C 7^ Buitenland. Na Hitler's ingrijpen TOM DE NEGERJONGEN L/ Nog vele slachtoffers. Binnenland HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct Deruitersvandennacht En m'n DUBBEL STER kletsnat da's ergerf Gemengd Nieuws j Nieuws in een paar regels TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOB ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Mnonhmmeht Cour»* WOENSDAG 4 JULI 1SS4 Wal gebeurt er mei Von Papen? ten laste kon worden gelegd en prins Auwi verblijven te Potsdam. Verder evrluidt, dat o.m. gefuaileerd zijn een lid van het gevolg van den kroonprins, Von Mvildener en een der oudate S.A.-leiders, de groepleider Gerht, een oorlogavlieger, die groote bekendheid heeft verworven door zijn onverachrok- kenheid bij luchtgevechten en die daar voor gedecoreerd ia. Hltler» optreden goedgekeurd. In een gisteren gehouden zifting van het rijkskabinet, heeft Hitier een uitvoe rige beschrijving gegeven van den hoog verraderlijken aanslag en de onderdruk king van het oompiot. Hij betoogde, dat 'n bliksemsnel optre den noodzakelijk was, daar er anders ge vaar bestond, dat duizenden menschen- levena zouden zijn vernietigd. Rijksweerminister v. Blomberg dankte den Führer in den naam van het rijks kabinet en de weermacht voor zijn vaat- Hoewel van officieele zijde reeda Maan dag verzekerd werd, dat de zuiverings actie tegen de S.A.-leiders beëindigd waa, gaat die actie nog ateeda voort tegen S.A.-leidera, die er van verdacht worden handlangere van Roehm te zijn. Talrijke huiszoekingen hebben plaats en de eigendommen van de gevluchte S.A.-leiders zijn gedeeltelijk in beslag ge nomen. Het zal nog wel geruimen tijd dhren, voordat wij hier met eenige zekerheid kunnen zeggen, hoeveel slachtoffers de bloedige onderdrukking van Hitlera te genstanders heeft geëischt, want er heb ben nog steeds terechtstellingen plaats en de berichten omtrent het aantal der ter dood gebrachten, loopen zeer uiteen. Zestig executies? Tegenspraak van officieele zijde Reeda een paar dagen loopt het ge rucht, dat in een oude cadettenschool in een voorstad van Berlijn 60 opstandige S.A.-leiders zijn terechtgesteld, nadat I beraden en moedig optreden, waardoor ieder van hen gedurende drie minuten hij het Duitsche volk voor den burgeroor- gelegenheid had gekregen, zich te ver- log had gespaard, antwoorden. Be executie vond plaats door Het rijkskabinet keurde daarna een «en vuurpelotn en de veroordeelden wer- I wet goed inzake maatregelen van nood den niet geblinddoekt, terwijl tromgerof- weer, waarvan het eenig art kei luidt fel de schoten grootendeels onhoorbaar „De voor het afslaan der hoog- en land- maakten. Dit bericht meldt verder nog, j verraderlijke aanvallen op 30 Juni, 1 dat tal van geëxecuteerden onmiddellijk voor de schoten knalden, die een einde aan hun leven zouden maken, uitriepen: Ik ben onschuldig, Heil, Hitier, Duitach- land. Nadat de eerste 00 executiea voltrok ken waren, werd het vuurpeloton afge loat, daar de mannen volkomen uitgeput waren. Het verluidt zelfs, dat nog tal van andere veroordeelden gefuaileerd zijn. ,Als deze berichten juist zijn, dan" ia het bloedbad, dat in Duitachland ia aan gericht, al heel groot, doch ze worden te Berlijn van officieele zijde tegengespro ken. In ieder geval is Maandag de eige naar van het hotel te Munchen, waar Roehm placht te vertoeven,, Karl Zehn- tner, doodgeschoten, evenals de advocaat Glaser, die ook tot den kring van Roehm behoorde. Voorts blijkt, dat ook Gregor Strasser, de voormalige aanhanger van Hitler, die in 1932 tengevolge van geschillen buiten de nat.-Soc. partij werd gestooten, be hoort tot de te Berlijn gefusileerden. Officieel is medegedeeld, dat het aan tal personen, dat tot nu toe in Duitach land wegens hoogverraad is terechtge steld, bedraagt 46. Het ia onzeker, of hun naflien gepubliceerd zullen worden. Prlng August Wilhelm vsrhoord. Nog Maandag la Prins August Wil helm bij minister Goering ontboden, en aan esn scherp verhoor onderworpen. Goering deelde den prins mede, dat hij werd verdacht bij het complot betrokken te zijn. Prins Auwi ontkende ten »tellig- ste en heeft blijkbaar alle vragen op be vredigende wijze kunnen beantwoorden, want na zijn verhoor, begaf hij zich naar zijn paleis te Potsdam, waar hij volko men vrijheid geniet. Goering deed ook nauwkeurig onder zoek naar de gedragingen van den ex- kroonprins, wlen blijkbaar evenmin iets 2 Juli genomen maatregelen zijn als noodweer van den staat reohtmatig."' Voorts is o.a. een wet aangenomen over aanwending van economische represaille maatregelen tegen het buitenland, welke noodzakelijk is geworden door de bedrei ging om dwangmaatregelen van den kant van het buitenland in het goederen- en betal'ngsverkeer tegenover Duitachland. OntilagaanVrags van Von Papsn? Omtrent bij geruchte aangekondigde wijzigingen in de regeering bestaat nog geen zekerheid, Eenerzijds wordt gemeld, dat Von Pa pen gisteren bij het kabinet zijn ontslag zou hebben ingediend, maar dat dit tot dusver niet is aanvaard. Volgens een ander bericht ontving Von Papen een uitnoodiging om den kabi netsraad te komen bijwonen, toen deze reeds bijna twee uur aan den gang waa, doch hij zou dit beleefd maar stellig heb ben geweigerd. Hitier zou vergeefs ge tracht hebben hem te overreden op zijn besluit terug te komen en na een gesprek van een kwartier zou Von Papen weer zijn vertrokken. Gisteren werd van verschillende zijden gemeld, dat Von Papen ala vlce-kanselier zou woïflen vervangen door Goering en dat de eerste een functie buiten de re- geering zou worden gegeven. Di ix-kroonprlps verbannen? Het heet, dat ed Duitsche regeering tot verbanning van den ex-kroonprins en prins August Wilhelm besloten heeft. In politieke kringen verluidt althans, dat belde prinsen zich hebben moeten ver plichten, hun domicilie voorgoed in Ne derland te vestigen. De adjudanj van den ex-kroonprins verklaart echter, dat laatstgenoemde nog stoedls verblijf houdt in zijn woning te Potsdam en dat de geruchten omtrent zijnl vuoht naar Doorn en zijn uitwijzing uit Duitsohland onjuist zijn. DE SPELLINGSKWESTIE. Ministerraad houdt de be- elieeing aan. In de gisteren gehouden vergadering van den Ministerraad heeft het spellings- vraagstuk een onderwerp van bespreking uitgemaakt. Een beslissing daaromtrent is echter aagehouden tot een volgende vergadering van den Raad van Ministers. HOOFDINGENIEUR PROV. WATER STAAT UTRECHT. De Provinciale Staten van Utrecht heb ben g.stermorgen tot hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat ala opvolger van den eervol ontslagen ir. A. A. Mus- sert, ir. F. E. Enschedé te Groningen be noemd. POLITIEK VAN DE DAAD. Verkiezlngzrelletiet te Enzchede Vandaag wordt in verband met de sa menvoeging van Enschede en Lonneker, in Enschede de verkiezing gehouden voor den nieuwen raad der vereenigde gemeenten, welke 37 leden zal tellen. Er is voor deze raadsverkiezing een bijzon dere activiteit aan den dag getreden. Gisteravond heeft de N.S.B., hoewel deze partij geen candidaatenlijst heeft ingediend, een vergadering gehouden, waarin ir. Mussert het woord voerde. Voor deze vergadering werd o m. door middel van strooibiljetten reclame ge- maakten dat gaf Maandagavond en dien nacht aanleiding tot vrij ernstige onge regeldheden. In Glanerburg zijn na af loop van een O. S. P.-vergadering eeni ge colporteurs van de N.S.B. ernstig mishandeld. Ze werden door een groep personen overvallen en op den grond ge worpen. Een man en zijn vrouw, die tot de N.S B.-colporteerders behoorden, wer den zoo ernstig toegetakeld, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De man kreeg o.m. een kaakfractuur Een andere N.S. B.-colporteur kneusde drie ribben. Ook in Enschede zelf n.l op den Voortsweg ie er «en vechtpartij geweest, waarbij eenige N.S.B,-ere zijn mishandeld. Door zeer uitgebreide poli tiemaatregelen werden vannacht verdere ongeregeldheden voorkomen. Er zijn eenige arrestaties verricht. Ontwikkeiings cursussen. Alblasserdam. Ged. Staten hebben niet goedgekeurd de subsidie voor de huis- vlijtschool -over 1934 (bedrag f 300), welk bedrag de raad in mindering bracht op de uitgaven- voor ontwikkelingscursus sen De commissie voor deze cursusseu krijgt daardoor de beschikking over het volle bedrag van f 1700, zoodat deze cur sussen in het najaar 1934 volledig kun nen worden gehouden. De rijkavoorechotten voor grond aankoop, zullen van 6 procent terugge bracht worden op 4 procent. Dit geeft een besparing van ciroa f 8000 op de uitga ven der gemeente. Ook* zal deze verla ging van invloed kunnen zijn op de hu ren der woningen, die hier veel te hoog genoemd kunnen worden. De boerenknecht J. van A. raakte Vrijdag bekneld tusschen een wagen be laden met hooi en een hek. bij de oprit. Door het wegzagen van een paal kod de vperman uit deze netelige positie wor den bevrijd. Eerste hulp. Alblaiserdam. Vrijdag deed de twee de,, groep leden van de vereeniging E.H B.O. examen ter bekoming of vernieu wing der diploma's. De heeren A. van 't FEUILLETON. door BI DO WELL CUD .UM, 41, Iemand, die wij beiden kennen, heeft boosaaardig met uw vader gesproken," vervolgde Tresier, zonder op het in de redevallen te letten; heeft hem voorge- test voortgaan? WH U zioh onderwov- 1 pen? Moet uw vader opgeofferd wor- I aen?" Het meieje schudde het hoofd. „Neen," zeide zij. Tosn vervolgde sij met een plotselinge uitbarsting van woede, terwijl aU haar stem met de I grootste moeite dempte: „maar wat kun nen wij doen? Ik heb vader gewaar schuwd. Ik heb hem alles verteld, wat u mij nu vertelt. Hij laohle en ik werd boos. Toen werd hij ook djrifiig en d't is er het gevolg van. 0, hij haat u, om dat hij Jake's leugens gelooft En hij logen om hem tegen' mij tegen ons te I spot met al mijn beschuldigingen tegen bevooroordeelen. En uw vader heeft zijn verhalen geloofd, zonder de waarheid ervan te onderzoeken. Daarna heeft hij met u gesproken. Wat er tusschen u is voorgevallen, weet ik niet, zal ik ook niet trachten te onderzoeken. De uitslag is meer dan voldoende voor mij. U .s onge- Jake en behandelt mij erger dan een of andere malle, kletsende meid. Hoe kun nen wij dan iets doen?" Het was de laatste vraag, die de brandende lont in het kruit wierp. Zij had zichzelve met hem samen genoemd, en Tresier, die slechts naar de kleinste uieei uau yluul/cuuw yuui mij. u jö uugo- 1 ou nwioi, uio oicliiwj naai ur ruu.urcie lukkig, u is al dagen lang buitengewoon i gelegenhe d zocht, schoot dadelijk toe nu ongelukkig geweest. U heeft veel ge- deze hem geboden_werd. Zij$ ernstig 8chreid en nu heeft u teekenen van ge weld op uw armen.''' Diana wendde het hoofd af, haar hoofd was gebogen en haar oogën wa ren op de gebroken lamp gericht. „Zal ik voortgaan?" vroeg Tresier, „zal ik de gêheele geschiedenis vertel len? Ja, dat zal beter zijn." Diana knikte zonder hem aan te zien. „Het mfeeste ervan is u bekend, maar misschien heeft u het niet uit hetzelfde oogpunt bezien als ik." Zijn toon was zeer zacht, er lag een groote d'epte van ernst in. „Wij zitten allen te midden van een lage samenzwering en het is onze plicht om daar een eind aan te maken. Uw vader «wordt bedrëgd. U weet dat Eu u wordt bedreigd met een huwelijk met een schurk, die van de wereld weg geveegd behoorde te worden. En dit is het werk van een man. die naar wij meenen de geesel van deze landstreek is: d:en wij Rood Masker noemen, of Jake Harnach, naar gelang dor om standigheden, waar en hoe w1J hem ont moeten. Moet 4it alles nu zonder pro- e: gelaat verzachtte. Een vriendelijke lach kwam langzamerhand in zijn oogen en D;ana werd door hun liefkoozenden blik geboeid. ,Wij kunnen iets doen. Wij zullen Iets doen," zeide hij. „Niet ieder afzonderlijk, maar samen, jij en ik." Er was iets 'n zijn manier, dat het meisje de oogen deed neerslaan. Er lag een gloed, een licht in zijn oogen, dat hij haar nooit te voren had laten zien, en haar vrouwelijk instinct deed haar hart zoo snel kloppen, zoo wild, dat zij beefde en zich zenuwachtig bewoog. i „Diana," vervolgde hij, zacht een van haar handen opnemend en vasthou- i dend, zoodat de wreede verwondingen aan haar polsen zichtbaar werden. „Geen man heeft het recht een vrouw aan te i raken om haar pijn te doen. Een vrouw heeft het recht om van haar manna- lijke fam'lieleden te eischen, dat zij haar zullen beschermen en al« zij haar in den «teek laten, dan verkeert zij in derdaad in nood. Dit," vervolgde hij, de wonden met zijn Vinger aanrakend, ,4e het werk van je vader, van den man, die de eerste moest zijn om Je ts be schermen. Je bent treurig alleen zoo alleen, dat ik er bet eind niet van zou kunnen voorzien, als hst soo voort moest gaan. Diana, ik hsb je Hef, en ik wil j« hebben, om voortaan je bssohsr- mer te kunnen zijn. Je zult in de toe komst Iemand noodig hebben, die je met har^ en ziel steunt, lk zie dat al aan komen en jij ziet het ook. Zeg, mijn klein meisje, het noodlot heeft,ons sa men Qin een stormachtige zee geworpen; het s toch zeker mijn plicht te helpen met al de liefhebbende zorg en hulp, waarover ik te bescta kken heb. Geloof mij, ik ben geen praatjesmaker. Ik be weer zelfs n'et, dat mijn bescherming I zooveel waard is, als die van onzen I ouden Joe, maar zooals ze is, behoort ze jou toe zoolang ik leef, of je mij op den koop toe wilt nemen of niet." Diana had tijd gehad om van haar eerste verlegenhe d te bekomen. Zij wist dat zij dezen man 1 efha-d, dit reeds bijna van het eerste oogenblik af had gedaan, Hij was zoo andera dan alle mannen, die zij op de hoeve gekend had. {Zij be greep, zonder zich te schamen, het gevoel, dat de oorzaak was geweest van haar eerste waarschuwing aan hem. Zij had nooit getracht zichzelve om trent hem te bedriegen. Het eenige waar voor zij bang was geweest, was, dat zij door een of andere handeling hare ge- voe'ens voor hem zou verraden en zich daardoor zijn verachting op den hals zou laden. Zij was zeer eenvoudig en eerlijk. Zij had feitelijk noo't omgang gehad met haar eigen geslacht. Haar vader, die haar gedurende haar geheele leven als een gewillige slavin steeds bij zich had gehouden, had daarvoor gezorgd. En zoo was zij op haar e'.gen hulpmiddelen aangewezen met het u'tstekend gevolg, dat zij was opgegroeid met een gemoed, dat geheel onbesmet was door wsreld- iche gedachten. En nu deze man tot Hof en D W. Hollander behaalden voor de tweede maal hun 5-jarig diploma De heeren J. Verloop, S. M Busee en P. Borsje zagen voor de eerste maal hun 5-jarig diploma vernieuwd, terwijl voor het tweede leerjaar het diploma werd be haald door mej. van Driel en den heer P Verzee Arkel. De door den gemeente-ontvan ger ngediende rekening over 1933 sluit voor wat den gewonen dienst betreft in ontvangsten op f 52.891,12, in uitgaven op f 42.63318, batig saldo f 10.257,94; voor wat den kapitaald.enst betreft m ontvangsten op f 983,21, uitgaven f 903,40. batig saldo f 79,81. Op Zaterdag 7 Juli houdt de Ned. Trekkersbond hier een weekend in de jeugdherberg. Vele leden gaven zich -eeds op voor het houden ran sen ker sen tocht op Zondag 8 Juli. Voor een overvolle kerk trad Zon dagavond hier op De. A. de Kat Ange- lino, N.H, predikant te Emmen, voor heen te Gorinchem. Door het bijplaatsen van banken en stoelen in de gangen^ konden allen tenslotte een plaatsje krij gen. Voorvork gebroken. Bergambacht. Door/het breken van de voorvork van zijn rijwiel viel het 11- jarig .zoontje van den heer W. B. op den grond. Hij werd bewusteloos opgenomen en per auto naar de ouderlijke woning vervoerd. Vermoedelijk heeft hij een' her senschudding opgeloopen. Een zoontje van den heer P. de L., die achter op het rijwiel zat, is ook gevallen, waarbij hij een groote wond aan zijn hand be kwam; er werden bovendien drie tanden uft zijn mond geslagen. Goudrlaan. Mej. Veldstra, onderwijze res aan de 0. L. S., heeft met ingang van 1 October als soodanig ontslag aan gevraagd. Bij den landbouwer T. Vonk heeft een zeug niet minder dan 22 biggen ge worpen, Raadsbesluiten. Herdinxveld. Tegen Vrijdag j.l. was een raadsvergader.ng belegd om nog maals van gedichten te wisselen over het voorstel van burgemeester en wet houders om dfe regeling van den minis- i ter van sociale zaken inzake uitvoering 1 j van den aanleg van het gedeelte rijks weg tusschen Buldersteeg en Schelluinen in werkverschaffing te accepteeren en i deel te nemen in de meerdere kosten ad I f 29.000. Dit voorstel was in de 25 Juni I gehouden vergadering verworpen. I De voorzitter deelde mede, dat alle bo- i naf de arbeiders konden worden ge- 1 plaatst en verklaarde dat B. en W. al 1 het mogelijke hadden gedaan dat Har- dinxveldere dit werk zouden verrichten, j De heer De Jong wenschte klaarheid omtrent de voorgeschiedenis. Hoe komt de minister tot deze oplossing, zoo vroeg spr., als met te voren hierop is aange drongen? De voorzitter zegt dat over dit werk geen slu'er hangt. De regeering is vol komen zelfstandig te werk gegaan. De heer De Jong deelde mede, dat over de loonen geruchten gaan, waar van Hardinxveld zal opfrisschen en de heer Vermeulen had vernomen, dat 7 cent zal worden gegeven voor 1 kub. M. zandverplaatsing. Het is onmogelijk dat zelfs een schamel loon kan worden ver diend. Ieder arbeider moet er van door drongen zijn, dat de volle 100 pCt. van zijn arbeidskracht zal worden geëischt. Nadat de heer Van Kekem er zijn blijdschap over had uitgesproken, dat geen enkele categorie arbeiders volgens den voorzitter zal worden uitgesloten (het loon, dat de hr. Vermeulen meen de, achtte ook spr. te laag), kwam het voorstel in «temming en werd aangeno men. Op voorstel van B. en W. werd hierna besloten met de N.V, Klattensche Cul tuurmaatschappij te 's-Gravenhage een tijdelijke geldleening aan te gaan, groot f 80.000, tegen een rente van 8 pCt., af losbaar uiterlijk 10 October. haar kwam met sijn verhaal van de oude, oude geschiedenis, kende zij geen koketterie, en wiet sij geen preutsph- heid of vleierij voor te wenden. Zij zocht geen voorwendsel. Zij had hem lief, due wat viel er anders te doen, dan hem dit te bekennen? „Joe is jarenlang mijn trouwe be schermer geweest, mijnheer Treeier," antwoordde zij, terwijl haar lief, rond gesichtje bloosde en gLmlaohts, toen zij het naar hem ophief, „en ik ken zijn goedheid. Maar maar, ik zou liever u hebben veel liever." En uit eigen beweging stak zij hem haar andere hand toe en legde die ver trouwelijk in zijn slechte al te gewilli- gen greep. Maar d.t was Tresier niet genoeg. Hij nam haar in zijn krachtige armen en trok haar aan zijn hart. En toen hij haar weer losliet, waren er opnieuw tranen in haar- oogen, maar dat waren tranen van geluk. „En nu, mijn meisje, moeten wij weer praktsch zijn," zeide hij. „Als ik je be schermer moet zijn, mag ik niet toela ten, dat mijn ne g"ng maakt, dat ik mijn pUcht vergeet. Eenmaal, alB je mijn vrouw bent, zullen wij op dezen tijd te rugzien en trotsch zijn op onze zelfbe- heersching. Op het oogenblik is het hard Het is het oogenblik voor kussen en ge lukkige droomen, en die dingen zijn ons ontzegd." Hij zweeg en schrikte, daar het ge ritsel van het linnen gordijn achter hem zijn aandacht trok. „Ik dacht dat je het venster gesloten hadt?" ze de hij, „Ik dacht het ook; misschien heb ik het niet heelemaal gedaan." Diana wilde opstaan om erheen te gaan en het te onderzoeken, maar Tres- Ier hield haar tegen. „Wacht." Hij ging in haar plaats. Het venster was zoowat zes duim open. Hij sloot en grendelde het en kwam terug met een glimlach op zijn gezicht, die hit meieje m het geheel niet bedroog. „Ja, ie hadt het opengelaten," zeide hij En D.ana's antwoord waz een niet- overtuigend: „Zoo". „Laat onz nu haast maken," zeide hij. „Jake kau dreigen en plagen, maai hij kan niets doen om je werkelijk to «oba- den. Voor hem ben jo veilig. Want voor dat er met eenige mogelijkheid iets ge beuren kan ik meen voor jou dan ben ik in de buurt om je te helpen. Joe is onze waakhond, met zijn permissie. Je kunt moed vatten bij de gedachte, dat je niet meer alleen bent. Maar er zijn gebeurtenissen op handen, en ik zou graag zien, dat jij je vader goed in het oog houdt en (i^at je tracht Jake's hou- d ng tegenover j hem uit te vinden. Ik vrees, dat Jake Jiet een of andere Bchan- ver hem in werking de soort, die wij niet Hij zal zelfs probeeren ip te leggen, of onscha- voordat die tijd aan- el een middel aanwen- te raken Er lag een wereld van Diana's vraag, en zij aan, alsof zij hem met lichaam wilde bevei- delijke plan tei zal stellen, een kunnen voorz.i mij het zwijgen delijk te maki breekt. Hij den om mij kw „Welk middel vrees en angst ging naast hem haar eigen b: ligen. Tresier haalde weet het niet. op aan, ik heb Van meer belang ters van den Ik zag hen, toen' dezelfde plek, keer zag, en d« niet onder stoelen „Je meent, dat zicht wilt zeggen! Diana's stem schoone oogen de zijne. Er lag angst een zachte in. Maar Tresier Hij vatte haar sijn schouders op. „Ik het komt er niet lijn plannen al klaar, is het feit, dat de rui- weer op het pad zijn. hierheen kwam. Op ik hen den vorigen keer zal ik het feit [en banken steken. het Take in zijn ge bokte even en haar Igden zich angstig op 'n weerwil van h®-8-1 blik vol bewondering daar niete van. ernst'g °P- (Word* TrtwW TWEEDE BLAD. NIEUWHLAD WON EUIO-IWttAWD EB OTWECHT. 1 <mo l«n prija in de *wt« .id^lina. W01N1DAB 4 JULI 1984 ■ALON NEN. 2000 Bolonnen gingen Zaterdag bij het kinderfeest op de tentoonstelling „Stad Tilburg 1934" de lucht in. Aanrijding. Hoog-Blokland. Voor het huis van den heer V. S. stonden Zondagavond eenige menschen te praten. Ze hoorden het bel len van een paar fietsen niet. Mej. V. 't H. moest daardoor aan den linkerkant van den weg gaan rijden, waardoor zij tegen mej. V. d. D. uit Hoornaar reed. Mej. V. 't H. kwbm er met den schrik af. maar mej. V. ffl. D. werd bewusteloos bij V. S. binnengedragen. Dokter W. uit IS oordeloos, die inmiddels ontboden was, constateerde een lichte hersenschudding Werk aan den winkel. Krimpen a. d. Lek. Aan J. en K. Smits Scheepswerven te Krimpen a. d. Lek en Kinderdyk is den bouw opgedra gen van een motorvrachtboot van pl.m. 400 ton, voor Belgische rekening. Of de ze boot hier of te Kinderdijk zal wor den gebouwd kon ons nog niet worden medegedeeld. De verschillende plaatselijke or ganisaties hebben voor het op 31 Aug. te houdën Oranjefeest hare medewerking toegezegd. Aan den aannemer P. Roozen- daal is het metselwerk opgedragen voor den bouw van 2 woonhuizen voor den heer D. Groneveld Azn. Langerak. Ds. A. Jansens, em. pred. der Geref. Kerk alhier, verblijft voorloo- pig weer hier in de Geref. Pastorie. ERNSTIGE AANRIJDING. Twee personen zwaar ge wond. Lex mond. Maandagmiddag reed Ds. Oskam van hier op den rijksweg bij Vi- anen per fiets in de richting van die ge meente. Bij den kersenboomgaard van den heer Van Rossum, waar een auto stond, ontmoette hij uit tegenoverge stelde richting een met hooi beladen vrachtauto. Op het spatbord van dezen auto zat de arbeider N. L. uit Vianen. Ds. Oskam trachtte tusschen beide auto's door te fietsen, wat niet gelukte. Hij stapte af en werd door den vrachtauto gegrepen. "Met een gecompliceerde been breuk werd hij in bewusteloozen toe stand opgenomen. L. werd van zijn plaats geslingerd en kreeg een hersen schudding en hoofdwonde. Beide slacht offers zijn naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Noordeloos. De leerlingen der hoog ste klassen der O.L. ichool maakten Vrijdag hun jaarlijkach schoolreisje. De reis is gemaakt met 2 autobussen. Deze keer heeft men een bezoek gebracht aan Breda en Omstreken, Ginneken, de O.s- terwijksche Vennen en ook aan het die renpark te Tilburg. De terugweg werd aanvaard over Den Bosch en Zalt-Bom- mei. Er werd natuurlijk niet vergeten om bij een speeltuin uit te stappen. Om cir oa 10 uUr kwamen de jonge reizigers op getogen thuis. Ongeluk bij het hooien. Oud-Alblee. Bij het opladen van een voer hooi, trof L. van den Heerik het on geluk met een hooivork onder het oor te worden gestoken, Er is nog hoop, dat lijn oog benouden zal blijven, - Voor het eindexamen Chr. H B.fcj met 5-Jarigen cursus slaagde de heer J. P. Jongeneel. Oud-Alblas. Dëzer dagen werden de kinderen van de Chr. school op aange name wijze verrast door den burgemees ter, den heer W, Boudet van Dam, die aan ieder een doosje met kersen deed aanbieden. Raadsbesluiten. Ottoland. In de onder voorzitterschap van burgemeester R. D. C. M. van Slijpe gehouden raadsvergadering kwam, na-, dat enkele ingekomen stukken voor ken nisgeving waren aangenomen, aan de orde de nieuw ontworpen regeling der jaarwedden van den burgemeester, secre taris en ontvanger. Na toelichting door den voorzitter, die daarbij tevens op merkte, dat na 1 Juli 1934 op de wed den der ambtenaren 10 pCt. moet wor den verhaald voor bijdragen aan hun pensioen (wat tot op heden 6 pCt. be droeg), werd besloten met de nieuwe re geling accoord te gaan. De rekening van de Gezondheidscom missie over 1933 en 1934 werd na voor lezing eveneens goedgekeurd. Aan den heer E. C. Achterberg werd op diens verzoek wegens vertrek eervol ontslag verleend als agent der arbeids bemiddeling. In zijn plaats werd benoemd de heer K. A. v^n der Zande, volontair ter secretarie en de belooning werd be paald op f 20 per jaar. Goedgekeurd werden wijzigingen van de begrootingen 1983 en 1934. Herbenoemd werd tot lid der commissie tot wering van schoolver zuim de heer C. Hakkesteegt Sr. Ottoland. Om de kinderen van de openbare school een reisje te laten ma ken naar Rotterdam en het Westland, worden hier gelden ingezameld. Voor het dienstjaar 1934—1935 zijn in deze gemeente 7 groote visch- akten uitgereikt. Aan de Nederlandsche Zeemans centrale te Haarlem en het Chr. Militair Verband te Gorinchem hebben B. en W. dezer gemeente vergunning verleend om een collecte te houden. Gemeenteraad. Peur sum. In de Raadsvergadering van Vrijdag waren alle leden tegenwoordig. Nadat enkele ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, vroeg de heer Jac. Kooiman, waarom de bij drage voor het Provinciaal' Wegenplan niet ter sprake was gekomen, hij had dit vast verwacht. De voorzitter ant woordde, dat reeds vroeger hiervoor een bedrag ad f 475 was vastgesteld, zoodat thans het hen overbodig leek, dit op nieuw er sprake te brengen. De heer K. «telde voor dit opnieuw vast te «tellen, doch zijn voorstel vond geen aanhang. Met de voorgestelde salarisregeling ging de raad zonder hoofdelijke stemming ao- coord. De heer Jac. Kooiman vroeg naar de waterleidingplannen. De voor zitter gaf alle mogelijke inlichtingen, die den vrager tot tevredenheid stemden. Hierna sluiting. Stresfksrk. Zaterdag hield de P.V. „De Gevleugelde Bode" een wedvluoht van Zevenbergen, met 07 duiven. De prij zen werden gewonnen door: 1, 8, 4,10 en 16 W. L. Schippers; 2 en 11 A. Stuur man; 5 G. Ansink; 6, 9, 12 W. de Bruyn 7 en 14 H. van Meerkerk; 8, 13 en 10 J. van der Graaf. Aankomst sersta duif 2.20.40 uur. De heer R. Bakker Mxn. slaagde te Rotterdam voor het examen boekhou der, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren. De heer J. J, van Aartrijk behaal de op het solistenconcours, gehouden in „Lommerrijk" te Hilligersberg op tuba 49, Leeuwenhart zat na de botsing met Pijl een beetje te suffen en toen zag hij een neet je te suxien en eensklaps een groote bende apen in de De beesten hadden de grootste pret. Ze buitelden op en neer, het leek wel of ze aan het koorddansen waren. En ja, toen Leeuwenhart nog eens goed keek, zag hij, dat door 'den boom het touw in alle rich tingen gespannen was. De apen «ohom- a«id«n «rwtn en een liep tr over heen. 50. Leeuwenhart ontwaarde de klos, die hij met Pijl met zooveel moeite en pijn had opgerold. Maar nu zat er geen touw meer om. Alles was er af, en dat was het touw, dat de open gebruikten voor hun toeren. De apen hadden het werk der negers nageaapt en het touw tusschen de hoo rnen uitgespannen tot een net, hoog bo ven den grond, «n daarin duikelden en sprongen ze nu op m neer, 114 Tlsahsvea. Voor het eerst sinds lan gen tijd heeft Vrijdagmorgen burgemees ter Luyendijk weer een vergadering van den gemeenteraad geleid. Weth. L. Spek en de heer v. d. Zouwe waren afwezig. Besloten werd aan te sluiten bij den barakkendienst van het Academisch zie kenhuis te Utrecht a cent per inwo ner per jaar. e De raad ging accoord met het voorstel van Ged. Staten om de salarissen vap den burgemeester, secretaris en ontvan ger te verlagen als volgt; burgemeester f 1500 tot f 1900 (nu f 1600—f 2000); secretaris f 1850 tot f 1700 (nu f 1500— f 1900); ontvanger f 350 tot f 560 (f 400 f 600). Besloten werd voorts het sa laris van den gemeente-arts en den dood graver te verhoogen met 10 pCt., opdat dat percentage voor pensioenverhaal af getrokken zal worden. Aangaande het benoemen van een 2den ambtenaar ter secretarie, op aandringen van Ged. Staten, besloot men aan dat college te berichten, dat Tienhoven met aansprakelijk is voor het extra werk, dat, naar het oordeel van den burge meester, dezen door Ameide is opge legd en dat men dus niet wenscht bij te dragen in de salarieering van den amb tenaar, die daarvoor noodig is. Verder besloot de raad, dat de ge meente tfich zal aansluiten bij het wa- tervoorzi<eningsplan, doch alleen op voor waarde, -«iat geen inwoner verplicht zal worden fich aan te sluiten. Na de rondvraag ging men in besloten zitting over. BELANGRIJKE DIEFSTAL TE SCHEVENINGEN. Ruim f 45.000 aan effecten en geld verdwenen. Een bewoner van de Mesdagstraat te Schevenmgen heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van circa f 48.000 aan effecten en van f 2600 aan baar geld. Het geldt hier een zeer geheimzinnig geval. De bewoner van het perceel is de huis- en decoratieschilder de heer M. H. Zwaaneveld, die zijn werkplaats heeft aan de Kerkstraat no. 1. De heer Zwaa neveld was Donderdagavond afwezig ge weest Toen hij thuis kwam en nog even zijn gesloten schrijfbureau opende, be merkte hij tot zijn ontsteltenis, dat voor het gemelde bedrag aan effecten en geld hetwelk bij tijdelijk in zijn schrijfbureau had opgeborgen, uit een lade was ver dwenen. Er was echter niet het minste spoor van forceering aan het schrijfbu- rau te bespeuren, terwijl ook van in braak in de woning niets te bemerken was. Misschien hebben onbevoegden zich met een valschen sleutel toegang tot het huis verschait, hoewel het wel toevallig ie, dat vreemden zoo goed van de situa tie en de aanwezigheid van het geld en de effecten op de hoogte zijn geweest. Het politie-onderzoek heeft tot heden geen spoor aangewezen. Daar de gestolen effecten bekend zijn werden de nummere etc. ter kennie van banken en politie gebraoht. ERNSTIG ONGEVAL OP EEN KER MIS. De kermis te Laren it Maandagavond ingezet met een ernstig ongeluk. In het etijlwanden-etablissement, waar mo torrijders tegen een loodreohten wand moeten oprijden, is een 80-jarige rijder uit de nok gevallen. Er ontstond onder het publiek een geweldige consternatie. De man had een zware hersenschudding en ernstige hoofdwonden gekregen en is naar het St. Jan «ziekenhuis vervoerd. KORT AANGEBONDEN. Revolverschot om «en kleinig heid. Een 21-jarige inwoner van Vriezen- veen heeft na een woordenwisseling over het weiden van een koe met een revol ver oen sohot gelost op zijn ongeveer 60- jarigen buurman, den landbouwer R. Janisn. Deze werd onder het oog getrof fen «n moest onmiddellijk naar het zie kenhuis te Aimolo worden overgebracht. Operatief ingrijpen was noodzakelijk. De toestand na oe operatie was naar oxnstan digheden betrekkelijk goed. Do dader beeft een bekentenis afge legd en is ter beschikking van de justitie gesteld Hij ia m het huis van bewaring ingesloten. ONGEWONE BEGRAFENIS. Toen Zaterdagmiddag een bewoner van .de Bilderdykstraat te Rotterdam zou worden begraven, was de belangstel ling van de buurtgenooten enorm. Dit gold natuurlijk den overledene, die een zeer gezien persoon waa, niet al leen in de buurt, maar ook onder zijn collega's, getuige de vele kransen, die aar- de lijkbaar werden gehangen. Maar ook het feit, dat de kist op een ongewo ne manier het sterfhuis moest verlaten, heeft belangstelling getrokken, zoodat in de omgeving zeer druk was agenten de orde moesten handhaven, meldt de „Msb." De overledene was namelijk een. zeer geproportioneerd mensch toen hij stierf, hij woog namelijk 250 pond en daarom ontstond den dag vóór de begrafenis het probleem, boe de overledene zou worden uitgedragen. Langs de trap kon dit niet geschieden, omdat de kist te breed waa, en tenslotte moest men er wel toe beslui ten, de kist via het raam uit te dragen.. Een kruier Werd- ontboden, die 's mid dags een blok en touw aan den hane- halk bevestigde, waarna op zoo plechtig mogelijke wijze de kist werd gevierd °en in den lijkwagen geplaatst, ZOMERHUISJE APSKBROKKN. Maandagmiddag is de bui gemeen ter van Looedrecht, de heer Q. van Swinde- ren, op een dei eilandjes in de Piassen met gemeentewerklieden en politie ver schenen om een zomerhuisje te doen ai- breken, dat eigendom is van den heer De Tourton Bruins, inspecteur der re gistratie en domeinen te Amsterdam. Deze heeft het huisje zonder bouwver gunning doen bouwen en heeft niet ge antwoord op een brief van een maand geleden, waarin het gemeentebestuur be richtte, dat het perceel ingevolge de Woningwet zou worden afgebroken, in dien hij hiertoe zelf niet binnen een maand zou zijn overgegaan. Toen het huisje was afgebroken, wer den de serviezen en het huisraad op het gras gelegd en met een tentzeil overdekt dat tot de eigendommen van dan heer De Tourton Bruins behoort. De burge meester nam een beurs met geld mede, die op de tafel had gelegen en deze wordt op het raadhuis tr beschikking gehou den van den eigenaar, die afwezig was. DE OCEAANVLUCHT DER GEBR. ADAMOWICZ. Geestdrift te Wartchau. Maandagmiddag zijn de beide gebroe ders Adamowicz, die van New Found- land waren opgestegen voor het maken van een non-stop vlucht naar Warschau doch die eerst in Frankrijk en vervol gens nog tweemaal een noodlanding hebben moeten maken, te Warschau ge arriveerd. De Oceaanvliegers werden door een menigte van 20.000 personen geestdriftig toegejuicht. Ook waren te hunner verwelkoming eenige ministers aanwezig, benevens vertegenwoordigers van het Amrikaansche gezantschap te Warschau. DE VLIEGRAMP IN DE CATSKILLS Een belangrijke formule. Het is thans duidelijk, waarom de Amerikaansche autoriteiten zoo zeer hun best hebben gedaan om het vliegtuig op te sporen, dat ongeveer drie weken ge leden in de Gatskills is neergestort, waarbij zeven personen opi het leven zijn gekomen. Het is namelijk gebleken, dat een der slachtoffers William Baxter Ba der was, een scheikundigé uit New York die een geheime formule voor een enorm sterke ontplofbare stof in zijn bezit had. Van gezaghebbende zijde wordt mede gedeeld, dat Bader een formule had ont dekt, waarbij ammonium-picraat, het welk de grondstof is voor de meeste ont plofbare stoffen die bij de vloot worden gebruikt, door behandeling met drie of vier oliesoorten nog zeer versterkt kon worden. Zijn ontdekking zou de Ver. Staten in staat hebben gesteld in geval van oorlog geheel afhankelijk van het buitenland te zijn. In het wrak van het vliegtuig werden zes flesschen kristallen en eenige belangrijke papieren gevon den. DILLINGER GEWOND? Te Southbend, in Indiana moet bijeen wilde schietpartij tusschen vijf bandieten en politieagenten na een bankroof, waar bij 20.000 pond sterling werd gestolen, John Dillinger door een deteotive der politie zijn herkend. Een agent werd gedood, vier werden gekwetst, Dillinger werd, naar verluidt, door een eohot gewond. HEVIG NOODWEER. Twaalf menschen omgekomen. Boven Noord Boelgarije heeft een he vig onweer gewoed, waardoor vele dor pen werden overstroomd. In het dorp Musseliowo werden talrij ke huizen door het water weggesleurd, waarbij 7 personen verdronken. In het totaal moeten 12 personen ver dronken zijn, waaronder 6 kinderen. De materieel» schade en het verlies aan vee is zeer groot. BEDROG BIJ RUSSISCHE SPOOR WEGEN. Te Djakowo (Rusland) zijn 8 spoor wegbeambten door de plaatselijke recht bank ter dood veroordeeld. Zij hebben door vervalsching van eenige documen ten de «taat schade berokkend voor een bedrag van bijna 150.000 roebel. Boven dien werden zij beschuldigd, bouwmate riaal voor spoorwegen, ter waarde van bijna 29.000 roebel gestolen en voor hun eigen rekening verkocht hebben. De drie beambten werkten bij den spoorweg, die Wjasma met Bnansk zal verbinden. HET VERGAAN VAN DE „OTRANTO". Opzetelijk tot zinken gebracht. Te Rome zijn zes personen gearres teerd, die ervan beschuldigd worden het zinken van het Italiaansche vrach'schip „Otranto", toebehoorende aan de maat schappij Marinara, te hebben veroor zaakt. Het schip is in Maart van dit jaar bij Manilla gezonken. De beschuldigden hebben getracht, de verzekeringssom van 6.600.000 lire los te krijgen van 2 Lon- densche zeeverzekeringsmaatschappijen Bij de gearresteerden bevinden zich de president van de maatschappij Mari nara en de eerste machinist van de „Otranto". SLACHTOFFERS VAN DE HITTE. Twaalf personen bezweken Twee krankzinnigen schieten 5 personen neer. Behalve een dozijn dooden ten gevolge van de tropische hitte, zijn in de Ver. Stalen vijf personen het slachtoffer ge worden ran twee menschen die door de hitte krankzinnig zijn geworden. Te Elisabeth in New Jersey greep de zoon van den politieagent Moran de re volver van zijn vader, die juiat bezoek Wad en doodd «en hqnney, terwijl drie personen werden gewond. Te Michigan, ie een man, die «enigs zins op leeftijd waz en door de hitte niet kon slapen, geplaagd door het lawaai van zijn benedenburen in woede ontstoken. Hij doodde drie personen en daarna den sheriff, die een onderzoek kwam instel len. De temperatuur te New-York bedraagt na hijna 13 dagen van vrijwel onafgebro ken hitte nog steeds meer dan 90 graden. De stad was vandaag zoo goed als ge heel verlaten. Meer dan twee miilioen menschen brachten het week-end door en velen hebben besloten daar te blijven tot na Independence Day, Woensdag. De uit tor,fit naar Coney Island was zoo groot, dat de autoriteiten 55 extra-badlieden moesten aanstellen om toezicht op de ba ders te houden. TERREINRIT KAMPIOEN IN NOORD BRABANT. Jhr. Verhey op Royal Enfield neemt een hindernis bij de terreinrit om Brabant's kampioenschap te Tilburg. Het 780 metende Nederlandsche stoomschip „Batavier VIII" uit Rotter dam is gisternamiddag bij het verlaten van de haven van St. Holier op het Ka naaleiland Jersey in aanvaring gekomen met het stoomschip „Hantonia" van de Southern Railway, dat door de aanva ring eenige averij opliep, De „Batavier VIII" kon na een kort onderzoek haar reis voortzetten. Het Hooggerechtshof te Batavia heeft het Vonnis van den Raad van Jus titie bevestigd, waarbij de dader van den moord op mevrouw Boogaard,de oud- venduhouder R„ tot vijf jaar gevange nisstraf was veroordeeld. De Portugeesche autoriteiten heb ben een samenzwering ontdekt en den leider van de vlieghaven Amadora, ge arresteerd en van zijn ambt ontzet. Fon- seca is in een vesting bij Lissabon gein- terneerd. Maandag heeft een groote brand binnen twee uur het geheele dorp Rasz- kutang in Oost-Polen in de asch gelegd. Er zijfi 68 woonhuizen en 157 schuren, enz. verbrand; ook een deel van het vee kon niet meer worden gered; o.a. zijn 300 varkens in het vuur omgekomen; 840 bewoners van het dorp zijn dakloos geworden. .In Britsch Columbia zijn drie In dianen ter dood veroordeeld, wegens moord op een ambtenaar van politie, die een hunner wilde arresteeren, omdat hij zijn vkouw had gedood. ijn v'|ou\ Lwow in Polen is gisternacht Antoine Humen, de president van de Oekrainsche'hank Zolkiew met revolver schoten doodelijk -gewond. De misdaad is waarschijnlijk gepleegd door Oekrainsche terroristen. Humen was voorstander van een Poolsche Oe krainsche overeenstemming. NASPEL VAN DE NYENRODE-ZAAK. De particuliere detective ver oordeeld. De langdurige bemoeiingen van de 5de 5>amer der Amsterdamsehö rochtbank met' de strafzaak Onnes van Nijenrode, zijn gisteren geëindigd met de uitspraak tegen den particulier dietectivel Johan- knegt. De rechtbank heeft hpt .onder sub a aan verdachte ten laste gelegde, n.L sohuldheling, wettig en overtuigend be wezen verklaard, dat hem deswege 3 maanden voorwaardelijke gevangenis straf opgelegd met een proeftijd van drie jfar. De «chul dbeling achtte de rechüxmk bewezen dooï het feit, dat Johanknegt in bet tijdvak tuMCben September 1988 tot

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4