De nie 2000. Noordalooa. Langerak. TWEEDE BLAD. NIEUWEBLAD VOOR ZUID-HBLLAND EN UTRECHT Echoonhovmchi Cwranl WMNEOAR 21 MEI 1M4 No. 03M. ZEILEN. NIEU Op De Er als in ia hier rel, dat DR. OTTO SCHMIDT. den Dooi Vwurziit heer v. Vliet de kan hij wel zoo Linke op d® foto dr. Otto Sohmidt, de bekende leider van de IUoheljuekin-ex- peditie in Alaska. Hij wordt nog in een ziekenhuis in Alaska verpleegd. te en der de ABONNÉ'S, die zich lil'g de heeren de Boer, Diepenhorst en d. Hek onderzocht en in orde bevonden, waarna tot toelating wordt besloten. Voorts deelt f z„, dat bet ambtenarenreglement moet aan- de Loosdrechtsohe Plassen werden. Vrijdag de eerste internationale zeilwed strijden gehouden van dit seizoen. (b.v. spr., nog tot die gemeenten de rsdlodlsirJbuiie. Spr. heeft den heer Bouter bij zich laten komen om over hot plan te be raadslagen, om de gemeente van radio te voorzien. Do lieer Bouter heeft na enkele weken bedenktijd aioh bereid ver klaard, het werk op aioh te nomen. In- tussoben heeft do voorzitter het raads besluit van Ameide opgezocht, dateerend van 1027, waarin in principe besloten was concessie voor radio-dislributie te verleenen. De inhoud van dat besJultbe- viol spr. wel, alleen het bod rag dat bij aansluiting gestort moest worden, groot l 2250 zou verhoogd moeten worden tot f 25. Als waarborgsom zal de concessie houder tevens een bedrag van 100 gul den moeten storten, waarop 4 pGt. rente door de gemeente betaald moet worden. Volgens het oude besluit zou de vergun ning verleend worden voor den duur van 1 jaar. Dit is te kort. Naar het oor-; deel van den voorzitter moet die termijn verlengd worden tot lö jaar, aangezien de heer Bouter zijn heele kapitaal in de onderneming gestoken heeft. B. en W. stellen voor, den beer Bou ter bovengenoemde concessie te verlee nen. De heer De Boer vraagt, of de heer Bouter er nu werkelijk werk van zal maken. De voorzitter: Als hij over zes maanden nog niet begonnen is, zullen we rekenen, dat de zaak automatisch vervallen is. Die termijn loopt af 1 Jan. 103.5. Echter zullen B. en W. de macht hebben, dat tijdperk te verlengen, aan gezien er door een of andere omstandig heid vertraging in de uitvoering vaü bet plan kan komen. Aldus besloten. Nog enkele andere in gekomen stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Vervolgens worden de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid door gevuld worden met enkele bepalingen omtrent politieke gezindheid. het dragen van insignes, uitsteken van vlaggen, eer vol ontslag verleenen op grond van re volutionaire gezindheid. Treedt een vrouwelijk ambtenaar in het huwelijk, dan volgt haar ontslag. De verschillende bonden zijn tyerover gehoord. De heer de Boer vraagt of B. en W. op het standpunt zijn gaan staan om de zaak straffer aan te pakken dan van bovonaf bevolen wordt?'Spr. is het met de bezwaren van den bond voor Over heidspersoneel eens. betreffende het uit steken van geen andere dan de nationa le vlag. Dit kan namelijk veel narigheid aan den ambtenaar bezorgen, als er muggenzifterij in het spel is. Ook het ontslaan van een gehuwde vrouwelijke ambtenaar vindt spr. een aantasting van hun recht. De heer VclHCllijlll Mlll'll-ll'g en vrij iiig. r«ij* Hi1 ,|«*n |l. Gedurende mijn vi de Staten van Noon veie vooraanstaand kr ngen van regeer s rie in aanraking in den belrekkelijk verblijf in de groo meer gezien en geh gelijk ware geweest „The New Deal” groots belangstellini g.er gheid hieromti begrijpe.uk, want Amer.ka ti.ans bez heeft zoowel nog d( van mislukken. De val zeer be.angri Mocht Let experim komen averechts u voor Nederland ee zich vooral niet ih doch aan eigen ha onveranderlijk vast Mocht echter op di Amer ka een tijdva vaart tegemoet gat in Nederland hebt het niet wenschelijl te lande onze eoo herzien. Daarbij vaart zeker gedeel van zaken in Amei Wat is nu e gen „The New Deal?” wil deze uitdrukkii we Verdeeling", me hel op als „De Ni deze nieuwe koers door Amerika er i het moeras, waari te verzinken, te be Op den dag, da het ..Witte Huis" stand in de Ve Noord-Amerika vol industriee'e produi in sommige geval van de vroegere v< Banken en beurze: credie'wezen was ergst was het waai bouw gesteld. De groote mot Amer’ka te kampei örlei aard In do lijk de oplossing bet vraagstuk der Amerika. In de I heffing van den i landbouwers. En plaats de noodi van de werklooshc Om de banken h crisis te helpen, b( regeoring aan de geld to leenen. tot van ongeveer 1357 ongeveer d£ helft geering nam deel ongeveer 6000 bar lijk bedrag van r lar. Maar hierbij waardige geval v verplic’ t was, ooi kap’taal van de hoewel deze die d begeerd. Immers, deneerden zeer tf ring alleen deelt zwakke banken, t de rogeerng van: vloeien, dat het eens ook zou wet stonden wat voo lerminst gewenscl kregen noodgedw steun de banken, gevraagd en die wenschte regee speend waren gel De regeling var «che schulden or ^Wongeveor 246 mil ongeveer 134 m'l gevoer 112 mill< Er zijn in Amc snhuldelschors dt zich het merkwa dat 4 tot 5 maal gedupeerd dan Aan het op de w» leenlngen wei zeer scherpe b met bet onver do banken er v( maar een enkele brengen Maar verhe'd had geld mijn, de banken schrijven van le de Amerikaanse] anders, dan ze'f De regeerlng stel die omdat waren werde straffe bopajinge van de regeerini Het twedde pu gramma was noodtoestand voo Rondvraag. De heer Diepenhorst vraagt, of de ontwikkeling van het werkverschaf- fingsplan niet wat vlugger in zijn werk kan gaan. De voorzitter antwoordt, dat hij hiervoor alle mogelijke moeite heeft ge daan. Spr. heeft er met den opzichter over gesproken, die verklaarde, dat de acte door den minister nog goedgekeurd moest worden. De opzichter heeft be loofd alles met de meest mogelijke spoed te zullen regelen. De hqer Diepenhorst zegt nog, dat de grond bij de Paramasilaan goed geschikt zou zijn, om de gracht te dem pen als werkverschaffing. De voorzitter zal er met den ge- m&ente-opziohter over spreken. De heer Diepenhorst maakt er voorts den voorzitter op attent, dat hij deze gevraagd heeft, persoonlijk eens naar de sloot aan den Achterweg te ko men kijken, en of de voorzitter dan te vens er voor wil zorgen, dat de toestand daar verbeterd wordt. De voorzitter belooft te komen kijken. De heer Van der Hek deelt mee, dat volgens de bouwverorde ning bij het bouwien of verbouwen van woningen en schuren het verboden is, mits kleiner dan 16 vierk. M., deze met houten voor- of achtergevels in te riohten. Toch is er in het dorp een wo ning gebouwd met een houten 8^V(’ welk huis grooter is dan 16 vierk. M De voorzitter antwoordt, dat dit louter een zaak voor B. en W. ia, die niet in openbare zitting besproken mag worded. De heer De Boer haalt nog even de werkverschaffing aan, die met „bekwa me spoed” haar beslag zou krijgen. Öe opzichter zei steeds, dat de acte bij den minister was, en nu blijkt, dat ze er nog naar toe moet. De voorzitter zal achter de zaak heen zitten. De heer De Boer spreekt vervolgens over de pompen, waaraan spr, indertijd meegewerkt heeft, om ze te plaatsen. Als er een kapot is. komen zo direct bij hem klagen. Op de gracht was er nu Zondag weer een beschadigd. De voorzitter: Gisteren heb ik opdracht gegeven de pomp te reparee- ren. Tenslotte spreekt de heer De Boer over de Groene Kruls-rekening, groot f 150. Ged. Staten hebben aanmerking gemaakt betreffende de salarleering van het personeel. Nu is in Meerkerk een verpleegster van het- Groene Kruis, die meer salaris ontvangt dan de zuster, die in Ameide werkzaam is. Do voorzitter wijst or op, Ameide noodlijdend is. Hierna wordt de openbare zitting ge sloten en gaat de raad in besloten ver gadering ovor. Spoodoisohendo raadsvergadering op Maandag 14 Maart. Burgemeester Zeeuw opent op do ge bruikelijke wijze de vergadering. Do i hoer Slob is met kennisgeving afwezig. De notulen worden aangehouden tot de volgende vergadering Het eerste punt der agenda is de „sub-r sidiovorleening voor hot Provinciaal Wegonplan”. Als bekend veronderstelt de voorzitter dat het wegenplan nog met definitief vaststaat. 0m« vorderin gen te maken dient nu'een beslissing te worden genomen. Kort geleden is er over deze aangelegenheid een vergade ring gehouden, op welke vergadering alle belanghebbende gemeenten waren vertegenwoordigd. Het plan, in deze ver gadering neergelegd en behandeld, kon tenslotte aller goedkeuring verkrijgen. In verdere opbouw van dit plan zijn intusschen de bijdragen voor elke bij dit plan betrokken gemeente vastgesteld en dit bedrag is voor Noordeloos f 500 per jaar, zijnde f 20 meer dan bij de vorige vaststelling. Verloopt thans alles goed, dan kan de zaak weer aan de Provincie voorgelegd worden. Men moet deze zaak niet als een plaatsbelang doch meer als streekbelang hjzien Plaatselijk valt het niet mee om net ieder naar den zin te maken, de een wil den weg meer in Noordelijker en de ander weer in Zuide lijker richting. Voor Noordeloos is het wegenplan intusschen wel zeer gunstig, ’t Snijdt de gemeente van Oost tot West Toch wil de voorzitter er met nadruk op wijzen, dat hier gezien moet worden het belang voor de geheele Alblasserwaard. Wensohelijk is ’t daarom dat de raad zijn meening kenbaar maakt; 't zou an ders lijken of deze belangrijke zaak hen onverschillig list. B. en W. stellen den raad voor om het ombouwen publiek aan te besteden (niet onderhands). Als de raad hiermee ac- coord gaat, gaat het plan naar Ged. Sta ten. Z. h. st. wordt hiertoe besloten. en inhoudende de instructie van den ge neeskundige met de practijk belast, als mede een verordening regelende de kos- telooze vaccinaties, doodschouw enz. Be sloten wordt, beide verordeningen over eenkomstig het concept vast te stellen. Ook wordt vastgesteld de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1933. De ontvangsten bedroegen f 6174,52*/!, de uitgaven f 6142,09, de uitgaveng 123 uitgaven f 6142,09 H, batig slot f 32,43. Hierna wordt aangeboden de jaarreke ning 1932/1933 van het woningbedrijf. De voorzitter leest voor een adres van de afdeel ing NieuwpoortLangerak van den provincialen bond van geiten houders fokvereenigingen in Zuid-Hol- land, waarin deze verzoekt ter bescher ming van het werk der erkende geiten- fokvereeniging, een verordening, volgens een bijgevoegd c/oncept te willen vaststellen. Spr. kan dit adres ten zeerste aanbevelen en zou gaarne zien, dat de raad gunstig erop beschikte. Op het oogenblik wordt door de verordening niemand in de gemeente getroffen of ge schaad, integendeel hebben alle geiten houders er voordeel van zich bij deze vereeniging aan te sluiten. Daar de geit voor vele huisgezinnen onmisbaar is, acht spr. het noodzakelijk, dat de over heid alle maatregelen ter hand neemt om de productie enz. van deze dieren zoo hoog mogelijk op te voeren. De heer Schep is geen tegenstander van het doel der genoemde vereeniging, dat zeker hqar voordeel zal afwerpen, doch heeft bezwaar om daarvoor bepalin gen in het leven te roepen. Als zoovele andere is dit toch ook weer een bemoei ing der overheid in het vrije maatschap pelijke leven. Ook weth. Verhoef wil een ieder vrij laten. Ieder, die voorstander van het doel der vereeniging is, kan thans lid worden. Spr. wil niemand belemmeren. De voorzitter merkt op, dat de ge meenteraad besluiten moet nemen in het belang der gemeente. Nu bijna alle gei tenhouders bij genoemde vereeniging zijn aangesloten en zij daarvan zeer zeker voordeel zullen hebben, acht spr .ook deze verordening in het belang van alle gei tenhouders in de gemeente. Het lid Blom kan zich met het adres vereenlgingnn, nu het verzoek ia gedaan door da vereeniging, die bijna alle geiten houders in de gemeente omvat. Na steming wordt met 5 tegen 2 stem men (de heeren Schep en Verhoef) be sloten, de verordening overeenkomstig hot concept vast te stellen. Bij de rondvraag deelt de heer Blom mede, dat hH het wensohelijk zou achten dat de verordening tot het heffen van le ges gelden voor het voltrekken van hu welijken werd gewijzigd. Het trouwen op Donderdag, don dag waarop alle huwe lijken in de gemeente worden gesloten, geschiedt kosteloos, zoodat terzake thans niets wordt ontvangen. De overige leden betuigen hun instem ming met den wonsch van den heer Blom. De voorzitter zal dit punt in de vergadering van B. on W. ter sprake brengen. Hierna sluiting met dankgebed. pen horst merkt dlen- dat hij op die begrooting twee posten van f 75 en f 50 heeft zien staan voor verlichting en verwarming van de openbare lagere school. De voorzitter deelt mee, dat de verlichting en verwarming indertijd te laag gesteld waren, en dus moesten er posten bijkomen, wilden de leerlingen niet in 't donker en de kou zitten. K De heer Diepenhor/t zegt ver der. dat hij er de vorige/keer nog op heeft aangedrongen, om e/n post te ftel- Itn voor verlichting on verwarming van versohillende avonden, die buiten het leerplan vielen, zooals uitvoeringen enz. De voorzitter zal over dit in B. en W. sprekbn Verder wordt de aan vulling z. h. st. vastgesteld. Het laatste punt betreft den verbouw van het voormaligs schoolhuis. De voorzitter zet uiteen, dat hierdoor van één huis twee goede woningen ver kregen worden. De kosten hiervoor be dragen f 870. De raad van Tienhoven is met dit voorstel van B. en W. acooord gegaan en willen het hunne in de kosten w bijdragen. Het plan is iets duurder ge- denbelasting voor 1934, worden, aangezien het lioht van voren -‘ok- I inplaats van achter komt, maar door de I verbouwing zal het gebouw veel meer op brengen, dan nu het geval is. Het huis te de voorzitter mee, I verkoopen, lacht spr. niet vg toe, want “z- wat j« verkoopt, ben je kwijt-- z vindt het daarom verkeerd, nog goed- kooper te worden, waarmee de gemeen te niet gebaat zou zijn. Beter vindt spr. een stuk grond door de gemeente zelf te doen bebouwen. Dan kunnen er zeker goedkoope woningen komen te etaan, want de gemeente is het niet te doen nm winst. De voorsitter wijst er den heer de Boer op, dat deze zaak buiten de kwestie staat. Verder is spr. het niet met den heer de Boer eens. B. en W. heb ben gemeend gehoor te moeten geven aan het verzoek, om daardoor goedkoo- pere woningen te krijgen. Weth. De Kruik licht toe, dat de gemeente aan het eind van het terrein bij de Broekscheweg gebouwd heeft, maar iedere particulier die grond vaa de gemeente kocht, bouwde aan het be gin van het land. Daarom hebben B. en W. gemeend, dat nu de heer v. Vliet komt met een aanvraag voor het eind, zij het verzoek om prijsverlaging moet inwilligen, omdat de plaats daar min der aantrekkelijk is. Bovendien wijst spr. nog. op de goedkoopere woningen. De voorsitter bevestigt dit. Hoe verder van de kom van het dorp af, hoe vervelender wonen. Alles bij elkaar ge nomen wordt het bouwen van goedkoo pe woningen door deze prijsverlaging bevorderd. De gemeente heeft geen grond om die zelf te bebouwen, maar om de woningbouw van particulieren te bevor deren. De heer v. d. Hek kan zich maar niet laten overtuigen. Al komt op die plaats een minder soort woningen te etaan, dan moeten zij toch nog aan de eischen van de bouwverordening voldoen. «Als de grond te pakken heeft, bouwen, dat de omge ving er uit schoonheidsoogpunt bekeken ernstig door geschaad wordt. De voorsitter antwoordt, dat bij het besluit tot verkoop bepaald zal wor den, dat de woningen moeten voldoen aan de eisohen van de bouwverordening. De heer v. d. Hek vraagt verder, als de grond verkocht is en B. en W. heb ben bezwaar tegen het woningplan, of de aanvraag dan nog aan de raad voor gelegd kan worden. De voorsitter: Neen als de raad het dan nog sou afkeuren kan de koo- per zich tot de Kroon wenden, die dan het raadsbesluit zal vernietigen. Op het oogenblik kan er privaatreobtelijk be sloten worden dat bij dé verkoop Van de grond de bepaling meegaat dat er slechts huizen op gebouwd mogen worden, die de goedkeuring van B. en W. kunnen wegdragen. De heer sterk voor. Diepenhorst De heer de Boer merkt op, dat de grondprijs hier het zwaartepunt vormt. De gemeente deed indertijd baanbrekend werk. De oude toestand van vroeger, toen de gemeente niets bezat mag met meer terugkeeren, wat volgens spr. zou gebeuren, als de grondprijs verlaagd werd. De prijs van f 2.15 moet gehand haafd blijven, het geeft niet al blijft die grond daar een jaar ol drie onbebouwd liggen.. Wat het sohoonheidsmotief aan gaat, zegt spr. nog, dat toen indertijd de gemeente die gemeentewoningen aan het eind van de Broekscheweg liet bou wen, ze dat zoo goedkoop mogelijk wilde doen. Daarom was het plan ze in een lange rij neer te zetten. Na veel gepraat en met veel moeite is men er eindelijk toe overgegaan ze in blokken van vier stuks te bouwen. Dus voor ontsiering van het landschep hoeft men niet te vreesen, als de heer v. Vliet daar enkele woningen gaat bouwen. Tenslotte wordt gestemd over het voor stel om den grond aan den heer v. Vliet voor f 1.9Ö per MM- te verkoopen met de bepaling dat het bouwen van huizen door B. en W. moet goedgekeurd wor den. Weth. de Kruik stemt togen. Vervolgens wijdt de voorzitter uit over gebed en herinnert eraan, dat dit de eer ste vergadering is na het overlijden van de koningin-moeder, waarna spreker «eni ge oogenbllkken Aan Haar nagedachtenis wijdt, welke woorden staande worden aangehoord. Ingekomen is een schrijven van den di recteur van het kabinet van de konin- ging met dankbetuiging voor het rouw beklag bij het overlijden van de koningin- moeder. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen het koninklijk besluit tot heffing van 200 opcenten op de personeele belasting. De gemeente-begrooting voor den dienst 1934 is goedgekeurd terug ontvangen. Na uitvoerige toelichting van voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten tot aansluiting bij de Kon. Ned. Brandweervereeniging en den .Z.-H. Prov. Brandweerbond. In verband met een schrijven van Ged. Staten, waarin in overweging wordt ge geven intrekking der veroredening, waar bij voor de personeels belasting de huur waarde cafés gelijk wordt Mpteld met winkels, wordt besloten aan net verzoek van dit college te voldoen. Vastgeeteld wordt, het kohief der hon- 1934, bevattende 20 honden le klas en 18 honden 2e klas. De begroetingen, diensten 1988 en 1934, worden gewijzigd. Vervplgens leest de voorzitter voor een concept-verordening, repelende de genees-, heel- en verloskundig* practijk d. Hek: Al waren we er allemaal tegen, dan zou het reglement toch in die zin gewijzigd worden. Er valt niet veel tegen te zeggen. De voorzitter stelt den heer De Boer gerust met de woorden dat de zaak geheel in den geest van de overheid zal aangepakt worden, zonder kleinzielige handelingen. Verder wijst spr. op de vrouwelijke ambtenaar, die een moei lijk vraagstuk oplevert. Als bijv, de ge meente een ambtenaar noodig zou heb ben, zou het ook voor spr. zwaar vallen, onderscheid te maken tusschen een vrouwelijke en mannelijke ambtenaar, aangezien zij er beiden voor gestudeerd hebben. Met het huwelijk verandert dit echter; de getrouwde vrouw hoort haar huishouden. Weth. De Kruik wijst erop, dat men de aanvulling niet moet goedkeu ren, omdat die van bovenaf opgelegd wordt, maar uit volle overtuiging. Hierna wordt het ambtenarenregle ment met alg. st. goedgekeurd. Volgt de behandeling van het verzoek van de mandenmakers patroonsvereeni- ging voor een bijdrage in de kosten, voortvloeiende uit de stand op de Jaar beurs te Utrecht, ten bedrage van f 25. B. en W. stellen voor aldus te beschik ken. De voorzitter heeft geïnformeerd of die bijdrage werkelijk noodig was en hij is tot de conclusie gekomen, dat die tegemoetkoming zeker goed gebruikt kan worden, aangezien de mandenma kers patroonsvereeniging een aanzien lijk te kort heeft. De heer v. d. Hek vindt subsidie uit de gemeentekas in deze omstandighe den onverantwoordelijk. Daardoor kan men last krijgen met Ged. Staten, zooals jdit ook het geval is geweest met de sub sidie aan Het Groene Kruis, groot f 150, waar gedeputeerden indertijd aanmer kingen op gemaakt hebben. De heer de Boer: Als wij die sub sidie goedkeuren en Ged. Staten wijzen het af, dan hebben wij onze moreele steun verleend en daar zal de manden makers patroonsvereeniging ons altijd dankbaar voor zijn. De voorzitter is het met den heer v. d. Hek niet eens. Die aanmerkingen van Ged. Staten op de Groene Kruis rekening betroffen in hoofdzaak de jaar wedden van het personeel van Het Groene Kruis. Dat is iets heel anders. Het betreft hier belangen, die de hart slag van Ameide uitmaken. De manden- makerspatroonsvereeniging wil de in dustrie naar voren brengen, daarom is de stand op de Jaarbeurs van algemeen belang voor de gemeente. Van Tienho ven heeft de vereeniging f 10 vergoeding gehad, dus kan Ameide wel f 25 geven Spr. durft jnioh tegenover Ged. Staten hierover volkomen te verantwoorden. De heer Diepenhorst betoogt, dat verleden jaar hetzelfde verzoek is Ingediend. Toen werd gezegd dat er bij de gemeentenaren maar eens rondgegaan moest worden. Men is toen bij drie in woners geweest en anders bij nie mand. Ze vonden het zeker gem&kke- lijker een adres aan den raad te zen den. De voorzitter ontkent dit. Spre ker keurt de handelwijze, om bij de bur gers om hulp aan te kloppen, sterk af, aangcrien daardoor op enkelen de lasten gelegd worden, voor iets waar iedereen belang bij heeft. Z. h. st. wordt besloten f 25 tegemoet te komen. De heer Van der Hek wil aangete kend worden als tegengestemd te heb ben. Hot volgend punt betreft de vaststel ling van «on suppletoir begrooting, dienst 1983. De heer Die aangaande op, Weth. van der Ham heeft geen bezwaar tegen het plan, maar een twee de kwestie is of het geld er voor dispo nibel is. De voorzitter kan geen pot aan wijzen waaruit de gemeente deze f 500 jaarlijks betalen kan; dit is een kwestie die zich vanzelf regelt. Een gezonde ge meente zal zich door dergelijke bezwa ren heenslAn. Juist in een ongunstigen tijd als we thans doormaken, is dit be drag van f 500 voor dit doel besteed, ge rechtvaardigd, en het zal er dubbel en dwars uitkomen. Door de goede verbinding worden ver schillende markten belangrijker Rotterdam). Tenslotte constateert dat Noordeloos i behoort, wier financieels positie stig kan worden genoemd. Met dit laatste gaat weth. v. d. Ham accoord, doch hij merkt op, dat men dit aan de voorouders te danken heeft, die zuinig met de gelden geleefd hebben. De voorzitter zeg|, dat van een besluit als dit toch niet gezegd kan wor den dat het geld weggooien beteekent. De heer D. K o o ij m an heeft als commissielid elke vergadering bijge woond en is in staat inlichtingen te verstrekken. Hoewel we dit plan niet uitsluitend plaatselijk mogen bezien, staat toch vast, dat geen enkele gemeen te er zoo’n ideale verbinding door krijgt als Noordeloos. Door de mindere tran sportkosten bij het markten van vee en varkens, komen de kosten die jaarlijks moeten worden betaald, er dubbel uit. De bijdrage is voor deze plaats dan ook geenszins hoog. Men bedenke, dat de ge meente Dordt f 2500, Gorinohem f 1250 en Schoonhoven f 1200 per jaar zullen bijdragen. De voorzitter zegt, dat dit plau er royaal door moet gaan. Thans is ook de medewerking der plaatsen Hoornaar en Hoog-Blokland weer gevraagd, welke gemeenten vroeger reeds het plan af stemden. Voor die plaatsen bedraagt efe jaarlijkse he bijdrage resp. f 200 en ^-100. De heer K o o ij m a n meent dat do ztierenfokkerij te Hoornaar een derge lijke bijdrage van deze gemeente voor een prachtige verbinding op Rotterdam toch zeker ook wil rechtvaardigen. Vervolgens diene men daar ook reke ning te houden met de jaarlijksche fok- veedagen. Onder dank aan de heer Kooijman, voor diens duidelijke toelichting, wordt tot het verleenen van de jaarlijksche subsidie, door de voorzlter in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens komt het laatste punt in behandeling, waarbij aldus de voor zitter eveneens de samenwerking*der versohillende gemeenten toUuiting dient te komen, zijnde een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Gorinchem, betreffende de schoolgelden voor de 0. L. en M.U.L.0. scholen. Van Gorinchem is een schrijven ingekomen met het ver zoek om in de onkosten bij te dragen. De voorgestelde regeling zou loopen van jaar tot jaar ingaande 1 Sept. In het be lang der gemeente stelt de voorzitter voor, op deze regeling in te gaan. Loopt de zaak niet naar wensch, dan kan de regeling na één jaar weer verbroken worden. De heer G. Slob vraagt inlichtingen die de voorzitter hem verstrekt. De re geling komt overeen met de gewone re geling openbare- en bijzondere school. Elk Jaar wordt het bedrag per leerling vastgeeteld en daarna moet worden bij gedragen. De heer Slob ziet geen zin in zulk een regeling. De voorzitter zegt, dat de rege ling in elk geval niet duurder komt dan bij de lagere school, terwijl de heer Kooijman meent, dat het voordeeli- ger zal zijn. De voorzitter bepleit de voordoo ien der regeling. Wordt b.v. de school hier te klein dan zou eventueele bijbouw kunnen worden voorkomen door eenigé leerlinge* te Gorinohem naar school te laten gaan. De regeling geldt zoowel voor de lagere als de M.U.L.0. school, doch men heeft hierbij vooral het oog op de laatstgenoemde onderwijsinrichting. Weth. v. d. H a m is er niet voor. Oou traoten aangaan gaat gemakkelijker dan ze verbreken. De voorsitter is van andere mee ning. Met een brief Is de regeling beëin digd. Ook weth. B i e r is geen voorstan der van deze Regeling. Bij stemming blijken de stemmen te staken. Vóór de heeren Kooyman, Muilwijk en 0. 81ob. In de volgende vergadering zal over deze zaak ophieuw worden gestemd. Volgt sluiting waarop de raad in ge heime zitting overgaat. Vergadering ran den gemeenteraad op Dinsdag 15 Mei. Voorzitter de heer G. B. Fortuyn. burgemeester. Alle leden zijn uv«a« vp tegenwoordig. bruikelijke wijze de vergadering. De voorzitter opent de vergadering met heer Slob is met kennisgeving aft volgende vergadering.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 5