pWaTge*^^ Gemeenteraadsvergaderingen De Radio-centrale levert U voor SO cent per week de Nederland- sche stations den geheelen dag. Gemengd Nieuws. ^CHOONHOVENSCHE COÜRANI j Kantongerecht Gouda te ALBLASSERDAM CAPELLE A.D. IJSSEL GROOT-AMMERS VIJFDE BLAD. Nieuwsblad voor zuid-holland en utrecht sci.wnho»«n.ch« cour.m wolnSdag 18 juli mm Donderdag 19 Juli. Hilversum. A.V.R.O. 8—10 Gramofoon, 10—10.15 Morgenwijding; 10.1510.30 Gramofoon, 10.30—11 Kamermuziek door het Arnhemsch Strijkkwartet; 11 i,11.30 Voordracht door Rien van Noppen, 11-3012 Vervolg Kamer- muziek, 12—2.30 Concert door „De Minstreels" en Gramofoon; 2.30—3 Mevr Lucy Pierson over: „Een paar Japanscbe feesten"; 3—3.45 Gramo foon; 44.30 Halfuur voor zieken en ouden van dagen door Mevr. Ant. van Dijk; 4305 Gramofoon, 56 30 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest en Gramofoon; 6.30— 7 Sportpraatje door den heer H Hollander, 7—7.30 Radio-tooneel voor de jeugd. Opvoering van „Wij trokken er met een draaiorgel op uit"; 7 30—8 Alexander de Haas over: „Het ontstaan van het cabaret" III; 88.05 Nieuwsberichten; 8-050.40 Concert door het Omroep-Orkest en Sopraan, 10 „Op de Tribune". Koos Koenerie van een voetbalwedstrijd; 10—11 Gra mofoon; ill—11.10 Nieuwsberichten; 11.10—12 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest, Huizen. K.R.O. 8—0.15 Concert; N.C.R. V 10—10.16 Leger des Heils-kwar- tiertje; 10.16—1045 Morgendienst door Ds. Joh. J. van Petegem; 10.45 11 Gramofoon, K.R.O. 11—11.30 Gramofoon, 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.15—8 Concert door het K.R.O.-Or- keat- 1—1.20 Gramofoon;, N.C.R.V. 2 4 Uitzending nit do Vluchtheuvelkerk te Zetten ter gelegenheid vu*! f- daohtenieviering van den luien ge boortedag van wijlen dr. H. Pierson; 4 —5 Bijbellezing door Ds. J. de Jong; 5.30 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.30—6.30 Chr. liederenuurtje door Joh. de Heer; 6.30-6.58 Gramo- fdon; 7.15—7.30 Gramofoon; '-S— Weekoverzicht. „Wat er op de wereld gebeurt" door Gom. A. Crayé; 8—0 Concert door het Ghr. Radiokoor; 9— 030 Spreker namens het Chr. Ne. Vakverbond in Nederland. „Hollan der over: „De staf des broods ,9.30- 10.45 Vervolg Concert; 9.55 uur Nieuwsberichten; 10.45-11.90 Gra mofoon. Vrijdag 20 Jul1- Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; VPHO. 10 uur Morgenwijding; V.A. R A 10.15 uur Voordracht door Frans Nienhuijs; 1060 Orgelspel; 11 uur Voordracht door h rana Ntenhuis, 1120 uur Gramofoon; 11.45 uur Gra mofoon- A.V.R.O. 12—12-30 Gramo foon; 12.30—2 30 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest en Gramofoon; 1 2.30-2.50 Mevr. Ida do leeuw van Rees bespreekt het knippen en verwerken van de blouse, 2.50—3.10 Gramofoon; 8.10—3.30 Zang door Bussum's Da meskoor; 8.30—4 Dansmuziek; V.A. R.A. 415 uur 'Gramofoon; 4.30 uur Na Schooltijd; 5 uur Concert door het V A.R.A.-Orkest; 5.45 uur Muzikaal allerlei; 6 uur Vervolg Concert; 6.4o uur Muzikaal allerlei; 7 uur Orgel spel; 7.30 uur De Corporatieve Staat11 „Corporatieve staat en fascisme Le zing door L. J. Kleyn 7.50 uur Gra mofoon; 7.57 uur S.aS.terichten; V.P.R.O. 8 uur Lezing; A.V.R.O 8 30 1015 Symphonie-Concert door bet Ke- sidentie-Orkest; V.P.R.O. plm. 9 urn- Cursus; plm. 10.15 uur Nieuwsbe richten; 10.30 uur Declamatie; V A R.A. 11 uur Gramofoon; 11.30 uur H^«m0l<NnCRV. 8—8.15 Schriftlezing en Meditatie; 8.15—9.30 Gramofoon, 10.30-11 Morgendienst door Ds. B. J C. Rijnders; 11—12 Cello-rem al; 12.15 —12.30 Gramofoon; 12.30—1.15 Orgel bespeling; 1.16-2.30 Gramofoon; 2.30 —3 Lezen van Clir lectuur; 3—3.45 Liederen-recital; 4-4.45 Concert door het Ensemble van der Horst; *45— 5.15 Gramofoon; 5.15—6 Vervolg Con- oert. 6—6.30 Gramofoon; 6.30—8.0° WAAROM RADIO-CENTRALE 7 In de laagste prijsklasse kost een mo dern wisselstroom-apparaat 150.— In vier jaar krijgt U aan lam pen en reparatie minstens "f 50 kosten W' Uw Radio-toestel kost- dan in vier jaar Het is dan geheel verouderd en U ont vangt bij verkoop hoogstens bet be drag. wat U aan el. stroom verbruikt heeft. Een eigen toestel kost dus 1. per week. Met gratis Luidspreker en aanleg 65 ct. JAN BROUWER HAVEN 63 SCHOONHOVEN „Irissen en Pioenen" door A. J. Her big; 7—pl.m. 7.15 Nieuwsberichten; plm. 7.15-^—7.30 Gramofoon; 7-30—8 Litterairf halfuurtje. 8—9 Orgelconcert. 99.30 „Stedebouw en landschap- schoon" door Ir. J- D. J- Waarden- burg 9.30—11 Concert door het N.C.R. V.-Klein-Orkest; 10 uur Nieuwsberich ten; 11—11.30 Gramofoon. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Donderdag avond geeft de gem. zangvereemging „Nieuw Leven" een concert, ter herden king van haar 20-jarig bestaan. Mede werking verleenen „Nieuw Leven's" kin derkoor, de chr. zangvereen. De Fofstem de muziekvereen. „Door Kunst Verkre gen" de zangvereen. „Advendo" en het dameskoor, beiden van Moordrecht, bij den heer J. Honkoop. Zaterdagavond geeft de muziekver- eeniging „Door Kunst Verkregen" een concert in de tent op het dorp, onder leiding van haar directeur, den heer C. v. Gent van Schiedam. De postduivenvereen. „De Luchtbo de" hield een wedvlucht van Orleans (490 K.M.) De prijzen werden als volgt behaald: 1, 6 en 11 Joh. Edeling; 2 D. v. d. Ham; 3, 10 en 12 J. van Reeuwijk, 4, 6, 7 en 13 Chr. de Koning; 8 H. Hei koop; 9 B. van Vliet; .14 L. van Dam. lste overduif A. Verhoef. Voorts werd een wedvlucht gehouden uit Barendrecht voor jonge duiven, 10 K.M. De prijzen werden behoald als volgt 1, 12, 17, 30 en 38 D. v. d. Ham; 2, 4, '10, 13, 35, 39, 57 en 61 R. den Toom, 3, 6, 18 31, 33, 51, 56 en 599 Ghr. de Ko ning; 5, 11, 28, 29, 46 en 49 A. Verhoef, 7 en 44 Abr. Haak; 8, 26, 32, 36, 41, 42 en 55 L. van Dam; 9 48 en 58 A Ro- verst; 14, 25 en 27 A. Groeneduk; 15, 19 en 60 J. van Reeuwijk; 16 en 47 L. van Reeuwijk, 20 en 24 R. Heikoop; 22, 43 en 60 B. van Vliet; 23 en 52 A. Streef; 37, 40 en 45 Joh. Edeling. Het convooi bevatte 182 duiven. Nieuw-Lekkerland. De heer L. P. Kleijburg heeft zijn benoeming tot brand meester niet aangenomen. Bij' de overgangs-examens aan de chr. H BS te Dordrecht slaagde mej A. H. E Voorsluijs Tan de 4e naar de 5e klas, en P. Boschm» Tan de le naar de 2e klaa, beiden te Kinderdijk, gemeen te Nieuw-Lekkerland. —Vrijdag heeft een deel ran de leer lingen Tan de 2e openbare school te Kin derdijk per autobus een reisje gemaakt naar Breda en omstreken, daartoe in staat gesteld door een daarroor gevormd fonds en particuliere hulp. De reis werd gemaakt over Gorinchem en Keizersveer. Was er onderweg al veel te zien voor de kinderen, het meest werd genoten te Bre da en in de schoone omstreken. Zelts werd nog even een toertje gemaakt naar de grens. De jeugdige reizigers keerden *s avonds om negen uur te Kinderdijk terug. Noordeloos. De muziekvereen „Vol harding" maakte Donderdagavond een muzikale rondwandeling door het dorp, naar aanleiding van de successen, be haald op het tc Vuren gehouden con cours Op dit corfcours behaalde „vol harding" een prachtige lauwerkrans en twee medailles. Nadat men liet Hoog- eind was rondgemarcheerd, vergezeld van een groot aantal belangstellenden, kwam men bij de muziektent aan. Op het podium nam allereerst do heer Van Vliet, de voorzitter van „Harp en Luit van Vuren (welke vereeniging het con cours heeft georganiseerd) het woord. In een keurige toespraak complimenteer de hij de vereeniging met fie behaalde successen. Voorts sprak de directeur de heer A. v. d. Heiden van Meerkerk waarna hij de behaalde prijzen aan het vaandel hechtte. „Volharding" gaf hierna de „Lang zal-hij-leven" marsch ten beste. De heer F Slot), voorzitter van „Volharding be dankte hierna den heer Van Vliet voor zijn woorden; tenslotte sprak de heer v. d Heiden een opwekkend woord tot de jongeren om lid le worden van A olhar- ding" en bedankte tevens den heer Van ^Daarna werd de rondmarsch voortge zet naar het Laag-eind. De avond werd begunstigd door prachtig weer, hetgeen de gezelligheid zeer verhoogde. Peursum. Zaterdagavond werd aan het Pinkeveer een concert R^ven door de accordeonvereniging te Sliedrectit. Db belangstelling van het publiek was zeer groot en de speldjesverkoop ten ba- te der vereeniging bracht heel wat op. Teeuwijk. Voor de betrekking van geldophaler voor liet waterleidingbedrijf hebben zich reeds ruim 40 sollicitanten aangemeld. Streefkerk. Zaterdag hield de venvereeniging „De Gevleugelde Bode een wedvlucht met 41 jonge duiven van Lier, afstand 86.083 K.M, De duwen wer den gelost 1 uur. Aankomst eerste duif 2.43.15 uur. De prijzen werden gewonnen door. 1, 5 7'9 en, 12 W. L. Schippers; 2 A. Stuurman" 3, 13. 14 en 15 W. de Bruyn; 4 en 8 H. van Meerkerk; 6 G. Ansink, 10 C. de Ruiter en 11 J. van der Graaf. Zaterdagavond gaf het fanfare corps 0 K. K." een concert te 1/eslteM- graaf, onder leiding van haar directeur den heer A. de Vriee, uit Rotterdam. Mede door hef mooie weer. wat de op komst van het publiek groot. De num mers warden met zorg afgewerkt en een wegemeend applaus was het loon voor directeur en leden. Eenige jonge dames belastten zich met den verkoop van de gebruikelijke speldjes. Waddinxvsen. Gevonden een muts met speld bij v. d. Kraata, Onderweg 63. Onder begunstiging van prachtig zomerweer maakten de kinderen van de Chr School aan de Oranielaan, hoofd de heer Hoek, met autobussen een reisje naar Haarlem en Zandvoort. JanuMD dat zich een klein incident voordeed. Tq- dens het spelen op een schommel had he dochtertje van den heer de Bruin het ongeluk daaraf te vallen met het gevolg, dat zij een ernstige wonde aan de knie bekwam. Zij moest dadelijk onder dok- ters behandeling worden gesteld, doch kon met de andere kinderen huiswaarts keeren. Voor het overige is de reis schit- 'erlndA.TdeaRd H. B. B. met vijf-jarigen cursus te Alphen a.d. Rijn, op chr. grond slag, zijn bevorderd van de eerste naar de tweede klasse D. N. Bremmer; van de tvfeede naar de derde klaa P. van den Berg; van de derde naar de vierde klas Maria D. Bremmer en van de vierde naar de vijfde klasse C Hoogendoorm Mej. Gonny de Boon slaagde te Gouda voor het diploma machineschrij- incident aan de kust van KLEIN AZIE. Turksch kustwacht doodt ns Britsch officier. Een sloep van den Britachen kruiser „Devonshire", die voor Samos voor an ker ligt, is toen zij naar de Klein-Azia- 4 tische kust voer, door de Turksche kust- wacht beschoten. Aan boord bevonden zich drie marine-officieren, die aan de kust een bad wilden gaan nemen. Een hunner sloeg, door een kogel getroffen, overboord en verdronk. De twee anderen slaagden erin naar Samos terug te zwem men De commandant van de „Devons- hire" heeft direct Londen radio-telegra- fisch van het incident verwittigd. Ta Londen is men nogal opgewonden over dit incident. De admiraliteit deelt mede dat de omgekomen officier de ma rine-arts luitenant Robinson was; zijn liik kon nog niet worden gevonden. Een vand.twte officieren, die zich in vei ligheid konden brengen, blijkt een vleeschwond aan den schouder te heb ben gekregen. Langs diplomatieken weg wordt een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. ONOPGELOSTE MOORDZAAK. Be politie zoekt thans reeds meer dan vijf weken naar de oplossing van het raadselachtige moordgeval te Brighton, waar, zooals men zich herinnert, de romp en de beenen van een vrouw wer den gevonden in een koffer die in het station in bewaring was gegeven. Thans heeft de politie een hoofd en twee armen gevonden, in een koffer, welke was verborgen in den kolenkelder van een huurhuis te Brighton Een po- litie-arts onderzoekt thans, of dit de ont- brekende deelen vau het vijf weken ge leden gevonden lijk zijn. Men gelooft dat dit de stoffelijke res ten zijn van een danseres Violette Kaye, die eenigen tijd op verschillende adres sen te Brighton heeft gewoond. HITTE EN DROOGTE TEISTEREN CHINA Nog steeds houdt in China de onge wone hitte en droogte waaronder het land reeds wekenlang lijdt, aan Duizenden menschen zijn reeds aan zonnesteek overledem Van de ongeveer 40 begeleiders van den Lama die Zon dag per vliegtuig van de verkeersmaat- schappij Eurasia te Peking aankwam, terwijl de begeleiders per trein reisden, ziin vijf in den trein gestorven. Voorfel Zuid- en Midden-China heb ben van de droogte te lijden. Tal vau ri vieren en kanalen zon zoo goed als droog zoodat het scheepvaartverkeer stil ligt. Aan de draineering van den bodem wordt reeds lang niet meer gedacht, zoodat gevreesd wordt, dat de oogst zal mislukken. w In Noord-China en vooral de N.W. provincies daarentegen valt zeer veel re gen, zoodat dat gebied gedeeltelijk over stroomd is. Te Sianfoo ts een temperatuur van 47 gr. Q. in de schaduw geregistreerd. EEN VROUWELIJKE DILLINGER. Bij vuurgevecht gedood. Helen Spence Eaton, Amerika's vrou welijke Dillinger, die wegens moord tot tien jaar gevangenisstraf was veroor deeld, is in een hevig vuurgevecht met haar bewakers, doodgeschoten. Helen had kans gezien voor de vierde maal te ontsnappen. Zij was werkzaam met andere gevangenen in een aardbei- bed en klaagde bij den bewaker, dat zij zich niet wel gevoelde. Deze stuurde haar naar het hospitaal, doch onderweg zag lij k*n« zich in een schuur schuil te houden. Toen de avond was gevallen, drong zij plotseling het wachtlokaal bin nen, waarin zich slechts één bewaker be vond, overmeesterde den man, bond hem vast en wist in bewakerskleeren te ont snappen, na hem beroofd te hebben van lijn revolver en een flinken voorraad pa- tr°Haar spoor werd onmiddellijk door bloedhonden gevolgd en reeda enkele uren daarna was men de ontsnapte dicht op de hielen. Toen men haar gevonden had, kwam het tot een hevig vuurge vecht, doch zij was tegen de overmacht niet bestand en zonk. door een kogel ge troffen, ineen. Voor haar ontsnapping had zu een briefje achtergelaten, waarin zij meedeel de, dat zij zich niet levend zou laten van- t*Twn Helen Eaton 17 jaar was, schoot zij een man dood. die haar vader be dreigde. Nadat zij voor dit feit tot ge vangenisstraf was veroordeeld, ont vluchtte zij en werkte verscheidene we ken in een café, dat dicht bü de gevan genis was gelegen. Een man, die een poging tot toenadering bij het meisje deed, werd met revolverschoten ontvan gen. Zij werd daarop tot tien jaar ver oordeeld, doch wist nadien nog driemaal uit te breken. WEEI.B4.1U it it manuiuiumi u loniuwaai». Het eerste nummer van de Schoonhoven- scho Courant. Ons blad verscheen toen éénmaal per week. Het werd geheel met de hand gezet eo op een zoogenaamde snelpers gedrukt. Zoo'n snelpers is niet snel, zij drukt msar één kant van bet papier en vouwt niet. Een blad van slechts 4 bladzijden moest dus tweemaal gedrukt en daarna njet de hand gevou wen worden. De pers uit die dagen kon niet meer dan 800 couranten per uur leveren. UIT LEEUWENKLAUWEN GERED. Een angstig avontuur. Twee kolonisten uit Noord-Rhodesia, de heer eo mevrouw Dechampel, hebben in hot oerwoud een angstig avontuur be leefd Zij hadden bun tent voor den nacht opgeslagen bij de Kafuenvier en waren weldra in diepen slaap gedom peld, gewend aan do mysterieuze gelui- den, die uit de jungle opstegen, toen een leeuwin behoedzaam binnensloop en hun kindje en enkele maanden, dat bu hen in de tent sliep, in haar muil wegdroeg. Dechampel werd plotseling wakker en zag de leeuwin nog juist uit de tent ver dwijnen. Hij maakte alarm en de inboor lingen trachtten met hevig lawaai het dier schrik aan te jagen. De leeuwin ver dween echter in het oerwoud met het kindje nog steeds tusschen de tanden. Dechampel en eenige inboorlingen zetten de achtervolging in en tenslotte gelukte het de leeuwin te vinden op een open plek in het bosch. Het dier zat zich rustig te likken en het kindje lag hui lend naast haar. Deéhampel nam zqn ge weer en mikte op het roofdier. Zijn hand beefde niet, doch zon zenuwen wa ren tot het uiterste gespannen, daar de geringste afwijking den dood van zqn dochtertje tengevolge kon hebben. Len schot knalde, de leeuwin sloeg met haar poot in 'de lucht, stiet een hevig gebrul uit en viel stuiptrekkend neer. Dechampel rende naar zqn kindje, dat hij ongedeerd in zijn armen kon sluiten. Het meisje was blijkbaar wel wat ont hutst geweest door de groote.kat, die haar had meegenomen, doch het leed was gauw vergeten, toen zij zich weer veilig en wel bij moeder bevond. ERNSTIGE WATERSNOOD. Galicië zwaar geteisterd. Er heerscht in het Zuiden van Galicië een watersnood, waarvan het aantal slachtoffers nog niet bij benadering kan worden bepaald, daar elk uur berichten over uitbreiding der overstroomingen binnenkomen. De rivieren do Doenajec, Poprad, en Kmienica ziin buiten hun oevers getreden. De bewoners die zichj niet tijdig konden bergen en door het' stijgen.van het water volkomen werden: verrast, vluchtten op de daken. Talrijke' kinderen kwamen om. De steden Kre- ninsa, Novi Socz, Gorlice, Zakopane en Tornof staan onder water. Bij Novi Socz waar de ramp het ergst schijnt te zijn, I zijn de bruggen weggeslagen. De stad is J evenals Gorlice, waar ook de spoorweg-, verbinding onderbroken is, geisoleerd. Te Zakopane is de electrlsche centrale I onklaar geworden en de stad is zonder V stroom. Ten aanzien van de streek in het stroomgebied der Doenajec vreest men dezen nacht het ergste. Soortgelijke berichten komen uit Roe-f menië Hevige overstroomingen treden in de buurt van Braila op. Schepen zijn* door een storm op drift geraakt en ki lometers den Donau opgedreven. Her-; ders zijn met hun kudden door het wa-, ter verarst en verdronken. Volledige uitspraken van 11 Jgli. Motor- en rijwielreglement: L. B. te. Bleiswijk f 100 subs. 20 d. h. Vleeschkeuringswet: M. G. te Zeven-: huizen f 15 subs. 3 d. h. Motor- en Rijwielreglement: P. D. te. Gouda f 3 subs. 1 d.h.; A. J- te Wad-; dinxveen en P. S. te Gouda, ieder f 1.50 subs 1 d.h. Pol. Verord. Haastrecht: W. J. na-, ron van H. te 's-Gravenhage f 10 subs.. 2 Art. 460 Wetb. van Strafr.: L. de B. te Lekkerkerk f 3 subs. 1 d.h. Motor- en Rijwielwet: F. S. te Haast recht f 5 subs. 1 d.h.; H. v. N. te Wad- dinxveen f 6 aubs. 2 d.h.; J. d. B. te Bodegraven 2 maal f 10 subs. 2 maal 2| Visscherijreglement: A. M. te Gouda) 1 15 Bubs. 5 d. h.. verbeurdverklaring zetlijnen. Visscherijwet: C. J. N. te Rotterdam 2 maal f 6 subs. 2 maal 2 d.h. v.v.peur; idem f 1,50 subs. 1 d.h. v.v. peur; W. C. te Rotterdam f 2 aubs. 1 d.h.; P. B. te Rotterdam f 1 suba. 1 d.h. verbeurdver klaring hengel of f 0.50 subs. 1 d.h.; J. J. S. en A. B. te Rotterdam, ieder f 0,50 subs 1 d.h. v.v. hengel f f 0,50 Bubs. 1 d.h.; J. D. en G. v. d. W. te Rotterdam, G. v. B. te Moercapelle. ieder f 1 subs. 1 d h v.v. hengel of f 0,50 subs. 1 d.h. Trekhondenwet: M. H. te Zevenhuizen f 10 subs. 2 d.h., f 3subs. 1 d.h. Motor- en Rijwielregl.: S. den 0 te Bergambacht f 1,50 subs. 1 d.h.; L. W. en J. de J. te 's-Gravenhage, ieder f 1,50 subs 1 dh.;B. P. K. te Rotterdam f 0,501 subs 1 dh.; M. K. te 's-Gravenhage, A. van H. en J. L. L. te Rotterdam, G. W. de J te Gouda en R. G. te 'a-Gravenha-1 ge, ieder f 1,50 subs. 1 d.h.; J. v. d. H. te Rotterdam f 0,50 subs. 1 d.h. Motor- en Rijwielregl.: H. van E. te Waarder en D. van T. te Boskoop, ieder' f 1,50 subs. 1 d.h.; F. G. G. te Waddinx-: veen en A. J. S. te Reeuwijk. ieder f 1| SUPol.1 Verord. Gouda: J. H. W. K. te! 's-Hertogenbosch f 3 subs 1 d.h Id. Waddinxveen: C. G. D. te Wad-j dinxveen f 3 subs. 1 d.h. Wet evenredige vrachtverdeeling: C.| J van D. te Kortgene f 25 eubs. 5 d.h. Arbeidswet 1919: R. M. te Oudewaterj f 10 subs. 2 d.h. j Politie Verordening Reeuwijk: M. J. A. en J. F. K. te Rotterdam, ieder f 1,501 subs. 1 w.t. Art. 453 Wetb. van Strafr.: D. H. te: Vlagtwedde f 4 subs. 1 d.h Arbeidswet: P. C. T. te Reeuwijk f 5j subs. 1 d.h. j Politie Verordening Gouda: P. T. te Rotterdam f 1,50 subs. 1 d.h. Politie Verordening Waddinxveen: A.i J. B. te Overschie f 2,50 subs. 1 d.h. Motorverordening Zevenhuizen: B. v.l V. te Moercapelle f 1,50 subs. 1 d.h.; K. D. te Nieuwerkerk a.d. IJssel f 2 subs. 1 d h K. de G. te Nieuwerkerk a.d IJs sel f 1,50 subs. 1 d.h. Pol. Verord. Oudewater: M. S., onbe kende'woonplaats f 1,50 subs. 1" d.h. Rijnvaart Politie-Regl.: G. P. te Bor ger, C. A. van Y. en A. W. van Y. te St Maartensdijk, ieder f 2,50 subs. 1 d. Art. 431 Wetb. van Strafr.: G. R. en H G te Boskoop, ieder f 3 subs. 1 d.h. Motor- en Rijwielregl.: K. W. te Gou da f 3 subs. 1 d.h. Wet Spoorwegen: H. K. en M. C. v. a. B. te Gouda, ieder f 1,50 subs. 1 d.h. Pol. Verord. Gouda: J. G. en G. W. Z. te Gouda, ieder f 1,50 subs. 1 d.h. IJSSEIjSTEIN. Juli. 1 Geboren: Johannes, z. van E. van Mourik. Pieter, z. van J. Th. Door-l nenbal en G. Zaal. 1 Getrouwd: J. Ransdorp, 26 J. (tei Utrecht) en C. Kok, 21 j. A. L van Schaik, 24 j. (te Jutphaas), en A. Veld-, huizen. Overleden: E. Kamminga, 70 j., echt- gen. van H. Voskuil. ZESDE BLAD. 11 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HCLLAND EN UTKtüMT ScnoonnovenscneL'ourant TTutttjuno Tij jiar ram Afblasserdam. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 10 Juli. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. van Scheera. bur gemeester. Na opening spreekt de voorzitter een woord van nagedachtenis in verband met het overlijden van den Prins. Hierna worden de notulen van vorige vergaderingen vastgesteld. Ingekomen ia de rekening en verant woording van de Gezondheidscommissie. to 611 adrecht. De voorzitter wijst er op, dat dit het laatste verslag van deze instelling ia. Spr. betreurt het dat ze verdwenen is. De beer Smit sluit zich hierbij aan, al ie het ook, dat deze instelling een pre ventieve werking had. Spr. vraagt, als «r nu wat ia, tot wien men zich dan wenden moet. Kan men zich dan voort aan tot B. en W. wenden en stellen die dan een onderzoek in naar de betreffen de gevallen? De voorzitter antwoordt, dat men •en plaatselijke commissie kan instellen an een plaatselijke verordening gemaakt kan worden. In vele grootere gemeenten ia reeds zulk een commissie. De heer v. d. Koogh begrijpt dat men moet wachten op een plaatselijke Torordening, waarna men zich kan wen den tot het dagelijksoh bestuur. Do heer Vermeulen vraagt wat er gebeurt met het batig saldo; ie daar al oen bestemming aan gegeven? De voorzitter antwoordt, dat God. Btaten daarin wel zullen voorzien. De hear J. Vermeulen zegt, dat !n «adere gemeenten daar de helft van in de gemeentekae is gekomen; het Js nu wel niet zulk een groot bod rag. doch men moet op de kleintjes letten. Dan komt aan de orde een voorstel om een kaBgeldleening te sluiten met de Bank van Nederl. Gemeenten groot f 200.000 tegen een rente van 4 procent, aflosbaar tegen 1 Januari 1985. Hiermede werd een voorstel van een kasgeldleening van de vorige keer groot i 100.000 ongedaan gemaakt. Aan de orde komt vervolgens de wij ziging van de leges-verordening. Het apijt den voorzitter dat niet eerst met hem overleg is gepleegd. Spr. had het liever eenvoudiger gezien, doch om dit te overwegen, kreeg spr. dit to laat la handen. Weth. Vies or antwoordt, dat de verordening voor zichzelf spreekt. Daarna komt opnieuw in behandeling de gemeentc-begrootinu dienst 1934. Allereerst komt ter tafel de oisch van Ged. Staten tot het heffen van een etraatbelasting. Weth. Visser zegt de vorige keer eterk geageerd te hebben tegen deze be lasting, spr. noemde die immoreel en uit den booze, waarom spr. er zich met hand en tand tegen verzet heeft. Nog staat spr. op hetzelfde standpunt. Uit een onderhoud met Ged. Staten is het spr. gebleken ,dat niet-invoering van een otraatbelasting, beteekent geen goedge keurde begrooting. Door deze dwang- i maatregel van Ged. Staten acht spr. zich 1 niet langer meer gerechtigd zich te ver zetten. Het spijt spr. dat hij kapitulee- ren moet. Spr. heeft ook het idee geop perd om de opcenten op de personeele belasting te verhoogen. Het was echter •en bezwaar, dat de kohieren reeds af gegeven waren. Weth. Boers ma zegt dat in een schrijven erop gewezen is, dat het invoe ren van een straatbelasting zeer onbil lijk is, daar er slechts enkelen aan beta len, terwijl allen gebruik maken van de Btraat. Voorts zal deze belasting weer veel werk brengen op de secretarie, daar om is gevraagd om het te brengen op de personeele belasting; de gemeente Har- dinxveld heeft dit ook gedaan, waardoor de opcenten gebracht zijn van 200 op 210. Het bezwaar is, dat reeds de aan slagen ingegaan zijn. Spr. is hierna bij do inspectie te Dordrecht geweest. Daar werd de aandacht gevestigd op de moei lijkheid der invordering, daar de belas tingen uit de gemeente Alblasserdam nu al traag binnenkomen. Gevraagd is toen of die verhooging hier ter plaatse niet uitgevoerd kon worden. Daarop werd ge antwoord, dat indien de rijksontvanger daar geen bezwaren in had, dit aan de gemeente-ontvanger kon worden overge laten De kosten van de straat zijn nu ongeveer f 10.000, de helft van dit be drag, dus ongeveer f 5000, moet nu de etraatbelasting opbrengen. Hiervoor zal noodig zijn een verhooging aan opcenten van 50, zoodat de opcenten op de perso neele belasting dan 250 opcenten zal m<D00voo r z i 11 er betreurt het, dat hij nu juist dit ter elfder ure moet hooren, en vindt het jammer, dat hij daar niet mee op do hoogte is gesteld. 50 opcenten, ble| al heel moeilijk 1 De heer Jonker begrijpt er niets meer van. Waarom komt het Ged. Staten overbodig voor om een mondelinge be spreking te gaan houden met B. en W. Uit een onderhoud, dat weth. Boers- m a met de inspectie gehad heeft te Dordrecht, over j de verhooging van de dat nu de belasting nenkwam. En nu wil sting. Het is t6ch on ze schuld niet, datVwe i'n zulke moeilijke omstandigheden zitten. De straat hebben we zelf betaald, oolo het licht heeft het rijk geen cent gekost en omdat we nu allea hebben zegt het rijk: daarvoor moet je nu zooveel belasting betalen. Spr. zegt dat men in Den Haag nu 65 opcen ten gaat heffen op de personeele belas ting en daar weten ze al geen raad. En wij hebben er al 200 en daar wil men er nog 50 opcenten boven op leggen. Spr. is bevreesd, dat als men de oprenten gaat verhoogen, om geen straatbelasting te heffen, in den eigenlijken zin, dat men dan volgend jaar zal gaan zeggen: ziezoo, die 60 opcenten zijn er op en die gaan er niet meer af en nu nog een straathelasting. Spr. wil dan maar liever in beroep gaan bij de Kroon, al duurt het nog een half jaar eer de begrooting goedgekeurd terugkomt. Dat geeft niets, dat acht spr. in elk geval nog verkiese lijker als wanneer men opgeschept zif met een straatbelasting; en verhooging opcentenhelasting. De voorzitter zegt na weth. Vis- b e r in Den Haag geweest te zijn en spr. meent dat wat men ook doet, er toch geen goedgekeurde begröoting zal ko- Weth. Visser zegt, dat Ged. Staten op het standpunt otaan, geen gemeente besturen persoonlijk meer te ontvangen, omdat mfen daaraan niet langer gevolg kan geven, door de vele audiënties die aangevraagd worden. De heer De Jager wil eenvoudig antwoorden, dat Alblasserdam geen nieuwe belastingen meer kan dragen. De heer Vermeulen ziet er be zwaar in, dat we nog langer zitten zon der goedgekeurde gemeentebegroting en wil daarom het hoofd maar buigen. De voorzitter zegt dat Ged. Sta ten ten deze een algemeene regel vast stellen, waarvoor zij voor onze gemeente niet kunnen afwijken.. De heer De Jager zegt dat men toch moeilijk eischen kan, dat de gemeen te zichzelf den strop om den nek gaat doen. De heer Jonker vraagt of Ged. Sta ten dat staatje van teruggang, van hot inkomen ook gezien hebben. Spr. vraagt zich ai, wat er van de woongelegenheid van deze gemeente terecht komt. Van het vestigen van klein industrie is hier hee- lemaal geen sprake. Spr. dacht dat de argumenten wel zoo steekhoudend zou den zijn, dat Ged. Staten mot den eisch van straatbelasting niet meer zouden durven ikomen. De inspecteur te Dordrecht spreekt zelf ook over de groote inningsmoeilijk heden. Omdat wij nu hier een straat en goed licht hebben, wat we allen zelf be taald hebben moeten wij nu zooveel be lasting betalen. Dan zijn de gemeenten Papendreeht en Nieuw-Lekkerland goed af, daar hebben ze geen steen in eigendom en als ze dan het licht uitdraaien, dan behoeven ze niets te betalen, want de helft van nul is nul. De voorzitter wil een raadscom missie benoemen. Weth. Visser zegt dat h'j al zijn kruit verschoten heeft; die staat van verlaging heeft spr .ook laten zien en Ged. Staten stonden er van te kijken, dat de achteruitgang zoo groot was, maar ze worden daar ook gedwongen. Van liet In beroep gaan hjj de Kroon heeft spr. geen verwachting. Hij heeft evenwel uit drukkelijk verklaard van dezen belasting maatregel de gevolgen niet te willen dra gen. De heer Vermeulen zegt, dat vol gens weth. Visser we toch zwichten moe ten en vindt het dan dwaasheid om in beroep te gaan bij de Kroon. We herei ken er niets mee. De heer N. Stout: We moeten maar afwachten of de Kroon het verwerpt. Wij zijn onmachtig te betalen. Spr. blijft hij zijn eenmaal ingenomen standpunt. De heer v. d. Koogh wil gaan tot het alleruiterste. De laatste troef, die we hebben, is in beroep gegaan bij de Kroon. Voorts zijn er nog zoovele ge meenten, die geen opcenten hebben op de personeele belasting. Zoolang er dan ook nog geen billijke regeling is getroffen ten opzichte van het heffen der opcen ten, moet Alblasserdam er niet toe over gaan nog meer te heffen. De heer v. d. R h e e herinnert aan de woorden van Prins Willem III, toen tij dens Lodewijk XIV alles reddeloos ver loren scheen. De Prins zeide nog een middel te weten, n.l. te sneuvelen bij de verdediging van de laatste schans. Zoo ook hier, zegt spr. En dan komt de vraag naar voren of het puilt bereikt is dat het gezag overgaat in tyrannie. Weth. Visser wijst op de conse- quentie's die er aan vast zitten, wanneer we blijven weigeren. Alles ligt stop, er kan niets gedaan worden. Als er nog een gaatje was om er aan te ontkomen, zou spr. dat doen. Wat een raadscommissie aangaat, dit plan juicht spr. toe. De heer N. Stout ziet geen enkel suc ces in zulk een commissie. De eenige weg is, in beroep gaan bij de Kroon. De heer Jonker vraagt zich af, als nu alles gedaan is door B. en W., wat helpt dan een raadscommissie. Spr. meent als de Kroon heslist, dat het moet, dat dan pas alles gedaan is. De heer Smit zegt, dat de heeren, alles wat thans gebeurt, zelf hebben be werkt door hun partij-politiek en hun couranten. Door Colijn aan het bewind te brengen krijgen we dit als uitkomst. Nijpt ze maar uit, wringt ze maar uiten als het zoo niet gaat trapt dan de laat ste druppel nog maar uit de citroen. Spr. weet dat ook de soc. dem. voor verschil lende dingen gewerkt hebben om weer andere dingen veilig te slellen. De arbeiders zegt spr. kunnen niet verhuizen en degenen die hier zitten met kleine winkeltjes ook niet, maar de groote heeren en directeuren wel. Met het heele belastingstelsel zooals we het nu kennen worden we vermoord. Zelf hebben we niets te zeggen, hoe we het doen zullen, alleen een paar kleine din getjes, die schieten over. We hebben hier een straat en nu zeggen ze in Den Haag denk er om die moet f 5000 belasting opbrengen. Ged. Staten dwingen alles, de boeren, burgers en buitenlui. We kunnen nog geen f 5 betalen, maar die heeren zeggen maar ja en neen en daar is het mee klaar. Er moest feitelijk een lid van Ged. Staten hier zitten en als we dan moesten stemmen moest die een touwtje in zijn handen hebben en onder com mando van 2 -ri 8 allen „ja" laten zeggen. Spr. is er voor, dat de Kroon nu maar zegt, h oe het moet, we zijn toch al van de weg af. Immers we hadden allang een goedgekeurde begroeting moeten hebben dus daardoor behotrft- men geen haast te hebben. Spr. wil absoluut niets meer slikken, de opcenten zijn spr. ook hoog genoeg en daarbij komt nog dat de hui zen die in aanmerking kwamen voor de personeele belasting ook nog hooger ge schat zijn in de huurwaarde h.v. als iemand f 4 per week verwoont wordt daar f 4.50 van gemaakt voor de belas ting dus dan ook nog extra bij de op centen van zeggen 200 en dan wil men er nu nog 250 opcenten van maken. Er is gesproken over de gevolgen. Als men niet accoord gaat met deze heffing van de straatbelasting krijgen we een goedgekeurde gemeente-begrooting. Maar spr. meent dat de gevolgen als men accoord gaat met een straat- belasting of- verhooging van de opcenten op de personeele belasting veel en veel grooter zijn. Er is geen enkele wettelijke grondslag meer om deze belasting ons op te leg gen. Spr. wil dan ook in beroep gaan hij de Kroon. Het voorstel van B. en W. tot het in stellen van een straatbelasting wordt verworpen. Daarna wordt mot algemeene %teinmen besloten als Ged. Staten do gemeente begroting niet willen goedkeuren zon der dat een straatbelasting geheven wordt in beroep te gaan bij de Kroon. Daarna komt de kwestie schoolartsendienst in besppoking. Weth. Visser zegt nat na een onder houd mot Ged. Staten de kans bestaat dat we dit in den vorm zooals we dat nu hier hebben hehmiden kunnen. Daarom stelt spr. voor dit alsnog te handhaven. De heer v. d. Koogh meent, dat wat Ged. Staten eischen* feitelijk geheel on mogelijk is; immers de doctorpn hier zijn gezien deze dienst tevens ambtena ren, die men zoo zonder meer niet ont slaan kan. Vervolgens komt de kwestie der huis- vlijtschool ter tafel, ook dit wil weth. Visser handhaven Spr. hoeft hierover een onderhoud gehad met een ambtenaar van Ged. Staten en heeft daar aange toond, dat de huisvlijtschool en cursus sen parallel loopen met elkander, voorts heeft spr. aangetoond, dat deze huis vlijtschool geen cent kost. Gewezen werd op het feit, dat de cursussen geen onver deeld succes bleken te hebben in deze gemeente. Spr. beaamde dat. en vond aanleiding om te zeggen, dat de jeugd toen niet nutfig bezig gebonden was en daarom is de huisvlijtschool van groot belang, ook voor de toekomst. Beloofd werd het zoo voor te dragen, dat het zal kunnen blijven bestaan. Do heer v. d. Koogh wijst erop, dat de eerste drie maanden ,van dit jaar de ze huisvlijtschool reeds gehouden is, maar de leeraren moeten hun salaris nog ontvangen. Weth. Visser zegt voorts dat hij wat de schoolgelden-kwestie betreft, geen en kele toezegging heeft gekregen. De heer Jonker zegt, dat als het doorgevoerd moet worden, zooals Ged. Staten het willen, men er dan op reke nen moot, dat geen enkel schoolbestuur zich meer belast met de inning daarvan. Wanneer men straks f 3000 inkomen heeft te Alblasserdam en men drie kin deren op de U.L.O.-school heeft, moet men f 300 ^schoolgeld gaan betalen. Ieder gevoelt, dat dit tooh niet gaat. Dat is 10 pCt. van het inkomen aan schoolgeld. Wat dit punt aangaat zal men eerst afwachten of de nieuwe verordening wordt goedgekeurd. Voorts blijft gehandhaafd het salaris van don secretaris van het Grondbedrijf en wel met 7 tegen 6 stemmen, het sala ris der schoolschoonmaaksters wordt verlaagd met 7 tegen 6 stemmen. Eveneens wordt het salaris van do vroedvrouw verlaagd. Voorts komt aan de orde de elsch van Ged. Staten om te schrappen de post voor de commissie voor steunverleening. De Bteuncommissie heeft tevens be richt, dat indien deze post geschrapt wordt, zij ontslag zal nemen. s ,i De voorzitter vindt dat hem de houding van do commisfliè tegenvalt. Spr. moet die dan ook afkeuren. Spr. meent, dat als zij heen gaan er wel weer andere menschen gevonden zullen wor den die het wel zullen doen. De heer J. Vermeulen heeft ver nomen, dat niet alle leden er zoo over denken om n.m. heen te gaan* De heer L. Smit zegt, dat het geen unaniem besluit is, maar dat het zoo naar voren komt vindt spr. goed. Laat Ged. Staten maar eens weten hoe mei), er over denkt, dat kan heusch geen. kwaad. Do heer N. Stout vindt ontslag pe- men van de commissie ook niet goed. Weth. Visser zegt, dat het wel over weging waard is. We weten dat het mo gelijk is, dat de leden bedanken en daar om moeten we deze zaak ernstiger onder de oogen zien. De heer v. d. K,oogh stelt voor deze post ongeveer te halveeren en te brengen op f 350. Aldus besloten. Voorts wordt nog het salaris van den aanplakker verlaagd. De voorzitter meent dat het éih- de van het lied wel weer zal zijn, dat de begrooting terugkomt, terwijl het weër zoo zachjjes aan tijd wordt om te gaan beginnen aan de begrooting 1935. Capelle a.d. IJssel. Openbare raadsvergadering van Maan dag 9 Juli. Voorzitter de heer J. Ver loop, burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening wijdt de voorzitter enkele gevoelige woorden aan de nage dachtenis van Prins Hendrik. Spr. Wijst hierbij op de beteekenis die de Prins voor het Ned. Roode Kruis en lled- dingswezen heeft gehad. Door zijn ge- inoedelyken omgang heeft hij veler har- ton gewonnen. Het grootste verlies lijdt evenwel het Koninklijk Huis, dat in 4 maanden tijds Moeder en Groot-Moeder, Echtgenoot en Vader verloor. De voorzitter deelt mee, dat B. en W. namens het gemeentebestuur een te*- lograin van deelneming verzohden heb ben. Spr. hoopt als vertegenwoordiger dor gemeente de plechtige uitvaart mj te wonen. De rede van den voorzitter wordt .staande aangehoord. Naar aanleiding van de notulen merken de heeren V a'u JJeek en Streefkerk op, dat nfet is vermeld, dat B. en W. bij Ged. iSte- "e duijjfo- van veldwachter te verhoogen ten stappen zouden doen om de tluurt toeslag dp het pensioen van deft (tad- De voorzitter deelt mede, dat dit juist is. maar dat B. en W. hieraan gevolg zullen geven; tot dusver ontbrak hiertoo de gelegenheid. De notulen worden hier na vastgesteld.» Voor kennisgeving worden aangenomen eenige mededeelingen van Ged. Staten over vroeger genomen raadsbesluiten. Van de fractie der S.D.A.P. is ingeko men een motie, waarin B. en W. worden uitgenoodigd, Hen minister van soumie zaken te verzoeken de oude i steunregeling- te handhaven. De voorzitter deelt mee. da^ B en W. nog niet in de gelegenheid waren zich over deze motie te beraden. Hij Een handzetter, die met de hand de^ metalen letters uit de kast neemt, en aev tot woorden en zinnen achter elkaar' plaatst. geeft gelegenheid ze thans te bespreken,) De heer Bloklamd gaat na hoe dei bezuinigingscommissie-Weiter indertijd' voorstelde, 15 pCt. op de steunuitkeeria-i gen te korten, hoe een 100.000 arbeiders) op „Houtrust" hiertegen gedemonstreerd hebben en de regeering dit voorstel vnn de commissie niet overgenomen heeft Spr. releveert verder aan de hand vau een arbeidersbudget, hoe de werkloozen' ook onder de oude regeling gebrek ledenl en verarmden. Als men thans de nieuwe; normen beziet, waarbij de gezinnen vanl f 1 tot f 3,50 achteruitgaan, mag de Raad[ veilig aannemen, da't de nood hoog ge-; klommen is. De heer Streefkerk zegt Jat hef- geen de heer Blokland van den nood der! werkloozen heeft gezegd, ook zijn opv>t-i ting is. De vraag is echter, of de werk loozen geholpen worden door de motio der S.D.A.P. Spr. betwijfelt dit. Hij gaat na, hoe de minister van sociale zaken de noodzakelijkheid van verlaging heeft b»* toogd en onafwijsbaar geacht, wegens, den achteruitgang van de publieke finainr ciën. De contact commissie uit de diversel vakcentrale's (ook die van den heèr| Blokland), die den minister bij de niou-j we regeling van advies hebben gediend,, hebben de verlaging niet tegen kunnen! houden, zoodat geen enkele reden be-1 staat om aan te nemen, dat door oeiit motie van den raad, de minister weer opj de oude. regeling zal terugvallen. Spr.' zou plaatsing in een hoogere uitkeeringa-i klasse beter vinden. Als we zien dat Ca-j pelle als randgemeente van Rotterdam in klasse V en de stad zelf in klasse I.' is geplaatst,, hetwelk In vele gevallen f 3,50 verschil in uitkeering geeft, dan is er veel reden, dat B. en W. bij den minister om plaatsing in een hoogere klasse pleiten. Mej. Leusink bestrijdt dat de vertegen woordigers der vakcentrales hun sanctie aan de nieuwe regeling gehecht zouden hebben, hetgeen wel blijkt uit de stem ming in de 2de Kamer over dit punt. Bedoelde vertegenwoordigers in de con tactcommissie hebben advies gegeven, zonder eenige verantwoordelijkheid te aanvaarden. Spr. wijst eveneens op den nood dpr werkloozen en vraagt den raad hoe hierop moet bezuinigd worden. De heer O o s t e r w ij k begrijpt niet hoe do minister het aandurft do steunuit- keering te verlagen van menschen, die niets hebben. Volgens spr. moet de mi nister de oplossing zoeken in verlaging van hooge salarissen. De heer Van Beek had gehoopt dal do land- eti tuinhouwarbeiders, die on der de oude regeling een zeer lage uit keering hadden, bij de nieuwe regeling niet verlaagd zouden worden, hetgeen evenwel niet het geval is geweest. Voorts begrijpt spr. niet dat B. en W. direct, zonder eenig protest, de nieuwe regeling aanvfeard hebben! Op dit laatste antwoordt de voorzit ter dat dit een formeele kwestie is. Om zeker te zijn van de 54 pet. rijkssubsidie op dp stounuitkeeringen moet de minis ter bericht hebben, dat B. en W. met de regeling accoord gaan. De heer Blokland merkt naar aan leiding van het betoog van den heet Streefkerk op, dat hij verwacht had dat deze den arbeiders, omdat hij zelf arbe!- der is, een hand had toegestoken, maar in plaats daarvan oefent hij critiek op de moderne vakbeweging uit. Spr. meent dat de vertegenwoordigers daaruit in do contactcommissie niet andera konden handelen, dan zij deden. Als eenige vrouwen op de tribune WÜ-

Schoonhovensche Courant | 1934 | | pagina 6