1 1 Pi Gemengd Nieuws Alleen voor Vrouwen Plaatselijk Nieuws Rechtszaken <*- mm f Jf cOx i TWEEDE BLAD. BEZANT TE STOCKHOLM. Mr. J. E. H. baron van Nagell ia ba- noem d tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij het Zweedsche Hof en bij de regeering van Finland, met êtandplaats te Stockholm. HET STADIONCONCERT. Uiteend irtg over da wartld. Zaterdagavond nendt de V.A.R.A. het groote Stadionooncert over Hilversum uit, Het aal door de sorgen van de P.H. O.H.I. naar de Nederlandiche Koloniën in Ooat en West en naar de Vereenigde Staten van Noord-Aanerika worden uit gezonden. Daar wordt het overgenomen door de National Broadcasting Corpo ration en opnieuw aan de luisteraars in de Vereenigde Staten gebroadcaat over alle Amerikaansohe zenders. NIEUWSBLAD VOOR ZUIP-HOLLAND EN UTRECHT, l i Courant VRIJPA*» 1 JUNI 1934 In verband met de eigenaardigheden, die bij uitzendingen over de korte golf ondervonden worden en waarbij de tijds verschillen een groote rol spelen, zal het programma tegelijkertijd worden vastge legd op wasplaten, omdat het op het ,pogenblik, dat het ocmoert plaats vindt, in Ooet-Indië diep in den nacht la, zoodat daar de tijd van beluisteren minder ge schikt la. Het programma wordt daarom voor Ooet-Indië op Zondagmiddag Op nieuw uitgezonden. LOTING VOOR DE MILITIE. De Minister van Defensie heeft be paald, dat de loting voor den dienstplicht voor lichting 1936 in het openbaar lal worden gehouden Dinsdag 12 Juni t^ 2 uur in de Rolzaal op het Binnenhofj te 's-Gravenhage. ONZE PATRONEN. Een goed-zittend maat-patroon wordt U toegezonden, indien U 68 cents stort op postrekening 191919 t.n.v. den Knip- patronendienst te 's-Gravenhage, of 1 in postzegels per brief toezendt aan de Moderedactrice, Muzenstraat 6B, te Den Haag. Het voorjaarsnummer Van „Het Prac- tische Modeblad", waarin tallooze fraaie modellen zijn afgebeeld, wordt U tege lijk met het patroon medegezondenl een KEURIGE VOORJAARS MANTEL. 75X De hierbij afgebeelde voorja&tymantel is gemaakt van wollen stof met eèh gewe ven ruit, wat op het oogenblik zeer veel gedragen wordt. Het model is zeer eenvoudig zelf te maken. Hot bovenstuk van de rug is heel glad, zooala u op de teekening duidelijk zien kunt, terwijl het ondergedeelte uit 2 banpn beetaat. De belde Voorpanden slui ten niet al te ver over elkaar heen, ter wijl de sluiting gevonden wordt door een aantal aardige knoopen. De hals is af- geworkt van achteren zonder kraag, en van voren door twee kleine, tamelijk bree- de revers, terwijl om de hals een kleurige sjaal gedragen wordt. Om het middel wordt een smalle cein tuur gedragen, die ©en £esp heeft in het genre van de knoopen. De mouw is glad en heeft bij de pols tamelijk wijd-uit- staande manohetten. Verkrijgbaar in ma ten 40-46 voor f 0.68. EEN GOEDZITTENDE ONDERJURK. 7630 Een voorname factor voor het mooi glad zitten van de japon is, dat het mo del van de onderjurk goed is. Hierbij *iet u onder nr. 76«3U een onderjurk van lin gerie-katoen, kunstzijde of waschzijde te maken, ook shantung leent zich er heel goed voor. Bij het midden voorpand is (te vens de halsopening aangeknipt, dit is eveneens met het middenrugpand ket geval, terwijl de zijpanden apart met oen gebogen lijn warden geknipt. Het patroon is hiervan verkrijgbaar in de maten 4260 voor den prijs Van f 0.40. EEN JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. De hierbij afgebeelde japon ls gemaakt van bedrukte voorjaarsstof, het lijfje 1« zoowel van voren als van achteren ge heel glad. D« halsopening is afgewdrkt met een jabot, die vanaf den sohou4er- naad naar voren valt. De mouw moet vooral gemakkelijk zit ten, «n heeft bij dan pols een in den naad aangebrachte strook. JURKJES VOOR KLEINE MEISJES. Not. 3163, 3164, 3165, 3163, 3157. Onz» teekening laat u een vijftal jurk jes zien. die we nu vast kunnen gaan maken voor de komende dagen, dat de kleintjes buiten kunnen gaan spelen. No. 1 is een jurkje van voile-stof, d'at ■heel wijd valt en bij den hals zoowel als bij de armsgaatjes, een strookje van de zelfde voile-stof heeft, of, als u dat mooier vindt, van witte zijde. Nd. 2 is een jurkje van katoen met een balletje, een dessin, wat Altijd weer aardig is. Ook dit is een heel wijd jurkje zonder mouwtjes, waarvan het halsje met een eenvoudige bobby-kraagje is af gewerkt. No. 8 is een gekleed jurkje van batist met een moesje, waarbij langs het halsje f* langs de armsgaten esn gepliwwdt strook ie aangebracht. No. 4 is een Jurkje met een glad pas je, waarvan de schouderstukken zijn be vestigd, terwijl daardoor het halsje vier kant wordt. Langs den hals is een klein kantje gezet, waardoor een lintje wordt geregen, sluitend met een strik met lange slippen, van het aardige baby-lint. j Een tenslotte no. 6, is een aardig jark- je met een ronde kraag, die echter geheel glad) moet vallen en niet klokkend. Hier voor is als materiaal geruite zijde of ge ruit katoen gebruikt. Patronen, van deze aardige jurkjes zijn verkrijgbaar in den leeftijd van 2-4 jalar, voor dsn prijs van f 0.46. Men gelie ve er wel bij te melden, welk nummer men wil hebben Het heupstuk, dat aardig van teeke- ning is, loopt midden voor met een punt op. De klokkende rok panden worden glad aan het heupstuk bevestigd- Patronen hiervan verkrijgbaar in de maten 4660 voor den prijs van f 0.68. EEN SCHOOTBLOUSE. 3152 De blouse met de aohoot blijft altijd 'n geliefkoosd kleedingstuk. We laten u bier op de teekening een aardig model van een schootblouse zien. De voorpan den sluiten midden-voor met een smalle band over elkaar met een aantal aardige knoopen, terwijl de onderkant van het sdhootje geschulpt ia. De hals is afge werkt met 'n eenvoudig kraagje, terwijl de koTte mouwtjes naar binnen, worden om geslagen en afgewerkt worden. Ota het middel wordt een breede cein tuur gedragen. Patronen hi maten 42—48 f 0.40 r verkrijgbaar in de den prjjs van sleohts WARME KAASKOEK. 60 gram loter, 70 gram bloem, 260 kaas, 4 eieren. Ie boter en strooien hier- gram geraspte We smelten in de gezeefce bloem en de geraspte (oude) kaas, waarna we alles op een zacht vuur tot een geheel laten vormen, dat we van het vuur nemen, en even la ten koelen Eén voor één worden nu de dooiers door de massa geklopt en het vol gende niet eerder bijgevoegd, alvorens we het voorgaande geheel en al vermengd hebben. Naarmate oe dooiers langer ge klopt worden, zal het geheel luchtiger worden; het laatst worden de zeer stijf geklopte eiwitten erdoor vermengd ert de massa overgebracht in een met boter be smeerde warme puddingvorm of klein hooikiatpannetje; de pan wordt met de deksel afgesloten en daarna één uur in een pan kokend water gekookt. Het wa ter moet steeds 1 a 2 c-M. onder den rand van den vorm blijven en zoonoodig bijgevuld worden. GEBAKKEN LEVER MET SPEK. 600 gram lever, 160 gr. mager pekel- spek of bacon, 60 gram delfrite is 1 blok je, 60 gram boter, peterselie (gehakte), citroensap, bloem, peper en zout. De lever wordt in plakken gesneden van 1 vinger dik en het spek dun of ma chinaal gesneden, Bacon is minder vet, dooh ook duurder in prijs. In een koek*, pan wordt 1 blokje delfrite gesmolten en warm gèmaakt, mUisschen worden de plakken lever met fijn zout en peper be strooid en om en om door bloem ge haald, daarna aan beide zijden bruin bakken. Boter bijvoegen, waarna we alles zachtjes met een deksel op de pan laten smoren; ihet gas komt nu heel laag en' desgewenscht doen we er nog een half kopje water bij. Even voor de lever gaar is, wordt het spek uitgebraden, waarna de lever op een verwarmde sohotel wordt gelegd met het uitgebakken spek erboven op. Over de laag spek strooien we peter selie en druppelen we citroensap. PRACTISCHE WENKEN. Nieuws pannen. Nieuwe pannen moeten eerst uitge kookt worden met water, waarin aard appelschillen gedaan zijn. De spijzen, welke men dan daarin kookt, zullen geen bijsmaak hebben. Voor dsn waschdag. Open handen, veroorzaakt door het lang in zeepwater bezig zijn, kunnen voorkomen worden, door de handen den avond tevoren in te wrijven met een slap pe oplossing van achollak en spiritus. Indien wij met vrien den of kennissen samen zijn, wordt uurtje va zaamheid soms word laat, dat trein reeds men" niet hoe men moet. De huisvrouw, vrij als alt] HET PRACTISCHE HUIS. veelal het gehoor- argeten a&tate weg is en i, noodigt hen uit to blijven \o en wel, ogeerkamer maar een zullen onze gasten zioh moeten behelpen, wat dan olok gaarne doen. De Ihnge rieten stoel, die men ftaar verkiezing j:an verstel len, is hiervoor uitste kend geschikt, temeer, ■wanneer hij belegd ls met een djjin cretonne matrasje, Ook de z.g. Liberty-stool is verstelbaar en kan met eAn verlengstuk goede dien sten bewijzen Zeer practisoh zijn de z.g. veldbedden, die opgeklapt slechts weln'g plaats vragen. De afbeelding aan den on derkant geeft ons een duidelijk beeld hier van. Vooral in gezinnen, waar men klein behuisd i«, zijn zij uitstekend geschikt, om als kinderslaapplaats dienst te doen. ROOFOVIRVAL Tl VOOR SCHOTEN. 6000 gestolen. Inbraak In boerderij. ls ten huize van den vee- aan de Veurtschelaan te Gisternacht houder Valk Voorschoten leen roofovarval gepleegd. De heer Valk werd, terwijl hij te bed lag door onbekende daders aangevallen en bewusteloos geslagen, waarna de aan vallers zich een bedrag van ongeveer f 6000 toeeigenden en zich uit de voeten maakten. Dej politie van Voorschoten werkte bij haAr onderzoek samen met die uit Stomtiwijk—Leidschendam, onder leiding van burgemeester Keyzer te Leid schendam. Te Stompwijk zijn verschil lende personen van hun bed gelicht en huiszoekingenTgedaan. Tot dusver echter zonder resultaat. Gebleken is dat de da ders per rijwiel door een weiland in de richting Stompwijk zijn vertrokken en met een roeiboot de Vliet zijn overgesto ken. In die bolot werd een aan den heer V. toebehooreijd vest teruggevonden. De toedracht. Het is gebleken dat de roovers zich toegang hebben verschaft door aan de achterzijde een venster uit de hengsels te lichten. Op (den deel openden zij, om hun aftocht gemakkelijk te maken, den boom van delgioo'e buitendeuren. Door een binnendeujr, die niet afgesloten was, kwamen zij vak de deel in de z.g. bijkeu ken, vanwaar een opklapbaar houten trapje voert naar een zolder. Daar sliep behalve de beroofde, diens 78-jarige oom J. Groenewegen. De bandieten kwamen op het bed toe, waarin v. d. Valk sliep. Op het oogenbjlik eohter, dat een hunner dl mïuw de daaronder liggende hoofdmatras opliohtte, werd v. d. Valk wakker. Hij schreeuwde „moord, moord", maar kreeg aanstonds •en hevlgsn flag in het gezioht. Bevreeid voor erger, hield de man zich daarna stil. Wat ver der volgde, geschiedde in enkele secon den. De man, die blijkbaar de jas en het daarin gerolde vest met drie portefeuil les, samen het contante handelsgeld tot een bedrag van f 6900 inhoudend, al te pakken had, draaide zich om en ver dween met zijn kornuit door het luik en het trapje af. De oude man, die op het schreeuwen ook wakker geworden was, zag nog net de beide hoofden naar beneden verdwij nen. Naar zijn indruk en ook volgens den beroofde, die er intusschen goed was afgekomen, hadden de kerels hun gezichten met roet ingesmeerd om zich aldus onkenbaar te maken. Van der Valk had slechts een schram- eunde over voorhoofd en neus. Inmiddels was ook het gezin van den boven het café aan de voorzijde wonen den broer M. C. v. d. Valk, wakker ge worden. De vrouw hoorde tumult en ge schreeuw, maar durfde niet in te grij pen. Geen onbekenden. De caféhouder, die tevens een auto handel drijft en Woensdagnachts steeds laat pleegt thuis te komen door zijn za ken, was niet aanwezig, doch arriveerde een half uur na het gebeurde. De beroofde was zoo snel mogelijk naar buiten gehold om de daders ach terna te zetten. Van dezen was echter geen spoor meer te bekennen. Hij heeft zich daarna per fiets naar het dorp be geven om de politie te alarmeeren. Alle omstandigheden wezen erop, dat hier bekenden aan het werk waren ge weest. Het luik was aan de buitenzijde op het kozijn met een teeken gemerkt, zij moeten volkomen op de hoogte zijn geweest van de situatie binnenshuis en precies geweten hebben, waar van der' Valk zijn geld placht te verbergen en ook, dat dions broer niet thuis was. EEN MAUSOLEUM OP COMENIUS GRAF. De Tsjechische regeering heeft een bedrag van 800.000 kronen (f 20.000) beschikbaar gesteld voor het bouwen van een mausoleum op Comenius' graf te Naar den. Dit bedrag omvat de kosten, welke de uitvoering van het ontwerp van prof. Slothouwer tullen vorderen. Reeds in 1929 had de regeering te Praag, nadat men na jarenlange onder zoekingen de juiste plaats van het graf had vastgesteld, lol de oprichting van 'n mausoleum heelo'on, doch herhaaldelijk hadden sindsdien de omstandigheden belet, daarvoor een post op de begroo ting uit te trekken Den velen vereerders van Comenius, zoowel in ons land als in Tsjecho Slovakije, zal dit bericht zeer welkom zijn. „MEDICIJNSTOF". Zijn zoon oeofferd. Een inlandsch hoofd in Natal, wilde „medicijnstof" verkrijgen uit menscho- lijke lichaamsdeelen, „om zijn macht te vergrooten". Een inlander verklaarde zich daarop bereid zijn zieken zoon te laten dooden en hij verkocht het lijk aan den hoofdman voor zes pond sterling en tien ossen. De moord had plaats na een festiviteit, die in alle bijzonderheden werd voorbereid. Het lijk werd in stuk ken gesneden en twee „medicijn-man nen" namen verscheidene lichaamsdee len in hun bezit, om de „medicijnstof" eruit te vervaardigen. De vader van den vermoorden jongen en zes andere in boorlingen zijn thans door het gerecht wegens dezen moord ter door veroor deeld. FRAN8CH VLIEGTUIG VERONGE LUKT. Gistermorgen is een Fr&nsch postvlieg tuig var. de „Air de France" i abij Croy don te Londen tegen een van de radio- masten van het vliegveld gevlogen en omlaag gestort Do bestuurder kapitein De Fives en de mecanicien HuiUier, werden gedood. Het vliegtuig, dat juist was opgestegen voor de terugreis naar Frankrijk, heeft bij zijn val twee gara ges met de erin staande auto's vernield en vier huizen beschadigd. LEEFT DILLINGER? Allerlei geruchten. In de Ver. Staten wint door het uit blijven van positieve berichten over Dil- 1 nger den gevreesden bandiet de meening veld (waaraan reeds door verschillende Federale agenten, die aan de algemeene klopjacht op den misdadiger deelnemen uiting is gegeven) dat hij al sedert eenige weken dood is. Men veronderstelt, dat de berichten, volgens welke men hem zou herkend hebben bij verschillende bankovervallen, welke in den laatsten tijd in het Middenwesten hebben plaats gevonden, meer door de verbeelding dan door de feiten zijn ingegeven. Dezer dagen kreeg het hoofd van de federale reoherche te Chicago, Purvis, bericht, dat Dillinger op een eenzame plek in Zuid-Indiana zou zijn begraven Een van zijn ondergeschikten deelde mede, dat een dokter in Indiana hem had verklaard, dat Dillinger enkele da gen geleden bij hem was gekomen en ter wijl hij den dokter met een revolver dreigde, medisohe behandeling verlang de. Hij had drie groote wonden, waar van, volgens den dokter, reeds enkele doodelijke gevolgen zou kunnen hebben Inmiddels weerhouden deze berichten de politie niet, de Jacht op Dillinger on vermoeid voort te zetten en de betrok ken autoriteiten zijn dan ooi vast beslo ten hem dood of levend in banden te krijgen. RHEUMATEIK VERSTOORDE HAAR NACHTRUST. Gevoel „of hoor rug zou breken". Pijnen In enkels weksn verdrevsn. Nadat zij van „zulke vreeselijke pij nen" bevrijd wae, voelde een vrouw zioh door dankbaarheid gedrongen one den volgenden brief te schrijven. „Ik had steeds zulke vreeselijke pijnen in mijn knieën, enkels en schouders, en de pijn in mijn rug gaf me altijd een ge voel of ik zou breken. Nooit kon ik rust vinden, vooral 's nachts niet. Sinds ik nu echter nog maar enkele weken lang Kruschen Salts neem. voel ik me een ander mensch, gelukkig. Ik heb nu geen pijnen meer. Ik ben veel opgewekter en in elk opzicht beter. Ik zal daarom ook regelmatig Kruschen blijven nemen." Mevr. M. H De meeste rbeumatische pijnen of zwellingen zijn het gevolg van een over maat van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts zal U spoedig van de stekende, vermoeiende pijnen bevrijden, omdat het 't overtollige urinezuur uit het lichaam drijft. De zes verschillende zou ten in Kruschen sporen Uw inwendige organen, ingewanden en nieren aan tot geregelde werking, zoodat alle schadelijke afvalstoffen, ook overtollig urinezuur, volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer U daarna trouw' blijft aan „de kleine dagelijksche dosis" zal het urinezuur niet weer kun- nen ophoopen, en zult U dus ook van de rheumatische pijnen bevrijd blijven. Kruschen Saita is uitsluiteud verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op dat op net etiket op de flesch, zoowel als om de buiten- verpakking, de naam Rowntree Haodfla- Maefjohappij Amsterdam voorkomt. TWEEDE BLAD. NltUWIBLAD VOOR nnP-HWJUWD rtuTBEOHT, «thooilhu..ii-.l- Courant VMJDM 1 JUNI 1884 STERKE DALING DER INKOMSTEN. Alblasserdam. De treurige financieele toestand dezer gemeente, die in de laat ste raadszitting aan het licht kwam, spreekt nog duidelijker, wanneer men de aanslagen vergeiykt van het belasting jaar 1931/32 en die van 1933/34. In de eerste plaats zijn er ruim 500 aanslagen minder. Voorts zijn de inkomens aanzien lijk gedaald. In 1981/82 waren er bijv. 24 aanslagen op inkomens van f 500—f 650 en in 1938/34 waren er in deze klasse 82 aanslagen. Van inkomens van f 1000— f 1100 waren er in 1931/32 81 aanslagen en in 1933/34 slechts 69. Meer nog Bpreekt dit verschil ten aanzien van de aanslagen van f 1101—f 1200; die waren er in 1931/32 nog 116, doch in 1933/34 nog slechts 63. De allerhoogsté inkomens zijn op één na vervallen. De totale in komens, over drie jaar met elkander ver geleken, toonen aan dat de sterkste da ling ling is geweest in 1932/33, wat blijkt uit onderstaande cijfers. Het totaal vast gesteld zuiver inkomen van personen- aanslagen in 1931/82 was f 26.802,07, in 1932/33 f 14.836,96 en in 1933/34 f 11.629,36. De daling was dus in de eer ste 2 jaren f 1.176.511 en in het laatate jaar f 830.760. De totaal daling van iz komen is dus sinds 10Ö1-1&32 f 15 072,7 Alblasserdam. Op de scheepswerf v./h. J. Smit Czn. Wfrd Woensdag met goe^i gevolg te water galaten het schip „Dirkje" gebouwd voor rekëning van de visscherjj mij. „Piscator" te Rotterdam. Het schifc) heeft een inhoud van 39 x 7.20 x 4 m%- ter en zal worden voorzien van een 500 PK. Holland Boylinder motor. Het schip heeft draadlooze telefonie aan boord en is ingericht voor de vaart op IJslanc,. Werk opgedragen. Bleekensgraaf, De aannemer J. Ouderkerk, Noordzij, heeft het bouw van 4 woningen opgedragen als vo] Het metsel-, betonwerk enz. voert aanbesteder zelf uit; het timmerwerk A. Prins (2 woningen) en G. Eikeli boom (2 woningen); het schilderwerk van Vuuren en de wed. M. A. Ooms (i 2 woningen); lood- en zinkwerk C. Smi en Zn.; waterleiding enz. A. Seton te blasserdam; aanleg electrisch licht Smit en Zn.; smidswerk J .Mouthaan C. van Diejen (elk 2 woningen). Groot-Ammers. De óollecte voor d~ Geref. Zëndingsbond heeft opgebrachp f 64 94. 1 Groot-Ammers. Op de gemeentelijk' weegbrug werd een stier, toebehoorendj aan den landbouwer K. Schep, gewogei welke het respectabele gewicht had vai 1060 K.G. Dit dier moet thans nog mest worden. Het baggerwerk in de haven, hei welk thans nog verricht wordt door ze werkloozen, wordt Zaterdag, gedurende eenigen tijd stop gezet. Hardinxveld. Zaterdag zal in dei apeeLum „Lommerrijk" te Boven-HarJ dinxveld een concert worden gegevi door de accordóonvereeniging „Alt# Kam- meraden" te Siiedrecht. bergen. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Maandagmorgen geraakte de dienstbode van den veehouder B., terwijl zij het melkgerij op den stoep nabij de hofstede schoon maakte, te water. Na dat zij geheel was ondergedompeld, wist zij zichzelf op den wal te werken. Hot ongeval liep zonder verdere gevolgen af. Langerak. De burgemeester heeft aan de heeren D. Kastelein en H. Roest, in gevolge de Vogelwet, tot en met 80 Sep tember vergunning verleend om schade lijke Vogels te schieten in hun boomgaard en op hun bouwland. B. en W. hebben, op verzoek van het hoofd der 0. L. School, den heer D. P. van Donk, besloten, evenals het vorig jaar, den Lekdijk, Voor- en in de omge ving van die schoei, stofvrij te doen ma ken door besproeiing met afgewerkte olie. Dit besluit is van groot belang voor de schooljeugd, daar de leslokalen onmiddel lijk grenzen aan dezen dijk en het zeer drukke verkeer zooveel stof doet op waaien dat men in het warme jaargetijde de ramen niet open kan zetten. Langerak. Het 8 H-jarig zoontje van de wed. A. Rozendaal viel van de zol dertrap en bezeerde zich zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Dr. Van Straten constateerde dat een sleutelbeen was gebroken. Noordeloos. De muziekvereeniging „Volharding" hoopt Zaterdagavond haar eerste zomerconcert' te geven in de tent. Ds. L G. Bolkesteiru Schellulnsn. De Hervi predikant ds. L. G. Bolkestein, die de gemeente om ge zondheidsredenen eenigen tijd verlaten heeft, heeft zijn ambtsbezigheden thans gedeeltelijk hervat. Alleen het godsdienst onderwijs zal voorloopig nog niet gege ven worden. Schelluinen. De mondharmonicaclub D.O.K. zal op Zaterdagavond 9 Juni een concert op het Kerkplein geven. Raadsvacaturs. Streefkerk. De voorzitter van het cen traal stembureau beeft tot lid van den gemeenteraad in de plaats van wijlen den heer G. Booij, benoemd den heer J. G. van der Hee, die deze benoeming heeft aangenomen. KAAS EN KAASMAKEN. Schip gezonken. Hei- en Boelcop. In den nacht va) Dinsdag op Woensdag, te omstreeks uur, voer schipper J. de Graaf met zi met steenen beladen motorschip, naamd „Vecht en Rijn", uit Meerkei in de richting Vianen, door het Merwedc kanaal. Toen het sohip de grens dezei gemeente naderde, begon het ploteelim door tot nu toe onopgehelderde oorzaa te zinken, waarna het spoedig onder du waterspiegel verdween. De schipper, diensr knecht en een hond, die zioh aan boo; bevonden, wisten .zwemmende den te bereiken, waarna de schipper het per soneel van de Zwaanskuikenhrug met hel ongeval in kennis stelde. Daar werdi schipper en knecht van droge kleeren voedsel voorzien. JZoo spoedig mogeli, zal getracht worden het vaartuig, daj hinderlijk voor de scheepvaart ligt, ti DE KAASHANDEL IN 1933. In het jaarverslag over 1933 van de Kamer van Koophahdel en Fabrieken voor Gouda en omstreken lezen we o.m. het volgende: De kaashandel, zooals wij deze kennen in ons district, heeft veel moeilijkheden ondervonden door invoering van het Duitsche contingent en de daardoor na te komen voorschriften, ais aanvraag om uitvoer-vergunnmg, storting per giro van gelden voor verrekening van heffing enz. inplaate van het kwantum in 1932, mocht niet meer dan pl.m. 70 pGt. daarvan wor den uitgevoerd naar dit land. Ook op andere landen, met name Frankrijk, ie veel stagnatie ondervonden in het zaken doen, maar aanvankelijk kon men daar nog behoorlijk winst ma ken, betgeeh echter aan het einde van het jaar door verschillende omstandig heden, en vooral ook door zeer belang rijke inkrimping van het contingent, voor een groot deel is vervallen. Nog steeds is het leveren van kaas naar Span je, door abnormale hooge rechten enz., vrijwel onmogelijk. In Duitsohland werd nogal concurrentie ondervonden door het gebruik van Deensohe kaas, welke lager in prijs was dan de onze, hoewel de kwa liteit van eerstgenoemde kaas ongetwij feld niet op kan tegen het Hollandsohe product. De betalingen door Duitaohe afnemers gingen meestal niet vlot, maar als men niet al te veel haast heeft met verreke ning, dan ie de betaling vrij algemeen nog al goed verloopen. De kaasboeren hebben in 1938 voor eerste soort 45 pCt. een gemiddelden prijs kunnen maken, op markten te Gouda, ollD-GRIEKENLAND. In Griekenland wordon oefeningen voor oud-Grieksche stijl. Bodegraven- en "Woerden, alsmede te Oudewater, van pl.m. 26 a 27 cent per pond. De productie was gewoon te noe men. hoewel op sommige boerderijen wel iets minder melkkoeien konden gehouden worden, hetgeen de Regeering dan ook begonnen is te regelen. De boeren maken het nog slecht, maar een verdere daling van d,a landprijzen is in de tweede helft van hef jaar niet waargenomen, terwijl herhaaldelijk veel is gedaan, door huur- verlaging en renteverlaging en ook door kwijtschelding' v^n gedeelten daarvan, om de boeren op hun hofstede te kunnen laten blijven wonen. Maar deze nijvere stand is verarmd, méér dan de stedeling wej weet. Met hard werken en bijna geen personeel tracht men het hoofd boven water te houden. Hierna volgen de- prijzen van de Vol vette Goudsche kaaa en de Industriomelk, welke gemiddeld in de onderscheidene maanden van 1983 hebben gegolden Mlddenmirkt voor Volvette Ooudichc kaas lnduitriemeik met Rijksmerk afgehaald van te Bodegra ven, de boerderij toealag toealag Inbegrepen Inbegrepen (per 30 K.O.) (per L. In i ta Maanden: Januari 80.4 4.6 Februari 29.2 4.4 Maart 20.3 34 April 24.4 8 Mei 26.3 3.30 Juni 20.1 8.20 Juli 26.5 8.50 Augustus 26.8 3.90 September 28.8 4.20 October 30.9 5.— November 31.1 5.10 December 29.3 4 80 Vergeleken met de eerste helfl van 1932 zijn de prijzen over 1933 hooger, vooral in de maanden April en Mei, reap. 5 en 9 cent per K.G. In de laatste 3 maanden zijn de prijzen echter ongeveer 4 cent lager. Over het geheel genomen is het gemiddelde toch nog iets hooger; voor het eerst kan gedurende de laatste jaren van hoogere prijzen melding gemaakt worden. Jammer is het, dat zulks niet aan betere economische verhoudiugen kan worden toegeschreven. Dat de ge stand, althans wat de kaasprijzen be treft, dit jaar betrekkelijk gunstig is geweest, is mede gevolg van Regeerings- maatregelen, die trachten de gevolgen van den Crisis voor den veehouder zoo veel mogelijk te verzachten. HAAR KIND DDODELIJK MIS HANDELD. Moeder veroordeeld. In November heeft zich te Haarlem in de Stormstraat een drama afgespeeld De 22-jarige gehuwde moeder E. M. T. mishandelde haar 2-jarig zoontje zoo ernstig, dat het kind kort daarop aan zijn verwondingen overleed. Zjj had het jon getje o.m. met het hoofd op den vloeT geslagen, op den grond geslingerd en ge- ZEEKASTEELEN, In het droogdok te Southampton: van voor naar achter: de „Empress of Bri tain", de „Golumbus", de „Mauretania" en de „Homeric", de grootste schepen ter wereld. trapt, zoodat ernstige inwendige kneu zingen waren ontstaan. Toen de vrouw «enigen tijd later voor de Haarlemsohe rechtbank terecht ffcond, werd op verzoek van den verdediger be slist, dat een ondersoek naar dé geest vermogens van de vrouw zou woeden in gesteld. Blijkens dat onderzoek zijn de verstandelijke vermogens van, de vrouw op «en zeer laag peil bevonden. Zij was weinig onder den indruk van den dood van haar kindje. Veel meer bezwaarde 'het haar, dat zij nu zelf in moeilijkheden was gekomen. Gisteren heeft de rechtbank uitspraak gedaan en verklaarde de vrouw schuldig aan doodslag. Zij heeft, naar de overtui ging van de rechtbank, gehandeld met liet oogmerk,vhaar kind van het leven te berooven. Ook het gepleegde geweld wijst op denawil het kind te dooden. De reöhtbank veroordeelde de vrouw tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van den tijd in voor-arrest door gebracht. De eisoh luidde acht jaar. GOUDA, 31 Mei. Coop. Zuid-Holland- sche Eierveiling G.A. (C.Z.H.E.) te Gou da. Veilingsberioht van 31 Mei. Aanvoer 139.500 kippeneieren, prijzen: '56-58 K.G. f 2.10—2.20, 58-60 K.G. f 220-2.30, 00- 62 K.G. f 2.30-2,40. 62-66 K.G. f 2.40-^ 2 90, bruine 58-68 K G. f 2.30-3.30, kleine eieren f 2-2,10, alles per 100 stuks. Aanvoer 4GOO eendeieren, prijzen: f 1.70—230 per 100 stuks; ganzeneieren f 4—6, kalkoeneieren f 4—6, beiden per 100' stuks. GOUDA, 31 Mei. Veemarkt. Aange voerd in totaal 1849 stuks, waa/van 115 slaahtvarkens. Vette van 1334—15 cent per pond levend met 2 pCt. korting; Lon- densohe van 12—'13 oent per pond levend met 2 pCt. korting; 298 magere varkens prijzen van f 16j—02 per stuk; 1203 big gen prijzep van f 5—8 per stuk;, Gelder- sohe van f 9—12 pel* stuk; 6 runderen prijzen van f 150-r200 per «tuk; 147 nuchtere kalveren prijzen van f 4-2 per stuk; 76 lammeren prijzen van f 60 per stuk; 8 bakken «n geiten prijzen van f 4 117 per stuk; 1 paard, geen noteering. Handel stug. Algemeene markt. 538 partijen kaas. Prijzen le kwal. mei) rijksmerk van f 19 22.60, 2e kwal. mét rijksmerk van f 16 —18, extra zware tot f 25. Handel ma tig. i 836 ponden boter. Goêboter van f 0.65 pe rpond; weiboter Van f 0.60—0.66 per pond. Handel vlug. 120.500 stuks eieren. Kippeneieren van f 2.20—2.75, kleine eieren f 2.75, eendeieren van f 20, alles per 100 stuks. Handel vlug. UTHËQHT, 30 Mei. Kalverenmarkt. Aangevoerd 185 nuttere kalveren. De prijs bedroag van f 4 tot f 7 per dier. Handel redelijk. UTRECHT, 30 Mei. Vereen. Groenten- en Vruohtenveiling Utrecht en omstreken. Asperges wit f 7—28, idem hlauw f öt— 19, rabarber f 2—6, radijs f 0.90—3.20, wortels f 2—13, alles per 100 bos; krop sla f 0.502, andijvie f 0.50—3.40, kom kommers geel f 1—10, bloemkool f 1.50 —20, spitskool f 4?—6, alles per 100 stuks zomerspinazie f 2—18, postelein f 4— 10, snijboonen f 33—62, suikerboonen, f 7083, peulen f 2236, doperwten f 1635, aanifippelen f 01—41, alles per 100 K.G.; aardbeien f 1145, tomaten f 518. druiven blauw f 7288, idem wit f 8804, frambozen f 25—66, roode bessen f 3570, kruisbessen f 1—6, al les per 100 pond; perziken f 127, prui men f 2—12, beide per 100 stuks. Tomaten-exportveiling. Tojnaten A f 15.70'10,10, idem B f 10.10-46.80, idem G f 15.50—16, idem GG f 10.90, alles per 100 pond. Aanvoer 9425 pond. Exportveiling. Wortels f 7—11 per'100 bos, sla f 0.50080, andijvie f 1.10 3.40, komkommers geel f 3—11, bloem kool f 2—17, alles per 100 stuks; zomer spinazie f 3—11, postelein f 3—7, peu len f 23—32, alles per 100 K.G. JW v WIJ MAKEN EÉN HOBBELPAARD. Als we 'n klein tuintje hebben, is het heerlijk ook een hobbelpaard te bezitten, voo(ral als dat door je ?elf ge maakt is. Nu is het maken van een hobbel paard niet zod'n heel gemakkelijk werkje, omdat het stevlig in elkaar moet I zitten. Daarom doe lie het beste, met je vader er bij te roepen, pf je groove broer en niet hem het stuk speelgoed in elkaar te Op de teekening kan je alles vin den: links zie jé de onderdeden, rechts het hobbelpaard zooals het eruit zi°t. wanneer he< klaar is on esn aardig EEN LEUK VAC ANTIERAADSEL TJE. Kleine Hetty was te logereen gevraagd bij oom en tante^ die een groote heeren boerderij bezaten. Dat was wel leuk, vond Hetty, vooral omdat tante aoo'a hoop dochtertjes had, die allemaal met Hetty «peelden. Maar één ding vond ze verfje heeft gehad. Het kleine peerdrups- vormige plankje is het zadel (G) van het hobbelpaard, waar moeder wel een zacht kussentje voor maken zall wel een beetje griezelig: als ze op de binnenplaats kwam, op het „erf", zeiden de boeren, dan liepen de kippen en die knorrende wroetende varkens, zoo maar los om je heen. En ze was als de dood ▼oor varken»1 Hoeveel van die akelige dieren hebben jullig eigenlijk wel, vraagt «e op zekeren dag eena aan Teun, de knecht. Akelige dieren? zegt Teun verontwaardigd, die varkentjes zijn net zoo mooi roze als die bloemen daar; moet je ze Zaterdags zien, als ze met den tuinslang worden afgeepoten. Jakkes, maar nu zitten ze toch vol met modder, zei Hetty en haalde haar neusje op. Wel, zei Teun, om haar te plagen, nu ze hem in zijn eer gekrenkt had, aan kippen en varkens tezamen hebben we precies 88 koppen en 100 pootenl Reken het nu zelf maar uit En Teun liep lachende weg en liet Hetty alleen achter, diep in gepeins ver zonken over dat raadsel! Hoeveel kippen en hoeveel varkens zouden ze nu wel op de boerderij hebben?Weet jullig het?.... Oplossing Eén kip heeft één kop en twee pooten. Eén varken heeft één kop en vier pooten. Aantal kippen plus hantal varkens is 88 (want ieder heeft maar één kop). Tweemaal aantal kippen plus viermaal aantal varkens is 100 (gerekend naar aantal pooten). Dit laatste door twee gedeeld geeft: Aantal kippen plus tweemaal aan tal varkens 50 Aantal kippen plus eenmaal aan tal varkens 88 Trek nu af: (Zie boven) Blijft over na aftrek: eenmaal aan tal varkens 12 Kippen plus varkens was, zie bo ven: 38 Aantal kippen is dus 26 WE TEEKENEN EEN MOLEN. De molen is een echt Hollandsch sym bool. Ook in het buitenland vindt jewel molens, maar laag niet die aardigs, be groeide, schilderachtige molens, die wij in ons graanlandje kennen. Daarom moeten we de molen hier in eere hou den. Er is trouwens een vereeniging in Nederland, die zooveel mogelijk de mo lens aankoopt, om ze voor afbraak te behoeden. Nu zullen we samen eenszoo'n écht-Nederlandschen molen gaan teeke nen! Doodgemakkelijk is het! En als je een erg-goede teekenaar bent, teeken je er nog een landschapje om heen en kun je de molen een kleurtje geven met kleurkrijt of met waterverf. Probeer het eens! WAT IS ER MET DE „DERTIEN" AAN DE HAND? Zijn jullie bijgeloovig? Neen, natuur lijk niet! Wie ie er nu in deze verlichte tijden nog bijgeloovig!Bah! zullen jullie zggen! Maar vreemd.toch is het je onbe- I haaglijk te moede, als er dertien men- schen aan je tafel zittenals je op de dertiende op rpfs gaat, of als er iets anders gebeurt, waarbij J3 een rol speelt1 EEN MOEILIJKE LEGPUZZLE. Knip onderstaande cirkel uit, of tee ken zelf een grootere en gooi de stuk ken door elkaar. Nu moeten j« vriend jes probeersn wesr een oirkel te vor men .Dat zal hen beslist niet gelukken, voordat je het hen hebt voorgedaan. Je kunt een aardig prijsje ervoor uitloven, b.v. een reep chocolade! Dan zal je eens zien, wat een aardig spel het wordt. Als je vijf of zes van die cirkels teekent en uitknipt, kan je vijf of zes vriendjes te gelijk aan het werk zetten en e* wedstrijd ervan maken!.... Tom, de Negerjongen, wiens avonturen in ons blad worden verteld, zond ons bovenstaande foto ran hem self.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4