Gemengd Nieuws DE MIJNBRAND IN BADEN. Een vreeselijke ramp. r j Loop der Bevolking dan... revanche/ en fWEEDE RH' NI1UW&BLAD VOOh ZUID-HOUUANU ZN UTRECHT BehOonhovtmcha Courant WOINlPAtt I MEI 1034 Donderdag 10 Mai. Hilversum. AV.R.O. 3-0 Gramofoon, O—O 15 Morgenwijding; 9.10—0.80 Go- wijde muziek; 9.3G—10 Gramofoon; 10 —IS Concert door het Omroep-Orkest en Cello; 10.30-10.40 Voordracht door Kommer Kleijn; 11.2611.40 Cause rie voor allen, die van vacantie hou den, door Herman Feldqrhof; 12^- 12.15 Gramofoon; 12 162.15 Concert door „De Manstreels" en Gramofoon; 2.154.15 Uitzending van een oogge- tuigeverslag van den interlandwed strijd Nederland—Frankrijk uit het Olympisch Stadion te Amsterdam door H. Hollander, 4 30—5 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen: 66 30 Radiotooneel voor groo* tere kinderen. Opvoering van „Op zoek naar de schatten van Bidoux"; 5.30 6.30 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest; 6.307 Sportpraatje dbor den heer H. Hollander; 7—7.30 Vervolg Concert; 7.30—8 Ir. J. E. de Vries over: „Trekken door Nederland", 8t— 8.15 Nieuwsberfthten en Sportuitsla gen, 8.159.05 Concert door het Con certgebouw-Orkest; 0.050.20 Z.Ex. Mr. H. H Merchant, minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen, spreekt voor de Nationale Steunverlee- ning aan de Nederlandsche beelden4e kunstenaars: „De kunst in nood"; 9.20 10.30 Concert door het 0mroep-0r- kest en Sopraan, en Gramofoon; 10.30 —11 Gramofoon; 1112 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest. Hulzen. K.R.O 8.30—930 Morgenwij ding door Pastoor L. H. Perquin O P.; N.Q.R.V. 9.300.50 Gramofoon; 9.50 uur Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Maasland Voorganger Ds A. Thielen; na den Dienst tot 12.15 uur Gramo foon; K.R.O. 12.15—12 35 Zang door het Knapenkoor „Leokoor" te 's-Gra- venhage, 12.3512.45 Gramofoon; 12.45—2 Concert door het K R O -Or kest; l.lö1.30 Gramofoon; N.C.R.V 2—315 Gedeeltelijke uitzending van den Bondsdag van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag uit de Buiten-Sociëteit te Zwolle; 3.155 Concert door het Arn- hemsch Mandoline-Orkest; 5—6.45 Gramofoon; 5.45—7.15 Concert door de „Diemer Harmonie"; 7.157.30 Gramofoon; 7 309 Uitzending van de herdenking van het 75-jarig bestaan der Nederl. Zendingsvereeniging in de Groote Kerk te Rotterdam. 9—9.20 Gramofoon: 9.20—0 30 Nieuwsberich ten; 9.3010.30 Orgelconcert; 10.30 11.30 Gramofoon. Vrijdag 11 Mei Hilversum. V.AR.A. 8 uur Gramofoon; V.PR.O. 10 uur Morgenwijding; V.A. R A. 10.15 uur Orgelspel; 11 uur Ro- lien Numan draagt voor; 11.20 uur Viool en Piano; 11.50 uur Gramofoon; A.V.R.O. 12—12.30 Concert door Ko vacs Lajos en zijn Orkest en Gramo foon; 2 30—3 Knipcursus Kinderkle ding; 34 Gramofoon; V A.R.A. 4 uur Gramofoon; 430 uur Na aohooltijd; 5 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 6.05 uur Orgelspel; 6.30 uur Sportuit- zending; 6 45 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 7.30 uur E. Kupers over: „De strijd der volksbeweging voor korter werktijd"; 7.50 uur Gramo foon; 7.57 uur S.O.S.-beriohten; V P. R.O. 8 uur Lezing; 8.30 uur Concert; 0 uur Cursus; 0 30 uur Concert; 10 uur Nieuwsberichten; 10.15 uur Le zing; 10.45 uur Gramofoon; V.A R A. 11—12 Gramofoon. Hulzen. N.C.R.V. 8—8.15 Sohriftlezing en Meditatie; 8.15—0.30 Gramofoon, 10.30-11 Morgendienst door Ds. G. C. Berkouwer, 1112 Concert door het Ensemble Van der Horst en Gramo foon; 12.15—12.30 Gramofoon, 12 30 —4.80 Vervolg Concert; 190-^230 Li wieren-recital; 2.80—8 Lezen van Olir. loctuur; 3—846 Gramofoon; 45 Orgelbespeling; 55 30 Gramofoon; 5.306.30 Concert door hot N.C.R.V - Kiem-Orkest, Ö.80-7 A. J. Horwig over: „De dahlia's in den tuin"; 7 7.15 Nieuwsberichten; plm. 7.15—730 Gramofoom 7308 Literair halfuur tje, 3—0 Concert door hot N.GR.V- Klein-Orkest; 9—0 30 K. D. Koning over. „Rond Hemelvaartsdag"; 9.80 10.46 Zang door de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem, 10—10.10 Nieuwsberiobten; 10.45— 11.30 Gramofoon. Meerkerk. De heer G Slob, lid van het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Hol land is door dat bestuur in zijn verga dering van twee dezer benoemd tot se cundus-lid' van de synode voor den tijd van drie jaren. Moercapelle. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een ingezetene wegens overtreding van de voorschriften der Nederlandsche Pluimvee Centrale- Moordrecht. Het echtpaar D. d. Beste en W. Burggraaf hoopt op 16 Mei zijn 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Op Hemelvaartsdag speelt Moor drecht 3 een wedstrijd tegen Oude water 4. De postduivenvereniging „De Ge vleugelde Vrienden" hield een wed vlucht uit Quievrain, afstand 190 K.M. De duiven werden gelost te 8 uur v.m. Aankomst eerste duif 10 uur 21 min. 20 sec. v.m. Aankomst laatste duif 10 u. 45 min. 3 sec. De prijzen werden als volgt behaald: W. de Wit le pr.; C. Vis ser 2e pr.; G. van Vliet 3e pr.; J. Pals- graaf 4e en 19e pr.; J. Vermeer.,5e en 16e pr,; J. Verburg 6e, 7o en 14e pr.; B. Kruif 8e, 0e en 17e pr,; B. Leeuwis 10e pr,; J. Palsgraaf Czn. lie pr,; M van Kranenburg 12e en 13e pr,; B. Kis- man 15e pr.; P. Geleedts 18e pr., W. G. de Wit 20e pr. Zondag as houdt deze vereniging een wedstrijd uit Notob. Het inkorven va» de duiven voor dese vlueht *al plaats vinden Vrijdagavond va* kwart voo» zes tot «eve» uur. EEN GRAPT Verdacht bezoek op den laten avond. Nieuwpoort. De vorige week ontdekte de koopman G. den 0. te Goudriaan om streeks 11 uur in den avond onraad aan zijn woning, doordat de luiken werden geopend en het raam opgeschoven. Een achtervolging had in zooverre resultaat, dat het nummer van de auto, waarmede de nachtelijke bezoekers waren gekomen en gevlucht, nog kon worden opgenomen De politie werd hiervan in kennis ge steld, die op haar beurt de politie alhier waarschuwde, omdat men vermoedde, dat d e auto in deze riohrfing was Afertrok- ken. Twee ingezetenen werden van hun bed gelioht en aan een verhoor onder worpen Hierbij erkenden zij, ieder voor zich, omstreeks dien tijd in de gemeente Goudriaan te zijn geweest, doch ontken den aan de woning van Den 0. zich te hebben opgehouden Bij een nader on derzoek kwam vast le staan, dat althans een hunner aan bedoelde woning was ge weest, hetgeen hij ten slotte toegaf, on der mededeeling, dat zulks alleen als grap was bedoeld en men getracht had, Den 0., die steeds roemde op zijn onver- schokkenheid, eens te probeeren Op grond van een en ander werd echter de aanhouding en voorgeleiding van dit tweetal bevolen, waarna zij beiden ter beschikking van den officier van justitie naar Dordrecht zijn overgebracht, waar zij in het huis van bewaring zijn opgeslo ten. "We vernemen, dat van bevriende zijde thans pogingen worden ondernomen, om beiden in vrijheid te doen stellen, om dat men inderdaad algemeen van mee ning is, dat alleen de bedoel ng heeft voorgezeten, bij Den O. een grap uit te halen. Intusschen heeft deze grap voor de betrokkenen zeer onaangename gevol gen. Nieuwpoort. Gevonden: een auto nummerplaat. Inl. verstrekt de gem.- veldwachter. „Hulp In Nood". Nieuw-Lekkarland. Maandagavond hield de vereeniging „Hulp in Nood" haar jaarvergadering in het raadhuis. De voorzitter, de heer C. Smit, richtte, na opening der vergadering, zich tot den penningmeester der vereeniging, den heer H. de Vries, die dezer dagen zijn 25-jarige echtvereeniging heeft gevierd. Spr. feliciteerde hem namens „H. in N." en wenschte hem nog een lang en geluk kig gezinsleven toe. De Vries zegde den voorzitter dank voor zijn vriendelijke woorden. Daarna werden de notulen en het jaar verslag gelezen en onveranderd vastge steld. Besloten werd het jaarverslag te laten dTukken en aan de ingezetenen te doen toekomen. Uit het financieele ver slag bleek, dat de ontvangsten in het af- geloopen jaar hadden bedragen f 1055,42 en de uitgaven f 774,52, zoodat het batig slot f 280,90 bedroeg Voor het nagaan van de rekening werden aangewezen de hoeren M. J. den Oudsten en G. C. van Dijkè Als bestuur werden herkozen de heeren ir. G. Smit, voorzitter; J. G. de Kluijver, secretaris; H de Vries, pen ningmeester, D. J. Terpatra, A van Waasljergen en Am. den Boer, leden In de vacature van commissaris, ontstaan door de ontslagname van den heer A. de Jong Gz., werd gekozen de heer D. de Lange. De overige 17 commissarissen werden herkozen. Nlsuw-Ukkarland. Tot collectant bij de godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. ï£erk is benoemd de heer W. van Stek. Donderdag speelt „Excelsior I" te gen „Rodha I" te Alblasaerdam op het Roda-terrein. (Voor dezen wedstrijd stelt „Roda" een fraaien beker beschikbaar) „Excelsior III" komt uit tegen „Geel Zwart III" te Groot-Ammera op hst ter rein van „Excelsior". Nlauwerkark a.d. IJcmI. Tot plaats vervangend hoofdingeland van het wa terschap Schieland is benoemd de heer J. van Dorp. Ouderkerk a.d. IJtsel. Bij de door het bestuur Polder Kromme, Geer en Zijde *^louden schouw over den Tiendeweg en den Korten Kerkweg, wer den bij 13 personen overtrodingen en ge breken geconstateerd, waarvan het be stuur procesverbaal heeft opgemaakt. Gttoland. De heer J C- de Bï-uijn, thans onderwijzer met hoofdakte aan de Chr. school te IJsselstein slaagde te Utrecht voor het examen schoolraad voor Scholen met den Bijbel. Ziekenhuisverplegfng. Reeuwijk. Het onderling Fonds voor ^Ziekenhuisverpleging voor Reeuwijk en Omstreken hield onder voorzittersschap van dr. Batelaan, een ledenvergadering in cafe Rietschoten. .Na opening van den voorzitter, bracht kie 2e secretaris, de heer W. den Ouden bij afwezigheid van den secretaris verslag uit. Hieruit bleek, dat het ledental weer teruggeloopen was hetgeen men toeschreef aan het feit, dat een dergelijke vereeniging te Gouda, die ook te Reeuwijk werkt, leden naar zich toe getrokken heeft. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat het batig saldo over 1930 was f 2427,38 en dat de ontvangsten over 1933 waren f 2705,38. De totaal ontvangsten waren f 5225,66. De uitgaven over 1933 bedroegen f 2107,37, dus een batig saldo f 3028,29. Over het jaar 1933 was een batig saldo over van f 091,61. De commissie, belast met het nazien der rekeningen, heeft al les in orde bevonden. De rekening werd daarop goedgekeurd. Verslag werd uitge bracht van het verhandeld» op de fede ratie-vergadering, waarin 60 van do 126 vereenigingen vertegenwoordigd waren Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren Dr Batelaan en W. den (Won en tot plaatsvervangers de heeren J Reer en A. P. de Klerck. Het aan de beurt van aftreding zijnde bestuurslid, de heer "W. den Ouden, werd herkozen. Tot leden der controlecommissie over het financieel be heer van den penningmeester werden be noemd de heeren J. Reer. C. Macdaniël en M. 8. Kreft. Het loon van den bede j bepaalde men weer op 7V« prooent van j het ontvangen bedrag. Uit het ruime Baldo over 1933 werd f 515 naar hot re servefonds overgebracht, H«t reserve- fonds is thans f 260(1 IJsselstein. Het bouwen van de tweede 1 uitbre ding van het St. Antoniusgesticht te Montfoort onder leiding van den heer B II Voorondt. is na aanbesteding opge dragen aan de heeren J Lubbers, J van Breukelen en R. C. J Peek, allen alhier. JULI AN A-K AN A AL. Na de officieele opening van het Julian a-kanaal te Maasbracht. maakte de Ko ninklijke familie Maandag een rondwandeling. 86 slachtoffert. Zooale reeds werd gevreesd, is de brand in de kalimijn te Buggingen bij Muhlheim (Baden) op een groote mijn ramp uitgeloopen. Het is niet gelukt, de arbeiders, wien door het vur en den rook de weg naar boven was afgesneden, te redden. De ramp heeft aan 80 mijnwerkers hét leven gekost. Ean ploeg van 150 man. De ploeg, die gisterochtend om zes uux in de mijn was afgedaald, bestond in totaal uit 150 man. Ongeveer vier uur laag waren de mannen al aan bet werk, toen door nog onbekende oorzaak een defect aan de electrische geleiding ontstond. Een veiligheidssohakelaar sloeg uit. Direct daarop schoot een zee a aoht meter lange steekvlam te voor schijn, waardoor de 973 meter onder den grond gelegen gang in brand vloog. Die arbeiders, die toevallig vóór de plaats van den brand aan het werk wa ren, konden zich in veiligheid stellon, dooh de overigen zagen zich direct den uitweg versperd. Een dichte wairn maak te het hun onmogelijk, de lift te berei ken. Binnen een halve minuut, nadat de brand was uitgebroken, was alarm ge maakt en reeds daalde de veertien man sterke reddingsbrigade naar de ouge- luksgang af, doch het bleek niet moge- luk, hulp te brengen. De geheele schacht stond vol rook, die zóó dicht was, dat de mannen geen hand voor oogen kon den zien. Met waren heldenmoed. trachtten de reddingsmanschappen tel kens weer hun bedolven kameraden te redden en een der ingeslotenen kon in derdaad nog levend worden bevrijd en naar de lift vervoerd. Maar de ongeluk kige had een zware rookvergiftiging en hevige brandwonden opgeloopen, terwijl de lift hem terugbracht naar de opper vlakte, bezweek hij. Hij is de eenige van de 86 slachtoffers, dien de reddings manschappen hebben kunnen bereiken. Toen van den beganen grond uit in tusschen naar de ongeluksgang werd ge telefoneerd, heeft één keer één der in gesloten mijnwerkers met zwakke stom geantwoord. Daarna gaf niemand moer antwoord. Urenlang streden de reddihgaman- schappen tegen rook en vuur, in oen vergeefsche poging althans de lijken te bergen van hun makkers, die op het slagveld van den arbeid waren gesneu veld. Toen moesten zij den wanhoons- strijd opgeven. Langzaam maar zeker dwong de ondoordringbare rook hen tot wijken. Het voortwoekerende vuur vor- spro'dde een verzengende hitte en bo vendien ontwikkelden zich gassen, die telkens wser ontploffingen veroorzaak ten. Hst massagraf. Daar steeds grooter gevaar ontstond, dat ook de hooger gelegen gangen een prooi der vlammen zouden worden, ter wijl van redding der ingeslotenen (och geen sprake meer kon zijn, besloot de directie tenslotte, de mijn hermetisch te doen sluiten, teneinde het vuur aldus door gebrek aan zuurstof te verstikken. De mijn zal thans 10 a 14 dagen ge sloten blijven. Pas daarna zai men kun nen trachten, de lijken der omgekome nen te bergen. Het meerendeel der slaohtoffers woonde in de onmiddellijke nabijheid der mijn. LIJK GEVONDEN. Van vafmlsla» lasraar. Zondagmiddag is het lijk van dr T. de Haan, leeraar der Rijks H. B. S. te Utrecht, in de Keulsche Vaart te Utrecht drijvende gevonden. OP BEZOEK. Een aantal Japanscho zee-officieren heeft een bezoek gebracht aan president von Hindenburg, Da geheimzinnige verdwijning van den leraar op 30 April heeft heel wat stof doen opwaaien In den nacht van Vrijdag .op Zater dag werd in de gracht van het fort de Bilt gedregd, doch «onder resultaat Zondagmiddag te twaalf uur ontdek te een agent van politie in het water van de Keulsche Vaart, bij de Liesbosrh brug onder de gemeente Utrecht het lijk TRAGISCH SLOT VAN EEN BRUI LOFT. Esn 79-jarige man verdronkun. Vijf personen waren welgemoed van een bruilofstfeest te Tieke per auto huis waarts vertrokken om één der gasten to Drachter Compagnie thuis te brengen Te Drachter Compagnie moest de auto, om te draaien, even voor- en achteruit rijden. Door een verkeerde manoeuvre geraakte de wagen te dicht bij den wal en kantelde in de diepe wijk, waarin liet voertuig op den kop, met de wielen, in de hoogte, terecht kwam Op het geschreeuw kwamen omwonenden aan snellen. Men wist het portier te openen en door onder water door Ie duiken 4 der inzittenden uit den auto te halen. Bij den vijfden inzittende, den 97-jari- gen D. J. Eizinga, uit Drachter Com pagnie, bleek het leven te zijn gewpken. Tijdens de reddingspogingen had men de tegenwoordigheid van geest, de dam- schuiven te openen, waardoor de water stand snel daalde. Anders zouden Ver moedelijk meer personen zijn verdron ken. EEN LAAGHARTIGE DAAD. Plnda-Chlnees beroofd. Op den provincialen weg tuss. hen 's-Gravenzande en Monster is een pinda Chinees- van een bedrag van 9 a 10 gul den beroofd. De man had den geheelen dag in het Westland zijn koopwaren te koop aan geboden en tegen den avond was hot traditioneele broodtrommeltje met „pinda-lekka" zoo goed als leeg-ver- kocht. Onderweg werd de man aange sproken door twee wielrijders, die aan boden hem mede te nemen, de vermoei de pinda-man liet zich dit geen twee maal zeggen en nam achter op een der rijwielen plaats. Op een duister gedeelte van den weg remden de wielrijders echter plotseling, stapten af, wierpen den Chinees op den grond en ontnamen hem zijn geld. Daar na kozen zij het hazenpad Toen even later eenige wielrijders passeerden trof fen zij den jammerenden pinda-man aan. Zij hebben hem naar de politie te Monster gebracht. EEN BELAGER VAN DOLLFUSS. Mislukt plan. De Oostenrijksch» recherche had van het Duitsche gezantschap te Weenen ver nomen, dat Günther Patzig uit Dresden een aanslag op Doüfuss in den «in had. Patz'g werd aangehouden, toen hij over de grens kwam Met een gaspistool schoot hij op de gendarmen en vluchtte hater werd hij toch in hechtenis genomen Hij erkende toen voor het Oobtenrijkjjiche volk te hqbben willen strijden. VAN DER LUBBE'S TERECHT STELLING. Wild» hU spreken? In het Bruinboek II „Dimitroff tegen Goring", dat dezer dagen ook in Neder landsche vertaling zal verschijnen, wor den voor de eerste maal mededeelmgen gepubliceerd van een ooggetuige, dm de terechtstelling van Van der Lubbe heeft bijgewoond, aldus meldt „Het Volk" Deze passage in het Bruinboek luid'; „Mcdedeelingen, die na terechtstell.ng van Van der Lubbe tot de buitenwereld doordrongen, bewijzen, dat Van der lubbe >olstrekt niet zoo onbewogen en zonder ontroering den laatsten weg is gegaan, «ooala de officieele rapporten hot bobben willen doen voorstellen. Kun der getu'gtn van'de executie heeft aan een kloinen kring vrienden een beeld gogevon van het vreeselijke tooneel, dat zich bij da torecbtatelling heeft afge speeld .11 ij vertfit, dat Van der Lubbe, door d» gevangenisbewaarders begeleid, in- derdrfhd rustig naar de binnenplaats van de gevangenis was geloopen. Maar toen hij de guillotine zag, voltrok zich een verschrikkelijke verandering op zijn gezicht. Hij scheen voor de eerste maal te begrijpen, dat het ernst was In zijn oogen las men den doodelijken angst en ontzetting Toen een begin was gemaakt met de voorlezing van het doodvonms, begon Van der Lubbe hartverscheurend te schreeuwen. En dit schreeuwen duur de tot zijn laatste oogenblik. De beulen moesten hem naar de valbijl sleepen. Met-alle kracht verzette Van der Lubbe zich, zelfs slaagde hij er een paar maal in zich los te rukken. De getuige deelt mede dat men slech's een paar woorden kon verstaan, die Van der Lubbe in zijn doodsangst brul de. Indien getuige het goed verstaan heeft, moet Van der Lubbe enkele ma len hebben geschreeuwd. „Laat mij toch spreken, niet alleen, niet alleen!" Iemand van de aanwezigen kreeg een flauwte. Getuige zelf had het geschreeuw van Van der Lubbe nog dagenlang in de ooren, zoo zei hij. Ouderkerk a.d. Uttel. (Vervolg van no. 6348). Verhooging hondsnbelasling. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat Ged. Staten aandringen op een verhooging der hondenbelasting, en wel voor luxe honden. Daar die afdoe- ling sleohts 7 honden telt, kunnen B en W. niet «dviseerwi hiertoe ovw te garn. TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOB ZUID-HOLLAND EN UTRECHT tHhOonhovgnwB* C9ur.nl WOINIBAB t MEI Dg itad blijkt dawllda mauiai tg kgb- !.I|J Vervolgens maken Ged. Staten aan merking op de schoolgeJdverordening. Indordaad is deze niet aan den hoo- gen kant en B. en W. meenen, hierin een herziening te kunnen aanbrengen. Zij doen een voorstel in dien zin. De v o o r z i t te r merkt op, dat deze progressie gaat tot f 6000, torwijl de vo rige reeds bij f 3800 ophield en dat de luge inkomens zooveelmogelijk zija ont zien. De heer J. do Jong Cz. kan zich met deze wijzigingen vereenigen, maar hij vraagt hoe het mogelijk is, dat soms mensclien met vermogen geen school geld betalen. De voorzitter zegt, dat de school- geidheffing is verbonden aan het be lastbaar inkomen en niet aan het ver mogen. De heer J. de Jong meent, dat dit toch in de practijk aanleiding zai geven (en gegeven heeft) tot scheeve verhou dingen. De heer Ant don Duyf meent, dat van vermogenden, die momenteel geen belastbaar inkomenhebben, toch wel schoolgeld kan worden goheven. De voorzitter zegt, dat volgens de wet aan zuiken geen aanslag mag wor den opgelegd. De schoolgelverordening wordt z. h. st. aangenomen. Vergunningsrecht. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat Ged. Staten ook de verorde ning op het vergunningsrecht wenschen verzwaard te zien. Daar echter de ca- fé's hier een noodlijdend bestaan heb ben, kunnen B. en W. daartoe niet over gaan. De raad gaat daarmee accoord. Een voorstel tot verhaal van premiën der ziektewet gaat onder den kamer door. Subsidie Groens Kruis. Verder informeeren Ged. Staten of de subsidie aan Het Groene Kruis niet kan worden verminderd. Zij willen den post van f 575 zien teruggebracht op f 600. De voorzitter zegt dat dat echter niet kan en niet mag. Indien er één ver eeniging niet onder de crisis mag lijden dan is het deze. Daarom stelt hij voor, den post onverminderd te handhaven. Aldus wordt besloten. Geschrapt wordt de post voor het oog lijders gesticht te Rotterdam (f 10). Onderhoud afbouwen. Ook de post onderhoud schoolgebou wen en onderwijzerswoningen is vol gens Ged. Staten te hoog Blijkens de ervaring, aldus de voorzitter, zijn deze bedragen werkelijk niet te hoog ge raamd. B. en W. stellen voor, alleen de raming voor School I te verlagen tot f 150. Verder adviseeren Ged. Staten om voor onderhoud van de onderwijzerswo- nmgen te ramen f 25 per woning. Daar de vorige rekening een onkosten ver meldde van f 124.30, stelt de voorzitter voor de raming voor onderhoud onver minderd te handhaven, hetgeen wordt goedgevonden De post keuren van trekhonden wordt op advies van Ged. Staten teruggebracht van f 25 op f 10. Burgerlijk armbestuur. Doordat men de voor eigen rekening varende schippers (werkloozen) naar 't burgerlijk armbestuur moest overheve len. is het aantal ondersteuningen door dit bestuur aanzienlijk gestegen in de eerste 3 maanden. B. en W. zijn over tuigd, dat dit bestuur zijn taak nauw gezet verricht en stellen daarom voor de aubsidie-post voor het B. A. te verhoo- gen van f 7000 op f 11.700. De post ge meentesteun vermindert echter door de ze overheveling weer van f 10.150 tot f 7510, dus vogen B. en W. deze f 2600 weer met nog f 2100 aan het burg. arm bestuur toe. Voorts rekenen zij met het vaststellen van den post gemeentesteun op pl.m. 3 maanden vorst. Zonder dis cussie wordt het voorstel ingewilligd Tenslotte, zogt do voorzitterworden eenige kleine opmerkingen gemaakt uit sluitend van administratief belang. De begrooting zal worden ingericht naar de thans genomen besluiten en weder ter goedkeuring aan Ged. Staten ingezon den. De heer Den Duyf heeft enkele din gen gemist. Zoo zouden volgens hem ook de presentiegelden Voor de leden van den raad^, kunen wor den verminderd. De voorzitter zegt dat deze post bedraagt f 132, te verdeelen over 11 raadsleden, wat zeker niet hoog is. De heer Den Duyf betoogt, dat men heden op aandrang van Gedep. Staten aan alle burgers nieuwe lasten heeft op gelegd, daarom vindt spr dat de raads leden moeten toonen, dat ook zij van den eisch der bezuiniging zijn doordrongen Spr stelt daarom voor, deze post met 50 pCt. te verlagen. Weth. Evegroen zegt dat dit voord stel niet nieuw is. Spr. is er niet voor. aangezien hij er een belemmering in ziet voor den minder vermogende. De her Den Duyf zegt dat ook deze motieven bij hem steeds voorop hebben gestaan. Een minder vermogende kan or geen dag voor- verletten. Maar het is thans iets bijzonders. Op alle slakjes heeft men zout gelegd en daarom heeft spr. in dit opzicht zijn standpunt gewij zigd. De heer J. de Jong is steeds tegen de schrapping van den post ververschin gen voor de raadsleden geweest, maar met het voorstel-den Duyf kan hij wel meegaan Mocht laier blijken dat het presentiegeld te laag is, dan kan het altijd weer worden verhoogd. De heer Den Duyf onderstreept dit. Weth. C. J. Hoogendijk zegt, dat er een tijd geweest is, dat het presentie geld f 3 per zitting was. Dit bedrag is nog al aan schommelingen onderhevig j geweest Als later weer verhooging noo- dig ia, dan acht ipr. dit kleineerend j Engelsche oorlogstanks houden ma voor den persoon die het dan noodig heeft. De vo o r z i 11 e r merkt op, dat men er ook vrijwillig afstand van kan doen. Daarmee voorkomt men, dat dit bedrag aan schommelingen onderhevig wordt gemaakt. De heer J. d e J o n g zegt, dat als een werkman het voor f 6 per jaar niet kan doen, f 12 ook niet toereikend 1b. Weth. Evegroen zegt. dar zooals he'. thans gaat, het wel kan. Er wor-lt maar weinige malen overdag vergadert per jaar, en de avonden kunnen voor den werkman geen bezwaar zijn. Overi gens onderstreept spr. hetgeen de voor zitter gezegd heeft. De heer W. de Jong Johzn. zegt dat Ged. Staten een dergelijk besluit toch hoogstwaarschijnlijk niet zouden goed keuren Het presentiegeld is nergens la ger dan hier. Weth. Evegroen zegt, dat het niet gaat om dit bedrag Niemand van ons heeft dit noodig, zegt spr. Maar met het oog op de toekomst moet men niet tot verlaging overgaan. Niemand moet zich om deze redenen laten weerhouden zich Candidast te stellen. De heer J. T. Baas vraagt of het juist is, dat men het presentiegeld moet aanvaarden en niet teruggeven kan. De voorzitter zegt dat men het presentiegeld in ontvangst moet nemen, en dat het moet worden uitbetaald. Maar men is vrij, om het in de gemeentekas terug te storten. Het voorstel-den Duyf, inhoudend een verlaging van de presentiegelden met 50 pCt. wordt met 6 tegen 2 stemmen aangenomen. (Tegen de heeren: G. Eve groen en W de Jong Johzn.) Vervolgens vraagt de heer Den Duyf of er nu al iets meer bekend is, over de door Ged. Staten voorgenomen kortingen op d» salarissen van burgemeesters, secretarissen enz. De voorzitter antwoordt ontken nend. Weth. C. J Hoogendijk zegt, dat Ged. wel op hun eigen ambtenaren heb- im gekort. De heer J. T. Baas meent gelezep, te hebben dat de laagste ambtenaren het ISTANK8. noeuvres in Northumberland. sterkst en de hoogere het minst zijn ge kort. De voorzitter zegt dat dit hier buiten de orde gaat. Aangaande de richt lijnen t.a.v. de salarissen in de gemeen ten, ia nog niets bekend. De heer Den Duyf wijst erop, dat op sommige salarissen vandaag meer is gekort dan 5 pCt. Dit vindt hij weer een eemgszins scheeve verhouding. De heer J. d e J o n g Gz. heeft dit ook opgemerkt. Op eenige kleine salarissen is meer gekort dan 5 pCt. en op de hoo gere salarissen slechts pCt. Ook heeft spr. niets gehoord omtrent het salaris van den heer Van der Leeden. De voorzitter zegt dat het salaris van den gemeente-ontvanger zal worden te brengen wijzigingen. De heer J. de Jong bedoelt het sa laris van den ambtenaar ter secretarie. De voorzitter zegt dat B en W. van meening zijn, daarmede te moeten wachten tot de algemeene richtlijnen van Ged. Staten zullen afkomen. De heer De Jong vraagt verder, wanneer de nu aangenomen kortingen in werking zullen treden. De voorzitter zegt, dat B. en W. voornemens zijn, deze 1 April in wer king te doen treden, en dus van terug werkende kracht. De heer J. da Jong Ci. wenscht het dezen winter gedane voorstel weer aan de orde te zien gesteld. Dit hield in een nieuwe salariskorting van 10 pCt. De voorzitter moet den heer De Jong dit voorstel ten sterkste afraden. Hij acht den raad nu niet bevoegd, een billijk percentage vast te stellen, daar de vergelijling ontbreekt. Spr. vraagt slechts vertrouwen in B. en W., die, zoodra Ged Staten de algemeene richtlijnen tot verlaging geven, met voorstellen dien aangaande in den raad zullen komen. De heer W. de Jong Johzn. zou, als er steun komt uit de vergadering, de koffie voor de raadsleden wenschen af geschaft te zien. Wie ze hebben wil kan ze zelf betalen. De voorzitter acht het niet wen- schelijk. Daar niemand der raadsleden 'ij^t voorstel steunt, komt het niet in be handeling. De heer J. de Jong Cz. zou wen- ggtm, d»t B. u W. dg o.l. gohool I ni.t mggr gratig tgr katohikllns gteldgn van veroenigingen, maar daarvoor huur lie- ten betalen Tegenover de vereenigingen die gebruik maken van de bij*, scholen en die daarvoor wel huur moeien beta len, vindt spr. dit billijk. De voorzitter zegt dat B. en W. hebben gemeend van de vereenigingen geen huur te moeten vorderen, om ze ter wille te zijn. De heer W. de Jong Johzn. zegt, dat dit toch geen reden behoeft te zijn om ze geen huur te laten betalen. De voorzitter merkt nog op, dat er geen andere lokaliteit beschikbaar is. De heer J. de Jong zegt, dat een vereenigingsgebouw toch ook niet gratis zou worden gegeven. De heer Den Duyf vindt het niet billijk, dat, waar andere vereenigingen aan de chr. scholen lokaalhuur betalen, het gemeentebestuur de o.l. school gra tis geeft. Spr. noemt de houding van B. en W. eenzijdig. De voorzitter zegt tot de heer Den Duyf, dit woord niet te gebruiken Ook de Ned. Herv. Meisjesver. „Dorcas" heeft er )*ij haar 40-jubileum gebruik van gemaakt. Ten opzichte van de andere vereeni gingen acht de heer Den Duyf dé ver houding toch wat scheef. De heer W de Jong Johzn. zou het afgezien van dat alles, toch nog*Hnilijk achten, indien de gemeente van de ver eenigingen eenige huur vroeg. Het kost toch de gemeente verwarming en licht. De voorzitter zegt, dat B en W tot nu toe hiervan geen voorstanders zijn geweest. Op aandringen van den raad is spr echter wel bereid deze zaak nader onder de oogen te zien. Daarna sluiting met dankgebed. AMEIDE. Over ie maand April. Ingekomen: A. Hamoen en gezin, van Lekkerkerk naar Ameide, Prinsegracdt A 4d, Vertrokken: L. Roth en gezin van Ameide A 44 naar Amsterdam. Runstr 32, A Schotman, winkelbediende, van Ameide B 14 naar Apeldoorn, Roggcstr 45, C. van Es, bode vaft Ameide A 44 naar Amsterdam, Runstraat 32, mej wed. F. A. Diepenhorst van Ameide A 274 naar Den Haag, Nassau Odijek- straat 14, P. Tukker van Ameide B IQ naar Vianen Achterstraat 15, mej. A. Verheij van Ameide A 130 naar Arn hem (Diaoonessenhuis.) BERGAMBACHT. Over de maand April. Ingekomen: Joh. van der Heiden, van Benschop; E. Goudriaan, van Sohoonho- ven; M P- Both, van Berkenwoude; D. Jansen, van Rotterdam; A. Gh. Job. Schepper, van Utrecht; Gh. Scholten, van Ammerstol; A de Ruiter, van Lo- pik; P. Slingerland, van Lekkerkerk, K. J. de Jonge, van Leiden; J. Deuaekom, en gez'n, van Berkenwoude. Vgrtrokkgn: W. Ankor, naar Kl«uw- Lekkerland; It Koot gn ,11. dg Vrgugl, naar Rotterdam, T Stigtor naar Sohoon- hoven, L. F- Prins naar Nieuw-Lekker- laml A. Noorlanrj en gezin naar Rotter dam N. M. Kok naar Jlaossluis; C. de Jong naar Streefkerk; N. do langen naar Gouda; G. de Jong n. Gr.-Aminers; J) J. Bons en gezin naar Oosterwijk; T. A. Bouwman naar Krimpen a.d. Lek; B. Rietveld naar Wijhe, P. C. Lakervold naar Stolwijk; G. van Groningen naar pouda. GROOT-AMMERS. Over de maand April. Ingekomen personen: B. Toom, van Oud-Alblaa, J. Huls, van Groningen; L. de Haan, geb. Jongeneel, van Oud-Al- blas, A de liaan, van Bloskonsgraaf; C. de Jong, van Giessen-Nieuwkerk; S. Ro- zendaal, van Monster; M. Verveer en ge zin, van Oostkapelie, J. Kooiman en ge zin, van Willige-Langerak; W. de Vrij, van Ouderkerk a.d. IJssel; K Massoth, van Willige-Langerak; G. de Jong, van Bergambacht; B. van Herk, van Alblas- serdam, P. de Jong en gezin, van Peur- sum; A. de Lange, van Nieuw-Lakkor- land; H. de Lange, geb. Spek, van Streefkerk; J. Meerkerk, van Langerak Vertrokken personen: Wed. T. Korpo raal naar Streefkerk. A Korporaal naar Streefkerk; G. Vink naar Noordeloos; G. Voorspuij en gezin naar Gorinchem. T. M. Niemantsverdriet naar Gorinchem; P de Ridder en gezin naar Hardinxveld; T .Casteleijn naar Bergambacht; J van Kooij naar Brakel; C. de Jong naar Gies sen-Nieuwkerk, J. Stigter naar Lange rak; A. Verdugt naar Nieuwland; W. de Vrij naar Ouderkerk a.d IJssel, M. J. Pauwels naar Leiden. JAARSVELD Over de maand April. Ingekomen: J. J. de Gier en gezin van Lopik, E. van Beek van Lopik, G. den Uil van Lopik. Vertrokken: J. A. Boele naar Schoon hoven, E. van der Lee naar Utrecht, M. van Dam naar Schoonhoven. A. W. vau Dam naar Schoonhoven. W. van Dam naar Lopik, H. Verburg naar Alfen a d. Rijn, J. G. Booi naar Jutphaas, G. van Bladeren naar Vreeswijk, B. van Dam naar Polsbroek, M. van Weele en gezin naar IJsselstein, G. J. Hoogendoorn naar Lopik. LANGERAK. Over de maand ^pril. Ingekomen personen: M. S. Mourik, van Bleskensgraaf, J. Haag, van Tien- hoveri; A. Voormolen en gezin, van Mon ster; J Stigter, van Groot-Ammers. Vertrokken personen: J. A. Verhoeven en gezin naar Everdingen; A. van Mid delkoop naar Utrecht; P Bijl naar Nieuwpoort; H. Maat naar Hekendorp; G. Vonk en gszin naar Meerkerk; G. Meerkerk en gezin naar Hilversum; N. A. van der Mark naar Amersfoort; J. van Rees naar IJmuiden; J. van Meer kerk naar Groot-Ammers. LEERBROEK. Over de maand April. Ingekomen: A, Verschoor, van Leer dam. Recht van ter Leede 42, naar Leer- broekscheweg 149;. J. H? Sterk, van Op alle sportvelden drinkt men Peril Geen wonder. Sportmenschen weten beter dan wie ook, wot Perl werkelijk is. Geen drank, die even verfrischt en daarna moeheid en dorst op nieuw vrij spel laat. Perl verfrischt, wekt op en komt het geheele gestel ten goede. Deze natuurdrank bevat het beste uit Hollandsche vruchten. Stoffen, die wij noodig hebben, en sportmenschen in 't bijzonder. Geen alcohol! IN MEDISCHE KRINGEN is men vol lof over Perl, omdat Perl geen chemische kleur- of smaakmid- delen bevat en meewerkt aan de instandhouding van de gezondheid van iong en oudt Alleen Hero kan Perl maken.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4