Zonnebrand FUROL TOM DE NEGERJONGEN Plaatselijk Nieuws Rechtszaken Gemengd Nieuws. j Burgerlijke StandT Marktberichten j TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOH ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchoonNovanscha Courant waarheid in het gezicht, De gedenkpla ten die de Ooatenrijkach-Hongaarache regeering liet aanbrengen op de plek Tan den moord, lijn thans verwijderd. Niets wijst er meer op de misdaad ran den S8sten Juni 1914. Als eohter de nituwi- VRIJPAQ 22 JUNI 1934 gierige yraagt naar de naam Tan de brug, die bij de Apellkade OTer de kleine riTier geslagen is, dan is het onverschil lige antwoord: „Ze heet nu Princip- brugl" (Nadruk Terboden). Aneen voor Vrouwen Patronen tot en met maat 00 verkrijg baar. ZOMERJAPON Nr. 73138. ONZE PATRONEN. Een goed-sittend maat-patroon word/ U toegezonden, indien U 58 cents stort op postrekening 191919 t.n.v. den Knip- patronendienst te 's-Gravenhage, of in postzegels per brief toezendt aan de Moderedactrice, Muzenstraat 5B, te Den Haag. Het voorjaarsnummer van „Het Prac- tisohe Modeblad", waarin fraaie model len zijn afgebeeld, wordt U tegelijk met het patroon medegezonden. ONDERJURK. (73135) v Het model van dene onderjurk vol doet aan alle eisohen, die men aan een goed passend patroon kan stellen. Men verkrijgt hierdoor, dat de japon reel beter zal zitten, hetgeen zeker met de dunne zomer-toiletjes wel noodzake lijk is. Afwerking met kant-en lint san de schouders. Materiaal: Vlisoo ohifle, kunstzijde, toile de soie, crêpe de ohine, e.a. Pa tronen verkrijgbaar tot en met maat 52, De prijs bedraagt f 0.58. GEKLEIDE BLOUSE. Nr. 78130. Blouses en nog ,eena blouses is wat de mode ons voorschrijft, hetgeen trouwens zeer practiach t'e noemen is, daar bij één rok-model een groote verscheidenheid gedragen kan worden. Tafzijde, organdie en zijdjes worden voor gekleed gedragen, doch ook veel een voudige weefsels als bedrukt katoen ge ven een alleraardigst geheel. Patronen in alle gewenaohte maten tot en met maat 52. MIDDAGJAPON. Nr. 73137. Een duur zomerstofje is aan te raden voor deze middagjapon, terwijl de zeer 'aparte garneering in bijpassende tint Icrepe georgette wordt uitgevoerd. Kleine puntige hals uitsnijding en knoopgarneering. Aansluitende mouw. T Het model leent zich bijzonder goed Voor meer gezette figuren, dooh past jiich ook aan de kleine maten aan, waar op wij het van maat 44 tot en met 62 beschikbaar stellen. MORGENJAPON. Nr. 73134. u3en losse japon van gebloemd cretonne isjzoer practisoh om bij de morgenbe zigheden even aan te schieten, en dan bij stoffig werk een klein mutsje, dat het kapsel beschermt. Kan men zioh een betere morgenklee- dicg wensohen voor de huizvrouw, dit wtihi* hulp heeft? 73138 Soepele zijde, liefst effen of anders wollen zomer georgette is gedacht voor dit eenvoudige, doch gékleede japonne tje. Het garnituur is van kant, dooh kan eveneens van zijde gemaakt worden. Aan de rugzijde is de kraag smal, doch wordt veel breeder naar het mid den toe, terwijl de manchet iets uitstaat. Bijzonder aardig ia een garnituur van opengewerkt batiat, met een *mal Pi°°t afgewerkt, dat even gesteven wordt. Patronen tot en met maat 46. Wt'ST U DAT.... men vlekken op jdl-uminium pan nen, afkomstig van de vlam van gas- of petroleumstel, verwijderen kan door dsze in te wrijven met een mengsel van 1 L. water, 80 gram borax en eenige drup pels geest van salmiak? Men gebruikt hiervoor een metalen sponsje. men glas (vensterruiten), welke beeohreven zijn, het bette ksn reinigen met wat zpiritus? Men wrijve hiermee stevig over de krassen heen, en herhaalt dit een paar maal. .men eohte bloedkralen schoon kan maken, door ze een -tijdje in een lauw warme oplossing van soda te leggen. Daarna borstelt men ze goed af laat se in saagsel drogen. dat men fijn batist het beste kan wsssohen door het in saoht zeepwater te leggen en dan voortdurend kneeden? Dan naspoelen en in de schaduw laten dro gen. .men oude apples, dis door ouder dom moeilijk te aohilltn lijn, weer eet baar kan maken, door ze een minuut in heet water te dompelen? .men zwanendon# het beete reinigt door er gekookte, lauwe zeep over heen te gieten. Daarna laten we het weeken, drukken goed uit, en halen het eenige malen door auiver koud water, Tenelotte dompelen wij het nog eenmaal in lauw water en aprelden het zoo goed mogelijk uit om te drogen. Om te voorkomen, dtt de doneiee opvliegen, spant men er en dun gaasje over. Is het goed droog, dan klopt men 't uit. men sohimmelvlekken verwijderen kan door in bedoelde kamer een open sohaaltje met zout te plaaeten. Dit ver- versoht men eenige malen. .men van zfjden stoffen de kleur het beste weer ophaalt door bij het zeep sop wat aardappelwater te voegen? Men raspt ©enige aardappelen, vermengt dit met een halve emmdr water en zeeft ten slotte dit mengsel. Het zijden stofje wordt er ©en paar maal doorgehaald en na het drogen zal het er als nieuw uit zien. GESTOOFDE KOMKOMMERS. Hoewel hier in de Jpiatate jaren reeds verandering is gekomen, werd dit ge recht voorheen slechts als sla toebereid met olie en azijn, opgediend. Toch is ge stoofde komkommer de aangename af wisseling op het menu en de smaak er van zeer fijn. Wie nemen 4 komkommers, 50 gram boter. 30 gram bloem, 1 d.l. room, 2lA d.l. kooknat, peper, zout en 1 d.l. gehakte peterselie. De komkommers worden dun geschild, hetgeen we met ben z.g. Duitsch aard appelmesje dun doen. Deze mesjes zijn half rond met een langwerpige opening in het midden, waarover een rechte me talen reep gaat. De binnenkanten (mid den) zijn een weinig geslepen, aoodat men aardappelen, komkomera t.z, ge makkelijk kan schillen. De vaardigheid heeft men in enkele dagen te pakken. Deze mesjes kan men meest in de huis houdelijke winkels verkrijgen. We gaan nu eohter verder met de bereiding van onze groente. We hebben de komkom men geschild, snijden ze door midden, verwijderen met een zilveren lepel het zaad, snijden de helften In vieren of des- gewenscht in meerdere stukken, die we opzetten met weinig water, en zout en ongeveer 15 minuten laten koken, daar na op een vergiet uitlekken en het vocht opvangen voor het sausje, dat we maken van de boter en de bloem, peper, zout en d.l. van het vocht, hierin stoven we de stukken komkommer nog even door en dienen ze bestrooid met peterselie op. Bij de rondvraag verzocht de heer Versteeg maatregelen tegen vernieling der pas geplante hoornen langs den Slulsweg. De heer De Jong informeerde naar I bet adrei der geitenfokvereeniging, waar over B. en W. prae-advlee hadden toe- Stukloopen ven Huid en Voeten en Doorzitten bi] WUIrl|den verzacht en geneeet Qoo« IC. TnbttOo. tOwjiiw Arkel. Donderdagmorgen werd op de N.V. Betondak de werkman A. Kroon, door een lorrie aangereden. Het ongeluk liet zioh aanvankelijk vrij ernstig aan zien, aangezien K. buiten kennis ge raakte. Na bijgekomen te zijn werd de getroffene per auto thuis gebracht De inmiddels ontboden geneesheer, die hem onderzocht, schreef eenigen tijd rust voor. Het ongeluk is vrij goed afgeloo- pen. De heer W. Slob, werkzaam op de Coop. Stoomxuivelfobriek „De Linge", slaagde dezer dagen te Nijmegen voor het diploma F.N.Z. botermaker. Bleskensgraaf. Door het springen van de voorband, sloeg A. B. H. met zijn mo torfiets over den kop. Hij bleek zich zoo danig te hebben bezeerd, dat hij per psraonen-auto naar zijn woning moest jvordtn vervoerd. De steunverlaging. Hardlnxveld. De beztuurdersbond Har- dinxveld-Giezsendam heeft bij den raad een verzoek ingediend om zich met den minister van sooiale zaken in verbinding te stellen, teneinde de voorgenomen ver laging der steunnormen voor deze ge meente niet ingevoerd te krijgen. Gemeenteraad. Hardlnxveld. Voor de Maandag ge houden raadsvergadering bestond on danks het warme weer, groote belang stelling, omdat in behandeling zou ko- men de verbetering van den Merwede- di% an verleening van ateun aan het prov. wegenplan in de Alblaaaerwaard. Varaohillanda leden wezen op den on- houdbaran toestand van het wegdek en juichten het vooratal van B. an W. toe. Da hear Schneider opperde eenige tech nische beswaren en keurde af de bepa ling in het ontwerp-oontraot, dat de Al blaaaerwaard de gemeente kon verplioh- ten, tot herstelling of verbetering over te gaan, zoo deze het noodig oordeelde. Het voorstel van B. en W. werd hier na aangenomen. Op een vraag van een der leden werd nog medegedeeld, dat de eventueel in te voeren ztraatbelaetmg tot een bedrag van plm. f 0 per perceel zou worden geheven. Met het eleotrioiteitibedrijf te Dord- reoht werd thans de in de vorige verga dering aangehouden overeenkomat om trent de levering van eleotrieohen etroom ten dienste van het waterbedrijf aange- gaan. Een heftige dliousaie ontstond over de Jaarweddsrageling van burgemeester, oretarii en ontvanger. Vereohillende raadsleden achtten de verlaging, die de- se regeling inhield, zeer gering. Beslo ten werd, aan Ged. Staten mede te dee- len, dat de raad het verleden jaar in- Eenomen standpunt (20 pGt. korting), andbaaft. Op voorstel van B. en W. werd beelo- ten tot opheffing der betrekking van 4e onderwijzer aan aohool II en werd aan den hoer J. J. Koster eervol ontslag als onderwijzer verleend, ingaande 20 Aug. Hierna kwam aan de orde het voor stel inzake overname, onderhoud en be heer van den Parallelweg. Betreurd werd, dat het departement van water- ataat de bepaling in het beetek van een uurloon van f 0.42 had geschrapt. Na langdurige discussie werd besloten, den minister van waterstaat te verzoeken, alsnog te willen goedkeuren een uurloon van 85 cent minimum. Nog kwam in bespreking de aanleg van het gedeelte rijksweg tusschen Bul- dersteeg en Schelluinen, hetwelk in werkverschaffing zal worden uitgevoerd. Verschillende leden betreurden dit vooral nu als gemiddeld uurldon slechts 30 ct. per uur kan worden verdiend. Aan J. Paans en J. A. Stynis werden eenige perceeltjes grond, gelegen langs den Sluisweg, vöor 1934 verpacht. Omtrent een adres van den bestuur- dersbond Hardinxveld-Giessendam om maatregelen te treffen, opdat de voor genomen steunverlaging met ingang van 1 Juli niet zal doorgaad, hadden B. en W. voorgesteld dit stuk tón hun college ter afdoening ter hand Ite stellen, na overleg gepleegd te hebben met de com missie voor de steunverlening. De hoe ren Vermeulen, de Jong en van. der Stelt, zagen dit adres liever in den raad behandeld, maar de raadl besloot, zoo- als B. en W. wenschte. 1 Een adres van den Bond van Koffie huishouders enz., afd. GiMsendam en omstr., omtrent vermindering van per- ■oneele belasting voor de caféhouders, werd tot een volgende vergadering aan gehouden. Uit de diacuaziezl bleek, dat de raad in het algemeen tooj inwilliging ▼••1 voelde. De voorzitter deelde mede, in deze de aangekondigde bespreking met een in specteur van het stamboek af te wach ten. Hardlnxveld. Zaterdagavond 8 uur geeft de zangvereeniging „Volharding" een ooncert op het ijaolubterrein te Ne der-Hardinxveld. Hoog-Blokland. De heer W. Slob Gz. slaagde te Nijmegen voor het examen eerste botermaker. - Deze week zou de heer de G. met zijn knecht naar het hooiland rijden. Op een gegeven oogenbiik liep het wiel van den wagen, zoodat het voertuig kantel de en beide mannen van den wagen vie len. De knecht kwam kopje onder in het water terecht. De G. zelf kwam er mot een paar natte voeten af Overigen^ liep dit ongeval nog zeer goed af, Te veel hooi Nip lijn vork. Hel- en Boelcop. Maandagmiddag was de veehouder K. bezig een schouw met hooi te laden. Doordat dat vaartuig dicht aan den wal lag, bemerkte K. niet, dat hij er meer op deed, dan goed was. Toen het vaartuig naar dieper water werd ge trokken om huiswaarts te gaan, bleek dat minder laden voordeeliger ware ge weest. Opeens begon de schouw te zin ken en dreef de last op het water. Er zat niets anders op, dan het hooi op den kant te halen en opnieuw te drogen. Hel- en Boelcop. De afdeellng van den Prov. Bond van Geitenfokvereen. zal de iaarlijksche keuring houden op Vrijdagavond 17 Augustus. Verwacht wordt een groote deelname, daar de beesten gratis zullen worden aangevoerd terwijl het tevens in het voornemen ligt van het bestuur der afd. hieraan een attractie te verbinden. Mearkerk, Wegens ziekteverlof van mej. A. A. Sommer, onderwijzeres aan de bijz. school, ia in gelijke betrekking tot tijdelijk onderwijzeres benoemd mej H. M. G. van Wingerden te Gorinchem Op den Noordschen weg, nabij de kom der gemeente, werd een leege hooi wagen met aangespannen paard aange reden door een auto, waardoor 't zoon tje van P. V., dat op den wagen zat, er af slingerde. De jongen had zich zooda nig bezeerd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Noordelooz. De Ghr. Gem. Zangvereen. „De Lofstem", directeur de h^ar A. Sohakel te Peureum, is voornemens, op 20 Sept. deel te nemen aan een zaalcon- couri te Dordrecht, uitgeschreven door den Bond van Ghr. Z&ngvereeniglngen. Noordelooz. De leden van de naalver- een. „Samenwerking" maakten Woens dag een fietstocht naar de mooie stre ken van Noord-Brabant, waar zij volop hebben genoten. Om oirca 11 uur keer den zij voldaan terug. DE NYENRbDE-ZWENDEL. Opnieuw voor de rechtbank. Voor de Amsterdameche Arrondiase- mente-rechtbank is gisteren de behande ling van het geruchtmakende Neijenro- de-prooes voortgezet. De hoofdbeklaagde de heer Onnee van Nyenroda, ia, aooala békend, vrijgespro ken. Men zal zich herinneren, dat den kas teelheer door de rechtbank was ten laa ts gelegd oplichting van verzekerlnge- maatiohappljen. Hij aou, aamen met den renatalhouder Koning, (uit Den Haag, een plan hebben beraamd en uitgevoerd, waarbij door voorgewende Inbraak eon {root aantal miniaturen, eohilderijon en unatvoorwerpen uit aijn kaateel ver dwenen. In den naoht van 29 Februari op 1 Maart 1980 werd ln het kaateel Nyenrode te Breukeion .ingobroken", De kasteelheer deed aangifte bij de veraeke- ringe-maataohappij en kreeg ten slotte bij een dading f 72.000 uitbetaald, Terwijl de heer Onnes ontkend#, ver klaarde Koning, dat hij samen met On nee het plan gemaakt had en doen uit voeren. Koning had zioh (volgens zijn eigen verklaringen) in verbinding ge steld met zijn ouden kennia Witbraad, naar Gerritsen en Biesing, twee oude be kenden van de justitie en met goede oonnectiea in de onderwereld, zij vonden drie „inbrekers" naar Nyenrode en dit drietal kweet zioh in genoemden nacht van aijn taak. De rechtbank had aan de bijfiguren in dit procez medeplichtigheid aan oplich ting ten laste gelegd, behalve aan Mees Gerritsen en Joh&nknegt, die zioh te verantwoorden hebben resp. wegens ver duistering en heling. De laatste is de detective, die bij het terugbrengen van het gestolene aan de verzekeringsmaatschappij een vreemde rol speelde. De rechtbank begon de behandeling van de zaak op 13 Februari en in der tig zittingen volgde het vrijsprekend vonnis ten aanzien van verd. Onnes. Elsch tegen Koning. Thans werden dus de zaken tegen Ko ning, Witbraad en het inbrekerstno, dat zich liever „verhuizers" laat noemen en tegen Mees Gerritsen en Johanknegt voortgezet. Dadelijk na de heropening van de zit ting hield de, officier van justitie, mr. Van Dullemen, zijn requisitoir tegen Koning. Spr. eischte tegen hem een ge- vangenisstrag van één jaar met aftrek van voorarrest. Merkwaardig was, dat de verdediger, mr. Levenbach, zich volkomen bij het requisitoir kon aansluiten en zelf ook K.'s veroordeeling vroeg en wel, omdat hij een verklaring wilde geven van het door hem aangeteekend hooger beroep van het vrijsprekend vonnis tegen On- n«Av v Dz overige elzchen. Ten aanzien van verdachte Witbraad vroeg het O. M. vrijspraak wegens ge brek aan bewijs. In de middagzittlng verschenen Mees Gerritsen en Frans Blazing in de ver- dachtenbank. Tegen beide verdachten eischte de offi cier ter zake medeplichtigheid en de po ging tot oplichting van de verzekerings som, vrijspraak. Gerritsen had zich alleen te verant woorden wegens verduistering. De officier van justitie eischte tegen hem wegens verduistering een gevange nisstraf van 6 maanden. HUN KIND LATEN DOODHONGEREN. Ontaarde ouders veroordeeld. De rechtbank te Zwolle veroordeelde het echtpaar S. R. te Hasselt ieder tot zes jaar gevangenisstraf wegens dood slag op hun zoontje van twee maanden, dat zij in den afgeloopen winter lang zaam hebben laten doodhongeren op den onverwarmden zolder van hun woning. De officier van justitie had tegen ieder van hen acht jaar geëiaoht. EX-NOTARIS VEROORDEELD. Vijf JMC gevangenisstra*. De Haagsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den 40-jarigen oud-notari» M. J. F. F. P., te Den Haag, tegen wien het 0. M. ter zar ke van verduistering en valschheid in geschrifte, meermalen gepleegd, 5 jaar gevangenisstraf had geëischt. De rechtbank veroordeelde verd. con form den eiach. ROEIIOOT OVERVAREN. Chauffeur verdronken, De politieagent J. Hage te Terneuzen wilde gistermorgen met zijn neef E. Bak ker, chauffeur, per roeiboot gaan hen gelen in het kabaal van Terneuzen. Hij liet zioh een eind meealeepen door de sleepboot „Raymond", tevens begeleiden de het z.1. „Ierland". Toen de hengelaars losgooiden, schoten zij vóór den steven van dit stoomschip, dat het bootje over- vand it stoomschip, dat bet bootje ovur voer. De mannen geraakten te water. Personen, die in de onmiddellijke na bijheid aan het werk waren, konden Ha- ge nog tijdig redden, dooh de 28-jange ohauffeur, afkomstig uit Zierikzee, is vsrdronken. 90.000 K.G. KRUISBESSEN VER NIETIGD. Op de veiling te Drunen wefden 40.000 K.G. kruisbessen aangevoerd, waarvoor gsen bod wtrd gedaan. De bessen wer den daarop vernietigd. Op de veiling te Vlijmen werden om dezelfde reden 50.000 K.G. vernietigd. 30. Maar mistroostigJflK^n Leeuwen hart weer terug. was het toch niet," zei hij, „ik kan hier niets vinden." Het was intuaschen donker geworden en men kon haast geen sporen meer zien, al waren ze er wel geweest. Daar om besloot het geselschap om hier maar te overnachten, 4c. Leeuwenhart hield de wacht. Zijn scherpe oog$n doorboorden de duister nis en daar plotseling, terwijl het ge kraak naderde, gloeiden twee vurige punten hem tegen. Het waren de oogen van een leeuw en ■e .waren heel dioht in leeuwenhart# TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchoonhovenscheCourant VRIJDAG 22 JUNI 1934 DE VALSCHE BANKBILJETTEN. Politie zoekt nog 280 stuks. Omtrent de ontdekking van valBcbe bankbiljetten te Venlo en Eindhoven, wordt nader gemeld, dat de valeche muntersbende oorspronkelijk 5000 ex emplaren van Nederlandsche bankbiljet ten van f 100 vervaardigd had. Zij beweren evenwel, dat die biljetten ten slotte toch niet goed genoeg geslaagd bleken, Weshalve ze weer vernietigd wer den. Vervolgens werd een nieuwe serio „op stapel gezet" en bij het proefdraaien werden hiervan 800 vervaardigd. Van deze 300 zijn er 20 in beslag genomen, maar de resteerende 280 konden tot nu toe niet worden opgespoord. Men dient dus met bankbiljetten van f 100 nog al tijd op zijn hoede te zijnl Voor commissaris K. H. Broekhoff, van de Ned. Valsche Geldcentrale, is het feit, dat reeds eenige dagen na de uit gifte der valsche biljetten, de vervaardi gers gearresteerd konden worden, een groote geruststelling. Vermoedelijk zal in België het complot uit 15 a 20 man blijken te bestaan en de kans is groot, dat daar ook valsch Belgisch bankpapier in omloop is gebracht, hoewel daarvooi nog geen bewijzen gevonden zijn. Het onderzoek in België duurt echter voort. DE JONGSTE STEEKPARTIJ TE OSS. De dader bekent. Het mag iets bijzonders heeten, dat de 27-jarige arbeider Van O., die il! ver band met de vechtpartij tijdens een fa miliefeestje in een der buitenwijken vau Ose door de marechaussee is gearres teerd, heeft bekend, dat hij den 20-jari- gen Van Buul een messteek in de borst heeft toegebracht. Zooals gemeld, was Van 0. de__ hoofd persoon bij het feestje, dat namelijk werd gevierd ter gelegenheid van zijn invrij heidstelling uit de gevangenis, waar hij 8Vi jaar had doorgebracht. Zelfs bij de zwaarste misdrijven in deze streek, konden politie en justitie, vrijwel nooit een bekentenis van de da der» verkrijgen. ONGELUK IN DRAAIMOLEN. Conztsrnstls op do Vsnlozche kermiz. Op de kermis te Venlo, bediende Woensdagavond de 30-jarige A. V., als knecht in dienst bij den kermis-exploi- tant van Recken, de machine van den kinderdraaimolen. Op een moment, dijt de caroussel geheel met kinderen was bezet, is V. met een voet tusschen de rails van den caroussel en de draai schijf van de machine gekomen. De lin kervoet werd hem boven den enkel afge koeld, terwijl hij bovendien nog een ern stige beenbreuk omliep. Vau de kinderen, die in den draaimo len zaten, begon het meerendeel luid keels te schreeuwen, anderen namen ge heel ontdaan de vlucht, hetgeen een groote consternatie veroorzaakte. Een geneesheer liet den gewonde naar een ziekenhuis overbrengen. Zijn toe stand baart zorg. DE VERMISTE ZEILERS. Veilig thuis. Zooals Woensdag gemeld, werden toen twee Amsterd. jongelui, die op het meer Flevo waren gaan varen vermist en vreesde men, dat zij verdronken waren. Nog dienzelfden avond zijn de twee jongens behouden door een schipper aan land gebracht. Met kapot roer en on klaar geraakten motor waren zij langs Fort Pampus afgedreven. Daar sloeg de boot tegen een krib, de jongens wisten hun vaartuig over den dam heen in stil water te brengen en zoo op het thans onbewoonde Pampus te komen. Vergeefs trachtten zij door hun scheepsroeper de aandacht van voorbijvarende schepen te trekken en daar het eiland niet meer te lefonisch met de itad is verbonden, koi den zij geen bericht naar Amsterdam ■turen. Den nacht hebben «ij doorgebracht aan den voet van den dijk. Woensdagmorgen werden zij vanaf een schip, dat voorbij voer, opgemerkt. De schipper bracht hei tweetal naar Muiden. vanwaar zij pei tram naar hun woning terugkeerden EEN DRAMA TE ZWOLLE. Op lijn schoondochter geschoten en zelfmoord gepleegd. Te Zwolle werden Woensdagmiddag om drie uur omwonenden van een per ceel in de Blokatraat opgeschrikt door hulpgeroep van een daar wonende vrouw echtgenoote van W. Leussen, een spoor wegbeambte. Onmiddellijk daarop klon ken drie schoten. Toen men binnendrong vond men den 73-jarigen J. W. Leussen liggen, gedood door een revolverschot in het hoofd. De oude man woonde bij zijn zoon iu, die was overgeplaatst en heden naar de nieuwe'standplaats zou Vertrekken. De vrouw is vroeger huishoudster geweest bij den vader en daarna met den zoon getrouwd. Men vond de vrouw in den tuin lig gen met een schot in het dijbeen. De man moet na een woordenwisseling twee schoten op haar hebben gelost bn daar na zichzelf door het hoofd hebben ge schoten. NIEUWE FELLE BRAND TE VLIJMEN. Thsns 3 huhen In d# asch. Woensdagavond is te Vlijmen, waar Dinsaag vijf boerderijen tot den grond afbrandden en waarvan de puinhoopéh nog rookten, een nieuwe brand uitge broken aan den Provincialen weg aan den spoorweg Den BoschLage Zwalu- we. Dritfboerenbehuizingen zijn ditmaal geheel afgebrand. In een dezer 8 hofsteden woonde een broer van den landbouwer J. Boom wiens huis Dinsdagavond in vlammen opging Na zijn broer stond hij nu met zijn ▼rouw en zes kinderen op straat, zonder dtt iets yan den inboedel gered ie. SPAANSCHE GEZANT. De n euwe Spaansche gezant overhandig de op 't Loo zijn geloofsbrieven aan H.M. de koningin. De gezant (1) met minister De Graeff op het S.S. station te Den Haag In de andere huizen woonden de fa milie Kievieta met negen kinderen en de ruim 70-jarige landbouwer Van Baard wijk, bij wien de brand is ontstaan, doordat de vlam in den schoorsteen sloeg. Een buurvrouw had het rieten dak zien branden en ging den ouden man waarschuwen; deze had geen tijd meer om zijn geld in veiligheid te brengen, en een koe, die in den stal stond, kwam in de vlammen om. De brandweer was tegen de felle vuurzee niet opgewassen. Er zijn totaul meer dan zestig menschen dakloos ge worden. Allen waren slechts zeer laag verzekerd. KORTE VRIJHEID. Arrsstant gevlucht en weer gepakt Te Arnhem is een man. die wegens diefstal was opgesloten, uit het Centraal Politiebureau ontsnapt, toen hij na door den commissaris van politie verhoord te zijn, weer naar zijn cel werd terugge bracht. Hij rukte zich van zijn bewakers los en rende de Bovenheekstraat in, ach tervolgd door eenige' politiebeambten. De vluohteling wist nog via Rogge straat en Walstraat de Niëuwstad te be reiken doch moest daar voor de over macht zwichten, want er namen behalve politie-agenten, ook vele burgers aan de achtervolging deel. De man, die in de Niëuwstad werd gepakt, werd daarop weer naar het politiebureau terugge bracht. HET GRAF VAN J. P. COEN GE VONDEN? Opgravingen bij Batavia. Naar men meent, is in een van de ma gazijnen van de firma Geo Wehry te Ba tavia het langgezochte graf van Jan Pietersz. Goen blootgelegd. In dit gral werd een groot deel van een geraamte aangetroffen. D« opgravingen zijn onder leiding van den vinder mr. P. C. Bloys van Treslong Prins, voortgezet, teneinde eenige nade re zekerheid te kunnen verkrijgen. Gouverneur-generaal Goen is tijdens het tweede beleg van Batavia op 21 Sep tember 1029 overleden. Hij werd mei krijgsmanseer begraven in het toenmali ge h'aiPuis, daar de kerk was verbrand. Vijf jaar later werd het stoffelijk over schot overgebracht naar de weer opge bouwde keik, die onder Daendels' be stuur voor afbraak is verkocht en latm zijn op dis plaats de kantoren en maga zijnen dor firma Geo Wehry Sc Go. ge- vostigd WEER EEN MIJNRAMP BIJ BEUTHEN. Zeven arbeiders bedolven. Woensdagmiddag tegen 0 uur heeft in de Karsten-Centrummijn te Beuthen, wederom een ernstig ongeluk plaats te- had. Tengevolge van een aardschok stortte een nieuw schachtgedeelte iu. Zeven mijnwerkers werden bedolven, twee anderen, die zich nabij de plaats van de ramp bevonden, werden gewond, (één hunner zeer ernstig), doch konden worden gered. De aardschok, die het ongeluk veroor zaakte was een zoogenaamde tectonische beving, die in het geheele mijngebied rondom Beuthen werd waargenomen en in enkele andere mijnen geringe schade aanrichtte. Vier man worden als verloren be schouwd; omtrent het lot der drie an deren bestaat onzekerheid. De reddingspogingen stuitten op groo te moeilijkheden, doch in den loop van den nacht zijn twee lijken geborgen. Om trent het lot van de overige opgeslote- I nen bestaat nog geen zekerheid. Het red dingswerk wordt met volle kracht voort gezet. HET STAALCONFLICT IN DE VER. STATEN. De arbeiders tegen staking? President Roosevelt heeft, overeen komstig de nieuwe bemiddelingswet, den minister van Arbeid, miss Perkins, tot bemiddelares in het conflict in de staal industrie benoemd. In verscheiden groote fabrieken der Amerikaan8che staalindustrie, moeteu, naar het heet, 95 procent der abeideri tegen staking hebben gestemd. MEJUFFROUW E. TE LEIDEN LEED AAN gWARE RHEUMATISCHE PIJN. In maanden pljnan geheel verdwenen. Ongevraagd komen de brieven binnen, die steeds weer bewijzen, dat rheuma- tiek voor Krusohen Salts moet wijken. Uit onderstaand schrijven van Mejuf frouw F. P. E. te Leiden blijkt tevens, hoe belangrijk het is, om met Krusohen Salts door te zetten, wanneer het een bijzonder hardnekkige rheuxnatiek be treft. Mej. E. schrijft ons o a.: „Het was een geval van zware rheumatische pijn. Ik wist geen raad meer. Het was zelfs zoo erg, dat ik mijn werk niet meer kon doen. maar het gebruik van Krusohen Salts heeft mij geheel van mijn zware rheumatische pijnen afgeholpen. In 0 maanden waa de pijn verdwenen. Steeds zal ik doorgaan, Kruschen .Salts te gebruiken, hoewel ik met zekerheid kan zeggen, dat ik voorgoed van de pijn af ben." IMej. F. P. E. te L. Rheumatiek wordt veroorzaakt door onvoldoende werking der inwendige or ganen; een toestand waarvan de lijder zich zelden bewust is- Maar het wordt een ongemerkte ophooping van afval producten en daarmee gepaard gaande vorming van totoffen, die schadelijk zijn voor den geheelen gezondheidstoestand. En deze stoffen ondermijnen het geheele gestel. Krusohen Salts is het natuurlijke re cept tot behoud van 'n inwendige zuiver- huid. De zes zouten in Kruschen sporen nieren en ingewanden aan tot gemakke* lijke geregelde werking. U wordt dus inwendig vrij gehouden van alle onzui verheden, welke, indien zij zich kunnen ophoopen, ongetwijfeld het peil uwer gezondheid zullen verlagen. De „kleine dagelijksche dosis" Kruschen voorkomt d t. Want de izes vierschillende zouten ln Krusohen verhoogen de werking der afvoerorganen, verschaffen u nieuwe le venslust. Krusohen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 090 en 1.60 per .flacon, omzet belasting inbegrepen. Stralende gezond heid! voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voor komt. (Adv.) TREINBOTSING IN DEN ELZAS. Vier doodsn, vele gewonden. *Een uit Wesserling komende trein is in het station van Muhlhouse in den El- zas op een etootblok geloopen, De eerste twee rijtuigen schoven in elkaar, waar door vier reizigers werden gedood en 4 ernstig gewond. Voorts zijn er talrijke lichtgewonden. AARDBEVING IN WEST-TURKIJE. Eenige elachtofferc. Door een aardbeving, die Woensdag in het Westen van Turkije heeft plaats gehad, is een nog onbekend aantal per sonen gedood. De schokken waren het hevigst merk baar in de omgeving van Smyrna. De aardbeving werd gevolgd door buitenge woon zware regens. Alle verbindingen waren verbroken. Ten gevolge van de wolkbreuken zijn tal van rivieren buiten haar oevers getreden, waardoor verschil lende dorpen overstroomden, terwijl ten gevolge van de aardschokken tal van huizen instortten. GRIEZELIGE VONDSTEN. Thans ook een kinderlijkje in •sn koffer. Hst raadsel van het vrouwenlijk, dat Zondag te Brighton (Engeland) werd gevonden, is nog niet opgelost, of men heeft in het bagage-depot van hetzelfde station opnieuw een lugubere ontdekking gedaan. Men heeft er thans het lijk ge vonden van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslaoht. Het kinderlijkje was verborgen in een rieten mand, wel ke op 23 Februari in het depot was af gegeven. De ontdekking is gedaan door denzelfden arbeider, die het vrouwenlijk heeft gevonden. Van het vrouwenlijk ontbreken nog steeds het hoofd en de armen. De vrouw was tueschen de 20 en 80 jaar oud. CONSTANTINOPEL KRIJGT EEN KWASTJE VERF. Allw» één kleur. De gemeenteraad Van Gonstantinopel zal binnenkort een verordening afkondi gen waar Bij bepaald wordt, dat alle hui zen in de hoofdstraten der stad in de zelfde kletir moeten worden geschilderd. Tot de uitvoering dezer verordening zal worden overgegaan, zoodra overeen- stemming bereikt is over de meest ge schikte kleur. Naar verluid zal rood worden gekozen. Het gemeentebestuur heeft geen rede nen opgegeven voor deze merkwaardige verordening, welke krachtig oppositip heeft uitgelokt van de zijde der huisei genaars, winkeliers en hotelhouders. EEN DWERGENHUWELIJK. Te Antwerpen zijn onder groote be langstelling van de zijde der bevolking twee dwergen van Duitsche nationaliteit gehuwd De dwergen waren niet grooter dan 75 c.M. Het bruidspaar werd ge volgd door een stoet van 12 andere dwergen en trok overal veel belangstel ling. De huwelijksvoltrekking voor den burgerlijken stand geschiedde door een der schepenen, die hierbij de Du tsche taal gebruikte. Daarna vond de inzege ning in een der protestansche kerken plaats. NEDERLANDER GEARRESTEERD. Te Constantinopel is de Nederlander Henk Goemans, assistent-directeur van de American Match Monopoly Company door de Turkeche politie gearresteerd, onder beschuldiging de Turksche natio nale gevoelens te hebben gekrenkt. VAN HET DUIVELSEILAND ONT SNAPT. Volkomen uitgeput door de vermoeie nissen en het gebrek dat zjj tijdens een lange zeereis onder tropische zon heb ben geleden, zijn te Georcetown in Britsch Guyana, in een klein open bootje zes mannen aangekomen. Zij waren uit de Fransche strafkolonie op het Duivels eiland ontvlucht. De vluchtelingen, vijf Fr&nschen en een Spanjaard, hebben den autoriteiten de verzekering gegeven, dat zij niet lan ger dan veroorloofd is daar zullen blij ven en dat zij zich gereed maken om met dezelfde boot, waarmede zij reeds de 5 honderd mijlen vanaf het Duivelseiland hebben afgelegd, door te reizen naar Trinidad, dat nog driehonderd mijlen van Georcetown vandaan ligt. EEN JEUGDIGE ONTVOERDER. Tien jaar gevangenisstraf. Te Chicago is een veertienjarig scho lier tot een gevangenisstraf van tien jaar veroordeeld. Hij had zich zohuldig gemaakt aan het ontvoeren van een tweejarig kindje, dat hij, op esn graanzolder in de koude en zonder voedsel had achtgelaten. Toen men het kindje had ontdekt en naar een ziekenhuis vervoerd, is het kort na aan komst overleden. trale en bovendien voorzitter van béde lichamen), terwijl het nieuwe baconcon- tract nog steeds op zich laat -wachten (bet oude werd op 15 December, dus een hal! jaar geleden, geschorst), meent het blad, pdat er een groote ommekeer zal komen en dat de twee centrales (met de Rundvee centrale is het als zoo ver) voortaan nog alléén teeltregelend kullen optreden. Genoemd blad merkt verder op, dat de aftredende directeur de beide centrales' achterlaat met zeer gyoote tekorten en het concludeert, dat door dit heengaan tevens is bezworen het gevaar, dat de Varkens- centrale de geheele irinnelnandsche var- kensvlseschvoorziening tot zich zal trek ken. LANDBOUW- EN VEETEELT. HET HEENGAAN VAN DEN HEER VAN ZWANENBERG. Een nleuwa koert? In het heengaan van den directeur der Rundvee- en Varkenscentrale, ziet de „Vee- en Vleeschhandel" een symptoom van een nieuwe koers, die bij het crisis- belei'd wordt ingeslagen. Het blad is van oordeel, dat een groote fout is hersteld en dat het adviseurschap voor den heer Van Zwanenberg een veel meer aangewe zen plaats is dan het leidende directeur schap van twee centrales. Inmhddela vraagt 't hlad zich af, of nu behalve voor vleesch, óók „commercieele adv'zeurs" aan het driehoofdige college van Regee- ringscommissarissen zullen worden toege voegd voor de andere zoo belangrijke proi ducten, als b.v, boter, kaas en melkpro ducten; tuinbouwproducten; eieren sn pluimvee; granen enz. Nu geen afzonderlijke dlTecteur voor de Varkenscentrale zal worden benoemd (de rijksveeteeLconsulentiéJe Jong is im mers tevens directeur air Rundveecen- DE GEBRADEN WINDWIJZER) Trotsch pronkt de weerhaan op het huis Daar komt het onweer! Dat 'e niet pluis Di bUkitm (Hut entreft de bunt Qebraden liet men hem bier etun! HARDINXVELD. Juni. Geboren. Stoffel, z. van H. Dubbel dam en J- P- van der Linden. Corne lls Adrianus, z. van W. van Beuzekom en J. J van Mill. Teunar d. van K. Schreuders en T. Vogel. Geer- truida, d. van J. Overduin en N. #oom. Paulus Adrianus, z. van J. Stasse en M. Groene veld. Jean Aarthur, z. van J. Strijker en B. Boer. Ondertrouwd: T. Huisman en W. de Boon. L. van Winkelhoff en N. Hoo- gendoorn. Getrouwd, J. Stam en M. van Gelder. G. Dubbeldam en J. Dekker. Overleden: E. Sluimer, 27 j, H. de Mik. 79 j., wed. van A. Both. HOOQ-BLOKLAND. Juni. Geboren. Jacob, z. van F. J. 4e Wildt an A, den Braven. Gerrit, z. van H. Bakker en B- de Groot. GOUDA. 21 Juni. Goop. Zuid-Holland- eche Eierveiling G.A. (G Z.H.E.) te Gou da. Veiimgabenoht van 21 Juni. Aan voer 124.2U0 kippeneieren, prijzen: 56-56 K.G. f 2—2.10, 66-00 K.G. f 2.l0h-£.2O, Ï2 K.G. f 2.202.30, 02-64 K.G. f 2.30-2.60, bruine 66-06 K.G. f 2.20- 3, kleine eieren f 1.702, alles per 100 stuks, aanvoer 4000 eendeieren, prijzen: f 1.002.00 per 100 stuks; ganzen eieren f 46 per 100 stuks; kalkoen- eieren f 3 per 100 stuks. GOUDA, 21 Juni. Veemarkt. Aange voerd in totaal 1104 stuks, waarvan 04 alaohtvarkens. Vette van 14M>10 cent per pond, Londensche 1218 oent per pond levend met 2 pGt. korting; Gelder- fiche biggen 011. 240 magere varkens f 14—20 per stuk; 001 biggen, 11 runde ren f 160'175 per stuk; 66 nuchtere kalveren f 3—6.60 per stuk; 61 lamme ren f 68; 0 bokken en geiten f 3—6. Handel redelijk. Algemeen© markt. 404 partijen kaas, ie kwal. met rijlumerk f 21—-24, 2e kw. f 17k-20, zware f 25, extra zware f 27, alles per 60 K.G. 470 ponden boter. Weiboter 70—<76 ot. per pond. Handel vlug. 126.600 stuks eieren. Kippeneieren f 2 —2.60, eendeieren f 2-^2.50, alles per 100 stuks. 'S-GRAVENHAGE, 21 Juni. Haag sche veiling van land- en tuinbouwpro ducten N.V. 's-Gravenhage. Fruitveiling van Donderdag 21 Juni. Aardbeien 16— 20 cent per A.G.; kersen: vroege Duit sche 3030 cent, meikersen 20—20 cent, roode kersen 113—»10 cent, alles per K.G. - U11REQHT, 21 Juni. Groenten- en Vruchtenveiiing Utrecht en omstreken. Fruitveiling van 21 Juni. Aardbeien f 8 —22, kersen t 8h-tl9, roode fessen f 7 18, boschbessen f 17, alles per 1U0 pond. 'S-GiRaiVENHAGE, 20 Juni. Haag sche veiling van land- en tuinbouwpro ducten N.V. kruit veiling van Woensdag 20 Juni 1934. Aardbeien 20—80 cent per E.G., kersen: vroege Duitache 84—44 cent, meikersen 2440 cent, roode ker sen 10üi cent, alles per É.G. SQHOOtNHOVEN, 20 Juni. Veiling- benent van Schoonhoven en omstrexen. Nieuwe aardappelen (van (iü'1)4 cent, sp.nazie van 0—12 cent, postelein van 46 cent, snijboonen van 32—66 cent, stamprincesseboonen van 8266 cent, alles per K.G.; bloemkool van 3—0 cent, komkommer# van 4r— öcent, beiden per atuk, rabarber van 3—4 cent, wortelen van 3-t4 cent, beiden per bos, kropsla van 1—lH cent per krop; tomaten "an 614 cent, druiven van 35>40 cent, aaidbeien van 1015 cem, alles per pond perziken van 34 cent per atuk; meikersen van 12'16 cent per porAi. Zeer'veel aanvoer. Handel vlug. UTRECHT, 20 Juni. Veiling Utrecht en omstreken. Asperges wit f 621, blauw f 29, rabarber 16, wortels f 1 0 per -100 bos, kropsla f O.ÖO2.40, andijvie f 0.60—2 20, komkomme'-s geel f' 1—6, groen f 26, bloemkool f 1.50 8, groene kool f 2—6, spitskool f 14 per 100 stuks, zomerspinazie t 210, postelein f 26, snijboonen f 9—30, sui- kerboonen f 20h-47, tumboonen f 16, capuceiners f 6-16, peulen f 3-15, doperw ten f4-19, aardappelen f 5.10-9 81) p. 100 KG.; aardbeien f 226, tomatefi f 1' 11, pruimen f 1062, kersen 025, druiven blauw f 2440, framboéen f 20 73, roode bessen f 934, zwarte bes- «en f 611. kruisbessen f 23 per 100 pond, perziken f 519, pruimen f 7, meloenen f 15—49 per 100 stuks. I Exportveiling: Rabarber f 24, wor- te La f 24 per 100 bos, sla f 0502, an- dijvie f 0.501.80, bloemkool f 1.50 4 per 100 stuks, spinazie f 89, poste lein f 2—4„ tuinboonen f 4—6, peulen f 26, doperwten f 69 per 100 K.G.; aardbeien f 712, per 100 pond; me loenen f 40—43 per 100 stuks. Exportveiling: Tomaten A f 8.20 9.30, B f 7.00-620,1 C f 8—860, GC f 5.006.40 par 100 pond. Aanyotr I 42.500 pond.

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4