Gemeenteraadsvergaderingen TÓM DE NEGERJONGE Wat geeit de Radio? Ameide - Benschop - Nieuw-Lekkerland Willige-Langerak - Zevenhuizen Btnschop. I h - TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchoonhoMiwchi Courant WOENSOM 11 JULI IBM 11 Juli. Mllvtnum. AiVH.O, &-40 Oramofooh; 10—-10.1© (Morgenwijding; 10.16>—'10.30 "Gramofoon10.30—41 Kamermuziek door het Planokwartet „Die Haghe"; 11—41.80 Voordracht door mevrouw Lien de Jong; 11.90—12 Vervolg Ka mermuziek; 10—2 Concert door het Omroep-Orkeet en Gramofoon22 30 Zangvoordracht; 2.908 Voordracht door Marie iMeunier—Nagtegaal, 3— 3.45 Gramofoon; 4—4.90 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen; 4306 Piano-recital; 6 6.90 Concert door het Omroep-Orkest en Gramofoon; 690—7 Sportpraatje door den heer H. Hollander; 7—7.30 Voor de grootere kinderen. Opvoering van „Wij trokken er met een draaior gel op uit"; 7.90—3 Alexander de Haas over: ,jHet ontstaan van het Ca baret. H"; 3-3.05 Nieuwsberichten; 8.05—pl.m. 10.90 „Van' Amsterdam naar Amerika". Gevarireerd program ma; pl.m. 940 uur Optreden van The Millo Brothers; 10.30>11 Gramofoon, 1111.10 Nieuwsberichten, 11.1012 Concert door Bela Kiss en rijn En- Huizen. K.R.O. 80.15 Concert; N.C.R. V. 1010.16 Gramofoon; 10.15—10.45 Morgendienst door Ds K. H. Wal- lien; 10.45—11 Leger des Heils-kwar- tiertje; K.ft.O. 11—11.30 Gramofoon; 11.90—10 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.15—2 Concert door het K.R.O.-Orkest; 1— 1.20 Gramofoon; N.CR.V. 0-3 Cur sus fraaie handwerken, 33.90 Vrou wenhalfuurtje; 3.90—345 Gramofoon, 4-5 Bijbellezing door Ds. G. B. Wea- tenburg; 55.30 Cursus handenarbeid voor de jeugd; Ö.30-3.1Ö Viool-recital; 6.15—6.43 Gramofoon; 6.49—6.58 C.N. iV.-kvfartiertje. Spreker; J. Schipper; 7—pl.m. 7.15 Nieuwsberichten; pl.m. 7.15-7.90 Gramofoon; 8—9 Gramo foon; 9—9.30 Dr. A. L. W. de Gee over „Zonnetijd en wettelijke tijd"; 9.30- 10.90 Zang dpor de Chr. Gem. Zang- vereeniging „Nieuw Hosanna" te JJmuiden-Weet; 10.10 uur Nieuwsbe richten; 10.90—11.30 Gramofoon. Vrijdag 13 Juli. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; VJPH.O. 10 uur (MorgenwijdingV.A. i R.A. 10.15 uur Voordracht door Jan Lemaire; 10.90 uur Orgelspel; 11 uur Voordracht door Jan Lemaire; 11.20 uur Gramofoon; A.VR0. 1212.30 Gramofoon; 1230—230 Concert door Kovacs Lajoa en zijn Orkest en Gra mofoon; 2303 Voordracht door Kommer Kleijn; 34 Gramofoon; V.A. R.A. 4.15 uur Gramofoon; 4.30 uur Na Schooltijd; "5 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 5.45 uur Gramofoon; 6 uur Orgelspel; 6.20 uur Voordracht door Rolien Numan; 6.40 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 730 uur De Corporatieve staat. I. ((De corpo ratieve gedachte: oorsprong en huidi ge beteekenis". Lezing door Mr. M. J. A. Moltzer; 7.50 uur Gramofoon; V.P. R.O. 8 uur Lezing; A.V.R0. 8.30 pl.m. 10.15 Concert door het Residen tie-Orkest; V.P.R.0. pl.m. 9 uur Cur- sus; pl.m. 10 uur Nieuwsberichten; 10.30 uur Lezing; VARA. 11 uur Mu zikaal allerlei; 11.30—12 Gramofoon. Hulun. K.R.O. 8—9.15 Concert; 10— 10.30 Gramofoon; 10.30—41 Muziek- ultzending voor fabrieken; 1111.30 Gramofoon; 11,30—12 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.15 12.30 Gramofoon; 12.80—1.45 Concert door het Eneemble Galatroni; 11.15 Gramofoon; pl.m. 1.15 Berichten van den Ned. Postduivenhoudersbond van Zaterdagvliegers; 2—2.96 Gramofoon; fl.902.50 Voordracht door Gorda Panhuysen; 2.50—8.05 Cello-recital; 8,05—9.15 Gramofoon; '3.15—330 Voordracht door Gerda Panhuyson; 8,808,45 Vervolg Cello-recital; 8.45 4.10 Orirelooncert; 410—4.60 Oramo- foon; 4.30—4.55 Vervolg Orgelconcert; 4.55—5 Gramofoon: 5—5.30 Landbouw halfuurtje door Th. Arts; 5.806,20 Gramofoon; 6.20—7 Concert door het K.R.O.-Orkest; 7.15-7.85 „Over de eenheid en Katholiciteit der Kerk" door J. Lammertee; 7.85—7,48 Gra mofoon; 7 45—8.30 Concert door het K.R.O.-Orkeet; 8.30—3 85 Nieuwsbe richten; 8.85—840 Gramofoon; 840— 9 20 Concert door het KRO.-Orkest; 9.20—9 90 „Belastingpraatjes" door L. Leasing; 9.30—10 Gramofoon; 10— 1050 Concert door het K.R.O.-Orkest, 10.90 uur Nieuwsberichten; 10.50—' 11.10 Gramofoon; 11.10—12 Concert door de K.R.O.-Boys. De mazelsn. Goudrlaan. Het schoolreisje met kinderen van de 0. L. School, dat was vastgesteld op 13 Juli, is wegens de heerschende mazelen uitgesteld tot na dev vacantie, vermoedelijk tot 24 Augustus Streefkerk. Zaterdag hield de postdui venvereniging „De gevleugeld^ bode" alhier een wedvlucht met 45 jonge dui ven van Rozendaal. De duiven werden gelost 1.30 uur. Aankomst eerste duif 2.23.27 uur. De, prijzen werden gewon nen door: J en 3 A. Stuurman, 2, 7, 10 en 18 W. L. Schippers; 4, 5, 6, 12, 16 en 17 W. de Bruyn, 8. 14 en 18 J. van der Graaf; 9 G. An8lnk' 11 en 16 van Meerkerk. In verband met het overlijden van den Prins is de tuinuitvoering van de Ver. „Sparta", welke Zaterdagavond zou worden gehouden, niet doorgegaan. De jongedochtersvereeniging „Ta- bitha" zal deze week een collecte hou den, ter inzameling van gelden voor aan koop van goederen voor de a.s. wintor- uitdeeling DE F 86 IN DE LUCHT. Maandagmiddag ia de F 86, bat nieu we viermotorige vliegtuig, dat door de Fokkerfabriek te Amsterdam is gebouwd voor de K.L.M. van Soa'phol ge start voor een boogtevlucht met volle belasting Reeds kort na den start vloog de reuzenvogel op groote hoogte over de hoofdstad. Als bestuurder fungeerde de chef-constructeu^ der Fokkerfabriek, ter wijl mede aan de vlucht deelnam een vertegenwoordiger van de wetenschappe lijke afdeeling van genoemde onderno ming. Na een paar uur is de „F 30" woef geland. Gedurende de vlucht zijn snel- he;ds- en stabiliteitsproeven genomen, ('ie gedurende veertien dagen zullen worden herhaald. Over het algemeen is men over de resultaten zeer tevreden. DRAMA OP DEN RIJN. Drie personen verdronken. Uit den Rijn tusschen Grieth en Mil- lingen is het lijk opgevischt van een 5- jarig me sje. dat nu herkend is als het dochtertje van den schipper J. Fernhout uit Rotterdam. Het meisje is aan het einde der vorige maand bij Molen in den Rijn gevallen. De moeder, een moedige zwemster, sprong haar dochter direct na. De Rijnstroom is zeer sterk tusschen Mollen en Orsoy en de moeder voelde al gauw haar krachten verminderen. Zij riep daarom om hulp en de kap.tein der sleepboot, vader F. begaf zich te water, om de twee te redden. De moeder klem de zich in haar doodsangst zoo aan haar man vast dat deze niet kon zwemmen en alle drie in de diepte verdwenen. OVERVAL OP KASLOOPER. Tasch met f 40 buitgemaakt. Te Amsterdam liep gistermiddag om half een een 70-jarige kaslooper, in dienst bij een wijnhandel, op de Lijn baansgracht Hij voelde eensklaps een slag op het hoofd, die hem deed duizelen en vallen. Op dat moment greep een man zijn tasch en ging er vandoor. De kaslooper kon spoedig weer worden bij gebracht en is overigens ongedeerd ge bleven. De buit van den brutalen straatroover heeft slechts f 40 bedragen. De dader kon ongehinderd ontkomen en het slachtoffer heeft hem met kunnen Hen. Bovendien heeft slechts een enkele voorbijganger zich als getuige van het gebeurde aange meld. MAZELEN-EPIDEMIE. Te Ravenstein heerscht een mazelen epidemie van grooten omvang. Reeds is een vijfjarig kind aan de gevolgen van deze ziekte overledenJ terwijl nog een groot aantal kinderediis aangetast. Vrij wel huis aan huis zijn er jeugdige pa tiëntjes. Gelukkig draagt deze epidemie niet zulk een kwaadaardig karakter als des tijds in het Maasdorp Alem, doch zij breidt zich nog verder uit. Ook in de na bijgelegen dorpen Herpen en Huisseling woedt de gevreesde kinderziekte, welke zich nu ook daarheen heeft verplaatst. Men hoopt de gevreesde kinderziekte te bestrijden door doelmatige verpleging en het voorkomen van de hierbij meestal optredende longontsteking. MET MOORD BEDREIGD. Een inwoner van Voorburg heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij 's avonds om 10 uur is bedreigd met een dolkmes en de woorden „ik vermoord je" Het dolkmes werd door een burger aan den dader ontrukt en ter hand gesteld aan den agent van politie, dU het in be slag heeft genomen. De dader, een 81- jarige correspondent, die aanvankelijk wist te ontkomen, is later in den nacht omstreeks 1 uur door de politie aange houden en in bowaring gesteld. TWEE BROERS VERDRONKEN. De 15-jarige Joi. Peermane, wonende onder de gem. Stoppeldijk (Zeeuwsch Vlaanderen) had zich, hoewel hij niet kon zwompien, in een binnenkreok onder Sint Jansteen begeven; deze kreek is op verschillenden plaatsen zeer diep, De 22- jarige T. Peersman bevond zioh op den kant, en is op het hulpgeroep van zijn 15-jarigen broer gekleed te water ge sprongen; hij is na korten tijd eveneen# in de diepte verdwenen. Een in de buurt wonende visscher trachtte eveneens hulp te verleenen] ter wijl de geneesheer Casparie^ uit Hulst talrijke malen ter plaatse gedoken heeft, echter zonder resultaat. Enkele uren later vzijn de beide Tijken opgehayd. s E|/dE VAN DE HITTEGOLF. De. hittegolf, welke te New York en aan de Oostkust van de Vereenigde Sta ten heerschte, is afgeloopen. In het Oos- 'telijko kustgebied heeft het gewrweerd en is regen gevallen. De temoeratuur is gedaald. MODERN OORLOGSSCHIP De courant-advertentie Is tot hide* de beste vorm van reclame! Q (Artf. DE QUA V t M Rttlamt-ttngra MJjne Heeren De biyvende groei van onze uitgaven heeft het noodig gemaakt om een 10-zydige rotatiepers met een oapaoiteit van 12000 x 10 pagina's per uur aan te schaffen. De bouw van deze machine is byna voltooid en we hopen die in de week 10-21 Juli in gebruik te stellen. Het eerste nummer dat op deze 7 meter lange machine gedrukt zal worden, zal in een extra oplage worden verspreid in alle gemeeh- ten tusschen Rotterdam en Utreoht, de Sohoonhovensohe Crtin 15000 exemplaren, De Goroumer in 7000 exemplaren en De Vonk in 10000 exemplaren. Dit extra-nummer, dat o.a. tal van plaatjes en een aan de adver tenties verbonden prijsvraag zal bevatten, zal door niet veel minder dan 00000 personen'aandachtig worden gelezen. Benut deze gelegenheid om die tienduizenden uwe boodschap te brengen door een blad, dat ztf gewoon z^n nauwgezet te lezen. De prezen worden niet verhoogd voor dit nummer van ongem,eene publi citeit swaarde Zend, verzoeken wij U dringend, Uwe annonoe spoedig in I Hoogaohtand SCHOONHOVEN, Juli 1934. HET OVERLIJDEN VAN DEN PRINS. De N. 1Z. H. Reddingmaatschappij bracht een krans bij de baar. Midden: Jan Kan, uit Noordwijk. Volgens de Daily Herald wordt te St. Nazaire een nieuw miniatuur-oorlogs schip voor de Fransche marine gepro beerd, dat de verbazende snelheid van 55 knoopen per uur kan behalen. Het nieu we vaartuig heet „Padvinder B 10". Het ïs ongeveer 12 meter lang, heeft twee torpedobuizen en loopt op een motor van 2000 P K Het moet hoofdzakelijk dienen om blokkades te verbeteren of troepen- transportschepen aan te vallen. Zijn snel heid en geringe omvang beveiligen het togen bomaanvallen en artillerievuur en door ijjn geringe diepgang Vormen mij nen voor dit vaartuig geen gevaar. De kosten voor dit „super-vestzak-oorlogs- ■ohip" moeten betrekkelijk gering zijn, EEN GRAP. Een zekere Olson, farmer te Oxbow In Saskatchewan, ontving tot zijn ver rassing met iedere post stapels brieven uit verschillende plaatsen van Canada en de Vereenigde Staten, waarin de schrijf sters hem mededeelden dat zij bereid wa rsn met hem in het huwelijk te treden en verzochten met hem in kenniz te kun nen komen. Het aantal van deze huwe lijksaanzoeken werd zoo groot, dat mr. Olzon er verlegen onder werd. Hij be greep niet waarom zijn waarde op de huwelijksmarkt zoo zeer waa gestegen. HIJ gmg op onderzoek uit en kwam tot de ontdekking, dat de bladen een bericht hadden gepubliceerd, volgens welke in 'n zak meel een briefje waa gevonden, waar in werd medegedeeld, dat mr. Olson een vrouw zooht Een vriend had dit briefje bij wijze van grap geschreven en het in den zak meel gedaan. Mr. Olson heeft nu laten mededeelen, dat hij reeds sedert 12 jaar weduwnaar is en geen plannen heeft tot een nieuw huwelijk. DE NEGERS VAN SC0TTSB0R0. Het gerechtshof van Alabama heeft uit stel toegestaan van de terechtstelling van Patterson en Nor ris, de twee van do negen z.g. negers van Scottsboro', die ten tweede male ter dood waren veroor deeld. Dit uitstel is een gevolg van een actie tot een nieuw getuigenverhoor. De mannen zouden 81 Augustus terechtge steld worden. Als het hof geen extra-zit ting gelast zal hun zaak pas voorkomen in October. BLOEDIG INCIDENT OP CUBA. Om een badpak. In de buurt van de Cubaansche .J^d- plaats Mariano (bij Havana) is een^tn- %tige botsing ontstaan tusschen militai ren en Hogers, waarbij een jonge vrouw en een man ggdood werden en drie per sonen zware verwondingen opliepen. De soldaten waren door de politie ge- requireerd om hulp te verleenen bij het uiteenjagen van een groote menigte, die zoo hardnekkigen tegenstand bood, dat de soldaten zich genoodzaakt zagen van hun vuurwapens gebruik te maken. De botsing is ontstaan, doordat de po litie iemjmd uit een danshuis wilde ver wijderen, die slechts een badcostuum aanbad; bet publiek waa hierover zoo verontwaard'gd, dat het de agenten aan viel. MET GIFGAS TER DOOD GEBRACHT. Twee jonge Mexicanen, de gebroeders Manuel en Fredsrico Lopsz, resfr. 19 en 18 Jaar oud, zijn door middel van gif gas ter dood gebracht; zij hadden zioh schuld g gemaakt aan roofmoord. Dina- dag voor de voltrekking van het vonnis moohten de broers een afscheidssouper teven aan hun bloedverwanten, dat ook door den directeur der gevangenis sn den geestelijke werd bijgewoond. Het gevaarlijke ga. werd tn de ape-1 het gral van de von Sohltioh.r. g.von- elai. oei, waarin dé twee Jongen, war.^, den, waarin de urntn met hun aeoh ge- opgeeloten, binnengelaten en eenige k""~" h.i bom conden later trad de dood in. De cel was eohter niet luohtdioht afgesloten, zoodat er gas ontsnapte en de getuigen van dit drama, d'e voor de oeldeur stonden, overhaast de vlucht moesten nemen. TORGLER. Iz HIJ overleden? De Berlijnacbe correspondent van de „Daily Mail" heeft aan zijn blad geseind dat de Duitsche communistische leider Torgler in zijn cel dood is gevonden. Deze dood zou langs natuurlijken weg zijn ingetreden. Toen in Berlijn desbetreffende infor maties werden ingewonnen, werd mede gedeeld, dat inzake Torgler niets te ver melden viel. Tegenspraak. De Duitsche minister voor propagan da, Goebbels spreekt deze berichten tegen Torgler bevindt zich, volgens 's minis ters verklaring, nog steeds in de gevan genis van Tegel, waarnaar hij na zijn vrijspraak in het Rijksdagbrandproces te Leipzig is overgebracht. Hij is gezond. MUSSOLINI ALS DAGLOONER. Maandagmorgen, om 9 uur, weerklonk het kanonschot als teeken dat het maaien op de korenvelden van Littoria moest beginnen. Mussolini was op de Pontijn- sche akkers aanwezig en dorschte drie uur lang met de boeren mede, onder he vig gejubel. Daarna liet de Duce zioh het daardoor verdiende loon van 0 lire 50 uitbetalen. Hij hield daarna een rede, waarin hij zeide: „De periode van het fascisme, van de corporaties, beteekent het èinde van de Vorige maatschappij van den zoogenaamden intelleotueelen arbe.d, die onvruchtbaar ia, of zich be- beperkt tot een enkel object. Dat ia een gsvaar voor de toekomst van de natie. Het volgend jaar, 9 Juli, zal ik het eerste koren van de akkers van Sabaudia dorachen." VON SCHLEICHER'S GRAF. Een medewerker van de Matin beeft borgen waren. Niemand wilde het hem aandu.den, maar door een aanwijzUg van dsn doodgraver heeft hij het gevcj den tusschen die van een bankier en i vlieger. Men loopt er overheen zont' het te zien. Er etaat geen kruis of atej alleen een groote den. 55. Tom, die in een boom allee had ge- zien, kreeg alaap. Zijn -vrienden waren I voorloopig in veiligheid en de leeuw had zijn oogen alweer dicht. Daarom maakte ook hij het zich gemakkelijk op zijn tok en het duurde niet lang, of hij wa# ia I alaap gevallen. 56. Maar wie er niet sliepen, dat w Jr ren de apen. Die hadden ook vanuit verte etaan kijken, naar alles wat er e- beurd waa en nu gingen zij aan het wei k. Ze maakten het touw vaat om de kc 0» en trokken die met t(e negers en «M de leeuw omhoog en bonden die vMt. TWEEDE BLAD. NIEUWiBLAP VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, tehoonhoveneche Courent WOENSDAG 11 JULI 1664 VII Raadsvergadering op Vrijdag 29 Juni. Voor het eerst na zijn ziekteverlof neemt burgemeester G. W. Luijendijk weder het voorzitterschap waar. Wethouder De Kruik is, wegens fami lieomstandigheden met kennisgeving afwezig. Na opening der vergadering met gebed beëedigt de voorzitter den heer G. van Gent als nieuwbenoemd raadslid en wenscht hem geluk met zijn benoeming. De heer Van Gent dankt voor deze woorden. Daarna worden de notulen voorgele zen. De heer Van der Hek zegt, dat daarin staat, dat spr. een aanvraag heeft ingediend om vergoeding voor de in beslag genomen koe. IJeze aanvraag is echter van den heer Muilwijk en spr. De voorzitter zegt, dat dit gewij zigd kan worden. De burgemeester. Onder de ingekomen stukken is een bericht van den commissaris der konin gin, dat de benoeming van den heer I. Hoogenboom tot waarn. burgemeester per 1 Juni afloopt wegens de beëindiging van het ziekteverlof van burgemees ter Luijendijk. De voorzitter betuigt naar aanlei ding hiervan zijn dank aan den heer Hoogenboom voor de waarneming van spr.'s ambt. Hij behoeft hieraan niets toe te voegen, daar uit de hooge onder scheiding, die den heer Hoogenboom ton deel viel voor zijn arbeid in deze ge meenten, voldoende blijkt, met hoeveel toewijding dat werk is verricht. Ook dankt spr. den waarn, secretaris voor het overnemen van een gedeelte van spr.'s taak, en voor het werk, ten bate van de gemeente verricht. .Voorts be tuigt de voorzitter zijn dank aan den minister van binnenlandsche zaken en aan den commissaris van de konin- ging voor het ziekteverlof. Hij is thans weer in zooverre hersteld, dat hij hoopt, zijn werk weer goed te kunnen verrich ten. Spr. gevoelt zich weer goed, hoe wel niet zóó, als een paar jaar geleden. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht is een schrijven ingekomen, waarin dat college den raad verzoekt niet deel te nemen aan het op richten van plaatselijke tolmuren. De voorzitter acht de groote cir culaire voor deze gemeente niet van voldoende belang, om ze geheel voor te Als iets dergelijks hier eens voorkomt kan dit rondschrijven altijd nog eens worden opgeslagen. Spr. stelt voor, het thans voor kennisgeving aan te nemen. De heer Den Boer; Wat bedoelt de Kamer met die tolmuren? De voorzitter: Dat weet ik eigen lijk niet. Spr. kijkt de circulaire even in en licht toe, dat daarmede bijv. wordt bedoeld, het aanbesteden van werken alleen onder inwoners. Het stuk wordt voor kennisgeving aan- Eenzelfde lot ondergaat een adres van de Broederschap van Gemeenteont vangers over centralisatie van de gehee- le financieele boekhouding. Vervolgens leest do voorzitter het ontwerp voor van een met den heer N. Jongkind te sluiten contract inzake het storten van vuilnis ïn diens Wfiel. Die storting mag vol gens deze overeenkomst plaats hebben op voorwaarde, dat ze den eersten tijd zoo- dan.g geschiedt, dat een dam door de Wiel wordt gevormd. Voorloopig. betaalt de gemeente voor die vergunning f 50 per jaar, dooh als over 5 jaar de dam gereed is, dan be taalt de heef Jongkind aan de gemeente f 250 terug. De laatste heeft vrij gebruik van kar en paard van den heer Jong kind teggn alleen een vergoeding van f 10 per jaar voor slijtage. De heer Diepenhorst*dacht, dat de overeenkomst voor een langeren tijd dan 5 jaar gold, De heer Den Boer zegt, dat ook daarna de vergunning tot storten door loopt, namelijk tot de Wiel geheel vol is. Wethouder Den Oudsten bevestigt dit. De termijn van 5 jaar heeft alleen betrekking op de terugstorting van f 250. Het ontwerp zal in dit opzicht nog wat verduidelijkt worden en wordt overigens goedgekeurd. Verder is ingekomen een brief van den gemeente-veldwachter, den heer G. van Beek, die verzoekt de korting, die vol gens raadsbesluit van 1 Februari 1933 op zijn salaris is toegepast, niet op dien datum te doen ingaan, doch eerst na de kon. goedkeuring. Deze is eerst op 24 September 1933 afgekomen, zoodat adres sant, die meende, dat ze op dien datum zou ingaan, door de terugwerkende kracht, d'ie de raad aan het besluit ver bond, een belangrijk bedrag van zijn sa laris z.i. ten onrechte zag ingehouden. De voorzitter meende ook stellig, dat Van Beek gelijk had Eerst toen hij van verlof thuis kwam, en het raadsbe sluit eens nalas, bleek, dat daarin wel degelijk 1 Februari als datum van in gang was genoemd. Het besluit is dus goed' en de inhou ding gerechtvaardigd. Maar spr. betwij felt, of dit de bedoeling is geweest Der- Toevallig liet nu de kon. goedkeuring van het besluit zoo lang op zich wachten en zoodoende is het geval voor den veld wachter zeer onaangenaam. Hij stelt voor, den heer Van Beek dit bedrag toch te geven. De heer Van der Hek merkt op, dat de datum van 1 Februari welbewust is gekozen, want eerst had men nog 1 Januari willen vaststellen. Er is vooraf overleg gepleegd met de organisatie en de bezwaren waren grootsndeels uit den weg geruimd. De voorzitter verdedigt nogmaals zijn voorstel. Weth. Den Oudsten zegt, dat het raadsbesluit blijkens de goedkeuring toch niet in orde is, wat de voorsttier be vestigt, en de heer Diepenhorst meent, dat de raad heel goed weet, wat hij deed, toen het besluit werd geno Wleth. Den Oudsten begrijpt niet, dat de heer Van Beek nu pas met het bezwaarschrift aankomt. Hij stelt voor, het voor kenn'egeving aan te Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Het hoofd deT openb. school schrijft, dat mej. Diepenhorst gedurende 14 da gen als tijdelijk onderwijzeres cp zijn school werkzaam is. Maandag treedt mej. Van Heueden, in wit plaats wegens ziekte inviel, weer in functie. Het hoofd vraagt voor de tijdelijke on derwijzeres een salaris. De voorzitter deelt hieromtrent mede, dat de inspecteur geen vergoe ding van dat salaris door het rijk kan toestaan, omdat de gemeente dan een wachtgeldster had moeten benoemen. Derhalve adviseert de inspecteur, het Sa laris uit dë gemeentekas te verleenen. De voorzitter zal het hoofd der school er op wijzen, dat in den vervolge de door den inspecteur aangewezen weg moet worden gekozen en stelt voor (hoe wel dit punt nog niet in B. en W. is handeld) een vergoeding toe te kennen gelijk aan twee weken aanvangssalaris. Weth. Den Oudsten is voor eer vergoeding, doch niet naar het aan vangssalaris. Spr. wil b.v. 2 maal f 8 geven als belooning voor een kweekelin- ge met akte. De heer Den «Boer acht dat een schandelijk loon en stelt voor f 10 per week toe te staan. Spr. verwacht, dat het raadslid Diepenhorst zich niet in deze discussie zal mengen, daar het zijn doch ter betreft, doch spr,, die zelf school gaande kinderen heeft, verneemt meer malen, hoe mej. Diepenhorst bijspringt als men haar hulp noodig heeft. Nu men haar daarvoor eens kan beloonen, moet men niet zoo schamel uit den hoek komen. Het spijt spr. toch al, dat de voor schriften B. en W, zullen beletten haar in den vervolge eventueel in tijdelijke functies te benoemen. De voorzitter stemt hiermede in en adviseert weth Den Oudsten zijn voor stel in te trekken. Weth. Den Oudsten weigert zulks. De heer Van der Hek vindt ook, dat in dit geval de belooning wel wat grooter mag zijn dan f 8 per week. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde de aansluiting bij den barakksnd lenst, waaromtrent nog steeds geen beslissing is genomen. B. en W. stellen nu voor, een overeenkomst aan te gaan met het Stads- en Academisch z.ekenhuis te Utrecht, dat 6 cent per persoon per jaar rekent. De heer Den Boer zou liever trach ten aan deze uitgave te ontkomen. De voorzitter zegt, dat de ge meente verplicht is, zelf barakken te bou wen of zich bij een gemeente aaq te slui ten. die ze 'heeft. Bovendien zou spr. het onverantwoordelijk achten, als b.v. een eventueels epidemie Ameide zou blijken, in gebreke te zijn. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een wijz'ging der gemeentebegrooting 1993 wordt goedgekeurd. Volgt het voorstel van Ged. Staten in zake de regeling der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger. De voorzitter zegt, dat de raad van Tienhoven dezen morgen met dit voorstel accoord is gegaan. (B. en W. van Ameide stellen eohter voor, Ged Staten te verzoeken ook hier het salaris van den secretaris op 50 pCt. van den norm vast te stellen, evenals te Tienhoven (nu is het hier 80 pCt.). Weth. Den Oudsten licht toe, dat alhier de bedoeling was, dit als opmer king aan Ged Staten te schrijven. De voorzitter zegt, dat hij zich als minderheid van het ooilege niet met dit voorstel kan vereenigen. Ameide is de woongemeente van den secretaris en de ze betaalt dus hier zijn belasting en maakt hier de meeste verteringen. De heer Vap der Hek vraagt of de voorzTter een grove berekening kan ma ken, in hoeverre het een tegen het andor opweegt De voorzitter zegt, dat de billijk heid dezer regeling door Ged. Staten en niet door hem wordt beoordeeld. Besloten wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. Voorts i« een schrijven ingekomen van kele ambtenaren, waarop de volledige pensioensbijdrage anders met in minde ring zou kunnen worden gebracht, aen verhooging tot een gelijk bedrag mag worden toegepast. B. en W. stellen voor hiervan gebruik te maken ten aanzien van den gemeente geneesheer en d«n armmeester. De eer ste betaalt tot nu toe 8Yi pCt. en de tweede heelemaal geen pensioenbijdra ge. Deze bijdrage wordt dan voor beiden B op 10 pGt. gesteld en daartegenover collega's te Ameide. Misschien willen zij krijgt de dokter lM en de armmeester 10 het besluit tot die wekeluksohe vereade- weer mee kan, maar hij kan het hiet meer zoo druk hebben en niet meer thuis werken. Het heeft weinig gescheeld, of hij had ontslag moeten vragen om ge zondheidsredenen. Met een tweeden amb tenaar zal het wel gaan Een nieuwe bespreking met Ged Sta ten geeft maar weer onnoodig uitstel en nieuwen last. In Den Haag heeft men tot de wethouders van Tienhoven gezegd. „Bespreekt de zaak nog eens met uw pCt. salansverhooging. Aldus wordt besloten. De voorzitter stelt hierna voor, de vergadering even te schorsen Hij kan niet aan oen stuk door-vergaderen en gaat dus even thee drinken. Na een kwartiertje wordt de vergade ring heropend en komt aan de orde een door Ged. Staten gewenschte verhooging van de tarieven voor leges ter secreta rie en van de schoolgelden. De voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten van een verhooging der be grafenisrechten hebben afgezien. De heer Diepenhorst maakt be zwaar tegen de verhooging van de kos ten der kleinste bouwvergunningen (meestal voor verbouwingen van zeer geringe beteekenis) van f 20 tot f 50. Ook het trouwen wordt erg duur. De voorzitter: Dat laatste doet men doorgaans maar eenmaal in zijn le ven. Spr. heeft echter geen bezwaar te gen voorstellen tot wijziging van het ta rief voor kleine bouwvergunningen. De heeren Den Boer en Van der Hek vinden eveneens f 0,50 als mini mum wel wat veel. Besloten wordt voor werken onder f 100 slechts f 0.20 te heffen. Daarop worden de verordeningen goedgekeurd. Een serie wijzigingen, die Ged. Sta ten in de gemeente-begrooting wenschen te zien aangebracht, neemt geruimen tijd' in beslag. De ambtenaar leest de desbetreffende oorrespondentie met dat college voor, waaruit blijkt, dat op verschillende pos ten reeds overeenstemming is bereikt. De heer Den Boer hoopt, dat een verlaging van Ameide's bijdrage in het salaris der wijkzuster (die voor enkele gemeenten gezamenlijk werkt) kan wor den voorkomen. Zij heeft reeds een laag salaris en op die wijze brengt Ameide dat nog in gevaar. De voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten nog een exemplaar van de be grooting van Het Groene Kruis tegoed hebben. B. en W. hopen, dat deze zaak nog in orde zal komen. Voorts schrijven Ged. Staten o.a., dat zij geen goedkeuring aan de begrooting kunnen verleenen, als daarop niet een post wordt uitgetrokken voor een tweeden ambtenaar ter secretarie. De voorzitter zegt, dat B. en W. hebben besloten terzake eerst nog eens een bespreking te houden met Ged. Sta-r ten. Spr. herinnert er aan, dat indertijd is besloten, dat hij elke week moet ver gaderen met de wethouders, öpr. acht dat geheel overbodig en toen de raad hem dat onnoodig werk oplegde, heeft hij besloten dan ook maar op te houden met dagelijks uren thuis te werken. Met een dr etal klachten in Den Haag en motie tegen spreker, d.e zich tegen dat alles toch moest verde digen, legde men geheel onnuttig nog eens beslag op zijn tijd. Hij is vele 'en daarvoor naar Den Haag ge weest. Had men hem rustig laten door werken, zooals vroeger, dan waren deze ambtenaren niet noodig geweest. Nu 'oopt het werk vast, als spr. die hulp niet krijgt en hij stelt dan ook voor een post van 12 maal f 00 op de begrooting r 1934 uit te trekken Hij wilde daar voor Tienhoven 12 maal f 20 laten beta len en Ame de 12 maal f 40, doch de raad van Tienhoven heeft geen lust om te betalen voor overbodig werk, waaraan hij geen schuld heeft Wij hebben zoo men daar met den burgemeester prettig samengewerkt, hebben geen klachten tegen hem en dringen hem geen :tra werk op. Spr. is nu zoover hersteld dat hij het besluit tot die wekelyksohe vergade ringen nog intrekken Maar het is nog met ingetrokken. Spr heeft nu den amb tenaar met ingang vjin 1 Juni benoemd en nu moet maar worden uitgezocht, wie hem moet betalen. Zonder den ambtenaar zou spr. de verantwoordelijkheid voor den goeden gang van zaken met op zich kunnen ne men. De heer Van Kekem zegt, dat het met-toestaan van den post beteekent met goedkeuring der begrooting, dus meuwe moeilijkheden en meuwe onaangenaam heden. Het gaat met op, dat de raad den boel in de war laat loopen en hy stelt dan ook voor, jden door Ged. Staten ver langden póet 'op de begrooting te plaat- IN JAPAN. De heer DenBoer zegt, dat het weer de oude kwestie is. Hy zal er met meer van zeggen, dan dat de gemeente van dat contiict zoo weinig mogelijk schade mag lijden. Daarom verzoekt spr die comerentie spoedig te houden. De voorzitter: H. en W. zyn te gen 10 Juli uitgenoodigd. De beslissing wordt tot nadien aange houden. Dan volgt de Rondvraag. De heer Den Boer informeert, hoe het staat met de werkverschaffing aan den Loswal. De voorzitter antwoordt, dat bij dadelijk na zyn terugkomst zich hierover in verbinding heeft gesteld met het de partement. De heer Den Boer zegt, dat we zoo ver al lang zijn. Voorts vraagt spr. of ,de voorzitter ook al voldoende op de hoog te is van de voorbereidingen inzake de waterleiding, om spr. over den stand dier zaken te kunnen inlichten. De voorzitter heeft zich daar nog niet goed in kunnen werken. Wel weet hij, dat de zaak er veel beter voor staat, omdat de minister f 100.000 bydraagt voor werkloozen. Er is te dier zake te Tienhoven een brief binnengekomen, die in de hedenmorgen gehouden raadsver gadering is behandeld. De raad voelt daar veel voor de waterleiding, doch wenschte zich alleen te verbinden, als de verplichte aansluiting, waar tegen over wegende bezwaren bestonden, zou ver vallen. Vervolgens bespreekt de heer Den Boer de mogelijkheid tot huurveflaging voor de woningen aan den Achterweg. Spr. heeft gelezen, dat de regeering de gemeenten daartoe in staat stelt. De voorzitter zegt, dat deze zaak •n B. en W. is besproken. Het college wil een voorstel doen aan den minister. De kwestie komt dan nog wel in den raad, Do heer Den Boer yerzoekt, er dan spoed mee te betrachten. De verlaging zal ook invloed hebben op de huren der andere woningen. Ook van die aan de Broeksche Steeg zag spr. gaarne de hu ren verlaagd. De voorzitter zegt, dat B. en W op dit punt diligent zijn. De heer Van Kekem vestigt de aandacht op een gevaarlyke plek aan de gracht, waar een balie dringend noodig is. heer Diepenhorst zegt, dat het polderbestuur daar vermoedelijk een muur zal laten zetten. Daarop volgt nog een bespreking over de werkverschaffing. De heer Diepenhorst brengt de demping van de gracht bij de bijzondere «obool ter sprake. De voorzitter antwoordt, dat ook deze zaak reeds in B. en W. is bespro ken l>e kostey zullen f 600 bedragen, waaronder f 9U0 aan werkloon. B. en W wachten eohter op het werk aan de Ha ven en willen de demping van de gracht zoo lang uitstellen. De heer Diepenhijrst zegt, dat dit niet helpt, (ingesteld is de zaak al zoo lang. De voorzitter heeft persoonlijk te gen bespoediging geen bezwaar. De heeren Diepenhorst en Den B o,e r doen nu het voorstel, de demping van dit grachtgedeefte af te werken Zu Imbben het oog op het stuk, loopende langs het huis van den heer Den Oud sten en de bijzondere school en willen de rioleenng, die door de Nieuwatraat loopt, doortrekken door den Achterweg naar de gracht, aan den Iahge Boom gaard. De heer Van der Hek acht het ge- wenscht, dat dit plan eerst in de verga dering van B en W wordt behandeld en dat dit college dan in een volgende ver gadering met e«n uitgewerkt plan komt De voorzitter vindt dat niet noo-, dig. Er is reeds een begrooting van het werk,«zoodat de strekking van het voor stel goed is te voerzien. H en W. nemen het voorstel Diepen- •Den Boer over, dal daarna ,4on- sprake een sohrijven van de slagers Van der Hek en Muilwijk, gedateerd 7 Decem ber 1933. Het bevreemdt spr., dat deze zaak nog steeds met is afgehandeld. Hij heeft zich afgevraagd, waartoe nu eigen lijk de commissie d-ent, die na de inbe slagneming van de in stryd met de voor schriften geslachte koe is gevormd. Haa* bestaan is gebaseerd op de meening van den toenmaligen kantonrechter te Gorin- chem, die dacht, dat de administratie ter gemeen te-secretarie schuld had aan het gebeurde en dat dus de koe op verkeer de gronden in beslag was genomen. Spr. zegt, dat men deze zaak verkeerd heeft gezien. Trouwens, spr. noch de veldwachter zijn in die zitting aanwezig geweest, als de kantonrechter naar de omstandigheden vooraf had geïnfor meerd, zou hij omtrent de oorzaak van het gebeurde een andere meaning hebben gehad. Naar spr.'s oordeel kan voor een koe, die in beslag is genomen, omdat ze op ongeoorloofde wyze was geslacht, nooit vergoeding worden geeischt. De hoofd zaak is hier, dat de koe niet alleen reeds was geslacht, doch dat de organen ont braken, toen de keuring moest plaats hebben. (Wethouder Den, Oudsten en de heer Van der Hek verlaten de vergadering.) De voorzitter vindt het verkeërd, dat de heeren vertrekken; het geldt hier een belangrijke bespreking. Spr. gaat het verloop van de zaak nog eens na en wijst erop, dat de veearts reeds had ge klaagd over de ontoelaatbare wijze, waarop men hier bij het slachten te wer, ging. Toea men daarmee door ging en den heer Soheijgrond op den bewusten dag voor het feit stelde, liep de maat over. De administratie kan da&rmede onmogelijk iets te maken hebben. Spr. zegt, dat de heer Van der Hek pas ie veroordeeld wegens overtreding van de Grisiszuivelwet en hij zou nu met hetzelfde recht het vet kunnen terug vragen, als I 195 schadevergoeding te eischen®Voor die koe, het geval is te ver gelijken met een strooper, wien de poli tie het geweer afneemt, dat ziet hij ook nooit terug. Spr. begrijpt niet, hoe de raad nu een oommissie heeft kunnen instellen, die de rechtmatigheid van den eisch van den heer Van der Hek moet onderzoeken. Met genoegen wil spr. aan die commis sie inlichtingen verstrekken, doch het is eigenlijk meer dan schande. De raad doet beslist verkeerd, als hij de oommisaie laat voortbestaan. Kan hij nu niet tot opheffing beslui ten, dan moet de zaak in de volgends vergadering nog eens ter tafel komen. De heer Den Boer acht dit laatste het best, hoe onverkwikkelijk hij de zaak ook vindt. Het gaat namelijk moeilijk, een uitspraak over deze zaak te doen, nu wethouder De Kruik, die een sterk voor stander van die commissie was, door fa milieomstandigheden is verhinderd. De voorzitter is het d&armeds eens en sluit de vergadering. De gemeenteraad kwam Donderdag 28 Juni in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig de heer den Besten, die wegens ziekte verhinderd was. Na opening met gebed las de secreta ris de notulen, die onveranderd werden vastgesteld. Na enkele mededeelingen van den voorzitter stelt deze aan de orde de behandeling der ingekomen stukken, waarvan een aantal voor kennisgeving werd aangenomen. Een verzoek om voorschot van de bei de byz. lagere scholen werd ingewilligd. Nog werd voor kennisgeving aangeno men een besluit van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van de verordening tot beschikbaarheid van drinkwater in woningen en werkplaatsen, waarbij *oo- wel de voorzitter als het lid Zwi- n e n b u r g* enkele inlichtingen gaven omtrent den waterleiding-aanleg. Twee verzoekschriften vanr ingezete nen om reep verlaging en ontheffing vafl de betaling van schoolgeld, werden goedgekeurd. Goedgekeurd werd ook het besluit van het alg. bestuur der stichting Drinkwa terleiding Zuid-Utrecht tot het aangaan van een kasgeidleening, groot f 1000.000 en het desbetreffende garantiebesluit ge- horst- gelijk© besluiten laat men altijd ingaan ._r nadat zê zijn goedgekeurd. Spr, gelooft voorstel van B. en W. j Admiraal Keisuze -Okade, Japansch d0r hoofdelijke stemming wordt aange- êtellig, dat de datum van 1 Februari ln<^ Voorts Is een schrijven ingekomen van oud-minister van marine, heeft na nomen. het besluit is opgenomen, «onder dat den minister van binnenlandsche zaken, j S&ïto, de opdracht ontvangen een nieuw i Nopmaalt: ds koe. iemand er erg in nad, wat men deed. I die-bericht, dat op de tfalarlseen van en- j ministerie te yorutsn. j Daarna brengt de voorat-tter ter Eenzelfde beslissing werd genomen ten aanzien van een begrootingswyzi- ging 1933 Met betrekking tot een ontvangen cir culaire nopens verhooging van penai- oensverhaal, tot 10 pCt., werd na toe lichting van den voorztóter, met alg st. besloten de tijdelijke korting op de sala rissen van het gemtente-personeel uyi 2'/i pCt. tot 1 pCt. terug te brengen, v- Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden resp. be noemd en herbenoemd de heeren: H. Verbeek, J. Brokïeldt, P. S. v. d. Poel, A. t. i. Bant, E. van Ooaterom Pzn., F. J 0verbeek en J. Bos Jzn. De vergoeding voor de beide bijzonde re lagere scholen tn deze over 1932 werd vastgesteld: voor „Eben Haezer" op f 1800^ m t00r Victorschogl op Hierna bracht de voorzitter ter tafel de ontwerp-verordening &p het ge neeskundig schooltoezicht. Na artikels* geywze behandeling, -waarbij de heeren Ver maat, Zwanenburg en Roeleveld nqg enkele wijzigingen of aanvullingen be-

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 4