van G., oud 24 jaar, los-werkman te» Gorinchem, be- sohuldigd van heling van dit baaltje sui ker Tegen hem was geëischt f 25 boete subs. 15 dagen hechtenis. LETSEL DOOR SCHULD. Tegen H J. van E., een 24-jarige chauffeur-expediteur te Ameide, beschul digd van het toebrengen van ernstig let sel door schuld, had het O M. van de Dordtsche Rechtbank geëiècht 'n voor waardelijke hechtenissyaf van één maand met 'n proeftijd van «fris Jaar, I 40 boste j subs. 40 difn hechtenis a ontzegging KANTONGERECHT DORDRECHT. De kantonrechter wees o.m. de volgen de vonnissen: Rijwiel zonder licht: P. de W. en M. v. d V,, beiden te Groot-Ammers, ieder tot f 3 subs 3 dagen. Overtreding motor- en rijwielwet: A. W S. te Alblasserdam, nietig verklaring der oproeping. Rijwiel zonder licht: J. M. te Nieuw- poort f 8 subs. 8 d.; en D. M. te Pa pen- dreoht f 2 subs. 2 d. KANTONGERECHT OOUDA. Volledige uitspraken van 2 Mei. Overtreding Pol. Verord. Gouda: W. v. d. R. en C. A. van 't H. te Gouda, ieder f 1 sub». 1 w. t. Overtreding Crisis Zuivelwst: J. S. te Nieuw-Lekkerland f 175 subs: 14 d. h., verbeurdverkl. voorw.; G. V. te Waddinx veen f 5 sube. 1 d. h. idem; P. H. K. te Moordreoht f 80 sube. 5 d. h.; P. v. d. T. te Zegwaard f 30 subs. 5 d, h,( vsr- beurd verkl in beslag genomen waar; P. van M. te Reeuwijk f 15 sube. 8 d'. h., verbeurd verkl. voorw.; A. de M. te Nieuwerkerk a.d. IJssel 2 maal f 30 sube. 2 maal 3 d. h., verbeurd verkl. voorw. met bevel tot vernietiging; L. H. te Nieuwerkerk a d. IJssel f 30 sube. 5 d. h., verbeurd verkl. voorwerpen; A. S. v. d- D. te Gouda f 25 subs. 5 d. h., met verbeurd verkl. wikkels; W. H. te Stol- wijkersluis f 20 subs. 2 d. h.; J. C. K. te Haastrecht f 25 subs. 2 d. h.; J. B. te Schoonhoven f 10 subs. 2 d'. h., verbeurd verkl. voorwerpen; C. de J. te Schoon- Ihoven f 25 sube. 5 d. h-, verbeurd verkla- rint voorwerpen; J. G. te Gouda f 26 hubs. 25.dagen hechtienis; idem: J. J te Waddinxveen f 25 subs. 6 d- h., idem; P. v. d. P. te Gouderak f 5 subs. 1 d. h.j idem, B. v. d M. te Polsbroek f 25 subs. 5 d. h., idem; P. v. d. W. te Reeuwijk f 25 subs. 5 d. b.. idem; M. 8. te Lange- ruigeweide 2 maal 5 d. h. Overtreding Binnavissoherijreglsment: H. d. H. ie Stolwijk f 7.50 subs. 1 d. h. Overtreding Motor- en Rijwiel regle ment: 0. van W. te Nieuwerkerk a.d. IJssel f 2.50 subs. 1 d. h. Overtreding Fol.-Verord'. Waddinxvsa: J. v. d. 8. te Hillegersberg f 2 subs. 1 d. h. Overtreding Prov. Reglement: D. de R. en O. D. H. v. 4. E. te Gouda, Ieder f 1 subs. 1 d. h. Overtreding Motor- en Rijwielregle ment: G. C. v. d. H. te Gouderak f 2.50 subs. 1 d. h. Mem: L. F. de R. te Jaarsveld f 1.50 subs 1 d. h. Idem: K. R. van D. te Utrecht en M. V. te Moordrecht, ieder f 1.50 subs. 1 d. h.; C van V. en C. J. K te Gouda, ieder f 0.50 subs. 1 d. h. Overtreding Pol Verord. Haastrecht: F B. te Rotterdam f 5 subs. 1 d. h. Idem Gouda. H. J. M. te Gouda f 1.50 6ube. 1 d. h.; J. M. de G. te Gouda f 1 subs. 1 d. h. Idem Schoonhoven: J. M. 8. ts Schoonhoven f 2.50 subè. 1 d. h. Openbare dronkenschap: W. van L. te Boskoop en P. A. K. te Gouda, ieder f 5 subs. 1 d h. Ovsrtreding Pol. Verord. Waddinx veen: S. G. ts Amsterdam f 5 sube. 1 d. h. GROOT-AMMERS, 5 Mei. Aan de kaasmarkt alhier waren Zaterdag aan gevoerd 28 pirtijen, met te zomen 790 stuks karen, wegende 5593 KG. Prijzen: zware f 19, met rijksmsrk le soort f 10 17.50, idem 2e soort f 1415. Handel matig. UTREOHT, 4 Mei. Vereen. Groenta- a Vruchten veiling Utrecht «n omstre ken. Asperges wit f 11—<30, ideèi bJauw f 7)'18, rabarber f 14, raapstelen 30 70 cent, radijs f 050—6.00, wortels f 4 —17, alles per 100 bos; kropsla f 0.50 5, andijvie f 0 70—6.30, komkommers geel f 5—17, idem groen f 15. prei- f 030150, bloemkool f 2—04, rood® kool f 1—6. savoye kool f 16, alles per 100 stuks, zomerspinazie f 2—6.50, wa terspinazie f 2—4, witlof f 618, pos telein f 6—47, snijboonen f G&—70, sui- kerboonen f 74-107, breekpeen f 112, peulen f 6108, knolrapen f 1 10150, uien f 280—440. alles per 100 KG.; aardbeien f 040-*ö30, per 100 stuks; idem f 6—<13, tomaten f 25—48, dVuiven blauw f 156176, roede bessen A20O 250, allee per 100 pond, perzik#- f 31 per 100 stuks TTREQHT, 5 Mei. Aangevoerd 3845 stuks vee Handel matig. De prijzen wa ren als volgt- Stieren 21—26 cent, slacht koeien 2e soort 24—€8 cent, 3e soort 21 —23 cent, alles per pond; vaarzen f HO 180, pinkeh f 70150, melkkoeien f 130-220, kaffkooien f 140—230, vare koeien f 100—160, magere kalveren f 45 —65, nuchtere kalveren f 2.50—8, schrammen f 9—43, biggen f 6—7, ma gere echapsa f 10 82. fsidsiammsm f 4-8, alles ps* «tuk.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4