SCH00NH0VEN5CHE COURANT ïl Binnenland Stadsnieuws. O. 159 Plaatselijk Nieuvs Wie - wien? ZES BLADZIJDES MAANDAG 2 44LI ‘ÏW4 uk: 18S? «n S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. HAVEN 26 Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. Postrekening 18703. ur en *s av. eendeneieren ix en av. r en av. n en av. ir en ’s av. ar- K. Ineel op- nn” ppen DE TERUGKOMST. r en 's av. Zwammer- ge- niet niet kaal Berm- i avonds 0 10 uur en 5on. 0 uur, n.m. eeskerk. r, n.m. 2.90 L. Boone, en ’e av. 7 iaat te Hot bon naar Schoonhoven, waardoor reizl- eenvolgens Tavenu, den chauffeurs gors geruimen tijd moeten wachten. Ook bet mooie weer. 90 uur x>dt. Bennweg. uur, ös. M. M. >.30 uur en 10 uur en jrisnigt. .90 uur en F. W. Erd- n ’s avonds K. ir en 's av. van Apel- voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van 1OO öu^den verbe« AA Gulden bjj verliee van IVV «an een duim. UU een anderen vinzer. ABONNÉ’S, die rich aan bU lOVOIIMlftlIgf UW ongeschiktheid. LIGE-LAN- r. Hoekstra, Avondmaal j 'oekfitra. 0 uur en No, 8371. BLAU4IJUM MAANDAG 2 vJLI S534 Mt JAARGANG. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT te Maartensdijk afd. gem. koren. goed afgeloopen. Boskoop. Door het uitscheuren van een bout ie bij den nieuwbouw voor het sta tion Boskoop in de in October te openen spoorlijn Gouda—-Alp ren a.d. Rijn een circa 650 K.G. wegende ijzeren bint met De Koningin is in verband met de ziekte van Prins Hendrik in de Residentie te ruggekeerd. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Noordeloos De. P. Bouw te Melisant. onze administratie opgeven voor de verzekering, zjjn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd Ann Gulden bij QAA Gulden by verlies 900 Qulden bU verlle’ UW overleden. JUU van band of voet óVV van een oor. 10 uur en eijn. ur en av. 10 uur on ingk. tux en ‘eav. CRISIS-COLLECTE. Dinsdagavond houdt het Plaatselijk Crisis Comité een collecte. De nood is nog even hoog en de hulp nog even dringend' noodig als bij de vorige inzame lingen. Laat dus de opbrengst niet tegen vallen. Wie nog geven kan, aarzele niet. DE SCHOOLJEUGD OP REIS. Een prettiger dag dan dien van Vrij dag zullen de leerlingqp van de open bare school niet licht beleven. Zij trof fen voor hun uitstapje bijzonder geschikt weer, zonder regen en toch niet te warm en daarnaast werkten alle mogelijke fac toren mee om het reisje voortreffelijk te doen slagen. Onder die factoren namen zonder twijfel de goede voorbereiding en de uitstekende zorgen van het onderwij zend personeel, onder leiding van het hoofd der school, den heer Monshouwer de voornaamste plaats in. Door een en ander verliep alles buitengewoon vlot en deed zich geen enkel minder aangenaam incident voor. Het gezelschap, dat behalve de bege leiders 68 leerlingen van de 3 hoogste klassen telde, vertrok des morgens om 7 uur met 3 autobussen. De reis ging over VreesWijk en Utrecht naar Soestdijk waar een speeltuin het eerste tusschen- station vormde. Daarna ging men door naar Amsterdam. Tusschen bezoeken aan het Rijksmuseum en Artis, dat, met het aquarium, geheel werd bezichtigd, vorm de opnieuw een spealtuin een welkome afwisseline. Men heeft datar gegeten en natuurlijk heeft de jeugd een dankbaar gebruik gemaakt van de vele vermake lijkheden. Na het verblijf in den dieren tuin kwam men er nog een poosje terug en toen werd over Alp hen en Gouda de terugtocht gemaakt. Maar er stond nog een zeer aardig nummer op het program ma: Kersen eten in „De Kleine Betuwe” te Haastrecht. Hoe dat in den smaak viel, laat zich begrijpen. De heer Kom pier voorzag de kinderen allen van zijn aardige vlaggetjes en bij tientallen wuif den deze de talrijke menigte toe, die om half tien de jeugdige reizigers aan den Opweg opwachtte. Zóóvelen zouden er stellig niet weest zijn en ook zouden zij zich daar hebben opgesteld als weer T.A.V.E.N.Ü. het actieve fanfarecorps van de partij was geweest om den kin deren een prettige ontvangst te bereiden. Nog meer dan hen heeft dat den ouders en vooral den onderwijzers goedgedaan. Zij waren allen vol lof over dat sympa thieke optreden, waarvoor de vereeni- ging dan ook inderdaad hulde toekomt. Het gaf aan den intocht een bijzonder vroolijk karakter en onder de vroolijke tonen van Sari Marijs trokken de klei nen met stralende oogen aan de hand van Vader of Moeder vanaf de stadhuis- brug naar alle richtingen uiteen, doch niet, dan na op het voorbeeld van den heer Monshouwer drie luide Hoera's te hebben laten klinken, ze golden achter en.. Juni. Aanvoer 3000 eieren. Prijzen: Kip penleren f 1,90—2,20,21 f 1,852,15. Kaas f 0,19 per pond. Oranjegarde. Krimpen a.d. IJssel. Woensdagavond is een feestavond gehouden van de Oranjegarde. De avond stond onder lei ding van den voorzitter, den heer J. Seckel. Een nieuw gardelied „De reveil le” werd ingestudeerd. Er had nog een uitreiking van prijzen» plaats aan dege nen, welke de meeste portretten van wij len de Koningin-Moeder hadden ver kocht. EEN DROEVE PLECHTIGHID Alblasserdam. Vrijdag is aa den schoot der aarde toevertrouwd h< stof felijk overschot van het 18-jarig oontje van den heer M. van Herkt die deer da len door een droevig ongeluk os het leven was gekomen. Een groote chaar van belangstellenden was bij de pbhtig- heid aanwezig. Drie kransen dekt de baar, waarvan twee van de famie en een krans van zijn medeleerlingei uit de hoogste klasse van de openb. agere •obool 1. Het hoofd dezer «oho, de heer J. de Kramer, was met dez klas ook aanwezig op het kerkhof. in de groev was do hoor Kamer V.m. 10 uur an Heijst. L. V.m. 10 are Belijde- uur, Ds. D. 10 uur en Urman, van UIT DE KAMER VAN KOOPHAN- f DEL. De heer Groenen geïnstalleerd. In de Donderdag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken, heeft de voorzitter de heer Hermann A Schreuder, den heer P. J. Groenen al hier met enkele woorden geïnstalleerd als lid der afdeeling Kleinbedrijf, in de va cature wijlen den heer J. Kortland. De heer Groenen verklaarde, al het mogelijke te zullen doen om zijn voor ganger op waardige wijze te vervangen en een goed lid der Kamer te zijn. Ds klachten over poet on spoor. waren bij de Kamer 10 klachten van veel geraas van een hoogte van 11 meter gevallen. Het gevaarte stortte neer op an- derhalven meter van een arbeider, die daardoor aan een zekeren dood ontsnap te. Niemand ia gedeerd. Bergambacht. Het mond- en klauw zeer, dat geheerscht heeft onder het rundvee van den bouwman F. Maaijen, is weder geweken, zoodat thans deze ziekte bier niet meer voorkomt. De heer W. A. den Haan, dieren arts alhier heeft een perceel bouwgrond aan de Kadijkache Laan aangekocht om daarop een woning te laten bouwen. Het stofvrij maken van deh pro vincialen weg van hier tot Gouda, is thans geschied, wat een zeer groote ver betering blijkt te zijn voor het verkeer en voor hen, die langs dien weg wonen. De collecte voor het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in Nederland heeft f 28.52 opgebracht. Vrijdag hebben de leerlingen der hoogste klassen van de le openb. Lage re school e enreisje gemaakt. Met drie autobussen van de Reederij op de Lek werd de reis ondernomen naar Wasse naar en omstreken. Hoewel de lucht ’s morgens dreigend was, is het weder nog veel medegevallen, zoodat dit aan de vreugde der kinderen geen afbreuk heeft gedaan. Des avonds negen uur kwamen ze terug en het was aan de jolige ge zichten te zien, dat zij volop hadden ge noten. kan het aan banden leggen der vrijheid onverdragelijk worden. Wat de drijfvee- ren en de bedoelingen van de omwente- laars van 1 Juli zijn geweest, is nog niet duidelijk. Volgens sommige berichten zou generaal Von Schleicher in verbinding hebben gestaan met een huitenlandsche mogendheid, uit andere tijdingen moet men opmaken, dat de nieuwe revolutie voortkwam uit een druk van de rechter zijde of in het leger. Zulke krampen en schokken door het nog steeds zieke Europa, vertragen niet slechts het herstel, maar zijn ook niet zonder gevaar voor het geheele wereld deel. Het is immers niet waarschijnlijk, dat een nieuw systeem in Duitschland zonder gevolgen kan blijven voor andere landen. Indien dat nieuwe stelsel zou gaan in linkse he richting, zou het ver moedelijk leiden tot een sterke beïnvloe ding door de uiterst linksche groepen, welke invloed ook over de grenzen merk baar zou worden. Wanneer het nieuwe systeem zou gaan in rechtsche koers, zou een gevolg waar schijnlijk zijn, het weder inhalen der Hohenzollern's en als gevolg daarvan be moeiingen van het buitenland met Duitschland’a aangelegenheden. Duitschland, dat sinds 1914 van de eene ellende in de andere ia gekomen, maakt ook nu weer eens levensgevaarlijke crisis door. Zijn financiën zijn uitgeput, zijn handel en industrie zeer verzwakt, het vertrouwen van het buitenland in Duitschland is zoo geschokt, dat er niet veel meer van over is, vrije-gedachten- uiting is verboden, onder gebrek en on derdrukking leeft de bevolking. Dit is een toestand, die natuurlijk niet kan blijven voortduren en we moeten verwachten, dat er voor het einde van dit jaar her nieuwde kramptrekkingen door Duitsch land zullen sidderen. Hierbij zal vermoedelijk de vraag, die Lenin reeds steldte „WSe-wlen” beslist moeten worden: wie zal den ander (wien) verslaan? We hebben onlangs in een artikel her innerd aan de gebeurtenissen van 1914, aan het eerste bloedige feit van dat jaar, den moord op den Oostenrijkschen troon opvolger en zijne gemalin. Na die revol verschoten .in Serajewo heeft de mensch- heid nog geen rust gekend. De wereld is opgejaagd van de eene schrik naar de andere en nog altijd leven we in een toe stand van afwachten, uitzien, hopen, vroezen. We weten, dat de wereld nog lang niet tot herstel is gekomen, we blij ven afwachten op het einde der schokken en op het begin van een vaste en zekere verbetering der maatschappelijke 'toe standen en we vreezen nieuwe rampen of botsingen. In de 20 jaren, die na 1914 zijn ver streken, is de begeerde rust niet geko men. Uit Duitschland, Oostenrijk, Span je, Frankrijk, komen regelmatig berichten over groote en kleine conflicten, botsin gen. strijd, aanslagen enz De aanleidin gen daartoe verschillen weinig en komen neer op ontevredenheid van de bevolking met de wijze, waarop de regeeringen han delen. Natuurlijk zijn er in Duitschland ook velen, die niet ingenomen zijn met de Hitler-koers. maar toch is hetgeen daar deze dagen is geschied en misschien nog gebeurt, niet te zien als een uiting van ontevredenheid van het volk. Tot zoover is het niet kunnen komen. Voor het volk zelf zich had kunnen uiten voor of tegen een nieuwe koers, was de poging, om die te ondernemen, reeds onderdrukt. De jomwenteling was wel voorbereid, maar *niet begonnen en het is d'us niet uitge- tnaakt, of de mannen, die op Hitler’s val uit waren, veel of weinig medestanders gevonden zouden hebben. De krachtige en bloedige wijze, waarop Hitler deze poging tol omverwerping van zijn gezag fyeeft onderdrukt, is vol strekt geen waarborg, dat zulks niet weer geprobeerd zal worden. Louter op vrees en geweld kan geen regeering aan het be wind blijven en ook voor de Duitschers, die wel houden van een ijwren tucht, van een gebieder met een.zweef in de hand, Zoodra de kist neergelaten, trad INBRAAK. Moercapelle. Vrijdagnacht hebben on bekenden zich door opschuiving van een raam toegang verschaft tot de woning van de wed. H. in de Dorpsstraat. Daar de wed. haar zoon riep, zijn de daders zonder iets mede te nemen, op de vlucht geslagen. De politie is nog naar hen op zoek. Moercapalle. Op de Donderdag 28 Juni gehouden eierveiling waren aangevoerd 11437 kippeneieren; prijzen f 1.852.80; 146 eendeneieren f 1.752.60 alles per 100 stuks. Zilveruien 5 ct. per kilo. i Nieuw poort. Bij den agent der beidsbemiddeling staan als werkzoeken den 12 personen ingeschreven, van wie 6 geheel werkloos zijn. Te Langerak zijn deze gevallen respectievelijk 10 en 4. Werkendam. De Ghr. Houtbewerkers- bond heeft met groote meerderheid, van stemmen benoemd tot hoofdbestuurder (onbezoldigd) den heer G. Ippel Az. -— Het aantal werkloozen is in deze ge meente weer merkbaar toegenomen. In den laatsten tijd hebben zich circa 400 personen voor onderstand, aangemeld. DE TOESTAND VAN PRINS HENDRIK Iets minder gunstii, doch geen gevaar. Zondag om half elf is bt volgende bulletin verspreid omtrent dn gezond heidstoestand van Prins Hadrik; „De .•toestand van dftp Prins was tedenavond iet« minder gunstig, in verbaid met een lichte temperatuursverhooging’. De doktoren Hannema ei Goteling Vinnis hebben Zondagavond weer een langdurig consult gehouden ta palsize Noqrdeinde. Als zich geen ver',ere com plicaties voordoen, is echter gen levens gevaar aanwezig te achten. Naar verluidt, heeft de hartatidoening van den Prins een lichte bronhitis ten gevolge gehad, welke echter no niet tot verdere complicaties heeft gelei, De Prinses blijft nogln Enge land. Prinses Juliana heeft in verand met de, gunstige berichten omtren den ge zondheidstoestand van Prins Sendrik, afgezien van haar aanvankelijk voorne men. om haar verblijf in Londn af te breken. Gistermorgen woonde Prinses Juliana den dienst in de Ned. Herv. Kerlte Lon den bij, die geleid werd door Dt J. van Dorp. Er was een groote opkenst van de Nederlandache kolonie. Met de Prinaea vereenlgden rich de leden der gemeenten in een geld voor het herstel van den Prins. Gistermiddag heeft de Prinses »og den polowedstrijd gevolgd van de EaHngham club tUMchen het Engelsche en ht Ame- rikaansche team. Na den wedatrd heeft Prinses Alloe, die met lord Athlae aan wezig was, een zilveren wiaaelbeer uit gereikt aan het winnende Amerikanache team. Prinaea Juliana zal heden eenbezoek brengen aan de Nederlandache hfjea te Oharlton. de verzending van kranten liet veel te wenschen over. Inmiddels is in dit laat ste bezwaar voorzien. Doch pogingen om de pos (verzending te veranderen, hebben gefaald Het bleek door te hooge kosten onmogelijk een extra-treinverbinding tot stand te brengen. Ook de directie van de Schoonh. Plateelfabriek had een klacht ingediend over de slechte verbinding, daar bij de huidige dienstregeling het personeel, woonachtig te Gouda, een uur na sluiting der fabriek op verbinding met Gouda moet wachten. De directie der Ned. Spoorwegen heeft inmiddels in ernstige overweging genomen om in Oc tober de betreffende trein een uur vroe ger te doen vertrekken. De Kamer zal de adressen richten aan de directie der Ned. Spoorwegen en den directeur-generaal der posterijen. Advertentiön1-6 regels t1,80; elke regel meer 0.20; derde plaatsing huiven prijs. Adver tentiön worden gratis ge plaatst in „De Gorcumsr". 30 uur en 10 uur en naar voren, die erop wees, dat het leven was een bloem: kortstondig. Zoo ook was het met hem; in zijn prille jeugd een teere stengel, die de ouders veel zorg baarde, groeide hij toch flink op en het gezonde lichaam mocht de overwinning behalen. Gezond en vroolijk vanaard werd hij de geziene kameraad en de graag geziene leerling. Maandag verliet hij vlug de school om den verderen tijd te kort enmet werken en spelen en spe lende en werkende heeft hij den dood gevonden. Het was stil in de klas Dinsdagmor gen toen de droeve doodstijding werd meegedeeld en als bewijs van liefde ga ven de leerlingen deze bloemen. Bloemen gaan gauw verwelken, maar de herinne ring aan hem zal. lang blijven voortle ven. De droefheid der ouders en familie kon spr. niet omschrijven, daartoe kwam hij woorden tekort, doch een troost moge het u allen zijn, zoo sprak hij, dat we zoggen kunnen, dat we allen veel van hem hebben gehouden. En dan ie u dit niet aangedaan door meute hen, maar God heeft hem tot zich genomen, mls- achien wel om nog erger smart hem en u te boaparen. Met een „ruat zacht” goe de kameraad en leerling” besloot spr. zijn Indrukwekkende toeapraak. De heer den Ouden, bedienaar, weea op de ernat van dit droevig aterven, zijnde een roepatem voor ona allen. Een ding staat vaat, aldua apt.'. God kent uw leed, en Hij kan ook de krachten geven om verder te gaan door het leven. Namens de familie bracht apr. dank aan hen (de doctoren en twee leden dor E.H.B.O., van wie een tegenwoordig was op het kerkhof), die getracht hebben het leven nog te redden. Ook dankte epr. allen, die van hun deelneming blijk ga ven, den heer Kramer, die deze week meeleefde met de bedroefde oudera en de medeleerlingen voor het bewija van liefde in dezen krana, als laatate groet van de school. Het deed weldiep ontroerend aan, dat de vriendjes van de school tot het laatate oogenblik bleven staren in de ge opende groeve, zoodat de heer Kramer hen moest waarschuwen, mee te gaan Arksl. De nieuwe steunregeling ia voor onze gemeente als volgt: Voor een gezins hoofd f 8, voor ieder gezinslid daarboven f 0,75 en voor kostgangers f 6 per week. Voor dubbel uitgetrokkenen zijn de be dragen reep, f 7 en f 5,50. Voor niet-ge- organiseerden nog f 0,50 minder. Huur- toealag boven f 2 per week 2/8 daarvan tot een maximum van f 1. Op 14 Augustus zal de gem. zang- vereen. „Eendracht maakt Macht” deel nemen aan het zang- en muziekconcours en uitkomen in de late Er ingekomen van belanghebbenden In Schoonhoven over de gewijzigde zomer- dionstregeling bij de posterijen en de spoorwegen. Het hoofdbezwaar was blijkens de toelichting van den Voorzitter dat de Beurstrein van Amsterdam te laat in Gouda aankomt om verbinding te heb- E. >.80 uur en I Vomchiint Maandag, Woensdag en Vrijdag. 1’iijHbU vonruitbota- ling: voor Rrlioonhovnn nor 8 maanden f 110; P- P'»"t f 1.60. Mol vnraokoring 10 oonls moor. Scheepsbouw. Capelle a. d. IJssel. Van de scheeps werf der firma A. Vuyk en Zonen is met god gevolg te water gelaten een motor- treiler voor de reederij A. v. d. |Kwan en Zn. te Scheveningen. De afmetingen zijn 31x6.80x3.15 M. Het schip is uitge rust met een 150 P.K. Kromhoutmotor en is gebouwd voor de haringvisscherij. Schoolreisje. Capelle a. d. IJssel. De leerlingen van de openbare school aan de Nic. Beetsstraat maakten onder leiding van het personeel een reisje per autobus naar Oostvoorne. Hoewel ’s morgens bij het vertrek het weer zich somber liet aanzien, bleef het droog en kwam ’s mid dags de zon door de wolken. Toen 's avonds 7 uur de ouders hun kinderen bij de school afhaalden, was het aan dè kleinen te zien, da zij een dag van v< genot hadden meegemaakt. Geslaagd. Capelle a. d. IJssel. Mej. T. Wouda is Vrijdag te Rotterdam geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Capelle a.d .IJssel. De onlangs op gerichte oranjevereeniging „Wilhelmina” telt reeds 120 leden. Glaaaen-Nlouwkerk. Voor de betrekking ala voorzanger en -lezer (vacature P. Os kam) in de Ned. Herv. Kerk hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Mej. J. Breur ia geslaagd voor on derwijzeres; Mej. Van Bekkem behaalde het diploma boekhouden (Ver. van Leer aren.) De heer K. werd Zaterdag aange reden door een auto, met het gevolg, dat hij zich verwondde en ook zijn rijwiel gehavend werd. Dr. Huetlng hooft de eerste hulp verleend en alle schade word vergoed. Na verbonden to zijn kon bij huiswaarts koeren. QlsHon-Oudokerk. Het Polderbestuur van Glesaen-Oudebonedenkerk zal Woens dag 11 Juli aanbestedon het tweemaal schoonmaken van vlieten en waterleiding Zie advertentie in dit nummer. Goudrlaan. De collecte voor do b,bel- verspreiding heeft ruim f 12 opgebr&oht. Concert Goudrlaan. De collecte voor de bijbel- harding” van Noordeloos gaf Zaterdag avond hier een concert. De verschillende nummers werden keurig uitgevoerd en vielen bij het publiek goed in den smaak. De bloempjesverkoop ten bate van de voreeniging bracht ruim f 81 op. Een verrassing. Hel- sn Boelcop. Vrijdagmiddag werd don leerlingen van de Openb. Lag.^chool een aardige verrassing bezorgd. Toen het jonge volkje dien middag gereed stond de school te betreden, comman deerde het hoofd der school rechtsom keert en deelde mede, dat er in plaats van geleerd, gesmuld zou worden door ’n bezoek te brengen aan de kersepboom- gaard. In optocht trokken de leerlingen door de gemeente, vervolgens langs de Groene Kade, naar Over-Heicop, waar in de kersenboomgaard van den heer -Bak ker de optocht werd ontbonden en ieder naar eigen keus een plaatsje kon ver overen, Daarna werden de leerlingen vpl- op onthaald op de heerlijke vruchten en mochen zij bovendien een fl/lnke portfe meenemen. Onnoodig te zeggen dat er op dien middag volop genoten ia in den boomgaard. Opgewekt werd de terug tocht aanvaard. Luid zingende mar cheerden zij de Groene Kade af, waar nog wat werd gerust en de voorraad nog eens aangesproken. Op het schoolplein werd de stoet ontbonden en haastten de kleinen zich huiswaarts om ook de huil- genooten van de vruchten te doen ge nieten. Een woord van hulde ia hier op zijn plaats aan de milde gevers en aan het onderwijzend personeel. Zelfa de oud-leerlingen waren niet vergeten. Krimpen a.d. IJssel. De heer P. Boon heeft ontslag genomen ala ouderling der Ned. Herv. Kerk. Krimpen a.d. IJssel. Eierveiling 27

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 1