Gemengd Nieuws rOM DE NEGERJONGEN Kerk en School LANDBOUW- EN VEETEELT. [ingezonden Stukken Kantongerecht Gouda Rechtszaken Rechtskundig advies Inlichtingen over belastingzaken Wetenschap en Techni' Marktberichten TWEETJE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. SchoonlumiHch» Courant MAANDAG 14 MEI 1934 Alblatserdam. D» mondaooordéonvw- «•Blfiaf „Allegro" (dir. de heer W. ran Dalen) behaalde op het ooncoun te Slie- drecht den Sen prijs in de aid. Uitmun tendheid. De gem. aangrereen. „Z&nghut" (di*. de heer W. Verheij) behaalde op hetaell- de conconuns een Sen prijs, evenens in de afd. Uitmuntendheid. Alblazzerdam. De uitslag van den voet balwedstrijd Alblasserdam 2D.C.L. 2 was 53. Benschop. De telling van varkens, ge daan vanwege de Gew. Varkens Cen trale, leverde voor deze gemeente de navolgende cijfers op de daarbij ver melde tijdstippen op: 7083 op 13 Nov. 1932; 6717 pp 29 April 1933; 6804 op 11 Nov. 1933 en 6163 op 1 Mei 1934. GOED AFGELOOPEN. Beroambacht. Gisteravond keerde een motorrijder uit Schoonhoven huiswaarts, toen hij in een bocht tusschen de school en Den Hem, waar het uitzicht door hoog geboomte eenigszins belemmerd wordt, niet bemerkte dat een auto van tegenovergestelde richting naderde. Met een doffen knal botsten beide voertuigen tegen elkaar en de motorrijder werd op den dijk geslingerd. Ondanks rijn leelijke tuimeling bleek hij ongedeerd te zijn. Hei motorrijwiel was eohter danig beschadigd en te voet moest de motorrijtder door wiens schuld de aanrijding werd veroor zaakt zijn wagen voortduwend, zijn weg naar huis vervolgen. Naar lagaran «troomprlj», Beroambacht. Voor eenige weken maakten we melding van een besluit van de winkeliersvereeniging dat een adres aan den raad zou worden gericht met verzoek om tot verlaging van den stroomprijs van het gemeentelijk electri- oiteitsbedrijf over te gaan. Wij verne men dat de voorzitter der winkeliers vereeniging, de heer P. van den Dool Adrz., de mogelijkheid en de gevolgen van een eventueele prijsverlaging heeft berekend en daarop als wethouder der gemeente, een voorstel tot wijziging der tarieven voor licht- en krachtstroom bij B. en W. heeft ingediend, welk voorstel inmiddels is gesteld in handen van de lichtcommissie, voor advies. Hieruit volgt, dat de winkeliersvereeniging voor loopig geen adres aan den raad zal richten. Concours-hlppiqus. Bergambacht. Bij het te Klaaswaal gehouden concours h ippique behaalde mej. N. Oskam, lid van de landelijke rij- vereeniging „Siegfried" in de indivilu- eele dressuurproef met Nelly V den len prijs en met het groepspringen een 2en prijs. De heer W. de Jong verwierf een len prijs met schoonrijden# met een on- bekroond paard en de heer G. v. d. Hee een 2en prijs met een bekroond paard, forwijl beide heeren met een tweespan landbouwpaarden een 2en prijs behaal den. Op 1 Mei stonden bij df arbeids bemiddeling 83 werkzoekenden ir ge schreven. De heer 0. A. Noorlander is ge slaagd voor het diploma badmeester De nieuw opgerichte zanjveree- niging, onder leiding van den heer H. Zanen, heeft den naam „Zanglust" ge- Bsrgambacht. Op de eierveiling van de pluimveevereen. V. Z. 0. D. werd voor kippeneieren besteed f 1,76i 2 per 100 stuks. Op verzoek van het plaatselijk cri sis oomité zullen B. en W. den raad voorstellen om voor de steunverleening B. een subsidie te verleenen. Berkenwoude, Het fanfareoorps D.H. T.S.G. behaalde op het nationaal oon- oours te Oudewater een Sen prijs met 268 punten in de afdeeling uitmuntend heid. ZangwtdiirtJd, Capelle a.d. IJmiI. De zangvereenlging „Harmonie" behaalde op den zangwed strijd te Oudewater, een len prijs in de superieure afdeeling. De mannensang- ver. „IZang veredelt'7 verwierf een 2den prli* 1» de 2e afd. op het oonooure te Hay-Tuindorp. Ongeval. Capelle a.d, IJiail. Een wielrijdster uit Rotterdam, die een kind aohter op de flets meevotrde, reed bij de stoep van de IJz- selmondiohelaan, doordat sij onverwaohts moest uitwijken, tegen een lantaarn, waar door zij een verwonding aan het hoofd be kwam, waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het kind kwam er ongedeerd af. Duivensport. Capelle a.d. IJsssl. De postduivenver. „De Snelvlieger" hield een wedvlucht uit Soignies (België) afstand 163 K.M. De duiven werden 12.30 uur in vrijheid ge steld; de le duif kwam aan 1.64.29; de laatste kwam aan 2.01.60 uur. De le prijs werd verworven door J. Schouten. Capelle a.d. IJsssl. In het lokaal der Herv. Geref. Evangelisatie aan de Boe zemstraat, waar reeds meer dan 20 jaar godsdienstoefeningen worden gehouden, zal de eerste huwelijksinzegening plaats hebben op Donderdag 17 Mei, te 2.30 uur. De heer J. Kars, godsdienstonderwijzer, hoopt daarbij voor te gaan. Capelle a. d. IJssel. In den Dinsdag te Rotterdam gehouden muziekwedstrijd georganiseerd door Heyplaat's dames koor, heeft „Zang Veredelt" van hier in de 2e afd. mannenkoren een 2en prijs behaald met 298 punten. Hoofdakte examens. Gouda. De heer H. de Blouw is be noemd tot voorzitter van de commissie, be last met het afnemen van de hoofdakte examens 1934 te Rotterdam 2. Krimpen a.d. IJssel. De P.V. „De Snelvlieger", aangesloten bij den Ned. Bond 'van Zaterdagvliegers hield een wedvlucht uit Soigniee (België) afstand 168 K.M. D® vogels werden om 12.80 uur in vrijheid gesteld. De prijzen wer den als volgt behaald: 1, 4, 10 en 14 J. Schouten, 2 en 7 P. Vuik "Wan., 8, 22 en 23 J. Slappeadel, 5 an 21 W. Mutum, 6, 9 en 11 N. Stij- nen, 8 P. Pole, 12 «n 26 P. Vuik Pzn., 18 «n 24 D. Benard, 16 en 20 T. Noor lander, 16 G. v. d. Ruit, 17 B. Ooeterom 18 R. Broers, 19 H. Heuvelman. Aankomst 1ste duif 1.64.29, laatste 2.01.6CTH. Moercapelle. Eierveiling Woensdag 9 Mei. Aanvoer 14916 kippeneieren t 1,66 f 2,20, *63 eendeieren f 2,10—f 2,30, 16 ganzeneieren f 6,66, alles per 100 stuks. Mosrcapslls. Donderdag speelde Moer oapelle I tegen Gouda 8. De uitslag was 6—2 in het voordeel van Gouda. Polder Ottoland. Ottoland. In een Dinsdag gehouden vergadering van ingelanden van den polder Ottoland waren aanwezig het be stuur en 8 ingelanden, d^e tezamen 66 stemmen konden uitbrengen. Ingekomen was het rapport van de oommissie van onderzoek van de reke ning over 1933 en de begrooting voor 1934. Deze rekening, bedragende in ont vangsten f 4454.46, uitgaven f 3411.91, batig saldo f 1042,56, werd ingevolge het advies van de commissie vastgesteld. Aan het bestuur werd machtiging ver leend tot het doen van af- en overschrij vingen op de posten van uitgaaf der be grooting van 1933. Aangeboden wordt de begrooting voor 1934, sluitende in ont vangst en uitgaaf met f 4223.89, met een polderomslag van f 16 per H.A.. Ze werd na eenige bespreking en toelichting goed gekeurd. Aan het bestuur werd machti ging verleend tot onderhandsche aanbe steding of uitvoering in eigen beheer in het geval bedoeld bij art. 104 van het algemeen polder reglement. Daarna komt aan de orde een bespre king der bijdrage hoefslag. Het bestuur stelt voor dit onveranderd te.laten op f 0.16 per strekkende meter. Eenige in gelanden, J. Aantjes, Adr. Bos, Adr. Muilwijk, T. de Jong en B. de Hoop hou den besprekingen omtrent het al of niet billijke van deze heffing. De meesten be weerden dat de heffing voor sommige menschen eenigzins onbillijk is, terwijl het bestuur dit niet inziet. Na uitvoerige discussie werd het voorstel van het be stuur aangenomen met 36 tegen 31 stem men. De heeren Adx. Bos en Adr. Muil wijk dienden nu een voorstel in om de hoefslagplicht langs de Korte Zijde voor de helft uit de polderkas te betalen. Na eenige bespreking werd besloten dit voorstel aan te houden tot een volgende vergadering. Tot leden der commissie van onder zoek der rekening voor 1934 werden bij acclamatie herbenoemd de heeren G. Korevaar, Adr. Muilwijk en B. de Hoop en tot hun plaatsvervangers Adr. Bos, R. van Buuren en J. Verwolf. In verband met een schrijven van Ged. Sta ten omtrent korting van 10 procent op de jaarwedden der ambtenaren, «telde het bestuur voor, dezs korting niet toe te passen. Na eenige bespreking werd aldus besloten, daar de jaarwedden niet te hoog werden geacht. Op een verzoek om reductie van den paoht voor de vis- scherij werd afwijzend beeohikt. Daarna volgde de uitloting van een heer Kwaak. De voorzitter bracht in zijn openingswoord in het bijzonder dank aan hen, die hadden medegeholpen aan het schoonhouden der banen, aan den l.eer J. Hoogerdijk, die de zorg op zich had ge nomen, dee avonds de hanen te verlicaton en aan den heer M. Koster, die als con cierge heeft dienst gedaan. Ook werd aan de heeren, die geheel gratis bet club huis onder leiding van den heer Bulder hebben gebouwd, een woord van dank toegesproken. Het verslag van deu secre taris en het jaarverslag, werdeu onver anderd goedgekeurd. Het ledental was gestegen van 813 in Mei 1933 tot 442 nu. Het verslag van den penningmeester vermeldde aan inkomsten f 751,56, uit gaven f 739,99, batig saldo f 11,57,, waar bij zijn berekend de groote uitgaven van het clubhuis en materiaal voor de ijsbaan. Alleen het clubhuis heeft f 193,62 gekost. Als bestuursleden werden de heeren Van Gelooven, Bonefaas, en Sleeuwen- hoek met overgroote meerderheid herko zen. In de pauze werd een gratis verlo ting gehouden; er waren 11 prijzen be schikbaar gesteld. Het punt nationale wedstrijden werd afgewezen en eveneens het verzoek om de banen voor een derge lijk doel te verhuren. De vergadering wilde alleen dat de geldprijzen zouden worden verreden onder de leden van de club en de inwoners. Na sluiting der vergadering deed op verzoek van den voorzitter de heer Rinchevan verschil lende voordrachten. Deze humorist wist de bezoekers nog een gezellig poosje bij een te houden en hun uitstekend te ver maken. GEDIPLOMEERDE BRUIDJES. In Japin bestaan bruidicM«n, waar de de Jonge meiejea huishouden en iinder- Tflrzorging wordt geleerd. Aan het einde ran den ouraue krijgen aij haar di- ploma's. MED. HDSRV. KERK. Bedankt voor Krimpen a.d. Lek Ds. A. G. Oosterhuis te Eemnes-Buiten. Aangenomen naar Nieuw-Loosdreoht Da. J. Verateegt te Nieuwerkerk a.d. Us- sel. aandeel, groot f 800 der geldlesning. Ge trokken werd no. 4 ten name van G. Boe Tenslotte werd nog beeloten, den weg, wat het onderhoud betreft, in eigen be heer te houden, en het bestuur werd ge- maohtigd werklieden naar eigen keuze aan te wijzen. Oud-AIhlai. Op de vergadering van den polder „Oud-Alblae" werden verschillen de kortingen op de aalariaien en vergoe dingen vastgesteld. Zoomoet in 't ver volg de eeoretarii 10 pGt. en de bode 16 pCt, voor pensioensbijdrage betalen. De Emmabloemooiieote heeft f 22,26 opgebracht. Ouderkerk a.d. IJessl. In de Nazie geraakte een groote zei-wfcelige vee- traniportauto van de firma Brandt uit Gouderak gedeeltelijk van den dijk, waarsohljnlljk door wat ver uitwijken, Een kraanwagen heeft het gevaarte g«- lioht. Tijdens de optakeling was hst ver keer geruimen tijd geetremd. De moiorepuit werd op een avonrl aan den Oudeladdsohen weg beproefd, waarbij bleek, dat alle onderdeelen nog naar wensoh funotioneerden. Polsbroek. De telling van varkens, ge daan vanwege de Gew. Varkena Centra le, geeft voor deze gemeente de navol gende oijfere op de daarachter vermelde tijdstippen: 8589 op 13 Nov. 1932; 8062 op 29 April 1933; 3796 op 11 Nov. 1933 en 8515 op 1 Mei 1934. JUBILEUM BURGEMEESTER. Waddinxveen. Op 19 Mei hopen bur gemeester P. A. Troost en zijne echtge noot e den dag 4o herdenken, waarop zij voor 25 jaar in den' eoht werden ver bonden. Een receptie zal worden gehou den op Woensdag 16 Mei in het raad huis. Wij twijfelen er niet aan, of de be woners van Waddinxveen en do vele vrienden en bekenden daarbuiten zullen dezen dag voor onzen burgemeester en zijne eohtgenoote tot een onvergetelijken dag maken. Bij talloozen zal de wensch opkomen, dat beiden nog vele jaren voor de gemeente Waddinxveen gespaard mogen blijven. Waddinxveen. Op het concours hippi- que te Klaaswaal behaalden onze plaats- genooten, de heeren J. Oudijk en P. Noordam, een 4den prijs met springen met groepen. De houtbewerker K. J. viel op de draaibrug voor zijn woning en brak zijn rechterarm. Waddinxveen. De heer G. Verzijden slaagde voor het voorbereidend examen bouwkundig-opzichter van den Bond van Nederlandsche architecten te Amsterdam.A De IJsclub „Nooit Gedacht" h(eld h«Ar jaarvergadering ia 't hotel van HET CRISIS RUNDVEE BESLUIT 1934. Binnenkort afkondiging. Dezer dagen zal worden afgekondigd en in werking treden een Kon. Besluit tot toepassing van artikel 9 der Land bouw crisiswet 1933 op rundvee. Volgens artikel 8 van dat besluit zal het in voorraad hebben, vervoeren of verhandelen van rundvee, waarvan het gewicht gelegen is, voor wat betreft man nelijk al dan niet gecastreerd rundvee, tusschen de 60 en 200 K.G. en voor wat betreft vrouwelijk rundvee tusschen 100 170 K.G. slechts zijn toegestaan, in dien dat in voorraad hebben, vervoeren of verhandelen is gedekt door een iden titeitsbewijs. Aanvankelijk zal dit voorschrift wer ken: voor wat betreft mannelijk al daD niet gecastreerd rundvee van 15 Mei '34 tot en met 14 Mei 1986 en voor wat be treft vrouwelijk rundvee van 1 Juli 1934 tot en met 81 Mei 1986. Bedoeld tndentiteitsbewijs «al een be- zohrijving moeten geven van het betref- ftnd rund in .an aanduiding .an zijn «ig.naar. H.t wordt u!i«gtvan door de betrokken Geweitelljke Rundvee Centra le tol des den dunt a.a.; na dien datum aal deze taak wordtn overgenomen deur do Geweeteltjke Landbouw Crtzie Orga- nl.auee, die 1 Mei i 1 zijn opgericht. De identlteitebewt'zen zullen eloohte worden afgegeven tot een aantal, ge'IJk aan het aan iadertn uangellotene bü tan der OeweateltJke Rundvee Centrale» loogewezen aantal lundsrsn. Dis toswij- iJng geschiedt ovsrssnkomitig hst R«- glemeut inzak* ds Rundvsstssltrsgoling 1934, dat tot in bijzondsrhsdsn hst hou den van rundvsa regelt sn op dsn dag vau in wsrking Irsding van bovonga- Qaali.lt In fla VlRATlintU willekeurig bedrag te hoog is geschat wordt het vastrechttarief verlaagd. En door die verlaging komt dan duidelijk naar voren, dat er over het eerste jaar te veel is betaald, wat eer lijkheidshalve terug zou moeten worden betaald, en dat ie ook de mededeeling van de lichtcommiaie, maar niets van dat alles is waar, daar krijgt men geen cent van terug. Iedereen zal dat met me eens zijn dat dit geen eerlijke manier is van handelen. En nu de onbillijkheid van de eenen verbruiker tegenover den andere. Wanneer men een verbruiker neemt met een vastrechtarief van f 1.— per maand en een verbruiker van een vast rechttarief van f 8.— per maand, en beiden gebruiken 6 K.W. per maand, dan betaalt de één f 1.plus 6 X 10 oent is f 1.60 per maand, terwijl de ander f 8.— plus 6 X 10 cent is f 8.60 per maand betaalt, voor hetzelfde aan tal K.W. Hierdoor krijgt de een veel goed- kooper licht dan de ander. De een betaalt hier ongeveer 27 cent per K.W., terwijl de ander 60 cent per K.W. betaalt. En dat vindt de lichtcommissie geon wanverhouding, en daar komt nog big, dat de maximunprijs 40 cent per K.W. bevest bedraagt, wat bevestigd is door den voorzitter van de lichtcommissie. Ook in deze verkeert elke verbruiker in de meening dat hij het teveel betaalde, boven den maximumprijs, terug krijgt, maar 'ook hier is niets van waar, de lichtcommissie schijnt het niet zoo nauw te nemen. En ligt het nu niet op den weg van B. en W. om in deze wantoestand zoo spoedig mogelijk verandering- te bren gen en het teveel betaalde aan eiken ver bruiker van licht, die daarvoor in aan merking komt, te doen teruggeven? EEN VERBRUIKER TEGEN WIL EN DANK. noeod Kon. Bzzlult tn de Nederlzm! ■obe Stzztzoourant ill worden npubll- Voór meetdoeleinden kin een bijzon dere vergunning worden verleend door de Qeweztililke Rundvee Czntrll». Au de uitvoering vu deze regeling vu de teeltbeperklng vu rundvee iel ■eer etreng de hud worden gehouden. Neut etnfreohtelljke en tuoht- reohteltjke vervolging «zl ook ge bruik worden gemankt vin de be voegdheid, neergelegd in artikel 80 vu de Landbouw Crlete Wet 1988. volgene hetwelk gebeele of gedeeltelijke u telu - ting van allen «tsun mogelijk is bij ▼ast- stelling van bsdrisgelijks handelingen of overtreding van ministerieels voorschrif ten, steunande op de Landbouw Crisis Wet 1983. nes dat reeds bijna een jaar aan voor onderzoek vorderde is op 13 Februari voor de Amsterdamsche reohtbank be gonnen en heeft, met gemiddeld drie zit tingsdagen per week, dus drie maanden ia beslag genomen. De invrijheidstelling van den heer On nes viel juist op zijn verjaardag. De officier van justitie, mr. A. A. L. F. van Dullemen, die tegen den heer On nes twee jaar en zes maanden gevange nisstraf had geëisoht, heeft dadelijk te gen het vrijsprekend vonnis hooger be roep aangeteekend. VALSCHE KWITANTIES. Voor de Rotterdam sche rechtbank heeftde 58-jarige landbouwer A. S. 0. uit Moordrecht terechtgestaan wegens valschheid in geschrifte. Hij had aan de Crisiszuivelcentrale weekstaten over ge leverde taxemelk ingezonden en daarbij den indruk gewekt, dat de opgaven te boog waren. Toen de centrale hem vroeg, met kwitantie te bewijzen, dat hij in zijn recht stond had hij zelf kwitanties ge schreven en onderteekend. Verd. verklaarde dat hij vrijwel nooit met kwitanties werkte, maar dat, hij, na het verzoek van de Crisiszuivelcentrale, met kwitanties op stap was gegaan om ze te laten onderteekenen. Enkele klanten lagen toen. al in bed een riepen: „teeken zelf maar Zij hadden hem vertrouwd. De officier eischte vier maanden gevan genisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak. LICHT IN STOLWIJK Stolwijk, 7-B--1934. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoekt ondergeteekende een klein plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Wanneer iemand ziGh vestigt in de gemeente Stolwijk en aangesloten wordt op het Uchtnet voor gebruik van elec- trisch licht, dan weet hij niet wat dat kost, omdat er een vastrechttarief be staat, dat voor eiken verbruiker anders is en pas bepaald kan worden na een jaar verbruik van electriciteit. Zoodoende wordt er bij vestiging in de gemeente Stolwijk, en als aange slotene op het lichtnet, een willekeurig bedrag bepaald voor het eerste jaar. Wanneer wij nu zoo'n willekeurig be drag stellen op f 4.-— per maand, plus 25 cent meterhuur, dan ontvangt men daarvoor niets en voor qlke K.W. die wij nu verbruiken betalen we 10 cent. Als wij nu 6 K.W. per maand ver bruiken, dan betalen wij daarvoor f 4.— vastrecht, 25 cent meterhuur en 6 X 10 cent aan stroom, samen f 4.85 per maand. Wanneir nu Wijkt na wn ju? dat h«t NIJENRODE'S KASTEELHEER VRIJGESPROKEN. Op zijn verjaardag In vrijheid. Geheel onverwaohts heeft Zaterdag de Ameterdamaohe reohtbank bij vervroeg de uitspraak den heer Onnes van de hem ten laste gelegde opliohting bij ge brek aan bewijs vrijgesproken. In de motiveering van het vonnie ver klaarde de reohtbank o.a., dat het onder zoek ter tereohtzitting niet beeft opge leverd het wettig en overtu'gend bewijs, dat verdaohte de feiten heeft begaan, welke hem zijn ten laste gelegd; de reohtbank heeft met name niet de over tuiging bekomen, dat in werkelijkheid in den naoht van 29 Februari op 1 Maart 1982 geen diefetal in het kasteel Nijen- rode heeft plaats gehad en de bij dag- vsailing opgesomde verzekerde goede ren in opdraoht van verdaohte althans met zijn medeweten en goedvinden zijn weggehaald. Er bestaat namelijk bij de reohtbank twijfel aan de Juistheid van de door ge tuige Koning gegeven voorsteUing vin zaken en de rechtbank heeft cioh geen juiat beeld kunnen vormen van hetgeen tuaeohen verdaohte en dien getuige ia voorgevallen in den tijd voorafgaande aan den genoemden nacht. De verdachte werd onmiddellijk uit de voorloopige hechtenis ontslagen, a De behandeling van het proces On volledige uitspraken van 9 Mei. Overtreding vleeachkeuringsverorde- ning (verretxaak)A. K. E. van L., Gou- "dia, f 100 suha. 10 d. -h. Art. 4<61 Wetboek van Strafreoht: H. H. te Oudewater f 0.60 aube. 1 d. h.; G. R. te Polsbroek, idem. Overtreding Alg. Regl. van Politie: P. G. van R. te Wladdinxveen f 2.50 aubs. 1 d. h. Overtreding Pol-Verord. Gouda: C. J. H. te Rotterdam f 2 subs. 1 d. h.; L. H. E. te Rotterdam idem. Idem Sohoonhoven: W. van G., zonder bekende woonplaats f 1.60 subs. 1 d. h. Overtreding Mjotor- en Rijwielwet: A. H. IM. de V. te 'e-Gravenhage f 3 aubs. 1 d. h.; J. v, d. N. te Rotterdam f 1 tube. 1 d. h.; M. v. d. H. te Moordreoht f 1 aube 1 d. h. Overtreding Mlotor- en Rijwielregle ment: C. V. te Gouda f 2 aube. 1 d. h. Overtred'ng Motor- en Rijwielregle ment: A. V. te Waddinxveen f 1.60 aube 1 d. h.H. N. te. Boskoop, idem. Overtreding Pol.-Verord. Gouda: H. H. te Gouda f 1.60 tube. 1 d. h. Idem Haastrecht: P. J. L. S. te Voor schoten f aube 1 d. h. Idem WWJdlinxveen: W,. K. te Boe koop f 8 aube. 1 d. h, Overtreding art. 463 Wetboek van Strafreoht: B. B, te Oudewater f 6 zubs. 1 d. h.; F. van B. te Gouda f 5 aubs. 2 d. h, Schoolverzuim: G. V. te Haaetreoht, •ohuldig «onder toepassing van straf; A. A. te Zevenhuizen f i860 aubs. 1 d. h.; A. G. te Zevenhuizen, idem; W. van E. te Waddinxveen f 1 subs. 1 d. h. Overtreding Motor- en Rijwielregle ment: G. D. te Rotterdam f 1.60 aube. 1 d. h.; W. B. S. te Gouda f 0.50 suhe. 1 d. h.; A. V. te Nieuwerkerk a.d. Ue- sel f 1.60 suhe. 1 d. h.; P. V. te Nieu werkerk a.d. Ussel, idem. LUCHTOORLOG. Evenals hie? te lande worden in Engeland oefeningen gehouden als verdediging en besohtrminf tsgin overraUen uit de luoht. TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovswehe Courant MAANDAG 14 MEI 1934 Dinsdag 16 Mol. Hilversum. AjVJR.0. 8 uur Garamofoon; 1010.16 Morgenwijding; 10.1610.90 Gramofoon; 10.30—11 Kook- en Bak- praatje; 11'12 Orgelconcert en Zang; 122.16 Concert door het Ensemble Rentmeester en Gramofoon; 2.16— 2.30 Gramofoon; 2.30—3 Piano-recital, 34 Knipcursus; 416—4.30 Gramo foon; 4.30—6 Radio-kinderkoorzang; 6—6.30 Halfuur voor kleinere kinde ren door Mevr. Ant. van Dijk; 5.30 6 30 Concert door het Omnpep-Ofkest, IRjV.U. 6.307 Radio Volks Universi teit. Cursus: .Groote Verkeersproble men van dezen tijd". I. Prof. Mr. F. de Vries: „Het moderne verkeerspro bleem". {Inleidende voordracht); A.V. R.O, 717.25 Dr. R. E. Wierenga over: „Verkeer en Maatschappij - Alcohol vrijl" en Concert door het Omroep-OT- kest, 7.30—8 A. E. N Bakker over: „Dwars door de Ardennen"; 88.05 Nlieuwsberichten; 8JQ59.30 Concert door Kovacs Lajoe en zijn Orkest mej medewerking van „The Song-Singers"; 9.30—9.46 Dr. P. Th. Posthumus Meyes over: .Pinkster en de Neder- Jandsohe fljpoorwegen"; 9.45lp. 15 Concert door het Om roep-Orkest en Viool; 10.1611 Gramofoon; 1111.10 Nieuwsberichten; 11.10'12 Concert door Kovacs Lajoe en zijn Orkest. Huizen. K.R.O. 8—0.16 Concert, 10— 10.30 Gramofoon; 1030>11 Muziek- uitzending voor fabrieken; 11-1130 Gramofoon; 1130'12 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Per- quin; 12.162 Concert door Tr&vin's Groot Russisoh Ensemble „Troika"; 1 —1.15 Gramofoon; 2—8 Vrouwenuur tje; 34 Modecursus; H.I.R.O. 4 uut Uitzending voor de Ned. Vereen, van Spiritisten „Hannonia"; 4.10 uur Le zing door Mevr L. Servaaa Smits Peletier: „Het heilige Weten"; 435 uur Uitzending voor de Theosofische Vereeniging, Ned. Afd,; 4.45 uur Le zing door J. H. Bolt over: „Opvoeding tot een nieuwe samenleving"; K.R..0. 5.10625 Piano-recital; 5.25—6.40 Voordrecht door L. Diepenbrock; 5.40 6.55 Piano-recital; 5.566 Gramo foon; 66.50 Concert door de K.RO - Boys; 6.507 Gramofoon; 7.167.35 Vragen van heden en toekomst. Stre ven naar herstel. (Het Katholiek her- •m) op Staatkundig gebied door Mr. j O. Goeeling; 7.36—8.15 Concert door de K.R.O.-Boye; 8.16—880 Burge meester Mr. H. P van Lansohot over: „De nationale steunverleening aan de Nederlandsche beeldende kunstenaars; 8.308.35 Nieuwsberichten, 8 359.25 Concert door het K.R.O.-Orkest; 9.25 9 35 Gramofoon; 9.360.50 Orgelbe speling; 9.60—10.40 Uitzending van „Stabat mater" voor solo-kwartet, ge mengd koor en orgel; 10.4010.45 Nieuwsberichten; 10.46—12 Gramo foon. Woensdag 16 Msl. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; 9 uur Concert door het Klein-V.A.R.A.- Ensemble; 9.30 uur Onze Keuken door P. J. Kers Jr.; V.P.R.O. 10 uur Mor genwijding; V A.R.A. 10.15 uur Uitzen ding voor de arbeiders in de Continu bedrijven; 12 uur Concert door de No tenkrakers en Gramofoon; 2.16 uur Knipcursus; 3 uur Voor de kinderen; 5 30 uur Concert door de Fliereflui ters; 6.05 uur Gramofoon; 6.40 uur Sportcauserie door A. F. Muller; 7 uur Concert door een Trio; 7.45 uur Sportcauserie door H. A. Mee rum Terwo^t; 8 uur S.O.S.-beriohten, Nieuwsberichten en Varia; 8.16 uur Bonte Avond; 11.16 uur Gramofoon. Huizen. NCR.V. 8—8 15 Schriftlezing en Meditatie; 8.16—0.30 Gramofoon, 10.3011 Morgendienst door Ds. G. F. Hajer; lit—<12 Orgelbespeling; 12.16— 1.15 Gramofoón; 1152 Liederen-re cital; 2—3 Concert door bet Ensemble Van der Horst; 3—3.30 Lozen van Chr. lectuur; 3.303.46 Gramofoon; 46 Concert door het Ensemble Van der Horst; 56 Kinderuurtje; 66.15 Gramofoon6.15630 „De positie en de beteekenis der Chr. Bewaarschool in dezen crisistijd" door Joh. Zuid- meer; 630—7 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7pl.na. 7.15 Nieuwsbe richten; pl.m. 7.16—7.30 Gramofoon; 7.308 Landbouwhalfuurtje. „Het openen der rekeningen" door G W. Kaemingh; 80.30 Uitzending van Ge wijde Muziek uit de Gr-oote Kerk te Arnhem; 9.30—10 Cyclus beroepskeu ze. V. „De toekomst van den Geref. Theoloog" door Prof. Dr. K. Schilder; 1010 10 Nieuwsberichten; 10.10 1130 Gramofoon. •n Abonnees op ons blad kunnen mondelinge of schriftelijke adviezen krijgen over rechtskwesties of belastingzaken tegen een verlaagd tarief van 50 cents per advies. Voor mondelinge adviezen kan men zich vervoegen aan ons bureau Haven 25- Schoonhoven. Schriftelijke vragen dienen vergezeld te gaan vzn f 0.56 per giro, postwissel of in postzegels. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Drit Inzittenden gewond. Even voorbij de Gooisohe Boer onder de gemeente Huizen, is Zaterdagavond op den Rijksweg bij het inhalen van een andere auto een uit de richting van La- ren komende 2-persoons auto met de linkerwielen In den wegberm geraakt, I over den kop geslagen en dertig meter verder op de wielen tot stilstand geko men. De drie inzittenden, de heer I*- eonder van Dennenoord, wonende te Naarden, zijn vrouw en zijn grootmoe der zijn zwaar gewond naar de Majel- leatiohting te Bussum rvwrgebraoht. DE VERGIFTIGING TE HAAR LEMMERMEER. Ds huligznootin ds dadarz? Met betrekking tot de vergiftiging van een zekeren S. in de Haarlemmer meer is thans door medisoh onderzoek komen vast te staan, dat het slachtof fer door rat'enkruid is vergiftigd. De toestand van den patiënt, die in het Luthersche ziekenhuis te Amster dam is opgenomen, is vrij gunstig. Vol ledig herstel is dan ook te verwachten Wie het misdrijf pleegden, daarover tast de politie nog in het duister. Zooals men weet, werden de vrouw van S. en een kostganger gearresteerd en in voorloopige hechtenis gesteld. Beiden echter ontkennen hardnekkig, iets met de vergiftiging uitstaande te hebben. Een huiszoeking heeft mets opgele verd, dat een aanwijzing kan geven. SCHOTEN OP DE MIRANDA'S WONING. De vorige week is tweemaal op de woning van oud-wethouder De Miran- da aan het Raphaelplein te Amsterdam geschoten. Dinsdagavond werd om ruim 9 uur een ruit van het dienstbodenka mertje vernield, terwijl Woensdagavond opnieuw in den rechterbovenhoek van de ruit van de voorkamer een groot gat werd geschoten. De daders wisten in de duisternis te ontkomen. In het eerste geval was het dienstmeisje m baar kamer aanwezig, doch werd mcu getroffen; in het tweede geval zat ue familie in een achterkamer. Omtrent ue schuldigen is nog n'ets bekend. K.L.M.-VLUCHT NAAR CURApAO. Vermoedelijk dezen zomer. Het flut tham „IJwel vaet, dat de X.L.M. dit jffi een Ooeuarluoht Am- sterdamCuragao zal ondernemen. Als het eenigszins kan, zal deze tocht in Juli worden gemaakt in verband met de festiviteiten die in Curaoao in die maand gehouden zullen worden. De K. L. M. heeft de medewerking van de Nederlandsche posterijen voor het uitgeven van een speoialen postze gel voor deze vlucht ingeroepen. Mooht onverhoopt de tijd van voorbereiding voor de vlucht in Juli te kort blijken te zijn, dan zal de tocht Amsterdam—Cu rasao in December a.s. worden gemaakt. M«n heeft voor dezan tooht een nieu we F 18 uitverkoren met drie motoren. De route welke men aal volgen loopt over Frankrijk, Spanje via Barcelona, Gibraltar, naar Dakar in Weet-Afrlka. Vandaar «al men den 3000 K.M. lan gen sprong wagen over den Atlantisohen Oceaan naar Port Natal in Brazilië Van Port Natal wordt dan over Para maribo naar Curasao gevlogen. Er be staat kans, dat het vliegtuig in West- Indië blijft om een nieuwe luchtlijn voor te bereiden tusschen onze West-Indi sche bezittingen. De totale afstand van de vlucht Amsterdam-Curacao bedraagt ruim 13000 K.M. Omtrent de bemanning is nog ge. HET WILHELMUS De houding van „Ds Stem des Volks" ts Amsterdam. ,De Stem dea Volks" te Amsterdam weigerde haar medewerking aan het Sta dionconcert, omdat het Wilhelmus op het programma voorkomt. De heer Boekman keurt die houding af en schrijft daarover in „De Sociaal Democraat" o.a. het vol gende: „Geen groep in Nederland, welke zij ook moge wezen, heeft het recht het Wil helmus te gebruiken als strijdlied tegen een andere groep van het Nederlandsche volk. Want voor de eene groep om de traditie, voor de andere om de bedoeling, voor nog een andere om de schoonheid, moet dit het lied zijn, dat het Nederland sche volk ook inderdaad tot een Neder- landsch volk kan vereenigen. En wij, so ciaal-democraten, wij behooren tot dat volk en willen, dat het een Nederlandach volk blijft. En daarom hebben wij even zeer recht op dat lied als elke andere strooming in dat volk. Onze tegenstanders misbruiken het „Wilhelmus" tegen ons. Maar maken wij het dien tegenstanders niet erg makke lijk dit te blijven doen, door onze onthou ding? Wanneer men verklaart het „Wil- helmus" nitt t# wlllin zingta, aM om dat men pxineipeele bezwaren heeft, maar omdat onze tegenstanders het tot nu toe tegen ons gebruikten, dan volgt daaruit, dat men het lied zelf dus wel sou willen zingen, zoo er geen bijzonder omstandig heden waren, maar ook dat men net zelf in de hand heeft die omstandigheden uit den weg te ruimen, door het geüsurpeer de monopolie van het lied door onze te genstanders te breken. Men bereikt dit door het ook te zingen bij die gelegenhe den, waar het een inderdaad nationale, alle volksgroepen vereenigend, dus niet een anti-socialistische beteekenis heeft." EEN LAFFE AANSLAG. M'slukfe poging tot roof moord. Zaterdagavond verschenen te 's-Gra- venhage ten huize van den mandenma ker M. B., wonende aan den Rijswijk- scheweg twee personen, die B. te spre ken vroegen. Na een korte woordenwis seling brachten zij den man, vermoe de- lijk met een looden pijp, een slag op het hoofd toe. De daders namen daarop de vlucht. D© politie, die direct gewaar schuwd werd, wist spoedig een der man nen te arresteeren. Het slachtoffer werd in .vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan ,den Zuidwal vervoerd, waar een schedel breuk geconstateerd werd. Zijn toestand is niet zonder levensgevaar. Naar den tweeden dader wordt nog gezocht Wat de motieven betreft neemt de politie aan dat chantage in het spel is. HET DRAMA TE LQRIENT. Harriot bekent zijn vrouw te hzbbin vermoord. Het geheim van het drama te Lor lent Frankrijk) is opgelost. Da 23-jarige Michel Henriot heeft bekend zijn vrouw te hebben gedood, teneinde in hei hez.t v» de hooge verzekering to gei aken Aanvankelijk had men een onn-Ak'.mile lanuJooper voor den vermoed» y ion d*- tier aan den moord op de 19 mi.^e zuv vrouw Henriot gehouden L'e misdaad op de eenzame hoeve, .vj JO K.M. van de havenstad Loriïr; ge legen, had sterk de aandacht gehokken, omdat Henriot een neef is van het ua- uoualistische kamerlid Henriot, die in der tijd onthullingen deed in de Stavis- ky-affaire. Henriot is de zoon van den procureur-generaal van Loriënt. De vermoorde vrouw was de dochter van een rijk landbouwer te Nayon. Het paar was eerst een half jaar gehuwd. Oogenschijnlijk was het huwelijk geluk kig. Op den dag van den moord was Henriot, zooals gewoonlijk uitgegaao, om zeevogels te schieten, die als voedsel dienden voor de zilvervossen, die hij fokte en waarvan hij de vellen verkocht De dienstbode was met een dag ver lof' gezonden en de vrouw was alleeu thuis. Ze werd door vijf kogels door boord op den vloer gevonden. In haar hand was nog de telefoon geklemd. Zij was dus blijkbaar gedood op het oogen- blik, dat zij per telefoon hnlp wilde roe pen. Bij da lijkschouwing bleak, dat 8 van de toegebrachte verwondingen 2 in de linkerkaak en één in den nek, doodelijk waren. Voorti zijn erge kneuzingen aan het achterhoofd geconstateerd, die toe gebracht zijn door slagen met de kolf van het geweer of door het slepen van het lichaam over den grond. Een en ander wees op de woestheid waarmede de gruwelijke misdaad was gepleegd. Bij de begrafenis van het slachtoffer, Donderdag, was de echtgenoot tegen woordig, die een diepe droefheid aan den dag legde. Het schijnt dat de zaken van den jeugdigen Henriot niet qrg flo reerden Zooals gemeld, had hij een le vensverzekering op zijn vrouw gezloten van 800.000 frano. NEW YORK EN CHICAGO ONDER HIT «TOF. Droogte bddrelgt den oogst. Een geweldige etofstorm heeft een groot gedeelte van de Ver. Staten geteis terd. Chicago en New York zijn «en ge- heelen dag in een geelachtig halfdonker gehuld geweest. Vliegtuigen moesten vijfduiaend meter hoog etijgen om in heldere luchtlagen te komen. Van boven af gezien, geleken de stofwolken volgens de piloten op een groote modderzee. In versoheiden steden van Minnesota moes ten de auto's den geheelen dag met de lichten aan rijden. Volgens de raming van een expert, dr. F. B. Fowley uit Minnesota, is in totaal ongeveer 300 mJUioen ton stof opge waaid. Boven elke vierkante mijl grond bveindt ziah 200 ton etof. In de chirur- giaohe klinieken van Rochester moesten de operaties worden uitgesteld, totdlat de storm over was Nabij Valparaiso in In diana zijn den geheelen dag sneeuw ploegen bezig gSweest met het begaan baar maken van de wegen. De gewelidige stofwolken zijn gerui men tijd boven New York blijven hangen waar zij nu eens daalden en dan weer opstegen. Af en toe was de duisternis 'volkomen. Alle ziekenhuizen der stad zijn overvol. Later dreef de stormwind de stfowolken in den Atlaant:schen Oceaan. De droogte 'houdt echter nog steeds aan. In het Midden-Westen is de luoht weer opgehelderd. Het vee komt in de ze streken om als gevolg van het gebrek aan water. Men vreest, dat de regen in tal van districten te laat zal komen om de oogsten nog <e redden. DE MISDADEN IN AMERIKA. Enorme schade. Rechter Waught verklaarde, dat de wereld der beroepsmisdadigers in de Vereenigde Staten ongeveer 400.000 per i sonen telt. die per jaar het land een I schade van ongeveer 13 milliard dollar I berokkenen. Deze toestand is voorname- 1 lijk het gevolg van de onverschilligheid van een groot deel der bevolking jegens I de misdadigheid. j Rechter Waught verwierf korten tijd ge leden groote bekendheid doordat bij OF HARINGVANGST. In verband met de crisis-haringwet 1904 vertrok Vrijdag een vierde gedeelte van de Scheveningsohe haringvloot naar zee. i— Het afscheid. erin slaagde de bende van den bandiet „Machinegun Kelly" in Ten ness >e te ontmaskeren en in het tuchthuis 'e brengen. EEN SCHUILPLAATS VAN DILLIN- QKR. Scherpschutters spannen saam. Nadat men verscheidene dagen niet het geringste spoor had kunnen vinden van den ontvluchten Amerikaanschen bandiet Dillinger, werd bekend, dat hij zich verborgen had gehouden in een boer derij in het zuiden van Wisconsin. Di rect werden detaohementen politie gere- quireerd, die op onderzoek uitgingen en de vrouw van den boer Bethgreen arres teerden. Deze heeft voor de reohtbank bekend, dat zij Dillinger eenigen tijd in haar woning onderdak had verschaft. Terwijl de politie in vijf staten op zoek was naar den bendeleider, heeft Dil linger dus gelegenheid gevonden, zich in volle rust en goed verzorgd op zijn ver dere daden voor te bereiden. Er is nu een groep rechercheurs ge vormd, die zichzelf den naam hebben ge geven van „De geweldige Veertig". Dit zijn n.l. allen scherpschutters, die de be lofte hebben afgelegd, Dillinger in han den te krijgen of zelf bij hun pogingen te sterven. De groep staat onder leiding van een meester-scherpschutter", Frank Rey nolds, die het als zijn levenstaak be- sohouwt, Dillinger te vangen. THALMANN EN TORGLER MOE TEN TERECHTSTAAN. De vroegere leider van de communis tische partij in Duitschl&nd, Ernst Thalmann, zal binnenkort voor een Berlijnsche reohtbank verschijnen, in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldiging van hoogverraad en me deplichtigheid aan politieke moorden. In een onderhoud met een Reuter- oorrespondent heeft generaal Goring ver klaard, dat zoowel Torgler als Thal mann wegens hoogverraad zouden te rechtstaan. TROTSKI NAAR EEN EILAND. Het heet, dat de Fransc-he regeering het eiland Aix (nabij Roohefort) heeft aangewezen als woonplaats voor Trotski. Dit eiland is sleohts 2 a 3 vierkante kilo meter groot, er wonen slechts een paar honderd menschen «n van een vuurto ren af kan het gemakkelijk woTden over zien. Op deze wijze hoopt men blijkbaar den vroegeren opperbevelhebber van 't Roode leger elke geheime actie onmoge lijk te maken, nu Frankrijk genoodzaakt ia, daar alle landen weigeren Trotski op te nemen, dezen ln het land zelf te hou den. EXPEDITIE VERDWENEN. In IJslande vulkaangebled. In het begin van April vertrok uit Kopenhagen een uit drie personen be staande expeditie, ol.v. dr. Nils Nilsen naar IJsland om de uitbarstingen van den vulkaan Vatnajoekel te bestudeeren Naar thans uit Reykjavik gemeld wordt maakt men zich over het lot van deze sxpsditie, welke onmiddellijk na aan komst te Reykjavik naar het vulkaange- bied opbrak, ongerust. Op een plaats, waar de expeditie gekampeerd heeft, vond men een van 12 April dateerende notitie, volgens welke de expeditie er op uit was gegaan, om den Hoej-Joekel nader te onderzoeken en dat men binnen 5 dagen in het kamp terug hoopte te keeren. Aangezien men sedert dien niets meer van de expeditie heeft vernomen, zal, indien niet zeer spoedig berichten worden ontvangen, een hulpexpeditie worden uitgezonden. EEN NIEUW DUIKERI autoritei Gedurende twee jaren hei ven genomen met een niea Thans heeft een bekend dm n«y in tegenwoordigheid ten der marine, scheepvaart gedokten tot een diepte van 81 M.; de daling nam sleohts 3 min, 10 sec., de stijging 4 min. 46 sec. in beslag. Het oude record was 49V2 min. Volgens ka pitein Hooper, van het departement van marine, die de proef bijwoonde, zal dit nieuwe duikerpak een ommekeer teweeg brengen in het reddingswezen en bet pa relduiken. DE TELEFOON. In de heels wereld 92 mil- lioen toestellen. Volgens de doer de New York Tele phone Company gepubliceerde statistiek waren op 1 Januari van dit jaar over de geheele wereld 02.941.670 telefoon toestellen in gebruik, tegen 35067.869 op denzelfden dag van het vorige jaar. Meer dan de helft van de in gebruik zijnde telefonen bevinden zich in de Ver eenigde Staten, terwijl in New York meer telefonen in gebruik zijn dan in Azië en Afrika tezamen. De Vereenigde Staten tellen 14 telefo nen per 100 inwoners, Canada twaalf, Engeland en Duitsohland en Frankrijk drie. GHOOT-AMMERS, 12 Mei. Aan de kaasmarkt alhier waren Zaterdag aan gevoerd 41 partijen, met te zamen 1286 stuks kazen, wegende 8862 K G. Prijzen: met rijksmerk le soort f 1618,'idem 2e soort f 14—15. Handel matig. UTRECHT, 12 Mei. Aangevoerd 3075 stuks vee Handel redelijk. Stieren 21— 28 cent, slachtkoeien 24—27 en 21—23 cent, alles per half K.G.; vaarzen f 100 —180 pinken f 70—100, melkkoeien f 180—220. kalfkoe'en f 140-230, vare koeien f 100—160, magere kalveren f 45 65, nuchtere kalveren f 3506 50, magere varkens f 18—24, schrammen f 10—16, biggen f 5—8, magere schapen f 13—22, weidelammeren f 4—9, zuig- lammeren f 10—'19, alles per stuk. f/KAMNtG/ere* 7. Daar lag de uitgeholde boomstam, en al spelende kroop Tom erin. De krokodil was inmiddels op den kant ge komen en luisterde naar het liedje. Hij wilde erg graag weten, waar dat van daan kwam. En langzaam en log liep hij tot aan de plaats, waar de muziek van* daan kwam. 8, Daar zag hij opeens dien raren hol len boom liggen. Daar kwam ook de muziek vandaan. Hij stak zijn snuit in de opening, waar net Tom in verdwenen was. Tom hoorde het snuiven van het beest vlak aohter zich, maar hij werd heelemaal niet bang. Hij kroop gauw verder tot aan het gat, dat bovenop in d« boot zat,

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4