IJf - Wat geeft de Radio? Telegrammen J. K. SIMOEI uJ Gemengd Nieuws j KINDERVERLAM/tóNG TE QENDRINGEN. Rechtszaken i nBmrgerHjke StandT™| Predikbeurten LANDBOUW- EN VEETEELT. EERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, «gMnrtiSV.nH,. CouNnl Donderdag 31 Juni, Hilversum. A/V,R,0. 8-40 Gramofoon; 10-40,16 Morgenwijding; 10.16~-10.80 Gramofoon; 10.9QM11 Piano-reoital; 1 lr—41.80 Knipcursus Kinderkleeding; 11.3012 Concert door de Alkmaar- sclie „Golleglum iMusicum"; 122.15 Conoert^door Kovaca Lajos en rijn Or kest en Gramofoon; 2.152.30 Gramo- foon; 2.80—6 Zang voor dracht; 3—3.45 Vervolg Knipoursus; 44.30 Mevrouw Ant. van Dijk spreekt voor rieken en ouden van dagen, 4.30—6 Gramofoon; 65.30 Halfuur voor grootere kinde ren door mevr. Ant. van Dijk; 5.30— 6.30 Orgelconcert en Viool; 6.80—7 Sportpraatje door den heer H. Hol lander; 7'7j25 Gromofoon; 7.30—8 Piano-recital; 8-6.05* Nieuwsberich ten; 8.05—0.15 Concert door het Om- roep-Orkest en Zang door „The Har mony Kings"; 0.15—<0.30 Gramofoon; 9.30—10.30 Verkorte studio-opvoering van de Opera-comique „Le Caid"; 10.30—11 Gramofoon; 11—11.10 Nieuwsberichten; 11.10—12 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest. Huizei». K.R.O. 8-0.16 Concert; N.C.R. V. 10—10.15 Leger des Heils-kwartier- tje; 10.15—10.45 (Morgendienst door Ds. P. van Vliet; 10.4&-41 Gramo foon; K.R.O. 1111.30 Gramofoon; 11.3012 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.151 Con cert door het K.R.O-Orkest; 11.15 Voordracht door L Abor; 1.15—Ver volg Concert; N.G.R.V. 23 Cursus fraaie handwerken; 3—3.45 Gramo foon; 4—5 Bijbellezing door Ds. A. Luteijn; 55,30 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.306.30 Orgelbespe ling; 6.30—7 Gramofoon; 7.16—7.30 Gramofoon; 7.308 Weekoverzicht: „Wiat er op de wereld gebeurt", door Corn. A. Crayé; 8-4) Gramofoon: 9— 9.30 M.r H. H. Steneker over: „Maat schappelijke organisatie"; 9.30—11 Concert door het Amsterdamsoh Sa lon-orkest; 10 uur Nieuwsberichten; 11—11.80 Gramofoon. Vrijdag 22 Juni. V.P.R.O. 10 uur Morgenwijding; V.A. R.A. 10.15 uur Orgelspel en Gramofoon 11 uur Democratie en dictatuur. „De ge schedenia der democratie van 1800— 1934". Lezig door C. Lammere; 11.20 u. Gramofoon; A.V.R.O. 1212.30 Gra mofoon; 12.30—2.30 Concert door Ko vacs Lajos en zijn Orkest en Gramo foon; 2.303 Knipcursus Kinderklee ding; 3—4 Gramofoon; V.A.R.A. 4uur Orgélspel; 4.30 uur Na Schooltijd; 5 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 6 uur iMluzikoal allerlei; 6.30 uur Strij ders van voorheen. „Jozef Wantera, Denis en Alfred Defuisseaux". loor A. van Nierop; 6.50 uur door 'het V.AH.A.-Orkest; 7.27 itlied van S. de Vries Jr.- Rob. Smit; 7,80 uur Democratie en dictatuur. „Gritiek op democratie en dictatuur". Lezing door Mr. L. A. Don ker; 7.50 uur Zomorfeestlied van Mar- tien Beveraluia-Hugo de Groot; 7.52 uur Gramofoon; V.P.R.O, 8 uur Lezing; A.V.R.O. 8.30—'lO.dO Symphonie-Gon- cert door hot Residentie-Orkest; in de pauze: V.P.R.O. pl.m. 9.15 uur Cursus; pkrai. 10.15 uur Nieuwaberiohten; pl.m. 10.25 uur Philippe la Chapelle draagt voor; V.A.R.A. 11 uur Gramo foon. Huizsn. N.C.RV. 8-48.16 Schriftlezing en Meditatie; 8.15—2.80 Gramofoon; 10.30—U Morgendienst door Ds. N. J. van Lokhorst; 1111.15 Gramofoon; 11.1512 Liederen-recital; 12.15— Gramofoon; 12.301.80 Orgelbespe ling: 1.8G—2.30 Concert door het En semble Van der Horst; 2.30—8 Lezon van Ghr. lectuur; 6—3.45 Vervolg Concert; 4—3 Grarao/oon; 5—6.30 Concert (Sopraan, Tenor, Violoncel en Plano); 6.30—7 „Do mooiste border- planten in Juni", door A. J. Herwig; 7—pl.m. 7.15 Nieuwsberichten; pl.m. 7.15—7.30 Gramöfoon; 7.30—3 Literair halfuurtje; 8^-6 Concert door het Mu ziekkorps van het Regiment Genietroe pen „De Geniemuziek te Utrecht; 0— 0.80 Declamatie door M. Bakker; 9,80 —10.45 Vervolg Concert; pl.m, 10 uur Nieuwsberlohtenj 10.4<5—11.30 Gramo foon. WOENSDAG 20 JUNI 1934 DE SPREKENDE TRAM. JUBILEUM JOH. DAM1TUBT. Nliuw-Likktrlind. Uautd&g heelt de heer Joh. D&miteegt het lelt herdacht, dei hij vóór 25 jaren lijn bettehhlna ale onhanger der gemeente Nieuw-Leiker- land aanvaardde, Reede vroeg op den dag kwamen de ambtenaren vandege- meente-seoretarie met de leden van het pojilieoorpe doh jubilaris hun geluk- wenschen aanbieden. De gemeente-secretaris, de heer G. C Voorsluis, hield daarbij een hartelijke toespraak, waarin hij in 't kort de ver schillende gebeurtenissen uit de 25-jari- ge ambtsvervulling de revue liet passee- ren, en den heer D. teekende als een ijverig en nauwgezet ambtenaar. Als blijk van waardeering bood hij hem een fraaien leuningstoel aan. De heer D. zegde voor een en ander hartelijk dank. In den loop van den dag kwamen veel ingezetenen den jubilaris feliciteeren; een aantal fraaie bloemstukken en ca- deaux werden overhandigd, en de post bracht een stapel brieven en kaartjes. 's Avonds verzamelde hij een grooten kring van vrienden om zich heen en ge- ruimen tijd bleef men in gezellig samen zijn bijeen. De muziekvereniging Apollo bracht een serenade. Bij onderhandsche aanbesteding is het bouwen van een woonhuis voor re kening van den heer Hs. de Jong, opge dragen aan de aannemers J. Broere, timmerwerk, G. J. van Ek, metselwerk, W. Paardekoper, verfwerk. 1 Polsbroek. Enkele veehouders haalden den hooioogst reeds binnen. De kwaliteit van het gewonnen hooi is, dank het prachtige zomerweer, waaronder werkzaamheden verliepen, uitstekend opbrengst bleef echter beneden die het vorig jaar. K2J De H.T.M. te Den Haag iiam proeven met een apparaat, dat middels een spre kende film de halten afroept. TWEE JONGEMANNEN VERDRONKEN? MSTERDAM, 20 Juni. Waarschijn lijk lis'gisteren tijdens den hevigen wind op het meer FJevo een ernstig ongeluk gebet ard, waarbij twee jongens zijn om gekomen. Dinsdagochtend zijn de 23-jarige H. D. Bl Pommerel, geboren te Den Helder, en zijn 20-jarige broer B. Pommerel, ge boren Ite Amsterda.m, met de zeilboot Willem" van de Oude Schans te Am- sterdaijp vertrokken en nog niet terugge keerd. Vermoedelijk zijn zij op het meer Flevo met het bootje omgeslagen en verdron ken. INBREKER DOODGESCHOTEN. HULSTBERG, 20 Juni. Terwijl de wachtmeesters der kon. marechaussee, van der Ven en Verhagen, in den afge- loopen nacht op surveillance waren, stietten zij om ongeveer 2 uur in het ge hucht Aalbeek op 3 inbrekers, die Juist gefreed stonden om hun slag te slaan in de woning van den heer G. Widdersho- ven. Toen zij werden gesommeerd de handen op te steken, nam één hunner, Chama Emanuel, die een schoenmakers mes in de hand had, een dreigende hou ding aan en toen men hem verzocht, het mes af te geven, sloeg hij op de vlucht. Er werden 3 schoten op hem gelost, waarvan één hem in de borst trof. Na dat het slachtoffer nog 50 M. had geloo- pen, viel hij dood neer. De tweede van de 8 inbrekers was inmiddels door wachtmeester Verhagen geboeid, ter wijl de derde nog had weten te ontko men. De arrestant bleek een Italiaan te zijn. Hij is in de marechaussee-kazerne ingesloten en weigert de naam van zijn ontvluchten vriend te noemen. OE VALSCHE BANKBILJETTEN. Drukkerij ontdekt. V1ENL0. 20 Juni. Het onderzoek naar de internationale valsche muntersbende heeft geleid naar Antwerpen, waar men in de Langstraat een modern ingerichte drukkerij hoeft gevonden. Verschillend materiaal werd in beslag genomen. Een ö-tal personen, onder wie een bekend makelaar, die de «aak finan cierde, werd gearresteerd, NA DE WARMTE. Stirks afkoeling In Frankrijk. PARIJS, 20 Juni, Na de bijna ondra gelijke hitte van de laatste dagen, die in Parijs een sedert 1900 voor de maand Juni niet meer voorgekomen record hoogte bereikt heeft, is gisteren een af koeling ontstaan, die in den loop van den avond met een zware regenbui werd ingezet. Vannacht daalde de temperatuur met bijna 13 graden G. FRANSCHE TOERISTEN VER DWENEN. In ItallS gearresteerd PARIJS, 20 Juni. In Grenoble bestond eenige dagen ongerustheid over het lot van 3 Fransche toeristen die Zondag uit Grenoble vertrokken waren orfi den Mont Tabor te beklimmen. Naar thans blijkt, zijn de jongelieden op Italiaansch gebied gearesteerd en naar Turijn ge bracht. De Fransche overheid heeft reeds stappen tot vrijlating gedaan. TEXTIELFABRIEK AFGEBRAND. PARIJS, 20 Juni. Een textielfabriek in Libourne is gisteren in brand geraakt. De brand breidde .zich met groote snol heid over het gehefcle fabrieksgebouw uit Het gemeentebestuur was genoodzaakt de hulp van de brandweer uit Bordeaux in te roepen, daar gevaar bestond, dat het vuur zou overslaan op een geheels stadswijk. Het gelukte echter niet de om liggende huizen te behouden, daar de vlammen aangewakkerd werden door 'n kfachtige wind. De electrische centrale heeft den stroom afgesneden, teneinde verdere ongelukken te voorkomen. De heele stad werd daardoor in duister ge huld. EEN ONWAARSCHIJNLIJK BE*. RICHT. Kin Nsdsrlsndsch-Enpslscb front? TOKIO, 80 Juni. De „Asahi" meldt, dat Engeland en Nederland een over eenkomst hebben gesloten, waarbij beide landen «lob verpliohten een gezamenlijk front op militair en eoonomisch gebied in het Verre Oosten aan te gaan. Het blad is van meening, dat deze overeen komst een gevolg is van de noodzake lijkheid van beide landen om hun com- mercieele belangen te verdedigen, tegen over de groote voortgang 'in bet door dringen van Japansche goederen. Het blad schrijft verder dat het bezoek van generaal majoor Ledin, commandant van de Engelache troepen in Malakka, aan Nederland, een gevolg ie van deze overeenkomst. Uit de lucht ffegrepen. DEN HAAG, 20 Juni. Het Ned. Cor- respondentiebureau meldt, dat het be richt uit Tokio, 'omtrent een Neder- landsch—lEngelsche overeenkomst met betrekking tot het Verre Oosten, geheel uit -de lucht is gegrepen. Een dergelijk acooord bestaat niet. Rl| wIbIbii vanaf f 22 B- Electr. Lampen (brulkb.) vtntl 14.50 Jaibeachermeri (4-dltllg) vanaf 11.- Bultenbanden vanaf f Binnenbanden vanaf 10.40 Kettlngkaalenfa. opaellenjvanal f I.- Flcscbjea Olie 15 ct„ 20 ct. en 25 ct Vaseline 15 el., 20 ct. en 25 ct. Batterijen lid, 15 ct., 20 ct. en 25 ct. Stadhuisstraat 7-9 Schoonhoven BOTSINGEN TE LYON. Achttien zwaar gewonden PARIJS, 2Q Juni. Gisteravond kwam het te Lyon tot ernstige botsingen tus- schen linksche demonstranten, die naar aanleiding van eei. vergadering van de „Solidarite Framjaise" een tegenbetoo- ging op touw hadden gezet, en da poli tie, die de betooging wilde verhinderen De pplitie was nog versterkt met gen darmerie, zoowel te voet als te paard. Intusschen kwamen toch te 8 uur in bet centrum der stad circa 2000 demon stranten bijeen, die trachtten door de afzetting heen te dringen, waarbij zij de politie met stokken en straatsteenen aanvielen, terwijl de politie zich op haar beurt bediende van de geweerkolven Ten 10 uur hadden de demonstranten de meerderheid- uit 2 gebouwen wei 1 de politie beschoten, terwijl barricades wer den opgericht, die evenwel gauw doir le politie waren ingenomen,- Met kl.-ine vrachtau'o's biechten de demonstraen hui» gewonden weg, om te verhinderm, dal ze in handen der politie zouden vul len Eerst laat in den nacht werd de orde hersteld Vijftien betoogers >n 'i agenten waron zoo zwaar gewond, dm zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. DORP VERWOEST. OALRO, 20 Juni. Het dorp Maschtoul is door een brand vrijwel geneel ver woest. Et kwamen 13 personen om het leven en 180 huizen zijn afgebrand. DE TSJELJOESKIN. Redders «n geredden te Motkou. MOSKOU, 20 Jüni. De zeven vliegers die de bemanning van de Tsjeljoeskin ge red hebben, zijn gisteren met de geredden hier door een menigte van oirca een mil joen menschen enthousiast ontvangen. Zij werdén verwelkomd do or Stalin en andere leden van de regeering. ONGEREGELDHEDEN IN POLEN. BIJ onthulling van monument. 'WlARSQHAU, 20 Juni. In het Oekrain- sche plaatsje Lazkil bij Stanislou, is zonder toestemming van de overheid een gedenkteeken opgericht voor de Oekrai- sche vrijheidstrijders. Ten einde het ver- vijderen van het monument te verbid* deren, gingen kinderen en grijsaard er rondom heen op den grond liggen, 24 uur lang. De bevolking bekogelde de po litie met steenen, waardoor een agent werd gewond. Met behulp van militairen uit Stanislau zijn tenslotte de kinderen en grijsaard» verwijderd. De laatste da gen zijn circa 100Q personen gearres teerd, waarvan er een deel na verhoor weer in vrijheid werd gesteld. MIJNGASONTPLOFFING EISCHT TWAALF DOODEN. TOKIO, 20 Juni. Bij een mijngaiont- ploffing in een steenkolenmijn in bet dis trlot Watsoe zijn 12 mijnwerkers gedood en 10 ernstig gewond. DE ZILVER INDUSTRIE. De achteruitgang in de zllverindustrie in onze stad zal aan weinig Sohoonho- venaren zijn ontgaan. Maar ze is van ernstiger aard, dan de meesten hunner vermoeden. In een bericht in ons vorig nummer, hebben we reeds melding ge maakt van de pogingen, die de burge meester wil aanwenden, om aan het ge vaar van den dreigenden ondergang de zer oude en specifiek Schoonhovenscbe kunstnijverheid het hoofd te bieden. Eon nauwkeurig onderzoek, dat de heer Nieuwenhuisen sinds geruimen tijd naar deze zaak heeft ingesteld, wees uit, dat van de ruim 100 werkmeesters, die tot voor enkele jaren in deze belangrijke en interessante tak van kleinindustrie hun brood verdienden, nog slechts een klei ne 70 over zijn en dat van hen slechts de kleinste helft ongeveer 30 nog een beetje werk heeft. Niemand zal dus beweren, dat er niet alle reden was voor het initiatief, dat burgemeester Nieuwenhuisen in deze •heeft genomen. Zooals gemeld, heeft hij gezonnen op middelen om hol onherstel baar verlies, dat onze stad steeds erger gaat bedreigen, te voorkomen en terzake overleg gepleegd met de bterokkeu auto riteiten. Een en ander heeft gèloid tot een vergadering, die gistermiddag ten stadhuize is gehouden, en waarbij tegen woordig waren het geheele college var B. en W., de raadsleden L. Bron en G. Kok, die bedoelde nijverheid beoefenen, alle bestuursleden der Nijverheidsveree- niging, bonevens de heer G. Vreeden- burgh ale haar adviseur, de hoeren R.H, Klooster, oontroleur v$n den waarborg, en L. Bosch, directeur van de Rijksvak school, alsmede de heer ir. Sijbolts, rijks- nijverheidsconsulent. We vernemen om-e trgnt deze bijeenkomst, -dat de burgemees ter daarin verschillende mogelijkheden ter sprake heeft gebracht, die echter voorloopig nog niet voor publiciteit vat baar kunnen worden geacht. De vergade ring sloot zioh unaniem aan bij het ini tiatief en het slot der besprekingen was, dat een permanente commissie in het le ven zal worden geroepen,- die de belan gen van deze industrie zal trachten te bevorderen. De burgemeester neemt de leiding de- ter commissie op zich en verder zullen de hithboven genoemde personen er alle zit ting in hebben, met dien verstande, dat de Nijverheidsvereeniging zich door 2 of 3 nader aan te wijzen leden zal doen vertegenwoordigen. Een belangrijke toe zegging verkreeg men van d$n rijksnij- verheidsconsulent, die namelijk eveneens daadwerkelijk in de oommissie zal me dewerken en al haar vergaderingen hoopt bij te wonen. De eerstvolgende bijeenkomst ia pp a.s. Maandagmiddag bepaald. OVER WERKLOOZEN EN WERKLOO- ZENZORQ. Veel plannenmaar geen geld. Er ia wel geen gemeente meer zonder werkloozen. In groote steden groeit het aantal en daar wordt in den regel buiten de steun om meer gedaan voor den werk- looze, dan in minder groote plaatsen. In plattelands gemeenten is het meestal trbm-ig gesteld. Het is verblijdend, dat Schckmhoven met zijn 150 werkloozen, die bijna 25 verschillende werkgroepen omvatten, meer "aandacht aan hen be steedt. De werklooze brengt zijn dag door iu ledigheid en lusteloosheid en verliest ten slotte alle animo voor zijn vroeger vak, daar de hoop om weer werk te vinden steeds zwakker wordt. Om te verhinderea dat het met onze werkloozen denzelfden weg op zou gaan, heeft zich enkele jaren geleden een commissie gevormd, om den moed er bij de werkloozen in te houden en m hem belangstelling te wekken voor verschillende belangrijke zaken. Daarbij werd niet gekeken naar principe en richting, allen waren welkom, de heele groep moest omvat worden en dank zij dit humaan streven is het langzaam aan ook werkelijk zoover gekomen. Van het St. Jozefsgebouw, waar men eerst een zaaltje huurde, verhuisde de beweging naar het voormalig Heerenlogement, De commissie bestaat uit 8 af deelingen, een voor ontspanning; een voor ontwikkoling en het dagelijksch bestuur. Voor ontspan ning heeft men gezorgd, al is het slechts nog in het kle<n. In de ruime zaal kun nen de werkloozen zich dagelijks op ieder uur van den dag verpoozen met dam- en schaak- en kaartspel. Van tijd tot tijd worden er in de wintermaanden wedstrij den om prijzen op touw gezet. Ook aan ontwikkeling is men begonnen. Geduren de de wintermaanden heeft de heer Ker- Üng een lezing gehouden voor werkloozen over bijen en bijenteelt. Door de verschei denheid in de groep werkloozen, is in de lange wintermaanden op velerlei gfbiod allerlei geleverd. Wij noemen bijv, wat de plateelschilder» aan teoken- en schil derwerk leverden en het graveerwerk op koper. Het werk werd in hoofdzaak ge leid door werklooze vakkund^gen. Voor het aanstaande winterseizoen heeft de commissie weer een programma Sereed, evenwol zal dat afhangen van het odr&g, dat zij ter beschikking krijgt. De gulle Schoonhovensche winkeliers heb ben in nog geen jaar 850 prijzen aan de commissie verstrekt, maar de commissie zal nu trachten langs anderen weg aan prijzen te komen, omdat zij niet itpods aan de winkeliers wil vragen. In het najaar zal met een lijst rond- fegaan wordep bij de ingezetenen om bij ragen. Het geld zal gebruikt worden om de werlrjoozen cursussen te laten volgen in Nederlandsche taal, sterrekuude eu andere wetenschappen. Zooveel'mogelijk zal het gesprokene met lichtboelden toe gelicht worden. Ook filmavonden staan op het program. Voorts zullen er tentoon stellingen gehouden worden van werk stukken, daar ook voorwerpen, zooals lampekappen vervaardigd zullen worden. Het materiaal zal aangeschaft worden bij de winkeliers, die vroeger prijzen beschik baar hebben gesteld. Ook zal beproefd worden muzikale avonden, afgewisseld met toonoel en woor dracht te organiseeren. Iti Augustus wordt een voetbalmatch gegeven door werkloozen om prijzeij, bij welke gulegen- hei-d men Sportclub zal aanvragen om ge bruik van het terrein. De comm'ssie heeft nog moor plannen. Of ze uitgevoerd kunnen worden zal af hangen van de vrijgevigheid der ingeze tenen. Ook voorwerpen worden dankbaar in ontvangst genomen in de Koestraat No. 13. AMSTERDAMSCH BEDOEK AAN ONZE STAD. Het Amsterdamsch reisgezelschap van den Bond van Christelijk Politieperso neel organiseert jaarlij'ks reizen per tou ringcar. Deze keer was de route: Am sterdam Bodegraven Gouda Schoonhoven Rotterdam Hoek «van Holland Delft Amsterdam, zoodat ook onze stad met een bezoek werd ver eerd. Te ongeveer half twaalf kwam het gezelschap aan, bestaande uit ongeveer 80 leden, de Trouwen en kinderen der WEERBERICHT. stand van den vorigen dag aan. n De wijzer zonder pijlpunt geeft den 'b Verwachting tot Donderdagavond: -j Matj,ge Westelijke tot Noord-Westelijk#^ wind; gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk" kans op regenbuien, weinig of geen regen, overdag; aanvankelijk nog koeler. Waterstand; Schoonhoven hg. water 11.55 uur, 1.19 Hy Vreeswijk hoog water 12 45 uur, 1.16 H.: Keulen stand 0 61 M., was 0.04 Maastricht 19 Juni 4060 M., was 0.02 M-o Luchttemperatuur. v De temperatuur bedroeg hedenmiddag li2 uur in de schaduw: 68 graden Fahrenheit. ®Wbenedag 20 Juni: Op 12.26, on-'J der 23.48. Volle Maan Woensdag1' 27 Juni. ifi agenten inbegrepen. )Zij werden op het' stadhu's door burgemeester Nieuwenhui-' sen ontvangen, en toegesproken, waarna zij het stadhuis en de Ned. Herv. Kerk, bezichtigden. Doordat het reisgezelschap in de Vlist veel oponthoud had gehadj als gevolg van den slechten weg, konden, zij hun oorspronkelijk plan, ook de zil-} verfabriek van den heer Hooykaas te be zoeken, niet ten uitvoer brengen. Te 2 uur vertrokken de gasten, hun voldoening be tuigend over hetgeen zij hadden aan-, schouwd in het vriendelijke Schoonho ven en enthousiast over de Vlist, die zij voor een van de mooiste gedeelten van Holland hielden, maar niet ten onrechte klagend over de slechte wegen in on»; polderland. EEN ONGELUKJE. In de Lopikerstraat, tegenover het postkantoor stond vanmorgen een hon-'1 denkar, beladen met kruidenierswaren1 van den heer Kool uit Benschop, een oogenblik onbeheerd langs het trottoir. Toen zich enkele meters verder een hond vertoonde, kon het trekdier zich niet be dwingen en trok de kar een eindje voor uit. Het ging er heel kalm aan toe en er zou niets gebeurd zijn als niet een der wielen juist den trottoirband op den hoek van de Babokkenstraat had ia- raakt. Daardoor sloeg het wankele voer tuig om en een deel van de inhoud kwam over de straat terecht. Bij dat deel waren jammer genoeg eeni ge flesschen limonade-siroop, die tegen de aanraking met de steenen niet bestand bleken, zoodat do vloeistof zich in roode en gel® stroomen op de straat mengde, Met de hulp van politie en burgers werd het gespan weer reisvaardig ge-' maakt. FABRIEKSONGEVAL. Maandagavond heeft een ongeluk plaats gehad op de verffabriek der firmaj, Schreuder. De arbeider G. de Jong be diende een verfmaohine, toen hij van eei\T klein trapje gleed of viel t— hij kan zich de juiste toedracht niet heriüneren en met het bovenlichaam op een andere' machine terechtkwam. De heer De Jong) bezeerde zich daarbij ernstig en het bleek dan ook noodig, een geneesheer tel waarschuwen. Deze constateerde, dat de. patiënt drie of vier ribbon had ge- knousd en adviseerde, hem per vracbU ai*to (methet oog op de houding va® den patiënt was een personenauto min der gewenscht) naar zijn woning Bad^ den Hoogen Dijk over te brengen. De heer De Jong wordt daar vorder ver-f pleegd. EIERVEILINGEN. Waaggebouw. Aanvoer 6382 stuk Prijzen: f 2.2ö~-fi 2.70 per 100 stuks. Voorhaven, Aanvoer 4000 stuks. Prij zen: f 2.20—tf 2.50 per 100 stuks. ZEVEN KINDEREN NAAR BARAK-/. KEN. 09 Te Gendringen 'heerscht in ernstige mate kinderverlamming. Reeds zijn zeven kinderen naar Zevenaar overgebracht, waar zij in de barakken zijn opgenomen. Op advies van den inspecteur van de volksgezondheid, zijn de scholen geslo ten om uitbreiding van de ziekte te voor- komen. Er worden maatregelen getroffen^ om voortgang van de besmetting te ver-^ mijden. VALSCHE BANKBILJETTEN. at Twee arrestaties. De politie te Venlo heeft in samenwer king met die te Eindhoven een groote valsche muntersbende ontmaskerd. Maanavond ontving de politie bericht, dat bij drie neringdoenden een valeoh banklrljet van f 100 in betaling was ge-, even. Een der gedupeerden, de banket bakker C., kon een vrij nauwkeurig sig nalement van het tweetal opgeven, da/V zijn winkel had bezocht en het valsche biljet in betaling gaf. Bij den caféhou der V. waren echter 8 personen opgsn merkt, Politie en recherche trokken er op uit om de gwoohte perionen terug te eerste blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND IN UTRECHT, SchoonhoveaaoH» Oourant WOENSDAG 20 JUNI 1M4 ▼inden en ontdekten in de nabijheid van het kermisterrein drie mannen, die vrij nauwkeurig aan het signalement beant woordden. Een der mannen wist te ont vluchten. Twee anderen werden gearres teerd. Het hleken te zijn C. uit Eindho ven en t. T. uit Tilburg afkomstig. Bij fouilleering werd een bedrag van onge veer f 300 aan Nederlandsch geld op hen bevonden. Valsch geld was bij de ar restatie niet aangetroffen. Naar verluidt, zijn de biljetten te Ant- vervaardigd. VOETBAL UIT FANTASIE, De beweerde arrestatie op Java. Zooals gemeld, heeft het Tweede Ka merlid Wijnkoop aan de rogeering vra gen gesteld, betreffende de juistheid van een bericht nopens gevangenneming van den op Java verblijf houdende directeur van het Nederlandsch Telegraaf Agent schap Aneta. De minister van koloniën heeft op die vragen geantwoord, dat dit bericht volkomen uit de luoht is gegrepen. DOODELIJKE VAL IN EEN GAS HOUDER. De firma De Vriee Robbé heeft te Steenwijk een nieuwen gashouder ge bouwd, die gisteren gereed is gekomen. De 26-jarige metaalbewerker H. de Haas, wonqpde te Rotterdam, was gis termiddag btnnen in den gashouder, op een hoogte van ongeveer 9'meter boven den bodem, aan het klinken, toen hij aruikelde en van den steiger viel. Met gebroken armen en ingedrukte borBtkas is hij opgenomen. Kort daarop is hij overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. VIJF BOERDERIJEN IN DE ASCH. Gebrek aan water. Te Vlijmen brak gisteravond brand uit in de boerderij van J. Boom, aan den Provincialen weg, die plotseling in lich terlaaie stond. De bewoners konden zich nauwelijks redden en een voorbijgaand wielrijder, die het dak in vlammen zag, wist een jong kind uit een wieg te red den. Intusschen deelden de vlammen zich mede aan de rieten daken van de boer derijen van Van der Griendt, G. Nooten, H. van Herpen en Van Cox, laatstge noemde aan de overzijde van den weg gelegen. Door den stevigen Zuid-Westen wind woedde de brand zoo fel, dat de bewoners niets konden redden en blij waren, aat zij zichzelf in veiligheid had den kunnen stellen. De boerderijen brand den geheel af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Le, Vlijmensche brandweer stoud machteloos wegens gebrek aan water, docli gelukkig kon de motorspuit vau Den Bosch vei bonden worden met eai groot wate-nservoir, dat zich onder de geheele oppervlakte van een fabriek bo vindt en zooc'oende water geven. Er konden enkele stuks vee gered worden Eenige telefoonlijnen werden vernield, zoodat verschillende verbindingen ge- stoort werden. ERNSTIGE ONTPLOFFINGEN. Drie petroleumtanks in de lucht gevlogen. Als gevolg van de ontploffing van drie petroleumreservoirs met een inhoud van 900 H L. elk, behoorend aan de Richfield Oil Company, zijn te Jamestown 12 a 20 menschen om het leven gekomen en on geveer 50 gewond. Er waren honderden menschen bijeengestroomd om te kijken naar het blusschen van een brand. Plotseling ontploften de reservoirs, die zioh in de onmiddellijke nabijheid van de plaats van den brand bevonden. De gevolgen waren vreeselijk. Verschei dene menschen werden letterlijk in stek ken gescheurd. Het is nog niet mogelijk, het aantal slachtoffers precies vast te stellen. TRAANGAS TEGEN RICHARD TAUBER. Nezl-actle te Weenen Te Weenen moest de opvoering van de operette „Dreimkdlerlhaus" met Ri chard Tauber Maandagavond gedurende een uur worden onderbroken, aangezien zich in de zaal traangas ontwikkelde. Er is opnieuw een wapenarsenaal der nationaal-socialisten in de stad ont dekt. De gevonden wapens en munitie moesten met» twee vrachtauto's naar het politiebureau worden overgebracht. De politie heeft het lid van den Hoogen Raad Julius Neunkirch wegens nazi- propaganda gearresteerd. STEEDS GROOTERE SCHEPEN. Aan het groote mailschip „Norman dié" worden thans op de werf van St Nazaire (F.) eenige wijzigingen aange- bracVit, waaidoor de tonnage zal stijgen vau 71/ tr00 tot 79.000 ton. Het doel hier van is bet grootste Britsche schip van de Cunard „Nr. 534" te overtreffen. HET EINDE VAN EEN BEUL Meer dan 900 personen Philipief, eens Ruslands officieele beul is in groote armoede in een dorpje in de Oekraïne gestorven. Gedurende' zijn ambtsperiode heeft Philipief in totaal 937 personen ter dood gebracht, 178 onder den laatsten Tsaar en 759 onder het Sowjet-regiem in de jaren 1917 tot 1920 In 19Ö0 moest hij wegens zijn geschokte zenuwen ontslag nemen, ofschoon hij nog betrekkelijk jong was. Philipief was altijd zeer kiesch tegen over de personen, die hij moest terecht stellen; hij deed al het mogelijke om hen te helpen. Van iedere terechtstelling hield hij voorts zorgvuldig boek en bij den naam van elk zijner slachtoffers sohreef hij hoe de persoon zich met den dood voor oogen gedragen had. Dit dag boek van den beul ia prija aan «cn Amerikaan verkttht. spelen tegen A. steld. Dit voortdurende geknoei met het programma is niet bevorderlijk voor een vlot verloop van het competi ti e-roostcr I DE VETERANEN VAN „AJAX' AMSTERDAM. Kwn»n hoven. Schoonhoven. Op het Sportterrein al hier zal Zondag weer een belangrijke wedstrijd gespeeld worden. Het is „Sport club" gelukt het veteranen-elftal van ,Ajax" uit Amsterdam bereid te vinden om naar Schoonhoven te' komen voor het spelen van een wedstrijd tegen „Sport club I". Deze „veteranen" spelen elke week nog hun wedstrijd en uit alles blijkt dat de ploeg nog van prima kracht is, want zij zijn juist kampioen geworden van de le klasse van de Zaterdagmiddag competitie. Onder' de Amsterdammers zijn verschillende oud-internationaals, o.a. De Natris, De Boer, AddÊcke, Schet- ters en Couton. Men zal dus weer een uit stekende partij voetbal te zien krijgen. Gouderak. Gouderak I en II zal Zon dag geen voetbalwedstrijd spelen tegen Soest I en II, daar de terreinen van Soest in onderhoud zijn. Inplaats daar van zal de reis gemaakt worden naar Amersfoort, om daar te V.V. I en Ilf Moercapelle. Zondag speelde Moerca- pelle I tegen Delft I. De uitlag was 8—1 in het voordeel van Moecapelle. Moercapelle II speelde tegin Delft II- en won met 72. SERIEWEDSTRIJDEN MEERKERK. DM^a-ErXode. 0-5. A.S.V.Rohda 2—1. S.V.W. 2—Groot-Ammers. (Groot-Ammers n. o.) Unitas 8Kinderdijk 52. Volgende week: BrederodesA.S.V. S.V.W. 2—Unitas 3. Finale. De tegenpartij van S.V.W. 2 kwam niet op en daarom speelde men een vriend- schappelijken wedstrijd tegen een M.V.W- comb'natie, die met 31 door S.V.W. gewonnen werd. Unitas 3 speelde een aardigen wed strijd tegen Kinderdijk en won met 5—2, met de rust met 2—1 te hebben ach tergestaan. Na de hervatting werden echter een viertal goede goals gescoord door Snoek, Ruisch (2) en Den Besten. ZWEMMEN. DE DOELVERDEDIGER VAN DE S.Z, P.C. Gekozen In het Zuld-Hol- landsch Jeugd-Zevental. De Schoonhovensche Zwem- en Polo- Club is reeds verscheidene jaren in het bezit van een zeer bekwaam doelverdedï- ger. Deze heeft blijkbaar ook de aan dacht getrokken van de Technische Com missie van den Kon. Ned. Zwembond, met het gevolg, dat de heer P. van Heu- men de eervolle uitnoodiging heeft ont vangen, (Zondag het doel te verdedigen van het Zuid-Hollandsch Jeugd-zevental, dat Zondag te Hillegersberg in de bad- inricht.ng „Het Zwarte Plasje" een polo wedstrijd speelt tegen het Rotterdamsch Zevental. Tot zijn groote spijt en die van vele Schoonhovenaren heeft Piet echter wegens studiereden^ voor deze eer moe ten bedanken. A.Z.C. II—S.Z. A P.C. II. Wanneer »r flink wordt gepakt. Schoonhovtn. Hedenavond speelt het tweede zevental van de Schoouhovensche Zwem- en Poloclub te Alphen a.d. Rijn een compet'tie-wedstrijd voor den Goud- schen Zwembond tegen A.Z.C. II, niet te onderschatten tegenstandster. On ze stadgenooten zijn echter momentoel iu goeden vorm en wanneer flink wordt aangepakt is een overwinning zeer wol mogelijk. De voor S.Z. P.C., eveneens op he denavond vastgestelde thuiswedstrijd voor de competitie van den K.N Z.B.. te gen Merwede (Dordrecht), ia op verzoek van laatstgenoemde vereenigingt uiige- ONTROUW PENNINGMEESTER. De Dordtsche rechthui heeft Vrijdag uitspraak gedaan in d» «ak tegen den sa-jarigen W. van E„ uit Leerdam, co - porteur van de Nederlandeche vereeru- ging tot het oprichten van arheiderskolo- niën voor tuberculoselijders, ten nadeele van welke vereeniging verdachte gelden verduisterd had. De rechtbank veroor deelde verdachte conform den eiach tot 6 maanden gevangenisstraf. DE LEERPLICHT. Voorts wees de rechtbank vonnis in de zaak tegen T. O. N., los-werkman te Got- oum wegens het tweemaal overtreden van de leerplichtwet. Het O, M. eiechte bevestiging van de vonnissen van den kantonrechter, respectieve uk I (mete en f 25 boete voorwaardelijk. Uitspraak conform. JACHTWET. Tenslotte veroordeelde de rechtbank nog den 24vjarigen A. R- uit Alblasser- dam, die de jachtwet had overtreden. Ook hier was de eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, na melijk f 40 boete of 20 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het vuurwa pen. Uitspraak conform. bedrog. C T., 2,1 jaar, schipper te Streefkerk, is door de Rechtbank te Dordrecht ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 10 maanden, met aftrek der preventieve hechtenis, wegens oplichting.— hij had op verschillende tijdstippen in 1933 en 1934 A. van Zessen te Groot-Ammers bewogen tot afgifte van totaal f 2500, onder tal van bedriegolijke voorwendsels. j Kantongerecht Gouda j Volledige uitspraken van 13 Juni. Motor- en Rijwielwet: J. K. te Reeu- wijk f 1.50 subs. 1 week tuchtsohool, P. Z 'te Zevenhuizen f 3 subs. 1 d. h.; L. P. S.' te Waddinxveen f 5 subs. 1 d. h. Motor- en Rijwielreglement: H- W. V te Pijnacker f 1.50 suhs. lw. t.;D. de J. te Stolwijk eu P. van Z. te Zevenhui zen, ieder f 2 subs. 1 d. h.t G. J. van D. te Reeuwijk f 1 subs. 1 d. h.; J. H. te (Gouda f 2 subs. 1 w. t.| K. W. te Bos koop f 3 suhs. 1 d. h.; H. V. te Gouda f 2 subs. 1 d. h.| J. X. A. van L. te Stol- wijkersluia f 0.60 subs. 1 d. h. Vleescbkeuringswet: J. V. te Gouda 2 maal f 25 subs. 2 maal 5 d. h. M.R.R.: P- v. te Waddiniveen f 3 subs. 1 Pol.' Verord. Gouda: P. K. te Gouda f 1.60 subs. 1 d. h. Mettbosluit; 'J. W. R. T. te Moordrecht f 25 suhs 6 d. h. Arbeidswet: I. v. d. W. te Gouda 2 maal f 2 suhs. 2 maal 2 d. h.j A. B. te IGoudn f 2 subs. 1 d. h.; P. D. te Gouda f 8 subs. 1 d. h.; S. J. v. d. H. te Gouda 2 maal f 2 suhs. 2 maal 1 d. h. Crisis-aardappelbesluit: P. Y. te Benthuizen f 2 subs. 1 d. h„ verbeurd verklaring aardappelen. Motor- en Rijwielreglement! H. R. te Zwammerdam f 2 subs. 1 d. b, Pol. Verord. Waddinxveen: D. M. te Waddinxvoen f 8 subs. 1 d. h. Prov, Regl.: A. J. V. te Zoetermeor f 1.50 subs, 1 d, h.; G. J. B. te Gouda 2 sube. 1 d. i.; 0. 3. van D. te Reeu wijk f 1 suhs, 1 d. h. Arbeidswet: G. A. S. te Oudewater 2 maal f 1.60 subs. 2 maal I d. h. Pol. Verord. Gouda: P. D. te Leidon f 1 subs, 1 d. h., S. N te Gouda f 1 suhs 1 d. h.; K. B. te Gouda I 2 subs. 1 d. h.; S. de J. f 1 subs 1 d. h. Wet op de vrechtverdeeling: J. O. te Ouderkerk a.d IJssel en W. J. te Gouda ieder f 30 subs. 6 d. b. Arbeidsbeslult: P. XL te Rotterdam f 16 eubs. 8 d. h. Woningwet: J L. van T., G. A. N. H. V., allen t« Reeuwijk, ieder f 1 sub». 1 d, h. Visscherijw.: A. v. E., A. d. W., J. v. d. HUSSIETENDAG. H. «n V- A. Ut, allen te Rotterdam, leder I 1, tuba, 1 d. fcu, verbeurd verkla ring hengel ol 0.50 euhe. 1 d. h.; G. J. B., W. R. fi. en J. E., allen te Rotter dam, ieder I 1 »ube. 1 d. b.; G. Q. te 'fl-Gravenha4je f 0.50 aube. 1 d. h. Art. 460 W, van 8.: T. V. en J. van B., te Gouda, ieder f 1 aube. 1 d. h.: 3. van E., J. S., C. G., T. de J. en J. S., allen te Gouda, ieder f 2 sube. 1 d. h. Trekhonden wet: C. H. V. te Moor drecht f 2 suhs. 1 d. h.; L. v. d. B. te Bergambacht 2 maal f 1 suhs. 2 maal 1 d. h. Motor- en Rijwielwet: L. R. te.Haas trecht en K. P. te Bergambacht, ieder f 1 subs. 1 d. h.; M. J. A. te Rotterdam, G. W. A. E. M. te eLiden. J. B. te Amster dam en M. v. d. G. te Rotterdam, ieder f 2 subs. 1 d. h. W. A. M. E. te Leiden, ieder f 2 subs. 1 d. h. IJkwet: E. J. te Nieuwerkerk f 1 subs. 1 d. h., verbeurd verklaring gewicht; P. van Z. te Zevenhuizen f 2 subs. 1 d. h. Motor- en Rijwielreglement: J. V. te 's-Gravenzande f 2 subs. 1 d. h. Pol.-Verord. Gouda: P. P. te Utrecht f 2 subs. 1 d. h. Art. 427/5 W. van 8. J. L. A. A. te Bleiswijk f 3 aube. 1 d. h. Pol. Verord. Gouda: M. N. te Gouda f 2 subs. 1 d. h. tol. Verord. Schoonhoven: J. de B. te Schoonhoven f 2 subs. 1 d. h. Pol. Verord. Gouda: A. B. te Reeuwijk f 2 suhs. 1 d. h. o- Pol. Verord. Lan|éruig«weideA. van T. te Utrecht f 1 subs. 1 d. h. Hst paard had hst 't hardst. Dit paard kwam juist uit de Veeartse nijschool te Utrecht en moest te Gorcum gestald worden en van daar verder we gelooven naar Dordrecht worden gebracht. Dat beest werd aangereden op den Arkelschen Dijk en deze aanrijding had plaats onder de volgende omstandig heden: Bestemd voor de R.A.I., kwamen uit Antwerpen zes auto's met een mna- culeuse vaart en de koplichten zoo ge steld, blijkens den besten expert op auto gebied, dien we hier ter stede hebben, den heer Van Mill, dat ze ieder in de oogen moesten schijnen. Deze wilde ca valcade reed tegemoet de garagehouder V., uit Papendrecht. Hij bet twee van de razende auto's passeeren en remde toen zoo hard, dat twee van rijn passa giers, de een met de neus, de ander met 't voorhoofd, togen den voorruit kwamen en op hetzelfde oogenblik reed hij het ar me paard aan, dat toch al gek genoeg zal hebben opgekeken over de wonderbaar lijke manieren van de menschen. Het dier werd gewond, maar daar merkte de geleider niets van; hij dacht, dat het al leen maar schrok. De kantonrechter verklaarde niet te begrijpen, hoe het mogelijk was, als men met een paard aan den teugel loopt en het krijgt een „optjotter" van een auto, dat men dat niet bemerkt. Dat deed echter juridisch minder toe. Het ging slechts over de vraag, heeft V. de vei ligheid van het verkeer in gevaar ge bracht. door niet dadelijk, toen hij de ver blindende lichten van de Rai-auto's zag, te remmen, maar dat eerst te doen, toen hij tegen het paard was aangereden? De situatie was leerzaam voor automo bilisten, maar ook momenteel niet van interesses ontbloot, omdat over de hoof den en door de harten, de vraag zweefde: zal de eigenaar van het paard rich ci viel partij stellen of niet? Er werd ge keken, gedacht, gewezen. Een der aan wezigen wedde met zioh zelf (hetgeen in deze zware tijden de eenige manier is om te wedden) om een rijksdaalder, dat hij het niet doen zou. De kansen leken verkeken, toen er een briefje werd over gegeven en.de rijksdaalder werd ge wonnen. Te midden van deze emotie kwam de stem van den ambtenaar, die sprak tot den verd. V.: Ja maar, vye kennen me kaar al langer dan vandaag. Uw repu tatie is niet zoo schitterend. Van de ga- rige V. heb ik niet veel terug. U stopte wel, maar toen bet te laat was. Dadelijk stil staan, dat is de manier om in een ge val als dit te handelen. Dat leert «en constante jurisprudentie van den laat sten tijd en in strafrechterlijken zin en in civielen zin. (De man van het paard spitste zijn oorden niet eens). Vijf gul den of - evenveel dagen. Verd. op den toon van den n'tersten nood: Mijn handrem bleek na het onge- v<ü niet in orde Dat heeft me al vier gulden gekosf. Maar zulke noodkreten helpen meestal niet. Gemoedelijk zei de rechter het een matige straf te vinden, wat ten gevolge had, dat het vonnis conform luidde. De mooie iJscoman. Als St Nicolaas nog eens wordt afge schaft (bijvoorbeeld door Hitler), dan komt de IJscoman in zijn plaats. Na hen is n et zoo geliefd bij de kinderen, vooral als men is een IJscoman met een frisoh Linnen pak aan, een ruime rij broek en een paar finke beenkappen. Zoo reed hu vaak van Dordt naar Gorcum en wie kan het verwonderen, dat de kin de- op zijn doortocht in Hardinxveld klaring moet hebban van het hoofd der gemeente en Je hebt er maar een van den eommjaaarte; ten tweede moet Je een winkelnering hebben en je bent maar een beunhoaaje; en ten derde, «ta je niet eens In dienst van Je baas, want Je werkt \>p provisie. Waar ia, dat de verordening eigenlijk is gemaakt voor die kerels, die met een doos met garen en band voor hun buik de wegen onveilig maken en, had hij er bij kunnen voegen: niet voor zujke ideale ijsboertjes als deze. Hij vroeg schuldigverlaring zonder toe passing van straf. De rechter sprak melancholisch: „Ja, dat maken we tegenwoordig ook al," als klaarblijkelijk voorstander van het re giem: wie zijn bil verbrandt, moet maar op de Haren zitten. Dus d® ijsco kwam er zonder kleer scheuren aJ. En wat zijn geweten betreft, dat scheen bij zijn vertrek even goed in orde als bij zijn aankomst. BERGAMBACHT. Mei. Getrouwd: K. Wittebol, 29 j. en A. M. C. Duhen, 20 j. GIESSENDAM Juni. Geboren: Gerrit, z. van J. H. Roza en H. P. den Besten. Ondertrouwd: D. Huisman, 29 j. en J. Sluimer, 27 j. Overleden: J. Bons, 76 j., echtgenoote van W. de Ruiter. LEKKERKERK. Juni. Geboren: Marrigje Geertruida Trijntje d. van G. Slingerland en J. de Vreede. MOERCAPELLE. Juni. Ondertrouwd: A. van Ossenblok, 27 j (te Rucphen), en C. Sep, 33 j. CHR. GEREF. KERK. NIEUWTPOORT. Donderdag 21 Juni, 's avonds 7.30 uur, Afacheidspredikatie van Ds. G Smits. OUD GEREF. GEM. CAPELLE a.d. IJSSEL. Lokaal Dacos- tastraat. Donderdag 21 Juni 's avonds half acht Ds. A. v. Zon. ren IJs- T« Biruu bij Biriljn w«d de jaariljk'cb# Hueeietendai gevind, weerbij de bewonere de UeederdreeM droegeg ufi den tijd ven bet Hueeieteabloed. hem daar begroeten met „IJscotje, ootje" en nog eens „Uecotje"? Maar dat mooht niet in Hardinxveld, had een agent gezegd en hetzelfde oogenblik stond St. N'ioolaas op de bon. Maar toen had de burgemeester weer gezegd „als je een briefje meebrengt, waaruit blijkt, da' je in Dordt een gevestigde zaak hebt, dan mag je voor mij Uscotjes ver- koopen, hoor." Maar de ambtenaar was het nu weer niet eens met den burgemeester. Of schoon, zei hij, je niet moet denken, dat ik van plan ben een groote schep zout te gooien op een klein slakje. Maar het rit zoo: Eerstens «chrijft de verordening van Hardinxveld voor, dat Je een rer DE VARKENSCENTRALE. De rijksveetoe tconsulent ir. AV. de Jong, die is banoeuid tot direclour der Ljitsisrundveecentraie, zal, 'naar verluidt, den heer Van Zwanenberg ohk opvolgen als directeur d»« varkanscunlrale DE LANDBOUW-CRISIS MAATREGELEN. Colleg van regeerlngs- commissariszen. De minister van economische zaken heeft thans ingesteld het college van re- geeringscommisaarissen voor de uitvoe^ ring van de landbouw-crisismaatregelen. Benoemd is tot lid, tevens voorzitter mr. dr. A. A. van Rhijn, te Den Haag, secre taris-generaal van bet department van economische z&ken; tot leden: .L. Bück- matm, Den Haag; ir. S. L. Louwes, Zwol le F. V. Valstar, Naaldwijk, tot lid, te vens oommercieel adviseur S. van Zwa nenberg te Den Haag. CRISISRUND VEECENTRALE. Ir. W. ,de Jong directeur. Ia de plaats van den beer S, van Zwanenberg is benoemd tot directeur van de Rundveecentrale de heer ir. W. de Jong, rijksveeteeitoonsulent te Am- ham. De heer De Jong is reeds voorzit ter van de Rundvee- en Varkenscentrale. Voor de Varkenscentrale is nog geen opvolger van den heer Van Zwaneiüierg ais directeur benoemd. A DE STEUN AAN DE GRIENDCUL- TUUR. De Staatscourant van gisteravond be vat de CriBia Steunbeschikking inzake ds gnendcultuur. Blqkens deze beschikking worden er kend als producenten van crisisproduc ten Nederlandsche bewerkers van griend die in het bewerken van griendhout tot hoepels hun bestaan of een aanmerkelijk gedeelte van bun bestaan plegen te vin den en als zoodanig rijn erkend door de Stichting Nederlandsche Griend- en Rmtcentrale te Werkendam. Uit het Landbouwcrisisfonds zal ten behoeve van deze bewerkers steun wor den \encend ten bedrage van ten hoog ste f 25.000, overeenkomstig de bepalin gen van het reglement Steun-Griendcul- tuur. In dil reglement wordt bepaald dat aan bedoelde bewerkers, die zich vóór 15 Juni hebben aangemeld bij de Cen trale, voor het maken van witte 6 voets en witte ö1/» voets houten hoepels, steun wordt v rieend van ten hoogste f 2 per 1000 s<uks 6 voets en f f.60 pei^ 1000 stuks 0' i voets hoepels. Deze bijdrage zal alleen worden uitge keerd voor hoepels, gemaakt uit goedge keurde stokken, afkomstig van Neder landsche cultures voor den oogst 1933/34 voorzoover deze op 15 Juni 1934 nog voorradig zijn of gemaakt worden. De locpeJs moeten gemaakt worden door Nedulandsche ondernemers met Nedrrlandfche arbeiders. WATERGEBREK IN DE BETUWE. Kleine kersen en verbrand wal (arid. De droogte, die nu al zoo lang en zoo hardnekkig aanhoudt, dreigt voor de Betuwe en het land van Maas en Waal ernst ge gevolgen te zullen hebben Met uitzondering van een vrij onbeduidende regenbui in het begin van de vorige week, is er thans sedert half 'Mei geen water gevallen en de slooten xijn vrijwel alle teeg. Op werechdfdane plaatsen te

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 2